World War Z (2013)

  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Joanne Glover Prosthetic Makeup Prosthetic Coordinator 120936 13000033
Konstantin Khabensky Actor Russian Fighter 1 1000020
Matt Johnson Visual Effects Supervisor (Cinesite) 249 23000310
Jean-Paul Rovela Visual Effects Lighting(Cinesite Ltd.) 419 23000334
Robert Voysey Construction Manager n/a 120983 21000002
Jonathan Attenborough Digital Artist (MPC) 121022 23000166
Joep Peters Digital Artist (MPC) 121022 23000165
Jonathan Brady Digital Artist (MPC) 121022 23000167
Jonathan Brouillat Digital Artist (MPC) 121022 23000168
Josselin Tonnellier Digital Artist (MPC) 121022 23000170
Joseph Thomas Digital Artist (MPC) 121022 23000169
Joaquin Gutierrez Digital Artist (MPC) 121022 23000164
Jo Plaete Digital Artist (MPC) 121022 23000163
James Tottman Digital Artist (MPC) 121022 23000158
Cristian Hinz Welkens Digital Artist (MPC) 121022 23000157
Jamie Niman Digital Artist (MPC) 121022 23000159
Jamie Wong Digital Artist (MPC) 121022 23000160
Jean-Colas Prunier Digital Artist (MPC) 121022 23000162
Javier Roca Digital Artist (MPC) 121022 23000161
Juan Antonio Amblés Digital Artist (MPC) 121022 23000171
Mark Fry Digital Artist (MPC) 121022 23000183
Mark Hunter Digital Artist (MPC) 121022 23000184
Mathew Mathews Digital Artist (MPC) 121022 23000185
Kwok Keung Yeung Digital Artist (MPC) 121022 23000178
Kasia Anchuta Digital Artist (MPC) 121022 23000179
Ludovic Ramisandraina Digital Artist (MPC) 121022 23000181
Leah Beevers Digital Artist (MPC) 121022 23000180
Kishan Chandran Digital Artist (MPC) 121022 23000177
Kanishk Biswas Digital Artist (MPC) 121022 23000176
Clementine Lo Digital Artist (MPC) 121022 23000156
Julian Burt Digital Artist (MPC) 121022 23000172
Jung-Yoon Choi Digital Artist (MPC) 121022 23000173
Justin R Rotolo Digital Artist (MPC) 121022 23000174
Kalle Peterson Digital Artist (MPC) 121022 23000175
Manikandan Sathyabalan Digital Artist (MPC) 121022 23000182
Chris Bending Digital Artist (MPC) 121022 23000154
Alexandra Turner Digital Artist (MPC) 121022 23000133
Alex Hislop Digital Artist (MPC) 121022 23000132
Alan Stanzione Digital Artist (MPC) 121022 23000131
Ana Laura Esperón Digital Artist (MPC) 121022 23000134
Anandan Vasudevan Digital Artist (MPC) 121022 23000135
Andreas Vrhovsek Digital Artist (MPC) 121022 23000137
Andreas Loose Digital Artist (MPC) 121022 23000136
Abhishek Ghorui Digital Artist (MPC) 121022 23000130
Wes Franklin Digital Artist (MPC) 121022 23000129
Sanjay Baliga Digital Artist (MPC) 121022 23000124
Sameer Malik Digital Artist (MPC) 121022 23000123
Tom Dow Digital Artist (MPC) 121022 23000125
Thomas Mouraille Digital Artist (MPC) 121022 23000126
Vasant Rajan Digital Artist (MPC) 121022 23000128
Tom Reed Digital Artist (MPC) 121022 23000127
Anirudh R Digital Artist (MPC) 121022 23000138
Ankit Priya Digital Artist (MPC) 121022 23000139
Buhas Mohammedunny Digital Artist (MPC) 121022 23000150
Bryan Bartlett Digital Artist (MPC) 121022 23000149
Brian Baxter Digital Artist (MPC) 121022 23000148
Carolina Jimenez Garcia Digital Artist (MPC) 121022 23000151
Carlos Ramos Digital Artist (MPC) 121022 23000152
Premranjan Thirukattupali Digital Artist (MPC) 121022 23000186
Charles Chorein Digital Artist (MPC) 121022 23000153
Bruno Simoes Digital Artist (MPC) 121022 23000147
Benoit Rimet Digital Artist (MPC) 121022 23000146
Anthony Durand Digital Artist (MPC) 121022 23000141
Tony Abejuro Digital Artist (MPC) 121022 23000140
Anthony Nguyen Digital Artist (MPC) 121022 23000142
Arvind Sond Digital Artist (MPC) 121022 23000143
K H Aslam Digital Artist (MPC) 121022 23000145
Ashley Tilley Digital Artist (MPC) 121022 23000144
Chris Gooch Digital Artist (MPC) 121022 23000155
Rajakanna Nagarajan Digital Artist (MPC) 121022 23000189
Mathieu Assemat Digital Artist (MPC) 121022 23000230
Jakob Kousholt Digital Artist (MPC) 121022 23000229
Igor Jovanovic Digital Artist (MPC) 121022 23000228
Jambunatha M N Digital Artist (MPC) 121022 23000231
Matt Perrin Digital Artist (MPC) 121022 23000232
Melvyn Polayah Digital Artist (MPC) 121022 23000234
Matthew Hunt Digital Artist (MPC) 121022 23000233
Holly Potter Digital Artist (MPC) 121022 23000227
Hanumantha Rao Bhogadula Digital Artist (MPC) 121022 23000226
Gabriel Arnold Digital Artist (MPC) 121022 23000221
Francesc Izquierdo Digital Artist (MPC) 121022 23000220
Gianmichele Mariani Digital Artist (MPC) 121022 23000222
Gina Pentassuglia Digital Artist (MPC) 121022 23000223
Gunjan Baruah Digital Artist (MPC) 121022 23000225
Giovanni Casadei Digital Artist (MPC) 121022 23000224
Michael Harrison Digital Artist (MPC) 121022 23000235
Mohammed Aseem Khan Digital Artist (MPC) 121022 23000236
Prasanth Kukal Digital Artist (MPC) 121022 23000246
Prabhakar D Digital Artist (MPC) 121022 23000245
Prashant Kumar Digital Artist (MPC) 121022 23000247
James L Bailey Digital Artist (MPC) 121022 23000248
Suraj Makhija Digital Artist (MPC) 121022 23000250
Sunil Saini Digital Artist (MPC) 121022 23000249
Pola Hareesh Digital Artist (MPC) 121022 23000244
Piyali Paul Digital Artist (MPC) 121022 23000243
Nick Hanks Digital Artist (MPC) 121022 23000238
Natalie McDonald Digital Artist (MPC) 121022 23000237
Nicola Atkinson Digital Artist (MPC) 121022 23000239
Owen Jones Digital Artist (MPC) 121022 23000240
Peter Dudley Digital Artist (MPC) 121022 23000242
Paul Daiko Digital Artist (MPC) 121022 23000241
Eswaran Kaydhar Krishnamoorthy Digital Artist (MPC) 121022 23000219
Erica Davidson Digital Artist (MPC) 121022 23000218
Richy Rojous Digital Artist (MPC) 121022 23000197
Richard Surridge Digital Artist (MPC) 121022 23000196
Rob Bryson Digital Artist (MPC) 121022 23000198
Robin Walsh Digital Artist (MPC) 121022 23000199
Rory Woodford Digital Artist (MPC) 121022 23000201
Rohit Agarwal Digital Artist (MPC) 121022 23000200
Richard Baillie Digital Artist (MPC) 121022 23000195
Riccardo Coccia Digital Artist (MPC) 121022 23000194
Puja Parikh Digital Artist (MPC) 121022 23000122
Rahul Sharma Digital Artist (MPC) 121022 23000188
Rajesh Manayil Digital Artist (MPC) 121022 23000190
Ram Kumar Digital Artist (MPC) 121022 23000191
Ricardo Silva Digital Artist (MPC) 121022 23000193
Ranajoy Kar Digital Artist (MPC) 121022 23000192
Rupa Singh Digital Artist (MPC) 121022 23000202
Ruth Asensio Digital Artist (MPC) 121022 23000203
Stephen Bennett Digital Artist (MPC) 121022 23000213
Sribalaji Santharam Digital Artist (MPC) 121022 23000212
Daniel Kmet Digital Artist (MPC) 121022 23000214
Daniel Warom Digital Artist (MPC) 121022 23000215
Dinesh K Bishnoi Digital Artist (MPC) 121022 23000217
Dawid Skrodzki Digital Artist (MPC) 121022 23000216
Sowmya K G Digital Artist (MPC) 121022 23000211
Sivaprakash Jeevanantham Digital Artist (MPC) 121022 23000210
Sanjeev Sharma Digital Artist (MPC) 121022 23000205
Sam Basset Digital Artist (MPC) 121022 23000204
Sasikumar Santhakumar Digital Artist (MPC) 121022 23000206
Satyendra Chaturvedi Digital Artist (MPC) 121022 23000207
Sheen-Wei Yap Digital Artist (MPC) 121022 23000209
Shaan Nelson Digital Artist (MPC) 121022 23000208
Prabhudas Kunden Digital Artist (MPC) 121022 23000187
Marco Carboni Digital Artist (MPC) 121022 23000120
Jalila Otky Rogan Special Effects Coordinator Special Effects Coordinator/Buyer(Cardiff Sequence Unit) 241 23000034
Trevor Neighbour Special Effects Supervisor Special Effects Assistant Supervisor(Cardiff Sequence Unit) 545 23000033
Trevor Wood Special Effects Supervisor (Cardiff Sequence Unit) 545 23000032
Stefano Pepin Special Effects Supervisor Special Effects Floor Supervisor(Cardiff Sequence Unit) 545 23000035
Matthew Horton Special Effects Technician (Cardiff Sequence Unit) 242 23000036
Ron Hone Special Effects Technician (Cardiff Sequence Unit) 242 23000038
Nick Phillips Special Effects Technician (Cardiff Sequence Unit) 242 23000037
Dominic J Sikking Graphic Designer n/a 120860 23000031
Andrew Tapper Graphic Designer n/a 120860 23000030
Luke Marcel Special Effects Technician n/a 242 23000025
