Lord of War (2005)

Lord of War
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 2hr 2mins.
Genres Drama, Crime, Action, Spy, Technology
Keywords character study, psychological
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Nicolas Cage Actor Yuri Orlov 1 1000001
Jared Leto Actor Vitaly Orlov 1 1000002
Bridget Moynahan Actor Ava Fontaine 1 1000003
Ian Holm Actor Simeon Weisz 1 1000004
Eamonn Walker Actor Baptiste Senior 1 1000005
Sammi Rotibi Actor Andre Baptiste Junior 1 1000006
Ethan Hawke Actor Jack Valentine 1 1000007
Shake Toukhmanian Actor Irina Orlov 1 1000008
Jean Nshanian Actor Anatoly Orlov 1 1000009
Jared Burke Actor Ukranian Mobster 1 1000010
Eric Uys Actor Ukranian Mobster 1 1000011
David Shumbris Actor Ukranian Mobster 1 1000012
Stewart Morgan Actor Ukranian Mobster 1 1000013
Jasper Lenz Actor Gregor 1 1000014
Stephen Gregor Actor Eli Kurtzman 1 1000015
Kobus Marx Actor Boris 1 1000016
Stephan De Abreau Actor Liev 1 1000017
Jeremy Crutchley Actor Arms Fair Salesman 1 1000018
Tanya Finch Actor Ingrid 1 1000019
Lize Jooste Actor Natasha 1 1000020
Yaseen Abdullah Actor Lebanese Customer 1 1000021
Donald Sutherland Actor Colonel Oliver Southern 1 1000022
David Harman Actor Colonel Oliver Southern 1 1000023
Neil Tweddle Actor Colonel Oliver Southern 1 1000024
Prosper Hakiziman Actor Somalian Freedom Fighter 1 1000025
Yi Zhang Actor Borneo Officer 1 1000026
Sajid Khan Actor Mujahadeen Leader 1 1000027
John Sferopoulos Actor Freighter Captain 1 1000028
Gamiet Petersen Actor "Kono" Painter 1 1000029
Danie Struwig Actor Interpol Agent Ryan 1 1000030
Toni Caprari Actor Raoul 1 1000031
Jack Niccol Actor Young Nicolai 1 1000032
Annelene Terblanche Actor Angel 1 1000033
Stanislav Majer Actor Ukranian Guard 1 1000034
Eugene Lazarev Actor Uncle Dmitri 1 1000035
Zdenek Pechacek Actor Ukraine Major 1 1000036
Weston Cage Actor Vladimir 1 1000037
Larissa Bond Actor Alena 1 1000038
Gugulethu Zulu Actor Andre's Driver 1 1000039
Debbie Jones Actor Cheerleader Mariama 1 1000040
Mirriam Ngomani Actor Cheerleader Asura 1 1000041
Tayo Oyekoya Actor Liberian Lieutenant 1 1000042
Dexter N'Wanya Actor Hotel Africa Porter 1 1000043
Yule Masiteng Actor Head Porter 1 1000044
Liya Kebede Actor Faith 1 1000045
Jasmine Burgess Actor Gloria 1 1000046
Siyamthanda Ndlangalavu Actor Boy Lieutenant 1 1000047
Tanit Phoenix Actor Candy 1 1000048
Kutcha Hardy Actor Interpol Agent Maxwell 1 1000049
Konstantin Egorov Actor Aleksei 1 1000050
Vadim Dobrin Actor Leonid 1 1000051
Hlomla Dandala Actor Interpol Pilot 1 1000052
Tony Kgoroge Actor Mbizi 1 1000053
Young Bakubas Actor Hotel Africa Band 1 1000054
Jerry Mofokeng Actor Ernest 1 1000055
Mzwanele Jafta Actor General "No Living Thing" 1 1000056
Carlin April Actor Jewel 1 1000057
Masisi Ndlumbini Actor Sadio 1 1000058
Bupe Chanda Actor Saran 1 1000059
Sonni Chidiebere Actor Monrovian Militiaman 1 1000060
Sydney Hall Actor Monrovian Militiaman 1 1000061
Nalu Tripician Actor Older Nicolai 1 1000062
Jonathan Ave Actor Interpol Agent James 1 1000063
Akin Omotoso Actor General Solomon 1 1000064
Steven Ruge Actor ATF Agent Callahan 1 1000065
Ali Mk Actor Sudan Border Guard 1 1000066
Mohamed Omar Actor Sudan Border Guard 1 1000067
Andrew Niccol Director n/a 2 2000001
Philippe Rousselet Producer n/a 3 3000001
Nicolas Cage Producer n/a 3 3000002
Norm Golightly Producer n/a 3 3000003
Andrew Niccol Producer n/a 3 3000004
Christopher Roberts Producer n/a 3 3000005
Andreas Grosch Producer n/a 3 3000006
Teri-Lin Robertson Producer Reeleyes Producer(South Africa Unit) 3 3000007
Christopher Eberts Executive Producer n/a 174 3000008
Fabrice Gianfermi Executive Producer n/a 174 3000009
Bradley Cramp Executive Producer n/a 174 3000010
Andreas Schmid Executive Producer n/a 174 3000011
Gary Hamilton Executive Producer n/a 174 3000012
Michael Mendelsohn Executive Producer n/a 174 3000013
James Stern Executive Producer n/a 174 3000014
Douglas Hansen Co-Producer n/a 170 3000015
James Vidal Associate Producer n/a 171 3000016
Andrew Niccol Screenplay n/a 120778 4000001
Natascha Tillmanns Unit Production Manager (New York Unit) 182 5000001
Mick Snell Unit Manager (South Africa Unit) 120832 5000002
Beukes Van Graan Unit Manager (South Africa Unit) 120832 5000003
Paul Brassell Unit Manager Unit Standby(South Africa Unit) 120832 5000004
Pavel Muller Unit Manager (Czech Republic Unit) 120832 5000005
Arie Bohrer Production Supervisor (VIP) 307 5000006
Ronaldo Vasconcellos Line Producer n/a 161 5000007
Darren Goldberg Line Producer (New York Unit) 161 5000008
Greig Buckle Line Producer (South Africa Unit) 161 5000009
Artemio Benki Line Producer (Czech Republic Unit) 161 5000010
Theresa Ryan Production Manager (South Africa Unit) 305 5000011
Simeon Mouton Production Manager Camp Manager(South Africa Unit) 305 5000012
Gary Cameron Production Manager Studio Manager(South Africa Unit) 305 5000013
Ivan Filus Production Manager (Czech Republic Unit) 305 5000014
Matthew Penry-Davey Assistant Director First Assistant Director 163 5000015
Fiona Gosden Assistant Director Second Assistant Director 163 5000016
Mike Meador Assistant Director First Assistant Director(New York Unit) 163 5000017
Maya Choldin Assistant Director Second Assistant Director(New York Unit) 163 5000018
Robert Dickerson Assistant Director Second Second Assistant Director(New York Unit) 163 5000019
Dale Butler Assistant Director Co-Second Assistant Director(South Africa Unit) 163 5000020
Corrie Turner Assistant Director Third Assistant Director(South Africa Unit) 163 5000021
Petr Hartl Assistant Director Second Assistant Director(Czech Republic Unit) 163 5000022
Daniel Sura Assistant Director Second Second Assistant Director(Czech Republic Unit) 163 5000023
Nathalie Samanon Post-Production Supervisor n/a 120796 5000024
Christopher Marsh Location Manager (New York Unit) 193 5000025
Mick Snell Location Manager (South Africa Unit) 193 5000026
Hynek Svoboda Location Manager (Czech Republic Unit) 193 5000027
Morag Cameron Script Supervisor n/a 191 5000028
Martha Pinson Script Supervisor (New York Unit) 191 5000029
James Biddle Production Coordinator n/a 162 5000030
Daniel Wagner Production Coordinator (New York Unit) 162 5000031
Lynette Ely Production Coordinator (South Africa Unit) 162 5000032
Jan Seidl Production Coordinator (Czech Republic Unit) 162 5000033
Kerstin Dyroff Production Coordinator (VIP) 162 5000034
Nicole Haeussermann Production Coordinator (Ascendant Pictures) 162 5000035
James Price Location Scout (New York Unit) 311 5000036
Peter Currey Location Scout Location Scout/Captain(South Africa Unit) 311 5000037
Shavonne Hill Location Scout (South Africa Unit) 311 5000038
Dan Tresca Location Assistant (New York Unit) 120947 5000039
Patrick Huber Location Assistant (New York Unit) 120947 5000040
