Resurrecting the Champ (2007)

Resurrecting the Champ
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 51mins.
Genres Drama, Adaptation, Sports, Biopic
Keywords article, boxing, journalism
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Julianna Raye Song Performer ("Every Eden") 120788 8000025
Rob Siewert Construction Metal Fabricator 120900 21000005
Julianna Raye Song ("Land of Quiet Poems") 120859 8000010
Rod Lurie Song ("Land of Quiet Poems") 120859 8000009
Eric Bryson Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Steve Cummins Legal Services Paralegal(Yari Film Group) 120857 18000006
Kim Gawryluk Assistant Production Accountant n/a 120902 16000013
Barbara Unrau Assistant Production Accountant n/a 120902 16000012
Elizabeth Bell Business Affairs Business & Legal Affairs Executive(Yari Film Group) 120792 18000001
Rochel Blachman Business Affairs Business & Legal Affairs Executive(Phoenix Pictures) 120792 18000002
Carol Chestnut Legal Counsel Canadian Production Counsel 120913 18000005
Susan Becker Assistant Production Accountant 1st Assistant Production Accountant 120902 16000011
Heenan Blaikie Legal Counsel Canadian Production Counsel 120913 18000003
Arthur Evrensel Legal Counsel Canadian Production Counsel 120913 18000004
Susan Wallis Production Insurance Insurance Service 120949 16000009
Jack Haddox Production Accountant n/a 282 16000001
Dennis Brown Finance Manager Chief Financial Officer(Yari Film Group) 120941 16000002
Dennis Baker Best Boy Electric (Denver Unit) 259 15000030
Mike Gould Best Boy Electric n/a 259 15000029
Mike Wieben Best Boy Grip Best Boy Rigging Grip(Denver Unit) 265 15000028
Bernd Stephan Finance Manager Controller(Yari Film Group) 120941 16000003
David Hutkin Finance Manager Production Financing(Imperial Capital Bank) 120941 16000004
Christina Born Production Insurance Insurance Service 120949 16000008
Kiante Elam Stunt Double (Champ) 120980 19000003
Laura Atkins Post-Production Accountant (Post Accountants Inc.) 120979 16000007
Kelli Gillam Post-Production Accountant (Post Accountants Inc.) 120979 16000006
Howard D Behar Finance Manager Production Finance Counsel 120941 16000005
Buckley Norris Production Insurance Insurance Service 120949 16000010
Cameron Bryson Stunt Double (Erik) 120980 19000005
Lorie-Lynn Miller Craft Service Craft Service Assistant 120903 22000002
Lynn Robertson Craft Service (Denver Unit) 120903 22000003
Laurel Hilton Craft Service n/a 120903 22000001
Kelly Coe Welder n/a 121059 21000007
Alfred Arndt Construction Set Construction 120900 21000004
Vance Wagner Catering Chef 120954 22000004
Kevin Colyn Catering Assistant Chef 120954 22000005
Michael Roderick Titles (Encore Hollywood) 120825 23000003
Amanda Paller Special Effects Assistant n/a 514 23000002
David Feldman Visual Effects Producer DI Producer(Encore Hollywood) 243 23000001
Ryan Chatfield Catering Assistant Chef 120954 22000006
Steve Pilon Carpenter Standby Carpenter 529 21000003
Howard LaClare Carpenter Scenic Carpenter 529 21000002
Angus McNeilly Stunts Boxer 240 19000008
Alex Rynn Stunts Boxer 240 19000007
Cody Thomson Stunt Double (Kenny) 120980 19000006
Garth Gunberg Best Boy Grip (Denver Unit) 265 15000027
Richard Reittie Stunts Boxer 240 19000009
Rick Jamerson Stunts Boxer 240 19000010
Rob Arndt Carpenter Head Carpenter 529 21000001
David Leader Wrangler n/a 121018 20000001
Mike Story Stunts Boxer 240 19000012
Matt Mychajliv Stunts Boxer 240 19000011
Sylvesta Stuart Stunt Double (Champ) 120980 19000004