Ken Petrie Special Effects Technician n/a 242 23000024
Julian Butterfield Special Effects Technician n/a 242 23000026
Mark Vanstone Special Effects Technician n/a 242 23000027
Alastair Vardy Special Effects Technician n/a 242 23000029
Chris Motjuoadi Special Effects Technician n/a 242 23000028
Christopher Brennan Special Effects Technician (Cardiff Sequence Unit) 242 23000039
Jaroslav Kolenic Special Effects Technician (Cardiff Sequence Unit) 242 23000040
Kenneth Cassar Special Effects Technician Special Effects Senior Technician(Malta Unit) 242 23000050
Terence Lathwell Special Effects Technician (Cardiff Sequence Unit) 242 23000049
Gabor Kiszelly Special Effects Supervisor (Budapest Unit) 545 23000051
Gyula Krasnyanszky Special Effects Supervisor Special Effects Pyro Supervisor(Budapest Unit) 545 23000052
Terry Glass Special Effects Technician n/a 242 23000054
Nicholas Joscelyne Special Effects Technician n/a 242 23000053
Grant Rogan Special Effects Technician (Cardiff Sequence Unit) 242 23000048
George Dunn Special Effects Technician (Cardiff Sequence Unit) 242 23000047
Peter Fern Special Effects Technician (Cardiff Sequence Unit) 242 23000042
Barry Angus Special Effects Technician (Cardiff Sequence Unit) 242 23000041
Ben Broadbridge Special Effects Technician (Cardiff Sequence Unit) 242 23000043
Craig Leong Special Effects Technician (Cardiff Sequence Unit) 242 23000044
Rodney Fuller Special Effects Technician (Cardiff Sequence Unit) 242 23000046
Graham Povey Special Effects Technician (Cardiff Sequence Unit) 242 23000045
Paul Brady Special Effects Technician n/a 242 23000023
Timothy Stracey Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000022
Robin Saxen Visual Effects Producer n/a 243 23000001
Andrew Share Craft Service n/a 120903 22000002
Paul Kuzmich Catering Catering Provider 120954 22000001
John Nelson Visual Effects Supervisor n/a 249 23000002
Amber Kirsch Visual Effects Supervisor n/a 249 23000003
Scott Farrar Visual Effects Supervisor n/a 249 23000005
Robert Schajer Visual Effects Producer (Cinesite) 243 23000004
Faye Camilleri Preziosi Construction Coordinator (Malta Unit) 276 21000011
Nigel Gray Welder Metal Worker 121059 21000009
Wayne Hammond Carpenter n/a 529 21000004
Brigitte Ward-Holmes Construction Manager Construction Buyer 120983 21000003
Martin Hubbard Carpenter n/a 529 21000005
Stephen Watts Plasterer n/a 121097 21000006
Keith Smith Construction Constuction Stagehand 120900 21000008
John Field Construction Construction Rigger 120900 21000007
Neil Corbould Special Effects Supervisor n/a 545 23000006
David Gareth Watkins Special Effects Supervisor n/a 545 23000007
Neil Davies Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000017
Kieran Reed Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000016
Jamie Murrell Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000018
Kevin Rogan Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000019
David Poole Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000021
Nick Finlayson Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000020
Joseph Geday Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000015
Stuart Heath Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000014
Lee Rider Special Effects Foreman Special Effects Foreperson 250 23000009
David Brighton Special Effects Foreman Special Effects Foreperson 250 23000008
Terry Flowers Special Effects Foreman Special Effects Foreperson 250 23000010
Kevin Mathews Special Effects Special Effects Wire Supervisor 168 23000011
Victoria Hawden Special Effects Coordinator n/a 241 23000013
Robbie Scott Special Effects Special Effects Buyer 168 23000012
Richard Ketteridge Visual Effects Editor n/a 614 23000055
Michael Cheung Visual Effects Editor n/a 614 23000056
Ross Johnson Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000100
Rebecca Scott Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000099
Olivia Lyne Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000098
Vivek Joshi Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000101
Roz Stratton Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000102
Sian Judge Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000104
Samantha Haines Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000103
Nicole Duncan Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000097
Natasha Ferreira Da Silva Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000096
Jennifer Scheer Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000091
James Purdy Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000090
Julian Bloomfield Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000092
Kayleigh Harding Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000093
Morenike Dosu Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000095
Kyle Wetton Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000094
Stephen Nixon Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000105
Surendra Nath Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000106
Jeremy Sawyer Digital Artist (MPC) 121022 23000116
Edward Lim Digital Artist (MPC) 121022 23000115
Lev Kolobov Digital Artist (MPC) 121022 23000117
Leandre Lagrange Digital Artist (MPC) 121022 23000118
Swati Malu Digital Artist (MPC) 121022 23000251
Marc Taganas Digital Artist (MPC) 121022 23000119
David Mayhew Digital Artist (MPC) 121022 23000114
Bensam Gnanasigamani Digital Artist (MPC) 121022 23000113
Uday Joshi Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000108
Tim Pounds-Cornish Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000107
Vamsi Maduri Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000109
Andres Puente Digital Artist (MPC) 121022 23000110
Ben Jones Digital Artist (MPC) 121022 23000112
Ben Brown Digital Artist (MPC) 121022 23000111
James Grummit Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000089
Jack George Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000088
Joanna Nodwell Visual Effects Coordinator n/a 120760 23000067
Duncan Holland Visual Effects Coordinator n/a 120760 23000066
Paul Ladd Visual Effects Coordinator n/a 120760 23000065
Lucinda Egerton Visual Effects Coordinator n/a 120760 23000068
Simon Mills Visual Effects Coordinator n/a 120760 23000069
Justin Peer Visual Effects Coordinator Data Wrangler 120760 23000071
Jon R Brown Visual Effects Coordinator Data Wrangler 120760 23000070
Laura Healey Software Engineer Digital Aquisition Technician 121071 23000064
Ross Fall Software Engineer Digital Aquisition Technician 121071 23000063
Marc Dando Digital Artist Digital Acquisition Supervisor 121022 23000058
Alex Fenn Visual Effects Editor n/a 614 23000057
James Eggleton Digital Artist Digital Acquisition/Data Lab Supervisor/Lead Software Developer 121022 23000059
Alex Golding Software Engineer Digital Aquisition Technician 121071 23000060
Laura Redpath Software Engineer Digital Aquisition Technician 121071 23000062
Peter Marsden Software Engineer Digital Aquisition Technician 121071 23000061
Adrian Ratley Visual Effects Coordinator Data Wrangler 120760 23000072
Shyam Yadav Visual Effects Coordinator Data Wrangler 120760 23000073
Gabriele Zucchelli Animation Supervisor (MPC) 120918 23000083
Max Wood CG Supervisor (MPC) 779 23000082
Beanie Knowlton-Parry Visual Effects VFX Production Manager(MPC) 419 23000084
Alex Carr Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000085
Christina Graham Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000087
Charlotte Frances Visual Effects VFX Production(MPC) 419 23000086
Jonathan Knight 2-D Artist 2D Supervisor(MPC) 120987 23000081
Marianne Speight Visual Effects Producer VFX Producer(MPC) 243 23000080
Bradley Alexander Visual Effects Coordinator Supervisor(Halon Entertainment) 120760 23000075
Daniel Gregoire Visual Effects Coordinator Previsualization Supervisor(Halon Entertainment) 120760 23000074
Michael G Jackson Visual Effects Coordinator Supervisor(Halon Entertainment) 120760 23000076
Steve Yamamoto Visual Effects Previsualization Supervisor(Unit Eleven Digital Production Servics, LLC) 419 23000077
