Weeds (1987)

Weeds
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 55mins.
Genres Drama
Keywords prison
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Nick Nolte Actor Lee Umstetter 1 1000001
Lane Smith Actor Claude 1 1000002
William Forsythe Actor Burt 1 1000003
John Toles-Bey Actor Navarro 1 1000004
Joe Mantegna Actor Carmine 1 1000005
Ernie Hudson Actor Bagdad 1 1000006
Mark Rolston Actor Dave 1 1000007
J Johnson Actor Lazarus 1 1000008
Rita Taggart Actor Lillian 1 1000009
Orville Stoeber Actor Lead Guitar 1 1000010
Essex Smith Actor Thurman 1 1000011
Cyro Baptista Actor Percussion 1 1000012
Sam Waymon Actor Keyboard 1 1000013
Anne Ramsey Actor Mom Umstetter 1 1000014
Ray Reinhardt Actor Pop Umstetter 1 1000015
Amanda Gronich Actor Bagdad's Girlfriend 1 1000016
Felton Perry Actor Associate Warden 1 1000017
Barton Heyman Actor Godot Player 1 1000018
Walter Charles Actor Godot Player 1 1000019
William Lucas Actor Rabble Rouser 1 1000020
Reggie Montgomery Actor Rabble Rouser 1 1000021
Amy Bass Actor Grad Student 1 1000022
Nick Wyman Actor Associate Warden 1 1000023
Richard Olsen Actor Derrick Mann 1 1000024
Drew Elliot Actor Fisher Cobb 1 1000025
Charlie Rich Actor Himself 1 1000026
Arnold Johnson Actor Inmate 1 1000027
Gerald Orange Actor Inmate 1 1000028
Leonard Johnson Actor Inmate 1 1000029
Paul Herman Actor Inmate 1 1000030
Frank Gio Actor Inmate 1 1000031
Gift Harris Actor Inmate 1 1000032
Paul Weeden Actor Inmate 1 1000033
Maximo Cerda Actor Inmate 1 1000034
Richard Portnow Actor Guard 1 1000035
Michael Luciano Actor Guard 1 1000036
Daniel Kent Actor Guard 1 1000037
Howard Spiegel Actor House Manager 1 1000038
Louis Criscuolo Actor Waiter 1 1000039
Denny Burt Actor Caterer 1 1000040
Raymond Rivera Actor Busboy 1 1000041
Bill Badalato Actor Doorman 1 1000042
John Bonitz Actor Dean 1 1000043
Billy Cross Actor Pound Attendant 1 1000044
Rhesa Stone Actor Saleswoman 1 1000045
James Deuter Actor Motel Manager 1 1000046
Kirsten Baker Actor Kirsten 1 1000047
John Ring Actor Parole Board Member 1 1000048
Robert Miano Actor Parole Board Member 1 1000049
Sam Stoneburner Actor Parole Board Member 1 1000050
John Hancock Director n/a 2 2000001
Bill Badalato Producer n/a 3 3000001
John Hancock Producer n/a 3 3000002
Ed Chaplin Producer PPX producer 3 3000003
Mel Pearl Executive Producer n/a 174 3000004
Billy Cross Executive Producer n/a 174 3000005
Fred Baron Associate Producer n/a 171 3000006
Patti Carr Associate Producer n/a 171 3000007
Ken Kitch Associate Producer n/a 171 3000008
John Hancock Screenplay n/a 120778 4000001
Dorothy Tristan Screenplay n/a 120778 4000002
Bill Badalato Production Manager n/a 305 5000001
Paul Deason Assistant Director n/a 163 5000002
Randall Badger Assistant Director n/a 163 5000003
James Honore Post-Production Supervisor n/a 120796 5000004
John Griffin Location Manager n/a 193 5000005
Judith Saunders Script Supervisor n/a 191 5000006
Linda Grimshaw Production Coordinator production office coordinator 162 5000007
B Brodnax Assistant Production Coordinator coordinator assistant 192 5000008
Jan Weincke Director of Photography n/a 120780 6000001
Michael Levine Camera Operator n/a 239 6000002
Frank Miller Camera Operator (Chicago) 239 6000003
Rick Raphael Steadicam Operator n/a 232 6000004
Greg Lundsgaard Steadicam Operator (Chicago) 232 6000005
Lawrence Karman Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
Jeff Moore Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000007
Steven Barnes Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000008
Chet Badalato Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000009
Chip Hackler Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000010
Roland Neveu Photography stills 120835 6000011
Chuck Cattotti Lighting lighting designer(theatrical) 798 6000012
Robert Raring Color Timer n/a 120921 6000013
Oley Sassone Director of Photography n/a 120780 6000014
David Handman Editor n/a 172 7000001
Jon Poll Editor n/a 172 7000002
Chris Lebenzon Editor n/a 172 7000003
Robert Lederman Editing n/a 120901 7000004
Dennis O'Connor Executive Editor editor supervisor 120931 7000005
Rod Dean Assistant Editor n/a 203 7000006
Christian Wagner Assistant Editor n/a 203 7000007
Ken Morrisey Assistant Editor n/a 203 7000008
Leslie Jones Assistant Editor n/a 203 7000009
