Star Trek (2009)

Star Trek
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 2hr 6mins.
Genres Adaptation, Adventure, Sequel, Sci-Fi
Keywords future, outer space, prequel, Star Trek (franchise), television series
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Chris Pine Actor James Tiberius Kirk 1 1000001
Zachary Quinto Actor Spock 1 1000002
John Cho Actor Hikaru Sulu 1 1000003
Ben Cross Actor Sarek 1 1000004
Bruce Greenwood Actor Captain Christopher Pike 1 1000005
Simon Pegg Actor Montgomery "Scotty" Scott 1 1000006
Winona Ryder Actor Amanda Grayson 1 1000007
Zoe Saldana Actor Nyota Uhura 1 1000008
Karl Urban Actor Leonard "Bones" McCoy 1 1000009
Anton Yelchin Actor Pavel Checkov 1 1000010
Eric Bana Actor Captain Nero 1 1000011
Leonard Nimoy Actor Spock Prime 1 1000012
Chris Hemsworth Actor George Kirk 1 1000013
Clifton Collins Actor Ayel 1 1000014
Jennifer Morrison Actor Winona Kirk 1 1000015
Greg Ellis Actor Chief Engineer Olson 1 1000016
Rachel Nichols Actor Gaila 1 1000017
Faran Tahir Actor Captain Robau 1 1000018
Antonio Elias Actor Officer Pitts 1 1000019
Sean Gerace Actor Tactical Officer 1 1000020
Randy Pausch Actor Kelvin Crew Member 1 1000021
Tim Griffin Actor Kelvin Engineer 1 1000022
Freda Foh Shen Actor Kelvin Helmsman 1 1000023
Katarzyna Kowalczyk Actor Kelvin Alien 1 1000024
Jason Brooks Actor Romulan Helmsman 1 1000025
Sonita Henry Actor Kelvin Doctor 1 1000026
Kelvin Yu Actor Medical Technician 1 1000027
Marta Martin Actor Medical Technician 1 1000028
Tavarus Conley Actor Kelvin Crew Member 1 1000029
Jeff Castle Actor Kelvin Crew Member 1 1000030
Billy Brown Actor Med Evac Pilot 1 1000031
Jimmy Bennett Actor Young James T Kirk 1 1000032
Greg Grunberg Actor Stepdad 1 1000033
Spencer Daniels Actor Johnny 1 1000034
Jeremy Fitzgerald Actor Iowa Cop 1 1000035
Zoe Chernov Actor Vulcan Student 1 1000036
Max Chernov Actor Vulcan Student 1 1000037
Jacob Kogan Actor Young Spock 1 1000038
James Henrie Actor Vulcan Bully 1 1000039
Colby Paul Actor Vulcan Bully 1 1000040
Cody Klop Actor Vulcan Bully 1 1000041
Akiva Goldsman Actor Vulcan Council Member 1 1000042
Anna Katarina Actor Vulcan Council Member 1 1000043
Douglas Tait Actor Long Face Bar Alien 1 1000044
Tony Guma Actor Lew the Bartender 1 1000045
Gerald Abrams Actor Barfly 1 1000046
James McGrath Actor Barfly 1 1000047
Jason Smith Actor Burly Cadet 1 1000048
Marcus Young Actor Burly Cadet 1 1000049
Robert Clendenin Actor Shipyard Worker 1 1000050
Darlene Tejeiro Actor Flight Officer 1 1000051
Reggie Lee Actor Test Administrator 1 1000052
Jeffrey Byron Actor Test Administrator 1 1000053
Jon Dixon Actor Simulator Tactical Officer 1 1000054
Tyler Perry Actor Admiral Richard Barnett 1 1000055
Ben Binswagner Actor Admiral James Komack 1 1000056
Margot Farley Actor College Council Stenographer 1 1000057
Paul McGillion Actor Barracks Officer 1 1000058
Lisa Vidal Actor Barracks Officer 1 1000059
Alex Nevil Actor Shuttle Officer 1 1000060
Kimberly Arland Actor Cadet Alien 1 1000061
Sufe Bradshaw Actor Cadet Alien 1 1000062
Jeff Chase Actor Cadet Alien 1 1000063
Charlie Haugk Actor Enterprise Crew Member 1 1000064
Nana Hill Actor Enterprise Crew Member 1 1000065
Michael Saglimbeni Actor Enterprise Crew Member 1 1000066
John Blackman Actor Enterprise Crew Member 1 1000067
Jack Millard Actor Enterprise Crew Member 1 1000068
Shaela Luter Actor Enterprise Crew Member 1 1000069
Sabrina Morris Actor Enterprise Crew Member 1 1000070
Michelle Parylak Actor Enterprise Crew Member 1 1000071
Oz Perkins Actor Enterprise Communiations Officer 1 1000072
Amanda Foreman Actor Hannity 1 1000073
Michael Berry Actor Romulan Tactical Officer 1 1000074
Lucia Rijker Actor Romulan Communications Officer 1 1000075
Pasha Lychnikoff Actor Romulan Commander 1 1000076
Matthew Beisner Actor Romulan Crew Member 1 1000077
Neville Page Actor Romulan Crew Member 1 1000078
Jesper Inglis Actor Romulan Crew Member 1 1000079
Marlene Forte Actor Transport Chief 1 1000080
Leonard Turner Actor Vulcan Elder 1 1000081
Mark Bramhall Actor Vulcan Elder 1 1000082
Ronald Hoiseck Actor Vulcan Elder 1 1000083
Irene Roseen Actor Vulcan Elder 1 1000084
Jeff O'Haco Actor Vulcan Elder 1 1000085
Scottie Thompson Actor Nero's Wife 1 1000086
Deep Roy Actor Keenser 1 1000087
Majel Roddenberry Actor Starfleet Computer 1 1000088
J.J. Abrams Director n/a 2 2000001
Damon Lindelof Producer n/a 3 3000001
J.J. Abrams Producer n/a 3 3000002
Bryan Burk Executive Producer n/a 174 3000003
Roberto Orci Executive Producer n/a 174 3000004
Alex Kurtzman Executive Producer n/a 174 3000005
Jeffrey Chernov Executive Producer n/a 174 3000006
David Witz Co-Producer n/a 170 3000007
David Baronoff Associate Producer n/a 171 3000008
Roberto Orci Screenplay (rewrite) 120778 4000001
Alex Kurtzman Screenplay (rewrite) 120778 4000002
Gene Roddenberry Source Material (from characters created by) 120786 4000005
Stratton Leopold Unit Production Manager n/a 182 5000001
David Witz Unit Production Manager n/a 182 5000002
Jeffrey Chernov Unit Production Manager n/a 182 5000003
Thomas Harper Unit Production Manager n/a 182 5000004
Debbie Schwab Production Supervisor n/a 307 5000005
Debra James Production Manager n/a 305 5000006
Jessica Teach Production Manager Senior Production Manager(Industrial Light & Magic) 305 5000007
Lisa Todd Production Manager (Industrial Light & Magic) 305 5000008
Katherine Farrar Production Manager (Industrial Light & Magic) 305 5000009
Dale Taylor Production Manager (Industrial Light & Magic) 305 5000010
Chrysta Burton Production Manager (Industrial Light & Magic) 305 5000011
Michelle Jacobs Production Manager Digital Production Manager(Digital Domain) 305 5000012
Thomas Harper Assistant Director n/a 163 5000013
Tommy Gormley Assistant Director n/a 163 5000014
David Waters Assistant Director n/a 163 5000015
Heather Grierson Assistant Director n/a 163 5000016
Hal Olofsson Assistant Director n/a 163 5000017
Danny Green Assistant Director n/a 163 5000018
David Berke Assistant Director n/a 163 5000019
Stephen Del Prete Assistant Director n/a 163 5000020
Debbi Bossi Post-Production Supervisor n/a 120796 5000021
Becky Brake Location Manager n/a 193 5000022
Dawn Gilliam Script Supervisor n/a 191 5000023
Nicole Cummins Script Supervisor n/a 191 5000024
Daniela Ovi Post-Production Coordinator n/a 120842 5000025
Carol Keith Production Coordinator n/a 162 5000026
Vickie Hsieh Production Coordinator n/a 162 5000027
Stacy Bissell Production Coordinator (Industrial Light & Magic) 162 5000028
Joseph Bell Production Coordinator (Industrial Light & Magic) 162 5000029
Hui Chang Production Coordinator (Industrial Light & Magic) 162 5000030
Cheng Shan Production Coordinator (Industrial Light & Magic) 162 5000031
Mike Cussack Production Coordinator (Industrial Light & Magic) 162 5000032
Lauren Pasternack DGA Trainee n/a 120878 5000033
Nicole Abranian DGA Trainee n/a 120878 5000034
Elizabeth Ingram Assistant Production Coordinator n/a 192 5000035
John Steckert Assistant Production Coordinator n/a 192 5000036
Julie Fay Assistant Production Coordinator n/a 192 5000037
Aaron Millar Assistant Location Manager n/a 194 5000038
Kyle Oliver Assistant Location Manager n/a 194 5000039
Brooks Bonstin Assistant Location Manager n/a 194 5000040
Kathy McCurdy Assistant Location Manager n/a 194 5000041
Shelly Spinks Assistant Location Manager n/a 194 5000042
Scott Trimble Assistant Location Manager n/a 194 5000043
Steve Woroniecki Assistant Location Manager n/a 194 5000044
Rob Swenson Assistant Location Manager n/a 194 5000045
Gavin Glennon Assistant Location Manager n/a 194 5000046
Dan Mindel Director of Photography n/a 120780 6000001
Robert McCleery Director of Photography n/a 120780 6000002
Pete Romano Director of Photography Underwater Director of Photography 120780 6000003
Colin Anderson Camera Operator Camera Operator/Steadicam 239 6000004
Phil Carr-Forster Camera Operator n/a 239 6000005
Andrew Rowlands Camera Operator Camera Operator/Stedicam 239 6000006
Dale Myrand Camera Operator n/a 239 6000007
Cindy Jones Video Playback Video Playback Producer(Cygnet Video Inc) 505 6000008
Daniel Moore Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000009
Peter Taylor Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000010
Tom Loewy Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000011
Jim Harling Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000012
John Connor Photography Assistant Photographer 120835 6000013
Jesse Roth Photography Assistant Photographer 120835 6000014
Wally Sweeterman Photography 1st Assistant Photographer 120835 6000015
