The Da Vinci Code (2006)

Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Tom Hanks Actor Robert Langdon 1 1000001
Jean Reno Actor Bezu Fache 1 1000002
Audrey Tautou Actor Sophie Neveu 1 1000003
Alfred Molina Actor Bishop Aringarosa 1 1000004
Ian McKellen Actor Sir Leigh Teabing 1 1000005
Paul Bettany Actor Silas 1 1000006
Jurgen Prochnow Actor Andre Vernet 1 1000007
Etienne Chicot Actor Collet 1 1000008
Jean-Pierre Marielle Actor Jacques Sauniere 1 1000009
Marie-Francoise Audollent Actor Sister Sandrine 1 1000010
Rita Davies Actor Elegant Woman at Rosslyn 1 1000011
Francesco Carnelutti Actor Prefect 1 1000012
Seth Gabel Actor Michael 1 1000013
Shane Zaza Actor Youth on Bus 1 1000014
Andrew Clark Actor Docent 1 1000015
Fausto Sciarappa Actor Youngest Church Official 1 1000016
Joe Grossi Actor Old Church Official 1 1000017
Denis Podalydès Actor Controller 1 1000018
Harry Taylor Actor British Police Captain 1 1000019
Clive Carter Actor Biggin Hill Police Captain 1 1000020
Garance Mazureck Actor Sophie at 13 Years 1 1000021
Daisy Doidge-Hill Actor Sophie at 8 Years 1 1000022
Lilli-Ella Kelleher Actor Sophie at 3 Years 1 1000023
Crisian Emanuel Actor Sophie's Mother 1 1000024
Charlotte Graham Actor Mary Magdalene 1 1000025
Xavier de Guillebon Actor Junkie 1 1000026
Tonio Descanvelle Actor Bank Guard 1 1000027
David Bark Jones Actor Hawker Pilot 1 1000028
Seretta Wilson Actor American Woman 1 1000029
Eglantine Rembauville Actor Student 1 1000030
Dan Tondowski Actor Student 1 1000031
Aewia Huillet Actor Student 1 1000032
Roland John-Leopoldie Actor Student 1 1000033
David Saracino Actor DCPJ Agent 1 1000034
Lionel Guy-Bremond Actor Officer Ledoux 1 1000035
Yves Aubert Actor Louvre Computer Cop 1 1000036
Rachel Black Actor Policewoman 1 1000037
Dez Drummond Actor London Police 1 1000038
Mark Roper Actor London Police 1 1000039
Brock Little Actor American Embassy Cop 1 1000040
Roland Menou Actor DCPJ Technician 1 1000041
Hugh Mitchell Actor Young Silas 1 1000042
Tina Maskell Actor Silas' Mother 1 1000043
Peter Pedrero Actor Silas' Father 1 1000044
Sam Mancuso Actor Pope 1 1000045
Andre Lillis Actor Pope 1 1000046
Mario Vernazza Actor Young Constantine 1 1000047
Agathe Natanson Actor Ritual Priestess 1 1000048
Daz Parker Actor Peasant Mother 1 1000049
Andrew Robb Actor Peasant Father 1 1000050
Tom Barker Actor Peasant Boy 1 1000051
Maggie McEwan Actor Peasant Girl 1 1000052
Michael Bertenshaw Actor Priest 1 1000053
Sarah Wildor Actor Priestess 1 1000054
David Bertrand Actor French Newscaster 1 1000055
Jean-Yves Berteloot Actor Remy Jean 1 1000056
Matthew Butler Actor Westminster Cop 1 1000057
Ron Howard Director n/a 2 2000001
Brian Grazer Producer n/a 3 3000001
John Calley Producer n/a 3 3000002
Dan Brown Executive Producer n/a 174 3000003
Todd Hallowell Executive Producer n/a 174 3000004
Kathleen McGill Associate Producer n/a 171 3000005
Louisa Velis Associate Producer n/a 171 3000006
Akiva Goldsman Screenplay (adaptation) 120778 4000001
Dan Brown Source Material (from novel: "The Da Vinci Code") 120786 4000002
Kathleen McGill Unit Production Manager n/a 182 5000001
Pascal Salafa Unit Production Manager (Main Unit) 182 5000002
Steve Harvey Unit Manager n/a 120832 5000003
Joseph Jayawardena Unit Manager n/a 120832 5000004
Gavin Milligan Unit Manager (Second Unit) 120832 5000005
Suzie Wiesmann Production Supervisor n/a 307 5000006
Annie Baudlet Production Supervisor (Main Unit) 307 5000007
Sam Breckman Production Manager (Malta) 305 5000008
Kristy Dearholt Production Manager Digital Production Manager(Rainmaker) 305 5000009
William Connor Assistant Director n/a 163 5000010
Toby Hefferman Assistant Director n/a 163 5000011
Ben Dixon Assistant Director n/a 163 5000012
Bryn Lawrence Assistant Director n/a 163 5000013
Terry Madden Assistant Director n/a 163 5000014
Marie Lacey Assistant Director n/a 163 5000015
Pascal Salafa Assistant Director (Main Unit) 163 5000016
Olivier Verges Assistant Director (Main Unit) 163 5000017
Carol Lecacheur Assistant Director (Main Unit) 163 5000018
Laurent Bregeat Assistant Director (Second Unit) 163 5000019
Yann Cuinet Assistant Director (Second Unit) 163 5000020
Jamie Christopher Assistant Director (Second Unit) 163 5000021
