The Illusionist (2006)

Illusionist
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 49mins.
Genres Drama, Adaptation, Period
Keywords 1900s, love, magic, royalty, short story
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Edward Norton Actor Eisenheim 1 1000001
Paul Giamatti Actor Inspector Uhl 1 1000002
Jessica Biel Actor Sophie von Teschen 1 1000003
Rufus Sewell Actor Crown Prince Leopold 1 1000004
Eddie Marsan Actor Josef Fischer 1 1000005
Jake Wood Actor Jurka 1 1000006
Tom Fisher Actor Willigut 1 1000007
Karl Johnson Actor Doctor/Old Man 1 1000008
Aaron Taylor-Johnson Actor Young Eisenheim 1 1000009
Eleanor Tomlinson Actor Young Sophie 1 1000010
Vincent Franklin Actor Loschek 1 1000011
Nicholas Blane Actor Herr Doebler 1 1000012
Philip McGough Actor Dr. Hofzinser 1 1000013
Erich Redman Actor Count Rainer 1 1000014
Michaela Carter Actor Von Thurnburg 1 1000015
Vanessa Gendron Actor Shouting Woman 1 1000016
Matthew Blood Smyth Actor Man Who Incites Riot 1 1000017
David Forest Actor Travelling Magician 1 1000018
Laurie Actor Airstocratic Boy 1 1000019
Oliver Blaha Actor aristocratic Boy 1 1000020
Thomas McEnchroe Actor Aristocratic Boy 1 1000021
Andreas Grothusen Actor Eisenheim's Father 1 1000022
Brian Caspe Actor Eisenheim's Assistant 1 1000023
Ellen Savaria Actor Mrs. Uhl 1 1000024
Elias Bauer Actor Street Urchin Messenger 1 1000025
Dominik Havelka Actor Street Urchin 1 1000026
Robin Ferenc Actor Street Urchin 1 1000027
Vitezsalv Bouchner Actor Sophie's Driver 1 1000028
David O'Kelly Actor Archdukes 1 1000029
Richard Rowlands Actor Archdukes 1 1000030
Sean Hall Actor Young Prince 1 1000031
Rueben-Henry Biggs Actor Frankel 1 1000032
Vadam Bat-Orshikh Actor Asian Assistant 1 1000033
Purevdorj Boldsaikhan Actor Asian Assistant 1 1000034
Sondom Nararbadrakh Actor Asian Assistant 1 1000036
Erdenbileg Sengee Actor Asian Assistant 1 1000037
Jan Cibulka Actor Boy Apparition on Stage 1 1000038
Fasihiddin Khasanov Actor Boy Apparition in Audience 1 1000039
Alfred Strejcek Actor Guard 1 1000040
Robert Russell Actor Spiritualist Leader 1 1000041
Noel LeBon Actor Arrested Man 1 1000042
David Fellowes Actor Respectable Man 1 1000043
Eva Kelemenova Actor Sobbing Woman 1 1000044
John Early Actor Man On Street 1 1000045
Jan Nemejovsky Actor Senior Officers 1 1000046
Ivo Novak Actor Senior Officer 1 1000047
Vladimir Kulhavy Actor Train Conductor 1 1000048
Nancy Bishop Actor Audience Member 1 1000049
Dusan Fager Actor Audience Member 1 1000050
Brendan Gunn Actor Audience Member 1 1000051
Ryan James Actor Audience Member 1 1000052
Alistair Macnaughton Actor Audience Member 1 1000053
Petr Meissel Actor Audience Member 1 1000054
anezka Novak Actor Audience Member 1 1000055
Jeff Smith Actor Audience Member 1 1000056
Noelle Trkulja Actor Audience Member 1 1000057
Ivan Urbanek Actor Audience Member 1 1000058
Jiri Vacek Actor Audience Member 1 1000059
Jaroslav Vizner Actor Audience Member 1 1000060
Neil Burger Director n/a 2 2000001
David Levien Producer n/a 3 3000001
Brian Koppelman Producer n/a 3 3000002
Michael London Producer n/a 3 3000003
Bob Yari Producer n/a 3 3000004
Cathy Schulman Producer n/a 3 3000005
Jane Garnett Executive Producer n/a 174 3000006
Joey Horvitz Executive Producer n/a 174 3000007
Ted Liebowitz Executive Producer n/a 174 3000008
Tom Nunan Executive Producer n/a 174 3000009
Matthew Stillman Co-Producer n/a 170 3000010
David Minkowski Co-Producer n/a 170 3000011
Tom Karnowski Co-Producer n/a 170 3000012
Neil Burger Screenplay n/a 120778 4000001
Steven Millhauser Source Material (from short story: "Eisenheim the Illusionist") 120786 4000002
Jiri Husak Unit Manager n/a 120832 5000001
