The Prince of Egypt (1998)

Prince of Egypt
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 37mins.
Genres Drama, Adventure, Family, Animated, Period, Musical, Historical
Keywords children's, faith
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Maria Teresa Scarpone Other character lead("Moses") 120795 26000015
Kristof Serrand Animator animator--Older("Moses" (character animation)) 483 23000147
Stephen Schwartz Song original songs 120859 8000021
Chris Kirshbaum Assistant (("Playing with the Big Boys" sequence)) 120820 25000074
David Brewster Animator ("Queen" (character animation)) 483 23000168
Jennie Langley Other character lead(("Hotep" & "Huy")) 120795 26000058
Rodolphe Guenoden Animator ("Tzipporah" (character animation)) 483 23000175
Andrew Lynch Production production support 120824 25000157
Bill Heiden Production production support 120824 25000156
Steve Damiani Production production support 120824 25000155
Greg Chun Production production support 120824 25000154
Jenna Thomas Production Assistant n/a 275 25000149
Amy Taylor Production Assistant n/a 275 25000148
Zachary Waddle Production Assistant n/a 275 25000150
Fumi Kitahara Production Assistant n/a 275 25000151
Scott Chapin Production production support 120824 25000152
Brian Chase Production production support 120824 25000153
Loki Der Quaeler Production production support 120824 25000160
Stuart Campbell Other scanning(artist supervisor) 120795 26000004
David Morehead Other scene planning(artist supervisor) 120795 26000003
Tom Sito Other (story department) 120795 26000005
Nicholas Meyer Other (story department) 120795 26000006
Carter Goodrich Other designer(character design) 120795 26000007
Ron Lukas Other background(artist supervisor) 120795 26000002
Paul Lasaine Other background(artist supervisor) 120795 26000001
Dina Strada Production Assistant n/a 275 25000147
Erika McPherson Production production support 120824 25000159
Philip Rowe Production production support 120824 25000161
Don "Siggy" Siegfriedt Production production support 120824 25000162
Mi Ri Yoon Assistant ("Moses") 120820 25000163
Hezekiah McMurry Production production support 120824 25000158
Greg Smith Production Assistant n/a 275 25000145
Ryan Behnke Production Assistant n/a 275 25000128
Robert Aragon Production Assistant n/a 275 25000127
Lynn Thompson Blake Production Assistant n/a 275 25000129
Jason Brewer Production Assistant n/a 275 25000130
Aaron Caver Production Assistant n/a 275 25000131
Silva Andreasian Production Assistant n/a 275 25000126
David Acerman Production Assistant n/a 275 25000125
Sharon Miskinis Assistant key assistant(Bardel Animation Limited) 120820 25000121
Mario Mahilum Assistant key assistant(Bardel Animation Limited) 120820 25000120
Neal Ryan Assistant key assistant(Bardel Animation Limited) 120820 25000122
Ricardo Ruiz Jr. Assistant (computer trainer) 120820 25000123
Angel G Salinas Assistant (computer trainer) 120820 25000124
Chris Clancy Production Assistant n/a 275 25000132
John Fisher Production Assistant n/a 275 25000133
Laura Norton Production Assistant n/a 275 25000142
Scott McPhail Production Assistant n/a 275 25000141
John Pike Production Assistant n/a 275 25000143
Daniel Pilkington Production Assistant n/a 275 25000144
Carlos Grangel Other designer(character design) 120795 26000008
Darrin Ly Production Assistant n/a 275 25000140
Sharon Lorkowski Production Assistant n/a 275 25000139
Nicole Giambrone Production Assistant n/a 275 25000135
Robert F Fung Production Assistant n/a 275 25000134
Garth Hammers Production Assistant n/a 275 25000136
Rene Harnois Production Assistant n/a 275 25000137
Joshua James Production Assistant n/a 275 25000138
Ken Smith Production Assistant n/a 275 25000146
Pascal Alixe Other character design 120795 26000010
Karl Wehrli Other background 120795 26000048
Kevin Turcotte Other background 120795 26000047
Donald Yatomi Other background 120795 26000049
Brett Newton Other department lead(final line animation) 120795 26000050
Millet Henson Other character lead("Moses") 120795 26000052
Brian Clift Other character lead("Moses") 120795 26000051
Joty Lam Other background 120795 26000046
Bill Kaufmann Other background 120795 26000045
Tang Kheng Heng Other background 120795 26000041
Tianyi Han Other background 120795 26000040
Ruben Hickman Other background 120795 26000042
Wade Huntsman Other background 120795 26000043
Yoriko Ito Other background 120795 26000044
Judy Howieson Other character lead("Young Rameses") 120795 26000053
Kay Sales Other character lead("Rameses & Son") 120795 26000054
Ronan Spelman Other character lead("Miscellaneous Characters") 120795 26000065
Nicola Courtney Other character lead("Miscellaneous Characters") 120795 26000064
Mickie Cassidy Other Fox character lead("Miscellaneous Characters") 120795 26000066
Sean McLaughlin Other sequence lead(("Chariot Race" effects)) 120795 26000067
Leonard F W Green Other sequence lead(("Chariot Race" effects)) 120795 26000068
Sylviane Burnet Other character lead("Seti") 120795 26000062
Aurea Terribili Other character lead(("Queen" & "Yocheved")) 120795 26000061
Dawn Pearce Other character lead("Tzipporah") 120795 26000056
Tanja Majerus Other character lead("Tzipporah") 120795 26000055
Sarah Marsden Other character lead(("Hotep" & "Huy")) 120795 26000057
Caroline Kranz Other character lead("Miriam") 120795 26000059
Irene Parkins Other character lead(("Aaron" & "Moses")) 120795 26000060
Bari Greenberg Other background 120795 26000039
Nathan Fowkes Other background 120795 26000038
Marcos Mateu Mestre Other key layout/workbook(layout) 120795 26000020
Armen Melkonian Other key layout/workbook(layout) 120795 26000019
Damon O'Beirne Other key layout/workbook(layout) 120795 26000021
Jean-Luc Serrano Other key layout/workbook(layout) 120795 26000022
Harald Kraut Other key layout/workbook(layout) 120795 26000023
Clive Hutchings Other key layout/workbook(layout) 120795 26000018
Mark Mulgrew Other department lead(layout) 120795 26000017
Peter DeSeve Other character design 120795 26000011
Young Mee Lee Assistant key assistant(Bardel Animation Limited) 120820 25000119
Daniel Haskett Other character design 120795 26000012
Cathy Jones Other character design 120795 26000013
Emil Simeonov Other character design 120795 26000014
Le Uyen Pham Other key layout/workbook(layout) 120795 26000024
Julia Woolf Other character lead(("Queen" & "Yocheved")) 120795 26000025
Steve Albert Other background 120795 26000034
James Williams Other scene planning 120795 26000033
Armand Baltazar Other background 120795 26000035
Desmond Downes Other background 120795 26000036
Thomas Esmeralda Other background 120795 26000037
David Valera Other scene planning 120795 26000032
Craig Simpson Other scene planning 120795 26000031
Stephen Childers Other scene planning 120795 26000027
Steven Todd Other blue sketch(layout) 120795 26000026
Robert Crawford Other scene planning 120795 26000028
Deirdre Creed Other scene planning 120795 26000029
Brian Riley Other scene planning 120795 26000030
Nicolas Marlet Other designer(character design) 120795 26000009
Ryan Heshka Assistant key assistant(Bardel Animation Limited) 120820 25000116
Michael Alcouloumre Assistant key assistant(("Hotep" & "Huy")) 120820 25000043
Song Pil Yong Assistant ("Tzipporah") 120820 25000042
Nina Haley Assistant key assistant(("Hotep" & "Huy")) 120820 25000044
