The Relic (1997)

Relic
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 50mins.
Genres Adaptation, Thriller, Horror
Keywords creature, suspenseful
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
James R Dew Animal Trainer n/a 120962 20000003
Terry Scott Construction Coordinator n/a 276 21000001
Deborah Dellosso Animal Trainer n/a 120962 20000002
Jim Brockett Animal Trainer animal coordinator 120962 20000001
Tim Gallin Stunts n/a 240 19000034
Walter Scott Stunts n/a 240 19000035
Tyler Osman Construction Coordinator (Chicago crew) 276 21000002
Ronald E Hairston Craft Service n/a 120903 22000001
John DesJardin Effects Supervisor digital effects supervisor(VIFX) 120866 23000003
Antoine Durr Effects Supervisor 3-D supervisor(VIFX) 120866 23000004
Garry Elmendorf Special Effects Supervisor n/a 545 23000002
Gregory L McMurry Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Lori Gonsalves Craft Service n/a 120903 22000002
Keith Woulard Stunts n/a 240 19000033
Chere Rae Stunts n/a 240 19000032
Carol Neilson Stunts n/a 240 19000023
P K West Stunts n/a 240 19000024
Richard E Butler Stunts n/a 240 19000022
Richard Warlock Stunts n/a 240 19000021
Jophery Brown Stunts n/a 240 19000019
Sunnie Merrill Stunts n/a 240 19000020
Mike Cassidy Stunts n/a 240 19000025
Linda Perlin Stunts n/a 240 19000026
Kay Whipple Stunts n/a 240 19000030
Linda Fetters Stunts n/a 240 19000031
Denney Pierce Stunts n/a 240 19000029
Dean Ferrandini Stunts n/a 240 19000028
Cheryl M Wheeler Stunts n/a 240 19000027
Cheryl Budgett Effects Supervisor 2-D supervisor(VIFX) 120866 23000005
Thomas Homsher Special Effects Foreman special effects foreperson 250 23000006
Andy Rosen Visual Effects digital compositor 419 23000026
Harry Lam Visual Effects digital compositing lead 419 23000027
David Gutman Visual Effects digital compositor 419 23000025
Rob Schultz Visual Effects digital compositor 419 23000024
Liz Lord Visual Effects digital compositor 419 23000022
Gregory Elwood Visual Effects digital compositor 419 23000023
Edwin Rivera Visual Effects digital compositing lead 419 23000028
Mark Noel Special Effects special effects engineer 168 23000029
Roland Loew Special Effects special effects technician 168 23000033
Matthew J McDonnell Special Effects special effects technician 168 23000034
Robert W King Special Effects special effects technician 168 23000032
Jay B King Special Effects special effects technician 168 23000031
John J Downey Special Effects special effects technician 168 23000030
Cheryl McQuady Visual Effects digital compositor 419 23000021
Meg Freeman Visual Effects digital compositor 419 23000020
Rhonda Gunner Visual Effects (VIFX) 419 23000011
Richard Hollander Visual Effects (VIFX) 419 23000012
Stan Winston Visual Effects creature effects 419 23000010
John D Milinac Special Effects Foreman special effects foreperson(Chicago crew) 250 23000009
William D Harrison Special Effects Foreman special effects foreperson 250 23000007
David Heron Special Effects Foreman special effects rigging foreperson 250 23000008
Gregory L McMurry Visual Effects (VIFX) 419 23000013
John C Wash Visual Effects (VIFX) 419 23000014
Eric Jennings Visual Effects modeling/deformations/animation(R&D crew) 419 23000018
James Bancroft Visual Effects modeling/deformations/animation(R&D crew) 419 23000019
Gene Kozicki Visual Effects digital coordinator(VIFX) 419 23000017
Michelle Murdocca Visual Effects executive producer of digital imaging(VIFX) 419 23000016