Adam Valdez Visual Effects Supervisor VFX Supervisor(MPC) 249 23000079
Jessica Norman Visual Effects Supervisor VFX Supervisor(MPC) 249 23000078
Oliver Winwood Digital Artist (MPC) 121022 23000121
Thomas Rotohiko Hobman Digital Artist (MPC) 121022 23000254
Paul Amiras Visual Effects Stereo Prep/QC Artist(Cinesite) 419 23000432
T J Singh Visual Effects Stereo Prep/QC Artist(Cinesite) 419 23000431
Iyi Tubi Visual Effects Stereo Paint Artist(Cinesite) 419 23000430
Arron Turnbull Visual Effects Stereo Prep/QC Artist(Cinesite) 419 23000433
Amy Furey Visual Effects Stereo Prep/QC Artist(Cinesite) 419 23000434
Marion Nove-Josserand Visual Effects Lighting(Cinesite Ltd.) 419 23000999
Ritchie Hoyle Visual Effects Stereo Prep/QC Artist(Cinesite) 419 23000435
Philip Smith Visual Effects Stereo Paint Artist(Cinesite) 419 23000429
Ollie Johnston Visual Effects Stereo Paint Artist(Cinesite) 419 23000428
Pan Vafeiadis Visual Effects Stereo Conversion Artist(Cinesite) 419 23000423
Catarina Ferreira Visual Effects Stereo Conversion Artist(Cinesite) 419 23000421
Chuan Wang Visual Effects Stereo Conversion Artist(Cinesite) 419 23000424
Janice Tso Visual Effects Stereo Paint Lead(Cinesite) 419 23000425
Andrew Kinnear Visual Effects Stereo Paint Artist(Cinesite) 419 23000427
Ronan Carr Visual Effects Stereo Paint Artist(Cinesite) 419 23000426
Lee Wiseman Property Master n/a 120805 24000001
Dennis Wiseman Property Master n/a 120805 24000002
Caroline Wilson Armourer Armory Liaison 121128 24000012
Nick Komornicki Armourer n/a 121128 24000011
John Nixon Armourer Armory Technician 121128 24000013
Tim Wildgoose Armourer Armory Technician 121128 24000014
Greg Corke Armourer n/a 121128 24000016
Roy Stratford Armourer Workshop Armorer 121128 24000015
Simon Atherton Armourer Weapons Master 121128 24000010
Amy Meakin Props n/a 120817 24000009
Kristin Theyers Props n/a 120817 24000004
Adrian Platt Assistant Property Master n/a 120969 24000003
Colin Mutch Props n/a 120817 24000005
Mark Reynolds Props n/a 120817 24000006
Gary Martin Props n/a 120817 24000008
Kenny Burnett Props n/a 120817 24000007
Andras Szocs Visual Effects Stereo Conversion Artist(Cinesite) 419 23000420
Atyeb Muneer Visual Effects Stereo Conversion Artist(Cinesite) 419 23000419
Noel O’Malley Matchmove Artist Matchmover(Cinesite Ltd.) 120657 23000398
Amy Lloyd Matchmove Artist Matchmover(Cinesite Ltd.) 120657 23000397
Matthew D'Angibau Matchmove Artist On Set Matchmover(Cinesite Ltd.) 120657 23000396
Elliot Staker Matchmove Artist Matchmover(Cinesite Ltd.) 120657 23000399
Helder Tomas Matchmove Artist Matchmover(Cinesite Ltd.) 120657 23000400
Rebecca Forth Software Engineer Production Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000402
Wayne Billheimer Visual Effects Executive Producer(ILM) 419 23000401
Matt Boyer Matchmove Artist On Set Matchmover(Cinesite Ltd.) 120657 23000395
Daniela Campos Little Matchmove Artist Matchmover(Cinesite Ltd.) 120657 23000394
Ollie Weigall Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000389
Ian Plumb Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000388
Oliver Hagar Rotoscope Animator Roto/Prep(Cinesite Ltd.) 121082 23000390
Richard Collis Visual Effects Enviroment TD(Cinesite Ltd.) 419 23000391
David Swift Matte Painter (Cinesite Ltd.) 120959 23000393
Jean-David Solon Matte Painter (Cinesite Ltd.) 120959 23000392
Jason Holt Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000403
Byran Horvat Visual Effects Production Support(Industrial Light & Magic) 419 23000404
Hannes Doornaert Visual Effects Stereo Coversion Artist(Cinesite) 419 23000414
Paul Greenwood Visual Effects Stereo Conversion Lead(Cinesite) 419 23000413
Gabor Hovanyi Visual Effects Stereo Conversion Artist(Cinesite) 419 23000415
Jamie Schumacher Visual Effects Stereo Conversion Artist(Cinesite) 419 23000416
Rodrigo Echevarria Visual Effects Stereo Conversion Artist(Cinesite) 419 23000418
Monica Verdu Visual Effects Stereo Conversion Artist(Cinesite) 419 23000417
Peter Blackburn Visual Effects Stereo Conversion Lead(Cinesite) 419 23000412
Martin Lake Visual Effects Stereo Coordinator(Cinesite) 419 23000411
Diane Kingston Visual Effects Stereo Producer(Cinesite) 419 23000406
Angus Cameron Visual Effects Stereographer(Cinesite) 419 23000405
Nicholas Atkinson Visual Effects Stereo Coordinator(Cinesite) 419 23000407
Michelle Rose Visual Effects Stereo Coordinator(Cinesite) 419 23000408
Mark Sum Visual Effects Stereo Coordinator(Cinesite) 419 23000410
Soraya Knott Visual Effects Stereo Coordinator(Cinesite) 419 23000409
Nick Massey Armourer n/a 121128 24000017
Steven Morris Assistant Property Master (Cardiff Sequence Unit) 120969 24000018
Skye Stolnitz Assistant (to Mr. Bakshi/Cardiff Sequence Unit) 120820 25000037
Devis Damonte Cashier (Cardiff Sequence Unit) 121079 25000036
Hannah Ireland Travel Coordinator Travel & Accommodation Coordinator(Cardiff Sequence Unit) 121042 25000035
Aidan Elliott Assistant (to Mr. Huffam/Cardiff Sequence Unit) 120820 25000038
Monique Brown Production Assistant (Cardiff Sequence Unit) 275 25000039
Adrian Hubbard Production Assistant (Cardiff Sequence Unit) 275 25000041
Gary Kett Production Assistant (Cardiff Sequence Unit) 275 25000040
Shaun O'Dell Second Unit Director (Cardiff Sequence Unit) 412 25000034
Judith Edwards Medic n/a 120966 25000033
Michael Davie Transportation Action Vehicle Senior Technician 120992 25000028
Ian Clarke Transportation Action Vehicle Workshop Supervisor 120992 25000027
Sean Thornton Transportation Action Vehicle Senior Technician 120992 25000029
Michael Brinkley Transportation Action Vehicle Coordinator 120992 25000030
Jim Atkins Transportation Captain n/a 272 25000032
Steve Bridgen Transportation Coordinator n/a 271 25000031
Paul Hayes Production Assistant (Cardiff Sequence Unit) 275 25000042
David Booys Production Assistant (Cardiff Sequence Unit) 275 25000043
Zoltan Fohn Transportation Coordinator (Budapest Unit) 271 25000053
Jessica Rogers Transportation Coordinator (Malta Unit) 271 25000052
Vinka Jurisic Post-Production Assistant n/a 120882 25000054
Hannah Long Post-Production Assistant n/a 120882 25000055
Linda Gamble Unit Publicist (Cardiff Sequence Unit) 231 29000002
Rob Harris Unit Publicist n/a 231 29000001
Henry Dray Transportation Manager (Malta Unit) 121030 25000051
Mavis Formosa Assistant On-Set Background Supervisor(Malta Unit) 120820 25000050
Phil Allchin Transportation Captain (Cardiff Sequence Unit) 272 25000045
Dean Short Production Assistant (Cardiff Sequence Unit) 275 25000044
Helen Revington Medic (Cardiff Sequence Unit) 120966 25000046
Simon "Charlie" Harper Medic Health & Safety Advisor(Cardiff Sequence Unit) 120966 25000047
Laurence Chisholm Production Assistant (Malta Unit) 275 25000049
Katalin Baranyi Coordinator Zombie Coordinator(Cardiff Sequence Unit) 528 25000048
Graham Kelly Transportation Action Vehicle Supervisor 120992 25000026
Philip Ball Stand-In n/a 121015 25000025
Natalie Masciale Assistant (to Mr. Schwake) 120820 25000004
Misty Oka Assistant (to Mr. Kleiner) 120820 25000003
Regan Riskas Assistant (to Mr. Bryce) 120820 25000002
Matt Grimm Assistant (to Ms. Goldberg) 120820 25000005
Bill Bost Assistant (to Mr. Ellison) 120820 25000006
Caroline Fallon Office Assistant Costume Office Assistant 120996 25000008
Nazia Khan Assistant (to Mr. Pitt) 120820 25000007
Simon Crane Second Unit Director n/a 412 25000001
Justin Hayzelden Props On Set Prps 120817 24000025
Mark McNeil Assistant Property Master On-Set Props(Cardiff Sequence Unit) 120969 24000020
Billy Edwards Assistant Property Master On-Set Props(Cardiff Sequence Unit) 120969 24000019
Stephen Wilkerson Armourer (Cardiff Sequence Unit) 121128 24000021
Jason Azzopardi Property Master (Malta Unit) 120805 24000022
David Breier Property Master (Budapest Unit) 120805 24000024
Stephen Petroni Armourer (Malta Unit) 121128 24000023
Nick Jordan Travel Coordinator n/a 121042 25000009
Ella Chaitow Travel Coordinator n/a 121042 25000010
