The Great Outdoors (1988)

Great Outdoors
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 30mins.
Genres Comedy, Adventure
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Charles E Nippell Electrician bestboy electrician 450 15000010
Kenneth Tosic Electrician bestboy electrician 450 15000009
George Borthwick Dolly Grip bestboy grip 264 15000011
Steve Boldroff Dolly Grip bestboy grip 264 15000012
Don Whipple Jr. Dolly Grip n/a 264 15000013
Carl Boles Gaffer n/a 268 15000008
Steve Clark Grip grip 2nd unit 365 15000007
Dennis McLean Grip n/a 365 15000003
E Scott Mayhugh Grip n/a 365 15000004
Chris Reason Grip n/a 365 15000005
Terry Hawker Grip n/a 365 15000006
Charles Bond Cable Operator n/a 120964 15000014
Jan Garner Production Accountant n/a 282 16000001
Daniel K Moore Stunts n/a 240 19000005
Jeff Jensen Stunts n/a 240 19000004
Steve Bolan Stunts n/a 240 19000006
Ben R Scott Stunts n/a 240 19000007
Manny Perry Stunts n/a 240 19000008
Bob LaPoint Stunts n/a 240 19000003
Clint Youngreen Stunts (bear) 240 19000002
Ron Filbert Production Accountant n/a 282 16000002
Willie Kapahu Production Accountant n/a 282 16000003
Kenny Ortega Choreographer choreography 120803 17000001
Walter Scott Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Robin Knight Key Grip key grip 2nd unit 263 15000002
John London Key Grip n/a 263 15000001
Don S Walden Sound Editor n/a 229 14000012
Roberta Doheny Sound sound rerecording mixer 120816 14000011
Mark S Gordon Sound Editor n/a 229 14000013
Roxanne R Jones Sound Editor n/a 229 14000014
William Hartman Sound Editor n/a 229 14000015
Michael C Casper Sound sound rerecording mixer 120816 14000010
Bill Varney Sound sound rerecording mixer supervisor 120816 14000009
James M. Moriana Foley foley walker 120961 14000005
Jeffrey Wilhoit Foley foley walker 120961 14000006
Gary D Rogers Foley Mixer n/a 224 14000007
Charles Darin Knight Sound sound recording mixer 120816 14000008
James Matheny Sound Editor n/a 229 14000016
Mary Ruth Smith Sound Editor n/a 229 14000017
Blake Cornett Sound Editor sound editor assistant 229 14000024
David Jansen Sound Editor sound editor assistant 229 14000025
Dan Engstrom Sound Editor sound editor assistant 229 14000026
Melinda Cooke Sound Editor sound editor apprentice 229 14000027
Tom McCarthy Sound Editor sound editor supervisor 229 14000023
Ed Rossi Sound Editor n/a 229 14000022
John Shouse Sound Editor n/a 229 14000018
David Williams Sound Editor n/a 229 14000019
David Ice Sound Editor n/a 229 14000020
Dino DiMuro Sound Editor n/a 229 14000021
Laura Dash Stunts n/a 240 19000009
Elizabeth Barrington Stunts n/a 240 19000010
Tom Thomas Transportation Coordinator n/a 271 25000004
Timothy P Ryan Transportation Co-Captain n/a 120973 25000003
Amy Beth Feldman Office Assistant n/a 120996 25000005
Tom Peitzman Office Assistant n/a 120996 25000006
Christopher Kinsman Office Assistant n/a 120996 25000007
Bob Cornell Transportation Captain n/a 272 25000002
Jacki Arthur Assistant (to Marilyn Vance-Straker) 120820 25000001
Francis Pennington Special Effects n/a 168 23000010
Wayne Fitzgerald Titles title design 120825 23000011
Bill King Property Master n/a 120805 24000001
Dennis Parrish Property Master n/a 120805 24000002
Tom Urioste Property Master Assistant n/a 120975 25000008
Hope M Parrish Property Master Assistant n/a 120975 25000009
Carl Butz Other draper 120795 26000004
Harley Christensen Other lamp operator 120795 26000003
Christina Rosati Other MCA fellowship intern 120795 26000005
Rick Lowry Other boat master 120795 26000006
