Labyrinth (1986)

Labyrinth
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 41mins.
Genres Adventure, Fantasy
Keywords children's
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
David Bowie Actor Jareth 1 1000001
Jennifer Connelly Actor Sarah 1 1000002
Toby Froud Actor Toby 1 1000003
Shelley Thompson Actor Stepmother 1 1000004
Christopher Malcolm Actor Father 1 1000005
Natalie Finland Actor Fairy 1 1000006
Shari Weiser Actor Hoggle 1 1000007
Brian Henson Actor Hoggle 1 1000008
Ron Mueck Actor Ludo 1 1000009
Ron Mueck Actor 2nd Fairy 1 1000010
Rob Mills Actor 3rd Fairy 1 1000011
Rob Mills Actor Ludo 1 1000012
David Goelz Actor The Hat 1 1000013
David Goelz Actor 3rd Fairy 1 1000014
David Goelz Actor Sir Didymus 1 1000015
David Goelz Actor Guard 1 1000016
David Barclay Actor 1st Fairy 1 1000017
David Barclay Actor Didymus 1 1000018
Karen Prell Actor Worm 1 1000019
Karen Prell Actor 2nd Fairy 1 1000020
Karen Prell Actor Junk Lady 1 1000021
Steve Whitmire Actor Ambrosius 1 1000022
Steve Whitmire Actor 4th Fairy 1 1000023
Steve Whitmire Actor Guard 1 1000024
Anthony Asbury Actor Guard 1 1000025
Anthony Asbury Actor Right Door Knocker 1 1000026
Anthony Asbury Actor 5th Fairy 1 1000027
Frank Oz Actor Wiseman 1 1000028
Kevin Clash Actor 1st Fairy 1 1000029
Kevin Clash Actor Ambrosius 1 1000030
Kevin Clash Actor Guard 1 1000031
Toby Philpott Actor 1st Fairy 1 1000032
Ian Thom Actor 2nd Fairy 1 1000033
Sherry Amott Actor 3rd Fairy 1 1000034
Cheryl Hanson Actor 4th Fairy 1 1000035
Kevin Bradshaw Actor 4th Fairy 1 1000036
Alistair Fullarton Actor 5th Fairy 1 1000037
Rollin Krewson Actor 5th Fairy 1 1000038
David Austin Actor (puppeteer) 1 1000039
Michael Bayliss Actor (puppeteer) 1 1000040
Fiona Beynor Actor (puppeteer) 1 1000041
Simon Buckley Actor (puppeteer) 1 1000042
David Bulbeck Actor (puppeteer) 1 1000043
Martin Bridle Actor (puppeteer) 1 1000044
Sue Dacre Actor (puppeteer) 1 1000045
Geoff Felix Actor (puppeteer) 1 1000046
Trevor Freeborn Actor (puppeteer) 1 1000047
Christine Glanville Actor (puppeteer) 1 1000048
David Greenaway Actor (puppeteer) 1 1000049
Brian James Actor (puppeteer) 1 1000050
Jan King Actor (puppeteer) 1 1000051
Ronnie LeDrew Actor (puppeteer) 1 1000052
Terry Lee Actor (puppeteer) 1 1000053
Christopher Leith Actor (puppeteer) 1 1000054
Kathryn Mullen Actor (puppeteer) 1 1000055
Angie Passmore Actor (puppeteer) 1 1000056
Michael Petersen Actor (puppeteer) 1 1000057
Nigel Plaskitt Actor (puppeteer) 1 1000058
Judy Preece Actor (puppeteer) 1 1000059
Gillie Robic Actor (puppeteer) 1 1000060
Michael Quinn Actor (puppeteer) 1 1000061
David Rudman Actor (puppeteer) 1 1000062
David Showler Actor (puppeteer) 1 1000063
Robin Stevens Actor (puppeteer) 1 1000064
Ian Tregonning Actor (puppeteer) 1 1000065
Mary Turner Actor (puppeteer) 1 1000066
Robert Tygner Actor (puppeteer) 1 1000067
Mak Wilson Actor (puppeteer) 1 1000068
Francis Wright Actor (puppeteer) 1 1000069
Marc Antona Actor Goblin 1 1000070
Kenny Baker Actor Goblin 1 1000071
Danny Blackner Actor Goblin 1 1000072
Peter Burroughs Actor Goblin 1 1000073
Toby Clark Actor Goblin 1 1000074
Tessa Crockett Actor Goblin 1 1000075
Warwick Davis Actor Goblin 1 1000076
Malcolm Dickson Actor Goblin 1 1000077
