Flushed Away (2006)

Flushed Away
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 24mins.
Genres Comedy, Animated, Urban
Keywords animal, claymation, fish-out-of-water
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
David Bowers Actor Voice of Fly 1 1000039
Sam Fell Actor Voice of Ladykiller 1 1000035
Christopher Fairbank Actor Voice of Cockroach 1 1000017
Emma Tate Actor Voice of Fly-Lady 1 1000031
Tom McGrath Actor Voice of Artist 1 1000033
Pilar Flynn Production Supervisor (Story) 307 5000001
Roger Blake Actor Voice of Balloon Seller 1 1000015
Jason "Captain" Carter Production Coordinator (Animation) 162 5000060
Patrick Canning Production Coordinator (Effects) 162 5000069
Christopher Knights Actor Voice of Fat Barry 1 1000029
Stacey Ernst Production Supervisor (Lighting) 307 5000017
Maude Lewis Production Supervisor (Editorial) 307 5000005
James Keefer Layout Artist Rough Layout Artist 120869 23000224
Keith Baxter Song ("Ice Cold Rita") 120859 8000037
Jonathan Gibbs Effects Supervisor Global Effects Lead(Dreamworks Animation Studio Production) 120866 23000003
Seungyoung "Sean" Choi Modelmaker Modeler 120919 23000195
Matthew Paulson Modelmaker Modeling(Artistic Supervision) 120919 23000193
Charlotte Manning Rendering Artist Render Engineer(Research and Development) 121098 23000190
Bruce Tartaglia Rendering Artist Render Engineer(Research and Development) 121098 23000191
Feng Xie Rendering Artist Render Enginner(Research and Development) 121098 23000192
Cristian Dumitriu Modelmaker Modeler 120919 23000196
Kenneth Hebert Modelmaker Surfacing(Artistic Supervision) 120919 23000194
Ardie Johnson Modelmaker Modeler 120919 23000201
Andy Proctor Modelmaker Modeler 120919 23000206
Haengsook Oh Modelmaker Modeler 120919 23000205
John P Rand Modelmaker Modeler 120919 23000207
Heather M Shepherd Modelmaker Modeler 120919 23000208
Daniel Szecket Modelmaker Modeler 120919 23000209
Brett Michael Nystul Modelmaker Modeler 120919 23000204
Sook Yeon Lee Modelmaker Modeler 120919 23000203
Hyun Huh Modelmaker Modeler 120919 23000199
Marty Havran Modelmaker Modeler 120919 23000198
Brian Jefcoat Modelmaker Modeler 120919 23000200
Ben Hian-Tiat Kwa Rendering Artist Render Engineer(Research and Development) 121098 23000189
Marcos Kang Modelmaker Modeler 120919 23000202
Manny "Arohey" Fragelus Modelmaker Modeler 120919 23000197
Silviu Borac Rendering Artist Render Engineer(Research and Development) 121098 23000184
Donald Hibbard Software Engineer Technical Resource Supervisor(VSC & Hardware) 121071 23000169
Ernesto A Quiroz II Software Engineer Hardware Engineer(VSC & Hardware) 121071 23000168
Julie Gumbiner Software Engineer Technical Resource Supervisor(VSC & Hardware) 121071 23000170
Michael Bolds Software Engineer Resource Administrator(VSC & Hardware) 121071 23000171
Daniel Evans Software Engineer Resource Administrator(VSC & Hardware) 121071 23000173
Grant Callahan Software Engineer Resource Administrator(VSC & Hardware) 121071 23000172
Adnan Ghani Software Engineer Hardware Engineer(VSC & Hardware) 121071 23000167
Michael Coronado Software Engineer Hardware Engineer(VSC & Hardware) 121071 23000166
Brett L Alexander Software Engineer Hardware Engineer(VSC & Hardware) 121071 23000162
Richard F Rubio Software Engineer Hardware Engineering Supervisor(VSC & Hardware) 121071 23000161
Alain Anton Banas Software Engineer Hardware Engineer(VSC & Hardware) 121071 23000163
Richard M Barnes Software Engineer Hardware Engineer(VSC & Hardware) 121071 23000164
Mauricio Brenes Software Engineer Hardware Engineer(VSC & Hardware) 121071 23000165
Paul Franz Software Engineer Resource Administrator(VSC & Hardware) 121071 23000174
Geoffrey Jarrett Software Engineer Resource Administrator(VSC & Hardware) 121071 23000175
Jeff Wagner Modelmaker Modeler 120919 23000210
Purnanand D Wagle Software Engineer Resource Administrator(VSC & Hardware) 121071 23000183
Eduardo Bustillo Rendering Artist Render Engineer(Research and Development) 121098 23000185
Suelika Chial Rendering Artist Render Engineer(Research and Development) 121098 23000186
Reid Gershbein Rendering Artist Render Engineer(Research and Development) 121098 23000187
Adam Teninbaum Software Engineer Resource Administrator(VSC & Hardware) 121071 23000182
Steven E Sorensen Software Engineer Resource Administrator(VSC & Hardware) 121071 23000181
Bryan Gregg Lashelle Software Engineer Resource Administrator(VSC & Hardware) 121071 23000177
Daniel W Kirksey Software Engineer Resource Administrator(VSC & Hardware) 121071 23000176
Mark Macready Software Engineer Resource Administrator(VSC & Hardware) 121071 23000178
Clare A McKenna Software Engineer Resource Administrator(VSC & Hardware) 121071 23000179
Robert Ramat Software Engineer Resource Administrator(VSC & Hardware) 121071 23000180
Brian J Green Rendering Artist Render Engineer(Research and Development) 121098 23000188
Brad Blackbourn Layout Artist of Layout 120869 23000217
Christopher Brock Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000249
Maxwell Boas Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000248
Ruben Hickman Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000250
Joty Lam Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000251
Ed Li Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000252
Martin Costello Digital Effects Artist Character TDs(Artistic Supervision) 120960 23000247
Mark Wendell Digital Effects Artist Lighting(Artistic Supervision) 120960 23000246
Mark Fattibene Digital Effects Artist Lighting(Artistic Supervision) 120960 23000242
Mark Edwards Digital Effects Artist Lighting(Artistic Supervision) 120960 23000241
Eric Fernandes Digital Effects Artist Lighting(Artistic Supervision) 120960 23000243
Michael McNeill Digital Effects Artist Lighting(Artistic Supervision) 120960 23000244
Bert T Poole Digital Effects Artist Lighting(Artistic Supervision) 120960 23000245
Kenard Pak Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000253
Michael D Yamada Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000254
Neil Ross Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000262
Gavin Lines Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000261
Ritche Sacilioc Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000263
Christian Schellewald Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000264
Henrik Tamm Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000265
Ronald W Lukas Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000260
Paul Lasaine Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000259
Felix Yoon Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000255
Melchoir Zwyer Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000256
Armand Baltazar Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000257
Wade Huntsman Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000258
Eve Wong Layout Artist Final Layout Artist 120869 23000240
David Patrick Valera Layout Artist Final Layout Artist 120869 23000239
Damon O'Beirne Layout Artist Layout Supervision 120869 23000220
J C Alvarez Layout Artist Final Layout(Artistic Supervision) 120869 23000219