Marcy Patterson DGA Trainee (New York Unit) 120878 5000041
Myrto Makrides Continuity Continuity Trainee(South Africa Unit) 890 5000042
Amy Dempsey Assistant Production Coordinator (New York Unit) 192 5000043
Kat Donahue Assistant Location Manager (New York Unit) 194 5000044
Petr Matuscak Assistant Location Manager (Czech Republic Unit) 194 5000045
Amir Mokri Director of Photography n/a 120780 6000001
Peter Belcher Camera Operator "A" Camera Operator 239 6000002
Patrick Capone Camera Operator "A" Camera Operator(New York Unit) 239 6000003
Stephen Consentino Camera Operator "B" Camera Operator(New York Unit) 239 6000004
Adi Visser Assistant Camera First Assistant "A" Camera 233 6000005
Neil Baillie Assistant Camera Second Assistant "A" Camera 233 6000006
Trevor Brown Assistant Camera "B" Camera Operator 233 6000007
Justin Brokensha Assistant Camera First Assistant "B" Camera 233 6000008
Bobby Mancuso Assistant Camera First Assistant "A" Camera(New York Unit) 233 6000009
Scott Tinsley Assistant Camera Second Assistant "A" Camera(New York Unit) 233 6000010
Timothy Metivier Assistant Camera First Assistant "B" Camera(New York Unit) 233 6000011
Jaime Fitzpatrick Assistant Camera Second Assistant "B" Camera(New York Unit) 233 6000012
Christopher Summers Assistant Camera Second Assistant "B" Camera(South Africa Unit) 233 6000013
Martin Brych Assistant Camera Second Assistant "B" Camera(Czech Republic Unit) 233 6000014
Anthony English Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000015
Nils Johnson Video Assist/Playback Video Assist Operator(New York Unit) 120899 6000016
Johannes Thejane Video Assist/Playback Video Assist Trainee(South Africa Unit) 120899 6000017
Garth Stead Photography Still Photographer 120835 6000018
Barry Wetcher Photography Still Photographer(New York Unit) 120835 6000019
Jeremy Weishaar Loader (New York Unit) 120956 6000020
Michael Corker Loader Dark Room Loader(South Africa Unit) 120956 6000021
Frantisek Wirth Loader (Czech Republic Unit) 120956 6000022
Zach Staenberg Editor n/a 172 7000001
Jose Zuniga Editing Lineup(Fotokem Digital Film Services) 120901 7000002
Mike Griffin Editing Lineup(Fotokem Digital Film Services) 120901 7000003
Mike Piascik Editing Lineup(Fotokem Digital Film Services) 120901 7000004
Stephanie Flack Dialogue Editor n/a 204 7000005
Bob Berman Assistant Editor First Assistant Editor 203 7000006
Jonny Winograd Assistant Editor First Assistant Editor 203 7000007
Petr Geertsema Assistant Editor (South Africa Unit) 203 7000008
Antonio Pinto Music n/a 120781 8000001
Dimitri Yachino Music ("Volga's Boatmen's Song") 120781 8000002
A. R. Rahman Music ("Mumbai Theme Tune") 120781 8000003
Ed Cortez Music Conductor n/a 120818 8000004
David Sabee Music Contractor (SeattleMusic Recording Services) 121013 8000005
Natalie Baartz Music Coordinator n/a 206 8000006
Marilia Franco Music Coordinator Score Coordinator(Sao Paulo) 206 8000007
riki carignan Music Coordinator Scoring Coordinator(SeattleMusic Recording Services) 206 8000008
Julie Pearce Music Editor n/a 214 8000009
Gui Amabis Music Engineer Programming 120837 8000010
Kory Kruckenberg Music Engineer Protools Engineer(SeattleMusic Recording Services) 120837 8000011
Josh Evans Music Engineer Second Engineer(SeattleMusic Recording Services) 120837 8000012
John Winters Music Engineer Stage Technician(SeattleMusic Recording Services) 120837 8000013
John Bissell Music Supervisor n/a 120872 8000014
Ed Cortez Original Music Orchestrations 120838 8000015
Mauricio Alves Performer Featured Musician 120819 8000016
Lingui Amabis Performer Featured Musician 120819 8000017
Luis Brito Performer Featured Musician 120819 8000018
Ceu Performer Featured Musician 120819 8000019
Joao Do Bando Performer Featured Musician 120819 8000020
Edson Guidetti Performer Featured Musician 120819 8000021
Yaniel Mattos Performer Featured Musician 120819 8000022
Alexandre Mazac Performer Featured Musician 120819 8000023
Antonio Pinto Performer Featured Musician 120819 8000024
Nelson Rios Performer Featured Musician 120819 8000025
Siba Performer Featured Musician 120819 8000026
The National Tatarsan Orchestra and Choir Performer Music Performer("Volga's Boatmen's Song") 120819 8000028
A. R. Rahman Performer Music Performer("Mumbai Theme Tune") 120819 8000029
John Kurlander Score Mixing Music Scoring Mixer(SeattleMusic Recording Services) 120927 8000030
Sergio Kerlakian Score Recording Music Recording(Saxanp Studios, Sao Paulo, Brazil) 120840 8000031
Gui Amabis Score Recording Music Recording(Saxanp Studios, Sao Paulo, Brazil) 120840 8000032
Stephen Stills Song ("For What It's Worth") 120859 8000033
Berry Gordy Song ("Money (That's What I Want)") 120859 8000034
Janie Bradford Song ("Money (That's What I Want)") 120859 8000035
Mack David Song ("La Vie En Rose") 120859 8000036
Edith Gassion Song ("La Vie En Rose") 120859 8000037
Luis Gugliemi Song ("La Vie En Rose") 120859 8000038
David Bowie Song ("Young Americans") 120859 8000039
J Cale Song ("Cocaine") 120859 8000040
Edward Pola Song ("It's The Most Wonderful Time Of The Year") 120859 8000041
George Wyle Song ("It's The Most Wonderful Time Of The Year") 120859 8000042
Scott Nickoley Song ("U Ready To Die") 120859 8000043
Jamie Dunlap Song ("U Ready To Die") 120859 8000044
Darren Milton Song ("U Ready To Die") 120859 8000045
Hope Sandoval Song ("Fade Into You") 120859 8000046
David Roback Song ("Fade Into You") 120859 8000047
Leonard Cohen Song ("Hallelujah") 120859 8000048
Haim Zinowitch Song ("D-Tune") 120859 8000049
Tommy Biran Song ("D-Tune") 120859 8000050
Bert Kalmar Song ("A Kiss To Build A Dream On") 120859 8000051
Harry Ruby Song ("A Kiss To Build A Dream On") 120859 8000052
Oscar Hammerstein Song ("A Kiss To Build A Dream On") 120859 8000053
Senen Reyes Song ("Kill That") 120859 8000054
Jeremy Fleener Song ("Kill That") 120859 8000055
Andy Zambrano Song ("Kill That") 120859 8000056
Geoff Barrow Song ("Glory Box") 120859 8000057
Beth Gibbons Song ("Glory Box") 120859 8000058
Adrian Utley Song ("Glory Box") 120859 8000059
Issa Bagayogo Song ("Diarabi") 120859 8000060
Yves Wernert Song ("Diarabi") 120859 8000061
Wawnkebulua Domingos Song ("Mama Africa") 120859 8000062
Cheikh Lo Song ("Bobo-Dioulasso") 120859 8000063
Habib Faye Song ("Bobo-Dioulasso") 120859 8000064
Grace Jones Song Performer ("La Vie En Rose") 120788 8000067
David Bowie Song Performer ("Young Americans") 120788 8000068
Gustavo Santaolalla Song Performer ("Coyita") 120788 8000069
Eric Clapton Song Performer ("Cocaine") 120788 8000070
Andy Williams Song Performer ("It's The Most Wonderful Time Of The Year") 120788 8000071
Jeff Buckley Song Performer ("Hallelujah") 120788 8000074
Zino and Tommy Song Performer ("D-Tune") 120788 8000075
Louis Armstrong Song Performer ("A Kiss To Build A Dream On") 120788 8000076
