The New World (2005)

New World
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 2hr 40mins.
Genres Drama, Romance, Adventure, Period, Historical
Keywords epic, fish-out-of-water, race relations
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
R Carlos Nakai Performer Music Performer("Ancient Voices") 120819 8000032
R Carlos Nakai Music ("Spiral Journey") 120781 8000007
Cheralyn Lambeth Costumes Ager 120828 13000013
Sean Tribble Costumes Dyer 120828 13000011
Francesco Lupica Music ("Cosmic Beam Live") 120781 8000005
Philip Pickett Performer Music Performer("Melt Earth to Sea") 120819 8000036
Peter Holman Music ("Melt Earth to Sea") 120781 8000011
Musicians of the Globe Performer Music Performer("Melt Earth to Sea") 120819 8000037
Francesco Lupica Performer Music Performer("Cosmic Beam Live") 120819 8000030
Jeff Ham Casting Associate (Native American) 160 10000005
Charlie Bowman Electrician n/a 450 15000013
Hektor Stockton Electrician n/a 450 15000017
Chris "Cat" Thompson Electrician n/a 450 15000018
Jimmy Wilson Gaffer (UK Unit) 268 15000012
Robert M Spencer Jr. Electrician n/a 450 15000016
Benny Smythe Electrician n/a 450 15000015
David Shane Guild Electrician n/a 450 15000014
Brent Matejeck Grip n/a 365 15000010
Remy Aqui Grip n/a 365 15000004
Richard Guinness Jr. Key Grip n/a 263 15000003
Charles Harris Key Rigging Grip n/a 120946 15000002
Wes Bailey Grip n/a 365 15000005
Raymond Brown Jr. Grip n/a 365 15000006
Brent Hobin Grip n/a 365 15000009
Jason Emory Grip n/a 365 15000008
James B Dombey Grip n/a 365 15000007
Dayton Nietert Gaffer n/a 268 15000011
Christopher A. Zwirner Best Boy Electric n/a 259 15000021
Alison Cohen Legal Services (Epstein, Levinsohn, Bodine, Hurwitz & Weinstein LLP) 120857 18000003
Andy Cheng Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Sue Bodine Legal Services (Epstein, Levinsohn, Bodine, Hurwitz & Weinstein LLP) 120857 18000002
Lori Silfen Business Affairs Music Business Affairs Executive 120792 18000001
Rulan Tangen Choreographer Assistant Choreography 120803 17000002
Damon Caro Stunt Player n/a 121025 19000002
Ilram Choi Stunt Player n/a 121025 19000003
Reuben Langdon Stunt Player n/a 121025 19000007
Yoshio Iizuka Stunt Player n/a 121025 19000006
Mitchell Gould Stunt Player n/a 121025 19000005
Paul Eliopoulos Stunt Player n/a 121025 19000004
Raoul Trujillo Choreographer n/a 120803 17000001
Lisa A Brown Assistant Accountant Accounting Assistant 120950 16000007
Tom Barrett Best Boy Best Boy Rigging Grip 120885 15000023
Austin Cross Best Boy Electric n/a 259 15000022
Jay Kemp Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Glen Engles Best Boy Grip n/a 265 15000020
Sheila Allen Production Accountant n/a 282 16000001
Cherry Fiddaman Production Accountant (UK Unit) 282 16000002
Mirjam Bohnet-Brew Assistant Accountant Second Assistant Accountant 120950 16000006
Barbara Branch Assistant Accountant First Assistant Accountant 120950 16000005
Julie Hansen Post-Production Accountant n/a 120979 16000004
Kelly Brett Stultz Accountant Payroll 120802 16000003
Jerry Bertolami Dolly Grip n/a 264 15000019
Jose Antonio Garcia Sound Mixer n/a 230 14000014
Joani Yarbrough Hair Hair Designer 120794 13000017
Phillip Ivey Hair Stylist Hair Artist 120799 13000018
Lynalise Woodlief Costumes Jewelry Maker 120828 13000016
Karen Wolfe Costumes Ager 120828 13000015
Andy Richardson Costumes Native Costume Fabricator 120828 13000010