Robert Crawford Layout Artist Rough Layout Artist 120869 23000221
Michelle DeFalco Layout Artist Rough Layout Artist 120869 23000222
David Hofmann Layout Artist Rough Layout Artist 120869 23000223
Frank Passingham Layout Artist of Layout 120869 23000218
Caroleen "Jett" Green Matte Painter n/a 120959 23000216
Ming Hao Yu Modelmaker Modeler 120919 23000212
Ronn Brown Matte Painter Matte Painting(Artistic Supervision) 120959 23000213
Justin Brandstater Matte Painter n/a 120959 23000214
Scott Brisbane Matte Painter n/a 120959 23000215
Matt Lee Layout Artist Rough Layout Artist 120869 23000225
Lorenzo Martinez Layout Artist Rough Layout Artist 120869 23000226
Valerie Lettera Layout Artist Final Layout Artist 120869 23000235
Corey Hels Layout Artist Final Layout Artist 120869 23000233
Marcie Matsui Layout Artist Final Layout Artist 120869 23000236
Hezekiah McMurray Layout Artist Final Layout Artist 120869 23000237
Doug Seiden Layout Artist Final Layout Artist 120869 23000238
Alan Cheney Layout Artist Final Layout Artist 120869 23000232
Stuart Campbell Layout Artist Final Layout Artist 120869 23000231
David Morehead Layout Artist Rough Layout Artist 120869 23000227
Pamela B Stefan Layout Artist Rough Layout Artist 120869 23000228
Nathan Detroit Warner Layout Artist Rough Layout Artist 120869 23000229
James Bird Layout Artist Final Layout Artist 120869 23000230
Tony Williams Modelmaker Modeler 120919 23000211
Mark W Kirk Software Engineer Engineer(Post Technology) 121071 23000154
Peter Miller Software Engineer QA Engineer(Research and Development) 121071 23000090
Jacques Rendu Software Engineer QA Engineer(Research and Development) 121071 23000089
John Crawbuck Software Engineer Manager(Production Engineering) 121071 23000091
Edward A Bruno Software Engineer Supervisor(Production Engineering) 121071 23000092
Rob Blau Software Engineer Supervisor(Production Engineering) 121071 23000093
Will Bilton Software Engineer QA Engineer(Research and Development) 121071 23000088
Stephen Baker Software Engineer QA Engineer(Research and Development) 121071 23000087
Dwight Sikkema Software Engineer Infrastructure Engineer(Research and Development) 121071 23000083
Donald Schmidt Software Engineer Infrastructure Engineer(Research and Development) 121071 23000082
Kenichiro Tanaka Software Engineer Infrastructure Engineer(Research and Development) 121071 23000084
Abby Thompson Software Engineer Infrastructure Engineer(Research and Development) 121071 23000085
Jason Williams Software Engineer Infrastructure Engineer(Research and Development) 121071 23000086
Jeff Beall Software Engineer Pipeline Architect(Production Engineering) 121071 23000094
Mitchell Amino Software Engineer Principal Engineer(Production Engineering) 121071 23000095
Jerry Hebert Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000103
Nishkar Grover Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000102
Michael J Henderson Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000104
Mark Jackels Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000105
Mark A Kauffman Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000106
Corban Gossett Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000101
Ben George Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000100
Holly Allen Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000096
Roderick Ang Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000097
Kwesi Davis Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000098
Fleur Diana Dragan Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000099
Mark Rubin Software Engineer Infrastructure Engineer(Research and Development) 121071 23000081
Joshua F Richards Software Engineer Infrastructure Engineer(Research and Development) 121071 23000080
Saty Raghavachary Software Engineer FX Engineer(Research and Development) 121071 23000063
Jim Leuper Software Engineer FX Engineer(Research and Development) 121071 23000062
Josh Schpok Software Engineer FX Engineer(Research and Development) 121071 23000064
Xiaohuan Corina Wang Software Engineer FX Engineer(Research and Development) 121071 23000065
Andrew Weber Software Engineer FX Engineer(Research and Development) 121071 23000066
Sunil Hadap Software Engineer FX Engineer(Research and Development) 121071 23000061
Galen G Gornowicz Software Engineer FX Engineer(Research and Development) 121071 23000060
Robert G Wilson Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research and Development) 121071 23000056
Daniel Yu Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research and Development) 121071 23000057
David Eberle Software Engineer FX Engineer(Research and Development) 121071 23000058
Jennifer Fung Software Engineer FX Engineer(Research and Development) 121071 23000059
Bruce Wilson Software Engineer FX Engineer(Research and Development) 121071 23000067
Gigi Yates Software Engineer FX Engineer(Research and Development) 121071 23000068
Erik Jasso Software Engineer Infrastructure Engineer(Research and Development) 121071 23000076
Eric Griswold Software Engineer Infrastructure Engineer(Research and Development) 121071 23000075
Rakesh Kushunapally Software Engineer Infrastructure Engineer(Research and Development) 121071 23000077
Ali Lakhia Software Engineer Infrastructure Engineer(Research and Development) 121071 23000078
Alex Powell Software Engineer Infrastructure Engineer(Research and Development) 121071 23000079
Michael Chmilar Software Engineer Infrastructure Engineer(Research and Development) 121071 23000074
Cheng-Jui Yu Software Engineer Imaging & Compositing Engineer(Research and Development) 121071 23000073
Andrew Bonello Software Engineer Imaging & Compositing Engineer(Research and Development) 121071 23000069
Renee Nash Software Engineer Imaging & Compositing Engineer(Research and Development) 121071 23000070
Andrew Pilgrim Software Engineer Imaging & Compositing Engineer(Research and Development) 121071 23000071
Ron Woods Software Engineer Imaging & Compositing Engineer(Research and Development) 121071 23000072
Edward Labao Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000107
Kelly Parker Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000108
John R Miller Software Engineer Operations System Administrator(System Operations) 121071 23000143
Brandon Miles Software Engineer Operations System Administrator(System Operations) 121071 23000142
Jalil Mohammed Software Engineer Operations System Administrator(System Operations) 121071 23000144
Chris Reisor Software Engineer Operations System Administrator(System Operations) 121071 23000145
Alvin Tenpo Software Engineer Operations System Administrator(System Operations) 121071 23000146
Derek Mann Software Engineer Operations System Administrator(System Operations) 121071 23000141
Wen-Po Bobby Lee Software Engineer Operations System Administrator(System Operations) 121071 23000140
Ed Granlund Software Engineer Supervisor(System Operations) 121071 23000136
Carol J Choy Software Engineer Supervisor(System Operations) 121071 23000135
