Sunshine (2007)

Sunshine
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 48mins.
Genres Drama, Adventure, Thriller, Sci-Fi
Keywords future, outer space, science, suspenseful
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Giacomo Iovino Modelmaker Molder 120919 23000140
Stuart Heath Modelmaker Standby Molder 120919 23000130
Danny O'Regan Carpenter Supervising Carpenter 529 21000003
Jonathan Jackson Modelmaker Prop Modeller 120919 23000114
Terry Whitehouse Modelmaker Prop Modeller 120919 23000115
Paul Waller Modelmaker Prop Modeller 120919 23000113
Chris Howes Modelmaker Prop Modeller 120919 23000112
Richard Skelly Modelmaker Prop Modeller 120919 23000109
Chris Hepple Modelmaker Prop Modeller 120919 23000110
Richard Thomas Modelmaker Prop Modeller 120919 23000111
Barry Jones Modelmaker Prop Modeller 120919 23000116
Catriona MacCann Modelmaker Junior Modeller 120919 23000121
Gary Hayes Modelmaker Junior Modeller 120919 23000122
Edmund Dimbleby Modelmaker Junior Modeller 120919 23000123
Victoria Hayes Modelmaker Junior Modeller 120919 23000120
Hannah Marie Biggs Modelmaker Assistant Modeller 120919 23000119
Mark Woollard Modelmaker Prop Modeller 120919 23000117
Steve Wotherspoon Modelmaker Assistant Modeller 120919 23000118
Gary Faulkner Modelmaker Prop Modeller 120919 23000108
Ben Phillips Modelmaker Prop Modeller 120919 23000107
Keith Jones Rotoscope Animator Roto / Prep Artist 121082 23000095
Naveen Medaram Rotoscope Animator Roto / Prep Artist 121082 23000096
Ellen Miki Rotoscope Animator Roto / Prep Artist 121082 23000097
Ryan Hutchings Rotoscope Animator Roto / Prep Artist 121082 23000094
Marc Hutchings Rotoscope Animator Roto / Prep Artist 121082 23000093
Luan Davis Rotoscope Animator Roto / Prep Artist 121082 23000090
Matt Foster Rotoscope Animator Roto / Prep Artist 121082 23000091
Greg Howe-Davies Rotoscope Animator Roto / Prep Artist 121082 23000092
Paul Stirling Rotoscope Animator Roto / Prep Artist 121082 23000098
Damien Fagnou Rotoscope Animator Roto / Prep Artist 121082 23000099
Jim Barr Modelmaker Prop Modeller 120919 23000104
Katie Lodge Modelmaker Prop Modeller 120919 23000105
Steve Deahl Modelmaker Prop Modeller 120919 23000106
Sander Van Der Steer Rotoscope Animator Roto / Prep Artist 121082 23000103
James Turner Rotoscope Animator Roto / Prep Artist 121082 23000102
Roberto Hradec Rotoscope Animator Roto / Prep Artist 121082 23000100
Mohamed Sobhy Rotoscope Animator Roto / Prep Artist 121082 23000101
Charley Kingan Modelmaker Junior Modeller 120919 23000124
Glenn Haddock Modelmaker Senior Modeller 120919 23000126
David Swift Matte Painter Digital Matte Painter 120959 23000153
Chris Thunig Matte Painter Digital Matte Painter 120959 23000154
Patrick Zentis Matte Painter Digital Matte Painter 120959 23000155
Nelson Lowry Matte Painter Digital Matte Painter 120959 23000152
henrik holmberg Matte Painter Digital Matte Painter 120959 23000151
David Mayhew Modelmaker CG Modeller 120919 23000148
Max Wood Modelmaker CG Modeller 120919 23000149
Nigel Blake Modelmaker Senior Modeller 120919 23000150
Anita Dhillon Graphic Designer n/a 120860 23000156
Gia Milinovich Graphic Designer Web Design 120860 23000157
Scott Marriott Compositing Supervisor Lead Compositor 120928 23000162
David Phillips Compositing Supervisor Lead Compositor 120928 23000163
Martin Riedel Compositing Supervisor Lead Compositor 120928 23000164
Stuart Lashley Compositing Supervisor Lead Compositor 120928 23000161
Sean Heuston Compositing Supervisor Lead Compositor 120928 23000160
Marian Mavrovic Compositing Supervisor n/a 120928 23000158
Gavin Digby Compositing Supervisor Lead Compositor 120928 23000159
Phillip Koch Modelmaker CG Modeller 120919 23000147
Alfonso Cottier Modelmaker CG Modeller 120919 23000146
James McKeown Modelmaker Standby Modeller 120919 23000132
Jim Buchan Modelmaker Modeller 120919 23000133
Ben Fletcher Modelmaker Modeller 120919 23000134
Gemma Fletcher Modelmaker Standby Modeller 120919 23000129
Amanda Amphlett Modelmaker Standby Modeller 120919 23000128
Stuart Bullen Rotoscope Animator Roto / Prep Artist 121082 23000089
Carl Wilson Modelmaker Standby Senior Modeller 120919 23000127
Lindsay Harris Modelmaker Modeller 120919 23000135
Peter Lee Modelmaker Modeller 120919 23000136
Kevin Walker Modelmaker Molder 120919 23000143
Adam Harris Modelmaker Junior Molder 120919 23000144
Isabel Cody Modelmaker CG Modeller 120919 23000145