Alison Rigby Best Boy Grip n/a 265 15000026
Dennis Singletary Looping Coordinator Loop Group 121122 14000019
Popeye V Looping Coordinator Loop Group 121122 14000020
David Rasner Looping Coordinator Loop Group 121122 14000018
Jonathan Nichols Looping Coordinator Loop Group 121122 14000017
Bob Neill Looping Coordinator Loop Group 121122 14000016
Jeremy Grody Rerecording Mixer n/a 120856 14000021
Scott Weber Rerecording Mixer n/a 120856 14000022
Jay Meagher Sound Mixer n/a 230 14000026
Trevor Jolly Sound Supervisor n/a 120883 14000027
Mark Allen Sound Editor Sound FX Editor 229 14000025
David Scharf Sound Cable Puller(Denver Unit) 120816 14000024
Giovanni Depaolis Sound Sound PA 120816 14000023
Jarret LeMaster Looping Coordinator Loop Group 121122 14000015
Erin Lander Looping Coordinator Loop Group 121122 14000014
Rick Partlow Foley Artist n/a 223 14000006
Isaac Harrison Foley Artist Assistant Foley Artist 223 14000007
Robert Abbott Boom Operator (Denver Unit) 215 14000005
Mike Markiw Boom Operator n/a 215 14000004
Peter Melnychuk Boom Operator n/a 215 14000003
Ron Ruzicka Foley Mixer n/a 224 14000008
June Christopher Looping Coordinator Loop Group 121122 14000009
Steve Kramer Looping Coordinator Loop Group 121122 14000013
Sandy Holt Looping Coordinator Loop Group 121122 14000012
Bridget Hoffman Looping Coordinator Loop Group 121122 14000011
Sarah Boyd Looping Coordinator Loop Group 121122 14000010
Jeremy Grody Sound Supervisor n/a 120883 14000028
Markus Innocenti Sound Editor Sound FX Editor 229 14000029
Justin Griesinger Grip (Denver Unit) 365 15000017
Andrew Thom Generator Operator Genny Operator 363 15000018
Bert Hedrick Grip (Denver Unit) 365 15000016
Chris Kosloski Grip n/a 365 15000015
Greg Fullalove Grip n/a 365 15000014
Terry Moses Generator Operator (Denver Unit) 363 15000019
Martin Keough Gaffer n/a 268 15000020
Clint Silzer Dolly Grip B Camera Dolly Grip 264 15000024
Wesley Gimore Crane Grip Satellite Crane Operator 121043 15000025
Tim Milligan Dolly Grip A Camera Dolly Grip 264 15000023
Justin Griesinger Electrician Electric(Denver Unit) 450 15000022
Ken Seagren Gaffer (Denver Unit) 268 15000021
Charles Koetke Grip n/a 365 15000013
Leroy Gilbert Key Grip (Denver Unit) 263 15000012
Aaron Stewart Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000004
Landin Walsh Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000005
Mike Dymock Rigging Electrician Rigging Lamp Operator 120958 15000003
Garth Gunberg Rigging Gaffer (Denver Unit) 120937 15000002
Gordon Schmidt Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Lee Smith Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000006
Scott Zuchowski Lighting Technician Lamp Operator(Denver Unit) 120907 15000007
John Adshead Key Grip n/a 263 15000011
Keith Banks Lighting Technician Rigging Lamp Operator(Denver Unit) 120907 15000010
Spencer Blessman Lighting Technician Lamp Operator(Denver Unit) 120907 15000009
Steve Van Ness Lighting Technician Lamp Operator(Denver Unit) 120907 15000008
Kelly Coe Graphics Fabricator 120826 23000004
Paul J Elliott Digital Effects Special Make-up Designer and Creator(MEL Inc.) 345 23000005
Carla Klein Driver (Denver Unit) 273 25000064
Ronald Longevitch Driver (Denver Unit) 273 25000065
Jim Gerwig Driver (Denver Unit) 273 25000063
Rita Schafer Driver Van Driver(Denver Unit) 273 25000062
Stephen H Davenport Driver Camera Car Driver(Denver Unit) 273 25000061
Joseph Tooming Driver (Denver Unit) 273 25000066
Darryl Mags Driver (Denver Unit) 273 25000067
