Little Shop of Horrors (1986)

Little Shop of Horrors
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 28mins.
Genres Adaptation, Comedy, Horror, Musical, Music
Keywords alien, creature, love, murder
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
David Geffen Producer n/a 3 3000001
Alan Menken Music from musical play("Little Shop of Horrors") 120781 8000002
James Hickox Office Runner production runner 120988 25000016
Joe Moorat Production stagehand 120824 25000015
Lee Taylor Production stagehand(animatronics) 120824 25000014
Carol Nast Production production buyer(USA) 120824 25000013
Mark Challenor Office Runner production runner 120988 25000017
John Withers Office Runner production runner 120988 25000018
Andy Andrews Cashier n/a 121079 25000022
Martin Krauka Office Runner production runner 120988 25000020
Gareth Francis Office Runner production runner 120988 25000019
Ron Quelch Production production buyer(United Kingdom) 120824 25000012
David Allan Medic physical therapist 120966 25000021
Martin Mercer Production Assistant runner(animatronics) 275 25000010
Daniel Reed Assistant engineer assistant 120820 25000005
Martin O'Donnell Assistant engineer assistant 120820 25000004
Kaye Moss Assistant general assistant(animatronics) 120820 25000003
William McPhail Assistant costume design assistant 120820 25000002
Scott MacPherson Assistant engineer assistant 120820 25000006
Paul Dooley Assistant assistance 120820 25000007
Martin Hitchcock Other draftsman 120795 26000001
Janine Lodge Production Assistant n/a 275 25000009
Robin Oz Assistant assistance 120820 25000008
Michael Ploog Production production illustrator 120824 25000011
Philip Elton Other draftsman 120795 26000002
Joan Garrick Other fabrication(animatronics) 120795 26000017
Janet Knetchel Other fabrication(animatronics) 120795 26000016
Ginette Ruthven Other fabrication(animatronics) 120795 26000015
Alison Darke Other fabrication(animatronics) 120795 26000014
Jill Thraves Other fabrication(animatronics) 120795 26000018
Eve Roberts Other fabrication(animatronics) 120795 26000019
Joanna Turner Other trainee(animatronics) 120795 26000023
Jonathan Webb Other trainee(animatronics) 120795 26000022
Tony Robini Other rigger(animatronics) 120795 26000021
Mavis Taylor Other fabrication(animatronics) 120795 26000020
Graeme Galvin Other fabrication(animatronics) 120795 26000013
Jane Harding Other painter(animatronics) 120795 26000012
Stuart Lorraine Other intercom technician 120795 26000006
Bob Bridges Other clapper loader 120795 26000005
Danny Shelmerdine Other focus puller 120795 26000004
Suzanna Smith Other draftsman 120795 26000003
Lynn Bowen Other computer operator 120795 26000007
Tessa Billyeald Other secretary(to producers) 120795 26000008
David White Other painter(animatronics) 120795 26000011
Sherry Amott Other head of fabrication(animatronics) 120795 26000010
Melanie Williams Other pre-production secretary(New York) 120795 26000009
Val Demeter Assistant (to Frank Oz) 120820 25000001
Keith Pitt Props chargehand props 120817 24000004
Ben Palmer Effects Assistant n/a 120922 23000021
Tim Willis Special Effects Assistant (animatronics) 514 23000020
Graham Longhurst Special Effects special physical effects 168 23000019
Martin Gutteridge Special Effects special physical effects 168 23000018
Bran Ferren Titles title design 120825 23000022
Neal Scanlan Mechanical Special Effects mechanical design chief(animatronics) 121086 23000023
Chris Eveleigh Mechanical Special Effects mechanical design(animatronics) 121086 23000027
Jim Sandys Mechanical Special Effects mechanical design(animatronics) 121086 23000026
Nik Williams Mechanical Special Effects mechanical design(animatronics) 121086 23000025
Christian Ostwald Mechanical Special Effects mechanical design chief(animatronics) 121086 23000024