Jennifer M Bergman Visual Effects visual effects producer(VIFX) 419 23000015
David Charles Walling Stunts n/a 240 19000018
Jake Lombard Stunts n/a 240 19000017
Timothy "Guido" Magaraci Lighting Technician n/a 120907 15000004
R Joseph Pure Jr. Lighting Technician n/a 120907 15000005
Norman Ash Lighting Technician n/a 120907 15000003
Charles H McIntyre III Lighting Technician rigging lighting technician 120907 15000002
John Richards Sound Mixer score recorder and mixer 230 14000032
James R Tynes Lighting Technician n/a 120907 15000001
John "Skids" Skidmore Lighting Technician n/a 120907 15000006
Mark R Lindberg Lighting Technician (Chicago crew) 120907 15000007
Daniel Plante Grip n/a 365 15000011
Patrick Barry Grip n/a 365 15000012
Armando Contreras Grip n/a 365 15000010
Tommy May Grip n/a 365 15000009
John Friday Lighting Technician rigging lighting technician(Chicago crew) 120907 15000008
Gene S Castamessa Sound Mixer n/a 230 14000031
Glenn T Morgan Sound Editor n/a 229 14000030
Ed Callahan Foley Editor n/a 221 14000021
Nerses Gezalyan Foley Mixer n/a 224 14000022
Mike Hoskinson Foley Editor n/a 221 14000020
Bob Beher Foley Editor n/a 221 14000019
David Fein Foley Artist n/a 223 14000017
Craig Jaeger Foley Editor n/a 221 14000018
Randy K Singer Foley Mixer n/a 224 14000023
Gary Bourgeois Rerecording re-recording mixer 120995 14000024
Tony Lamberti Sound Design sound design editor 120905 14000028
Wylie Stateman Sound Editor n/a 229 14000029
Randy Kelley Sound Design sound design editor 120905 14000027
Jimmy Scungelli Fitzpatrick Rerecording re-recording mixer 120995 14000026
Brad Sherman Rerecording re-recording mixer 120995 14000025
Alex Cruz Grip n/a 365 15000013
David French Grip n/a 365 15000014
Ian Stevenson Puppeteer Kothoga puppeteer 682 19000008
Christopher Swift Puppeteer Kothoga puppeteer 682 19000009
Alfred Sousa Puppeteer Kothoga puppeteer 682 19000007
Mark Jurinko Puppeteer Kothoga puppeteer 682 19000006
Beth Hathaway Puppeteer Kothoga puppeteer 682 19000004
Rich Haugen Puppeteer Kothoga puppeteer 682 19000005
Larry Odien Puppeteer Beetle puppeteer 682 19000010
Brian Smrz Stunt Coordinator n/a 120804 19000011
Paul Short Stunts n/a 240 19000015
John Branagan Stunts n/a 240 19000016
Rick LeFevour Stunts n/a 240 19000014
May Boss Stunts n/a 240 19000013
Jeff Habberstad Stunts stunt rigger 240 19000012
David Grasso Puppeteer Kothoga puppeteer 682 19000003
Rob Menapace Motion Control motion control programmer 121053 19000002
Morgan Michael Lewis Grip (Chicago crew) 365 15000018
Chris Freres Grip (Chicago crew) 365 15000019
Larry Williams Grip rigging grip 365 15000017
Frank J Keever Grip rigging grip 365 15000016
Sid Lucero Grip n/a 365 15000015
James F Roorda Grip rigging grip(Chicago crew) 365 15000020
Dennis De La Mata Grip rigging grip(Chicago crew) 365 15000021
Lori Roberts Production Auditor assistant auditor 120815 16000002
Brian K Namanny Animatronics mechanical technician(Stan Winston Studio) 121102 19000001
Tim L Pearson Production Auditor n/a 120815 16000001
John S Robertson Dolly Grip (Chicago crew) 264 15000023
Lonnie Stewart Dolly Grip n/a 264 15000022
Alan Rifkin Special Effects special effects technician 168 23000035
Rod Kiser Special Effects special effects technician(Chicago crew) 168 23000036
Janet Stefen Other teacher(Chicago crew) 120795 26000010
Joseph Reader Other key technician(Stan Winston Studio) 120795 26000011
James A Hogan Other transportaion captain(Chicago crew) 120795 26000009