Matthew Sharp Assistant Director (Second Unit) 163 5000022
Lyndsay Bullock Assistant Director (Second Unit) 163 5000023
Jane Ryan Assistant Director (Second Unit) 163 5000024
Jane Burgess Assistant Director (Second Unit) 163 5000025
Sallie Hard Assistant Director (Visual Effects Model Unit) 163 5000026
Robert Grayson Assistant Director (Visual Effects Model Unit) 163 5000027
Tom Brewster Assistant Director (Visual Effects Model Unit) 163 5000028
Sam Breckman Location Manager n/a 193 5000029
Piers Dunn Location Manager n/a 193 5000030
Duncan Muggoch Location Manager n/a 193 5000031
Isabelle Gautier Location Manager (Main Unit) 193 5000032
Oliver Servanin Location Manager (Main Unit) 193 5000033
Nicolas Foulatier Location Manager (Main Unit) 193 5000034
Laurent Grenaud Location Manager (Main Unit) 193 5000035
Alexandra Weyers Location Manager (Main Unit) 193 5000036
Joseph Randon Location Manager (Malta) 193 5000037
Rupert Bray Location Manager (Second Unit) 193 5000038
Annie Penn Script Supervisor n/a 191 5000039
Louise Wade Script Supervisor (Second Unit) 191 5000040
Victoria Hawden Production Coordinator n/a 162 5000041
Rita Galea Production Coordinator (Malta) 162 5000042
Anji Oliver Assistant Production Coordinator n/a 192 5000043
Christopher Moore Assistant Location Manager n/a 194 5000044
Tracey Tucker Assistant Location Manager n/a 194 5000045
Salvatore Totino Director of Photography n/a 120780 6000001
Alex Lamarque Director of Photography (Second Unit) 120780 6000002
Fraser Taggart Director of Photography (Second Unit) 120780 6000003
Rick Mietkowski Director of Photography (Visual Effects Model Unit) 120780 6000004
Salvatore Totino Camera Operator n/a 239 6000005
Berto Camera Operator (Second Unit) 239 6000006
Eric Catelan Camera Operator (Second Unit) 239 6000007
Luc Drion Camera Operator (Second Unit) 239 6000008
Steve Brooke-Smith Camera Operator Additional Operator(Visual Effects Model Unit) 239 6000009
Candide Franklyn Steadicam Operator n/a 232 6000010
Eric Le Roux Steadicam Operator (Second Unit) 232 6000011
Candide Franklyn Camera n/a 120798 6000012
Adrian Spanna Video Assist/Playback Video Assist Operator(Second Unit) 120899 6000013
Leon Buckley Video Assist/Playback Video Assist(Visual Effects Model Unit) 120899 6000014
Andrew Haddock Video Video Coordinator 120800 6000015
Jan Meade Projectionist (Cinesite) 121104 6000016
Simon Mein Photography Still Photographer 120835 6000017
Susan Luciani Loader Clapper Loader(Visual Effects Model Unit) 120956 6000018
John Conroy Focus Puller n/a 332 6000019
Simon Hume Focus Puller n/a 332 6000020
Steve Burgess Focus Puller (Second Unit) 332 6000021
Graham Norton Focus Puller (Second Unit) 332 6000022
Fran Weston Focus Puller (Visual Effects Model Unit) 332 6000023
Steve Bowen Colorist Digital Colorist 120920 6000024
Jeremy Braben Aerial Director of Photography n/a 121063 6000025
Dan Hanley Editor n/a 172 7000001
Michael Hill Editor n/a 172 7000002
Teri Dorman Dialogue Editor n/a 204 7000003
Karen Spangenberg Dialogue Editor n/a 204 7000004
Gloria D'Alessandro Dialogue Editor n/a 204 7000005
Robert Komatsu Associate Editor n/a 479 7000006
Simon Davis Assistant Editor n/a 203 7000007
Tom Elkins Assistant Editor n/a 203 7000008
Suzy Gilbert Assistant Editor n/a 203 7000009
Mel Wesson Music Ambient Music Design 120781 8000001
Michael Price Music Booth Reader 120781 8000002
Lorne Balfe Music Arranger Music Programmer 121019 8000003
Henry Jackman Music Arranger Music Programmer 121019 8000004
Tony Stanton Music Arranger Music Preparation 121019 8000005
Graham Preskett Music Arranger Choir Arranger 121019 8000006
Richard Harvey Music Conductor n/a 120818 8000007
Nick Glennie-Smith Music Conductor Choir Conductor 120818 8000008
Isobel Griffiths Music Contractor n/a 121013 8000009
Robert King Music Contractor Choir Contractor(for The Choir of the King's Consort) 121013 8000010
Jenny O'Grady Music Contractor Choir Contractor 121013 8000011
Becky Bentham Music Coordinator Score Coordination 206 8000012
Simon Changer Music Editor n/a 214 8000013
Mark Wherry Music Engineer Technical Score Engineer 120837 8000014
Chris Barrett Music Engineer Assistant Engineer 120837 8000015
Jake Jackson Music Engineer Assistant Engineer 120837 8000016
