Short Circuit (1986)

Short Circuit
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 38mins.
Genres Comedy, Adventure, Family, Sci-Fi
Keywords robot
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Michael A Muscarella Construction Coordinator n/a 276 21000002
Joe Fama Construction Foreman n/a 277 21000001
Chuck Eberling Craft Service craft services 120903 22000001
Robert Ramage Craft Service craft services 120903 22000002
Eric Allard Special Effects Supervisor robotic special effects supervisor 545 23000001
Pete Barnett Catering caterer 120954 22000003
Bill Grisoc Animal Trainer animal handler 120962 20000002
Dennis Grisco Animal Trainer animal handler 120962 20000001
Ben R Scott Stunts n/a 240 19000020
Sasha Jenson Stunts n/a 240 19000019
R L Tolbert Stunts n/a 240 19000021
Ted White Stunts n/a 240 19000022
James W Gavin Stunts stunt pilot 240 19000023
Jeff Jarvis Special Effects Foreman n/a 250 23000002
Tom Pahk Visual Effects model forman 419 23000003
Michael Ferriter Special Effects special visual effects(Dream Quest Images) 168 23000012
Nina Salerno Special Effects special visual effects(Dream Quest Images) 168 23000011
Dennis Dorney Special Effects special visual effects(Dream Quest Images) 168 23000013
Bob Jason Special Effects special electrical effects 168 23000014
Walter J Nichols Special Effects special electrical effects 168 23000016
Larry "Big Mo" Keys Special Effects special electrical effects 168 23000015
Keith Shartle Special Effects special visual effects(Dream Quest Images) 168 23000010
Robert Green Hall Special Effects special visual effects(Dream Quest Images) 168 23000009
Dream Quest Images Special Effects special visual effects 168 23000005
Chuck Gaspar Special Effects Coordinator n/a 241 23000004
Hoyt Yeatman Special Effects special visual effects(Dream Quest Images) 168 23000006
Chris Casady Special Effects special visual effects(Dream Quest Images) 168 23000007
Rocco Gioffre Special Effects special visual effects(Dream Quest Images) 168 23000008
Tony Jefferson Stunts n/a 240 19000018
Robert Jauregui Stunts n/a 240 19000017
Jerry King Best Boy Grip bestboy grip 2nd unit 265 15000014
Robert Wayne Harris Cable Operator n/a 120964 15000013
Jan Garner Production Accountant n/a 282 16000001
Teri Persons-Abastado Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Walter Scott Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Lauri Steube Assistant Accountant accounting assistant 120950 16000003
David L Merrill Dolly Grip dolly grip 2nd unit 264 15000012
Don Hartley Dolly Grip n/a 264 15000011
Calvin Maehl Gaffer gaffer 2nd unit 268 15000007
Colin Campbell Gaffer n/a 268 15000006
Michael Van Woert Electrician bestboy electrician 450 15000008
Charles Nippell Electrician bestboy electrician 450 15000009
Thomas May Dolly Grip bestboy grip 264 15000010
Steven H Perry Stunts n/a 240 19000002
Tony Urbano Stunts robot action choreography 240 19000003
Clifford Happy Stunts n/a 240 19000012
Bob Drake Stunts n/a 240 19000011
Eddie Hice Stunts n/a 240 19000013
Loren Janes Stunts n/a 240 19000014
John-Clay Scott Stunts n/a 240 19000016
Danny Costa Stunts n/a 240 19000015
Vincent Deadrick Sr. Stunts n/a 240 19000010
Bradley J Bovee Stunts n/a 240 19000009
Carl J Johnson Stunts robot action choreography 240 19000005
Tim Blaney Stunts robot action choreography 240 19000004
Rico Topazio Stunts robot action choreography 240 19000006
Marguerite Happy Stunts n/a 240 19000007
Christine Baur Stunts n/a 240 19000008
Peter Albiez Special Effects n/a 168 23000017
Mike Edmonson Special Effects n/a 168 23000018
Karl Wickman Helicopter Pilot n/a 121003 25000016
Craig Hundley Production synthesizer production 120824 25000015
Andy Greenberg Apprentice apprentice editor 120976 25000017
Doris Layne Other production secretary 120795 26000001
Larry "Big Mo" Keys Other lamp operator 120795 26000003
Terry Sheffield Other draperyman 120795 26000002
Jack Johnson Production production illustrator 120824 25000014
Dick Lasely Production production illustrator 120824 25000013
Cliff Hill Transportation Coordinator n/a 271 25000009
Chuck Hauer Transportation Captain n/a 272 25000008
Mara Hill Transportation transportation co-captain/dispatcher 120992 25000010
Tom Southwell Production production illustrator 120824 25000011
Martin A Kline Production production illustrator 120824 25000012
Walter J Nichols Other lamp operator 120795 26000004
Jim Nichols Other lamp operator 2nd unit 120795 26000005