Andy Molloy Assistant key assistant(("Hotep" & "Huy")) 120820 25000045
Mark Cote Assistant key assistant("Miriam") 120820 25000046
Aaron Kirby Assistant ("Tzipporah") 120820 25000041
Guy Duchet Assistant ("Tzipporah") 120820 25000040
Thomas Matzeit Assistant key assistant("Tzipporah") 120820 25000036
Christi Lyon Assistant key assistant("Tzipporah") 120820 25000035
Jane A McGowan Assistant key assistant("Tzipporah") 120820 25000037
Xavier Riffault Assistant key assistant("Tzipporah") 120820 25000038
Tim Window Assistant key assistant("Tzipporah") 120820 25000039
Derek LeStrange Assistant key assistant("Miriam") 120820 25000047
Jerry Verschoor Assistant key assistant("Miriam") 120820 25000048
Betty Tang Assistant key assistant(("Queen" & "Yocheved")) 120820 25000057
Alexa Goriup Assistant key assistant(("Queen" & "Yocheved")) 120820 25000056
Jay Wren Assistant key assistant(("Queen" & "Yocheved")) 120820 25000058
Pascal Ludowissy Assistant key assistant("Seti") 120820 25000059
Louise Keating Assistant key assistant("Horses") 120820 25000060
Valentina D'Ambrosio Assistant key assistant(("Queen" & "Yocheved")) 120820 25000055
Cathlin Hidalgo Assistant (("Aaron" & "Moses")) 120820 25000054
Tim Ingersoll Assistant key assistant(("Aaron" & "Moses")) 120820 25000050
Scott Claus Assistant key assistant(("Aaron" & "Moses")) 120820 25000049
Miyul Lee Assistant key assistant(("Aaron" & "Moses")) 120820 25000051
Michele Yim Assistant key assistant(("Aaron" & "Moses")) 120820 25000052
Trine Frank Assistant (("Aaron" & "Moses")) 120820 25000053
Gerhard Brammer Assistant key assistant("Tzipporah") 120820 25000034
Scott Bern Assistant key assistant("Tzipporah") 120820 25000033
Helen Michael Assistant key assistant("Moses") 120820 25000015
Scott Wright Assistant animating assistant(additional animation) 120820 25000014
Patrick Joens Assistant key assistant("Moses") 120820 25000016
Maureen Bushman Assistant key assistant("Moses") 120820 25000017
Siobhan Larkin Assistant key assistant("Moses") 120820 25000018
Greg Whittaker Assistant animating assistant(additional animation) 120820 25000013
Robert Weaver Assistant animating assistant(additional animation) 120820 25000012
Tom Owens Assistant animating assistant(additional animation) 120820 25000008
Warren O'Neill Assistant animating assistant(additional animation) 120820 25000007
Maria Teresa Scarpone Assistant animating assistant(additional animation) 120820 25000009
Herman Sharaf Assistant animating assistant(additional animation) 120820 25000010
Dimos Vrysellas Assistant animating assistant(additional animation) 120820 25000011
Paola Lecler Assistant key assistant("Moses") 120820 25000019
Jenni McCosker Assistant key assistant("Moses") 120820 25000020
Richard Smitheman Assistant key assistant("Young Rameses") 120820 25000029
Craig Hilditch Assistant key assistant("Young Rameses") 120820 25000028
Debbie Forster Assistant key assistant("Rameses & Son") 120820 25000030
Todd Jacobsen Assistant key assistant("Rameses & Son") 120820 25000031
Chloe Mauro Assistant key assistant("Rameses & Son") 120820 25000032
Helen Tse Assistant ("Moses") 120820 25000027
Diana LeBost Assistant ("Moses") 120820 25000026
Alexander Boiger Assistant ("Moses") 120820 25000022
Philippe Tilikete Assistant key assistant("Moses") 120820 25000021
Mary M Dowd Assistant ("Moses") 120820 25000023
Gerry Gallego Assistant ("Moses") 120820 25000024
Ken Kim Assistant ("Moses") 120820 25000025
Franci Allen Assistant key assistant("Miscellaneous Characters") 120820 25000061
Tom Higgins Assistant key assistant("Miscellaneous Characters") 120820 25000062
Karin Levinson Assistant (research department) 120820 25000100
Lori Feldman Assistant (research department) 120820 25000099
Jewane McBride Assistant (research department) 120820 25000101
Sam Ragsdale Assistant (research department) 120820 25000102
Marisa Rothman Assistant (research department) 120820 25000103
Nathan Barr Assistant (to Hans Zimmer) 120820 25000098
Moanike'Ala Nakamoto Assistant (to Hans Zimmer) 120820 25000097
Loranne Turgeon Assistant (to Penney Finkelman Cox) 120820 25000093
Madeline Diaz Assistant (to Penney Finkelman Cox) 120820 25000092
Charles Herrera Assistant (to the director) 120820 25000094
Andy Kreiss Assistant (to the director) 120820 25000095
Fiona Foster Assistant (production office) 120820 25000096
Wendy Wells Assistant (research department) 120820 25000104
Gregg W Silk Assistant studio assistant(music) 120820 25000105
Younsik Choi Assistant key assistant(Bardel Animation Limited) 120820 25000114
Jennifer Brisson Assistant key assistant(Bardel Animation Limited) 120820 25000113
Steve Geeves Assistant key assistant(Bardel Animation Limited) 120820 25000115
Jamie Lloyd Other sequence lead(("Burning Bush" sequence)) 120795 26000069
Scott Kiborn Assistant key assistant(Bardel Animation Limited) 120820 25000117
Denise Purington-Kellener Assistant (technology writer) 120820 25000112
Gretchen Mullenfeld Assistant (technology writer) 120820 25000111
Julie Alfenito Assistant (technology writer) 120820 25000107
Kevin Globerman Assistant studio assistant(music) 120820 25000106
Wade Brown Assistant (technology writer) 120820 25000108
Meagan Healy Assistant (technology writer) 120820 25000109
Carl Moore Assistant (technology writer) 120820 25000110
Alicia Gold Assistant (to Penney Finkelman Cox) 120820 25000091
Jeanie Danis Assistant (to Sandra Rabins) 120820 25000090
Claudio Pacciarella Assistant (("Chariot Race" effects)) 120820 25000071
Martin Lanzinger Assistant (("Chariot Race" effects)) 120820 25000070
Aksel Studsgarth Assistant (("Chariot Race" effects)) 120820 25000072
Ida C Voskanian Assistant (("Chariot Race" effects)) 120820 25000073
Mark Peronto Assistant (("Playing with the Big Boys" sequence)) 120820 25000075
Moon Choi Assistant (("Chariot Race" effects)) 120820 25000069
Vicki Woodside Banks Assistant key assistant("Miscellaneous Characters") 120820 25000068
Rick Richards Assistant key assistant("Miscellaneous Characters") 120820 25000064
Uriel Mimran Assistant key assistant("Miscellaneous Characters") 120820 25000063
Ed Rivera Assistant key assistant("Miscellaneous Characters") 120820 25000065
Raffaello Vecchione Assistant key assistant("Miscellaneous Characters") 120820 25000066
Stan Sommers Assistant key assistant("Miscellaneous Characters") 120820 25000067
Mark Asai Assistant (("Plagues" sequence)) 120820 25000076
Noe Garcia Assistant (("Plagues" sequence)) 120820 25000077
Rolando Mercado Assistant (("Red Sea" sequence)) 120820 25000086
Matthew Freeth Assistant (("Red Sea" sequence)) 120820 25000085
Richard Moser Assistant (("Red Sea" sequence)) 120820 25000087
Samuel Recinos Assistant (("Red Sea" sequence)) 120820 25000088
Rachel Cadden Assistant (to Sandra Rabins) 120820 25000089
Chris Trorey Assistant (("Plagues" sequence)) 120820 25000084
Julie Penman Assistant (("Plagues" sequence)) 120820 25000083
Helen Javan Assistant (("Plagues" sequence)) 120820 25000078
Susan B Keane Assistant (("Plagues" sequence)) 120820 25000079
Chance Lane Assistant (("Plagues" sequence)) 120820 25000081
John MacFarlane Assistant (("Plagues" sequence)) 120820 25000082
Mee Kyung Lee Assistant key assistant(Bardel Animation Limited) 120820 25000118
Ed Coffey Other sequence lead(("Burning Bush" sequence)) 120795 26000070
