Nutcracker: The Motion Picture (1986)

Nutcracker: The Motion Picture
Type Feature Film
MPAA Rating G
Runtime 1hr 29mins.
Genres Adaptation
Keywords children, Christmas, dance, dream, fairy tale
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Elizabeth McCarthy Actor Snowflake 1 1000013
Dianne Brace Actor Mother 1 1000017
Lisa Stolzy Actor Foreign Guest 1 1000043
Laura Schwenk Actor Snowflake 1 1000021
Jennifer Homans Actor Maiden Aunt 1 1000037
Ann Renhard Actor Maiden Aunt 1 1000040
Carron Donaldson Actor Commedia Performer 1 1000159
Benjamin Houk Actor Dervish 1 1000029
Martha Boyle Actor Waltz of the Flowers Performer 1 1000010
Charina Dimaano Actor Scrim Mouse 1 1000106
Jeffrey Plourde Actor Fighting Mouse 1 1000083
Nicole Fiset Actor Scrim Mouse 1 1000108
Joey-Lynn Mann Actor Cavalry Member 1 1000110
Betsy Fenton Actor Infantry Member 1 1000117
Laara Estelle Actor Infantry Member 1 1000115
Erin Sokol Actor Cavalry Member 1 1000112
Christopher Smidt Actor Fighting Mouse 1 1000085
Tracy Carboneau Actor Cavalry Member 1 1000104
Michele Blue Actor Artillery Member 1 1000097
Sarah Frederick Actor Observer 1 1000095
Marianne Chikos Actor Officer 1 1000091
Gabrielle Gardner Actor Infantry Member 1 1000119
Anne Wescott Actor Fighting Mouse 1 1000089
Heather Boe Actor Cavalry Member 1 1000103
Rebecca Dunne Actor Artillery Member 1 1000100
Carolyn Stoklosa Actor Fighting Mouse 1 1000087
Christina Nicolaidis Actor Infantry Member 1 1000129
Amy Greene Actor Waltz of the Flowers Performer 1 1000172
Susan Gladstone Actor Snowflake 1 1000170
Irene Damestoy Actor Snowflake 1 1000168
Stephanie Irwin Actor Waltz of the Flowers Performer 1 1000174
Julie Tobiason Actor Snowflake 1 1000177
Angela Sterling Actor Observer 1 1000184
Clara Wilson Actor Waltz of the Flowers Performer 1 1000180
Nicole Wolgamott Actor Chinese Girl 1 1000140
Ashley Sherwood Actor Infantry Member 1 1000137
Christine Lebar Actor Toy Theater Performer 1 1000125
Lee Johnson Actor Chinese Girl 1 1000123
Catherine Mee Moen Actor Infantry Member 1 1000127
Margaret Farmer Actor Observer 1 1000079
Amy Ritter Actor Observer 1 1000134
Freedom Ozog Actor Toy Theater Performer 1 1000132
Eugenia Georvasilis Actor Infantry Member 1 1000121
Christa Halby Actor Artillery Member 1 1000101
Gerard Ebitz Actor Father 1 1000027
Christian Cederlund Actor Father 1 1000025
Carey Homme Actor Moor 1 1000008
Maia Rosal Actor Frau Stahlbaum 1 1000006
Sterling Kekoa Actor Commedia Performer 1 1000032
Courtland Weaver Actor Dervish 1 1000049
Reid Olson Actor Pas de Trois 1 1000055
Kevin Kaiser Actor Pas de Trois 1 1000053
Alejandra Bronfman Actor Pas de Trois 1 1000051
Jeffery N Bullock Actor Chinese Tiger 1 1000047
Patricia Barker Actor Ballerina Doll 1 1000003
Erik Cederlund Actor Fighting Mouse 1 1000077
Jacob Rice Actor Dervish 1 1000069
Bridget Alsdorf Actor Baby Mouse 1 1000073
Todd Brown Actor Observer 1 1000075
Arthur Jacobus Executive president 120806 11000004
Marilyn McGuire-Haas Wardrobe n/a 120823 13000014
Mindy Simons Wardrobe n/a 120823 13000015
Michael Spencer Wardrobe n/a 120823 13000016
Sheryl Stitch Wardrobe n/a 120823 13000017
Mark Zappone Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000022
Gloria Young Wardrobe n/a 120823 13000020
Liza Zini Wardrobe n/a 120823 13000021
Sherri Thompson Wardrobe n/a 120823 13000018
Anna Wassenaar Wardrobe n/a 120823 13000019
Gloria S Borders Sound Effects Editor n/a 327 14000005
Michael Hagen Scenic Artist n/a 745 9000007
Wade Ferguson Grip n/a 365 15000003
Scott Girbeau Grip n/a 365 15000004
Gregory Parker Grip n/a 365 15000005
Bill Maley Gaffer n/a 268 15000007
Richard Robles Grip n/a 365 15000006
Bill Traetta Grip n/a 365 15000002
Robert Beaumont Key Grip n/a 263 15000001
Ward Botsford Sound sound recording(narration) 120816 14000003
Richard Beggs Sound sound rerecording mixer 120816 14000002
Ben Burtt Sound Design n/a 120905 14000004
