Cabin Boy (1994)

Cabin Boy
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 20mins.
Genres Comedy, Adventure, Fantasy
Keywords boat, sea
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Garrett Immel Animatronics animatronic puppets(Alterian Studios) 121102 19000004
Teresa Burkett Animatronics animatronic puppets(Alterian Studios) 121102 19000003
John Calpin Animatronics animatronic puppets(Alterian Studios) 121102 19000005
Eric Fiedler Puppeteer n/a 682 19000006
Bill Sturgeon Puppeteer n/a 682 19000007
Chet Zar Animatronics animatronic puppets(Alterian Studios) 121102 19000002
Bill Sturgeon Animatronics animatronic puppets(Alterian Studios) 121102 19000001
George S Neil Best Boy bestboy electric 120885 15000015
Todd Russell Cable Operator cableman 120964 15000014
Jenny Fitzgibbons Production Accountant n/a 282 16000001
Elizabeth A Williams Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Cheryl McHugh Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Chet Zar Puppeteer n/a 682 19000008
Ben R Scott Stunt Coordinator n/a 120804 19000009
David Rowden Stunts n/a 240 19000018
George Merritt Stunts n/a 240 19000017
Ben R Scott Stunts n/a 240 19000019
Merritt Yohnka Stunts n/a 240 19000020
John E Bucklin Construction Foreman n/a 277 21000001
Orwin Harvey Stunts n/a 240 19000016
Dane Farwell Stunts n/a 240 19000015
Bradley J Bovee Stunts n/a 240 19000011
Karl Bohn Stunts n/a 240 19000010
Chaz Brewer Stunts n/a 240 19000012
Kerrie Cullen Stunts n/a 240 19000013
Jeff Danoff Stunts n/a 240 19000014
Dan Falkengren Dolly Grip n/a 264 15000013
John R Savka Dolly Grip bestboy grip 264 15000012
C T Welch Sound Editor n/a 229 14000020
Rick Ash Rerecording Mixer n/a 120856 14000019
Paul Berolzheimer Sound Editor n/a 229 14000021
William Hooper Sound Editor n/a 229 14000022
Brian D Rizner Sound Editor n/a 229 14000023
Dean A Zupancic Rerecording re-recording mixer 120995 14000018
David Gertz Foley Mixer n/a 224 14000017
Kurt Nicholas Forshager Assistant Sound Editor n/a 222 14000013
David Broberg Assistant Sound Editor n/a 222 14000012
Ken Mantlo Boom Operator n/a 215 14000014
James M. Moriana Foley foley walker 120961 14000015
Jeffrey Wilhoit Foley foley walker 120961 14000016
Scott Weber Sound Editor n/a 229 14000024
Edward Tise Sound Mixer production sound mixer 230 14000025
Pat Grosswendt Gaffer (Chandler Group) 268 15000008
Tim McHenry Generator Operator n/a 363 15000007
Stephanie Blakemore Electrician n/a 450 15000009
G Smokey Campbell Electrician n/a 450 15000010
Douglas Kennedy Electrician n/a 450 15000011
Keith Claridge Grip (Chandler Group) 365 15000006
Tom Levy Key Grip (Chandler Group) 263 15000005
Roger Sassen Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Richard Sands Lighting Technician n/a 120907 15000002
David Fay Key Rigging Grip n/a 120946 15000003
Frank J Keever Key Grip n/a 263 15000004
Dean G Roberts Construction Coordinator n/a 276 21000002
Michael Lessa Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Louis Lanchantin Production Assistant (Buena Vista Visual Effects) 275 25000006
D Bradford Hall Production Assistant key production assistant 275 25000005
Dee O'Bannon Production Assistant (Chandler Group) 275 25000007
Aaron M Valdez Production Assistant (Chandler Group) 275 25000008
Dean C Black Transportation Captain n/a 272 25000009
Linda Koci Assistant (to Steve White) 120820 25000004
Sara Mata Assistant (to Barry Bernardi) 120820 25000003
Beth Sheldon Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Paul Lasaine Matte Painter matte artist(Buena Vista Visual Effects) 120959 23000029
Randy Eriksen Property Master n/a 120805 24000002
Jane Yamashita Assistant (to Adam Resnick) 120820 25000001
Wendy Breck Assistant (to Tim Burton) 120820 25000002
Edward Flotard Transportation Coordinator n/a 271 25000010
Clete Keith Stand-In n/a 121015 25000011
Todd Minobe Other mechanical technician(Doug Beswick Productions) 120795 26000007
Yvonne Morrow Other project controller(Alterian Studios) 120795 26000006
Vicky Beswick Other administration(Doug Beswick Productions) 120795 26000008
Scott Sohan Other optical line-up(Perpetual Motion Pictures) 120795 26000009
Mitch Kriendel Unit Publicist n/a 231 29000001
Tony Newhall Other line-up(Buena Vista Visual Effects) 120795 26000005
Joel Franklin Other copyist 120795 26000004
