Casanova (2005)

Casanova
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 48mins.
Genres Drama, Romance, Romantic Comedy, Foreign, Period
Keywords 1700s
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Heath Ledger Actor Casanova 1 1000001
Sienna Miller Actor Francesca 1 1000002
Jeremy Irons Actor Bishop Pucci 1 1000003
Oliver Platt Actor Papprizzio 1 1000004
Lena Olin Actor Andrea 1 1000005
Omid Djalili Actor Lupo 1 1000006
Stephen Greif Actor Donato 1 1000007
Ken Stott Actor Dalfonso 1 1000008
Helen McCrory Actor Casanova's Mother 1 1000009
Leigh Lawson Actor Mother's Lover/Tito 1 1000010
Tim McInnerny Actor The Doge 1 1000011
Charlie Cox Actor Giovanni Bruni 1 1000012
Natalie Dormer Actor Victoria 1 1000013
Paddy Ward Actor Vittorio 1 1000014
Ben Moor Actor Andolini 1 1000015
Adelmo Togliani Actor Fulvio 1 1000016
Lydia Biondi Actor Casanova's Grandmother 1 1000017
Eugene Simon Actor Casanova (Age 11) 1 1000018
Robert Levine Actor Cardinal Lopresta 1 1000019
Lauren Cohan Actor Sister Beatrice 1 1000020
Danielle Baker Actor Sister Magdelene 1 1000021
Clive Riche Actor Professor Bennetto 1 1000022
Marta Bellocchio Actor Beautiful Masked Woman 1 1000023
Adriano Iurissevich Actor Masked Casanova Actor 1 1000024
Giorgio Bertan Actor Actor 1 1000025
Niall Buggy Actor Bookseller/Printer 1 1000026
Simonetta Bortolozzi Actor Beautiful Woman in Bookshop 1 1000027
Francis Pardeilhan Actor Custom Officer 1 1000028
Enzo Turrin Actor Maggiordomo 1 1000029
Caroline Levi Actor Bruni's Maid 1 1000030
Paola Pessot Actor Lolling Street Walker 1 1000031
Elisabeth Riva Actor Prostitute 1 1000032
Monica Vallerini Actor Whore #3 1 1000033
Nicholas Capriati Actor Boy 1 1000034
Naike Rivelli Actor Dark Haired Beauty 1 1000035
Sara Guerra Actor Fair Haired Woman 1 1000036
Marta Richeldi Actor Another Woman 1 1000037
Giorgia Riccardi Actor Another Beauty 1 1000038
Kristy Dibiccari Actor Woman in Bookshop 1 1000039
Jessica Seaton Actor Plain Woman in Bookshop 1 1000040
Anna Marchioro Actor Plain Looking Woman 1 1000041
Lorenzo Felisatti Actor Laughing Man 1 1000042
Roy Doliner Actor Dalfonso's Secretary 1 1000043
Silvia Nanni Actor Whispering Woman 1 1000044
Paolo DeGiorgio Actor Young Man 1 1000045
Alessandro Bressanello Actor Flunkey Captain 1 1000046
Katarina Volgyiova Actor Society Woman 1 1000047
Davide Bozzato Actor Drunken Reveller 1 1000048
Catherine Gault Actor Reveller 1 1000049
Renzo Martini Actor Beadle 1 1000050
Laura Pigozzo Actor Woman 1 1000051
Federico Scridel Actor Casanova Actor 1 1000052
Manuella Massimi Actor Lady Actress 1 1000053
Tommy Korberg Actor Gondola Singer 1 1000054
Bryan Korenberg Actor Man in Brothel 1 1000055
Philip Davis Actor Guardi 1 1000056
Lasse Hallström Director n/a 2 2000001
Mark Gordon Producer n/a 3 3000001
Betsy Beers Producer n/a 3 3000002
Leslie Holleran Producer n/a 3 3000003
Gary Levinsohn Executive Producer n/a 174 3000004
Su Armstrong Executive Producer n/a 174 3000005
Adam Merims Executive Producer n/a 174 3000006
Guido Cerasuolo Co-Producer n/a 170 3000007
Mishka Cheyko Associate Producer n/a 171 3000008
Jeffrey Hatcher Screenplay n/a 120778 4000001
Kimberly Simi Screenplay n/a 120778 4000002
Kimberly Simi Story By n/a 120779 4000005
Michael Cristofer Story By n/a 120779 4000006
Enrico Ballarin Unit Production Manager n/a 182 5000001
Nicola Rosada Unit Manager n/a 120832 5000002
Dominique Des Langes Unit Manager (Second Unit) 120832 5000003
Gianluca Leurini Production Manager n/a 305 5000004
Guido Salsilli Production Manager (Second Unit) 305 5000005
Mishka Cheyko Assistant Director First Assistant Director 163 5000006
Richard Graysmark Assistant Director Second Assistant Director 163 5000007
Giorgia Marangoni Assistant Director Co-Second Assistant Director 163 5000008
Edoardo Ferretti Assistant Director Second Second Assistant Director 163 5000009
Franco Basaglia Assistant Director Second Second Assistant Director 163 5000010
Consuelo Bidorini Assistant Director Third Assistant Director 163 5000011
Brittany Hymore Assistant Director Base Camp Assistant Director 163 5000012
Elena Piaggi Assistant Director Floor Assistant Director 163 5000013
Matteo Bardelli Assistant Director Floor Assistant Director 163 5000014
Sergio Ercolessi Assistant Director First Assistant Director(Second Unit) 163 5000015
Barbara Pastrovich Assistant Director Second Assistant Director(Second Unit) 163 5000016
Paul Levin Post-Production Supervisor n/a 120796 5000017
Charles Harrington Location Manager (US) 193 5000018
Laura Cappato Location Manager (SV) 193 5000019
Fabrizio Cerato Location Manager n/a 193 5000020
Simona Serafini Location Manager n/a 193 5000021
Luisa Amendola Location Manager n/a 193 5000022
Nicola Catullo Location Manager (Second Unit) 193 5000023
Jessica Clothier Script Supervisor n/a 191 5000024
Eleonora Baldwin Script Supervisor (Second Unit) 191 5000025
Mariavittoria Abbrugiati Script Supervisor (Second Unit) 191 5000026
