All Is Lost (2013)

All Is Lost
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 45mins.
Genres Drama, Adventure, Action
Keywords accident, boat, isolated, man versus nature, mortality, nature, ocean, rescue, sea, shark, ship, storm, survival
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Luisa Gomez DeSilva Line Producer n/a 161 5000001
Alex Ebert Music Music 120781 8000001
Jimmy O'Connell Coordinator Marine Coordinator 528 25000001
Frankie DeMarco Director of Photography Director Of Photography / A Camera Operator 120780 6000001
Phil Shanahan Assistant Camera A Camera / 1st Assistant Camera 233 6000003
Miles E Frances Camera Operator (Ensenada Ocean Unit) 239 6000020
Bob Munroe Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Erin Feeley Script Supervisor n/a 191 5000008
Abel Jimenez Assistant Director n/a 163 5000005
Pat O'Mara Key Grip n/a 263 15000014
Gillian Arthur Sound Mixer n/a 230 14000002
John Perry Goldsmith Production Designer n/a 164 9000001
David Elwell Rigging Gaffer n/a 120937 15000005
Martin Tori Visual Effects Supervisor On-Set Visual Effects Supervisor 249 23000013
Matt Linesch Music Brass Bowls 120781 8000009
Peter Zuccarini Director of Photography Underwater Director Of Photography / B Camera Operator 120780 6000002
Rick Hicks Coordinator Marine Supervisor 528 25000002
Todd Sansone Camera Digital Imaging Technician 120798 6000008
Henry Flores Crane Grip Technocrane Technician 121043 15000001
Anthony Tellez Best Boy Grip n/a 265 15000015
Zena Bielewicz Compositor (Spin VFX) 120626 23000029
Jason Kozsurek Compositor (Spin VFX) 120626 23000031
Tim Alexander Visual Effects Asset Supervisor(Spin VFX) 419 23000028
Amanda Hollingworth Compositor (Spin VFX) 120626 23000030
Tim Sibley Effects Supervisor (Spin VFX) 120866 23000025
Matthew Breitenback Visual Effects DI VFX Color Assist(Deluxe New York) 419 23000018
Phil Payson Visual Effects Coordinator DI VFX Coordinator(Deluxe New York) 120760 23000019
Molle DeBartolo Visual Effects Producer DI VFX Producer(Deluxe New York) 243 23000017
Steve Bodner Visual Effects DI VFX Colorist(Deluxe New York) 419 23000016
Carlos Pompa Software Engineer IT Technician 121071 23000014
Colin Davies Visual Effects Supervisor (Spin VFX) 249 23000020
Neishaw Ali Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(Spin VFX) 243 23000021
Peter Giliberti Animation Supervisor (Spin VFX) 120918 23000026
Jason Snea Compositor (Spin VFX) 120626 23000024
Fiona McLean Visual Effects Coordinator (Spin VFX) 120760 23000023
George Macri Visual Effects Producer (Spin VFX) 243 23000022
Jordan Nieuwland Matte Painter Matte Painting Supervisor(Spin VFX) 120959 23000027
Michael Morley Compositor (Spin VFX) 120626 23000034
Ben Warburton Rotoscope Artist Roto & Paint(Spin VFX) 120644 23000051
Charles Taylor Rotoscope Artist Roto & Paint(Spin VFX) 120644 23000052
Karan Awasthi Rotoscope Artist Roto & Paint(Spin VFX) 120644 23000050
Jack Grundy Rotoscope Artist Roto & Paint(Spin VFX) 120644 23000049
Ahmed Shehata Animator Asset & Animation Artist(Spin VFX) 483 23000048
Ryan Kitigawa Rotoscope Artist Roto & Paint(Spin VFX) 120644 23000053
Richard Owen Layout Artist Layout & Tracking(Spin VFX) 120869 23000054
Jose Antonio "Tony" Perez Property Master Prop Master 120805 24000001
Francisco Cervantes Assistant Props Prop Assistant 120904 24000002
Eppie Tong Software Engineer Systems Administrator(Spin VFX) 121071 23000057
Brandon Terry Visual Effects Editor Visual Effects Editorial(Spin VFX) 614 23000056
Derick Loo Layout Artist Layout & Tracking(Spin VFX) 120869 23000055
Anton Voytenkov Animator Asset & Animation Artist(Spin VFX) 483 23000047