Erin P Nelson Apprentice apprentice editor 120976 25000013
Moses Zyus Paskowitz II Stand-In n/a 121015 25000012
Tristan P Bourne Other boat rigger 120795 26000001
Michelle Holdsworth Other production secretary 120795 26000002
Bill Jackson Other engineering 120795 26000003
Harrison Ellenshaw Matte Painter matte artist(Buena Vista Visual Effects) 120959 23000028
Scott Oshita Mechanical Special Effects mechanical designer(Doug Beswick Productions) 121086 23000027
Aaron Campbell Visual Effects digital compositing(Buena Vista Visual Effects) 419 23000010
Bruce Tauscher Visual Effects digital compositing(Buena Vista Visual Effects) 419 23000009
Peter Montgomery Visual Effects digital compositing(Buena Vista Visual Effects) 419 23000011
Elissa Bello Visual Effects digital compositing(Buena Vista Visual Effects) 419 23000012
Leslie Ekker Visual Effects model maker(Stetseon Visual Services) 419 23000013
Wally Schaab Visual Effects digital compositing(Buena Vista Visual Effects) 419 23000008
Lynda Lemon Visual Effects visual effects producer(Buena Vista Visual Effects) 419 23000007
Richard Malzahn Visual Effects Supervisor (Perpetual Motion Pictures) 249 23000003
Don Baker Visual Effects Supervisor (Chandler Group) 249 23000002
Robert Habros Visual Effects Supervisor (Perpetual Motion Pictures) 249 23000004
John K Stirber Special Effects Foreman n/a 250 23000005
Cecil Kramer Visual Effects visual effects producer 419 23000006
Henry Gonzales Visual Effects key model maker(Stetseon Visual Services) 419 23000014
Ron Gress Visual Effects lead model painter(Stetseon Visual Services) 419 23000015
Melissa S Hallman Effects Assistant visual effects assistant 120922 23000023
Denise Davis Effects Coordinator visual effects coordinator(Buena Vista Visual Effects) 120917 23000022
Doug Beswick Animation Supervisor stop-motion animation supervisor(Doug Beswick Productions) 120918 23000024
Robert Spurlock Miniatures miniature effects provider(Stetson Visual Services) 121083 23000025
Mark Stetson Miniatures miniature effects provider(Stetson Visual Services) 121083 23000026
Jon Sipos Special Effects Assistant n/a 514 23000021
Tom Knott Special Effects Assistant n/a 514 23000020
Bradford Plows Visual Effects model builder(Doug Beswick Productions) 419 23000016
Robert L Knott Special Effects Coordinator n/a 241 23000017
Roy Goode Special Effects miniature special effects chief(Stetseon Visual Services) 168 23000018
Yancy Calzada Special Effects stop-motion puppet construction(Doug Beswick Productions) 168 23000019
Mark A Tracy Assistant Sound Editor n/a 222 14000011
Doc Kane ADR Mixer n/a 227 14000010
Sylvie Chesneau Script Supervisor n/a 191 5000008
Steve Housewright Location Manager n/a 193 5000007
Dana Williams Production Coordinator n/a 162 5000009
Michele Boissiere Assistant Production Coordinator n/a 192 5000010
Steve Yaconelli Director of Photography n/a 120780 6000001
Steven Tyler Sahlein Post-Production Supervisor n/a 120796 5000006
Nunzio Fazio Assistant Director n/a 163 5000005
John S Engel Unit Production Manager n/a 182 5000001
Chris Elliott From Story n/a 120870 4000004
Mike Chambers Production Manager (Chandler Group) 305 5000002
Thomas Irvine Assistant Director n/a 163 5000003
Seth Cirker Assistant Director n/a 163 5000004
Tim Angulo Director of Photography (Chandler Group) 120780 6000002
Paul Gentry Director of Photography visual effects director of photography(Doug Beswick Productions) 120780 6000003
Ed Giovanni Assistant Camera Operator assistant camera(Chandler Group) 120849 6000012
Douglas Lee Adam Sr. Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000011
Richard Cartwright Photography still photographer 120835 6000013
Ray Morfino Color Timer n/a 120921 6000014
Robert F Peppler Camera Assistant effects camera assistant(Doug Beswick Productions) 120867 6000015
Bryan Yaconelli Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000010
Douglas Adam Jr. Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000009
Paul R Howarth Camera Operator optical camera operator(Perpetual Motion Pictures) 239 6000005
Stephen Bridge Camera Operator n/a 239 6000004
Peter C Jensen Steadicam Operator n/a 232 6000006
Eric Peterson Camera stage & plate camera(Buena Vista Visual Effects) 120798 6000007
Mark Gutterud Camera stage & plate camera(Buena Vista Visual Effects) 120798 6000008
