Wanted (2008)

Wanted
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 44mins.
Genres Adaptation, Adventure, Fantasy, Action, Thriller
Keywords assassin, comic book, superhero, supernatural, suspenseful
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
James McAvoy Actor Wesley Gibson 1 1000001
Morgan Freeman Actor Sloan 1 1000002
Angelina Jolie Actor Fox 1 1000003
Common Actor The Gunsmith 1 1000004
Kristen Hager Actor Cathy 1 1000005
Terence Stamp Actor Pekwarsky 1 1000006
Chris Pratt Actor Barry 1 1000007
Marc Warren Actor The Repairman 1 1000008
Konstantin Khabensky Actor The Exterminator 1 1000009
Thomas Kretschmann Actor Cross 1 1000010
David O'Hara Actor Mr. X 1 1000011
Dato Bakhtadze Actor The Butcher 1 1000012
Lorna Scott Actor Janice 1 1000013
Sophiya Haque Actor Puja 1 1000014
Brian Caspe Actor The Pharmacist 1 1000015
Mark O'Neal Actor Co-Worker 1 1000016
Bridget McManus Actor Check-Out Girl 1 1000017
Timur Bekmambetov Director n/a 2 2000001
Marc Platt Producer n/a 3 3000001
Jason Netter Producer n/a 3 3000002
Jim Lemley Producer n/a 3 3000003
Iain Smith Producer n/a 3 3000004
Marc Silvestri Executive Producer n/a 174 3000005
Adam Siegel Executive Producer n/a 174 3000006
Roger Birnbaum Executive Producer n/a 174 3000007
Gary Barber Executive Producer n/a 174 3000008
Mark Millar Co-Producer n/a 170 3000009
J.G. Jones Co-Producer n/a 170 3000010
Chris Carlisle Co-Producer n/a 170 3000011
Sally French Co-Producer n/a 170 3000012
Jared LeBoff Co-Producer n/a 170 3000013
Matthew Stillman Co-Producer (for Stillking Films) 170 3000014
David Minkowski Co-Producer (for Stillking Films) 170 3000015
Michael Brandt Screenplay (adaptation) 120778 4000002
Derek Haas Screenplay (adaptation) 120778 4000003
Chris Morgan Screenplay (rewrite) 120778 4000004
Michael Brandt Story By n/a 120779 4000005
Derek Haas Story By n/a 120779 4000006
Mark Millar Source Material (from the comic book series: "Wanted") 120786 4000007
J.G. Jones Source Material (from the comic book series: "Wanted") 120786 4000008
Sally French Unit Production Manager n/a 182 5000001
Jim Lemley Unit Production Manager n/a 182 5000002
Blair Breard Unit Production Manager n/a 182 5000003
Mark Kamine Unit Production Manager n/a 182 5000004
Vaclav Mottl Unit Manager n/a 120832 5000005
Klara Bukovska Unit Manager n/a 120832 5000006
Demetra Diamantopoulos Production Supervisor n/a 307 5000007
Blair Breard Line Producer n/a 161 5000008
Branko Jehlar Production Manager n/a 305 5000009
Angus Gordon Production Manager n/a 305 5000010
Andrew Howard Assistant Director Key 2nd Assistant Director 163 5000011
Luc Etienne Assistant Director n/a 163 5000012
Oldrich Mach Assistant Director n/a 163 5000013
Vojta Hlavicka Assistant Director n/a 163 5000014
Veronika Brtova Assistant Director n/a 163 5000015
Jan Mensik Assistant Director n/a 163 5000016
Roman Bartos Assistant Director n/a 163 5000017
Aiman Humaideh Assistant Director n/a 163 5000018
Thomas Coe Assistant Director n/a 163 5000019
Traci Lewis Assistant Director n/a 163 5000020
Stefanie Moore Assistant Director n/a 163 5000021
W Phillips Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000022
Matthew Sirianni Assistant Director n/a 163 5000023
Jennifer Truelove Assistant Director n/a 163 5000024
Marissa Kaplan Assistant Director n/a 163 5000025
Michael Espinosa Assistant Director n/a 163 5000026
Tina Anderson Post-Production Supervisor n/a 120796 5000027
Michael Sharp Location Manager n/a 193 5000028
Simon Crook Location Manager Location Unit Manager 193 5000029
Petr Skvor Location Manager n/a 193 5000030
Mark Mamalakis Location Manager n/a 193 5000031
Patrick Breen Location Manager n/a 193 5000032
Keith Adams Location Manager n/a 193 5000033
Lori Wyant Script Supervisor n/a 191 5000034
Eva Pitova Script Supervisor n/a 191 5000035
Mary Tallman Script Supervisor n/a 191 5000036
Jessica Lichtner Script Supervisor n/a 191 5000037
Sheryl Benko Post-Production Coordinator n/a 120842 5000038
Tatiana Platonova Post-Production Coordinator (Moscow) 120842 5000039
Sam Holt Production Coordinator n/a 162 5000040
Katka Pokorova Production Coordinator n/a 162 5000041
Clarissa Newman Production Coordinator n/a 162 5000042
Jeremy Beiermann Production Coordinator n/a 162 5000043
Greg Outcalt Production Coordinator n/a 162 5000044
Tonda Frohlich Location Assistant n/a 120947 5000045
Robert Mehrle Location Assistant n/a 120947 5000046
David Parizek Location Assistant n/a 120947 5000047
Tony Vizina Assistant Unit Manager n/a 313 5000048
Boo Motjuoadi Assistant Production Coordinator n/a 192 5000049
Sara Ellingen Assistant Production Coordinator n/a 192 5000050
Marketa Makova Assistant Location Manager n/a 194 5000051
Petr Baster Assistant Location Manager n/a 194 5000052
Adam Fuchs Assistant Location Manager n/a 194 5000053
Maria Roxas Assistant Location Manager n/a 194 5000054
Kwame Amoaku Assistant Location Manager n/a 194 5000055
Martin Hudson Assistant Location Manager n/a 194 5000056
Vinh Lu Assistant Location Manager n/a 194 5000057
Stefan Nikolov Assistant Location Manager n/a 194 5000058
Darin Rivetti Assistant Director (Chicago Car Chase Unit) 163 5000999
Mitchell Amundsen Director of Photography n/a 120780 6000001
Tim Wooster Director of Photography n/a 120780 6000002
John Toll Director of Photography n/a 120780 6000003
George Richmond Camera Operator n/a 239 6000004
Miro Gabor Camera Operator n/a 239 6000005
asen sopov Camera Operator n/a 239 6000006
David Emmerichs Camera Operator n/a 239 6000007
George Richmond Steadicam Operator n/a 232 6000008
David Emmerichs Steadicam Operator n/a 232 6000009
R Schlopy Assistant Camera Assistant A Camera 233 6000010
Marcin Studniarek Assistant Camera Assistant A Camera 233 6000011
Jonathan Richmond Assistant Camera Assistant B Camera 233 6000012
Jiri Kubik Assistant Camera Assistant B Camera 233 6000013
Simon Heck Assistant Camera Assistant A Camera 233 6000014
Martin Brych Assistant Camera Assistant A Camera 233 6000015
Radek Skudrna Assistant Camera Assistant B Camera 233 6000016
Zdenek Rudol Assistant Camera Assistant B Camera 233 6000017
Michael Klimchak Assistant Camera Assistant B Camera 233 6000018
