Orlando (1993)

Orlando
Type Feature Film
MPAA Rating N/A
Runtime 1hr 33mins.
Genres Drama, Adaptation, Fantasy, Period
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Jimmy Somerville Actor Angel 1 1000012
Vladimir Kudriatsev Grip (St Petersburg) 365 15000003
Andrei Zdorov Grip (St Petersburg) 365 15000002
Abduvakhid Akhmedkhanov Grip (Uzbekhistan) 365 15000004
Tolrukh Zijathanov Grip (Uzbekhistan) 365 15000005
Ted Read Gaffer n/a 268 15000007
Bob Gomme Generator Operator n/a 363 15000006
Richard Broome Grip n/a 365 15000001
Jean-Louis Ducarme Sound Recordist n/a 331 14000010
Jack Stew Foley Artist (Uzbekhistan) 223 14000005
Dianne Greaves Foley Artist (Uzbekhistan) 223 14000004
Martin Robinson Foley (Uzbekhistan) 120961 14000003
Pauline Bennion Foley Artist (Uzbekhistan) 223 14000006
Robin O'Donoghue Rerecording Mixer (Uzbekhistan) 120856 14000007
Kant Pan Sound Editor (Uzbekhistan) 229 14000009
Dominic Lester Rerecording Mixer (Uzbekhistan) 120856 14000008
Sergei Vinogradov Gaffer (St Petersburg) 268 15000008
Steve Read Electrician n/a 450 15000010
Rollins Burdick Hunter Production Insurance insurance services 120949 16000004
Vera Kostovatova Accountant (Uzbekhistan) 120802 16000003
Ludmila Sadovskaya Accountant (St Petersburg) 120802 16000002
Stella Hyland Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Jacky Lansley Choreographer n/a 120803 17000001
Nikolaj Borisov Pyrotechnics pyrotechnic(Uzbekhistan) 121027 19000002
Sergei Maslikov Pyrotechnics (St Petersburg) 121027 19000001
Richard Hyland Production Accountant n/a 282 16000001
Khasan Usmanov Best Boy bestboy(Uzbekhistan) 120885 15000016
Aziz Djakhangirov Electrician (Uzbekhistan) 450 15000011
Samuel Cohen Boom Operator n/a 215 14000002
Rihsivoj Parpier Electrician (Uzbekhistan) 450 15000012
Asror Umarov Electrician (Uzbekhistan) 450 15000013
Barry Read Best Boy bestboy 120885 15000015
Mikhail Junusov Electrician (Uzbekhistan) 450 15000014
Rikhsivoj Abduvakhidov Gaffer (Uzbekhistan) 268 15000009
Victoria Boydell Assistant Sound Editor (Uzbekhistan) 222 14000001
Paul Minter Costume Supervisor n/a 120895 13000020
Dien Van Straalen Costume Designer costume design 169 13000019
Sandy Powell Costume Designer n/a 169 13000018
Zibo Nassirovo Costume Supervisor (Uzbekhistan) 120895 13000021
Gordon Harmer Costumes costumer 120828 13000022
Jan Archibald Hair hairdressing supervisor 120794 13000024
Caroline Hume Costumes costumer 120828 13000023
Cath Pater-Lancucki Costume Department costume maker 121016 13000017
Stephen Brimson Lewis Costume Department costume maker 121016 13000016
Keith Collins Costume Department costume maker 121016 13000011
Annie Symons Costume Department costume maker 121016 13000010
Sandra Wallas Costume Department costume maker 121016 13000012
Clare Muller Costume Department costume maker 121016 13000013
Stephen Brimson Costume Department costume maker 121016 13000015
Alfie McHugh Costume Department costume maker 121016 13000014
Sian Grigg Hair Assistant assistant hairdresser 120989 13000025
Tamara Fried Makeup Artist (St Petersburg) 120801 13000026
Tim Guthrie Wardrobe Assistant n/a 120809 13000036
Nigel Egerton Wardrobe Assistant n/a 120809 13000035
Larisa Sherbina Wardrobe Assistant (Uzbekhistan) 120809 13000037
Almira Yambaeva Wardrobe Assistant (Uzbekhistan) 120809 13000038
London Wigs Wig Supplier wigs 121080 13000040
Clare Spragge Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000039
Marie Therese Jacobse Wardrobe Assistant n/a 120809 13000034
Paula Dumont Wardrobe wardrobe buyer 120823 13000033
Natalia Gorina Makeup Assistant (St Petersburg) 121007 13000028
Miri Ben-Shlomo Makeup Assistant n/a 121007 13000027
Marina Lebedva Makeup Assistant (St Petersburg) 121007 13000029
Irina Braninova Makeup Assistant (St Petersburg) 121007 13000030