Ann Gray Post-Production Coordinator n/a 120842 5000027
Simona Batistelli Production Coordinator n/a 162 5000028
Daniela Ovi Production Coordinator (Second Unit) 162 5000029
Debora Cesana Location Coordinator n/a 120877 5000030
Stefano Dalla Lana Location Assistant n/a 120947 5000031
Anna-Maria Rocca Location Assistant n/a 120947 5000032
Donata Calestini Location Assistant n/a 120947 5000033
Andrea Salvagno Location Assistant (Second Unit) 120947 5000034
Claudio Lucchese Assistant Unit Manager Unit Manager Assistant 313 5000035
Davide Lamberti Assistant Unit Manager Unit Manager Assistant(Vicenza) 313 5000036
Bernardo Galli Assistant Production Coordinator n/a 192 5000037
Antonella Longato Assistant Production Coordinator (Housing) 192 5000038
Frederica D'Urso Assistant Production Coordinator (Housing) 192 5000039
Claudia Cimmino Assistant Production Coordinator (Travel) 192 5000040
Oliver Stapleton Director of Photography n/a 120780 6000001
John Clothier Director of Photography (Second Unit) 120780 6000002
Daniele Massaccesi Camera Operator "A" Camera Operator 239 6000003
Marco Sacerdoti Camera Operator "B" Camera Operator 239 6000004
Emilio Chiesa Camera Operator Additional Camera Operator 239 6000005
Andrea Chiozzotto Camera Operator Additional Camera Operator 239 6000006
John Clothier Camera Operator (Second Unit) 239 6000007
Stefano Falivene Camera Operator "B" Camera Operator(Second Unit) 239 6000008
Emilio Chiesa Camera Operator "C" Camera Operator(Second Unit) 239 6000009
Daniele Massaccesi Steadicam Operator n/a 232 6000010
Stewart Whelan Assistant Camera First Assistant "A" Camera Focus Puller 233 6000011
David Lourie Assistant Camera Second Assistant "A" Camera 233 6000012
Tiziano Casanova Assistant Camera First Assistant "B" Camera 233 6000013
Fabio Francini Assistant Camera Second Assistant "B" Camera 233 6000014
Vincenzo Vedovato Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000015
Davide Ceccato Video Assist/Playback Video Assist Assistant 120899 6000016
Giorgio Zennaro Video Assist/Playback Video Assist Assistant 120899 6000017
Vincenzo Vedovato Video Video Control 120800 6000018
Andrea Bassani Video (Second Unit) 120800 6000019
Doane Gregory Photography Stills Photographer 120835 6000020
Michelle Pizanis Loader Clapper Loader 120956 6000021
Giovanni Andreotta Loader Clapper Loader(Second Unit) 120956 6000022
Paul Guenette Focus Puller (Second Unit) 332 6000023
Natasha Leonnet Colorist Supervising Digital Colorist(EFLIM) 120920 6000024
Lee Wimer Color Timer n/a 120921 6000025
Ian Levine Camera Assistant Second Camera Assistant(Second Unit) 120867 6000026
Matteo Carlesimo Camera Assistant "B" Camera Assistant(Second Unit) 120867 6000027
Cristiano Rossi Camera Assistant "B" Camera Second Assistant(Second Unit) 120867 6000028
Emiliano Leurini Camera Assistant "C" Camera Assistant(Second Unit) 120867 6000029
Andrew Mondshein Editor n/a 172 7000001
David Cohen Dialogue Editor n/a 204 7000002
Thomas Digiolomo Editorial Assistant Editorial Production Assistant 120855 7000003
Christopher Patterson Associate Editor n/a 479 7000004
Claus Wehlisch Associate Editor (Venice) 479 7000005
Anne O'Brien Assistant Editor First Assistant Editor 203 7000006
Ian Blume Assistant Editor n/a 203 7000007
Bjorn Ulvaeus Lyrics Original Lycics("Casanova's Lament") 120871 8000001
Sonny Kompanek Music Additional Music 120781 8000002
Johann Roman Music ("Assagio No. 1 in G Minor (Andante)") 120781 8000003
Tomaso Albinoni Music ("Concerto a 5, Op. 9 No. 4 in A for Violin, Strings & Continuo (2. Adagio)") 120781 8000004
Tomaso Albinoni Music ("Concerto a 5, Op. 9 No. 2 in D Minor for Oboe, Strings & Continuo (1. Allegro e non presto)") 120781 8000005
Tomaso Albinoni Music ("Concerto a 5, Op. 9 No. 6 in G for Oboes, Strings & Continuo (1. Allegro)") 120781 8000006
Tomaso Albinoni Music ("Concerto a 5, Op. 9 No. 10 in F for Violin, Strings & Continuo (2. Adagio)") 120781 8000007
Jean-Philippe Rameau Music ("Air Gai (from the opera-ballet 'Le Temple de la Gloire')") 120781 8000008
Jean-Philippe Rameau Music ("Gavotte (from the ballet 'Les Indes Galantes')") 120781 8000009
Jean-Philippe Rameau Music ("Rigaudons en Rondeau (from the ballet 'Les Indes Galantes')") 120781 8000010
Jean-Philippe Rameau Music ("Tambourins I/II (from the tragedie lyrique 'Dardanus')") 120781 8000011
Jean-Philippe Rameau Music ("Menuetts 1 & 2 (from the tragedie lyrique 'Zoroastre')") 120781 8000012
Jean-Philippe Rameau Music ("Overture (from the comedie-ballet 'Platee')") 120781 8000013
Jean-Philippe Rameau Music ("Overture (from the pastorale 'Achante et Cephise ou La Sympathie')") 120781 8000014
Jean-Philippe Rameau Music ("Air Grave (from the tragedie lyrique 'Zoroastre')") 120781 8000015
Jean-Philippe Rameau Music ("Ballet figure 1st Gavotte (from the pastorale 'Nais')") 120781 8000016
Jean-Philippe Rameau Music ("Overture (from the pastorale 'Nais')") 120781 8000017
