In Dreams (1999)

In Dreams
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 39mins.
Genres Adaptation, Thriller, Horror
Keywords psychodrama, psychological, supernatural
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Elliot Goldenthal Music n/a 120781 8000001
Jodi Michelle Pynn Stunts stunt performer 240 19000024
Susan Purkhiser Stunts stunt performer 240 19000023
Janet Paparazzo Stunts stunt performer 240 19000022
Michael Russo Stunts stunt performer 240 19000025
Charles Page Stunts stunt performer 240 19000021
Joe McCarter Animal Trainer assistant trainer 120962 20000001
Marco Campos Construction Foreman (Mexico unit) 277 21000003
John Grimolizzi Construction Foreman n/a 277 21000002
Luther Jones Carpenter (North Carolina unit) 529 21000001
Jack McLaughlin Stunts stunt performer 240 19000020
Keith Siglinger Stunts stunt performer 240 19000026
Steve Mack Stunts stunt performer 240 19000019
Roy Farfel Stunts stunt performer 240 19000013
Peter Epstein Stunts stunt performer 240 19000012
Andy Dupin Stunts stunt performer 240 19000011
Danny Downey Stunts stunt performer 240 19000010
Gene Harrison Stunts stunt performer 240 19000014
Don J Hewitt Stunts stunt performer 240 19000015
Kurt Lott Stunts stunt performer 240 19000018
David Paul Lord Stunts stunt performer 240 19000017
Jennifer Lamb Stunts stunt performer 240 19000016
Anthony Dunne Construction Coordinator n/a 276 21000004
Ning Kumpiranonth Craft Service n/a 120903 22000001
David Allen Hill Special Effects special effects technician 168 23000014
Phil Fravel Special Effects special effects technician 168 23000013
Ron Colucci Special Effects special effects technician 168 23000012
Simon Baker Special Effects special effects technician 168 23000011
Matt Kutcher Special Effects special effects technician(Mexico unit) 168 23000015
Steven King Special Effects special effects technician(Mexico unit) 168 23000016
Tantar Leviseur Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Stephen Murphy CGI Artist CG artist(The Computer Film Company) 120986 23000019
Richard Clarke CGI Artist CG artist(The Computer Film Company) 120986 23000018
Danny Swanson Special Effects special effects technician(Mexico unit) 168 23000017
Mark Griffin Special Effects special effects buyer 168 23000010
Andrew Wilson Special Effects special effects technician 168 23000009
Jonn Herzberger Special Effects Foreman special effects workshop foreman 250 23000003
Yves De Bono Special Effects Supervisor n/a 545 23000002
Mark Nelmes Visual Effects Supervisor (The Computer Film Company) 249 23000001
Norman Douglass Stunts stunt performer 240 19000009
Alison O'Brien Visual Effects visual effects producer(The Computer Film Company) 419 23000004
Alex Payman Visual Effects digital paint artist(The Computer Film Company) 419 23000005
Adrian DeWet Visual Effects compositor(The Computer Film Company) 419 23000008
Tom Debenham Visual Effects compositor(The Computer Film Company) 419 23000007
Gavin Toomey Visual Effects digital paint artist(The Computer Film Company) 419 23000006
Gary A Krakoff Construction Coordinator (Mexico unit) 276 21000005
Eliza Coleman Stunts stunt performer 240 19000008
Patrick Murray Gaffer underwater gaffer(Mexico unit) 268 15000011
Chip Matheson Grip underwater grip(Mexico unit) 365 15000010
David LaRue Grip n/a 365 15000009
Tim Driscoll Grip n/a 365 15000008
Matthew Brookman Electrician n/a 450 15000012
Kenneth Dodd Electrician n/a 450 15000013
Tony Campenni Dolly Grip n/a 264 15000017
Wayne Simpson Electrician n/a 450 15000016
Thomas C Nisbet Electrician n/a 450 15000015
