Shrek the Third (2007)

  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Jeanine Tesori Song ("Little Birdy") 120859 8000057
Andre de Oliviera Araujo Production Supervisor (Surfacing) 307 5000008
Conrad Vernon Actor Voice of Gingerbread Man 1 1000022
Robyn Mesher Production Supervisor (Surfacing) 307 5000009
David Lindsay-Abaire Song ("Little Birdy") 120859 8000056
Cori Hansen Production Coordinator (Layout) 162 5000038
Brian J Green Rendering Artist Render Engineer(Research and Development) 121098 23000185
Ben Hian-Tiat Kwa Rendering Artist Render Engineer(Research and Development) 121098 23000186
Charlotte Manning Rendering Artist Render Engineer(Research and Development) 121098 23000187
Reid Gerschbein Rendering Artist Render Engineer(Research and Development) 121098 23000184
Suelika Chial Rendering Artist Render Engineer(Research and Development) 121098 23000183
Bill Stahl Modelmaker Modeling(Artistic Supervision) 120919 23000188
Ben Taylor Software Engineer Resource Administrator(Digital Resource Management) 121071 23000180
Silviu Borac Rendering Artist Render Engineer(Research and Development) 121098 23000182
Purnanand D Wagle Software Engineer Resource Administrator(Digital Resource Management) 121071 23000181
Min Yu Chang Modelmaker Modeler 120919 23000190
Benjamin Williams Modelmaker Modeler 120919 23000196
Jinwoo Lee Modelmaker Additional Modeling 120919 23000197
Michael Collery Matte Painter Matte Painting(Artistic Supervision) 120959 23000198
Tony Halawa Matte Painter n/a 120959 23000199
Joshua West Modelmaker Modeler 120919 23000195
Hyun Jeong Shin Modelmaker Modeler 120919 23000194
Enrique Saldivar Software Engineer Resource Administrator(Digital Resource Management) 121071 23000179
Christian Dumitriu Modelmaker Modeler 120919 23000191
Angela Ensele Modelmaker Modeler 120919 23000192
Steve McGrath Modelmaker Modeler 120919 23000193
Tim Lawrence Modelmaker Hester Studios Moldmaker 120919 23000189
Clare A McKenna Software Engineer Resource Administrator(Digital Resource Management) 121071 23000176
Brett L Alexander Software Engineer Hardware Engineer(Digital Resource Management) 121071 23000163
Alain Anton Banas Software Engineer Hardware Engineer(Digital Resource Management) 121071 23000164
Richard M Barnes Software Engineer Hardware Engineer(Digital Resource Management) 121071 23000165
Mauricio Brenes Software Engineer Hardware Engineer(Digital Resource Management) 121071 23000166
Richard F Rubio Software Engineer Hardware Engineering Supervisor(Digital Resource Management) 121071 23000162
Emmanuel C Francisco Software Engineer VSC Manager(Digital Resource Management) 121071 23000161
Fabio Lissi Software Engineer Engineer(Post Technology) 121071 23000157
Karl Rasche Software Engineer Engineer(Post Technology) 121071 23000158
Marty Sixkiller Software Engineer Engineer(Post Technology) 121071 23000159
Mark M Tokunaga Software Engineer Manager(Digital Resource Management) 121071 23000160
Michael Coronado Software Engineer Hardware Engineer(Digital Resource Management) 121071 23000167
Adnan Ghani Software Engineer Hardware Engineer(Digital Resource Management) 121071 23000168
Bryan Gregg Lashelle Software Engineer Resource Administrator(Digital Resource Management) 121071 23000174
Mark Macready Software Engineer Resource Administrator(Digital Resource Management) 121071 23000175
Patrick Jensen Matte Painter n/a 120959 23000200
Nick Nelson Software Engineer Resource Administrator(Digital Resource Management) 121071 23000177
Ross Krothe Software Engineer Resource Administrator(Digital Resource Management) 121071 23000173
Geoffrey Jarrett Software Engineer Resource Administrator(Digital Resource Management) 121071 23000172
Ernesto A Quiroz II Software Engineer Hardware Engineer(Digital Resource Management) 121071 23000169
Grant Callaghan Software Engineer Resource Administrator(Digital Resource Management) 121071 23000170
Paul Franz Software Engineer Resource Administrator(Digital Resource Management) 121071 23000171
Robert Ramat Software Engineer Resource Administrator(Digital Resource Management) 121071 23000178
Scott Brisbane Matte Painter Additional Matte Painting 120959 23000202
Steve Pilcher Digital Effects Artist Visual Development 120960 23000231
Lisa Slates Connors Digital Effects Artist Surfacer 120960 23000232
Edward Deren Digital Effects Artist Surfacer 120960 23000233
Aaron Florez Digital Effects Artist Surfacer 120960 23000234
James Wood Wilson Digital Effects Artist Visual Development 120960 23000230
Huy Nguyen Digital Effects Artist Visual Development 120960 23000229
Matt Baer Digital Effects Artist Effects(Artistic Supervision) 120960 23000225
Kory Heinzen Digital Effects Artist Visual Development 120960 23000226
Travis Koller Digital Effects Artist Visual Development 120960 23000227
Erwin Madrid Digital Effects Artist Visual Development 120960 23000228
Tomijann Nabors Digital Effects Artist Surfacer 120960 23000235
Jennifer Stephenson Digital Effects Artist Surfacer 120960 23000236
Alain De Hoe Digital Effects Artist Effects Lead 120960 23000243
Antony Field Digital Effects Artist Effects Lead 120960 23000244
David Lipton Digital Effects Artist Effects Lead 120960 23000245
Vanitha Rangaraju-Ramanan Digital Effects Artist Effects Lead 120960 23000246
Francois Antoine Digital Effects Artist Effects Lead 120960 23000242
Sejong Park Digital Effects Artist Additional Surfacing 120960 23000241
Tsun-hui Andrea Pun Digital Effects Artist Surfacer 120960 23000237
Hayyim Sanchez Digital Effects Artist Surfacer 120960 23000238
John Wake Digital Effects Artist Surfacer 120960 23000239
Gentaro Yamamoto Digital Effects Artist Surfacer 120960 23000240
Arnauld Lamorlette Digital Effects Artist Effects(Artistic Supervision) 120960 23000224
David Doepp Digital Effects Artist Surfacing(Artistic Supervision) 120960 23000223
Conan Low Layout Artist Rough Layout Artist 120869 23000208
Gerald McAleece III Layout Artist Rough Layout Artist 120869 23000209
Pamela Hu Layout Artist Final Layout Artist 120869 23000210
Kaishin Kam Layout Artist Final Layout Artist 120869 23000211
James Buckhouse Layout Artist Rough Layout Artist 120869 23000207
John Braunreuther Layout Artist Rough Layout Artist 120869 23000206
Mark W Kirk Software Engineer Engineer(Post Technology) 121071 23000156
Michael Wei Mao Matte Painter Additional Matte Painting 120959 23000203
Nick Walker Layout Artist Head of Layout 120869 23000204
