Let's Go To Prison (2006)

Let's Go To Prison
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 24mins.
Genres Adaptation, Comedy
Keywords prison, revenge
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
David Lincoln Assistant (to Mr. Garant) 120820 25000003
Alan Elliott Performer Music Performer(The Incredible Kazoo Band - Baritone Kazoos) 120819 8000026
Maria Ciaravino Assistant (to Mr. Werner) 120820 25000009
Keith Bilderbeck Sound Editor n/a 229 14000028
Kevin Summers Sound Sound Intern 120816 14000026
Mario Coletta Sound Sound Utility 120816 14000025
Petra Bach Sound Editor n/a 229 14000027
Adam Frick Sound Editor n/a 229 14000030
Miguel Rivera Supervising Sound Editor n/a 328 14000034
Jon Johnson Supervising Sound Editor n/a 328 14000033
Curtis Frisk Sound Mixer n/a 230 14000032
Brad Sokol Sound Editor n/a 229 14000031
Brian Jennings Sound Editor n/a 229 14000029
Melissa Hofmann Rerecording Mixer n/a 120856 14000023
Juan Pope Looping Coordinator Loop Group 121122 14000018
Greg Paik Looping Coordinator Loop Group 121122 14000017
Peter Kim Looping Coordinator Loop Group 121122 14000016
Elisa Pensler-Gabrielli Looping Coordinator Loop Group 121122 14000015
Stuart K Robinson Looping Coordinator Loop Group 121122 14000019
Billy "Sly" Williams Looping Coordinator Loop Group 121122 14000020
Kim Rusch Swing Grip/Electric Intern 120862 15000001
Ken Nowak Rerecording Recordist 120995 14000022
Lynnanne Zager Looping Coordinator Loop Group 121122 14000021
J. Stanley Johnston Rerecording Mixer n/a 120856 14000024
Joseph Guerino Rigging Gaffer n/a 120937 15000002
Chris Glomp Best Boy Electric n/a 259 15000018
Mark E Matthys Best Boy Grip n/a 265 15000017
Fernando Briones Dolly Grip n/a 264 15000016
Christopher Rejano Electrician n/a 450 15000015
Bethany M Koshinski Accountant Payroll Accountant 120802 16000001
Gabriela Marino-Park Post-Production Accountant n/a 120979 16000002
Mary Lawler Legal Services n/a 120857 18000003
Rochelle Gerson Business Affairs n/a 120792 18000002
Philip Altmann Business Affairs n/a 120792 18000001
Minnie Duerr Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Grzegorz Krawczyk Electrician n/a 450 15000014
Matt Johnson Electrician n/a 450 15000013
Chris Ryerson Grip n/a 365 15000006
Andy Lostumo Grip n/a 365 15000005
Jaime Dawkins Grip n/a 365 15000004
Cortland Boyd Key Grip n/a 263 15000003
Scott Thiele Grip n/a 365 15000007
Joe Lyons Generator Operator Genny Operator 363 15000008
Daniel Herman Electrician n/a 450 15000012
Stephanie Power Electrician n/a 450 15000011
Noah Banks Electrician n/a 450 15000010
Rick Thomas Gaffer n/a 268 15000009
Don Fullilove Looping Coordinator Loop Group 121122 14000014
Bill Chott Looping Coordinator Loop Group 121122 14000012
Gabrielle Neimand Production Executive n/a 118216 11000002
Kathy Nelson Executive in Charge Executive in Charge of Music(Universal Pictures) 120791 11000001
David Rubin Casting n/a 179 10000999
Joelly Mejia Extras Casting Extras Casting Intern 120851 10000012
Gabrielle Neimand Creative Executive Strike Creative Executive 120932 11000003
Michael Shear Creative Executive Carsey-Werner Creative Executive 120932 11000004
Lindsey Dietzler Costumes Costume Intern 120828 13000003
Nancy Takehara Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Susan Kaufmann Costume Designer n/a 169 13000001
Andy Potvin Consultant Dolby Sound Consultant 120784 12000001
Kate MAttson (K.T) Extras Casting Extras Casting Coordinator 120851 10000011
Senica Billingsley Extras Casting Extras Casting Coordinator 120851 10000010
Mickie Paskal Casting (Chicago) 179 10000003
Jennifer Rudnicke Casting (Chicago) 179 10000002