Bart Feliciano Software Engineer Operations System Administrator(System Operations) 121071 23000137
Scott A Kilty Software Engineer Operations System Administrator(System Operations) 121071 23000138
Anthony Lanni Software Engineer Operations System Administrator(System Operations) 121071 23000139
Arwin Tugade Software Engineer Operations System Administrator(System Operations) 121071 23000147
Jasten Wine Software Engineer Operations System Administrator(System Operations) 121071 23000148
Karl Rasche Software Engineer Engineer(Post Technology) 121071 23000156
Fabio Lissi Software Engineer Engineer(Post Technology) 121071 23000155
Ryan Schnizlein Software Engineer Engineer(Post Technology) 121071 23000157
Marty Sixkiller Software Engineer Engineer(Post Technology) 121071 23000158
Mark M Tokunaga Software Engineer Manager(Digital Resource Management) 121071 23000159
Julia Woolf Digital Effects Artist Visual Development(Art Department) 120960 23000266
Stewart Birnam Software Engineer Engineer(Post Technology) 121071 23000153
Jeri Heit Software Engineer Asset Management(System Operations) 121071 23000149
John Eberhard Software Engineer Asset Management(System Operations) 121071 23000150
Aaron Marshall Software Engineer Asset Management(System Operations) 121071 23000151
Barbara Ford Software Engineer Manager(Post Technology) 121071 23000152
Neil Okamoto Software Engineer Manager(System Operations) 121071 23000134
Tim Toll Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000133
Skottie Miller Software Engineer Staff Engineer(Systems Engineering) 121071 23000116
Michael Kiernan Software Engineer Manager(Systems Engineering) 121071 23000115
Hans Ku Software Engineer Alliance Manager(Systems Engineering) 121071 23000117
Greg Bulman Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000118
Scott Chapin Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000119
Lans H Carstensen Software Engineer Manager(Systems Engineering) 121071 23000114
Dave Young Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000113
Sreenivasa Pydi Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000109
Amy McDonald Sandjideh Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000110
Michael Seales Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000111
Laura Wood Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000112
Micheal Cutler Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000120
John F. Detke Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000121
Rich Marco Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000129
Larry S Lile Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000128
John Kerry O'Sullivan Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000130
Daniel Rich Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000131
Stephen E Ross Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000132
Jeffry Lee Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000127
Jason Lee Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000126
David Fent Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000122
Marc Fleury Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000123
Tiffany L Hopper Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000124
Thomas A La Porte Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000125
Emmanuel C Francisco Software Engineer VSC Manager(VSC & Hardware) 121071 23000160
Frank A Sabia Jr. Digital Effects Artist Lighter 120960 23000274
Robbin Huntingdale Animator Surfacer 483 23000408
Jeremy Engleman Animator Surfacer 483 23000407
Sully Jacome Wilkes Animator Surfacer 483 23000409
Soo Jin King Animator Surfacer 483 23000410
James J Martin Animator Surfacer 483 23000411
Darren Dubicki Animator Surfacer 483 23000406
Tie Sandy Dong Animator Surfacer 483 23000405
Theodore Anthony Lee Ty Animator Animation 483 23000401
William Tessier Animator Animation 483 23000400
Nathalie Buce Animator Surfacer 483 23000402
Claudia Candia Animator Surfacer 483 23000403
Paolo Jose deGuzman Animator Surfacer 483 23000404
Travis Price Animator Surfacer 483 23000412
Kevin Turcotte Animator Surfacer 483 23000413
Allen Ruilova Animator Effects Animator 483 23000421
Jason Mayer Animator Effects Animator 483 23000420
David Tidgwell Animator Effects Animator 483 23000422
Stephen Wood Animator Effects Animator 483 23000423
Masahito Yoshioka Animator Effects Animator 483 23000424
Andre LeBlanc Animator Effects Animator 483 23000419
Tim Keenan Animator Effects Animator 483 23000418
Alan Cheney Animator Effects Animator 483 23000414
Louis Flores Animator Effects Animator 483 23000415
Christian Hatfield Animator Effects Animator 483 23000416
Matthew Head Animator Effects Animator 483 23000417
Fredrik Nilsson Animator Animation 483 23000399
John Hill Animator Animation 483 23000398
Wee Brian McGrath Animator n/a 483 23000381
Seamus Malone Animator n/a 483 23000380
Claire Morrissey Animator n/a 483 23000382
Gabriele Pennacchioli Animator n/a 483 23000383
Loyd Price Animator n/a 483 23000384
MaryAnn Malcomb Animator n/a 483 23000379
Kevin Maclean Animator n/a 483 23000378
Aaron Kirby Animator n/a 483 23000374
Chris Kirshbaum Animator n/a 483 23000375
Philippe Le Brun Animator n/a 483 23000376
James Lopez Animator n/a 483 23000377
Ben Rush Animator n/a 483 23000385
Andrea Simonti Animator n/a 483 23000386
Kathy Zielinski Animator n/a 483 23000394
Scott Wright Animator n/a 483 23000393
Nev Bezaire Animator Animation 483 23000395
David Burgess Animator Animation 483 23000396
Bill Diaz Animator Animation 483 23000397
Greg Whittaker Animator n/a 483 23000392
Ian Whitlock Animator n/a 483 23000391
Yoshimichi Tamura Animator n/a 483 23000387
Jim Van Der Keyl Animator n/a 483 23000388
Alexis Wanneroy Animator n/a 483 23000389
David Weatherly Animator n/a 483 23000390
James Young Jackson Animator Effects Animator 483 23000425
Andrew D Lyons Animator Effects Animator 483 23000426
Cynthia Park Production Administration(Dreamworks Animation Studio Production) 120824 25000029
Carole Sue Lipman Production Administration(Dreamworks Animation Studio Production) 120824 25000028
Tracy Pearson Production Administration(Dreamworks Animation Studio Production) 120824 25000030
Harbor Peoples Production Office Manager(Technology Coordination) 120824 25000031
Nelson Lee Coordinator Media Coordinator(Post Production) 528 25000032
Sue Harrison Production Administration(Dreamworks Animation Studio Production) 120824 25000027
Beth Jankus Production Administration(Dreamworks Animation Studio Production) 120824 25000026
Ryan Garcia Production Assistant n/a 275 25000022
Khaya J Myers Production Assistant n/a 275 25000021
Caroline Hague Production Assistant (Aardman Studio Production) 275 25000023
David Tish Post-Production Assistant Post Production Executive Assistant 120882 25000024
Michele Lyn Reed Production Administration(Dreamworks Animation Studio Production) 120824 25000025
Jane Babb Coordinator (The Bridge) 528 25000033
Kathryn Meyers Rights & Clearances Clearances(Dreamworks Animation Studio Production) 120879 26000001
Lynne Cannizzaro Trainer Training Supervisor 121109 26000009
Erin Condy Trainer n/a 121109 26000008