Todd Heapy Layout Artist Final Layout(Artistic Supervision) 120869 23000205
David Murphy Layout Artist Final Layout Artist 120869 23000212
Brian Newlin Layout Artist Final Layout Artist 120869 23000213
Philippe Denis Digital Effects Artist Lighting(Artistic Supervision) 120960 23000219
Annmarie Koenig Digital Effects Artist Lighting(Artistic Supervision) 120960 23000220
Jin Liou Digital Effects Artist Lighting(Artistic Supervision) 120960 23000221
Milton E Rodriguez Rios Digital Effects Artist Lighting(Artistic Supervision) 120960 23000222
Susan Hayden Digital Effects Artist Lighting(Artistic Supervision) 120960 23000218
Steven E Sorensen Layout Artist Additional Layout 120869 23000217
David Nix Layout Artist Final Layout Artist 120869 23000214
Keith Reicher Layout Artist Final Layout Artist 120869 23000215
Heather D Wang Layout Artist Final Layout Artist 120869 23000216
Ruben Perez Matte Painter n/a 120959 23000201
Stewart Birnam Software Engineer Engineer(Post Technology) 121071 23000154
Michael Seales Software Engineer Supervisor(Production Engineering) 121071 23000092
Rob Blau Software Engineer Supervisor(Production Engineering) 121071 23000093
Michael J Henderson Software Engineer Supervisor(Production Engineering) 121071 23000094
Jeff Beall Software Engineer Pipeline Architect(Production Engineering) 121071 23000095
Amy McDonald Sandjideh Software Engineer Supervisor(Production Engineering) 121071 23000091
Edward A Bruno Software Engineer Supervisor(Production Engineering) 121071 23000090
Stephen Baker Software Engineer QA Engineer(Research & Development) 121071 23000086
Will Bilton Software Engineer QA Engineer(Research & Development) 121071 23000087
Peter Miller Software Engineer QA Engineer(Research & Development) 121071 23000088
Jacques Rendu Software Engineer QA Engineer(Research & Development) 121071 23000089
Mitchell Amino Software Engineer Principal Engineer(Production Engineering) 121071 23000096
Holly Allen Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000097
Mark Jackels Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000104
Mark A Kauffman Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000105
Edward Labao Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000106
Michael J Pan Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000107
Jerry Hebert Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000103
Nishkar Grover Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000102
Kwesi Davis Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000098
Jayson DeLancey Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000099
Simon Feltman Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000100
Ben George Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000101
Jason Williams Software Engineer Infrastructure Engineer(Research & Development) 121071 23000085
Abby Thompson Software Engineer Infrastructure Engineer(Research & Development) 121071 23000084
Gigi Yates Software Engineer FX Engineer(Research & Development) 121071 23000069
Andrew Bonello Software Engineer Imaging & Compositing Engineer(Research & Development) 121071 23000070
Andrew Pilgrim Software Engineer Imaging & Compositing Engineer(Research & Development) 121071 23000071
Ron Woods Software Engineer Imaging & Compositing Engineer(Research & Development) 121071 23000072
AJ Weber Software Engineer FX Engineer(Research & Development) 121071 23000068
Xiaohuan Corina Wang Software Engineer FX Engineer(Research & Development) 121071 23000067
Sunil Hadap Software Engineer FX Engineer(Research & Development) 121071 23000063
Jim Leuper Software Engineer FX Engineer(Research & Development) 121071 23000064
Saty Raghavachary Software Engineer FX Engineer(Research & Development) 121071 23000065
Josh Schpok Software Engineer FX Engineer(Research & Development) 121071 23000066
Cheng-Jui Yu Software Engineer Imaging & Compositing Engineer(Research & Development) 121071 23000073
Michael Chmilar Software Engineer Infrastructure Engineer(Research & Development) 121071 23000074
Joshua F Richards Software Engineer Infrastructure Engineer(Research & Development) 121071 23000080
Mark Rubin Software Engineer Infrastructure Engineer(Research & Development) 121071 23000081
Donald Schmidt Software Engineer Infrastructure Engineer(Research & Development) 121071 23000082
Kenichiro Tanaka Software Engineer Infrastructure Engineer(Research & Development) 121071 23000083
Aadil Rhazi Software Engineer Infrastructure Engineer(Research & Development) 121071 23000079
Ali Lakhia Software Engineer Infrastructure Engineer(Research & Development) 121071 23000078
Eric Griswold Software Engineer Infrastructure Engineer(Research & Development) 121071 23000075
Erik Jasso Software Engineer Infrastructure Engineer(Research & Development) 121071 23000076
Rakesh Kushunapally Software Engineer Infrastructure Engineer(Research & Development) 121071 23000077
Sreenivasa Pydi Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000108
Laura Wood Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000109
Bart Feliciano Software Engineer Operations System Administrator(System Operations) 121071 23000139
Scott A Kilty Software Engineer Operations System Administrator(System Operations) 121071 23000140
Anthony Lanni Software Engineer Operations System Administrator(System Operations) 121071 23000141
Wen-Po Bobby Lee Software Engineer Operations System Administrator(System Operations) 121071 23000142
Carol J Choy Software Engineer Supervisor(System Operations) 121071 23000138
Ed Granlund Software Engineer Supervisor(System Operations) 121071 23000137
Roberto Romo Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000133
Stephen E Ross Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000134
Tim Toll Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000135
Neil Okamoto Software Engineer Manager(System Operations) 121071 23000136
Derek Mann Software Engineer Operations System Administrator(System Operations) 121071 23000143
Brandon Miles Software Engineer Operations System Administrator(Systems Operations) 121071 23000144
Jeri Heit Software Engineer Asset Management(Systems Operations) 121071 23000151
Aaron Marshall Software Engineer Asset Management(System Operations) 121071 23000152
Barbara Ford Software Engineer Manager(Post Technology) 121071 23000153
Andrew Wheeler Digital Effects Artist Effects Lead 120960 23000247
