White Mischief (1988)

White Mischief
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 40mins.
Genres Drama, Crime, Romance, Thriller, Historical
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Sarah Miles Actor Alice De Fanze 1 1000001
Joss Ackland Actor Sir John 'Jock' Delves Broughton 1 1000002
John Hurt Actor Gilbert Colvile 1 1000003
Greta Scacchi Actor Diana 1 1000004
Charles Dance Actor Josslyn Hay--Earl of Erroll 1 1000005
Susan Fleetwood Actor Gwladys--Lady Delamere 1 1000006
Jacqueline Pearce Actor Idina 1 1000007
Catherine Neilson Actor June Carberry 1 1000008
Murray Head Actor Lizzie 1 1000009
Ray McAnally Actor Morris 1 1000010
Geraldine Chaplin Actor Nina Soames 1 1000011
Trevor Howard Actor Jack Soames 1 1000012
Alan Dobie Actor Harragin 1 1000013
Hugh Grant Actor Hugh 1 1000014
Gregor Fisher Actor McPherson 1 1000015
Tristram Jellinek Actor Land Agent 1 1000016
Tim Myers Actor Raymond De Trafford 1 1000017
Sean Mathias Actor Gerald Portman 1 1000018
Ron Donachie Actor Muthaiga Club Manager 1 1000019
Douglas Chege Actor Kiptobe 1 1000020
Wensley Pithey Actor Sheridan 1 1000021
Stephan Chase Actor Carberry 1 1000022
Clare Travers-Deacon Actor Muffin-Faced Girl 1 1000023
Seipal Ngoijine Actor Masai Warrior 1 1000024
Philip Saitoti Actor Masai Warrior 1 1000025
Amanda Parkin Actor Nancy Wirewater 1 1000026
Louis Mahoney Actor Abdullah 1 1000027
Ilario Pedro Actor African Policeman 1 1000028
David Quilter Actor Poppy 1 1000029
John Rees Actor Baines 1 1000030
Olivier Pierre Actor Kaplan 1 1000031
Anthony Benson Actor Fox 1 1000032
Nigel LeVaillant Actor Handsome Reporter 1 1000033
Basil Whybray Actor Spotty Reporter 1 1000034
Richard Blomfield Actor 1st Reporter 1 1000035
Simon Gould Actor 2nd Reporter 1 1000036
Keith Pearson Actor 3rd Reporter 1 1000037
Walter Hinds Actor Photographer 1 1000038
John Darrell Actor Registrar 1 1000039
Bill Moody Actor Jury Foreman 1 1000040
Susannah Harker Actor Young Girl 1 1000041
Gary Beadle Actor African Servant 1 1000042
Edwin Mahinda Actor Boy Waiter 1 1000043
Michael Radford Director n/a 2 2000001
Jake Eberts Producer n/a 3 3000001
Simon Perry Producer n/a 3 3000002
Michael White Executive Producer n/a 174 3000003
Simon Bosanquet Associate Producer n/a 171 3000004
Michael Radford Screenplay n/a 120778 4000001
Jonathan Gems Screenplay n/a 120778 4000002
James Fox Book as Source Material ("White Mischief") 120888 4000003
Clinton Cavers Unit Production Manager n/a 182 5000001
Nicholas Daubney Unit Production Manager n/a 182 5000002
Chris Rose Assistant Director n/a 163 5000003
John Dodds Assistant Director n/a 163 5000004
Lee Hilton Assistant Director n/a 163 5000005
Meja Mwangi Assistant Director (Kenya) 163 5000006
Clinton Cavers Location Manager (Kenya) 193 5000007
Nicholas Daubney Location Manager (United Kingdom) 193 5000008
Pat Rambaut Script Supervisor n/a 191 5000009
Mary Richards Production Coordinator n/a 162 5000010
Roger Deakins Director of Photography n/a 120780 6000001
Andrew Speller Camera Operator n/a 239 6000002
Ian McGregor Camera camera car driver 120798 6000003
David Vroegindewey Video video operator 120800 6000004
Sarah Quill Photography stills 120835 6000005
Tom Priestley Editor n/a 172 7000001
Keith Mason Assistant Editor n/a 203 7000003
George Fenton Music n/a 120781 8000001
Peter Tchaikovsky Music ("The Dance of the Sugar Plum Fairy" from "Nutcracker") 120781 8000002
Eddie Banks Music Arranger n/a 121019 8000003
Eddie Banks Music Conductor ("The Dance of the Sugar Plum Fairy") 120818 8000004