Richard Hicks Casting n/a 179 10000001
Sarah Moore Art Department Art Department Intern 120843 9000011
Stephanie Stenta Casting Assistant (Los Angeles) 177 10000004
Nick Schutt Casting Assistant (Los Angeles) 177 10000005
Susan Sherman Extras Casting n/a 120851 10000009
Jacquelyn Conard Extras Casting n/a 120851 10000008
Jessica Remis Casting Assistant (Chicago) 177 10000007
Matthew Miller Casting Assistant (Chicago) 177 10000006
Helen Marchfield Hair n/a 120794 13000004
Larry Parker Hair Additional Assistant Hair 120794 13000005
Lucy Sustar Foley Mixer n/a 224 14000006
Tano Sokolow Foley Artist n/a 223 14000005
Ginger Geary Foley Artist n/a 223 14000004
Diane Marshall Foley Artist n/a 223 14000003
Matt Mondrick Foley Mixer n/a 224 14000007
Sonja Nyman Foley Mixer n/a 224 14000008
Norma Acland Legal Services n/a 120857 18000004
Mitch Carter Looping Coordinator Loop Group 121122 14000011
Keith Anthony Looping Coordinator Loop Group 121122 14000010
Newell Alexander Looping Coordinator Loop Group 121122 14000009
Karl H Dondlinger Boom Operator n/a 215 14000002
Alan Freedman ADR Mixer n/a 227 14000001
Ross Martucci Makeup Additional Assistant Makeup 353 13000009
Karen Lynn Accattato Makeup Additional Assistant Makeup 353 13000008
Luis Garcia Makeup n/a 353 13000007
Linda R Rizzuto Hair Stylist Key Hair Stylist 120799 13000006
Robert Keith Hall Makeup Artist Key Makeup Artist 120801 13000010
Jacqueline Beatka Set Costumer n/a 121008 13000011
Jeannie Vanko Wardrobe n/a 120823 13000014
Laura Freeman Wardrobe n/a 120823 13000013
Gina Ome Set Costumer n/a 121008 13000012
Robert Clotworthy Looping Coordinator Loop Group 121122 14000013
Robert Wyman Legal Services Production Legal 120857 18000006
Mike Chesler Set Production Assistant n/a 371 25000015
kyler Boudreau Post-Production Assistant n/a 120882 25000014
Kevin Wright Post-Production Assistant n/a 120882 25000013
Ted E Larkowski Transportation Coordinator n/a 271 25000012
Amanda McKinney Set Production Assistant n/a 371 25000016
Matthew Officer Set Production Assistant n/a 371 25000017
Joseph Fitzgerald Office Production Assistant n/a 120909 25000021
Jason Potash Production Production Intern 120824 25000020
Sara Nudelman Production Secretary n/a 367 25000019
Rubin J Santiago Set Production Assistant n/a 371 25000018
Darnell Jones Transportation Captain n/a 272 25000011
Lew Goldman Assistant (to Mr. Young) 120820 25000008
Rob Yale Property Master n/a 120805 24000004
John M Vargo Assistant Props n/a 120904 24000003
Jeffrey Creath Assistant Props n/a 120904 24000002
Shawn Batey Assistant Props n/a 120904 24000001
Matthew T Stratton Props Armorer 120817 24000005
Carly T Brown Assistant (to Mr. Odenkirk) 120820 25000001
Stacey Jennings Assistant (to Mr. Berenson) 120820 25000007
Jennifer Hoffmeister Assistant (to Mr. Abraham) 120820 25000006
Elizabeth Thomas Assistant (to Mr. Abraham) 120820 25000005
Jason Pardo Assistant (to Mr. Odenkirk) 120820 25000002
Carlos Saqiid Office Production Assistant n/a 120909 25000022
Vishnu Jani Office Production Assistant Office Production Intern 120909 25000023
Anthony Perna Driver n/a 273 25000038
David Oczkowicz Driver n/a 273 25000037
John Nallen Driver n/a 273 25000036
Jerry E Meyers Driver n/a 273 25000035
Walter "DC" Ressetar Driver n/a 273 25000039
Christopher M Woods Driver n/a 273 25000040
James Anderson Unit Publicist n/a 231 29000001
Deanne Bloch Rights & Clearances Clearances 120879 26000002
Deanne Bloch Product Placement Product Placement Coordinator 121058 26000001
Gary Zarris Driver n/a 273 25000041
Henry Matesi Driver n/a 273 25000034
Robert Hogan Driver n/a 273 25000033
Jim York Medic Set Medic 120966 25000027
