Endurance (1999)

Endurance
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 34mins.
Genres Drama, Sports, Documentary, Biopic
Keywords docudrama
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Aaron Medick Production Assistant n/a 275 25000009
Jayme Roy Production Assistant n/a 275 25000008
Tom Wason Production Assistant n/a 275 25000010
Jonathan Daitch Production Assistant n/a 275 25000011
Brenton Davis Production Assistant runner 275 25000012
Tamane Asmare Production Assistant production assistant/stills 275 25000007
Matt Palmer Assistant (score recorder) 120820 25000006
Sandy Hastings Assistant (to the producers) 120820 25000002
Aimee Nicholson Assistant (to the producers) 120820 25000001
Kristi Savino Assistant (to the producers) 120820 25000003
Stuart Miller Assistant (to the producers) 120820 25000004
Angelica Munson Assistant (to the producers) 120820 25000005
Eric Albert Production Assistant runner 275 25000013
Mohammed Idris Production production liaison 120824 25000014
Drew Webster Other recordist 120795 26000002
Unsun Song Other recordist 120795 26000001
Alex Makonnen Other Walla coordinator 120795 26000003
Theodros Tadesse Other Walla coordinator 120795 26000004
Gavyn Wright Other orchestra leader 120795 26000005
Belay Gebrselassie Production production driver 120824 25000020
Simon Mekonen Production production driver 120824 25000019
Tafari Wossen Production production liaison 120824 25000015
Brehanu Hailu Production production driver 120824 25000016
Solomon Girma Production production driver 120824 25000017
Gebeyehu Demesse Production production driver 120824 25000018
C Y Lee Titles title designer 120825 23000001
Tom Just Legal Services legal assistant 120857 18000007
Neil Kingsbury Sound Mixer production sound mixer 230 14000015
Slamm Andrews Sound Engineer n/a 120916 14000014
Abebe Ketsela Gaffer n/a 268 15000001
Harrison Schuhmacher Best Boy n/a 120885 15000002
Hunt Schuhmacher Best Boy n/a 120885 15000003
Kevin Globerman Sound Engineer n/a 120916 14000013
Bruno Roussel Sound Engineer n/a 120916 14000012
Steven Dewey Sound Design n/a 120905 14000008
Claude Letessier Sound Designer n/a 120915 14000009
Claude Letessier Sound Editor n/a 229 14000010
Francois Blaignan Sound Editor associate supervsing sound editor 229 14000011
Solomon Demrew Accountant location accountant 120802 16000001
Lawrence N DaSilva Finance Manager production finance provider(City National Bank) 120941 16000002
Karen Robson Legal Services legal services provider 120857 18000003
James A Janowitz Legal Services legal services provider 120857 18000002
Roger E. Kass Esq. Legal Services legal services provider 120857 18000004
Joseph Grier Legal Services legal services provider 120857 18000005
Marie Michaels Legal Services legal assistant 120857 18000006
Lisa A Shapiro Business Affairs head of business/legal affairs 120792 18000001
Raymond Hofmeister Assistant Accountant assistant post-production accountant 120950 16000007
Richard McCune Finance Manager production finance provider(City National Bank) 120941 16000003
Steven Simpson Post-Production Accountant n/a 120979 16000004
Kathy England Production Insurance insurance provider(Great Northern Brokerage Corp) 120949 16000005
Joanie Bauert Production Insurance insurance provider(Great Northern Brokerage Corp) 120949 16000006
Nick Wollage Other score recorder 120795 26000006
Alan Meyerson Other score mixer 120795 26000007