Ty Senior Modelmaker Molder 120919 23000142
Martin Crowther Modelmaker Modeller 120919 23000139
Mark Niedenthal Modelmaker Modeller 120919 23000137
Warren Sandy Modelmaker Modeller 120919 23000138
Barry Fowler Modelmaker Mould Designer 120919 23000125
Richard Baillie Rotoscope Animator Roto / Prep Artist 121082 23000087
Robbie Scott Special Effects Coordinator (Model Unit) 241 23000039
Elizabeth Murray Special Effects Key Fabricator 168 23000040
Sam Conway Special Effects Senior Special Effects Technician 168 23000041
Peter Seymour-Howell Special Effects Technician (Model Unit) 242 23000038
Karl Wardle Special Effects Technician (Model Unit) 242 23000037
Mark Bullimore Special Effects Technician Senior Special Effects Technician(Model Unit) 242 23000034
Peter Sellars Special Effects Technician (Model Unit) 242 23000035
Steven J Scott Special Effects Technician (Model Unit) 242 23000036
Mark J White Special Effects Senior Standby Special Effects Technician 168 23000042
Terry Bridle Special Effects Senior Special Effects Technician 168 23000043
David Watson Jr. Special Effects Senior Special Effects Technician 168 23000048
Ceri Nicholls Special Effects Standby Special Effects Technician 168 23000049
John Cramman Special Effects Special Effects Technician 168 23000050
Paul Stephenson Special Effects Senior Special Effects Technician 168 23000047
Nigel Nixon Special Effects Senior Special Effects Technician 168 23000046
Andrew Kelly Special Effects Senior Special Effects Technician 168 23000044
Jason Leinster Special Effects Senior Special Effects Technician 168 23000045
Steve Onions Special Effects Technician Senior Special Effects Technician(Model Unit) 242 23000033
Andrew Thompson Special Effects Technician Matchmove Technician 242 23000032
Jarrod Linton Visual Effects Previs Artist 419 23000020
Shaun Scott Visual Effects Previs Artist 419 23000021
Jensen Toms Visual Effects Previs Artist 419 23000022
Jessica Braun Visual Effects Previs Artist 419 23000019
Andrew Baggarley Visual Effects Previs Artist 419 23000018
Robert A Willis Visual Effects Visual Effects Production Assistant 419 23000015
Annette Wullems Visual Effects Visual Effects Production Assistant 419 23000016
Sean Mathiesen Visual Effects Lead Previs Artist 419 23000017
Jon Capleton Special Effects Technician Matchmove Technician 242 23000023
Christoph Gaudl Special Effects Technician Matchmove Technician 242 23000024
Martin Newcombe Special Effects Technician Matchmove Technician 242 23000029
Simon Payne Special Effects Technician Matchmove Technician 242 23000030
David Sudd Special Effects Technician Matchmove Technician 242 23000031
Paul McWilliams Special Effects Technician Matchmove Technician 242 23000028
Peng Ke Special Effects Technician Matchmove Technician 242 23000027
Lisa Gonzalez Special Effects Technician Matchmove Technician 242 23000025
Owen Jones Special Effects Technician Matchmove Technician 242 23000026
Neil Davies Special Effects Special Effects Technician 168 23000051
Mark Holdcroft Special Effects Special Effects Technician 168 23000052
Toby Langley Software Engineer Technical Support 121071 23000076
Alan McCabe Software Engineer Technical Support 121071 23000077
Marlin Mcglone Software Engineer Technical Support 121071 23000078
Lewis Guarniere Software Engineer Technical Support 121071 23000075
Christina Graham Software Engineer Technical Support 121071 23000074
Amit Desai Software Engineer Technical Support 121071 23000071
Gurinder Dhudwar Software Engineer Technical Support 121071 23000072
Ricky Gausis Software Engineer Technical Support 121071 23000073
Caroline Rowlands Software Engineer Technical Support 121071 23000079
Malcolm Souter Software Engineer Technical Support 121071 23000080
Alasdair McNeill Rotoscope Animator Roto / Prep Supervisor 121082 23000085
Becky Roberts Rotoscope Animator Roto / Prep And Matchmove Co-Coordinator 121082 23000086
Terence Alvares Compositing Supervisor Compositor 120928 23000165
Oliver Winwood Software Engineer Technical Support 121071 23000084
Martin Weaver Software Engineer Technical Support 121071 23000083
Mark Streatfield Software Engineer Technical Support 121071 23000081
Daniel Warder Software Engineer Technical Support 121071 23000082
Tom Cowland Software Engineer Technical Support 121071 23000070
Helen Clare Software Engineer Technical Support 121071 23000069
Jonas Cullum Special Effects Special Effects Runner 168 23000057