Tommaso Colognese Production Assistant n/a 275 25000020
Cameron Lawther Production Assistant n/a 275 25000019
Lucy Drury Production Assistant n/a 275 25000021
Lara Marsden Production Assistant n/a 275 25000022
David Ruddock Cashier n/a 121079 25000024
Saloum N'Jie Production Assistant n/a 275 25000023
Jason Rickwood Production Assistant n/a 275 25000018
Rebecca Collis Production Assistant n/a 275 25000017
Christina Oh Assistant (to Mr.Gardner) 120820 25000012
Matt Flanders Assistant (to Mr.Gardner) 120820 25000011
Rama Gottumukkala Assistant (to Mr. Kleiner) 120820 25000013
Jack Donaldson Assistant (to Mr. Simpson) 120820 25000014
Darryl Davy Assistant (to Mr. Headington) 120820 25000016
Leah Williams Assistant (to Mr. King) 120820 25000015
Cecile Peltier Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000387
Gavin McKenzie Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000386
Katharine Gooday Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000296
Kate Diver Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000295
Jonny Vale Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000294
Mark McAvaney Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000297
Marta Kamienska Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000298
Teresa Dureau Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000300
Matt Rock Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000299
Jo Ann Tan Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000293
Georg Wieland Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000292
Ben Owen Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000287
Amy Mercer Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000286
Carmen Dixon Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000288
Chee Tee Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000289
Felipe Bohorquez Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000291
Claire Coultrup Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000290
Megan Rees Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000301
Paul Beaumont Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000302
Courtney Vanderslice-Law Visual Effects Producer Executive Producer(Cinesite Ltd.) 243 23000314
Andy Robinson Digital Artist Digital Effects Supervisor(Cinesite Ltd.) 121022 23000313
Antony Hunt Visual Effects Producer Executive Producer(Cinesite Ltd.) 243 23000315
Carrie Rishel Visual Effects Producer VFX Producer(Cinesite Ltd.) 243 23000316
Anthony Zwartouw CG Supervisor (Cinesite Ltd.) 779 23000318
Simon David Kenny Visual Effects Producer VFX Producer(Cinesite Ltd.) 243 23000317
Simon Stanley-Clamp Visual Effects Supervisor VFX Supervisor(Cinesite Ltd.) 249 23000312
Christian Roberton Visual Effects Executive Producer(MPC) 419 23000309
Paul Zanetti Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000304
Millie Cox Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000303
Ryan Broad Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000305
Simon Reeves Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000306
Clwyd Edwards Visual Effects Of VFX(MPC) 419 23000308
Sukumar Sreenivas Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000307
Jasmine Flood Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000285
Robert Homewood Software Engineer Technology Support(MPC) 121071 23000284
Ville-Matti Vasama Digital Artist (MPC) 121022 23000263
Victor Pillet Digital Artist (MPC) 121022 23000262
Venugopal Arobindan Digital Artist (MPC) 121022 23000261
Vishnu Sukumaran Digital Artist (MPC) 121022 23000264
Vlad Holst Digital Artist (MPC) 121022 23000265
James Noorani Visual Effects Editor VFX Editorial(MPC) 614 23000267
Conor Byrne Visual Effects Editor VFX Editorial(MPC) 614 23000266
Vadivel Gnanasundaram Digital Artist (MPC) 121022 23000260
Ummi Gudjonsson Digital Artist (MPC) 121022 23000259
Malcolm Roberts Construction Coordinator n/a 276 21000001
Terry Hu Digital Artist (MPC) 121022 23000253
Thomas Mansencal Digital Artist (MPC) 121022 23000255
Thomas Stoelzle Digital Artist (MPC) 121022 23000256
Tom Whittington Digital Artist (MPC) 121022 23000258
Thomas Warrender Digital Artist (MPC) 121022 23000257
Danielle Millington Peck Visual Effects Editor VFX Editorial(MPC) 614 23000268
Daniel Horgan Software Engineer Technology Support(MPC) 121071 23000269
Thomas Stevenson Software Engineer Technology Support(MPC) 121071 23000279
Shane Smith Software Engineer Technology Support(MPC) 121071 23000278
Akhauri P Sinha Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000280
Matthew Hangar Software Engineer Production Support(MPC) 121071 23000281
Nick Hall Software Engineer Technology Support(MPC) 121071 23000283
Jozef Van Eenbergen Software Engineer Technology Support(MPC) 121071 23000282
Robert Tovell Software Engineer Technology Support(MPC) 121071 23000277
Rob Szabo Software Engineer Technology Support(MPC) 121071 23000276
Jedrik Eliasen Software Engineer Technology Support(MPC) 121071 23000271
Gurinder Dhudwar Software Engineer Technology Support(MPC) 121071 23000270
John A Frith Software Engineer Technology Support(MPC) 121071 23000272
Lucy Bailey Software Engineer Technology Support(MPC) 121071 23000273
Matt De Pass Software Engineer Technology Support(MPC) 121071 23000275
Marlin Mcglone Software Engineer Technology Support(MPC) 121071 23000274
Thomas Dyg Compositor Compositing/Environment Supervisor(Cinesite Ltd.) 120626 23000319
Ed Hawkins Compositor Compositing/Environment Supervisor(Cinesite Ltd.) 120626 23000320
Lyle Cooley Visual Effects Crowd TD(Cinesite Ltd.) 419 23000365
André Castelão Visual Effects Crowd TD(Cinesite Ltd.) 419 23000364
Jane Rotolo Visual Effects Crowd TD(Cinesite Ltd.) 419 23000363
Alberto Luceno Visual Effects Crowd TD(Cinesite Ltd.) 419 23000366
Bruno Xiberras Visual Effects Motion Builder(Cinesite Ltd.) 419 23000367
Ean Carr Compositing Supervisor Comositing Sequence Lead(Cinesite Ltd.) 120928 23000369
Martin Ciastko Compositing Supervisor Comositing Sequence Lead(Cinesite Ltd.) 120928 23000368
Adam Vanner Visual Effects Cloth TD(Cinesite Ltd.) 419 23000362
Craig Stevenson Visual Effects Cloth TD(Cinesite Ltd.) 419 23000361
Kari Brown Effects Assistant FX TD(Cinesite Ltd.) 120922 23000356
Jan Berner Visual Effects FX/Cloth TD(Cinesite Ltd.) 419 23000355
Marc Bryant Visual Effects FX TD(Cinesite Ltd.) 419 23000357
Chas Cash Effects Assistant FX TD(Cinesite Ltd.) 120922 23000358
Dobril Dobrev Visual Effects Cloth TD(Cinesite Ltd.) 419 23000360
George Kuruvilla Effects Assistant FX TD(Cinesite Ltd.) 120922 23000359
David Lee Compositing Supervisor Comositing Sequence Lead(Cinesite Ltd.) 120928 23000370
Luke Armstrong Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000371
Aymeric Perceval Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000381
Jim Parsons Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000380
Liam Spencer Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000382
Karen Wand Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000383
John Grotelueschen Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000385
Bruno Fernandez Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000384
Dan Harrod Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000379
Andrew Fletcher Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000378
Emile Hardy Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000373
James Fleming Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000372
Leo Neelands Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000374
Venetia Penna Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000375
Andrew Fensom Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000377
Alex Smith Compositor (Cinesite Ltd.) 120626 23000376
Todd Widup Visual Effects Rigging(Cinesite Ltd.) 419 23000354
Adam Lucas Visual Effects Rigging(Cinesite Ltd.) 419 23000353
Nikos Gatos Visual Effects Lighting(Cinesite Ltd.) 419 23000331
Axel Akesson Visual Effects Lighting(Cinesite Ltd.) 419 23000330