Anthony Georghiou Actor Goblin 1 1000078
Paul Grant Actor Goblin 1 1000079
John Key Actor Goblin 1 1000080
Andrew Herd Actor Goblin 1 1000081
Richard Jones Actor Goblin 1 1000082
Jack Purvis Actor Goblin 1 1000083
Mark Lisle Actor Goblin 1 1000084
Peter Mandell Actor Goblin 1 1000085
Katie Purvis Actor Goblin 1 1000086
Nicolas Read Actor Goblin 1 1000087
Albert Wilkinson Actor Goblin 1 1000088
Penny Stead Actor Goblin 1 1000089
Michael Ballan Actor Goblin 1 1000090
Elfrida Ashworth Actor Ballroom Dancer 1 1000091
Magaret Foyer Actor Ballroom Dancer 1 1000092
Elizabeth Gilbert Actor Ballroom Dancer 1 1000093
Louise Gold Actor Ballroom Dancer 1 1000094
Moira Grant Actor Ballroom Dancer 1 1000095
San Lee Actor Ballroom Dancer 1 1000096
Janis Mackintosh Actor Ballroom Dancer 1 1000097
Penny Marsden Actor Ballroom Dancer 1 1000098
Kim Mendez Actor Ballroom Dancer 1 1000099
Wendy Millward Actor Ballroom Dancer 1 1000100
Leonie Pallett Actor Ballroom Dancer 1 1000101
Caroline Pope Actor Ballroom Dancer 1 1000102
Sharon White Actor Ballroom Dancer 1 1000103
John Aron Actor Ballroom Dancer 1 1000104
Terry Dane Actor Ballroom Dancer 1 1000105
Derek Hartley Actor Ballroom Dancer 1 1000106
Doug Howes Actor Ballroom Dancer 1 1000107
Christopher Preston Actor Ballroom Dancer 1 1000108
Peter Salmon Actor Ballroom Dancer 1 1000109
Peter Sim Actor Ballroom Dancer 1 1000110
Graeme Sneddon Actor Ballroom Dancer 1 1000111
Graham Tudor-Phillips Actor Ballroom Dancer 1 1000112
David Turner Actor Ballroom Dancer 1 1000113
Barrie Wilkinson Actor Ballroom Dancer 1 1000114
Brian Henson Voice of Hoggle 475 1000115
Rob Mills Voice of Ludo 475 1000116
David Goelz Voice of Right Door Knocker 475 1000117
David Shaughnessy Voice of Didymus 475 1000118
David Shaughnessy Voice of Hat 475 1000119
David Shaughnessy Voice of Guard 475 1000120
Timothy Bateson Voice of Guard 475 1000121
Timothy Bateson Voice of Worm 475 1000122
Michael Hordern Voice of Wiseman 475 1000123
Denise Bryer Voice of Junk Lady 475 1000124
Kevin Clash Voice of 1st Fairy 475 1000125
Anthony Jackson Voice of Guard 475 1000126
Douglas Blackwell Voice of Guard 475 1000127
Charles Augnis Voice of 2nd Fairy 475 1000128
Danny Jules Voice of 3rd Fairy 475 1000129
Danny Jules Voice of 4th Fairy 475 1000130
Richard Bodkin Voice of 5th Fairy 475 1000131
Percy Edwards Voice of Ambrosius 475 1000132
Michael Attwell Voice of Goblin 475 1000133
Sean Barrett Voice of Goblin 475 1000134
John Bluthal Voice of Goblin 475 1000135
Peter Marineker Voice of Goblin 475 1000136
Kerry Shale Voice of Goblin 475 1000137
Jim Henson Director n/a 2 2000001
Peter MacDonald Director 2nd unit director 2 2000002
Jimmy Devis Director n/a 2 2000003
David Lazer Producer executive supervising producer 3 3000001
Eric Rattray Producer n/a 3 3000002
George Lucas Executive Producer n/a 174 3000003
Martin Baker Associate Producer (Henson Associates) 171 3000004
Terry Jones Screenplay n/a 120778 4000001
Laura Phillips Screenplay n/a 120778 4000002
Dennis Lee From Story n/a 120870 4000003
Jim Henson From Story n/a 120870 4000004
Douglas Twiddy Production Supervisor n/a 307 5000001
Ken Baker Assistant Director n/a 163 5000002
Paul Taylor Assistant Director n/a 163 5000003
Nikolas Korda Assistant Director n/a 163 5000004
