Brotherhood of the Rose

Brotherhood of the Rose
Type TV MiniSeries
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 43mins.
Genres Adventure, Action, Spy
Keywords N/A
Status Completed
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Robert Mitchum Actor John Eliot 1 1000001
Peter Strauss Actor Saul Grisman 1 1000002
Connie Sellecca Actor Erika Bernstein 1 1000003
David Morse Actor Chris Kilmoonie 1 1000004
M. Emmet Walsh Actor Hardy 1 1000005
James B Sikking Actor Felix 1 1000006
Michael Vendrell Actor Mario 1 1000007
James Hong Actor Colonel Chan 1 1000008
Ian Harrop Actor Malenov 1 1000009
Martyn Sanderson Actor Percival Landish 1 1000010
Brett Williams Actor Castor 1 1000011
Robert Taylor Actor Pollux 1 1000012
Nick Enright Actor Graham 1 1000013
Rhys McConnochie Actor Orlik 1 1000014
David Baxter Actor Kochouby 1 1000015
Bill Johnson Actor Kovshuk 1 1000016
Frank Whitten Actor Father Janin 1 1000017
Ken Blackburn Actor n/a 1 1000018
Chic Littlewood Actor n/a 1 1000019
Bobby Gould Actor n/a 1 1000020
Alan Farquahar Actor n/a 1 1000021
Ernie Stanley Actor n/a 1 1000022
Norman Forsey Actor n/a 1 1000023
Stig Eldred Actor n/a 1 1000024
Sasi Smillie Actor n/a 1 1000025
David Cole Actor n/a 1 1000026
Phil Gordon Actor n/a 1 1000027
Pete Morgan Actor n/a 1 1000028
Stirling Silliphant Executive Producer n/a 174 3000001
Marvin J Chomsky Producer n/a 3 3000002
Gy Waldron Screenplay n/a 120778 4000001
David Morrell Source Material (from novel) ("Brotherhood of the Rose") 120793 4000002
D Scott Easton Production Manager n/a 305 5000001
Murray Newey Production Manager (New Zealand) 305 5000002
Brian Giddens Assistant Director n/a 163 5000003
Paul Grinder Assistant Director n/a 163 5000004
Jessica Hobbs Assistant Director n/a 163 5000005
Dorothy J Bailey Post-Production Supervisor n/a 120796 5000006
Kate White Location Manager n/a 193 5000007
Liz DiFiore Location Manager n/a 193 5000008
Frank Tudisco Script Supervisor n/a 191 5000009
Tamai Sinclair Facilities Supervisor facilities manager 120948 5000010
James Bartle Director of Photography n/a 120780 6000001
Dave Williamson Camera Operator n/a 239 6000002
Ian Jones Camera Operator n/a 239 6000003
John Mahaffie Camera Operator n/a 239 6000004
Mike Fuller Camera cameraman 120798 6000005
Mark Olsen Focus Puller n/a 332 6000006
William B Stitch Editor film editor 172 7000001
Sean Lambert Assistant Editor assistant film editor 203 7000002
Laurence Rosenthal Music n/a 120781 8000001
Roy Prendergast Music Editor music editor supervisor 214 8000002
Laurence Rosenthal Song Performer n/a 120788 8000004
David Copping Production Designer n/a 164 9000001
Rick Kofoed Art Director art direction 183 9000002
Mark Robins Art Assistant assistant art direction 120974 9000003
Hank McCann Casting n/a 179 10000001
Michael Lynch Casting (Australia) 179 10000002
Brad R Loman Costume Designer n/a 169 13000001
Mitchell Kenney Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Christine West Costumes costumer 120828 13000003
Pascal Satet Hair hairstyles 120794 13000004
Will MacKenzie Makeup Artist n/a 120801 13000005
Violette Fontaine Makeup Supervisor n/a 517 13000006
Gail Clark ADR Editor ADR editor supervisor 220 14000001
Stephen Buckland Boom Operator n/a 215 14000002
Wayne Artman Rerecording Mixer n/a 120856 14000003
Tom Beckert Rerecording Mixer n/a 120856 14000004
Tom Dahl Rerecording Mixer n/a 120856 14000005
James Troutman Sound Editor sound editor supervisor 229 14000006
Patrick Bietz Sound Editor n/a 229 14000007
Duke Brown Sound Editor n/a 229 14000008
Duncan Burns Sound Editor n/a 229 14000009
Michael P Cook Sound Editor n/a 229 14000010
Edward M Hirsch Sound Editor n/a 229 14000011
Adam Johnston Sound Editor n/a 229 14000012
Carin Rogers Sound Editor n/a 229 14000013
Warren Smith Sound Editor n/a 229 14000014
Marty Stein Sound Editor n/a 229 14000015
Clancy Troutman Sound Editor n/a 229 14000016
Mike Westgate Sound Mixer n/a 230 14000017
Chris McKenzie Lighting Technician n/a 120907 15000001
Raza McGinn Key Grip n/a 263 15000002
Kevin Riley Best Boy bestboy electric 120885 15000003
Dick Dixon Production Accountant n/a 282 16000001
Maurice Kendon Accountant (New Zealand) 120802 16000002
Janine Dickins Accountant payroll accountant 120802 16000003
Diane English Assistant Production Accountant n/a 120902 16000004
Fred Lerner Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Peter Bell Stunt Coordinator (New Zealand) 120804 19000002
Michael Vendrell Stunts martial arts choreography 240 19000003
John Parker Construction Coordinator n/a 276 21000001
John Miles Construction Coordinator n/a 276 21000002
Ali Hunter Catering n/a 120954 22000001
Rick H Josephsen Special Effects Coordinator n/a 241 23000001
Ken Nosack Special Effects Assistant n/a 514 23000002
John Dankell Property Master n/a 120805 24000001
Paul Duliers Property Master n/a 120805 24000002
Liz Jackson Assistant (to Marvin J Chomsky) 120820 25000001
George Zammit Assistant assistant armorer 120820 25000002
Graeme Sinclair Transportation Manager n/a 121030 25000003
Neil Cervin Other focus puller 120795 26000001
Yvonne Yaconelli Other production administrator coordinator(New Zealand) 120795 26000002
Catherine Madigan Other production administrator coordinator(New Zealand) 120795 26000003
Bryan Burns Other armorer 120795 26000004
Janet Klee Other production secretary 120795 26000005
Robin Allen Other action vehicles 120795 26000006
Don Spary Other helicopter coordinator 120795 26000007
Synopsis
A two-part miniseries about two orphans raised as brothers by a top CIA operative and trained to be assassins in the high-stakes world of international espionage. When the brothers themselves become assassination targets, they soon realize their surrogate father has thrust them into a deadly game of cat-and-mouse with global power hanging in the balance.