Carol Prince Animator Asset & Animation Artist(Spin VFX) 483 23000046
Mag Sarnowska Compositor (Spin VFX) 120626 23000037
Geoff Sayer Compositor (Spin VFX) 120626 23000038
Stevie Ramone Compositor (Spin VFX) 120626 23000036
Aaron Pozzo Compositor (Spin VFX) 120626 23000035
Matthew McEwan Compositor (Spin VFX) 120626 23000033
Mike Stadnyckyj Compositor (Spin VFX) 120626 23000039
Mike Terrigno Compositor (Spin VFX) 120626 23000040
Chris Ankli Animator Asset & Animation Artist(Spin VFX) 483 23000044
Jongju Lee Animator Asset & Animation Artist(Spin VFX) 483 23000045
Joseph Zaki Compositor (Spin VFX) 120626 23000043
Daanish Wain Compositor (Spin VFX) 120626 23000042
Tim Townsend Compositor (Spin VFX) 120626 23000041
Corey Mayne Compositor (Spin VFX) 120626 23000032
Michael Kay Special Effects Technician SPFX Engineer 242 23000005
Sofia Ruggiero Legal Services Legal(Fraser Milner Casgrain/National Bank of Canada) 120857 18000017
Hunter Rodriguez Legal Services Completion Bond Legal(Film Finances) 120857 18000018
Joey Mastrogiuseppe Legal Services Legal(Fraser Milner Casgrain/National Bank of Canada) 120857 18000016
Fraser Milner Casgrain Legal Services Legal(National Bank of Canada) 120857 18000015
Madeleine Carter Legal Services Production Legal(Lewis, Birnberg & Hanet LLP) 120857 18000014
Mark Norby Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Mark Norby Stunt Double (for Our Man) 120980 19000002
Teizo May Construction SPFX Labor 120900 21000004
Francisco Lopez Welder SPFX Welder 121059 21000003
Ernesto Adeli Welder SPFX Welder 121059 21000002
Ernesto Chavarin Carpenter n/a 529 21000001
Richard Hanet Legal Services Production Legal(Lewis, Birnberg & Hanet LLP) 120857 18000013
Randy Manis Legal Affairs Legal Advisor 121072 18000012
Melisa Zepeda Legal Services VAT Legal Services 120857 18000004
Rene Rodriguez Legal Services VAT Legal Services 120857 18000005
Juan Antonio Zepeda Legal Services VAT Legal Services 120857 18000003
Mary E. Bacon Legal Affairs Vessel Documentation Service(Mary Conlin Company) 121072 18000002
Cris Wenthur Legal Affairs Admiralty Legal(Wenthur Law Group) 121072 18000001
Sheppard Mullin Legal Services Production Finance Legal 120857 18000006
Rose Shiner Legal Services Production Finance Legal 120857 18000007
Gabriella Ludlow Legal Services Production Legal Services(The B.A Department) 120857 18000011
Matthew Dysart Legal Services Production Finance Legal 120857 18000010
Kimberly Walker Legal Services Production Finance Legal 120857 18000009
Robb Klein Legal Services Production Finance Legal 120857 18000008
Hector "Tito" Vasquez Construction Coordinator n/a 276 21000005
Ernesto Martinez Construction Construction Buyer 120900 21000006
Brendon O'Dell Special Effects Supervisor SPFX Supervisor 545 23000002
Frankie Iudica Special Effects Coordinator SPFX Coordinator 241 23000003
Guillermo Oseguera Catering Caterer Services 120954 22000001
Juan Gutierrez Carpenter n/a 529 21000020
Jose Gonzalez Carpenter n/a 529 21000019
Ante Dugandzic Special Effects General Foreman 168 23000004
Matt O'Dell Special Effects Technician SPFX Tech 242 23000006
Paul Mercado Special Effects Assistant SPFX Assistant 514 23000010
Hugo Lino Special Effects Assistant SPFX Assistant 514 23000009
Arturo Lizarraga Special Effects Assistant SPFX Assistant 514 23000008
Javier Lomeli Special Effects SPFX Fabricator 168 23000007
Omar Landa Carpenter n/a 529 21000018
Adrian Guzman Carpenter n/a 529 21000017
Rogelio Vasquez Carpenter n/a 529 21000010
Ernesto Adeli Carpenter n/a 529 21000009
Alejandro Vasquez Carpenter n/a 529 21000008