Brad Peterman Photography 1st Assistant Photographer 120835 6000016
Mathew Kennedy Photography 2nd Assistant Photographer 120835 6000017
Zade Rosenthal Photography Still Photographer 120835 6000018
Serge Nofield Photography Assistant Photographer 120835 6000019
Brandon Cox Photography Assistant Photographer 120835 6000020
Dan Ming Photography 1st Assistant Photographer 120835 6000021
John Woodward Photography 2nd Assistant Photographer 120835 6000022
Christopher Garcia Photography 2nd Assistant Photographer 120835 6000023
Craig Bauer Loader Film Loader 120956 6000024
Anders Yarbrough Loader Film Loader 120956 6000025
Christopher Savides Grader Color Grader(Digital Domain) 121138 6000026
Greg Schmidt Film Lab Scorpio Head Operator 120850 6000027
Monte Swann Film Lab 24 Frame Supervising Engineer(Cygnet Video Inc) 120850 6000028
Alfred Ainsworth Film Lab 24 Frame Playback Engineer(Cygnet Video Inc) 120850 6000029
Todd Fullerton Film Lab 24 Frame Graphics Engineer(Cygnet Video Inc) 120850 6000030
Jared Rosen Film Lab 24 Frame Playback Operator(Cygnet Video Inc) 120850 6000031
Arin Artounian Film Lab 24 Frame Playback Operator(Cygnet Video Inc) 120850 6000032
James Baker Film Lab Digital Intermediate Assist(Company 3) 120850 6000033
Mike Chiado Film Lab Digital Intermediate Technologist(Company 3) 120850 6000034
Mark Van Horne Dailies Laboratory Dailies Supervisor(Fotokem) 120999 6000035
Greg Curry Colorist Video Dailies Colorist(Fotokem) 120920 6000036
Don Capoferri Color Timer Dailies Film Timer(Fotokem) 120921 6000037
Jim Passon Color Timer Deluxe Color Timer 120921 6000038
David Nowell Aerial Director of Photography n/a 121063 6000039
Maryann Brandon Editor n/a 172 7000001
Mary Markey Editor n/a 172 7000002
Rob Doolittle On-Line Editor (Company 3) 120811 7000003
Mary Nelson-Duerrstein Negative Cutter Negative Management 556 7000004
Julian Smirke Assistant Editor n/a 203 7000005
Lucyna Wojciechowski Assistant Editor n/a 203 7000006
Kerry Blackman Assistant Editor n/a 203 7000007
Michael Giacchino Music n/a 120781 8000001
Alexander Courage Music n/a 120781 8000002
Jerry Goldsmith Music n/a 120781 8000003
Booker White Music Music Preparation 120781 8000004
Tim Simonec Music Conductor Music Orchestrator and Conductor 120818 8000005
Andrea Datzman Music Coordinator Music Score Coordinator 206 8000006
Stephen Davis Music Editor n/a 214 8000007
Alex Levy Music Editor n/a 214 8000008
Michael Giacchino Original Music Orchestrations 120838 8000009
Jack Hayes Original Music Orchestrations 120838 8000010
Peter Boyer Original Music Orchestrations 120838 8000011
Larry Kenton Original Music Orchestrations 120838 8000012
Chad Seiter Original Music Orchestrations 120838 8000013
Richard Bronskill Original Music Orchestrations 120838 8000014
Chris Tilton Original Music Orchestrations 120838 8000015
Reggie Wilson Original Music Orchestra Contractor 120838 8000016
Dan Wallin Recording Music Recorder and Mixer 120578 8000017
Alexander Courage Song ("Theme From "Star Trek" Tv Series") 120859 8000018
Gene Roddenberry Song ("Theme From "Star Trek" Tv Series") 120859 8000019
Michael Diamond Song ("Sabotage") 120859 8000020
Adam Horovitz Song ("Sabotage") 120859 8000021
Adam Yauch Song ("Sabotage") 120859 8000022
Cyrano Jones Song ("Josh Greenstein") 120859 8000023
Cyrano Jones Song ("Awasoruk Jam") 120859 8000024
Doyle Bramhall Song ("Future Blues") 120859 8000025
Beastie Boys Song Performer ("Sabotage") 120788 8000026
Cyrano Jones Song Performer ("Josh Greenstein") 120788 8000027
Cyrano Jones Song Performer ("Awasoruk Jam") 120788 8000028
Doyle Bramhall Song Performer ("Future Blues") 120788 8000029
Bobbi Page Vocals Vocal Contrator 121032 8000030
Scott Chambliss Production Designer n/a 164 9000001
Karen Manthey Set Decorator n/a 165 9000002
Sara Gardner-Gail Set Decorator Set Decoration Buyer 165 9000003
Darlene Salinas Set Decorator Set Decorating Coordinator 165 9000004
Curt Beech Art Director n/a 183 9000005
Keith Cunningham Art Director n/a 183 9000006
Dennis Bradford Art Director n/a 183 9000007
Luke Freeborn Art Director n/a 183 9000008
Beat Frutiger Art Director n/a 183 9000009
Gary Kosko Art Director n/a 183 9000010
Jane Wuu Set Designer n/a 202 9000011
Billy Hunter Set Designer n/a 202 9000012
C Baker Set Designer n/a 202 9000013
Kevin Cross Set Designer n/a 202 9000014
Andrea Dopaso Set Designer n/a 202 9000015
Scott Herbertson Set Designer n/a 202 9000016
Joseph Hiura Set Designer n/a 202 9000017
Dawn Manser Set Designer n/a 202 9000018
Harry Otto Set Designer n/a 202 9000019
Anne Porter Set Designer n/a 202 9000020
Andrew Reeder Set Designer n/a 202 9000021
Richard Bennett Storyboard Artist n/a 199 9000022
Eric Lozano Set Dresser n/a 197 9000023
Hector Gonzalez Set Dresser On-Set Dresser 197 9000024
Courtney Andersen Set Dresser n/a 197 9000025
Christopher Larsen Set Dresser n/a 197 9000026
Greg Lynch Set Dresser n/a 197 9000027
Robert Sica Set Dresser n/a 197 9000028
Richard Andrade Set Dresser n/a 197 9000029
Ronald Sica Set Dresser n/a 197 9000030
Antonio Andraus Set Dresser n/a 197 9000031
Merdyce McClaran Set Dresser n/a 197 9000032
Ryan Steffen Set Dresser n/a 197 9000033
Marcus Epps Set Dresser n/a 197 9000034
Eric Ramirez Set Dresser n/a 197 9000035
John Marshall Sculptor Foreperson 120910 9000036
Leo Rijn Sculptor n/a 120910 9000037
Bruce Smith Painter Paint Supervisor 200 9000038
Robert Papegaay Painter Paint Foreperson 200 9000039
Robert Campbell Painter Paint Foreperson 200 9000040
Scott Shordon Painter Paint Foreperson 200 9000041
Toby Swinehart Painter Paint Foreperson 200 9000042
Sean Sult Painter Production Painter 200 9000043
Michael Volz Painter Production Painter 200 9000044
Andy Flores Painter on-Set Painter 200 9000045
Jeff Frost Model Maker n/a 121081 9000046
Scott Bailey Leadman n/a 433 9000047
Scott Bobbitt Lead Person n/a 120957 9000048
Jeffrey Brown Greensman Chief Greensperson 201 9000049
Bryan McBrien Greensman Greens Foreperson 201 9000050
Tom Safron Greensman Greensperson 201 9000051
John Eaves Conceptual Illustrator Concept Illustrator 121006 9000052
Paul Ozzimo Conceptual Illustrator Concept Illustrator 121006 9000053
Ryan Church Concept Artist n/a 120911 9000054
James Clyne Concept Artist n/a 120911 9000055
Jorge Almeida Concept Artist (OOOII) 120911 9000056
Warren Fu Concept Artist (Industrial Light & Magic) 120911 9000057
Jerome Moo Concept Artist (Industrial Light & Magic) 120911 9000058
David Yee Concept Artist (Industrial Light & Magic) 120911 9000059
Amanda Moss Assistant Set Decorator n/a 316 9000060
Aaron Haye Assistant Art Director n/a 315 9000061
Christine Youngstrom Art Department Coordinator n/a 195 9000062
Max Daly Art Department Art Department Researcher 120843 9000063
Amy Lamendola Art Department Art Department Researcher 120843 9000064
April Webster Casting n/a 179 10000001
Alyssa Weisberg Casting n/a 179 10000002
Maryellen Aviano-Roberts Casting Background Casting Coordinator 179 10000003
Carla Lewis Casting Associate Background Casting Associate 160 10000004
Bonita Deneen Casting Assistant n/a 177 10000005
Simone Chavoor Casting Assistant n/a 177 10000006
Chrissie England Executive Senior Staff(Industrial Light & Magic) 120806 11000001
Lynwen Brennan Executive Senior Staff(Industrial Light & Magic) 120806 11000002
Miles Perkins Executive Senior Staff(Industrial Light & Magic) 120806 11000003
Janet Lewin Executive Senior Staff(Industrial Light & Magic) 120806 11000004
Vicki Dobbs Beck Executive Senior Staff(Industrial Light & Magic) 120806 11000005
Curt Miyashiro Executive Senior Staff(Industrial Light & Magic) 120806 11000006
Jackie Lee Executive Digital Intermediate Accountant Executive(Company 3) 120806 11000007
Terry Clotiaux Executive in Charge of Production (Digital Domain) 118217 11000008
Kent Demaine Creative Executive Creative(OOOII) 120932 11000009
Brad Weston Studio Executive (Paramount Pictures) 120875 11000010
George Drakoulias Consultant Music Consultant 120784 12000001
Marc Okrand Consultant Romulan and Vulcan Language Consultant 120784 12000002
Carolyn Porco Consultant Science Consultant 120784 12000003
Brandon Fayette Consultant Bad Robot Visual Effects Consultant 120784 12000004
Richard Massey Consultant Font Consultant 120784 12000005
Sean Gerace Research Researcher 458 12000006
Stacy Caballero Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Michael Kaplan Costume Designer n/a 169 13000002
Brian Valenzuela Costume Illustrator n/a 121134 13000003
Phillip Boutte Costume Illustrator n/a 121134 13000004
Linda Matthews Costume Supervisor n/a 120895 13000005
