Monster House (2006)

Monster House
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 31mins.
Genres Drama, Animated, Children
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Oscar G Castillo Layout Artist Cloth Lead(Final Layout) 120869 23000170
Bryan Poon Layout Artist Cloth(Final Layout) 120869 23000171
Dianne Chadwick Graphic Designer n/a 120860 23000172
Allen Foster Layout Artist Wheels(Final Layout) 120869 23000169
Peter Upson Layout Artist Final Layout 120869 23000168
Juan Gonzalez Layout Artist Final Layout 120869 23000165
Josh LaBrot Layout Artist Final Layout 120869 23000166
Tim Soman Layout Artist Final Layout 120869 23000167
Dan Camp Digital Effects Artist Lead(Imageworks Performance Capture Tracking) 120960 23000173
Darin Velarde Digital Effects Artist Lead(Imageworks Performance Capture Tracking) 120960 23000174
Josh Hutchins Digital Effects Artist Tracker(Imageworks Performance Capture Tracking) 120960 23000180
Michael Juarez Digital Effects Artist Tracker(Imageworks Performance Capture Tracking) 120960 23000181
Oded Kassirer Digital Effects Artist Tracker(Imageworks Performance Capture Tracking) 120960 23000182
Dartayous Hunter Digital Effects Artist Tracker(Imageworks Performance Capture Tracking) 120960 23000179
Jasun Giles Digital Effects Artist Tracker(Imageworks Performance Capture Tracking) 120960 23000178
Kurt Dufresne Digital Effects Artist Tracker(Imageworks Performance Capture Tracking) 120960 23000175
Xou Fang Digital Effects Artist Tracker(Imageworks Performance Capture Tracking) 120960 23000176
Nishira Fitzgerald Digital Effects Artist Tracker(Imageworks Performance Capture Tracking) 120960 23000177
Alex Frazao Layout Artist Final Layout 120869 23000164
Hajime Ogata Layout Artist Final Layout Lead 120869 23000163
Yanick Bourgie Matte Painter n/a 120959 23000150
Dennis Bredow Matte Painter Texture Painting Lead 120959 23000151
Owen Demers Matte Painter Texture Painter 120959 23000152
David Bleich Matte Painter n/a 120959 23000149
Franz Zach Modelmaker Modeler 120919 23000148
Marc Steinberg Modelmaker Modeler 120919 23000145
Raffaello Vecchione Modelmaker Modeler 120919 23000146
Jang Woo Choi Modelmaker Modeler 120919 23000147
Edwin Fabros Matte Painter Texture Painter 120959 23000153
Daniel Favini Matte Painter Texture Painter 120959 23000154
Pepe Valencia Layout Artist Camera Layout Artist(Imageworks) 120869 23000160
Corey Hels Layout Artist Camera Layout Artist(Imageworks) 120869 23000161
Harald Kraut Layout Artist Camera Layout Artist(Imageworks) 120869 23000162
Jason McDade Layout Artist Camera Layout Artist(Imageworks) 120869 23000159
Suan Ching Tan Matte Painter Texture Painter 120959 23000158
Jennifer Jung Kim Matte Painter Texture Painter 120959 23000155
Jang Woo Lee Matte Painter Texture Painter 120959 23000156
John McGee Matte Painter Texture Painter 120959 23000157
Mark Lipsmeyer Digital Effects Artist Tracker(Imageworks Performance Capture Tracking) 120960 23000183
Lennon Montejo Digital Effects Artist Tracker(Imageworks Performance Capture Tracking) 120960 23000184
Kevin Wang Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000210
Sandra Warren Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000211
Von Williams Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000212
Emi Tahira Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000209
Thomas Shin Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000208
J R Salazar Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000205
Kevin Schooler Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000206
Chad Schoonover Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000207
Lauralee Wiseman Digital Effects Artist Production Services Technician Lead(Imageworks Crew) 120960 23000213
Seth Maury Digital Effects Digital Effects Supervisor 345 23000214
Jesus De Santiago Digital Effects Digital Coordinator(Imageworks Crew) 345 23000220
Kristen Farlow Digital Effects Digital Coordinator(Imageworks Crew) 345 23000221
Kevin Field Digital Effects Digital Coordinator(Imageworks Crew) 345 23000222
Daniel Carbo Digital Effects Digital Coordinator(Imageworks Crew) 345 23000219
Louisa Kwan Digital Effects APM(Imageworks Crew) 345 23000218
Nancy Ong Digital Effects Imagemotion Tracking DPM(Imageworks Crew) 345 23000215
Katherine Concepcion Digital Effects Integration DPM(Imageworks Crew) 345 23000216
Anthony Ceccomancini Digital Effects APM(Imageworks Crew) 345 23000217
Joshua Ochoa Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000204
Sarah Mattes Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000203
Brian Doman Digital Effects Artist Supervising Lead(Imagemotion Integration) 120960 23000190
Robert MacKenzie Digital Effects Artist Lead(Imagemotion Integration) 120960 23000191
John Meehan Digital Effects Artist Lead(Imagemotion Integration) 120960 23000192
Amy Taylor Digital Effects Artist Tracker(Imageworks Performance Capture Tracking) 120960 23000189
Jason Rush Digital Effects Artist Tracker(Imageworks Performance Capture Tracking) 120960 23000188
Matt O'Callaghan Digital Effects Artist Tracker(Imageworks Performance Capture Tracking) 120960 23000185
Andrew Rose Digital Effects Artist Tracker(Imageworks Performance Capture Tracking) 120960 23000186
Matthew A Rubin Digital Effects Artist Tracker(Imageworks Performance Capture Tracking) 120960 23000187