Bruce Benson Other aerial ground safety 120795 26000008
Douglas R Miller Jr. Other plasterer foreperson 120795 26000006
Jeffrey Thomas Other greensperson 120795 26000007
Barry Crane Other key technician(Stan Winston Studio) 120795 26000012
Tom McLaughlin Other key technician(Stan Winston Studio) 120795 26000013
Eric Ostroff Other key technician(Stan Winston Studio) 120795 26000017
David Covarrubias Other mechanical technician(Stan Winston Studio) 120795 26000018
Kevin McTurk Other key technician(Stan Winston Studio) 120795 26000016
John Calpin Other key technician(Stan Winston Studio) 120795 26000015
Anthony McCray Other key technician(Stan Winston Studio) 120795 26000014
Chuck McCauley Other paint foreperson 120795 26000005
Tim Gomes Other paint foreperson 120795 26000004
Don E Cook Production labor foreperson 120824 25000024
Frank Rivera Production location labor foreperson 120824 25000025
Nikita Knatz Production production illustrator 120824 25000023
Jack Johnson Production production illustrator 120824 25000022
Robert L Neilson Transportation Coordinator n/a 271 25000020
Armand Paoletti Transportation Coordinator (Chicago crew) 271 25000021
Donna Cline Medic medical technical advisor 120966 25000026
Craig Hosking Helicopter Pilot n/a 121003 25000027
Doug Rosenberger Other general foreperson 120795 26000002
Bill Biggerstaff Other paint foreperson 120795 26000003
Glenn Eckes Other cable person 120795 26000001
Brandon Willenberg Apprentice apprentice film editor 120976 25000029
Dirk Vahle Helicopter Pilot n/a 121003 25000028
Matt Heimlich Other mechanical technician(Stan Winston Studio) 120795 26000019
Kyle Martin Other mechanical technician(Stan Winston Studio) 120795 26000020
Paul Taglianetti Other shoot coordinator 120795 26000040
Glenn Cannon Other sync technician(Banned From the Ranch) 120795 26000041
Dan Calhoun Other engineering 120795 26000039
Tom Whitson Other engineering 120795 26000038
Hiroshi Ikeuchi Other armature engineer 120795 26000036
Tom Tierney Other engineering 120795 26000037
Rick Shuster Other aerial coordinator 120795 26000042
Shelli Segal Special Thanks (Laundry) 120874 26000043
Suzanne "Soup Lady" Steptoe Special Thanks n/a 120874 26000047
Amanda J Brand Publicity publicist 120789 29000001
Nicole T. Perna Special Thanks n/a 120874 26000046
Stanley Pearce Special Thanks n/a 120874 26000045
Dr. Leona Ling Special Thanks n/a 120874 26000044
Greg Bradner Other scanning and printing 120795 26000035
Brad Spencer Other scanning and printing 120795 26000034
Andy Kopra Other lead programmer(R&D crew) 120795 26000025
Manson Jones Other programmer(R&D crew) 120795 26000026
Mark A Brown Other technologist(R&D crew) 120795 26000024
Lindsay MacGowan Other suit fabrication(Stan Winston Studio) 120795 26000023
Karen Mason Other suit fabrication(Stan Winston Studio) 120795 26000021
Judy Bowerman Other suit fabrication(Stan Winston Studio) 120795 26000022
Chris "Young Man" Allen Other programmer(R&D crew) 120795 26000027
Bob Froehlig Other systems operation(R&D crew) 120795 26000028
Zeke Morales Other film coordinator 120795 26000032
Dennis Bennett Other scanning and printing 120795 26000033
Gus Duron Other film coordinator 120795 26000031
Mike Amron Other Kothoga textures 120795 26000030
Louis Scaduto Other Kothoga textures 120795 26000029
Keith Dillin Transportation Captain n/a 272 25000019
Debbie Silverman Production Assistant n/a 275 25000018
Lou Diaz 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio) 120963 23000056
