Quantum of Solace (2008)

  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Jaime Cuadra Song Performer ("Regresa") 120788 8000034
Luis Abanto Morales Song Performer ("Cholo Soy") 120788 8000036
Steve Hinton Pilot Marchetti Pilot(Aerial Unit) 570 25000112
John Van Der Pool Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000100
Paul Taylor Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000099
Richard Todd Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000098
Adam Aldridge Special Effects Technician n/a 242 23000104
Lee Winter Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000103
Steve Warner Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000101
Tom Murtagh Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000097
Cameron Waldbauer Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000102
Steven Lewis Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000095
Chris Howes Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000091
Darrell Guyon Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000090
Mark Haddenham Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000089
John Holmes Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000092
David Keen Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000093
Andy Aitken Special Effects Technician n/a 242 23000105
Jim Machin Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000094
Lee Rider Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000096
John Arnitt Special Effects Technician n/a 242 23000107
Bruce Mayhew Special Effects Technician n/a 242 23000117
Steve Mansfield Special Effects Technician n/a 242 23000116
Alex MacBride Special Effects Technician n/a 242 23000115
Jamie Murrell Special Effects Technician n/a 242 23000118
Tony Smart Special Effects Technician n/a 242 23000119
Barry White Special Effects Technician n/a 242 23000121
Andrew Warner Special Effects Technician n/a 242 23000120
Matt Johnson Special Effects Technician n/a 242 23000114
Dan Homewood Special Effects Technician n/a 242 23000113
Steve Benelisha Special Effects Technician n/a 242 23000108
David Ford Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000088
Paul Bentman Special Effects Technician n/a 242 23000109
Gordon Cave Special Effects Technician n/a 242 23000110
Michael Fox Special Effects Technician n/a 242 23000112
Nic Curragh Special Effects Technician n/a 242 23000111
Scott Armstrong Special Effects Technician n/a 242 23000106
David Eltham Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000086
Melvyn Polayah Visual Effects Camera Tracker(Framestore) 419 23000065
Simon Carlile Visual Effects Camera Tracker(Framestore) 419 23000064
Carl Jackson Visual Effects Camera Tracker(Framestore) 419 23000063
John S Baker Visual Effects (MK12) 419 23000066
Heather Brantman Visual Effects (MK12) 419 23000067
Teddy Dibble Visual Effects (MK12) 419 23000069
Jed Carter Visual Effects (MK12) 419 23000068
Lee Dexter Visual Effects Camera Tracker(Framestore) 419 23000062
Sweekim Lai Visual Effects Texture Artist(Framestore) 419 23000061
Tony Abejuro Visual Effects Matchmove Supervisor(The Moving Picture Company) 419 23000056
Martin Hession Visual Effects Model /Texture Artist(The Moving Picture Company) 419 23000055
Philip Greenlow Visual Effects Visual Effects Coordinator(The Moving Picture Company) 419 23000054
Mark Jones Visual Effects Matchmove Artist(The Moving Picture Company) 419 23000057
Oliver Hearsey Visual Effects Matchmove Artist(The Moving Picture Company) 419 23000058
Jon Keene Visual Effects Visual Effects Coordinator(Framestore) 419 23000060
Suzie Askham Visual Effects Matchmove Artist(The Moving Picture Company) 419 23000059
Timmy Fisher Visual Effects (MK12) 419 23000070
Shaun Hamontree Visual Effects (MK12) 419 23000071
Richard Brown Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000082
David Brighton Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000081
Bruce M Armstrong Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000080
Steve Cullane Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000083
Paul Clancy Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000084
Gino De "Bombardone" Rossi Special Effects Technician n/a 242 23000122
Mike Durkan Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000085
Ian Biggs Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000079
Derek Rausch Visual Effects (MK12) 419 23000078
Owen Hammer Visual Effects (MK12) 419 23000073
Colin Hess Visual Effects (MK12) 419 23000072
Sue Lee Visual Effects (MK12) 419 23000074
Chad Perry Visual Effects (MK12) 419 23000075
James Ramirez Visual Effects (MK12) 419 23000077
Ben Radatz Visual Effects (MK12) 419 23000076
Nick Finlayson Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000087
Stefano Corridori Special Effects Technician n/a 242 23000124
David Swift Matte Painter Digital Matte Painter(Framestore) 120959 23000170
Patrick Zentis Matte Painter (The Moving Picture Company) 120959 23000169
Diccon Alexander Matte Painter (Double Negative) 120959 23000168
Danny Geurtsen Matte Painter Digital Matte Painter(Framestore) 120959 23000171
Jason Wen Digital Effects Artist Senior Artist(Painting Practice) 120960 23000172
Krzysztof Nemiec Digital Effects Artist Artist(Painting Practice) 120960 23000174
John Hill Digital Effects Artist Artist(Painting Practice) 120960 23000173
Myles Asseter Modelmaker Modeller(Framestore) 120919 23000167
Jon Veal Modelmaker Modeller(Double Negative) 120919 23000166
Richard Ballie Rotoscope Animator Roto Prep Artist(The Moving Picture Company) 121082 23000161
Leo Neelands Rotoscope Animator Roto Prep Artist(The Moving Picture Company) 121082 23000160
Helen Johnson Rotoscope Animator Roto Prep Artist(The Moving Picture Company) 121082 23000159
Richard Cheal Modelmaker Modeller 120919 23000162
Viola Colditz Modelmaker Modeller 120919 23000163
Stuart Leach Modelmaker Modeller 120919 23000165
Lindsay Harris Modelmaker Modeller 120919 23000164
Andy Middleton Digital Effects Artist Texture Artist(Double Negative) 120960 23000175
Isaac Layish Digital Effects Artist Senior Compositor(Double Negative) 120960 23000176
Richard Stay Digital Effects Artist Senior Compositor(Double Negative) 120960 23000188
Matthew Shaw Digital Effects Artist Senior Compositor(Double Negative) 120960 23000187
Paul Scott Digital Effects Artist Senior Compositor(Double Negative) 120960 23000186
Andrew Fletcher Digital Effects Artist Compositor(The Moving Picture Company) 120960 23000189
Scott Taylor Digital Effects Artist Compositor(The Moving Picture Company) 120960 23000190
Pedro Lara Digital Effects Artist Compositor(The Moving Picture Company) 120960 23000192
Tony Peck Digital Effects Artist Compositor(The Moving Picture Company) 120960 23000191
Sangita Mistry Digital Effects Artist Senior Compositor(Double Negative) 120960 23000185
Thierry Muller Digital Effects Artist Senior Compositor(Double Negative) 120960 23000184
Bridget Taylor Digital Effects Artist Senior Compositor(Double Negative) 120960 23000179
Tilman Paulin Digital Effects Artist Senior Compositor(Double Negative) 120960 23000178
Jim Steel Digital Effects Artist Senior Compositor(Double Negative) 120960 23000177
Paul Stirling Digital Effects Artist Senior Compositor(Double Negative) 120960 23000180
Shahin Toosi Digital Effects Artist Senior Compositor(Double Negative) 120960 23000181
Christine Ng Wong Digital Effects Artist Senior Compositor(Double Negative) 120960 23000183
Nik Brownlee Digital Effects Artist Senior Compositor(Double Negative) 120960 23000182
Fani Vassiadi Rotoscope Animator Roto Prep Artist(The Moving Picture Company) 121082 23000158
Benedict Gillingham-Sutton Rotoscope Animator Roto Prep Artist(The Moving Picture Company) 121082 23000157
Heriberto Martinez Special Effects Special Effects Buyer(Panama) 168 23000135
Tom Goodman Special Effects Trainee 168 23000134
Peter Britten Special Effects Trainee 168 23000133
Emma Kay Vautier Special Effects Assistant n/a 514 23000136
Benjamin Loch Animation Director Lighting TD(Framestore) 740 23000137
Chris King Animation Director Lighting TD(Framestore) 740 23000139
Patrick Lowry Animation Director Lighting TD(Framestore) 740 23000138
Alexander Fabre Special Effects Trainee 168 23000132
David Cook Special Effects Storeman 168 23000131
Joe Thornley Special Effects Technician FX TD(Framestore) 242 23000126
Seeta Lingam Special Effects Technician Technical Breakdown(Painting Practice) 242 23000125