Joel Bodin Visual Effects Lighter(Cinesite Ltd.) 419 23000329
Philip Borg Visual Effects Lighting(Cinesite Ltd.) 419 23000332
Simon Maddocks Visual Effects Lighting(Cinesite Ltd.) 419 23000333
Jonathan Moulin Visual Effects Lighting(Cinesite Ltd.) 419 23000336
Leila Gaed Visual Effects Lighting(Cinesite Ltd.) 419 23000335
John Sissen Animator (Cinesite Ltd.) 483 23000328
Paul Lee Animator (Cinesite Ltd.) 483 23000327
Jane Ellis Visual Effects Producer VFX Line Producer(Cinesite) 243 23000322
Dave Sewell Compositor Compositing/Environment Supervisor(Cinesite Ltd.) 120626 23000321
Murray Gale Visual Effects Coordinator VFX Coordinator(Cinesite Ltd.) 120760 23000323
Louise Hutchinson Visual Effects Coordinator VFX Coordinator(Cinesite Ltd.) 120760 23000324
Peter Clayton Animator (Cinesite Ltd.) 483 23000326
Mark Sum Visual Effects Coordinator Cinesite Ltd.(Cinesite Ltd.) 120760 23000325
Mark Stepanek Visual Effects Lighting(Cinesite Ltd.) 419 23000337
Thomas Muller Layout Artist Layout(Cinesite Ltd.) 120869 23000338
Solene Chan-Lam Visual Effects Texturing(Cinesite Ltd.) 419 23000348
Pete Amachree Visual Effects Texturing(Cinesite Ltd.) 419 23000347
Martin Hession Visual Effects Texturing(Cinesite Ltd.) 419 23000349
Eleanor Bond Visual Effects Texturing(Cinesite Ltd.) 419 23000350
Gary Newman Visual Effects Texturing(Cinesite Ltd.) 419 23000352
Laurent Cordier Visual Effects Texturing(Cinesite Ltd.) 419 23000351
Royston Willcocks Modelmaker Modeling(Cinesite Ltd.) 120919 23000346
James Stone Modelmaker Modeling(Cinesite Ltd.) 120919 23000345
Chris Mulcaster Modelmaker Modeling(Cinesite Ltd.) 120919 23000340
Adam Dewhirst Modelmaker Modeling(Cinesite Ltd.) 120919 23000339
Tina Potter Modelmaker Modeling(Cinesite Ltd.) 120919 23000341
Adam Walker Modelmaker Modeling(Cinesite Ltd.) 120919 23000342
Paul Murphy Modelmaker Modeling(Cinesite Ltd.) 120919 23000344
Daniel K Mason Modelmaker Modeling(Cinesite Ltd.) 120919 23000343
Ted Lister Digital Artist (MPC) 121022 23000252
Rob Cooper Stunts n/a 240 19000051
Steve Evans Film Lab DIT(Cardiff Sequence Unit) 120850 6000022
David Bird Assistant Camera 2nd Assistant Photographer(Cardiff Sequence Unit) 233 6000021
Ian Coffey Assistant Camera 1st Assistant Photographer(Cardiff Sequence Unit) 233 6000020
Martin Ward Videotape Operator Video Operator(Cardiff Sequence Unit) 120833 6000023
Alex Kruszelnicki Video Assistant (Cardiff Sequence Unit) 121119 6000024
Roger Pearce Camera Operator n/a 239 6000026
Peter Field Camera Operator n/a 239 6000025
Graham Hall Camera Operator (Cardiff Sequence Unit) 239 6000019
Ray Meere Photography 2nd Assistant Photographer(Cardiff Sequence Unit) 120835 6000018
Marc Wolff Camera Aerial Coordinator/Camera Pilot 120798 6000013
Daniel P Moore Video Video Assist 120800 6000012
Adam Dale Aerial Director of Photography n/a 121063 6000014
Balazs Bolygo Director of Photography (Cardiff Sequence Unit) 120780 6000015
John Ferguson Photography 1st Assistant Photographer(Cardiff Sequence Unit) 120835 6000017
Colin Anderson Steadicam Operator Camera/Steadycam Operator(Cardiff Sequence Unit) 232 6000016
Oliver Driscoll Camera Operator 1st Assistant Photographer 239 6000027
Dean Thompson Camera Operator 1st Assistant Photographer 239 6000028
Patrick Ready Film Lab Data Lab Technician 120850 6000038
Olli Leppanen Film Lab Data Lab Technician 120850 6000037
Alistair Nicholls Film Lab Data Lab Technical Assistant 120850 6000039
Roger Barton Editor n/a 172 7000001
James Andrykowski Assistant Editor n/a 203 7000003
Matt Chesse Editor n/a 172 7000002
Piers Leighton Film Lab Data Lab Technician 120850 6000036
Rob May Film Lab Data Lab Technician 120850 6000035
Jason Coop Camera Operator 2nd Assistant Photographer 239 6000030
Luke Selway Camera Operator 2nd Assistant Photographer 239 6000029
Jack Warrender Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000031
Greg Fisher Colorist Look Development Colorist 120920 6000032
Stephen Ceci Film Lab Data Lab Technician 120850 6000034
John Pegg Colorist Data Lab Supervisor 120920 6000033
Jaap Buitendijk Still Photographer n/a 120485 6000011
Amanda Maister Clapper Loader Film Loader 120619 6000010
Rita Galantai Production Coordinator (Budapest Unit) 162 5000059
Gabriella Csoma Production Manager (Budapest Unit) 305 5000058
Jen Conroy Production Supervisor (Budapest Unit) 307 5000057
Amy Horkay Production Manager (Budapest Unit) 305 5000060
Peter Seres Production Manager (Budapest Unit) 305 5000061
Lucinda Egerton Assistant Director n/a 163 5000063
Terry Madden Assistant Director n/a 163 5000062
Balint Kovacs Location Manager (Budapest Unit) 193 5000056
Bogi Moricz Assistant Director (Budapest Unit) 163 5000055
Colin Azzopardi Assistant Director (Malta Unit) 163 5000050
Chris Wheeldon Location Manager (Malta Unit) 193 5000049
Terry Bamber Production Manager (Malta Unit) 305 5000051
Winston Azzopardi Production Manager (Malta Unit) 305 5000052
Philie Naughten Production Coordinator (Malta Unit) 162 5000054
Rita Galea Production Coordinator (Malta Unit) 162 5000053
Sarah Hinch Script Supervisor n/a 191 5000064
Glen Carroll Assistant Director n/a 163 5000065
Gregor Tavenner Photography Assistant Photographer 120835 6000005
Stephanie Martin Camera Operator n/a 239 6000004
Tim Battersby Photography Assistant Photographer 120835 6000006
Birgit Dierken Photography Assistant Photographer 120835 6000007
Natasha Back Photography Assistant Photographer 120835 6000009
Rachel Clarke Photography Assistant Photographer 120835 6000008
Larry McConkey Steadicam Operator n/a 232 6000003
Igor Meglic Director of Photography n/a 120780 6000002
Susan Novick Post-Production Supervisor n/a 120796 5000067
Miranda Jones Post-Production Supervisor n/a 120796 5000066
Justin Chan Production Coordinator (Industrial Light & Magic) 162 5000068
John Colt Production Coordinator (Industrial Light & Magic) 162 5000069
Ben Seresin Director of Photography n/a 120780 6000001
Paul LaZebnik Production Coordinator n/a 162 5000999
Robin Gonsalves Assistant Editor n/a 203 7000004
Debra L Tennant Assistant Editor n/a 203 7000005
Lauren Rosenbloom Assistant Art Director n/a 315 9000012
Cara Brower Assistant Art Director n/a 315 9000011
William Coubrough Assistant Art Director n/a 315 9000010
Ashley Winter Art Director On Set Art Director 183 9000013
Martha Alice Butterfield Painter Prosthetic Paint Desinger 200 9000014
Robert Consing Storyboard Artist n/a 199 9000016
Seth Engstrom Illustrator n/a 600 9000015
Nic Henderson Assistant Art Director n/a 315 9000009
Jennifer Williams Set Decorator n/a 165 9000008
Alan Gilmore Art Director n/a 183 9000003
Jon Billington Art Director n/a 183 9000002
Julian Ashby Art Director n/a 183 9000004
Ben Collins Art Director n/a 183 9000005
James Foster Art Director n/a 183 9000007
Matt Gray Art Director n/a 183 9000006
Tina Charad Art Director Graphic Art Director 183 9000017
Greg Fangeaux Set Designer 3D Set Designer 202 9000018
David Meeking Painter n/a 200 9000028
Alice Phelps Set Decorator Set Decoration Assistant 165 9000027
John Roberts Painter n/a 200 9000029
Jon Billington Set Designer n/a 202 9000030
Andrew Bennett Art Director (Cardiff Sequence Unit) 183 9000032
Chris Lowe Art Director (Cardiff Sequence Unit) 183 9000031
Michael King Set Dresser Set Dressing Buyer 197 9000026
Charlotte Crosbie Set Dresser Set Dressing Buyer 197 9000025
Claudio Campana Art Department Draughtsperson 120843 9000020
Ashley Lamont Art Department Draughtsperson 120843 9000019
Andy Proctor Art Department Draughtsperson 120843 9000021
Gabriella Csoma Art Department Coordinator n/a 195 9000022
Lisa Goldsmith Lead Person n/a 120957 9000024
Sophia Chowdhury Lead Person n/a 120957 9000023
Nigel Phelps Production Designer n/a 164 9000001
Andy Cook Music Assistant(British Gove Studios) 120781 8000024
Muse Performer n/a 120819 8000003
Matthew Bellamy Music n/a 120781 8000002
Marco Beltrami Music n/a 120781 8000001
John Finklea Music Editor n/a 214 8000004
Kevin McKeever Music Editor n/a 214 8000005