Michael Mumbauer Digital Effects Artist Lead(Imagemotion Integration) 120960 23000193
Corey Turner Digital Effects Artist Lead(Imagemotion Integration) 120960 23000194
Ronald Fischer Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000200
Kevin Henson Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000201
Danie Lupovici Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000202
Aaron Erimez Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000199
Andrea Donnelly Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000198
David Bennett Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000195
Pierre Chastain Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000196
Kevin Cushing Digital Effects Artist Integrator(Imagemotion Integration) 120960 23000197
Randy Sharp Modelmaker Modeler 120919 23000144
Julian Sarmiento Modelmaker Modeler 120919 23000143
Danny Dimian Software Engineer Shader Development 121071 23000091
Masuo Suzuki Software Engineer Shader Development 121071 23000092
Laurence Treweek Software Engineer Shader Development 121071 23000093
Steve Lavietes Animation Director Pipeline TD(Production Services Pipeline) 740 23000090
Ryan Tulloch Animation Director ATD 740 23000089
Dave Godwin Animation Director ATD 740 23000086
Steven Hansen Animation Director ATD 740 23000087
Jessica Noll Animation Director ATD 740 23000088
Lutz Mueller Software Engineer Shader Development 121071 23000094
Joachim Barnreuther Software Engineer Look Development 121071 23000095
Scot Shinderman Software Engineer n/a 121071 23000101
Clifford Stein Software Engineer n/a 121071 23000102
Bill Beemer Software Engineer Imagemotion Systems Operator(Imageworks Crew) 121071 23000103
Andy C King Software Engineer n/a 121071 23000100
Marcos Fajardo Software Engineer n/a 121071 23000099
Mike Jiang Software Engineer Look Development 121071 23000096
Baudouin Struye Software Engineer Look Development 121071 23000097
Jon Tojek Software Engineer Look Development 121071 23000098
Andrew Woodhouse Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000085
Craig Welsh Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000084
Tom Mikota Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000071
Daniel J Miller Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000072
Rachel Mina Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000073
Will McCrate Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000070
Richard Matsushita Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000069
Michael Lasker Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000066
Tu Le Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000067
Kuan Lin Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000068
Serena Naramore Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000074
Patrick B Neary Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000075
Jeremy Sternberg Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000081
Olivier Van Zeveren Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000082
Eric Weinschenk Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000083
Brian Sorbo Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000080
Manuela Scalini Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000079
Mark Norrie Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000076
Cara Paul Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000077
Ryan Rogers Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000078
Bruce Dobrin Software Engineer Imagemotion Systems Set Up(Imageworks Crew) 121071 23000104
James Salter Software Engineer Development Specialist(Production Services Pipeline) 121071 23000105
James Vespe Software Engineer Software Engineering(Production Services Pipeline) 121071 23000130
Brian Wong Software Engineer Software Engineering(Production Services Pipeline) 121071 23000131
Jim Doherty Modelmaker Modeling Supervisor 120919 23000132
Deepak Sharma Software Engineer Software Engineering(Production Services Pipeline) 121071 23000129
Dhasarath Ravindranathan Software Engineer Software Engineering(Production Services Pipeline) 121071 23000128
Junko V Igarashi Software Engineer Software Engineering(Production Services Pipeline) 121071 23000125
Ken McCloskey Software Engineer Software Engineering(Production Services Pipeline) 121071 23000126
Reuben Pasquini Software Engineer Software Engineering(Production Services Pipeline) 121071 23000127
Yun Geuk Kang Modelmaker Modeling Lead 120919 23000133
Mark Krentz Modelmaker Modeling Lead 120919 23000134
Rich Lee Modelmaker Modeler 120919 23000140
Justin Marshall Modelmaker Modeler 120919 23000141
Robin Petersson Modelmaker Modeler 120919 23000142
Luis Labrador Modelmaker Modeler 120919 23000139
Moon-Jung Kang Modelmaker Modeler 120919 23000138
Kui Han Lee Modelmaker Modeling Lead 120919 23000135
Christian Bouyer Modelmaker Modeler 120919 23000136
Greg Galliani Modelmaker Modeler 120919 23000137
Albert Golembiowski Software Engineer Software Engineering(Production Services Pipeline) 121071 23000124
Christopher Burdoff Software Engineer Software Engineering(Production Services Pipeline) 121071 23000123
Michael Trujillo Software Engineer Systems Engineer(Production Services Pipeline) 121071 23000111
Olin Kimberly Software Engineer Systems Engineer(Production Services Pipeline) 121071 23000112