Joel Prager Visual Effects Matchmove Supervisor(Double Negative) 419 23000053
Lynne Corbould Special Effects Coordinator Special Effects Coordinator/Buyer 241 23000127
Kevin Mathews Special Effects Coordinator (Specialist Wire Rigs) 241 23000128
Mark Godleman Special Effects SFX Rigger 168 23000130
Jim Busby Special Effects SFX Rigger 168 23000129
Ben White Animation Director Lighting TD(Framestore) 740 23000140
Hiroaki Muramoto Animation Director Environment TD(Framestore) 740 23000141
Oliver James Software Engineer Event Capture Research & Development(Double Negative) 121071 23000152
Vernon Keone Kim Software Engineer Winch Programmer 121071 23000151
Charles Adcock Software Engineer Explosives Engineer 121071 23000150
Ted Waine Software Engineer Event Capture Research & Development(Double Negative) 121071 23000153
Pete Medrow Software Engineer R& D Technology(Machine) 121071 23000154
Lorna Dumba Rotoscope Animator Roto Prep Coordinator(The Moving Picture Company) 121082 23000156
Christine Troianello Rotoscope Animator Roto Prep Supervisor(The Moving Picture Company) 121082 23000155
Huw Millar Software Engineer Engineer 121071 23000149
Vincent Gilbert Software Engineer Engineer 121071 23000148
Holly Gosnell Software Engineer Data Wrangler 121071 23000143
Pauline Hume Titles End Titles Designer 120825 23000142
Jon R Brown Software Engineer Data Wrangler 121071 23000144
Adrian Ratley Software Engineer Data Wrangler 121071 23000145
Michael Badley Software Engineer Engineer 121071 23000147
Alan Cavell Software Engineer Consultant Engineer 121071 23000146
Franco Ragusa Special Effects Technician n/a 242 23000123
Peter Hanson Visual Effects Studio(Double Negative) 419 23000052
Craig Silva Stunts n/a 240 19000043
Clay Fontenot Stunts n/a 240 19000042
Jacob Dewitt Stunts n/a 240 19000041
Roberto Libertini Stunts n/a 240 19000044
Mirko Zamperla Stunts n/a 240 19000045
Mauro Caterini Stunts n/a 240 19000047
Stefano Mioni Stunts n/a 240 19000046
Saied Gholamie Stunts n/a 240 19000040
Bahram Soltani Stunts n/a 240 19000039
Neil Cunningham Stunts n/a 240 19000034
Maurice Lee Stunts n/a 240 19000033
David Ware Stunts n/a 240 19000032
Mark Higgins Stunts n/a 240 19000035
Derek Lea Stunts n/a 240 19000036
Arran Topham Stunts n/a 240 19000038
Jason Hunjan Stunts n/a 240 19000037
Angelo Ragusa Stunts n/a 240 19000048
Bruno Verdirosi Stunts n/a 240 19000049
Seamus O'Sullivan Construction Manager n/a 120983 21000012
Steve Bohan Construction Manager n/a 120983 21000011
Nigel Crafts Carpenter n/a 529 21000010
Catherine Haugh Construction Coordinator n/a 276 21000013
Jorge Arango Construction Coordinator (Panama) 276 21000014
Gavin Gordon Construction Construction Supervisor 120900 21000016
Nicolas Sepúlveda Construction Coordinator (Chile) 276 21000015
Peter Duffey Carpenter n/a 529 21000009
Martin Payne Carpenter n/a 529 21000008
John O'Brien Carpenter n/a 529 21000003
Steve Allaway Carpenter n/a 529 21000002
Paul Duff Carpenter Department Head Carpenter 529 21000001
Graham Cole Carpenter n/a 529 21000004
Nick Goodall Carpenter n/a 529 21000005
David Abbott Carpenter n/a 529 21000007
John O'Connor Carpenter n/a 529 21000006
Peter Pedrero Stunts n/a 240 19000031
Peter Miles Stunts n/a 240 19000030
Rob Inch Stunt Coordinator n/a 120804 19000008
Gary Powell Stunt Coordinator n/a 120804 19000007
Andy Simm Animatronics Animatronic Designer 121102 19000006
Rowley Irlam Stunt Coordinator n/a 120804 19000009
Gianluca Petrazzi Stunt Coordinator n/a 120804 19000010
Nicola Short Stunt Coordinator Stunt Coordinator's Assistant 120804 19000012
Evangelos Grecos Stunt Coordinator n/a 120804 19000011
Jason Reed Animatronics Animatronic Designer 121102 19000005
Tim Jordan Animatronics Animatronic Designer 121102 19000004
Bernardo Galli Assistant Accountant n/a 120950 16000036
Andrea Piria Assistant Accountant n/a 120950 16000035
Helen Walker Assistant Accountant n/a 120950 16000034
Rosita Steinhauser Choreographer (Tosca Production) 120803 17000001
Richard Gregory Animatronics Animatronic Designer 121102 19000001
Nick Bonathan Animatronics Animatronic Designer 121102 19000003
Philip Ashton Animatronics Animatronic Designer 121102 19000002
Diz Sharpe Stunts Head Stunt Rigger 240 19000013
Marvin Stewart-Campbell Stunts n/a 240 19000014
Rob Hunt Stunts n/a 240 19000025
Dani Biernat Stunts n/a 240 19000024
Teresa Arteaga Stunts n/a 240 19000023
Dave Read Stunts n/a 240 19000026
Aris Comninos Stunts n/a 240 19000027
Dominic Preece Stunts n/a 240 19000029
Richard Hansen Stunts n/a 240 19000028
Wade Eastwood Stunts n/a 240 19000022
Ben Collins Stunts n/a 240 19000021
Nikki Berwick Stunts n/a 240 19000016
Lee Morrison Stunts n/a 240 19000015
Ben Cooke Stunts n/a 240 19000017
Kai Martin Stunts n/a 240 19000018
Martin Ivanov Stunts n/a 240 19000020
Bobby Holland Hanton Stunts n/a 240 19000019
Dave Lowery Construction Construction Supervisor 120900 21000017
Derek Whorlow Construction Stagehand 120900 21000018
Jennifer Silver Visual Effects Producer Senior Visual Effects Producer(Double Negative) 243 23000029
Rob Farris Visual Effects Producer Digital Intermediate Producer 243 23000028
Des Carey Visual Effects Producer Digital Intermediate Producer 243 23000027
Kim Phelan Visual Effects Producer Visual Effects Line Producer(Double Negative) 243 23000030
Victoria Mowlam Visual Effects Producer (The Moving Picture Company) 243 23000031
Christian Roberton Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(The Moving Picture Company) 243 23000033
Drew Jones Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(The Moving Picture Company) 243 23000032
Erin McGookin Visual Effects Producer Digital Intermediate Producer 243 23000026
Tracey Gibbons Visual Effects Producer Visual Effects Associate Producer 243 23000025
Roy Quinn Special Effects Supervisor Workshop Supervisor 545 23000020
Paul Knowles Special Effects Supervisor Workshop Supervisor 545 23000019
Kevin Herd Special Effects Supervisor Workshop Supervisor 545 23000018
Andrew Smith Special Effects Supervisor Workshop Supervisor 545 23000021
Steve Crawley Special Effects Supervisor Wire Supervisor 545 23000022
Leslie McMinn Visual Effects Producer n/a 243 23000024
Dave Williams Special Effects Supervisor (Specialist Wire Rigs) 545 23000023
Tim Keene Visual Effects Producer (Framestore) 243 23000034
Standish Millennas Visual Effects Producer (Machine) 243 23000035
Martin Chamney Visual Effects Previsualisation Artist(Nvizage) 419 23000047
Matt Tinsley Visual Effects Post - Vis Artist 419 23000046
Ben Aghdami Visual Effects Visual Effects Runner 419 23000045
Michelle Blok Visual Effects Previsualisation Artist(Nvizage) 419 23000048
Isabel Cody Visual Effects Previsualisation Artist(Nvizage) 419 23000049
Karen Clarke Visual Effects Visual Effects Coordinator(Double Negative) 419 23000051
Faraz Hammed Visual Effects Previsualisation Artist(Nvizage) 419 23000050
Natalie Lovatt Visual Effects Visual Effects Coordinator 419 23000044
Anna Panton Visual Effects Visual Effects Coordinator 419 23000043
Simon Davis Visual Effects Editor n/a 614 23000038
Richard Ketteridge Visual Effects Editor n/a 614 23000037
Derek Burgess Visual Effects Editor n/a 614 23000036
Peter Oliff Visual Effects Editor (Double Negative) 614 23000039
Chris Coupland Visual Effects Editor Matchmove Editorial Assistant(The Moving Picture Company) 614 23000040
Kevin Tod Haug Visual Effects Designer n/a 120955 23000042
Turea Blyth Visual Effects Editor Editorial(Framestore) 614 23000041
Ian Lowe Special Effects Supervisor Floor Supervisor 545 23000017
Peter Notley Special Effects Supervisor Floor Supervisor 545 23000016
Anthony Vice Plasterer n/a 121097 21000030
Steven Ponting Plasterer n/a 121097 21000029
Dean Coldham Plasterer n/a 121097 21000028
Michael Spence Plasterer n/a 121097 21000031
Christine Perrett Craft Service n/a 120903 22000001
Carole Bulmer Catering Caterering Supervisor(Premier Caterers Ltd) 120954 22000003
Peter Titterrell Catering Caterering Supervisor(Premier Caterers Ltd) 120954 22000002
Richard McCarthy Plasterer Department Head Plasterer 121097 21000027
Adam Crosby Construction Standby Construction 120900 21000026
Bradley Malin Construction Standby Construction 120900 21000021
David Weller Construction Standby Construction 120900 21000020
Paul Marah Construction Standby Construction 120900 21000019
Jesse Hammond Construction Standby Construction 120900 21000022
Barry Smalls Construction Standby Construction 120900 21000023