Jennifer M Russell Other First Hand 120795 26000001
Bert Hedrick Other Condor Operator 120795 26000002
Edward Carrillo Coordinator n/a 528 25000070
John Jaramillo Driver (Denver Unit) 273 25000069
Phillip Helman Jr. Driver (Denver Unit) 273 25000068
Randy Zacuruk Driver Camera Car Driver 273 25000060
Steven Shayler Driver n/a 273 25000059
Debbie Porter Driver n/a 273 25000051
Bruce McGregor Driver n/a 273 25000052
Fred Dunphy Driver Set Dec Driver 273 25000050
Max Radford Driver 48' Electric Truck Driver 273 25000049
Doss Griffiths Driver Cable Truck Driver 273 25000048
Cheryl Banasiak Driver n/a 273 25000053
Sharon M Collard Driver n/a 273 25000054
Rene Poissant Driver n/a 273 25000058
Kio Ota Driver n/a 273 25000057
Carla Klepper Driver n/a 273 25000056
Don Hart Driver n/a 273 25000055
Spencer Blessman Other Condor Operator(Denver Unit) 120795 26000003
Susan Muir Other Completion Guarantor 120795 26000004
Marisa L Willcockson Security Police Officer(Denver Unit) 120951 26000021
Brett L Willcockson Security Police Officer(Denver Unit) 120951 26000022
Benjamin Peters Security Guard 120951 26000020
Jonathan Hurdman Security Guard 120951 26000019
Dave Hawes Security Guard 120951 26000018
Tim Pulford Security Police Officer(Denver Unit) 120951 26000023
Kevin W Smolka Security Police Officer(Denver Unit) 120951 26000024
Nick Randolph Security Police Officer(Denver Unit) 120951 26000028
Patricia Johnson Publicity n/a 120789 29000001
Ryan Koenigsfeld Security Police Officer(Denver Unit) 120951 26000027
Kevin Kreuzer Security Police Officer(Denver Unit) 120951 26000026
Li Dion Dyson Security Police Officer(Denver Unit) 120951 26000025
Mary Joe Voorhees Security Guard 120951 26000017
Dianne Lynn Walker Security Guard 120951 26000016
Gary Wayne Robbins Security Guard 120951 26000008
Alvin Richard Schmunk Security Guard 120951 26000009
Peter William Gurr Security Security Coordinator 120951 26000007
Ashley Kravitz Other Production Clearance 120795 26000006
Greg Trattner Other Completion Guarantor 120795 26000005
Lyle F Buck Security Guard 120951 26000010
Bob Dunbar Security Guard 120951 26000011
Derrick Berting Security Guard 120951 26000015
Ely Pe Benito Security Guard 120951 26000014
Jimmy Leyden Security Guard 120951 26000013
John Bourque Security Guard 120951 26000012
Travis Slade Driver 48' Grip Truck Driver 273 25000047
R Wayne Luctkar Driver Camera Truck Driver 273 25000046
Michelle Reed Assistant (to Mr. Immerman) 120820 25000011
Rebecca Cutter Assistant (to Mr. Enright) 120820 25000012
Sharmila Gokel Assistant (to Mr. Brown) 120820 25000010
Shawn Renee-Cadichon Assistant (to Mr. Fischer) 120820 25000009
Ron Puckett Assistant (to Mr. Messer) 120820 25000008
Tyler Flewelling Production Assistant Location Production Assistant 275 25000013
Ed Huery Production Assistant Location Production Assistant 275 25000014
Samir Valeja Production Assistant (Denver Unit) 275 25000018
M Rachel Young Production Assistant (Denver Unit) 275 25000019
Zahra Karmali Production Assistant Location Production Assistant 275 25000017
Rhett Miller Production Assistant Location Production Assistant 275 25000016
Shannon Corrie Production Assistant Location Production Assistant 275 25000015
Douglas McKay Assistant (to Mr. Medavoy) 120820 25000007
Tim Marion Assistant (to Mr. Medavoy) 120820 25000006
Robin Bartlett-Asnicar Property Master Assistant Props Master(Denver Unit) 120805 24000004
Sherrie Wills Props Props Buyer 120817 24000005