Grazia Como Trainer Training Supervisor 121109 26000010
Jay Grace Trainer Training(Aardman Studio Production) 121109 26000011
Sean Clarke Publicity of Marketing and Licensing(Aardman Studio Production) 120789 29000001
Dale Alan Hoyt Trainer n/a 121109 26000007
Anthony Esposito Trainer n/a 121109 26000006
Julie Butchko Rights & Clearances Music Clearances 120879 26000002
Michael Sehgal Trainer Head of Training 121109 26000003
Van Phan Trainer n/a 121109 26000004
Jason Scott Trainer n/a 121109 26000005
Eddie "Lonestar" Guerra Production Assistant (Lighting) 275 25000020
Gilles Mark Fitzgerald Production Assistant (Lighting) 275 25000019
Jason Lee Pope Assistant (to the US Producers) 120820 25000002
Michelle Rogers Assistant (to the US Producers) 120820 25000001
Brian Keith Aspinwall Assistant (to the US Producers) 120820 25000003
Kevin Engle Assistant (to the US Producers) 120820 25000004
Amy L Anderson Assistant (to the UK Producers) 120820 25000005
Oclun Tan Animator Effects Animator 483 23000432
Doug Seiden Animator Effects Animator 483 23000431
Julie Anne Mayfield Animator Effects Animator 483 23000427
Chris Monks Animator Effects Animator 483 23000428
Karen Kirkhuff Smith Animator Effects Animator 483 23000429
Andrew Young Kim Animator Effects Animator 483 23000430
Alina Lynden Assistant (to the UK Producers) 120820 25000006
Dean Ferris Assistant (to the UK Producers) 120820 25000007
Jen Tierney Production Assistant (Art Department) 275 25000015
Micah Kafka Production Assistant (Art Department) 275 25000014
April Henley Production Assistant (Layout) 275 25000016
Tiffiny Davey Production Assistant (Modeling & Surfacing) 275 25000017
Maureen Beatty Production Assistant (Character Technical Director) 275 25000018
Christian H Roedel Production Assistant (Story) 275 25000013
Jason Voegele Production Assistant (Story) 275 25000012
Jenn DiBella-Ferrari Assistant Administrative Assistant(Technology Coordination) 120820 25000008
Stephanie Huber Assistant Administrative Assistant(Technology Coordination) 120820 25000009
Shawnis Tinker Assistant Administrative Assistant(Technology Coordination) 120820 25000010
Makiko Wakita Production Assistant (Story) 275 25000011
Ken Kim Animator n/a 483 23000373
Yair Kantor Animator n/a 483 23000372
Dennis Recchia Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000302
Mary Payne Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000301
Carol Ashley Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000303
Eric Roth Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000304
Durant Schoon Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000305
Ethan Ormsby Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000300
Igor Lodeiro Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000299
Han Lei Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000295
Soo Kim Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000294
Dan Levy Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000296
Christopher Lexington Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000297
Shanna Chang Lim Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000298
Christopher Simmons Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000306
Curt Stewart Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000307
Karla Ventocilla Curby Digital Effects Artist Paint Fix Artist 120960 23000315
Liz Borges-Herzog Digital Effects Artist Paint Fix Artist 120960 23000314
Carrie VanEtten Digital Effects Artist Paint Fix Artist 120960 23000316
Lori Williams Digital Effects Artist Paint Fix Artist 120960 23000317
Janet Rentel-Lavin Digital Effects Artist Lighting Department Manager(Dreamworks Animation Studio Production) 120960 23000318
Deepa Agarwal Digital Effects Artist Paint Fix Artist 120960 23000313
Melva Young Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000312
Don Taylor Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000308
Andrew Titcomb Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000309
Ozgur Ustundag Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000310
Gabriel White Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000311
Lisa Kim Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000293
Jeff Kasunic Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000292
Marc J Scott Digital Effects Artist Lighter 120960 23000275
Alexandre Torija-Paris Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research and Development) 121071 23000055
Aaron Smith Digital Effects Artist Lighter 120960 23000276
Christa Starr Digital Effects Artist Lighter 120960 23000277
William E Arias Digital Effects Artist Lighter Artist 120960 23000278
Betsy Nofsinger Digital Effects Artist Lighter 120960 23000273
Scott McKee Digital Effects Artist Lighter 120960 23000272
Gina Lawes-Warr Digital Effects Artist Lighter 120960 23000268
David C Lawson Digital Effects Artist Lighter 120960 23000269
Greg Lev Digital Effects Artist Lighter 120960 23000270
Michael Manza Digital Effects Artist Lighter 120960 23000271
Shaun Collaco Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000279
Clint Colver Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000280
Rob Holder Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000288
Leyna Hinnen Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000287
Cindy Hong Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000289
Chris Jolly Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000290
David Jordan Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000291
Edward Helmers Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000286
Udai Haraguchi Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000285
Caine Dickinson Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000281
Aaron Estrada Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000282
Matthieu Grospiron Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000283
Michael P Hamler Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000284
Mike Chang Digital Effects of Global Pipeline(Dreamworks Animation Studio Production) 345 23000319
Derek A Chan Digital Effects of Digital Operations(Dreamworks Animation Technology) 345 23000320
Line Korsgaard Andersen Animator n/a 483 23000355
Manuel Almela Animator n/a 483 23000354
Manuel Aparicio Animator n/a 483 23000356
Jeremy Bernstein Animator n/a 483 23000357
Arnaud Berthier Animator n/a 483 23000358
Mark A Williams Animator Animation(Artistic Supervision) 483 23000353
Jason Spencer-Galsworthy Animator Animation(Artistic Supervision) 483 23000352
Jakob Hjort Jensen Animator Animation(Artistic Supervision) 483 23000348
Lionel Gallat Animator Animation(Artistic Supervision) 483 23000347
Fabrice Joubert Animator Animation(Artistic Supervision) 483 23000349
Fabio Lignini Animator Animation(Artistic Supervision) 483 23000350
Simon Otto Animator Animation(Artistic Supervision) 483 23000351
Dug Calder Animator n/a 483 23000359
Chris Capell Animator n/a 483 23000360
Willy Harber Animator n/a 483 23000368
Eric C Deuel Animator n/a 483 23000367
Martin P Hopkins Animator n/a 483 23000369