Stacia Lang Costume Supervisor Specialty Costume Supervisor 120895 13000006
Carrie Arakaki Costumer n/a 120880 13000007
Adrienne Greshock Costumer n/a 120880 13000008
Bega Metzner Costumer n/a 120880 13000009
Amelia Buhrman Costumer n/a 120880 13000010
Bernadine Morgan Costumer n/a 120880 13000011
Brenda Ware Costumer n/a 120880 13000012
Mustapha Mimis Costumer n/a 120880 13000013
William Traetta Costumer Specialty Costumer 120880 13000014
Kacy Treadway Costumer Specialty Costumer 120880 13000015
Joseph Collins Costumer Specialty Costumer 120880 13000016
Deborah Ambrosino Costumer Specialty Costumer 120880 13000017
Kerry Deco Costumer Specialty Costumer 120880 13000018
Maurice Polinski Costumer Specialty Costumer 120880 13000019
Valfor D'Ambershay Costumer Specialty Costumer 120880 13000020
David Roesler Costumer Specialty Costumer 120880 13000021
Bethan Land Costumer Specialty Costumer 120880 13000022
Esther Lopez Costumes Tableperson 120828 13000023
Van Hua Costumes Tableperson 120828 13000024
Seda Tufenkjian Costumes Tableperson 120828 13000025
Terry Baliel Hair Hair Department Head 120794 13000026
Lana Heying Hair Stylist n/a 120799 13000027
Jason Green Hair Stylist n/a 120799 13000028
Jules Holdren Hair Stylist n/a 120799 13000029
Leslie Sungail Key Costumer n/a 351 13000030
Hilary Niederer Key Costumer n/a 351 13000031
Mindy Hall Makeup Makeup Department Head 353 13000032
Dave Snyder Makeup Artist n/a 120801 13000033
Carol Collini Makeup Artist n/a 120801 13000034
Debra Coleman Makeup Artist n/a 120801 13000035
Kimberly Felix Makeup Artist n/a 120801 13000036
Richard Alonzo Makeup Artist Makeup Effects Artist 120801 13000037
Mark Garbarino Makeup Artist Makeup Effects Artist 120801 13000038
David Dupuis Makeup Artist Makeup Effects Artist 120801 13000039
Richard Redlefsen Makeup Artist n/a 120801 13000040
Rebecca Alling Makeup Artist n/a 120801 13000041
Ned Neidhardt Makeup Artist n/a 120801 13000042
Ron Pipes Makeup Artist n/a 120801 13000043
Brian Sipe Makeup Artist n/a 120801 13000044
Jamie Kelman Makeup Artist n/a 120801 13000045
Jay Wejebe Makeup Artist n/a 120801 13000046
Greg Funk Makeup Artist n/a 120801 13000047
Andrew Clement Makeup Artist n/a 120801 13000048
Bonita DeHaven Makeup Artist n/a 120801 13000049
Ken Neiderbaumer Makeup Artist n/a 120801 13000050
Margaret Prentice Makeup Artist n/a 120801 13000051
Marianna Elias Makeup Artist n/a 120801 13000052
Miho Suzuki Makeup Effects Makeup Effects Lab Technician: Proteus Makeup FX 120935 13000053
Clint Zoccoli Makeup Effects Sculptor: Proteus Makeup FX 120935 13000054
Steve Buscaino Makeup Effects Makeup Effects Technician 120935 13000055
Rob Freitas Makeup Effects Makeup Effects Technician 120935 13000056
Scott Gamble Makeup Effects Makeup Effects Technician 120935 13000057
Lisa Doyle Set Costumer n/a 121008 13000058
Myron Baker Set Costumer n/a 121008 13000059
Shelli Nishino Set Costumer n/a 121008 13000060
Sue Crosby Set Costumer n/a 121008 13000061
Steve Constancio Set Costumer n/a 121008 13000062
David Perrone Set Costumer n/a 121008 13000063
Gilbert Zamorano Set Costumer n/a 121008 13000064
Don Lanning Special Makeup Effects n/a 120881 13000065
Joel Harlow Special Makeup Effects Vulcans and Romulans Creator 120881 13000066
Dodson Elliott Tailor Cutter/Fitter 120990 13000067
Nina Badrak Tailor Cutter/Fitter 120990 13000068
Leslie Miller Tailor Cutter/Fitter 120990 13000069
Phyllis Thurber-Moffitt Wardrobe Dyer/Ager 120823 13000070
Ada Akaji Wardrobe Dyer/Ager 120823 13000071
Leticia Sandoval Wardrobe Dyer/Ager 120823 13000072
Varsenik Antonyan Wardrobe Draper 120823 13000073
Hermine Keossian Wardrobe Draper 120823 13000074
Varsenik Korkhmazyan Wardrobe Draper 120823 13000075
Madline Hana Wardrobe Draper 120823 13000076
Mary Jegalian Wardrobe Draper 120823 13000077
Elizabeth Markosyan Wardrobe Draper 120823 13000078
Fahima Atrouni Wardrobe Draper 120823 13000079
Hasmig Karagiosian Wardrobe Draper 120823 13000080
Antonina Grib Wardrobe Draper 120823 13000081
Kannie Avakyan Wardrobe Draper 120823 13000082
Barney Burman Wardrobe Aliens Designed and Creator 120823 13000083
Natasha Paczkowski Wardrobe Assistant Manufacturing Foreperson 120809 13000084
Bob Baron ADR Mixer n/a 227 14000001
Bob Deschaine ADR Mixer n/a 227 14000002
Charleen Richards ADR Mixer n/a 227 14000003
Kerry Williams ADR Supervisor n/a 219 14000004
Caitlin McKenna ADR Voice Casting n/a 2515 14000005
Daniel Irwin ADR/Dialogue Editor Dialogue Supervisor 120939 14000006
Laura Harris ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000007
Victor Ennis Assistant Sound Editor n/a 222 14000008
Paul Flinchbaugh Assistant Sound Editor n/a 222 14000009
Branden Spencer Assistant Sound Editor n/a 222 14000010
Michael Piotrowski Boom Operator n/a 215 14000011
Patrick Martens Boom Operator n/a 215 14000012
Thomas Small Foley Foley Supervisor 120961 14000013
Sarah Monat Foley Artist n/a 223 14000014
Robin Harlan Foley Artist n/a 223 14000015
Randy Singer Foley Mixer n/a 224 14000016
Bill Stein Recording Engineer Re-Recording Engineer(20th Century Fox Studios) 120942 14000017
Paul Pavelka Recording Engineer Re-Recording Engineer(20th Century Fox Studios) 120942 14000018
Paul Massey Rerecording Mixer n/a 120856 14000019
Anna Behlmer Rerecording Mixer n/a 120856 14000020
Andy Nelson Rerecording Mixer n/a 120856 14000021
David Giammarco Rerecording Mixer n/a 120856 14000022
David Raymond Sound Utility Sound 120816 14000023
Ann Scibelli Sound Designer n/a 120915 14000024
Tim Walston Sound Designer n/a 120915 14000025
Harry Cohen Sound Designer n/a 120915 14000026
Scott Gershin Sound Designer n/a 120915 14000027
Geoffrey Rubay Sound Designer n/a 120915 14000028
David Barbee Sound Editor n/a 229 14000029
Ben Wilkins Sound Editor n/a 229 14000030
Mark Ormandy Sound Editor n/a 229 14000031
Charlie Campagna Sound Editor n/a 229 14000032
Ben Burtt Sound Effects Special Sound Effects and Montage 120868 14000033
Peter Devlin Sound Mixer n/a 230 14000034
Phillip Palmer Sound Mixer n/a 230 14000035
Tim Gomillion Sound Recordist Recordist(20th Century Fox Studios) 331 14000036
Dennis Rogers Sound Recordist Recordist(20th Century Fox Studios) 331 14000037
Matt Patterson Sound Recordist Recordist(20th Century Fox Studios) 331 14000038
Mark Stoeckinger Supervising Sound Editor n/a 328 14000039
Alan Rankin Supervising Sound Editor n/a 328 14000040
Rick Rader Rigging Grip Company Rigging Grip 120944 15000001
Danny Andres Rigging Grip n/a 120944 15000002
Ted Eachus Rigging Grip n/a 120944 15000003
Jaime Heintz Rigging Grip n/a 120944 15000004
Philip Noble Rigging Grip n/a 120944 15000005
Albert Bagley Rigging Grip n/a 120944 15000006
Adam Erler Rigging Grip n/a 120944 15000007
Rick Johnson Rigging Grip n/a 120944 15000008
Nolan Pratt Rigging Grip n/a 120944 15000009
James DeGeeter Rigging Grip n/a 120944 15000010
Jason Erler Rigging Grip n/a 120944 15000011
George Kallimanis Rigging Grip n/a 120944 15000012
Rick Pratt Rigging Grip n/a 120944 15000013
Jared Dewitt Rigging Grip n/a 120944 15000014
William Gilleran Rigging Grip n/a 120944 15000015
Gary Louzon Rigging Grip n/a 120944 15000016
Ignacio Woolfolk Rigging Grip n/a 120944 15000017
John Manocchia Rigging Electrician Chief Rigging Electrican 120958 15000018
Edward Cox Rigging Electrician n/a 120958 15000019
Richard Burkus Rigging Electrician n/a 120958 15000020
Gomidas Demerjian Rigging Electrician n/a 120958 15000021
Johnny Gutierrez Rigging Electrician n/a 120958 15000022
Richard Maldonado Rigging Electrician n/a 120958 15000023
Joel Ruiz Rigging Electrician n/a 120958 15000024
Craig Campbell Rigging Electrician n/a 120958 15000025
Bradley Emmons Rigging Electrician n/a 120958 15000026
Steve Hastings Rigging Electrician n/a 120958 15000027
Marc Marino Rigging Electrician n/a 120958 15000028
Stephen Saunders Rigging Electrician n/a 120958 15000029
James Cox Rigging Electrician n/a 120958 15000030
Sean Emmons Rigging Electrician n/a 120958 15000031
Ken Longballa Rigging Electrician n/a 120958 15000032
Victor Mendoza Rigging Electrician n/a 120958 15000033
Anthony Van Dyk Rigging Electrician n/a 120958 15000034
John Davies Rigging Electrician n/a 120958 15000035
Earl Gayer Rigging Electrician n/a 120958 15000036
Dickinson Luke Rigging Electrician n/a 120958 15000037
David Neale Rigging Electrician n/a 120958 15000038
Jesse Mather Lighting Technician Fixtures Technician 120907 15000039
Tim Speed Lighting Technician Fixtures Technician 120907 15000040
Phil Hardt Lighting Technician Fixtures Technician 120907 15000041
Tom Gibson Grip Company Grip 365 15000042