Jean-Philippe Rameau Music ("Overture (from the tragedie lyrique 'Zoroastre')") 120781 8000018
Jean-Philippe Rameau Music ("Overture (from the opera-ballet 'Le Temple de la Gloire')") 120781 8000019
Jean-Philippe Rameau Music ("Overture (from the opera-ballet 'Les Fetes de Polymnie')") 120781 8000020
Jean-Philippe Rameau Music ("Overture (from the pastorale 'Zais')") 120781 8000021
Leonardo Leo Music ("Cello Concerto No. 3 in D Minor, (2. Amoroso)") 120781 8000022
Antonio Vivaldi Music ("Concerto in D Major for Lute, Strings & Basso Continuo, (3. Allegro)") 120781 8000023
Antonio Vivaldi Music ("Concerto for 2 Violins, Cello & Strings L'estro armonico Op. 3 No. 2 in G minor, (1. Adagio e spiccato)") 120781 8000024
Antonio Vivaldi Music ("Concerto in C Major for Mandolin, Strings & Basso Continuo, (1. Allegro)") 120781 8000025
Antonio Vivaldi Music ("Sinfonia (from the opera 'Farnace')") 120781 8000026
Antonio Vivaldi Music ("Violin Concerto II cimento dell'armonia e dell'invenzione Op. 8 No. 11 in D Major, (2. Largo)") 120781 8000027
Francesco Durante Music ("Harpsichord Concerto in B Flat (1. Allegro non troppo)") 120781 8000028
Francesco Durante Music ("Harpsichord Concerto in B Flat (2. Grave)") 120781 8000029
Francesco Durante Music ("Concerto per Quartetto No. 8 La Pazzia (1. Allegro)") 120781 8000030
Giovanni Paisiello Music ("Concerto in C Major for Harpsichord and Strings (2. Larghetto, 3. Rondo)") 120781 8000031
Vicente Martin y Soler Music ("Overture (from 'La Madrilena')") 120781 8000032
Arcangelo Corelli Music ("Sonata for Violin and Basso Continuo, Op. 5 No. 7 in D minor (3. Sarabanda - Largo)") 120781 8000033
Arcangelo Corelli Music ("Sonata for Violin and Basso Continuo, Op. 5 No. 11 in E Major (5. Gavotta - Allegro)") 120781 8000034
Jean-Fery Rebel Music ("Bouree (from 'Plaisirs Champetres')") 120781 8000035
Joan Dalza Music ("Tastar de Corde, Recercar Dietro") 120781 8000036
George Handel Music ("Rigaudon (from 'Water Music Suite No. 3 in G')") 120781 8000037
George Handel Music ("Bouree (from 'Music for the Royal Fireworks')") 120781 8000038
Georg Telemann Music ("Loure (from Tafelmusik 1)") 120781 8000039
Fabrizio Caroso Music ("Bella Gioiosa") 120781 8000040
Roy Prendergast Music Arranger Baroque Music Arranger 121019 8000041
Tim Starnes Music Arranger Baroque Music Preparation 121019 8000042
Sonny Kompanek Music Conductor Orchestra Conductor 120818 8000043
Mike Novak Music Conductor Orchestra Conductor 120818 8000044
Sandy Park Music Contractor n/a 121013 8000045
Peter Rotter Music Contractor n/a 121013 8000046
Jennifer Hammond Music Coordinator Music Research 206 8000047
Marshall Bowen Music Coordinator Music Research 206 8000048
Irwin Costner Music Coordinator Music Research 206 8000049
Sandy Park Music Coordinator Music Research 206 8000050
Tony Finno Music Coordinator Music Preparation 206 8000051
Booker White Music Coordinator Music Preparation(Walt Disney Music Library) 206 8000052
Roy Prendergast Music Editor n/a 214 8000053
Jamie Lowry Music Editor n/a 214 8000054
Jason Stasium Music Engineer Assistant Engineer 120837 8000055
Greg Dennen Music Engineer Assistant Engineer 120837 8000056
Roy Prendergast Music Producer Baroque Music Producer 323 8000057
Alexandre Desplat Original Music n/a 120838 8000058
Sonny Kompanek Original Music Orchestrations 120838 8000059
Tim Starnes Original Music Orchestrations 120838 8000060
Tommy Korberg Performer Music Performer("Casanova's Lament") 120819 8000061
Chris Wilson Performer Music Performer("Tastar de Corde, Recercar Dietro") 120819 8000062
Shirley Rumsey Performer Music Performer("Tastar de Corde, Recercar Dietro") 120819 8000063
John Richards Score Recording n/a 120840 8000064
Alan Silverman Score Recording n/a 120840 8000065
David Gropman Production Designer n/a 164 9000001
Anna Pinnock Set Decorator n/a 165 9000002
Susanna Codognato Art Director n/a 183 9000003
Luca Tranchino Art Director n/a 183 9000004
Alessandro Alberti Art Director n/a 183 9000005
Dimitri Capuani Art Director n/a 183 9000006
Massimo Pauletto Art Director n/a 183 9000007
Alessandro Alberti Art Director (Second Unit) 183 9000008
Robert Guerra Art Director n/a 183 9000009
Matteo Bertelli Set Designer n/a 202 9000010
David Orlandelli Storyboard Artist n/a 199 9000011
Brick Mason Storyboard Artist n/a 199 9000012
Alessandra Querzola Set Dresser n/a 197 9000013
Roberto Magagnini Set Dresser Dressing Foreman 197 9000014
Francesco Motolese Sculptor n/a 120910 9000015
Antonio Motolese Sculptor n/a 120910 9000016
Linda Segala Sculptor n/a 120910 9000017
Antonella Franceschini Sculptor n/a 120910 9000018
Luca Migliaresi Sculptor n/a 120910 9000019
Tommaso Dubla Painter n/a 200 9000020
Giuseppe Cafagna Painter Boats Head Painter 200 9000021
Alfonso Fortunati Painter n/a 200 9000022
Arianna Pascazi Painter n/a 200 9000023
Cristina Cecili Painter n/a 200 9000024
Stefano Bernabei Painter n/a 200 9000025