Gabe Hordos Animator n/a 483 23000370
Steve Horrocks Animator n/a 483 23000371
Donnachada Daly Animator n/a 483 23000366
Steve Cunningham Animator n/a 483 23000365
Chris Chua Animator n/a 483 23000361
Scott Claus Animator n/a 483 23000362
David Couchariere Animator n/a 483 23000363
Michelle Cowart Animator n/a 483 23000364
Joe Palrang CG Supervisor CG Supervision(Lighting) 779 23000346
Cliff Thorne Character Animation Model Shoot(Aardman Studio Production) 622 23000345
Mike Ullner Character Design Character Technical Director 485 23000328
Carlos Cabral Character Design Character Technical Director 485 23000327
Maureen Beatty Character Design Character Finaling 485 23000329
Christopher Frobose Character Design Character Finaling 485 23000330
Ron Williams Character Design Character Finaling 485 23000331
Philippe Tilikete Character Design (Art Department) 485 23000326
Carlos Grangel Character Design (Art Department) 485 23000325
James Peterson Character Design Character Finaling(Artistic Supervision) 485 23000321
Patrick Mate Character Design (Art Department) 485 23000322
Michael Salter Character Design (Art Department) 485 23000323
Stephen Hanson Character Design (Art Department) 485 23000324
Ted Forgrave Character Design Finaling 485 23000332
Beth Hofer Character Design of Character Development(Dreamworks Animation Studio Production) 485 23000333
Lizzie Newbones Character Animation Model Shoot(Aardman Studio Production) 622 23000341
Miki Cash Character Animation Model Shoot(Aardman Studio Production) 622 23000340
Luke Smith Character Animation Model Shoot(Aardman Studio Production) 622 23000342
Darren Thomson Character Animation Model Shoot(Aardman Studio Production) 622 23000343
Kate Twiss Character Animation Model Shoot(Aardman Studio Production) 622 23000344
John M Bradley Character Animation Model Shoot(Aardman Studio Production) 622 23000339
Rachel Bowen Character Animation Model Shoot(Aardman Studio Production) 622 23000338
Jo Masters Character Design Model Shoot(Aardman Studio Production) 485 23000334
Jeff Newitt Character Animation of Character Animation 622 23000335
Chris Barrow Character Animation Model Shoot(Aardman Studio Production) 622 23000336
Sue Black Character Animation Model Shoot(Aardman Studio Production) 622 23000337
Archie Donato Digital Effects Artist Lighter 120960 23000267
John Colt Software Engineer Supervisor(Research and Development) 121071 23000047
Augustine Aguinaga Apprentice Editor n/a 121012 7000021
Paul Neal Assistant Editor HD Assistant Editor 203 7000020
Harry Gregson-Williams Music n/a 120781 8000001
David Cauthery Music n/a 120781 8000002
Robert L King Music Choir Master 120781 8000003
Andrew Ward Assistant Editor n/a 203 7000019
Tom Doggart Assistant Editor n/a 203 7000018
Joe Monteleone Assistant Editor n/a 203 7000014
Stephen L Meek Assistant Editor n/a 203 7000013
Darrin Ly Assistant Editor n/a 203 7000015
Dionne Barrens Assistant Editor n/a 203 7000016
Daniel Fort Assistant Editor n/a 203 7000017
Stephen Barton Music Arranger Arrangements 121019 8000004
James McKee Smith Music Arranger Arrangements 121019 8000005
Scrap Marshall Music Engineer Score Assistant Engineer 120837 8000013
Sam Okell Music Engineer Score Assistant Engineer 120837 8000012
Toby Chu Music Engineer Score Technical Engineer 120837 8000014
Meri Gavin Music Engineer Score Technical Engineer 120837 8000015
The Choir of the Kings Consort Music Producer Choir 323 8000016
Meri Gavin Music Editor n/a 214 8000011
Richard Whitfield Music Editor n/a 214 8000010
Julie Imboden Keel Music Coordinator n/a 206 8000006
Ken "Kaz" Smith Music Coordinator n/a 206 8000007
Vincent Villanueva Music Coordinator n/a 206 8000008
Becky Bentham Music Coordinator London Score Coordinator(Hothouse Music Ltd) 206 8000009
Peter Ettinger Assistant Editor n/a 203 7000012
Michelle Mendenhall Assistant Editor n/a 203 7000011
Kevin Cloepfil Video Video Transfer 120800 6000002
Joe Cannizzaro Video Videographer(Training) 120800 6000001
Gene Goins Projectionist n/a 121104 6000003
Kyle Pascucci Colorist Film & Color Supervisor(Post Production) 120920 6000004
John M Hanashiro Colorist Film & Color Technician(Post Production) 120920 6000005
Cath Hall Production Coordinator Pre-Production Coordinator 162 5000077
Victoria Taplin Production Coordinator Pre-Production Coordinator 162 5000076
Liska Ostojic Production Coordinator Central Production Coordinator 162 5000071
Kira Shea Smithson Production Coordinator Production Office Coordinator 162 5000072
Jim Surace Production Coordinator Production Office Coordinator 162 5000074
Lawrence D Weisberg Production Coordinator Production Office Coordinator 162 5000075
Baron Northrop Colorist Film & Color Technician(Post Production) 120920 6000006
Tim Peeler Colorist Digital Colorist 120920 6000007
Ralph Osborn Dialogue Editor n/a 204 7000007
Andy White Editing Editorial Systems Engineer 120901 7000006
Mo Henry Negative Cutter n/a 556 7000008
Marcus Taylor Associate Editor n/a 479 7000009
Gregory Perler Associate Editor n/a 479 7000010
Michael Cady Editing Editorial Systems Engineer 120901 7000005
Paul Parmer Editing Editorial Systems Engineer 120901 7000004
Terry Claborn Color Timer n/a 120921 6000008
John Venzon Editor n/a 172 7000001
Eric Dapkewicz Editor n/a 172 7000002
Steven P Moder Editing Editorial Systems Manager 120901 7000003
Mike Himelstein Music Producer Slugs Vocal Producer 323 8000017
Harry Gregson-Williams Original Music Orchestrations 120838 8000018
Neal Hefti Song Performer ("Batman Theme") 120788 8000055
Boots Randolph Song Performer ("Yakety Sax") 120788 8000054
The Dandy Warhols Song Performer ("Bohemian Like You") 120788 8000056
Eric Dapkewicz Song Performer ("La Marseillaise") 120788 8000057
Tina Turner Song Performer ("Proud Mary") 120788 8000058
John Venzon Song Performer ("Rule Britannia") 120788 8000053
Jet Song Performer ("Are You Gonna Be My Girl") 120788 8000052
Lateef Daumont Song ("Wonderful Night") 120859 8000048
Norman Cook Song ("Wonderful Night") 120859 8000047
Burt Bacharach Song ("What's New Pussycat?") 120859 8000049
Hal David Song ("What's New Pussycat?") 120859 8000050
Billy Idol Song Performer ("Dancing With Myself") 120788 8000051
Christopher Cross Song Performer ("Sailing") 120788 8000059
Badawi Song Performer ("Accordian & Kawala") 120788 8000060
Mark Lennon Vocals Slug Vocalist 121032 8000068
Randy Crenshaw Vocals Slug Vocalist 121032 8000067
Darryl Phinessee Vocals Slug Vocalist 121032 8000069
Rick Riso Vocals Slug Vocalist 121032 8000070
David James Production Designer n/a 164 9000001
Craig Copeland Vocals Slug Vocalist 121032 8000066
Keith Baxter Vocals Slug Vocalist 121032 8000065
Chamoun Song Performer ("Accordian & Kawala") 120788 8000061
Knut Ivar Boe Song Performer ("M/F Norona") 120788 8000062
Fatboy Slim Song Performer ("Wonderful Night") 120788 8000063
Tom Jones Song Performer ("What's New Pussycat?") 120788 8000064
Gene Allan Song ("Mr. Lonely") 120859 8000046
Bobby Vinton Song ("Mr. Lonely") 120859 8000045
Nicholas Cester Song ("Are You Gonna Be My Girl") 120859 8000026
Tony James Song ("Dancing With Myself") 120859 8000025