Ricky Dunning Construction Standby Construction 120900 21000025
Ian Rolfe Construction Standby Construction 120900 21000024
Anthony Judd Catering Chef(Premier Caterers Ltd) 120954 22000004
Diego Pages Catering Chef(Premier Caterers Ltd) 120954 22000005
Jon Thum Visual Effects Supervisor (Framestore) 249 23000011
Niall Flinn Visual Effects Supervisor (The Moving Picture Company) 249 23000010
Kevin T Hahn Visual Effects Supervisor (The Moving Picture Company) 249 23000009
Martin Macrae Visual Effects Supervisor Environment Supervisor(Framestore) 249 23000012
Steve Street Visual Effects Supervisor (Machine) 249 23000013
Chris Corbould Special Effects Supervisor n/a 545 23000015
John Lockwood Visual Effects Supervisor (Machine) 249 23000014
Mark Curtis Visual Effects Supervisor (The Moving Picture Company) 249 23000008
Angela Barson Visual Effects Supervisor (The Moving Picture Company) 249 23000007
Nicholas Hatch Visual Effects Supervisor Previsualisation Supervisor(Nvizage) 249 23000002
Gunnar Hansen Visual Effects Supervisor Post - Vis Supervisor 249 23000001
Dan May Visual Effects Supervisor Previsualisation Supervisor(Painting Practice) 249 23000003
Ged Wright Visual Effects Supervisor (Double Negative) 249 23000004
Victor Wade Visual Effects Supervisor (Double Negative) 249 23000006
Alex Wuttke Visual Effects Supervisor (Double Negative) 249 23000005
Giuseppe Tagliavini Digital Effects Artist Compositor(The Moving Picture Company) 120960 23000193
Paolo Acri Digital Effects Artist Compositor(The Moving Picture Company) 120960 23000194
Colin Burrows Production EPK(Special Treats) 120824 25000103
Charlie Salmon Production Production Runner 120824 25000102
Thomas Asquith Production Production Runner 120824 25000101
Robb Done Production EPK(Special Treats) 120824 25000104
Sean Hill Production EPK(Special Treats) 120824 25000105
Des O'Boy Production Chargehand Stagehand 120824 25000107
George King Production Stagehand 120824 25000106
Declan O'Brien Production Production Runner 120824 25000100
Simon Crane Second Unit Director (Panama) 412 25000099
Daniele Fabrizi Set Production Assistant n/a 371 25000094
Iris Huezo Set Production Assistant (Aerial Unit) 371 25000093
Sam Blackmore Set Production Assistant n/a 371 25000092
Iolanda Greci Set Production Assistant n/a 371 25000095
Benjamin Maier Set Production Assistant n/a 371 25000096
Dan Bradley Second Unit Director n/a 412 25000098
Stella Delleani Set Production Assistant n/a 371 25000097
Frank Moss Pilot dc-3 Pilot(UK and Chile / Aerial Team) 570 25000108
Marc Wolff Pilot Coordinator & Pilot(Aerial Team) 570 25000109
Stephanie Nieto Cruz Office Runner Floor Runner(Panama) 120988 25000123
Samuel Anria Office Runner Floor Runner(Panama) 120988 25000122
Marco Oses Office Runner Floor Runner(Panama) 120988 25000121
Karla Quintero Office Runner Floor Runner(Panama) 120988 25000124
Luis Doratti Office Runner Floor Runner(Panama) 120988 25000125
Rachel King Medic Unit Nurse 120966 25000127
Jeanie Udall Medic Unit Nurse 120966 25000126
Marcial Lau Office Runner Floor Runner(Panama) 120988 25000120
Mike Avalos Pilot Mechanic(Aerial Unit) 570 25000119
John Scanlon Pilot Huey Pilot(Aerial Unit) 570 25000113
Skip Evans Pilot DC-3 Pilot(Aerial Unit) 570 25000111
Craig Hosking Pilot Aerial Coordinator & Aerostar Pilot(Aerial Unit) 570 25000110
Cliff Fleming Pilot A Star no 1 Pilot(Aerial Unit) 570 25000114
Bruce Benson Pilot A Star no 2 Pilot(Aerial Unit) 570 25000115
Cory Fleming Pilot (Aerial Unit) 570 25000117
Michael Patlin Pilot (Aerial Unit) 570 25000116
Sarah Brand Set Production Assistant n/a 371 25000091
Oliver Dance Set Production Assistant n/a 371 25000090
Roger Mann Transportation Action Vehicles Senior Technician 120992 25000068
Boris Olomi Transportation Action Vehicles Senior Technician 120992 25000067
Dave Atkinson Transportation Action Vehicles Senior Technician 120992 25000066
Neil Layton Transportation Action Vehicles Technician 120992 25000069
Robert Herring Transportation Action Vehicles Technician 120992 25000070
Spencer Raffill Transportation Action Vehicles Technician 120992 25000072
Josh Hooker Transportation Action Vehicles Technician 120992 25000071
Hannah Godwin Transportation Travel Coordinator 120992 25000065
Daniele Abeille Transportation Coordinator n/a 271 25000064
Alberto Serra Transportation Manager (Panama) 121030 25000059
Jorge Cunningham Transportation Manager (Panama) 121030 25000058
Wayne Baxter Transportation Manager (Panama) 121030 25000057
Edwin Davis Transportation Manager (Panama) 121030 25000060
Willie Orton Transportation Captain Boat Captain(Marine Department) 272 25000061
Sean Thornton Transportation Coordinator Action Vehicle Coordinator 271 25000063
Ian Clarke Transportation Coordinator Action Vehicle Coordinator 271 25000062
Aldo Spada Transportation Action Vehicles Technician 120992 25000073
Dale Foster Transportation Action Vehicles Technician 120992 25000074
Jason Horwood Stand-In n/a 121015 25000085
Juan Estay Transportation Shipping(Chile) 120992 25000084
Enzo Garcia Transportation (Chile) 120992 25000083
Emma McGettrick Stand-In n/a 121015 25000086
Tania Gordon Set Production Assistant n/a 371 25000087
Nicole Chapman Set Production Assistant n/a 371 25000089
James McGrady Set Production Assistant n/a 371 25000088
Rodrigo "Yeye" Diaz Transportation (Chile) 120992 25000082
Jose Fong Transportation Mechanic(Panama) 120992 25000081
Robert Jewell Transportation Action Vehicles Technician 120992 25000076
Michael Brinkley Transportation Action Vehicles Technician 120992 25000075
Quincy Boardman Transportation Jnr Fuel Truck(Aerial Unit) 120992 25000077
Jorge "Kilo" Sedano Transportation (Aerial Unit) 120992 25000078
Jimmy Fong Transportation Mechanic(Panama) 120992 25000080
Manuel Preciado Transportation (Aerial Unit) 120992 25000079
Paul Cooke Medic Medical Services(Promed) 120966 25000128
Mark Sweeney Medic Medical Services(Promed) 120966 25000129
Aaron McDowell Other Shipwright(Marine Department) 120795 26000011
John Carruthers Other Safety(Marine Department) 120795 26000010
Julian Barton Other Safety(Marine Department) 120795 26000009
Dave Ellin Other Moorings(Marine Department) 120795 26000012
Don Bonaer Other Health and Safety(Eurosafety) 120795 26000013
Barry May-Leybourne Other Health and Safety(Eurosafety) 120795 26000015
David Deane Other Health and Safety(Eurosafety) 120795 26000014
Carla Thexton Other Safety(Marine Department) 120795 26000008
Peter Riseley Other Safety(Marine Department) 120795 26000007
Matteo Bertocchi Other Crowd Marshall 120795 26000002
Iris Rose Other Contracts 120795 26000001
Federica De Vita Cashier n/a 121079 25000165
Sharon Julian Other Administrator(Marine Department) 120795 26000003
Julie Ryan Other Dockmaster(Marine Department) 120795 26000004
Tye Zinck Other Safety(Marine Department) 120795 26000006
Mike Gill Other Marine Mechanic(Marine Department) 120795 26000005
John Doherty Other Health and Safety(Eurosafety) 120795 26000016
Simon Harper Other Health and Safety(Eurosafety) 120795 26000017
Stephanie Wenborn Publicity VP Marketing 120789 29000003
Keith Snelgrove Publicity Promotions 120789 29000002
Anne Bennett Publicity Publicity and Marketing 120789 29000001
Miriam Pons Publicity Publicity Assistant 120789 29000004
Chloe Finch Publicity Publicity Assistant 120789 29000005
Heather Banta Unit Publicist n/a 231 29000007
Katherine McCormack Unit Publicist n/a 231 29000006
John Palmer Manager Bureau Manager 120827 28000001
Simon Waterson Trainer (for Mr Craig) 121109 26000025
Luigi Illica Other Text("Tosca") 120795 26000020
Giuseppe Giacosa Other Text("Tosca") 120795 26000019
Patrick Mcardle Other Health and Safety(Eurosafety) 120795 26000018
Paul Medley Security (for Mr Craig) 120951 26000021
Asa Sims Security (for Mr Craig) 120951 26000022
Ivero Valdez Security Security Coordinator(Panama) 120951 26000024
Steve North Security Safety(Aerial Team) 120951 26000023
Marco Landolfi Cashier n/a 121079 25000164
Flavio De Simone Cashier n/a 121079 25000163
Sara Aghdami Coordinator (Publicity and Marketing) 528 25000141
Christine Brisley Coordinator (Accounts) 528 25000140
Bill Pitts Driver Facilities Coordinator 273 25000139
Shelly O'Mahony Coordinator Logistics Coordinator 528 25000142
Bobby Finn Coordinator Facilities Coordinator 528 25000143
Mike Woodley Coordinator (UK and Chile / Aerial Team) 528 25000145
Jon Wright Coordinator Facilities Coordinator 528 25000144