Sam Okell Music Engineer Assistant Engineer 120837 8000017
Bob Badami Music Supervisor SPE Music Supervisor 120872 8000018
Hans Zimmer Original Music Music 120838 8000019
Martin Tillman Performer Cello 120819 8000020
Hugh Marsh Performer Violin 120819 8000021
Fretwork Performer Viols 120819 8000022
Al Clay Score Mixing n/a 120927 8000023
Geoff Foster Score Recording n/a 120840 8000024
Dan Brown Song ("Phiano") 120859 8000025
Serge Gainsbourg Song ("La Javanaise") 120859 8000026
Hichem Zaki Song ("Le Respect") 120859 8000027
Flipper Dalton Song ("Secrets") 120859 8000028
Richard Harvey Song ("Kyrie for the Magdalene") 120859 8000029
Dan Brown Song Performer ("Phiano") 120788 8000030
Serge Gainsbourg Song Performer ("La Javanaise") 120788 8000031
5e Bastos Song Performer ("Le Respect") 120788 8000032
Flipper Dalton Song Performer ("Secrets") 120788 8000033
Libera Benedetti Song Performer ("Secrets") 120788 8000034
Irina Björklund Song Performer ("Secrets") 120788 8000035
Hila Plitmann Vocals Solo Soprano 121032 8000036
Dee Lewis Vocals n/a 121032 8000037
Allan Cameron Production Designer n/a 164 9000001
Rick Roberts Set Decorator n/a 165 9000002
Giles Masters Art Director n/a 183 9000003
Tony Reading Art Director n/a 183 9000004
Jean-Michel Ducourty Art Director (Main Unit) 183 9000005
Vlad Bina Set Designer Digital Set Designer(Senate Visual Effects) 202 9000006
Robert Ballantyne Storyboard Artist n/a 199 9000007
Christopher Glass Storyboard Artist n/a 199 9000008
Temple Clark Storyboard Artist n/a 199 9000009
Martin Asbury Storyboard Artist n/a 199 9000010
Robert Hill Set Dresser n/a 197 9000011
Martin Smeaton Sculptor HOD Sculptor 120910 9000012
James Gemmill Scenic Artist n/a 745 9000013
David Meeking Painter HOD Painter 200 9000014
Peter Edge Painter Standy Painter 200 9000015
Benoit Clemenceau Lead Person Lead Person Buyer(Main Unit) 120957 9000016
Virginie Bourdin Concept Artist (The Moving Picture Company) 120911 9000017
Robert Cameron Assistant Set Decorator n/a 316 9000018
Patsy Johnson Assistant Art Director n/a 315 9000019
Alex Cameron Assistant Art Director n/a 315 9000020
Anna Skrein Art Department Coordinator n/a 195 9000021
Jane Jenkins Casting n/a 179 10000001
Janet Hirshenson Casting n/a 179 10000002
John Hubbard Casting n/a 179 10000003
Ros Hubbard Casting n/a 179 10000004
Michelle Lewitt Ward Casting Associate n/a 160 10000005
Emma Callinan Casting Assistant n/a 177 10000006
Tom Swayne Casting Assistant n/a 177 10000007
Randee Price Casting Assistant n/a 177 10000008
Alberte Garo Extras Casting (Main Unit) 120851 10000009
Lisa Medwid Executive (for Skylark Productions) 120806 11000001
Martin Hobbs Head of Production (The Moving Picture Company) 120889 11000002
Karen King Consultant n/a 120784 12000001
Richard McBrien Consultant n/a 120784 12000002
Daniel Pinder Consultant SPE Music Consultant 120784 12000003
Penny Dyer Dialect Coach n/a 666 12000004
Peggy Hall-Plessas Dialect Coach n/a 666 12000005
Andrea Cripps Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
David Crossman Assistant Costume Designer n/a 252 13000002
Daniel Orlandi Costume Designer n/a 169 13000003
Dan Grace Costume Supervisor n/a 120895 13000004
Nathalie Cercuel Costume Supervisor (Main Unit) 120895 13000005
Yvonne Cousin Costume Supervisor (Malta) 120895 13000006
Sarah Bates Costume Supervisor (Visual Effects Model Unit) 120895 13000007
Mark Sutherland Costumer n/a 120880 13000008
Veronica Brebner Hair (for Mr. Bettany) 120794 13000009
Jose Martin-Romero Hair Stylist (Main Unit) 120799 13000010
Emanuel Millar Hairdresser (for Mr. Hanks) 121014 13000011
Paul Mooney Hairdresser (for Ms. Tatou) 121014 13000012
Patrice Iva Hairdresser (for Mr. Reno) 121014 13000013
Nicholas Roche Gordon Key Costumer n/a 351 13000014
Veronica Brebner Makeup (for Mr. Bettany) 353 13000015
Belinda Parrish Makeup Artist Makeup & Hair Artist 120801 13000016
Paul Gooch Makeup Artist Makeup & Hair Artist 120801 13000017
Norma Webb Makeup Artist Makeup & Hair Artist 120801 13000018
Daniel Striepeke Makeup Artist (for Mr. Hanks) 120801 13000019
Christophe Danchaud Makeup Artist (for Ms. Tatou) 120801 13000020
Carmel Jackson Makeup Artist (for Mr. Reno) 120801 13000021
Frances Hannon Makeup Designer Makeup & Hair Designer 447 13000022