Dylan Kiszlowski Property Master Props Master(Denver Unit) 120805 24000003
Ken Wills Property Master n/a 120805 24000002
Justin Onofriechuk Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Kelly Wills Props Props Trainee 120817 24000006
Alan Goss Assistant (to Mr. Lurie) 120820 25000001
Andrea Hanson Assistant (to Mr. Yari) 120820 25000005
Peter Rawlinson Assistant (to Mr. Frydman) 120820 25000004
Nathaniel Bennett Assistant (to Mr. Hartnett) 120820 25000003
Kyle "Ty" McCoy Assistant (to Mr. Jackson) 120820 25000002
Keith Price Production Assistant (Denver Unit) 275 25000020
Daniel Biggs Production Assistant (Denver Unit) 275 25000021
Ralph McCoy Driver Cast Driver 273 25000038
Shelley Crooks Driver Cast Driver 273 25000039
Felicita Owen Medic Set Medic(Denver Unit) 120966 25000037
Ian Melvin Kam Medic Paramedic 120966 25000036
Samantha Hughes Medic Paramedic 120966 25000035
Bill Styner Driver Shuttle Driver 273 25000040
Ray Breckenridge Driver Shuttle Driver 273 25000041
Tyler Miller Driver Star Trailer Driver 273 25000045
Woody Pound Driver Motor Home Driver 273 25000044
Doug Slupski Driver Motor Home Driver 273 25000043
Bruce A Milward Driver Honeywagon Driver 273 25000042
Leigh-Anne Graham Medic Paramedic 120966 25000034
Lorie-Lynn Miller Medic First Aid 120966 25000033
Dennis Steele Transportation Co-Captain (Denver Unit) 120973 25000025
Danny Klepper Transportation Coordinator n/a 271 25000026
Lawrence Gooch Transportation Co-Captain Co-Captain 120973 25000024
Grace Inez Klein Transportation Captain (Denver Unit) 272 25000023
Tom Lloyd Transportation Captain n/a 272 25000022
Phil Helman Sr. Transportation Coordinator (Denver Unit) 271 25000027
Rick Adams Post-Production Assistant n/a 120882 25000028
Laurel Hilton Medic First Aid 120966 25000032
Rik Milner Office Production Assistant n/a 120909 25000031
Melodi Petrigo-McGill Product Placement n/a 121058 25000030
John Jaramillo Production Mechanic(Denver Unit) 120824 25000029
Sandy Holt ADR Voice Casting n/a 2515 14000002
Julia Walker Wig Maker Wigs 121096 13000020
Allison Burnett Story By n/a 120779 4000006
J R Moehringer Source Material (from article: "Resurrecting the Champ") 120786 4000007
Michael Bortman Story By n/a 120779 4000005
Michael Bortman Screenplay (rewrite) 120778 4000004
Allison Burnett Screenplay (adaptation) 120778 4000003
Greg Babcock Unit Production Manager (Denver Unit) 182 5000001
James Spies Line Producer n/a 161 5000002
Vincent Gonzales Assistant Director (Denver Unit) 163 5000006
Robert P King Assistant Director (Denver Unit) 163 5000007
Travis McConnell Assistant Director T.A.D. 163 5000005
Katherine Ringer Assistant Director Third Assistant Director 163 5000004
Pierre Tremblay Assistant Director n/a 163 5000003
Jordy Randall Co-Producer n/a 170 3000011
Tom Cox Co-Producer n/a 170 3000010
Rod Lurie Producer n/a 3 3000002
Marc Frydman Producer n/a 3 3000003
Mike Medavoy Producer n/a 3 3000001
Rod Lurie Director n/a 2 2000001
George Green Actor Elway's Manager 1 1000055
Bob Yari Producer n/a 3 3000004
Arnold Messer Executive Producer n/a 174 3000005
Murray Ord Co-Producer n/a 170 3000009
Fred Zollo Executive Producer n/a 174 3000008
Louis Phillips Executive Producer n/a 174 3000007
Bradley Fischer Executive Producer n/a 174 3000006
John Portnoy Post-Production Supervisor (UpLoad Films) 120796 5000008
Darryl Solly Location Manager n/a 193 5000009
Schane Godon Assistant Camera 1st Assistant "B" Camera 233 6000006
Brigette Bennett Assistant Camera 2nd Assistant "B" Camera 233 6000007