Peter C Herst Driver Unit Driver 273 25000138
Steve Mitchard Driver Unit Driver 273 25000137
Lawrence Duncan Driver n/a 273 25000132
Alan "Doc" Mendivil Medic (Aerial Unit) 120966 25000131
Alison Hutchinson Medic Medical Services(Promed) 120966 25000130
Steve Hammick Driver n/a 273 25000133
Steve Martin Driver n/a 273 25000134
Dean Porter Driver Unit Driver 273 25000136
Dennis Knight Driver Unit Driver 273 25000135
Robert S Hosking Coordinator Ground Coordinator(Aerial Unit) 528 25000146
Laura Veytia Coordinator (Aerial Unit) 528 25000147
Laban Dearden Coordinator Shipping Coordinator 528 25000158
Caroline Moore Coordinator n/a 528 25000157
Slyvia Schaffler Coordinator (Austria) 528 25000156
John Meller Coordinator Shipping Coordinator 528 25000159
Cesar Peschiera Coordinator Shipping Coordinator 528 25000160
Mark Davis Coordinator Shipping Coordinator 528 25000162
Luis Arroyo Coordinator Shipping Coordinator 528 25000161
Captain Harry L. Julian Jr. Coordinator Marine Coordinator(Marine Department) 528 25000155
Nick Spetsiotis Coordinator Marine Coordinator(Marine Department) 528 25000154
Matteo Gottardis Coordinator Action Vehicles Coordinator 528 25000149
Claudia Cimmino Coordinator n/a 528 25000148
Francesco Anfodillo Coordinator Marine Coordinator 528 25000150
Raisa De Alba Coordinator (Panama) 528 25000151
Lance Julian Coordinator Marine Coordinator(Marine Department) 528 25000153
Victor Chen Coordinator (Panama) 528 25000152
Henry Dray Transportation Manager n/a 121030 25000056
Gerry Turner Transportation Manager n/a 121030 25000055
Timo-Pekko Nieminen CGI Artist CG Effects Artist(Double Negative) 120986 23000241
Michael Parker CGI Artist CG Effects Artist(Double Negative) 120986 23000240
Michael Waltl CGI Artist CG Effects Artist(Double Negative) 120986 23000239
Nick Petit CGI Artist CG Effects Artist(Double Negative) 120986 23000242
Dan Kripac CG Supervisor (Double Negative) 779 23000243
Jim Gaffney 3-D Models 3D Modeller(Painting Practice) 120963 23000245
Aysha Madina Animator (Double Negative) 483 23000244
Ciaran Devine CGI Artist CG Effects Artist(Double Negative) 120986 23000238
Robert Byrne CGI Artist CG Artist(Double Negative) 120986 23000237
Jenni Eynon CGI Artist CG Artist(Double Negative) 120986 23000232
Seth Dubieniec CGI Artist CG Artist(Double Negative) 120986 23000231
Chris Kilshaw CGI Artist CG Artist(Double Negative) 120986 23000230
Brian Kranz CGI Artist CG Artist(Double Negative) 120986 23000233
Pascal Loef CGI Artist CG Artist(Double Negative) 120986 23000234
Guy Williams CGI Artist CG Artist(Double Negative) 120986 23000236
Theo Facey CGI Artist CG Artist(Double Negative) 120986 23000235
Felipe Canfora 3-D Artist (Machine) 120965 23000246
Sandra Guarda 3-D Artist (Machine) 120965 23000247
Alex Boswell Props Standby Props 120817 24000011
Matthew Broderick Props Standby Props 120817 24000010
Mitch Niclas Props Standby Chargehand 120817 24000009
Dean Fisher Props Standby Props 120817 24000012
John Botton Props Dressing Props 120817 24000013
Colin Ellis Props Dressing Props 120817 24000015
Graham Alec Dale Props Dressing Props 120817 24000014
Kevin Wheeler Propman Storeman 120887 24000008
Malcolm Bensted Propman Storeman 120887 24000007
Carl Peters Assistant Props n/a 120904 24000002
Darryl Paterson Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Laurent Treherne Visual Effects Supervisor Technical Supervisor 249 23000248
Guillermo Larrain Assistant Props (Chile) 120904 24000003
Pablo Mellado Assistant Props (Chile) 120904 24000004
Barry Gibbs Property Master n/a 120805 24000006
federico jaeger Assistant Props (Chile) 120904 24000005
Gavin Harrison CGI Artist CG Artist(Double Negative) 120986 23000229
Emiliano Nanfaro Character Animation Character Artist(Painting Practice) 622 23000228
Aaron Barclay Digital Effects Artist Compositor(Framestore) 120960 23000206
Tom Baskaya Digital Effects Artist Compositor(Framestore) 120960 23000205
Anthony Smith Digital Effects Artist Compositor(Framestore) 120960 23000204
Jarnail Bhachu Digital Effects Artist Compositor(Framestore) 120960 23000207
Steve Cho Digital Effects Artist Compositor(Framestore) 120960 23000208
Adrian Metzelaar Digital Effects Artist Compositor(Framestore) 120960 23000210
James Fleming Digital Effects Artist Compositor(Framestore) 120960 23000209
Christian Kaestner Digital Effects Artist Compositor(Framestore) 120960 23000203
Mark Bakowski Digital Effects Artist Compositor(Framestore) 120960 23000202
Steve J Sanchez Digital Effects Artist Compositor(The Moving Picture Company) 120960 23000197
Richard Fox Digital Effects Artist Compositor(The Moving Picture Company) 120960 23000196
Rachel Wright Digital Effects Artist Compositor(The Moving Picture Company) 120960 23000195
Stuart Bullen Digital Effects Artist Compositor(The Moving Picture Company) 120960 23000198
Nicola Danese Digital Effects Artist Fx Artist(The Moving Picture Company) 120960 23000199
Nic Birmingham Digital Effects Artist Lighting Artist(The Moving Picture Company) 120960 23000201
Claire Pegorier Digital Effects Artist Fx Artist(The Moving Picture Company) 120960 23000200
Bruce Nelson Digital Effects Artist Compositor(Framestore) 120960 23000211
John Peck Digital Effects Artist Compositor(Framestore) 120960 23000212
Benjamin Krebs Digital Effects Artist Compositor(Machine) 120960 23000223
Tom Kimberley Digital Effects Artist Compositor(Machine) 120960 23000222
Bruno Fernandez Digital Effects Artist Compositor(Machine) 120960 23000221
Grant McKean Digital Effects Artist Compositor(Machine) 120960 23000224
David Sjodin Digital Effects Artist Compositor(Machine) 120960 23000225
Patrick Zentis Digital Effects Artist Compositor(Machine) 120960 23000227
Oscar Tornincasa Digital Effects Artist Compositor(Machine) 120960 23000226
Kate Auld Digital Effects Artist Compositor(Machine) 120960 23000220
Warwick Campbell Digital Effects Artist Compositor(Machine) 120960 23000219
Peter Logarusic Digital Effects Artist Digital Paint Artist(Framestore) 120960 23000214
Nicha Kumkeaw Digital Effects Artist Digital Paint Artist(Framestore) 120960 23000213
Dan McRae Digital Effects Artist Digital Paint Artist(Framestore) 120960 23000215
Sam Osborne Digital Effects Artist Digital Paint Artist(Framestore) 120960 23000216
Keith Devlin Digital Effects Artist Senior Compositor(Machine) 120960 23000218
Rebecca Clay Digital Effects Artist Digital Paint Artist(Framestore) 120960 23000217
Jason Hopperton Props Dressing Props 120817 24000016
Mark McNeil Props Dressing Props 120817 24000017
Lorenzo Carrera Production Assistant n/a 275 25000032
Francesca Pagnotta Production Assistant n/a 275 25000031
Emilio Mariotti Production Assistant n/a 275 25000030
Michele Andreani Production Assistant (Construction) 275 25000033
Stefania Monetti Production Assistant (Construction) 275 25000034
Mario Gotti Production Assistant (Panama) 275 25000036
Marìa Cecilia Arias Production Assistant (Panama) 275 25000035
Giovanni Carletti Production Assistant n/a 275 25000029
Daniel Kandlbauer Assistant (Austria) 120820 25000028
Nina Tissera Assistant (to Producer / Panama) 120820 25000023
Patrick Gentilezza Assistant n/a 120820 25000022
Alessio Raimondo Assistant n/a 120820 25000021
Abraham Morales Assistant (Panama) 120820 25000024
Jose Gabriel Tapia Assistant (Panama) 120820 25000025
Florian Salzmann Assistant (Austria) 120820 25000027
Nicole Speckle Assistant (Austria) 120820 25000026
Roberto Gonzalez Production Assistant (Panama) 275 25000037
Rosa Kiriam Guerrero Production Assistant (Panama) 275 25000038
Michael Fried Production Assistant (Austria) 275 25000050
Raphael Egger Production Assistant (Austria) 275 25000049
Holger Heinz Production Assistant (Austria) 275 25000048
Heidi Streit Production Assistant (Austria) 275 25000051
Graham Kelly Transportation Supervisor Action Vehicle Supervisor 121049 25000052
Phil Allchin Transportation Manager n/a 121030 25000054
Jason Marsh Transportation Supervisor Workshop Supervisor(Action Vehicles) 121049 25000053
Kristina Perner Production Assistant (Austria) 275 25000047
Daniel Henriquez Production Assistant (Chile) 275 25000046
Fernanda Gutierrez Production Assistant (Chile) 275 25000041
Beatriz Garcia Schafer Production Assistant (Panama) 275 25000040
Dariel Griffith Production Assistant (Panama) 275 25000039
Fernando Silva Production Assistant (Chile) 275 25000042
Cinthya Collao Production Assistant (Chile) 275 25000043
Ariel Velasquez Production Assistant (Chile) 275 25000045