Adam Resnick From Story n/a 120870 4000003
Adam Resnick Screenplay n/a 120778 4000002
Mike Starr Actor Mulligan 1 1000010
Ricki Lake Actor Figurehead 1 1000009
Andy Richter Actor Kenny 1 1000011
I M Hobson Actor Headmaster Timmons 1 1000012
Alex Nevil Actor Thomas 1 1000013
Russ Tamblyn Actor Chocki 1 1000008
Ann Magnuson Actor Calli 1 1000007
James Gammon Actor Paps 1 1000003
Ritch Brinkley Actor Captain Greybar 1 1000002
Brian Doyle-Murray Actor Skunk 1 1000004
Brion James Actor Big Teddy 1 1000005
Melora Walters Actor Trina 1 1000006
David Sterry Actor Lance 1 1000014
Bob Elliott Actor William Mayweather 1 1000015
Terry Clotiaux Producer (Chandler Group) 3 3000003
Tim Burton Producer n/a 3 3000002
Steve White Executive Producer n/a 174 3000004
Barry Bernardi Executive Producer n/a 174 3000005
Chris Elliott Screenplay n/a 120778 4000001
Denise Di Novi Producer n/a 3 3000001
John S Engel Director 2nd unit director 2 2000002
Edward Flotard Actor Limo Driver 1 1000016
James Cummings Actor Cupcake 1 1000017
David Letterman Actor Old Salt in Fishing Village 1 1000018
Adam Resnick Director n/a 2 2000001
Jon Poll Editor n/a 172 7000001
Greg Hayden Editing n/a 120901 7000002
David Penikas Special Makeup Effects (Alterian Studios) 120881 13000007
Eric Fiedler Special Makeup Effects (Alterian Studios) 120881 13000006
Mark Golberg Special Makeup Effects (Alterian Studios) 120881 13000008
Mike Smithson Special Makeup Effects (Alterian Studios) 120881 13000009
Loren Gitthens Special Makeup Effects (Alterian Studios) 120881 13000010
Tony Gardner Special Makeup Effects n/a 120881 13000005
Marci R Johnson Set Costumer n/a 121008 13000004
Rob Hummel Consultant visual effects consultant 120784 12000001
Craig Newman Supervisor digital supervisor(Buena Vista Visual Effects) 120845 11000001
Colleen Atwood Costume Designer n/a 169 13000001
Emanuel Millar Hair Stylist key hairstylist 120799 13000002
Mindy Hall Makeup Artist key makeup artist 120801 13000003
Jim Bienke Special Makeup Effects (Alterian Studios) 120881 13000011
Brian Penikas Special Makeup Effects (Alterian Studios) 120881 13000012
Bill Calvert ADR ADR loop group 120912 14000006
Victor Brandt ADR ADR loop group 120912 14000005
Phil Proctor ADR ADR loop group 120912 14000007
Jack Blessing ADR ADR loop group 120912 14000008
Avram D Gold ADR Editor n/a 220 14000009
Thomas Brunelle ADR ADR loop group 120912 14000004
Ruth Silveira ADR ADR loop group 120912 14000003
Vance Hartwell Special Makeup Effects (Alterian Studios) 120881 13000013
Kenn Smiley Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000014
Leigh French ADR ADR loop group 120912 14000001
Christie Mellor ADR ADR loop group 120912 14000002
Ivy Weiss Extras Casting n/a 120851 10000005
Susan Booker Casting Associate casting assistant 160 10000004
Frank Bjorn Song ("The Alley Cat Song") 120859 8000007
Marc Mann Original Music n/a 120838 8000006
Junior Wells Song ("In the Wee Hours") 120859 8000008
Steven Legler Production Designer n/a 164 9000001
Roberta Holinko Set Decorator n/a 165 9000002
Edgardo Simone Original Music n/a 120838 8000005
Alex Gibson Music Editor n/a 214 8000004
Elizabeth Fulton Assistant Editor n/a 203 7000004
Curtis Croeni Assistant Editor n/a 203 7000003
Steve Bartek Music n/a 120781 8000001
Robert Fernandez Music music scoring mixer 120781 8000002
Patti Zimmitti Music Contractor n/a 121013 8000003
Nanci B Roberts Art Director n/a 183 9000003
Daniel Lomino Art Director n/a 183 9000004
Scott Stoddard Art Department sculptor(Doug Beswick Productions) 120843 9000012
Tully Summers Art Department lead sculptor(Stetseon Visual Services) 120843 9000011
Rik Pagano Casting n/a 179 10000001
Sharon Bialy Casting n/a 179 10000002
Debra L Manwiller Casting n/a 179 10000003
John H Maxwell Lead Person leadman 120957 9000010
Paul Arthur Hartman Lead Person leadman 120957 9000009
Stephen Alesch Set Designer n/a 202 9000005
Len Morganti Storyboard Artist n/a 199 9000006
D C Gustafson Jr. Set Dresser on-set dresser 197 9000007
Kelly Deco Scenic Artist head scenic artist 745 9000008
Chris Elliott Actor Nathanial Mayweather 1 1000001
Synopsis
En route to a luxury ocean cruise, an insufferably snide, spoiled rich kid mistakenly boards "The Filthy Whore," a dilapidated fishing trawler populated by a crew of scurrilous old salts who immediately enlist him as their menial cabin boy.