Jason Talbert Grip Company Grip 365 15000043
Jack Chouchanian Grip n/a 365 15000044
Bobby Arredondo Grip n/a 365 15000045
Jon Funk Grip n/a 365 15000046
Mike Salamone Grip n/a 365 15000047
Joe Macaluso Grip n/a 365 15000048
Don Domino Grip n/a 365 15000049
Philippe Meyer Grip n/a 365 15000050
Tommy Donald Grip n/a 365 15000051
David Salamone Grip n/a 365 15000052
Sean Slattery Grip n/a 365 15000053
Hilary Klym Grip Company Rigging Grip 365 15000054
Alex Cruz Grip Company Grip 365 15000055
Arnold Pena Grip Company Grip 365 15000056
Alexander Gage Grip n/a 365 15000057
Josh Kuykendall Grip n/a 365 15000058
Anthony Mollicone Grip n/a 365 15000059
Rico Priem Grip n/a 365 15000060
George Kallimanis Grip n/a 365 15000061
Anthony Marra Grip n/a 365 15000062
David Slodki Generator Operator Dimmer Operator 363 15000063
Joshua Thatcher Generator Operator Dimmer Operator 363 15000064
Bryan Booth Generator Operator Dimmer Operator 363 15000065
Jimmy Ellis Electrician n/a 450 15000066
Jimmy Harritos Electrician n/a 450 15000067
Daniel Hawking Electrician n/a 450 15000068
Duane Katz Electrician n/a 450 15000069
Doug Kieffer Electrician n/a 450 15000070
William Streit Electrician n/a 450 15000071
Hootly Weedn Electrician n/a 450 15000072
Al DeMayo Electrician Fixtures Foreperson 450 15000073
Michael Visencio Electrician Fixtures Sub Foreperson 450 15000074
Jerry Gregoricka Electrician n/a 450 15000075
Anthony Gudino Electrician n/a 450 15000076
Jose Harb Electrician n/a 450 15000077
Kyle Kovacs Electrician n/a 450 15000078
Jonathan Wiener Electrician n/a 450 15000079
Larry Sweet Dolly Grip Dolly Grip Operator 264 15000080
Michael Wahl Dolly Grip Dolly Grip Operator 264 15000081
Sean Devine Dolly Grip n/a 264 15000082
Brian McPherson Crane Grip Technocrane Operator 121043 15000083
Christopher Prampin Chief Lighting Technician n/a 357 15000084
Chris Weigand Chief Lighting Technician n/a 357 15000085
Adam Harrison Chief Lighting Technician n/a 357 15000086
Morten Petersen Chief Lighting Technician n/a 357 15000087
Troy Webb Chief Lighting Technician n/a 357 15000088
David Atkinson Production Accountant n/a 282 16000001
Sandra White Accountant Construction Accountant 120802 16000002
Debi West Accountant Payroll Accountant 120802 16000003
Maggie Martin Accountant Payroll Accountant 120802 16000004
Mike Suh Accountant Accounting Assistant 120802 16000005
Carrie Carnevale Accountant Accounting Assistant 120802 16000006
Elizabeth Probst Accountant Payroll Accountant 120802 16000007
Antonio Freire Accountant Visual Effects Accountant(Digital Domain) 120802 16000008
Kathy Petty Production Auditor n/a 120815 16000009
Kelley Baker Assistant Accountant n/a 120950 16000010
Joseph Borrelli Assistant Accountant n/a 120950 16000011
Kristy Gomez Assistant Accountant n/a 120950 16000012
Diana Mejia Assistant Accountant n/a 120950 16000013
Dijana Camaj Assistant Accountant n/a 120950 16000014
Robin Williams Assistant Accountant n/a 120950 16000015
Vic Armstrong Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Joe Box Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Terry Jackson Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Robert Alonzo Stunt Performer Fight Choreographer 120981 19000004
Ilram Choi Stunts n/a 240 19000005
Craig Jensen Stunts n/a 240 19000006
Kimberly Murphy Stunts n/a 240 19000007
Jon Braver Stunts n/a 240 19000008
Chrissy Weathersby Stunts n/a 240 19000009
Marcus Young Stunts n/a 240 19000010
Mike Massa Stunts n/a 240 19000011
Courtney Munch Stunts n/a 240 19000012
Ben Bray Stunts n/a 240 19000013
Christopher Torres Stunts n/a 240 19000014
Paul Lacovara Stunts n/a 240 19000015
Dan Plum Stunts n/a 240 19000016
Jim Palmer Stunts n/a 240 19000017
Dennis Keiffer Stunts n/a 240 19000018
Zack Duhame Stunts n/a 240 19000019
Steve Blalock Stunts n/a 240 19000020
Susan Purkhiser Stunts n/a 240 19000021
Mark Chadwick Stunts n/a 240 19000022
Joe Quinto Stunts n/a 240 19000023
Daniel Arrias Stunts n/a 240 19000024
Kofi Yiadom Stunts n/a 240 19000025
Eddie Perez Stunts n/a 240 19000026
Dorenda Moore Stunts n/a 240 19000027
Rob Mars Stunts n/a 240 19000028
Heidi Moneymaker Stunts n/a 240 19000029
Peter Epstein Stunts n/a 240 19000030
Michael Mukatis Stunts n/a 240 19000031
Sala Baker Stunts n/a 240 19000032
Dennis Scott Stunts n/a 240 19000033
Victor Paguia Stunts n/a 240 19000034
Chris Palermo Stunts n/a 240 19000035
Jade Quon Stunts n/a 240 19000036
Brian Oerly Stunts n/a 240 19000037
Mike Gunther Stunts n/a 240 19000038
Mike Snyder Stunts n/a 240 19000039
Austin Priester Stunts n/a 240 19000040
Damion Poitier Stunts n/a 240 19000041
Dixwell Stillman Construction Foreman General Foreperson 277 21000001
Johnny Barbera Construction Foreman Chief Labor Foreperson 277 21000002
Mark Magraudy Construction Foreman Tool Person 277 21000003
Glenn Braun Construction Foreman Foreperson 277 21000004
Lonnie Haspel Construction Foreman Foreperson 277 21000005
Sebastian Milito Construction Coordinator n/a 276 21000006
Tony Wright Construction Construction Buyer 120900 21000007
Jared Trepepi Plasterer Plasterer Supervisor 121097 21000008
Brian Fernandez Plasterer Plasterer Foreperson 121097 21000009
Matthew Fuchs Plasterer Plasterer Foreperson 121097 21000010
Michael Kehoe Craft Service n/a 120903 22000001
Chris Sweeney Craft Service n/a 120903 22000002
Peter Chase Craft Service n/a 120903 22000003
Roger Guyett Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Russell Earl Visual Effects Supervisor (ILM) 249 23000002
Eddie Pasquarello Visual Effects Supervisor (Industrial Light & Magic) 249 23000003
Kelly Port Visual Effects Supervisor (Digital Domain) 249 23000004
Stefano Trivelli Visual Effects Supervisor (Digital Domain) 249 23000005
Edson Williams Visual Effects Supervisor (Lola VFX) 249 23000006
David Dozoretz Visual Effects Supervisor Senior Previsualization Supervisor(Persistence of Vision Digital Entertainment) 249 23000007
Burt Dalton Special Effects Supervisor n/a 545 23000008
Dale Ettema Special Effects Supervisor Special Effects Shop Operations Supervisor 545 23000009
William Aldridge Special Effects Supervisor Special Effects Set Supervisor 545 23000010
Brian Pohl Special Effects Supervisor Previsualization Supervisor(Persistence of Vision Digital Entertainment) 545 23000011
Shari Hanson Visual Effects Producer n/a 243 23000012
Jeff Olson Visual Effects Producer (ILM) 243 23000013
Jill Brooks Visual Effects Producer (ILM) 243 23000014
Gretchen Libby Visual Effects Producer Executive Producer(Industrial Light & Magic) 243 23000015
Julian Levi Visual Effects Producer (Digital Domain) 243 23000016
Jamie Venable Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(Digital Domain) 243 23000017
Eric Withee Visual Effects Producer (Digital Domain) 243 23000018
Thomas Nittmann Visual Effects Producer (Lola VFX) 243 23000019
Ryan Zuttermeister Visual Effects Producer Visual Effects Associate Producer(Lola VFX) 243 23000020
Stefan Sonnenfeld Visual Effects Producer Executive Producer/Colorist(Company 3) 243 23000021
Nick Monton Visual Effects Producer Digital Intermediate Producer(Company 3) 243 23000022
Missy Papageorge Visual Effects Producer Producer(Company 3) 243 23000023
Elana Livneh Visual Effects Editor Visual Effects Assistant Editor 614 23000024
Greg Hyman Visual Effects Editor (Industrial Light & Magic) 614 23000025
Kevin Laneave Visual Effects Editor (Digital Domain) 614 23000026
Francisco Ramirez Visual Effects Editor (Digital Domain) 614 23000027
David Greene Special Effects Foreman Special Effects Shop Foreperson 250 23000028
Terry Chapman Special Effects Foreman n/a 250 23000029
Dan Cangemi Special Effects Foreman n/a 250 23000030
Steve Cremin Special Effects Foreman n/a 250 23000031
Greg Curtis Special Effects Foreman n/a 250 23000032
David Kelsey Special Effects Foreman n/a 250 23000033
Jeff Jarvis Special Effects Foreman n/a 250 23000034
Clay Pinney Special Effects Foreman n/a 250 23000035
Tom Elder-Groebe Visual Effects Visual Effects Coordinator 419 23000036
Matt Baume Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000037
Benjamin Chua Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000038
John Giang Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000039
David Owen Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000040
Michael Sanders Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000041
Terran Benveniste Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000042
Jennifer Coronado Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000043
Larry Hoki Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000044