Daniel Sepúlveda Production Assistant (Chile) 275 25000044
Edoardo Moracci Assistant n/a 120820 25000020
Leonardo De Angelis Assistant n/a 120820 25000019
Michael King Props Buyer Production Buyer 120926 24000029
Jiri Juda Props (Austria) 120817 24000028
Daniel Bacciu Props Dressing Props 120817 24000027
Charlotte Crosbie Props Buyer Buyer 120926 24000030
Marzio Bardi Props Buyer Buyer 120926 24000031
Emma Reynolds Assistant (to the Producer) 120820 25000001
Lucas Poveda Props Buyer Action Vehicles Buyer(Panama) 120926 24000032
Sebastiano Murer Props Dressing Props 120817 24000026
Massimo Cardajoli Props Armorer 120817 24000025
Dave Evans Props Armorer(The Armoury Department Ltd) 120817 24000020
Joss Skottowe Props Armorer 120817 24000019
Hayley Gibbs Props Props Coordinator 120817 24000018
Charles Bodycomb Props Armorer(The Armoury Department Ltd) 120817 24000021
Alan Hausmann Props Armorer(The Armoury Department Ltd) 120817 24000022
Chris Leccia Props Armorer(The Armoury Department Ltd) 120817 24000024
John Baycroft Props Armorer(The Armoury Department Ltd) 120817 24000023
Helen Appleby Assistant (to the Producer) 120820 25000002
David Lobatto Assistant (to Executive Producers) 120820 25000003
Antonella Longato Assistant n/a 120820 25000014
Margherita Di Tullio Assistant n/a 120820 25000013
Simonetta Di Fresco Assistant n/a 120820 25000012
Simona Chiocca Assistant n/a 120820 25000015
Stefania Antonini Assistant n/a 120820 25000016
Massimiliano Rocchetti Assistant n/a 120820 25000018
Alfred "Fredi" Schmid Assistant n/a 120820 25000017
Roman Diaz Assistant (Aerial Unit) 120820 25000011
Maritza Carbajal Assistant (Aerial Unit) 120820 25000010
Jillian Kugler Assistant (to Mr Forster) 120820 25000005
Emma Mallett Assistant (to Executive Producers) 120820 25000004
Jennifer Eddy Assistant (to Mr Bradley) 120820 25000006
Amie Stephenson Assistant (to Mr Crane) 120820 25000007
Nicoletta Perdikos Assistant n/a 120820 25000009
Sam Engelen Assistant (to Mr Craig) 120820 25000008
Kelly Johnson Assistant Accountant n/a 120950 16000033
Claire L Kenny Assistant Accountant n/a 120950 16000031
J Patrick Daily Camera Operator Gocam Operator 239 6000013
Simon Jayes Camera Operator n/a 239 6000012
Chaz Baines Camera Operator n/a 239 6000011
Joe Valentine Camera Operator (Aerial Unit) 239 6000014
Johnny E Jensen Camera Operator (Aerial Unit) 239 6000015
Dwayne McClintock Camera Operator Snakehead Operator(Aerial Unit) 239 6000017
Ron Goodman Camera Operator Snakehead Operator(Aerial Unit) 239 6000016
Gary Spratling Camera Operator n/a 239 6000010
Peter Robertson Camera Operator n/a 239 6000009
Steve Parker Director of Photography n/a 120780 6000004
Josh Bleibtreu Director of Photography (Boat Unit) 120780 6000003
Shaun O'Dell Director of Photography n/a 120780 6000002
George Richmond Camera Operator n/a 239 6000005
Mark Milsome Camera Operator n/a 239 6000006
Graham Hall Camera Operator n/a 239 6000008
Peter Field Camera Operator n/a 239 6000007
Jonathan "Chunky" Richmond Camera Camera Focus 120798 6000018
Harry Bowers Camera Camera Focus 120798 6000019
Alex Bunin Camera Ultimate Arm Crew Member 120798 6000031
Mike Barnett Camera Ultimate Arm Crew Member 120798 6000030
Greg Baldi Camera Ultimate Arm Crew Member 120798 6000029
Andrew Sych Camera Spacecam Technician(Aerial Unit) 120798 6000032
Philip Rothwell Camera Spacecam Technician(Aerial Unit) 120798 6000033
Craig Proctor Camera RF Technician(Aerial Unit) 120798 6000035
Greg "Noodles" Johnson Camera RF Technician(Aerial Unit) 120798 6000034
Dean Bailey Camera Ultimate Arm Crew Member 120798 6000028
Lev Yevstratov Camera Ultimate Arm Crew Member(Boat) 120798 6000027
Chris Bain Camera Camera Focus 120798 6000022
John Gamble Camera Camera Focus 120798 6000021
David Cozens Camera Camera Focus 120798 6000020
Spencer Murray Camera Camera Focus 120798 6000023
Marc Atherfold Camera Camera Focus 120798 6000024
Michael Nelson Camera Ultimate Arm Crew Member(Boat) 120798 6000026
George Peters Camera Ultimate Arm Crew Member(Boat) 120798 6000025
Roberto Schaefer Director of Photography n/a 120780 6000001
Fernando Toledo Assistant Location Manager (Chile) 194 5000095
Gabor Agoston Location Assistant n/a 120947 5000073
Irene Gerardi Location Assistant n/a 120947 5000072
Babette Karner Location Coordinator Location Contact(Austria) 120877 5000071
Marco Milani Location Assistant n/a 120947 5000074
Giuseppe Scarpulla Location Assistant n/a 120947 5000075
Roberto "Wassa" Mayers Location Assistant Location Fixer(Panama) 120947 5000077
Valentina Fici Location Assistant n/a 120947 5000076
Axel Renner Location Coordinator Location Contact(Austria) 120877 5000070
Anna Offelli Location Coordinator n/a 120877 5000069
Judy Britten Production Coordinator n/a 162 5000064
Clarissa Newman Production Coordinator n/a 162 5000063
Stefan Rippl Project Director Project Supervisor(Tosca Production) 121048 5000062
Lulu Morgan Production Coordinator n/a 162 5000065
Paige Chaytor Production Coordinator n/a 162 5000066
Maria Paz Zedan Production Coordinator (Chile) 162 5000068
Philie Naughten Production Coordinator n/a 162 5000067
Cecil Weeks Location Assistant Location Fixer(Panama) 120947 5000078
Luis Ramon Romero Location Assistant (Panama) 120947 5000079
Daniele Di Biasi Assistant Location Manager n/a 194 5000090
Bruno Keller Assistant Location Manager n/a 194 5000089
John West Assistant Location Manager n/a 194 5000088
Wayne Baxter Assistant Location Manager (Panama) 194 5000091
Jorge Cunningham Assistant Location Manager (Panama) 194 5000092
Edwin Davis Assistant Location Manager (Panama) 194 5000094
Alberto Serra Assistant Location Manager (Panama) 194 5000093
Lucy Williams Assistant Location Manager n/a 194 5000087
David Seaton Assistant Location Manager n/a 194 5000086
Rafael Charles Location Assistant (Panama) 120947 5000081
Berni Echevers Location Assistant (Panama) 120947 5000080
Mauricio Dupuis Location Assistant (Chile) 120947 5000082
Camilo Silva Location Assistant (Chile) 120947 5000083
Arabella Gilbert Assistant Production Coordinator n/a 192 5000085
Bertie Spiegelberg Assistant Production Coordinator n/a 192 5000084
John Bowman Video Playback n/a 505 6000036
Andy Shields Video Playback n/a 505 6000037
Stephen Hilton Music Music Progammer 120781 8000003
Rob Playford Music Music Progammer 120781 8000002
Geoff Foster Music Music Recorder & Mixer 120781 8000001
Jill Streater Music Music Preparation 120781 8000004
Pete Lockett Music Ethnic Percussion & Programming 120781 8000005
Michael Price Music Arranger n/a 121019 8000007
Philipp Himmelmann Music Director(Tosca Production) 120781 8000006
Max Malagoni Apprentice Editor n/a 121012 7000009
Laurence Johnson Assistant Editor n/a 203 7000008
Rob Gordon On-Line Editor n/a 120811 7000003
Richard G Pearson Editor n/a 172 7000002
Matt Chesse Editor n/a 172 7000001
Lars Vinther Avid Editor Avid Operator(Framestore) 120898 7000004
Martin Corbett Assistant Editor n/a 203 7000005
Robin Gonsalves Assistant Editor n/a 203 7000007
Tom Harrison-Read Assistant Editor n/a 203 7000006
Nicholas Dodd Music Conductor n/a 120818 8000008
Ulf Schirmer Music Conductor (Tosca Production) 120818 8000009
Wyclef Jean Song ("24 É Tan Pou Viv") 120859 8000021
George Akaeze Song ("Business Before Pleasure") 120859 8000020
Marc Lubin Song ("Zanmi") 120859 8000019
Jerry Duplessis Song ("24 É Tan Pou Viv") 120859 8000022
Augusto Polo Campos Song ("Regresa") 120859 8000023
Laureano Martínez Smart Song ("El Provinciano") 120859 8000025
Luis Abanto Morales Song ("Cholo Soy") 120859 8000024
Nickenson Prudhomme Song ("Zanmi") 120859 8000018
Jack White Song ("Another Way To Die") 120859 8000017
Mike Higham Music Editor (Tosca) 214 8000012
Robin Whittaker Music Editor n/a 214 8000011
Dina Eaton Music Editor n/a 214 8000010
Nicholas Dodd Original Music Orchestrator 120838 8000013
Monty Norman Original Music Theme Music ("The James Bond Theme") 120838 8000014
Isobel Griffiths Original Music Orchestra Contractor 120838 8000016
David Arnold Original Music n/a 120838 8000015
J Glyn Williams Camera Assistant (Aerial Team) 120867 6000072
Stephen Nakamura Colorist n/a 120920 6000071
John Marzano Photography Aerial Photographer(Aerial Team) 120835 6000049
Gemma Pratt Photography Stills Assistant 120835 6000048
Susie Allnutt Photography Stills 120835 6000047
David B Nowell Photography Aerial Photographer(Aerial Unit) 120835 6000050
Will Humphris Loader n/a 120956 6000051