Jasten Wine Software Engineer Operations System Administrator(Systems Operations) 121071 23000150
Arwin Tugade Software Engineer Operations System Administrator(Systems Operations) 121071 23000149
John R Miller Software Engineer Operations System Administrator(Systems Operations) 121071 23000145
Jalil Mohammed Software Engineer Operations System Administrator(Systems Operations) 121071 23000146
Kenneth Pflum Software Engineer Operations System Administrator(Systems Operations) 121071 23000147
Chris Reisor Software Engineer Operations System Administrator(Systems Operations) 121071 23000148
Daniel Rich Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000132
Raffi Parikian Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000131
Sean Kamath Software Engineer Systems Architect(Systems Engineering) 121071 23000116
Thomas LaPorte Software Engineer Systems Architect(Systems Engineering) 121071 23000117
Larry S Lile Software Engineer Systems Architect(Systems Engineering) 121071 23000118
Greg Bulman Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000119
Micheal Cutler Software Engineer Systems Architect(Systems Engineering) 121071 23000115
Hans Ku Software Engineer Alliance Manager(Systems Engineering) 121071 23000114
Dave Young Software Engineer Engineer(Production Engineering) 121071 23000110
Michael Kiernan Software Engineer Manager(Systems Engineering) 121071 23000111
Lans H Carstensen Software Engineer Manager(Systems Engineering) 121071 23000112
Skottie Miller Software Engineer Staff Engineer(Systems Engineering) 121071 23000113
Scott Chapin Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000120
Christopher J Cugno Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000121
Jeffry Lee Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000127
Rich Marco Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000128
Rezk Mekhael Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000129
John Kerry O'Sullivan Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000130
Jason Lee Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000126
Tiffany L Hopper Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000125
John F. Detke Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000122
David Fent Software Engineer Engineering System Administrator(Systems Engineering) 121071 23000123
Marc Fleury Software Engineer Engineering System Adminstrator(Systems Engineering) 121071 23000124
John M Hanashiro Software Engineer Engineer(Post Technology) 121071 23000155
Stephanie Mulqueen Digital Effects Artist Lead Lighter 120960 23000251
Nara Youn Animator n/a 483 23000370
Florent Andorra Animator Effects Animator 483 23000371
Markus Burki Animator Effects Animator 483 23000372
Alan Cheney Animator Effects Animator 483 23000373
Rani Naamani Animator n/a 483 23000369
Ken Morrissey Animator n/a 483 23000368
Guillermo Careaga Animator n/a 483 23000364
Robert Espanto Domingo Animator n/a 483 23000365
Raffaella Filipponi Animator n/a 483 23000366
Emile Ghorayeb Animator n/a 483 23000367
Andrew Dickinson Animator Effects Animator 483 23000374
Jonathan Dinerstein Animator Effects Animator 483 23000375
Krzysztof Rostek Animator Effects Animator 483 23000382
Taylor Shaw Animator Effects Animator 483 23000383
Joon Taik Song Animator Effects Animator 483 23000384
Joanne Thiel Animator Effects Animator 483 23000385
Scott B Peterson Animator Effects Animator 483 23000381
Tadao Mihashi Animator Effects Animator 483 23000380
Greg Hart Animator Effects Animator 483 23000376
Matthew Head Animator Effects Animator 483 23000377
Laurent Kermel Animator Effects Animator 483 23000378
Mark Manfrey Animator Effects Animator 483 23000379
Jeremy Bernstein Animator n/a 483 23000363
Don Venhaus Animator n/a 483 23000362
Mariko Hoshi Animator n/a 483 23000347
Jeffrey K Joe Animator n/a 483 23000348
Heather Knight Animator n/a 483 23000349
Sean Mahoney Animator n/a 483 23000350
Mark Donald Animator n/a 483 23000346
Cassidy Curtis Animator n/a 483 23000345
Katrina Conwright Animator n/a 483 23000341
Melanie Cordan Animator n/a 483 23000342
Denis Couchon Animator n/a 483 23000343
Nick Craven Animator n/a 483 23000344
Bryce McGovern Animator n/a 483 23000351
Julie Nelson Animator n/a 483 23000352
Jason Schleifer Animator n/a 483 23000358
Kevan Shorey Animator n/a 483 23000359
David Spivack Animator n/a 483 23000360
Eun-Jin Suh Animator n/a 483 23000361
Carlos Rosas Animator n/a 483 23000357
Cory Rogers Animator n/a 483 23000356
Carlos Fernandez Puertolas Animator n/a 483 23000353
David Rader Animator n/a 483 23000354
Mark Roennigke Animator n/a 483 23000355
Martin Usiak Animator Effects Animator 483 23000386
Kevin Vassey Animator Effects Animator 483 23000387
Matt Eskew Production Assistant n/a 275 25000023
Tiffany Navarro Production Assistant n/a 275 25000024
David Isetta Production Assistant n/a 275 25000025
Karen L Whitaker Production Assistant n/a 275 25000026
Sun de Graaf Production Assistant n/a 275 25000022
Danielle Blanchard Production Assistant (Animation) 275 25000021
Ryan Savas Production Assistant (Art Department) 275 25000017
Linda Bork Production Assistant (Layout) 275 25000018
Jonathan Kohles Production Assistant (Layout) 275 25000019
Tracey Michelle Arnold Production Assistant (Animation) 275 25000020
David Tish Post-Production Assistant Post Production Executive Assistant 120882 25000027
Harbor Peoples Production Office Manager(Technology Coordination) 120824 25000028
Jeff Nickerson Coordinator Technology Coordinator 528 25000034
Laura Watts Coordinator Technology Coordinator 528 25000035
Amy Krider Publicity Marketing Production 120789 29000001
Mary Maffei Publicity Marketing Production 120789 29000002
Dan Malone Coordinator Technology Coordinator 528 25000033
Laura Howe Coordinator Technology Coordinator 528 25000032
Nelson Lee Coordinator Media Coordinator 528 25000029
Allison Bernardi Coordinator Media Coordinator 528 25000030
Lori A Arntzen Coordinator Technology Coordinator 528 25000031
Katherine Sarah Levin Production Assistant (Art Department) 275 25000016
Sarah Maria Goodwin Production Assistant (Art Department) 275 25000015
Robert Vogt Animator Effects Animator 483 23000394
Katy Harrison Assistant Technical Assistant(Lighting) 120820 25000001
Anne-Marie Barreau Assistant (to the Producers & Directors) 120820 25000002
Michelle Jurado Godoy Assistant (to the Producers & Directors) 120820 25000003
Olive Lin Animator Effects Animator 483 23000393