Erik Pampel Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000045
Cathleen Carden Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000046
Rachel Galbraith Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000047
Christine Loo Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000048
Nikita Patel Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000049
Marilyn Chan Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000050
George Gambetta Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000051
Alejandro Melendez Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000052
Andrew Russell Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000053
Marci Velando Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000054
Sean Bittinger Visual Effects Technical Support(Industrial Light & Magic) 419 23000055
Brian Cantwell Visual Effects Technical Support(Industrial Light & Magic) 419 23000056
Elona Musha Visual Effects Technical Support(Industrial Light & Magic) 419 23000057
Bron Barry Visual Effects Visual Effects Production Coordinator(Digital Domain) 419 23000058
Chad Hofteig Visual Effects Previsualization Artist(Persistence of Vision Digital Entertainment) 419 23000059
Kevin Aguirre Visual Effects Previsualization Artist(Persistence of Vision Digital Entertainment) 419 23000060
Andre Taft Visual Effects Previsualization Artist(Persistence of Vision Digital Entertainment) 419 23000061
Seth Cobb Visual Effects Previsualization Artist(Persistence of Vision Digital Entertainment) 419 23000062
Jason Hall Visual Effects Previsualization Artist(Persistence of Vision Digital Entertainment) 419 23000063
Simon Halpern Visual Effects Previsualization Artist(Persistence of Vision Digital Entertainment) 419 23000064
Robert Rossoff Visual Effects Previsualization Artist(Persistence of Vision Digital Entertainment) 419 23000065
Patrick Rodriguez Visual Effects Previsualization Artist(Persistence of Vision Digital Entertainment) 419 23000066
Ben Nelson Visual Effects Previsualization Artist(Persistence of Vision Digital Entertainment) 419 23000067
Brian Magner Visual Effects Previsualization Artist(Persistence of Vision Digital Entertainment) 419 23000068
Amy Vatanakul Visual Effects Previsualization Artist(Persistence of Vision Digital Entertainment) 419 23000069
Nick Markel Visual Effects Previsualization Supervisor(The Third Floor) 419 23000070
Austin Bonang Visual Effects Previsualization Artist(The Third Floor) 419 23000071
Dorian Bustamante Visual Effects Previsualization Artist(The Third Floor) 419 23000072
Eric Carney Visual Effects Previsualization Artist(The Third Floor) 419 23000073
Albert Cheng Visual Effects Previsualization Artist(The Third Floor) 419 23000074
Mark Nelson Visual Effects Previsualization Artist(The Third Floor) 419 23000075
Clark James Special Effects Technician n/a 242 23000076
Albert Delgado Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000077
Arnold Peterson Special Effects Technician n/a 242 23000078
Jay Bartus Special Effects Technician n/a 242 23000079
Jon Djanrelian Special Effects Technician n/a 242 23000080
Jim Jolley Special Effects Technician n/a 242 23000081
Jesse Orozco Special Effects Technician n/a 242 23000082
Jonathan Tang Special Effects Technician n/a 242 23000083
Doug Calli Special Effects Technician n/a 242 23000084
Jeremiah Cooke Special Effects Technician n/a 242 23000085
Eric Dressor Special Effects Technician n/a 242 23000086
Joseph Judd Special Effects Technician n/a 242 23000087
Jeff Pepiot Special Effects Technician n/a 242 23000088
Richard Ratliff Special Effects Technician n/a 242 23000089
Curtis Decker Special Effects Technician n/a 242 23000090
Dennis Drozdowski Special Effects Technician n/a 242 23000091
Edward Kennedy Special Effects Technician n/a 242 23000092
Bryan Phillips Special Effects Technician n/a 242 23000093
Tony VanDenecker Special Effects Technician n/a 242 23000094
Paul Kavanagh Animation Supervisor (ILM) 120918 23000095
Richard Bluff Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000096
Jay Cooper Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000097
Gerald Gutschmidt Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000098
Cyrus Jam Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000099
Mark Nettleton Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000100
Damian Steel Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000101
David Weitzberg Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000102
Matt Brumit Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000103
Raul Essig Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000104
Jeff Grebe Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000105
Katrin Klaiber Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000106
Daniel Pearson Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000107
Chad Taylor Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000108
Grady Cofer Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000109
Leandro Estebecorena Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000110
Jen Howard Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000111
Francois Lambert Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000112
Jason Rosson Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000113
Todd Vaziri Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000114
Brian Connor Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000115
Conny Fauser Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000116
Polly Ing Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000117
Gregory Salter Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000118
John Walker Animation Supervisor Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 120918 23000119
Steve Aplin Animation Supervisor Animation Sequence Lead(Industrial Light & Magic) 120918 23000120
Derrick Carlin Animation Supervisor Animation Sequence Lead(Industrial Light & Magic) 120918 23000121
Colin Benoit Animation Supervisor Animation Sequence Lead(Industrial Light & Magic) 120918 23000122
Alex Jaeger XFX art direction Visual Effects Art Director(Industrial Light & Magic) 121153 23000123
Yanick Dusseault XFX art direction Visual Effects Art Director(Industrial Light & Magic) 121153 23000124
Dave August Software Engineer Senior Developer(OOOII) 121071 23000125
Peter Bogatsky Software Engineer Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000126
Jayesh Dalal Software Engineer Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000127
Charlie Ledogar Software Engineer Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000128
Selma Sabera Software Engineer Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000129
Leah Brooks Software Engineer Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000130
Jason Griger Software Engineer Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000131
Brian McGraw Software Engineer Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000132
Toh Zijing Software Engineer Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000133
Chantell Brown Software Engineer Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000134
Maura Hogan Software Engineer Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000135
Kaz Mori Software Engineer Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000136
Tommy Burnette Software Engineer Research & Development(Industrial Light & Magic) 121071 23000137
Andre Mazzone Software Engineer Research & Development(Industrial Light & Magic) 121071 23000138
Dan Piponi Software Engineer Research & Development(Industrial Light & Magic) 121071 23000139
Jennifer Suter Software Engineer Research & Development(Industrial Light & Magic) 121071 23000140
Vivek Verman Software Engineer Research & Development(Industrial Light & Magic) 121071 23000141
Beth D'Amato Rotoscope Animator Roto and Paint Supervisor(Industrial Light & Magic) 121082 23000142
Viviana Kim Rotoscope Animator Digital Rotoscope/Paint Lead(Digital Domain) 121082 23000143
Ian Harris Rotoscope Animator Digital Rotoscope/Paint Artist(Digital Domain) 121082 23000144
Junko Schugardt Rotoscope Animator Roto Artist(Digital Domain) 121082 23000145
Laura Murillo Rotoscope Animator Roto Artist(Digital Domain) 121082 23000146
Janice Barlow Rendering Artist Digital Plate Restoration(Digital Domain) 121098 23000147
Don Lanning Modelmaker Sculptor: Proteus Make-up FX Team 120919 23000148
Bruce Holcomb Modelmaker Digital Model Supervisor(Industrial Light & Magic) 120919 23000149
Giovanni Nakpil Modelmaker Digital Model Supervisor(Industrial Light & Magic) 120919 23000150