Bruce Daitch Special Thanks n/a 120874 26000220
Jennifer Cohen Special Thanks n/a 120874 26000219
Suzi Fellows Special Thanks n/a 120874 26000221
Jerry Heimbach Special Thanks n/a 120874 26000222
Dennis Newman Special Thanks n/a 120874 26000224
Sean Kelly Special Thanks n/a 120874 26000223
Andre Brooks Special Thanks n/a 120874 26000218
Allana Botley Special Thanks n/a 120874 26000217
Alan Myerson Special Thanks n/a 120874 26000213
David Lipman Special Thanks n/a 120874 26000212
Bonne Radford Special Thanks n/a 120874 26000214
Lois Ungar Special Thanks n/a 120874 26000215
Lisa Bloomquist Special Thanks n/a 120874 26000216
Brian Taylor Special Thanks n/a 120874 26000225
Professor Aziza Al-Hibri Special Thanks n/a 120874 26000226
Dr. Joan Brown Campbell Special Thanks n/a 120874 26000235
Dr. S Kent Brown Special Thanks n/a 120874 26000234
Morris Chapman Special Thanks n/a 120874 26000236
Dr. Paul Crouch Special Thanks n/a 120874 26000237
Matt Crouch Special Thanks n/a 120874 26000238
Brent Bozell Special Thanks n/a 120874 26000233
Julian Bond Special Thanks n/a 120874 26000232
Dr. Don Argue Special Thanks n/a 120874 26000228
Salam Al-Marayati Special Thanks n/a 120874 26000227
Keith Atkinson Special Thanks n/a 120874 26000229
Dr. Ted Baehr Special Thanks n/a 120874 26000230
Charles Blake Special Thanks (Bishop) 120874 26000231
Cecil Kramer Special Thanks n/a 120874 26000211
Donna Volpicella Other coordinator(human resources) 120795 26000210
Thomas LaPorte Other technology coordinator(technology) 120795 26000192
Andrea Kalas Other technology coordinator(technology) 120795 26000191
Catherine Foulkes Other head of training 120795 26000193
Robert Hennigar Other head of training 120795 26000194
Shelley Page Other head of training 120795 26000195
Maria C Yaneza Other technology coordinator(technology) 120795 26000190
Chris Miller Other Technology Coordinator 120795 26000189
Keith Harris Other hardware engineer(technology) 120795 26000185
Anthony Domingo Other hardware engineer(technology) 120795 26000184
Jason May Other hardware engineer(technology) 120795 26000186
Steven Halpape Other technology coordinator(technology) 120795 26000187
Jeri Heit Other technology coordinator(technology) 120795 26000188
Gail Stoltze Other head of human resources(human resources) 120795 26000196
Jana Day Other recruiting(human resources) 120795 26000197
Michelle Henderson Other coordinator(human resources) 120795 26000206
Siobhan Gray Other coordinator(human resources) 120795 26000205
Daniel Rapo Other coordinator(human resources) 120795 26000207
Froylette Renfro Other coordinator(human resources) 120795 26000208
Shannon Repola Other coordinator(human resources) 120795 26000209
Denise Gayle Other coordinator(human resources) 120795 26000204
Tracey Ellis Other coordinator(human resources) 120795 26000203
Bradley Reinke Other recruiting(human resources) 120795 26000199
Debbe Goldstein Other recruiting(human resources) 120795 26000198
Kathy Chappell Dossett Other employee relations(human resources) 120795 26000200
Cathy Lynn Johnson Other employee relations(human resources) 120795 26000201
Kate Gregory Other relocation(human resources) 120795 26000202
Dr. James Dobson Special Thanks n/a 120874 26000239
Dr. William Donohue Special Thanks n/a 120874 26000240
Rabbi Harold Schulweis Special Thanks n/a 120874 26000277
Dr. Robert Schuller Special Thanks n/a 120874 26000276
Elder Charles Scott Special Thanks n/a 120874 26000278
Dr. Jack Shaheen Special Thanks n/a 120874 26000279
Mr. Israel Singer Special Thanks n/a 120874 26000280
Dr. Ismar Schorsch Special Thanks n/a 120874 26000275
Dr. Pat Robertson Special Thanks n/a 120874 26000274
Cecil Murray Special Thanks n/a 120874 26000270
Dr. Eric Meyers Special Thanks n/a 120874 26000269
Dr. Paige Patterson Special Thanks n/a 120874 26000271
Dr. Albert Penneybacker Special Thanks n/a 120874 26000272
Dr. Fred K C Price Special Thanks n/a 120874 26000273
Dr. Kelly Miller Smith Jr. Special Thanks n/a 120874 26000281
Dr. W T Snead Special Thanks n/a 120874 26000282
Rabbi Sheldon Zimmerman Special Thanks n/a 120874 26000291
Rabbi Isaiah Zeldin Special Thanks n/a 120874 26000290
T.D. Jakes Special Thanks n/a 120874 26000292
Lance Williams Other software developer 120795 26000293
Troy Viss Manager manager of education 120827 28000001
Rabbi Eric H Yoffie Special Thanks n/a 120874 26000289
Mark Whitlock Special Thanks n/a 120874 26000288
Randy Tate Special Thanks n/a 120874 26000284
Dr. Karin Stanford Special Thanks n/a 120874 26000283
Rabbi Joseph Telushkin Special Thanks n/a 120874 26000285
Rabbi Abner Weiss Special Thanks n/a 120874 26000286
Duke Westover Special Thanks n/a 120874 26000287
Dr. Carol Meyers Special Thanks n/a 120874 26000268
Rabbi Levi Meier Special Thanks n/a 120874 26000267
Rabbi Irving Greenberg Special Thanks n/a 120874 26000249
Blu Greenberg Special Thanks n/a 120874 26000248
Rabbi Rafael Grossman Special Thanks n/a 120874 26000250
Dr. Brandt Gustavson Special Thanks n/a 120874 26000251
David Harris Special Thanks n/a 120874 26000252
William Graves Special Thanks (Bishop) 120874 26000247
Billy Graham Special Thanks n/a 120874 26000246
Dr. Jerry Falwell Special Thanks n/a 120874 26000242
Myrlie Evers-Williams Special Thanks n/a 120874 26000241
Rabbi Harvey J Fields Special Thanks n/a 120874 26000243
Abraham H Foxman Special Thanks n/a 120874 26000244
Rabbi Laura Geller Special Thanks n/a 120874 26000245
Dr. Maher Hathout Special Thanks n/a 120874 26000253
Rabbi Marvin Hier Special Thanks n/a 120874 26000254
Mr. Michael Little Special Thanks n/a 120874 26000263
Dr. David Lieber Special Thanks n/a 120874 26000262
Dr. Fred C Lofton Special Thanks n/a 120874 26000264
Professor Antonio Loprieno Special Thanks n/a 120874 26000265
Roger Mahony Special Thanks (Cardinal) 120874 26000266
Dr. Richard Land Special Thanks n/a 120874 26000261
Dr. Norman Lamm Special Thanks n/a 120874 26000260
Jesse Jackson Special Thanks n/a 120874 26000256
Ibrahim Hooper Special Thanks n/a 120874 26000255
William Keeler Special Thanks (Cardinal) 120874 26000257
Dr. D James Kennedy Special Thanks n/a 120874 26000258
Monsignor Kevin Kostelnik Special Thanks n/a 120874 26000259
Michael Purvis Other hardware engineering lead(technology) 120795 26000183
Nathan Wilson Other NILE software developer(technology) 120795 26000182
Devon Oddone Other paint checker(digital paint) 120795 26000107
David Nimitz Other paint checker(digital paint) 120795 26000106
Catherine Paulina O'Leary Other paint checker(digital paint) 120795 26000108
Joseph Olivares Other paint checker(digital paint) 120795 26000109
Howard Rogers Other paint checker(digital paint) 120795 26000111
Kenneth O'Malley Other paint checker(digital paint) 120795 26000110
Ernesto Navarre Other paint checker(digital paint) 120795 26000105
Eddie Munoz Other paint checker(digital paint) 120795 26000104
Marty Luber Other paint checker(digital paint) 120795 26000100
Stephen King Other paint checker(digital paint) 120795 26000099
Judy Manning Other paint checker(digital paint) 120795 26000101
Stephen L Mitchell Other paint checker(digital paint) 120795 26000102
Adria Munnerlyn Other paint checker(digital paint) 120795 26000103
Matthew Schiavone Other paint checker(digital paint) 120795 26000112
Alice Solis Other paint checker(digital paint) 120795 26000113