James Reem Medic Set Medic 120966 25000026
Jim O'Lear Medic Set Medic 120966 25000025
Jack Clancy Medic Set Medic 120966 25000024
Joseph Alfano Driver n/a 273 25000028
Richard Cappiello Driver n/a 273 25000029
Larry N Hill Driver n/a 273 25000032
Robert Costello Driver n/a 273 25000031
Victor W Chin Driver n/a 273 25000030
Daniel Lopez 3-D Models (Studio(c) Guatemala) 120963 23000021
Daniel Lopez Animator Animation(Studio(c) Guatemala) 483 23000020
John H Schulz Construction Head Painter 120900 21000007
John J Slove Jr. Construction Coordinator n/a 276 21000006
Bruce Ahlfeld Construction Foreman n/a 277 21000005
Ron Grenko Carpenter n/a 529 21000004
Al Broadbent Construction Paint Foreman 120900 21000008
Brian McKinley Construction Painter 120900 21000009
Sean Lynn Craft Service Head Chef 120903 22000003
Bill Myers Craft Service Craft Service Assistant 120903 22000002
Barbara E Doherty Craft Service n/a 120903 22000001
Andrew M Paulo Construction Painter 120900 21000010
Russ Elwell Carpenter n/a 529 21000003
Patrick N Connelly Carpenter n/a 529 21000002
Kenneth Remer Stunt Double Nelson Stunt Double 120980 19000003
Matt Lefevour Stunt Double John Stunt Double 120980 19000002
Rick LeFevour Stunt Coordinator Stunt Coordinator 120804 19000001
Matt McKinney Art Department Coordinator n/a 195 9000010
Tom Lowell Stunts n/a 240 19000004
Danny Maxwell Stunts n/a 240 19000005
Raymond L Bernardin Carpenter n/a 529 21000001
Bill Casey Animal Services Animal Handler 121036 20000001
Linda Perlin Stunts n/a 240 19000007
Chris Nolte Stunts n/a 240 19000006
Matt "Ratface" Gilligan Craft Service Assistant Chef 120903 22000004
Kevin Haas Craft Service Assistant Chef 120903 22000005
Scott Hankel Digital Effects Artist Compositor(Digital Dream) 120960 23000013
Kevin Raper Graphic Designer n/a 120860 23000012
Ludwing Paniagua Matte Painter (Studio(c) Guatemala) 120959 23000011
Lewis Menga Software Engineer Data Management(Digital Dream) 121071 23000010
Nick Lund-Urlich Digital Effects Artist Compositor(Digital Dream) 120960 23000014
Tom Mahoney Digital Effects Artist Compositor(Digital Dream) 120960 23000015
David Beedon Compositing Supervisor Compositor(Digital Dream) 120928 23000019
Alfredo Ramirez Digital Effects Lead Compositor(Digital Dream) 345 23000018
Brian Shows Digital Effects Artist Digital Artist(Digital Dream) 120960 23000017
Valerie McMahon Digital Effects Artist Digital Artist(Digital Dream) 120960 23000016
Frank Ceglia Special Effects Coordinator n/a 241 23000009
Mauricio Macal Visual Effects Visual Effects Coordinator(Studio(c) Guatemala) 419 23000008
Carlos Arguello Visual Effects Supervisor (Studio(c) Guatemala) 249 23000002
Jerry Pooler Visual Effects Supervisor (Digital Dream) 249 23000001
P.J. Haines Catering Caterer 120954 22000007
Ryan McCabe Craft Service Assistant Chefs 120903 22000006
Corinne Pooler Visual Effects Producer (Digital Dream) 243 23000003
Juan Miguel Monterroso Visual Effects Producer Production Manager(Studio(c) Guatemala) 243 23000004
Ludwing Paniagua Visual Effects Texture(Studio(c) Guatemala) 419 23000007
Marvin L Barillas Visual Effects Lead Compositor(Studio(c) Guatemala) 419 23000006
Monty Phillips Visual Effects Visual Effects Coordinator(Digital Dream) 419 23000005
Cheryl Nelson Legal Services Production Legal 120857 18000005
Brian Rapey Leadman n/a 433 9000009
Tom Werner Executive Producer n/a 174 3000006
Caryn Mandabach Executive Producer n/a 174 3000005
Marcy Carsey Executive Producer n/a 174 3000004
Matt Berenson Producer n/a 3 3000003
Armyan Bernstein Executive Producer n/a 174 3000007
Debra Grieco Executive Producer n/a 174 3000008
Robert Ben Garant Screenplay (adaptation) 120778 4000003
