The Black Dahlia (2006)

Black Dahlia
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 2hr 1mins.
Genres Drama, Crime, Adaptation, Thriller, Period, Noir, Mystery
Keywords 1940s, investigation, law enforcement, novel, obsession, police, serial killer, suspenseful
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Barbara Olivera Hair Stylist (to Ms. Johansson) 120799 13000016
Bonnie Clevering Hair Stylist (to Ms. Swank) 120799 13000017
Zoltan Elek Makeup Artist n/a 120801 13000021
Elisabeth Fry Hair Hair & Makeup(for Mr. Eckhart) 120794 13000012
Dirk Buchmann Property Master n/a 120805 24000005
Jordan Zahariev Stunts Key Stunt Rigger 240 19000009
Mark Egerton Assistant Director n/a 163 5000007
Jenny Beavan Costume Designer n/a 169 13000003
Morag Ross Makeup Artist (to Ms. Swank) 120801 13000024
Heba Thoisdottir Makeup Artist (to Ms. Johansson) 120801 13000023
Jean-Paul Mugel Sound Mixer (Bulgaria Unit) 230 14000022
Phillip Ruvalcaba Construction Foreman Labor Foreman 277 21000009
Michele Ferrone Visual Effects Producer (Custom Film Effects) 243 23000004
David T Cannon Construction Coordinator n/a 276 21000010
Brian Berkel Construction Foreman General Foreman 277 21000008
Pietro Petri Construction Manager (Bulgaria Unit) 120983 21000007
Luigi Sergianni Construction Manager (Bulgaria Unit) 120983 21000003
Giovanni Angler Construction Manager (Bulgaria Unit) 120983 21000004
Buddy Mackett Construction Manager (Bulgaria Unit) 120983 21000005
Mitio Mitev Construction Manager (Bulgaria Unit) 120983 21000006
Greg Sanchez Construction Laborer 120900 21000011
Willie Botha Special Effects Supervisor (Bulgaria Unit) 545 23000003
Bogidar Eftov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000017
Anthony Simonaitis Special Effects Supervisor n/a 545 23000002
Peter Lozanov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000018
Peter Atanasov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000016
Angel Chaushev Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000015
Carlton Moss Construction Laborer 120900 21000012
Pavel Dimitrov Construction Construction Buyer(Bulgaria Unit) 120900 21000013
Petko Ivanov Construction Construction Buyer(Bulgaria Unit) 120900 21000014
Jeff Ostray Carpenter Standby Carpenter 529 21000002
Mike Ramirez Carpenter Standby Carpenter 529 21000001
Dimitar Doychinov Stunts n/a 240 19000020
Krasimir Peshov Stunts n/a 240 19000021
Trayan Milenov-Troy Stunts n/a 240 19000022
George Stanislavov Stunts n/a 240 19000023
Radoslav Ignatov Stunts n/a 240 19000019
Adam Gass Visual Effects Editor Digital Editorial(Custom Film Effects) 614 23000005
Stanimir Stamatov Stunts n/a 240 19000016
Stilian Mavrov Stunts n/a 240 19000017
Rumen Petrov Stunts n/a 240 19000018
Velizar Peev Stunts n/a 240 19000024
Ivo Kehayov Stunts n/a 240 19000025
Emil Videv Stunts n/a 240 19000031
Teodor Tsolov Stunts n/a 240 19000032
Diyan Hristov Stunts n/a 240 19000033
Ventcislav Stoyanov Stunts n/a 240 19000030
Kalin Kerin Stunts n/a 240 19000029
Irina Pavlova Stunts n/a 240 19000026
Georgi Dimitrov Stunts n/a 240 19000027
Denko Yordanov Stunts n/a 240 19000028
Borislav Golev Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000019
Mark Dornfeld Visual Effects Supervisor (Custom Film Effects) 249 23000001
Veselin Nikolov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000042
Miroslav Angelov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000043
Victor Bikarski Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000044
Nikolai Nikolaev Markov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000045
Lubomir Sirakov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000041
Vencislav Gergov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000040
Krasimir Petrov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000037
Vasil Grigorov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000038
Krasimir Vajov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000039
Vladimir Vaiov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000046
Pavlin Pavlov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000047
Luchezar Dobrev Construction Laborer(Bulgaria Unit) 120900 21000053
Ventsislav Kostov Construction Laborer(Bulgaria Unit) 120900 21000054
Metodi Mitev Construction Laborer(Bulgaria Unit) 120900 21000055
Yanko Kitov Construction Laborer(Bulgaria Unit) 120900 21000056
Svetoslav Yonov Construction Laborer(Bulgaria Unit) 120900 21000052
Emaniul Deyanov Construction Laborer(Bulgaria Unit) 120900 21000051
Yanko Popov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000048
Alexander Georgiev Construction Laborer(Bulgaria Unit) 120900 21000049
Nedko Mavrikov Construction Laborer(Bulgaria Unit) 120900 21000050
Valeri Nikodimov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000036
Kiril Teov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000035
Nancy Sykes Craft Service n/a 120903 22000002
Rumen Trankolov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000022
Dimitar Stoilov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000023
Slav Todorov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000024
Asen Asenov Stunts n/a 240 19000015
Daniel Nikodimov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000021
Lubo Nikolov Catering (Bulgaria Unit) 120954 22000004
Rayko Kamenski Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000020
Steve Michaelson Catering n/a 120954 22000003
Georgi Iliev Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000025
Stamen Savov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000026
Teodor Tomov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000032
Ivan Petkov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000033
Todor Ilkov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000034