Simon Haveland Assistant Director n/a 163 5000005
Nigel Gostelow Assistant Director n/a 163 5000006
Patrick Kinney Assistant Director n/a 163 5000007
Steven Harding Assistant Director assistant 2nd unit director 163 5000008
Michael Hook Assistant Director assistant 2nd unit director 163 5000009
Joy Bayley Production Coordinator n/a 162 5000010
Ann Thrift Production Coordinator n/a 162 5000011
Alex Thomson Director of Photography n/a 120780 6000001
Colin Corby Camera Operator n/a 239 6000002
John Campbell Camera Operator camera operator 2nd unit 239 6000003
Carl Morgan Camera Operator camera operator model unit 239 6000004
Peter MacDonald Photography 2nd unit photography 120835 6000005
Jimmy Devis Photography n/a 120835 6000006
Paul Wilson Photography model unit photography 120835 6000007
Peter Harman Photography matte photography(Optical Film Effects) 120835 6000008
Martin Body Photography matte photography(Optical Film Effects) 120835 6000009
Craig Barron Photography matte photography(ILM) 120835 6000010
Randy Johnson Photography matte photography(ILM) 120835 6000011
Paul Huston Photography matte photography(ILM) 120835 6000012
John Grover Editor n/a 172 7000001
Trevor Jones Music n/a 120781 8000001
Bob Hathaway Music Editor n/a 214 8000002
David Bowie Song songs 120859 8000003
David Bowie Song Performer ("Underground" "Dance Magic" "Chilly Down" "As the World Falls Down" "Within You") 120788 8000004
Elliot Scott Production Designer n/a 164 9000001
Michael Osborn Production Designer foam mold designer(creature shop) 164 9000002
Peter Howitt Set Decorator n/a 165 9000003
Roger Cain Art Director art direction(sets) 183 9000004
Michael White Art Director art direction(special effects) 183 9000005
Terry Ackland-Snow Art Director art direction 183 9000006
Martin Asbury Storyboard Artist n/a 199 9000007
Ted Michell Scenic Artist n/a 745 9000008
Steven Sallybanks Scenic Artist n/a 745 9000009
Fred Evans Art Department master sculptor 120843 9000010
Robert Watts Production Executive vice president of European production(Lucasfilm) 118216 11000001
Brian Froud Supervisor creature shop supervisor 120845 11000002
Dick Dimbleby Supervisor optical printer supervisor 120845 11000003
Geoff Paige Supervisor engineer supervisor 120845 11000004
David Allan Consultant (fitness) 120784 12000001
Roy Field Consultant optical visual effects consultant 120784 12000002
Dennis Lowe Consultant special effects consultant 120784 12000003
Brian Froud Costume Designer costume design 169 13000001
Ellis Flyte Costume Designer n/a 169 13000002
Mike McCormick Costume Designer goblin armor designer(creature shop) 169 13000003
Polly Smith Costume Designer costume design(creature shop) 169 13000004
Derry Haws Makeup (David Bowie) 353 13000005
Nick Dudman Makeup n/a 353 13000006
Wally Schneiderman Makeup Supervisor n/a 517 13000007
Margaret Lwin Wardrobe wardrobe mistress 120823 13000008
Patrick Sharkey Wardrobe wardrobe master 120823 13000009
Betty Adamson Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000010
Jean Bolte Wig Supplier goblin wigmaker(creature shop) 121080 13000011
Stuart Artingstall Wig Supplier specialist wigmaker(creature shop) 121080 13000012
Peter Sutton Sound sound recording mixer 120816 14000001