Wyatt Bartlett Wardrobe Dresser Dresser(for Mr. Hanks) 121054 13000023
Chloe Lesueur Wardrobe Dresser Dresser(for Ms. Tatou) 121054 13000024
Nathalie Causse Wardrobe Dresser Dresser(for Mr. Reno) 121054 13000025
Deborah Wallach ADR Editor n/a 220 14000001
Linda Folk ADR Editor n/a 220 14000002
Laura Graham ADR Editor n/a 220 14000003
Angela Organ ADR Editor n/a 220 14000004
Peter Gleaves ADR Mixer n/a 227 14000005
Howard London ADR Mixer n/a 227 14000006
Brendan Donnison ADR Voice Casting Loop Group 2515 14000007
Vanessa Baker ADR Voice Casting Loop Group 2515 14000008
Lynn Sable Assistant Sound Editor n/a 222 14000009
Stephanie Brown Assistant Sound Editor n/a 222 14000010
Rupert Nadeau Assistant Sound Editor n/a 222 14000011
Barry O'Sullivan Boom Operator n/a 215 14000012
Christian Bourne Boom Operator (Second Unit) 215 14000013
Solange Schwalbe Foley Foley Supervisor 120961 14000014
Gary Hecker Foley Artist n/a 223 14000015
Michael Broomberg Foley Artist n/a 223 14000016
Valerie Davidson Foley Editor n/a 221 14000017
Greg Bosch Foley Editor n/a 221 14000018
Brian Ruberg Foley Mixer n/a 224 14000019
Daniel Pagan Sound Design n/a 120905 14000020
Donald Flick Sound Effects Editor n/a 327 14000021
Rickley Dumm Sound Effects Editor n/a 327 14000022
Kevin O'Connell Sound Mixer n/a 230 14000023
Greg Russell Sound Mixer n/a 230 14000024
Ivan Sharrock Sound Mixer Production Mixer 230 14000025
Jean Umansky Sound Mixer (Second Unit) 230 14000026
Neil Kingsbury Sound Mixer (Second Unit) 230 14000027
Dan Sharp Sound Re-recordist n/a 120943 14000028
Anthony Ciccolini Supervising Sound Editor n/a 328 14000029
Ossa Mills Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Warren Evans Rigging Electrician Charge Hand Rigging Electrician 120958 15000002
Mark Evans Rigging Electrician Charge Hand Rigging Electrician 120958 15000003
David Ridout Rigging Electrician Charge Hand Rigging Electrician 120958 15000004
William Beenham Rigging Electrician HOD Electrical Rigger 120958 15000005
Melvyn Sansom Rigging Electrician HOD Rigger 120958 15000006
Danny Webster Rigging Electrician HOD Rigger(Visual Effects Model Unit) 120958 15000007
John Flemming Key Grip n/a 263 15000008
Jean-Yves Freess Key Grip (Main Unit) 263 15000009
Toby Plaskitt Key Grip (Second Unit) 263 15000010
Stuart Godfrey Key Grip (Visual Effects Model Unit) 263 15000011
Ricky Pattenden Gaffer Location Gaffer 268 15000012
Jean-Pierre Lacroix Gaffer (Main Unit) 268 15000013
Ashley Palin Gaffer (Second Unit) 268 15000014
Sean White Gaffer (Visual Effects Model Unit) 268 15000015
Philip Murphy Dolly Grip n/a 264 15000016
Ronan Murphy Dolly Grip n/a 264 15000017
Perry Evans Chief Lighting Technician n/a 357 15000018
Derek Russell Best Boy Grip n/a 265 15000019
Gerard Rival Best Boy Grip (Main Unit) 265 15000020
Jean-Francois Drigeard Best Boy Electric (Main Unit) 259 15000021
Nikos Kalimerakis Best Boy Electric (Second Unit) 259 15000022
Tony Hannington Best Boy (Visual Effects Model Unit) 120885 15000023
Christine Bodelot Production Accountant (Main Unit) 282 16000001
Kathleen McGill Accountant Controller 120802 16000002
Rita Kozma Accountant Payroll Accountant 120802 16000003
Michael Goosen Auditor Production Controller 120886 16000004
Jim DeMarco Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Kirsten Anderson Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Carmel Cassidy Assistant Accountant n/a 120950 16000007
Ian Menzies Motion Control Motion Control Supervisor 121053 19000001
Ben Goldschmied Motion Control Motion Control Opertaor 121053 19000002
Tomi Keeling Motion Control Motion Control Technician 121053 19000003
Greg Powell Stunt Coordinator n/a 120804 19000004
Remy Julienne Stunt Coordinator (Main Unit) 120804 19000005
Dominique Julienne Stunt Coordinator (Main Unit) 120804 19000006
Gary Arthurs Stunts n/a 240 19000007
Bruce Cain Stunts n/a 240 19000008
Nick Chopping Stunts n/a 240 19000009
Graeme Crowther Stunts n/a 240 19000010
Kelly Dent Stunts n/a 240 19000011
Bradley Farmer Stunts n/a 240 19000012
Dave Fisher Stunts n/a 240 19000013
James Grogan Stunts n/a 240 19000014
Paul Herbert Stunts n/a 240 19000015
Jason Hunjan Stunts n/a 240 19000016
Rowley Irlam Stunts n/a 240 19000017