Martina Zbirka Schmidt Other paint checker(digital paint) 120795 26000122
Liz Werden Other paint checker(digital paint) 120795 26000121
Matthew Colleran Other recordist 120795 26000123
Tom Lalley Other recordist 120795 26000124
Bret Babos Other sweatbox(production management) 120795 26000125
John Voors Other paint checker(digital paint) 120795 26000120
Dirk von Besser Other paint checker(digital paint) 120795 26000119
Christopher Staples Other paint checker(digital paint) 120795 26000115
Kevin Stanley Other paint checker(digital paint) 120795 26000114
Steve Stewart Other paint checker(digital paint) 120795 26000116
Bryan Taylor Other paint checker(digital paint) 120795 26000117
Helga Vanden Berge Other paint checker(digital paint) 120795 26000118
Angel Jemmott Other paint checker(digital paint) 120795 26000098
Wendy Jacobsmeyer Other paint checker(digital paint) 120795 26000097
Nathan Scott Other background scanner(scanning) 120795 26000079
David John Duff Other background scanner(scanning) 120795 26000078
Christopher Knights Other background scanner(scanning) 120795 26000080
Roger Phillips Other background scanner(scanning) 120795 26000081
William R Leavitt Other paint checker(digital paint) 120795 26000082
Frank P Brunetto Other background scanner(scanning) 120795 26000077
Kevin Blum Other background scanner(scanning) 120795 26000076
Doug Ikeler Other sequence lead(("Plagues" sequence)) 120795 26000072
Stephen Wood Other sequence lead(("Playing with the Big Boys" sequence)) 120795 26000071
Rossana Lyons Other sequence lead(("Plagues" sequence)) 120795 26000073
Henry LaBounta Other sequence lead(("Red Sea" sequence)) 120795 26000074
Jeffrey Howard Other sequence lead(("Red Sea" sequence)) 120795 26000075
Tina Marie Staples Other paint checker(digital paint) 120795 26000083
Danny Albano Jr. Other paint checker(digital paint) 120795 26000084
Patricia L Gold Other paint checker(digital paint) 120795 26000093
Alma Glick Other paint checker(digital paint) 120795 26000092
Lance Hayashida Other paint checker(digital paint) 120795 26000094
Shelly Henderson Other paint checker(digital paint) 120795 26000095
Cheryl C Hills Other paint checker(digital paint) 120795 26000096
Alex DeLeon Other paint checker(digital paint) 120795 26000091
Damon Crowe Other paint checker(digital paint) 120795 26000090
Kathy Baur Other paint checker(digital paint) 120795 26000086
Marco Balderrama Other paint checker(digital paint) 120795 26000085
James Bentley Other paint checker(digital paint) 120795 26000087
Brandon Bloch Other paint checker(digital paint) 120795 26000088
David A Craig Other paint checker(digital paint) 120795 26000089
Linda Jo Other layout coordinator(production management) 120795 26000126
Frederick Lissau Other layout coordinator(production management) 120795 26000127
Renee Nash Other system engineer(technology) 120795 26000164
Corrin Milewski Other system engineer(technology) 120795 26000163
Patrick Stevens Other system engineer(technology) 120795 26000165
Jeffrey Wike Other system engineer(technology) 120795 26000166
Tundi Csiszar Goldstein Other technology finance lead 120795 26000167
Jim Mainard Other system engineer(technology) 120795 26000162
Nick Covella Other system engineer(technology) 120795 26000161
John Scoredos Other system administrations(technology) 120795 26000157
Sreenivasa Pydi Other system administrations(technology) 120795 26000156
Mike Stone Other system administrations(technology) 120795 26000158
Daniel S Rosen Other system engineering lead(technology) 120795 26000159
Mike Becker Other system engineer(technology) 120795 26000160
Doug Issac Other technology finance 120795 26000168
Paolo Suaya Other technology finance 120795 26000169
Luke Evans Other NILE software developer(technology) 120795 26000178
B Dolores Edwards Other NILE software developer(technology) 120795 26000177
Mark Glenny Other NILE software developer(technology) 120795 26000179
Jim Leuper Other NILE software developer(technology) 120795 26000180
Jacques Rendu Other NILE software developer(technology) 120795 26000181
Derek A Chan Other NILE software developer(technology) 120795 26000176
Paul Burry Other NILE software developer(technology) 120795 26000175
Jim Cracraft Other NILE software lead(technology) 120795 26000171
Deborah Watson Other technology finance 120795 26000170
Gavin Ferris Other NILE software lead(technology) 120795 26000172
Michael Seales Other NILE software lead(technology) 120795 26000173
William Ballew Other NILE software developer(technology) 120795 26000174
Alan C Horn Other system administrations(technology) 120795 26000155
David K Brownlee Other system administrations(technology) 120795 26000154
Dr. Daniel Polz Other archaeologist(research) 120795 26000136
Ameake Owens Other checking coordinator(production management) 120795 26000135
Elizabeth Faye Other librarian 120795 26000137
Martin Erskine Other ("Deliver Us" additional arrangements) 120795 26000138
Andrew Lippa Other ("Deliver Us" additional arrangements) 120795 26000139
Sergio Armendariz Other plotting coordinator(production management) 120795 26000134
Carrie Wilksen Other scanning coordinator(production management) 120795 26000133
Randy Sefcik Other final line coordinator(production management) 120795 26000129
Kristen McKittrick Other scene planning coordinator(production management) 120795 26000128
Tim Kinnaird Other final line coordinator(production management) 120795 26000130
Mark Tarbox Other background coordinator(production management) 120795 26000131
Ross Michael Field Other scanning coordinator(production management) 120795 26000132
Jeff Rona Other ethnic arrangements 120795 26000140
Shira Roth Other Hebrew child perfomer(additional vocals) 120795 26000141
Matthew Arrot Other software developer 120795 26000150
Dylan Kohler Other software development lead 120795 26000149
Surya Denduluri Other system admintration lead 120795 26000151
Sharon McNett Other system admintration lead 120795 26000152
Shoshana Abrass Other system administrations(technology) 120795 26000153
Ruth Scovill Other head of technology 120795 26000148
Bill Villarreal Other head of technology 120795 26000147
Michel Patrician Other Hebrew child perfomer(additional vocals) 120795 26000143
Christopher Marquette Other Hebrew child perfomer(additional vocals) 120795 26000142
Justin Timsit Other Hebrew child perfomer(additional vocals) 120795 26000144
The Boy Choristers of Salisbury Cathedral Other boys choir 120795 26000145
Rob Hummel Other head of technology 120795 26000146
Kevin O'Hara Assistant animating assistant(additional animation) 120820 25000006
Catherine Feraday Assistant animating assistant(additional animation) 120820 25000003
Evelyn Halus Dialogue Coach vocal coach 538 12000019
Wendy Zeller Research (research department) 458 12000018
Kelly Kimball Costume Designer (artist supervisor) 169 13000001
Roger Aaron Brown ADR ADR group 120912 14000001
Louise Chamis ADR ADR group 120912 14000003
Hamilton Camp ADR ADR group 120912 14000002
Tzivia Schwartz-Getzug Liaison community liaison(research) 121064 12000017
Justin Burnett Technical Advisor technical music advisor 537 12000016
Dale Alan Hoyt Consultant computer trainer 120784 12000012
Tina Hailey Consultant computer trainer 120784 12000011
Vicky McCann Snyder Consultant computer trainer 120784 12000013