Gina Baran Hair Stylist Hair Artist 120799 13000019
Jennifer Santiago Hair Stylist Hair Artist 120799 13000020
David Atherton Makeup Artist n/a 120801 13000024
John R Bayless Makeup Department Head Makeup 353 13000023
Tracey Wells Hair Stylist (UK Unit) 120799 13000022
Francesca Crowder Hair Stylist (UK Unit) 120799 13000021
Gillian H Brown Costumer Mask Maker 120880 13000009
Andrew Crawford Costumer Armor Costumer 120880 13000008
Jacqueline West Costume Designer n/a 169 13000001
Blair Rudes Translator Algonquian Translator 741 12000004
Catherine Charlton Dialogue Coach n/a 538 12000003
Bryan Pennington Consultant Dolby Sound Consultant 120784 12000002
Suzi Turnbull Assistant Costume Designer n/a 252 13000002
Catherine Fletcher Incaprera Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Kathy B Washington Costumer n/a 120880 13000007
Karen Wolfe Costumer n/a 120880 13000006
Andy Richardson Costumer n/a 120880 13000005
Ed Fincher Costumer Lead Key Costumer 120880 13000004
Julie Callihan Makeup Artist n/a 120801 13000025
Chris Varosky Makeup Artist n/a 120801 13000026
Craig Berkey Rerecording Mixer n/a 120856 14000008
Lance Brown Rerecording Mixer n/a 120856 14000009
Skip Lievsay Rerecording Mixer n/a 120856 14000007
George A. Lara Foley Mixer n/a 224 14000006
John Joseph Thomas Foley Editor n/a 221 14000005
Aaron Glascock Rerecording Mixer n/a 120856 14000010
Eric Bautista Sound Cableperson 120816 14000011
Clive Winter Sound Recordist (UK Unit) 331 14000015
Jen Sung Outerbridge Stunt Player n/a 121025 19000008
Erik Aadahl Sound Effects Editor n/a 327 14000013
Craig Berkey Sound Designer n/a 120915 14000012
Marko Constanzo Foley Artist n/a 223 14000004
Jonathan Lee-Ger Fuh Boom Operator n/a 215 14000003
Susan Antonelli Set Costumer n/a 121008 13000030
Paul Engelen Makeup Designer n/a 447 13000029
Naomi Gathmann Makeup Artist (UK Unit) 120801 13000028
Melissa Lackersteen Makeup Artist (UK Unit) 120801 13000027
Jenny McGurk Set Costumer n/a 121008 13000031
Alexandra Krost Set Costumer n/a 121008 13000032
Joel Dougherty Assistant Sound Editor n/a 222 14000002
Michael Haight ADR Editor n/a 220 14000001
Kathy B Washington Tailor n/a 120990 13000034
Robert Lee Surratt Tailor n/a 120990 13000033
Skip Lievsay Supervising Sound Editor n/a 328 14000016
Paul Scott Stunt Player n/a 121025 19000009
Chanelle Mathews Production Assistant n/a 275 25000010
Brian Niemczyk Production Assistant n/a 275 25000011
Lucas Krost Production Assistant n/a 275 25000009
Bill Delaney Production Assistant n/a 275 25000008
Kevin Black Production Assistant n/a 275 25000007
Michael O'Connor Production Assistant n/a 275 25000012
Alice M Peschl Production Assistant n/a 275 25000013
Gary Duncan Transportation Captain n/a 272 25000017
Lawrence "Law" Watford Production Assistant Production Office Assistant 275 25000016
Sarah Willis-Hart Production Assistant Production Office Assistant 275 25000015
Tina Pleasants Production Assistant n/a 275 25000014
Trish Stanard Production Assistant n/a 275 25000006
Robert S Wilhelm Jr. Production Assistant n/a 275 25000005
Steven H George Property Master n/a 120805 24000003
David Balfour Property Master (UK Unit) 120805 24000004
Cliff Eubank Assistant Props n/a 120904 24000002
Jamie Bishop Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Bob Shelley Special Effects Coordinator n/a 241 23000010
Mark R Hughes Props Second Props 120817 24000005