Benito Vazquez Construction Foreman Foreman 277 21000007
Simon Vazquez Sanchez Carpenter n/a 529 21000011
Reynaldo Santiago Carpenter n/a 529 21000012
Salomon Bautista Carpenter n/a 529 21000016
Guillermo Gutierrez Carpenter n/a 529 21000015
Salvador Chavez Carpenter n/a 529 21000014
Jose Landa Carpenter n/a 529 21000013
Lorraine Fadden Special Effects Special Effects Services Provider(The Effects Group) 168 23000011
Thomas Adams Driver Shipwright 273 25000008
Jose Flores Driver U.S. Water Taxi(Ocean & Shipping Lane Unit) 273 25000075
Arturo Velasco Transportation (Ocean & Shipping Lane Unit) 120992 25000076
Captain Mike King Driver U.S. Water Taxi(Ocean & Shipping Lane Unit) 273 25000074
Godfrey Simms Transportation Bahamas Transportation(Bahamas Ocean & Underwater Unit) 120992 25000072
Larry Le Blanc Transportation Bahamas Shipping(Bahamas Ocean & Underwater Unit) 120992 25000071
Evald Froi Solvitsson Coordinator Maersk Vessel Miracle Team(Global Colleagues Of Maersk Line) 528 25000077
Lars B. Soerensen Coordinator Maersk Vessel Miracle Team(Global Colleagues Of Maersk Line) 528 25000078
Alan Mccalmont Coordinator Maersk Vessel Miracle Team(The Marit Maersk Vessel) 528 25000082
Robert C Carlson Coordinator Maersk Vessel Miracle Team(The Marit Maersk Vessel) 528 25000081
Steve Sugarman Coordinator Maersk Vessel Miracle Team(The Marit Maersk Vessel) 528 25000080
Douglas P. Morgante Coordinator Maersk Vessel Miracle Team(The Marit Maersk Vessel) 528 25000079
John Perry Goldsmith Coordinator Shark Bait(Bahamas Ocean & Underwater Unit) 528 25000070
Erin Feeley Coordinator Shark Bait(Bahamas Ocean & Underwater Unit) 528 25000069
Kathy Donno Coordinator Marine Team(Ensenada Ocean Unit) 528 25000061
Arnulfo "Fito" Espinoza Helicopter Pilot Dockmaster(Coral Hotel & Marina) 121003 25000062
Jake T Hicks Coordinator Marine Team(Ensenada Ocean Unit) 528 25000060
Robert Wong Coordinator (Ensenada Ocean Unit) 528 25000059
Thomas Adams Coordinator Marine Team(Ensenada Ocean Unit) 528 25000058
Stuart Cove Transportation Captain Shark Wrangler & Boat Captain(Bahamas Ocean & Underwater Unit) 272 25000063
Georgiana Merlusca Driver Divers & Pilchard Wrangler(The White Bungi / Bahamas Ocean & Underwater Unit) 273 25000064
Phillip Chi Coordinator Shark Bait(Bahamas Ocean & Underwater Unit) 528 25000068
Avery Bederman Coordinator Shark Chum Thrower(Bahamas Ocean & Underwater Unit) 528 25000067
Gary Vanhoeck Driver Divers & Pilchard Wrangler(The White Bungi / Bahamas Ocean & Underwater Unit) 273 25000066
Humberto Barbosa Driver Divers & Pilchard Wrangler(The White Bungi / Bahamas Ocean & Underwater Unit) 273 25000065
Elgin Pallay Coordinator Maersk Vessel Miracle Team(The Marit Maersk Vessel) 528 25000083
Jessica Couret Coordinator Maersk Vessel Miracle Team(The Marit Maersk Vessel) 528 25000084
Salvador Medina Security Security Guard(Baja Studios) 120951 26000012
Jesus Barajas Security Security Guard(Baja Studios) 120951 26000013
Moises Aguirre Security Security Guard(Baja Studios) 120951 26000011
Armando Lopez Security Security Guard(Baja Studios) 120951 26000010
Miguel Munoz Security Head Of Security(Baja Studios) 120951 26000009
Jesus Acosta Security Security Guard(Baja Studios) 120951 26000014
Santiago Curiel Security Security Guard(Baja Studios) 120951 26000015
Erik Bright Unit Publicist (Prodigy Public Relations) 231 29000001
Jose Luis Ruiz Security Security Guard(Baja Studios) 120951 26000018
Jose Armando Mazon Security Security Guard(Baja Studios) 120951 26000017
Jose Antonio Serna Security Security Guard(Baja Studios) 120951 26000016
Wendy Cohen Rights & Clearances Clearances(Production Resources) 120879 26000008