Sharon Sussman Consultant computer trainer 120784 12000014
Marc Streitenfeld Technical Advisor technical music advisor 537 12000015
Erin Donovan ADR ADR group 120912 14000004
Laurie Faso ADR ADR group 120912 14000005
Doug Stone ADR ADR group 120912 14000014
Michelle Ruff ADR ADR group 120912 14000013
Leeza Vinnechenko ADR ADR group 120912 14000015
Greg Steele ADR Mixer n/a 227 14000016
Curt Schulkey ADR Supervisor (editing) 219 14000017
Randall Montgomery ADR ADR group 120912 14000012
Don Maxwell ADR ADR group 120912 14000011
Nick Jameson ADR ADR group 120912 14000007
Ruben Garfias ADR ADR group 120912 14000006
Lauri Johnson ADR ADR group 120912 14000008
Steve Kramer ADR ADR group 120912 14000009
Anne Lockhart ADR ADR group 120912 14000010
Craig Upson Consultant technology consultant 120784 12000010
Jim Reimer Consultant technology consultant 120784 12000009
Mike Ploog Storyboard Artist story artist(story department) 199 9000009
Tony Leondis Storyboard Artist story artist(story department) 199 9000008
Scott Santoro Storyboard Artist story artist(story department) 199 9000010
Kent Melton Art Department sculpting(character design) 120843 9000011
Raffaello Vecchione Art Department sculpting(character design) 120843 9000012
Todd Kurosawa Storyboard Artist story artist(story department) 199 9000007
Ken Harsha Storyboard Artist story artist(story department) 199 9000006
Kathy Altieri Art Director n/a 183 9000002
Darek Gogol Production Designer n/a 164 9000001
Richard P Chavez Art Director n/a 183 9000003
Ronnie Del Carmen Storyboard Artist story artist(story department) 199 9000004
James Fujii Storyboard Artist story artist(story department) 199 9000005
Candy Gray Executive human resources executive(human resources) 120806 11000001
Todd Homme Executive in Charge executive in charge of music 120791 11000002
Chris Angelli Consultant technology consultant 120784 12000005
Shoshanna Gershenzon Consultant religious consultant(research) 120784 12000004
Brian Brenton Consultant technology consultant 120784 12000006
Matt Elson Consultant technology consultant 120784 12000007
Barton Gawboy Consultant technology consultant 120784 12000008
Rabbi Stephen Robbins Consultant religious consultant(research) 120784 12000003
Dr. Burton Visotzky Consultant religious consultant(research) 120784 12000002
Cathy Schoch Supervisor department supervisor(Bardel Animation Limited) 120845 11000004
Nick Fletcher Supervisor supervisor editor 120845 11000003
Lynne Cannizzaro Supervisor training supervisor 120845 11000005
Martin Cohen Post-Production Executive (editing) 120876 11000006
Everett Fox Consultant religious consultant(research) 120784 12000001
Michael Wilhoit ADR Supervisor (editing) 219 14000018
Sandy Holt ADR Voice Casting (Loopease) 2515 14000019
Debbie Rosell Assistant Accountant (production management) 120950 16000003
Maureen Higgins Production Accountant (production management) 282 16000002
Jeannnine Campi Assistant Accountant (production management) 120950 16000004
Barry Atkinson Visual Effects Designer visual development/design(character design) 120955 23000001
Luc Desmarchelier Visual Effects Designer visual development/design(character design) 120955 23000002
Lauren Mathews Production Accountant (production management) 282 16000001
Rick Morris Sound Editor n/a 229 14000053
Tony Lamberti Sound Editor n/a 229 14000049
Randy Kelly Sound Editor n/a 229 14000048
Pete Lehman Sound Editor n/a 229 14000050
David McMoyler Sound Editor n/a 229 14000051
Brian McPherson Sound Editor n/a 229 14000052
Hani D El-Masri Visual Effects Designer visual development/design(character design) 120955 23000003
Sam Mishlap Visual Effects Designer visual development/design(character design) 120955 23000004
Dennis Recchia Visual Effects digital effects(("Chariot Race" effects)) 419 23000013
Robert Naudon Visual Effects digital effects(("Chariot Race" effects)) 419 23000012
Ed Shurla Visual Effects digital effects(("Chariot Race" effects)) 419 23000014
Stephen Krauth Visual Effects digital effects(("Burning Bush" sequence)) 419 23000015
Bob Lyss Visual Effects digital effects(("Plagues" sequence)) 419 23000016
Jillian Tudor Visual Effects digital paint(artist supervisor) 419 23000011
Dan Philips Visual Effects (artist supervisor) 419 23000010
Christian Schellewald Visual Effects Designer visual development/design(character design) 120955 23000006
Craig Mullins Visual Effects Designer visual development/design(character design) 120955 23000005
Paul Shardlow Visual Effects Designer visual development/design(character design) 120955 23000007
Bruce Zick Visual Effects Designer visual development/design(character design) 120955 23000008
Don Paul Visual Effects (artist supervisor) 419 23000009
Craig Jaeger Sound Editor n/a 229 14000047
Chris Hogan Sound Editor n/a 229 14000046
J C Lucas Foley Recordist n/a 225 14000028
David Alstadter Foley Mixer n/a 224 14000027
Soundelux Post-Production Sound post-production sound editorial services provider 121026 14000029
Andy Nelson Rerecording re-recording mixer(editing) 120995 14000030
Anna Behlmer Rerecording re-recording mixer(editing) 120995 14000031
Jeffrey Wilhoit Foley Artist n/a 223 14000026
James M. Moriana Foley Artist n/a 223 14000025
David Stanke Assistant Sound Editor n/a 222 14000021
Gayle Wesley Assistant Sound Editor n/a 222 14000020
Mark Ormandy Audio n/a 120810 14000022
Peter Zinda Audio n/a 120810 14000023
Kelly Oxford Foley foley supervisor(editing) 120961 14000024
Shawn Murphy Rerecording re-recording mixer(editing) 120995 14000032
Kathleen Kelly Rerecording film recording(production management) 120995 14000033
Neal Anderson Sound Editor n/a 229 14000042
Wylie Stateman Sound Design sound design & supervision(editing) 120905 14000041
Chris Assells Sound Editor n/a 229 14000043
Greg Hainer Sound Editor n/a 229 14000044
Phil Hess Sound Editor n/a 229 14000045
Lon E. Bender Sound Design sound design & supervision(editing) 120905 14000040
DreamWorks Records Sound soundtrack 120816 14000039
Baron Northrop Rerecording film recording 120995 14000035
Suzanne McEachron Rerecording film recording 120995 14000034
Christopher Savides Rerecording film recording 120995 14000036
Nick Wollage Rerecording Assistant recording assistant(music) 120977 14000037
Jake Jackson Rerecording Assistant recording assistant(music) 120977 14000038
Boyz II Men Song Performer song performer & co-producer("I Will Get There") 120788 8000041
Mariah Carey Song Performer ("When You Believe (from 'The Prince of Egypt')") 120788 8000040
Julie Dean Smith Other Writer technology writer 120847 4000014
Chris Ratner Other Writer technology writer 120847 4000013
Mary-Margaret Stratton Other Writer technology writer 120847 4000015
Mark Swift Production Supervisor (production management) 307 5000001
Steve Pegram Production Supervisor (production management) 307 5000002
Richard Morris Other Writer technology writer 120847 4000012
Tiffany Powell Story By story coordinator(production management) 120779 4000011
Rebecca Cassady Story By (story department) 120779 4000007
Randy Cartwright Story By (story department) 120779 4000006
Paul Fisher Story By (story department) 120779 4000008
Carole Holliday Story By (story department) 120779 4000009
Frank Tamura Story By (story department) 120779 4000010
Ken Tsumura Production Manager n/a 305 5000003