Bran Ferren Special Effects special visual effects 168 23000017
Peter Chiang Visual Effects robin animation(special visual effects) 419 23000016
Bob Hollow Visual Effects model technician(animatronics) 419 23000010
Philomena Davis Visual Effects modellers(animatronics) 419 23000009
John Robinson Visual Effects modellers(animatronics) 419 23000008
Jeremy Hunt Visual Effects modellers(animatronics) 419 23000007
Martin Gant Visual Effects model technician(animatronics) 419 23000011
David McCall Visual Effects model technician(animatronics) 419 23000012
Jim Machin Visual Effects modelmaker(animatronics) 419 23000015
Terry Reed Visual Effects modelmaker(animatronics) 419 23000014
Stephen Hamilton Visual Effects model technician(animatronics) 419 23000013
Kevin Herd Mechanical Special Effects mechanical design(animatronics) 121086 23000028
Stuart Robinson Mechanical Special Effects mechanical design(animatronics) 121086 23000029
Michael Ventresco Graphics graphics and animation(special visual effects) 120826 23000044
Michael Tabacco Graphics graphics and animation(special visual effects) 120826 23000043
Michael Sullivan Graphics graphics and animation(special visual effects) 120826 23000042
Don Poynter Graphics graphics and animation(special visual effects) 120826 23000041
Brian Waterson Graphics graphics and animation(special visual effects) 120826 23000045
Vincent N Yacenda Graphics graphics and animation(special visual effects) 120826 23000046
Clive Wilson Propman n/a 120887 24000003
Graham Emery Propman n/a 120887 24000002
Brian West Propman prop storeman 120887 24000001
Brian Muir Chief Modelmaker modeler 121151 23000047
Joe Laudati Graphics graphics and animation(special visual effects) 120826 23000040
Dennis Jordan Graphics graphics and animation(special visual effects) 120826 23000039
Valerie Baiaedi Graphics graphics and animation(special visual effects) 120826 23000033
Peter Wallach Graphics graphics and animation(special visual effects) 120826 23000032
Dick Rauh Graphics graphics and animation(special visual effects) 120826 23000031
Tim Wheeler Mechanical Special Effects mechanical design(animatronics) 121086 23000030
Nicholas Baum Graphics graphics and animation(special visual effects) 120826 23000034
Michael N Caputo Graphics graphics and animation(special visual effects) 120826 23000035
Gregory M Harker Graphics graphics and animation(special visual effects) 120826 23000038
Michael Faerman Graphics graphics and animation(special visual effects) 120826 23000037
Braden Clary Graphics graphics and animation(special visual effects) 120826 23000036
Joseph Monks Other painter 120795 26000024
Richard Lyon Other plasterer's laborer 120795 26000026
Fiona Benyon Brown Other plant performer 120795 26000085
Richard Brain Other plant performer 120795 26000084
Joan Barton Other plant performer 120795 26000083
Martin Antony Other plant performer 120795 26000082
David Bulbeck Other plant performer 120795 26000086
Richard Coombs Other plant performer 120795 26000087
Helen Joannides Other plant performer 120795 26000091
Leslie Haynes Other plant performer 120795 26000090
Geoff Felix Other plant performer 120795 26000089
Phil Easton Other plant performer 120795 26000088
Sally McCormack Other plant performer 120795 26000081
Ronnie LeDrew Other plant performer 120795 26000080
Simon Brown Other plant performer 120795 26000074
Martin Bridle Other plant performer 120795 26000073
Ailsa Berk Other plant performer 120795 26000072
Tony Antony Other plant performer 120795 26000071
Georgia Clarke Other plant performer 120795 26000075
Debbie Cumming Other plant performer 120795 26000076
Penny Hetherington Other plant performer 120795 26000079
Mike Halford Other plant performer 120795 26000078
Mary Edwards Other plant performer 120795 26000077