Leslie Picardo Software Engineer Supervisor Pipeline & Software(Production Services Pipeline) 121071 23000113
Christopher Wolf Software Engineer Systems Engineer(Production Services Pipeline) 121071 23000110
Ken Williams Software Engineer Systems Engineer(Production Services Pipeline) 121071 23000109
Jeff Sakurai Software Engineer Development Specialist(Production Services Pipeline) 121071 23000106
Alberto Velez Software Engineer Systems Engineer(Production Services Pipeline) 121071 23000107
David Miya Software Engineer Systems Engineer(Production Services Pipeline) 121071 23000108
Brian Keeney Software Engineer Sr. Producer Pipeline & Software(Production Services Pipeline) 121071 23000114
Jeremy Selan Software Engineer Color Pipeline Engineer(Production Services Pipeline) 121071 23000115
Jean-Francois Panisset Software Engineer Systems Research & Development(Production Services Pipeline) 121071 23000120
Suri Denduluri Software Engineer Systems Research & Development(Production Services Pipeline) 121071 23000121
Evan Appleby Software Engineer Software Engineering(Production Services Pipeline) 121071 23000122
Nick Bali Software Engineer Systems Research & Development(Production Services Pipeline) 121071 23000119
Dean Miya Software Engineer Systems Research & Development(Production Services Pipeline) 121071 23000118
Moti Cohen Software Engineer Software Lead(Production Services Pipeline) 121071 23000116
Parag Havaldar Software Engineer Software Lead(Production Services Pipeline) 121071 23000117
Stephanie Lee Digital Effects Digital Coordinator(Imageworks Crew) 345 23000223
Timothy Loughran Digital Effects Digital Coordinator(Imageworks Crew) 345 23000224
Todd Boyce Animator Effects Animation 483 23000329
David R Davies Animator Effects Animation 483 23000330
Michael Edland Animator Effects Animation 483 23000331
Mir Zafar Ali Animator Effects Animation 483 23000328
Carl Hooper Animator (Effects Animation) 483 23000327
William R Wright Animator n/a 483 23000324
John Wong Animator n/a 483 23000325
Paul Wood Animator n/a 483 23000326
Vijoy Gaddipati Animator Effects Animation 483 23000332
Maria Giannakouros Animator Effects Animation 483 23000333
Youngsam Suh Animator Effects Animation 483 23000339
Carlo Volpati Animator Effects Animation 483 23000340
Jeff Wolverton Animator Effects Animation 483 23000341
Kevin Paul Sheedy Animator Effects Animation 483 23000338
Stephen Marshall Animator Effects Animation 483 23000337
Sho Hasegawa Animator Effects Animation 483 23000334
Joe Jackman Animator Effects Animation 483 23000335
Hae-Jeon Lee Animator Effects Animation 483 23000336
Alexander Williams Animator n/a 483 23000323
Larry White Animator n/a 483 23000322
Clarence "Boola" Robello Animator n/a 483 23000309
Sandra Ryan Animator n/a 483 23000310
Henry Sato Jr. Animator n/a 483 23000311
Irene Parkins Animator n/a 483 23000308
Keith Paciello Animator n/a 483 23000307
Robert McIntosh Animator n/a 483 23000304
Paul Newberry Animator n/a 483 23000305
Joe Oh Animator n/a 483 23000306
Brett Schroeder Animator n/a 483 23000312
Brian Scott Animator n/a 483 23000313
Mark Vulcano Animator n/a 483 23000319
Nye Warburton Animator n/a 483 23000320
Dan M Wawrzaszek Animator n/a 483 23000321
Alex Tysowsky Animator n/a 483 23000318
Vincent Truitner Animator n/a 483 23000317
Ron Smith Animator n/a 483 23000314
Jesse Sugarman Animator n/a 483 23000315
Ando Tammik Animator n/a 483 23000316
David Conlon Animator Lead(Color and Lighting ATD) 483 23000342
William Acedo Props Specialty Props 120817 24000001
Will Sherrod Production Assistant n/a 275 25000025
paul smith Production Assistant n/a 275 25000026
Allison Tobyansen Production Assistant n/a 275 25000027
Zack Schwartz Production Assistant n/a 275 25000024
Kimberly L Ruane Production Assistant n/a 275 25000023
Brian Scott Olds Production Assistant n/a 275 25000020
Aaron Rapke Production Assistant n/a 275 25000021
Denisse Rodarte Production Assistant n/a 275 25000022
Trinh Tran Production Assistant n/a 275 25000028
Kathryn E Burns Production Assistant (Imageworks Crew) 275 25000029
Andy Novak Production Secretary n/a 367 25000035
Heather McCann Coordinator Stage Coordinator(Imageworks Crew) 528 25000036
David Fulton Unit Publicist n/a 231 29000001
Tora Chung Production Secretary n/a 367 25000034
Graham Ready Transportation Captain n/a 272 25000033
Michael Hugh O'Donnell Production Assistant (Imageworks Crew) 275 25000030
Suzanne Rispoli Production Assistant (Imageworks Crew) 275 25000031
Michael Pavlisan Production Assistant (Imageworks Crew) 275 25000032
Laura Neeff Production Assistant n/a 275 25000019
Stacie Livingston Production Assistant n/a 275 25000018
Daniel Persitz Assistant (to Mr. Rapke) 120820 25000005
Monique Perez Assistant (to Mr. Zemeckis) 120820 25000006
Sharon Felder Assistant (to Mr. Zemeckis) 120820 25000007
Margaret Sigel Assistant (to Mr. Rapke) 120820 25000004
Lauren Anne Miller Assistant (to Mr. Starkey) 120820 25000003
Jack B Cornelius Jr. Props Specialty Props 120817 24000002
Rebecca Rose Perkins Assistant (to Mr. Kenan) 120820 25000001
Tamara Johnston Assistant (to Mr. Starkey) 120820 25000002
Kristie Macosko Assistant (to Mr. Spielberg) 120820 25000008
Ben Bohling Assistant (to Mr. Spielberg) 120820 25000009
Nestor Arce Production Assistant n/a 275 25000015
TJ Bednash Production Assistant n/a 275 25000016
George Granados Production Assistant n/a 275 25000017