Louise Day Special Effects Assistant Assistant Fabricator 514 23000058
Claire Green Special Effects Assistant Assistant Mould Maker 514 23000059
Catherine Mumford Special Effects Special Effects Trainee 168 23000056
Jon Bates Special Effects Special Effects Trainee 168 23000055
Steve Paton Special Effects Special Effects Technician 168 23000053
Neal Murray Special Effects Senior Wire Operator 168 23000054
Alan Perez Special Effects Assistant Senior Wire Operator 514 23000060
Greg King Effects Assistant Lead Effects Artist 120922 23000061
Kieran Belshaw Software Engineer Technical Support 121071 23000066
Andrew Bunday Software Engineer Technical Support 121071 23000067
Nick Cannon Software Engineer Technical Support 121071 23000068
Paul Alexiou Software Engineer Technical Support 121071 23000065
Martin Crowther Software Engineer Engineer 121071 23000064
Matt Curtis Titles End Titles Designer 120825 23000062
Sophie Leduc Software Engineer Silicone Technician 121071 23000063
Reuben Barkataki Rotoscope Animator Roto / Prep Artist 121082 23000088
Richard W Baker Compositing Supervisor Compositor 120928 23000166
Stuart Meridew Props Buyer n/a 120926 24000015
Laura Davison Props Buyer n/a 120926 24000016
Carey Berlin Assistant (To The Producer) 120820 25000001
Dominic Capon Props Buyer Production Buyer 120926 24000014
John Weller Props Prop Manufacturing Coordinator 120817 24000013
Ben Johnson Props Dressing Props 120817 24000010
Alex Boswell Props Dressing Props 120817 24000011
Colin Bayliss Props Dressing Props 120817 24000012
Leah Clarke Assistant Producer's Assistant(For DNA Films) 120820 25000002
Tanya Phegan Assistant Development Assistant(For DNA Films) 120820 25000003
Anna Sheldrake Stand-In n/a 121015 25000008
Alan Milne Stand-In Pinbacker Double 121015 25000009
Mark Goodman Production Standby Stagehand 120824 25000010
Dan Arnold Stand-In n/a 121015 25000007
Roy Clarke Transportation Captain n/a 272 25000006
Darren Price Assistant (to Underworld) 120820 25000004
malcolm corbett Assistant (to Underworld) 120820 25000005
Adrian Platt Props Dressing Props 120817 24000009
Gary Martin Props Dressing Props 120817 24000008
Jessica Braun CG Supervisor CG Lighting Artist 779 23000247
Andy Middleton Background Artist Texture Artist 490 23000248
Philippe Gaulier Background Artist Texture Artist 490 23000249
Kieron Helsdon CG Supervisor n/a 779 23000246
Claude Schitter CGI Artist CG Effects Artist 120986 23000245
Teresa Alavarez Pino CGI Artist CG Effects Artist 120986 23000242
Tim Riley CGI Artist CG Effects Artist 120986 23000243
Guillaume Rocheron CGI Artist CG Effects Artist 120986 23000244
Arnaud Pecqueur Background Artist Texture Artist 490 23000250
Phillip Young Background Artist Texture Artist 490 23000251
James Enright Propman Spacesuit Manufacturer 120887 24000005
Brian Henry Propman Standby Propman 120887 24000006
Quentin Davies Props Chargehand Dressing Prop 120817 24000007
Alex King Propman Assistant Standby Propman 120887 24000004
Arwell Evans Propman Standby Propman 120887 24000003
Nick Thomas Property Master n/a 120805 24000001
Charlie Malik Propman Prop Storeman 120887 24000002
Derek Whorlow Production HOD Stagehand 120824 25000011
Glenn Lewis Production Stagehand Chargehand 120824 25000012
Helene Morgan Apprentice FT2 Trainee 120976 25000036
Rachel Aulton Apprentice FT2 Trainee 120976 25000037
Catherine Jordan Apprentice FT2 Trainee 120976 25000038
Allan Bradshaw Driver Unit Driver 273 25000035
Mike Beaven Driver Unit Driver 273 25000034
Tammy Lowman Medic Unit Nurse 120966 25000031
Robert McGovern Driver Construction Driver 273 25000032
Simon Hudnott Driver Unit Driver 273 25000033
Alice Syed Apprentice FT2 Trainee 120976 25000039
Marie Sayej Apprentice Production Guild Trainee 120976 25000040
Robb Done Publicity EPK 120789 29000002
Sean Hill Publicity EPK 120789 29000003
Sarah Clark Unit Publicist n/a 231 29000004
Colin Burrows Publicity EPK 120789 29000001
Damien Wasylkiw Other Web Video Editor 120795 26000002
Nwachukwu Aghanya Apprentice Production Guild Trainee 120976 25000041
Phil Stoole Other Web Video Director 120795 26000001
Lucy Anthony Medic Unit Nurse 120966 25000030
Dave Morley Medic Construction Nurse 120966 25000029
Bradley Malin Production Stagehand 120824 25000017
Paul Wolstencroft Production Stagehand 120824 25000018
John Martin Production Stagehand 120824 25000019
Stuart Willis Production Stagehand 120824 25000016