Keith Grant Music Editor n/a 214 8000005
Simon Chamberlain Original Music n/a 120838 8000006
Henry MacKenzie Soloist solo clarinetist 121021 8000007
Tom Finn Song ("White Mischief") 120859 8000008
Cole Porter Song ("Begin the Beguine") 120859 8000009
Sarah Miles Song Performer ("The Alphabet Song") 120788 8000010
Roger Hall Production Designer n/a 164 9000001
Len Huntingford Art Director art direction 183 9000002
Keith Pain Art Director art direction(Kenya) 183 9000003
Marianne Ford Set Dresser n/a 197 9000004
Amanda Bernstein Art Assistant art department assistant 120974 9000005
Louise Hardy Art Assistant art department assistant 120974 9000006
Simon Baker Art Assistant art department trainee 120974 9000007
Mary Selway Casting n/a 179 10000001
Lucy Boulting Casting (Kenya) 179 10000002
Sarah Withey Casting (United Kingdom) 179 10000003
Davis Sindiyo Casting (Masai) 179 10000004
Lucy Boulting Casting Associate casting assistant 160 10000005
Michael Jones Supervisor painter supervisor 120845 11000001
Monty Ruben Production Consultant n/a 120897 12000001
Marit Allen Costume Designer n/a 169 13000001
Meinir Lewis Hairdresser n/a 121014 13000002
Liz Michie Hairdresser n/a 121014 13000003
Ann Townsend Hairdresser n/a 121014 13000004
Madeleine Masters Makeup Assistant n/a 121007 13000005
Pat Hay Makeup Supervisor n/a 517 13000006
Hilary Watson Wardrobe n/a 120823 13000007
Ron Collis Wardrobe wardrobe truck driver 120823 13000008
Stewart Meachem Wardrobe Assistant n/a 120809 13000009
Alison Wyldeck Wardrobe Assistant n/a 120809 13000010
Catherine Halloran Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000011
Rosie Straker Boom Operator n/a 215 14000001
Gerry Humphreys Sound sound rerecording 120816 14000002
Dean Humphreys Sound sound rerecording 120816 14000003
Derek Holding Sound Editor n/a 229 14000004
Joe Gallagher Sound Editor sound editor assistant 229 14000005
Colin Miller Sound Effects Editor n/a 327 14000006
Jacques Leroide Sound Effects Editor (footsteps) 327 14000007
Bill Barringer Sound Effects Editor sound effects editor assistant 327 14000008
Tony Jackson Sound Mixer n/a 230 14000009
Richard Broome Key Grip n/a 263 15000001
Bob Gomme Generator Operator n/a 363 15000002
John Higgins Gaffer gaffer electrician 268 15000003
Wayne Leach Electrician n/a 450 15000004
John Clarke Electrician (studio) 450 15000005
Vince Clarke Electrician (studio) 450 15000006
Fred Ashby Electrician (studio) 450 15000007
Micky Hand Best Boy bestboy 120885 15000008
Maggie Phelan Production Accountant (United Kingdom) 282 16000001
Con Cremins Production Accountant (Kenya) 282 16000002
Susan Nicholson Assistant Accountant accountant assistant 120950 16000003
Jane Trower Assistant Accountant accounts department assistant 120950 16000004
Stuart Hopps Choreographer choreography 120803 17000001
Karen Halliday Choreographer choreography assistant 120803 17000002
Caroline Woodall Animal Trainer animal handler(Kenya) 120962 20000001
Robin Davis Animal Trainer animal handler(Kenya) 120962 20000002
Roy Carhartley Animal Trainer animal handler(Kenya) 120962 20000003
Michael Hedges Carpenter carpenter supervisor 529 21000001
John Hedges Carpenter (chargehand) 529 21000002
Roger Willis Carpenter (chargehand) 529 21000003
John Sullivan Carpenter (standby) 529 21000004
Gary Hedges Carpenter (standby) 529 21000005
Ron Ross Carpenter (Kenya) 529 21000006
Shaun Welsh Carpenter (studio) 529 21000007
Cyril Fitzwater Carpenter (studio) 529 21000008