Kiril Dimov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000031
Strahil Strahilov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000030
Georgi Markov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000027
Stefan Tasev Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000028
Grigor Bankov Construction (Bulgaria Unit) 120900 21000029
H Leah Amir Craft Service n/a 120903 22000001
Kalin Kerin Stunt Double Double(for George Tilden) 120980 19000008
Nimi Getter Gaffer (Bulgaria Unit) 268 15000031
Hristo Elangiev Electrician (Bulgaria Unit) 450 15000032
Rumen Idakiev Electrician (Bulgaria Unit) 450 15000033
Plamen Soklev Electrician (Bulgaria Unit) 450 15000034
Robert E Jason Gaffer n/a 268 15000030
Rod Robertson Generator Operator Lamp Operator 363 15000029
Curtis Andrews Generator Operator Lamp Operator 363 15000026
Barry Gross Generator Operator Lamp Operator 363 15000027
Pat Ralston Generator Operator Lamp Operator 363 15000028
Teodor Yordanov Electrician (Bulgaria Unit) 450 15000035
Todor Kostov Electrician (Bulgaria Unit) 450 15000036
Antonio V Garrido Crane Grip Crane Tech 121043 15000042
Jeffrey "JJ" Johnson Best Boy Grip n/a 265 15000043
Lubo Hristoskov Best Boy Grip (Bulgaria Unit) 265 15000044
Jordan Lapsansky Best Boy Electric n/a 259 15000045
Pavel Proisl Dolly Grip (Bulgaria Unit) 264 15000041
Robin Roberts Dolly Grip n/a 264 15000040
Niki Mihailov Electrician (Bulgaria Unit) 450 15000037
Ivailo Kostov Electrician (Bulgaria Unit) 450 15000038
Sean Devine Dolly Grip n/a 264 15000039
Jason Leeds Generator Operator Lamp Operator 363 15000025
Frank Jimenez Jr. Generator Operator Lamp Operator 363 15000024
Ron Santoco Grip n/a 365 15000010
Shannon Deats Grip n/a 365 15000011
Michael Guthrie Grip n/a 365 15000012
Brad Boyer Grip n/a 365 15000013
Shimon Sabbah Key Grip (Bulgaria Unit) 263 15000009
Dicky Deats Key Grip n/a 263 15000008
Yavor Zahariev Rigging Electrician Rigging Crew(Bulgaria Unit) 120958 15000005
Krasimir Iliev Rigging Electrician Rigging Crew(Bulgaria Unit) 120958 15000006
Fiodor Canovski Rigging Electrician Rigging Crew(Bulgaria Unit) 120958 15000007
Filip Filipov Grip (Bulgaria Unit) 365 15000014
Venelin Stepanov Grip (Bulgaria Unit) 365 15000015
Stefan Vladimirov Grip (Bulgaria Unit) 365 15000021
Stoyan Georgiev Grip (Bulgaria Unit) 365 15000022
Georgi Petkov Grip (Bulgaria Unit) 365 15000023
Manol Manolov Grip (Bulgaria Unit) 365 15000020
Ivan Aleksandrov Grip (Bulgaria Unit) 365 15000019
Spiro Dichev Grip (Bulgaria Unit) 365 15000016
Miroslav Borisov Grip (Bulgaria Unit) 365 15000017
Mihail Apostolov Grip (Bulgaria Unit) 365 15000018
George Mihailov Best Boy Electric (Bulgaria Unit) 259 15000046
Matthew O'Toole Production Accountant Production Controller 282 16000001
Stefan M Kobler Esq. Legal Counsel Legal Advisor(Equity Pictures) 120913 18000005
Rick Eyler Legal Services Contracts Administrator(Millennium Films) 120857 18000006
Eric Green Legal Services Legal Coordinator(Millennium Films) 120857 18000007
Alice Choi Legal Services Legal Coordinator(Millennium Films) 120857 18000008
Nicoletta Tartarotti Legal Counsel Legal Advisor(Equity Pictures) 120913 18000004
Robert R Jesuele Legal Counsel Legal Advisor(Equity Pictures) 120913 18000003
Mia Frye Choreographer Dance Choreographer(Bulgaria Unit) 120803 17000001
Dr. Anne Hofmann Business Affairs (Equity Pictures) 120792 18000001
Lonnie Ramati Business Affairs Senior VP Business Affairs(Millennium Films) 120792 18000002
Michael Clifford Pyrotechnics Pyrotechnics Supervisor(Bulgaria Unit) 121027 19000001
Zarko Karatanchev Pyrotechnics Pyrotechnics Licenser(Bulgaria Unit) 121027 19000002
Dennis Dorney Visual Effects Editor Digital Editorial(Custom Film Effects) 614 23000006
Leos Stransky Stunts Stunt Rigger 240 19000010
David Listvan Stunts Stunt Rigger 240 19000011
Svilen Skerlev Stunts n/a 240 19000013
Borislav Iliev Stunt Double Double(for Lee Blanchard) 120980 19000007
George Karlukovski Stunt Double Double(for Bucky Bleichert) 120980 19000006
Velislav Velev Pyrotechnics (Bulgaria Unit) 121027 19000003
Gary Hymes Stunt Coordinator n/a 120804 19000004
Kaloyan Vodenicharov Stunt Coordinator BG Stunt Coordinator 120804 19000005
Anna Bankova Assistant Accountant (Bulgaria Unit) 120950 16000022
Delyan Borisov Assistant Accountant (Bulgaria Unit) 120950 16000021
Roman Witt Auditor Corporate Controller(Millennium Films) 120886 16000007
Carmen Carpenter Finance Manager Production Financing 120941 16000008
Tsila Adler Post-Production Accountant n/a 120979 16000009
Ilene Morgan Post-Production Accountant n/a 120979 16000010
Donald Bruce Auditor Nu Image Controller 120886 16000006
Travis Mitchell Accountant Corporate Accountant(Millennium Films) 120802 16000005
Jeff Cohen Production Accountant n/a 282 16000002
Kalina Kottas Production Accountant (Bulgaria Unit) 282 16000003
Bradley Weiss Accountant Corporate Accountant(Millennium Films) 120802 16000004
Daniela Ancheva Production Auditor Production Cashier(Bulgaria Unit) 120815 16000011
Daniela Gushterska Production Auditor Production Cashier(Bulgaria Unit) 120815 16000012
Ashifa Lalani Assistant Accountant (Bulgaria Unit) 120950 16000018
Vencislava Yoveva Assistant Accountant (Bulgaria Unit) 120950 16000019
Veselin Stankov Assistant Accountant Accountant Assistant(Bulgaria Unit) 120950 16000020
Karen Cockrell Assistant Accountant Assistant Accountant/Payroll 120950 16000017
Steve Trombatore Assistant Accountant Assistant Accountant/Payroll 120950 16000016
Martin Finke Production Auditor Head of Production Controlling(Equity Pictures) 120815 16000013
Volker Umpfenbach Production Auditor Production Controlling(Equity Pictures) 120815 16000014