Lisa Lockard Wardrobe n/a 120823 13000013
Myles McCarthy Scenic Artist n/a 745 9000008
Melissa Dietz Sound Effects Editor sound effects editor assistant 327 14000006
Ben Burtt Sound sound rerecording mixer 120816 14000001
Karen Ryan Scenic Artist n/a 745 9000009
Robert Breeden Electrician electrician assistant 450 15000008
Kent Stowell Executive artistic director(Pacific Northwest Ballet) 120806 11000001
Ann Irving Casting (extras) 179 10000001
Anne Wescott Art Assistant artistic staff assistant 120974 9000020
William Arthur Wiley Art Department sculptor Nutcracker/Nutcracker mask/toys/ornaments 120843 9000018
Margaret Farmer Art Assistant artistic staff assistant 120974 9000019
Kate V Schmitt Costumes costume construction 120828 13000003
Francia Russell Executive artistic director(Pacific Northwest Ballet) 120806 11000002
Lynn G Schrader Development Executive development manager(Pacific Northwest Ballet Association) 120807 11000008
Jonathan Debin Production Executive n/a 118216 11000007
Elizabeth Rummage Executive marketing manager(Pacific Northwest Ballet Association) 120806 11000006
Maurice Sendak Costumes n/a 120828 13000001
Kathryn Galan Executive executive supervisor 120806 11000003
Sandra Woodall Costumes Costumes costume construction 120828 13000002
Jonathan Horton Art Department sculptor 120843 9000017
Harold Weed Art Department sculptor 120843 9000016
Larae Hascall Wardrobe n/a 120823 13000007
Carolyn Enz Scenic Artist Scenery Painter 745 9000010
Pam Parr-Jett Wardrobe n/a 120823 13000008
Frank Burke Wardrobe n/a 120823 13000009
Patrick Dormann Wardrobe n/a 120823 13000011
Celeste Cleveland Wardrobe n/a 120823 13000010
Phyllis Ritting Makeup n/a 353 13000006
Sally L Richardson Scenic Artist Scenery Painter 745 9000011
Susan Min Backdrop Artist backdrops 121162 9000015
Joyce Degenfelder Hair hairstyles 120794 13000004
Sally L Richardson Backdrop Artist backdrops 121162 9000014
Carolyn Enz Backdrop Artist backdrops 121162 9000013
Richard Snell Makeup makeup designer 353 13000005
Susan Min Scenic Artist Scenery Painter 745 9000012
Sarah Gladden Wardrobe n/a 120823 13000012
Peter Gantt Property Master propmaster 120805 24000001
Maurice Sendak Production from production("The Nutcracker") 120824 25000014
Joey Misuracca Transportation n/a 120992 25000013
Kent Stowell Production from production("The Nutcracker") 120824 25000015
Michael Sarley Production production illustrator 120824 25000016
Leslie May Apprentice apprentice script supervisor 120976 25000018
Catherine D'Ambrosio Apprentice apprentice editor 120976 25000017
Renton Paul Metcalf Transportation n/a 120992 25000012
Chris Steele Production Assistant n/a 275 25000011
Nicholas Kuskin Production Assistant n/a 275 25000007
James Ehrlich Production Assistant n/a 275 25000006
Steven Miller Production Assistant n/a 275 25000008
Sidney H Rittenberg Production Assistant n/a 275 25000009
Deidre Shletter Production Assistant n/a 275 25000010
Dave Logan Other settings 120795 26000001
Edith L Whitsett Other settings 120795 26000002
Susan Kerr Other coordinator(children) 120795 26000011
Lucy McSwain Other studio teacher 120795 26000010
Squeaky Allegro Other stiltwalker 120795 26000012
Patricia MacKinnon Other comptroller(Pacific Northwest Ballet Association) 120795 26000013
Ellen Levene Unit Publicist n/a 231 29000001
Jane Hayes Andrew Manager general manager(Pacific Northwest Ballet Association) 120827 28000001
Melissa K Chadwick Other production secretary 120795 26000009
Janet Buck Other production secretary 120795 26000008
Paula Prewett Other ballet mistress 120795 26000004
Bruce Kock Other period time pieces 120795 26000003
Joan Purswell Other accompanist 120795 26000005
Dianne Chilgren Other accompanist 120795 26000006
Al Hiskey Other flyman 120795 26000007
Lin Devincent Production Assistant n/a 275 25000005
Brenda Peddicord Production Assistant production coordinator assistant(Seattle) 275 25000004