Fangwei Lee Animator Effects Animator 483 23000392
Jason Waltman Animator Effects Animator 483 23000388
Scott Cegielski Animator Effects Animator 483 23000389
Val Kharitonashvili Animator Effects Animator 483 23000390
Bob Kopinsky Animator Effects Animator 483 23000391
Melissa MacKay Assistant (to the Producers & Directors) 120820 25000004
Stephanie Webster Assistant (to the Producers & Directors) 120820 25000005
April Henley Production Assistant (Story) 275 25000011
Joshua Pruett Production Assistant (Story) 275 25000012
Gabriella Warner Production Assistant (Story) 275 25000013
Xavier Vanegas Production Assistant (Story) 275 25000014
Matthew Harold Sharack Production Assistant (Story) 275 25000010
Shawnis Tinker Assistant Administrative Assistant(Technology Coordination) 120820 25000009
Jenn DiBella-Ferrari Assistant Administrative Assistant(Technology Coordination) 120820 25000006
Stephanie Huber Assistant Administrative Assistant(Technology Coordination) 120820 25000007
Gerard Raiti Assistant Administrative Assistant(Technology Coordination) 120820 25000008
Kenny Chung Animator n/a 483 23000340
Patrick Bonneau Animator n/a 483 23000339
Geri Smith Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000278
Gianni Aliotti Digital Effects Artist Additional Lighter 120960 23000279
Bert Gjn Poole Digital Effects Artist Additional Lighter 120960 23000280
Wayne "Taz" Stables Digital Effects Artist Additional Lighter 120960 23000281
Eli Rod Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000277
Frank Ritlop Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000276
Cristian G Moras Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000272
Scott B Peterson Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000273
Olivier Pinol Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000274
Joyce Powell Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000275
Joanna Wu Digital Effects Artist Additional Lighter 120960 23000282
Liz Borges-Herzog Digital Effects Artist Paint Fix Artist 120960 23000283
Jeremy Cho Digital Effects Artist Additional Paint Fix Artist 120960 23000289
Emily How Digital Effects Artist Additional Paint Fix Artist 120960 23000290
Ji Sun Lee Digital Effects Artist Additional Paint Fix Artist 120960 23000291
Michael Bolds Digital Effects Artist Resource Administrator(Digital Resource Management) 120960 23000292
Craig Cannon Digital Effects Artist Paint Fix Artist 120960 23000288
Deepa Agarwal Digital Effects Artist Paint Fix Artist 120960 23000287
Kevin James Coyle Digital Effects Artist Paint Fix Artist 120960 23000284
Karla Ventocilla Curby Digital Effects Artist Paint Fix Artist 120960 23000285
Carrie VanEtten Digital Effects Artist Paint Fix Artist 120960 23000286
Timothy Bud McMahon Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000271
Jimmy Maidens Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000270
Gabriel Portnof Digital Effects Artist Lead Lighter 120960 23000255
Jung Jin Song Digital Effects Artist Lead Lighter 120960 23000256
Clifford Bohm Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000257
Mathieu Cassagne Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000258
Young Joo Paik-Cheung Digital Effects Artist Lead Lighter 120960 23000254
Ronman Yiu Yan Ng Digital Effects Artist Lead Lighter 120960 23000253
Ken Ball Digital Effects Artist Lead Lighter 120960 23000249
Laura Grieve Digital Effects Artist Lead Lighter 120960 23000250
Galen G Gornowicz Software Engineer FX Engineer(Research & Development) 121071 23000062
Gaku Nakatani Digital Effects Artist Lead Lighter 120960 23000252
Jimmy Chim Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000259
Adam Chin Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000260
Michel Kinfoussia Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000266
John Lai Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000267
Minhyung Lee Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000268
Amber Stewart Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000269
Amy Rae Jones Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000265
Jeff A Johnson Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000264
Brian J Danker Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000261
Kevin Edwards Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000262
Ben Fischler Digital Effects Artist Lighting Artist 120960 23000263
Derek A Chan Digital Effects Head of Digital Operations(Dreamworks Animation Technology) 345 23000293
Lawrence D Cutler Character Design Character TD Supervisor 485 23000294
Philip K Livingston Jr. Character Animation Character Effects Animator 622 23000324
Dave Otte Character Animation Character Effects Animator 622 23000325
Drew Perttula Character Animation Character Effects Animator 622 23000326
Damon Riesberg Character Animation Character Effects Animator 622 23000327
Robert Kosai Character Animation Character Effects Animator 622 23000323
Sue Gleadhill Character Animation Character Effects Animator 622 23000322
Kristopher Campbell Character Animation Character Effects Animator 622 23000318
Annie Chen Character Animation Character Effects Animator 622 23000319
Monika Erande Character Animation Character Effects Animator 622 23000320
Nathan Fok Character Animation Character Effects Animator 622 23000321
Ken Yao Character Animation Character Effects Animator 622 23000328
Fabian Elmers Character Animation Additional Character Effects 622 23000329
Paul Chung Animator Animation(Artistic Supervision) 483 23000335
Lou Dellarosa Animator Animation(Artistic Supervision) 483 23000336
Eric Lessard Animator Animation(Artistic Supervision) 483 23000337
Mark Behm Animator n/a 483 23000338
Chung Nin Chan Animator Animation(Artistic Supervision) 483 23000334
Anthony Hodgson Animator Animation(Artistic Supervision) 483 23000333
Katya Isichenko Character Animation Additional Character Effects 622 23000330
Beth Hofer Character Animation Head of Character Development 622 23000331
Milton E Rodriguez Rios CG Supervisor n/a 779 23000332
Lee Graft Character Animation Finaling Supervisor(Character Effects) 622 23000317
Guido Zimmermann Character Animation Character Technical Director 622 23000316
Daniel Dawson Character Animation Character Technical Director 622 23000301
Jeffrey Jay Character Animation Character Technical Director 622 23000302
Sandy Kao Character Animation Character Technical Director 622 23000303