Lionel Strutt Sound sound recording(post-synchronization) 120816 14000002
John Bateman Sound sound recording(post-synchronization) 120816 14000003
Eddie Haben Sound sound recording(effects) 120816 14000004
Marcellus Frank Sound sound recording(music) 120816 14000005
David Allen Sound sound recording 2nd unit 120816 14000006
Bill Rowe Sound sound rerecording 120816 14000007
Ray Merrin Sound sound rerecording 120816 14000008
Vernon Messenger Sound Editor (effects) 229 14000009
Colin Miller Sound Editor (dialogue) 229 14000010
Dennis Bartlett Lighting Technician travelling matte lighting technician 120907 15000001
Cheryl McFadden Choreographer choreography director 120803 17000001
Charles Augins Choreographer choreography("Chilly Down" "Dance Magic") 120803 17000002
Michael Mischen Choreographer choreography and performer(crystal ball manipulation) 120803 17000003
Tony Dunsterville Animatronics animatronic design chief 121102 19000001
Sherry Amott Animatronics animatronic designer(creature shop) 121102 19000002
Tadeusz Krzanowski Animatronics animatronics design engineer(creature shop) 121102 19000003
Cheryl McFadden Puppeteer puppet movement director 682 19000004
Brian Henson Puppeteer puppeteer coordinator 682 19000005
Jane Gootnick Puppets Construction puppet builder 121093 19000006
Faz Fazakas Puppets Construction puppet shop(New York) 121093 19000007
Will Morrison Puppets Construction puppet shop(New York) 121093 19000008
Faye Kreinberg Puppets Construction puppet shop(New York) 121093 19000009
Marion Appleton Puppets Design puppet design painter(creature shop) 121103 19000010
Paul Grant Stunt Man (Shari Weiser/Brian Henson) 121002 19000011
Sue Crosland Stunt Man (Jennifer Connelly) 121002 19000012
Tracey Eddon Stunt Man (Jennifer Connelly) 121002 19000013
Nick Gillard Stunt Man (David Bowie) 121002 19000014
Tim Condren Stunt Man (David Bowie) 121002 19000015
Isobel Deeley Stunt Man action double(Jennifer Connelly) 121002 19000016
Victoria Griffiths Stunt Man action double(Jennifer Connelly) 121002 19000017
George Gibbs Special Effects Supervisor n/a 545 23000001
Richard Conway Special Effects Supervisor special effects supervisor 2nd unit 545 23000002
Michael Osborn Visual Effects modeller 419 23000003
Brian Froud Special Effects creature design 168 23000004
Robert Hollow Special Effects special effects technician 168 23000005
Brian Morrison Special Effects special effects technician 168 23000006
Brian Lince Special Effects special effects technician 168 23000007
Peter Biggs Special Effects special effects technician 168 23000008
David McCall Special Effects special effects technician 168 23000009
Joss Williams Special Effects special effects technician 168 23000010
Peter Pickering Special Effects special effects technician 168 23000011
David Watson Special Effects special effects technician 168 23000012
Phil Clark Special Effects special effects technician 168 23000013
Peter Field Rotoscope Animator rotoscope artist 121082 23000014
Andrew Jackson Rotoscope Animator rotoscope artist 121082 23000015
Doug Ferris Matte Painter painted matte artist(Optical Film Effects) 120959 23000016
Sean Joyce Matte Painter painted matte artist(ILM) 120959 23000017