William McConnell Assistant Camera Assistant A Camera 233 6000019
Zachary Gannaway Assistant Camera Assistant B Camera 233 6000020
Michal Chadima Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000021
Martin Schmarc Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000022
Ronald Telinger Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000023
Glen Weiberg Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000024
Timothy Armstrong Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000025
Jaap Buitendijk Photography Still Photographer 120835 6000026
Chuck Hodes Photography Still Photographer 120835 6000027
Jeffery Garland Photography Still Photographer 120835 6000028
Michal Krbecek Loader Camera Loader 120956 6000029
Jan Planicka Loader Camera Loader 120956 6000030
Otto Matejka Loader Camera Loader 120956 6000031
Michael Kennedy Film Lab DI Producer(EFilm) 120850 6000032
Steven Scott Colorist Supervising Digital Colorist 120920 6000033
Mitch Paulson Colorist Digital Colorist Assist(EFilm) 120920 6000034
Rick James Camera Trainee n/a 120998 6000035
David Brenner Editor n/a 172 7000001
Dallas Puett Editor n/a 172 7000002
Samuel Craven Editor n/a 172 7000003
Gary Burritt Negative Cutter n/a 556 7000004
Nina Lucia Assistant Editor n/a 203 7000005
Robert Malina Assistant Editor n/a 203 7000006
Adam Kimmerlin Assistant Editor n/a 203 7000007
Attila Kovacs Assistant Editor n/a 203 7000008
Tom Elkins Assistant Editor n/a 203 7000009
Danny Elfman Music n/a 120781 8000001
Deborah Lurie Music n/a 120781 8000002
Julian Bratolyubov Music Music Preparation 120781 8000003
Gina Zimmitti Music Contractor n/a 121013 8000004
Bobbi Page Music Contractor Vocal Contractor 121013 8000005
Bill Abbott Music Editor n/a 214 8000006
Denise Okimoto Music Editor n/a 214 8000007
Denis St Amand Music Engineer Scoring Crew 120837 8000008
Tom Steel Music Engineer Scoring Crew 120837 8000009
Tim Lauber Music Engineer Scoring Crew 120837 8000010
Francesco Perlangeli Music Engineer Scoring Crew 120837 8000011
Kathy Nelson Music Supervisor n/a 120872 8000012
Steve Bartek Original Music Orchestrations 120838 8000013
Edgardo Simone Original Music Orchestrations 120838 8000014
David Slonaker Original Music Orchestrations 120838 8000015
Bruce Fowler Original Music Orchestrations 120838 8000016
Marc Mann Original Music Orchestrations 120838 8000017
Mark Graham Original Music Orchestrations 120838 8000018
Richard Grant Original Music Digital Orchestral Timings 120838 8000019
Michael Atwell Recording Digital Recordist 120578 8000020
Dennis Sands Score Recording Score Recording and Mixing 120840 8000021
Mildred Hill Song ("Happy Birthday To You") 120859 8000022
Patty Hill Song ("Happy Birthday To You") 120859 8000023
Trent Reznor Song ("Every Day Is Exactly The Same") 120859 8000024
Jimmie Davis Song ("You Are My Sunshine") 120859 8000025
Rupert Holmes Song ("Escape (The Pina Colada Song)") 120859 8000026
Lucio Quarantotto Song ("Con Te Partiro") 120859 8000027
Francesco Sartori Song ("Con Te Partiro") 120859 8000028
Arkadiy Ostrovskiy Song ("Spiat Ustalie Igrushki") 120859 8000029
Mikhail Ostrovskiy Song ("Spiat Ustalie Igrushki") 120859 8000030
Nine Inch Nails Song Performer ("Every Day Is Exactly The Same") 120788 8000031
Rupert Holmes Song Performer ("Escape (The Pina Colada Song)") 120788 8000032
Andrea Bocelli Song Performer ("Con Te Partiro") 120788 8000033
John Myhre Production Designer n/a 164 9000001
Richard Roberts Set Decorator n/a 165 9000002
Alice Kheilova Set Decorator Set Decorator Coordinator 165 9000003
Trisha McDonnell Set Decorator n/a 165 9000004
Beth Kushnick Set Decorator n/a 165 9000005
Patrick Sullivan Art Director n/a 183 9000006
Tomas Voth Art Director n/a 183 9000007
David Baxa Art Director n/a 183 9000008
Martin Vackar Art Director n/a 183 9000009
Roman Illovsky Art Director Standby Art Director 183 9000010
Jan Soufek Art Director n/a 183 9000011
Ales Cepelka Art Director n/a 183 9000012
Frank White Art Director n/a 183 9000013
Steven Saylor Set Designer n/a 202 9000014
Katerina Koutska Set Designer n/a 202 9000015
David Vondrasek Set Designer n/a 202 9000016
Frantisek Weber Set Designer n/a 202 9000017
Allan Fleischman Set Designer n/a 202 9000018
Martin Asbury Storyboard Artist n/a 199 9000019
Kurt Van Der Basch Storyboard Artist n/a 199 9000020
Matthew Tufano Set Dresser On Set Dresser 197 9000021
Eric Rosenberg Scenic Artist Scenic Arts Supervisor 745 9000022
David Meeking Painter Dept. Head Painter 200 9000023
John Cloke Painter Chargehand Painter 200 9000024
Frank Dambra Painter Paint Foreman 200 9000025
Scott Troha Leadman n/a 433 9000026
Dean DeMatteis Graphics Coordinator Graphic Artist 121089 9000027
Temple Clark Conceptual Illustrator Concept Illustrator 121006 9000028
Bara Bucharova Assistant Set Decorator n/a 316 9000029
Christopher Cleek Assistant Art Director n/a 315 9000030
Petra Ratner Art Department Coordinator n/a 195 9000031
Jan Soufek Art Department Art Dept. Assistant 120843 9000032
Petra Vesela Art Assistant Art Dept. Assistant 120974 9000033
Mindy Marin Casting n/a 179 10000001
Elaine Grainger Casting n/a 179 10000002
Nancy Bishop Casting n/a 179 10000003
Kara Lipson Casting Associate n/a 160 10000004
Laura Windows Casting Associate n/a 160 10000005
Karen Etcoff Extras Casting n/a 120851 10000006
Jeffrey Kirschenbaum Studio Executive (Universal Pictures) 120875 11000001
Donna Langley Studio Executive n/a 120875 11000002
David Ortiz Studio Executive n/a 120875 11000003
Jared LeBoff Production Executive n/a 118216 11000004
Adam Siegel Production Executive n/a 118216 11000005
Maria Shvachkina Assistant Costume Designer Assistant to Costume Designer 252 13000001
Dita Valentinova Costume Coordinator n/a 120971 13000002
Varya Avdyushko Costume Designer n/a 169 13000003
Gregory Pena Costume Supervisor n/a 120895 13000004
Eileen McCahill Costume Supervisor n/a 120895 13000005
Cathie Valdovino Costumer (for Mr. Freeman) 120880 13000006
Lucilla Simbari Costumer (for Ms. Jolie) 120880 13000007
Rachel Ohman Costumer (for Ms. Jolie) 120880 13000008
Julie Dartnell Hair Stylist Hair Artist 120799 13000009
Carmel Jackson Hair Stylist Hair Artist 120799 13000010