Hyun Seung Kim Character Animation Character Technical Director 622 23000304
Gilbert Davoud Character Animation Character Technical Director 622 23000300
Bill Seneshen Character Animation Character Effects(Artistic Supervision) 622 23000299
Lucia Modesto Character Design Character TD Supervisor 485 23000295
Tom Hester Character Design n/a 485 23000296
Lawrence D Cutler Character Animation Character TD(Artistic Supervision) 622 23000297
Lucia Modesto Character Animation Character TD(Artistic Supervision) 622 23000298
Quintin King Character Animation Character Technical Director 622 23000305
Shawn Lewis Character Animation Character Technical Director 622 23000306
Dug Stanat Character Animation Character Technical Director 622 23000312
Tien Truong Character Animation Character Technical Director 622 23000313
Dick Walsh Character Animation Character Technical Director 622 23000314
Emre Yilmaz Character Animation Character Technical Director 622 23000315
Luca Prasso Character Animation Character Technical Director 622 23000311
Sven Pohle Character Animation Character Technical Director 622 23000310
Penny Leyton Character Animation Character Technical Director 622 23000307
Nathan Loofbourrow Character Animation Character Technical Director 622 23000308
Stephan Osterburg Character Animation Character Technical Director 622 23000309
Stephen Bailey Digital Effects Artist Lead Lighter 120960 23000248
Robert G Wilson Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research & Development) 121071 23000058
Paul Neal Assistant Editor HD Assistant Editor 203 7000014
Danny Ortiz Apprentice Editor n/a 121012 7000015
Harry Gregson-Williams Music n/a 120781 8000001
Oliver Nelson Music ("Theme from Six Million Dollar Man") 120781 8000002
Kaya Kim Assistant Editor n/a 203 7000013
John Dorst Assistant Editor n/a 203 7000012
Patrick Hogan Dialogue Editor n/a 204 7000008
Michael Hertlein Dialogue Editor n/a 204 7000009
Mo Henry Negative Cutter n/a 556 7000010
Christopher Knights Associate Editor n/a 479 7000011
Halli Cauthery Music Arranger Additional Arrangements 121019 8000003
David Buckley Music Arranger Additional Arrangements 121019 8000004
Charlene Huang Music Coordinator n/a 206 8000011
Julie Butchko Music Coordinator Music Clearances 206 8000012
Richard Whitfield Music Editor n/a 214 8000013
Sam Okell Music Engineer Score Assistant Engineer 120837 8000014
Becky Bentham Music Coordinator Score Coordinator 206 8000010
William Lyons Music Coordinator Period Orchestra Leader 206 8000009
James McKee Smith Music Arranger Additional Arrangements 121019 8000005
Stephen Barton Music Arranger Additional Arrangements 121019 8000006
David Hill Music Conductor Choir Master 120818 8000007
Esther McIntosh Music Coordinator Orchestration Coordinator 206 8000008
Michael Cady Editing Editorial Systems Engineer 120901 7000007
Paul Parmer Editing Editorial Systems Engineer 120901 7000006
Samir S Haddad Production Coordinator Central Production Coordinator 162 5000047
Barbara C Sazama Production Coordinator Central Production Coordinator 162 5000048
Amy Spanner Production Coordinator Central Production Coordinator 162 5000049
Holly Edwards Production Manager n/a 305 5000050
Kelly Ryan Production Coordinator (Lighting) 162 5000045
Joshua Orellana Production Coordinator (Lighting) 162 5000044
Jamie J Silverman Production Coordinator (Character Effects) 162 5000040
Lindsey Caplan Production Coordinator (Character Effects) 162 5000041
Melissa Abad Production Coordinator (Effects) 162 5000042
Trinity L Murphy Production Coordinator (Effects) 162 5000043
Kevin Cloepfil Video Video Transfer 120800 6000001
Gene Goins Projectionist n/a 121104 6000002
Joyce Arrastia Editor n/a 172 7000002
Michelle Belforte Hauser Editing n/a 120901 7000003
C K Horness Editing n/a 120901 7000004
Steven P Moder Editing Editorial Systems Manager 120901 7000005
Michael W Andrews Editor n/a 172 7000001
Terry Claborn Color Timer n/a 120921 6000006
Kyle Pascucci Colorist Film & Color Supervisor 120920 6000003
Baron Northrop Colorist Film & Color Technician 120920 6000004
Tim Peeler Colorist Digital Colorist 120920 6000005
Robin Baynton Music Engineer Score Assistant Engineer 120837 8000015
Scrap Marshall Music Engineer Score Assistant Engineer 120837 8000016
Felix Mendelssohn Song ("The Wedding March") 120859 8000046
Sidney Clare Song ("On the Good Ship Lollipop") 120859 8000047
Richard Whiting Song ("On the Good Ship Lollipop") 120859 8000048
Burt Bacharach Song ("That's What Friends Are For") 120859 8000049
Andrew Stockdale Song ("Joker & The Thief") 120859 8000045
Chris Ross Song ("Joker & The Thief") 120859 8000044
John Cummings Song ("Do You Remember Rock 'N' Roll Radio?") 120859 8000040
Jeff Hyman Song ("Do You Remember Rock 'N' Roll Radio?") 120859 8000041
Greg Camp Song ("All Star") 120859 8000042
Myles Heskett Song ("Joker & The Thief") 120859 8000043
Carole Bayer Sager Song ("That's What Friends Are For") 120859 8000050
Marvin Hamlisch Song ("One") 120859 8000051
Robert Plant Song ("Immigrant Song") 120859 8000059
Ann Wilson Song ("Barracuda") 120859 8000060
Nancy Wilson Song ("Barracuda") 120859 8000061
Michael DeRosier Song ("Barracuda") 120859 8000062
Jimmy Page Song ("Immigrant Song") 120859 8000058
Oscar Hammerstein II Song ("My Favorite Things") 120859 8000055
Edward Kleban Song ("One") 120859 8000052
Damien Rice Song ("9 Crimes") 120859 8000053
Richard Rodgers Song ("My Favorite Things") 120859 8000054
Douglas Colvin Song ("Do You Remember Rock 'N' Roll Radio?") 120859 8000039
Sandy Chapin Song ("Cat's in the Cradle") 120859 8000038
Megan Hilty Performer Vocalist 120819 8000023
Bach Choir Performer Choir 120819 8000024
Malcolm Luker Score Mixing n/a 120927 8000025
James Luker Score Mixing Score Mix Assistant 120927 8000026
Perry Montague-Mason Original Music Orchestra Leader 120838 8000022
Jennifer Hammond Original Music Orchestrations 120838 8000021
Meri Gavin Music Engineer Score Technical Engineer 120837 8000017
Costa Kotselas Music Engineer Score Technical Engineer 120837 8000018
Ladd McIntosh Original Music Orchestrations 120838 8000019
Geoff Stradling Original Music Orchestrations 120838 8000020
Peter Cobbin Score Recording n/a 120840 8000027
Mildred Hill Song ("Happy Birthday To You") 120859 8000028
Ken Hirsch Song ("I've Never Been to Me") 120859 8000034
Ronald N Miller Song ("I've Never Been to Me") 120859 8000035