Vaclav Eisenhamer Production Supervisor n/a 307 5000002
Tom Karnowski Line Producer n/a 161 5000003
Kieron Phipps Assistant Director n/a 163 5000004
Jakub Dvorak Assistant Director n/a 163 5000005
Lucie Burianova Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000006
Jarda Vaculik Location Manager n/a 193 5000007
Petr Baster Location Manager n/a 193 5000008
Jitka Prochazkova Location Manager n/a 193 5000009
Petr Skvor Location Manager n/a 193 5000010
Lori Wyant Script Supervisor n/a 191 5000011
Lenka Hojkova Script Supervisor n/a 191 5000012
Chris Miller Post-Production Post-Production Producer 120945 5000013
Bill Newcomb Post-Production Post-Production Supervisor 120945 5000014
Louise Runge Post-Production Post-Production Manager(Yari Film Group) 120945 5000015
Charlie Wiel Post-Production Coordinator (Yari Film Group) 120842 5000016
Vera Matousova Production Coordinator n/a 162 5000017
Katerina Silna Production Coordinator n/a 162 5000018
Dick Pope Director of Photography n/a 120780 6000001
Jakub Dvorsky Camera Operator n/a 239 6000002
Ervin Sanders Camera Operator n/a 239 6000003
Jan Carda Camera A Camera 1st Ac 120798 6000004
Petr Zavrel Camera A Camera 2nd Ac 120798 6000005
Zbynek Kunc Camera B Camera 1st Ac 120798 6000006
Martin Maryska Camera B Camera 2nd Ac 120798 6000007
Dan Balzer Camera A Camera 1st AC 120798 6000008
Martin Maryska Camera A Camera 2nd AC 120798 6000009
Jan Smolik Camera B Camera 1st AC 120798 6000010
Karel Schneiberg Video Video Operator 120800 6000011
Ronald Telinger Video Video Cable Man 120800 6000012
Michal Chadima Video Video Operator 120800 6000013
Marek Havel Loader Central Loader 120956 6000014
Otto Matejka Loader Central Loader 120956 6000015
Eva Jindrakova Film Lab Telecine Coordinator 120850 6000016
Ondrej Stibinger Film Lab Telecine Operator 120850 6000017
Steve Scott Colorist Supervising Digital Colorist 120920 6000018
Ntana Key Colorist Digital Colorist Assist 120920 6000019
Kenny Beker Color Timer n/a 120921 6000020
Mark Mangino Dialogue Editor n/a 204 7000001
Arturo Sosa Assistant Editor n/a 203 7000002
Russ Senzatimore Assistant Editor n/a 203 7000003
Naomi Geraghty Editor n/a 172 7000004
Philip Glass Composer n/a 120836 8000001
Pavel Ciboch Music Music Preraration 120781 8000002
Richard Glasser Music Music Executive(Yari Film Group) 120781 8000003
Michael Riesman Music Conductor n/a 120818 8000004
Suzana Peric Music Editor n/a 214 8000005
Alice Wood Music Editor n/a 214 8000006
John Carbonara Music Editor n/a 214 8000007
Dan Bora Music Engineer Mix Engineer 120837 8000008
Zdena Pelikanova Original Music Orchestral Contractor 120838 8000009
Ondrej Nekvasil Production Designer n/a 164 9000001
Petra Habova Set Decorator n/a 165 9000002
Vlasta Svobodova Art Director n/a 183 9000003
Stefan Kovacik Art Director n/a 183 9000004
Kurt Van Der Basch Storyboard Artist n/a 199 9000005
Josef Vecerek Set Dresser n/a 197 9000006
Petr Garbaczewski Set Dresser n/a 197 9000007
Daniel Tisl Set Dresser n/a 197 9000008
Stanislav Glugar Set Dresser n/a 197 9000009
Mirek Holub Set Dresser n/a 197 9000010
Martin Kotek Set Dresser n/a 197 9000011
Jindra Budicek Set Dresser n/a 197 9000012
Milan Plesinger Set Dresser n/a 197 9000013
Jiri Dusek Leadman n/a 433 9000014
Klara Holubova Art Department Coordinator n/a 195 9000015
Jiri Karnik Art Department Draftsmen 120843 9000016
Vaclav Novak Art Department Draftsmen 120843 9000017
Michal Soun Art Department Draftsmen 120843 9000018
Darina Spevackova Art Department Draftsmen 120843 9000019
Miroslav Zdenek Art Department Draftsmen 120843 9000020
Libby Dempster Art Department Textile Artist 120843 9000021