R Vern Crofoot Props Armorer 120817 24000006
A J Edwards Assistant Editorial Assistant 120820 25000004
Nicolas Gonda Assistant Post Assistant to Terrence Malick 120820 25000003
C J Whelton Assistant Assistant to Trish Hofmann 120820 25000002
Claudine Farrell Assistant Assistant to Colin Farrell 120820 25000001
Ronald M Jenkins Transportation Captain n/a 272 25000018
Bob Foster Transportation Coordinator n/a 271 25000019
Eric Weiss Coordinator Travel Coordinator 528 25000036
Mark Preisser Other Historical Ship Coordinator 120795 26000001
Gary Samuels Medic Set Medic 120966 25000035
Peter J. Marziale Medic Set Medic 120966 25000034
Cris Silvent Production Production Intern 120824 25000033
Eric Speth Other Captain of the Jamestown Fleet 120795 26000002
William T Reynolds Other Captain of the Half Moon 120795 26000003
Michael S Singer Unit Publicist n/a 231 29000001
Laura Sevier Rights & Clearances (Entertainment Clearances, Inc.) 120879 26000006
Cassandra Barbour Rights & Clearances (Entertainment Clearances, Inc.) 120879 26000005
Peter Arenstam Other Captain of the Shallop 120795 26000004
Ann-Ruffin Minarik Production Production Intern 120824 25000032
Nick Jones Production Production Intern 120824 25000031
Kristine Golashesky Transportation Trasnportation Assistant 120992 25000023
Gary Duncan Transportation Marine Coordinator 120992 25000024
Elise Ballard Office Assistant Post Production Office Assistant 120996 25000022
Phil King Office Assistant Post Production Office Assistant 120996 25000021
Hanly Banks Office Assistant Post Production Office Assistant 120996 25000020
Andy Cheng Second Unit Director n/a 412 25000025
Andrew Hart Production Secretary n/a 367 25000026
Dickie Haskell Production Production Intern 120824 25000030
Cindy Fand Production Production Intern 120824 25000029
Billy Duberstein Production Production Intern 120824 25000028
Carol Doleski Production Production Intern 120824 25000027
Buck Woodard Animator n/a 483 23000009
Kyle Cooper Main Title Design Main and End Titles Design(Prologue) 120925 23000008
Jennifer Henderson Animal Wrangler n/a 120863 20000004
Susan Humphrey Animal Wrangler n/a 120863 20000005
George McKann Animal Trainer n/a 120962 20000003
Buren M Hodge Animal Trainer n/a 120962 20000002
Mitchell Brynes Animal Trainer n/a 120962 20000001
April Mackin Animal Wrangler n/a 120863 20000006
Michael Boone Carpenter n/a 529 21000001
Wes Gustafson Carpenter n/a 529 21000005
Will Crodick Carpenter n/a 529 21000004
Doug Cordonier Carpenter n/a 529 21000003
John Harris Chandler Carpenter n/a 529 21000002
Zades Trujillo Stunt Player n/a 121025 19000022
Lawrence Santiago Stunt Player n/a 121025 19000021
Xuyen "Sam" Valdivia Stunt Player n/a 121025 19000013
Jon Valera Stunt Player n/a 121025 19000014
Don Tai Stunt Player n/a 121025 19000012
Dan Speaker Stunt Player n/a 121025 19000011
Daniel Southworth Stunt Player n/a 121025 19000010
Garrett Warren Stunt Player n/a 121025 19000015
Mike Washlake Stunt Player n/a 121025 19000016
Cory Rodriguez Stunt Player n/a 121025 19000020
Damien Ritter Stunt Player n/a 121025 19000019
Larry T Pourier Stunt Player n/a 121025 19000018
Anthony Parker Stunt Player n/a 121025 19000017
Joseph Ray Harper Jr. Carpenter n/a 529 21000006
Phil Hayes Carpenter n/a 529 21000007
Jane Sakowski Craft Service Craft Service Assistant 120903 22000004
Raymond Gieringer Visual Effects Supervisor On Set Visual Effects Supervisor 249 23000001