David Foster Music Orchestrations 120781 8000007
Matt Dunkley Music Music Orchestrator And Conductor 120781 8000006
Nicoletta Perdikos Apprentice Editor n/a 121012 7000013
Richard Gould Apprentice Editor n/a 121012 7000012
Greg Hollander Apprentice Editor n/a 121012 7000007
Carsten Kurpanek Assistant Editor n/a 203 7000006
Martin Corbett Assistant Editor n/a 203 7000008
Emma McCleave Assistant Editor n/a 203 7000009
Robert Sealey Apprentice Editor n/a 121012 7000011
George Adams Assistant Editor n/a 203 7000010
Jake Parker Music Orchestrations 120781 8000008
Dave Hage Music Music Preparation(Dakota Music Service) 120781 8000009
Scott Smith Recording n/a 120578 8000019
John Kurlander Recording Music Recorder And Mixer 120578 8000018
Jason Elliott Recording Engineer 120578 8000020
Gordon Davison Score Recording Score Recordist 120840 8000021
Jamie Ashton Music Assistant(Abbey Road Studios) 120781 8000023
Matt Mysko Music Assistant(Abbey Road Studios) 120781 8000022
Buck Sanders Music n/a 120781 8000017
Marcus Trumpp Music n/a 120781 8000016
Isobel Griffiths Music Contractor n/a 121013 8000011
Everton Nelson Music Orchestra Leader 120781 8000010
Jo Changer Music Contractor n/a 121013 8000012
Metro Voice Music Choir 120781 8000013
Brandon Roberts Music Music/Music Programmer 120781 8000015
Jenny O'Grady Music Choir Contractor(Metro Voices) 120781 8000014
Christian McWilliams Location Manager (Malta Unit) 193 5000048
Sam Smith Assistant Director (Cardiff Sequence Unit) 163 5000047
Renu Setna Actor Israeli Camp Refugee 1 1000047
Maisam Masri Actor Israeli Camp Refugee 1 1000046
Efrat Avni Actor Israeli Camp Singer 1 1000045
Ori Pfeffer Actor Israeli Camp Refugee 1 1000048
Julia Levy-Boeken Actor Israeli Camp Refugee 1 1000049
Yousef Hayyan Jubeh Actor Israeli Camp Refugee 1 1000051
Imran Mraish Actor Israeli Camp Refugee 1 1000050
Aynesaz Linoy Actor Israeli Camp Singer 1 1000044
Shaul Ezer Actor Israeli Camp Soldier 1 1000043
Khalid Laith Actor Thierry's Aide 1 1000038
Ryen Perkins-Gangnes Actor Philadelphian Zombie 1 1000037
Noa Bodner Actor Israeli Camp Soldier 1 1000039
Asaf Haim Ben Shimon Actor Israeli Camp Soldier 1 1000040
Yaniv Rokah Actor Israeli Camp Soldier 1 1000042
Gil Cohen-Alloro Actor Israeli Camp Soldier 1 1000041
Josh Wingate Actor Argus Sergeant 1 1000052
Troy Glasgow Actor Argus Sailor 1 1000053
Lee Colley Actor Airline Passenger 1 1000063
Doron Davidson Actor Airline Passenger 1 1000062
Michael Jenn Actor W.H.O. Vault Zombie 1 1000064
Sarah Amankwah Actor W.H.O. Lab Zombie 1 1000065
Marc Forster Director n/a 2 2000001
Anna Biczok Actor Zombie (Cardiff sequence) 1 1000066
Paula Videniece Actor Airline Passenger 1 1000061
Elen Rhys Actor Flight Attendant 1 1000060
Ewan Ross Actor Technician 1 1000055
Richard Thomson Actor Argus Sailor 1 1000054
Song Xuan Ke Actor Korean Doctor 1 1000056
Christian Wong Actor Korean Patient 1 1000057
Nikola Djuricko Actor Airline Pilot 1 1000059
Denis Ischenko Actor Airline Pilot 1 1000058
Ruari Cannon Actor Pharmacy Helper 1 1000036
Kevin Kiely Actor Motorcycle Cop 1 1000035
David Andrews Actor Naval Commander 1 1000012
Elyes Gabel Actor Andrew Fassbach 1 1000011
Ludi Boeken Actor Jurgen Warmbrunn 1 1000010
Peter Capaldi Actor W.H.O. Doctor 1 1000013
Pierfrancesco Favino Actor W.H.O. Doctor 1 1000014
Ruth Negga Actor W.H.O. Doctor 1 1000016
Gregory Fitoussi Actor C130 Pilot 1 1000015
Matthew Fox Actor Parajumper 1 1000009
Abigail Hargrove Actor Rachel Lane 1 1000008
Daniella Kertesz Actor Segen 1 1000003
Mireille Enos Actor Karin Lane 1 1000002
James Badge Dale Actor Captain Speke 1 1000004
David Morse Actor Ex-CIA Agent 1 1000005
Sterling Jerins Actor Constance Lane 1 1000007
Fana Mokoena Actor Thierry Umutoni 1 1000006
Moritz Bleibtreu Actor W.H.O. Doctor 1 1000017
Fabrizio Zacharee Guido Actor Tomas 1 1000018
Mike Noble Actor Camp Humphrey's Soldier 1 1000030
Jonathan Howard Actor Camp Humphrey's Soldier 1 1000029
Ernesto Cantu Actor Tomas' Father 1 1000031
Vicky Araico Casas Actor Tomas' Mother 1 1000032
Nick Bartlett Actor Market Attacker 1 1000034
Graham Anthony Hornsby Actor Market Attacker 1 1000033
Ann Ogbomo Actor Camp Humphrey's Soldier 1 1000028
Mustafa Harris Actor Camp Humphrey's Soldier 1 1000027
Jane Elizabeth Perry Actor UN Delegate 1 1000021
John Gordon Sinclair Actor Navy SEAL Commander 1 1000019
Lucy Russell Actor UN Delegate 1 1000022
Mark Holden Actor UN Delegate 1 1000023
Michiel Huisman Actor Ellis 1 1000026
Timothy James Baerrington Actor UN Delegate 1 1000024
Brad Pitt Producer n/a 3 3000001
Jeremy Kleiner Producer n/a 3 3000002
Tom Rye Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000026
Candy Marlowe Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000025
Dan John Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000024
David Pinkus Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000027
Jeff Taylor Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000028
Ben Quirk Assistant Director n/a 163 5000030
James McGrady Assistant Director n/a 163 5000029
Martin Walker Unit Manager n/a 120832 5000023
Vinod Jassal Location Scout n/a 311 5000022
Lee Robertson Location Manager n/a 193 5000017
Ben Gladstone Location Manager n/a 193 5000016
Asha Sharma Location Manager n/a 193 5000018
Brodie Pringle Location Manager n/a 193 5000019
Peter Gray Location Scout n/a 311 5000021
Bruno Cassoni Assistant Location Manager n/a 194 5000020
Vaughn Stein Assistant Director n/a 163 5000031
Nicole Chapman Assistant Director n/a 163 5000032
Richard Hill Location Manager (Cardiff Sequence Unit) 193 5000042
James Grant Location Manager (Cardiff Sequence Unit) 193 5000041
Matthew Clarke Unit Manager (Cardiff Sequence Unit) 120832 5000043
Lucy Williams Assistant Location Manager (Cardiff Sequence Unit) 194 5000044
Barney Hughes Assistant Director (Cardiff Sequence Unit) 163 5000046
Lindsey Powell Assistant Location Manager (Cardiff Sequence Unit) 194 5000045
Kevin Baulcomb Assistant Production Coordinator (Cardiff Sequence Unit) 192 5000040
Jonathan Scott Production Coordinator (Cardiff Sequence Unit) 162 5000039
Chris Brock Production Manager (Cardiff Sequence Unit) 305 5000034
James Smith Production Manager (Cardiff Sequence Unit) 305 5000033
Max Keene Assistant Director (Cardiff Sequence Unit) 163 5000035
Paul Bennett Assistant Director (Cardiff Sequence Unit) 163 5000036
Annie Penn Script Supervisor (Cardiff Sequence Unit) 191 5000038
Matthew Baker Assistant Director (Cardiff Sequence Unit) 163 5000037
David Campbell-Bell Location Manager n/a 193 5000015
Michael Harm Location Manager n/a 193 5000014
Mark Bakshi Co-Producer (Cardiff sequence) 170 3000013
Jillian Kugler Associate Producer n/a 171 3000012
Tim Headington Executive Producer n/a 174 3000011
Mark Huffam Co-Producer (Cardiff sequence) 170 3000014
Matthew Michael Carnahan Screenplay n/a 120778 4000001
Damon Lindelof Screenplay n/a 120778 4000003
Drew Goddard Screenplay n/a 120778 4000002
Graham King Executive Producer n/a 174 3000010
Paul Schwake Executive Producer n/a 174 3000009
Ian Bryce Producer n/a 3 3000004
Dede Gardner Producer n/a 3 3000003
Brad Simpson Executive Producer n/a 174 3000005
Marc Forster Executive Producer n/a 174 3000006
Dana Goldberg Executive Producer n/a 174 3000008
David Ellison Executive Producer n/a 174 3000007
Matthew Michael Carnahan Story By Screen Story 120779 4000004
J. Michael Straczynski Story By Screen Story 120779 4000005
Kelly Taylor-Dias Assistant Production Coordinator n/a 192 5000009
Denise Hanrahan Production Coordinator n/a 162 5000008
Declan Obrien Assistant Production Coordinator n/a 192 5000010
Kate Bone Assistant Production Coordinator n/a 192 5000011
Lloret Dunn Location Manager n/a 193 5000013
Mark Somner Location Manager n/a 193 5000012
Richard Daldry Production Coordinator n/a 162 5000007
Jennifer Teves Production Supervisor n/a 307 5000006
Steven Harding Unit Production Manager n/a 182 5000001
Max Brooks Source Material (from novel: "World War Z") 120786 4000006