Patricia Martinelli Other plant performer 120795 26000092
Stephen Mottram Other plant performer 120795 26000093
Nicholas Temple Other plant performer 120795 26000108
David Showler Other plant performer 120795 26000107
Gilly Robic Other plant performer 120795 26000106
Judy Preece Other plant performer 120795 26000105
David Trainer Other plant performer 120795 26000109
Simon Williamson Other plant performer 120795 26000110
Susan D'Arcy Unit Publicist n/a 231 29000002
Rose Bean Publicity publicist assistant 120789 29000001
Susan Le Ber Other project coordinator(special visual effects) 120795 26000112
Saskia Wright Other plant performer 120795 26000111
Angie Passmore Other plant performer 120795 26000104
Alison Neil Other plant performer 120795 26000103
Peter Robbins Other plant performer 120795 26000097
Nigel Plaskitt Other plant performer 120795 26000096
Graham Newton Other plant performer 120795 26000095
Russell Nash Other plant performer 120795 26000094
Anna Savva Other plant performer 120795 26000098
John Styles Other plant performer 120795 26000099
Francis Wright Other plant performer 120795 26000102
Patti Webb Other plant performer 120795 26000101
Ian Thom Other plant performer 120795 26000100
Madeline Adams Other plant performer 120795 26000070
Graham Fletcher Other plant performer 120795 26000069
John Alagna Other optical effects(special visual effects) 120795 26000040
Robert Rowohlt Other optical effects(special visual effects) 120795 26000039
John C Huntington III Other electronics(special visual effects) 120795 26000038
Chester T Hartwell Other electronics(special visual effects) 120795 26000037
Bob Buckles Other optical effects(special visual effects) 120795 26000041
Sanford Duke Other optical effects(special visual effects) 120795 26000042
Robert Kohut Other systems support(special visual effects) 120795 26000046
Kinnereth Ellentuck Other systems support(special visual effects) 120795 26000045
Phillip Cullum Other systems support(special visual effects) 120795 26000044
Mitch Wilson Other optical effects(special visual effects) 120795 26000043
Robert C Francis Other electronics(special visual effects) 120795 26000036
David McDonough Other project coordinator(special visual effects) 120795 26000035
Nigel Stone Other clapper loader(animatronics) 120795 26000029
Jonathan P B Taylor Other focus puller(animatronics) 120795 26000028
Joseph Doyle Other rigger 120795 26000027
Gary Pollard Visual Effects modellers(animatronics) 419 23000006
Chrissie Overs Other effects technician(animatronics) 120795 26000030
David Jacob Other engineer 120795 26000031
Susan Coursey Other project coordinator(special visual effects) 120795 26000034
James N Shelly Other project coordinator(special visual effects) 120795 26000033
Tony D'Amico Other engineer 120795 26000032
Lars Pederson Other systems support(special visual effects) 120795 26000047
Paul Pratt Other systems support(special visual effects) 120795 26000048
Paul Springer Other plant performer 120795 26000063
David Barclay Other plant performer 120795 26000062
Robert Tygner Other plant performer 120795 26000061
Brian Henson Other plant performer 120795 26000060
Toby Philpott Other plant performer 120795 26000064
Michael Barclay Other plant performer 120795 26000065
James Barton Other plant performer 120795 26000068
Terry Lee Other plant performer 120795 26000067
Chris Leith Other plant performer 120795 26000066
Michael Quinn Other plant performer 120795 26000059
Ian Tregonning Other plant performer 120795 26000058
Sue Dacre Other plant performer 120795 26000052
Mak Wilson Other plant performer 120795 26000051
Anthony Asbury Other plant performer 120795 26000050
Alan D Webb Other systems support(special visual effects) 120795 26000049
Marcus Clarke Other plant performer 120795 26000053