Gemma Richards Hair Stylist Hair Artist 120799 13000011
Adela Robova Hair Stylist Hair Artist 120799 13000012
Karen Cohen Hair Stylist Hair Artist 120799 13000013
Ailie Smith Hair Stylist Hair Artist 120799 13000014
Dominic Mango Hair Stylist n/a 120799 13000015
Tony Mirante Hair Stylist n/a 120799 13000016
Frances Hannon Hairdresser Hair Designer 121014 13000017
Deena Adair Hairdresser (for Mr. Freeman) 121014 13000018
Colin Jamison Hairdresser (for Ms. Jolie) 121014 13000019
Julie Dartnell Makeup Artist n/a 120801 13000020
Carmel Jackson Makeup Artist n/a 120801 13000021
Gemma Richards Makeup Artist n/a 120801 13000022
Adela Robova Makeup Artist n/a 120801 13000023
Nancy Hancock Makeup Artist (for Mr. Freeman) 120801 13000024
Linda de Vetta Makeup Artist (for Ms. Jolie) 120801 13000025
Karen Cohen Makeup Artist n/a 120801 13000026
Ailie Smith Makeup Artist n/a 120801 13000027
Suzi Ostos Makeup Artist n/a 120801 13000028
Telona Wilson Makeup Artist n/a 120801 13000029
Frances Hannon Makeup Designer n/a 447 13000030
Petr Gorshenin Prosthetic Makeup Prosthetics Supervisor 120936 13000031
Maxim Bulanov Prosthetic Makeup Prosthetics Assistant 120936 13000032
Nikina Abramov Prosthetic Makeup Prosthetics Assistant 120936 13000033
Tatiana Melkomova Prosthetic Makeup Prosthetics Assistant 120936 13000034
Valeria Komardina Prosthetic Makeup Prosthetics Assistant 120936 13000035
Kiril Potapov Prosthetic Makeup Prosthetics Assistant 120936 13000036
Konstntin Kultashov Prosthetic Makeup Prosthetics Assistant 120936 13000037
Nikolay Goldov Prosthetic Makeup Prosthetics Assistant 120936 13000038
Jana Cepelakova Seamstress Supervisor Chief Seamstress 121057 13000039
Rebecca Higginson Set Costumer n/a 121008 13000040
alena Koucka Set Costumer n/a 121008 13000041
Ivana Rezacova Set Costumer n/a 121008 13000042
Zuzana Kolinova Set Costumer n/a 121008 13000043
Helena Rovna Set Costumer n/a 121008 13000044
Sukari McGill Set Costumer n/a 121008 13000045
Gianni Casalnuovo Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000046
Stana Slosserova Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000047
Barbara Hause Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000048
Gregg Baxter ADR Editor n/a 220 14000001
Hugh Waddell ADR Supervisor Dialogue/ADR Supervisor 219 14000002
Michael Hertlein ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000003
Branden Spencer Assistant Sound Editor n/a 222 14000004
Jane Mckeever Assistant Sound Editor n/a 222 14000005
Paul Flinchbaugh Assistant Sound Editor n/a 222 14000006
Tomas Cervenka Boom Operator n/a 215 14000007
Libor Ludvik Boom Operator n/a 215 14000008
Blair Scheller Boom Operator n/a 215 14000009
Jeffrey Wilhoit Foley Artist n/a 223 14000010
James Moriana Foley Artist n/a 223 14000011
David Stanke Foley Editor n/a 221 14000012
Nerses Gezalyan Foley Mixer n/a 224 14000013
Cam Clarke Looping Coordinator Group Coordinator 121122 14000014
Chris Jenkins Rerecording Mixer n/a 120856 14000015
Frank Montano Rerecording Mixer n/a 120856 14000016
David Matusek Sound Cableperson 120816 14000017
Eddie Bydalek Sound Mix Tech 120816 14000018
Jim Gaudio Sound Cableperson 120816 14000019
Harry Cohen Sound Designer Sound Effects Designer 120915 14000020
Ann Scibelli Sound Designer Sound Effects Designer 120915 14000021
Hector Gika Sound Effects Editor Effects Editor 327 14000022
Margit Pfeiffer Sound Effects Editor Effects Editor 327 14000023
Jon Title Sound Effects Editor Effects Editor 327 14000024
Jeff Taylor Sound Engineer n/a 120916 14000025
Dave Bergstrom Sound Engineer n/a 120916 14000026
Jack Snyder Sound Engineer n/a 120916 14000027
David Young Sound Engineer Post Sound Engineer 120916 14000028
Petr Forejt Sound Mixer Production Sound Mixer 230 14000029
Tomas Belohradsky Sound Mixer Production Sound Mixer 230 14000030
Martin Hejl Sound Mixer Production Sound Mixer 230 14000031
David Obermeyer Sound Mixer Production Sound Mixer 230 14000032
Brian Miksis Sound Mixer n/a 230 14000033
Tim Webb Sound Recordist Recordist 331 14000034
Wylie Stateman Supervising Sound Editor n/a 328 14000035
Milan Novak Rigging Grip Wire Effects Rigging Grip 120944 15000001
Ladislav Nozicka Rigging Grip Wire Effects Rigging Grip 120944 15000002
Jaroslav Safarik Rigging Grip Wire Effects Rigging Grip 120944 15000003
George Folmer Rigging Grip n/a 120944 15000004
Chris Freres Rigging Grip n/a 120944 15000005
Evin Huntemann Rigging Grip n/a 120944 15000006
Andrew Lustumo Rigging Grip n/a 120944 15000007
Darryl Miller Rigging Grip n/a 120944 15000008
Karina Teismann Rigging Grip n/a 120944 15000009
Jaromir Simek Rigging Gaffer n/a 120937 15000010
Dick Oakes Rigging Gaffer n/a 120937 15000011
Ladislav Gallus Rigging Electrician n/a 120958 15000012
Jiri Krenek Rigging Electrician n/a 120958 15000013
Zdenek Pozar Rigging Electrician n/a 120958 15000014
Igor Murco Rigging Electrician n/a 120958 15000015
Karel Pribil Rigging Electrician n/a 120958 15000016
Petr Saneistr Rigging Electrician n/a 120958 15000017
Petr Svoboda Rigging Electrician n/a 120958 15000018
Jaroslav Hedeja Rigging Electrician n/a 120958 15000019
James Knox Rigging Electrician Standby Rigger 120958 15000020
Richard Law Rigging Electrician Standby Rigger 120958 15000021
Jiri Blesk Rigging Electrician Wire Effects Rigger 120958 15000022
Ekkehard Boehnel Rigging Electrician Wire Effects Rigger 120958 15000023
Jiri Homolka Rigging Electrician Wire Effects Rigger 120958 15000024
Jiri Koci Rigging Electrician Wire Effects Rigger 120958 15000025
Dan Kvarda Rigging Electrician Wire Effects Rigger 120958 15000026
Jiri Nosek Rigging Electrician Wire Effects Rigger 120958 15000027
Martin Slaby Rigging Electrician Wire Effects Rigger 120958 15000028
Dean Smith Rigging Electrician Standby Rigger 120958 15000029
Noah Banks Rigging Electrician n/a 120958 15000030
Joseph Guerino Rigging Electrician n/a 120958 15000031
Darren Piercy Lighting Technician Libra Head Technician 120907 15000032
Rocky Babcock Lighting Technician Libra Head Technician 120907 15000033
Fred Folmer Key Rigging Grip Rigging Key Grip 120946 15000034
Jiri Gazda Key Grip n/a 263 15000035
Prokop Satochin Key Grip n/a 263 15000036