SX-10 Song Performer ("Kill That") 120788 8000077
Issa Bagayogo Song Performer ("Diarabi") 120788 8000079
Young Bakubas Song Performer ("Mama Africa") 120788 8000080
Cheikh Lo Song Performer ("Bobo-Dioulasso") 120788 8000081
Jean-Vincent Puzos Production Designer n/a 164 9000001
Donna Hamilton Set Decorator n/a 165 9000002
Donna Hamilton Set Decorator (New York Unit) 165 9000003
Henry Du Rand Set Decorator (South Africa Unit) 165 9000004
Fred Du Preez Set Decorator (South Africa Unit) 165 9000005
Stephen Carter Art Director n/a 183 9000006
Stephen Carter Art Director (New York Unit) 183 9000007
Michael Berg Art Director (South Africa Unit) 183 9000008
Martin Kurel Art Director (Czech Republic Unit) 183 9000009
Lufundo Ntshokoma Swing Gang (South Africa Unit) 434 9000010
Lennox Twalo Swing Gang (South Africa Unit) 434 9000011
Sydney Ntshokoma Swing Gang (South Africa Unit) 434 9000012
Victor Camagu Swing Gang (South Africa Unit) 434 9000013
Tom Heaps Set Dresser (New York Unit) 197 9000014
Guy Potgieter Set Dresser (South Africa Unit) 197 9000015
Maria Siebert Set Dresser (South Africa Unit) 197 9000016
Nicky Homann Set Dresser (South Africa Unit) 197 9000017
Pete Cadek Set Dresser (Czech Republic Unit) 197 9000018
Ondrej Stibal Set Dresser (Czech Republic Unit) 197 9000019
Alexander Gorodetsky Scenic Artist Scenic Charge(New York Unit) 745 9000020
Quang Nguyen Scenic Artist Scenic Foreman(New York Unit) 745 9000021
James Donahue Scenic Artist On Set Scenic(New York Unit) 745 9000022
Jeannine Dekker Scenic Artist Lead Scenics(South Africa Unit) 745 9000023
Janine Coleman Scenic Artist Lead Scenics(South Africa Unit) 745 9000024
Michael Matshaba Scenic Artist Scenics(South Africa Unit) 745 9000025
Lynn Watkins Scenic Artist Scenics(South Africa Unit) 745 9000026
Marco Guidetti Scenic Artist Scenics(South Africa Unit) 745 9000027
Dana Weiner Scenic Artist Scenics(South Africa Unit) 745 9000028
Samantha Barros Scenic Artist Scenic Assistant(South Africa Unit) 745 9000029
Julian Carver Scenic Artist Scenic Assistant(South Africa Unit) 745 9000030
Etienne Harris Scenic Artist Scenic Assistant(South Africa Unit) 745 9000031
Jose Mateus Scenic Artist Scenic Assistant(South Africa Unit) 745 9000032
James Williams Scenic Artist Scenic Assistant(South Africa Unit) 745 9000033
Hoosain Gamieldien Scenic Artist Scenic Assistant(South Africa Unit) 745 9000034
Eve Dumont Scenic Artist Scenic Assistant(South Africa Unit) 745 9000035
Christopher Isaacs Scenic Artist Scenic Assistant(South Africa Unit) 745 9000036
Shaun Abrahams Scenic Artist Scenic Assistant(South Africa Unit) 745 9000037
Izan McClean Scenic Artist Scenic Assistant(South Africa Unit) 745 9000038
Moenieb Fisher Scenic Artist Scenic Assistant(South Africa Unit) 745 9000039
Ebrahiem Clayton Scenic Artist Scenic Mixer(South Africa Unit) 745 9000040
Ricardo Williams Scenic Artist Scenic Mixer(South Africa Unit) 745 9000041
Noesaf Solomons Scenic Artist Scenic Mixer(South Africa Unit) 745 9000042
Muneer Adams Scenic Artist Scenic Mixer(South Africa Unit) 745 9000043
Mildre Oosthuizen Model Maker Model Builder(South Africa Unit) 121081 9000044
Kobus Van Heerden Model Maker Model Builder(South Africa Unit) 121081 9000045
Gerard Pineo Leadman (New York Unit) 433 9000046
Cameon Thackwell Leadman (South Africa Unit) 433 9000047
Peter Jones Illustrator Draughtsman(South Africa Unit) 600 9000048
Vivienne Gray Illustrator Draughtswoman(South Africa Unit) 600 9000049
George Drohan Dresser On Set Dresser(New York Unit) 120967 9000050
Sacha Beattie Dresser On-Set Dresser(South Africa Unit) 120967 9000051
Jerome Brown Assistant Set Dresser (South Africa Unit) 121108 9000052
Craig Griffin Assistant Set Dresser (South Africa Unit) 121108 9000053
Rena DeAngelo Assistant Set Decorator (New York Unit) 316 9000054
Deborah Jensen Assistant Art Director (New York Unit) 315 9000055
Egbert Kruger Assistant Art Director (South Africa Unit) 315 9000056
Katerina Kopicova Assistant Art Director (Czech Republic Unit) 315 9000057
Kelly Solomon Art Department Coordinator (New York Unit) 195 9000058
Tracy Moseley Art Department Coordinator (South Africa Unit) 195 9000059
Lila Swanepoel Art Department Art Department Runner(South Africa Unit) 120843 9000060
Clinton Marais Art Assistant Art Department Office Assistant(South Africa Unit) 120974 9000061
Mindy Marin Casting Director n/a 157 10000001
Christa Schamberger Casting (Johannesburg) 179 10000002
Jessica Horvathova Casting (Czech Republic Unit) 179 10000003
Ana Feyder Casting (Cape Town) 179 10000004
Cathy Weiner Casting Associate n/a 160 10000005
Belinda Bradford Casting Assistant (Johannesburg) 177 10000006
Janine Holthuysen Casting Assistant (Cape Town) 177 10000007
Karen Etcoff Extras Casting (New York Unit) 120851 10000008
Mito Skellern Extras Casting (South Africa Unit) 120851 10000009
Jean-Claude Boketsu Extras Casting Extras Casting Coordinator(South Africa Unit) 120851 10000010
Yvette Kruger Extras Casting Extras Casting Coordinator(South Africa Unit) 120851 10000011
Hayley Ross Extras Casting Extras Casting Coordinator(South Africa Unit) 120851 10000012
Ruben Ter-Akopow Extras Casting (Czech Republic Unit) 120851 10000013
Matthieu Sorreda Extras Casting Assistant (South Africa Unit) 120970 10000014
Vukile Mooseli Extras Casting Assistant (South Africa Unit) 120970 10000015
Riana Alfreds Extras Casting Assistant (South Africa Unit) 120970 10000016
Vusumsi Mooseli Extras Casting Assistant (South Africa Unit) 120970 10000017
Barbara Harris Voice Casting ADR Voice Casting 189 10000018
Kia Jam Executive in Charge of Production (Ascendant Pictures) 118217 11000001
Shane Bunce Production Executive Reeleyes Production Executive(South Africa Unit) 118216 11000002
James Wright Consultant Dolby Sound Consultant 120784 12000001
Ariana Morgenstern Consultant Music Consultant 120784 12000002
Bankole Omotoso Technical Advisor West African Technical Advisor 537 12000003
Tarek Davids Liaison Catering Liaison(South Africa Unit) 121064 12000004
Sophia Lansky Dialect Coach Russian Dialect Coach 666 12000005
Natalia Ramazanovich Dialect Coach Russian Dialect Coach 666 12000006
Scott Davison Dialect Coach Spanish Dialect Coach 666 12000007
Jose Hares Dialect Coach Spanish Dialect Coach 666 12000008
Gang Gong Dialect Coach Mandarin Dialect Coach 666 12000009
Mohammed Elkurdi Dialect Coach Arabic Dialect Coach 666 12000010
Judyie Al-Bilali Dialect Coach American Dialect Coach 666 12000011
Vera Kohakova Dialect Coach Russian Dialect Coach(Czech Republic Unit) 666 12000012
Lance Peters Advisor Military Advisor(South Africa Unit) 120821 12000013
Claudia Sendlbeck-Schickor Advisor Tax Advisor(KPMG) 120821 12000014