Charles Jarman Stunts n/a 240 19000018
Guy List Stunts n/a 240 19000019
Daniel Naprous Stunts n/a 240 19000020
Ray Nicholas Stunts n/a 240 19000021
James O'Dee Stunts n/a 240 19000022
Dominic Preese Stunts n/a 240 19000023
Gordon Seed Stunts n/a 240 19000024
Paul Shapcott Stunts n/a 240 19000025
Matthew Stirling Stunts n/a 240 19000026
Rocky Taylor Stunts n/a 240 19000027
Bill Weston Stunts n/a 240 19000028
Joanna Whitney Stunts n/a 240 19000029
Trevor Dyer Carpenter HOD Carpenter 529 21000001
Anthony Challenor Carpenter Standby Carpenter 529 21000002
John Webster Carpenter HOD Carpenter(Visual Effects Model Unit) 529 21000003
Geoff Newton Carpenter HOD Carpenter(Visual Effects Model Unit) 529 21000004
Ray Barrett Construction Manager n/a 120983 21000005
Kevin Harris Construction Manager n/a 120983 21000006
Jacky Hardouin Construction Manager (Main Unit) 120983 21000007
Jack Dyer Construction Construction Buyer 120900 21000008
Kenneth Langridge Construction HOD Stagehand 120900 21000009
Louis Alley Plasterer Standby Plasterer 121097 21000010
Paul Tappin Plasterer HOD Plasterer 121097 21000011
Vince Jordan Catering Catering & Craft Service 120954 22000001
Sophie Aitken Catering Catering & Craft Service 120954 22000002
Jacques Grousset Catering Catering & Craft Service(Main Unit) 120954 22000003
Jean-Louise Grousset Catering Catering & Craft Service(Main Unit) 120954 22000004
Angus Bickerton Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Gary Brozenich Visual Effects Supervisor (The Moving Picture Company) 249 23000002
Richard Stammers Visual Effects Supervisor (The Moving Picture Company) 249 23000003
James Madigan Visual Effects Supervisor (Senate Visual Effects) 249 23000004
Mark Breakspear Visual Effects Supervisor (Rainmaker) 249 23000005
Eric Robertson Visual Effects Supervisor (Brainstorm Digital) 249 23000006
Dominic Tuohy Special Effects Supervisor n/a 545 23000007
David Ford Special Effects Supervisor n/a 545 23000008
Philippe Hubin Special Effects Supervisor (Main Unit) 545 23000009
Martin Neill Special Effects Supervisor (Second Unit) 545 23000010
Melody Woodford Effects Supervisor Matchmove Supervisor(The Moving Picture Company) 120866 23000011
Paul Riddle Effects Supervisor Digital Effects Supervisor(Double Negative) 120866 23000012
Barrie Hemsley Visual Effects Producer n/a 243 23000013
Lindsay McFarlane Visual Effects Producer Visual Effects Assistant Producer 243 23000014
Michelle Corney Visual Effects Producer (The Moving Picture Company) 243 23000015
Michael Elson Visual Effects Producer Executive Producer(The Moving Picture Company) 243 23000016
Steve Garrad Visual Effects Producer (Double Negative) 243 23000017
Anna Panton Visual Effects Producer (Senate Visual Effects) 243 23000018
Shauna McLeod Visual Effects Producer VFX Executive Producer(Rainmaker) 243 23000019
Nick Drew Visual Effects Producer VFX Producer(Rainmaker) 243 23000020
Ashley Clark Visual Effects Producer VFX Associate Producer(Rainmaker) 243 23000021
Richard Friedlander Visual Effects Producer (Brainstorm Digital) 243 23000022
Glenn Allen Visual Effects Producer (Brainstorm Digital) 243 23000023
Kevin Ahern Visual Effects Editor n/a 614 23000024
Tim Pounds-Cornish Visual Effects Editor (The Moving Picture Company) 614 23000025
Sarah Barker Visual Effects Editor Editorial(Double Negative) 614 23000026
Luke Murphy Visual Effects Designer Special Effects Animatronic Designer 120955 23000027
Mark Phillips Visual Effects Designer Special Effects Animatronic Designer 120955 23000028
Zebedee Massey Visual Effects Visual Effects Matchmover 419 23000029
Adrian Ratley Visual Effects Visual Effects Matchmover 419 23000030
Holly Gosnell Visual Effects Visual Effects Assistant 419 23000031
Gemma James Visual Effects Visual Effects Coordinator(The Moving Picture Company) 419 23000032
Claudia Dehmel Visual Effects Visual Effects Coordinator(Double Negative) 419 23000033
Peter Hanson Visual Effects Studio(Double Negative) 419 23000034
Liam Tully Visual Effects Studio(Double Negative) 419 23000035
David Tozer Visual Effects VFX Coordinator(Senate Visual Effects) 419 23000036
Natalie Stopford Visual Effects VFX Coordinator(Rainmaker) 419 23000037
Mitch Mitchell Visual Effects Head of Imaging(Cinesite) 419 23000038