Chris Bang Assistant Camera 2nd Assistant "A" Camera 233 6000005
Kirk Chiswell Assistant Camera 1st Assistant "A" Camera 233 6000004
Jarrett Craig Camera Operator "B" Camera Operator 239 6000003
Darick D'Ercole Assistant Camera A Camera 2nd A.C.(Denver Unit) 233 6000008
Gerald "Chooch" Paglaro Video Playback Playback Coordinator 505 6000009
Chris Large Photography Still Photographer 120835 6000013
Rusty Lowdermilk Video Assist/Playback Video Assist(Denver Unit) 120899 6000012
Karen Obertowich Video Playback Playback Trainee 505 6000011
Rob Doak Video Playback Video Assistant Playback 505 6000010
Damon Moreau Camera Operator "A" Camera Operator 239 6000002
Adam Kane Director of Photography n/a 120780 6000001
Adam Park Post-Production Post Production Executive(Yari Film Group) 120945 5000013
Jill Greenblatt Post-Production Manager of Post Production(Yari Film Group) 120945 5000014
Nancy McDonald Script Supervisor n/a 191 5000012
Julie Anne Moore Location Manager (Denver Unit) 193 5000011
Ryan Monaghan Location Manager Trainee Locations Manager 193 5000010
Jenn Godin Post-Production Coordinator (UpLoad Films) 120842 5000015
Jason Ninness Post-Production Coordinator Physical Production & Post Production Coordinator(Phoenix Pictures) 120842 5000016
Jay St Louis Assistant Location Manager n/a 194 5000020
Marla Touw Assistant Production Coordinator n/a 192 5000019
Sean K Smith Production Coordinator Trainee Production Coordinator 162 5000018
Hudson Cooley Production Coordinator n/a 162 5000017
Egerton Marcus Actor Montage Boxer #6 1 1000054
Ken Zilka Actor Montage Boxer #5 1 1000053
Chris Ippolito Actor Jaws 1 1000018
Jameson Trenholm Actor Runt 1 1000019
Kristen Shaw Actor Perlmutter 1 1000017
John Elway Actor Himself 1 1000016
Peter Skagen Actor Dunkin 1 1000015
Lori Ravensborg Actor Reporter #1 1 1000020
JW Carroll Actor Roselle 1 1000021
Terrence Morris Actor Hood 1 1000025
Hannah Stewart Actor Jenny 1 1000026
Sean Olsen Actor Police Officer #2 1 1000024
Chris Kelly Actor Police Officer #1 1 1000023
Larry Austin Actor Crony 1 1000022
Eugene Clark Actor Washburn 1 1000014
Stephen Strachan Actor Tillman 1 1000013
Kathryn Morris Actor Joyce 1 1000005
Rachel Nichols Actor Polly 1 1000006
Alan Alda Actor Metz 1 1000004
Teri Hatcher Actor Andrea Flak 1 1000003
Josh Hartnett Actor Erik 1 1000002
David Paymer Actor Whitley 1 1000007
Dakota Goyo Actor Teddy 1 1000008
Peter Coyote Actor Epstein 1 1000012
Harry J Lennix Actor Satterfield Jr. 1 1000011
Ryan McDonald Actor Kenny 1 1000010
Nick Sandow Actor Marcianno 1 1000009
Mitchell Frost Actor Jeremy 1 1000027
Kaya Coleman Actor Little Girl 1 1000028
Jake LaMotta Actor Himself 1 1000045
Glenn Hunter Actor Young Marciano 1 1000046
Jake Plummer Actor Himself 1 1000044
Pastor Alfred Rampersand Actor Minister 1 1000043
Tom Carey Actor Office Helper 1 1000042
Michael Gleaves Actor Quarterman 1 1000047
Dale Dye Actor The Wow Man 1 1000048
Duncan McLeod Actor Montage Boxer #4 1 1000052
Art Binkowski Actor Montage Boxer #3 1 1000051
Dexter Delves Actor Montage Boxer #2 1 1000050
Skerivet Daramola Actor Montage Boxer #1 1 1000049
Dennis Belair Actor 50's Referee 1 1000041
Roxanne Wong Actor Female in Newsroom 1 1000040
Troy Amos-Ross Actor Young Champ 1 1000032
David Trimble Actor Store Manager 1 1000033
Jesse Lipscombe Actor McCracken 1 1000031
Keenan Cheltenhan Actor Teenage Boy 1 1000030
Claire Davis Actor Teacher 1 1000029
Hugh Delaney Actor Announcer 1 1000034
Stafford Lawrence Actor Wealthy Man 1 1000035