Merigeta Samual Ayehu Special Thanks (Ethiopian Tewahido Orthodox Church) 120874 26000042
Abdella Ismail Special Thanks (Asela Junior Comprehensive School) 120874 26000041
Ato Ayeli Special Thanks (Kulumsa Research Center/National Institute of Agriculture Research) 120874 26000043
Iyeli Madebo Special Thanks (Kulumsa Institute of Agriculture Research) 120874 26000044
Girmaye Leta Special Thanks (Arsi Zone Sports Commission) 120874 26000045
Zeryhan Tefarra Special Thanks (Asela High School) 120874 26000040
Asrat Ayano Special Thanks (Arsi Zone Education Department--Asela/Ethiopia) 120874 26000039
Guenet Berhe Special Thanks (Ethiopian Airlines) 120874 26000035
Lieutenant Tizazu Masresha Special Thanks (Omedla Police Athletics Club) 120874 26000034
Elizabeth Seleshe Special Thanks (Ethiopian National Transportation Organization) 120874 26000036
Commissioner Legesse Tegegu Special Thanks (Adis Ababa Federal Police Force) 120874 26000037
Hussen Inddessa Special Thanks (Arsi Zone Culture & Information Department) 120874 26000038
Rieso Kedir Special Thanks (Oromiya Region Sports Commisison) 120874 26000046
General Abadulla Gemmeda Special Thanks (Ethiopian Ministry of Defense) 120874 26000047
Tsegaye Furgesa Special Thanks (Asela Ras Hotel) 120874 26000055
Abi Makonnen Special Thanks (Adis Ababa Hilton) 120874 26000054
Sean Barlow Special Thanks (World Music Productions) 120874 26000056
Emily Zalenski Unit Publicist n/a 231 29000001
Pamela Godfrey Unit Publicist n/a 231 29000002
Olivier Vetter Special Thanks (Adis Ababa Hilton) 120874 26000053
Desta Worku Special Thanks (Ethiopian Film Commission) 120874 26000052
Tesfaye Tsegaye Special Thanks (Civil Aviation Authority) 120874 26000048
Solomon Feyissa Special Thanks (Helimission) 120874 26000049
Tony Piercy Special Thanks (Helimission) 120874 26000050
Afwerk Asseffa Special Thanks (East North Public Transport Association) 120874 26000051
Daniel Aligaz Special Thanks (airport security/Bole International Airport) 120874 26000033
Hadish Kassu Special Thanks n/a 120874 26000032
Carolyn Wolf Special Thanks n/a 120874 26000015
Annie Pressman Special Thanks n/a 120874 26000014
Joe Roth Special Thanks n/a 120874 26000016
Michael Lynton Special Thanks n/a 120874 26000017
David Aukin Special Thanks n/a 120874 26000018
Lynn Pressman Raymond Special Thanks n/a 120874 26000013
Wallace Wolf Other in memoriam 120795 26000012
Ambachew Yirgu Other Krar(Ethiopian musician in Los Angeles) 120795 26000008
Steve Ransohoff Other completion bond provider(Film Finances) 120795 26000009
Kurt Woolner Other completion bond provider(Film Finances) 120795 26000010
Paula Schmidt Other completion bond provider(Film Finances) 120795 26000011
Billy Weber Special Thanks n/a 120874 26000019
Jake Zimmer Special Thanks n/a 120874 26000020
The Idris Family Special Thanks n/a 120874 26000028
Vanessa Boeye Special Thanks n/a 120874 26000027
Konjit Seyoum Special Thanks n/a 120874 26000029
Caroline Feith Special Thanks (Global Sports Communications) 120874 26000030
Aberra Ketselas Special Thanks (press license department--Ethiopian Ministry of Information & Culture) 120874 26000031
Guillermo Morales Special Thanks n/a 120874 26000026
J J Morales Special Thanks n/a 120874 26000025
Ellen Palevsky Special Thanks n/a 120874 26000021
Deborah Rothberg Special Thanks n/a 120874 26000022
John Sutton Special Thanks n/a 120874 26000023
Angela Sutton Special Thanks n/a 120874 26000024
Paul Brincat Sound sounds 120816 14000007