Ethan Goodwin Production Assistant n/a 275 25000014
Jason Brown Production Assistant n/a 275 25000013
Christopher Cummins Assistant (to Mr. Clark) 120820 25000010
Kirsten Heder Assistant (to Mr. Clark) 120820 25000011
Eliza Chaikan Production Assistant n/a 275 25000012
Les Major Animator n/a 483 23000303
Patrick Lowery Animator n/a 483 23000302
Jarred Love Character Animation Character Animation Set Up 622 23000250
Roberto Maiocchi Character Animation Character Animation Set Up 622 23000251
Erick Miller Character Animation Character Animation Set Up 622 23000252
Jorge Del Valle Character Animation Character Animation Set Up 622 23000249
Kyudon Choi Character Animation Character Animation Set Up 622 23000248
Umberto Lazzari Character Animation Lead(Character Animation Set Up) 622 23000245
Stephen Candell Character Animation Character Animation Set Up 622 23000246
Benjamin Cheung Character Animation Character Animation Set Up 622 23000247
Koji Morihiro Character Animation Character Animation Set Up 622 23000253
Simon Yuen Character Animation Character Animation Set Up 622 23000254
Patrick Cohen CG Supervisor n/a 779 23000260
Francisco DeJesus CG Supervisor n/a 779 23000261
Daniel Eaton CG Supervisor n/a 779 23000262
Theodore Bialek CG Supervisor n/a 779 23000259
Zac Wollons CGI Artist CG Artist 120986 23000258
Young Duk Cho CGI Artist CG Artist 120986 23000255
Matt Dougan CGI Artist CG Artist 120986 23000256
Matthew Ward CGI Artist CG Artist 120986 23000257
Michael Laubach Character Animation Lead(Character Animation Set Up) 622 23000244
Won Young Byun Character Animation Lead(Character Animation Set Up) 622 23000243
J.J. Blumenkranz Character Animation Character Set-Up Supervisor 622 23000230
Charles McIlvain Character Animation Lead(Character Animation Pipeline) 622 23000231
Spencer Alexander Character Animation Character Animation Pipeline 622 23000232
Chris Appelhans Character Design Character Designer 485 23000229
Chip De Los Santos Digital Effects Digital Resources Technician(Production Services Pipeline) 345 23000228
Chris McCleod Digital Effects Digital Coordinator(Imageworks Crew) 345 23000225
Shaun Michel Digital Effects Digital Coordinator(Imageworks Crew) 345 23000226
Savina Roman Digital Effects Digital Coordinator(Imageworks Crew) 345 23000227
Christian Aubert Character Animation Character Animation Pipeline 622 23000233
Christopher Carignan Character Animation Character Animation Pipeline 622 23000234
David Lo Character Animation Character Animation Pipeline 622 23000240
Scott Parrish Character Animation Character Animation Pipeline 622 23000241
Joseph Spadaro Character Animation Character Animation Pipeline 622 23000242
Amy Hronek Character Animation Character Animation Pipeline 622 23000239
Firat Enderoglu Character Animation Character Animation Pipeline 622 23000238
Jesse Carlson Character Animation Character Animation Pipeline 622 23000235
Fabrice Ceugniet Character Animation Character Animation Pipeline 622 23000236
Barbara Ellison Character Animation Character Animation Pipeline 622 23000237
Pete Billington CG Supervisor n/a 779 23000263
Stuart Allan Animator Animatics Artist 483 23000264
Seth Hippen Animator n/a 483 23000289
Scott Holmes Animator n/a 483 23000290
Jay Jackson Animator n/a 483 23000291
Nicole Herr Animator n/a 483 23000288
Daniel Heder Animator n/a 483 23000287
Bill Haller Animator n/a 483 23000284
Kelly Hartigan Goldstein Animator n/a 483 23000285
Toby M Haruno Animator n/a 483 23000286
Paul Jessell Animator n/a 483 23000292
Cathy Jones Animator n/a 483 23000293
Jeff Lin Animator n/a 483 23000299
Randy Link Animator n/a 483 23000300
Christopher Lindsay Animator n/a 483 23000301
Eric Lees Animator n/a 483 23000298
Kelvin Lee Animator n/a 483 23000297
Alice Kaiserian Animator n/a 483 23000294
Sebastian Kapijimpanga Animator n/a 483 23000295
Keith Kellogg Animator n/a 483 23000296
Angie Glocka Animator n/a 483 23000283
Scott Fritts Animator n/a 483 23000282
Denis Samoilov Animator Lead(Character Animation) 483 23000270
Alfonso Alpuerto Animator n/a 483 23000271
James Baker Animator n/a 483 23000272
Jeff Schu Animator Lead(Character Animation) 483 23000269
Rick Glenn Animator Lead(Character Animation) 483 23000268
Jordan Harris Animator Lead(Character Animation) 483 23000265
Michael Kimmel Animator Lead(Character Animation) 483 23000266
Robert Fox Animator Lead(Character Animation) 483 23000267
Thomas Bland Animator n/a 483 23000273
Jamaal Bradley Animator n/a 483 23000274
Chris Endicott Animator n/a 483 23000279
Stephen Enticott Animator n/a 483 23000280
Luca Erbetta Animator n/a 483 23000281
Paul Davies Animator n/a 483 23000278
Stephane Couture Animator n/a 483 23000277
Tom Bruno Jr. Animator n/a 483 23000275
Benjamin I Cinelli Animator n/a 483 23000276
Noah Klabunde Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000065
Michael G Jackson Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000064
Gil Kenan Song ("Thou Art Dead") 120859 8000011
Susan Ballion Song ("Halloween") 120859 8000012
Steven Bailey Song ("Halloween") 120859 8000013
D Sardy Song ("Merciful Hammer") 120859 8000010
John Farrar Song ("A Little More Love") 120859 8000009
Bruce Babcock Original Music Orchestrations 120838 8000006
Jim Honeyman Original Music Orchestrations 120838 8000007
Shawn Murphy Score Mixing n/a 120927 8000008