Michael Weldon Wardrobe wardrobe trainee 120823 13000032
Morag Ross Makeup Supervisor n/a 517 13000031
Alexandr Pantushin Pyrotechnics pyrotechnic(Uzbekhistan) 121027 19000003
Oleg Vasilug Stunt Coordinator (St Petersburg) 120804 19000005
Valentina Tugova Cashier (Uzbekhistan) 121079 25000027
Alla Blochina Cashier (St Petersburg) 121079 25000026
Ira Pleshakova Driver unit driver(St Petersburg) 273 25000025
Fred Homan Cashier (Holland) 121079 25000028
Lucy Bristow Other focus puller 120795 26000001
Mike Robinson Other focus puller 120795 26000003
Boris Galper Other focus puller 120795 26000002
Igor Shishko Driver unit driver(St Petersburg) 273 25000024
Anatoly Kuharchik Driver unit driver(St Petersburg) 273 25000023
Feodor Tumenev Production deputy head of production(Uzbekhistan) 120824 25000018
Radjabov Muhamedjan Production head of production(Uzbekhistan) 120824 25000017
Diane Gelon Production production lawyer 120824 25000019
Simon Fraser Office Runner production runner 120988 25000020
Jeffrey Oldman Driver unit driver 273 25000022
James C Norton Office Runner production runner 120988 25000021
Anatoly Mannanikov Other clapper loader 120795 26000004
Grant Branton Other clapper loader 120795 26000005
Sergei Lateshevsky Other mechanic(St Petersburg) 120795 26000016
Esther Van Wijk Other trainee 120795 26000015
John Rawsthorn Other setpainter 120795 26000014
Viktor Shevyakov Other unit dirver(St Petersburg) 120795 26000017
Jskander Jsmatov Other administrator(Uzbekhistan) 120795 26000018
Anna Masimova Other administrator(Uzbekhistan) 120795 26000020
Asror Sharipov Other administrator(Uzbekhistan) 120795 26000019
Tom Lowen Other standby rigger 120795 26000013
Kate Slee Other millinery 120795 26000012
Helen Huisman Other prop maker 120795 26000007
Linda Termars Other prop maker 120795 26000006
Simon Costin Other jewellery 120795 26000008
Mathilde Sandberg Other fabric dyer & painter 120795 26000009
Vanessa Monro Other millinery 120795 26000011
Juliette Monro Other millinery 120795 26000010
Sergei Tribunski Production labourer(St Petersburg) 120824 25000016
Sergei Andreyev Production labourer(St Petersburg) 120824 25000015
Colin Yair Lewis Construction construction team 120900 21000010
Elmer Jacobs Construction construction team 120900 21000009
Rob Duiker Construction construction team 120900 21000008
Dennis Los Construction construction team 120900 21000011
Paul Corbould Special Effects special effects technician 168 23000001
Viktor Okovitey Special Effects special effects director(St Petersburg) 168 23000003
Yuri Borovkov Special Effects special effects director(St Petersburg) 168 23000002
Lidewij Kapteijn Construction construction team 120900 21000007
Dory Van Noort Construction construction team 120900 21000006
Steve Challenor Carpenter standby carpenter 529 21000001
Deborah Bulleid Costume Department costume maker 121016 13000009
Mikhail Azhishev Carpenter (St Petersburg) 529 21000002
Yuri Tomachayev Carpenter (St Petersburg) 529 21000003
Maartten Piersma Construction construction team 120900 21000005
Wilbert Van Dorp Construction Manager n/a 120983 21000004
Otkham Mizzaev Props (Uzbekhistan) 120817 24000001
Bahodiz Atbasarov Props (Uzbekhistan) 120817 24000002
Annie Livings Stand-In n/a 121015 25000010
Gajrat Sobirov Transportation Manager (Uzbekhistan) 121030 25000009
Alan Meacham Stand-In n/a 121015 25000011
Totty Whately Production production buyer 120824 25000012
Piotr Tabus Production labourer(St Petersburg crew) 120824 25000014
Vladimir Grieshnikov Production labourer(St Petersburg) 120824 25000013
Vladimir Malkin Production Assistant (St Petersburg) 275 25000008
Katya Nikolayeva Production Assistant (St Petersburg) 275 25000007
Roanne Moore Assistant (to producer) 120820 25000002
Renny Bartlett Assistant director's assistant 120820 25000001