Edward Elgar Song ("Pomp and Circumstance") 120859 8000036
Harry Chapin Song ("Cat's in the Cradle") 120859 8000037
Linda McCartney Song ("Live And Let Die") 120859 8000033
Sir Paul McCartney Song ("Live And Let Die") 120859 8000032
Patty Hill Song ("Happy Birthday To You") 120859 8000029
Arthur Freed Song ("Good Morning") 120859 8000030
Nacio Herb Brown Song ("Good Morning") 120859 8000031
David Juan Bianchi Production Coordinator (Animation) 162 5000039
Kerry Kemp Production Coordinator (Surfacing) 162 5000037
Dante James Hauser Actor Voice of Ogre Baby 1 1000032
Jordan Alexander Hauser Actor Voice of Ogre Baby 1 1000033
Tom Kane Actor Voice of Guard #1 1 1000034
Tom McGrath Actor Voice of Gary 1 1000035
Walt Dohrn Actor Voice of Van Student,Xavier,Principal Pynchley,Nanny Dwarf,Evil Knight,Singing 1 1000031
Kelly Cooney Actor Voice of Cheerleader, Tiffany, Mother 1 1000030
Kelly Asbury Actor Voice of Master of Ceremonies, Fiddlesworth 1 1000026
Zachary James Bernard Actor Voice of Ogre Baby 1 1000027
Andrew Birch Actor Voice of Evil Tree #1 1 1000028
Sean Bishop Actor Voice of Drivers Ed Instructor, Hall Monitor, Teacher 1 1000029
Chris Miller Voice Puppet Master,Announcer,Mascot,Singing Villain 475 1000036
Latifa Ouaou Actor Voice of Cheerleader,Guinevere,Woman 1 1000037
Aron J. Warner Producer n/a 3 3000001
Andrew Adamson Executive Producer n/a 174 3000002
John H. Williams Executive Producer n/a 174 3000003
Denise Nolan Cascino Co-Producer n/a 170 3000004
Raman Hui Director Co-Director 2 2000002
Chris Miller Director n/a 2 2000001
Alina Phelan Actor Voice of Cheerleader 1 1000038
David P Smith Actor Voice of Waiter,Evil Dwarf 1 1000039
Mark Valley Actor Voice of Cyclops 1 1000040
Kari Wahlgren Actor Voice of Old Lady 1 1000042
Guillaume Aretos Actor Voice of Raul 1 1000025
Jasper Johannes Andrews Actor Voice of Ogre Baby 1 1000024
John Cleese Actor Voice of King 1 1000008
Regis Philbin Actor Voice of Mabel 1 1000009
Amy Sedaris Actor Voice of Cinderella 1 1000010
Amy Poehler Actor Voice of Snow White 1 1000011
Justin Timberlake Actor Voice of Artie 1 1000007
Rupert Everett Actor Voice of Prince Charming 1 1000006
Cameron Diaz Actor Voice of Princess Fiona 1 1000002
Eddie Murphy Actor Voice of Donkey 1 1000003
Antonio Banderas Actor Voice of Puss in Boots 1 1000004
Julie Andrews Actor Voice of Queen 1 1000005
Maya Rudolph Actor Voice of Rapunzel 1 1000012
Cheri Oteri Actor Voice of Sleeping Beauty 1 1000013
Cody Cameron Actor Voice of Pinocchio, Three Pigs, Ogre Baby, Bohort 1 1000019
Christopher Knights Actor Voice of Blind Mice,Heckler,Evil Tree #2,Guard #2 1 1000020
Seth Rogen Actor Voice of Ship Captain 1 1000021
Aron J. Warner Actor Voice of Wolf 1 1000023
Susanne Blakeslee Actor Voice of Evil Queen 1 1000018
Larry King Actor Voice of Doris 1 1000017
Ian McShane Actor Voice of Captain Hook 1 1000014
John Krasinski Actor Voice of Lancelot 1 1000015
Eric Idle Actor Voice of Merlin 1 1000016
Peter Seaman Screenplay n/a 120778 4000007
Jeffrey Price Screenplay n/a 120778 4000008
Stacy Rentel Production Manager Technology Production Manager(Dreamworks Animation Technology) 305 5000022
Sarah Counnas Production Manager Technology Production Manager(Dreamworks Animation Technology) 305 5000023
David Yanover Post-Production Supervisor n/a 120796 5000024
Barbara C Sazama Script Coordinator Story Coordinator 120893 5000025
Latifa Ouaou Production Manager n/a 305 5000021
Marny Nahrwold Production Supervisor (Paint Fix) 307 5000020
Kelly M Jean Production Supervisor (Character Effects) 307 5000014
Jenna Grigg Thomas Production Supervisor (Effects) 307 5000015
Alison Fedrick Production Supervisor (Lighting) 307 5000017
Brian Brecht Production Supervisor (Lighting) 307 5000018
Jason Bertsch Script Coordinator n/a 120893 5000026
Andrew Birch Post-Production Post Production Manager 120945 5000027
Jeremy Labrador Production Coordinator (Art Department) 162 5000033
Sunny Ye Production Coordinator (Character Technical Direction) 162 5000034
Diana K Lee Production Coordinator (Modeling) 162 5000035
Ryan Genji Thomas Production Coordinator (Surfacing) 162 5000036
Liz Borges-Herzog Production Coordinator (Art Department) 162 5000032
Felicia Sanchez Production Coordinator (Editorial) 162 5000031
Wayne Hellinger Post-Production Coordinator n/a 120842 5000028
Mark Schoellkopf Post-Production Coordinator n/a 120842 5000029
Tim Keenan Technical Director n/a 491 5000030
John Swanson Production Supervisor (Character Effects) 307 5000013
Susan Erokan Production Supervisor (Animation) 307 5000012
Josh Klausner Screenplay Additional Screenplay Material 120778 4000015
Cody Cameron Screenplay Additional Dialogue 120778 4000016
Robert Porter Screenplay Additional Dialogue 120778 4000017
Andrew Adamson Story By n/a 120779 4000018
Howard M Gould Screenplay Additional Screenplay Material 120778 4000014
Jon Zack Screenplay Additional Screenplay Material 120778 4000013
Chris Miller Screenplay n/a 120778 4000009
Aron J. Warner Screenplay n/a 120778 4000010
Andrew Adamson Screenplay Additional Screenplay Material 120778 4000011
Walt Dohrn Screenplay Additional Screenplay Material 120778 4000012
David P Smith Story By Additional Dialogue 120779 4000019
William Steig Source Material (from book: "Shrek!") 120786 4000020
Erik Vignau Production Supervisor (Character Technical Direction) 307 5000006
Fadi Basem Kandah Production Supervisor (Modeling) 307 5000007
Carol Norton Production Supervisor (Layout) 307 5000010
Jennifer Snyder Production Supervisor (Layout) 307 5000011
Nasser Sharif Production Supervisor Hester Studios Supervisor 307 5000005
Tonia Pizzato Production Supervisor (Art Department) 307 5000004
Kelly Cooney Production Supervisor (Story) 307 5000001
Suvi Booth Production Supervisor (Editorial) 307 5000002
Jessie Carbonaro Production Supervisor (Art Department) 307 5000003
Roger Fisher Song ("Barracuda") 120859 8000063
Walt Dohrn Song ("Final Showdown") 120859 8000065
Humberto Meza Jr. Assistant Production Accountant n/a 120902 16000005
Lenny Wohl Business Affairs Music Business Affairs 120792 18000001
Ken Bielenberg Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Philippe Gluckman Visual Effects Supervisor n/a 249 23000002
Wingmay Vivian Liu Assistant Production Accountant n/a 120902 16000004
Mary Lou Finn Assistant Production Accountant n/a 120902 16000003
Richard L Anderson Supervising Sound Editor n/a 328 14000045