Joanna Brett Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Michelle Skoby Assistant Costume Designer (Los Angeles) 252 13000002
Elisabetta Beraldo Costume Designer n/a 169 13000003
Moira Meyer Costume Supervisor (South Africa Unit) 120895 13000004
Leonie Roberts Costume Supervisor On-Set Costume Supervisor(South Africa Unit) 120895 13000005
Clinton Booyse Costume Supervisor Extras Costume Supervisor(South Africa Unit) 120895 13000006
Maritha Visagie Costume Supervisor Costume Breakdown Supervisor(South Africa Unit) 120895 13000007
Rae Donnelly Costumer Mr Cage's Costumer 120880 13000008
David Davenport Costumer Mr Cage's Costumer(New York Unit) 120880 13000009
Nina Johnston Costumer Additional Costumer(New York Unit) 120880 13000010
Rick De Souza Costumer (South Africa Unit) 120880 13000011
Adrienne Wolpert Costumer Mr Cage's Assistant Costumer(South Africa Unit) 120880 13000012
Mandy Hendler Costumer Assistant to Costume Designer(South Africa Unit) 120880 13000013
Jirina Eisenhamerova Costumer (Czech Republic Unit) 120880 13000014
Michelle Karavoussanos Costumes Costume Buyer(South Africa Unit) 120828 13000015
Kirsten Dauth Costumes Costume Breakdown Assistant(South Africa Unit) 120828 13000016
Chiara Allegrucci Hair Extras Key Hair & Makeup(South Africa Unit) 120794 13000017
Melissa Slabbert Hair Additional Hair & Makeup(South Africa Unit) 120794 13000018
Claudia Campobasso Hair Additional Hair & Makeup(South Africa Unit) 120794 13000019
Johan Nel Hair Additional Hair & Makeup(South Africa Unit) 120794 13000020
Patricia Grande Hair Stylist (New York Unit) 120799 13000021
Qody Armstrong Hair Stylist Second Hair Stylist(New York Unit) 120799 13000022
Jiri Farkas Hair Stylist (Czech Republic Unit) 120799 13000023
Larry Waggoner Hairdresser Mr Cage's Hairdresser 121014 13000024
Sue Michael Hairdresser n/a 121014 13000025
Fernanda Luz Hairdresser (South Africa Unit) 121014 13000026
Jacomina Jankowitz Key Costumer Key Costume Standby 351 13000027
Cheryl Kilbourne-Kimpton Key Costumer (New York Unit) 351 13000028
Sue Michael Makeup n/a 353 13000029
Alan Weisinger Makeup Artist Mr Cage's Makeup Artist 120801 13000030
Eva Polywka Makeup Artist (New York Unit) 120801 13000031
Gloria Grant Makeup Artist Second Makeup Artist(New York Unit) 120801 13000032
Christa Schoeman Makeup Artist (South Africa Unit) 120801 13000033
Jiri Farkas Makeup Artist (Czech Republic Unit) 120801 13000034
Jaroslav Samal Makeup Artist (Czech Republic Unit) 120801 13000035
Josephine Pegram Tailor Seamstress(South Africa Unit) 120990 13000036
Hana Sudova Tailor (Czech Republic Unit) 120990 13000037
Rhonney Greene Wardrobe Wardrobe Department Coordinator(New York Unit) 120823 13000038
Matthew Manson Wardrobe Wardrobe Department Coordinator(New York Unit) 120823 13000039
Widaad Williams Wardrobe Assistant Costume Assistant(South Africa Unit) 120809 13000040
Tracy Cloete Wardrobe Assistant Costume Assistant(South Africa Unit) 120809 13000041
Althea McPhearson Wardrobe Assistant Costume Assistant(South Africa Unit) 120809 13000042
Elizabeth Rupert Wardrobe Assistant Costume Assistant(South Africa Unit) 120809 13000043
Carol Isaacs Wardrobe Assistant Costume Assistant(South Africa Unit) 120809 13000044
Natalie October Wardrobe Assistant Costume Assistant(South Africa Unit) 120809 13000045
Jeremy Prouse Wardrobe Assistant Costume Assistant(South Africa Unit) 120809 13000046
Marta Jencova Wardrobe Assistant (Czech Republic Unit) 120809 13000047
Bela Friedlova Wardrobe Assistant (Czech Republic Unit) 120809 13000048
Kevin Ritter Wardrobe Supervisor (New York Unit) 120908 13000049
Marcia Patten Wardrobe Supervisor (New York Unit) 120908 13000050
Bob Morgan Wardrobe Supervisor (Los Angeles) 120908 13000051
Hana Kucerova Wardrobe Supervisor (Czech Republic Unit) 120908 13000052
Rick Canelli ADR ADR Recordist 120912 14000001
Julia Evershade ADR Editor n/a 220 14000002
Thomas O'Connell ADR Mixer n/a 227 14000003
Nancy Barker Assistant Sound Editor First Assistant Sound Editor 222 14000004
Nathan Whitehead Assistant Sound Editor n/a 222 14000005
Jacob Riehle Assistant Sound Editor n/a 222 14000006
Arthur Koundouris Boom Operator n/a 215 14000007
Michael Scott Boom Operator (New York Unit) 215 14000008
Monique Reymond Foley Artist n/a 223 14000009
Valerie Davidson Foley Editor n/a 221 14000010
Marla Maguire Foley Editor n/a 221 14000011
Carey Milbradt Foley Mixer n/a 224 14000012
Bill Stein Rerecording Rerecording Engineer 120995 14000013
Eric Lindemann Rerecording Mixer Additional Pre-Mixing 120856 14000014
Lance Brown Rerecording Mixer Additional Pre-Mixing 120856 14000015
Bill Dean Sound Effects Editor n/a 327 14000016
David McRell Sound Engineer Digital Engineer 120916 14000017
Del Martin Sound Engineer Digital Engineer 120916 14000018
Derek Mansvelt Sound Mixer n/a 230 14000019
Paul Massey Sound Mixer n/a 230 14000020
D Hemphill Sound Mixer n/a 230 14000021
Tod Maitland Sound Mixer (New York Unit) 230 14000022
Kim Maitland Sound Recordist (New York Unit) 331 14000023
Tim Gomillion Sound Recordist n/a 331 14000024
Dennis Rogers Sound Recordist n/a 331 14000025
Dane Davis Supervising Sound Editor n/a 328 14000026
Eric Lindemann Supervising Sound Editor n/a 328 14000027
Jim Boniece Rigging Grip (New York Unit) 120944 15000001
Monique Mitchell Rigging Grip Best Boy Rigging Grip(New York Unit) 120944 15000002
Craig Bekker Rigging Grip (South Africa Unit) 120944 15000003
Ryan Faber Rigging Grip Rigging Grip Assistant(South Africa Unit) 120944 15000004
Steven Caddie Rigging Grip Rigging Grip Assistant(South Africa Unit) 120944 15000005
Buddy McBride Rigging Gaffer (New York Unit) 120937 15000006
Donald Reid Rigging Gaffer (South Africa Unit) 120937 15000007
T Reid Rigging Electrician (South Africa Unit) 120958 15000008
Dana Louw Rigging Electrician (South Africa Unit) 120958 15000009
Nick Barrs Rigging Electrician (South Africa Unit) 120958 15000010
Guy Micheletti Key Grip n/a 263 15000011
Mitch Lillian Key Grip (New York Unit) 263 15000012
Ivo Gresak Key Grip (Czech Republic Unit) 263 15000013
Andrew Sweeney Grip Company Grip(New York Unit) 365 15000014
Franz Yeich Grip Company Grip(New York Unit) 365 15000015
Dana Hook Grip Additional Grip(New York Unit) 365 15000016
Brett McDowell Grip Grip Assistant(South Africa Unit) 365 15000017
Mark Hardy Grip Grip Assistant(South Africa Unit) 365 15000018
Lawrence Nepfumbada Grip Grip Assistant/Driver(South Africa Unit) 365 15000019
Allan Gray Grip Grip Trainee(South Africa Unit) 365 15000020
Norbert Kitshoff Grip Remote Head Technician(South Africa Unit) 365 15000021
Keith Saayman Grip Remote Head Technician(South Africa Unit) 365 15000022
Ivo Cervenka Grip (Czech Republic Unit) 365 15000023
Robert Muller Grip Crane Grip(Czech Republic Unit) 365 15000024
Jan Zak Grip Camera Car Operator(Czech Republic Unit) 365 15000025