Annemieke Heep Production Assistant n/a 275 25000003
Gabrielle Scott Production Assistant (St Petersburg) 275 25000004
Vladimir Yegorov Production Assistant (St Petersburg) 275 25000006
Yevgeni Reshetnikov Production Assistant (St Petersburg) 275 25000005
Steve Dent Stunt Coordinator n/a 120804 19000004
Mark Bauman Costume Department costume maker 121016 13000008
Christopher Sheppard Producer (Adventure) 3 3000001
Sally Potter Director n/a 2 2000001
Alexandre Medvedev Actor Russian Sailor 1 1000045
Roberto Cicutto Co-Producer (Mikado) 170 3000002
Jean Gontier Co-Producer (Rio) 170 3000003
Luigi Musini Co-Producer (Mikado) 170 3000005
Matthijs Van Heijningen Co-Producer (Sigma) 170 3000004
George Yiasoumi Actor 1st Valet 1 1000044
Martin Wimbush Actor 2nd Official 1 1000043
Toby Stephens Actor Othello 1 1000038
Victor Stepanov Actor Russian Ambassador 1 1000037
Jessica Swinton Actor Orlando's Daughter 1 1000039
Giles Taylor Actor Singing Valet 1 1000040
Jermome Willis Actor Translator 1 1000042
Andrew Watts Actor Counter Tenor 1 1000041
Vitaly Sobolev Co-Producer (Lenfilm) 170 3000006
Lynn Hanke Associate Producer n/a 171 3000007
Simon Moseley Assistant Director n/a 163 5000006
Chris Newman Assistant Director n/a 163 5000005
Michael Zimbrich Assistant Director n/a 163 5000004
Christian McWilliams Assistant Director n/a 163 5000007
Yuri Vertlib Assistant Director (St Petersburg) 163 5000008
Gabrille Vorobiev Assistant Director (St Petersburg) 163 5000010
Alexander "Sasha" Yurchikov Assistant Director (St Petersburg) 163 5000009
Yuri Glotov Production Manager (St Petersburg) 305 5000003
Laurie Borg Line Producer n/a 161 5000002
Martine Kelly Associate Producer n/a 171 3000009
Richard Salmon Associate Producer n/a 171 3000008
Sally Potter Screenplay n/a 120778 4000001
Walter Donohue Story By story editor 120779 4000002
Guurtje Buddenberg Production Supervisor (Holland) 307 5000001
Virginia Woolf Source Material (from novel) ("Orlando") 120793 4000003
Terence Soall Actor 3rd Butler 1 1000036
Matthew Sim Actor Lord Francis Vere 1 1000035
Dudley Sutton Actor King James I 1 1000014
Ned Sherrin Actor Mr Addison 1 1000011
Kathryn Hunter Actor Countess 1 1000010
Elaine Banham Actor Orlando's Mother 1 1000015
John Bott Actor Orlando's Father 1 1000016
Sarah Crowden Actor Queen Mary 1 1000018
Lol Coxhill Actor 1st Butler 1 1000017
Thom Hoffman Actor William of Orange 1 1000009
Peter Eyre Actor Mr Pope 1 1000008
Lothaire Bluteau Actor The Khan 1 1000003
Billy Zane Actor Shelmerdine 1 1000002
John Wood Actor Archduke Harry 1 1000004
Charlotte Valandrey Actor Sasha 1 1000005
Quentin Crisp Actor Queen Elizabeth I 1 1000007
Heathcote Williams Actor Nick Greene/ Publisher 1 1000006
Robert Demeger Actor 3rd Valet 1 1000019
Anna Farnworth Actor Clorinda 1 1000020
Sara Mair-Thomas Actor Favilla 1 1000030
Mary Macleod Actor 1st Woman 1 1000029
Hugh Munro Actor 2nd Butler 1 1000031
Thom Osborn Actor Doctor 1 1000032
Simon Russell Beale Actor Earl of Moray 1 1000034
Oleg Pogodin Actor Desdemona 1 1000033
Cyril Lecomte Actor Young French Man 1 1000028
Olivia Lancelot Actor Young French Woman 1 1000027
Roger Hammond Actor Mr Swift 1 1000022
John Grillo Actor 1st Official 1 1000021
Peter Hayward Actor Harpsichordist 1 1000023
Anna Healy Actor Euphrosyne 1 1000024
Toby Jones Actor 2nd Valet 1 1000026
Barbara Hicks Actor 2nd Woman 1 1000025
Rikhsivoj Abduvakhidov Assistant Director (Uzbekhistan) 163 5000011
Tony Clarkson Location Manager (United Kingdom) 193 5000012
Linda Bruce Production Executive n/a 118216 11000002
Anna Vronskaya Production Executive n/a 118216 11000001
Nikita Mikhailov Casting Associate casting assistant(St Petersburg) 160 10000002
Julian Dickens Consultant legal consultant 120784 12000001
Marat Husainov Translator (St Petersburg) 741 12000002
