George of the Jungle (1997)

George of the Jungle
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 32mins.
Genres Adaptation, Comedy, Adventure, Family
Keywords 1990s, animal, ape, bird, elephant, fish-out-of-water, funny, jungle, marriage, monkey, rescue, romance, romantic, slapstick, talking animal, television series
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Marc Shaiman Music music production("George of the Jungle" (Main Title)) 120781 8000001
Robert "Bobby Z" Zajonc Other aerial flight coordinator 120795 26000071
Ronald D Herbst Visual Effects illustrator 419 23000005
Janet Kusnick Visual Effects illustrator 419 23000004
Donna Cline Visual Effects illustrator 419 23000003
David Lauer Effects Supervisor 2-D compositing supervisor(Dream Quest Images) 120866 23000002
Kenneth Sato Construction Coordinator (Hawaii unit) 276 21000006
Ronald E Hairston Craft Service n/a 120903 22000001
Tim Landry Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Dream Quest Images Visual Effects visual effects provider 419 23000006
Keith Shartle Visual Effects DQI executive producer(Dream Quest Images) 419 23000008
Tim Sassoon Visual Effects digital compositor(Dream Quest Images) 419 23000012
James Healy Visual Effects digital systems administrator(Dream Quest Images) 419 23000013
John Kennedy Visual Effects digital systems administrator(Dream Quest Images) 419 23000014
Tony Noel Visual Effects digital compositor(Dream Quest Images) 419 23000011
Frank Maurer Visual Effects digital compositor(Dream Quest Images) 419 23000010
Daniel Brewer Construction Coordinator n/a 276 21000005
John Huikku Visual Effects digital compositor(Dream Quest Images) 419 23000009
David K McCullough Visual Effects visual effects producer(Dream Quest Images) 419 23000007
Warren Roberts Construction Foreman (Hawaii unit) 277 21000003
Larry Madrid Animal Trainer head animal trainer 120962 20000002
Larry Payne Animal Trainer n/a 120962 20000003
April Mackin Animal Trainer n/a 120962 20000004
Gary Gero Animal Trainer animal coordinator 120962 20000001
Michael Vendrell Stunts n/a 240 19000027
Danny Epper Stunts n/a 240 19000025
Kevin L Jackson Stunts n/a 240 19000026
Jim Warren Animal Trainer n/a 120962 20000005
Rick Glassy Animal Trainer n/a 120962 20000006
Steve Kallas Construction Foreman n/a 277 21000002
Paul Takahashi Visual Effects digital systems administrator(Dream Quest Images) 419 23000015
Terry Kempf Construction Foreman n/a 277 21000001
John Alexander Animal Wrangler gorilla choreographer 120863 20000009
Michael Hackenberger Animal Trainer n/a 120962 20000007
Charlie Sammut Animal Trainer n/a 120962 20000008
W Wayne Walser Construction Coordinator n/a 276 21000004
Michael Meaker Visual Effects illustrator(Dream Quest Images) 419 23000017
A J Thrasher Special Effects special effects technician 168 23000038
Robert Ross Special Effects special effects technician 168 23000039
Mike Smith Special Effects special effects technician 168 23000040
Chris L Burton Special Effects special effects technician 168 23000037
M Kam Cooney Special Effects special effects technician 168 23000036
Ken Ebert Special Effects special effects technician 168 23000034
Paul Sabourin Special Effects special effects technician 168 23000035
Richard Kennedy Special Effects special effects technician 168 23000041
Mark W J Borg Special Effects special effects technician 168 23000042
Donald Hathaway Special Effects special effects technician 168 23000047
Bob Harman Effects Coordinator wire effects coordinator 120917 23000048
Nicholas J Horvatich II Special Effects special effects technician 168 23000046
Nicholas Radell Special Effects special effects technician 168 23000045
Alan B Hafemann Special Effects special effects technician 168 23000043
Jeff Stonskas Special Effects special effects technician 168 23000044
Hal Selig Special Effects special effects technician 168 23000033
Jeffrey C Machit Special Effects special effects technician 168 23000032
Patti Mauck Visual Effects CIS producer 419 23000021
Charles L Finance Visual Effects visual effects producer 419 23000022
Rick Butz Visual Effects digital layback 419 23000023
Joe Matza Visual Effects CIS senior producer 419 23000020