Kris Bergen Assistant Editor n/a 203 7000010
Kristina Garfield Assistant Editor n/a 203 7000011
Tom Scurry Assistant Editor n/a 203 7000012
John Spence Assistant Editor n/a 203 7000013
Tommy Dorsett Assistant Editor n/a 203 7000014
Angelo Badalamenti Music n/a 120781 8000001
Kelvin McMillan Music music general director(Australian Pops Orchestra) 120781 8000002
Rod Abernathy Music music recording(live) 120781 8000003
Julian Quirit Music Conductor (Australian Pops Orchestra) 120818 8000004
Scott Grusin Music Editor n/a 214 8000005
Carlton Kaller Music Editor n/a 214 8000006
Janice Parker Music Editor music editor assistant 214 8000007
Angelo Badalamenti Song ("Mysteries of Love") 120859 8000009
Melissa Etheridge Song songs("I Wanna Go Home" "Weeds" "Body Search" "Burn") 120859 8000010
Orville Stoeber Song songs("Lock & Key" "Body Search" "Pimp Song" "Prick or a Noose") 120859 8000011
Kenny O'Dell Song ("Behind Closed Doors") 120859 8000014
Joe Darion Song ("Impossible Dream") 120859 8000016
Mitch Leigh Song ("Impossible Dream") 120859 8000017
Richard Peaslee Song ("Lock & Key") 120859 8000020
Adrian Mitchell Song ("Lock & Key") 120859 8000021
Eddie Holland Song ("I Can't Help Myself (Sugar Pie, Honey Bunch)") 120859 8000023
Brian Holland Song ("I Can't Help Myself (Sugar Pie, Honey Bunch)") 120859 8000024
Lamont Dozier Song ("I Can't Help Myself (Sugar Pie, Honey Bunch)") 120859 8000025
David Lynch Song ("Mysteries of Love") 120859 8000027
Joseph Garrity Production Designer n/a 164 9000001
Jerie Kelter Set Decorator n/a 165 9000002
Richard Villalobos Set Decorator set decorator assistant 165 9000003
Pat Tagliaferro Art Director art direction 183 9000004
Francine Mercadante Set Designer n/a 202 9000005
David Brace Set Dresser n/a 197 9000006
Stuart Shaw Set Dresser n/a 197 9000007
William Alford Set Dresser n/a 197 9000008
Randall Milazzo Set Dresser n/a 197 9000009
Kim McClees Set Dresser n/a 197 9000010
Larry Barfell Set Dresser n/a 197 9000011
Shari Griffin Set Dresser n/a 197 9000012
Robert Testerman Scenic Artist n/a 745 9000013
Ken Deubel Scenic Artist n/a 745 9000014
Bob Lucas Lead Person leadman 120957 9000015
Cathy Henderson Casting n/a 179 10000001
Barbara Hanley Casting n/a 179 10000002
Francine DeCoursey Casting (extras) 179 10000003
Pam Plummer Casting (extras) 179 10000004
Martha Walden Casting (extras) 179 10000005
Frans Afman Consultant financial consultant 120784 12000001
Mary Stolz Costume Designer n/a 169 13000001
Denny Burt Costumes costumer 120828 13000002
Anthony Sorrentino Hair hairstyles 120794 13000003
Edouard Henriques Makeup n/a 353 13000004
Sally Howard Wardrobe n/a 120823 13000005
Jay Mohler Wardrobe n/a 120823 13000006
Mary Andrews ADR Editor n/a 220 14000001
Sukey Fontelieu ADR Editor n/a 220 14000002
Stephen Halbert Boom Operator n/a 215 14000003
Sarah Jacobs Foley Artist n/a 223 14000004
Edward Steidele Foley Artist n/a 223 14000005
John Fasal Rerecording Assistant post-production recordist 120977 14000006
Mark Mangini Rerecording Assistant post-production recordist 120977 14000007
Robin Gray Sound sound recording(music) 120816 14000008
Jay Harding Sound sound rerecording mixer 120816 14000009
Gregory Watkins Sound sound rerecording mixer 120816 14000010
Aaron Rochin Sound sound rerecording mixer 120816 14000011
David Stone Sound Editor n/a 229 14000012
Warren Hamilton Sound Editor n/a 229 14000013
Bob Newlan Sound Editor n/a 229 14000014
Anthony Milch Sound Editor n/a 229 14000015
Susan Dudeck Sound Editor n/a 229 14000016
Jim Christopher Sound Editor n/a 229 14000017
David Bartholomew Sound Editor n/a 229 14000018
Bobbi Banks Sound Editor sound editor assistant 229 14000019
Mark Pappas Sound Editor sound editor assistant 229 14000020
James Thorton Sound Mixer n/a 230 14000021
Bobby Huber Key Grip n/a 263 15000001
Scott Davis Grip n/a 365 15000002
Charles Jimenez Grip (Chicago) 365 15000003
Brad Matthews Grip (Chicago) 365 15000004
John Ferguson Gaffer n/a 268 15000005
Robert Swander Gaffer (Chicago) 268 15000006
John Swander Gaffer (Chicago) 268 15000007
Austin Goss Electrician n/a 450 15000008
Frank Caslin Electrician n/a 450 15000009
Jeff Howery Dolly Grip n/a 264 15000010
Lynn Dodson Best Boy bestboy 120885 15000011
Derry Pearce Production Accountant n/a 282 16000001
April Pearce Assistant Accountant accountant assistant 120950 16000002