Chris Stoski Matte Painter Digital Matte Supervisor(Industrial Light & Magic) 120959 23000151
Ron Woodall Matte Painter Viewpaint Supervisor(Industrial Light & Magic) 120959 23000152
Vanessa Cheung Matte Painter Digital Matte Painter(Digital Domain) 120959 23000153
Cathy Morin Matte Painter Digital Texture Painter(Digital Domain) 120959 23000154
Ben Neall Matte Painter Digital Texture Painter(Digital Domain) 120959 23000155
Rocco Gidffre Matte Painter Matte Artist(Digital Domain) 120959 23000156
Michelle Moen Matte Painter Matte Artist(Digital Domain) 120959 23000157
Matt Gilson Matte Painter Digital Matte Painter(Lola VFX) 120959 23000158
Andrew Kramer Main Title Design n/a 120925 23000159
Terry Chostner Layout Artist Layout Supervisor(Industrial Light & Magic) 120869 23000160
Clint Schultz Graphic Designer n/a 120860 23000161
Michael DiComo Digital Effects Artist Digital Production Supervisor(Industrial Light & Magic) 120960 23000162
Dan Akers Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000163
Al Bailey Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000164
Chris Bayz Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000165
Matthew Blackwell Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000166
Amanda Braggs Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000167
Michaela Calanchini-Carter Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000168
Mark Casey Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000169
Cheah Chee Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000170
Michael Cordova Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000171
Kalene Dunsmoor Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000172
Simon Fillat Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000173
Christian Foucher Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000174
Tau Gerber Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000175
David Gottlieb Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000176
Tyler Ham Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000177
Jeff Hatchel Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000178
David Hirschfield Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000179
Ryan Hopkins Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000180
Danny Janevski Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000181
Mathew Krentz Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000182
John LeGrande Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000183
Jennifer MacKenzie Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000184
Jon Alexander Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000185
Katharine Baird Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000186
Kevin Bell Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000187
Jeremy Bloch Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000188
Steve Braggs Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000189
Owen Calouro Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000190
Lanny Cermak Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000191
Peter Chesloff Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000192
Chris Crowell Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000193
Selwyn Eddy Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000194
Shine Fitzner Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000195
David Fuhrer Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000196
Angela Giannoni Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000197
Bryant Griffin Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000198
Craig Hammack Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000199
Wendy Hendrickson-Ellis Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000200
David Hisanaga Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000201
Christopher Horvath Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000202
Patrick Jarvis Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000203
Drew Klausner Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000204
Marshall Krasser Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000205
Melissa Lin Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000206
Dev Mannemela Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000207
Okan Ataman Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000208
Chris Balog Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000209
Jill Berger Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000210
Aron Bonar Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000211
James Brown Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000212
Marshall Candland Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000213
Kien Chan Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000214
Paul Churchill Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000215
Peter Demarest Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000216
Katharine Evans Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000217
Jason Fleming Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000218
Robb Gardner Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000219
Tim Gibbons Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000220
David Gutman Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000221
Giles Hancock Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000222
Neil Herzinger Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000223
Sherry Hitch Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000224
Dave Howe Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000225
Jeff Johnson Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000226
Susan Klausner Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000227
Kimberly Lashbrook Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000228
Noll Linsangan Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000229
Patrik Marek Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000230
Trang Bach Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000231
Daniel Bayona Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000232
Jason Billington Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000233
Daniel Bornstein Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000234
Kela Cabrales Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000235
Tami Carter Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000236
Kai Chang Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000237
Michael Conte Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000238
Eran Dinour Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000239
Dan Feinstein Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000240
Tim Fortenberry Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000241
Grantland Gears Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000242
Bill Gilman Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000243
Christian Haley Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000244
David Hanks Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000245
Shawn Hillier Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000246
Zain Homer Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000247
Jiri Jacknowitz Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000248
Stephen Kennedy Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000249
Justin Kosnikowski Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000250
Asier Lavina Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000251
Michael Logan Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000252
David Marsh Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000253
Tia Marshall Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000254
Regan McGee Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000255
Christopher Miller Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000256
Michelle Motta Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000257
Brett Northcutt Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000258
Kevin Page Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000259
Zoltan Pogonyi Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000260
Ricardo Ramos Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000261
Shane Roberts Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000262
Jeff Saltzman Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000263
Misty Segura Barbour Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000264
Ken Sjogren Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000265
David Sullivan Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000266