Les Tomita Key Grip n/a 263 15000037
Kelly Borisy Key Grip n/a 263 15000038
Mitch Lillian Key Grip n/a 263 15000039
Jindrich Hanzel Grip n/a 365 15000040
Jan Vagner Grip n/a 365 15000041
Stepan Jezek Grip n/a 365 15000042
Robert Muller Grip n/a 365 15000043
Petr Cupanek Grip n/a 365 15000044
Jan Balan Grip n/a 365 15000045
Vaclav Ksandr Grip n/a 365 15000046
Tomas Pitrman Grip n/a 365 15000047
David Semela Grip n/a 365 15000048
Scott Borisy Grip n/a 365 15000049
Matthew Jahnke Grip n/a 365 15000050
Jeremy Long Grip n/a 365 15000051
William Lindgren Grip n/a 365 15000052
Spencer Rohan Grip n/a 365 15000053
Milan Fridrich Generator Operator n/a 363 15000054
Tomas Oralek Generator Operator n/a 363 15000055
Tomas Rozler Generator Operator n/a 363 15000056
Ivan Polak Generator Operator n/a 363 15000057
Frantisek Kois Generator Operator Rigging Generator Operator 363 15000058
Ron Sherman Generator Operator n/a 363 15000059
Joseph Calomino Generator Operator n/a 363 15000060
Gino Crededio Generator Operator n/a 363 15000061
Wayne King Gaffer n/a 268 15000062
Jiri Stilec Gaffer n/a 268 15000063
Robert Swander Gaffer n/a 268 15000064
John Valez Gaffer n/a 268 15000065
Mark Cueto Electrician n/a 450 15000066
Jiri Hroz Electrician n/a 450 15000067
Ivan Janousek Electrician n/a 450 15000068
Roger Keist Electrician n/a 450 15000069
Jirka Krenek Electrician n/a 450 15000070
Daniel Kutaj Electrician n/a 450 15000071
Jan Ruda Electrician n/a 450 15000072
Jan Sankot Electrician n/a 450 15000073
Werner Schelzig Electrician n/a 450 15000074
Jiri Zelenka Electrician n/a 450 15000075
Josef Vanek Electrician n/a 450 15000076
Alan Williams Electrician Standby Electrical Rigger 450 15000077
Steve Davies Electrician Standby Electrical Rigger 450 15000078
Miroslav Marek Electrician n/a 450 15000079
Zdenek Szeles Electrician n/a 450 15000080
Jan Skolnik Electrician n/a 450 15000081
Moroslav Malik Electrician n/a 450 15000082
Libor Pechoc Electrician n/a 450 15000083
James Richardson Electrician n/a 450 15000084
Joe Sikora Electrician n/a 450 15000085
Christy Taddeo Electrician n/a 450 15000086
Kevin Wisor Electrician n/a 450 15000087
Bill Geddes Dolly Grip n/a 264 15000088
Jiri Pospisil Dolly Grip n/a 264 15000089
Alan Schultz Dolly Grip n/a 264 15000090
Geoffrey Fingerhut Dolly Grip n/a 264 15000091
Tomas Hejl Crane Grip Crane Operator 121043 15000092
Mark Woods Crane Grip Crane Operator 121043 15000093
Andy Ryan Chief Lighting Technician n/a 357 15000094
Daniel Kafka Chief Lighting Technician n/a 357 15000095
Jaim O'Neil Chief Lighting Technician n/a 357 15000096
Stanislav Hubacek Cable Operator Cableperson 120964 15000097
Jakub Kaderabek Cable Operator Cableperson 120964 15000098
Miroslav Vojkuvka Best Boy Grip n/a 265 15000099
Fernando Briones Best Boy Grip n/a 265 15000100
Michael Travers Best Boy Grip n/a 265 15000101
Mark Matthys Best Boy Grip Rigging Best Boy Grip 265 15000102
Ivan Ksandr Best Boy Rigging Best Boy 120885 15000103
Dusan Neuman Best Boy n/a 120885 15000104
Lawrence Root Best Boy n/a 120885 15000105
Chris Mulsoff Best Boy Rigging Best Boy 120885 15000106
Claire Robertson Production Accountant n/a 282 16000001
Eva Nietschova Production Accountant n/a 282 16000002
Chris Kruize Production Accountant n/a 282 16000003
Bridgett Baron Accountant Payroll Accountant 120802 16000004
Sophie Dasic Accountant Cost Accountant 120802 16000005
Kristyna Zapletalova Accountant Accounting Clerk 120802 16000006
Jana Fabry Accountant Accounting Clerk 120802 16000007
Kristina Kastankova Accountant Accounting Clerk 120802 16000008
Kyle O'Brien Accountant n/a 120802 16000009
Carolyn Hall Finance Manager Financial Controller 120941 16000010
Monica Perez-Gelbman Post-Production Accountant n/a 120979 16000011
Marketa Mutlova Assistant Accountant n/a 120950 16000012
Lucy Marr Assistant Accountant n/a 120950 16000013
Katerina Soptenkova Assistant Accountant Payroll Assistant 120950 16000014
Neal Pierson Assistant Production Accountant n/a 120902 16000015
Rick Marcena Assistant Production Accountant n/a 120902 16000016
CC Smiff Stunt Coordinator Fight Coordinator 120804 19000001
Peter White Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Mic Rodgers Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Nick Gillard Stunt Coordinator n/a 120804 19000004
Martin Hub Stunt Coordinator n/a 120804 19000005
Rick LeFevour Stunt Coordinator n/a 120804 19000006
Matthew Sampson Stunt Coordinator Stunt Dept. Coordinator 120804 19000007
Eunice Huthart Stunt Performer n/a 120981 19000008
Rudolf Vrba Stunt Performer n/a 120981 19000009
Leonard Woodcock Stunt Performer n/a 120981 19000010
Franklin Henson Stunt Performer n/a 120981 19000011
Kyle Rowlings Stunt Performer n/a 120981 19000012
Laura Albert Stunt Performer n/a 120981 19000013
Ivo Zubaty Stunt Performer n/a 120981 19000014
Kenny Alexander Stunt Performer n/a 120981 19000015
Dean Bailey Stunt Performer n/a 120981 19000016
Gary Baxley Stunt Performer n/a 120981 19000017
Jophery Brown Stunt Performer n/a 120981 19000018
Gil Combs Stunt Performer n/a 120981 19000019
Tobiasz Daszkiewicz Stunt Performer n/a 120981 19000020
Debbie Evans Stunt Performer n/a 120981 19000021
James Fierro Stunt Performer n/a 120981 19000022
Sean Graham Stunt Performer n/a 120981 19000023
Tad Griffith Stunt Performer n/a 120981 19000024
Jim Halty Stunt Performer n/a 120981 19000025
Mark Harper Stunt Performer n/a 120981 19000026
Riley Harper Stunt Performer n/a 120981 19000027
Thomas Harper Stunt Performer n/a 120981 19000028
Tom Harper Stunt Performer n/a 120981 19000029
Freddie Hice Stunt Performer n/a 120981 19000030
Akram Humaideh Stunt Performer n/a 120981 19000031
Gary Hymes Stunt Performer n/a 120981 19000032
Ross Jordan Stunt Performer n/a 120981 19000033
Henry Kingi Stunt Performer n/a 120981 19000034
Maurice Lee Stunt Performer n/a 120981 19000035
Dimo Lipitkovsky Stunt Performer n/a 120981 19000036
Billy Lucas Stunt Performer n/a 120981 19000037
Daniel Maldanado Stunt Performer n/a 120981 19000038
Jim Mammoser Stunt Performer n/a 120981 19000039
John Meier Stunt Performer n/a 120981 19000040
Natalie Meyer Stunt Performer n/a 120981 19000041