Jerry Evans Choreographer choreography 120803 17000001
Joe Dunne Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Tony Brubaker Stunts n/a 240 19000002
Robert Elmore Stunts n/a 240 19000003
Jon Epstein Stunts n/a 240 19000004
Julius LeFlore Stunts n/a 240 19000005
Thomas Rosales Stunts n/a 240 19000006
Brian Williams Stunts n/a 240 19000007
Randy Peters Stunts n/a 240 19000008
Karl Mitchell Animal Wrangler n/a 120863 20000001
Phil Margraffe Construction Foreman n/a 277 21000001
Rick Galbraith Construction Coordinator n/a 276 21000002
Deborah Howard Craft Service n/a 120903 22000001
Mike Menzel Special Effects n/a 168 23000001
Marvin Gardner Special Effects n/a 168 23000002
Rick Barefoot Special Effects n/a 168 23000003
Dan Morski Props properties 120817 24000001
Timothy Pope Props properties 120817 24000002
Melinda Suman Assistant (to John Hancock) 120820 25000001
Michael Lane Assistant assistance(Illinois Department of Corrections) 120820 25000002
Michael O'Leary Assistant assistance(Illinois Department of Corrections) 120820 25000003
Darrell Cobb Assistant assistance(Illinois Department of Corrections) 120820 25000004
Vera Cunningham Assistant assistance(The Con Artistes) 120820 25000005
James Zagel Assistant assistance(Illinois State Police) 120820 25000006
Bob Fletcher Assistant assistance(Illinois State Police) 120820 25000007
Daniel Kent Assistant assistance(Illinois State Police) 120820 25000008
Grant Ayjian Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000009
Marvin Bellamy Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000010
Gary Benton Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000011
Kevin Bullock Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000012
Carl Byas Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000013
Anthony Carson Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000014
Jim Creech Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000015
Thomas Crossland Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000016
Jose Donate Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000017
Herb Eley Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000018
David Fitzsimmons Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000019
Avery Hooks Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000020
Jhim Hunt Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000021
Gerald Jacobs Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000022
Tim Kennedy Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000023
Vincent McCoy Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000024
Kenny Moe Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000025
Scott Palotta Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000026
Pete Prehm Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000027
John Rushton Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000028
Steve Steele Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000029
Robert Sumpter Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000030
Chip Tayloe Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000031
Lloyd Wilson Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000032
Connie Tindall Assistant assistance(Wilmington 25) 120820 25000033
Norman Marshall Assistant assistance 120820 25000034
Richard Krzemien Assistant assistance 120820 25000035
Barbara D'Alessandro Production Assistant n/a 275 25000036
Frederic Roth Production Assistant n/a 275 25000037
Beth Semans Production Assistant n/a 275 25000038
Anne Moosman Production Assistant n/a 275 25000039
Todd Badalato Production Assistant n/a 275 25000040
Jeffrey Harlacker Production Associate n/a 120822 25000041
Susan Willett Production Associate n/a 120822 25000042
Lee Siler Transportation Coordinator n/a 271 25000043
Bill Martin Other Teamster captain(Chicago) 120795 26000001
Tony Rivenbark Other assistance (Thalian Hall Center(For the Performing Arts)) 120795 26000002
Mary Morgan Other assistance (Thalian Hall Center(For the Performing Arts)) 120795 26000003
Steve Cooper Other assistance (Thalian Hall Center(For the Performing Arts)) 120795 26000004
Robert Daughtry Other assistance (Thalian Hall Center(For the Performing Arts)) 120795 26000005
Ken Sylvia Publicity publicist 120789 29000001
Kenneth Sylvia Unit Publicist n/a 231 29000002
Synopsis