Stephanie Taubert Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000267
Lee Uren Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000268
Ronnie Williams Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000269
Mark Youngren Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000270
Marcel Martinez Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000271
Vicky McCann Snyder Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000272
Jack Mongovan Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000273
Betsy Mueller Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000274
Ben O'Brien Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000275
Scott Palleiko Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000276
Jason Porter Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000277
Satish Ratakonda Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000278
Matthew Robinson Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000279
Sean Schur Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000280
Paul Sharpe Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000281
Ryan Smith Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000282
Andre Surya Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000283
Alan Travis Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000284
Bruce Vecchitto Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000285
Dan Wheaton Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000286
Dean Yurke Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000287
Didier Mathieu Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000288
Scott Mease Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000289
Carlos Monzon Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000290
Tim Mueller Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000291
Saro Orfali Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000292
Frank Petterson Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000293
Pedro Pozo Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000294
Michael Rich Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000295
Elsa Rodriguez Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000296
Frederic Schmidt Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000297
Amy Shepard Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000298
Sam Stewart Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000299
Jeff Sutherland Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000300
Alex Tropiec Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000301
David Washburn Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000302
John Whisnant Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000303
Rita Zimmerman Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000304
Kevin May Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000305
Joseph Metten Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000306
Katie Morris Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000307
Melissa Mullin Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000308
Akira Orikasa Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000309
Phil Pham Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000310
Scott Prior Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000311
Anthony Rispoli Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000312
Barry Safley Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000313
Eric Schweickert Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000314
John Sigurdson Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000315
Russ Sueyoshi Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000316
Masahiko Tani Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000317
Yusei Uesugi Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000318
Talmage Watson Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000319
Jeff Wozniak Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000320
Darren Poe Digital Effects Artist Digital Effects Supervisor(Digital Domain) 120960 23000321
Ted Andre Digital Effects Artist Digital Compositing Lead(Digital Domain) 120960 23000322
Dan Cobbett Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000323
Aruna Inversin Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000324
Olivier Sarda Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000325
Steve Fagerquist Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000326
Jeff Kim Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000327
Craig Simms Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000328
Joe Farrell Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000329
Paul Kulikowski Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000330
Florian Strobl Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000331
Scott Gastellu Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000332
Mike Ocoboc Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000333
Navjit Gill Digital Effects Artist Digital Production Administrator(Digital Domain) 120960 23000334
Nabil Schiantarelli Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000335
Jan Chilliers Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000336
Lawrence Littleton Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000337
Brian Nugent Digital Effects Artist Inferno Artist(Lola VFX) 120960 23000338
Sean Wallitsch Digital Effects Artist Inferno Artist(Lola VFX) 120960 23000339
Casey Allen Digital Effects Artist Inferno Artist(Lola VFX) 120960 23000340
Trent Claus Digital Effects Artist Inferno Artist(Lola VFX) 120960 23000341
Chris Ingersoll Digital Effects Artist Inferno Artist(Lola VFX) 120960 23000342
Clark Parkhurst Digital Effects Artist Inferno Artist(Lola VFX) 120960 23000343
Michael Kennen Digital Effects Digital Artist(Industrial Light & Magic) 345 23000344
Kenneth Bailey Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000345
Brian Clark Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000346
John Goodson Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000347
Jean-Claude Langer Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000348
Steven Sauers Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000349
Leigh Barbier Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000350
Rene Garcia Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000351
Greg Jonkajtys Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000352
Scott May Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000353
Renita Taylor Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000354
Timothy Brakensiek Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000355
Maurizio Giglioli Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000356
Greg Killmaster Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000357
James Orara Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000358
Howie Weed Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000359
brad De Caussin Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000360
Bridget Goodman Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000361
Robert Kosai Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000362
Brian Paik Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000363
Meagan Condito Digital Effects Digital Coordinator(Digital Domain) 345 23000364
Brian Holligan Digital Effects Digital Coordinator(Digital Domain) 345 23000365
Lou Pecora Compositing Supervisor (Digital Domain) 120928 23000366
Neville Page Character Design Delta Vega Creatures, Romulans, Insect and Aliens Designer 485 23000367
James Tooley Character Animation Creature Supervisor(Industrial Light & Magic) 622 23000368
Karin Cooper Character Animation Creature Supervisor(Industrial Light & Magic) 622 23000369
Charles Aad Character Animation Character Look Development Lead(Digital Domain) 622 23000370
Rick Grandy Character Animation Character Set-up Lead(Digital Domain) 622 23000371
George Saavedra Character Animation Character Set-up Artist(Digital Domain) 622 23000372
Marcus LeVere CGI Artist CG Artist(Digital Domain) 120986 23000373
Joakim Arnesson CG Supervisor (Industrial Light & Magic) 779 23000374
Tom Fejes CG Supervisor (Industrial Light & Magic) 779 23000375
Hilmar Koch CG Supervisor (Industrial Light & Magic) 779 23000376
Nigel Sumner CG Supervisor (Industrial Light & Magic) 779 23000377
Paul Palop CG Supervisor (Digital Domain) 779 23000378
Melanie Okamura CG Supervisor CG Modeling Lead(Digital Domain) 779 23000379
B Christian CG Supervisor CG Modeling Artist(Digital Domain) 779 23000380
Raul Dominguez CG Supervisor CG Modeling Artist(Digital Domain) 779 23000381