David Greenaway Other plant performer 120795 26000054
William Todd Jones Other plant performer 120795 26000057
Don Austen Other plant performer 120795 26000056
Michael Bayliss Other plant performer 120795 26000055
Terry Lynch Other plasterer 120795 26000025
Stuart Smith Visual Effects modellers(animatronics) 419 23000004
Robert Paynter Director of Photography n/a 120780 6000001
Vicki Manning Production Coordinator n/a 162 5000012
Denise Frost Post-Production Coordinator (Los Angeles) 120842 5000011
Annie Wotton Script Supervisor (animatronics) 191 5000010
Ronnie Maasz Director of Photography n/a 120780 6000002
James Devis Director of Photography n/a 120780 6000003
Simon Cox Video Playback video playback operator 505 6000007
John Morgan Camera Operator (animatronics) 239 6000006
Jeff Paynter Camera Operator camera operator 2nd unit 239 6000005
Freddie Cooper Camera Operator n/a 239 6000004
Pamela Mann Francis Script Supervisor n/a 191 5000009
Tim Reed Assistant Director (animatronics) 163 5000008
Eric Angelson Production Supervisor (Geffen Company) 307 5000002
David W Orton Production Supervisor n/a 307 5000001
Howard Ashman Screenplay n/a 120778 4000001
Denis Holt Associate Producer n/a 171 3000005
William S Gilmore Line Producer n/a 161 5000003
Donald Toms Production Manager n/a 305 5000004
Nick Heckstall-Smith Assistant Director n/a 163 5000007
Gareth Tandy Assistant Director n/a 163 5000006
Dusty Symonds Assistant Director n/a 163 5000005
David Simonetti Video Assist/Playback video assistant 120899 6000008
Ian C Kelly Video video supervisor 120800 6000009
Lisa Dorney Assistant Editor (Los Angeles) 203 7000008
Louise Hogarth Assistant Editor (Los Angeles) 203 7000007
Jonathan C Lucas Assistant Editor n/a 203 7000006
William Webb Assistant Editor n/a 203 7000005
Rebecca Einfeld Assistant Editor (Los Angeles) 203 7000009
Howard Ashman Music from musical play("Little Shop of Horrors") 120781 8000001
Claire Ibbotson Music music assistant 120781 8000007
Pauline McGee Music music assistant 120781 8000006
Robby Merkin Music music adaptation 120781 8000005
Bob Gaudio Music music adaptation 120781 8000004
Donah Bassett Negative Cutting negative cutter 120852 7000004
Robert Gavin Editor visual effects editor 172 7000003
Paul Wilson Photography (animatronics) 120835 6000013
Murray Close Photography stills 120835 6000012
Chris Kenny Video video operator(animatronics) 120800 6000011
Stuart Lorraine Video video operator 120800 6000010
Lee Electric Lighting Ltd Lighting lighting equipment 798 6000014
Dick Ritchie Color Timer n/a 120921 6000015
Derek Trigg Editor visual effects editor 172 7000002
John Jympson Editor n/a 172 7000001
Nigel "Will" Willis Camera Trainee n/a 120998 6000016
David W Orton Associate Producer n/a 171 3000004
Cameron Mackintosh Producer producer off-Broadway production 3 3000003
Vincent Wong Actor Chinese Florist 1 1000016
John Scott Martin Actor 3rd "Downtown" Bum 1 1000015
Alan Tilvern Actor 2nd "Downtown" Bum 1 1000014
Ed Wiley Actor 1st "Downtown" Bum 1 1000013
Mak Wilson Actor Doo Wop Street Singer 1 1000017
Danny Cunningham Actor Doo Wop Street Singer 1 1000018
Mildred Shay Actor 2nd Customer 1 1000022
Gary Palmer Actor Doo Wop Street Singer 1 1000021
Paul Swaby Actor Doo Wop Street Singer 1 1000020
Danny John Jules Actor Doo Wop Street Singer 1 1000019
Bertice Reading Actor "Downtown" Old Woman 1 1000012
Bill Murray Actor Arthur Denton 1 1000011
Tichina Arnold Actor Crystal 1 1000005
Steve Martin Actor Orin Scrivello DDS 1 1000004
Vincent Gardenia Actor Mushnik 1 1000003
Ellen Greene Actor Audrey 1 1000002
Tisha Campbell-Martin Actor Chiffon 1 1000006
Michelle Weeks Actor Ronette 1 1000007
Christopher Guest Actor 1st Customer 1 1000010
John Candy Actor Wink Wilkinson 1 1000009