Thomas Lennon Screenplay (adaptation) 120778 4000002
Michael Patrick Jann Screenplay (adaptation) 120778 4000001
Scott Lew Associate Producer n/a 171 3000009
Marc Abraham Producer n/a 3 3000002
Paul Young Producer n/a 3 3000001
Craig J Harris Actor Guard #8 1 1000052
Arraon Hixson Actor Prisoner #1 1 1000051
Claudia Michelle Wallace Actor Parole Board Member 1 1000050
Peter Burns Actor Parole Board Head 1 1000049
Ed Smaron Actor Guard #7 1 1000053
Theron Touche Lykes Actor Prisoner #3 1 1000054
Bob Odenkirk Director n/a 2 2000001
Michael Hitchcock Actor Wine Taster 1 1000057
Mick Napier Actor Coroner 1 1000056
Tony DeLeon Actor Prisoner #2 1 1000055
James Hogshire Source Material (from book: "You Are Going to Prison") 120786 4000004
Debra Grieco Unit Production Manager n/a 182 5000001
Shari Lynn Himes Production Coordinator n/a 162 5000016
Dru Anne Carlson Script Supervisor n/a 191 5000015
Patrick Brady Breen Location Manager n/a 193 5000014
Dana Merwin Post-Production Supervisor n/a 120796 5000013
Diane Matichak Location Assistant Locations Assistant 120947 5000017
Paul Glinski Location Assistant Locations Intern 120947 5000018
Jody Williams Camera Operator n/a 239 6000002
Ramsey Nickell Director of Photography n/a 120780 6000001
Stephan Endicott Assistant Location Manager n/a 194 5000020
Anne H. Fellows Assistant Production Coordinator n/a 192 5000019
Jamey Pryde Post-Production Supervisor n/a 120796 5000012
Wayne Witherspoon Assistant Director (Additional Photography) 163 5000011
Van A. Hayden Assistant Director n/a 163 5000005
Betsy Danbury Line Producer (Additional Photography) 161 5000004
Kristina Soderquist Production Supervisor n/a 307 5000003
Wileen Dragovan Unit Production Manager n/a 182 5000002
Traci Lewis Assistant Director n/a 163 5000006
Michael McNerney Assistant Director n/a 163 5000007
Stuart Hagen Assistant Director (Additional Photography) 163 5000010
Jennifer Loeb Assistant Director Additional Second Assistant Director 163 5000009
Russell Green Assistant Director Additional Second Assistant Director 163 5000008
Joseph A Nunez Actor Prisoner in Bathroom 1 1000048
Sidney "Ripper" Brown Actor Tough Prisoner 1 1000047
Jim Zulevic Actor Sgt. Barker 1 1000017
Susan Messing Actor Stripper 1 1000016
Mary Seibel Actor Old Bartender 1 1000015
Jerry Minor Actor Breen Guard 1 1000014
Bill McGough Actor Deputy Mayor 1 1000018
Bob Odenkirk Actor Duane 1 1000019
Richard Bull Actor Board Member #2 1 1000023
Jordan Teplitz Actor Board Member #1 1 1000022
Salome St Clair Actor Mingha 1 1000021
Bert Matias Actor Korean Pharmacist 1 1000020
A J Balance Actor John (18 years) 1 1000013
Nick Phalen Actor John (8 years) 1 1000012
Dylan Baker Actor Warden 1 1000005
Chi McBride Actor Barry 1 1000004
David Koechner Actor Shanahan 1 1000003
Will Arnett Actor Nelson Biederman IV 1 1000002
Michael Shannon Actor Lynard 1 1000006
Miguel Nino Actor Jesus 1 1000007
Joseph Marcus Actor Pawn Broker 1 1000011
David Darlow Actor Judge Biederman 1 1000010
Amy Hill Actor Judge Eva Fwae Wun 1 1000009
Jay Whittaker Actor Icepick 1 1000008
Mark Morettini Actor Bailiff 1 1000024
Llou Johnson Actor Black Juror 1 1000025
Scott Philyaw Actor Chubby Prisoner 1 1000040
Ellis Foster Actor Cafeteria Worker 1 1000039
Matt Furlin Actor Prisoner #4 1 1000038
James Kissane Actor Commissary Guard 1 1000037
Laurent Crawford Actor Visitation Guard 1 1000041
Manny Sosa Actor Mexican Convict 1 1000042
Sue Gillan Actor Teacher 1 1000046
Drew Hastings Actor The Mule 1 1000045
Rich Wilkie Actor Young Guard 1 1000044
Robert Gerdisch Actor Billy 1 1000043
Brian Jenkins Actor Guard #6 1 1000036
Eddie Martinez Actor Latino Dude #2 1 1000035