Michael Keller Rerecording re-recording mixer 120995 14000006
Jolie Gorchov Post-Production Supervisor n/a 120796 5000005
Jolly Dale Production Manager (Olympic crew) 305 5000004
Yelma Belay Location Manager n/a 193 5000006
Ross A. Guidici Post-Production Coordinator n/a 120842 5000007
Zergaw Gebrselassie Production Coordinator n/a 162 5000008
Elizabeth O'Mara Production Manager n/a 305 5000003
Tom Luse Line Producer (Olympic crew) 161 5000002
Erin O'Rourke Associate Producer n/a 171 3000009
Werner Koenig Co-Executive Producer n/a 185 3000008
David Wason Associate Producer n/a 171 3000010
Leslie Woodhead Screenplay n/a 120778 4000001
Bruce Beffa Line Producer coordinating producer(Olympic crew) 161 5000001
Workineh Haile Production Coordinator n/a 162 5000009
Steven Stoke Production Coordinator n/a 162 5000010
Mark Strasburg Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000008
Peter A Nelson Steadicam Operator 2nd unit Steadicam operator 232 6000007
Andrew McDonnell Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000009
Robert Sands Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000010
Kebede Mergia Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000011
Brant Fagan Steadicam Operator n/a 232 6000006
Reuben Porras Camera Operator (Olympic crew) 239 6000005
Ivan Strasburg Director of Photography n/a 120780 6000001
Ed Myers Camera Operator (Olympic crew) 239 6000002
Phil Dillon Camera Operator (Olympic crew) 239 6000003
Bob M Scott Camera Operator (Olympic crew) 239 6000004
Thomas Sumners Co-Executive Producer n/a 185 3000007
Sally Roy Co-Producer n/a 170 3000006
Winishet Tesfaye Actor (Young Gebrselassie Family) 1 1000009
Tedesse Haile Actor (Young Gebrselassie Family) 1 1000008
Abinet Tedesse Actor (Young Gebrselassie Family) 1 1000010
Berhane Tesfaye Actor (Young Gebrselassie Family) 1 1000011
Bekele Negash Actor (Young Gebrselassie Family) 1 1000012
Shawanness Gebrselassie Actor (Young Gebrselassie Family) 1 1000007
Yonas Zergaw Actor (Young Gebrselassie Family) 1 1000006
Bekele Gebrselassie Actor (Present Day Gebrselassie Family) 1 1000002
Assefa Gebrselassie Actor (Present Day Gebrselassie Family) 1 1000003
Alem Tellahun Actor (Present Day Gebrselassie Family) 1 1000004
Tizazu Mashresha Actor (Present Day Gebrselassie Family) 1 1000005
Berhane Taye Actor (Young Gebrselassie Family) 1 1000013
Endale Workineh Actor (Young Gebrselassie Family) 1 1000014
Terrence Malick Producer n/a 3 3000002
Edward R. Pressman Producer n/a 3 3000001
Max Palevsky Producer n/a 3 3000003
Wallace Wolf Executive Producer n/a 174 3000004
Nancy Beffa Executive Producer (Olympic crew) 174 3000005
Bud Greenspan Director (Atlanta Olympic games sequence) 2 2000002
Leslie Woodhead Director n/a 2 2000001
Zinash Workineh Actor (Young Gebrselassie Family) 1 1000015
Mengistu Workineh Actor (Young Gebrselassie Family) 1 1000016
Bashamyelesh Workineh Actor (Young Gebrselassie Family) 1 1000017
Ejigayehu "Gigi" Shibabaw Voice solo voice(Ethiopian musician in Los Angeles) 475 1000018
Jared Abrams Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000012
Alex Webb Photography still photographer 120835 6000013
Teka Tema Song Performer ("Tigrigna (triditional)") 120788 8000026
Areru Shegane Song Performer ("Tigrigna (traditional)") 120788 8000025
Yohannes Afework Song Performer ("Tigrigna (traditional)") 120788 8000027
Daniel M Posener Executive legal executive 120806 11000001