Shelley Kirkwood Unit Publicist n/a 231 29000001
Richard Smock Other lamp operator 120795 26000002
Jim Fine Other lamp operator 120795 26000001
Penney May Apprentice apprentice editor 120976 25000010
Tom Allen Apprentice apprentice editor 120976 25000011
Lisa M Varney Apprentice apprentice editor 120976 25000012
Jim DeLeuw Apprentice apprentice editor 120976 25000013
Mike Reedy Special Effects n/a 168 23000009
David Wischnack Special Effects n/a 168 23000008
Paul Calibria Animal Trainer n/a 120962 20000005
Steve E Martin Animal Trainer n/a 120962 20000004
Cheryl Harris Animal Trainer n/a 120962 20000006
Greg Villalva Construction Foreman n/a 277 21000001
Peter Lamppu Construction Foreman n/a 277 21000002
Clint Youngreen Animal Trainer bear trainer assistant 120962 20000003
Lynne Seus Animal Trainer bear trainer assistant 120962 20000002
Robbi Morgan Stunts n/a 240 19000011
Ty Crowley Stunts n/a 240 19000012
Linda Lee Arvidson Stunts n/a 240 19000013
Doug Seus Animal Trainer head bear trainer("Bart the Bear") 120962 20000001
Ted Wilson Construction Foreman n/a 277 21000003
John Leone Construction Foreman n/a 277 21000004
Dick Wood Special Effects n/a 168 23000004
Elmer Hui Special Effects n/a 168 23000005
Jeff Wischnack Special Effects n/a 168 23000006
Dan Cangemi Special Effects n/a 168 23000007
Thomas Mertz Special Effects n/a 168 23000003
Rocky Allen Gehr Special Effects n/a 168 23000002
Ricardo Gallardo Construction Foreman n/a 277 21000005
Phil Read Construction Coordinator n/a 276 21000006
Tim Gonzales Craft Service n/a 120903 22000001
John Frazier Special Effects Coordinator n/a 241 23000001
Don Bolger Boom Operator n/a 215 14000004
Tanya Sharp David ADR Mixer n/a 227 14000003
Howard Deutch Director n/a 2 2000001
Bill Capizzi Actor Additional Voice 1 1000033
Walter Scott Director 2nd unit director 2 2000002
Arne L Schmidt Producer n/a 3 3000001
John Hughes Executive Producer n/a 174 3000002
Tom Williams Actor Additional Voice 1 1000032
Louisa Leschin Actor Additional Voice 1 1000031
Brian Healy Actor Man in Crowd 1 1000027
Wendy Oates Actor Additional Voice 1 1000028
Marcia Wolf Actor Additional Voice 1 1000029
Catherine Battistone Actor Additional Voice 1 1000030
Stephen Lim Associate Producer n/a 171 3000003
Christine Larson-Nitzsche Associate Producer n/a 171 3000004
Karen Wookey Script Supervisor script supervisor 2nd unit 191 5000007
Pamela Alch Script Supervisor n/a 191 5000006
Allegra Clegg Production Coordinator n/a 162 5000008
Scott Senechal DGA Trainee n/a 120878 5000009
Todd Trotter Assistant Production Coordinator coordinator assistant 192 5000010
Donald A Potts Location Manager n/a 193 5000005
Sam Epstein Assistant Director assistant 2nd unit director 163 5000004
John Hughes Screenplay n/a 120778 4000001
Charles J. Newirth Production Manager n/a 305 5000001
Stephen Lim Assistant Director n/a 163 5000002
Christine Larson-Nitzsche Assistant Director n/a 163 5000003
Barry Thompson Actor Kitchen Help 1 1000026
Raleigh Bond Actor Grandpa 1 1000025
Robert Prosky Actor Wally 1 1000009
Rebecca Gordon Actor Mara 1 1000008
Zoaunne LeRoy Actor Juanita 1 1000010
Lucy Deakins Actor Cammie 1 1000011
Nancy Lenehan Actor Waitress 1 1000012
Hilary Gordon Actor Cara 1 1000007
Ian Giatti Actor Ben 1 1000006
John Candy Actor Chet 1 1000002
Stephanie Faracy Actor Connie 1 1000003
Annette Bening Actor Kate 1 1000004
Chris Young Actor Buck 1 1000005
John Bloom Actor Jimbo 1 1000013
Lewis Arquette Actor Herm 1 1000014
Chris Bass Actor Lodge Patron 1 1000021
Shirley Harris Actor Lodge Customer 1 1000022