Steven C Fog Other hydraulics engineer 120795 26000014
Jonathan Geiduschek Other mechanical engieer 120795 26000013
Ron Gress Other painter 120795 26000015
Terry King Other foreman 120795 26000016
John Badham Other film extract("Saturday Night Fever" (1977)) 120795 26000018
David Schwartz Other moldmaker foreman 120795 26000017
Tony Allard Other robotics cost controller 120795 26000012
Chris Ross Other designer 120795 26000011
Philip C Hurst Other greensman 120795 26000007
Gerald Gadette Other painter(standby) 120795 26000006
Dorothy Vitale Other first-aid 120795 26000008
Mark Noel Other robot shop foreman 120795 26000009
Richard Chronister Other electronics 120795 26000010
David Tweet Production Assistant n/a 275 25000007
Arne Olsen Production Assistant n/a 275 25000006
Bruce Catian Special Effects n/a 168 23000027
Paul Sabrien Special Effects n/a 168 23000026
Donald Puck Special Effects special effects purchasing agent 168 23000028
Wayne Fitzgerald Titles title design 120825 23000029
Syd Mead Mechanical Special Effects robot design 121086 23000031
David Oliver Titles title design 120825 23000030
Steve Suits Special Effects n/a 168 23000025
Dave Wishnick Special Effects n/a 168 23000024
Scott Forbes Special Effects n/a 168 23000020
Thomas Mertz Special Effects n/a 168 23000019
Dennis K Petersen Special Effects n/a 168 23000021
Bob Stoker Special Effects n/a 168 23000022
Paul Russell Special Effects n/a 168 23000023
Eric Allard Mechanical Special Effects robot engineer 121086 23000032
Michael Sorenson Mechanical Special Effects mechanical design 121086 23000033
Bettina Sofia Viviano Assistant (to producers) 120820 25000002
Linda Taftendler Assistant (to producers) 120820 25000001
Andrea Alvarez Assistant (to producers) 120820 25000003
Jeri Simon Assistant (to John Badham) 120820 25000004
Matt Plonys Production Assistant n/a 275 25000005
Ely Schless Props prop maker 120817 24000007
Gordon Seitz Props prop maker 120817 24000006
Gregg H Bilson Property Master n/a 120805 24000002
Stan Cockerell Assistant Props property management assistant 120904 24000001
Gary Bierend Property Master n/a 120805 24000003
Michael Dunn Property Master property master 2nd unit 120805 24000004
Richard Hill Props prop maker 120817 24000005
John London Jr. Grip n/a 365 15000005
Bill Rustic Grip n/a 365 15000004
Gregg Champion Production Supervisor n/a 307 5000002
Steven H Perry Unit Production Manager n/a 182 5000001
Jerry Ziesmer Assistant Director n/a 163 5000003
Bryan Denegal Assistant Director n/a 163 5000004
Vicki LaMay Assistant Director assistant 2nd unit director 163 5000006
Tom Davies Assistant Director assistant 2nd unit director 163 5000005
Brent Maddock Screenplay n/a 120778 4000002
Steve Wilson Screenplay n/a 120778 4000001
John W. Hyde Executive Producer n/a 174 3000005
Mark Damon Executive Producer n/a 174 3000004
Dennis E Jones Co-Producer n/a 170 3000006
Gary Foster Associate Producer n/a 171 3000007
Dana Slater Associate Producer n/a 171 3000008
Mark Indig Location Manager n/a 193 5000007
H Bud Otto Script Supervisor n/a 191 5000008
Michael Chavez Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000007
Dick Colean Camera Operator camera operator 2nd unit 239 6000006
George Llerena Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000008
Bill Roe Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000009
Robert Samuels Assistant Camera Operator assistant camera 2nd unit 120849 6000011
Kenneth Nishino Assistant Camera Operator assistant camera 2nd unit 120849 6000010
Joseph Staton Camera Operator n/a 239 6000005
Steve Bridge Camera Operator b-camera operator 239 6000004
Veronica Gonzales-Rubio DGA Trainee n/a 120878 5000010
Mary Cay Hollander Production Coordinator n/a 162 5000009
Nick McLean Director of Photography n/a 120780 6000001
John J Connor Director of Photography director of photography 2nd unit 120780 6000002
Michael O'Shea Camera Operator a-camera operator 239 6000003
Gregg Champion Producer supervising producer 3 3000003
Lawrence Turman Producer n/a 3 3000002
Vernon Weddle Actor General Washburne 1 1000010
Penny Stanton Actor Mrs Cepeda 1 1000009
Barbara Tarbuck Actor Senator Mills 1 1000011
Tom Lawrence Actor Marner's Aide 1 1000012
Billy Ray Sharkey Actor Zack 1 1000014
Fred Slyter Actor Norman 1 1000013
John Garber Actor Otis 1 1000008
Marvin J McIntyre Actor Duke 1 1000007
Fisher Stevens Actor Ben Jabituya 1 1000003