Claude Forest Production Insurance Insurance Services 120949 16000015
Borislav Iliev Stunts n/a 240 19000014
John Cazin Special Effects Foreman n/a 250 23000008
Roy Irwin Medic n/a 120966 25000060
Katya Kraevska Medic On-Set Doctor(Bulgaria Unit) 120966 25000061
Mike Gregoria Driver n/a 273 25000062
Chip Vincent Driver n/a 273 25000063
Lindsay Hudson Medic n/a 120966 25000059
Dan Lora Medic Construction Medic 120966 25000058
Mike Levinson Office Production Assistant n/a 120909 25000054
Barry Ennis Office Production Assistant n/a 120909 25000055
Jeff Pogue Office Production Assistant n/a 120909 25000056
Lynn Johnson Medic Set Medic 120966 25000057
Steve Serabian Driver n/a 273 25000064
Kim Magruder Driver n/a 273 25000065
Paul Smith Driver n/a 273 25000071
Cecil Barber Driver n/a 273 25000072
Terry Owens Driver n/a 273 25000073
William Lubin Driver n/a 273 25000074
Tony Zane Driver n/a 273 25000070
Lowell D Smith Driver n/a 273 25000069
Pops Johnston Driver n/a 273 25000066
Jim G Sullivan Driver n/a 273 25000067
Bob White Driver n/a 273 25000068
Plamen Milanov Production On-Set Organizer(Bulgaria Unit) 120824 25000053
Peter Sotirov Production Mechanic(Bulgaria Unit) 120824 25000052
Ivo Krastev Transportation Transportation Organizer(Bulgaria Unit) 120992 25000037
Vesso Karadjov Transportation Transportation Organizer(Bulgaria Unit) 120992 25000038
Aviva Sharon Transportation Travel 120992 25000039
Rosemary Gearhart Stand-In n/a 121015 25000040
Stefan Lalev Transportation Action Vehicles(Bulgaria Unit) 120992 25000036
Jeff Gowing Transportation Coordinator Picture Car Coordinator 271 25000035
Shaun Ryan Transportation Captain n/a 272 25000032
Terry Owens Transportation Co-Captain n/a 120973 25000033
John W Barbee Transportation Coordinator n/a 271 25000034
Patti Langell Stand-In n/a 121015 25000041
Mark Rogerson Stand-In n/a 121015 25000042
Amy Carroll Set Production Assistant n/a 371 25000048
Aaron Teeters Set Production Assistant n/a 371 25000049
Lauren M Higgs Production Secretary n/a 367 25000050
Yordan Bojich Production Mechanic(Bulgaria Unit) 120824 25000051
David Dilly Set Production Assistant n/a 371 25000047
Michelle La Brucherie Set Production Assistant n/a 371 25000046
Scott Barry Stand-In n/a 121015 25000043
Franka Mavrides Set Production Assistant n/a 371 25000044
Carlos Reza Set Production Assistant n/a 371 25000045
George Cowin Driver n/a 273 25000075
Lonnie Serabian Driver n/a 273 25000076
Dragomir Zelyazkov Driver (Bulgaria Unit) 273 25000105
George Stanchev Driver (Bulgaria Unit) 273 25000106
Kristian Hristov Driver (Bulgaria Unit) 273 25000107
Simeon Simeonov Driver (Bulgaria Unit) 273 25000108
Zahari Todorov Driver (Bulgaria Unit) 273 25000104
Luben Tzvetkov Driver (Bulgaria Unit) 273 25000103
Niki Asenov Driver (Bulgaria Unit) 273 25000099
Bojidar Kostov Driver (Bulgaria Unit) 273 25000100
Ivan Nikolov Driver (Bulgaria Unit) 273 25000101
Asi Avramov Driver (Bulgaria Unit) 273 25000102
Lubomir Evtimov Driver (Bulgaria Unit) 273 25000109
George Sotirov Driver (Bulgaria Unit) 273 25000110
Ashley Kravitz Rights & Clearances Additional Clearance(Millennium Films) 120879 26000002
Christopher Cortijo Security n/a 120951 26000003
Nancy Pyne-Hapke Tutor Studio Teacher 121034 26000004
Guy Adan Publicity n/a 120789 29000001
Carol Delossantos Other International Distribution(Millennium Films) 120795 26000001
Rachel Abarbanell Coordinator Travel Coordinator/Production Liaison 528 25000114
Niki Zelev Driver (Bulgaria Unit) 273 25000111
Kosta Maslev Driver (Bulgaria Unit) 273 25000112
Stefan Dinev Driver (Bulgaria Unit) 273 25000113
George Angelov Georgiev Driver (Bulgaria Unit) 273 25000098
Nikolai Dulev Driver Generator Driver(Bulgaria Unit) 273 25000097
Bill Deluca Driver n/a 273 25000082
Buck Compton Driver n/a 273 25000083
Scott Howard Driver n/a 273 25000084
Al Kaminsky Driver n/a 273 25000085
Phil Blackaby Driver n/a 273 25000081
Rick MacGuiness Driver n/a 273 25000080
Sandy Hinkle Driver n/a 273 25000077
Joseph Meylor Driver n/a 273 25000078
Nona Mason Driver n/a 273 25000079
Roger Byrd Driver n/a 273 25000086
Bill Hogue Driver n/a 273 25000087
Milen Bojichov Driver Mr. Hartnett's Driver(Bulgaria Unit) 273 25000093
Emil Alexiev Driver Ms. Johansson's Driver(Bulgaria Unit) 273 25000094
Antonio Milenkov Driver Mr. Eckhart's Driver(Bulgaria Unit) 273 25000095
Georgi Patrikov Driver Ms. Swank's Driver(Bulgaria Unit) 273 25000096
Margot Hunter Driver n/a 273 25000092
Peter Detoffoli Driver n/a 273 25000091
Gerry Stamler Driver n/a 273 25000088
Reed Cohan Driver n/a 273 25000089
Linda Cipperley Driver n/a 273 25000090
Anja Lauble Production Assistant Legal and Production Assistant(Equity Pictures) 275 25000031
Nanyo Nanev Production Assistant (Bulgaria Unit) 275 25000030
Dobril Kinov Andreev Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000036
Adelina Ilieva Rakovska Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000037
Alexander Dimitrov Stoyanov Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000038
Ekaterina Dineva Special Effects Assistant (Bulgaria Unit) 514 23000039
Ventsislav Todorov Malinov Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000035
Georgi Rumenov Karadjov Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000034
Tsvetan Stefanov Vasilev Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000030
Doncho Ivanov Makedonski Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000031
Emanuil Manolov Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000032
Nikola Dimitrov Sugerov Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000033
Jeremy Lang Software Engineer Head of Technology(Custom Film Effects) 121071 23000040
Kim Lincoln Graphic Designer n/a 120860 23000041