Ricardo Del Rio Other On-Set Completion Bond Rep(Film Finances) 120795 26000007
Nico Elliot-Armstrong Post-Production Assistant n/a 120882 25000088
Mark Rowen Coordinator EPK Field Team(Blue Collar Productions) 528 25000089
Karl "Dusty" Leib Coordinator Maersk Vessel Miracle Team(The Marit Maersk Vessel) 528 25000087
John Ochs Coordinator Maersk Vessel Miracle Team(The Marit Maersk Vessel) 528 25000086
Fran Ohlheiser Coordinator Maersk Vessel Miracle Team(The Marit Maersk Vessel) 528 25000085
Jorge "Ribs" Cruz Security Safety Diver 120951 26000001
Ricardo Martinez Security Safety Diver 120951 26000002
Justin Begnaud Other Completion Bond Provider(Film Finances) 120795 26000006
Dave Bennett Other Completion Bond Provider(Film Finances) 120795 26000005
Jose Aguilar Security Safety Diver 120951 26000004
Hugo Felix Security Safety Diver 120951 26000003
Adrian Ramirez Floor Runner Maintenance(Baja Studios) 121159 25000055
Jose Acosta Floor Runner Maintenance(Baja Studios) 121159 25000054
Adalberto Ramirez Floor Runner Warehouse Keeper 121159 25000020
Roman Diaz Production Production & Travel Coordinator 120824 25000021
Scott Witherell Stand-In (for Our Man) 121015 25000019
Oliver McCann Transportation Coordinator Sailmaker(Halsey Sailmakers) 271 25000018
Guillermo Sarabia Office Coordinator Sales Representative(Baja Naval) 121047 25000017
Antonio De Maria Driver (for Our Man) 273 25000022
Claudia Garcia Assistant (to Our Man/ Baja) 120820 25000023
Laura Irene Arvizu Coordinator Shipping Coordinator 528 25000027
Andrew Varni Assistant (to the Assistant to the Director) 120820 25000026
Quinn Meyers Assistant (to the Director) 120820 25000025
Donna Kail Assistant (to Mr. Redford, Wildwood) 120820 25000024
Mario Alejandro Herrera Office Coordinator Sales Representative(Baja Naval) 121047 25000016
Warren Moger Transportation Yacht Transport(Moger Yacht Transport) 120992 25000015
Larry Ott Office Coordinator Marine Tech 121047 25000007
Elaine Morrisette Finance Manager National Bank of Canada Team 120941 16000020
Chris Papajohn Office Coordinator Marine Tech 121047 25000006
Evan Stout Office Coordinator Marine Tech 121047 25000005
Jake T Hicks Office Coordinator Marine Tech 121047 25000004
Kathy Donno Office Assistant Marine Office Assistant 120996 25000009
Charlott Santacruz Medic Emergency Medical Technician 120966 25000010
Chris Waid Transportation Supervisor Yard Supervisor(Windward Yacht Center) 121049 25000014
Rick Peters Production Staff Sailboats Purchase Representative(Denison Yacht Sales) 121060 25000013
Alejandro Álvarez Medic Emergency Medical Technician 120966 25000012
Samuel Diaz Medic Emergency Medical Technician 120966 25000011
Roberto Vasquez Office Production Assistant Office PA 120909 25000028
Daniel Castro-Willem Office Runner PA Runner 120988 25000029
Carlos Avendano Coordinator Cast Escort 528 25000046
Rolando Navarro Helicopter Pilot Services & Operations(Baja Studios) 121003 25000047
Daniel Uribe Coordinator Cast Escort 528 25000045
Gabriel Mota Coordinator Cast Escort 528 25000044
David Placencia Coordinator Cast Escort 528 25000043
Miguel Perez Helicopter Pilot Services & Operations(Baja Studios) 121003 25000048
Gerardo Pimentel Coordinator Filtration Plant Operator(Baja Studio) 528 25000049
Miguel Angel Reyes Production Staff Production Office Maintenance(Baja Studios) 121060 25000053
Manuel Nieto Coordinator Filtration Plant Operator(Baja Studios) 528 25000052
Carlos Barron Coordinator Filtration Plant Operator(Baja Studios) 528 25000051
Roberto Perez Coordinator Filtration Plant Operator(Baja Studios) 528 25000050