Steve Guttenberg Actor Newton Crosby 1 1000002
Austin Pendleton Actor Howard Marner 1 1000004
G.W. Bailey Actor Skroeder 1 1000005
Brian McNamara Actor Frank 1 1000006
Robert Krantz Actor Reporter 1 1000015
Jan Speck Actor Reporter 1 1000016
Eleanor C Heutschy Actor Party Guest 1 1000025
Lisa McLean Actor Party Guest 1 1000024
Tim Blaney Voice of Number Five 475 1000026
John Badham Director n/a 2 2000001
David Foster Producer n/a 3 3000001
Gregg Champion Director 2nd unit director 2 2000002
Mary Reckley Actor Party Guest 1 1000023
William Striglos Actor Party Guest 1 1000022
Howard Krick Actor Farmer 1 1000018
Marguerite Happy Actor Barmaid 1 1000017
Marjorie Card Hughes Actor Farmer's Wife 1 1000019
Herb Smith Actor Gate Guard 1 1000020
Jack Thompson Actor Party Guest 1 1000021
Richmond G Cogswell Video Assist/Playback video assistant operator 120899 6000012
Rhonda Gunner Video video/graphic displays(Video Image) 120800 6000013
Barry Delaney Costumes (men) 120828 13000002
Mary Vogt Costumes (women) 120828 13000001
Damion Grill Hair hairstyles supervisor 120794 13000003
Tom Lucas Makeup Supervisor n/a 517 13000004
Willie D Burton Sound sound recording mixer 120816 14000002
Marvin E Lewis Boom Operator n/a 215 14000001
Michael L. Fink Consultant visual effects consultant 2nd unit 120784 12000003
Phillip Harrison Consultant visual consultant 120784 12000002
Mike Fenton Casting n/a 179 10000001
Philip D Bartko Art Department robot leadman 120843 9000009
Jane Feinberg Casting n/a 179 10000002
Judy Taylor Casting n/a 179 10000003
Syd Mead Consultant visual consultant 120784 12000001
Dan Wallin Sound sound recording(music) 120816 14000003
Wayne Artman Sound sound rerecording 120816 14000004
Richard L Oswald Sound Editor n/a 229 14000013
D Michael Horton Sound Editor n/a 229 14000012
Frank Serafine Sound Effects n/a 120868 14000014
Bob Jason Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
David Fay Key Grip key grip 2nd unit 263 15000003
William C Young Key Grip n/a 263 15000002
Scott Burrow Sound Editor n/a 229 14000011
Richard Burrow Sound Editor n/a 229 14000010
Tom Beckert Sound sound rerecording 120816 14000006
Tom Dahl Sound sound rerecording 120816 14000005
Frank Serafine Sound Designer robot voice design 120915 14000007
William L Manger Sound Editor sound editor supervisor 229 14000008
Milton C Burrow Sound Editor sound editor supervisor 229 14000009
Mark Woods Lead Person leadman 120957 9000008
Cate Bangs Set Designer n/a 202 9000007
Frank Morriss Editor n/a 172 7000001
Bruce McBroom Photography stills 120835 6000021
Jeff Jones Assistant Editor n/a 203 7000002
Dallas Puett Assistant Editor n/a 203 7000003
Stan Witt Music Editor n/a 214 8000002
David Shire Music n/a 120781 8000001
Judi Dolan Projectionist n/a 121104 6000020
Jay Price Video video/graphic displays crew(Video Image) 120800 6000019
John C Wash Video video/graphic displays(Video Image) 120800 6000015
Gregory L McMurry Video video/graphic displays(Video Image) 120800 6000014
Richard Hollander Video video/graphic displays(Video Image) 120800 6000016
John DesJardin Video video/graphic displays crew(Video Image) 120800 6000017
David Katz Video video/graphic displays crew(Video Image) 120800 6000018
David Shire Song ("Come and Follow Me") 120859 8000003
Peter Wolf Song ("Who's Johnny") 120859 8000004
Dianne Wager Art Director art direction 183 9000003
Eugene Nollmann II Set Decorator n/a 165 9000002
Don Woodruff Art Director art direction 183 9000004
Lee Orlikoff Swing Gang n/a 434 9000005
Garrett Lewis Set Designer n/a 202 9000006
Phillip Harrison Production Designer n/a 164 9000001
Marcy Levy Song Performer ("Come and Follow Me") 120788 8000010
Will Jennings Song ("Come and Follow Me") 120859 8000006
Ina Wolf Song ("Who's Johnny") 120859 8000005
Max Carl Song n/a 120859 8000007
El DeBarge Song Performer ("Who's Johnny") 120788 8000008
Max Carl Song Performer ("Come and Follow Me") 120788 8000009
Ally Sheedy Actor Stephanie Speck 1 1000001
Synopsis
Number 5 is alive! When an experimental military robot is struck by lightning, it develops a conscience and with the help of a some friends evades re-capture by a military-industrial complex that wants him back so they can erase his memory and start again. Now it's a chase so that one friendly robot can avoid becoming a killing machine.
503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

Guru Meditation:

XID: 2098728636


Varnish cache server