Bronislaw C Karol Electrician n/a 450 15000014
Alison Barton Grip n/a 365 15000007
Chris Centrella Key Grip n/a 263 15000006
James Sabat Sound Mixer production sound mixer 230 14000016
Sara Hegarty Sound Editor assistant dialogue editor 229 14000015
Doug Murray Sound Editor n/a 229 14000014
Leslie Shatz Sound Designer sound designer and re-recording mixer 120915 14000013
Richard Ford Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Kevin J. Lang Rigging Gaffer (Mexico unit) 120937 15000002
Jeff Kluttz Key Rigging Grip (Mexico unit) 120946 15000005
Thomas Doran Key Rigging Grip n/a 120946 15000004
Jerry DeBlau Lighting Technician n/a 120907 15000003
Dean M King Best Boy Grip n/a 265 15000018
Jenny Kane Best Boy rigging best boy 120885 15000019
Jery Hewitt Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Peter Hanson Business Affairs studio manager(The Computer Film Company) 120792 18000001
Felice Contreras-Still Assistant Accountant (Mexico unit) 120950 16000009
Lisa Furia Assistant Accountant n/a 120950 16000008
Don Hewitt Stunt Performer n/a 120981 19000002
Bill Anagnos Stunts stunt performer 240 19000003
Peter Bucosi Stunts stunt performer 240 19000007
Robin Bonaccorsi Stunts stunt performer 240 19000006
Richard L Blackwell Stunts stunt performer 240 19000005
Dana Bertolette Stunts stunt performer 240 19000004
Eric Layne Assistant Accountant n/a 120950 16000007
Patrick Shiffrar Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Oscar Gomez Best Boy best boy rigging grip(Mexico unit) 120885 15000023
Steve Hastings Best Boy electric rigging best boy(Mexico unit) 120885 15000022
Rick Maddux Best Boy underwater best boy(Mexico unit) 120885 15000021
Peter Letzelter-Smith Best Boy best boy rigging grip 120885 15000020
Nicole Furia Production Accountant n/a 282 16000001
Carrie Nicol Accountant payroll accountant 120802 16000002
Maria DeVane Post-Production Accountant n/a 120979 16000005
Enriqueta Amador Accountant accountant clerk(Mexico unit) 120802 16000004
Irma L Sanchez Accountant payroll accountant(Mexico unit) 120802 16000003
Kris Moran Assistant Property Master n/a 120969 24000002
Christine Hughen Assistant Props (Mexico unit) 120904 24000003
Quinlan Sullivan Driver n/a 273 25000058
Mark Sullivan Driver n/a 273 25000057
Bartley D Small Driver n/a 273 25000056
Dan Russell Driver n/a 273 25000055
Joseph M Warren Driver n/a 273 25000059
Howard Weiner Other 24-frame playback 120795 26000001
Diane Laurienzo Other chargehand scenic 120795 26000005
Dr. Roger Danchik Other assistant greensman 120795 26000004
Stephanie Waldron Other chargehand greensman 120795 26000003
Karen Weber Other buyer 120795 26000002
Mario F Presterone Driver n/a 273 25000054
William O'Brien III Driver n/a 273 25000053
Wilbur Ellis Driver n/a 273 25000047
Gilbert Eatherton Driver n/a 273 25000046
Ronald Dunder Driver n/a 273 25000045
David Duggan Driver n/a 273 25000044
Joseph Gagliardi Driver n/a 273 25000048
Ken "Hippy" Johnson Driver n/a 273 25000049
Jack McBride Driver n/a 273 25000052
Norman Mahoney Driver n/a 273 25000051
Brian "Bird" Kay Driver n/a 273 25000050
Mary E DiCicco Other scenic foreman 120795 26000006
Eric Levenson Other scenic foreman 120795 26000007
Ildefonso Goris Other greensman(Mexico unit) 120795 26000022
Michael Blauvelt Other loader(Mexico unit) 120795 26000021
Alan Williams Other diving services(North Carolina unit) 120795 26000020
Marlon Jackson Other marine coordinator(North Carolina unit) 120795 26000019
Robert E Denne Other lead painter(Mexico unit) 120795 26000023
Ernie Lopez Other plasterer foreman(Mexico unit) 120795 26000024