Chris Nolte Stunt Performer n/a 120981 19000042
Carl Paoli Stunt Performer n/a 120981 19000043
Linda Perlin Stunt Performer n/a 120981 19000044
Brian Peters Stunt Performer n/a 120981 19000045
Scott Philyaw Stunt Performer n/a 120981 19000046
Jason Rodriguez Stunt Performer n/a 120981 19000047
Michael Runyard Stunt Performer n/a 120981 19000048
Jeff Shannon Stunt Performer n/a 120981 19000049
Alicia Skirball Stunt Performer n/a 120981 19000050
Kevin Sorenson Stunt Performer n/a 120981 19000051
Richard Taylor Stunt Performer n/a 120981 19000052
Keith Tellez Stunt Performer n/a 120981 19000053
Todd Terry Stunt Performer n/a 120981 19000054
Greg Tracy Stunt Performer n/a 120981 19000055
Tim Trella Stunt Performer n/a 120981 19000056
Rich Wilkie Stunt Performer n/a 120981 19000057
Scott Workman Stunt Performer n/a 120981 19000058
Danny Wynands Stunt Performer n/a 120981 19000059
Keith Woulard Stunt Performer n/a 120981 19000060
Lee Gooch Carpenter Chargehand Carpenter 529 21000001
Ray Barrett Construction Manager n/a 120983 21000002
Kevin Harris Construction Manager Construction Manager Location 120983 21000003
Andrej Vavrina Construction Manager n/a 120983 21000004
Troy Osman Construction Foreman n/a 277 21000005
Tom Osman Construction Foreman Labor Foreman 277 21000006
Stepanka Rockova Construction Coordinator n/a 276 21000007
Tyler Osman Construction Coordinator n/a 276 21000008
Marek Fritsch Construction Standby Construction 120900 21000009
Jack Dyer Construction Construction Buyer 120900 21000010
Miroslav Cyprian Construction Standby Construction 120900 21000011
Paul Tappin Plasterer Dept. Head Plasterer 121097 21000012
Matthew Barrett Plasterer Chargehand Plasterer 121097 21000013
Darryl Johnson Craft Service n/a 120903 22000001
Jon Farhat Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Stefen Fangmeier Visual Effects Supervisor n/a 249 23000002
Pavel Perepelkin Visual Effects Supervisor Senior VFX Supervisor(Bazelevs) 249 23000003
Evgeny Barulin Visual Effects Supervisor Senior VFX Supervisor(Bazelevs) 249 23000004
Andrey Mesnyankin Visual Effects Supervisor Senior VFX Supervisor(Bazelevs) 249 23000005
Dmitry Kiselev Visual Effects Supervisor Senior VFX Supervisor(Bazelevs) 249 23000006
Arman Yahin Visual Effects Supervisor Senior VFX Supervisor(Bazelevs) 249 23000007
Maxim Kirienko Visual Effects Supervisor Senior VFX Supervisor(Bazelevs) 249 23000008
Aleksandr Kushulya Visual Effects Supervisor Senior VFX Supervisor(Bazelevs) 249 23000009
Dmitry Tokoyakov Visual Effects Supervisor (Bazelevs) 249 23000010
Sergei Muraviev Visual Effects Supervisor (Bazelevs) 249 23000011
Oleksandr Kucherov Visual Effects Supervisor (Bazelevs) 249 23000012
Oleksii Moskalenko Visual Effects Supervisor (Bazelevs) 249 23000013
Pavel Bezborodov Visual Effects Supervisor (Bazelevs) 249 23000014
Craig Lyn Visual Effects Supervisor (Framestore CFC) 249 23000015
Martin Macrae Visual Effects Supervisor Digital Environment Supervisor(Framestore CFC) 249 23000016
Jamie Dixon Visual Effects Supervisor (Hammerhead Productions, Inc) 249 23000017
Thomas Dadras Visual Effects Supervisor Co-Visual Effects Supervisor(Hammerhead Productions, Inc) 249 23000018
Dominic Tuohy Special Effects Supervisor n/a 545 23000019
Jem Lovett Special Effects Supervisor SFX Workshop Supervisor 545 23000020
Ricky Farns Special Effects Supervisor SFX Floor Supervisor 545 23000021
Martin Neill Special Effects Supervisor SFX Floor Supervisor 545 23000022
Juliette Yager Visual Effects Producer n/a 243 23000023
Steve Kullback Visual Effects Producer (Moscow) 243 23000024
Alexei Kublitsky Visual Effects Producer VFX Executive Producer(Bazelevs) 243 23000025
Maria Karneeva Visual Effects Producer (Bazelevs) 243 23000026
Angela Petrosian Visual Effects Producer (Bazelevs) 243 23000027
Evgeny Chmil Visual Effects Producer (Bazelevs) 243 23000028
Alexander Gorokhov Visual Effects Producer (Bazelevs) 243 23000029
Charles Howell Visual Effects Producer (Framestore CFC) 243 23000030
Lynn Gephart Visual Effects Producer (Hammerhead Productions, Inc) 243 23000031
Daniel Chuba Visual Effects Producer Executive Producer(Hammerhead Productions, Inc) 243 23000032
Rebecca Marie Visual Effects Producer Executive Producer(Hammerhead Productions, Inc) 243 23000033
John Berri Visual Effects Editor n/a 614 23000034
Ilia Lebedev Visual Effects Editor n/a 614 23000035
Brad Minnich Visual Effects Editor n/a 614 23000036
Devon Miller Visual Effects Editor DI Editor(EFilm) 614 23000037
Maria Lihacheva Visual Effects Editor (Bazelevs) 614 23000038
Lars Vinther Visual Effects Editor (Framestore CFC) 614 23000039
Michael Ahasay Special Effects Foreman n/a 250 23000040
Jay Appleberry Special Effects Foreman n/a 250 23000041
Zuzana Mesticova Visual Effects VFX Production Coordinator 419 23000042
Matt Magnolia Visual Effects VFX Post Coordinator 419 23000043
Olga Blagova Visual Effects VFX Coordinator(Bazelevs) 419 23000044
Julia Makarchenko Visual Effects VFX Coordinator(Bazelevs) 419 23000045
Victoria Habarova Visual Effects VFX Coordinator(Bazelevs) 419 23000046
Irina Luzgina Visual Effects VFX Coordinator(Bazelevs) 419 23000047
Zaurbek Zassev Visual Effects VFX Coordinator(Bazelevs) 419 23000048
Marina Burkova Visual Effects VFX Coordinator(Bazelevs) 419 23000049
Dmitry Koryanov Visual Effects VFX Coordinator(Bazelevs) 419 23000050
Evgeniya Lavrenko Visual Effects VFX Coordinator(Bazelevs) 419 23000051
Julia Huene Visual Effects VFX Coordinator(Bazelevs) 419 23000052
Irina Lobanova Visual Effects VFX Coordinator(Bazelevs) 419 23000053
Timofei Penkov Visual Effects Pre-Visualization Artist(Bazelevs) 419 23000054
Alexandra Watney Visual Effects Visual Effects Coordinator(Framestore CFC) 419 23000055
Kelly Kenan Visual Effects Visual Effects Coordinator(Hammerhead Productions, Inc) 419 23000056
Andrew Weller Special Effects Technician Wire Effects Technician 242 23000057
Dave Williams Special Effects Technician Wire Effects Technician 242 23000058
David Weller Special Effects Technician Wire Effects Technician 242 23000059
Alan Perez Special Effects Technician Wire Effects Technician 242 23000060