Russell Kennedy Loader n/a 120956 6000053
Sebastian Barraclough Loader n/a 120956 6000052
Karen Ballard Photography Stills Photographer 120835 6000046
Thomas Wollenberger Video Video Design(Tosca Production) 120800 6000045
Tom Elgar Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000040
Dominic Rau Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000039
Dylan Jones Video Playback n/a 505 6000038
Sam Malone Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000041
Kevin P Boyd Video Assist/Playback Video Assist(Aerial Unit) 120899 6000042
Ueli Nuesch Video Video Design(Tosca Production) 120800 6000044
Evita Galanou Video Video Design(Tosca Production) 120800 6000043
Alan Hall Loader n/a 120956 6000054
Dean Morrish Loader n/a 120956 6000055
Dave Rees Film Lab Lab Color Grader 120850 6000066
Clive Noakes Film Lab Lab Contact 120850 6000065
Don Steinberg Focus Puller Focus(Aerial Unit) 332 6000064
Patrick Malone Film Lab Digital Intermediate Head Of Department 120850 6000067
Darren Rae Colorist Hd Dailies Colorist 120920 6000068
Rob Pizzey Colorist n/a 120920 6000070
Jamie Payne Colorist Hd Dailies Colorist 120920 6000069
John Kairis Focus Puller Focus(Aerial Unit) 332 6000063
Michael Dallatorre Loader (Aerial Unit) 120956 6000062
Simon Surtees Loader n/a 120956 6000057
Tom Taylor Loader n/a 120956 6000056
Chris Clarke Loader n/a 120956 6000058
Mark Gilmer Loader n/a 120956 6000059
Jay Hager Loader (Aerial Unit) 120956 6000061
Scott Ronnow Loader (Aerial Unit) 120956 6000060
Anita M Patel Post-Production Coordinator n/a 120842 5000061
Zoe Morgan Script Supervisor n/a 191 5000060
Robert Braithwaite Actor Speedboat Captain 1 1000048
Raffaello Degruttola Actor Alfa 2 Driver 1 1000047
CarL Von Malaise Actor Greene's Driver 1 1000046
Santos Varas Ramos Actor DC-3 Caretaker 1 1000049
Antonio Gil-Martinez Actor Marchetti Pilot 1 1000050
Jaime Newball Actor La Paz Bartender 1 1000052
Luis Antonio Gotti Actor Bureaucrat at Party 1 1000051
Rodrigo Farrugia Actor Hotel Bolívar Receptionist 1 1000045
Rachel McDowall Actor Cia Flight Attendant 1 1000044
Dante Concha Actor Investor at Party 1 1000039
Christian Heller Actor Man With Gift Bag 1 1000038
Karin Lanz Actor Gift Bag Girl 1 1000037
Diego Fernández De Córdoba Actor Investor at Party 1 1000040
Edwin Cedeno Actor Investor at Party 1 1000041
Juan Carlos Avendaño Actor Motorcycle Cop 1 1000043
Mike Pérez Actor Motorcycle Cop 1 1000042
Alfonso Cuarón Actor Additional Voice 1 1000053
Guillermo Del Toro Actor Additional Voice 1 1000054
Brandon Jovanovich Actor (Tosca) 1 1000066
Sebastien Soules Actor (Tosca) 1 1000065
Karine Babajanyan Actor (Tosca) 1 1000064
Martin Busen Actor (Tosca) 1 1000067
Alexander Krawetz Actor (Tosca) 1 1000068
Katia Velletaz Actor (Tosca) 1 1000070
Dale Albright Actor (Tosca) 1 1000069
Daniel Stüssi Actor Quantum Member 1 1000063
Tsedor Gyalzur Actor Quantum Member 1 1000062
Erosi Margiani Actor Quantum Member 1 1000057
Gustavo Nanez Actor Quantum Member 1 1000056
Kamil Krejci Actor Quantum Member 1 1000055
Uygar Tamer Actor Quantum Member 1 1000058
Alexandra Prusa Actor Quantum Member 1 1000059
Shamel El-Salhy Actor Quantum Member 1 1000061
Muhamed Gandura Actor Quantum Member 1 1000060
Anthony Hansell Actor Dockside Valet 1 1000036
Jacques Duckins Actor Haitian Gang Member 1 1000035
David Harbour Actor Gregg Beam 1 1000013
Fernando Guillén Cuervo Actor Colonel of Police 1 1000012
Jesús Ochoa Actor Lt. Orso 1 1000011
Rory Kinnear Actor Tanner 1 1000014
Tim Pigott-Smith Actor Foreign Secretary 1 1000015
Glenn Foster Actor Mitchell 1 1000017
Lucrezia Lante Della Rovere Actor Gemma 1 1000016
Joaquín Cosío Actor General Medrano 1 1000010
Anatole Taubman Actor Elvis 1 1000009
Jesper Christensen Actor Mr. White 1 1000004
Giancarlo Giannini Actor Rene Mathis 1 1000003
Judi Dench Actor M 1 1000002
Mathieu Amalric Actor Dominic Greene 1 1000005
Jeffrey Wright Actor Felix Leiter 1 1000006
Olga Kurylenko Actor Camille 1 1000008
Gemma Arterton Actor Agent Fields 1 1000007
Paul Ritter Actor Guy Haines 1 1000018
Simon Kassianides Actor Yusef 1 1000019
Daniel Da Silva Actor Andean Grand Hotel Porter 1 1000030
Emiliano Valdés Actor Andean Grand Hotel Receptionist 1 1000029
Felix Penaranda Actor Bolivian Taxi Driver 1 1000028
Elizabeth Arciniega Actor Mr White's Girlfriend 1 1000031
Alessio Sossas Actor Carabinieri on Radio 1 1000032
Susana Albornoz Actor Woman With Bucket 1 1000034
Mark Wakeling Actor Mi6 Agent 1 1000033
Jake Seal Actor Bartender on Virgin Flight 1 1000027
Sarah Hadland Actor Ocean Sky Receptionist 1 1000026
Neil Jackson Actor Mr Slate 1 1000021
Stana Katic Actor Corinne 1 1000020
Oona Chaplin Actor Perla de las Dunas Receptionist 1 1000022
Brendan O'Hea Actor Forensics Tech 1 1000023
Kari Patrice Coley Actor Hôtel Dessalines Clerk 1 1000025
Rufus Wright Actor Treasury Agent 1 1000024
Emilia Pountney Actor (Tosca) 1 1000071
Marc Forster Director n/a 2 2000001
Luca Lachin Assistant Director n/a 163 5000037
Robert E Kay Assistant Director (Aerial Unit) 163 5000036
Michael Salven Assistant Director (Aerial Unit) 163 5000035
Franco Basaglia Assistant Director n/a 163 5000038
Pierantonio Micciarelli Assistant Director n/a 163 5000039
Rene Martin Assistant Director (Chile) 163 5000041
Tiziana Kinkela Assistant Director n/a 163 5000040
Adam Byles Assistant Director n/a 163 5000034
Joe Barlow Assistant Director n/a 163 5000033
Toby Hefferman Assistant Director n/a 163 5000028
Terry Madden Assistant Director n/a 163 5000027
Ben Dixon Assistant Director n/a 163 5000026
Terence Madden Assistant Director n/a 163 5000029
George Walker Assistant Director 1st Assistant Director 163 5000030
Michael Michael Assistant Director n/a 163 5000032
Jeff Taylor Assistant Director n/a 163 5000031
Max Morales Assistant Director (Chile) 163 5000042
Bjorn Grunler Assistant Director (Austria) 163 5000043
Nicola Fedrigoni Location Manager n/a 193 5000055
Achim Stagge Location Manager n/a 193 5000054
Francesco Papi Location Manager n/a 193 5000053
Ronald Siefer Location Manager (Chile) 193 5000056
Daniel Knapp Location Manager (Austria) 193 5000057
Nikki Clapp Script Supervisor n/a 191 5000059
Arnold Bucher Location Manager (Austria) 193 5000058
Simona Serafini Location Manager n/a 193 5000052
Gabriel Perez Location Manager (Aerial Unit) 193 5000051
Michael Solinger Post-Production Supervisor n/a 120796 5000046
Rebecca Scheiner Assistant Director (Tosca Production) 163 5000045
Stefan Zurcher Assistant Director (Austria) 163 5000044
Martin Joy Location Manager n/a 193 5000047
James Grant Location Manager n/a 193 5000048
Nick Fulton Location Manager n/a 193 5000050
David Pinnington Location Manager n/a 193 5000049
Michael Lerman Assistant Director n/a 163 5000025
Leonhard Gmur Production Manager (Austria) 305 5000024
David Cain Unit Manager n/a 120832 5000002
Jeremy Johns Unit Production Manager n/a 182 5000001
Ian Fleming Source Material (from characters) 120786 4000005
Matthew Jones Unit Manager n/a 120832 5000003
Mally Chung Unit Manager n/a 120832 5000004
Phil Clark Unit Manager n/a 120832 5000006
Eddie Folcarelli Unit Manager n/a 120832 5000005
Paul Haggis Screenplay n/a 120778 4000004
Robert Wade Screenplay (previous draft) 120778 4000003
Anthony Waye Executive Producer n/a 174 3000003
Michael G. Wilson Producer n/a 3 3000002
Barbara Broccoli Producer n/a 3 3000001
Callum McDougall Executive Producer n/a 174 3000004
Gregg Wilson Assistant Producer n/a 403 3000005
Neal Purvis Screenplay (previous draft) 120778 4000002
Andrew Noakes Associate Producer n/a 171 3000005
Fabrizio Cerato Unit Manager n/a 120832 5000007
Roberto Leone Unit Manager n/a 120832 5000008
Giorgia Passarelli Production Manager n/a 305 5000019
Gianluca Leurini Production Manager n/a 305 5000018
Omar Veytia Production Manager (Aerial Unit) 305 5000017
Fabio Mancini Production Manager n/a 305 5000020
Anel Moreno Production Manager (Panama) 305 5000021
Elly Fenner Production Manager (Chile) 305 5000023
Victor Barriga Production Manager (Panama) 305 5000022
Jenni McMurrie Production Manager Product Placement Manager(Publicity and Marketing) 305 5000016
Angus More Gordon Production Manager (Panama) 305 5000015
Chris Brock Production Supervisor (Chile) 307 5000010
Marco Greco Unit Manager n/a 120832 5000009
Mike Fantasia Production Supervisor (Aerial Unit) 307 5000011
Guido Cerasuolo Line Producer n/a 161 5000012
Terry Bamber Production Manager n/a 305 5000014