Guy Adan Unit Publicist n/a 231 29000001
Paul Celluci Special Thanks (Governor of Massachusetts) 120874 26000027
Cara Leonard Other safety diver(Mexico unit) 120795 26000026
John Anthony Bixby Other safety diver(Mexico unit) 120795 26000025
Stephanie Fischette Other production secretary(North Carolina unit) 120795 26000018
Ginger Cassell Other production secretary(North Carolina unit) 120795 26000017
Leslie T Bono Other studio teacher 120795 26000011
Steve Berens Other ("Pete" owner & trainer) 120795 26000010
Chris Kaseta-Cornelius Other stand-by scenic 120795 26000009
Karen Menze Other scenic foreman 120795 26000008
Tracy Hollander Other studio teacher 120795 26000012
A Scott Hoffman Other safety coordinator 120795 26000013
Lisa M LaBelle Other production secretary 120795 26000016
Jessica Hall Other production secretary 120795 26000015
Al Cerullo Other aerial coordinator 120795 26000014
Robert Dudley Driver n/a 273 25000043
James Donahue Driver n/a 273 25000042
Robyn Retblatt Production Assistant n/a 275 25000012
Gavin Duffy Morris Production Assistant n/a 275 25000011
Jessica A Milstein Production Assistant n/a 275 25000010
Erik D Hutchins Production Assistant n/a 275 25000009
Sandra Suarez Production Assistant n/a 275 25000013
Adam Weisinger Production Assistant n/a 275 25000014
Damien Fitzpatrick Production Assistant (Mexico unit) 275 25000018
Esteban Sanchez Production Assistant (Mexico unit) 275 25000017
Jennifer Olivo Production Assistant (Mexico unit) 275 25000016
Irma Collantes Production Assistant (Mexico unit) 275 25000015
Timothy Donohue Production Assistant n/a 275 25000008
Charlie Burke Production Assistant n/a 275 25000007
Brenda Rawn Assistant executive assistant(to Neil Jordan) 120820 25000001
Gary B Krakoff Jr. Props prop maker foreman(Mexico unit) 120817 24000006
Neil Hyman Props (North Carolina unit) 120817 24000005
David Gulick Property Master n/a 120805 24000004
Sarah Jordan Assistant (to Neil Jordan) 120820 25000002
Philippa Wood Assistant (to Stephen Woolley) 120820 25000003
Kim Mozingo Assistant (to Annette Bening) 120820 25000006
Tricia Perrott Assistant (to Redmond Morris) 120820 25000005
Christine Brown Assistant (to Stephen Woolley) 120820 25000004
Jim Turner Production Associate production controller 120822 25000019
Robert "Zombie" Martini Transportation Captain n/a 272 25000020
Allan Chandonnet Driver n/a 273 25000035
Bobby Carnes Driver n/a 273 25000034
Ralph Buttaro Driver n/a 273 25000033
Juan Aponte Driver n/a 273 25000032
Thomas Costley Driver n/a 273 25000036
Billy Coyman Driver n/a 273 25000037
Robert Destasio Driver n/a 273 25000041
Gil Deausealt Driver n/a 273 25000040
Robert Deady Driver n/a 273 25000039
John Cronk Driver n/a 273 25000038
Robert Albano Driver n/a 273 25000031
Dr. Nora Alvarez Medic doctor(Mexico unit) 120966 25000030
Thomas A Gordon Transportation Coordinator (Mexico unit) 271 25000024
James P Flynn Transportation Coordinator n/a 271 25000023
Hugo Chew Transportation Captain (Mexico unit) 272 25000022
Steven A Baldwin Transportation Captain (North Carolina unit) 272 25000021
Dakota Masset Stand-In (for Annette Bening) 121015 25000025
Frank Foley Production labor foreman 120824 25000026
Ronnie Davis Medic (North Carolina unit) 120966 25000029
Deborah Clapp Medic n/a 120966 25000028
Jack Laspada Production labor foreman(Mexico unit) 120824 25000027
Frank Graziadei Sound sound cable 120816 14000012
Paul Massey Rerecording re-recording mixer 120995 14000010
Ronan O'Connor DGA Trainee n/a 120878 5000019
Cathy Peterson Location Assistant (North Carolina unit) 120947 5000018