Lorenzo Vitturi Painter n/a 200 9000026
Giulio Masieri Painter n/a 200 9000027
Sandro Ercolini Painter n/a 200 9000028
Ivano Pirolli Painter n/a 200 9000029
Jean Decavel Painter n/a 200 9000030
Massimiliano Foytik Painter Assistant Painter 200 9000031
Matteo Torcinovich Painter Assistant Painter 200 9000032
Nicola Aramu Painter Assistant Painter 200 9000033
Andrea Gellenda Painter Assistant Painter 200 9000034
Matteo Nazzari Painter Assistant Painter 200 9000035
Mauro Martinuzzi Painter Assistant Painter 200 9000036
Gisella Ingrassia Painter Standby Painter 200 9000037
Alessandra Querzola Leadman n/a 433 9000038
Marco Rossiello Greensman n/a 201 9000039
Aurelio Calzuola Greensman n/a 201 9000040
Flavio Bertini Dresser On Set Dresser 120967 9000041
Roberto Cingolani Dresser Head Drapery Man 120967 9000042
Fabio Bozzetti Art Department Coordinator n/a 195 9000043
Anita Tomaselli Art Department Coordinator Art Department Coordinator Assistant 195 9000044
Fergus Clegg Art Department Set Dressing Buyer 120843 9000045
Giorgia Bubini Art Assistant Art Department Production Assistant 120974 9000046
Chiara Molon Art Assistant Art Department Production Assistant 120974 9000047
Zamarchi Tommaso Art Assistant Dressing Assistant 120974 9000048
Massimiliano Ventura Art Assistant Dressing Assistant 120974 9000049
Luca Massarotto Art Assistant Dressing Assistant 120974 9000050
Stefano Carbonaro Art Assistant Dressing Assistant 120974 9000051
Marcello Cerasuolo Art Assistant Dressing Assistant 120974 9000052
Veronica Rosafio Art Assistant Dressing Assistant 120974 9000053
Giuseppe Cagnoni Art Assistant Dressing Assistant 120974 9000054
Cora Gianolla Art Assistant Dressing Assistant 120974 9000055
Mauro Masotti Art Assistant Drapery Assistant 120974 9000056
Adriano Cingolani Art Assistant Drapery Assistant 120974 9000057
Lauretta Salvagnin Art Assistant Drapery Assistant 120974 9000058
Nicoletta Buggio Art Assistant Drapery Assistant 120974 9000059
Priscilla John Casting n/a 179 10000001
Ronna Kress Casting n/a 179 10000002
Lilia Trapani Casting (Italy) 179 10000003
Faith Allbesson Casting Associate (UK) 160 10000004
Courtney Sheinin Casting Assistant n/a 177 10000005
David Kramer Voice Casting ADR Voice Casting(New York) 189 10000006
Pietro Verardo Consultant Production Music Consultant 120784 12000001
Michelle Rothburgh Film Research Film Librarian(Illusion Arts, Inc) 121050 12000002
Jenny Beavan Costume Designer n/a 169 13000001
Anna Kot Assistant Costume Designer n/a 252 13000002
Sophie Norinder Costume Coordinator (Second Unit) 120971 13000003
Vanessa Pegoretti Costume Coordinator Extras Costume Coordinator(Second Unit) 120971 13000004
Clare Spragge Costume Supervisor n/a 120895 13000005
Stephen Miles Costume Supervisor n/a 120895 13000006
Josef Kowalewski Costume Supervisor n/a 120895 13000007
David Otzen Costumer Principal Dresser 120880 13000008
Bruno De Santa Costumer Principal Dresser 120880 13000009
Beatrice Giannini Costumer Principal Dresser 120880 13000010
Jenny Hawkins Costumer Extras Dresser 120880 13000011
Katia Scarpa Costumer Extras Dresser 120880 13000012
Claudia Colussi Costumer Extras Dresser 120880 13000013
Kristin Sponlein Costumes Extras Dresser 120828 13000014
Maria Corridoni Hair Hair Designer 120794 13000015
Mario Pegoretti Hair Hair Supervisor(Second Unit) 120794 13000016
Desideria Corridoni Hair Stylist n/a 120799 13000017
Elda Magnanti Hair Stylist n/a 120799 13000018
Paolo Franceschi Hair Stylist n/a 120799 13000019
Mario Pegoretti Hair Stylist n/a 120799 13000020
Rita Cecchini Hair Stylist n/a 120799 13000021
Maurilio Lazzaro Hair Stylist n/a 120799 13000022
Centanni Marisa Hair Stylist n/a 120799 13000023
Carla Indoni Hair Stylist n/a 120799 13000024
Paola Genovese Hair Stylist n/a 120799 13000025
Massimiliano Duranti Hair Stylist n/a 120799 13000026
Lisa Valota Hair Stylist n/a 120799 13000027
Stefania Petrini Hair Stylist n/a 120799 13000028
Samankta Mura Hair Stylist n/a 120799 13000029
Sharrim Sabatin Hair Stylist n/a 120799 13000030
Fulvio Zucconi Hair Stylist n/a 120799 13000031
Alberto Moccia Hair Stylist n/a 120799 13000032
Angela Bolli Hair Stylist n/a 120799 13000033
Mirella Ginnoto Hair Stylist n/a 120799 13000034
Lamberto Deli Hair Stylist n/a 120799 13000035
Teresa Di Serio Hair Stylist n/a 120799 13000036
Corrado Pastore Hair Stylist n/a 120799 13000037
Maria Cascioli Hair Stylist n/a 120799 13000038
Tiziana Rangeri Hair Stylist n/a 120799 13000039
Consuelo Vitturi Hair Stylist n/a 120799 13000040
Gino Tamagnini Makeup Artist n/a 120801 13000041
Vittorio Sodano Makeup Artist n/a 120801 13000042
Caterina Sisto Makeup Artist n/a 120801 13000043
Jana Carboni Makeup Artist n/a 120801 13000044
Federica Iacoponi Makeup Artist n/a 120801 13000045
Dalia Colli Makeup Artist n/a 120801 13000046
Rosella Gregorio Makeup Artist n/a 120801 13000047
Mariangela Righetti Makeup Artist n/a 120801 13000048