Nicholas Kim Digital Effects Artist Digital Compositor(Custom Film Effects) 120960 23000047
Mark Sawicki Digital Effects Artist Digital Compositor(Custom Film Effects) 120960 23000048
Amani Williams Digital Effects Artist Digital Compositor(Custom Film Effects) 120960 23000049
Ryan Beadle Digital Effects Artist IO(Custom Film Effects) 120960 23000050
R J Harbour Digital Effects Artist Digital Compositor(Custom Film Effects) 120960 23000046
Steven Caldwell Digital Effects Artist Digital Compositor(Custom Film Effects) 120960 23000045
Karen Teneyck Graphic Designer (Bulgaria Unit) 120860 23000042
Alexey Karagyaur Graphic Designer (Bulgaria Unit) 120860 23000043
Shaina Holmes Digital Effects Artist Digital Compositor/Coordinator(Custom Film Effects) 120960 23000044
Petar Georgiev Ralev Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000029
Atanas Peikov Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000028
Vasilii Malev Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000013
Plamen Geprgiev Kirchev Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000014
Kolio Guneshki Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000015
Ludmil Veselinov Nikolov Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000016
Petar Ivanov Kolev Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000012
Kamen Sabev Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000011
Dan Purington Rigging Electrician Rigging Best Boy Electric 120958 15000004
Lillani E Moran Visual Effects Visual Effects Coordinator(Custom Film Effects) 419 23000009
Pavel Dimitrov Special Effects Special Effects Buyer(Bulgaria Unit) 168 23000010
Anatoli Malev Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000017
Orlin Ilchev Budinov Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000018
Ivo Emilov Zhivkov Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000024
Stoycho Tinkov Dimitrov Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000025
Ludmil Tsvetanov Ivanov Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000026
Anton Dafinov Urdazhiev Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000027
Ivan Tanev Stoyanov Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000023
Martin Ruskov Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000022
Simeon Nikolov Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000019
Damyan Tsankov Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000020
Leticia Nikolova Dineva Special Effects (Bulgaria Unit) 168 23000021
Mike Castillo Digital Effects Artist Digital Composite and Paint(Laser Pacific) 120960 23000051
Mai Suzuki Digital Effects Artist Digital Composite and Paint(Laser Pacific) 120960 23000052
Ivo Kirilov Assistant On-Set Organizer Assistant(Bulgaria Unit) 120820 25000015
Krasimir Stoyanov Assistant On-Set Organizer Assistant(Bulgaria Unit) 120820 25000016
Krastio I Krastev Assistant On-Set Organizer Assistant(Bulgaria Unit) 120820 25000017
Dimitar Petrov Assistant On-Set Organizer Assistant(Bulgaria Unit) 120820 25000018
Vladimir Dimitrov Assistant On-Set Organizer Assistant(Bulgaria Unit) 120820 25000014
Vladislav Asenov Assistant On-Set Organizer Assistant(Bulgaria Unit) 120820 25000013
Oren Senderman Assistant (to Mr. Flannigan) 120820 25000009
Rob Van Norden Assistant (to Mr. Thompson) 120820 25000010
Veselin Ilov Assistant On-Set Organizer Assistant(Bulgaria Unit) 120820 25000011
Georgi Vladimirov Assistant On-Set Organizer Assistant(Bulgaria Unit) 120820 25000012
Krasimir Balchov Assistant On-Set Organizer Assistant(Bulgaria Unit) 120820 25000019
Valentin Trendafilov Assistant On-Set Organizer Assistant(Bulgaria Unit) 120820 25000020
Michael S Duncan Production Assistant Art Production Assistant 275 25000026
Ralitza Koprinska Production Assistant (Bulgaria Unit) 275 25000027
Tanya Esteves Production Assistant (Bulgaria Unit) 275 25000028
Sylvia Asenova Production Assistant (Bulgaria Unit) 275 25000029
Cindy O'Connor Assistant (to Mr. Isham) 120820 25000025
Emil Asenov Assistant On-Set Organizer Assistant(Bulgaria Unit) 120820 25000024
Valeri Bojilchev Assistant On-Set Organizer Assistant(Bulgaria Unit) 120820 25000021
Yanko Denkiev Takiev Assistant On-Set Organizer Assistant(Bulgaria Unit) 120820 25000022
Angel Baberov Assistant On-Set Organizer Assistant(Bulgaria Unit) 120820 25000023
Ben Nedivi Assistant (to Mr. Davidson) 120820 25000008
Carla DiBello Assistant (to Mr. Lerner) 120820 25000007
David A Schoenbrun Assistant Props n/a 120904 24000002
Aimee O'Shea Assistant Props Prep Prop Assistant 120904 24000003
Biliana Sapareva Assistant Props (Bulgaria Unit) 120904 24000004
Melody Miller Property Master n/a 120805 24000006
Bob Johnson Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Lyubomir Petrov Special Effects (Bulgaria) 168 23000056
Laurie Powers Digital Effects Digital Art Supervisor(Custom Film Effects) 345 23000053
Lori Miller Digital Effects Digital Art Supervisor(Custom Film Effects) 345 23000054
Sam Dabbs Digital Effects Dustbust(Custom Film Effects) 345 23000055
Jesse Brown Props Propmaker Foreman 120817 24000008
Pedro Vides Props Propmaker 120817 24000009
Carolyn Miller Assistant (to Mr. Linson) 120820 25000003
Abby Bean Assistant (to Mr. Linson) 120820 25000004
Sammy Goldsmith Assistant (to Mr. Cohen) 120820 25000005
James Portolese Assistant (to Mr. Diamant) 120820 25000006
Maggie Cohn Assistant (to Mr. De Palma) 120820 25000002
Gina Abatemarco Assistant (to Mr. De Palma) 120820 25000001
Jose Montoya Props Propmaker 120817 24000010
Dora Somova Props Standby Props(Bulgaria Unit) 120817 24000011
Pepi Rakovski Props Standby Props(Bulgaria Unit) 120817 24000012
Linda Williams Visual Effects Editor Editorial Services(Laser Pacific) 614 23000007
Carla Murphy Sound Effects Editor n/a 327 14000021