Demian Resnick Location Assistant n/a 120947 5000017
Tyson Bidner Location Assistant n/a 120947 5000016
Hans Graffunder Assistant Production Coordinator n/a 192 5000020
Darlyne R Baugh Assistant Production Coordinator (North Carolina unit) 192 5000021
Mike Roberts Camera Operator n/a 239 6000002
Darius Khondji Director of Photography n/a 120780 6000001
Laura Berning Assistant Location Manager n/a 194 5000023
Bertha Medina Assistant Production Coordinator (Mexico unit) 192 5000022
Vail Romeyn Production Coordinator (Mexico unit) 162 5000015
Fernanda Echeverria Production Coordinator (Mexico unit) 162 5000014
Bac DeLorme Assistant Director 2nd assistant director 163 5000008
Christo Morse Assistant Director n/a 163 5000007
Patrick Clayton Assistant Director n/a 163 5000006
Eve Honthaner Production Supervisor (Mexico unit) 307 5000005
Bryan Thomas Location Manager n/a 193 5000009
Lance Holland Location Manager (North Carolina unit) 193 5000010
Lizz Grant Production Coordinator n/a 162 5000013
Tricia Perrott Post-Production Coordinator n/a 120842 5000012
Robin Squibb Script Supervisor n/a 191 5000011
Alec Hirschfeld Camera Operator "B" camera operator 239 6000003
Scott Browner Camera Operator "B" camera operator((Mexico unit)) 239 6000004
Paul Ensby Color color grader 121024 6000019
Peter Girolami Lighting assistant chief lighting technician 798 6000018
Francois Duhamel Photography still photographer 120835 6000017
Pete Romano Photography underwater photographer 120835 6000016
JJ Sabat Video Assistant Video Assist 121119 6000020
Tony Lawson Editor n/a 172 7000001
Kristen M Johnson Assistant Editor n/a 203 7000005
Niamh Fagan Assistant Editor n/a 203 7000004
Philip Alton Dialogue Editor n/a 204 7000003
Roz Lowrie Editor editorial(The Computer Film Company) 172 7000002
Eric K Jones Assistant Camera Operator underwater 2nd assistant camera(Mexico unit) 120849 6000015
Brad Peterman Assistant Camera Operator underwater 1st assistant camera(Mexico unit) 120849 6000014
Bill Coe Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000008
Hydroflex Camera underwater camera equiptment 120798 6000007
Josh Blakeslee Camera camera loader 120798 6000006
Jerome F. Holway Steadicam Operator n/a 232 6000005
Adam Gilmore Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000009
Marc Hirschfeld Assistant Camera Operator "B" 1st assistant camera 120849 6000010
Glenn D Kaplan Assistant Camera Operator "B" 2nd assistant camera((Mexico unit)) 120849 6000013
Chris H Burton Assistant Camera Operator "B" 2nd assistant camera((Mexico unit)) 120849 6000012
Jay Levy Assistant Camera Operator "B" 1st assistant camera((Mexico unit)) 120849 6000011
Lori Johnson Production Supervisor (North Carolina unit) 307 5000004
Judy Richter Production Supervisor n/a 307 5000003
Robert V Walsh Actor Man at School Play 1 1000016
Kristin Sroka Actor Wicked Stepmother 1 1000015
Amelia Claire Novotny Actor Prince 1 1000014
Erica Sullivan Actor Dwarf 1 1000013
Denise Cormier Actor Woman at School Play 1 1000017
John Fiore Actor Policeman 1 1000018
Stephen Rea Actor Doctor Silverman 1 1000022
Devon Cole Borisoff Actor (as boy) 1 1000021
Dennis Boutsikaris Actor Doctor Stevens 1 1000020
Ken Cheeseman Actor Paramedic 1 1000019
Bethany M Paquin Actor Dwarf 1 1000012
Jennifer Caine Natenshon Actor Dwarf 1 1000011
Paul Guilfoyle Actor Detective Jack Kay 1 1000005
Robert Downey Jr. Actor Vivian Thompson 1 1000004
Aidan Quinn Actor Paul Cooper 1 1000003
Katie Sagona Actor Rebecca Copper 1 1000002
Kathleen Langlois Actor Snow White 1 1000006