Lorraine Johnson Visual Effects Scanning Supervisor(Cinesite) 419 23000039
Simon Johnson Visual Effects Scanning Operator(Cinesite) 419 23000040
Mark Buschbacher Visual Effects Scanning Operator(Cinesite) 419 23000041
James Breen Visual Effects Film Line Up(Cinesite) 419 23000042
Mark Sum Visual Effects Film Line Up(Cinesite) 419 23000043
John Benn Visual Effects Film Line Up(Cinesite) 419 23000044
Paul Dimmer Special Effects Technician n/a 242 23000045
Peter Fern Special Effects Technician n/a 242 23000046
John Morris Special Effects Technician n/a 242 23000047
Robert Thompson Special Effects Technician n/a 242 23000048
Adam Aldridge Special Effects Technician n/a 242 23000049
Garth Gutteridge Special Effects Technician n/a 242 23000050
Dan Homewood Special Effects Technician n/a 242 23000051
Alastair Bell Special Effects Technician (Visual Effects Model Unit) 242 23000052
Andy Feery Animation Director Senior TD(The Moving Picture Company) 740 23000053
Patric Roos Animation Director Senior TD(The Moving Picture Company) 740 23000054
Tim Jones Animation Director Lighting & Rendering TD(Senate Visual Effects) 740 23000055
Su Whitaker XFX art direction Visual Effects Art Director 121153 23000056
Mohamed Sobhy Software Engineer Software Development & Support(The Moving Picture Company) 121071 23000057
Sarah Hemsley Software Engineer Operations Management(Senate Visual Effects) 121071 23000058
Craig Allison Software Engineer I/O Systems & Network(Senate Visual Effects) 121071 23000059
Luigi Tommaseo Software Engineer I/O Systems & Network(Senate Visual Effects) 121071 23000060
Warren Mills Software Engineer I/O Systems & Network(Senate Visual Effects) 121071 23000061
Alasdair McNeill Rotoscope Animator Roto/Prep Supervisor(The Moving Picture Company) 121082 23000062
Dylan Owen Rotoscope Animator Roto/Prep(The Moving Picture Company) 121082 23000063
Greg Howe-Davies Rotoscope Animator Roto/Prep(The Moving Picture Company) 121082 23000064
Naveen Medaram Rotoscope Animator Roto/Prep(The Moving Picture Company) 121082 23000065
Kay Hoddy Rotoscope Animator Roto/Prep(The Moving Picture Company) 121082 23000066
Leigh Took Modelmaker Model Supervisor(Mattes & Miniatures) 120919 23000067
Bob Ballan Modelmaker Senior Model Maker(Mattes & Miniatures) 120919 23000068
Richard Thomas Modelmaker Senior Model Maker(Mattes & Miniatures) 120919 23000069
Neil Damman Modelmaker (Mattes & Miniatures) 120919 23000070
David Hewitt Modelmaker (Mattes & Miniatures) 120919 23000071
Sophie Worley Modelmaker (Mattes & Miniatures) 120919 23000072
Thomas Power Modelmaker (Mattes & Miniatures) 120919 23000073
Robert Stannge Modelmaker (Mattes & Miniatures) 120919 23000074
Scott Orge Modelmaker (Mattes & Miniatures) 120919 23000075
Chris Thunig Matte Painter Digital Matte Painter(The Moving Picture Company) 120959 23000076
David Gibbons Matte Painter Digital Matte Painter(The Moving Picture Company) 120959 23000077
Roger Gibbon Matte Painter Digital Matte Painter(The Moving Picture Company) 120959 23000078
Neil Miller Matte Painter Digital Matte Painting(Double Negative) 120959 23000079
Max Dennison Matte Painter Lead Matte Painter(Senate Visual Effects) 120959 23000080
Dan Brown Graphic Designer Additional Codes 120860 23000081
Anna Culp Graphic Designer Additional Codes 120860 23000082
Mary MacKenzie Graphic Artist n/a 120985 23000083
Alan Payne Graphic Artist n/a 120985 23000084
Jim Stanes Graphic Artist n/a 120985 23000085
Robin Huffer Digital Effects Artist Digital Artist 120960 23000086
Duncan Kinnaird Digital Effects Artist Digital Artist 120960 23000087
Joe Pavlo Digital Effects Artist Digital Artist 120960 23000088
Dan Neal Digital Effects Artist Digital Environments Lead(The Moving Picture Company) 120960 23000089
Sheila Wickens Digital Effects Artist Digital Artist(The Moving Picture Company) 120960 23000090
Scott Pritchard Digital Effects Artist Digital Artist(The Moving Picture Company) 120960 23000091
Robin Hollander Digital Effects Artist Digital Artist(The Moving Picture Company) 120960 23000092
Miquel Ubeda Digital Effects Artist Digital Artist(The Moving Picture Company) 120960 23000093
Peter Connelly Digital Effects Artist Digital Artist(The Moving Picture Company) 120960 23000094