Paul Santoni Camera Assistant B Camera Second Assistant 120867 6000028
Alexander Bscheidl Camera Assistant A Camera First Assistant(Bulgaria Unit) 120867 6000029
Alexander Szabo-Fresnais Camera Assistant A Camera Second Assistant(Bulgaria Unit) 120867 6000030
Hristo Aleksandrov Camera Assistant B Camera First Assistant(Bulgaria Unit) 120867 6000031
Michael D Weldon Camera Assistant B Camera First Assistant 120867 6000027
Kirk Bloom Camera Assistant A Camera Second Assistant 120867 6000026
Mike Sowa Colorist Digital Intermediate Colorist(Laser Pacific) 120920 6000022
Frank Roman Colorist Preview Colorist(Laser Pacific) 120920 6000023
Doug Jaqua Colorist Color Science(Laser Pacific) 120920 6000024
Erik L Brown Camera Assistant A Camera First Assistant 120867 6000025
Ivailo Ivanov Camera Assistant B Camera Second Assistant(Bulgaria Unit) 120867 6000032
Tulio Duenas Loader n/a 120956 6000033
Ryan Dorney Assistant Editor n/a 203 7000006
Cindy O'Connor Music n/a 120781 8000001
Dave Hage Music Arranger Music Preparation 121019 8000002
James Shearman Music Conductor Orchestra Conductor 120818 8000003
Lara Johnston Associate Editor n/a 479 7000005
Amy Gillespie Editorial Assistant n/a 120855 7000004
Bill Pankow Editor n/a 172 7000001
Chavdar Variski Avid Editor Avid Technician(Bulgaria Unit) 120898 7000002
Mo Henry Negative Cutter Negative Management(Laser Pacific) 556 7000003
David Slaughter Film Lab Film Record Services(Laser Pacific) 120850 6000021
Kyle Devreindt Film Lab Film Record Services(Laser Pacific) 120850 6000020
Jaromir Sedina Steadicam Operator (Bulgaria Unit) 232 6000005
Jaromir Sedina Camera (Bulgaria Unit) 120798 6000006
Gaylen Nebeker Video Assist/Playback Video Assistant 120899 6000007
Radoslav Petkov Video Assist/Playback Video Assistant(Bulgaria Unit) 120899 6000008
Ross Clarkson Camera Operator (Bulgaria Unit) 239 6000004
Joseph Urbanczyk Camera Operator n/a 239 6000003
Scott Mosher Assistant Location Manager n/a 194 5000032
Vilmos Zsigmond Director of Photography n/a 120780 6000001
Larry McConkey Camera Operator n/a 239 6000002
Merrick Morton Photography Still Photographer 120835 6000009
Ralph Konow Photography Still Photographer(Bulgaria Unit) 120835 6000010
Jeff Charles Film Lab Data Conform(Laser Pacific) 120850 6000016
Valance Eisleben Film Lab Data Conform(Laser Pacific) 120850 6000017
David Register Film Lab Data Conform(Laser Pacific) 120850 6000018
Diane Wright Film Lab Data Management(Laser Pacific) 120850 6000019
Craig DeMartini Film Lab Data Scanning(Laser Pacific) 120850 6000015
David White Film Lab Data Scanning(Laser Pacific) 120850 6000014
John Garrett Loader n/a 120956 6000011
Borislav Zlatanov Loader (Bulgaria Unit) 120956 6000012
Karin Graziani Film Lab Digital Intermediate Services(Laser Pacific) 120850 6000013
Isobel Griffiths Music Contractor Orchestra Contractor 121013 8000004
Selena Arizanovic Music Coordinator n/a 206 8000005
Mark B Palmer Set Dresser n/a 197 9000009
John H McElroy Set Dresser On-Set Dresser 197 9000010
Ventsislav Lilov Set Dresser Set Dresser Buyer(Bulgaria Unit) 197 9000011
Krasimir Pashkulev Set Dresser Set Dresser Buyer(Bulgaria Unit) 197 9000012
Joe Pfaltzgraf Set Dresser n/a 197 9000008
Ruben Abarca Swing Gang n/a 434 9000007
Christopher Tandon Art Director n/a 183 9000004
Daniel Ross Art Director n/a 183 9000005
Pier-Luigi Basile Art Director (Bulgaria) 183 9000006
Valeri Yankov Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000013
Ivailo Georgiev Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000014
Petar Lozanov Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000020
Martin Ivanov Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000021
Evgeni Yordanov Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000022
Dimo Dimov Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000023
Plamen Hristov Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000019
Kalin Stefanov Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000018
Rosen Stefanov Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000015
Petko Angelov Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000016
Mladen Nikolov Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000017
Elli Griff Set Decorator (Bulgaria) 165 9000003
Rick Simpson Set Decorator n/a 165 9000002
Michael C. Watts Original Music Orchestrations 120838 8000011
Gavyn Wright Original Music Orchestra Leader 120838 8000012
Mark Isham Performer Trumpet Solos Performer 120819 8000013
Dave Hartley Performer Piano Solos Performer 120819 8000014
Frank Bennett Original Music Orchestrations 120838 8000010
Brad Dechter Original Music Supervising Orchestrator 120838 8000009
Ramiro Belgardt Music Editor n/a 214 8000006
Ashley Miller Music Supervisor n/a 120872 8000007
Mark Isham Original Music Music 120838 8000008
Jane Marshall Performer English Horns Solos Performer 120819 8000015
Simon Rhodes Score Mixing n/a 120927 8000016
Cole Porter Song ("Love For Sale") 120859 8000022
K D Lang Song Performer ("Love For Sale") 120788 8000023
Laurel MacDonald Vocals Vocal Effect Samples 121032 8000024
Dante Ferretti Production Designer n/a 164 9000001
Joe Garland Song ("In the Mood") 120859 8000021
Ian Stickland Score Recording Recording Assistant 120840 8000020
Tyler Parkinson Score Recording Electronic Prerecords 120840 8000017
Simon Rhodes Score Recording n/a 120840 8000018
Richard Lancaster Score Recording Recording Assistant 120840 8000019
Michael Chickey Assistant Location Manager n/a 194 5000031
Janet Harold Assistant Location Manager n/a 194 5000030
Ian McNeice Actor Coroner 1 1000029
Claudia Katz Actor Frolic Bartender 1 1000030
Mia Frye Actor Laverne Bartender 1 1000031
Richard Brake Actor Bobby Dewitt 1 1000032