Ian Biggs Special Effects Technician SFX Senior Technician 242 23000061
Terry Bridle Special Effects Technician SFX Senior Technician 242 23000062
Dick Brown Special Effects Technician SFX Senior Technician 242 23000063
Mike Durkan Special Effects Technician SFX Senior Technician 242 23000064
David Ford Special Effects Technician SFX Senior Technician 242 23000065
Melvyn Pearson Special Effects Technician SFX Senior Technician 242 23000066
Anton Prickett Special Effects Technician SFX Senior Technician 242 23000067
Paul Taylor Special Effects Technician SFX Senior Technician 242 23000068
Jiri Vater Special Effects Technician SFX Senior Technician 242 23000069
Tim Willis Special Effects Technician SFX Senior Technician 242 23000070
Gareth Wingrove Special Effects Technician SFX Senior Technician 242 23000071
Adam Aldridge Special Effects Technician n/a 242 23000072
Jonathon Barrass Special Effects Technician n/a 242 23000073
Paul Bentman Special Effects Technician n/a 242 23000074
John Cramman Special Effects Technician n/a 242 23000075
Garth Gutteridge Special Effects Technician n/a 242 23000076
Terence Lathwell Special Effects Technician n/a 242 23000077
Martin Mottl Special Effects Technician n/a 242 23000078
Jamie Murrell Special Effects Technician n/a 242 23000079
Jakub Nierostek Special Effects Technician n/a 242 23000080
Ondrej Nierostek Special Effects Technician n/a 242 23000081
Lee Phelan Special Effects Technician n/a 242 23000082
Ben Phillips Special Effects Technician n/a 242 23000083
Stuart Prior Special Effects Technician n/a 242 23000084
Jan Trnka Special Effects Technician n/a 242 23000085
Roman Tudzaroff Special Effects Technician n/a 242 23000086
Rudolf Tudzaroff Special Effects Technician n/a 242 23000087
Josef Vanek Special Effects Technician n/a 242 23000088
Kevin Westcott Special Effects Technician n/a 242 23000089
Daniel Williams Special Effects Technician n/a 242 23000090
Martin Kafka Special Effects Technician n/a 242 23000091
Martin Sedlar Special Effects Technician n/a 242 23000092
Kevin Welch Special Effects Coordinator Wire Effects Coordinator 241 23000093
Carmila Gittens Special Effects Coordinator n/a 241 23000094
John Milinac Special Effects Coordinator n/a 241 23000095
Vladimir Pechal Special Effects SFX Welder 168 23000096
Lukas Balek Special Effects Assistant n/a 514 23000097
Andrey Deych Animation Supervisor Sequence Supervisor(Bazelevs) 120918 23000098
Andrey Emelyanov Animation Supervisor Sequence Supervisor(Bazelevs) 120918 23000099
Denis Alymov Animation Supervisor (Bazelevs) 120918 23000100
Max Solomon Animation Supervisor (Framestore CFC) 120918 23000101
Pavel Ledin Animation Director Lighting TD(Bazelevs) 740 23000102
Andy Kind Animation Director Senior TD(Framestore CFC) 740 23000103
Alex Rothwell Animation Director Senior TD(Framestore CFC) 740 23000104
Cam Langs Animation Director Senior TD(Framestore CFC) 740 23000105
Jason Hannen-Williams Animation Director TD(Framestore CFC) 740 23000106
Graham Cristie Animation Director TD(Framestore CFC) 740 23000107
Robb Gardner Animation Director TD(Framestore CFC) 740 23000108
Co’nchur O’Meara Animation Director TD(Framestore CFC) 740 23000109
Oliver McCluskey Animation Director TD(Framestore CFC) 740 23000110
Richard Bell Animation Director TD(Framestore CFC) 740 23000111
Hiroaki Muramoto Animation Director TD(Framestore CFC) 740 23000112
Jason Baker Animation Director TD(Framestore CFC) 740 23000113
Patrick Clancey Titles and Opticals Digital Opticals(EFilm) 121075 23000114
Dmitry Robustov Software Engineer Senior Software Developer(Bazelevs) 121071 23000115
Dmitry Makarov Software Engineer Software Developer(Bazelevs) 121071 23000116
Ivan Melnikov Software Engineer Software Developer(Bazelevs) 121071 23000117
Dmitry Slepichev Software Engineer Software Developer(Bazelevs) 121071 23000118
Fedotov Roman Software Engineer Software Developer(Bazelevs) 121071 23000119
Dmitry Shumilin Software Engineer Software Developer(Bazelevs) 121071 23000120
Mikhail Lyossin Software Engineer Systems Support(Bazelevs) 121071 23000121
Fatima Mojaddidy Software Engineer System Administrator(Hammerhead Productions, Inc) 121071 23000122
Deborah Hiner Rotoscope Animator Rotoscope Artist(Hammerhead Productions, Inc) 121082 23000123
Ilia Vostrov Modelmaker Modeling Artist(Bazelevs) 120919 23000124
Matthew Hughes Modelmaker Modelling Supervisor(Framestore CFC) 120919 23000125
Donald Pan Modelmaker Modeller(Framestore CFC) 120919 23000126
Valeriy Zragevski Matte Painter Digital Matte Painter(Bazelevs) 120959 23000127
Konstanin Yablonsky Matte Painter Digital Matte Painter(Bazelevs) 120959 23000128
Kristi Valk Matte Painter Digital Matte Painter(Framestore CFC) 120959 23000129
Emile Hardy Matte Painter Digital Matte Painter(Framestore CFC) 120959 23000130
Vladimir Sofronov Digital Effects Artist Senior Compositor(Bazelevs) 120960 23000131
Grigory Chalenko Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000132
Renat Gabdrakhmanov Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000133
Elena Pestrikova Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000134
Dmitry Shirokov Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000135
Grigory Obydenov Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000136
Yaroslav Dyachenko Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000137
Dmitryi Korshunov Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000138
Rose Muhamedova Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000139
Elena Karpunkina Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000140
Dmitry Shumkin Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000141
Maria Filatova Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000142
Dmitry Vasiliev Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000143
Maria Mitina Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000144
Andrey Turyanskiy Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000145
Leonid Ermoshin Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000146
Maxim Alaev Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000147
Viatcheslav Onipko Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000148