Cameron Muncey Song ("Are You Gonna Be My Girl") 120859 8000027
Bobby McFerrin Song ("Don't Worry, Be Happy") 120859 8000028
Boots Randolph Song ("Yakety Sax") 120859 8000029
Billy Idol Song ("Dancing With Myself") 120859 8000024
Peter Cobbin Score Recording Score Recorder 120840 8000023
Ladd McIntosh Original Music Orchestrations 120838 8000019
Gavyn Wright Original Music Orchestra Leader 120838 8000020
Jeff Biggers Score Mixing Score Mix Assistant 120927 8000021
Peter Cobbin Score Mixing Score Mixer 120927 8000022
James Rich Song ("Yakety Sax") 120859 8000030
Edward Elgar Song ("Land of Hope and Glory") 120859 8000031
Christopher Cross Song ("Sailing") 120859 8000041
John Fogerty Song ("Proud Mary") 120859 8000040
Badawi Song ("Accordian & Kawala") 120859 8000042
Chamoun Song ("Accordian & Kawala") 120859 8000043
Knut Ivar Boe Song ("M/F Norona") 120859 8000044
Richard Wagner Song ("Wedding March") 120859 8000038
Joe Keenan Song ("Ice Cold Rita") 120859 8000036
Arthur Christopher Benson Song ("Land of Hope and Glory") 120859 8000032
Paul Anka Song ("She's A Lady") 120859 8000033
Neal Hefti Song ("Batman Theme") 120859 8000034
Courtney Taylor-Taylor Song ("Bohemian Like You") 120859 8000035
Karen Barnash Production Coordinator (Effects) 162 5000068
Malia P Russell Production Coordinator (Lighting) 162 5000067
William Davies Screenplay n/a 120778 4000005
Joe Keenan Screenplay n/a 120778 4000004
David Bowers Screenplay Screenplay Material 120778 4000006
Sam Fell Screenplay Screenplay Material 120778 4000007
Paul Fisher Screenplay Screenplay Material 120778 4000008
Chris Lloyd Screenplay n/a 120778 4000003
Ian La Frenais Screenplay n/a 120778 4000002
David Sproxton Producer n/a 3 3000003
Cecil Kramer Producer n/a 3 3000002
Maryann Garger Co-Producer n/a 170 3000004
Steve Pegram Associate Producer Aardman Associate Producer 171 3000005
Dick Clement Screenplay n/a 120778 4000001
Robert Nelson Jacobs Screenplay Screenplay Material 120778 4000009
Simon Nye Screenplay Screenplay Material 120778 4000010
Fred De Bradeny Production Supervisor (Editorial) 307 5000004
Matt Pomeroy Production Supervisor (Story) 307 5000003
Spencer Filichia Production Supervisor (Editorial) 307 5000006
Ameake Owens Production Supervisor (Art Department) 307 5000007
Kim Mackey Production Supervisor (Animation) 307 5000009
Fred Herrman Production Supervisor (Story) 307 5000002
Peter Lord Story By n/a 120779 4000015
Tim Sullivan Screenplay Screenplay Material 120778 4000011
Dick Clement Story By n/a 120779 4000012
Ian La Frenais Story By n/a 120779 4000013
Sam Fell Story By n/a 120779 4000014
Peter Lord Producer n/a 3 3000001
David Bowers Director n/a 2 2000002
David Suchet Actor Voice of Rita's Dad 1 1000009
Kathy Burke Actor Voice of Rita's Mum 1 1000008
Miriam Margolyes Actor Voice of Rita's Grandma 1 1000010
Rachel Rawlinson Actor Voice of Tabitha 1 1000011
Miles Richardson Actor Voice of Father 1 1000012
Ian McKellen Actor Voice of The Toad 1 1000007
Jean Reno Actor Voice of Le Frog 1 1000006
Kate Winslet Actor Voice of Rita 1 1000002
Andy Serkis Actor Voice of Spike 1 1000003
Shane Richie Actor Voice of Sid 1 1000004
Bill Nighy Actor Voice of Whitey 1 1000005
John Motson Actor Voice of Football Commentator 1 1000013
Douglas Weston Actor Voice of Newspaper Seller 1 1000014
Ashleigh-Louis Elliot Actor Voice of Rita's Sister #2 1 1000027
Meredith Wells Actor Voice of Rita's Little Sister 1 1000026
Ashleigh Ludwig Actor Voice of Rita's Sister #3 1 1000028
Susan Duerden Voice Mother 475 1000044
Sam Fell Director n/a 2 2000001
Joshua Silk Actor Voice of Fergus 1 1000025
Susan Fitzer Actor Voice of Edna 1 1000024
Paul Shardlow Actor Voice of Pegleg 1 1000020
Conrad Vernon Actor Voice of Take Out 1 1000021
Jonathan Kydd Actor Voice of Barnacle 1 1000022
Newell Alexander Actor Voice of Tex 1 1000023
Darci Zalvin Production Supervisor (Animation) 307 5000010
Brian Behling Production Supervisor (Layout) 307 5000011
Grant Viklund Technical Director n/a 491 5000049
Allen Stetson Technical Director n/a 491 5000048
Dan Walker Technical Director n/a 491 5000050
Michael Wilhelmi Technical Director n/a 491 5000051
Mark R Wilkins Technical Director n/a 491 5000052
Scott C Sells Technical Director n/a 491 5000047
Quang Tran Technical Director n/a 491 5000046
Stephen Krauth Technical Director n/a 491 5000042
Matt Johnson Technical Director n/a 491 5000041
Stanley Kwong Technical Director n/a 491 5000043
Joanna Lee Technical Director n/a 491 5000044
Matthew McCrory Technical Director n/a 491 5000045
Tom Barnes Technical Director (Aardman Studio Production) 491 5000053
Andy White Technical Director Technical Support(Aardman Studio Production) 491 5000054
Bruce Franklin Production Coordinator (Layout) 162 5000063
Rafael Chaidez Production Coordinator (Layout) 162 5000062
Mike Kershner Production Coordinator (Modeling & Surfacing) 162 5000064
Angel G Salinas Production Coordinator (Modeling & Surfacing) 162 5000065
Michael Lynn Production Coordinator (Lighting) 162 5000066
Makiko Wakita Production Coordinator (Animation) 162 5000061
Luis E Villanueva Production Coordinator (Animation) 162 5000059
David Joyner Production Coordinator (Story) 162 5000055
Ray Hansel Morales Production Coordinator (Editorial) 162 5000056
Andrea Montana Knoll Production Coordinator (Editorial) 162 5000057
Alexander Wu Production Coordinator (Art Department) 162 5000058
TJ Jackson Technical Director n/a 491 5000040
Udai Haraguchi Technical Director n/a 491 5000039
Caprice A Ridgeway Production Supervisor n/a 307 5000021
Karen Barnash Production Supervisor Central Production Supervisor 307 5000020
Bethany Wilksen Production Supervisor n/a 307 5000022
Matthew Teevan Production Manager n/a 305 5000024
Mark Tarbox Production Manager n/a 305 5000025
Rene Harnois Jr. Production Supervisor Central Production Supervisor 307 5000019
Marny Nahrwold Production Supervisor (Paint Fix) 307 5000018
Mike Kershner Production Supervisor (Character Technical Direction) 307 5000013
Kay Sasatomi Production Supervisor (Character Technical Direction) 307 5000014
Deven Nobel LeTendre Production Supervisor (Character Technical Direction) 307 5000015
Deven Riley LeTendre Production Supervisor (Effects) 307 5000016
Barbara Cimity Production Manager n/a 305 5000026
Denise Rottina Production Manager Technology Production Manager(Dreamworks Animation Technology) 305 5000027
Robert Armstrong Technical Director n/a 491 5000035
Mark Orser McGuire Technical Director Technical Direction(Artistic Supervision) 491 5000034
Munira M Bhaiji Technical Director n/a 491 5000036
Robert A Calvo Technical Director n/a 491 5000037
Kolja Erman Technical Director n/a 491 5000038
Mark Schoellkopf Post-Production Coordinator n/a 120842 5000033
Wayne Hellinger Post-Production Coordinator n/a 120842 5000032
Stacy Rentel Production Manager Technology Production Manager(Dreamworks Animation Technology) 305 5000028
Andrew Birch Post-Production Supervisor Post Production Manager 120796 5000029
Melinda Farrar Script Coordinator (Story) 120893 5000030