Marilyn Payne Stunt Man n/a 121002 19000001
Christopher F Miller Business Affairs company manager(Pacific Northwest Ballet Association) 120792 18000002
Mikel Ruebel Stunt Man n/a 121002 19000002
Murray Johnson Carpenter master carpenter 529 21000001
Craig Eisenbarth Carpenter n/a 529 21000003
Howard Nelsen Carpenter n/a 529 21000002
Lisa L Wood Business Affairs public relations manager(Pacific Northwest Ballet Association) 120792 18000001
Kent Stowell Choreographer choreography 120803 17000001
Mitch Pasquin Best Boy bestboy 120885 15000011
Ethan Van Der Ryn Dolly Grip n/a 264 15000010
Jeff Lincoln Assistant Engineer production electrician 120997 15000012
John Morrissey Accountant production accounting 120802 16000001
Lisa Marlowe Accountant production accounting 120802 16000002
Hilary Hinkle Craft Service craft services 120903 22000001
Esquire Jauchem Special Effects n/a 168 23000001
Edith L Whitsett Props special props 120817 24000003
Dave Logan Props special props 120817 24000002
Lisa McCallister Assistant ballet mistress assistant 120820 25000001
Charity Swayze Assistant (to producers) 120820 25000002
Tony Selzer Assistant (to Carroll Ballard) 120820 25000003
Peter Horne Scenic Artist n/a 745 9000006
Maurice Rapisura Miniatures n/a 121083 23000007
Phil Carroll Titles title design 120825 23000003
Gregory Meeh Special Effects n/a 168 23000002
Rick Heinrichs Miniatures models and miniatures supervisor 121083 23000004
Paul Blake Miniatures n/a 121083 23000005
Sharon Kocher Miniatures n/a 121083 23000006
John L Brown Dolly Grip n/a 264 15000009
Kimberly Kuhn Camera camera loader 120798 6000003
Michelle McRae Actor Servant Child 1 1000152
Mandi Lyons-Hansen Actor Servant Child 1 1000151
Sara Pritchard Actor Servant Child 1 1000153
Kyoko Tyrada Actor Servant Child 1 1000154
Rachel Harrison Actor Chinese Girl 1 1000157
Erica Fischbach Actor Moor 1 1000155
Sun Lee Actor Servant Child 1 1000150
Jennifer Kader Actor Servant Child 1 1000149
Kippy Clark Actor Servant Child 1 1000144
Rebecca Brown Actor Servant Child 1 1000143
Christine Elias Actor Servant Child 1 1000146
Abby Hall Actor Servant Child 1 1000147
Heather Hollenbeck Actor Servant Child 1 1000148
Jennifer Owen Actor Chinese Girl 1 1000158
Kara Chin Actor Toy Theater Performer 1 1000162
Jennifer Porter Actor Observer 1 1000183
Laura Estelle Actor Observer 1 1000182
Tryon Woods Actor Observer 1 1000186
Carol Anderson Actor Snowflake 1 1000187
Northwest Repertory Ballet Actor Dancers 1 1000189
Lisl Vaillant Actor Snowflake 1 1000188
Heidi Vierthaler Actor Waltz of the Flowers Performer 1 1000179
Kay Preston Actor Waltz of the Flowers Performer 1 1000176
Mari London Actor Toy Theater Performer 1 1000164
Jamie Geier Actor Toy Theater Performer 1 1000163
Caroline Newman Actor Toy Theater Performer 1 1000165
Jenifer Peterson Actor Toy Theater Performer 1 1000166
Lucinda Hughey Actor Waltz of the Flowers Performer 1 1000167
Rana Standal Actor Infantry Member 1 1000139
Noelle Schroeder Actor Infantry Member 1 1000136
Emerald Stacy Actor Little Girl 1 1000059
Natalie Ryder Actor Teenager 1 1000058
Cary Stidham Actor Little Boy 1 1000060
Elizabeth Parham Actor Girl 1 1000061
Emily Penhollow Actor Girl 1 1000063
Vera Parham Actor Girl 1 1000062
Whitney Onishi Actor Teenager 1 1000057
Russell Burnett Actor Fritz 1 1000056
Wade Walthall Actor Nutcracker 1 1000005
Vanessa Sharp Actor Young Clara 1 1000002
Benjamin Bassett Actor Grandfather 1 1000034
Beatrice Bassett Actor Grandmother 1 1000035
Gregory Draper Actor Uncle 1 1000036
Gloria Riviera Actor Girl 1 1000064
Joseph Carver Actor Boy 1 1000065
Lindsay Clothier Actor Officer 1 1000094
Elizabeth Christianson Actor Officer 1 1000093
Sarah Coan Actor Artillery Member 1 1000099
Hannah Burdge Actor Infantry Member 1 1000114
Rebecca Osmon Actor Infantry Member 1 1000131
Katrenna Marenych Actor Fighting Mouse 1 1000082
Robert LaTurner Actor Fighting Mouse 1 1000081