Deborah Aquila Casting n/a 179 10000001
Tricia Wood Casting n/a 179 10000002
Nina Gold Casting n/a 179 10000003
Nancy Bishop Casting Prague Casting 179 10000004
Olga Zahorbenska Casting Associate n/a 160 10000005
Jennifer Ricchiazzi Casting Associate n/a 160 10000006
Noelle Trkulja Casting Assistant n/a 177 10000007
Joel Kirby Casting Assistant Berlin Casting Assistant 177 10000008
Jiri Hrstka Extras Casting n/a 120851 10000009
Georgia Simon Voice Casting n/a 189 10000010
John Manulis Executive CEO(Visionbox) 120806 11000001
Randy Weiss Executive Visionbox Production Executive 120806 11000002
Deborah Wettstein Executive Finance Executive(Yari Film Group) 120806 11000003
Julia Jones Executive DDA Senior Vice President 120806 11000004
Robert Katz Executive in Charge of Production n/a 118217 11000005
Shelly Strong Production Executive (Yari Film Group) 118216 11000006
Todd Williams Production Executive (Yari Film Group) 118216 11000007
John Portnoy Post-Production Executive (Yari Film Group) 120876 11000008
Jiri Sisak Consultant Consultant for Decorum and Etiquette 120784 12000001
James Freedman Consultant Magic Consultant 120784 12000002
Scott Penrose Consultant Magic Consultant 120784 12000003
Ricky Jay Technical Advisor Technical Advisor for Magic 537 12000004
Michael Weber Technical Advisor Technical Advisor for Magic 537 12000005
Maureen Pennison Coach Movement Coach 120914 12000006
Brendan Gunn Coach Head Dialect Coach 120914 12000007
Dale Wyatt Coach Dialect Coach 120914 12000008
Elizabeth McGregor Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Ngila Dickson Costume Designer n/a 169 13000002
Karolina Jirova Costumer Costumers For Extras 120880 13000003
Jitka Svecova Costumer Costumers For Extras 120880 13000004
Jan Archibald Hair Hair Designer 120794 13000005
Anita Burger Hair Assistant to Hair Designer 120794 13000006
Libuse Barlova Hair Hair Person 120794 13000007
Dana Kohoutova Hair Assistant n/a 120989 13000008
Linda Dvorakova Hair Stylist n/a 120799 13000009
Julie Pearce Makeup Make-up Department Head 353 13000010
Ivo Strangmuller Makeup n/a 353 13000011
Vaclav Frank Makeup Make-up Person 353 13000012
Denise Dellavale Makeup Artist n/a 120801 13000013
Helena Vitoulova Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000014
Milena Adamova Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000015
Katerina Polanska Set Costumer n/a 121008 13000016
alena Koucka Set Costumer n/a 121008 13000017
Ladislav Prochazka Set Costumer n/a 121008 13000018
Petr Pluhar Set Costumer n/a 121008 13000019
Katerina Mirova Set Costumer n/a 121008 13000020
Liba Malerova Set Costumer n/a 121008 13000021
Sian Evans Wardrobe Head Stand-by 120823 13000022
Bara Wildova Wardrobe Wardrobe Interpreter 120823 13000023
Iva Bartova Wardrobe Assistant n/a 120809 13000024
Marie Charvatova Wardrobe Assistant n/a 120809 13000025
Vera Mirova Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000026
Mirek Fantys Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000027
Rick Canelli ADR ADR Recordist 120912 14000001
Gregory Watkins ADR Mixer Additional Mixer 227 14000002
Michael Babcock ADR Mixer Additional Mixer 227 14000003
Thomas O'Connell ADR Mixer n/a 227 14000004
Roman Rigo Boom Operator n/a 215 14000005
John Roesch Foley Artist n/a 223 14000006
Alyson Moore Foley Artist n/a 223 14000007
Mary Lang Foley Mixer n/a 224 14000008
Scott Morgan Foley Recordist n/a 225 14000009
John Reitz Rerecording Mixer n/a 120856 14000010
Gregg Rudloff Rerecording Mixer n/a 120856 14000011
David Campbell Rerecording Mixer n/a 120856 14000012
Tomas Cervenka Sound Cable man 120816 14000013
Terry Garcia Sound Sound Assistant 120816 14000014