C Marie Davis Visual Effects CIS executive producer 419 23000019
Jeff Evans Stunts n/a 240 19000024
Thomas J Prosser Visual Effects model builder(Dream Quest Images) 419 23000018
Dan Richey Visual Effects digital technical support 419 23000024
Jon G Belyeu Special Effects Coordinator n/a 241 23000025
Jay Bartus Special Effects special effects technician 168 23000030
Ross Young Special Effects special effects technician 168 23000031
Mike Wever Special Effects special effects technician 168 23000029
James Nagle Special Effects special effects technician 168 23000028
Archie K Ahuna Special Effects Coordinator (Hawaii unit) 241 23000026
Dennis K Petersen Special Effects Coordinator (Hawaii unit) 241 23000027
Rob Burton Visual Effects head of digital technology(Dream Quest Images) 419 23000016
J N Roberts Stunts n/a 240 19000022
Jess Mexia Grip n/a 365 15000014
James F Roorda Grip n/a 365 15000015
Jerry D Knight Gaffer riggin gaffer(Hawaii unit) 268 15000016
Lisa Harper Grip n/a 365 15000013
Ted M Lewis Grip n/a 365 15000012
Jeff Goldberg Grip n/a 365 15000010
Tonia Kay Robinson Grip n/a 365 15000011
Fred White Electrician n/a 450 15000017
Bret Acquistapace Electrician n/a 450 15000018
Kurt Young Dolly Grip n/a 264 15000023
Bill Pierson Dolly Grip n/a 264 15000024
Vance Gage Dolly Grip (Hawaii unit) 264 15000025
James Kohler Electrician n/a 450 15000022
Joseph Hanes Electrician n/a 450 15000021
Paul Santos Electrician n/a 450 15000019
Robert Ferrara Electrician n/a 450 15000020
James M Duggan Grip n/a 365 15000009
Richard Brown Grip n/a 365 15000008
Jon Title Sound Editor n/a 229 14000034
Kurt N Forshager Sound Editor n/a 229 14000035
Frank Welker Sound Effects special vocal effects 120868 14000036
Joe Milner Sound Editor n/a 229 14000033
Albert Gasser Sound Editor n/a 229 14000032
Doug Jackson Sound Editor n/a 229 14000030
Don Malouf Sound Editor n/a 229 14000031
Stephen Balliet Sound Mixer n/a 230 14000037
Greg Cantrell Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Mark Shane Davis Key Grip n/a 263 15000006
Jim Saldutti Grip n/a 365 15000007
Ted Rhodes Key Grip n/a 263 15000005
Art Bartels Key Rigging Grip n/a 120946 15000004
Stuart Spohn Lighting Technician n/a 120907 15000002
Max Pomerleau Lighting Technician n/a 120907 15000003
Bruce Chimerofsky Best Boy Grip n/a 265 15000026
Kevin "Rambo" Fitzgerald Best Boy Grip n/a 265 15000027
Cornelius Carroll Stunts wire effects technician 240 19000011
Danny Cadow Stunts wire effects technician 240 19000012
John Evanko Stunts n/a 240 19000013
Phil Adams Stunt Coordinator n/a 120804 19000010
Michael Scanlan Puppeteer n/a 682 19000009
Duke Cullen Puppeteer n/a 682 19000007
Gil Correa Puppeteer n/a 682 19000008
Pat McGroarty Stunts n/a 240 19000014
Pat Romano Stunts n/a 240 19000015
George Rice Marshall Stunts n/a 240 19000020
John C. Meier Stunts n/a 240 19000021
Deborah A Nikkel Effects Coordinator visual effects coordinator(Dream Quest Images) 120917 23000049
Eddy Donno Stunts n/a 240 19000019
Mickey White Stunts n/a 240 19000018
Charlie Sammut Stunts n/a 240 19000016
Steve Chambers Stunts n/a 240 19000017
Peter Abrahamson Puppeteer n/a 682 19000006
Peter Hurst Puppeteer n/a 682 19000005
Louise DeCordoba Production Accountant n/a 282 16000002
Connie McAloney-Stamos Post-Production Accountant n/a 120979 16000003
Linden Johnson Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Michael McCormick Production Accountant n/a 282 16000001
Mark Kalaugher Best Boy rigging best boy(Hawaii unit) 120885 15000030
Gihan Seneviratne Best Boy rigging best boy 120885 15000028
Scott Judge Best Boy best boy rigging grip 120885 15000029
John Catron Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Daryl C Lefever Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Julianne Buescher Puppeteer n/a 682 19000003
Pons Maar Puppeteer n/a 682 19000004
Michelan Sisti Puppeteer n/a 682 19000002
Robert Tygner Puppeteer ape puppeteer 682 19000001
Saundra Marie Ardito Assistant Accountant (San Francisco unit) 120950 16000007
Adam Shankman Choreographer n/a 120803 17000001
Ladette Ruplinger Stunts n/a 240 19000023
Brian King Titles title design 120825 23000051