Francisco Torres Driver n/a 273 25000042
Valente Cordero Driver n/a 273 25000041
Sarahi Marin Set Production Assistant Set PA 371 25000033
Barbarella Pardo Set Production Assistant Set PA 371 25000034
Mario Nava Set Production Assistant Set PA 371 25000032
Jaqueline Grajales Set Production Assistant Set PA 371 25000031
Andrew Ilson Set Production Assistant Set PA 371 25000030
Iram Collantes Transportation Coordinator n/a 271 25000035
Simon Victorio Transportation Captain n/a 272 25000036
Hazael Hernandez Driver n/a 273 25000040
Antonio Molina Driver n/a 273 25000039
Oswaldo Chavira Driver n/a 273 25000038
Julian Saavedra Driver Best Driver from "Titanic" 273 25000037
Raul Luyando Coordinator Marine Tech 528 25000003
Peter Marshall Production Insurance Insurance & Risk Services(Dewitt Stern Inc) 120949 16000011
Suzana Peric Music Editor n/a 214 8000002
Katisse Buckingham Music Flute 120781 8000003
Taylor Williams Assistant Editor n/a 203 7000005
Charlie Porter Editor EPK Package Editor 172 7000004
Zeiddy Silva Rios Assistant Editor Baja Assistant Editor 203 7000003
Odessa Rose Jorgensson Music Violin 120781 8000004
Laura Mihalka Music Cello 120781 8000005
Alex Ebert Music Engineer Engineer 120837 8000011
Matt Linesch Music Engineer Engineer 120837 8000010
Seth Ford-Young Music Upright Bass 120781 8000008
Mark Noseworthy Music Guitar 120781 8000006
Andrew Pang Assistant Editor n/a 203 7000002
Pete Beaudreau Editor n/a 172 7000001
Eric Myles Camera Digital Opticals(Deluxe Toronto) 120798 6000036
Nick Paulozza Camera Imaging Supervisor(Deluxe Toronto) 120798 6000037
Alison Schouten Camera Assistant Digital Intermediate Assistant(Deluxe Toronto) 120867 6000035
Dave Muscat Camera Coordinator Digital Intermediate Editor(Deluxe Toronto) 121105 6000034
Kevin Downer Camera Coordinator Digital Intermediate Editor(Deluxe Toronto) 121105 6000033
Tom Mayclim Camera Data Supervisor(Deluxe Toronto) 120798 6000038
Carlos Pompa Director of Photography EPK Timelapse Photography 120780 6000039
Chris Wallace Colorist Digital Intermediate Colourist(Deluxe Toronto) 120920 6000043
Shaun Donahue Camera Operator EPK Field Camera Operator(Napa) 239 6000042
Dean Eastman Camera Operator EPK Camera Operator(Santa Fe) 239 6000041
Michael Fitzgerald Camera Operator EPK Field Camera Operator(Baja) 239 6000040
Brad Bivens Music Engineer Engineer 120837 8000012
Peter Barbee Music Engineer Engineer 120837 8000013
Alfredo Hernandez Scenic Artist n/a 745 9000015
Jaime Carbo Scenic Artist Scenic Painter 745 9000016
Daniel Martinez Painter n/a 200 9000014
Cristian Moreno Swing Gang Swing 434 9000013
Angel Orona Moreno Swing Gang Swing 434 9000012
Angel Daniel Adeli Chaidez Scenic Artist Scenic 745 9000017
Tim Calver Art Department Art Department Bahamas(Bahamas Ocean & Underwater Unit) 120843 9000019
Russ Robertson Sales Vice-President Sales 121175 11000004
Angela Archer Film Commission Bahamas Film Commission(Bahamas Ocean & Underwater Unit) 121205 11000003
Familia Galicot Executive Partner(Baja Studios) 120806 11000002
Kurt Honold Executive Partner(Baja Studios) 120806 11000001
Paulina Ramirez Set Dresser On Set Dresser 197 9000011
Daniel Talavera Leadman n/a 433 9000010
Robert Wong Gang Boss n/a 121117 9000002
Marco Niro Art Director n/a 183 9000003
Alex Ebert Song Performer ("Amen") 120788 8000018
Alex Ebert Song ("Amen") 120859 8000017
Amos Newman Music Production Music Legal 120781 8000016
Hector Hugo Rivera Set Designer n/a 202 9000004
Josue Palos Graphics Coordinator Graphic Designer 121089 9000005
Gabriela Ramirez Set Decorator n/a 165 9000009
Ana Delia Almaraz Art Department Coordinator n/a 195 9000008