Bill Damaschke Production Manager n/a 305 5000004
David Svend Karoll Color color models(artist supervisor) 121024 6000004
Terry Clabborn Color Timer n/a 120921 6000003
Alison Flintham Color color models 121024 6000005
Li Rene Harmon Color color models 121024 6000006
Soo King Color color models 121024 6000007
Kelvin Jones Photography press kit photography 120835 6000002
Rene Gonzalez Projectionist n/a 121104 6000001
Barbara McCullough Production Manager digital operations manager(production management) 305 5000006
Matthew Teevan Production Manager digital color production manager(production management) 305 5000005
Bernadette J Gallardo Production Manager technology production manager 305 5000007
Lisa Kelly Production Manager software production manager 305 5000008
Adrienne Lusby Continuity script continuity(production management) 890 5000009
David Bowers Story By (story department) 120779 4000005
Lorna Cook Story By (artist supervisor) 120779 4000004
Danny Glover Voice of Jethro 475 1000010
Jeff Goldblum Voice of Aaron 475 1000009
Patrick Stewart Voice of Seti 475 1000011
Helen Mirren Voice of the Queen 475 1000012
Steve Martin Voice of Hotep 475 1000013
Sandra Bullock Voice of Miriam 475 1000008
Michelle Pfeiffer Voice of Tzipporah 475 1000007
Stephanie Sawyer Actor Additional Voice 1 1000003
Aria Noelle Curzon Actor Additional Voice 1 1000002
Francesca Smith Actor Additional Voice 1 1000004
Val Kilmer Voice of Moses 475 1000005
Ralph Fiennes Voice of Rameses 475 1000006
Martin Short Voice of Huy 475 1000014
Bobby Motown Voice of Rameses Son 475 1000015
Ron Rocha Associate Producer n/a 171 3000004
Jeffrey Katzenberg Executive Producer n/a 174 3000003
Philip LaZebnik Writer (story department) 120782 4000001
Nicholas Meyer Screenplay n/a 120778 4000002
Kelly Asbury Story By (artist supervisor) 120779 4000003
Sandra Rabins Producer n/a 3 3000002
Penney Finkelman Cox Producer n/a 3 3000001
Ofra Haza Voice of Yocheved 475 1000017
Eden Riegel Voice of Young Miriam 475 1000016
Brenda Chapman Director n/a 2 2000001
Stephen Hickner Director n/a 2 2000002
Simon Wells Director n/a 2 2000003
Eric Kurland Color color models 121024 6000008
Susan Van Der Horst Color color models 121024 6000009
Hans Zimmer Song song producer("Deliver Us" "All I Ever Wanted" "When You Believe") 120859 8000020
Andrew Johnson Soloist soloist boy(St Paul's Cathedral Choir) 121021 8000019
Harry Gregson-Williams Song song producer("Queen's Reprise") 120859 8000023
Gavin Greenaway Song song producer("Through Heaven's Eyes" "The Plagues") 120859 8000024
Jimmy Jam Song song producer("I Will Get There") 120859 8000025
Yvonne Moriarty Original Music n/a 120838 8000018
Ladd McIntosh Original Music n/a 120838 8000017
Tonia Davall Music Contractor London orchestra and vocal contractor 121013 8000013
Rupert Gregson Williams Music Conductor n/a 120818 8000012
Maggie Rodford Music Coordinator London music coordinator(Air-Edel) 206 8000014
Adam Milo Smalley Music Editor n/a 214 8000015
Bruce Fowler Original Music n/a 120838 8000016
Terry Lewis Song song producer("I Will Get There") 120859 8000026
Diane Warren Song ("I Will Get There") 120859 8000027
Ralph Fiennes Song Performer ("The Plagues") 120788 8000036
John Powell Song Performer ("Playing with the Big Boys") 120788 8000035
Michelle Pfeiffer Song Performer ("When You Believe") 120788 8000037
Sally Dworsky Song Performer ("When You Believe") 120788 8000038
Whitney Houston Song Performer ("When You Believe (from 'The Prince of Egypt')") 120788 8000039
Martin Short Song Performer ("Playing with the Big Boys") 120788 8000034
Steve Martin Song Performer ("Playing with the Big Boys") 120788 8000033
Eden Riegel Song Performer ("Deliver Us") 120788 8000029
Ofra Haza Song Performer ("Deliver Us") 120788 8000028
Amick Byram Song Performer ("All I Ever Wanted" "The Plagues") 120788 8000030
Linda Dee Shayne Song Performer ("Queen's Reprise") 120788 8000031
Brian Stokes Mitchell Song Performer ("Through Heaven's Eyes") 120788 8000032
Harry Gregson-Williams Music Conductor n/a 120818 8000011
Gavin Greenaway Music Conductor n/a 120818 8000010
Andrew Birch Editor editorial(production management) 172 7000003
James Ryan Editor track editor(editing) 172 7000002
Alex Drought Avid Editor Avid support 120898 7000004
Steven P Moder Avid Editor Avid support 120898 7000005
Mo Henry Negative Cutting negative cutter 120852 7000006
John L Carnochan Editor (editing) 172 7000001
Barbara Ford Color color management(technology) 121024 6000015
Gabriella Lynne Shaw Color color make-up 121024 6000011
Bridgette Hernandez-Biskobing Color color make-up 121024 6000010
Doug Tiano Color color make-up 121024 6000012
Lisa Fuerst-Brosnan Color color models/visual development coordinator(production management) 121024 6000013
Les Dittert Color color management(technology) 121024 6000014
Sim Evan-Jones Associate Editor (editing) 479 7000007
Vicki Hiatt Associate Editor (editing) 479 7000008
Thomas Broderick Music music production services 120781 8000006
Alan Meyerson Music music recorder and mixer 120781 8000005
Ofra Haza Music vocals 120781 8000007
Tony Stanton Music music preparation 120781 8000008
Colin Appleton Music music preparation 120781 8000009
Slamm Andrews Music music recording advisor 120781 8000004
Brian Richards Music assistant music editor 120781 8000003
Marcus Taylor Assistant Editor (editing) 203 7000010
Clare DeChenu Assistant Editor (editing) 203 7000009
Lois Bellucci Hoover Assistant Editor (editing) 203 7000011
Hans Zimmer Composer score composer 120836 8000001
Marylata E Jacob Music (artist supervisor) 120781 8000002
Joe Alter Visual Effects digital effects(("Red Sea" sequence)) 419 23000017
Suzanne Berger Visual Effects digital effects(("Red Sea" sequence)) 419 23000018
Serguei Kouchnerov Animator animator--Younger("Rameses" (character animation)) 483 23000170
Eric Walls Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000167
Dan Boulos Animator ("Rameses" (character animation)) 483 23000171
Paul Jesper Animator ("Rameses" (character animation)) 483 23000172
Brad Kuha Animator ("Rameses" (character animation)) 483 23000173
Dan Wagner Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000166
Andrea Simonti Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000165
Simon Otto Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000161
Teresa Martin Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000160
Jane Poole Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000162
Pedro Ramos Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000163
Erik Schmidt Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000164
Jean-Francois Rey Animator ("Rameses" (character animation)) 483 23000174
Philippe LeBrun Animator ("Tzipporah" (character animation)) 483 23000176
Antony Gray Animator ("Miriam" (character animation)) 483 23000185
Cecile Bender Animator ("Miriam" (character animation)) 483 23000184
Fabio Lignini Animator ("Aaron" (character animation)) 483 23000186
Robert Milne Animator ("Queen" (character animation)) 483 23000187
Kent Culotta Animator ("Seti" (character animation)) 483 23000189
Bob Scott Animator ("Miriam" (character animation)) 483 23000183
Manuel Almela Animator ("Hotep & Huy" (character animation)) 483 23000182
Ken Morrisey Animator ("Tzipporah" (character animation)) 483 23000178