Matt Singer Other moldmaker(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000031
Rick Cedillo Other fabricator(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000032
Lisa Cordero Other fabricator(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000033
Matthew "Chief" Flesher Other moldmaker(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000030
Larry Addison Bortolott Other moldmaker(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000029
John Pender Other super technocrane technician 120795 26000027
Chris Kim Other super technocrane technician 120795 26000028
Susan Spector Other fabricator(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000034
Mariana Tiana Other fabricator(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000035
Carl Swanson Other seamer(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000040
Mike Scanlan Other lead mechanic(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000041
Peter Abrahamson Other mechanic(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000042
Brian Dooley Other seamer(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000039
Karen Carmichael Other seamer(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000038
Duke Cullen Other finisher(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000036
Robin Dufay Other finisher(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000037
Rick Johnson Other Akela crane technician 120795 26000026
Michael Gough Other Akela crane technician 120795 26000025
Felix Aguilar Other greens 120795 26000014
Jeff Arndt Other greens 120795 26000015
Jason Campbell Other greens 120795 26000016
Jess Anscott Other greens 120795 26000013
Eric Springer Other greens 120795 26000012
Diana Combs Other greens 120795 26000010
Charles Pridmore Other greens 120795 26000011
Kirk Essiambre Other greens 120795 26000017
Mari Phillips Other greens 120795 26000018
Jo Lumpkin Dunne Other lead scenic 120795 26000023
Rick Bernos Other paint foreman 120795 26000024
Carol Chacamaty Other AKCO administrator 120795 26000022
Carri Johnson Other Tai handler 120795 26000021
Michael Vorndran Other production secretary 120795 26000019
Gary Johnson Other Tai handler 120795 26000020
John Biggs Other mechanic(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000043
Gil Correa Other mechanic(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000044
Tricia Peters Other ("Ursula" stunt double) 120795 26000066
Tim Rigby Other ("Lyle" stunt double) 120795 26000067
Steve Blalock Other ("Lyle" stunt double) 120795 26000068
Nancy Lee Thurston Other ("Ursula" stunt double) 120795 26000065
Jeffrey Jones Other ("George" parachutist stunt double) 120795 26000064
George A S K Kahawaii Other water safety(Hawaii unit) 120795 26000062
Joey Preston Other ("George" stunt double) 120795 26000063
Seth Arnett Other ("Max" stunt double) 120795 26000069
Mark Ginther Other ("Thor" stunt double) 120795 26000070
Alana Waikiki Special Thanks n/a 120874 26000077
Matt J Britton Manager general manager(Jim Henson's Creature Shop) 120827 28000001
David Linck Unit Publicist n/a 231 29000001
Mario Iscovich Special Thanks n/a 120874 26000076
Tiffany Ward Special Thanks n/a 120874 26000075
Art Rivers Other special thansk(Staff at Waimea Valley Falls Park) 120795 26000073
Ramona C Ward Special Thanks n/a 120874 26000074
Wally Wong Other greens foreman(Hawaii unit) 120795 26000061
Tom Haley Other loader(Hawaii unit) 120795 26000060
Dr. Jonathan Gording Other special lens optometrist(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000049
David Hogan Baur Other contact lens tech(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000050
Mark Dawson Other data management(Dream Quest Images) 120795 26000051
Cheryl Blake Other electronics tech(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000048
Jake Lee Other machinist(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000047
Kenneth David Walker Other mechanic(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000045
Mark Goldberg Other machinist(Jim Henson's Creature Shop) 120795 26000046
Hank Barrio Other data management(Dream Quest Images) 120795 26000052