Kathy Nelson Executive in Charge executive in charge of music(for the Walt Disney Motion Pictures Group) 120791 11000002
Lemma Gebre Hiwot Song Performer ("Medina/Zalesgna (traditional)") 120788 8000024
Tanglewood Festival Chorus Song Performer ("Ode to Zeus (from 'Canto Olympico')" (with The Boston Pops Orchestra)) 120788 8000023
Hans Zimmer Music Producer n/a 323 8000019
John Powell Music Producer n/a 323 8000018
Hagop Nalbandian Performer flutes Flutist(Ethiopian musician in Los Angeles) 120819 8000020
Mikis Theodorakis Song ("Ode to Zeus (from 'Canto Olympico')") 120859 8000021
Boston Pops Orchestra Song Performer ("Ode to Zeus (from 'Canto Olympico')" (with Tanglewood Festival Chorus)) 120788 8000022
Gregory Woertz Production Executive n/a 118216 11000003
Tim Zinnemann Production Executive n/a 118216 11000004
Renee Sabath Assistant Sound Editor n/a 222 14000002
Klaus Badelt Assistant Sound Editor n/a 222 14000001
Jaya Bishop Boom Operator n/a 215 14000003
John Post Foley Artist n/a 223 14000004
Michelle S Hoffmann Rerecording re-recording mixer 120995 14000005
David Wallechinsky Research Olympic Games research 458 12000005
Alexandra Wyatt-Brown Research n/a 458 12000004
Maggie Rodford Supervisor orchestral coordinator/supervisor(Air Edel Associates) 120845 11000005
Brooke Demrew Consultant Ethiopian consultant(Los Angeles) 120784 12000001
James Wright Consultant Dolby sound consultant 120784 12000002
Jos Hermens Technical Advisor n/a 537 12000003
Gregg W Silk Music Engineer Engineer 120837 8000017
Brian Richards Music Editor n/a 214 8000016
Doug Moxon Assistant Editor n/a 203 7000007
Darren O'Grady Assistant Editor n/a 203 7000006
Dena Mermelstein Assistant Editor n/a 203 7000008
John Powell Composer music composer 120836 8000001
John Powell Music n/a 120781 8000002
Jennifer Hatton Assistant Editor n/a 203 7000005
Mary Nelson-Duerrstein Negative Cutting negative cutter(Executive Cutting) 120852 7000004
Steve Sheridan Color Timer n/a 120921 6000014
Saar Klein Editor n/a 172 7000001
Oral Norrie Ottey Editor n/a 172 7000002
Walter Spencer Dialogue Editor n/a 204 7000003
Theodros Tadesse Music vocals(Ehiopian musician in Los Angeles) 120781 8000003
Geoff Zanelli Music n/a 120781 8000004
Gavin Greenaway Music Conductor n/a 120818 8000012
Y S Moriarty Music Arranger orchestrator 121019 8000011
John Williams Music Conductor conductor("Ode to Zeus (from 'Canto Olympico')" (The Boston Pops Orchestra)) 120818 8000013
Tonia Davall Music Contractor n/a 121013 8000014
Adam Milo Smalley Music Editor n/a 214 8000015
Ladd McIntosh Music Arranger orchestrator 121019 8000010
Walter Fowler Music Arranger orchestrator 121019 8000009
Fantaye Bekele Music vocals(Ethiopian musician in Los Angeles) 120781 8000005
Seblewongel Begashaw Music vocals(Ethiopian musician in Los Angeles) 120781 8000006
Michelle Norell Music music clearances 120781 8000007
Bruce Fowler Music Arranger orchestrator 121019 8000008
Haile Gebrselassie Actor (Present Day Gebrselassie Family) 1 1000001
Synopsis
A part-fiction, part-documentary biography of Haile Gebrselassie, an East African long-distance runner in the 1996 Summer Olympics. As a child, Haile runs everywhere - to and from his school, or a 3 hour trip to collect water. He is inspired by the 1980 Olympic success of another Ethiopian, Miruts Yifter, in the 10,000 meters and decides to become an athlete. He moves to Addis Ababa, goes into training, and despite personal setbacks such as the death of his mother, he wins gold at the Atlanta games.