Frank Hood Carpenter (studio) 529 21000009
Donald Sargent Carpenter (studio) 529 21000010
Martin Hubbard Carpenter (studio) 529 21000011
Nicholas Sargent Carpenter (studio) 529 21000012
Michael Fisher Carpenter (studio) 529 21000013
Paul Nott-Macaire Carpenter (studio) 529 21000014
Ken Small Carpenter (studio) 529 21000015
Graham Weames Carpenter (studio) 529 21000016
William Lyons Carpenter (studio) 529 21000017
Steven Fitzwater Carpenter (studio) 529 21000018
Martin Hammerton Carpenter (studio) 529 21000019
P O'Loughnane Carpenter (studio) 529 21000020
B Lomas Carpenter (studio) 529 21000021
Steve Howard Carpenter (studio) 529 21000022
Dennis Bovington Construction Manager n/a 120983 21000023
Syd Dutton Titles n/a 120825 23000001
Charles Torbett Property Master n/a 120805 24000001
Barry Arnold Props chargehand props(standby) 120817 24000002
John Hogan Props (standby) 120817 24000003
Derek Creedon Props dressing props 120817 24000004
Maurice Jones Props dressing props 120817 24000005
Garry Dawson Props n/a 120817 24000006
Stacy Bell Assistant (to Simon Perry) 120820 25000001
Judy Craymer Assistant (to Michael Radford) 120820 25000002
Matthew Scudamore Production Assistant floor runner 275 25000003
Annick Fordham Production Assistant floor runner 275 25000004
Jackie Johnston Production Assistant (Kenya) 275 25000005
Marc Samuelson Production Associate n/a 120822 25000006
Luke Randolph Production Associate production controller 120822 25000007
Karen Brookes Production production buyer(Kenya) 120824 25000008
Peter Walpole Production production buyer(United Kingdom) 120824 25000009
Stuart Willis Production stagehand 120824 25000010
David Jones Production stagehand 120824 25000011
Porky Rivers Production stagehand 120824 25000012
Raymond Branch Production stagehand 120824 25000013
Leslie Howard Production stagehand 120824 25000014
John Martin Production stagehand 120824 25000015
Lynn Hoey Office Runner production runner 120988 25000016
Michael Bevan Driver unit driver 273 25000017
Geoff King Driver unit driver 273 25000018
Terry Keogh Driver props runaround driver 273 25000019
Tommy Hunt Driver props driver(standby) 273 25000020
Ken Palmer Driver construction driver(standby) 273 25000021
David Wood Other draftman 120795 26000001
David Bryant Other focus puller 120795 26000002
Nikki Williams Other clapper loader 120795 26000003
Ian Johnson Other film school attachment(editing) 120795 26000004
Pete Murphy Other jobfit attachment(sound) 120795 26000005
Derek Creedon Other storeman 120795 26000006
Sheila Slate Other London contact 120795 26000007
Ronald Nicholls Other wood machinist 120795 26000008
Kenneth Welland Other painter(chargehand) 120795 26000009
Norman North Other painter(standby) 120795 26000010
Tony Gilsenan Other painter(standby) 120795 26000011
Ted Restall Other painter 120795 26000012
Ernie Bell Other painter 120795 26000013
James Leonard Other painter 120795 26000014
John Butler Other painter 120795 26000015
J Haynes Other painter 120795 26000016
Robin Heinson Other painter 120795 26000017
Kevin Fowler Other painter's laborer 120795 26000018
Robert Schofield Other rigger(chargehand) 120795 26000019
Michael Seymour Other rigger(standby) 120795 26000020
Ian Norgate Other rigger(standby) 120795 26000021
David Skinner Other rigger 120795 26000022
John Ashcroft Other rigger 120795 26000023
Tim Murphy Other rigger 120795 26000024
Susie Beavis Other unit nurse 120795 26000025
Zakiya Powell Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
N/A
N/A