Peter "Budgie" Clarke Song ("Halloween") 120859 8000014
John McGeoch Song ("Halloween") 120859 8000015
Edward S Verreaux Production Designer n/a 164 9000001
Kate Sullivan Set Decorator n/a 165 9000002
Greg Papalia Art Director n/a 183 9000003
Siouxsie & The Banshees Song Performer ("Halloween") 120788 8000020
Gil Kenan Song Performer ("Thou Art Dead") 120788 8000019
Olivia Newton-John Song Performer ("A Little More Love") 120788 8000016
Ralph Saenz Song Performer ("Merciful Hammer") 120788 8000017
D Sardy Song Performer ("Merciful Hammer") 120788 8000018
Jon Kull Original Music Orchestrations 120838 8000005
Douglas Pipes Original Music Music 120838 8000004
Tim Peeler Color Timer Digital Colorist 120921 6000043
Nikki Bell Camera Coordinator Negative Coordinator(Production Services Pipeline) 121105 6000044
Adam P Scott Editor n/a 172 7000001
Dana Vanhove Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000042
Mary Thompson Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000041
Jill Shane Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000038
Karen N Sickles Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000039
Diane St. Clair Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000040
Fabienne Rawley Editor n/a 172 7000002
Jason Aimee Gaudio Assistant Editor n/a 203 7000003
Sandy DeCrescent Music Contractor n/a 121013 8000001
Ken Karmen Music Editor n/a 214 8000002
Jeremy Raub Music Editor n/a 214 8000003
Odis McKinney Assistant Editor n/a 203 7000008
Alison Learned Assistant Editor n/a 203 7000007
Jamie Keeney Assistant Editor n/a 203 7000004
Kevin Hickman Assistant Editor n/a 203 7000005
Ryan Chan Assistant Editor n/a 203 7000006
Norman Newberry Art Director n/a 183 9000004
Todd Cherniawsky Set Designer n/a 202 9000005
Marc Gabbana Concept Artist n/a 120911 9000031
Randy Gaul Concept Artist n/a 120911 9000032
Kurt Kaufman Concept Artist n/a 120911 9000033
Aaron Becker Concept Artist n/a 120911 9000030
Eric Collins Butler Concept Artist Concept Design Producer 120911 9000029
Chris Appelhans Concept Artist n/a 120911 9000026
Khang Le Concept Artist n/a 120911 9000027
Doug Chiang Concept Artist Concept Design Supervisor 120911 9000028
Bill Mather Concept Artist n/a 120911 9000034
Mark Sullivan Concept Artist n/a 120911 9000035
J Virdone Art Department Coordinator n/a 195 9000041
Richie Kawamoto Art Department Coordinator n/a 195 9000042
Victoria Burrows Casting Director n/a 157 10000001
Jim Wallis Assistant Art Director n/a 315 9000040
Mike Stassi Assistant Art Director n/a 315 9000039
Josh Viers Concept Artist n/a 120911 9000036
Jackson Bishop Assistant Art Director n/a 315 9000037
Andrew L Jones Assistant Art Director n/a 315 9000038
Daren R Dochterman Illustrator n/a 600 9000025
James Martin Illustrator n/a 600 9000024
Simeon Wilkins Storyboard Artist n/a 199 9000011
David Lowery Storyboard Artist n/a 199 9000012
Dan Sweetman Storyboard Artist n/a 199 9000013
Gary Lee Set Designer n/a 202 9000010
Andrew Reeder Set Designer n/a 202 9000009
Jason Lynch Set Designer n/a 202 9000006
Aaron Haye Set Designer n/a 202 9000007
Scott Herbertson Set Designer n/a 202 9000008
Philip Keller Storyboard Artist n/a 199 9000014
Glen Roberts Set Dresser On Set Dresser 197 9000015
Robert Lucas Lead Person n/a 120957 9000021
Rodolfo Damaggio Illustrator n/a 600 9000022
James Hegedus Illustrator n/a 600 9000023
Tony Bohorquez Model Maker n/a 121081 9000020
Gregory Jein Model Maker n/a 121081 9000019
Leo Rijn Sculptor Character Sculptor 120910 9000016
R Wayne Strong Sculptor n/a 120910 9000017
Gary Lee Model Maker n/a 121081 9000018
Brendan Ryan Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000037
Samantha Ofole-Prince Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000036
Bennett Schneir Associate Producer n/a 171 3000007
Dan Harmon Screenplay n/a 120778 4000002
Rob Schrab Screenplay n/a 120778 4000003
Heather Smith Associate Producer n/a 171 3000006
Jason Clark Executive Producer n/a 174 3000005
Steve Starkey Producer n/a 3 3000002
Robert Zemeckis Executive Producer n/a 174 3000003
Steven Spielberg Executive Producer n/a 174 3000004
Pamela Pettler Screenplay n/a 120778 4000004
Dan Harmon Story By n/a 120779 4000005
Sean Stanek Production Manager Stage DPM(Imageworks Crew) 305 5000005
Aldric Porter Assistant Director n/a 163 5000006
David Hyman Assistant Director n/a 163 5000007
Mickey Levy Production Manager Digital Production Manager 305 5000004
John Kreidman Production Manager Digital Production Manager 305 5000003
Rob Schrab Story By n/a 120779 4000006
Jason Clark Unit Production Manager n/a 182 5000001
Peter M Tobyansen Line Producer Motion Capture Line Producer 161 5000002
Jack Rapke Producer n/a 3 3000001
Gil Kenan Director n/a 2 2000001
Catherine O'Hara Actor Voice of Mom 1 1000007
Kathleen Turner Actor Voice of Constance 1 1000008
Fred Willard Actor Voice of Dad 1 1000009
Jason Lee Actor Voice of Bones 1 1000006
Kevin James Actor Voice of Officer Landers 1 1000005
Nick Cannon Actor Voice of Officer Lister 1 1000002
Maggie Gyllenhaal Actor Voice of Zee 1 1000003
Jon Heder Actor Voice of Reginald "Skull" Skulinski 1 1000004
Mitchel Tate Musso Actor Voice of DJ 1 1000010
Sam Lerner Actor Voice of Chowder 1 1000011
Matthew Fahey Actor Voice of Bully #2 1 1000017
Kevin the Dog Actor Voice of Kevin the Dog 1 1000018