Joseph Hagey Other electronic technician(Dream Quest Images) 120795 26000053
Mark Forbert Other marine coordinator 120795 26000058
Leanne Kang-Ferrer Other production secretary(Hawaii unit) 120795 26000059
Captain Jeff Johnson Other marine coordinator 120795 26000057
Ed Dally Other loader 120795 26000056
Judy Nord Other PDL 120795 26000054
William Koshowany Other optical line up 120795 26000055
Hugo Herrera Other greens 120795 26000009
John Crider Other greens 120795 26000008
Alison Treleaven Assistant (to Jordan Kerner) 120820 25000007
Chris Gaiman Assistant (to Jordan Kerner) 120820 25000008
Sibi Blazic Assistant (to Jordan Kerner) 120820 25000009
Kristin Parker Assistant (to David Hoberman) 120820 25000006
Trilby Sheeser Assistant (to David Hoberman) 120820 25000005
Ed Gutentag Assistant ("B" camera) 120820 25000003
Paul DeMarte Assistant ("B" camera) 120820 25000004
Mara Gellman Assistant (to Sam Weisman) 120820 25000010
Renata Adamidov Assistant (to Jon Avnet) 120820 25000011
Mari Gill Production Assistant n/a 275 25000016
Kerric MacDonald Production Assistant n/a 275 25000017
Nicole P Hearon Production Assistant n/a 275 25000018
Jennifer Wilson Production Assistant n/a 275 25000015
Julie Zellman Assistant (to Brendan Fraser) 120820 25000014
Ruth Irvine-Hauer Assistant (to C Tad Devlin) 120820 25000012
Jean M Maninger Assistant (to Lou Arkoff) 120820 25000013
Linda Gacsko Assistant ("A" camera) 120820 25000002
Steven Hiller Assistant ("A" camera) 120820 25000001
Hal Lewis 3-D Models 3-D modeler(Dream Quest Images) 120963 23000055
Steward Burris 3-D Artist 3-D character animator(Dream Quest Images) 120965 23000056
Spencer Levy 3-D Artist 3-D character animator(Dream Quest Images) 120965 23000057
Jack White Animator cartoonist 483 23000054
Sergio Aragones Animator cartoonist 483 23000053
Nancy MacLeod Sound Editor n/a 229 14000029
Bob Kurtz Titles opening title design(Kurtz & Friends) 120825 23000052
Bruce Wright 3-D Artist 3-D character animator(Dream Quest Images) 120965 23000058
Muqeem Khan 3-D Artist 3-D effects artist(Dream Quest Images) 120965 23000059
Ralph Reis Assistant Props (Hawaii unit) 120904 24000002
Chris Ubick Property Master n/a 120805 24000003
Tom Altobello Assistant Property Master assistant prop master 120969 24000001
Chris Biggs 3-D Animator (Dream Quest Images) 120933 23000062
Michael A Ramirez 3-D Artist 3-D effects artist(Dream Quest Images) 120965 23000060
Mark Siegel 3-D Artist 3-D texturing and paint(Dream Quest Images) 120965 23000061
Eddy Gumienik Production Assistant n/a 275 25000019
Michael Estrella Production Assistant n/a 275 25000020
Rob McCabe Stand-In Brendan Fraser stand-in 121015 25000042
Kirston Mann Stand-In Leslie Mann stand-in 121015 25000043
B J Smith Medic on-set medic 120966 25000044
Peter Pav Post-Production Assistant n/a 120882 25000041
Patrick Hart Post-Production Assistant n/a 120882 25000040
Joseph Tavares Transportation Captain (Hawaii unit) 272 25000038
Eddie Lee Voelker Transportation Coordinator n/a 271 25000039
Denny Thorlaksen Apprentice apprentice editor 120976 25000045
Marc Shaiman Other arrangement("Man on the Flying Trapeze") 120795 26000001
John Scalzo Other rigger 120795 26000006
Michael D Combs Other greens coordinator 120795 26000007
Christopher Lama Other rigger 120795 26000005
Ron Long Other cableperson 120795 26000004
Robert Hallowell Other Key Hair Designs 120795 26000002
Douglas M Polito Other loader 120795 26000003
Fred "Rob" Robbins Transportation Captain n/a 272 25000037
Wayne Roberts Transportation Captain n/a 272 25000036
Kevin McNamara Production Assistant n/a 275 25000025
Hugh Fitzpatrick Production Assistant n/a 275 25000026
Brian Keyser Production Assistant n/a 275 25000027
Brian Yanish Production Assistant (Jim Henson's Creature Shop) 275 25000024
Michelle Opseth Production Assistant (Jim Henson's Creature Shop) 275 25000023
Michael Chacamaty Production Assistant n/a 275 25000021
Debbie George Production Assistant (Jim Henson's Creature Shop) 275 25000022
Andre Campbell Production Assistant n/a 275 25000028
Kenneth England Production Assistant n/a 275 25000029
Roger Potter Production Assistant (Hawaii unit) 275 25000034