Thomas Jones Supervising Sound Editor n/a 328 14000046
Susan Shaw Production Accountant Additional Production Accounting 282 16000001
Gary Wohlleben Production Auditor Production Controller 120815 16000002
Matt Baer Effects Supervisor n/a 120866 23000003
Corrin Milewski Effects Supervisor Supervisor(Research and Development) 120866 23000004
Eric Tabellion Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000011
Deepak Tolani Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000012
Graham B Whitted Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000013
Bruce Wilson Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000014
Hernan Silberman Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000010
Dwight Sikkema Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000009
Peter Cucka Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000005
Barry Fowler Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000006
Gregory S Heflin Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000007
Erwan Maigret Effects Supervisor Technical Lead(Research and Development) 120866 23000008
Blake Cornett Sound Recordist Recordist 331 14000044
Craig Heath Sound Recordist Recordist 331 14000043
Mark Coffey Assistant Sound Editor n/a 222 14000028
Andy Sisul Assistant Sound Editor n/a 222 14000029
Catherine Harper Foley Artist n/a 223 14000030
Chris Moriana Foley Artist n/a 223 14000031
Leigh French ADR Voice Casting n/a 2515 14000027
Thomas J O'Connell ADR Mixer n/a 227 14000026
Harry Van Gorkum ADR ADR Group 120912 14000022
Travis Van Winkle ADR ADR Group 120912 14000023
Lisa Wilhoit ADR ADR Group 120912 14000024
Rick Canelli ADR ADR Recordist 120912 14000025
Darrin Mann Foley Mixer n/a 224 14000032
Tom Lalley Recording Engineer Re-Recording Engineer 120942 14000033
David A Whittaker Sound Effects Editor n/a 327 14000039
Mike Chock Sound Effects Editor n/a 327 14000040
Andy Nelson Sound Mixer n/a 230 14000041
Anna Behlmer Sound Mixer n/a 230 14000042
Mark Binder Sound Design n/a 120905 14000038
Chad Roucroft Recording Engineer HSR/NY Recording Engineer 120942 14000037
Carlos Sotolongo Recording Engineer LA Studios Recording Engineer 120942 14000034
Larry Winer Recording Engineer LA Studios Recording Engineer 120942 14000035
Roy Latham Recording Engineer HSR/NY Recording Engineer 120942 14000036
Julie Gumbiner Effects Supervisor Technical Resource Supervisor(Digital Resource Management) 120866 23000015
Donald Hibbard Effects Supervisor Technical Resource Supervisor(Digital Resource Management) 120866 23000016
Bruce Tartaglia Software Engineer Render Engineer(Research & Development) 121071 23000046
Feng Xie Software Engineer Render Engineer(Research & Development) 121071 23000047
Nhi Casey Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research & Development) 121071 23000048
Chloe Chao Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research & Development) 121071 23000049
Drew Olbrich Software Engineer Technical Lead(Research and Development) 121071 23000045
Evan Smyth Software Engineer Staff Engineer(Research and Development) 121071 23000044
Chuck Lingle Software Engineer Manager(Research and Development) 121071 23000040
Anna Newman Ghani Software Engineer Manager(Research and Development) 121071 23000041
Andy Pearce Software Engineer Manager(Research and Development) 121071 23000042
Nathan Wilson Software Engineer Manager(Research and Development) 121071 23000043
Gavin Doughtie Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research & Development) 121071 23000050
Golriz Fanai Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research & Development) 121071 23000051
Alexandre Torija-Paris Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research & Development) 121071 23000057
Mike Myers Actor Voice of Shrek 1 1000001
Daniel Yu Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research & Development) 121071 23000059
David Eberle Software Engineer FX Engineer(Research & Development) 121071 23000060
Kurt Schaefer Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research & Development) 121071 23000056
Alex Powell Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research & Development) 121071 23000055
Nicholas Long Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research & Development) 121071 23000052
Pia Miniati Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research & Development) 121071 23000053
Renee Nash Software Engineer Animation & Rigging Engineer(Research & Development) 121071 23000054
Ronald D Henderson Software Engineer Manager(Research and Development) 121071 23000039
William Ballew Software Engineer Manager(Research and Development) 121071 23000038
Robyn Rindge Animation Director Technical Director(Effects) 740 23000023
Justin Onstine Animation Director Crowds Technical Director(Effects Animator) 740 23000024
Mark A Decker Animation Director Technical Director(Lighting) 740 23000025
Tarek Elaydi Animation Director Technical Director(Lighting) 740 23000026
Matt Authement Animation Director Technical Director(Animation) 740 23000022
Fleur Diana Dragan Animation Director Technical Director(Surfacing) 740 23000021
Claudia SouthMartin Animation Supervisor Department Manager(Character Technical Direction) 120918 23000017
Tim Cheung Animation Director Head of Character Animation 740 23000018
Corban Gossett Animation Director Technical Direction(Artistic Supervision) 740 23000019
Terran Boylan Animation Director Character Technical Director 740 23000020
Tony Mitzelfelt Animation Director Technical Director(Lighting) 740 23000027
Jon Shih Animation Director Technical Director(Lighting) 740 23000028
Jim Mainard Software Engineer Head of Research and Development(Dreamworks Animation Technology) 121071 23000034
Darin K Grant Software Engineer Head of Production Technology(Dreamworks Animation Technology) 121071 23000035
Sanjay Das Software Engineer Director of Research and Development 121071 23000036
Jeffrey Wike Software Engineer Director of Research and Development 121071 23000037
Anthony Greene Software Engineer Additional Technical Support(Lighting) 121071 23000033
Samantha Michel Software Engineer Additional Technical Support(Animation) 121071 23000032
Jessi Stumpfel Animation Director Technical Director(Lighting) 740 23000029
John Fuetsch Animation Director Technical Director(Matte Painting) 740 23000030
Ariandy Chandra Titles End Titles 120825 23000031