Ariel Winter Voice Background Voice 475 1000020
Erik Walker Actor Voice of Bully #1 1 1000016
Ian McConnel Actor Voice of Paramedic #2 1 1000015
Spencer Locke Actor Voice of Jenny 1 1000012
Ryan Newman Actor Voice of Little Girl 1 1000013
Woody Schultz Actor Voice of Paramedic #1 1 1000014
Kristen Ploucha Assistant Director n/a 163 5000008
Sharron Reynolds Script Supervisor (Motion Capture Unit) 191 5000009
Camille Eden Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000023
Regaye M Fulcher Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000024
Stephanie Greco Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000025
Danielle Conroy Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000022
Tina Bilezikjian Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000021
David Keslick Film Lab Film Recording Supervisor(Production Services Pipeline) 120850 6000018
Derrick Quarles Film Lab Film Recording Supervisor(Production Services Pipeline) 120850 6000019
Bill Anastas Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000020
Anett Gough Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000026
Chad Hellmuth Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000027
Charlene Maryland Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000033
Bridget Mroczkowski Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000034
Rachael Phillips Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000035
Ken Maruyama Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000032
Lauren Ann Littleton Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000031
DJ Kirkbride Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000028
Suzanne Labrie Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000029
Robin Linn Film Lab Crewing & Scheduling(Production Services Pipeline) 120850 6000030
Robert Davis Oh Film Lab Film Recording Supervisor(Production Services Pipeline) 120850 6000017
David Lensch Film Lab Film Recording Supervisor(Production Services Pipeline) 120850 6000016
Chris Wagganer Video Video Engineer(Motion Capture Unit) 120800 6000004
Matt Aschkynazo Video Video Engineer(Motion Capture Unit) 120800 6000005
Mariana Sanchez de Antunano Video Video Reference Operator(Motion Capture Unit) 120800 6000006
Roger Johnson Video Video Supervising Engineer(Motion Capture Unit) 120800 6000003
Samuel R Harrison III Video Assist/Playback Video Assist(Motion Capture Unit) 120899 6000002
Dhana Rivera Gilbert Production Coordinator n/a 162 5000010
Charles Bolwell Assistant Production Coordinator n/a 192 5000011
Xavier Grobet Director of Photography n/a 120780 6000001
Jesse Kaplan Video Video Reference Operator(Motion Capture Unit) 120800 6000007
Mauriece Jacks Jr. Video Video Reference Operator(Motion Capture Unit) 120800 6000008
Leah Hardstark Photography Research and Reference Photography(Production Services Pipeline) 120835 6000013
Boyd Steer Film Lab Negative Handling(Production Services Pipeline) 120850 6000014
Dennis Webb Film Lab Film Recording Supervisor(Production Services Pipeline) 120850 6000015
Chris Hebert Photography Research and Reference Photography(Production Services Pipeline) 120835 6000012
Marc Lulkin Video Video Reference Operator(Motion Capture Unit) 120800 6000011
David K Howard Video Video Reference Operator(Motion Capture Unit) 120800 6000009
William K Washington Video Video Reference Operator(Motion Capture Unit) 120800 6000010
Scot Boland Casting Director n/a 157 10000002
Pattey Ryane Casting Associate n/a 160 10000003
Debbie Denise Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer 243 23000012
Eric Scott Visual Effects Producer Digital Producer 243 23000013
Elaine C Andrianos Visual Effects Editor n/a 614 23000014
Crys Forsyth-Smith Visual Effects Producer n/a 243 23000011
Dennis Hauck Effects Supervisor Imagemotion Assistant Shoot Supervisor(Imageworks Crew) 120866 23000010
Stan Szymanski Visual Effects Supervisor Senior Supervision(Sony Pictures Imageworks) 249 23000007
Barry Weiss Visual Effects Supervisor Senior Supervision(Sony Pictures Imageworks) 249 23000008
Tim Sarnoff Visual Effects Supervisor Senior Supervision(Sony Pictures Imageworks) 249 23000009
Steven R Sacks Visual Effects Editor (Imageworks Crew) 614 23000015
Kevin Soares Visual Effects Editor (Imageworks Crew) 614 23000016
Patrick Clark Special Effects Technician Production Services Technician(Imageworks Crew) 242 23000022
Mark Dietel Special Effects Technician Production Services Technician(Imageworks Crew) 242 23000023
Michael May Special Effects Technician Production Services Technician(Imageworks Crew) 242 23000024
Matthew Chambers Special Effects Technician Production Services Technician(Imageworks Crew) 242 23000021
Rick Baumgartner Visual Effects VFX Coordinator(Imageworks Crew) 419 23000020
Michael Scheffe Visual Effects Visual Effects Art Director 419 23000017
George Suhayda Visual Effects Visual Effects Art Director 419 23000018
Mayumi Arakaki Visual Effects VFX Coordinator(Imageworks Crew) 419 23000019
Jenny Fulle Visual Effects Supervisor Senior Supervision(Sony Pictures Imageworks) 249 23000006
Bert Van Brande Visual Effects Supervisor Pipeline Supervisor 249 23000005
Anne Marie Wilson Motion Control Motion Capture Models 121053 19000010
Pat Romano Stunt Coordinator Motion Capture Stunt Coordinator 120804 19000011
Bob McDougall Stunts Motion Capture Stunts 240 19000012