Ambra Bellotto Makeup Artist n/a 120801 13000049
Irene Cavalli Makeup Artist n/a 120801 13000050
Elena Cipolato Makeup Artist n/a 120801 13000051
Alessandro Filippi Makeup Artist n/a 120801 13000052
Sabrina Catucci Makeup Artist n/a 120801 13000053
Atonella Cozza Makeup Artist n/a 120801 13000054
Michela Mainenti Makeup Artist n/a 120801 13000055
Piero Marsiglio Makeup Artist n/a 120801 13000056
Emanuele Tasca Makeup Artist n/a 120801 13000057
Alessandra Zampieri Makeup Artist n/a 120801 13000058
Dalia Colli Makeup Supervisor (Second Unit) 517 13000059
Gino Tamagnini Prosthetic Makeup Charlie Cox's Prosthetics Designer 120936 13000060
Gino Tamagnini Prosthetic Makeup Charlie Cox's Prosthetics Makeup Artist 120936 13000061
Vittorio Sodano Prosthetic Makeup Charlie Cox's Prosthetics Makeup Artist 120936 13000062
Roberto Rodriguez Prosthetic Makeup Sculptor 120936 13000063
Matthew Mungle Prosthetic Makeup Oliver Platt's Prosthetics Designer 120936 13000064
Jamie Kelman Prosthetic Makeup Oliver Platt's Prosthetics Makeup Artist 120936 13000065
Aurelio Guzman Prosthetic Makeup Lab Work 120936 13000066
Frank Ippilio Prosthetic Makeup Lab Work 120936 13000067
Benito Sposato Tailor n/a 120990 13000068
Cristiana Bertini Tailor n/a 120990 13000069
Caterina Volpato Tailor n/a 120990 13000070
Osvaldo Cheperez Tailor n/a 120990 13000071
Catherine Dian Wardrobe Wardrobe Mistress 120823 13000072
Frieda Basso Wardrobe Wardrobe Trainee 120823 13000073
Sunita Singh Wardrobe Assistant n/a 120809 13000074
Vanessa Crane Wardrobe Assistant n/a 120809 13000075
Maurizio Torti Wardrobe Assistant n/a 120809 13000076
Shizuko Omachi Wardrobe Assistant Extras Wardrobe Assistant 120809 13000077
Ilaria Tenti Wardrobe Assistant Extras Wardrobe Assistant 120809 13000078
Luigina Centi Wig Maker n/a 121096 13000079
Jane McCulley ADR Editor n/a 220 14000001
Deborah Wallach ADR Editor n/a 220 14000002
Roland Vajs ADR Editor n/a 220 14000003
Mathew Knights ADR Mixer (London) 227 14000004
Louise Sinclair ADR Mixer (London) 227 14000005
David Boulton ADR Mixer (New York) 227 14000006
Matthew Hartman Assistant Sound Editor n/a 222 14000007
Allie Sultan Assistant Sound Editor Apprentice Sound Editor 222 14000008
Barry O'Sullivan Boom Operator n/a 215 14000009
Fabrio Santesarti Boom Operator (Second Unit) 215 14000010
Margie O'Malley Foley Artist n/a 223 14000011
Marnie Moore Foley Artist n/a 223 14000012
Bruce Lacey Foley Editor n/a 221 14000013
Ben Conrad Foley Mixer n/a 224 14000014
Jesse Nichols Foley Recordist n/a 225 14000015
Harry Higgins Recording Engineer Rerecording Engineer 120942 14000016
Lee Dichter Rerecording Mixer n/a 120856 14000017
Robert Fernandez Rerecording Mixer n/a 120856 14000018
Adriano Di Lorenzo Sound Cable Man 120816 14000019
Michael Kirchberger Sound Designer n/a 120915 14000020
Marco Tidu Sound Effects Sound Effects Recordist 120868 14000021
Andy Aaron Sound Effects Sound Effects Recordist 120868 14000022
Scott Dikkers Sound Effects Sound Effects Recordist 120868 14000023
Everett Moore Sound Effects Editor n/a 327 14000024
Roy Waldspurger Sound Effects Editor n/a 327 14000025
Ivan Sharrock Sound Mixer n/a 230 14000026
Dino Raini Sound Mixer (Second Unit) 230 14000027
Michael Kirchberger Supervising Sound Editor n/a 328 14000028
Paolo Sartori Rigging Grip Rigging Key Grip 120944 15000001
Carlo Di Stasi Rigging Grip n/a 120944 15000002
Riccardo Baratto Rigging Grip n/a 120944 15000003
Paolo Forti Rigging Grip n/a 120944 15000004
Jean Pain Rigging Grip n/a 120944 15000005
Regis Benedettelli Rigging Grip n/a 120944 15000006
Hanoi De La Paz Rigging Gaffer n/a 120937 15000007
Andrea Conchetto Rigging Electrician n/a 120958 15000008
Giovanni De Gaetano Rigging Electrician n/a 120958 15000009
Lorenzo Paladini Rigging Electrician n/a 120958 15000010
Andriano Trinca Rigging Electrician n/a 120958 15000011
Salvatore Ruperto Rigging Electrician n/a 120958 15000012
Werner Bacciu Key Grip n/a 263 15000013
Stefano Biscaro Key Grip (Second Unit) 263 15000014
Antonio Viola Grip n/a 365 15000015
Enrico Fabris Grip n/a 365 15000016
Alberto Deppieri Grip n/a 365 15000017
Stefano Calcaterra Grip (Second Unit) 365 15000018
Massimiliano Anzellotti Grip (Second Unit) 365 15000019
Roberto Di Pietro Grip (Second Unit) 365 15000020
Stefano Buosi Generator Operator n/a 363 15000021
Stefano Marino Gaffer (Second Unit) 268 15000022
Paolo Centoni Electrician n/a 450 15000023
Michele Turchetto Electrician n/a 450 15000024
Angelo Russo Electrician n/a 450 15000025
Tiziano Vecchiato Electrician n/a 450 15000026
Antonio D'Arienzo Electrician n/a 450 15000027
Marco Nuvolara Electrician Electrician Assistant 450 15000028
Andrea Conchetto Electrician (Second Unit) 450 15000029
Mauro Ziroldi Electrician (Second Unit) 450 15000030
Valerio Silvestri Electrician (Second Unit) 450 15000031
Bruce Hamme Dolly Grip n/a 264 15000032
Tommaso Baratto Dolly Grip n/a 264 15000033