Lance Gilmer 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio) 120963 23000057
Darin Bouyssou 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio) 120963 23000055
Mike Norville Animator Kothoga tongue animation 483 23000054
Anders Ericson Animator Kothoga animation 483 23000052
Bruce L Berman Animator Kothoga tongue animation 483 23000053
Mike Harper 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio) 120963 23000058
Grady Holder 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio) 120963 23000059
David Perteet 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio) 120963 23000063
Robert Scott Ramsdale 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio) 120963 23000064
Jonathan Neil 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio) 120963 23000062
Keith Marbory 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio) 120963 23000061
Douglas Hudson 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio) 120963 23000060
Stu Mintz Animator Kothoga animation 483 23000051
Gary Abrahamian Animator Kothoga animation 483 23000050
Jon Dawe Mechanical Special Effects mechanical design(Stan Winston Studio) 121086 23000041
Joshua Patton Mechanical Special Effects mechanical technician(Stan Winston Studio) 121086 23000042
Kirk Skodis Mechanical Special Effects mechanical design(Stan Winston Studio) 121086 23000040
Alfred Sousa Mechanical Special Effects mechanical design(Stan Winston Studio) 121086 23000039
Terry W King Effects Assistant assistant special effects supervisor 120922 23000037
Rich Haugen Mechanical Special Effects mechanical design(Stan Winston Studio) 121086 23000038
Karen DeJong Matte Painter digital matte painter 120959 23000043
Casey Cannon Graphics computer graphics producer(Banned From the Ranch) 120826 23000044
Scott Giegler Animator Kothoga animation(R&D crew) 483 23000048
Dan Kaufman Animator Kothoga animation 483 23000049
Bill Dietrich Animator Kothoga animation(R&D crew) 483 23000047
Joe Henke Animator Kothoga animation(R&D crew) 483 23000046
Scott Schneider Chief Modelmaker model shop supervisor 121151 23000045
Mark Sisson 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio) 120963 23000065
Alan Tuskes 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio) 120963 23000066
Chuck Zlotnick Assistant (to Stan Winston (Stan Winston Studio)) 120820 25000009
Sara DeCesare Assistant (to Greg McMurphy (VIFX)) 120820 25000010
Carol Andrade Assistant (to Tom Sizemore) 120820 25000008
Jennifer A Blum Assistant (to Penelope Ann Miller) 120820 25000007
Courtney Campbell Assistant (to Gale Anne Hurd) 120820 25000005
Lynn Andrews Assistant (to Sam Mercer) 120820 25000006
Robert Brown Production Assistant n/a 275 25000011
Barclay Crenshaw Production Assistant n/a 275 25000012
John Hyams Production Assistant n/a 275 25000016
Seth A Miller Production Assistant n/a 275 25000017
Deric Haddad Production Assistant n/a 275 25000015
Phil Filimowicz Production Assistant n/a 275 25000014
Tammy Dickson Production Assistant n/a 275 25000013
Sean Williams Assistant (to Gale Anne Hurd) 120820 25000004
Laura Matook Assistant (to Peter Hyams) 120820 25000003
C J Maguire Property Master n/a 120805 24000003
David J Chamerski Property Master (Chicago crew) 120805 24000004
Michelle L Souza Assistant Props property assistant 120904 24000002
Frank L Brown Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Gary Yee 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio) 120963 23000067
Jerry Casillas Props propmaker foreperson 120817 24000005