MaryAnn Malcomb Animator ("Tzipporah" (character animation)) 483 23000177
Andy Schmidt Animator ("Tzipporah" (character animation)) 483 23000179
Gary Perkovac Animator ("Jethro" (character animation)) 483 23000180
Patrick Mate Animator ("Hotep & Huy" (character animation)) 483 23000181
Fabrice Joubert Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000159
Cathy Jones Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000158
Mike Ullner CGI Artist CG crowd animation 120986 23000139
Michael Spokes CGI Artist CG crowd animation 120986 23000138
Carolyn Guske CGI Artist CGI/digital background artist 120986 23000140
Carolyn Ensle-Rendu CGI Artist CGI/digital background artist 120986 23000141
Robert Lowden CGI Artist CGI/digital background artist 120986 23000142
Ryan Roberts CGI Artist CG crowd animation 120986 23000137
Wendy Elwell CGI Artist CG crowd animation 120986 23000136
Barry E Jackson Character Design Visual Development/Design(character design) 485 23000132
Gigi Yates Graphics graphics software developer(("Red Sea" sequence)) 120826 23000131
Mark Chavez CGI Artist CG crowd animation 120986 23000133
Li-Han Chen CGI Artist CG crowd animation 120986 23000134
Michelle Cowart CGI Artist CG crowd animation 120986 23000135
Patrick Witting CGI Artist natural phenomenon/2-D CGI(("Red Sea" sequence)) 120986 23000143
E Jane Gotts CGI Artist natural phenomenon/2-D CGI(("Red Sea" sequence)) 120986 23000144
Lionel Gallat Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000154
Bruce Ferriz Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000153
Maximilian Graenitz Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000155
Luis Grane Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000156
Steve Horrocks Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000157
Emanuela Cozzi Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000152
David B Boudreau Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000151
Shauna Stevens Animator animation/digital/final check(artist supervisor) 483 23000146
Pat Sito Animator animation/digital/final check(artist supervisor) 483 23000145
William Salazar Animator animator--Younger("Moses" (character animation)) 483 23000148
James Baxter Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000149
Arnaud Berthier Animator ("Moses" (character animation)) 483 23000150
Rick Farmiloe Animator ("The Camel" (character animation)) 483 23000190
Jurgen Gross Animator ("Horses" (character animation)) 483 23000192
Laura Craig Animator animation/digital/final check 483 23000229
Bonnie Blough Animator animation/digital/final check 483 23000228
Chuck Gefre Animator animation/digital/final check 483 23000230
Brendan Harris Animator animation/digital/final check 483 23000231
Rachel Lagdao Animator animation/digital/final check 483 23000232
Torien Blackwolf Animator animation/digital/final check 483 23000227
James Bird Animator animation/digital/final check 483 23000226
Hock-Lian Law Animator (("Red Sea" sequence)) 483 23000222
Doug Cooper Animator (("Red Sea" sequence)) 483 23000221
Bud Myrick Animator (("Red Sea" sequence)) 483 23000223
Amie Slate Animator (("Red Sea" sequence)) 483 23000224
Benjamin Berkman Animator animation/digital/final check 483 23000225
Denise Link Animator animation/digital/final check 483 23000233
James Scholte Animator animation/digital/final check 483 23000234
Marc Bascougnano Assistant animating assistant(additional animation) 120820 25000001
Janine Cho Inbetweener Breakdown/Inbetweener("Moses") 120924 23000242
Oliver Coipel Assistant animating assistant(additional animation) 120820 25000002
James L. Avery Actor Additional Voice 1 1000001
Richard Kim Assistant animating assistant(additional animation) 120820 25000004
Al Holter 2-D Artist 2-D department lead(effects) 120987 23000241
Rick Ziegler Animator animation coordinator(production management) 483 23000240
Colin Sittig Animator animation/digital/final check 483 23000236
Justin Schultz Animator animation/digital/final check 483 23000235
Kathy St Germain Animator animation/digital/final check 483 23000237
Claire Williams Animator animation/digital/final check 483 23000238
Charlie Kranz Animator animation coordinator(production management) 483 23000239
David Allen Animator (("Red Sea" sequence)) 483 23000220
Jane Smethurst Animator (("Plagues" sequence)) 483 23000219
Scott T Petersen Animator (additional animation) 483 23000201
Sylvia Muller Animator (additional animation) 483 23000200
Emil Simeonov Animator (additional animation) 483 23000202
Sean Springer Animator (additional animation) 483 23000203
Derek L Thompson Animator (additional animation) 483 23000204
Claire Morrissey Animator (additional animation) 483 23000199
Duncan Marjoribanks Animator (additional animation) 483 23000198
Cinzia Angelini Animator (additional animation) 483 23000194
Claudio Acciari Animator (additional animation) 483 23000193
Gary Dunn Animator (additional animation) 483 23000195
Jerome Guillard Animator (additional animation) 483 23000196
Ken Hettig Animator (additional animation) 483 23000197
Frans Vischer Animator (additional animation) 483 23000205
Kathy Zielinski Animator (additional animation) 483 23000206
Paul Teolis Animator (("Burning Bush" sequence)) 483 23000215
David Lyons Animator (("Burning Bush" sequence)) 483 23000214
Michael Duhatschek Animator (("Playing with the Big Boys" sequence)) 483 23000216
Jeff Topping Animator (("Playing with the Big Boys" sequence)) 483 23000217
John Huey Animator (("Plagues" sequence)) 483 23000218
Conann Fitzpatrick Animator (("Burning Bush" sequence)) 483 23000213
Lynette Charters Animator (("Burning Bush" sequence)) 483 23000212
Andrew D Brownlow Animator (("Chariot Race" effects)) 483 23000208
Susan Zytka Animator (additional animation) 483 23000207
Olivier Malric Animator (("Chariot Race" effects)) 483 23000209
David Navarro Animator (("Chariot Race" effects)) 483 23000210
Esther M Barr Animator (("Burning Bush" sequence)) 483 23000211
Oliver Unter Ecker Graphics graphics software developer(("Red Sea" sequence)) 120826 23000130
Peter Cucka Graphics graphics software developer(("Red Sea" sequence)) 120826 23000129
Dindo Dinglasan Inbetweener breakdown/in-betweener("Moses") 120924 23000055
Cindy Andress Inbetweener breakdown/in-betweener("Moses") 120924 23000054
Randy Dormans Inbetweener breakdown/in-betweener("Moses") 120924 23000056
Thomas Estrada Inbetweener breakdown/in-betweener("Moses") 120924 23000057
Brian Garvey Inbetweener breakdown/in-betweener("Moses") 120924 23000058
Tim Soman Layout Artist (layout) 120869 23000053
Ritchie Sacilioc Layout Artist (layout) 120869 23000052
Julia Woolf Layout Artist (layout) 120869 23000048
Felipe Morell Layout Artist (layout) 120869 23000047
Kenard Pak Layout Artist (layout) 120869 23000049
Edmund Perryman Layout Artist (layout) 120869 23000050
Alexandre Puvilland Layout Artist (layout) 120869 23000051
Kenny Huynh Inbetweener breakdown/in-betweener("Moses") 120924 23000059
Bang Won Lee Inbetweener breakdown/in-betweener("Moses") 120924 23000060
Philip Garcia Inbetweener breakdown/in-betweener("Rameses & Son") 120924 23000069
Donna Dubuc Curtis Inbetweener breakdown/in-betweener("Rameses & Son") 120924 23000068
Russell S Lorenzo Inbetweener breakdown/in-betweener("Rameses & Son") 120924 23000070
Jasen Strong Inbetweener breakdown/in-betweener("Rameses & Son") 120924 23000071