James Malone Generator Operator Base Camp Genny Operator(New York Unit) 363 15000026
Pete Koola Generator Operator Shooting Genny Operator(New York Unit) 363 15000027
Ben Beukes Generator Operator (South Africa Unit) 363 15000028
Russel Delport Generator Operator Rigging Genny Operator(South Africa Unit) 363 15000029
Kevin Janicelli Gaffer (New York Unit) 268 15000030
Vincent Fletcher Gaffer (South Africa Unit) 268 15000031
Jan Boruvka Gaffer (Czech Republic Unit) 268 15000032
Robert Falcone Electrician (New York Unit) 450 15000033
Richard Neumann Electrician (New York Unit) 450 15000034
Peter Colovito Electrician (New York Unit) 450 15000035
Chris Bower Electrician Shop Electric(New York Unit) 450 15000036
Justin Paterson Electrician (South Africa Unit) 450 15000037
Regan Glover Electrician (South Africa Unit) 450 15000038
Gilliam Schoombee Electrician (South Africa Unit) 450 15000039
Jan Bosch Electrician (South Africa Unit) 450 15000040
Bohumil Kapek Electrician (Czech Republic Unit) 450 15000041
Petr Boubelik Electrician (Czech Republic Unit) 450 15000042
Radek Novak Electrician (Czech Republic Unit) 450 15000043
Vaclav Hrabanek Electrician (Czech Republic Unit) 450 15000044
Ladislav Musil Electrician (Czech Republic Unit) 450 15000045
Rick Marroquin Dolly Grip (New York Unit) 264 15000046
Paul Candrilli Dolly Grip "B" Camera Dolly(New York Unit) 264 15000047
Robert Fischer Dolly Grip (South Africa Unit) 264 15000048
Jiri Gazda Dolly Grip (Czech Republic Unit) 264 15000049
Charlie Marroquin Best Boy Grip (New York Unit) 265 15000050
Gareth David Best Boy Grip (South Africa Unit) 265 15000051
Allen Viner Best Boy Grip (South Africa Unit) 265 15000052
Ben Noble Best Boy Electric (New York Unit) 259 15000053
Igor Jelen Best Boy Electric (Czech Republic Unit) 259 15000054
Richard Ford Best Boy Rigging Best Boy(New York Unit) 120885 15000055
Wayne Shields Best Boy (South Africa Unit) 120885 15000056
Michael Watts Best Boy Rigging Best Boy(South Africa Unit) 120885 15000057
Rachel Plose Production Accountant Financial Controller 282 16000001
Shawn Hamilton Production Accountant (New York Unit) 282 16000002
Sara Jones Production Accountant (South Africa Unit) 282 16000003
Tana Vaneckova Production Accountant (Czech Republic Unit) 282 16000004
Eva-Marie Neufahrt Production Accountant Production Controller(VIP) 282 16000005
Jennifer Pedevilla Accountant Payroll Accountant 120802 16000006
Elizabeth Verghese Accountant Payroll Accountant(New York Unit) 120802 16000007
Lorraine Ralston Accountant Payroll Accountant(South Africa Unit) 120802 16000008
Lenka Pospisilova Accountant (Czech Republic Unit) 120802 16000009
Joseph Woolf Finance Manager Production Financing(Citibank (West), FSB) 120941 16000010
Michael Mendelsohn Finance Manager Bank Financing Arranger(Patriot Advisors, Inc) 120941 16000011
Ronald Myers Post-Production Accountant (Myers & Associates) 120979 16000012
Taylor Marshall-Green Assistant Accountant First Assistant Accountant(New York Unit) 120950 16000013
Tim Cook Assistant Accountant First Assistant Accountant(South Africa Unit) 120950 16000014
Alison Van Biljon Assistant Accountant Second Assistant Accountant(South Africa Unit) 120950 16000015
Lara Stiege Assistant Accountant Petty Cash Clerk(South Africa Unit) 120950 16000016
Lisa Van Der Merwe Assistant Accountant Petty Cash Clerk(South Africa Unit) 120950 16000017
Guy MacLeod Legal Counsel Production Attorney(Irish Ashman) 120913 18000001
Robert Darwell Legal Counsel Production Counsel(Sheppard, Mullin, Richter & Hampton) 120913 18000002
Tom Leo Legal Counsel Production Counsel(Sheppard, Mullin, Richter & Hampton) 120913 18000003
Ann Clark Legal Counsel Production Counsel(Sheppard, Mullin, Richter & Hampton) 120913 18000004
Berit Wetzel Legal Counsel Legal Advisor(Beiten Burkhardt) 120913 18000005
Eddie Yansick Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Paul Siebert Stunt Coordinator Co-Stunt Coordinator(South Africa Unit) 120804 19000002
Cecil Carter Stunt Coordinator (South Africa Unit) 120804 19000003
Eddie Yansick Stunt Double Stunt Double for Nicolas Cage 120980 19000004
George Aguilar Stunts Stunt Driver 240 19000005
Peter Epstein Stunts Stunt Driver 240 19000006
John Centatiempo Stunts Stunt Driver 240 19000007
Manny Siverio Stunts Stunt Driver 240 19000008
Michael Russo Stunts Stunt Driver 240 19000009
Douglas Crosby Stunts Stunt Driver 240 19000010
Voytek Modrzewski Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000011
Magdalena Wysoczanska Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000012
James Mohlabine Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000013
Andy Manxiwa Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000014
Artur Berezin Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000015
Danie Sandenbergh Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000016
Neville Strydom Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000017
Thulani Ndlovu Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000018
Rory Atkinson Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000019
Khosi Masondo Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000020
Lance Elliot Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000021
Warren Lindsay Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000022
Craig Sobotker Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000023
Batshobonke Sipuka Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000024
Vernon Willemse Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000025
Brian Mabelane Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000026
Anton Schutte Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000027
Graeme du Plessis Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000028
Morne Van Tonder Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000029
Johannes Morotolo Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000030
Henry Morris Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000031
Themba Tefo Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000032
Zuko Godobo Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000033
Zacharia Thekiso Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000034
Johan Spilhaus Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000035
Ernest Mabanze Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000036
Deon Joubert Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000037
Joe Phumeza Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000038
Ashley Saul Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000039
Flip Bester Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000040
Lucky Boke Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000041
Nico Fourie Stunts Stunt Team(South Africa Unit) 240 19000042