Nicola Zangrando Crane Grip Crane Operator 121043 15000034
James Tynes Chief Lighting Technician n/a 357 15000035
Cristiano Giavedoni Chief Lighting Technician Co-Chief Lighting Technician 357 15000036
Marco Alzetta Best Boy Grip n/a 265 15000037
Angelo Russo Best Boy Electric (Second Unit) 259 15000038
Elvis Pasqual Best Boy n/a 120885 15000039
Leonardo Beltrame Best Boy n/a 120885 15000040
Karen Gordon Production Accountant Financial Controller 282 16000001
Gianni Carpentieri Accountant Location Accountant 120802 16000002
Luigi Riitano Accountant Construction Estimator 120802 16000003
Michele De Leo Accountant Cashier 120802 16000004
Chiara Mazzavillani Accountant Payroll Accountant 120802 16000005
Andrea Brignone Accountant Payroll Accountant 120802 16000006
Michelle Sarama Post-Production Accountant n/a 120979 16000007
Trevanna Post Post-Production Accountant n/a 120979 16000008
Sandra Yeary Assistant Accountant First Assistant Accountant 120950 16000009
Nadia Randazzo Assistant Accountant n/a 120950 16000010
Francesca Rinaldi Assistant Accountant n/a 120950 16000011
Michele Wright Assistant Accountant n/a 120950 16000012
Carlo La Melia Assistant Accountant Accounting Clerk 120950 16000013
Veronica Bon Assistant Accountant Accounting Runner 120950 16000014
Sue Lefton Choreographer n/a 120803 17000001
Diana Scrivener Choreographer n/a 120803 17000002
Gianluca Petrazzi Stunt Coordinator Stunt Supervisor 120804 19000001
Bill Hobbs Stunt Coordinator Fencing Arranger 120804 19000002
Angelo Ragusa Stunt Coordinator Horse Master 120804 19000003
Claudio Pacifico Stunt Double (Casanova) 120980 19000004
Diego Guerra Stunt Double Stunt Fencing Double(Vittorio) 120980 19000005
Tatiana Romanov Stunt Double Stunt Fencing Double(Francesca) 120980 19000006
Tito Tomassini Stunt Double (Donato) 120980 19000007
Annamaria Zamperla Stunt Double (Casanova's Mother) 120980 19000008
Walter Colombaioni Stunt Double (Lupo) 120980 19000009
Emiliano Novelli Stunt Double (Giovanni) 120980 19000010
Gabriele Ragusa Stunts Horse Master Assistant 240 19000011
Franco Ariano Stunts Coachman 240 19000012
Beniamino Gigli Stunts Coachman 240 19000013
Pietro Torrisi Stunts (Guard) 240 19000014
Ronaldo Zamperla Stunts (Guard) 240 19000015
Bruno DiLuia Stunts (Guard) 240 19000016
Alessandro Borgese Stunts (Guard) 240 19000017
Umberto De Luca Stunts (Guard) 240 19000018
Massimiliano Ubaldi Stunts (Guard) 240 19000019
Mauro Caterini Stunts (Guard) 240 19000020
Roberto Libertini Stunts Stunt Rigger 240 19000021
Jurek Lamirowsky Animal Trainer Pig Trainer 120962 20000001
Bruna Ferranti Animal Trainer Pig Trainer Assistant 120962 20000002
Silvano Zuddas Animal Services Horse Groomer 121036 20000003
Sergio Rezza Animal Services Horse Groomer 121036 20000004
Ivo Ruffo Animal Services Horse Groomer 121036 20000005
Francesco Carone Animal Services Horse Groomer 121036 20000006
Fabio Bua Animal Services Horse Groomer 121036 20000007
Ivano Diotallevi Animal Services Horse Groomer 121036 20000008
Alvaro Pitocco Animal Services Horse Groomer 121036 20000009
Roberto Danesi Animal Services Horse Groomer 121036 20000010
Sergio Falasca Animal Services Horse Groomer 121036 20000011
Pasquale Martino Animal Wrangler n/a 120863 20000012
Giovan Battista Russo Carpenter n/a 529 21000001
Paolo Ricci Carpenter Gondola Carpenter 529 21000002
Marco Angelucci Carpenter Gondola Carpenter 529 21000003
Antonio Capoccia Carpenter Gondola Carpenter 529 21000004
Paolo Pugiotto Carpenter Gondola Carpenter 529 21000005
Nicolaj Raichevich Carpenter Gondola Carpenter 529 21000006
Emiliano Achilli Carpenter Gondola Carpenter 529 21000007
Pietro Petri Carpenter Gondola Carpenter 529 21000008
Gioacchino Giardina Carpenter Gondola Carpenter 529 21000009
Alberto Tommasini Carpenter Gondola Carpenter 529 21000010
Barnaba Brombin Carpenter Gondola Carpenter 529 21000011
Massimo Bertazzoni Carpenter Gondola Carpenter 529 21000012
Alessandro Tassi Carpenter Gondola Carpenter 529 21000013
Egidio Gallo Carpenter Gondola Carpenter 529 21000014
Franco Contini Carpenter Gondola Carpenter 529 21000015
Lorenzo Dominici Carpenter Gondola Carpenter 529 21000016
Fulvio Sergianni Carpenter Gondola Carpenter 529 21000017
Marco Cerizza Carpenter Assistant Carpenter 529 21000018
Claudio Arrabito Carpenter Assistant Carpenter 529 21000019
Angelo Sabbadini Carpenter Assistant Carpenter 529 21000020
Giovanni Coletti Carpenter Assistant Carpenter 529 21000021
Luca Cristofoli Carpenter Assistant Carpenter 529 21000022
Fabio Bianco Carpenter Assistant Carpenter 529 21000023
Mattia Clanetti Carpenter Assistant Carpenter 529 21000024
Frabrizio Mucci Carpenter Assistant Carpenter 529 21000025
Alvise Bittente Carpenter Assistant Carpenter 529 21000026
Giovanni Pajalich Carpenter Assistant Carpenter 529 21000027
Alessandro Greselin Carpenter Assistant Carpenter 529 21000028
Matteo Caocci Carpenter Assistant Carpenter 529 21000029
Fulvio Sergianni Carpenter Standby Carpenter 529 21000030