Debra James Unit Production Manager n/a 182 5000002
Toby Hefferman Assistant Director n/a 163 5000003
Nick Shuttleworth Assistant Director n/a 163 5000005
Zoe Morgan Script Supervisor n/a 191 5000004
Kim Frederiksen Greensman Concept Illustrator(Cardiff Sequence Unit) 201 9000033
Kathleen Chopin Casting n/a 179 10000001
Janos Kiss Key Grip (Budapest Unit) 263 15000035
Zsolt Buti Lighting Technician (Budapest Unit) 120907 15000034
Charlie Lia Key Grip (Malta Unit) 263 15000033
Avelino Fernandez Lighting Technician n/a 120907 15000036
Chris Tann Lighting Technician Chief Lighting Technician 120907 15000037
Anthony Benjamin Lighting Technician Company Grip 120907 15000039
Kevin Fraser Lighting Technician Company Grip 120907 15000038
Joseph Abela Electrician (Malta Unit) 450 15000032
Ricky Hall Grip (Cardiff Sequence Unit) 365 15000031
Ricky Pattenden Lighting Technician Chief Lighting Technician(Cardiff Sequence Unit) 120907 15000026
Perry Evans Lighting Technician (Cardiff Sequence Unit) 120907 15000025
Ossa Mills Rigging Electrician (Cardiff Sequence Unit) 120958 15000027
David Appleby Grip Company Grip(Cardiff Sequence Unit) 365 15000028
Gary Romaine Grip (Cardiff Sequence Unit) 365 15000030
Jim Crowther Grip Company Grip(Cardiff Sequence Unit) 365 15000029
Ian Kincaid Chief Lighting Technician n/a 357 15000999
Denise McGrath Production Controller n/a 120533 16000001
Rebecca Wolf Accountant Construction Accountant 120802 16000011
Victoria Rickham Payroll Accountant n/a 121020 16000010
Charles Larcombe Accountant Construction Accountant 120802 16000012
Jackie Gilbey Accountant AP Supervisor 120802 16000013
Kristi McLaren Assistant Accountant n/a 120950 16000015
Helen Searle Assistant Accountant n/a 120950 16000014
Maryllis Gonzalez Payroll Accountant n/a 121020 16000009
Paula Sargeant Payroll Accountant n/a 121020 16000008
Nicki McCain Accountant Location Accountant 120802 16000003
Celeste Talaszek Production Accountant n/a 282 16000002
Michael Johnson Accountant Location Accountant 120802 16000004
Janette Evans Assistant Accountant n/a 120950 16000005
David Krudis Payroll Accountant n/a 121020 16000007
Chris Norman Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Toby Tyler Grip Lighting Grip 365 15000024
Ricky Collins Grip Lighting Grip 365 15000023
Paul Sharp Chief Lighting Technician n/a 357 15000002
Lee Walters Chief Lighting Technician n/a 357 15000001
Gwilym Perry ADR ADR Recordist(Finetune Studios The Refinery) 120912 14000049
Steve Kitchen Chief Lighting Technician n/a 357 15000003
Gavin Walters Rigging Electrician n/a 120958 15000004
Ross Busby Electrician n/a 450 15000006
Richard Harris Rigging Electrician n/a 120958 15000005
Warren Burley ADR ADR Engineer(Finetune Studios The Refinery) 120912 14000048
Vincent Demortain ADR Mixer ADR Engineer(Cinephase) 227 14000047
Barbara Harris ADR Voice Casting n/a 2515 14000042
Louise Elman ADR Voice Casting n/a 2515 14000041
Peter Gleaves ADR Mixer (Goldcrest Post Production) 227 14000043
Rob Humpage ADR Mixer ADR Recordist(Goldcrest Post Production) 227 14000044
Evan Daum ADR Mixer (Technicolor Sound Facilities) 227 14000046
Judah Getz ADR Mixer (Technicolor Sound Facilities) 227 14000045
Emily Plant Electrician n/a 450 15000007
Daniel Tyler Electrician n/a 450 15000008
Paul Legall Crane Grip Crane Technician 121043 15000018
Stacey Hancox Crane Grip Crane Technician 121043 15000017
Clive Tocher Crane Grip Crane Technician 121043 15000019
Howard Davidson Grip Company Lighting Grip 365 15000020
David Palmieri Grip Lighting Grip 365 15000022
Paul Brown Grip Lighting Grip 365 15000021
Michael Rich Grip n/a 365 15000016
Andy Woodcock Grip n/a 365 15000015
Terence Roberts Electrician n/a 450 15000010
Andy Nolan Electrician n/a 450 15000009
Danny Walters Electrician n/a 450 15000011
Chris Centrella Grip Company Grip 365 15000012
Tom North Grip Company Grip 365 15000014
Gareth Pocock Grip Company Grip 365 15000013
Clair Hanson Assistant Accountant n/a 120950 16000016
Leila Obaidi Accounting Clerk Accounts Clerk 121044 16000017
Elitsa Rajeva Stunts n/a 240 19000031
Liang Yang Stunts n/a 240 19000030
George Bailey Stunts n/a 240 19000029
Arti Shah Stunts n/a 240 19000032
Greg Powell Stunts n/a 240 19000033
Richard Bradshaw Stunts n/a 240 19000035
David Listvan Stunts n/a 240 19000034
Christopher Gordon Stunts n/a 240 19000028
Amanda Foster Stunts n/a 240 19000027
Leos Stransky Stunts n/a 240 19000022
Richard Hansen Stunts n/a 240 19000021
Cedric Proust Stunts n/a 240 19000023
Paul Lowe Stunts n/a 240 19000024
Guiomar Alonso Stunts n/a 240 19000026
Trayan Milenov-Troy Stunts n/a 240 19000025
Borislav Iliev Stunts n/a 240 19000036
Jorge Huergo Stunts n/a 240 19000037
Oliver Gough Stunts n/a 240 19000047
Nicholas Daines Stunts n/a 240 19000046
Curtis Rowland Small Stunts n/a 240 19000048
Domonkos Pardanyi Stunts n/a 240 19000049
Brad Pitt Actor Gerry Lane 1 1000001
Bill Willoughby Stunts n/a 240 19000050
Jo McLaren Stunts n/a 240 19000045
Mens-Sana Tamakloe Stunts n/a 240 19000044
Vrba Rudolph Stunts n/a 240 19000039
Stuart Clark Stunts n/a 240 19000038
Michael Li Stunts n/a 240 19000040
Oliver Bailey Stunts n/a 240 19000041
Grace Bruce Stunts n/a 240 19000043
Kaloyan Vodenicharov Stunts n/a 240 19000042
Dan Hirst Stunts n/a 240 19000020
Sam Parham Stunts n/a 240 19000019
Agnes Kun Production Accountant (Budapest Unit) 282 16000028
Frank Camilleri Assistant Accountant (Malta Unit) 120950 16000027
Heidi Lewis Production Accountant (Malta Unit) 282 16000026
Rita Manyai Assistant Accountant (Budapest Unit) 120950 16000029
Alex Reynolds Choreographer n/a 120803 17000001
Wade Eastwood Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Simon Crane Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Yolanda Galea Production Accountant (Malta Unit) 282 16000025
Dave McComb Accountant Location Accountant(Malta Unit) 120802 16000024
Farnaz Donovan Assistant Accountant (Cardiff Sequence Unit) 120950 16000019
Helen Seery Production Accountant (Cardiff Sequence Unit) 282 16000018
Claire L Kenny Assistant Accountant (Cardiff Sequence Unit) 120950 16000020
Matthew Blain Assistant Accountant (Cardiff Sequence Unit) 120950 16000021
Ewan Taylor Assistant Accountant (Cardiff Sequence Unit) 120950 16000023
Yasmine Jade Payroll Accountant (Cardiff Sequence Unit) 121020 16000022
Rob Inch Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Scott Armstrong Stunts n/a 240 19000004
Morgan Johnson Stunts n/a 240 19000014
Maurice Lee Stunts n/a 240 19000013
Florian Robin Stunts n/a 240 19000015
Ben Rackley Stunts n/a 240 19000016
Rick English Stunts n/a 240 19000018
Corbin H Fox Stunts n/a 240 19000017
Adrian Hein Stunts n/a 240 19000012
Tilly Powell Stunts n/a 240 19000011
Adam Horton Stunts n/a 240 19000006
Dave van Zeyl Stunts n/a 240 19000005
Paul Hampshire Stunts n/a 240 19000007
Siobhan Coughlin Stunts n/a 240 19000008
Nina Armstrong Stunts n/a 240 19000010
Andy Wareham Stunts n/a 240 19000009
Abigail Barbier ADR Voice Casting n/a 2515 14000040
Vanessa Baker ADR Voice Casting n/a 2515 14000039
Mark Coulier Prosthetic Makeup Zombie Prosthetics Designer 120936 13000018
Frances Hannon Hair & Makeup Makeup And Hair Designer/Zombie Prosthetics Desinger 121041 13000017
Andrew Joslin Tailor Costume Tailor 120990 13000016
Karen Cohen Hair & Makeup Hair And Makeup Supervisor 121041 13000019
Julie Dartnell Hair & Makeup Hair And Makeup Artist 121041 13000020
Gemma Calder Hair & Makeup Hair And Makeup Artist 121041 13000022
Carmel Jackson Hair & Makeup Hair And Makeup Artist 121041 13000021
Martin Manderville Costume Coordinator n/a 120971 13000015
Maurizio Torti Costumes Costume Set Supervisor 120828 13000014
Naomi Critcher Wardrobe Phototype Makeshift Artist 120823 13000009
Saffron Webb Costumes Costume Breakdown Artist 120828 13000008
Holly Dobson Wardrobe Phototype Makeshift Artist 120823 13000010
Matt Boyton Costumes Costume Modeler 120828 13000011
Vanessa Woolgar Wardrobe n/a 120823 13000013
Anthony Brookman Wardrobe n/a 120823 13000012