Christopher Kinsman Actor Irate Customer 1 1000023
Andy Prosky Actor Grill Chef 1 1000024
Christine Spiotta Actor Woman in Crowd 1 1000020
Sierra Somerville Actor Girl in Arcade 1 1000019
Britt Leach Actor Reg 1 1000015
Cliff Bemis Actor Boat Yard Owner 1 1000016
Paul Hansen Actor Hot Dog Vendor 1 1000017
Debra Lee Ortega Actor Dancing Biker Girl 1 1000018
Ric Waite Director of Photography n/a 120780 6000001
Robert C Thomas Director of Photography director of photography 2nd unit 120780 6000002
Nancy Mott Casting (extras) 179 10000002
Judith Weiner Casting n/a 179 10000001
Karen Semler Casting Associate casting assistant 160 10000003
Bruce A. Block Consultant film consultant 120784 12000001
Marilyn Vance-Straker Costume Designer n/a 169 13000001
Louis Mann Assistant Art Director art direction assistant 315 9000007
Mike Higelmire Lead Person leadman 120957 9000006
John H Anderson Set Decorator n/a 165 9000002
Sharon Busset Set Designer n/a 202 9000003
Gary Kudroff Set Dresser n/a 197 9000004
John A Scott III Set Dresser n/a 197 9000005
Silvio Scarano Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Greg A Hall Costumes costumer(men) 120828 13000003
Rick Stratton Makeup makeup 2nd unit 353 13000011
Julie Steffes Makeup (body) 353 13000010
Rob Bottin Special Makeup Effects n/a 120881 13000012
James A Borgardt ADR Editor n/a 220 14000001
Doreen A Dixon ADR Editor ADR editor supervisor 220 14000002
Alan Friedman Makeup n/a 353 13000009
Ben Nye Jr. Makeup n/a 353 13000008
Elinor C Bardach Costumes costumer(woman) 120828 13000004
Gala Autumn Costumes costumer(woman) 120828 13000005
Dione Taylor Hair hairstyles 120794 13000006
Carlo O O'Connell Hair hairstyles 120794 13000007
John W Corso Production Designer n/a 164 9000001
Maggie Ostroff Music Editor music editor assistant 214 8000003
Susan C Ingram Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000010
Matthew Alper Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000009
Richard F Tschudin Assistant Camera Operator assistant camera 2nd unit 120849 6000011
Joseph Castagnoli Assistant Camera Operator assistant camera 2nd unit 120849 6000012
Kris Gregg Assistant Camera Operator assistant camera 2nd unit 120849 6000013
William Clevenger Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000008
Rickey Mention Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000007
Rick Neff Camera Operator n/a 239 6000003
Roger Gebhard Camera Operator n/a 239 6000004
Dick Colean Camera Operator camera operator 2nd unit 239 6000005
Richard Waite Camera film loader 120798 6000006
Gemma LaMana Photography stills 120835 6000014
Tom Rolf Editor n/a 172 7000001
Anita Brandt Burgoyne Assistant Editor n/a 203 7000008
Francine Fleishman Assistant Editor n/a 203 7000009
Thomas Newman Music n/a 120781 8000001
Tom Kramer Music Editor n/a 214 8000002
Vicki Hiatt Assistant Editor n/a 203 7000007
Jean Caperonis Assistant Editor n/a 203 7000006
William Gordean Editor n/a 172 7000002
Seth Flaum Editor n/a 172 7000003
Jacqueline Cambas Editing n/a 120901 7000004
Ray Sabo Negative Cutting negative cutter 120852 7000005
Dan Aykroyd Actor Roman 1 1000001
Synopsis
Chet Ripley, a hard-working family man, packs up his family for a vacation at a lakeside resort in the mountains. However, any hope at peace and tranquility is squashed the moment Roman, his obnoxious brother-in-law, shows up with his wife and kids. Chet does his best to keep his patience and try to enjoy the wilderness, but due to Roman's constant annoying presence, the vacation can't end soon enough for the Ripleys.