Scott Goodale Props propmaker foreperson 120817 24000006
Paul Flinchbaugh Assistant digital assistant 120820 25000001
Roberta Lewis Assistant (to Peter Hyams) 120820 25000002
Larry Preston Props prop maker toolperson 120817 24000009
Ciro Vuoso Props propmaker foreperson 120817 24000008
Charles S Sperber Props propmaker foreperson 120817 24000007
Ken Dufva Foley Artist n/a 223 14000016
Jeffrey Wilhoit Foley Artist n/a 223 14000015
Rich T Sickler DGA Trainee n/a 120878 5000014
J M Bascom Assistant Production Coordinator n/a 192 5000015
Kristin C Dehnert Location Assistant locations assistant(Chicago crew) 120947 5000013
Stiles White Production Coordinator (Stan Winston Studio) 162 5000012
Josh Kirschenbaum Technical Supervisor (Banned From the Ranch) 120853 5000010
Judy Pritchard Production Coordinator n/a 162 5000011
Cindy Becker Assistant Production Coordinator (Chicago crew) 192 5000016
Deborah J Page Assistant Location Manager n/a 194 5000017
Mike Ferris Camera Operator n/a 239 6000003
George Kohut Camera Operator (Chicago crew) 239 6000004
Terry Bowen Camera Operator n/a 239 6000002
Peter Hyams Director of Photography n/a 120780 6000001
Bonnie C Bott Assistant Location Manager n/a 194 5000018
Barbara Thaxton Script Supervisor n/a 191 5000009
Paul Pav Location Manager n/a 193 5000008
Douglas Preston Source Material (from novel) ("Relic") 120793 4000005
Lincoln Child Source Material (from novel) ("Relic") 120793 4000006
John Raffo Screenplay n/a 120778 4000004
Amanda Silver Screenplay n/a 120778 4000003
Amy Holden Jones Screenplay n/a 120778 4000001
Rick Jaffa Screenplay n/a 120778 4000002
Joseph P Kane Unit Production Manager n/a 182 5000001
Tom Peitzman Production Supervisor effects production supervisor 307 5000002
Scott H C Delsener Assistant Director 2nd assistant director(Chicago crew) 163 5000006
Sean Stratton Post-Production Supervisor n/a 120796 5000007
L David Silva Assistant Director 2nd assistant director 163 5000005
David Michael Katz Assistant Director n/a 163 5000004
Jack Frost Sanders Assistant Director n/a 163 5000003
Stephen S Campanelli Steadicam Operator camera/Steadicam operator 232 6000005
Charles May Video Assist/Playback video assist 120899 6000006
Phil Hetos Color Timer n/a 120921 6000026
David Norris Camera Equipment Westcam technician 121010 6000027
Robert S Swander Lighting assistant chief rigging lighting technician(Chicago crew) 798 6000025
Park Taylor Lighting assistant chief lighting technician(Chicago crew) 798 6000024
Francis X Valdez Lighting assistant chief lighting technician 798 6000022
William J Gray Lighting assistant chief rigging lighting technician 798 6000023
Tom Shaughnessy Camera Assistant n/a 120867 6000028
Steven Kemper Editor n/a 172 7000001
Kelly Oxford Editor digital effects editor 172 7000005
Scott Martin Gershin Editor digital effects editor 172 7000006
Dino DiMuro Editor digital effects editor 172 7000004
Paul Timothy Carden Editor digital effects editor 172 7000003
Jeff Gullo Editor n/a 172 7000002
John Sandau Lighting assistant chief lighting technician 798 6000021
Dean M Simmon Photography assistant photographer(Chicago crew) 120835 6000020
Giancarlo Ganziano Video video image crew(Video Image) 120800 6000011
Larry Potoker Video video image crew(Video Image) 120800 6000012
Rob Abbey Video video image crew(Video Image) 120800 6000010
Janet L Earl Video video image supervisor(Video Image) 120800 6000009
Cara Latzel Video Assist/Playback video assist coordinator 120899 6000007