Steve Eastin Actor Detective 1 1000028
Todd Thomas Actor Gunman #2 1 1000027
John Solari Actor Baxter Fitch 1 1000024
Stephanie Moore Actor Baxter Fitch's Girlfriend 1 1000025
Noel Arthur Actor Gunman #1 1 1000026
William Finley Actor George Tilden 1 1000033
Joost Scholte Actor Madeleine's GI 1 1000034
Rudy Cohen Producer n/a 3 3000001
Moshe Diamant Producer n/a 3 3000002
Art Linson Producer n/a 3 3000003
Avi Lerner Producer n/a 3 3000004
Brian De Palma Director n/a 2 2000001
Petar Milchev Actor Perp 1 1000038
Fatso Fasano Actor Dealer 1 1000035
Teo Actor Friedman's Tough Guy #1 1 1000036
Kiril Eframov Actor Friedman's Tough Guy #2 1 1000037
Michael P Flannigan Actor Desk Officer 1 1000023
Mike O'Connell Actor Shore Patrol 1 1000022
Fiona Shaw Actor Ramona Linscott 1 1000007
Patrick Fischler Actor Ellis Loew 1 1000008
James Otis Actor Dolph Bleichert 1 1000009
John Kavanagh Actor Emmett Linscott 1 1000010
Mike Starr Actor Russ Millard 1 1000006
Mia Kirshner Actor Elizabeth "Betty" Short 1 1000005
Scarlett Johansson Actor Kay Lake 1 1000002
Hilary Swank Actor Madeleine Linscott 1 1000003
Aaron Eckhart Actor Leland "Lee" Blanchard 1 1000004
Troy Evans Actor Chief T Green 1 1000011
Anthony F Russell Actor Morrie Friedman 1 1000012
Jemima Rooper Actor Lorna Mertz 1 1000018
Rose McGowan Actor Sheryl Saddon 1 1000019
Dan Ponce Actor MP 1 1000020
Graham Norris Actor Cop 1 1000021
Gregg Henry Actor Pete Lukins 1 1000017
Victor McGuire Actor Bill Koenig 1 1000016
Pepe Serna Actor Dos Santos 1 1000013
Angus MacInnes Actor Captain John Tierney 1 1000014
Rachel Miner Actor Martha Linscott 1 1000015
Danny Dimbort Executive Producer n/a 174 3000005
Trevor Short Executive Producer n/a 174 3000006
Sarah R Parker Post-Production Supervisor n/a 120796 5000015
David Diamond Location Manager n/a 193 5000016
Sue Field Script Supervisor n/a 191 5000017
Candice Levy Post-Production Coordinator (Bulgaria Unit) 120842 5000018
Petar Mechov Assistant Director (Bulgaria Unit) 163 5000014
Lucinda Egerton Assistant Director (Bulgaria Unit) 163 5000013
Mark Newland Assistant Director n/a 163 5000009
Maria C Berryhill Assistant Director Additional Second Assistant Director 163 5000010
Petya Evtimova Assistant Director (Bulgaria Unit) 163 5000012
Elli Frantzes Stage Manager Studio Manager(Bulgaria Unit) 120797 5000019
Laura Sherman Production Coordinator n/a 162 5000020
Mark Cross Assistant Production Coordinator n/a 192 5000026
Violeta Piperevska Assistant Production Coordinator (Bulgaria Unit) 192 5000027
Naomi Motohashi Assistant Location Manager n/a 194 5000028
Kelly Stuart Assistant Location Manager n/a 194 5000029
Vlado Vladimirov Location Assistant (Bulgaria Unit) 120947 5000025
Tzanko Machukliiski Location Assistant (Bulgaria Unit) 120947 5000024
Maggie Stoyanova Production Coordinator (Bulgaria Unit) 162 5000021
Gabriel Georgiev Location Assistant Location Organizer(Bulgaria Unit) 120947 5000022
Rocco Nikolov Location Assistant (Bulgaria Unit) 120947 5000023
Anne M Berger Assistant Director n/a 163 5000008
John J Kelly Line Producer n/a 161 5000006
John Thompson Executive Producer n/a 174 3000012
Henrik Huydts Executive Producer n/a 174 3000013
Victor Hadida Co-Executive Producer n/a 185 3000014
Samuel Hadida Co-Executive Producer n/a 185 3000015
Boaz Davidson Executive Producer n/a 174 3000011
Rolf Deyhle Executive Producer n/a 174 3000010
James B Harris Executive Producer n/a 174 3000007
Andreas Theismeyer Executive Producer n/a 174 3000008
Josef Lautenschlager Executive Producer n/a 174 3000009
Gerd Koechlin Co-Executive Producer n/a 185 3000016
Manfred Heid Co-Executive Producer n/a 185 3000017
Iliya Sotirov Unit Production Manager (Bulgaria Unit) 182 5000002
Scott E Chester Production Supervisor n/a 307 5000003
Bobe Yovkov Production Supervisor Store Supervisor(Bulgaria Unit) 307 5000004
Michael P Flannigan Line Producer n/a 161 5000005
Elie Cohn Unit Production Manager n/a 182 5000001
James Ellroy Source Material (from novel: "Black Dahlia") 120786 4000003
Jochen Kamlah Co-Executive Producer n/a 185 3000018
Jordan Kessler Associate Producer n/a 171 3000019
Josh Friedman Screenplay (adaptation) 120778 4000002
Ivo K Ivanov Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000024
Niki Dikov Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000025
Jodie Kuhuski Consultant Financial Consultant(Millennium Films) 120784 12000001
Michael Olajide Jr. Technical Advisor Boxing Technical Advisor 537 12000002
Lizz Wolf Assistant Costume Designer Associate Costume Designer 252 13000001
Charlotte Law Assistant Costume Designer (Bulgaria Unit) 252 13000002
Kathy Nelson Music Executive Executive in Charge of Music(for Universal Pictures) 121033 11000001
Hrisanta Mikovska Extras Casting Assistant (Bulgaria Unit) 120970 10000009
Cindy Sciacca Extras Casting n/a 120851 10000006
Lora Sotirova Extras Casting (Bulgaria Unit) 120851 10000007
Svetla Genova Extras Casting Assistant (Bulgaria Unit) 120970 10000008
Marisa Aboitiz Costume Supervisor n/a 120895 13000005
Monica Haynes Costumer n/a 120880 13000006
Carol Pershing Hair Stylist n/a 120799 13000014
Terry Baliel Hair Stylist n/a 120799 13000015
Rosica Canovska Hair Stylist (Bulgaria Unit) 120799 13000018
Katalin Elek Makeup Artist n/a 120801 13000022
Jane Law Costumes Principal Costume Maker(Bulgaria Unit) 120828 13000011
Ani Yotova Costumer On-Set Costumer(Bulgaria Unit) 120880 13000010
Robert J Iannaccone Costumer n/a 120880 13000007
Sunita Singh Costumer (Bulgaria Unit) 120880 13000008
David Otzen Costumer (Bulgaria Unit) 120880 13000009
Chad Darnell Extras Casting n/a 120851 10000005
Jenny Jue Casting Assistant Assistant Casting 177 10000004
Ray Yamagata Assistant Art Director n/a 315 9000119