Scott Brede Production Assistant (Hawaii unit) 275 25000035
Jack Cambra Jr. Production Assistant (Hawaii unit) 275 25000033
David Simmons Production Assistant (Hawaii unit) 275 25000032
Ben Good Production Assistant n/a 275 25000030
Jeff Morse Production Assistant n/a 275 25000031
Paul Jordan Animation Supervisor 3-D animation supervisor(Dream Quest Images) 120918 23000050
Dave Kern Sound Editor n/a 229 14000027
Jim Edson Production Coordinator (Jim Henson's Creature Shop) 162 5000020
Robert J Campos Production Coordinator production services coordinator(Dream Quest Images) 162 5000021
Kerry Stanwyck Production Coordinator n/a 162 5000022
Tracy L Kettler Production Coordinator n/a 162 5000019
Sally Ray Project Manager (Jim Henson's Creature Shop) 120994 5000018
Anita Gayle Script Supervisor n/a 191 5000016
Bill Feightner Technical Supervisor CIS technical supervisor 120853 5000017
Terry Ahue Production Coordinator marine unit coordinator(Hawaii unit) 162 5000023
Timothy Grant Engle DGA Trainee n/a 120878 5000024
Jeanne Ishikawa Assistant Production Coordinator (Hawaii unit) 192 5000029
Mauni Caves Assistant Location Manager n/a 194 5000030
Thomas Ackerman Director of Photography n/a 120780 6000001
Michael Jackson Assistant Production Coordinator (San Francisco unit) 192 5000028
Katherine Zilavy Assistant Production Coordinator n/a 192 5000027
Heather Sands Assistant Production Coordinator n/a 192 5000025
Barbara Casner Assistant Production Coordinator n/a 192 5000026
Suzan Lowitz Script Supervisor n/a 191 5000015
Kenneth E Fix Location Manager n/a 193 5000014
Nick Batchelor Unit Production Manager (San Francisco unit) 182 5000003
Mike Gunning Production Manager digital operations manager(Dream Quest Images) 305 5000004
K.C. Colwell Assistant Director n/a 163 5000005
C Tad Devlin Unit Production Manager n/a 182 5000002
Fred Blankfein Unit Production Manager n/a 182 5000001
Dana Olsen Story By n/a 120779 4000003
Jay Ward Characters as Source Material n/a 121009 4000004
Xochi Blymyer Assistant Director n/a 163 5000006
Darrell Woodard Assistant Director 2nd assistant director 163 5000007
Eric Fox Hays Assistant Director 2nd assistant director(San Francisco unit) 163 5000012
Phillip "Flip" Wylly Jr. Location Manager n/a 193 5000013
David E Larson Assistant Director (San Francisco unit) 163 5000011
Stephen Lofaro Assistant Director (San Francisco unit) 163 5000010
Rick R Johnson Assistant Director n/a 163 5000008
Nunzio Fazio Assistant Director n/a 163 5000009
Steve Boyum Director of Photography 2nd unit director/2nd unit director of photography 120780 6000002
Douglas Ryan Camera Operator n/a 239 6000003
Kate Crossley Editor visual effects editor 172 7000005
Justin Bourret Avid Editor Avid assistant 120898 7000006
Cynthia Feyrer Negative Cutting negative cutter(Dream Quest Images) 120852 7000007
Kent Beyda Editor n/a 172 7000004
Joseph Yanuzzi Editor visual effects editor(Dream Quest Images) 172 7000003
Stuart H Pappe Editor n/a 172 7000001
Roger Bondelli Editor n/a 172 7000002
Paisley Pappe Assistant Editor n/a 203 7000008
Michael P Mahoney Assistant Editor n/a 203 7000009
Nick Vidar Music music programmer 120781 8000004
Mark Herman Music assistant music editor 120781 8000005
Sheldon Curry Music music arrangement("Beethoven String Quartet Op 18 No 6") 120781 8000006
Robert Fernandez Music music scoring mixer 120781 8000003
Dennis Sands Music music scoring mixer 120781 8000002
Nathan Fitzgerald Assistant Editor n/a 203 7000010
Steven Moe Assistant Editor n/a 203 7000011
David Orr Color Timer n/a 120921 6000020
Jay Cox Color Timer digital color timer(Dream Quest Images) 120921 6000019
James Mann Camera optical camera 120798 6000008
Annie McEveety Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000009
Mary Stankiewicz Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000010
Shawn Jolicoeur Camera camera technician(Dream Quest Images) 120798 6000007
Gerrit Dangremond Steadicam Operator ("B" camera operator) 232 6000006
Mike Ferris Camera Operator n/a 239 6000004
Kurt Soderling Camera Operator aerial camera operator 239 6000005
Douglas Olivares Assistant Camera Operator assistant camera("B" camera (Hawaii unit)) 120849 6000011