Brad Berenson Actor Prosecutor 1 1000029
Dana Loene Hildreth Actor Punk Juror 1 1000028
Hans Holsen Actor Cowboy Juror 1 1000027
Nathan Davis Actor Old Juror 1 1000026
Maureen Steindler Actor Old Woman 1 1000030
Larry Neumann Jr. Actor Derek 1 1000031
Ramses Jimenez Actor Latino Dude #1 1 1000034
Bradley Grant Smith Actor Randy 1 1000033
Anthony Irons Actor Reggie 1 1000032
Richard Sobin Camera Operator "A" First Assistant Camera 239 6000003
Michael Kohnhorst Camera Operator n/a 239 6000004
Charles Johnson Song ("Rubber Biscuit") 120859 8000045
Manuella Kamosi Song ("Move This") 120859 8000044
Jo Bogaert Song ("Move This") 120859 8000043
Billy Squier Song ("The Stroke") 120859 8000042
Nathaniel Epps Song ("Rubber Biscuit") 120859 8000046
Paul Fulton Song ("Rubber Biscuit") 120859 8000047
Jimmy Van Heusen Song ("Ain't That A Kick In The Head") 120859 8000051
Sammy Cahn Song ("Ain't That A Kick In The Head") 120859 8000050
Samuel Strain Jr. Song ("Rubber Biscuit") 120859 8000049
Shedrick Lincoln Song ("Rubber Biscuit") 120859 8000048
Los Naranjos Song ("Si Yo Soy Feliz") 120859 8000041
Pablo Justiz Song ("Si Yo Soy Feliz") 120859 8000040
Hank Cicalo Score Recording Score Engineer(The Incredible String Quartet) 120840 8000033
Hank Cicalo Score Mixing Score Mixer(The Incredible String Quartet) 120927 8000032
Walter Smith Performer Music Performer(The Incredible String Quartet - Tenor Saxaphone) 120819 8000030
Toby Huss Performer Music Performer(The Incredible String Quartet - Whistler) 120819 8000029
Dave "Gruber" Allen Song ("Let's Go To Prison") 120859 8000034
Thomas Chan Song ("Let's Go To Prison") 120859 8000035
Andy Paley Song ("Let's Go To Prison") 120859 8000039
Bob Odenkirk Song ("Let's Go To Prison") 120859 8000038
David Koechner Song ("Let's Go To Prison") 120859 8000037
J. P. Fitting Song ("Let's Go To Prison") 120859 8000036
Chuck Mangione Song ("Feels So Good") 120859 8000052
Giuseppe Adami Song ("Nessun Dorma") 120859 8000053
Diana Stoughton Set Decorator n/a 165 9000002
John Paino Production Designer n/a 164 9000001
Ya Kid K Song Performer Featuring("Move This") 120788 8000066
Italiana Orchestra & Choir Song Performer ("Nessun Dorma") 120788 8000065
Timothy Mann Art Director n/a 183 9000003
Brian Ollman Art Director n/a 183 9000004
Ronald Coy Painter On-Set Painter 200 9000008
Claire L Perberdy Set Dresser On-Set Dresser 197 9000007
Anthony Maetanis Swing Gang n/a 434 9000006
Regan Hudecek Swing Gang n/a 434 9000005
Campagnia D'Opera Song Performer ("Nessun Dorma") 120788 8000064
Chuck Mangione Song Performer (Feels So Good) 120788 8000063
Dickaround Gang Song Performer ("Let's Go To Prison") 120788 8000057
Naked Trucker Song Performer ("Let's Go To Prison") 120788 8000056
Renato Simoni Song ("Nessun Dorma") 120859 8000055
Puccini Song ("Nessun Dorma") 120859 8000054
Tommy Morgan Song Performer ("Let's Go To Prison") 120788 8000058
Billy Squier Song Performer ("The Stroke") 120788 8000059
Dean Martin Song Performer ("Ain't That A Kick In The Head") 120788 8000062
The Blues Brothers Song Performer ("Rubber Biscuit") 120788 8000061
Technotronic Song Performer ("Move This") 120788 8000060
Leon Smith Performer Music Performer(The Incredible Kazoo Band - Alto & Soprano Kazoos) 120819 8000028
J Jones Performer Music Performer(The Incredible Kazoo Band - Tenor Kazoos) 120819 8000027
Eric Beason Editor n/a 172 7000001
George Chavez Color Timer (Delux Laboratories) 120921 6000019
Amy Tompkins Film Lab DI Editor(Pacific Title and Art Studio) 120850 6000018
Cindy Bond Film Lab DI Producer(Pacific Title and Art Studio) 120850 6000017
Robert Troy Dialogue Editor n/a 204 7000002