David Katz Video video image crew(Video Image) 120800 6000008
Jeff Hand Photography assistant photographer 120835 6000013
Garrett M Benson Photography assistant photographer 120835 6000014
Richard Foreman Photography still photographer 120835 6000018
David Morenz Photography assistant photographer(Chicago crew) 120835 6000019
Anthony Cappello Photography assistant photographer 120835 6000017
J Steven Matzinger Photography assistant photographer 120835 6000016
Jennifer K Bell Photography assistant photographer 120835 6000015
Mark R. Gordon Executive Producer n/a 174 3000004
Gary Levinsohn Executive Producer n/a 174 3000003
Ronald Joshua Scott Actor Josh 1 1000021
Jophery Brown Actor Frederick Baskin 1 1000022
David Graubart Actor Eugene 1 1000020
David Proval Actor Johnson 1 1000019
Eugene Davis Actor Martini 1 1000017
John DiSanti Actor Wooton 1 1000018
Thomas Joseph Carroll Actor Evans 1 1000023
Montrose Hagins Actor Chanting Woman 1 1000024
Eddie Jemison Actor Museum Worker 1 1000028
David Hollander Actor Charlie 1 1000029
La Donna Tittle Actor Teacher 1 1000027
Ralph Seymour Actor Sergeant 1 1000026
Santos Morales Actor Captain Borne 1 1000025
Mike Bacarella Actor Bradley 1 1000016
Toci Wells Actor Bailey 1 1000015
Chi Moui Lo Actor Greg Lee 1 1000006
Thomas Ryan Actor Parkinson 1 1000007
Clayton Rohner Actor Detective Hollingsworth 1 1000005
James Whitmore Actor Dr Albert Frock 1 1000004
Tom Sizemore Actor Lt Vince D'Agosta 1 1000002
Linda Hunt Actor Dr Ann Cuthbert 1 1000003
Robert Lesser Actor The Mayor 1 1000008
Diane Robin Actor Mayor's Wife 1 1000009
Audra Lindley Actor Dr Zwiezic 1 1000013
John Kapelos Actor McNally 1 1000014
Francis X McCarthy Actor Mr Blaisedale 1 1000012
Constance Towers Actor Mrs Blaisedale 1 1000011
Lewis Van Bergen Actor John Whitney 1 1000010
Amanda Ingber Actor Donna 1 1000030
Katharine Mitchell Actor Police Officer 1 1000031
Adam Shankman Actor Dance Choreographer 1 1000050
Daniel Guevara Actor Tribal Dancer 1 1000051
Gary A. Hecker Actor Kothoga Vocalization 1 1000049
Brian Steele Actor Kothoga 1 1000048
Ned Schmidtke Actor Captain Martin 1 1000046
Vincent Hammond Actor Kothoga 1 1000047
Ramon Ramirez Actor Tribal Dancer 1 1000052
Henry Rey Actor Tribal Dancer 1 1000053
Samuel L. Mercer Producer n/a 3 3000001
Gale Anne Hurd Producer n/a 3 3000002
Peter Hyams Director n/a 2 2000001
Martin S Tellez Actor Tribal Dancer 1 1000055
Gerardo Salinas Actor Tribal Dancer 1 1000054
Mark Lake Actor Swat Team Guy 1 1000045
Dina Bair Actor Reporter 1 1000044
Marc P Shelton Actor Police Officer 1 1000035
Don Harvey Actor Spota 1 1000036
Don MacLellan Actor Police Officer 1 1000034
Kurt Naebig Actor Police Officer 1 1000033
Candy Coburn Actor Police Officer 1 1000032
Ken Magee Actor Coroner's Assistant 1 1000037
Aaron Lustig Actor Dr Brown 1 1000038
Matthew Daniel Moses Furlin Actor Crazy Man 1 1000042
Elwood Forbes Actor Graduate Student 1 1000043
Ron Cummins Actor Dr Gross 1 1000041
Lynn A Henderson Actor Perri Masai 1 1000040
Kent George Actor Student 1 1000039
Rick Morris Editor digital effects editor 172 7000007
Scott Janush Avid Editor Avid additional editor 120898 7000008
Lynette Johnsson Supervisor suit fabrication supervisor(Stan Winston Studio) 120845 11000005
Bryan Hirota Supervisor R&D supervisor/shader(VIFX) 120845 11000006
Beth Hathaway Supervisor suit fabrication supervisor(Stan Winston Studio) 120845 11000004