Mark Gerasimenko Assistant Camera Operator assistant camera("B" camera (Hawaii unit)) 120849 6000012
James R Thorpe Lighting assistant chief lighting technician 798 6000017
Brett Mabry Lighting assistant chief lighting technician 798 6000018
Marsha Blackburn Photography still photographer 120835 6000016
Mark Alan Polischeck Video Assist/Playback video assist(Hawaii unit) 120899 6000015
Steven Mikolas Video Assist/Playback video assist 120899 6000013
Harve Cook Video Assist/Playback video assist 120899 6000014
Dana Olsen Screenplay n/a 120778 4000002
Audrey Wells Screenplay n/a 120778 4000001
Tookie Actor Tookie 1 1000023
Scooper Actor Tookie 1 1000024
Hopper Actor Tookie 1 1000025
Tai Actor Shep 1 1000022
Bongo Actor Lion 1 1000021
Joseph Actor Lion 1 1000019
Kaleb Actor Lion 1 1000020
Binx Actor Little Monkey 1 1000026
Zachery Actor Little Monkey 1 1000027
Sven-Ole Thorsen Actor Mercenary 1 1000032
Rodney Johnson Actor Jailer 1 1000033
Peter F Giddings Actor TV Weatherman 1 1000034
Alexander Denk Actor Mercenary 1 1000031
Hans Schoeber Actor Mercenary 1 1000030
Emely Actor Little Monkey 1 1000028
Nameer El-Kadi Actor Ape Body Actor 1 1000029
Samantha Harris Actor Ursula's Friend 1 1000018
Afton Smith Actor Ursula's Friend 1 1000017
Abraham Benrubi Actor Thor 1 1000006
Holland Taylor Actor Baetrice Stanhope 1 1000007
Kelly Miller Actor Besty 1 1000008
Greg Cruttwell Actor Max 1 1000005
Richard Roundtree Actor Kwame 1 1000004
Leslie Mann Actor Ursula Stanhope 1 1000002
Thomas Haden Church Actor Lyle Van de Groot 1 1000003
John Bennett Perry Actor Arthur Stanhope 1 1000009
Michael Chinyamurindi Actor N'Dugu 1 1000010
Jon Pennell Actor Male Guest at Party 1 1000015
Lauren Bowles Actor Ursula's Friend 1 1000016
Spencer Garrett Actor Male Guest at Party 1 1000014
Keith Scott Actor The Narrator 1 1000013
Abdoulaye N'Gom Actor Kip 1 1000011
Lydell Cheshier Actor Bateke 1 1000012
Terilyn Joe Actor TV Anchor 1 1000035
Michel Camus Actor Cameraman 1 1000036
Philip Tan Actor gorilla body actor 1 1000058
Jody St Michael Actor gorilla body actor 1 1000059
Leif Tilden Actor gorilla body actor 1 1000060
Thomas L Fisher Actor gorilla body actor 1 1000057
Robbin Tasha-Ford Actor Dancer 1 1000056
Sharon Ferrol Actor Dancer 1 1000054
Tara Schwartz Actor Dancer 1 1000055
John Cleese Voice of an Ape named 475 1000061
Sam Weisman Director n/a 2 2000001
Louis Arkoff Co-Producer n/a 170 3000005
Terry Austin Associate Producer n/a 171 3000006
Paula Endara Associate Producer n/a 171 3000007
C Tad Devlin Executive Producer n/a 174 3000004
Jon Avnet Producer n/a 3 3000003
David Hoberman Producer n/a 3 3000001
Jordan Kerner Producer n/a 3 3000002
Joie Shettler Actor Dancer 1 1000053
Lisa Ratzin Actor Dancer 1 1000052
Harve Cook Actor Bongo Drummer at Dance Studio 1 1000041
Aristide Sumatra Actor Bongo Drummer at Dance Studio 1 1000042
Noah John Cardoza Actor George Jr 1 1000043
Garrett Griffin Actor Fireboat Captain 1 1000040
Carrie Zanoline Actor Perfume Lady 1 1000039
Valerie Perri Actor TV Reporter 1 1000037
Mayor Willie L Brown Jr. Actor Himself 1 1000038
Benjamin John Cardoza Actor George Jr 1 1000044
Desne Holland Actor Dancer 1 1000045
Aurorah Allain Actor Dancer 1 1000050
Diane Mizota Actor Dancer 1 1000051
Melanie Gage Actor Dancer 1 1000049
Salvatore Vassallo Actor Dancer 1 1000048
Anne Fletcher Actor Dancer 1 1000046
Kristie Canavan Actor Dancer 1 1000047
Franz Joseph Haydn Music ("Haydn String Quartet Op 33 No 1") 120781 8000007
Sandy DeCrescent Music Contractor orchestra contractor 121013 8000009
Terry M Anderson Costumes costumer 120828 13000004
Leah Aiken Costumes gorilla costumer(Jim Henson's Creature Shop) 120828 13000005
Susan Cox Costumes gorilla costumer(Jim Henson's Creature Shop) 120828 13000006
Keith G Lewis Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Camilla Henneman Costume Designer gorilla costume designer(Jim Henson's Creature Shop) 169 13000002
Angaluki Muaka Translator Swahili translator 741 12000002
Lisa Jensen Costume Designer n/a 169 13000001
Erica Freeman Costumes gorilla costumer(Jim Henson's Creature Shop) 120828 13000007