Amanda Deering Jones Script Coordinator (Story) 120893 5000031
Pierre-Olivier Vincent Art Director n/a 183 9000002
Scott Wills Art Director n/a 183 9000003
Andy Nelson Sound Mixer Sound Mixing 230 14000071
Paul Pavelka Sound Engineer Engineer 120916 14000070
James Bolt Sound Mixer Sound Mixing 230 14000072
Anna Behlmer Sound Mixer Sound Mixing 230 14000073
Blake Cornett Sound Recordist Recordist 331 14000074
Tom Lalley Sound Engineer Engineer 120916 14000069
Steve Lee Sound Effects Editor n/a 327 14000068
Tim Cullen Recording Engineer Recording Assistant(The Bridge) 120942 14000064
Pete Mendonca Recording Engineer Recording Assistant(The Bridge) 120942 14000063
Craig Heath Rerecording Recordist 120995 14000065
David A Whittaker Sound Effects Editor n/a 327 14000066
Mike Chock Sound Effects Editor n/a 327 14000067
Matt Patterson Sound Recordist Recordist 331 14000075
Richard L Anderson Supervising Sound Editor n/a 328 14000076
Yvonne Pfister Assistant Accountant UK Finance Assistant 120950 16000007
James Flintoff Assistant Accountant UK Production Finance Assistant 120950 16000006
Michael La Brusciano Assistant Production Accountant n/a 120902 16000008
Gareth Overton-Edwards Business Affairs of Business Affairs(Aardman Studio Production) 120792 18000001
Jo Miller Business Affairs Business Affairs Administration(Aardman Studio Production) 120792 18000002
Kerry Lock Finance Manager Finance Director(Aardman Studio Production) 120941 16000005
Kathleen Frederickson Production Accountant of Production Accounting(Dreamworks Animation Studio Production) 282 16000004
Thomas Jones Supervising Sound Editor n/a 328 14000077
Matt Burke Production Accountant n/a 282 16000001
Kirk Shalosky Production Accountant Production Accounting 282 16000002
Karen Walter Production Accountant UK Production Accountant 282 16000003
Matthew Roberts Recording Engineer (The Bridge London) 120942 14000062
David Gritzman Recording Engineer (The Bridge London) 120942 14000061
Aditi Tanna ADR ADR Group 120912 14000044
Josephine Ssemuyaba ADR ADR Group 120912 14000043
William Vanderpuye ADR ADR Group 120912 14000045
Diz White ADR ADR Group 120912 14000046
Helen Atkinson Wood ADR ADR Group 120912 14000047
Paige Simmons ADR ADR Group 120912 14000042
Jake Seage ADR ADR Group 120912 14000041
Thomas Pew ADR ADR Group 120912 14000037
Moira Quirk ADR ADR Group 120912 14000038
Darren Richardson ADR ADR Group 120912 14000039
Charlie Russell ADR ADR Group 120912 14000040
Rick Canelli ADR ADR Recordist 120912 14000048
Thomas J O'Connell ADR Mixer n/a 227 14000049
Thom Brennan Foley Editor n/a 221 14000057
Chris Moriana Foley Artist n/a 223 14000056
Darrin Mann Foley Mixer n/a 224 14000058
Larry Winer Recording Engineer (LA Studios) 120942 14000059
Carlos Sotolongo Recording Engineer (LA Studios) 120942 14000060
Catherine Harper Foley Artist n/a 223 14000055
Josephine Nericcio Assistant Sound Editor n/a 222 14000054
Brendan Donnison ADR Voice Casting n/a 2515 14000050
Vanessa Baker ADR Voice Casting n/a 2515 14000051
LA MadDogs ADR Voice Casting n/a 2515 14000052
Mark Coffey Assistant Sound Editor n/a 222 14000053
Lenny Wohl Business Affairs Music Business Affairs 120792 18000003
Swatee Mehta Legal Counsel Project Attorney(Dreamworks Animation Studio Production) 120913 18000004
Jeffrey Wike Software Engineer Director(Research and Development) 121071 23000037
Jim Mainard Software Engineer of Research and Development(Dreamworks Animation Technology) 121071 23000036
Sanjay Das Software Engineer Director(Research and Development) 121071 23000038
William Ballew Software Engineer Manager(Research and Development) 121071 23000039
Ronald D Henderson Software Engineer Manager(Research and Development) 121071 23000040
Paul Deane Software Engineer of I.T.(Aardman Studio Production) 121071 23000035
Ariandy Chandra Titles n/a 120825 23000034
Special Ed Ng Animation Director Character Technical Director 740 23000030
Janice Lew Animation Director Character Technical Director 740 23000029
Paul Seidman Animation Director Character Technical Director 740 23000031
Matt Steele Animation Director Character Technical Director 740 23000032
David Weatherly Animation Director Character Technical Director 740 23000033
Chuck Lingle Software Engineer Manager(Research and Development) 121071 23000041
Anna Newman Ghani Software Engineer Manager(Research and Development) 121071 23000042
Gavin Doughtie Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research and Development) 121071 23000050
Chloe Chao Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research and Development) 121071 23000049
Golriz Fanai Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research and Development) 121071 23000051
Nicholas Long Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research and Development) 121071 23000052
Pia Miniati Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research and Development) 121071 23000053
Nhi Casey Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research and Development) 121071 23000048
Hugh Jackman Actor Voice of Roddy 1 1000001
Andy Pearce Software Engineer Manager(Research and Development) 121071 23000043
Nathan Wilson Software Engineer Manager(Research and Development) 121071 23000044
Evan Smyth Software Engineer Staff Engineer(Research and Development) 121071 23000045
Corrin Milewski Software Engineer Supervisor(Research and Development) 121071 23000046
Briana Hamilton Animation Director Character Technical Director 740 23000028
Alec Fredericks Animation Director Character Technical Director 740 23000027
Hernan Silberman Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000010
Drew Olbrich Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000009
Eric Tabellion Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000011
Deepak Tolani Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000012
Graham B Whitted Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000013
Erwan Maigret Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000008
Gregory S Heflin Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000007
Wendy Rogers Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
David Allen Effects Supervisor FX Supervision 120866 23000002
Peter Cucka Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000005
Barry Fowler Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000006
Yancy Lindquist Visual Effects Effects(Artistic Supervision) 419 23000014
Fernando Benitez Visual Effects Effects Lead 419 23000015
Laura Watts Effects Coordinator Technology Coordinator(Technology Coordination) 120917 23000023
Todd Stein Effects Coordinator Technology Coordinator(Technology Coordination) 120917 23000022
Nick Panagos Effects Assistant Lighting Artist 120922 23000024
Benjamin Cheung Animation Director Character Technical Director 740 23000025
Bart Coughlin Animation Director Character Technical Director 740 23000026
Lori A Arntzen Effects Coordinator Technology Coordinator(Technology Coordination) 120917 23000021
Romney T Marino Effects Coordinator Technology Coordinator(Technology Coordination) 120917 23000020