Pattey Ryane Motion Control Motion Capture Models 121053 19000009
Julie Nguyen Motion Control Motion Capture Models 121053 19000008
Kayleen Ancheta Motion Control Motion Capture Models 121053 19000005
Kimberley Argetsinger Motion Control Motion Capture Models 121053 19000006
Patrick Fox Motion Control Motion Capture Models 121053 19000007
Susan Purkhiser Stunts Motion Capture Stunts 240 19000013
Richard Robinson Construction Foreman General Foreman 277 21000001
Demian Gordon Visual Effects Supervisor Imagemotion Stage Supervisor 249 23000002
Albert Hastings Visual Effects Supervisor Imagemotion/Integration Supervisor 249 23000003
Tad Gielow Visual Effects Supervisor Pipeline Supervisor 249 23000004
Jay Redd Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Danny Morris Craft Service n/a 120903 22000001
Robert Joseph Mara Construction Foreman General Foreman 277 21000002
Denis Cordova Construction Coordinator n/a 276 21000003
John Villarino Construction Coordinator n/a 276 21000004
Juan Carlos Moreno-Ragel Special Effects Technician Production Services Technician(Imageworks Crew) 242 23000025
Ivo Panayotov Special Effects Technician Production Services Technician(Imageworks Crew) 242 23000026
Amy Edwards Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000051
Frederick Gaudreau Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000052
Jim H Green Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000053
Frederic Durand Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000050
Mike Dalzell Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000049
John Bunt Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000046
Grady Campbell Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000047
John Eric Cardon de Lichtbuer Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000048
Svetla Gressak Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000054
Anne Hall Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000055
Karl Herbst Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000061
George Ho Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000062
Chris Hung Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000063
Matthew Henderson Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000060
Thane Hawkins Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000059
Willi Hammes Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000056
Mike Hardison Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000057
John Patrick Hart Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000058
Jess Bressler Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000045
Francois Bordez Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000044
Natalia Zoubtsova Special Effects Technician Production Services Technician(Imageworks Crew) 242 23000032
Troy Saliba Animation Supervisor n/a 120918 23000033
T Daniel Hofstedt Animation Supervisor n/a 120918 23000034
Jeff Young Special Effects Technician Production Services Technician(Imageworks Crew) 242 23000031
Matthew Wong Special Effects Technician Production Services Technician(Imageworks Crew) 242 23000030
Abhishake S Pathak Special Effects Technician Production Services Technician(Imageworks Crew) 242 23000027
Jeffrey L Pohl Special Effects Technician Production Services Technician(Imageworks Crew) 242 23000028
Ferdinand Torres Special Effects Technician Production Services Technician(Imageworks Crew) 242 23000029
Jesse Andrewartha Animation Director Lead(Color & Lighting) 740 23000035
Clara Chang Animation Director Lead(Color & Lighting) 740 23000036
Mike Alkan Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000041
Sebastien Beaulieu Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000042
Scott Bogoniewski Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000043
Ben Aguillon Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000040
Matthew Adams Animation Director Lighting TD(Color & Lighting) 740 23000039
Lyndon Li Animation Director Lead(Color & Lighting) 740 23000037
Kieron Cheuk Chi Lo Animation Director Lead(Color & Lighting) 740 23000038
Misty Rosas Motion Control Motion Capture Stunts 121053 19000004
Jim Halty Motion Control Motion Capture Stunts 121053 19000003
Frannie Felder ADR Background Voice 120912 14000008
Spencer Lacey Ganus ADR Background Voice 120912 14000009
Bridget Hoffman ADR Background Voice 120912 14000010
Harrison Fahn ADR Background Voice 120912 14000007
Makenna Cowgill ADR Background Voice 120912 14000006
Kimberly Beck Clark ADR Background Voice 120912 14000003
Miles Clark ADR Background Voice 120912 14000004
David Cowgill ADR Background Voice 120912 14000005
Wendy Hoffman ADR Background Voice 120912 14000011
Mary Matilyn Mouser ADR Background Voice 120912 14000012
Hans Tester ADR Background Voice 120912 14000018
Corbett Tuck ADR Background Voice 120912 14000019
Lora Witty ADR Background Voice 120912 14000021
W K Stratton ADR Background Voice 120912 14000017
Justin Shenkarow ADR Background Voice 120912 14000016
Emanuel Orlando ADR Background Voice 120912 14000013
Zoey Poll ADR Background Voice 120912 14000014
Zack Shada ADR Background Voice 120912 14000015
Ranjani Brow ADR Background Voice 120912 14000002
Marissa Blanchard ADR Background Voice 120912 14000001
Ruth Myers Costume Designer n/a 169 13000002
Antonio Almaraz Costume Supervisor Motion Capture Suits Supervisor(Motion Capture Unit) 120895 13000003