Clarice Gill Hair & Makeup Hair And Makeup Artist 121041 13000023
Dorey Sheppard Hair & Makeup Hair And Makeup Artist 121041 13000024
John Lambert Wardrobe Prosthetic Coordinator/Buyer 120823 13000035
Eva Miller Prosthetic Makeup Prosthetic Coordinator 120936 13000034
Maralyn Sherman Hair Prosthetic Hair 120794 13000036
Sarah Grispo Hair Prosthetic Hair 120794 13000037
Belinda Parrish Hair Prosthetic Hair 120794 13000039
Shaunna Harrison Hair Prosthetic Makeup Artist/Prosthetic Hair 120794 13000038
Victoria Pocock Prosthetic Makeup Prosthetic Hair Supervisor 120936 13000032
Gerry Jones Hair Stylist (to Mr.Pitt) 120799 13000031
Zoey Stones Hair & Makeup Hair And Makeup Artist 121041 13000026
Marilyn McDonald Hair & Makeup Hair And Makeup Artist 121041 13000025
Emma Mash Hair & Makeup Hair And Makeup Artist 121041 13000027
Lauren Cox Hair & Makeup Hair And Makeup Artist 121041 13000028
Jean A Black Makeup Artist (to Mr.Pitt) 120801 13000030
Sarah Hamilton Hair & Makeup Hair And Makeup Artist 121041 13000029
Ken Catrall Costumes Costume Breakdown Artist 120828 13000007
Josef Kowalewski Costume Supervisor Crowd Costume Supervisor 120895 13000006
Andrew Calof Studio Executive (Paramount Pictures) 120875 11000001
Balazs Kovacs Background Casting (Budapest Unit) 121114 10000011
Tamas Kertesz Background Casting (Budapest Unit) 121114 10000010
Ralph Bertelle Studio Executive (Paramount Pictures) 120875 11000002
Lee E. Rosenthal Studio Executive (Paramount Pictures) 120875 11000003
Jeremy Kleiner Production Executive (Plan B) 118216 11000005
Alison Small Studio Executive (Paramount Pictures) 120875 11000004
Cathleen Tanti Background Casting Background Casting Liaison(Malta Unit) 121114 10000009
Viktoria Kolozsi Casting (for Zombie/Cardiff Sequence Unit) 179 10000008
Jamie Schulman Casting Associate n/a 160 10000003
Rori Bergman Casting Associate n/a 160 10000002
Tineka Becker Casting Associate n/a 160 10000004
Kate Dowd Casting n/a 179 10000005
Attila Szvacsek Casting (for Zombie/Cardiff Sequence Unit) 179 10000007
Lucy Rands Casting Associate n/a 160 10000006
Dede Gardner Production Executive (Plan B) 118216 11000006
Denis O'Sullivan Production Executive (GK Films) 118216 11000007
Mayes C Rubeo Costume Designer n/a 169 13000001
Glynn Henderson Consultant Health & Safety Consultant(Budapest Unit) 120784 12000005
Clare Spragge Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Charlotte Law Assistant Costume Designer n/a 252 13000003
robert brown Costume Supervisor Military Costume Supervisor 120895 13000005
Richard Sale Assistant Costume Designer n/a 252 13000004
Mel Anderson Consultant Aerial Consultant 120784 12000004
Freddie Joe Farnsworth Advisor Military Advisor 120821 12000003
Adam Goodman Executive (Mid Atlantic Films/Budapest Unit) 120806 11000009
Billy Budo Supervisor Military Supervisor 120845 11000008
Howard Ellis Executive (Mid Atlantic Films/Budapest Unit) 120806 11000010
Rachel Matchett Head of Production (MPC) 120889 11000011
Cat Ho Liaison Location Liaison 121064 12000002
Andrew Jones Consultant Animation Consultant 120784 12000001
Jane Maier Hair Prosthetic Hair 120794 13000040
Viv Riley Hair Prosthetic Hair 120794 13000041
Tobias Poppe Sound Effects Editor n/a 327 14000018
Alastair Sirkett Sound Effects Editor n/a 327 14000017
John Marquis Supervising Sound Editor n/a 328 14000016
Nick Adams Sound Effects Editor n/a 327 14000019
James N Harrison Sound Effects Editor n/a 327 14000020
Iain Eyre ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000022
Dominic Gibbs Sound Effects Editor n/a 327 14000021
Erik Aadahl Supervising Sound Editor n/a 328 14000015
James Boyle Supervising Sound Editor n/a 328 14000014
Tom Harrison Boom Operator (Cardiff Sequence Unit) 215 14000009
Tim Fraser Sound Mixer (Cardiff Sequence Unit) 230 14000008
Ben Collinson Boom Operator Cable Person(Cardiff Sequence Unit) 215 14000010
Mac Ruth Sound Mixer (Budapest Unit) 230 14000011
Mitch Lowe Sound Mixer n/a 230 14000013
Stephane Malenfant Boom Operator n/a 215 14000012
Steve Little ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000023
Simon Chase ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000024
Peter D Smith Foley Mixer n/a 224 14000034
John Simpson Foley Artist n/a 223 14000033
Ryan Squires Foley Mixer n/a 224 14000035
Terry Porter Rerecording Mixer n/a 120856 14000036
Craig Irving Sound Mix Technician 120816 14000038
Tim Cavagin Rerecording Mixer n/a 120856 14000037
Luke Gentry Sound Sound Apprentice 120816 14000032
Jesse Rosenman Sound Production Sound Assistant 120816 14000031
Jason Canovas ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000026
Tim Hands ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000025
Kevin Penney Foley Editor n/a 221 14000027
Dawn Gough Foley Editor n/a 221 14000028
Joel Erickson Assistant Sound Editor n/a 222 14000030
Dave Mackie Assistant Sound Editor n/a 222 14000029
Lloyd Dudley Boom Operator n/a 215 14000007
Orin Beaton Boom Operator n/a 215 14000006
Alicia Hood Costumes Principal Costumer 120828 13000053
Lucy Donowho Costumer Principal Costumer 120880 13000052
Sunita Singh Costumes Principal Costume Coordinator 120828 13000051
Karen Beale Wardrobe Dresser Stunts Dresser 121054 13000054
Tracy McGregor Wardrobe Dresser Zombie Dresser 121054 13000055
Jackie Moody Costumes Costume Breakdown Artist 120828 13000057
John Cowell Wardrobe Costume Breakdown Artist 120823 13000056
David Otzen Costumer (to Mr.Pitt) 120880 13000050
Patrick Foad Prosthetic Makeup Prosthetic Makeup Artist 120936 13000049
Duncan Jarman Prosthetic Makeup Prosthetic Makeup Artist 120936 13000043
Stephen Murphy Prosthetic Makeup Prosthetic Makeup Artist 120936 13000042
Matthew Smith Prosthetic Makeup Prosthetic Makeup Artist 120936 13000044
Leon Smikle Prosthetic Makeup Prosthetic Makeup Artist 120936 13000046
Helen Rowe Prosthetic Makeup Prosthetic Makeup Artist 120936 13000048
Kristie Southcott Prosthetic Makeup Prosthetic Makeup Artist 120936 13000047
Camilla Bartholomew Costumes Costume Breakdown Artist 120828 13000058
Charlotte Law Costume Designer (Cardiff Sequence Unit) 169 13000059
Stuart Wilson Sound Mixer n/a 230 14000001
Tarkan Sarim Hair Hair Groomer(Cinesite Ltd.) 120794 13000068
Nigel Stone Supervising Sound Editor n/a 328 14000002
Ethan Van Der Ryn Supervising Sound Editor n/a 328 14000003
Lora Hirschberg Rerecording Mixer n/a 120856 14000005
Anna Behlmer Rerecording Mixer n/a 120856 14000004
Paul Mooney Hair Stylist n/a 120799 13000067
Jan Sewell Hair & Makeup Makeup And Hair Supervisor 121041 13000066
Nana Fischer Hair Stylist (Cardiff Sequence Unit) 120799 13000061
Sheara Abrahams Assistant Costume Designer (Cardiff Sequence Unit) 252 13000060
Yvonne Zarb Cousin Costume Supervisor (Malta Unit) 120895 13000062
Zsuzsa Stenger Costume Supervisor (Budapest Unit) 120895 13000063
Russell Barnett Costume Supervisor n/a 120895 13000065
Szandra Biro Prosthetic Makeup Prosthetics Coordinator(Budapest Unit) 120936 13000064
Tony Christian Stunts n/a 240 19000999
Synopsis
On an ordinary day, Gerry Lane and his family find their quiet drive interrupted by urban gridlock. An ex-United Nations investigator, Lane senses that this is no ordinary traffic jam. As police helicopters buzz the sky and motorcycle cops careen wildly below, the city erupts into chaos. Something is causing hordes of people to viciously attack each other - a lethal virus that is spread through a single bite, turning healthy humans into something unrecognizable, unthinking and feral. Neighbor turns on neighbor; a helpful stranger suddenly becomes a dangerous enemy. The origins of the virus are unknown, and the number of infected grows exponentially larger each day, quickly becoming a global pandemic. As the infected overwhelm the world's armies and rapidly topple its governments, Lane is forced to return to his dangerous former life to insure the safety of his family, leading a desperate worldwide search for the source of the epidemic and a means to stop its relentless spread.