Jason Takamura Actor Boy 1 1000067
Alex Gardner Actor Boy 1 1000066
Andrew Wilson Actor Boy 1 1000068
Deborah Inkster Actor Mother Mouse 1 1000071
Chaundra Bigney Actor Baby Mouse 1 1000072
Pacific Northwest Ballet Actor Dancers 1 1000190
Jennifer Taylor Actor Servant Child 1 1000191
John Nutt Editor n/a 172 7000001
Bruce Pearson Color Timer n/a 120921 6000012
Michael Silvers Editor n/a 172 7000002
Elizabeth Finlayson Editor editor intern 172 7000003
John Morris Assistant Editor n/a 203 7000005
Sarah Rothenberg Assistant Editor n/a 203 7000004
Lloyd Englert Photography stills 120835 6000011
Kelvin Jones Photography stills 120835 6000010
Paul Mailman Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
Mindaugis Bagdon Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Marc A Gilmartin Video Playback video playback operator 505 6000007
Jose Rotharuojo Video Playback video playback operator 505 6000008
Hiro Narita Photography n/a 120835 6000009
Peter Ilyich Tchaikovsky Music n/a 120781 8000001
Jack Renner Music music recording engineer 120781 8000002
Henry Selick Concept Artist Visual adaptation 120911 9000001
The London Symphony Orchestra Performer n/a 120819 8000010
Maurice Sendak Production Designer n/a 164 9000002
Maurice Sendak Set Designer Sets 202 9000003
Kent Stowell Art Director n/a 183 9000004
Robert Woods Music Producer n/a 323 8000009
Todd Boekelheide Music Coordinator n/a 206 8000008
Mark Adler Music incidental music 120781 8000004
Elaine Martone Music music recording supervisor 120781 8000003
Joan Purswell Music music librarian 120781 8000005
Charles Mackerras Music Conductor (London Symphony Orchestra) 120818 8000006
Stewart Kershaw Music Conductor conductor(Pacific Northwest Ballet Association) 120818 8000007
Alex Touyarot Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000004
Hugh Bigney Actor Herr Drosselmeier 1 1000001
Kent Stowell Screenplay Conceived by 120778 4000002
Maurice Sendak Screenplay Conceived by 120778 4000001
Peter Ilyich Tchaikovsky Source Material (from ballet: "The Nutcracker") 120786 4000003
E T A Hoffman Source Material (from story: "The Nutcracker and the Mouse King") 120786 4000004
Barbara Parker Production Supervisor production supervisor 2nd unit 307 5000002
Sylvia White Production Supervisor n/a 307 5000001
Michael Rosenblatt Executive Producer n/a 174 3000006
Thomas Coleman Executive Producer n/a 174 3000005
Donald Kushner Producer n/a 3 3000001
Carroll Ballard Director n/a 2 2000001
Willard Carroll Producer n/a 3 3000002
Peter Locke Producer n/a 3 3000003
Thomas L Wilhite Producer n/a 3 3000004
Gene Marum Production Manager production manager 2nd unit 305 5000003
Eugene Mazzola Assistant Director n/a 163 5000004
Lisa Laurie Stewart Production Coordinator (Los Angeles) 162 5000013
Pat Chapman Production Coordinator (California/Seattle) 162 5000012
Amy Wells Production Coordinator (Los Angeles) 162 5000014
Stephen H Burum Director of Photography n/a 120780 6000001
Lulu Gargiulo Camera camera loader 120798 6000002
Rebecca Wakefield Stage Manager n/a 120797 5000011
Randall G Chiarelli Technical Supervisor n/a 120853 5000010
Gene Marum Assistant Director n/a 163 5000006
Jodi Ehrlich Assistant Director n/a 163 5000005
Barbara Parker Post-Production Supervisor n/a 120796 5000007
Barbara Narita Script Supervisor n/a 191 5000008
Tracey Ormandy Post-Production Coordinator n/a 120842 5000009
Peter Horne Art Director n/a 183 9000005
Synopsis
This film adaptation of the fairytale and ballet tells the story of little Clara Stahlbaum and her Christmas gift, a beautiful nutcracker. On Christmas Eve, Clara's godfather gives her the present, but her brother breaks it out of jealousy. The nutcracker is repaired, and late that night, when Clara sneaks downstairs to look at it, she has a vivid dream in which an army of mice led by the Mouse King threaten her and the nutcracker turns into a prince to save her.
N/A
N/A