Adam York Inbetweener breakdown/in-betweener("Rameses & Son") 120924 23000072
Cory Wilson Inbetweener breakdown/in-betweener("Young Rameses") 120924 23000067
Mac Spada Inbetweener breakdown/in-betweener("Moses") 120924 23000066
Russell Lingo Inbetweener breakdown/in-betweener("Moses") 120924 23000062
Daisy Lee Inbetweener breakdown/in-betweener("Moses") 120924 23000061
Chad L Morgan Inbetweener breakdown/in-betweener("Moses") 120924 23000063
Johnny Painter Inbetweener breakdown/in-betweener("Moses") 120924 23000064
Frank Rosales Inbetweener breakdown/in-betweener("Moses") 120924 23000065
Nol Meyer Layout Artist (layout) 120869 23000046
Benoit LePennec Layout Artist (layout) 120869 23000045
Bob Simmons Visual Effects effects animation(("Red Sea" sequence)) 419 23000027
Raymond Pang Visual Effects effects animation(("Red Sea" sequence)) 419 23000026
Maryann Garger Visual Effects effects/story(production management) 419 23000028
Courtney Barron Visual Effects digital paint coordinator(production management) 419 23000029
Brian Faiola Visual Effects digital paint coordinator(production management) 419 23000030
Diann Landau Visual Effects effects animation(("Red Sea" sequence)) 419 23000025
Brett Hisey Visual Effects effects animation(("Red Sea" sequence)) 419 23000024
Raymond Hetu Visual Effects digital effects(("Red Sea" sequence)) 419 23000020
Jonah Hall Visual Effects digital effects(("Red Sea" sequence)) 419 23000019
Dan Kessler Visual Effects digital effects(("Red Sea" sequence)) 419 23000021
Rodney J McFall Visual Effects digital effects(("Red Sea" sequence)) 419 23000022
Lisa Suzuki Visual Effects digital effects(("Red Sea" sequence)) 419 23000023
Kim Mackey Effects Coordinator effects/CGI coordinator(production management) 120917 23000031
Noel Wolfman Effects Coordinator effects/CGI coordinator(production management) 120917 23000032
Kate Moo King Layout Artist (layout) 120869 23000041
Matt Lee Layout Artist (layout) 120869 23000040
Mark Marren Layout Artist (layout) 120869 23000042
Francisco Mora Layout Artist (layout) 120869 23000043
Bradley Mauro Layout Artist (layout) 120869 23000044
Fedja Jovanovic Layout Artist (layout) 120869 23000039
Christophe Lautrette Layout Artist (layout) 120869 23000038
Douglas Kirk Layout Artist key layout/workbook(layout) 120869 23000034
Lorenzo Martinez Layout Artist layout(artist supervisor) 120869 23000033
Guillaume Bonamy Layout Artist (layout) 120869 23000035
Eric N Clark Layout Artist (layout) 120869 23000036
Mick DeFalco Layout Artist (layout) 120869 23000037
Joe Achorn Inbetweener breakdown/in-betweener("Tzipporah") 120924 23000073
Glenn Bachman Inbetweener breakdown/in-betweener("Tzipporah") 120924 23000074
Ian Baird Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000111
Robin Badr Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000110
Sandy Bennett Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000112
Vlad Haintz Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000113
Gord Heath Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000114
Robert Armstrong Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000109
Chito Ang Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000108
Jaclyn Seymour Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000104
Michael W Scott Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000103
Laurie Siqueido Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000105
Robert Lsm DeToscano Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000106
Kenneth Wong Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000107
Edith Isidro Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000115
Tai Keattivanichvily Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000116
Teresa Tonner Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000125
Sheila Smart Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000124
Ellery Vandooyeweert Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000126
Saty Raghavachary Graphics graphics software developer lead(("Red Sea" sequence)) 120826 23000127
Andy Bruss Graphics graphics software developer(("Red Sea" sequence)) 120826 23000128
Bill Schwarz Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000123
Martina Rossman Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000122
Mi-young Lee Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000118
Byron Leboe Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000117
Bong Macarayan Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000119
Trevor Murphy Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000120
Kevin Pavlovic Inbetweener in-betweener artist(Bardel Animation Limited) 120924 23000121
Robert Rios Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000102
Gisele Recinos Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000101
Kevin Koch Inbetweener breakdown/in-betweener(("Aaron" & "Moses")) 120924 23000083
Cameron Hood Inbetweener breakdown/in-betweener(("Aaron" & "Moses")) 120924 23000082
Erik Kuska Inbetweener breakdown/in-betweener(("Aaron" & "Moses")) 120924 23000084
Matt Schofield Inbetweener breakdown/in-betweener(("Aaron" & "Moses")) 120924 23000085
Akemi Nakamura Tyler Inbetweener breakdown/in-betweener(("Aaron" & "Moses")) 120924 23000086
Steve Schumacher Inbetweener breakdown/in-betweener("Miriam") 120924 23000081
Ramya Kuruppu Black Inbetweener breakdown/in-betweener("Miriam") 120924 23000080
Tao Huu Nguyen Inbetweener breakdown/in-betweener("Tzipporah") 120924 23000076
Kyle Arthur Jefferson Inbetweener breakdown/in-betweener("Tzipporah") 120924 23000075
John F Hinshelwood Inbetweener breakdown/in-betweener(("Hotep" & "Huy")) 120924 23000077
Martin P Hopkins Inbetweener breakdown/in-betweener(("Hotep" & "Huy")) 120924 23000078
Laura Murillo Inbetweener breakdown/in-betweener(("Hotep" & "Huy")) 120924 23000079
Arthur Valencia Inbetweener breakdown/in-betweener(("Aaron" & "Moses")) 120924 23000087
Perfecto Badillo Inbetweener breakdown/in-betweener("Seti") 120924 23000088
Charlene Logan Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000097
Daniel Killen Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000096
Susanna Luck Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000098
Dustin Pappas Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000099
Melanie Pava Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000100
Pin Ho Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000095
Bryce Erickson Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000094
Yan Budeen Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000090
Lizzie Bentley Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000089
Chris Darroca Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000091
Joseph J DiMattia Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000092
Darren Donovan Inbetweener effects breakdown/in-betweener(("Red Sea" sequence)) 120924 23000093
Eric Koenig Assistant animating assistant(additional animation) 120820 25000005
Synopsis
An animated version of the life of Moses as described in the Old Testament's Book of Exodus. The story centers upon the the destiny of two brothers--one born a prince, the other born a slave. Only one will emerge as a leader and as a liberator, fighting to free Hebrew slaves employed by his father, the Pharaoh, and finally realizing his mission as a savior.