Massimo Sergianni Construction Manager n/a 120983 21000031
Luigi Sergianni Construction Coordinator n/a 276 21000032
Sabina Lepri Construction Coordinator n/a 276 21000033
Giuseppe Cancellara Construction Head Blacksmith 120900 21000034
Attilio Rufini Construction Blacksmith 120900 21000035
Michel Courtemanche Construction Blacksmith 120900 21000036
Alfio Giardina Construction Blacksmith 120900 21000037
Domenico Mancino Construction Blacksmith 120900 21000038
Alessandro Cedoloni Plasterer n/a 121097 21000039
Aldo Femiani Plasterer n/a 121097 21000040
Mauro Cedoloni Plasterer n/a 121097 21000041
Marco Boscarato Catering Caterer 120954 22000001
Dorino Zampese Catering Catering Assistant 120954 22000002
Sergio Benvegnu Catering Catering Assistant 120954 22000003
Federico Mantello Catering Catering Assistant 120954 22000004
Diego Boscarato Catering Caterer(Venice) 120954 22000005
Bill Taylor Visual Effects Supervisor (Illusion Arts, Inc) 249 23000001
Syd Dutton Visual Effects Supervisor (Illusion Arts, Inc) 249 23000002
Mark Dornfeld Visual Effects Supervisor (Custom Film Effects) 249 23000003
Giovanni Corridori Special Effects Supervisor n/a 545 23000004
Richard Patterson Effects Supervisor Digital Supervisor(Illusion Arts, Inc) 120866 23000005
Terra Bliss-Alvarez Effects Supervisor Digital Intermediate Producer(EFILM) 120866 23000006
Catherine Sudolcan Visual Effects Producer (Illusion Arts, Inc) 243 23000007
Michele Ferrone Visual Effects Producer (Custom Film Effects) 243 23000008
Christopher Patterson Visual Effects Editor n/a 614 23000009
Adam Gass Visual Effects Editor Digital Editorial(Custom Film Effects) 614 23000010
Dennis Dorney Visual Effects Editor Digital Editorial(Custom Film Effects) 614 23000011
Devon Miller Visual Effects Editor Digital Intermediate Editor(EFILM) 614 23000012
Lynn Ledgerwood Visual Effects Special Rigging(Illusion Arts, Inc) 419 23000013
Franco Ragusa Special Effects Technician n/a 242 23000014
Danilo Bollettini Special Effects Technician n/a 242 23000015
Duilio Olmi Special Effects Technician n/a 242 23000016
Silvano Scasseddu Special Effects (Second Unit) 168 23000017
Collin Fowler Effects Coordinator Digital Coordinator(Illusion Arts, Inc) 120917 23000018
Shaina Holmes Effects Coordinator Digital Coordinator(Custom Film Effects) 120917 23000019
Fumi Mashimo Animation Supervisor (Illusion Arts, Inc) 120918 23000020
Aaron Snow Software Engineer System Administrator(Illusion Arts, Inc) 121071 23000021
Mark Kenaston Rotoscope Animator Roto(Illusion Arts, Inc) 121082 23000022
Roger Nall Rotoscope Animator Roto(Illusion Arts, Inc) 121082 23000023
Robert Nall Rotoscope Animator Roto(Illusion Arts, Inc) 121082 23000024
Jeff Sharar Rotoscope Animator Roto(Illusion Arts, Inc) 121082 23000025
Bob Scifo Matte Painter Matte Artist(Illusion Arts, Inc) 120959 23000026
Kelvin McIlwain Matte Painter Matte Artist(Illusion Arts, Inc) 120959 23000027
Justin Brandstater Matte Painter Matte Artist(Illusion Arts, Inc) 120959 23000028
Laurie Powers Digital Effects Artist Digital Art Director(Custom Film Effects) 120960 23000029
Mary Snyder Digital Effects Artist Digital Art Director(Custom Film Effects) 120960 23000030
Shaina Holmes Digital Effects Artist Digital Compositor(Custom Film Effects) 120960 23000031
Steven Caldwell Digital Effects Artist Digital Compositor(Custom Film Effects) 120960 23000032
R Harbour Digital Effects Artist Digital Compositor(Custom Film Effects) 120960 23000033
Lori Miller Digital Effects Artist Digital Compositor(Custom Film Effects) 120960 23000034
Mark Sawicki Digital Effects Artist Digital Compositor(Custom Film Effects) 120960 23000035
Amani Williams Digital Effects Artist Digital Compositor(Custom Film Effects) 120960 23000036
Ryan Beadle Digital Effects Artist IO(Custom Film Effects) 120960 23000037
Adam Kowalski Digital Effects Compositing(Illusion Arts, Inc) 345 23000038
Joseph Grossberg Digital Effects Compositing(Illusion Arts, Inc) 345 23000039
David Williams Compositing Supervisor (Illusion Arts, Inc) 120928 23000040
Michael Kory 3-D Artist (Illusion Arts, Inc) 120965 23000041
Andrew Tucker 3-D Artist (Illusion Arts, Inc) 120965 23000042
Mary Manning 3-D Artist (Illusion Arts, Inc) 120965 23000043
Michael Meyers 3-D Artist (Illusion Arts, Inc) 120965 23000044
Daniel Bacciu Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Andrea Bari Assistant Props Standby Props Assistant 120904 24000002
Davide Tolomei Assistant Props Standby Props Assistant 120904 24000003
Bryan Korenberg Property Master n/a 120805 24000004
Daniel Bacciu Props Standby Props 120817 24000005
Ruggero Gamba Props Props Buyer 120817 24000006
Daniel Bacciu Props Standby Props(Second Unit) 120817 24000007
Kimble Rendall Second Unit Director n/a 412 25000001
Lindsey Liberatore Assistant (to Mark Gordon) 120820 25000002
Lindsey Liberatore Assistant (to Mr Gordon) 120820 25000003