Igor Samorodov Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000149
Denis Cebulkin Digital Effects Artist Compositor(Bazelevs) 120960 23000150
Victor Ochirov Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000151
Andrey Stremousov Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000152
Alexander Pustika Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000153
Artem Voinskiy Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000154
Aleksander Sknarin Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000155
Victor Glukhushin Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000156
Alexey Petrov Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000157
Vsevolod Verbitsky Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000158
Sergei Zadorozhny Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000159
Vitaly Treboganov Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000160
Alexander Progorny Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000161
Alexey Zaitsev Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000162
Roman Bobrov Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000163
Evgeniy Kyaburu Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000164
Ekaterina Mironova Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000165
Georgiy Asriyants Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000166
Dmitriy Oskin Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000167
Roman Dryagalin Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000168
Stanislav Ermakov Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000169
Sergei Bajanov Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000170
Vadim Kirillin Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000171
Sergey Drozhzhin Digital Effects Artist Digital Artist(Bazelevs) 120960 23000172
Egor Borisko Digital Effects Artist Digital FX Artist(Bazelevs) 120960 23000173
Yuri Rudakoff Digital Effects Artist Digital FX Artist(Bazelevs) 120960 23000174
Eugene Gittsigrat Digital Effects Artist Lighting Artist(Bazelevs) 120960 23000175
Georgy Arevshatov Digital Effects Artist Shading Artist(Bazelevs) 120960 23000176
Oleksandr Panaskevych Digital Effects Artist Effects Artist(Framestore CFC) 120960 23000177
Dean Grubb Digital Effects Artist Effects Artist(Framestore CFC) 120960 23000178
Sotos Georghiou Digital Effects Artist Effects Artist(Framestore CFC) 120960 23000179
Selcuk Ergen Digital Effects Artist Effects Artist(Framestore CFC) 120960 23000180
Ben Aickin Digital Effects Artist Compositor(Framestore CFC) 120960 23000181
David Aulds Digital Effects Artist Compositor(Framestore CFC) 120960 23000182
John Peck Digital Effects Artist Compositor(Framestore CFC) 120960 23000183
Tara Walker Digital Effects Artist Compositor(Framestore CFC) 120960 23000184
Luke Drummond Digital Effects Artist Compositor(Framestore CFC) 120960 23000185
Jackie Rowson Digital Effects Artist Compositor(Framestore CFC) 120960 23000186
Aled Prosser Digital Effects Artist Compositor(Framestore CFC) 120960 23000187
Dan Pearce Digital Effects Artist Compositor(Framestore CFC) 120960 23000188
Ian Plumb Digital Effects Artist Compositor(Framestore CFC) 120960 23000189
Jean-David Solon Digital Effects Artist Texture Artist(Framestore CFC) 120960 23000190
Aliza Chameides Digital Effects Artist Compositor(Hammerhead Productions, Inc) 120960 23000191
Carol Ashley Digital Effects Artist Compositor(Hammerhead Productions, Inc) 120960 23000192
Dan Mellitz Digital Effects Artist Compositor(Hammerhead Productions, Inc) 120960 23000193
Gilbert Gonzales Digital Effects Artist Compositor(Hammerhead Productions, Inc) 120960 23000194
Joel Merritt Digital Effects Artist Compositor(Hammerhead Productions, Inc) 120960 23000195
Mamie McCall Digital Effects Artist Compositor(Hammerhead Productions, Inc) 120960 23000196
Michael Kennedy Digital Effects Artist Compositor(Hammerhead Productions, Inc) 120960 23000197
Paolo Moscatelli Digital Effects Artist Digital Artist(Hammerhead Productions, Inc) 120960 23000198
David Gordon Digital Effects Artist Digital Artist(Hammerhead Productions, Inc) 120960 23000199
Didier Levy Digital Effects Artist Digital Artist(Hammerhead Productions, Inc) 120960 23000200
Jonathan Flack Digital Effects Artist Digital Artist(Hammerhead Productions, Inc) 120960 23000201
Manny Wong Digital Effects Artist Digital Artist(Hammerhead Productions, Inc) 120960 23000202
Richard Matsushita Digital Effects Artist Digital Artist(Hammerhead Productions, Inc) 120960 23000203
Alex Payman Compositing Supervisor (Framestore CFC) 120928 23000204
Justin Jones Compositing Supervisor (Hammerhead Productions, Inc) 120928 23000205
Evgeniy Melkov Character Animation Character Rigging TD(Bazelevs) 622 23000206
Karen Asatryan Character Animation Character Animator(Bazelevs) 622 23000207
Olga Novikova Character Animation Character Animator(Bazelevs) 622 23000208
Tatyana Kuznetsova Character Animation Character Animator(Bazelevs) 622 23000209
Evgeniy Mishenko Character Animation Character Animator(Bazelevs) 622 23000210
Matthew Bell Character Animation Rigger(Framestore CFC) 622 23000211
Vladimir Kesl CG Supervisor Computer Graphics 779 23000212
Timur Hairulin CG Supervisor (Bazelevs) 779 23000213
Laurent Hugueniot CG Supervisor (Framestore CFC) 779 23000214
Craig Bardsley Animator (Framestore CFC) 483 23000215
Ross Burgess Animator (Framestore CFC) 483 23000216
Alexei Kalinchikov 3-D Artist (Bazelevs) 120965 23000217
Andrey Maksimov 3-D Artist (Bazelevs) 120965 23000218
Vladimir Tkachenko 3-D Artist (Bazelevs) 120965 23000219
Arkadiy Demchenko 3-D Artist (Bazelevs) 120965 23000220
Apollinary Zakharov 3-D Artist (Bazelevs) 120965 23000221
Michael Morris Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Ty Teiger Property Master n/a 120805 24000002
Jindrich Rada Property Master n/a 120805 24000003
David Chamerski Property Master n/a 120805 24000004
Jeff Mazzola Property Master n/a 120805 24000005
Martin Kingsley Propman Property Storeman 120887 24000006
Jan Kotmel Propman Assistant Property Storeman 120887 24000007
Bernard Hearn Propman Standby Propman 120887 24000008
Michal Pokorny Propman Standby Propman 120887 24000009