Michael Babcock Sound Designer n/a 120915 14000015
Petr Forejt Sound Mixer n/a 230 14000016
J Huntsman Supervising Sound Editor n/a 328 14000017
Hynek Jecha Rigging Grip Rigging Grip for Electrical 120944 15000001
Jiri Ctvrtecka Rigging Grip Rigging Grip for Electrical 120944 15000002
Milan Novak Rigging Grip Rigging Grip for Electrical 120944 15000003
Jiri Navratil Rigging Gaffer n/a 120937 15000004
Pavel Caslavsky Rigging Gaffer n/a 120937 15000005
Juraj Menzik Rigging Electrician n/a 120958 15000006
Pavel Hoffmann Rigging Electrician n/a 120958 15000007
Vitek Vondracek Rigging Electrician n/a 120958 15000008
Vaclav Korcik Rigging Electrician n/a 120958 15000009
Jirka Novak Rigging Electrician n/a 120958 15000010
David Gregor Rigging Electrician n/a 120958 15000011
Josef Kosut Rigging Electrician n/a 120958 15000012
Peter Dvorak Rigging Electrician n/a 120958 15000013
Jirka Nosek Rigging Electrician n/a 120958 15000014
David Trejbal Rigging Electrician n/a 120958 15000015
Karel Kralik Rigging Electrician n/a 120958 15000016
Ladislav Gallus Rigging Electrician n/a 120958 15000017
Milan Hnizdil Rigging Electrician n/a 120958 15000018
Vaclav Novak Rigging Electrician n/a 120958 15000019
Radek Kuzdas Lighting Technician Dimmer Operator 120907 15000020
Carsten Thoms Lighting Technician Balloon Operator 120907 15000021
Ingo Gardner Lighting Technician Balloon Operator 120907 15000022
Tomas Radolf Lighting Technician Balloon Technician 120907 15000023
Robert Kodera Key Grip n/a 263 15000024
Martin Vejvoda Head Stage Technician Head Technician 121157 15000025
Jirka Klaska Grip n/a 365 15000026
Jirka Pospisil Grip Extra Grip 365 15000027
Bedrich Hermanek Grip n/a 365 15000028
Jaroslav Kunasek Grip n/a 365 15000029
Jan Pous Grip n/a 365 15000030
Artur Frys Grip n/a 365 15000031
Vaclav Cermak Gaffer n/a 268 15000032
Jaromir Simek Gaffer n/a 268 15000033
Vlastimil Plucar Electrician n/a 450 15000034
Benjamin Vitek Electrician n/a 450 15000035
Petr Bakota Electrician n/a 450 15000036
Jiri Horych Electrician n/a 450 15000037
Jiri Hroz Electrician n/a 450 15000038
Daniel Kutaj Electrician n/a 450 15000039
Jiri Hovorka Electrician n/a 450 15000040
Vaclav Ksandr Electrician n/a 450 15000041
Petr Svoboda Electrician n/a 450 15000042
Dalibor Vlachy Electrician n/a 450 15000043
Jan Hladik Dolly Grip n/a 264 15000044
Martin Schmarc Cable Operator Cableman 120964 15000045
Roman Kuchar Best Boy Grip n/a 265 15000046
Jarda Hromadka Best Boy n/a 120885 15000047
Vladimir Cholasta Best Boy Rigging Best Boy 120885 15000048
Ivan Ksandr Best Boy n/a 120885 15000049
Jiri Tichacek Production Accountant n/a 282 16000001
Monica Maldanado Accountant Payroll Accountant 120802 16000002
Tomas Kreisl Accountant Acounting Cashier 120802 16000003
David Hutkin Finance Manager Production Financing 120941 16000004
Vivian Tarn Finance Manager Production Financing 120941 16000005
Laura Atkins Post-Production Accountant n/a 120979 16000006
Kelly Woolfolk Post-Production Accountant Postproduction Accountant 120979 16000007
Buckley Norris Production Insurance Insurance Provider 120949 16000008
Christina Born Production Insurance Insurance Provider 120949 16000009
Aaron Baum Production Insurance Insurance Provider 120949 16000010
Edgar Sandoval Production Insurance Insurance Provider 120949 16000011
Viera Hladisova Assistant Accountant n/a 120950 16000012
Laine Kline Business Affairs Business & Legal Affairs Executive(Yari Film Group) 120792 18000001
Michael Linowes Legal Services Production Legal Services 120857 18000002
Ladislav Lahoda Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Romana Hajkova Animal Wrangler Horsemaster 120863 20000001