Jennifer Mancino Assistant (to Mr Gordon) 120820 25000004
Ashley Salisbury Assistant (to Ms Beers) 120820 25000005
Jim Campolongo Assistant (to Ms Beers) 120820 25000006
Laura Hahn Assistant (to Ms Holleran) 120820 25000007
Alison Beckett Assistant (to Mr Hallstrom) 120820 25000008
Lila Mirochin Assistant (to Mr Hallstrom) 120820 25000009
Sabrina Canale Assistant (to Ms Armstrong) 120820 25000010
Anna Offelli Assistant (to Mr Cerasuolo) 120820 25000011
Nathan Holmes Assistant (to Mr Ledger) 120820 25000012
Alexandre Vernerey Assistant (to Mr Irons) 120820 25000013
Roberto Clanetti Assistant Marine Coordinator Assistant 120820 25000014
Roberto Terzi Assistant Marine Coordinator Assistant 120820 25000015
Andrea Greco Assistant Marine Coordinator Assistant 120820 25000016
Bennett Florence Production Assistant Production Office Runner 275 25000017
Spencer Mondshein Production Assistant Production Office Runner 275 25000018
Andrew Nicoll Production Assistant Production Office Runner 275 25000019
Evan Parter Production Assistant Production Office Runner 275 25000020
Auguste Rahmberg Production Assistant Production Office Runner 275 25000021
Adam Lagerbladh Production Assistant Production Office Runner 275 25000022
Daniela Foa Production Assistant Crowd Marshall 275 25000023
Allesandro Bressanello Production Assistant Crowd Marshall 275 25000024
Tiziana Kinkela Production Assistant Crowd Marshall Assistant 275 25000025
Agostino Taboga Production Assistant Crowd Marshall Assistant 275 25000026
Nicola Minghetti Production Assistant Crowd Marshall Assistant 275 25000027
Massimiliano Goattin Production Assistant Crowd Marshall Assistant 275 25000028
Matteo Gottardis Transportation Captain n/a 272 25000029
Roberto Leone Transportation Captain (Vicenza) 272 25000030
Marco Zanon Transportation Coordinator n/a 271 25000031
Massimo Pavan Transportation Coordinator (Second Unit) 271 25000032
Kate Barton Office Assistant Production Office Assistant 120996 25000033
Serena Camozzo Office Assistant Production Office Assistant 120996 25000034
Isabella Moro Office Assistant Production Office Assistant 120996 25000035
Giulio Nason Office Assistant Production Office Assistant 120996 25000036
Matt Devine Office Assistant Production Office Runner 120996 25000037
Lino Carraro Office Assistant Production Office Assistant(Second Unit) 120996 25000038
Francesca Leita Office Assistant Production Office Assistant(Second Unit) 120996 25000039
Nini Grandesso Transportation Boat Captain 120992 25000040
Mara Sartore Transportation Transport Dispatch 120992 25000041
Matteo Fava Transportation Airport Transport 120992 25000042
Matteo Bartoli Set Production Assistant n/a 371 25000043
Massimo Levis Set Production Assistant n/a 371 25000044
Giuseppe Zanon Set Production Assistant n/a 371 25000045
Oriano De Palma Set Production Assistant n/a 371 25000046
Gabriele Scalvini Set Production Assistant (Second Unit) 371 25000047
Crescens Dupuis Set Production Assistant (Second Unit) 371 25000048
Giuseppe Cestaro Production Facility Technician 120824 25000049
Emilio De Filippo Production Facility Technician 120824 25000050
Franco Di Silvestro Production Facility Technician 120824 25000051
Sergio Dalla Lana Production Facility Technician 120824 25000052
Debora Casarotto Production Facility Technician 120824 25000053
Italo Brenna Production Facility Technician 120824 25000054
Franco Cester Medic Paramedic 120966 25000055
Giovanni Gregoletto Medic Paramedic 120966 25000056
Nicola Gomiero Driver n/a 273 25000057
Paolo Lazzoni Driver n/a 273 25000058
Walter Bianchin Driver n/a 273 25000059
Mauro Fornea Driver n/a 273 25000060
Riccardo Zara Driver n/a 273 25000061
Dante Precetti Driver n/a 273 25000062
Gianfranco Bernardini Driver n/a 273 25000063
Angelo Scalia Driver n/a 273 25000064
Carlo Di Berardino Driver n/a 273 25000065
Maurizio Faloci Driver n/a 273 25000066
Giovanni Tomassi Driver n/a 273 25000067
Emiliano Ratini Driver n/a 273 25000068
Maurizio Blasi Driver n/a 273 25000069
Dino Picucci Driver n/a 273 25000070
Cesare Cantiano Driver n/a 273 25000071
Alessandro Beranzoli Driver n/a 273 25000072
Flavio Bettin Coordinator Facility Coordinator 528 25000073
Fausto Castelli Coordinator Facility Coordinator 528 25000074
Francesco Anfodillo Coordinator Marine Coordinator 528 25000075
Lorenzo Salvan Security Set Security Coordinator 120951 26000001
Bruno Bittner Security Set Security Coordinator 120951 26000002
Kate Bowe Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
For the first time in his life, the legendary Casanova find his match in an alluring Venetian beauty, Francesca, who does the one thing he never thought possible: refuse him. Through a series of clever disguises and scheming ruses, he manages to get ever closer to Francesca. However, he is playing the most dangerous game he has ever encountered--one that will risk not only his life and reputation, but his only chance at true passion.