Marian Keating Costumes gorilla costumer(Jim Henson's Creature Shop) 120828 13000008
Jeff Himmel Hair hair techs(Jim Henson's Creature Shop) 120794 13000013
Kate Studley Hair hair techs(Jim Henson's Creature Shop) 120794 13000014
Jack Bricker Hair hair and cosmetics tech(Jim Henson's Creature Shop) 120794 13000015
Karin Hanson Hair hair techs(Jim Henson's Creature Shop) 120794 13000012
Gary J Saldutti Costumes costumer 120828 13000011
Julie Zobel Costumes gorilla costumer(Jim Henson's Creature Shop) 120828 13000009
Michelle V Roth Costumes costumer 120828 13000010
Rodney Johnson Consultant personal trainer to Brendan Fraser 120784 12000001
Guy Manos Supervisor skydiving supervisor 120845 11000012
Kathy Nelson Executive in Charge executive in charge of music(for the Walt Disney Motion Pictures Group) 120791 11000001
Gregg Hoffman Studio Executive n/a 120875 11000002
Elizabeth Stephen Production Executive n/a 118216 11000003
Leigh French Voice Casting n/a 189 10000008
Margaret Doversola Extras Casting (Hawaii unit) 120851 10000007
Jeffrey G Olan Extras Casting (Rainbow Casting) 120851 10000005
Nancy Hayes Extras Casting (San Francisco unit) 120851 10000006
David Barrington Holt Supervisor creative supervisor(Jim Henson's Creature Shop) 120845 11000004
Phil Jackson Supervisor mold department supervisor(Jim Henson's Creature Shop) 120845 11000005
Mark Dornfeld Supervisor optical supervisor 120845 11000010
Mark "Shoobi" Knutson Supervisor skydiving supervisor 120845 11000011
Fred Iguchi Supervisor electronics supervisor(Dream Quest Images) 120845 11000009
Mitch Dobrowner Supervisor digital department supervisor(Dream Quest Images) 120845 11000008
Jeff Forbes Supervisor electronic department supervisor(Jim Henson's Creature Shop) 120845 11000006
Mark Ross Supervisor on-set electronics supervisor(Jim Henson's Creature Shop) 120845 11000007
Marlene Stoller Hair hair and cosmetics tech(Jim Henson's Creature Shop) 120794 13000016
Alicia M Tripi Hair n/a 120794 13000017
Rick Lopez Rerecording scanning & recording technician(Dream Quest Images) 120995 14000016
Doug Delaney Rerecording scanning & recording technician(Dream Quest Images) 120995 14000017
Marc Canas Rerecording scanning & recording technician(Dream Quest Images) 120995 14000018
Scott Weber Foley Mixer n/a 224 14000015
Sean Rowe Foley Artist n/a 223 14000014
Jeffrey A Humphreys Boom Operator n/a 215 14000012
Joan Rowe Foley Artist n/a 223 14000013
Terry Porter Rerecording re-recording mixer 120995 14000019
Mel Metcalfe Rerecording re-recording mixer 120995 14000020
Jeanette Browing Sound Dubbing dubbing recordist 120940 14000025
Jim Brookshire Sound Editor n/a 229 14000026
Brendan Fraser Actor George 1 1000001
Todd Toon Sound Design sound design & supervising sound editor 120905 14000024
Tim Chau Sound Design sound design & supervising sound editor 120905 14000023
Dean A Zupancic Rerecording re-recording mixer 120995 14000021
David Kelson Sound production sound 120816 14000022
Mark A Tracy Assistant Sound Editor n/a 222 14000011
Carmen Baker Assistant Sound Editor n/a 222 14000010
Heidi Seeholzer Makeup Artist n/a 120801 13000022
Antonnette Reed Set Costumer (Hawaii unit) 121008 13000023
Mike Boudry ADR ADR recordist 120912 14000001
Ashlee Petersen Makeup n/a 353 13000021
Perri Sorel Makeup n/a 353 13000020
Voni Hinkle Hair Stylist n/a 120799 13000018
Ben Nye Jr. Makeup makeup designer 353 13000019
Christopher T Welch ADR Editor n/a 220 14000002
Petra Bach ADR Editor n/a 220 14000003
Renee Tondelli ADR Editor n/a 220 14000008
Doc Kane ADR Mixer n/a 227 14000009
Val Kuklowsky ADR Editor n/a 220 14000007
Fred Judkins ADR Editor n/a 220 14000006
Scott Burrow ADR Editor n/a 220 14000004
Avram D Gold ADR Editor n/a 220 14000005
Mia Levinson Casting Associate casting associates 160 10000004
Liz Lang Fedrick Casting Associate casting associates 160 10000003
Johnny Clegg Song n/a 120859 8000031
Michael Joseph Becker Song ("Jungle Band") 120859 8000032
Carl Graves Song ("Jungle Band") 120859 8000033
Ed Townsend Song ("Let's Get It On") 120859 8000030
Marvin Gaye Song n/a 120859 8000029
Robert Livingstone Song ("Boombastic (Sting Re-Mix) (contains 'Let's Get It On')") 120859 8000027