Jarda David Construction Manager n/a 120983 21000001
Jiri Matolin Construction Construction Supervisor 120900 21000002
Pavel Werner Construction n/a 120900 21000003
Dalibor Tvrznik Construction n/a 120900 21000004
Miroslav Mraz Construction n/a 120900 21000005
Vladimir Pribyslavsky Construction n/a 120900 21000006
Franta Zunt Craft Service n/a 120903 22000001
Vaclav Zunt Catering Caterer 120954 22000002
Tomas Jeseticky Catering Caterer 120954 22000003
Viktor Muller Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Roman Tudzaroff Special Effects Supervisor n/a 545 23000002
Vit Komrzy Visual Effects Producer n/a 243 23000003
Jan Vseticek Visual Effects Visual Effects Coordinator 419 23000004
Danny Zobrist Visual Effects Lead Matchmover 419 23000005
Roman Tudzroff Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000006
Ondrej Pryca Special Effects Technician n/a 242 23000007
Martin Busek Special Effects Technician n/a 242 23000008
Ivo Marak Software Engineer Sw & Hw Support 121071 23000009
Jiri Stamfest Matte Painter Matte Paint 120959 23000010
Pamela Green Main Title Design Main Titles(PIC) 120925 23000011
Jarik Van Sluijs Main Title Design Main Titles(PIC) 120925 23000012
Julio Ferrario Main Title Design Main Titles(PIC) 120925 23000013
Stephan Burle Main Title Design Main Titles(PIC) 120925 23000014
Greg Reynard Main Title Design Main Titles(PIC) 120925 23000015
Gary Hebert Main Title Design Main Titles(PIC) 120925 23000016
Jan Kribek Graphic Designer n/a 120860 23000017
Gregory Oehler Digital Effects Artist Senior Inferno Artist 120960 23000018
Lorene Simpson Digital Effects Digital Intermediate Producer 345 23000019
Martha Pike Digital Effects Digital Intermediate Editor 345 23000020
Esther Lee Digital Effects Digital Intermediate Assistant Producer 345 23000021
Patrick Clancey Digital Effects Digital Opticals 345 23000022
H Hammond Animator Effects Animator/Compositor 483 23000023
David Schoneveld Animator Effects Animator 483 23000024
Sean Applegate Animator Effects Animator 483 23000025
Ales Dlabac 3-D Models 3D Model & Animation 120963 23000026
Robert Pik 2-D Artist n/a 120987 23000027
Vladimir Matousek 2-D Artist 2D Composition 120987 23000028
Peter Nemec 2-D Artist 2D Composition 120987 23000029
Jan Malir 2-D Artist 2D Composition 120987 23000030
Pavel Hemmy Property Master Prop Master 120805 24000001
Vit Kramar Property Master Prop Master 120805 24000002
Tomas Hais Propman Propmen 120887 24000003
Petr Richter Propman Propmen 120887 24000004
Jan Fiala Propman n/a 120887 24000005
Frantisek Mesicek Props n/a 120817 24000006
Stefan Mily Props Buyer Prop Buyer 120926 24000007
Nico Muhly Assistant (to Mr Glass and Mr Riesman) 120820 25000001
Attila Kovacs Assistant Avid Assistant 120820 25000002
Hanka Duplinska Assistant (To Mr Burger) 120820 25000003
Kory Klem Assistant (To Ms Schulman) 120820 25000004
Vivian Mshasha Al-Samarraie Assistant (To Ms Schulman) 120820 25000005
Austin Weisenbeck Assistant (To Ms Schulman) 120820 25000006
Juliana Farrell Assistant (To Mr London) 120820 25000007
Silvana Tropea Assistant (To Mr Norton) 120820 25000008
Adam Christian Assistant (To Ms Garnett) 120820 25000009
Kelly Brant Assistant (To Mr Koppelman and Mr Levein) 120820 25000010
Andrea Hanson Assistant (To Mr Yari) 120820 25000011
Richard Gold Assistant Legal Department Assistant(Yari Film Group) 120820 25000012
Alex Vonhungen Assistant (To Mr Kline (Yari Film Group)) 120820 25000013
Pavel Voracek Transportation Captain n/a 272 25000014
Jiri Husak Transportation Coordinator n/a 271 25000015
Andy Zolot Post-Production New York Post Supervisor 120945 25000016