Janine Modder Production Manager n/a 305 5000013
Antonio Pinto Song ("10") 120859 8000026
David Arnold Song ("Crawl, End Crawl") 120859 8000027
Mark Looker Rigging Electrician Standby Electrical Rigger 120958 15000016
Iwan Williams Rigging Electrician n/a 120958 15000015
John Turner Rigging Electrician n/a 120958 15000014
Peter Hawkins Rigging Electrician Rigger 120958 15000017
Alan Williams Rigging Electrician Rigger 120958 15000018
Paul Mitchell Rigging Electrician Rigger 120958 15000020
Ian Norgate Rigging Electrician Rigger 120958 15000019
James Smart Rigging Electrician n/a 120958 15000013
Anthony Murphy Rigging Electrician n/a 120958 15000012
Stephen Macher Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000007
Glenn Prescott Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000006
Jeremiah Delaney Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000005
Fred Reynolds Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000008
Perry Evans Rigging Electrician n/a 120958 15000009
Raymond "Ossa" Mills Rigging Electrician n/a 120958 15000011
Conor J Finlay Rigging Electrician n/a 120958 15000010
William Poynter Rigging Electrician Rigger 120958 15000021
Scott Hillier Rigging Electrician Rigger 120958 15000022
Patrizio Bramucci Gaffer n/a 268 15000034
Michael McDermott Gaffer n/a 268 15000033
Mark Hutton Generator Operator n/a 363 15000032
Eddie Knight Electrician Electrical Supervisor 450 15000035
Peter Graffham Electrician Wireman 450 15000036
Bill Beenham Electrician Electrical Rigger H.O.D. 450 15000038
Clive Goble Electrician Wireman 450 15000037
Barry Bellotti Generator Operator n/a 363 15000031
Martin Smith Generator Operator n/a 363 15000030
Kenny Atherfold Key Grip n/a 263 15000025
David Appleby Key Grip n/a 263 15000024
Davy Cunningham Lighting Technician Lighting Designer(Tosca Production) 120907 15000023
Luis Calvac Grip (Aerial Unit) 365 15000026
Francisco De La Cueva Grip (Aerial Unit) 365 15000027
Alan Grosch Generator Operator n/a 363 15000029
Peter Casey Generator Operator n/a 363 15000028
Richard Harris Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000004
Gary Dormer Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000003
Ed Colyer Foley Mixer n/a 224 14000015
Ian Waggott Foley Artist n/a 223 14000014
Susie Harding Foley Artist n/a 223 14000013
Simon Trundle Foley Mixer n/a 224 14000016
Glen Gathard Foley Mixer n/a 224 14000017
Paul Jarvis Recording Engineer Re-Recording Engineer 120942 14000019
Douglas Cooper Recording Engineer Re-Recording Technician 120942 14000018
Peter Burgis Foley Artist n/a 223 14000012
Alex Joseph Foley Foley Supervisor 120961 14000011
Colin Ritchie ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000006
Vanessa Baker ADR Voice Casting n/a 2515 14000005
Brendan Donnison ADR Voice Casting n/a 2515 14000004
Ceri Thomas Assistant Sound Editor n/a 222 14000007
Dave Mackie Assistant Sound Editor n/a 222 14000008
Paul Munro Boom Operator n/a 215 14000010
Steve Finn Boom Operator n/a 215 14000009
Mike King Recording Engineer Re-Recording Engineer 120942 14000020
Dafydd Archard Recording Engineer Re-Recording Engineer 120942 14000021
Chris Munro Sound Mixer Production Sound Mixer 230 14000032
Oliver Tarney Sound Effects Editor n/a 327 14000031
James N Harrison Sound Effects Editor n/a 327 14000030
Ian Munro Sound Mixer n/a 230 14000033
Chris Munro Sound Recordist n/a 331 14000034
Harry Boxell Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000002
Ron Phillips Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Carol Jones Sound Editor Sound Editorial 229 14000029
Eddy Joseph Sound Editor n/a 229 14000028
Michael Prestwood Smith Rerecording Mixer n/a 120856 14000023
Rachel Boot Recording Engineer Re-Recording Engineer 120942 14000022
Mark Taylor Rerecording Mixer n/a 120856 14000024
Jim McBride Sound Sound Maintenance 120816 14000025
James Boyle Sound Designer n/a 120915 14000027
Martin Cantwell Sound Designer n/a 120915 14000026
Ben Knight Electrician n/a 450 15000039
Joe Knight Electrician n/a 450 15000040
Natasha Phelan Accountant Accounts Trainee 120802 16000009
Sophie Olivier Accountant Accounts Trainee 120802 16000008
Nazmeen Dhansey Accountant Accounts Trainee 120802 16000007
Belinda Salazar Accountant (Aerial Unit) 120802 16000010
Cynthia G Cabrera Accountant (Aerial Unit) 120802 16000011
Antonia Tammaro Accountant Payroll 120802 16000013
Marco Mattei Accountant n/a 120802 16000012
Mark Beaumont Accountant Location Accountant 120802 16000006
Jiri Tichacek Accountant Location Accountant 120802 16000005
William Howe Rigging Electrician Standby Electrical Rigger 120958 15000078
Jamie Knight Best Boy n/a 120885 15000077
Lee Knight Best Boy n/a 120885 15000076
John Roebuck Accountant Tax Accountant 120802 16000001
John Udall Accountant Costing Accountant 120802 16000002
Sandra Nixon Accountant Location Accountant 120802 16000004
Douglas Noakes Accountant Location Accountant 120802 16000003
Marc Wynter Accountant (Panama) 120802 16000014
Lilibeth Gonzalez Accountant (Panama) 120802 16000015
Peter Ziak Assistant Accountant n/a 120950 16000027
Daniel Nixon Assistant Accountant n/a 120950 16000026
Sarah Wilson Assistant Accountant n/a 120950 16000025
Tomas Kreisl Assistant Accountant n/a 120950 16000028
Nina Noakes Assistant Accountant n/a 120950 16000029
Daniel Craig Actor James Bond 1 1000001
Ingrid Simmonds Assistant Accountant n/a 120950 16000030
Susan Chika Anisiobi Assistant Accountant n/a 120950 16000024
Sarah Stiff Assistant Accountant n/a 120950 16000023
Renate Seefeldt Accountant (Austria) 120802 16000018
Jeniffer Rojas Accountant (Chile) 120802 16000017
Ronald Pellegrini Accountant (Chile) 120802 16000016
Uschi Schlieper Accountant (Austria) 120802 16000019
Andrew Noakes Finance Manager Financial Controller 120941 16000020
Joyce Noakes Assistant Accountant n/a 120950 16000022
Steve Barry Assistant Accountant n/a 120950 16000021
Stewart Monteith Best Boy n/a 120885 15000075
Laurence Edwards Best Boy n/a 120885 15000074
Ian Townsend Crane Grip Crane Operator 121043 15000052
Stuart Hurst Electrician n/a 450 15000051
Gary Colkett Electrician n/a 450 15000050
Jim Folly Crane Grip Crane Operator 121043 15000053
Fred Harris Crane Grip Crane Operator 121043 15000054
George Powell Crane Grip Crane Operator 121043 15000056
Darren Piercy Crane Grip Crane Operator 121043 15000055
Terry Stone Electrician n/a 450 15000049
Paul Brown Electrician n/a 450 15000048
Mark Thomas Electrician n/a 450 15000043
Roy Rowlands Electrician n/a 450 15000042
David Moss Electrician n/a 450 15000041
Johnny Ash Electrician n/a 450 15000044
Vince Madden Electrician n/a 450 15000045
Paul Rowe Electrician n/a 450 15000047
Barry McCullagh Electrician n/a 450 15000046
Robert "Wally" Walisko Crane Grip Crane Operator 121043 15000057
Joe Buxton Crane Grip Camera Grip/Crane Operator 121043 15000058
William Geddes Best Boy n/a 120885 15000069
Andy Hopkins Best Boy n/a 120885 15000068
Ron Nicholls Best Boy n/a 120885 15000067
Gareth Pocock Best Boy n/a 120885 15000070
Pat Garrett Best Boy n/a 120885 15000071
Brian Taylor Best Boy n/a 120885 15000073
Andy Edridge Best Boy n/a 120885 15000072
Phil Murray Best Boy n/a 120885 15000066
Gary Romaine Best Boy n/a 120885 15000065
Kenny Rivenbark Crane Grip Camera Grip /Crane Operator 121043 15000060
Benjamin L Edwards Crane Grip Camera Grip/Crane Operator 121043 15000059
Tim Dean Crane Grip Camera Grip /Crane Operator 121043 15000061
Frank Buono Crane Grip Camera Grip /Crane Operator 121043 15000062
David Cross Best Boy n/a 120885 15000064
Jim Crowther Best Boy n/a 120885 15000063
Simon Chase ADR Supervisor n/a 219 14000003
Rick Gould ADR Mixer n/a 227 14000002
Victor Cuellar Assistant Set Decorator (Panama) 316 9000037
Melissa Aleman Assistant Set Decorator (Panama) 316 9000036
Victor Villarreal Assistant Set Decorator (Panama) 316 9000035
Dean Clegg Assistant Art Director n/a 315 9000038
Matthew Robinson Assistant Art Director n/a 315 9000039
Sandra Phillips Assistant Art Director n/a 315 9000041
Gavin Fitch Assistant Art Director n/a 315 9000040
Alessandra Querzola Assistant Set Decorator n/a 316 9000034
Sophia Phillips Assistant Set Decorator n/a 316 9000033
Wesley Peppiatt Dresser Chargehand Dresser 120967 9000028
Roy Chapman Dresser Chargehand Dresser 120967 9000027
Laura Grant Graphics Coordinator Graphics Assistant 121089 9000026
Christopher Baker Concept Artist n/a 120911 9000029
paul mcGill Concept Artist n/a 120911 9000030