Sara Philpott Art Department Coordinator n/a 195 9000120
Ira Clarckson Art Department Coordinator (Bulgaria Unit) 195 9000121
Anna Hadjieva Art Department Coordinator (Bulgaria Unit) 195 9000122
David Scurtescu Gang Boss Greens Gang Boss(Bulgaria Unit) 121117 9000118
Jorn Goller Gang Boss Greens Gang Boss(Bulgaria Unit) 121117 9000117
Maksim Savchev Greensman (Bulgaria Unit) 201 9000114
Benton Tedlie Gang Boss n/a 121117 9000115
Angela Cimarusti Gang Boss Painter Gang Boss 121117 9000116
Bruce L Luizzi Art Department Shopper 120843 9000123
Alexander Kotzev Art Department Art Department Buyer(Bulgaria Unit) 120843 9000124
Vencislav Lukanov Art Department Upholsterer(Bulgaria Unit) 120843 9000130
Johanna Ray Casting n/a 179 10000001
Lucy Boulting Casting n/a 179 10000002
Mariana Stanisheva Casting (Bulgaria Unit) 179 10000003
Ivan Yankov Kirov Art Department Upholsterer(Bulgaria Unit) 120843 9000129
Stoyan Tsakov Art Department Upholsterer(Bulgaria Unit) 120843 9000128
Sasho Iliev Art Department Art Department Buyer(Bulgaria Unit) 120843 9000125
Nina Ruseva Art Department Shopper(Bulgaria Unit) 120843 9000126
Stoyan Boyadzhiev Art Department Upholster(Bulgaria Unit) 120843 9000127
Violeta Lazarova Makeup Artist (Bulgaria Unit) 120801 13000028
Ivon Ivanova Makeup Artist (Bulgaria Unit) 120801 13000029
Jamie Gould Rerecording Assistant n/a 120977 14000010
Keith Elliott Rerecording Mixer n/a 120856 14000011
Todd Beckett Rerecording Mixer n/a 120856 14000012
Mark Zsifkovits Rerecording Mixer n/a 120856 14000013
Steve Baine Foley Artist n/a 223 14000009
Peter Persaud Foley Foley Recordist 120961 14000008
Kiril Kaloyanov Boom Operator Sound Operator(Bulgaria Unit) 215 14000005
Samuel Cohen Boom Operator (Bulgaria Unit) 215 14000006
Gina Wark Foley Foley Assistant 120961 14000007
Ross Levy Sound Utility Sound Technician 120816 14000014
Douglas Shamburger Sound Utility Sound Technician 120816 14000015
Josh Hartnett Actor Dwight "Bucky" Bleichert 1 1000001
Paula Fairfield Supervising Sound Editor n/a 328 14000024
Jerry C Deats Rigging Grip n/a 120944 15000001
Scott Watkins Rigging Grip Best Boy Rigging Grip 120944 15000002
Lee DeLang Sound Editor n/a 229 14000020
Nathan Robitaille Sound Editor n/a 229 14000019
Trent Richmond Sound Sound Assistant 120816 14000016
Carla Murphy Sound Design Sound Designer 120905 14000017
Paula Fairfield Sound Designer n/a 120915 14000018
Randy Johnson Boom Operator n/a 215 14000004
Jill Purdy ADR/Dialogue Editor n/a 120939 14000003
Jill Korengold Set Costumer n/a 121008 13000035
Didi Georgieva Set Costumer On-Set Costumer(Bulgaria Unit) 121008 13000036
Violeta Rusinova Set Costumer On-Set Costumer(Bulgaria Unit) 121008 13000037
Jasmina Vasileva Set Costumer On-Set Costumer(Bulgaria Unit) 121008 13000038
Ed Fincher Set Costumer n/a 121008 13000034
Ed Franch Makeup Effects Special Effects Makeup Artist(Bulgaria Unit) 120935 13000033
Sofi Hvurleva Makeup Artist (Bulgaria Unit) 120801 13000030
Atanaska Popova Makeup Artist (Bulgaria Unit) 120801 13000031
Didi Stoyanova Makeup Artist (Bulgaria Unit) 120801 13000032
Elica Taseva Set Costumer On-Set Costumer(Bulgaria Unit) 121008 13000039
Irena Maksimova Set Costumer On-Set Costumer(Bulgaria Unit) 121008 13000040
Josef Kowalewski Wardrobe Supervisor Assistant Wardrobe Supervisor(Bulgaria Unit) 120908 13000046
Sonya Despotova Wardrobe Supervisor (Bulgaria Unit) 120908 13000047
Lisa J Levine ADR Supervisor n/a 219 14000001
Sandy Holt ADR Voice Casting (Loopease) 2515 14000002
Clare Spragge Wardrobe Supervisor (Bulgaria Unit) 120908 13000045
Yoana Kraeva Wardrobe (Bulgaria Unit) 120823 13000044
Atanaska Popova Set Costumer On-Set Costumer(Bulgaria Unit) 121008 13000041
Amy Glenn Wardrobe Stock Clerk 120823 13000042
Tsvetana Pekanova Wardrobe Wardrobe Laundress(Bulgaria Unit) 120823 13000043
Rosen Mladenov Greensman (Bulgaria Unit) 201 9000113
Petar Nikolov Greensman (Bulgaria Unit) 201 9000112
Evgeni Genchev Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000053
Pavel Ivanov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000054
Georgi Dimitrov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000055
Yordan Stoyanov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000056
Vasil Konakchiev Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000052
Ognian Ognianov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000051
Detelin Rachev Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000048
Kostadin Nenov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000049
Stanoi Ninov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000050
Asen Bozilov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000057
Nedelcho Kostadinov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000058
Todor Lambov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000064
Nikolai Katerinov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000065
Svetozar Doichev Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000066
Vittorio Di Perzio Scenic Artist Artist(Bulgaria Unit) 745 9000067
Dimitar Yonov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000063
Petar Iliev Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000062
Ivanka Nenova Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000059
Krasimir Mitov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000060
Lubomir Milanov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000061
Nikolai Spasov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000047
Tanko Koprinkov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000046
Vasil Ivanov Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000031
Ivan Borushev Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000032
Alessandro Cedoloni Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000033