Scott Cegielski Visual Effects Effects Lead 419 23000016
Spencer Knapp Visual Effects Effects Lead 419 23000017
Michael A Miller Visual Effects Effects Lead 419 23000018
Alex Ongaro Visual Effects Effects Lead 419 23000019
Madie Planer ADR ADR Group 120912 14000036
Rory O'Connor ADR ADR Group 120912 14000035
Patrick Haines Sculptor n/a 120910 9000038
Jan Sanger Sculptor Sculpting Supervisor 120910 9000037
Anne King Sculptor n/a 120910 9000039
Virginia Mason Sculptor n/a 120910 9000040
Johnny Parsons Sculptor n/a 120910 9000041
Darren R Webb Storyboard Artist Story Artist 199 9000036
Andreas Von Andrian Storyboard Artist Story Artist 199 9000035
Michael Salter Storyboard Artist Story Artist 199 9000031
Bill Riling Storyboard Artist Story Artist 199 9000030
Gary Trousdale Storyboard Artist Story Artist 199 9000032
Spyros Tsiounis Storyboard Artist Story Artist 199 9000033
Nassos Vakalis Storyboard Artist Story Artist 199 9000034
Debbie Smith Sculptor n/a 120910 9000042
Shane Zalvin Sculptor n/a 120910 9000043
James Beshears Executive Editorial and Post Production Executive(Post Production) 120806 11000002
Richard Chuang Executive Special Projects(Dreamworks Animation Studio Production) 120806 11000001
Ed Leonard Executive Chief Technology Officer(Dreamworks Animation Technology) 120806 11000003
Kate Swanborg Executive Technology Executive(Dreamworks Animation Technology) 120806 11000004
Jane Hartwell Head of Production Head of Global Production and Strategy(Dreamworks Animation Studio Production) 120889 11000005
Celeste Leger Casting Assistant n/a 177 10000005
Ania Kamieniecki-O'Hare Casting Assistant n/a 177 10000004
Facundo Rabaudi Model Maker n/a 121081 9000044
Leslee Feldman Casting n/a 179 10000001
Priscilla John Casting UK Casting 179 10000002
Wendy Schwam Casting Associate n/a 160 10000003
Claire Morrissey Storyboard Artist Story Artist 199 9000029
Robert Koo Storyboard Artist Story Artist 199 9000028
Darryl Kidder Storyboard Artist Story Artist 199 9000011
Sharon Bridgeman Storyboard Artist Story Artist 199 9000010
Jennifer Lerew Storyboard Artist Story Artist 199 9000012
Bob Persichetti Storyboard Artist Story Artist 199 9000013
Theresa Pettengill Storyboard Artist Story Artist 199 9000014
Keith Baxter Storyboard Artist Story Artist 199 9000009
Paul Fisher Storyboard Artist Head of Story 199 9000008
Paul Westacott Art Director Art Direction 183 9000004
Olivia Mole Set Designer Set Design 202 9000005
Paul Westacott Set Designer Set Design 202 9000006
Douglas Rogers Set Designer Set Design 202 9000007
Scott Santoro Storyboard Artist Story Artist 199 9000015
Simon Wells Storyboard Artist Story Artist 199 9000016
Hamish Grieve Storyboard Artist Story Artist 199 9000024
Gary L Graham Storyboard Artist Story Artist 199 9000023
Daan Jippes Storyboard Artist Story Artist 199 9000025
Barry Johnson Storyboard Artist Story Artist 199 9000026
Mark Koetsier Storyboard Artist Story Artist 199 9000027
Thom Enriquez Storyboard Artist Story Artist 199 9000022
David Derrick Storyboard Artist Story Artist 199 9000021
Sylvia Bennion Storyboard Artist Story Artist 199 9000017
Sean Bishop Storyboard Artist Story Artist 199 9000018
Rejean Bourdages Storyboard Artist Story Artist 199 9000019
Lorna Cook Storyboard Artist Sotry Artist 199 9000020
Nancy Bernstein Head of Production (Dreamworks Animation Studio Production) 120889 11000006
Dennis Park Head of Production Head of Production Anaylsis(Dreamworks Animation Studio Production) 120889 11000007
Loretta Gavin ADR ADR Group 120912 14000018
Faye Firkins ADR ADR Group 120912 14000017
Sharon Gavin ADR ADR Group 120912 14000019
Jean Gilpin ADR ADR Group 120912 14000020
Ryan Harris ADR ADR Group 120912 14000021
Lucie England-Duce ADR ADR Group 120912 14000016
Brendan Donnison ADR ADR Group 120912 14000015
Kenneth Danziger ADR ADR Group 120912 14000011
Adam Rhys Dee ADR ADR Group 120912 14000012
Deanne Mercer Dennis ADR ADR Group 120912 14000013
Neil Dickson ADR ADR Group 120912 14000014
Abigail Haylett ADR ADR Group 120912 14000022
Charlie Hayes ADR ADR Group 120912 14000023
Kris Milne ADR ADR Group 120912 14000031
Neil McCaul ADR ADR Group 120912 14000030
Paula Jane Newman ADR ADR Group 120912 14000032
Jamie Norton ADR ADR Group 120912 14000033
John Joe O'Connor ADR ADR Group 120912 14000034
Chloe Ludwick ADR ADR Group 120912 14000029
Luke Lester ADR ADR Group 120912 14000028
Adam Hunt ADR ADR Group 120912 14000024
Martin Jarvis ADR ADR Group 120912 14000025
Peter Lavin ADR ADR Group 120912 14000026
James Lester ADR ADR Group 120912 14000027
Stephen Critchlow ADR ADR Group 120912 14000010
David Cowgill ADR ADR Group 120912 14000009
Chris Kuser Creative Executive (Story) 120932 11000015
Sunny Park Music Executive n/a 121033 11000014
Mike Cooper Creative Executive (Story) 120932 11000016
Tom McGrath Consultant Creative Consultant 120784 12000001
Tracey Ullman Consultant Creative Consultant 120784 12000002
Carla Shelley Supervisor Management Team(Aardman Studio Production) 120845 11000013
Mary Lowance Supervisor Management Team(Aardman Studio Production) 120845 11000012
Darin K Grant Head of Production of Production Technology(Dreamworks Animation Technology) 120889 11000008
Jill Hopper Production Executive (Dreamworks Animation Studio Production) 118216 11000009
Suzanne Buirgy Production Executive (Dreamworks Animation Studio Production) 118216 11000010
Kristina Reed Production Executive (Dreamworks Animation Studio Production) 118216 11000011
Henry F Anderson III Consultant Consulting Director 120784 12000003
Zofia Borucka Dialect Coach n/a 666 12000004
Callie May Bennett ADR ADR Group 120912 14000005
Neal Barry ADR ADR Group 120912 14000004
Luke Booker-Morel ADR ADR Group 120912 14000006
Connor Byrne ADR ADR Group 120912 14000007
Mitch Carter ADR ADR Group 120912 14000008
Sean Barrett ADR ADR Group 120912 14000003
Julian Barnes ADR ADR Group 120912 14000002
Andrew Jack Dialect Coach n/a 666 12000005
Jess Platt Dialect Coach n/a 666 12000006
Jane Poole Costume Designer Costume Design(Art Department) 169 13000001
Rosalind Ayres ADR ADR Group 120912 14000001
Kurt Schaefer Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research and Development) 121071 23000054
Synopsis
Beneath the streets of London, Roddy St. James is a pampered pet mouse who thinks he's got it made. But when a sewer rat named Sid--the definition of "low life"--comes spewing out of the sink and decides it's his turn to enjoy the lap of luxury, Roddy schemes to rid himself of the pest by luring him into the loo for a dip in the "whirlpool." Roddy's plan backfires when he inadvertently winds up being the one flushed away into the bustling world down below. Underground, Roddy discovers a vast metropolis, where he meets Rita, a street-wise rat who is on a mission of her own. If Roddy is going to get home, he and Rita will need to escape the clutches of the villainous Toad, who royally despises all rodents and has dispatched two hapless henchrats, Spike and Whitey, as well as his cousin--that dreaded mercenary, Le Frog--to see that Roddy and Rita are iced, literally.