Sandra Zambrano Art Department Coordinator n/a 195 9000007
Erika Gomez Graphics Coordinator Graphic Designer 121089 9000006
Mike Paterson Camera Assistant Digital Intermediate Project Manager(Deluxe Toronto) 120867 6000032
Peter Armstrong Camera Coordinator Digital Intermediate Producer(Deluxe Toronto) 121105 6000031
Erin Feeley Associate Producer n/a 171 3000016
J.C. Chandor Screenplay n/a 120778 4000001
Sean Akers Co-Producer n/a 170 3000015
Robert Ogden Barnum Executive Producer n/a 174 3000014
Eric d'Arbeloff Executive Producer n/a 174 3000013
Arturo Del Rio Unit Production Manager n/a 182 5000002
Jesse Ikeman Post-Production Post Production Service Provider 120945 5000003
Alex Mendoza Facilities Supervisor Studio Facilities Manager(Baja Studios) 120948 5000009
Andre Coutu Post-Production Supervisor n/a 120796 5000007
Cecilia De Las Barreras Assistant Director n/a 163 5000006
Jeff Glickman Post-Production Post Production Service Provider 120945 5000004
Howard Cohen Executive Producer n/a 174 3000012
Glen Basner Executive Producer n/a 174 3000011
Justin Nappi Producer n/a 3 3000003
Anna Gerb Producer n/a 3 3000004
Teddy Schwarzman Producer n/a 3 3000002
Neal Dodson Producer n/a 3 3000001
J.C. Chandor Director n/a 2 2000001
Joshua Blum Executive Producer n/a 174 3000005
Zachary Quinto Executive Producer n/a 174 3000006
Kevin Turen Executive Producer n/a 174 3000010
Laura Rister Executive Producer n/a 174 3000009
Cassian Elwes Executive Producer n/a 174 3000008
Corey Moosa Executive Producer n/a 174 3000007
Erin Feeley Script Coordinator Scripty(Bahamas Ocean & Underwater Unit) 120893 5000014
Lt. Commander R.M. Jones Assistant Unit Manager Waterways Management(Ocean & Shipping Lane Unit) 313 5000016
Fritz Heinzle Camera Equipment (Otto Nemenz International) 121010 6000015
Laura Brocato Camera Equipment (Otto Nemenz International) 121010 6000016
Daniel Daza Still Photographer n/a 120485 6000014
Richard Foreman Still Photographer n/a 120485 6000013
David Bahena Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000012
Nicole Martinez Assistant Camera (Ensenada Ocean Unit) 233 6000019
Peter K Manno Assistant Camera Assistant Underwater Camera(Bahamas Ocean & Underwater Unit) 233 6000023
Evan Nesbitt Camera Digital Imaging Technician(Ocean & Shipping Lane Unit) 120798 6000030
Eric S Guthrie Assistant Camera (Ocean & Shipping Lane Unit) 233 6000029
Greg Vanzyck Camera Bahamas Digital Imaging Technician(Bahamas Ocean & Underwater Unit) 120798 6000026
Sean Gilbert Assistant Camera Assistant Underwater Camera(Bahamas Ocean & Underwater Unit) 233 6000024
Gabriel Romero Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000011
Emmanuel Cabare Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000010
Victor Quinaz Assistant Director EPK Package Director 163 5000020
Carrie Richardson Production Manager (Spin VFX) 305 5000019
Lee Hughes Post-Production Coordinator n/a 120842 5000018
Guy Langman Assistant Unit Manager Waterways Management(Ocean & Shipping Lane Unit) 313 5000017
Sylvia Johnson Field Producer EPK Producer 2564 5000021
Peter K Manno Camera B Camera / Underwater, 1st AC 120798 6000004
Steve Ogles Camera Operator Underwater Camera Housing Specialist 239 6000009
Edgar Luzanilla Camera B Camera / 2nd Assistant Camera 120798 6000007
Sergio Berry Camera A Camera / 2nd Assistant Camera 120798 6000006
Nicole Martinez Camera A Camera / 2nd Assistant Camera 120798 6000005
Diane Cuthbert Sales Vice-President Sales 121175 11000005
Kells Christian Research Surveyor(Christian & Company Marine Surveyors) 458 12000001
Luis Gerardo Valenzuela Grip n/a 365 15000019