Andrei Peshehodov Translator (St Petersburg) 741 12000004
Lubava Popova Translator (St Petersburg) 741 12000003
Liubov Vlasenko Casting Director (St Petersburg) 157 10000001
Joost Bongers Art Assistant art department trainee 120974 9000029
Eljo Embregts Art Department Coordinator n/a 195 9000024
Tatiana Morozova Assistant Art Director (St Petersburg) 315 9000023
Han Ing Lim Art Department Coordinator n/a 195 9000025
Joshua Meath Baker Art Department art department graphics 120843 9000026
Menno Verduin Art Assistant art department assistant 120974 9000028
Drogo Michie Art Assistant art department assistant 120974 9000027
Masha Averbach Translator (St Petersburg) 741 12000005
Vitaly Yerenkov Translator (St Petersburg) 741 12000006
Doreen Brown Costume Department costume maker 121016 13000003
Brian Collings Costume Department costume maker 121016 13000002
Pam Downe Costume Department costume maker 121016 13000004
Maria Llyjfors Costume Department costume maker 121016 13000005
Peter Lewis Costume Department costume maker 121016 13000007
Carmel Kelly Costume Department costume maker 121016 13000006
John Krausa Costume Department costume maker 121016 13000001
Walter Krakovtsev Translator (Uzbekhistan) 741 12000013
Marina Maidanuk Translator (St Petersburg) 741 12000008
Valera Katsuba Translator (St Petersburg) 741 12000007
Tomaz Lasica Translator (St Petersburg) 741 12000009
Vera Levitskaya Translator (St Petersburg) 741 12000010
Inna Musina Translator (St Petersburg) 741 12000012
Kelly Richdale Translator (St Petersburg) 741 12000011
Irina Kotova Assistant Art Director (St Petersburg) 315 9000022
Ludmila Romanovskaya Assistant Art Director (St Petersburg) 315 9000021
Michael Trent Assistant Editor (Uzbekhistan) 203 7000004
Nick Moore Assistant Editor (Uzbekhistan) 203 7000003
Martin Evans Dialogue Editor (Uzbekhistan) 204 7000002
Ben Van Os Production Designer n/a 164 9000001
Jan Roelfs Production Designer n/a 164 9000002
Michael D Howells Art Director n/a 183 9000004
Michael Buchanan Art Director n/a 183 9000003
Herve Schneid Editor n/a 172 7000001
Liam Longman Photography stills photographer 120835 6000003
Jonathan Finn Production Coordinator n/a 162 5000014
Penny Eyles Script Supervisor n/a 191 5000013
Harriet Earle Production Coordinator (Russia) 162 5000015
Natalia Tokarskikh Production Coordinator (St Petersburg) 162 5000016
Vadim Grammaaatikov Camera camera department supervisor(St Petersburg) 120798 6000002
Alexei Rodionov Director of Photography n/a 120780 6000001
Stanislav Romanovsky Art Director (St Petersburg) 183 9000005
Igor Gulyenko Art Director (Uzbekhistan) 183 9000006
Sam Riley Assistant Art Director n/a 315 9000016
Ank Van Straalen Assistant Art Director n/a 315 9000015
Vasily Reva Assistant Art Director (St Petersburg) 315 9000017
Valeria Volynskaya Assistant Art Director (St Petersburg) 315 9000018
Irina Bylinskaya Assistant Art Director (St Petersburg) 315 9000020
Dmitri Masloboyev Assistant Art Director (St Petersburg) 315 9000019
Ben Zuydwijk Painter Set Painter 200 9000014
Todd Van Hulzen Scenic Artist n/a 745 9000013
Constance DeVos Set Dresser n/a 197 9000008
Christopher Hobbs Set Designer (Russia) 202 9000007
Floris Vos Set Dresser n/a 197 9000009
Rashid Sharafutdinov Set Dresser (Uzbekhistan) 197 9000010
R Majsoyutov Set Dresser (Uzbekhistan) 197 9000012
Feodor Shoakhmedov Set Dresser (Uzbekhistan) 197 9000011
Tilda Swinton Actor Orlando 1 1000001
Synopsis
The ageless Orlando is born as a boy into an aristocratic family in Elizabethan England. As a young man, he becomes the English ambassador to Constantinople, during which time war breaks out and Orlando magically metamorphises into a woman. From there, her adventures take her back to Victorian England and forward to the present day.