Jennifer Berry Actor Hunter 1 1000007
Samantha Kelly Actor Dwarf 1 1000010
Jennifer Dragon Actor Dwarf 1 1000009
Emma J Brown Actor Dwarf 1 1000008
Prudence Wright Holmes Actor Mary 1 1000023
Lonnie Farmer Actor Nurse Rosco 1 1000024
Stephen Woolley Producer n/a 3 3000001
Neil Jordan Director n/a 2 2000001
Michael Cavanaugh Voice of Judge 475 1000037
Pete Actor 'Dobie' 1 1000036
Redmond Morris Co-Producer n/a 170 3000002
Bruce Robinson Screenplay n/a 120778 4000001
Rafael Cuervo Unit Manager (Mexico unit) 120832 5000002
Nan Bernstein Freed Unit Production Manager n/a 182 5000001
Bari Wood Source Material (from novel) ("Doll's Eyes") 120793 4000003
Neil Jordan Screenplay n/a 120778 4000002
Brian Goodman Actor Policeman in Squad Car 1 1000035
John Michael Vaughn Actor Helicopter Pilot 1 1000034
Krystal Benn Actor Ruby 1 1000028
Pamela Payton-Wright Actor Ethel 1 1000027
June Lewin Actor Kindly Nurse 1 1000026
Margo Martindale Actor Nurse Floyd 1 1000025
Dorothy Dwyer Actor Foster Mother 1 1000029
Geoffrey Wigdor Actor (as teenager) 1 1000030
Dossy Peabody Actor Vivian's Mother 1 1000033
Eric Roemele Actor (1970's) 1 1000032
Wally Dunn Actor Walter 1 1000031
Jens Baylis Assistant Editor n/a 203 7000006
Andrea Lelievre Assistant Editor n/a 203 7000007
Mike Cameron Technical Advisor safety officer(Mexico unit) 537 12000003
Mike Nomad Technical Advisor swimming instructor/safety diver 537 12000002
Yvan Lucas Consultant color consultant 120784 12000001
Marty Cherrix Extras Casting n/a 120851 10000005
Omar Veytia Production Consultant (Mexico unit) 120897 12000004
Suzanne McCabe Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Aaron Quarles Hair Stylist key hairstylist 120799 13000005
Shoshana Rubin Costumes costumer 120828 13000004
Dawn Line Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Jeffrey Kurland Costume Designer n/a 169 13000002
Carolyn Pickman Location Casting n/a 120864 10000004
Anya Colloff Casting Associate casting assistant 160 10000003
Veronika Hart Art Department original artwork creator 120843 9000023
Lisa Nagid Art Department Coordinator n/a 195 9000022
Carl J Sprague Assistant Art Director n/a 315 9000021
Tommy Samona Lead Person leadman(Mexico unit) 120957 9000020
Cynthia Guild Art Department original artwork creator 120843 9000024
Jim Astbury Art Assistant art department assistant 120974 9000025
Jane Jenkins Casting n/a 179 10000002
Janet Hirshenson Casting n/a 179 10000001
Sarah Jackson Burt Assistant Set Decorator n/a 316 9000026
Jacqueline Payne Hair Stylist n/a 120799 13000006
Enzo Angileri Hair Stylist (for Annette Bening) 120799 13000007
Cathi Weldon Foley assistant foley editor 120961 14000004
Louis Sabat Boom Operator n/a 215 14000003
Jon Olive Assistant Sound Editor n/a 222 14000002
Burton Sharp ADR ADR group coordinator 120912 14000001
Pauline Griffiths Foley Artist n/a 223 14000005
Jenny Lee Wright Foley Artist n/a 223 14000006
Annette Bening Actor Claire Cooper 1 1000001
Nicky Moss Foley Editor n/a 221 14000009
Caroline O'Hanrahan Foley Artist n/a 223 14000008
Ruth Sullivan Foley Artist n/a 223 14000007
Erwin H Kupitz Wig Supplier wigmaker(for Annette Bening) 121080 13000018
Chanthou Sam Kozberg Set Costumer on-set costumer(Mexico unit) 121008 13000017
John Caglione Jr. Makeup special makeup 353 13000011
Bill "Splat" Johnson Makeup special makeup effects 353 13000010
Billy Messina Makeup special makeup effects 353 13000009
Carrie Angland Makeup (for Annette Bening) 353 13000008
Lori Hicks Makeup Artist key makeup artist 120801 13000012
Matiki Anoff Makeup Artist n/a 120801 13000013