Scott Carter Woodard Craft Service Craft Service Assistant 120903 22000003
Thomas M Cornelius Craft Service n/a 120903 22000002
Amy Panzer Craft Service n/a 120903 22000001
Thomas J Smith Visual Effects Supervisor (CIS Hollywood) 249 23000002
Lisa Maher Visual Effects Producer (CIS Hollywood) 243 23000003
Jeff Zook Special Effects Technician n/a 242 23000007
Charles W Gill Special Effects Technician n/a 242 23000006
Michael H Clark Special Effects Technician n/a 242 23000005
Lisa S Reynolds Special Effects Foreman n/a 250 23000004
Susan Maye Construction Construction Buyer 120900 21000019
Richard L Blankenship Construction Coordinator n/a 276 21000018
Christopher Spiel Carpenter n/a 529 21000011
Paul Schultz Carpenter n/a 529 21000010
Richard Reeder Carpenter n/a 529 21000009
D Blake Huff Carpenter n/a 529 21000008
Peter Stewart Carpenter n/a 529 21000012
John B Wynne Carpenter n/a 529 21000013
Howard L Jones Construction Foreman General Foreman 277 21000017
Dandro Fralinger Construction Foreman General Foreman 277 21000016
Jimmy Carmickle Construction Foreman General Foreman 277 21000015
Ross Balfour Construction Manager (UK Unit) 120983 21000014
Carey Russell Consultant Post Production Consultant 120784 12000001
Jody Levin Executive in Charge Executive in Charge of Post Production 120791 11000003
Bill Mechanic Executive Producer n/a 174 3000002
Rolf Mittweg Executive Producer n/a 174 3000003
Sarah Green Producer n/a 3 3000001
Terrence Malick Director n/a 2 2000001
Alex Meraz Actor Core Warrior 1 1000063
Mark Ordesky Executive Producer n/a 174 3000004
Trish Hofmann Executive Producer n/a 174 3000005
Carey Russell Assistant Producer n/a 403 3000008
Ivan Bess Associate Producer n/a 171 3000008
Peter La Terriere Co-Producer (UK Unit) 170 3000007
Toby Emmerich Executive Producer n/a 174 3000006
Lyle Kochamp Actor Core Warrior 1 1000062
Quetzal Guerrero Actor Core Warrior 1 1000061
Arturo Adrian Actor Core Warrior 1 1000054
Gregory Labenz Actor Sentry 2 1 1000053
Matt Yeung Actor Shaman 1 1000052
Jeremy Radin Actor Jeremy 1 1000051
Bear Allison Actor Core Warrior 1 1000055
Jeremy Arviso Actor Core Warrior 1 1000056
We:whum Fuldwider Actor Core Warrior 1 1000060
Marcus Frejo Actor Core Warrior 1 1000059
Brian Frejo Actor Core Warrior 1 1000058
Thosh Collins Actor Core Warrior 1 1000057
Sandhya Shardanand Associate Producer n/a 171 3000009
Billy Weber Associate Producer n/a 171 3000010
Mary Duque Post-Production Coordinator n/a 120842 5000015
Heather Neeld Production Coordinator n/a 162 5000016
Beverley Winston Script Supervisor (UK Unit) 191 5000014
Eva Z Cabrera Script Supervisor n/a 191 5000013
Alex Gladstone Location Manager (UK Unit) 193 5000012
Dolly Wainwright Production Coordinator (UK Unit) 162 5000017
Felicia Dames Location Assistant n/a 120947 5000018
Sandra Buttimer Assistant Location Manager n/a 194 5000022
Courtney Hale Assistant Production Coordinator n/a 192 5000021
Brian Beckstoffer Location Assistant n/a 120947 5000020
Caryn Nowland Location Assistant n/a 120947 5000019
Charles Thomas Baxter Location Manager n/a 193 5000011
Heidi Vogel Post-Production Supervisor n/a 120796 5000010
Nina Sagemoen Production Manager (UK Unit) 305 5000003
Christa Vausbinder Production Supervisor n/a 307 5000002
Trish Hofmann Unit Production Manager n/a 182 5000001
Terrence Malick Screenplay n/a 120778 4000001
Michele M "Shelly" Ziegler Assistant Director First Assistant Director 163 5000004