Petar Gochev Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000034
Mihal Kitanov Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000030
Valentin Mitev Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000029
Simeon Boev Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000026
Yurii Stoyanov Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000027
Metodi Sharkov Set Dresser (Bulgaria Unit) 197 9000028
Racho Mliakov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000035
Plamen Yosifov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000036
Vasil Nikodimov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000042
Ani Hristova Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000043
Simeon Ivanov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000044
Nikolai Yotov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000045
Bogomil Blagoev Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000041
Zoran Georgiev Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000040
Ventsislav Popov Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000037
Boyan Georgiev Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000038
Desislava Mitova Sculptor (Bulgaria Unit) 120910 9000039
Danail Stoyanov Scenic Artist Artist(Bulgaria Unit) 745 9000068
Ivano Todeschi Scenic Artist Artist(Bulgaria Unit) 745 9000069
Kalin Nikolov Greensman Assistant Head of Greenery(Bulgaria Unit) 201 9000097
Daniel Ilioaia Greensman (Bulgaria Unit) 201 9000098
Tihomir Todorov Greensman (Bulgaria Unit) 201 9000099
Daniel Moga Greensman (Bulgaria Unit) 201 9000100
Roger Holden Greensman Head of Greenery(Bulgaria Unit) 201 9000096
Jamie Castalano Greensman On Set Greens 201 9000095
Sonya Savova Illustrator Draftsperson(Bulgaria Unit) 600 9000092
Emil Schmidt Illustrator Signs(Bulgaria Unit) 600 9000093
Cynthia A. Martinez Greensman Greens 201 9000094
Stefan Stoikov Greensman (Bulgaria Unit) 201 9000101
Daniel Scurtescu Greensman (Bulgaria Unit) 201 9000102
Emil Evtimov Greensman (Bulgaria Unit) 201 9000108
Georgi Kirajiiski Greensman (Bulgaria Unit) 201 9000109
Miroslav Yankov Enev Greensman (Bulgaria Unit) 201 9000110
Hristo Taskov Greensman (Bulgaria Unit) 201 9000111
Yonko Yonchev Greensman (Bulgaria Unit) 201 9000107
Felician Mango Greensman (Bulgaria Unit) 201 9000106
Stoyan Ivanov Greensman (Bulgaria Unit) 201 9000103
Marian Asande Greensman (Bulgaria Unit) 201 9000104
Antonio Petrov Greensman (Bulgaria Unit) 201 9000105
Roberta Federica Illustrator Draftsperson(Bulgaria Unit) 600 9000091
Giulia Chiara Crugnola Illustrator Draftsperson(Bulgaria Unit) 600 9000090
Luba Atanasova Scenic Artist Artist(Bulgaria Unit) 745 9000075
Todor Ignatov Scenic Artist Artist(Bulgaria Unit) 745 9000076
Veselin Hristov Scenic Artist Artist(Bulgaria Unit) 745 9000077
Eleonora Slavkova Scenic Artist Artist(Bulgaria Unit) 745 9000078
Kolio Nachev Scenic Artist Artist(Bulgaria Unit) 745 9000074
Hristo Kirilov Scenic Artist Artist(Bulgaria Unit) 745 9000073
Zivko Trendafilov Scenic Artist Artist(Bulgaria Unit) 745 9000070
Nadia Tatarinova Scenic Artist Artist(Bulgaria Unit) 745 9000071
Georgi Kodjabashiiski Scenic Artist Artist(Bulgaria Unit) 745 9000072
Miglena Bogdanova Scenic Artist Artist(Bulgaria Unit) 745 9000079
Vlado Popov Scenic Artist Artist(Bulgaria Unit) 745 9000080
Timothy D Ackers Painter Standby Painter 200 9000086
Bill Maxwell Leadman n/a 433 9000087
Valya Mladenova Leadman (Bulgaria Unit) 433 9000088
Alexandro Santucci Illustrator Draftsperson(Bulgaria Unit) 600 9000089
Elizabeth Hart Painter n/a 200 9000085
Chris Barnes Painter Paint Foreman 200 9000084
Lenko Kirov Scenic Artist Artist(Bulgaria Unit) 745 9000081
Maria Doicheva Scenic Artist Artist(Bulgaria Unit) 745 9000082
Dimitar Petkov Scenic Artist Artist(Bulgaria Unit) 745 9000083
Frank Scheidbach Rigging Gaffer n/a 120937 15000003
Synopsis
Elizabeth "Betty" Short, a 22-year-old aspiring actress from the East Coast who wore a delicate flower in her raven hair and became many things to many people--dear friend, beloved sister, estranged daughter, frequent girlfriend and accused prostitute. On January 15, 1947, she was discovered brutally splayed in a vacant lot near Leimert Park in downtown Los Angeles. Enter onto the scene two ex-pugilist police officers, Lee Blanchard and Dwight "Bucky" Bleichert, the poster boys for 1940s LAPD. The new partners' first homicide case starts with a call from their supervisor, Detective Millard, to investigate the slaying of the ambitious silver screen B-lister Betty Short, just as they leave a deadly shootout. Blanchard and Bleichert, like the rest of the fascinated city, become drawn into the lurid world of the Dahlia's L.A. While Blanchard's growing preoccupation with the Dahlia's murder threatens his relationship with girlfriend Kay Lake, Bleichert finds himself irresistibly drawn to the enigmatic Madeleine Linscott, the daughter of one of the city's most prominent families--who just happens to have an unsavory connection (and resemblance) to the Dahlia. Blanchard spins into obsession trying to solve the case, seeing in Betty the chance to redeem himself for letting down the other women in his life that he failed to protect. Bleichert, too, begins to question his own footing as his feelings fluctuate wildly between two disparate dames: the seemingly innocent Kay and the knowingly seductive Madeleine--whose unhinged mother, Ramona, proves to hold more than a passing clue to the mystery. Determined to be famous, destined to be infamous, Betty Short affected more lives dead than she could possibly alive. She dreamed of being photographed for the big screen but wound up the pin-up girl of tabloid autopsy photos.