Kevin Lloyd Production Stagehand 120824 25000015
Robert Flint Production Stagehand 120824 25000013
David Smith Production Stagehand 120824 25000014
Jack O'Brien Production Stagehand Trainee 120824 25000020
Matt Turner Production Stagehand Trainee 120824 25000021
Jacob Melton Office Runner Runner(For DNA Films) 120988 25000026
Neil "Mongo" Andrews Office Runner Runner(For DNA Films) 120988 25000027
Gavin Hewson Medic Construction Nurse 120966 25000028
Penny Frost Office Runner Production Runner 120988 25000025
Anna Sheldrake Office Runner Runner 120988 25000024
Daniel Gill Office Runner Floor Runner 120988 25000022
Dan Arnold Office Runner Runner 120988 25000023
Tom Phillips CGI Artist CG Effects Artist 120986 23000241
Mark Newport CGI Artist CG Effects Artist 120986 23000240
Tony Man Compositing Supervisor Compositor 120928 23000191
Vaibhav Marathe Compositing Supervisor Compositor 120928 23000192
Matthew Packham Compositing Supervisor Compositor 120928 23000193
Steven C. McGee Compositing Supervisor Compositor 120928 23000190
Hugh MacDonald Compositing Supervisor Compositor 120928 23000189
Douglas Larmour Compositing Supervisor Compositor 120928 23000186
Jesus Lavin Peredo Compositing Supervisor Compositor 120928 23000187
Richard Little Compositing Supervisor Compositor 120928 23000188
Benjamin Perrott Compositing Supervisor Compositor 120928 23000194
Mark Richardson Compositing Supervisor Compositor 120928 23000195
Kim Stevenson Compositing Supervisor Compositor 120928 23000200
Giuseppe Tagliavini Compositing Supervisor Compositor 120928 23000201
Steve Tizzard Compositing Supervisor Compositor 120928 23000202
John Slattery Compositing Supervisor Compositor 120928 23000199
David Scott Compositing Supervisor Compositor 120928 23000198
Steve J Sanchez Compositing Supervisor Compositor 120928 23000196
Carlo Scaduto Compositing Supervisor Compositor 120928 23000197
Paul Kulikowski Compositing Supervisor Compositor 120928 23000185
Arek Komorowski Compositing Supervisor Compositor 120928 23000184
Yasmine Elghamrawy Compositing Supervisor Compositor 120928 23000172
James Etherington Compositing Supervisor Compositor 120928 23000173
Ron Ganbar Compositing Supervisor Compositor 120928 23000174
Martin Davison Compositing Supervisor Compositor 120928 23000171
Mark Curtis Compositing Supervisor Compositor 120928 23000170
Henry Badgett Compositing Supervisor Compositor 120928 23000167
Mark Barber Compositing Supervisor Compositor 120928 23000168
Delphine Buratti Compositing Supervisor Compositor 120928 23000169
Julian Gnass Compositing Supervisor Compositor 120928 23000175
Qian Han Compositing Supervisor Compositor 120928 23000176
Robin Hollander Compositing Supervisor Compositor 120928 23000181
Christian Irles Compositing Supervisor Compositor 120928 23000182
Tom Kimberley Compositing Supervisor Compositor 120928 23000183
Jeremy Hey Compositing Supervisor Compositor 120928 23000180
Jennifer Herbert Compositing Supervisor Compositor 120928 23000179
John Hardwick Compositing Supervisor Compositor 120928 23000177
Michael Harrison Compositing Supervisor Compositor 120928 23000178
Miquel Ubeda Compositing Supervisor Compositor 120928 23000203
Christine Ng Wong Compositing Supervisor Compositor 120928 23000204
George Plakides CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000228
Liz Scully CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000229
Daniel Smollan CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000230
Clare Pakeman CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000227
Mike O'Neill CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000226
Nakia McGlynn CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000223
Richard Morris CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000224
David Mucci CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000225
Candace Di Talamo CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000231
Chris Anthony CGI Artist CG Effects Artist 120986 23000232
Alexis Hall CGI Artist CG Effects Artist 120986 23000237
Simon Lewis CGI Artist CG Effects Artist 120986 23000238
Howard Margolius CGI Artist CG Effects Artist 120986 23000239
Richard Gomes CGI Artist CG Effects Artist 120986 23000236
Niall Flinn CGI Artist CG Effects Artist 120986 23000235
Evangelos Christopolus CGI Artist CG Effects Artist 120986 23000233
Emanuele D'Arrigo CGI Artist CG Effects Artist 120986 23000234