Tom Kimberley Digital Effects Artist Digital Artist(The Moving Picture Company) 120960 23000095
Dean Koonjul Digital Effects Artist Digital Artist(The Moving Picture Company) 120960 23000096
Paul Campion Digital Effects Artist Previs(The Moving Picture Company) 120960 23000097
Tim Ledbury Digital Effects Artist Previs(The Moving Picture Company) 120960 23000098
Lisa Gonzalez Digital Effects Artist Matchmove(The Moving Picture Company) 120960 23000099
Simon Payne Digital Effects Artist Matchmove(The Moving Picture Company) 120960 23000100
Dylan Murray Digital Effects Artist Matchmove(The Moving Picture Company) 120960 23000101
Nakia McGlynn Digital Effects Artist Matchmove(The Moving Picture Company) 120960 23000102
Angela McGrath Digital Effects Artist Matchmove(The Moving Picture Company) 120960 23000103
James Benson Digital Effects Artist Lead Artist(Double Negative) 120960 23000104
Ciaron Crowley Digital Effects Artist Lead Artist(Double Negative) 120960 23000105
Jeremy Hattingh Digital Effects Artist Lead Artist(Double Negative) 120960 23000106
Phil Johnson Digital Effects Artist Lead Artist(Double Negative) 120960 23000107
Xavier Roig Digital Effects Artist Lead Artist(Double Negative) 120960 23000108
Tom Rolfe Digital Effects Artist Lead Artist(Double Negative) 120960 23000109
Pieter Warmington Digital Effects Artist Lead Artist(Double Negative) 120960 23000110
Victor Wade Digital Effects Artist Lead Artist(Double Negative) 120960 23000111
Oliver Atherton Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000112
Judy Barr Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000113
Michael Bell Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000114
Stephen Bennett Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000115
Dameon Boyle Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000116
John Galloway Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000117
Pedro Garcia Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000118
Rohit Gill Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000119
Claire Inglis Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000120
Alex Ireland Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000121
Kirsty Lawlor Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000122
Tom Mawby Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000123
Ivan Mena Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000124
Evonne Merlicek Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000125
Sandra Reis Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000126
Becky Waters Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000127
Niki Wakefield Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000128
Trevor Young Digital Effects Artist Artist(Double Negative) 120960 23000129
Daniel Evans Digital Effects Artist Shader Artist(Double Negative) 120960 23000130
Adriano Cirulli Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000131
Anton Yri Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000132
Campbell Rose Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000133
Daniel Canfora Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000134
Doug Winder Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000135
Giles O'Brien Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000136
Giuliano Vigano Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000137
Jackie Rowson Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000138
Joelle Newton-Mold Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000139
Martin Davison Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000140
Metin Gungor Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000141
Mike Pope Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000142
Mick Harper Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000143
Richard Higham Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000144
Robin Konieczny Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000145
Sandra Guarda Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000146
Sean Farrow Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000147
Simon Leech Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000148
Stuart Rowbottom Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000149