Sophie Newman Assistant Set Decorator n/a 316 9000032
Fergus Clegg Assistant Set Decorator n/a 316 9000031
Anna Skrein Art Department Coordinator n/a 195 9000042
Merixell Lombana Art Department Coordinator (Panama) 195 9000043
Kate Dowd Casting Casting Services(Europe) 179 10000004
Carla Hool Casting n/a 179 10000003
Francine Maisler Casting n/a 179 10000002
Camilla-Valentine Isola Casting n/a 179 10000005
Christian Casper Casting (Zurich) 179 10000006
Reg Poerscout-Edgerton Casting Associate n/a 160 10000008
Corinna Glaus Casting (Zurich) 179 10000007
Debbie McWilliams Casting n/a 179 10000001
Marcela Urivi Art Department Art Department Assistant(Chile) 120843 9000051
Annushka Russell Art Department Junior Draughtsman 120843 9000046
Nic Henderson Art Department Draughtsman 120843 9000045
Kim Frederiksen Art Department Draughtsman 120843 9000044
Jo Finkel Art Department Junior Draughtsman 120843 9000047
William Savage Art Department Art Department Assistant 120843 9000048
Cleo Nethersole Art Department Drapes Master 120843 9000050
Rosie Moutrie Art Department Art Department Assistant 120843 9000049
Heather Pollington Graphics Coordinator Graphics 121089 9000025
Pedro Barquin Greensman n/a 201 9000024
Anna Pinnock Set Decorator n/a 165 9000002
Dennis Gassner Production Designer n/a 164 9000001
Vienna Symphony Orchestra Song Performer ("Tosca") 120788 8000042
Giacomo Lucci Set Decorator Set Decorator Buyer 165 9000003
James Foster Art Director n/a 183 9000004
Chris Lowe Art Director n/a 183 9000006
Mike Stallion Art Director n/a 183 9000005
Four Tet Song Performer ("Crawl, End Crawl") 120788 8000041
Antonio Pinto Song Performer ("10") 120788 8000040
Alicia Keys Song Performer ("Another Way To Die") 120788 8000030
Jack White Song Performer ("Another Way To Die") 120788 8000029
Puccini Song ("Tosca") 120859 8000028
Nickenson Prudhomme Song Performer ("Zanmi") 120788 8000031
George Akaeze & His Augmented Hits Song Performer ("Business Before Pleasure") 120788 8000032
Giancarlo Morocco Song Performer ("Cholo Soy") 120788 8000037
Wyclef Jean Song Performer ("24 É Tan Pou Viv") 120788 8000033
Paul Inglis Art Director n/a 183 9000007
John King Art Director n/a 183 9000008
Craig Gleeson Painter n/a 200 9000019
Glyn Evans Painter n/a 200 9000018
Brian Morris Painter n/a 200 9000017
Steve Williamson Painter n/a 200 9000020
Domenico Reordino Painter n/a 200 9000021
Jeff DeBell Greensman n/a 201 9000023
Toby Shears Model Maker Modeller 121081 9000022
Dean Dunham Painter n/a 200 9000016
Gary Crosby Painter Department Head Painter 200 9000015
Mark Harris Art Director (Airplanes) 183 9000010
Marco Rubeo Art Director n/a 183 9000009
Peter James Art Director Stand-by Art Director 183 9000011
Neal Callow Art Director Stand-by Art Director 183 9000012
Martin Asbury Storyboard Artist n/a 199 9000014
Johannes Leiacker Set Designer (Tosca Production) 202 9000013
Ana Endara Mislov Extras Casting (Panama) 120851 10000009
Karin Gmur Extras Casting (Austria) 120851 10000010
Jessica Scott-Reed Wardrobe Textile Artist 120823 13000032
Steve Gell Wardrobe Textile Artist 120823 13000031
Cavita Luchman Tailor n/a 120990 13000030
Jenny Hawkins Wardrobe Assistant n/a 120809 13000033
Diana Wyand Wardrobe Assistant n/a 120809 13000034
Justine Warhurst Wardrobe Assistant n/a 120809 13000036
Sophia Spink Wardrobe Assistant n/a 120809 13000035
Dominic Young Tailor Cutter 120990 13000029
Ciara McArdle Set Costumer n/a 121008 13000028
Norma Webb Makeup Makeup and Hair 353 13000023
Andrea Finch Makeup Makeup and Hair 353 13000022
Linda DeVetta Makeup Makeup and Hair 353 13000021
Anita Burger Makeup Makeup and Hair 353 13000024
Marilyn Gonzalez Makeup Makeup and Hair(Panama) 353 13000025
Adam Roach Set Costumer n/a 121008 13000027
Paul Engelen Makeup Supervisor n/a 517 13000026
Max Jones Wardrobe Assistant n/a 120809 13000037
Nathalie Karni Wardrobe Assistant n/a 120809 13000038
Miloslav Skorepa Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000049
Lindsay Pugh Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000048
Perry Goyen Wardrobe Department Intern Wardrobe Runner 121142 13000047
Charlotte Child Wardrobe Supervisor Crowd Supervisor 120908 13000050
Brendan Handscombe Wardrobe Supervisor Crowd Supervisor 120908 13000051
Peter Gleaves ADR Mixer n/a 227 14000001
Alex Rouse Wig Maker n/a 121096 13000052
Jorge Altamirano-Duque Wardrobe Assistant (Panama) 120809 13000046
Franziska Smolarek Wardrobe Assistant (Austria) 120809 13000045
Marcia Lopez De Vicuna Wardrobe Assistant (Panama) 120809 13000040
Javier Arrieta Wardrobe Assistant n/a 120809 13000039
Mijal Brawerman Wardrobe Assistant (Panama) 120809 13000041
Sonia Caballero Wardrobe Assistant (Panama) 120809 13000042
Marlen Poebing Wardrobe Assistant (Austria) 120809 13000044
Jermaine Isaac Wardrobe Assistant (Panama) 120809 13000043
Tracey Wells Makeup Makeup and Hair 353 13000020
Eithne Fennell Makeup Makeup and Hair 353 13000019
Harry L. Julian Liaison Maritime Liaison(Marine Department) 121064 12000007
Simon O’Connell Liaison (UK and Chile / Aerial Team) 121064 12000006
Terry Sherman Liaison (UK and Chile / Aerial Team) 121064 12000005
Celia Barnett Research Researcher(Art Department) 458 12000008
Katie Driscoll Research Researcher(Wardrobe Department) 458 12000009
Guy Speranza Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Peggy Hall-Plessas Coach Voice Coach 120914 12000010
Luca Venturi-Singeco Consultant Construction Consultant 120784 12000004
Prof Alessandro Falassi Consultant Location Consultant 120784 12000003
Annabel Gonzalez Reyes Extras Casting Assistant (Panama) 120970 10000013
Ricardo Lee Extras Casting Assistant (Panama) 120970 10000012
Adriana Zuanic Extras Casting (Chile) 120851 10000011
Bud Thiesen Executive Representative(Stillking Films / Chile) 120806 11000001
David Pope Production Executive n/a 118216 11000002
Francesca Nannini Consultant Location Consultant 120784 12000002
Gusmano Cesaretti Consultant Location Consultant 120784 12000001
Sheena Wichary Costume Coordinator n/a 120971 13000002
Louise Frogley Costume Designer n/a 169 13000003
Magali Telliol Costumes Costume Buyer(Panama) 120828 13000014
Regina Calvo Costumes Costume Buyer(Panama) 120828 13000013
Lucilla Simbari Costumes Costume Assistant 120828 13000012
Zoe Tahir Hairdresser Hairdressing Supervisor 121014 13000015
Melissa Layton-Skorepa Key Costumer n/a 351 13000016
Clare Ramsey Makeup Makeup and Hair 353 13000018
Naomi Donne Makeup Makeup & Hair(for Bond Girls) 353 13000017
Liberty Kelly Costumes Costume Maker 120828 13000011
Jacqueline Mulligan Costumes Costume Maker 120828 13000010
Mark Sutherland Costumer (for Bond) 120880 13000005
Jorge Jara Costume Designer (Tosca Production) 169 13000004
Rosa Caballero Costumer (Chile) 120880 13000006
Christine Aaen Costumer (Chile) 120880 13000007
Gabriella Louise Loria Costumes Costume Buyer 120828 13000009
Amparo Aguero Costumer (Chile) 120880 13000008
Alastair McNeil Assistant Accountant n/a 120950 16000032
Synopsis
Betrayed by Vesper, the woman he loved, 007 fights the urge to make his latest mission personal. Pursuing his determination to uncover the truth, James Bond and M interrogate Mr. White who reveals the organization which blackmailed Vesper is far more complex and dangerous than anyone had imagined. Forensic intelligence links an Mi6 traitor to a bank account in Haiti where a case of mistaken identity introduces Bond to the beautiful but feisty Camille, a woman who has her own vendetta. Camille leads Bond straight to Dominic Greene, a ruthless business man and major force within the mysterious organization. On a mission that leads him to Austria, Italy and South America, Bond discovers that Greene, conspiring to take total control of one of the world's most important natural resources, is forging a deal with the exiled General Medrano. Using his associates in the organization, and manipulating his powerful contacts within the CIA and the British government, Greene promises to overthrow the existing regime in a Latin American country, giving the General control of the country in exchange for a seemingly barren piece of land. In a minefield of treachery, murder and deceit, Bond allies with old friends in a battle to uncover the truth. As he gets closer to finding the man responsible for the betrayal of Vesper, 007 must keep one step ahead of the CIA, the terrorists and even M, to unravel Greene's sinister plan and stop his organization.