Winsome McKoy Set Costumer n/a 121008 13000016
Debbie Holbrook Set Costumer n/a 121008 13000015
Felice Diamond Makeup Artist n/a 120801 13000014
James V Kent Lead Person leadman 120957 9000019
Stewart "Polar Bear" Shaw Set Dresser (North Carolina unit) 197 9000018
Richard Martinez Music Producer electronic music producer 323 8000016
Curtis Roush Music Editor n/a 214 8000015
Robert Garrett Music Editor preview music editor 214 8000014
Jonathan Sheffer Music Conductor conductor 120818 8000013
London Metropolitan Orchestra Performer n/a 120819 8000017
Lew Brown Song ("Don't Sit Under the Apple Tree") 120859 8000018
Carl Sigman Song ("Ebb Tide") 120859 8000022
David Gates Song ("If") 120859 8000021
Charles Tobias Song ("Don't Sit Under the Apple Tree") 120859 8000020
Sam Stept Song ("Don't Sit Under the Apple Tree") 120859 8000019
Robert Elhai Music Arranger orchestrator 121019 8000012
Elliot Goldenthal Music Arranger orchestrator 121019 8000011
Elizabeth Fraser Music vocals 120781 8000005
Teese Gohl Music music co-producer 120781 8000003
Claudine Ward Music assistant music editor 120781 8000002
Grainne Gavigan Assistant Editor Lightworks assistant editor 203 7000008
Page Hamilton Music guitars 120781 8000006
Mark Stuart Music guitars 120781 8000007
Eric Hubel Music guitars 120781 8000010
David Reid Music guitars 120781 8000009
Andrew Hawkins Music guitars 120781 8000008
Robert Maxwell Song ("Ebb Tide") 120859 8000023
Roy Orbison Song n/a 120859 8000024
Jim Schneider Set Dresser n/a 197 9000011
Jeff DeBell Set Dresser n/a 197 9000010
Juliet Carter Set Dresser n/a 197 9000009
George Jenson Storyboard Artist n/a 199 9000008
Ted Suchecki Set Dresser n/a 197 9000012
Kathleen Rosen Set Dresser n/a 197 9000013
Hal Gardner Set Dresser (North Carolina unit) 197 9000017
John T Bromell Set Dresser (North Carolina unit) 197 9000016
Robert Schleinig Set Dresser on-set dresser 197 9000015
Todd Bakerian-Devane Set Dresser on-set dresser 197 9000014
Charles Dwight Lee Set Designer (Mexico unit) 202 9000007
Jon Billington Set Designer (Mexico unit) 202 9000006
Roy Orbison Song Performer ("In Dreams") 120788 8000028
The Righteous Brothers Song Performer ("Ebb Tide") 120788 8000027
Bread Song Performer ("If") 120788 8000026
The Andrew Sisters Song Performer ("Don't Sit Under the Apple Tree") 120788 8000025
Nigel Phelps Production Designer n/a 164 9000001
Gretchen Rau Set Decorator n/a 165 9000002
Mark Morgenstein Set Designer n/a 202 9000005
Martin Laing Art Director n/a 183 9000004
Merideth Boswell Set Decorator (Mexico unit) 165 9000003
John Fitzgerald Rerecording Mixer assistant re-recording mixer 120856 14000011
Synopsis
It was her dark illustration of childhood fables that lured him. It was her dreams of deadly premonitions he would come to own. As Claire Cooper frantically tries to convince a cynical world of her mind link with a madman--bent on avenging his lost childhood--she realizes she has but one choice. To stop Vivian Thompson, she must become him... once and for all. Her seeming descent into madness proves the only sane solution. Fretful dreams and waking visions of a missing girl, an apple orchard and a town drowned long ago were the first to tear at Claire's idyllic New England life with her husband Paul. As the visions increased, so did the distance between them, compounding her urgency for police to heed her warnings of impending tragedy. The police, Paul and even her psychiatrist Dr. Silverman remain deaf to the silent screams of future victims haunting Claire's dreams. Too late do they realize Claire had indeed become Vivian's mind's eye.