Jiri Navratil Propman n/a 120887 24000010
Jan Krcil Propman n/a 120887 24000011
Marek Sima Propman n/a 120887 24000012
Jaroslav Stary Propman n/a 120887 24000013
Peter Watson Props Chargehand Dressing Props 120817 24000014
Marketa Bockova Props Property Dept. Coordinator 120817 24000015
Frantisek Mesicek Props Senior Armorer 120817 24000016
Richard Hooper Props Armorer 120817 24000017
Dave Evans Props Armorer 120817 24000018
Miroslav Kremlik Props Standby Props 120817 24000019
Pavel Dobs Props Standby Props 120817 24000020
Krystof Sladky Props Standby Props 120817 24000021
Jiri Kucera Props Buyer Buyer 120926 24000022
Paul Ratner Assistant (to Mr. Bekmambetov) 120820 25000001
Joey Levy Assistant (to Mr. Platt) 120820 25000002
Kevin Rosenberg Assistant (to Mr. Platt) 120820 25000003
Mila Radova Assistant (to Mr. Lemley) 120820 25000004
Bridget McManus Assistant (to Mr. Lemley) 120820 25000005
Sylvia Pyke Assistant (to Mr. Smith) 120820 25000006
Andrea Havlickova Assistant (to Mr. McAvoy) 120820 25000007
Quentin Pierre Assistant (to Mr. Freeman) 120820 25000008
Veronika Hladikova Assistant (to Ms. Jolie) 120820 25000009
Pavlina Farkasova Production Assistant n/a 275 25000010
Michal Dolezal Production Assistant n/a 275 25000011
Lucie Ryan Production Assistant n/a 275 25000012
Magdalena Kovarova Production Assistant n/a 275 25000013
Senica Billingsley Production Assistant n/a 275 25000014
Jonelle Castillo Production Assistant n/a 275 25000015
Brandon Dennehy Production Assistant n/a 275 25000016
Lauren Fash Production Assistant n/a 275 25000017
Drew Fulton Production Assistant n/a 275 25000018
Pablo Gambetta Production Assistant n/a 275 25000019
Callie Hersheway Production Assistant n/a 275 25000020
Bam Hughes Production Assistant n/a 275 25000021
Andre King Production Assistant n/a 275 25000022
Colleen Lindl Production Assistant n/a 275 25000023
Eric Lipe Production Assistant n/a 275 25000024
John Quilico Production Assistant n/a 275 25000025
Diane Willis Production Assistant n/a 275 25000026
Olivia Giachino Production Assistant n/a 275 25000027
Ian Backer Production Assistant (Hammerhead Productions, Inc) 275 25000028
Adela Kotesovcova Transportation Captain n/a 272 25000029
Jim Leavey Transportation Captain n/a 272 25000030
Armand Paoletti Transportation Co-Captain n/a 120973 25000031
Joseph Paoletti Transportation Co-Captain n/a 120973 25000032
Petr Kavalek Transportation Coordinator Travel Coordinator 271 25000033
Katerina Sladeckova Transportation Coordinator Travel Coordinator 271 25000034
Jakub Kadlec Transportation Coordinator n/a 271 25000035
Roman Kasparovsky Transportation Coordinator n/a 271 25000036
James Hogan Transportation Coordinator n/a 271 25000037
Cassie Dixon Post-Production Assistant n/a 120882 25000038
Travis Andersen Post-Production Assistant n/a 120882 25000039
Sean Thornton Transportation Picture Car Technician 120992 25000040
Keith Maroni Transportation Picture Car Technician 120992 25000041
Marketa Tomanova Set Production Assistant n/a 371 25000042
Olivia McCallum Set Production Assistant n/a 371 25000043
Vilem Ksandr Set Production Assistant n/a 371 25000044
David Cerny Set Production Assistant n/a 371 25000045
Dmitry Kiselev Second Unit Director n/a 412 25000046
Joel Kramer Second Unit Director n/a 412 25000047
Kenneth Yoder Production Secretary n/a 367 25000048
Gerard O’Conner Production Standby Stagehand 120824 25000049
Iveta Maskova Medic Unit Nurse 120966 25000050
Martin Supka Medic Unit Nurse 120966 25000051
Ruzena Vlkova Medic Unit Nurse 120966 25000052
Hana Pokorna Medic Unit Nurse 120966 25000053
Michael Franck Helicopter Pilot n/a 121003 25000054
Tomas Rotnagl Coordinator Picture Car Coordinator 528 25000055
Marek Novobilsky Coordinator Picture Car Coordinator 528 25000056
David Elmar Coordinator Asset Coordinator 528 25000057
Kathleen Switzer Coordinator (to Mr. Bekmambetov) 528 25000058
Marlena Thomas Coordinator (to Mr. Birnbaum) 528 25000059
Kim Buttlar Coordinator (to Mr. Barber) 528 25000060
Quadree Holmes Coordinator Asset Coordinator 528 25000061
Lanny Nenicka Cashier n/a 121079 25000062
Gary Hymes Second Unit Director (driving sequences) 412 25000999
Kathryn Donovan Unit Publicist n/a 231 29000001
Tracy Ury Unit Publicist n/a 231 29000002
Synopsis
25-year-old Wes is a slacker who hates his life--with good reason, because it sucks. At work, his ballbuster of a boss lives to torment him in front of his fellow cubedwelling drones. Back home, his skeezy girlfriend is a sexual magnet for everyone except him, including Wes' supposed best friend. No wonder this loser is on his tenth prescription for panic attack pills, which he downs like candy between cardboard meals of vegan tofu wraps. Wes' pathetic excuse for an existence might just as well come to an end and save him a lifetime of prolonged misery. Fortunately for Wes, his life is over--his old one, anyway--and all because of a girl. Enter hot Fox, who crashes into Wes on the business end of a smoking gun. Seems Wes' long-lost and mostly forgotten dad was killed while working for the Fraternity--a centuries-old league of supersensory trained assassins pledged to carry out the unbreakable orders of fate. Their motto: Kill one, save a thousand. Now it's Wes' turn to follow in his father's footsteps and release the caged wolf that's always lurked inside of him. Killing is in Wes' blood, and he trains under Fox and a motley-but-lethal crew that includes the Fraternity's enigmatic leader, Sloan. The neophyte is forcefully pummeled into developing lightning-quick reflexes and superhuman agility. No one said becoming an assassin would be easy. The former slacker is reborn as the golden boy of the Fraternity and Wes starts to relish his new life, even exacting some best-served-cold revenge on tormentors past. But soon, the sweet taste of power sours when he realizes that the intentions of his deadly associates aren't as noble as first presented. As he wavers between newfound heroism and soul-killing vengeance, Wes will come to learn what no one--neither cold-blooded father nor steaming-hot assassin--could ever teach him: He alone controls his destiny.