Orville Burrell Song ("Boombastic (Sting Re-Mix) (contains 'Let's Get It On')") 120859 8000028
Bernie Wayne Song ("That Heavenly Feeling (Chock Full O' Nuts Theme)") 120859 8000034
Bill Silbert Song ("That Heavenly Feeling (Chock Full O' Nuts Theme)") 120859 8000035
Paul Anka Song ("My Way") 120859 8000040
Claude Francois Song ("My Way") 120859 8000041
Jacques Revaux Song ("My Way") 120859 8000042
Ronald Lee Wilson Song ("Wipe Out") 120859 8000039
James Fuller Song ("Wipe Out") 120859 8000038
Robert Berryhill Song ("Wipe Out") 120859 8000036
Patrick Connolly Song ("Wipe Out") 120859 8000037
Don Was Song song producer("George of the Jungle (Main Title)" "George of the Jungle") 120859 8000026
Sheldon Allman Song songs("George of the Jungle (Main Title)" "George of the Jungle") 120859 8000025
Marc Shaiman Original Music n/a 120838 8000014
Frank Bennett Original Music n/a 120838 8000015
Patrick Russ Original Music n/a 120838 8000016
Jeff Atmajian Original Music n/a 120838 8000013
Marc Shaiman Music Supervisor n/a 120872 8000012
Scott Stambler Music Editor n/a 214 8000010
Dan DiPrima Music Editor Music Editing 214 8000011
Brad Decter Original Music n/a 120838 8000017
Jon Kull Original Music n/a 120838 8000018
Quatuor Panocha Quartet Performer ("Haydn String Quartet Op 33 No 1") 120819 8000023
Stan Worth Song songs("George of the Jungle (Main Title)" "George of the Jungle") 120859 8000024
Blair String Quartet Performer ("Beethoven String Quartet Op 18 No 6") 120819 8000022
Artie Kane Original Music n/a 120838 8000021
Jimmy Vivino Original Music n/a 120838 8000019
David DePalo Original Music n/a 120838 8000020
Giles Thibault Song ("My Way") 120859 8000043
The Presidents of the United States of America Song Performer ("George of the Jungle (Main Title)" "George of the Jungle") 120788 8000044
Larry A Cornick Lead Person co-leadman 120957 9000017
Rick Romer Lead Person leadman(Hawaii unit) 120957 9000018
John Brown Art Department sculptor(Jim Henson's Creature Shop) 120843 9000019
Greg Wilkinson Lead Person leadman 120957 9000016
David Elton Set Dresser on-set dresser 197 9000015
David E Duncan Storyboard Artist n/a 199 9000013
Arthur Lee Storyboard Artist n/a 199 9000014
Ralph Cordero Art Department sculptor(Jim Henson's Creature Shop) 120843 9000020
Chris Hanson Art Department sculptor(Jim Henson's Creature Shop) 120843 9000021
Amanda Mackey Johnson Casting n/a 179 10000001
Cathy Sandrich Gelfond Casting n/a 179 10000002
Allen Battino Art Department art department supervisor(Dream Quest Images) 120843 9000025
Josh Yates Art Department foam tech(Jim Henson's Creature Shop) 120843 9000024
Steve Koch Art Department sculptor(Jim Henson's Creature Shop) 120843 9000022
Mark Wahlberg Art Department sculptor(Jim Henson's Creature Shop) 120843 9000023
Michael Sarley Storyboard Artist n/a 199 9000012
Anthony Zierhut Storyboard Artist n/a 199 9000011
John Cleese Song Performer ("My Way") 120788 8000049
Stephen Marsh Production Designer n/a 164 9000001
Peter Brooke Production Designer lead designer(Jim Henson's Creature Shop) 164 9000002
Savuka Song Performer ("Dela (I Know Why the Dog Howls at the Moon)) 120788 8000048
Johnny Clegg Song Performer ("Dela (I Know Why the Dog Howls at the Moon)) 120788 8000047
Shaggy Song Performer ("Boombastic (Sting Re-Mix) (contains 'Let's Get It On')") 120788 8000045
Marvin Gaye Song Performer ("Let's Get It On") 120788 8000046
Kathryn Peters Set Decorator n/a 165 9000003
David Haber Art Director n/a 183 9000004
Mark Haber Set Designer n/a 202 9000009
Carol Jones Set Designer lead set gorilla designer(Jim Henson's Creature Shop) 202 9000010
John D Jeffries Sr. Set Designer n/a 202 9000008
Joe Altadonna Set Designer n/a 202 9000007
Mark Zuelzke Art Director n/a 183 9000005
Les Gobruegge Set Designer n/a 202 9000006
Nils C Jensen Sound Editor n/a 229 14000028
Synopsis
Ursula Stanhope has travelled to Bukuvu from San Francisco is search of adventure. Her intended, Lyle Van de Groot, pursues her in hopes of capturing the legendary White Ape who is supposed to exist in the mountains. Ultimately, a romance blooms between Ursula and George, an extremely clumsy gorilla boy raised by an erudite ape.