Justin Salem Set Production Assistant n/a 371 25000017
Martin Cigler Set Production Assistant n/a 371 25000018
Marketa Porubova Production Secretary n/a 367 25000019
David Eisenhamer Production Production Department Assistant 120824 25000020
Jack Haddox Production Production Controller 120824 25000021
Jana Hrbkova Production Payroll Clerk 120824 25000022
Andrea Puschova Production File Clark 120824 25000023
Petr Petovsky Production Production Runner 120824 25000024
Milan Garncarz Medic Set Medic 120966 25000025
Olina Pekna Medic Set Medic 120966 25000026
Dana Supkova Medic Set Medic 120966 25000027
Jan Bohata Driver Principal Driver 273 25000028
Lukas Ferkl Driver Principal Driver 273 25000029
Miloslav Mocek Driver Principal Driver 273 25000030
Ondrej Modry Driver Principal Driver 273 25000031
Dusan Pelech Driver Principal Driver 273 25000032
Paval Raftl Driver n/a 273 25000033
Tomas Sterba Driver n/a 273 25000034
Rick Wild Driver n/a 273 25000035
Lada Poledno Driver n/a 273 25000036
Jan Kuzelik Driver n/a 273 25000037
Pavel Simek Driver n/a 273 25000038
Josef Pokorny Driver n/a 273 25000039
Jirka Stetka Driver n/a 273 25000040
Pavel zoubek Driver n/a 273 25000041
Bohous Urban Driver n/a 273 25000042
Libor Spachman Driver n/a 273 25000043
Petr Hlavacek Driver n/a 273 25000044
Milos Wild Driver n/a 273 25000045
Ruda Vanac Driver n/a 273 25000046
Pavel Chadima Driver n/a 273 25000047
Lada Vacik Driver n/a 273 25000048
Roland Safr Driver n/a 273 25000049
Richard Trtek Driver n/a 273 25000050
Lada Szucs Driver n/a 273 25000051
Petr Chocholaty Driver n/a 273 25000052
Jiri Dolejsi Driver n/a 273 25000053
Tomas Modry Driver n/a 273 25000054
Jiri Marek Driver n/a 273 25000055
Vaclav Kocman Driver n/a 273 25000056
Jiri Kovarik Driver n/a 273 25000057
Michael Bares Driver n/a 273 25000058
Petr Juran Driver n/a 273 25000059
Ivan Kosiar Driver n/a 273 25000060
Miloslav Krpalek Driver n/a 273 25000061
Lada Simacek Driver n/a 273 25000062
Libor Zednik Driver n/a 273 25000063
Radek Benda Driver n/a 273 25000064
Frantisek Sladek Driver n/a 273 25000065
Robert Vaska Driver n/a 273 25000066
Ian Watermeier Coordinator Staff Coordinator(Yari Film Group) 528 25000067
Susan Muir Other Completion Bond 120795 26000001
Greg Trattner Other Completion Bond 120795 26000002
Zbynek Mrkous Manager Base Camp Manager 120827 28000001
Petr Riha Manager Base Camp Manager 120827 28000002
Susie Tullett Unit Publicist n/a 231 29000001
Anna Francis Unit Publicist n/a 231 29000002
Synopsis
When mysterious stage magician Eisenheim begins to perform his astounding illusions in Vienna, word quickly spreads of his otherworldly powers--even reaching the ears of one of Europe's most powerful and pragmatic men, Crown Prince Leopold. Certain that the illusionist is nothing more than an accomplished fraud, Leopold attends one of Eisenheim's shows, convinced that he can debunk him during the performance. But when the Prince's beautiful fiancé and companion, Sophie von Teschen, assists the magician onstage, Eisenheim and Sophie recognize each other from their childhoods--and a dormant love affair is rekindled. With Eisenheim and Leopold vying for Sophie's affection, it quickly becomes apparent that both will go to any length to claim and keep her love. As the clandestine romance continues, Vienna's shrewd Chief Inspector Uhl, a man committed to uphold the law, is charged by Leopold to intensify his efforts to expose Eisenheim, even while the magician gains a devoted and vocal public following. With Uhl doggedly searching for the reasons and the man behind the trickery, Eisenheim prepares to execute his greatest illusion yet.