Alyson Latz Assistant Director Second Assistant Director 163 5000005
Toby Sherborne Assistant Director Second Assistant Director(UK Unit) 163 5000009
Richard Hewitt Assistant Director n/a 163 5000008
John Nasraway Assistant Director First Assistant Director 163 5000007
Rudy A Persico Assistant Director Second Second Assistant Director 163 5000006
Raynor Scheine Actor Raynor 1 1000050
Maria Pastel Actor Rosalind 1 1000049
Noah Taylor Actor Selway 1 1000017
Will Wallace Actor William Sentry 1 1000018
Michael Greyeyes Actor Rupwew 1 1000016
Alex Rice Actor Patawomeck's Wife 1 1000015
Jamie Harris Actor Emery 1 1000014
Myrton Running Wolf Actor Tockwhogh 1 1000019
Joe Inscoe Actor Ackley 1 1000020
Jonathan Pryce Actor King James 1 1000024
Billy Merasty Actor Kiskiak 1 1000023
Eddie Marsan Actor Eddie 1 1000022
Ben Chaplin Actor Jehu Robinson 1 1000021
John Savage Actor Savage 1 1000013
Irene Bedard Actor Pocahontas' Mother 1 1000012
Wes Studi Actor Opechancanough 1 1000005
August Schellenberg Actor Powhatan 1 1000004
Christian Bale Actor John Rolfe 1 1000003
Christopher Plummer Actor Capt. Christopher Newport 1 1000002
David Thewlis Actor Capt. Wingfield 1 1000006
Yorick Van Wageningen Actor Captain Argall 1 1000007
Brían F. O'Byrne Actor Lewes 1 1000011
Raoul Trujillo Actor Tomocomo 1 1000010
Ben Mendelsohn Actor Ben 1 1000009
Q'Orianka Kilcher Actor Pocahontas 1 1000008
Jasper Britton Actor Laureate 1 1000025
Jesse Borrego Actor Pepaschicher 1 1000026
Nive Nielsen Actor Inuit Woman 1 1000042
Kirk Acevedo Actor Sentry 1 1000041
Todd Wallace Actor Sailor 1 1000040
Rulan Tangen Actor Two Moons 1 1000039
Tayla Kean Actor Cabin Boy 1 1 1000043
Thomas Steven McDonagh Actor Cabin Boy 2 1 1000044
Sam Stevenson Actor Young Lady 1 1000048
Michael Goodwin Actor Helmsman 1 1000047
Gary Sundown Actor Messenger 1 1000046
James McDonagh Actor Cabin Boy 3 1 1000045
Steven Dawn Actor Goldsmith 1 1000038
Colin Cox Actor Cox 1 1000037
Janine Duvitski Actor Mary 1 1000030
Ford Flannagan Actor Winthrop 1 1000029
Jake Curran Actor James 1 1000028
Thomas Clair Actor Patawomeck 1 1000027
Bev Appleton Actor Small 1 1000031
Alexandra W B Malick Actor Queen Anne 1 1000032
Chris J Nelson Actor Chris 1 1000036
Brian Merrick Actor Assailant 1 1000035
Jonathan Gonitel Actor Thomas - 4 yrs 1 1000034
E Danny Murphy Actor Bosun 1 1000033
Jason Acimovic Assistant Location Manager n/a 194 5000023
Emmanuel Lubezki Director of Photography n/a 120780 6000001
Ronald H Sachs Greensman Stand-By Greens 201 9000018
Craig M Taylor Greensman Greensman Foreman 201 9000019
Tommy Grimes Greensman Stand-By Greens 201 9000017
Jeff DeBell Greensman n/a 201 9000016
Kenneth Bryant Leadman n/a 433 9000015
Cherie Bowers Greensman n/a 201 9000020
James Fulgham Greensman n/a 201 9000021
Robert Schleinig Assistant Set Decorator n/a 316 9000025
Anthony Huff Gang Boss n/a 121117 9000024
Eric M Gruber Gang Boss n/a 121117 9000023
Christopher Deane Gang Boss n/a 121117 9000022
Casey Smith Painter n/a 200 9000014
Jeff Juberget Painter n/a 200 9000013
Michael Raybould Set Dresser n/a 197 9000006
Gordon McVay Set Dresser n/a 197 9000005
Sarah Hauldren Art Director (UK Unit) 183 9000004
David Crank Art Director n/a 183 9000003
Taylor S Reese Set Dresser n/a 197 9000007
Dale Haugo Scenic Artist Charge Scenic 745 9000008
Rolfe D Eubank Painter n/a 200 9000012
Michael H Clark Painter n/a 200 9000011