Victor Oliva Grip n/a 365 15000020
Luis Calva Grip n/a 365 15000018
Eduardo Servin Rigging Grip n/a 120944 15000017
Larry Edwards Key Grip n/a 263 15000016
Manuel Galaviz Grip n/a 365 15000021
Omar Quintero Grip n/a 365 15000022
Montacargas Iniguez Crane Grip Crane Owner 121043 15000026
Gruas Iniguez Crane Grip Crane Owner 121043 15000025
Luis Cardozo Grip n/a 365 15000024
Jorge Jimenez Grip n/a 365 15000023
Maria Carpenter Electric General Electric Equipment(Illumination Dynamics) 121127 15000013
Carly Barber Electric General Electric Equipment(Illumination Dynamics) 121127 15000012
David Joy Crane Grip Technocrane Equipment(Panavision Remote Systems) 121043 15000003
Radium L. Cheung Gaffer n/a 268 15000004
Bryan Fletchall Head Stage Technician Libra Head Technician 121157 15000002
Steve Boeddeker Supervising Sound Editor n/a 328 14000999
Michael Kimball Sound Mixer EPK Sound Mixer(Napa) 230 14000032
Heriberto "La Gorda" Luzanilla Best Boy Electric n/a 259 15000006
Jorge Roman Rigging Grip Rigger 120944 15000007
Javier Garcia Electrician n/a 450 15000011
Antonio Gonzaga Electrician n/a 450 15000010
Constancio Castillo Electrician n/a 450 15000009
Benito Guerrero Electrician n/a 450 15000008
Rogelio Iniguez Crane Grip Crane Operator 121043 15000027
Jose Marquez Generator Operator n/a 363 15000028
Robert Redford Actor Our Man 1 1000001
Stacie O'Beime Production Insurance Insurance & Risk Services(Dewitt Stern Inc) 120949 16000012
Sylvia Gibbons Production Finance U.S Banking Provider(City National Bank) 121166 16000010
Erik Piecuch Production Finance U.S. Banking Provider(City National Bank) 121166 16000009
Phil Glazer Production Finance U.S. Banking Provider(City National Bank) 121166 16000008
Sara Zhu Production Insurance Insurance & Risk Services(Dewitt Stern Inc) 120949 16000013
Eduardo Carrillo Production Insurance Workers Comp Insurance(LCI Seguros) 120949 16000014
Lisa Wolofsky Production Finance National Bank of Canada Team 121166 16000018
Mike Peters Post-Production Accountant Post-Production Sound Accountant 120979 16000017
Tony Proscia Payroll Accountant Payroll Services Provider(Indiepay) 121020 16000016
Celeste Sciortino Payroll Accountant Payroll Services Provider(Indiepay) 121020 16000015
Richard Warburton Auditor Auditing(Kay & Warburton) 120886 16000007
Ann-Marie Fitzgerald Post-Production Accountant n/a 120979 16000006
Eduardo De La Barcena Crane Grip Technocrane Equipment(Tratafilms) 121043 15000036
Clay Platner Chief Lighting Technician Libra Head Technician(Ocean & Shipping Lane Unit) 357 15000032
Federico Hernandez Electrician (Baja Studios) 450 15000030
Fidel Flores Generator Operator n/a 363 15000029
Seth Angerer Grip EPK Grip(Napa) 365 15000037
Desiree Varni Production Accountant n/a 282 16000001
Christian Navarro Accounting Clerk n/a 121044 16000005
Ana Maria Lomeli Assistant Accountant Accounting Assistant 120950 16000004
Jorge Luna Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Arturo Romero Production Accountant n/a 282 16000002
Dave Renner Sound Mixer EPK Sound Mixer(Santa Fe) 230 14000031
Jeff Bauman Sound Mixer EPK Sound Mixer(Baja) 230 14000030
Elvia Felix Hair & Makeup Hair & Makeup Assistant 121041 13000011
Brennan Byers Contact Lenses Custom Leather Sunglass Design(GBB Leather) 121152 13000012
Corey Castellano Wardrobe Artist(for Mr. Redford) 120823 13000010
Laine Trzinski Hair Stylist Hair Department Head / Hairstylist 120799 13000009
Corey Castellano Makeup Makeup Department Head 353 13000008
Corey Castellano Hair & Makeup Makeup & Hair(Ensenada Ocean Unit) 121041 13000013