Rod Lurie Actor Toby Eagleburger 1 1000039
Stacey Zurburg Actor Newsroom Editor 1 1000038
Ron Carothers Actor Champ's Cornerman 1 1000037
Suzanne Pringle Actor Woman with Kenny 1 1000036
Paul Tranton Photography Stills Photographer(Denver Unit) 120835 6000014
Carly Stinn Loader n/a 120956 6000015
Janet Powers Extras Casting Extras Casting Assistant 120851 10000008
Mara Stevens Extras Casting Extras Casting Assistant 120851 10000009
Mary Louise Drachenberg Extras Casting Extras Casting Assistant 120851 10000007
Christine Yanish Extras Casting Extras Casting Assistant 120851 10000006
Louise Mackiewicz Extras Casting Extras Casting Coordinator 120851 10000005
Roxanne Wong Extras Casting Extras Casting Assistant 120851 10000010
William J. Immerman Executive Chief Operating Officer(Yari Film Group) 120806 11000001
Christopher Trunkey Executive Chief Financial Officer(Phoenix Pictures) 120806 11000005
Diane Isaacs Executive Contract Administration Executive(Phoenix Pictures) 120806 11000006
Brad Jenkel Executive Executive Vice President, Creative Affairs(Yari Film Group) 120806 11000004
Buddy Enright Executive Senior Vice President, Physical Production(Yari Film Group) 120806 11000003
David Glasser Executive Chief Creative Officer(Yari Film Group) 120806 11000002
John McAlary Casting Assistant n/a 177 10000004
Kathleen Tomasik Black Casting Director n/a 157 10000003
Darcy Healy Lead Set Dresser Lead Dresser 121069 9000017
John Dambrauskas Greensman n/a 201 9000018
David Belcourt Painter Scenic Painter 200 9000016
Jeffrey Alan Anthony Painter Scenic Painter 200 9000015
Crystal Husum Painter Scenic Painter 200 9000014
Eugene Gogowich Greensman n/a 201 9000019
Thomas Yaremko Greensman n/a 201 9000020
Rhonda Fisekci Casting Director n/a 157 10000002
Candice Elzinga Casting Director n/a 157 10000001
Silvana Sacco Art Department Breakdown Artist 120843 9000022
Trevor Smith Assistant Art Director n/a 315 9000021
Shelly Strong Production Executive n/a 118216 11000007
Vicki L Sawyer Production Executive n/a 118216 11000008
Sharon Toohey Makeup n/a 353 13000013
Allan Apone Makeup Artist (to Samuel L. Jackson) 120801 13000014
Donna Fuller Makeup n/a 353 13000012
Joanne Preece Makeup 1st Assistant Make-Up 353 13000011
Gail Kennedy Makeup Make-Up Department Head 353 13000010
Zoltan Elek Makeup Artist (to Josh Hartnett) 120801 13000015
Dee Sandella Makeup Artist Key Make-Up Artist(Denver Unit) 120801 13000016
Samuel L. Jackson Actor Champ 1 1000001
Victoria Wood Wig Maker Wigs 121096 13000019
Marylee Herrmann Wardrobe Lead Set Wardrobe(Denver Unit) 120823 13000018
Allan Apone Special Makeup Effects Special Make-up Designer and Creator(MEL Inc.) 120881 13000017
Rosanne Reid Hair (Denver Unit) 120794 13000009
Jo-Dee Thomson Hair n/a 120794 13000008
Joey Podlubny Consultant Street Life Consultant 120784 12000001
Kathleen Morley Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Richard Glasser Music Executive (Yari Film Group) 121033 11000011
Malee Nerenhausen Production Executive (Yari Film Group) 118216 11000010
Linda Miller Production Executive (Yari Film Group) 118216 11000009
Wendy Partridge Costume Designer n/a 169 13000002
Gerry Dubbin Costume Supervisor Costume Set Supervisor 120895 13000003
Christine Harrison Hair 1st Assistant Hair 120794 13000007
Robert L Stevenson Hair Hair Artist(to Samuel L. Jackson) 120794 13000006
Iloe Flewelling Hair n/a 120794 13000005
Askia Won-Ling Jacob Costumer (to Samuel L. Jackson) 120880 13000004