Kevin McGowan CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000222
Bjorn Liljequist CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000221
Rob Andrews CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000209
David Basalla CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000210
Nic Birmingham CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000211
Julien Stuart-Smith CGI Artist Lead CG Lighting Artist 120986 23000208
Geoff Pedder CGI Artist Lead CG Lighting Artist 120986 23000207
Rafael Morant CGI Artist Lead CG Lighting Artist 120986 23000205
Rich Nosworthy CGI Artist Lead CG Lighting Artist 120986 23000206
Dave Child CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000212
Christophe Damiano CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000213
Vlad Holst CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000218
Uzma Khalid CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000219
Alec Knox CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000220
Jessica Groom CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000217
Miles Glyn CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000216
Haslina Dasley CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000214
Joe Eveleigh CGI Artist CG Lighting Artist 120986 23000215
Jennifer Loughnan Visual Effects Visual Effects Production Assistant 419 23000014
Adrian Hedgecock Visual Effects Visual Effects Production Assistant 419 23000013
Steven Clark Painter Standby Painter 200 9000012
David Haberfield Painter HOD Painter 200 9000013
Dean Dunham Painter Chargehand Painter 200 9000014
Steve Mitchell Scenery Scenic Painter 121106 9000011
Brendan Houghton Storyboard Artist n/a 199 9000010
Gavin Fitch Art Director Stand-By Art Director 183 9000007
Remo Tozzi Art Director Stand-By Art Director 183 9000008
Kate Grimble Art Director (Model Unit) 183 9000009
Stan Lattimore Painter Chargehand Painter 200 9000015
Paul Wiltshire Painter Chargehand Painter 200 9000016
John Daynes Painter n/a 200 9000021
Greg O'Donnell Painter n/a 200 9000022
Glyn Evans Painter n/a 200 9000023
Joe Monks Painter n/a 200 9000020
John Butler Painter n/a 200 9000019
Kevin Biggs Painter n/a 200 9000017
Luke Goodman Painter n/a 200 9000018
Stephen Morahan Art Director n/a 183 9000006
Dennis Schnegg Art Director n/a 183 9000005
Gustavo Borner Score Recording Score Recording/Mixing 120840 8000010
Karl Hyde Song ("Peggy Sussed") 120859 8000011
Underworld Song ("Peggy Sussed") 120859 8000012
Underworld Original Music n/a 120838 8000009
John Murphy Original Music n/a 120838 8000008
Andrew Wilkinson Music Editor n/a 214 8000005
Tyler Barton Music Engineer Additional Engineering & Programming 120837 8000006
Brent Arrowood Music Engineer Additional Engineering 120837 8000007
J. Bramwell Song ("I Am Hope") 120859 8000013
A. Hargreaves Song ("I Am Hope") 120859 8000014
Michelle Day Set Decorator n/a 165 9000002
Gary Freeman Art Director n/a 183 9000003
David Warren Art Director n/a 183 9000004
Mark Tildesley Production Designer n/a 164 9000001
I Am Kloot Song Performer ("I Am Hope") 120788 8000017
P. Jobson Song ("I Am Hope") 120859 8000015
Underworld Song Performer ("Peggy Sussed") 120788 8000016
Steven Sibley Painter n/a 200 9000024
Trevor Eve Painter n/a 200 9000025
Allon Reich Executive (For DNA Films) 120806 11000001
Mike Knobloch Executive Music Executive 120806 11000002
Peter Rice Studio Executive n/a 120875 11000003
David Wheal Casting Assistant n/a 177 10000004
William Davies Casting Assistant n/a 177 10000003
Jess Alexander Art Department Art Department Runner 120843 9000044
Donna Isaacson Casting n/a 179 10000001
Gail Stevens Casting n/a 179 10000002
Brian Cox Consultant Scientific Consultant 120784 12000001
Andrew Jack Dialect Coach n/a 666 12000002
Sarah Humphrey Costumes Pattern Cutter 120828 13000004
Calandra Meredith Costumes Costume Assistant 120828 13000005
Joanna Wright Costumes Costume Painter 120828 13000006
Michael Mooney Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Nicole Young Costume Designer n/a 169 13000002
Mick Hurrell Advisor Health & Safety Advisor 120821 12000003
Suttirat Larlarb Costume Designer n/a 169 13000001
Amanda Leggatt Art Department Art Department Assistant 120843 9000043
Guy Bradley Assistant Art Director n/a 315 9000042
Hester Clark Model Maker n/a 121081 9000030
Pierre Bohanna Model Maker HOD Modeller 121081 9000031