Jules-Parfait Mboussa Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000043
Teddy Ndayisenga Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000044
Patrick Hatungimana Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000045
Michael Ndenzako Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000046
Phumeza Joe Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000047
Paulina Skorupska Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000048
Kafanga Slambk Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000049
Nerina Labuschagne Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000050
Karen Schroder Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000051
Guyllain Bantu Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000052
Papa Okonda Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000053
Issa Bizoza Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000054
Kim Craig Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000055
Marc Tshibanda Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000056
Patrick Bashala Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000057
Kabwa Odari Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000058
Boniface Sirabahenda Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000059
David Nshimiriman Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000060
Nzokira Kabaste Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000061
Fernando Kalubi Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000062
Said Biyirimama Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000063
Shabani Misigaro Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000064
Elie Ntakalalwa Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000065
Patrick Ntabaza Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000066
Freddy Kamb Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000067
Ricky Bibuka Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000068
Kata Timar Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000069
Sadi Ndayiragije Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000070
Sophie Poland Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000071
Gladwell Siko Stunts Action Extra(South Africa Unit) 240 19000072
Stephen Pope Stunts Stunt Driver 240 19000073
Luke Cornell Animal Wrangler (South Africa Unit) 120863 20000001
Wilfred Kok Carpenter Lead Carpenter(South Africa Unit) 529 21000001
Acqhmat Ismail Carpenter (South Africa Unit) 529 21000002
Ryan Kuhn Carpenter (South Africa Unit) 529 21000003
Gerhard Geldenhuys Carpenter (South Africa Unit) 529 21000004
Garth Price Carpenter (South Africa Unit) 529 21000005
Deno Johnson Carpenter Junior Carpenter(South Africa Unit) 529 21000006
Zane Coetzee Carpenter (South Africa Unit) 529 21000007
Kyle Soule Carpenter (South Africa Unit) 529 21000008
David Dube Carpenter (South Africa Unit) 529 21000009
Mogamet Benjamin Carpenter (South Africa Unit) 529 21000010
Andrew Mbelwa Carpenter (South Africa Unit) 529 21000011
David Smart Carpenter (South Africa Unit) 529 21000012
Brent Drummer Carpenter (South Africa Unit) 529 21000013
Ebrahiem Augustus Carpenter (South Africa Unit) 529 21000014
Robert Daniel Carpenter (South Africa Unit) 529 21000015
Garth Lackay Carpenter (South Africa Unit) 529 21000016
Kevin Raath Carpenter (South Africa Unit) 529 21000017
Geoff Maritz Carpenter (South Africa Unit) 529 21000018
Louis Morais Carpenter (South Africa Unit) 529 21000019
Eugene Ruiters Carpenter (South Africa Unit) 529 21000020
Wayne Matthee Carpenter (South Africa Unit) 529 21000021
Gareth Roux Carpenter (South Africa Unit) 529 21000022
Sheldon Price Carpenter (South Africa Unit) 529 21000023
Andre Van Vuuren Carpenter (South Africa Unit) 529 21000024
Duncan Stuurman Carpenter (South Africa Unit) 529 21000025
Suleiman Thomas Carpenter (South Africa Unit) 529 21000026
Travis Crawford Carpenter (South Africa Unit) 529 21000027
Alan Cowie Carpenter (South Africa Unit) 529 21000028
Selwyn Stander Carpenter (South Africa Unit) 529 21000029
Ebrahiem Achmat Carpenter (South Africa Unit) 529 21000030
Shahiem Moosa Carpenter (South Africa Unit) 529 21000031
Brendan Smithers Construction Manager (South Africa Unit) 120983 21000032
Laurence Friedman Construction Manager (South Africa Unit) 120983 21000033
Kenneth Berg Construction Foreman (South Africa Unit) 277 21000034
Glen Gertsen Construction Coordinator (New York Unit) 276 21000035
Michael Cuthbert Construction Coordinator (South Africa Unit) 276 21000036
Tomas Cerny Construction Coordinator (Czech Republic Unit) 276 21000037
Ismael Samuels Construction Logistics Manager(South Africa Unit) 120900 21000038
Yaaseen Manuel Construction Construction Storeman(South Africa Unit) 120900 21000039
Moegamat Farmer Construction Construction Storeman(South Africa Unit) 120900 21000040
Nuhu Mengo Welder Metal Worker(South Africa Unit) 121059 21000041
Hudson Nyathi Welder Metal Worker(South Africa Unit) 121059 21000042
Wilson Rivas Craft Service (New York Unit) 120903 22000001
Angel Rivas Craft Service (New York Unit) 120903 22000002
Abdullah Khan Craft Service (South Africa Unit) 120903 22000003
Billy Velani Craft Service (South Africa Unit) 120903 22000004
Simphiwe Jodwana Craft Service (South Africa Unit) 120903 22000005
Nectorine Mbiko Craft Service (South Africa Unit) 120903 22000006
Sydney Sass Craft Service (South Africa Unit) 120903 22000007
Richard Leveckis Catering Mr Cage's Chef 120954 22000008
Tomas Jeseticky Catering (JTV Catering) 120954 22000009
Yann Blondel Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Tyrone Stevenson Special Effects Supervisor (South Africa Unit) 545 23000002
John Nicolard Effects Supervisor Digital Intermediate Supervisor(Fotokem Digital Film Services) 120866 23000003
David Rosenthal Effects Supervisor I/O Supervisor(Fotokem Digital Film Services) 120866 23000004
Jose Parra Effects Supervisor Dustbusting Manager(Fotokem Digital Film Services) 120866 23000005
Luc Augereau Visual Effects Producer (L'Est) 243 23000006
John Daro Visual Effects Editor Digital Intermediate Editorial(Fotokem Digital Film Services) 614 23000007
Kristen Trattner Visual Effects Editor Digital Intermediate Editorial(Fotokem Digital Film Services) 614 23000008
Chris Jordan Special Effects Foreman (New York Unit) 250 23000009
Beren Dominguez Visual Effects Visual Effects Coordinator(L'Est) 419 23000010
Morgan Pitts Special Effects Technician (New York Unit) 242 23000011
Leon Breytenbach Special Effects Technician Special Effects Pyrotechnician(South Africa Unit) 242 23000012
J Brotherhood Special Effects Coordinator (New York Unit) 241 23000013
Paul Siebert Special Effects Coordinator (South Africa Unit) 241 23000014
Anthony Du Plessis Special Effects Assistant (South Africa Unit) 514 23000015