Caroleen Green Matte Painter painted matte artist(ILM) 120959 23000018
Tony Freeman Chief Modelmaker modeler 121151 23000019
Allan Moss Chief Modelmaker modeler 121151 23000020
Roy Rodgers Chief Modelmaker modeler 121151 23000021
Carole DeJong Chief Modelmaker modeler 121151 23000022
Patti Rodgers Chief Modelmaker modeler 121151 23000023
Simon Bradley Chief Modelmaker modeler 121151 23000024
Damon Woods Chief Modelmaker modeler 121151 23000025
Duncan Reader Chief Modelmaker modeler 121151 23000026
Laura McKenzie Chief Modelmaker modeler 121151 23000027
Peter Chiang Animator n/a 483 23000028
Valerie Charlton Animator animation modeller(creature shop) 483 23000029
Linda Spriggs Stand-In mime double(Shari Weiser/Brian Henson) 121015 25000001
Brian Froud Other conceptual design 120795 26000001
Tony Dunsterville Other creature workshop team(Hoggle/Worm/Nipper Sticks) 120795 26000002
Peter Swinson Other optical printer 120795 26000003
Nick Pollock Other field recorder computer specialist 120795 26000004
Wolfgang Lempp Other field recorder computer specialist 120795 26000005
Peter Russell Other draftsman 120795 26000006
Richard Holland Other draftsman 120795 26000007
Tom Brown Other draftsman 120795 26000008
Constance Peterson Other production administrator(creature shop) 120795 26000009
Mike McCormick Other creature workshop team(Riding Goblins/Goblins) 120795 26000010
Michael Osborn Other creature workshop team(Ludo) 120795 26000011
Polly Smith Other creature workshop team(Hoggle/Didymus/Alf and Ralf/Riding Goblins/Goblins) 120795 26000012
Shirley Denny Other jewelry(creature shop) 120795 26000013
Mitchell Nugent Other jewelry(creature shop) 120795 26000014
Sherry Amott Other creature workshop team(Chilly Downs/ Wiseman/ Junk Lady) 120795 26000015
Valerie Charlton Other creature workshop team(Hoggle/Riding Goblins) 120795 26000016
Tadeusz Krzanowski Other creature workshop team(Hoggle) 120795 26000017
Marion Appleton Other creature workshop team(Hoggle/ Ludo/ Didymus/ Worm) 120795 26000018
Geoff Paige Other creature workshop team(Wiseman/Alf and Ralf/Junk Lady) 120795 26000019
Jane Gootnick Other creature workshop team(Didymus/ Chilly Downs) 120795 26000020
Tom Newby Other creature workshop team(Hoggle/Nipper Sticks) 120795 26000021
Deborah Harkness Other creature workshop team(Hoggle) 120795 26000022
Tim Wheeler Other creature workshop team(Ludo) 120795 26000023
Stuart Robinson Other creature workshop team(Ludo) 120795 26000024
Val Jones Other creature workshop team(Ludo) 120795 26000025
Cas Willing Other creature workshop team(Ludo) 120795 26000026
Lesja Liber Other creature workshop team(Ludo) 120795 26000027
Jim Sandys Other creature workshop team(Ludo) 120795 26000028
Michael Ward Other creature workshop team(Ludo) 120795 26000029
Vicki Stockwell Other creature workshop team(Ludo) 120795 26000030
David Barclay Other creature workshop team(Didymus) 120795 26000031
Marian Keating Other creature workshop team(Didymus/ Goblins) 120795 26000032
Neal Scanlan Other creature workshop team(Didymus) 120795 26000033
June Kirby Other creature workshop team(Didymus) 120795 26000034
Nick Williams Other creature workshop team(Chilly Downs) 120795 26000035
Amy Cook Other creature workshop team(Chilly Downs) 120795 26000036