James Belushi Actor Patrick Martin 1 1000008
Melissa Wiltsie Actor 3rd Customer 1 1000023
Kevin Scott Actor 4th Customer 1 1000024
Stephen Hoye Actor 2nd Network Executive 1 1000039
Robert Arden Actor 1st Network Executive 1 1000038
Kerry Shale Actor "Life" Magazine Lady's assistant 1 1000037
Doreen Hermitage Actor "Life" Magazine Lady 1 1000036
Bob Sessions Actor 3rd Network Executive 1 1000040
Michael J Shannon Actor Television Reporter 1 1000041
Frank Oz Director n/a 2 2000001
Stanley Jones Narrator n/a 120790 1000043
Levi Stubbs Voice of 475 1000042
Bob Sherman Actor Agent 1 1000035
Judith Morse Actor Girl's Mother 1 1000034
Paul Reynolds Actor Audrey and Seymour's Kid 1 1000028
Kelly Huntley Actor Audrey and Seymour's Kid 1 1000027
Adeen Fogle Actor Radio Station Assistant 1 1000026
Barbara Rosenblat Actor 5th Customer 1 1000025
Miriam Margolyes Actor Dental Nurse 1 1000029
Abbie Dabner Actor Boy Patient 1 1000030
Heather Henson Actor Girl Patient 1 1000033
Peter Whitman Actor Patient on Ceiling 1 1000032
Frank Dux Actor 2nd Patient 1 1000031
Joanna Hart Music music assistant 120781 8000008
Bob Sutton Music music assistant 120781 8000009
Michael McDermott Gaffer gaffer 2nd unit 268 15000004
Ted Jaffrey Grip (animatronics) 365 15000003
Kevin Fraser Grip n/a 365 15000002
David Cadwallader Key Grip n/a 263 15000001
John May Electrician electrician supervisor 450 15000005
John Sullivan Best Boy bestboy 120885 15000006
Barbara Griffiths Animatronics animatronics coordinator 121102 19000001
Pat Garrett Choreographer choreography 120803 17000001
Allan Davies Assistant Accountant accounting assistant 120950 16000002
Jo Gregory Production Accountant n/a 282 16000001
Ron Davis Sound Effects sound effects supervisor 120868 14000014
Colin Wilson Sound Editor Sound Editor Assistant 229 14000013
Robert W Glass Jr. Sound sound rerecording mixer 120816 14000007
Joel Moss Sound sound recording engineer 120816 14000006
Ron Butcher Sound sound maintenance 120816 14000005
Peter Sutton Sound sound recording mixer 120816 14000004
Steve Maslow Sound sound rerecording mixer 120816 14000008
Kevin O'Connell Sound sound rerecording mixer 120816 14000009
Robert Ash Sound Dubbing overdubs 120940 14000012
Bobby Nichols Sound sound recording mixer 120816 14000011
Gary Ritchie Sound sound recording mixer 120816 14000010
Steve Donald Animatronics animatronics technician 121102 19000002
Brent Blair Animatronics animatronics technician 121102 19000003
Steve Eels Carpenter (animatronics) 529 21000001
Ken Wisner Motion Control (special visual effects) 121053 19000017
Melissa Rice Motion Control (special visual effects) 121053 19000016
John A Frith Motion Control (special visual effects) 121053 19000015
John Perry Carpenter n/a 529 21000002
Michael Redding Construction Coordinator n/a 276 21000003
Rick Moranis Actor Seymour Krelborn 1 1000001
John Blakeley Visual Effects modeller(animatronics) 419 23000003
Mark Woollard Visual Effects modelmaker 419 23000002
Lyle Conway Visual Effects designer and creator("Audrey II") 419 23000001
Otto Leichliter Motion Control (special visual effects) 121053 19000014
Charles F Harrison Motion Control (special visual effects) 121053 19000013
Jason Reed Animatronics animatronics technician 121102 19000007
David Elsey Animatronics animatronics technician 121102 19000006
Michael Scanlan Animatronics animatronics technician 121102 19000005
Phil Dabson Animatronics animatronics technician 121102 19000004
Ian Morse Animatronics animatronics technician 121102 19000008
Fiona Beaumont Animatronics animatronics assistant 121102 19000009
Michael Gaster Animatronics animatronics plasterer 121102 19000012
Don Taylor Animatronics animatronics plasterer 121102 19000011
Robert Hatt Animatronics animatronics assistant 121102 19000010