Paul Lavoie Effects Coordinator DFS Coordinator(Fotokem Digital Film Services) 120917 23000016
Nate Tufts Effects Assistant DFS Expediter(Fotokem Digital Film Services) 120922 23000017
Vincent Champsiaux Software Engineer Computer Systems Engineer(L'Est) 121071 23000018
James Torrefranca Software Engineer Systems Support(Fotokem Digital Film Services) 121071 23000019
Julien Pacaud Inbetweener In & Out(L'Est) 120924 23000020
Jean-Christophe Sanchez Inbetweener In & Out(L'Est) 120924 23000021
Holly Watson Graphic Artist (New York Unit) 120985 23000022
Alexandre Bon Digital Effects Artist Digital Compositor(L'Est) 120960 23000023
Mathilde Germi Digital Effects Artist Digital Compositor(L'Est) 120960 23000024
Cyrille Bonjean-Kury Digital Effects Artist Digital Compositor(L'Est) 120960 23000025
Julien Rousseau Digital Effects Artist Digital Compositor(L'Est) 120960 23000026
Thibaut Granier Digital Effects Artist Digital Compositor(L'Est) 120960 23000027
Justine Gasquet Digital Effects Artist Digital Compositor(L'Est) 120960 23000028
Basil Maffone Digital Effects Artist Digital Compositor(L'Est) 120960 23000029
Olivier Veau Digital Effects Artist Digital Compositor(L'Est) 120960 23000030
Xavier DeBroucker Digital Effects Artist (L'Est) 120960 23000031
Bruno Sommier Digital Effects Artist (L'Est) 120960 23000032
Eric Frechou Digital Effects Artist (L'Est) 120960 23000033
Bruno LeProvost Digital Effects Artist (L'Est) 120960 23000034
Hassan El Youbi Digital Effects Artist (L'Est) 120960 23000035
Jean Francois Theault Digital Effects Artist (L'Est) 120960 23000036
Lee Sullivan Digital Effects Artist (L'Est) 120960 23000037
David Francois Digital Effects Artist (L'Est) 120960 23000038
Johann Quere Digital Effects Artist (L'Est) 120960 23000039
Li Long Digital Effects Artist Trainee Digital Artist(L'Est) 120960 23000040
Benoit Maffone Digital Effects Artist Trainee Digital Artist(L'Est) 120960 23000041
Raul Llopis Digital Effects Artist Trainee Digital Artist(L'Est) 120960 23000042
Walter Volpatto Digital Effects Artist Digital Intermediate Artist(Fotokem Digital Film Services) 120960 23000043
David Booth Digital Effects Scanning/Recording(Fotokem Digital Film Services) 345 23000044
Les Meek Digital Effects Scanning/Recording(Fotokem Digital Film Services) 345 23000045
Rick Lopez Digital Effects Scanning/Recording(Fotokem Digital Film Services) 345 23000046
Les Vary Digital Effects Scanning/Recording(Fotokem Digital Film Services) 345 23000047
Jerry Callaghan Digital Effects Scanning/Recording(Fotokem Digital Film Services) 345 23000048
Catherine Gibson Digital Effects Dustbusting(Fotokem Digital Film Services) 345 23000049
Miriam Yagi Digital Effects Dustbusting(Fotokem Digital Film Services) 345 23000050
Siddhartha Abbazi Digital Effects Dustbusting(Fotokem Digital Film Services) 345 23000051
Jun Watanabe Digital Effects Dustbusting(Fotokem Digital Film Services) 345 23000052
Arno Fouquet Compositing Supervisor Digital Compositing Supervisor(L'Est) 120928 23000053
Laurent Gillet CG Supervisor Opening Title CGI Supervisor(L'Est) 779 23000054
Philip Saccio Assistant Property Master (New York Unit) 120969 24000001
Boris Rivett-Carnac Assistant Property Master (South Africa Unit) 120969 24000002
Gary Aharoni Assistant Props Property Assistant(New York Unit) 120904 24000003
Sheena Peters Assistant Props Armourer Assistant(South Africa Unit) 120904 24000004
Vera Vlkova Assistant Props Armourer Assistant(Czech Republic Unit) 120904 24000005
Eric Stepper Property Master (New York Unit) 120805 24000006
Mark Auret Property Master (South Africa Unit) 120805 24000007
Josie Minty Props Property Buyer(South Africa Unit) 120817 24000008
William Boyes Props Standby Props(South Africa Unit) 120817 24000009
Cuan Eveleigh Props Standby Props Assistant(South Africa Unit) 120817 24000010
Julio Scholze Props Property Assistant(South Africa Unit) 120817 24000011
Rob Carlisle Props Property Fabrication(CFX Productions) 120817 24000012
Lance Peters Props Armourer(South Africa Unit) 120817 24000013
Tomas Spacek Props Weapons Propman(Czech Republic Unit) 120817 24000014
Jaroslav Kolman Props Armourer(Czech Republic Unit) 120817 24000015
Rolly Lee Assistant (to Mr Cage) 120820 25000001
Matt Summers Assistant (to Mr Golightly) 120820 25000002
Jen Bosworth-Ramirez Assistant Personal Assistant(to Mr Golightly) 120820 25000003
Mitchell Gutman Assistant (to Mr Niccol) 120820 25000004
Cyrille De Baecque Assistant Producer's Assistant(South Africa Unit) 120820 25000005
Gray Turner Assistant (to Mr Niccol) 120820 25000006
Robin Loy Assistant (to Mr Golightly) 120820 25000007
Fritz Joubert Assistant Military Vehicles Assistant(South Africa Unit) 120820 25000008
Tom Gubb Assistant Action Vehicle Assistant(South Africa Unit) 120820 25000009
Mick Milligan Assistant Stunt Coordinator's Assistant(South Africa Unit) 120820 25000010
Kenneth Fletcher Assistant Unit Assistant(South Africa Unit) 120820 25000011
Franco Kolders Assistant Unit Assistant(South Africa Unit) 120820 25000012
James Fraser Assistant Marine Assistant(South Africa Unit) 120820 25000013
Jozef Smida Assistant Mr Cage's Set Assistant(Czech Republic Unit) 120820 25000014
Ali Moravec Assistant Mr Niccol's Set Assistant(Czech Republic Unit) 120820 25000015
Gui Amabis Assistant (to Mr Pinto) 120820 25000016
Cica Hermman Assistant Studio Assistant 120820 25000017
Caru Magano Assistant Personal Assistant(to Mr Pinto) 120820 25000018
Danny O'Brien Production Assistant Unit Production Assistant(New York Unit) 275 25000019
Lee Rayment Production Assistant (South Africa Unit) 275 25000020
Lance Venter Production Assistant (South Africa Unit) 275 25000021
Dylan Marais Production Assistant (South Africa Unit) 275 25000022
Emile Opperman Production Assistant (South Africa Unit) 275 25000023
Kate Lloyd Production Assistant (South Africa Unit) 275 25000024
Sacha Clelland-Stokes Production Assistant Base Production Assistant(South Africa Unit) 275 25000025
Mick Snell Transportation Manager (South Africa Unit) 121030 25000026
Kurt Schmiederer Transportation Captain Mr Cage's Transportation Captain 272 25000027
Pete Tavis Transportation Captain (New York Unit) 272 25000028
Florian Stiege Transportation Captain (South Africa Unit) 272 25000029
Martin Trunec Transportation Captain (Czech Republic Unit) 272 25000030
Timothy Wood Transportation Co-Captain (New York Unit) 120973 25000031
Gigi Potter Transportation Coordinator (South Africa Unit) 271 25000032
Justin Ambrosino Office Assistant Office Production Assistant(New York Unit) 120996 25000033
Annelies Termeer Office Assistant Office Production Assistant(New York Unit) 120996 25000034
Nicholas Coles Office Assistant Office Production Assistant(New York Unit) 120996 25000035