Toby Hawkes Model Maker Supervising Modeller 121081 9000032
Andrew Brogan Painter Painters Laborer 200 9000029
Julie Whorlow Painter Apprentice Painter 200 9000028
Clive Whitbread Painter n/a 200 9000026
David Haynes Painter Apprentice Painter 200 9000027
Adrian Getley Model Maker Senior Modeller 121081 9000033
Tracey Curtis Model Maker Senior Modeller 121081 9000034
Oliver Goodier Illustrator Junior Draftsman 600 9000039
Kathryn Pyle Assistant Set Decorator n/a 316 9000040
Su Whitaker Assistant Art Director n/a 315 9000041
Catherine Haugh Illustrator Draftsman 600 9000038
Emma Vane Illustrator Draftsman 600 9000037
Peter Dorme Illustrator Draftsman 600 9000035
Matthew Robinson Illustrator Draftsman 600 9000036
Simon James Music Contractor n/a 121013 8000004
David Sabee Music Contractor n/a 121013 8000003
Ben Gladstone Location Manager n/a 193 5000009
Rene Zuber Location Manager Stockholm Shoot(Poppis Production Service AB) 193 5000010
Anna Worley Script Supervisor n/a 191 5000011
Clare St. John Post-Production Supervisor n/a 120796 5000008
Bryn Lawrence Assistant Director First Assistant Director(Model Unit) 163 5000007
Susan Drennan Assistant Director n/a 163 5000004
Toby Ford Assistant Director First Assistant Director 163 5000005
Henry Forsyth Assistant Director Third Assistant Director 163 5000006
Sharon Mansfield Script Supervisor n/a 191 5000012
Tess Malone Script Supervisor (Model Unit) 191 5000013
Peter Talbot Director of Photography (Original Rank: 2nd Unit) 120780 6000002
Stuart Galloway Director of Photography (Model Unit) 120780 6000003
Alistair Rae Camera Operator n/a 239 6000004
Alwin Kuchler Director of Photography n/a 120780 6000001
Alex Warder Assistant Production Coordinator n/a 192 5000016
Kate Penlington Production Coordinator n/a 162 5000014
Verity Wislocki Assistant Production Coordinator n/a 192 5000015
Carlos Fidel Assistant Director n/a 163 5000003
Richard Styles Assistant Director n/a 163 5000002
Benedict Wong Actor Trey 1 1000007
Hiroyuki Sanada Actor Kaneda 1 1000008
Mark Strong Actor Pinbacker 1 1000009
Cliff Curtis Actor Searle 1 1000006
Rose Byrne Actor Cassie 1 1000005
Cillian Murphy Actor Capa 1 1000002
Chris Evans Actor Mace 1 1000003
Troy Garity Actor Harvey 1 1000004
Chipo Chung Actor Voice of Icarus 1 1000010
Paloma Baeza Actor Capa's Sister 1 1000011
Bernard Bellew Co-Producer n/a 170 3000002
Alex Garland Screenplay n/a 120778 4000001
Bernard Bellew Unit Production Manager n/a 182 5000001
Andrew Macdonald Producer n/a 3 3000001
Danny Boyle Director n/a 2 2000001
Archie MacDonald Actor Child 1 1000012
Sylvie MacDonald Actor Child 1 1000013
Paul Edwards Steadicam Operator n/a 232 6000005
Alistair Rae Steadicam Operator n/a 232 6000006
Clive Noakes Film Lab Laboratory Contact(For DNA Films) 120850 6000030
Jean-Clement Soret Colorist n/a 120920 6000031
Alec Gibson Color Timer (For DNA Films) 120921 6000032
Daniel Warder Film Lab Film Recording 120850 6000029
Marlin Mcglone Film Lab Film Recording 120850 6000028
Kieran Belshaw Film Lab Film Recording 120850 6000025
Caroline Rowlands Film Lab Film Recording 120850 6000026
Toby Langley Film Lab Film Recording 120850 6000027
Abi Oseni Camera Trainee Camera FT2 Trainee 120998 6000033
Chris Gill Editor n/a 172 7000001
Tina Richardson Assistant Editor Second Assistant Editor 203 7000006
Robert Puff Music Arranger Music Preparation 121019 8000001
Matt Dunkley Music Conductor n/a 120818 8000002
Emanuele Giraldo Assistant Editor First Assistant Editor 203 7000005
Thomas Urbye On-Line Editor n/a 120811 7000004
Richard Etchells On-Line Editor n/a 120811 7000002
Patrick Wintersgill On-Line Editor n/a 120811 7000003
Helen Clare Film Lab Film Recording 120850 6000024
Paul Stocker Film Lab Film Recording 120850 6000023
Steve Petrie Video Video / Computer Assistant 120800 6000011
Alex Bailey Photography Unit Stills Photographer 120835 6000012
Jay Maidment Photography Unit Stills Photographer 120835 6000013
Richard Shean Video Video / Computer Assistant 120800 6000010
Bob Bridges Video Video & Computer Supervisor 120800 6000009
Stuart Bridges Video Playback Video Playback Operator 505 6000007
Lizzie Kelly Video Playback Video Playback Operator 505 6000008
Peter Byrne Loader Clapper Loader 120956 6000014
Jason Dully Loader Clapper Loader 120956 6000015
Alex Howe Focus Puller n/a 332 6000020
Simon Heck Focus Puller n/a 332 6000021
Faye Focus Puller (Model Unit) 332 6000022