John Salter Boom Operator n/a 215 14000003
Bob Risk ADR Editor n/a 220 14000002
Miles Goodman Original Music n/a 120838 8000024
Robby Merkin Original Music n/a 120838 8000023
Robby Merkin Music Supervisor n/a 120872 8000022
Bob Gaudio Music Producer n/a 323 8000021
Thomas Pasatieri Original Music n/a 120838 8000025
Howard Ashman Theme Lyrics lyrics("Little Shop of Horrors" "Skid Row (Downtown)" "Grow For Me" "Somewhere That's Green" "Dentist" "Feed Me" "Suddenly Seymour" "Suppertime" "Mean Green Mother From Outer Space" "The Meek Shall Inherit") 120861 8000026
John Fenner Art Director art direction(models) 183 9000004
Steve Spence Art Director art direction 183 9000003
Tessa Davies Set Decorator n/a 165 9000002
Roy Walker Production Designer n/a 164 9000001
Andy Glen Music Editor music editor assistant 214 8000020
Christopher Kennedy Music Editor n/a 214 8000019
Bob Gaudio Music Arranger n/a 121019 8000013
Bob Bornstein Music music copying 120781 8000012
Suzanne Kapner Mann Music music assistant 120781 8000011
Robert Sobo Music music assistant 120781 8000010
Robby Merkin Music Arranger n/a 121019 8000014
Robert Billig Music Arranger vocal arranger 121019 8000015
Nancy Fogarty Music Editor n/a 214 8000018
Jim Henrikson Music Coordinator n/a 206 8000017
Carl Fortina Music Contractor orchestra contractor 121013 8000016
Jim Morahan Assistant Art Director art direction assistant 315 9000005
Brian Muir Art Department sculptor 120843 9000006
Jo Measure Wardrobe seamstress 120823 13000007
Paul Engelen Makeup Supervisor n/a 517 13000006
Lynda Armstrong Makeup n/a 353 13000005
Sue Love Hair hairstyles 120794 13000004
Dorothea Smylie Wardrobe Assistant n/a 120809 13000008
Sue Honeyborne Wardrobe Assistant n/a 120809 13000009
Stefna Smal ADR ADR assistant 120912 14000001
Paul Vachon Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000011
Mike Jarvis Wardrobe Assistant n/a 120809 13000010
Jan Jamison Hair hairstyles 120794 13000003
Colin Jamison Hair hairstyles supervisor 120794 13000002
Margery Simkin Casting Director n/a 157 10000001
Jeremy Karpel Art Assistant art department trainee 120974 9000009
Keith Short Art Department sculptor(animatronics) 120843 9000008
Sue Higgins Art Department head of foam lab(animatronics) 120843 9000007
Celestia Fox Casting (United Kingdom) 179 10000002
Danny Skundric Supervisor propman supervisor 120845 11000001
Marit Allen Costume Designer n/a 169 13000001
David W Gray Consultant Dolby consultant 120784 12000001
Richard Conway Supervisor model unit supervisor(animatronics) 120845 11000002
David Hayes Visual Effects modellers(animatronics) 419 23000005
Synopsis
Lonely nerd Seymour Krelborn works in Mushnik's flower shop on skid row, enduring constant criticism from Mr. Mushnik and hiding his crush on co-worker Audrey. When Seymour finds an odd, unidentified plant, he names it after Audrey. But the plant doesn't use soil, water, and sunshine like other plants, and is wilting until Seymour accidentally discovers that it needs blood. Audrey II becomes a neighborhood attraction, bringing business to the shop and celebrity to Seymour. The now enormous Audrey II talks to Seymour when no one is around. It gets hungrier every day and Seymour is getting weak from feeding it his blood. So when it presses him to kill for him, Seymour brings back the body of Audrey's abusive boyfriend. Audrey and Seymour reveal their mutual love for each other, but their happiness is threatened when Mushnik accuses Seymour of murder. So Audrey II protects his meal ticket by eating Mushnik. Guilt-ridden Seymour has switched the menu to ground chuck when he learns that his plant is really a space alien out for world domination. After a violent fight, Seymour electrocutes the menace, and he and Audrey marry and move to the suburbs.