Barb Chandler Painter Scenic Painter 200 9000013
Tim Campbell Painter Paint Coordinator 200 9000012
Larry Groupé Music Piano Solo 120781 8000003
Alice Wood Music Music Assistant 120781 8000004
Scott Van Dutton Composer Composer Assistant 120836 8000002
Larry Groupé Composer n/a 120836 8000001
Mara Safransky Assistant Editor Additional Assistant Editor(Post-Production) 203 7000005
Nick South Music Editor n/a 214 8000005
Greg Townley Music Engineer n/a 120837 8000006
Cici Porter Song ("My Story") 120859 8000012
Tommy Moers Song ("Brokenhearted Me") 120859 8000011
Kirby Anderson Song ("Zulu Segue") 120859 8000008
Kevin J Edelman Music Supervisor n/a 120872 8000007
Marilyn Adams Assistant Editor (Post-Production) 203 7000004
Maciek Malish Dialogue Editor n/a 204 7000003
Loc Hoang Film Lab DI Image Technician(Encore Hollywood) 120850 6000019
Stephen Peters Film Lab DI Coordinator(Encore Hollywood) 120850 6000020
Erin Dodgen Film Lab DI Assistant(Encore Hollywood) 120850 6000018
Jon Howard Film Lab DI Assistant(Encore Hollywood) 120850 6000017
Shane Evans Loader (Denver Unit) 120956 6000016
Daniel Aguilar Film and Electronic Laboratory Senior Conform Artist(Encore Hollywood) 121135 6000021
Gareth Cook Colorist Digital Intermediate Colorist(Encore Hollywood) 120920 6000022
Jeremy Grody Dialogue Editor n/a 204 7000002
Sarah Boyd Editor n/a 172 7000001
Ian Whitworth Camera Trainee n/a 120998 6000024
Royce Smith Color Timer Lab Color Timer 120921 6000023
Sharron March Song ("Tromboner") 120859 8000015
Neville Ivey Song ("Babe I Like Your Walk") 120859 8000016
Rhonda Nielsen Set Decorator Set Decorator Buyer 165 9000004
Bill Ives Art Director n/a 183 9000005
Alan McCullagh Set Decorator Assistant Set Decorator 165 9000003
Paul Healy Set Decorator n/a 165 9000002
Ken Rempel Production Designer n/a 164 9000001
Rob White Set Dresser n/a 197 9000006
Trent Breitkreutz Set Dresser n/a 197 9000007
Andy Krawiec Sculptor Sculptures and Mold 120910 9000011
Scott Wolfram Sculptor Sculptures and Mold 120910 9000010
Jason Coxworthy Set Dresser On Set Lead Dresser 197 9000009
Craig Lazdins Set Dresser n/a 197 9000008
The Ribeye Brothers Song Performer ("Roberto Duran") 120788 8000030
Lee Silver Song Performer ("Got Your Wealth") 120788 8000029
Jon Kleiman Song ("Roberto Duran") 120859 8000020
Shinjuku Zulu Song Performer ("Zulu Segue") 120788 8000021
Tim Cronin Song ("Roberto Duran") 120859 8000019
Lee Silver Song ("Got Your Wealth") 120859 8000018
Blake Hazard Song ("Ready Or Not") 120859 8000017
Chris Stills Song Performer ("Land of Quiet Poems") 120788 8000022
The Martiniques Song Performer ("Brokenhearted Me") 120788 8000023
The Submarines Song Performer ("Ready Or Not") 120788 8000028
Neville Ivey Song Performer ("Babe I Like Your Walk") 120788 8000027
Sharron March Song Performer ("Tromboner") 120788 8000026
Cici Porter Song Performer ("My Story") 120788 8000024
Trevor Jolly ADR Supervisor n/a 219 14000001
Synopsis
Struggling sports reporter Erik Kernan encounters a homeless man who calls himself "Champ"--only to determine that he is boxing legend Battling Bob Satterfield who was believed to have passed away long ago. Soon, reporting Champ's story becomes Erik's title shot. What begins as the young journalist's opportunity to revive Champ's story--and come out from under the shadow of both his wife and his father's success--becomes a very personal and life-altering journey, as it forces Erik to reexamine his own life and his relationship with his young son.