Brett Gathrid Wardrobe (for Mr. Redford/Ensenada Ocean Unit) 120823 13000014
Richard Hymns Supervising Sound Editor n/a 328 14000004
Micah Bloomberg Sound Mixer n/a 230 14000001
Kelly Miller Makeup EPK Makeup & Hair(Santa Fe) 353 13000016
Laurell Burrows Hair & Makeup Bahamas Hair & Makeup(Bahamas Ocean & Underwater Unit) 121041 13000015
Alfredo Michel Costumes Costume Assistant 120828 13000007
Brett Gathrid Costumer (to Mr. Redford) 120880 13000006
Yolanda Plascencia Consultant Broker / Border Services 120784 12000005
Amy Hass Advisor Accounting & Tax Advisor 120821 12000006
Dave "The Edge" Evans Advisor Sound Advisor 120821 12000004
Dave Powers Consultant Marine Electronics Consultant(Dave's Rigging & Marine Services) 120784 12000003
David Costello Consultant Life Raft Consultant(Avalon Raft Sales & Service) 120784 12000002
Daniella Sands Liaison Hotel Liaison(Bahamas Ocean & Underwater Unit) 121064 12000007
Van Broughton Ramsey Costume Designer n/a 169 13000001
Phyllis Thurber-Moffitt Wardrobe Textile Artist/Dyer/Ager 120823 13000005
Brett Gathrid Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000004
Alejandra Vasquez Seamstress Supervisor Sail Seamstress 121057 13000003
Ramon Vasquez Seamstress Supervisor Sail Seamstress 121057 13000002
Steve Boeddeker Sound Designer Sound Designer & Re-Recording Mixer 120915 14000005
Brandon Proctor Sound Editor Sound Editor & Re-Recording Mixer 229 14000006
Jenna Dalla Riva Foley Recordist n/a 225 14000022
Steve Muir Foley Recordist n/a 225 14000023
Don White Foley Mixer Foley Recording Mixer 224 14000021
Jack Heeren Foley Mixer Foley Recording Mixer 224 14000020
Goro Koyama Foley Artist n/a 223 14000019
Sandra Fox Foley Foley Assistant 120961 14000024
Richard Hymns ADR Supervisor ADR Supervision(Stepbridge Studios/Santa Fe) 219 14000025
Rob Browning ADR ADR Studio Coordinator(Sound Lounge) 120912 14000029
Patrick Christensen ADR ADR Engineer(Sound Lounge) 120912 14000028
Janice Ierulli ADR/Dialogue Editor Additional Dialogue Editor(Sound Lounge) 120939 14000027
Edgard Rivera ADR Mixer (Stepbridge Studios/Santa Fe) 227 14000026
Andy Malcolm Foley Artist n/a 223 14000018
Mike Lane Sound Client Services 120816 14000017
Danielle Dupre Rerecording Recordist 120995 14000010
James Spencer Rerecording Mixer n/a 120856 14000009
Gary Rydstrom Sound Sound Consultant 120816 14000008
Andre Fenley Supervising Sound Editor n/a 328 14000007
Brian Long Sound Engineer Engineering Services 120916 14000011
Scott Brewer Sound Engineer Engineering Services 120916 14000012
Eva Porter Sound Client Services 120816 14000016
Dmitri Makarov Sound Digital Editorial Support 120816 14000015
Ryan J Frias Sound Digital Editorial Support 120816 14000014
Danny Caccavo Sound Digital Editorial Support 120816 14000013
Julie Prud’Homme Production Finance National Bank of Canada Team 121166 16000019
Synopsis
Deep into a solo voyage in the Indian Ocean, an unnamed man wakes to find his 39-foot yacht taking on water after a collision with a shipping container left floating on the high seas. With his navigation equipment and radio disabled, the man sails unknowingly into the path of a violent storm. Despite his success in patching the breached hull, his mariner's intuition, and a strength that belies his age, the man barely survives the tempest. Using only a sextant and nautical maps to chart his progress, he is forced to rely on ocean currents to carry him into a shipping lane in hopes of hailing a passing vessel. But with the sun unrelenting, sharks circling and his meager supplies dwindling, the ever-resourceful sailor soon finds himself staring his mortality in the face.