David Sanchez CG Supervisor CG Modeling Artist(Digital Domain) 779 23000382
Bernard Ceguerra CG Supervisor CG Lighting Artist(Digital Domain) 779 23000383
Shaun Comly CG Supervisor CG Lighting Artist(Digital Domain) 779 23000384
Kevin Sears CG Supervisor CG Lighting Artist(Digital Domain) 779 23000385
Steve Norton CG Supervisor CG Modelor(Digital Domain) 779 23000386
Tory Mercer Animator Sequence Supervisor(Industrial Light & Magic) 483 23000387
Michael Omagat Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000388
Makoto Koyama Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000389
Rick O'Connor Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000390
C Easton Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000392
Chris Mitchell Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000393
Steve Rawlins Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000394
Tim Waddy Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000395
Jean-Denis Haas Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000396
Erik Morgansen Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000397
Greg Towner Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000398
Andy Wong Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000399
Geoff Hemphill Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000400
Marla Newall Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000401
Delio Tramontozzi Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000402
Erik Gamache Animator Animation Lead(Digital Domain) 483 23000403
Steve Avoujageli Animator CG Effects Animator(Digital Domain) 483 23000404
Eric Zimmermann Animator CG Effects Animator(Digital Domain) 483 23000405
Paul Luna 3-D Artist (OOOII) 120965 23000406
David Niednagel 3-D Artist 3D Integration Lead(Digital Domain) 120965 23000407
Shelley Courte 3-D Artist 3D Integration Artist(Digital Domain) 120965 23000408
Alfredo Ramirez 3-D Artist 3D Integration Artist(Digital Domain) 120965 23000409
Martin Kloner Visual Effects Editor n/a 614 23000410
D Stubblefield Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Joseph Bergman Assistant Property Master n/a 120969 24000002
Russell Bobbitt Property Master n/a 120805 24000003
Stephen McCumby Property Master n/a 120805 24000004
Earl Thielen Props n/a 120817 24000005
Stephen McCumby Props n/a 120817 24000006
Eric Kagan Props n/a 120817 24000007
Jeff Ogg Props Prop Manufacturing Supervisor 120817 24000008
Jeff Khachadoorian Props Propmaker Foreperson 120817 24000009
Robert Raineri Props Propmaker 120817 24000010
Paul Presham Props Propmaker 120817 24000011
Brian Barnhart Props Propmaker 120817 24000012
Jason Rosene Props Propmaker 120817 24000013
Darryll Dodson Props Propmaker 120817 24000014
Brian Thoman Props Propmaker 120817 24000015
Jack Jennings Props Propmaker 120817 24000016
Paul Wright Props Propmaker 120817 24000017
Jim Henry Props Propmaker Foreperson 120817 24000018
Casey Morgan Props Propmaker Foreperson 120817 24000019
Dale Gordon Props Propmaker Foreperson 120817 24000020
Steven Pacheco Props Propmaker Foreperson 120817 24000021
Sasha Madzar Props Propmaker Foreperson 120817 24000022
Jim Roach Props Propmaker Foreperson 120817 24000023
Scott Mizagaites Props Propmaker Foreperson 120817 24000024
Richard Rose Props Propmaker Foreperson 120817 24000025
Charles Blackwell Props Propmaker 120817 24000026
Lucky Hoerner Props Propmaker 120817 24000027
David McKlveen Props Propmaker 120817 24000028
Mark Annis Props Propmaker 120817 24000029
David Brenner Props Propmaker 120817 24000030
Anthony Imperato Props Propmaker 120817 24000031
Edward Price Props Propmaker 120817 24000032
Steven Getz Props Propmaker 120817 24000033
Anthony Centonze Props Propmaker 120817 24000034
Mark Joyce Props Propmaker 120817 24000035
Jeffrey Valdez Props Propmaker 120817 24000036
William McCarley Props Propmaker 120817 24000037
Tony Chavez Props Propmaker 120817 24000038
Sergey Mazurov Props Propmaker 120817 24000039
Bobby Vaughn Props Propmaker 120817 24000040
Desmond O'Regan Props Propmaker 120817 24000041
Gustavo Ferreyra Props Prop Shop Supervisor(Star Trek Avionics) 120817 24000042
Bruce Giddens Props Propmaker(Star Trek Avionics) 120817 24000043
Jameson Levin Props Propmaker(Star Trek Avionics) 120817 24000044
Michael Meade Props Propmaker(Star Trek Avionics) 120817 24000045
Anthony McNamara Props Propmaker(Star Trek Avionics) 120817 24000046
Lucinda Foy Props Propmaker(Star Trek Avionics) 120817 24000047
Lynn Garrido Props Propmaker(Star Trek Avionics) 120817 24000048
Gilbert Draper Props Propmaker(Star Trek Avionics) 120817 24000049
Ed Sussman Props Propmaker(Star Trek Avionics) 120817 24000050
Jesse Horowitz Props Propmaker(Star Trek Avionics) 120817 24000051
Jane Kilkenny Props Propmaker(Star Trek Avionics) 120817 24000052
Walter Polan Props Propmaker(Star Trek Avionics) 120817 24000053
David Gallion Props Propmaker(Star Trek Avionics) 120817 24000054
Alex Rekrut Props Propmaker(Star Trek Avionics) 120817 24000055
Taylor Cornell Assistant (to Costume Department) 120820 25000001
Samantha Johnston Assistant (to Costume Department) 120820 25000002
Nicole Phillips Assistant (to Mr Abrams) 120820 25000003
Matt Pitts Assistant (to Mr Abrams) 120820 25000004
Noreen O'Toole Assistant (to Mr Lindelof) 120820 25000005
Leigh Kittay Assistant (to Mr Burk) 120820 25000006
Adam Gaines Assistant (to Mr. Burk) 120820 25000007
Erin Davis Assistant (to Mr Chenov) 120820 25000008
Alex Katsnelson Assistant (to Mr Orci & Mr Kurtzman) 120820 25000009
Tim Jones Assistant (to Mr Orci & Mr Kurtzman) 120820 25000010
Clayton Lyons Assistant (to The Visual Effects Department) 120820 25000011
Cheryl Andryco Production Assistant n/a 275 25000012
Daniel Cone Production Assistant n/a 275 25000013
Felisha Grice Production Assistant n/a 275 25000014
Cory Lewis Production Assistant n/a 275 25000015
Jill Production Assistant n/a 275 25000016
Ryan Roundy Production Assistant n/a 275 25000017
Nathan Aronson Production Assistant n/a 275 25000018
Michael Cone Production Assistant n/a 275 25000019
Sebastian Mazzola Production Assistant n/a 275 25000020
Melanie Petrushkin Production Assistant n/a 275 25000021
Alex Betuel Production Assistant n/a 275 25000022
Barry Curtis Production Assistant n/a 275 25000023
Cory McNeill Production Assistant n/a 275 25000024
William Reed Production Assistant n/a 275 25000025
Helga Wool-Smith Production Assistant n/a 275 25000026
Simon England Production Assistant n/a 275 25000027
Max Lavet Production Assistant n/a 275 25000028
John Ott Production Assistant n/a 275 25000029
Steve Rosolio Production Assistant n/a 275 25000030
Aaron Fitzgerald Production Assistant n/a 275 25000031
Cosmos Kiindarius Production Assistant n/a 275 25000032
Gerard Facchini Production Assistant n/a 275 25000033
Ken Wu Production Assistant n/a 275 25000034
William Batsel Production Assistant n/a 275 25000035
Andrew Will Production Assistant n/a 275 25000036
Shelby Ellis Production Assistant (Visual Effects/Digital Domain) 275 25000037
Tom Whelpley Transportation Captain n/a 272 25000038
Rick Maynes Transportation Co-Captain n/a 120973 25000039
Tommy Tancharoen Transportation Coordinator n/a 271 25000040
Lindsay Dougherty Transportation Transportation Dispatcher 120992 25000041
Arthur Anderson Second Unit Director n/a 412 25000042
Roger Guyett Second Unit Director n/a 412 25000043
Katherine Taylor Production Secretary n/a 367 25000044
Cliff Fleming Pilot Aerial Coordinator/Pilot 570 25000045
Kim Thio Medic n/a 120966 25000046
Michael Head Medic n/a 120966 25000047
Mike McKean Medic n/a 120966 25000048
Chris Whitaker Medic n/a 120966 25000049
Tim Woods Coordinator Picture Car Coordinator 528 25000050
Cory Fleming Coordinator Aerial Ground Coordinator 528 25000051
Katherine Kane Coordinator Post Coordinator(Fotokem) 528 25000052
Gabriela Gutentag Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
The story of a young crew's maiden voyage onboard the most advanced starship ever created: the U.S.S. Enterprise. On a journey filled with cosmic peril, the new recruits must find a way to stop an evil being whose mission of vengeance threatens all of mankind. The fate of the galaxy rests in the hands of bitter rivals. One, James T. Kirk, is a delinquent, thrill-seeking Iowa farm boy. The other, Spock, was raised in a logic-based society that rejects all emotion. As fiery instinct clashes with calm reason, their unlikely but powerful partnership is the only thing capable of leading their crew through unimaginable danger, boldly going where no one has gone before.