Vivian Hengsteler Negative Cutter (Vivian Negative Cutting) 556 7000003
Marcy Bulkeley Music Coordinator (The Incredible String Quartet) 206 8000002
Steve Frothingham Music Keyboard Technician 120781 8000001
Scott Janush Assistant Editor n/a 203 7000005
Denny Thorlaksen Assistant Editor n/a 203 7000004
Paul Bronkar Film Lab DI Color Timer(Pacific Title and Art Studio) 120850 6000016
Pete Picchietti Loader Additional Camera Loader 120956 6000015
Dave June Assistant Camera "B" First Assistant Camera 233 6000008
Colin Slaby Assistant Camera "A" Second Assistant Camera 233 6000007
Brendan Walsh Camera Camera Intern 120798 6000006
Faires K Anderson Steadicam Operator n/a 232 6000005
Gregory A Jackson Assistant Camera "B" Second Assistant Camera 233 6000009
Dean M Simmon Assistant Camera Additional First Assistant Camera 233 6000010
Zachary Gannaway Loader Camera Loader 120956 6000014
Chuck Hodes Photography Stills Photographer 120835 6000013
Fred Ciba III Video Assist/Playback Additional Video Assist 120899 6000012
Glen Weiberg Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000011
David Carbonara Music Editor (The Incredible String Quartet) 214 8000003
Bryan Elliot Lawson Music Editor (The Incredible String Quartet) 214 8000004
Ray Parker Jr. Performer Music Performer(Prison Band - Guitar) 120819 8000019
Reggie McBride Performer Music Performer(Prison Band - Bass) 120819 8000018
Scott Kinsey Performer Music Performer(Prison Band - Keyboards) 120819 8000017
Billy Hulting Performer Music Performer(Prison Band - Percussion) 120819 8000016
King Errisson Performer Music Performer(Prison Band - Bongos & Congas) 120819 8000020
Josh Homme Performer Music Performer(Queens of The Stone Age - Guitar) 120819 8000021
Natasha Shneider Performer Music Performer(Queens of The Stone Age - Keyboards) 120819 8000025
Alain Johannes Performer Music Performer(Queens of The Stone Age - Bass) 120819 8000024
Joey Castillo Performer Music Performer(Queens of The Stone Age - Drums) 120819 8000023
Troy Van Leeuwan Performer Music Performer(Queens of The Stone Age - Guitar) 120819 8000022
Gary Gardner Performer Music Performer(Prison Band - Percussion) 120819 8000015
James Gadson Performer Music Performer(Prison Band - Drums) 120819 8000014
Ghian Wright Music Engineer Second Engineer/Pro Tools Operator(Village Recorder) 120837 8000008
Alain Johannes Music Engineer Engineer & Mixer(Queens of the Stone Age) 120837 8000007
Ben Schor Music Editor Temp Music Editor(The Incredible String Quartet) 214 8000006
Sam Zeines Music Editor (The Incredible String Quartet) 214 8000005
Alan Elliott Music Producer ("Let's Go to Prison") 323 8000009
G Marq Roswell Music Supervisor n/a 120872 8000010
Rahzel Brown Performer Beatbox & Sound Effects(Prison Band) 120819 8000013
Alan Elliott Original Music Music 120838 8000012
Adam Swart Music Supervisor n/a 120872 8000011
Dax Shepard Actor John Lyshitski 1 1000001
Synopsis
Felon John Lyshitski has figured out the best way to get revenge on the now-dead judge who sent him to jail: watch the official's obnoxious son, Nelson Biederman IV, survive the clink. John strikes gold when Nelson is wrongly convicted of a crime and sent to the pen he used to call home. He gleefully gets sent back to become Nelson's cellmate and to ensure that his new buddy gets the "full treatment." Let the games begin. Lesson #1: the joint's a scary place, so you better make friends fast. Right away, Nelson offends the wrong cons and is sold--by John--to Barry for prison snuggling. But just as revenge starts tasting sweet, Nelson becomes Big Man in the Big House and turns the tables on John--changing the rules of his insane game.
N/A
N/A