Linda Redmon Costume Supervisor Motion Capture Suits Supervisor(Motion Capture Unit) 120895 13000004
Sandra Bojin-Sedlik Assistant Costume Designer (Motion Capture Unit) 252 13000001
Michael Lantieri Consultant Special Effects Consultant(Motion Capture Unit) 120784 12000002
Amanda Burns Casting Associate n/a 160 10000004
Bill Dance Extras Casting n/a 120851 10000005
Ian C Kelly Consultant Production Video Consultant(Motion Capture Unit) 120784 12000001
Maria Hernandez Costumer Motion Capture Costumer(Motion Capture Unit) 120880 13000005
Patricia L Padilla Costumer Motion Capture Costumer(Motion Capture Unit) 120880 13000006
Robert Ostermann Makeup Artist (Motion Capture Unit) 120801 13000012
Tegan Taylor Makeup Artist (Motion Capture Unit) 120801 13000013
Mark Landon Makeup Artist (Motion Capture Unit) 120801 13000014
Gil Mosko Makeup Artist (Motion Capture Unit) 120801 13000011
Michele Burke Makeup Makeup Consultant(Motion Capture Unit) 353 13000010
Roxana Griffin Hair Stylist (Motion Capture Unit) 120799 13000007
Tyler Ely Hair Stylist (Motion Capture Unit) 120799 13000008
Linda Trainoff Hair Stylist (Motion Capture Unit) 120799 13000009
Tyler Zaentz ADR Background Voice 120912 14000022
Howard London ADR Mixer n/a 227 14000023
Dennis Leonard Supervising Sound Editor n/a 328 14000048
Jim Gaudenti Key Grip (Motion Capture Unit) 263 15000001
Steven C. McGee Chief Lighting Technician (Motion Capture Unit) 357 15000002
William Files Sound Mixer n/a 230 14000047
Rick Kline Sound Mixer n/a 230 14000046
William B Kaplan Sound Mixer (Motion Capture Unit) 230 14000043
Randy Thom Sound Mixer n/a 230 14000044
Gary Rizzo Sound Mixer n/a 230 14000045
Jim Cousins Best Boy Grip (Motion Capture Unit) 265 15000003
Susanne LaRiviere Production Accountant n/a 282 16000001
Barbara Dillon Assistant Accountant (Imageworks Crew) 120950 16000007
Aldric Porter Motion Control Motion Capture Associate Producer 121053 19000001
Paul Babin Motion Control Wheels Operator(Motion Capture Unit) 121053 19000002
Candice LeClaire Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Joanie Selden Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Dakau Jackson Production Accountant n/a 282 16000002
Robert Miller Accountant (Imageworks Crew) 120802 16000003
Eileen Dennis Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Scott Guitteau Sound Effects Editor n/a 327 14000042
J R Grubbs Sound Effects Editor n/a 327 14000041
Peggy Names Boom Operator (Motion Capture Unit) 215 14000029
Cary Weitz Boom Operator (Motion Capture Unit) 215 14000030
Jana Vance Foley Artist n/a 223 14000031
Dee Selby Assistant Sound Editor n/a 222 14000028
Noah Katz Assistant Sound Editor n/a 222 14000027
David Adam Weisberg ADR Mixer n/a 227 14000024
Jonathan Null ADR/Dialogue Editor Dialogue/ADR Supervising Editor 120939 14000025
Tim Burby ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000026
Dennie Thorpe Foley Artist n/a 223 14000032
Ellen Heuer Foley Artist n/a 223 14000033
Randy Thom Sound Designer n/a 120915 14000038
Kyrsten Mate Comoglio Sound Effects Editor n/a 327 14000039
Teresa Eckton Sound Effects Editor n/a 327 14000040
William Files Sound Design Additional Sound Designer 120905 14000037
Sean England Foley Recordist n/a 225 14000036
Al Nelson Foley Editor n/a 221 14000034
Frank Rinella Foley Mixer n/a 224 14000035
Steve Buscemi Actor Voice of Nebbercracker 1 1000001
Synopsis
Twelve-year-old DJ Walters, who is caught in that awkward moment between childhood and the onset of puberty, has too much time on his hands and has taken it into his head that there's something weird about old man Nebbercracker's house across the street. Things keep disappearing into the dilapidated structure: basketballs, tricycles, toys and pets. Come to think of it, whatever happened to Mrs. Nebbercracker? It's the day before Halloween and DJ and his candy-friendly pal Chowder have a run-in with Mr. Nebbercracker after their basketball wanders onto his lawn and is mysteriously swept into the house. When the house tries to swallow their new friend Jenny and no one believes the frightened trio's claims that the house is up to no good, it's up to them to investigate. They turn for his advice to the only person on the planet who might even remotely understand what's going on, the wise one they call Skull, a 20-something slacker pizza chef and master of the arcade machine who once played a video game for four days straight on one singly quarter, a gallon of chocolate milk and an adult diaper. "I have heard tell of man-made structures becoming possessed by a human soul," Skull tells them. You mean the house is alive? Yikes! Skull tells them the only way to stop the house from gulping down everything in sight is by striking at its heart, which the kids figure out must be the perpetually-fueled furnace in the basement. They come up with what seems to be a foolproof plan--a vacuum cleaner disguised as a human dummy filled with cold medicine. The kids offer up their bait to the house, figuring that once it's asleep, they can sneak in and put out the furnace with their squirt guns. Their little plan goes awry, though, and when the house starts chasing them down the street--that's right, chasing them down the street!--they must join forces to once again make the neighborhood safe for trick or treaters.