Tom Truscott Digital Effects Artist Digital Artist(Senate Visual Effects) 120960 23000150
Mathew Krentz Digital Effects Artist Lead Compositor(Rainmaker) 120960 23000151
Jordan Benwick Digital Effects Artist Compositor(Rainmaker) 120960 23000152
Rafal Kaniewski Digital Effects Artist Compositor(Rainmaker) 120960 23000153
Enrico Perei Digital Effects Artist Compositor(Rainmaker) 120960 23000154
Adam Gascoyne Compositing Supervisor (The Moving Picture Company) 120928 23000155
Scott Winston Compositing Supervisor (Brainstorm Digital) 120928 23000156
Vlad Holst CGI Artist CG Artist(The Moving Picture Company) 120986 23000157
Rainer Stolle CGI Artist CG Artist(The Moving Picture Company) 120986 23000158
Matt Middleton CGI Artist CG Artist(The Moving Picture Company) 120986 23000159
Ferran Domenech CGI Artist CG Artist(The Moving Picture Company) 120986 23000160
Angela Cole CGI Artist CG Artist(The Moving Picture Company) 120986 23000161
Uzma Khalid CGI Artist CG Artist(The Moving Picture Company) 120986 23000162
John Roberts-Cox CGI Artist CG Artist(The Moving Picture Company) 120986 23000163
Isabel Cody CGI Artist CG Artist(The Moving Picture Company) 120986 23000164
Jarrod Linton CGI Artist CG Artist(The Moving Picture Company) 120986 23000165
Les Quinn CGI Artist Lead CG Artist(Rainmaker) 120986 23000166
Mark Harrison CGI Artist CG Artist(Rainmaker) 120986 23000167
Jon Opgenhaffen CGI Artist CG Artist(Rainmaker) 120986 23000168
Jose Burgos CGI Artist CG Artist(Rainmaker) 120986 23000169
Dan Mayer CGI Artist CG Artist(Rainmaker) 120986 23000170
Jesper Kjolsrud CG Supervisor (Double Negative) 779 23000171
David Balfour Property Master n/a 120805 24000001
John Wells Property Master Locations Prop Master 120805 24000002
Marc Pinquier Property Master (Main Unit) 120805 24000003
Michel Romestaing Property Master Picture Car Prop Master(Main Unit) 120805 24000004
Alan Hausmann Props Armourer 120817 24000005
Nick Komornicki Props Armourer 120817 24000006
Margaret Whitman Assistant (to Mr. Howard) 120820 25000001
Kimi Stein Assistant (to Mr. Grazer) 120820 25000002
Talley Singer Assistant (to Mr. Hallowell) 120820 25000003
Mindy Weissman Assistant (to Producers) 120820 25000004
Sam Engelen Assistant (to Mr. Goldsman) 120820 25000005
Polly Mallinson Assistant (for Mr. Hanks) 120820 25000006
Franck Viano Assistant (for Mr. Reno) 120820 25000007
Sasha Markova Assistant (for Mr. Bettany) 120820 25000008
Clare Aldington Production Assistant n/a 275 25000009
Fiona Baldwin Production Assistant n/a 275 25000010
Hannah Brown Production Assistant n/a 275 25000011
Gavin Carruthers Production Assistant n/a 275 25000012
Janie Dowding Production Assistant n/a 275 25000013
Andrew Madden Production Assistant n/a 275 25000014
Mel Nwanguma Production Assistant n/a 275 25000015
Luke Stevenson Production Assistant n/a 275 25000016
Adam Teeuw Production Assistant n/a 275 25000017
Eileen Yip Production Assistant n/a 275 25000018
Denis Frezet Transportation Captain (Main Unit) 272 25000019
Peter Devlin Transportation Coordinator n/a 271 25000020
Darren Litten Transportation Coordinator Action Vehicle Coordinator 271 25000021
Nathalie Anselme Transportation Coordinator (Main Unit) 271 25000022
Jaehoon Oh Set Production Assistant (Visual Effects Model Unit) 371 25000023
Todd Hallowell Second Unit Director n/a 412 25000024
Christine Charrier Production Secretary (Main Unit) 367 25000025
John O'Shaughnessy Production Production Buyer 120824 25000026
Nicola Gregory Medic Unit Nurse 120966 25000027
Claudia Kalindjian Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
Famed symbologist Professor Robert Langdon is called to the Louvre museum one night where a curator has been murdered, leaving behind a mysterious trail of symbols and clues. With his own survival at stake, Langdon, aided by the police cryptologist Sophie Neveu, unveils a series of stunning secrets hidden in the works of Leonardo Da Vinci, all leading to a covert society dedicated to guarding an ancient secret that has remained hidden for 2000 years. The pair set off on a thrilling quest through Paris, London and Scotland, collecting clues as they desperately attempt to crack the code and reveal secrets that will shake the very foundations of mankind.