Stephanie Macomber Scenic Artist On Set Scenic 745 9000010
Richard Salinas Scenic Artist Scenic Foreman 745 9000009
Jonathan Short Assistant Art Director n/a 315 9000026
Beth Morris Art Department Coordinator n/a 195 9000027
Caitlin McKenna Voice Casting ADR Voice Casting 189 10000017
Shannon Cain Extras Casting Assistant n/a 120970 10000016
Matt Burchfield Extras Casting Assistant n/a 120970 10000015
Jeanne Boisineau Extras Casting n/a 120851 10000014
Jessica Dolinger Executive Music Clearance Executive 120806 11000001
Paul Prokop Executive in Charge Executive in Charge of Finance 120791 11000002
Dana Belcastro Production Executive n/a 118216 11000007
Erik Holmberg Executive in Charge of Production n/a 118217 11000005
Paul Broucek Executive in Charge Executive in Charge of Music 120791 11000004
Colin Farrell Actor John Smith 1 1000001
Shannon Cain Local Casting Local Casting Assistant 121094 10000013
Matt Burchfield Local Casting Local Casting Assistant 121094 10000012
Rene Haynes Casting Director (Native American) 157 10000003
Kathleen Driscoll-Mohler Casting Director n/a 157 10000002
Francine Maisler Casting Director n/a 157 10000001
David Satterfield Art Assistant Art Department Production Assistant 120974 9000028
Celestia Fox Casting UK Casting 179 10000004
Sam Stevenson Casting Associate UK Casting Associate 160 10000007
Jeanne Boisineau Local Casting n/a 121094 10000011
Alex Johnson Casting Assistant UK Casting Assistant 177 10000010
Sunday Boling Casting Assistant US Casting Assistant 177 10000009
Megan Moran Casting Assistant US Casting Assistant 177 10000008
Jim Erickson Set Decorator n/a 165 9000002
Jack Fisk Production Designer n/a 164 9000001
Steven J Scott Color Digital Color Supervisor 121024 6000017
Richard Chew Editor n/a 172 7000001
Jim Passon Color Timer n/a 120921 6000016
Merie Weismiller Photography Still Photographer 120835 6000015
Craig Bloor Assistant Camera First Assistant Camera(UK Unit) 233 6000014
Hank Corwin Editor n/a 172 7000002
Saar Klein Editor n/a 172 7000003
Patrick Thornhill Assistant Editor n/a 203 7000007
Liv Torgerson Assistant Editor First Assistant Editor 203 7000006
Susan Dudeck Dialogue Editor n/a 204 7000005
Mark Yoshikawa Editor n/a 172 7000004
Robert Binall Assistant Camera First Assistant Camera(UK Unit) 233 6000013
Richard Masino Assistant Camera Second Assistant "B" Camera 233 6000012
Jorg Widmer Steadicam Operator n/a 232 6000005
Max Fischer Camera Operator "B" Camera Operator 239 6000004
Jorg Widmer Camera Operator n/a 239 6000003
Pete Romano Director of Photography Underwater Director of Photography 120780 6000002
Jim McConkey Steadicam Operator n/a 232 6000006
Todd Avery Camera Camera Loader 120798 6000007
Darin Moran Assistant Camera First Assistant "B" Camera 233 6000011
Dana S Kroeger Assistant Camera Second Assistant "A" Camera 233 6000010
Harry Zimmerman Assistant Camera First Assistant "A" Camera 233 6000009
Christine Fiers Camera Camera Loader "B" Unit 120798 6000008
Matthew Walcutt Assistant Editor n/a 203 7000008
James Horner Composer n/a 120836 8000001
Kevin Kliesch Original Music Orchestrations 120838 8000025
Jon Kull Original Music Orchestrations 120838 8000024
Randy Kerber Original Music Orchestrations 120838 8000023
James Horner Original Music Orchestrations 120838 8000022
Tony Hinnigan Performer Ethnic Woodwinds 120819 8000026
Netherlands Radio Philharmonic Orchestra Performer Music Performer("Vorspiel to Das Rheingold") 120819 8000027