Joyce Monametsi Office Assistant (South Africa Unit) 120996 25000036
Henrieta Ngcebetsha Office Assistant (South Africa Unit) 120996 25000037
Amina Abrahams Office Assistant Construction Office Assistant(South Africa Unit) 120996 25000038
Zoleka Pumelo Office Assistant Costume Office Assistant(South Africa Unit) 120996 25000039
Vasiliy Lukanin Transportation Flight Engineer(South Africa Unit) 120992 25000040
Andrey Zirianov Transportation Ground Engineer(South Africa Unit) 120992 25000041
Rainer Lammerding Transportation Ground Engineer(South Africa Unit) 120992 25000042
Yuri Suchkov Transportation Ground Engineer(South Africa Unit) 120992 25000043
Adrian Dorasamy Transportation Transport Assistant(South Africa Unit) 120992 25000044
Marco Kyris Stand-In Mr Cage's Stand-In 121015 25000045
Graeme du Plessis Stand-In Ethan Hawke Stand-In(South Africa Unit) 121015 25000046
Duane Van Der Linde Stand-In Jared Leto Stand-In(South Africa Unit) 121015 25000047
Di Viljoen Stand-In Bridget Moynahan Stand-In(South Africa Unit) 121015 25000048
George Sutton Stand-In Ian Holm Stand-In(South Africa Unit) 121015 25000049
Mako Mbayo Stand-In Baptiste Senior & Junior Stand-In(South Africa Unit) 121015 25000050
Mateo Du Plessis Stand-In Young Nicolai Stand-In(South Africa Unit) 121015 25000051
Geo Haynes Stand-In Utility Stand-In(South Africa Unit) 121015 25000052
Greg Gilman Set Production Assistant (New York Unit) 371 25000053
Daniela Barbosa Set Production Assistant (New York Unit) 371 25000054
Andrew Fiero Set Production Assistant (New York Unit) 371 25000055
Dmitry Terekhov Set Production Assistant (New York Unit) 371 25000056
David Fischer Set Production Assistant (New York Unit) 371 25000057
Jordan Finnegan Set Production Assistant (New York Unit) 371 25000058
Catherine Bloch Set Production Assistant (New York Unit) 371 25000059
Sandile Ntobela Set Production Assistant (South Africa Unit) 371 25000060
Yolanda Gresse Set Production Assistant (South Africa Unit) 371 25000061
Donovan Roberts-Baxter Production Secretary (South Africa Unit) 367 25000062
Roberto Geroldi Production Secretary Office Production Secretary(Czech Republic Unit) 367 25000063
Nosipho Mtuzula Production Production Receptionist(South Africa Unit) 120824 25000064
Kuno Nashongo Production Unit Labor(South Africa Unit) 120824 25000065
Pierre Gouws Pilot Interpol Jet Pilot(South Africa Unit) 570 25000066
Viasheslav Radontsev Pilot Antonov Chief Pilot(South Africa Unit) 570 25000067
Alexander Iliasov Pilot Antonov Pilot Captain(South Africa Unit) 570 25000068
Alexandr Burakov Pilot Co-Pilot(South Africa Unit) 570 25000069
Kenneth Chu Office Production Assistant (New York Unit) 120909 25000070
Maureen Beitler Medic Set Medic(New York Unit) 120966 25000071
Kathy Cossu Medic Set Medic(New York Unit) 120966 25000072
Bob Fabre Medic Unit Paramedic(South Africa Unit) 120966 25000073
Medsim Medic Set Medic(Czech Republic Unit) 120966 25000074
Fahiem Salie Driver Construction Driver(South Africa Unit) 273 25000075
Mogamat Abdullah Driver Construction Driver(South Africa Unit) 273 25000076
Peter Owen Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000077
Martin Hollander Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000078
Juliette Bendix Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000079
Michael Adonis Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000080
Simphiwe Jodwana Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000081
Marcos Ledesma Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000082
Salie Greeff Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000083
Peter Titus Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000084
Lyle Fredericks Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000085
Diomande Aziz Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000086
Shane Jooste Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000087
Toure Daouda Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000088
Brendan O'Sullivan Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000089
Raafiq Warwick Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000090
Remy Djieutcheu Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000091
Jan Thupane Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000092
Thembinkosi Gwala Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000093
Vincent Ndikumana Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000094
Carmen Van Rensburg Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000095
Heikki Nashongo Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000096
Shaun Holland Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000097
Alain Tchoufon Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000098
Justin Van Der Spuy Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000099
Charlie Sperring Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000100
Aj Nel Driver Unit Driver(South Africa Unit) 273 25000101
Todd Marcocci Coordinator Parade Coordinator(Under the Sun Productions) 528 25000102
Amy Walp Coordinator Assistant Parade Coordinator(Under the Sun Productions) 528 25000103
Michelle Geeringh Coordinator Accommodation Coordinator(South Africa Unit) 528 25000104
Gert Uys Coordinator Aerial Coordinator(South Africa Unit) 528 25000105
Jannie Van Heerden Coordinator Aerial Coordinator(South Africa Unit) 528 25000106
Steven Walsh Coordinator Action Vehicles Coordinator(South Africa Unit) 528 25000107
Elsaan Smit Coordinator Administration Coordinator(South Africa Unit) 528 25000108
Gigi Potter Coordinator Unit Coordinator(South Africa Unit) 528 25000109
Paul Acutt Coordinator Marine Coordinator(South Africa Unit) 528 25000110
Frantisek Koch Coordinator Military Coordinator(Czech Republic Unit) 528 25000111
Laurie Gershon Product Placement (New York Unit) 121058 26000001
Thys Van Tonder Security Mr Cage's Security Captain 120951 26000002
Khalid Yates Security Head of Security(New York Unit) 120951 26000003
Kevin August Security Ms Moynahan's Security Officer(South Africa Unit) 120951 26000004
Chris Pretorius Security Ms Moynahan's Security Officer(South Africa Unit) 120951 26000005
Joan Tissink Manager General Manager(The Food Lab) 120827 28000001
John Schluckebier Manager Stage Manager(SeattleMusic Recording Services) 120827 28000002
Bill Schultz Manager General Manager(Fotokem Digital Film Services) 120827 28000003
Monika Agorelius Publicity EPK(Closeup Productions) 120789 29000001
Julia Jones Unit Publicist n/a 231 29000002
Synopsis
Yuri Orlov is a globetrotting arms dealer. Through some of the deadliest war zones, Yuri struggles to stay one step ahead of a relentless Interpol agent, his business rivals, even some of his customers who include many of the world's most notorious dictators. Finally, Yuri must also face his own conscience.