Olly Tellett Focus Puller n/a 332 6000019
Jon Howard Loader Clapper Loader(Model Unit) 120956 6000018
Barney Crocker Loader Clapper Loader 120956 6000016
Richard Copeman Loader Clapper Loader 120956 6000017
Joyce Carter Costumes Costume Maker 120828 13000007
Lesa Warrener Makeup Artist n/a 120801 13000008
Maxine Whittaker Stunt Player n/a 121025 19000010
John McGee Carpenter Standby Carpente 529 21000001
John O'Brien Carpenter HOD Carpenter 529 21000002
Arran Topher Stunt Player n/a 121025 19000009
Kim McGarrity Stunt Player n/a 121025 19000008
Nicholas Daines Stunt Player n/a 121025 19000005
Tim Halloran Stunt Player n/a 121025 19000006
Glenn Foster Stunt Player n/a 121025 19000007
Dave Lowery Carpenter Supervising Carpenter 529 21000004
Eamon McLoughlin Carpenter Supervising Carpenter 529 21000005
James Buxton Carpenter n/a 529 21000010
Roy O'Brien Carpenter n/a 529 21000011
Graham Cole Carpenter n/a 529 21000012
Dave Pearce Carpenter Chargehand Carpenter 529 21000009
Bernie Mayer Carpenter Chargehand Carpenter 529 21000008
David Abbott Carpenter Chargehand Carpenter 529 21000006
Dave Ball Carpenter Chargehand Carpenter 529 21000007
Kevin Welch Stunt Coordinator Wire Effects Coordinator 120804 19000004
Julian Spencer Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Matt Butler Best Boy n/a 120885 15000053
Wendy Ellerker Production Accountant n/a 282 16000001
Jason Adams Accountant Accounts Trainee 120802 16000002
George Powell Crane Grip Crane Operator 121043 15000052
Aaron Douglas Crane Grip Crane Operator 121043 15000051
Niall Hannell Electrician Desk Operator(Model Unit) 450 15000048
Roy Branch Electrician (Model Unit) 450 15000049
Daniel Hegarty Crane Grip Crane Operator 121043 15000050
Tarn Harper Post-Production Accountant n/a 120979 16000003
Linda Bowen Post-Production Accountant n/a 120979 16000004
JoAnne Smith Business Affairs (For DNA Films) 120792 18000001
Ian Menzies Motion Control Motion Control Operator(Model Unit) 121053 19000001
Tommy Kneeling Motion Control Motion Control Assistant(Model Unit) 121053 19000002
Dougal Cadiou Assistant Accountant n/a 120950 16000008
Susan Chika Anisiobi Assistant Accountant n/a 120950 16000007
Albert G Ruben Production Insurance Insurance Services(AON) 120949 16000005
Clare Cunningham Assistant Accountant n/a 120950 16000006
David Dickinson Carpenter n/a 529 21000014
William West Carpenter n/a 529 21000015
Tom Wood Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Richard Conway Special Effects Supervisor n/a 545 23000002
Joanna Nodwell Visual Effects Producer n/a 243 23000003
Andy Robb Catering Chef 120954 22000003
Paul Beesley Craft Service n/a 120903 22000002
Paul King Plasterer n/a 121097 21000034
Barry White Plasterer Plasterer Laborer 121097 21000035
Michael Johnstone Craft Service Manager 120903 22000001
Michael Elson Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer 243 23000004
Matthew Bristowe Visual Effects Producer (The Moving Picture Company) 243 23000005
Paul Driver Visual Effects Visual Effects Co-Coordinator 419 23000010
Helen Judd Visual Effects Visual Effects Co-Coordinator 419 23000011
Gemma Thompson Visual Effects Visual Effects Co-Coordinator 419 23000012
Sally Spencer Visual Effects Visual Effects Production Manager 419 23000009
Tim Pounds-Cornish Visual Effects Editor n/a 614 23000008
Begona Lopez Visual Effects Producer (The Moving Picture Company) 243 23000006
Mark Eckersley Visual Effects Editor n/a 614 23000007
Chris Greenwood Plasterer n/a 121097 21000033
Michael Gardiner Plasterer n/a 121097 21000032
John Heayn Carpenter n/a 529 21000020
Denis Wilson Carpenter n/a 529 21000021
Barry O'Brien Carpenter n/a 529 21000022
Matthew Whelan Carpenter n/a 529 21000019
Nick Goodall Carpenter n/a 529 21000018
Paul Duff Carpenter n/a 529 21000016
Mark Weston Carpenter n/a 529 21000017
Steve Pearce Carpenter Trainee Carpenter 529 21000023
Jonathan Ashby Carpenter Wood Machinist 529 21000024
Zoe Robertson Construction Construction Buyer 120900 21000029
Ken Barley Plasterer HOD Plasterer 121097 21000030
Steve Court Plasterer n/a 121097 21000031
Thomas Martin Construction Manager n/a 120983 21000028
Paul Webb Carpenter Standby Carpenter 529 21000027
Stephen Weston Carpenter Wood Machinist 529 21000025
Steven Weston Jr. Carpenter Wood Machinist 529 21000026
Andy Mountain Electrician Desk Operator 450 15000047
Chris Mortley Electrician n/a 450 15000046
James Doyle Sound Mix Technician 120816 14000015