Ruth Silveira ADR ADR Group 120912 14000021
Justin Shenkarow ADR ADR Group 120912 14000020
Hamish Grieve Storyboard Artist Story Artist 199 9000008
Robert Porter Storyboard Artist Story Artist 199 9000009
Catherine Yuh Rader Storyboard Artist Story Artist 199 9000010
Peter A Ramsey Storyboard Artist Story Artist 199 9000011
Walt Dohrn Storyboard Artist Story Artist 199 9000007
Cody Cameron Storyboard Artist Story Artist 199 9000006
Peter Zaslav Art Director n/a 183 9000002
Doug Pierce Set Designer Set Design 202 9000003
Robert Rossoff Set Designer Set Builder(Layout) 202 9000004
Rejean Bourdages Storyboard Artist Head of Story 199 9000005
David P Smith Storyboard Artist Story Artist 199 9000012
JJ Villard Storyboard Artist Story Artist 199 9000013
Mike Mitchell Storyboard Artist Story Artist 199 9000019
Gabriele Pennacchioli Storyboard Artist Story Artist 199 9000020
Tom Hester Sculptor Hester Studios Sculptor 120910 9000021
Dennis Gordon Sculptor Hester Studios Sculptor 120910 9000022
Gregory G Miller Storyboard Artist Story Artist 199 9000018
Nora Johnson Storyboard Artist Story Artist 199 9000017
Simon Wells Storyboard Artist Story Artist 199 9000014
Jed Diffenderfer Storyboard Artist Story Artist 199 9000015
Bret Haaland Storyboard Artist Story Artist 199 9000016
Guillaume Aretos Production Designer n/a 164 9000001
Mike Himelstein Vocals Vocalist 121032 8000088
Jeremy Ruzumna Song ("What I Gotta Do") 120859 8000073
Eels Song Performer ("Royal Pain") 120788 8000074
Wings Song Performer ("Live And Let Die") 120788 8000075
Nancy Wilson Song Performer ("I've Never Been to Me") 120788 8000076
Joshua Lopez Song ("What I Gotta Do") 120859 8000072
Natalie Hinds Song ("What I Gotta Do") 120859 8000071
Camille Saint-Saens Song ("Danse Macabre") 120859 8000067
Eels Song ("Losing Streak") 120859 8000068
Sylvester Stewart Song ("Thank You(Falletin Me Be Mice Elf Again)") 120859 8000069
Matt White Song ("Best Days") 120859 8000070
The Ramones Song Performer ("Do You Remember Rock 'N' Roll Radio?") 120788 8000077
Burroughs High School Band Song Performer ("All Star") 120788 8000078
Eddie Murphy Song Performer ("Thank You(Falletin Me Be Mice Elf Again)") 120788 8000084
Antonio Banderas Song Performer ("Thank You(Falletin Me Be Mice Elf Again)") 120788 8000085
Matt White Song Performer ("Best Days") 120788 8000086
Randy Crenshaw Vocals Vocalist 121032 8000087
Fergie Song Performer ("Barracuda") 120788 8000083
Led Zeppelin Song Performer ("Immigrant Song") 120788 8000082
Wolfmother Song Performer ("Joker & The Thief") 120788 8000079
Damien Rice Song Performer ("9 Crimes") 120788 8000080
Lisa Hannigan Song Performer ("9 Crimes") 120788 8000081
Tim Lawrence Sculptor Hester Studios Sculptor 120910 9000023
Facundo Rabaudi Model Maker n/a 121081 9000024
June Christopher ADR ADR Group 120912 14000005
Emily Cramer ADR ADR Group 120912 14000006
Chad Einbinder ADR ADR Group 120912 14000007
Jennifer Crystal ADR ADR Group 120912 14000008
William Calvert ADR ADR Group 120912 14000004
Thomas Brunelle ADR ADR Group 120912 14000003
Dan Arriaga Consultant Music Consultant 120784 12000002
Israel Segal Costume Designer Costume Design 169 13000001
Marshall Allman ADR ADR Group 120912 14000001
Jack Blessing ADR ADR Group 120912 14000002
Leigh French ADR ADR Group 120912 14000009
Sierra French-Myerson ADR ADR Group 120912 14000010
Paula Jane Newman ADR ADR Group 120912 14000016
Jonathan Nichols ADR ADR Group 120912 14000017
Matthew Porretta ADR ADR Group 120912 14000018
Darren Richardson ADR ADR Group 120912 14000019
Oliver Muirhead ADR ADR Group 120912 14000015
Aaron Moody ADR ADR Group 120912 14000014
Eddie Frierson ADR ADR Group 120912 14000011
Jessie S Marion ADR ADR Group 120912 14000012
Christie Mellor ADR ADR Group 120912 14000013
Ted Tally Consultant Creative Consultant(Story) 120784 12000001
James Beshears Post-Production Executive Editorial and Post Production Executive 120876 11000019
Kate Swanborg Executive Technology Executive(Dreamworks Animation Technology) 120806 11000004
Gloria Borders Head of Production Head of PDI 120889 11000005
Jane Hartwell Head of Production Head of Global Production and Strategy 120889 11000006
Nancy Bernstein Head of Production n/a 120889 11000007
Mike Chang Executive Head of Global Pipeline 120806 11000003
Jonathan Gibbs Executive Head of Global Effects 120806 11000002
Leslee Feldman Casting n/a 179 10000001
Christi Soper Casting Associate n/a 160 10000002
Ania Kamieniecki-O'Hare Casting Assistant n/a 177 10000003
Richard Chuang Executive Special Projects 120806 11000001
Ed Leonard Head of Production Chief Technology Officer(Dreamworks Animation Technology) 120889 11000008
Bill Damaschke Studio Executive n/a 120875 11000009
Kristina Reed Production Executive n/a 118216 11000015
Beth Sasseen Production Executive n/a 118216 11000016
Germaine Yokoyama-Heiliger Production Executive n/a 118216 11000017
Sunny Park Music Executive n/a 121033 11000018
Jill Hopper Production Executive n/a 118216 11000014
Kristen D Chidel Production Executive n/a 118216 11000013
Kristine Belson Studio Executive n/a 120875 11000010
Chris Kuser Studio Executive n/a 120875 11000011
Suzanne Buirgy Production Executive n/a 118216 11000012
Jennifer Fung Software Engineer FX Engineer(Research & Development) 121071 23000061
Synopsis
Being king isn't for everyone--especially if you're a prickly ogre who smells like the shallow end of a swamp. When Shrek married Fiona, the last thing he wanted was to rule Far Far Away, but when his frogger-in-law, King Harold, suddenly croaks, Shrek is quickly fitted for the crown. Now, unless the reluctant would-be king can find a suitable replacement, he'll be royally screwed for the rest of his days. As if Shrek didn't have enough on his plate, Princess Fiona has another little surprise on the way. With his head spinning and his belly in knots, Shrek sets off on a quest to find the only other possible heir to the throne, Fiona's long-lost cousin Artie, an underachieving medieval high schooler. While the ogre is away, his old nemesis Prince Charming rears his handsome head and returns to the kingdom of Far Far Away with redemption on his shallow little mind. Even with Donkey and the ever-so-suave Puss-in-Boots by their side, it's going to take an ogre-sized effort--and a whole lot of help from Fiona and her band of princesses--for Shrek and Artie to save the day and find their own "Happily Ever After."