Christopher Swift Supervisor creature effects supervisor(Stan Winston Studio) 120845 11000003
David Goldstein Supervisor paint supervisor 120845 11000001
Alexander Scutti Supervisor plasterer supervisor 120845 11000002
Van Ling Supervisor computer graphics supervisor(Banned From the Ranch) 120845 11000007
Charles R Crumly Consultant museum consultant 120784 12000001
Melissa Merwin Costumes key costumer 120828 13000003
Joyce Kogut Costumes costumer 120828 13000004
Elinor C Bardach Costumes costumer supervisor 120828 13000002
Daniel J Lester Costume Designer n/a 169 13000001
John Redmond Technical Advisor police technical advisor 537 12000002
Regina Prokop Extras Casting extras casting coordinator(Chicago crew) 120851 10000004
Karen Peake Extras Casting (Chicago crew) 120851 10000003
Jason Matthews Art Department (Stan Winston Studio) 120843 9000047
Paul Mejias Art Department (Stan Winston Studio) 120843 9000048
Scott Stoddard Art Department (Stan Winston Studio) 120843 9000046
Jacqueline Gonzalez Perrault Art Department (Stan Winston Studio) 120843 9000045
David Grasso Art Department key artist(Stan Winston Studio) 120843 9000043
David Monzingo Art Department (Stan Winston Studio) 120843 9000044
Richard Davison Art Department (Stan Winston Studio) 120843 9000049
Tim Larsen Art Department (Stan Winston Studio) 120843 9000050
Penny Perry Casting n/a 179 10000001
Shaunda Grace Jones Casting Assistant n/a 177 10000002
Greg Huston Art Assistant art department assistant 120974 9000053
Henry Mayo Art Department (Stan Winston Studio) 120843 9000052
Trevor Hensley Art Department (Stan Winston Studio) 120843 9000051
Anthony J Scarano Costumes costumer 120828 13000005
Jennifer Jobst Costumes costumer(Chicago crew) 120828 13000006
Robert Batha Assistant Sound Editor n/a 222 14000006
Thomas O'Neil Younkman Assistant Sound Editor n/a 222 14000007
Barbara Harris ADR Voice Casting n/a 2515 14000005
Bob Baron ADR Mixer n/a 227 14000004
Chris Jargo ADR Editor n/a 220 14000002
Thomas J O'Connell ADR Mixer n/a 227 14000003
Darrall D Garcia Assistant Sound Editor n/a 222 14000008
Leslie Grizzell Assistant Sound Editor n/a 222 14000009
Raul A Bruce Boom Operator n/a 215 14000013
Gary A. Hecker Foley Artist n/a 223 14000014
Jennifer L Mann Audio n/a 120810 14000012
Brian Pierson Audio n/a 120810 14000011
Kim Waugh Audio n/a 120810 14000010
Mary Smith ADR Editor n/a 220 14000001
Steve LaPorte Makeup Artist n/a 120801 13000019
Stuart Artingsdall Hair hair department supervisor(Stan Winston Studio) 120794 13000010
Ursula Ward Hair hair department(Stan Winston Studio) 120794 13000011
Nancy Takehara Costumes costumer(Chicago crew) 120828 13000009
Gina Panno Costumes costumer(Chicago crew) 120828 13000008
Jacqueline Beatka Costumes costumer(Chicago crew) 120828 13000007
Sylvia Nava Hair hair department(Stan Winston Studio) 120794 13000012
Lynne Watson Hair hair department(Stan Winston Studio) 120794 13000013
Ivan DeWolf Hair Stylist Kothanga Hair Stylist(R&D crew) 120799 13000017
Steve Abrums Makeup Artist key makeup artist 120801 13000018
Susan Schuler Hair Stylist n/a 120799 13000016
Judith A Cory Hair Stylist key hairstylist 120799 13000015
Kathleen Kane-MacGowan Hair hair department(Stan Winston Studio) 120794 13000014
Ian Stevenson Art Department key artist(Stan Winston Studio) 120843 9000042
Mark Jurinko Art Department key artist(Stan Winston Studio) 120843 9000041
Glenn Derry Production Designer electronic design(Stan Winston Studio) 164 9000003