Niv Adiri Sound Effects Editor n/a 327 14000016
Tim Fraser Sound Mixer Production Sound Mixer 230 14000017
Calum Thomson Sound Sound Assistant 120816 14000014
Tom Sayers Sound Sound Design/Sound Effects Editor 120816 14000013
John Hayward Rerecording Mixer n/a 120856 14000010
Richard Pryke Rerecording Mixer n/a 120856 14000011
Andy Caller Rerecording Mixer n/a 120856 14000012
Glenn Freemantle Supervising Sound Editor n/a 328 14000018
Ian Franklin Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Chris Bailey Rigging Electrician n/a 120958 15000006
Andy Munday Rigging Electrician n/a 120958 15000007
Eugene Grobler Rigging Electrician n/a 120958 15000008
Matthew Moffatt Rigging Electrician n/a 120958 15000005
Edmund Alexander Rigging Electrician n/a 120958 15000004
John Snelling Rigging Electrician Rigging Desk Operator 120958 15000002
Chris Gilbertson Rigging Electrician Rigging Desk Operator 120958 15000003
Ian Tapp Rerecording n/a 120995 14000009
Phillippe Amouroux Foley Recordist n/a 225 14000008
Shaune Harrison Prosthetic Makeup Key Prosthetic Make Up Artist 120936 13000013
Matthew Smith Prosthetic Makeup Prosthetic Make Up Artist 120936 13000014
Kristyan Mallett Prosthetic Makeup Assistant Prosthetic Make Up Artist 120936 13000015
Duncan Jarman Prosthetic Makeup Key Prosthetic Make Up Artist 120936 13000012
Mark Coulier Makeup Designer Pinbacker Make Up Designer 447 13000011
Nuria Mbomio Makeup Artist n/a 120801 13000009
Christine Blundell Makeup Designer Makeup and Hair Designer 447 13000010
Simon Webber Prosthetic Makeup Prosthetics Painter 120936 13000016
Martha Fein Prosthetic Makeup Prosthetics Painter 120936 13000017
Assia Zipper Foley Foley Assistant 120961 14000005
Nicolas Becker Foley Artist n/a 223 14000006
Hugo Adams Foley Editor n/a 221 14000007
Will Towers Boom Operator n/a 215 14000004
Andy Thompson ADR Mixer n/a 227 14000003
Gillian Dodders ADR Editor Dialogue Editor 220 14000001
Paul Carr ADR Mixer n/a 227 14000002
James Summers Rigging Electrician n/a 120958 15000009
Sam Kite Rigging Electrician n/a 120958 15000010
Terry Roberts Electrician n/a 450 15000034
Adrian Mackay Electrician n/a 450 15000035
Tom Lea Electrician n/a 450 15000036
Stephen Mathie Electrician Desk Operator 450 15000033
Steve O'Donoghue Gaffer (Model Unit) 268 15000032
Jim Crowther Grip (Model Unit) 365 15000029
Reuben Garrett Gaffer n/a 268 15000030
Harry Wiggins Gaffer n/a 268 15000031
Dana Baker Electrician Electrical Storeman 450 15000037
Joseph McGee Electrician HOD Practical Electrician 450 15000038
Rob Monger Electrician Practical Electrician 450 15000043
Steve O'Donoghue Electrician n/a 450 15000044
Luis Santos Electrician n/a 450 15000045
Darren Howton Electrician Practical Electrician 450 15000042
James Mcgee Electrician Practical Electrician 450 15000041
Raymond Mcgee Electrician Practical Electrician 450 15000039
Dean Jackson Electrician Practical Electrician 450 15000040
Stuart Bell Grip n/a 365 15000028
David Maund Grip n/a 365 15000027
Robert Hooker Rigging Electrician Chargehand Rigger 120958 15000015
David Weller Rigging Electrician Chargehand Rigger 120958 15000016
Fred Crawford Rigging Electrician Rigger 120958 15000017
Peter Hawkins Rigging Electrician HOD Rigger 120958 15000014
Steven Pollecutt Rigging Electrician Standby Rigger 120958 15000013
David "Jim" Wall Rigging Electrician n/a 120958 15000011
Alex Mahon Rigging Electrician n/a 120958 15000012
Martin Goddard Rigging Electrician Rigger 120958 15000018
Danny Madden Rigging Electrician Rigger 120958 15000019
Paul Hatchman Grip n/a 365 15000024
Nick Cupac Grip n/a 365 15000025
Ryan Goodman Grip n/a 365 15000026
Adrian McCarthy Key Grip n/a 263 15000023
Christopher Hawkins Rigging Electrician Standby Rigger 120958 15000022
Ian Norgate Rigging Electrician Rigger 120958 15000020
Keith Perry Rigging Electrician Apprentice Rigger 120958 15000021
Michelle Yeoh Actor Corazon 1 1000001
Synopsis
Fifty years from now, the sun is dying, and mankind is dying with it. Our last hope: a spaceship and a crew of eight men and women. They carry a device which will breathe new life into the star. But deep into their voyage, out of radio contact with Earth, their mission is starting to unravel. There is an accident, a fatal mistake, and a distress beacon from a spaceship that disappeared seven years earlier. Soon the crew is fighting not only for their lives, but their sanity.