Mavis Taylor Other creature workshop team(Chilly Downs/Junk Lady) 120795 26000037
Cheryl Henson Other creature workshop team(Chilly Downs/Alf and Ralf/Junk Lady) 120795 26000038
Ginnette Ruthven Other creature workshop team(Chilly Downs/Junk Lady) 120795 26000039
Mikki Labangudgeirsdottir Other creature workshop team(Chilly Downs) 120795 26000040
Susie Carter Other creature workshop team(Chilly Downs/Junk Lady) 120795 26000041
Alison Dark Other creature workshop team(Chilly Downs/Junk Lady) 120795 26000042
Ricky Eyres Other creature workshop team(Chilly Downs/The Wiseman/Alf and Ralf) 120795 26000043
Graeme Galvin Other creature workshop team(Chilly Downs/Junk Lady) 120795 26000044
Ron Mueck Other creature workshop team(Chilly Downs/Wiseman) 120795 26000045
Rollin Krewson Other creature workshop team(Wiseman/Alf and Ralf) 120795 26000046
Ian Rolph Other creature workshop team(Wiseman/Worm) 120795 26000047
Bernard Kramer Other creature workshop team(Alf and Ralf/ Riding Goblins/ Knockers/ Goblins) 120795 26000048
Vin Burnham Other creature workshop team(Riding Goblins) 120795 26000049
Brian Baker Other creature workshop team(Riding Goblins) 120795 26000050
Nicky Lyons Other creature workshop team(Riding Goblins) 120795 26000051
Kevin Herd Other creature workshop team(Riding Goblins) 120795 26000052
George Chamberlaine Other creature workshop team(Riding Goblins) 120795 26000053
Faisal Karim Other creature workshop team(Riding Goblins/ Goblins) 120795 26000054
Wendy Froud Other creature workshop team(Junk Lady/Goblins/Fairy Lichen & Birds) 120795 26000055
Jason Reed Other creature workshop team(Junk Lady) 120795 26000056
Tim Rose Other creature workshop team(Knockers) 120795 26000057
Jan Rosenthal Other creature workshop team(Goblins) 120795 26000058
Janet Knechtel Other creature workshop team(Goblins) 120795 26000059
Gary Pollard Other creature workshop team(Worm/Nipper Sticks) 120795 26000060
Steve Onions Other creature workshop team(Animated Goblin Masks) 120795 26000061
Ian Whittaker Other creature workshop team(Animated Goblin Masks) 120795 26000062
Ross Hill Other creature workshop team(Fairy Lichen and Birds) 120795 26000063
John Priest Other creature workshop team(Fairy Lichen and Birds) 120795 26000064
Ray Tricker Other creature plaster shop 120795 26000065
Allan Croucher Other creature plaster shop 120795 26000066
Denis Brown Other creature plaster shop 120795 26000067
Keith Shannon Other creature plaster shop 120795 26000068
Michael O'Callaghan Other creature plaster shop 120795 26000069
Derek Hards Other creature plaster shop 120795 26000070
Paul Jiggins Other creature plaster shop 120795 26000071
Adrian Seabrook Other creature plaster shop 120795 26000072
Lee McCarthy Other creature plaster shop 120795 26000073
Roberta Kurtz Other project coordinator(Tri-Star) 120795 26000074
Synopsis
Teenage Sarah is left to babysit her baby brother Toby and he will not stop crying. So Sarah tries to put the baby to sleep by reading him a story. When she accidentally conjures up the Goblin King from the fantasy, he steals the baby and takes him to his castle, which is in the middle of a labyrinth. Now Sarah must solve the labyrinth by midnight, or Toby will be turned into a goblin.