Simon Rhodes Score Recording n/a 120840 8000041
Simon Rhodes Score Mixing n/a 120927 8000040
The Concentus Hungaricus Performer Music Performer("Piano Concerto No. 23") 120819 8000029
Jeno Jando Performer Music Performer("Piano Concerto No. 23") 120819 8000028
Sylvia Wells Music Supervisor Music Scoring Supervisor 120872 8000021
Randy Kerber Music Engineer Synthesizer Programming 120837 8000020
Sandy DeCrescent Music Contractor n/a 121013 8000013
Wolfgang Amadeus Mozart Music ("Piano Concerto No. 23") 120781 8000004
Richard Wagner Music ("Vorspiel to Das Rheingold") 120781 8000003
Ben Johnson Lyrics ("Melt Earth to Sea") 120871 8000002
Bob Bornstein Music Coordinator Music Preparation 206 8000014
Richard Bernstein Music Editor n/a 214 8000015
Ian Underwood Music Engineer Synthesizer Programming 120837 8000019
Pete Germansen Music Engineer Recordist 120837 8000018
Barbara McDermott Music Editor n/a 214 8000017
Philip Tallman Music Editor n/a 214 8000016
Jack Deutchman Post-Production Executive n/a 120876 11000008
Synopsis
In the early years of the 17th century, North America is much as it has been for the previous five thousand years--a vast land of seemingly endless primeval wilderness populated by an intricate network of tribal cultures. Although these nations live in graceful harmony with their environment, their relations with each other are a bit more uneasy. All it will take to upset the balance is an intrusion from the outside. On a spring day in April of 1607, three diminutive ships bearing 103 men sail into this world from their distant home, the island kingdom of England, three thousand miles to the east across a vast ocean. On behalf of their sponsor, the royally chartered Virginia Company, they are seeking to establish a cultural, religious, and economic foothold on the coast of what they regard as the New World. The lead ship of the tiny flotilla is called the Susan Constant. Shackled below decks in her brig is a rebellious 27-year-old named John Smith, destined to be hanged for insubordination as soon as the ship reaches land. A veteran of countless European wars, Smith is a soldier of fortune. He is too talented and popular to have his neck stretched by his own people, and is freed by Captain Christopher Newport soon after the Susan Constant drops anchor. As Captain Newport knows--and the colonists will soon discover--surviving in this unknown wilderness will require the services of every able-bodied man--particularly one of Smith's abilities. Though they don't realize it at the time, Newport and his band of British settlers have landed in the midst of a sophisticated Native American empire ruled by the powerful chieftain Powhatan. To the colonists, it may be a new world. But to Powhatan and his people, it's an ancient world--and the only one they have ever known. The English struggle from the beginning, unable--or, in some cases, stubbornly unwilling--to fend for themselves. Smith, searching for assistance from the local tribesmen, chances upon a young woman who at first seems to be more woodland sprite than human being. A willful and impetuous young woman whose family and friends affectionately call her "Pocahontas"--or "playful one"--she is the favorite of Powhatan's children. Before long a bond develops between Smith and Pocahontas, a bond so powerful that it transcends friendship or even romance.