Rodrick Khachatoorian Production Designer electronic design(Stan Winston Studio) 164 9000004
Emery Brown Production Designer electronic design(Stan Winston Studio) 164 9000002
Phillip Harrison Production Designer n/a 164 9000001
Frank Bennett Original Music n/a 120838 8000009
Kodaly Quartet Performer ("Sunrise (String Quartet in B Flat Major") 120819 8000010
Ron Presser Production Designer electronic design(Stan Winston Studio) 164 9000005
John H Anderson Set Decorator n/a 165 9000006
Mark "Crash" McCreery Art Director conceptual art director(Stan Winston Studio) 183 9000010
Nick Marra Art Director live effects key artist(Stan Winston Studio) 183 9000011
James J Murakami Art Director n/a 183 9000009
Eric Orbom Art Director n/a 183 9000008
Patricia Malone Set Decorator (Chicago crew) 165 9000007
Don Nemitz Original Music n/a 120838 8000008
Brad Dechter Original Music n/a 120838 8000007
Theresa Repola Mohammed Negative Cutting negative cutter 120852 7000013
Clark Campbell Assistant Editor visual effects assistant editor 203 7000014
Chris Hogan Dialogue Editor n/a 204 7000012
Neal Anderson Dialogue Editor n/a 204 7000011
Dan Rich Dialogue Editor n/a 204 7000009
Lauren Stephens Dialogue Editor n/a 204 7000010
Chris Jackson Assistant Editor assistant film editor 203 7000015
John Debney Music music composer and conductor 120781 8000001
Sandy DeCrescent Music Contractor orchestra contractor 121013 8000005
Tom Carlson Music Editor n/a 214 8000006
Franz Joseph Haydn Music ("Sunrise (String Quartet in B Flat Major") 120781 8000004
Bob Bornstein Music music preparation 120781 8000003
John E Oliver Music music production set supervisor 120781 8000002
Richard Alonzo Art Director live effects key artist(Stan Winston Studio) 183 9000012
Chris Robbins Art Director live effects key artist(Stan Winston Studio) 183 9000013
Philippe Rockholt Set Dresser n/a 197 9000032
Charles Lipscomb Lead Person n/a 120957 9000033
James W Robinson II Set Dresser n/a 197 9000031
Donn Piller Set Dresser n/a 197 9000030
William K Dolan Set Dresser n/a 197 9000028
Paul Ford Set Dresser n/a 197 9000029
Nigel Boucher Lead Person n/a 120957 9000034
Lisa Wolff Lead Person (Chicago crew) 120957 9000035
Christoph Rittershausen Art Department lead sculptor 120843 9000039
Mark Blumenthal Art Department production painter 120843 9000040
John Rosengrant Art Department Coordinator (Stan Winston Studio) 195 9000038
Gary N Baugh Assistant Art Director (Chicago crew) 315 9000037
Joel Prihoda Lead Person (Chicago crew) 120957 9000036
Philip Calhoun Set Dresser n/a 197 9000027
Mark Boucher Set Dresser n/a 197 9000026
Robert Green Hall Art Director live effects key artist(Stan Winston Studio) 183 9000017
Linda King Set Designer n/a 202 9000018
Jason Barnett Art Director live effects key artist(Stan Winston Studio) 183 9000016
Bill Basso Art Director live effects key artist(Stan Winston Studio) 183 9000015
Mark Maitre Art Director live effects key artist(Stan Winston Studio) 183 9000014
Louis Montejano Set Designer n/a 202 9000019
Christopher S Nushawg Set Designer n/a 202 9000020
Gene Anderson Set Dresser n/a 197 9000024
Sam Anderson Set Dresser n/a 197 9000025
Frank J Anderson Set Dresser n/a 197 9000023
Dale E Anderson Set Dresser n/a 197 9000022
Dianne Wager Set Designer n/a 202 9000021
Penelope Ann Miller Actor Dr Margo Green 1 1000001
Synopsis
A graduate student and a Chicago cop try to solve a series of murders, leading them to New York City's Museum of Natural History and specific objects from a doomed expedition.