Fat Albert (2004)

Fat Albert
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 33mins.
Genres Adaptation, Comedy, Animated, Urban
Keywords fish-out-of-water, live-action, television series, transformation
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Rick Avery Stunts n/a 240 19000012
Kisha Poteete Stunts n/a 240 19000011
Mark A Hicks Stunts n/a 240 19000010
Lafaye Baker Stunts n/a 240 19000013
Kofi W Elam Stunts n/a 240 19000014
David Medrano Stunts n/a 240 19000017
Sonia Jo McDancer Stunts n/a 240 19000016
Claudette James Stunts n/a 240 19000015
Daryl Reeves Stunts n/a 240 19000009
Reggie Hooks Jr. Stunts n/a 240 19000008
Alan Oliney Stunts n/a 240 19000003
Kenneth Hughes Stunts n/a 240 19000002
Buck McDancer Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Kelsee Devoreaux Stunts n/a 240 19000004
Robair Sims Stunts n/a 240 19000005
Darryl Crews Stunts n/a 240 19000007
Henry Kingi Jr. Stunts n/a 240 19000006
Jeffrey McMahon Construction Foreman General Foreman 277 21000001
Alexander Aguilar Jr. Construction Foreman Labor Foreman 277 21000002
Jason Solberg Visual Effects Editor n/a 614 23000005
Stephanie Allen Visual Effects Producer n/a 243 23000004
Susan Zwerman Visual Effects Producer n/a 243 23000003
Daniel Arkin Visual Effects Editor n/a 614 23000006
Steve Cremin Special Effects Foreman n/a 250 23000007
Jay B King Special Effects n/a 168 23000010
William D Lee Special Effects n/a 168 23000009
David Blitstein Special Effects Coordinator n/a 241 23000008
Jeremy Burns Effects Supervisor Digital Supervisor 120866 23000002
Brad Kuehn Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Steven O'Bannon Construction Tool Handler 120900 21000005
Joseph Braus Construction Construction Buyer 120900 21000004
John Samson Construction Coordinator n/a 276 21000003
Kris Nagle Welder Welder Foreman 121059 21000006
Raymond Ginther Plasterer Plaster Foreman 121097 21000007
Paul O Wright Craft Service n/a 120903 22000002
John C V Wright Craft Service n/a 120903 22000001
Aakomon Jones Choreographer n/a 120803 17000002
Fatima Robinson Choreographer n/a 120803 17000001
Bebee Lighting Technician Night Lights(Technician) 120907 15000003
Paul Hazard Rigging Gaffer Best Boy Rigging Gaffer 120937 15000002
Jim Keys Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Gary A Brostrom Key Rigging Grip n/a 120946 15000004
Ben Beaird Key Grip n/a 263 15000005
Neil Fleischbein Grip Company Grip 365 15000008
Nick Beaird Grip Company Grip 365 15000007
Corey Beaird Grip Company Grip 365 15000006
Stacy Brownrigg Sound Mixer n/a 230 14000004
Rocky Quiroz Sound Cable Person 120816 14000003
Carlos Lopez Tailor n/a 120990 13000022
Joanetta Stowers Makeup Artist n/a 120801 13000021
Beverly Jo Pryor Makeup Artist n/a 120801 13000020
Robert E Moore III Tailor n/a 120990 13000023
Julie Ramirez Tailor n/a 120990 13000024
Tony Gray Boom Operator n/a 215 14000002
David Allen Smith Boom Operator n/a 215 14000001
Alex Klabukov Grip Company Grip 365 15000009
Nick Liampetchakul Grip Company Grip 365 15000010
Scott Kidner Best Boy Electric n/a 259 15000022
Chuck Turner Best Boy Grip Best Boy Rigging Grip 265 15000021
Kevin "Rambo" Fitzgerald Best Boy Grip n/a 265 15000020
Marsha L Swinton Production Accountant n/a 282 16000001
Joel Tokarsky Accountant Payroll 120802 16000002
Jennifer Van Hoven Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Sherri Robin Goldman Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Scott Brant Accountant Clerk 120802 16000003
Nico Bally Crane Grip Crane Technician 121043 15000019
Steven Robertson Dolly Grip n/a 264 15000018
Paul Birk Electrician Company Electrician 450 15000013
James B Crawford Gaffer n/a 268 15000012
Philip C Rose Grip Company Grip 365 15000011
Jay Galbo Electrician Company Electrician 450 15000014
Tony Hibbard Electrician Company Electrician 450 15000015
Joseph T Terranova Electrician Company Electrician 450 15000017
Gomidas Semerjian Electrician Company Electrician 450 15000016
Christian F Eubank Special Effects n/a 168 23000011
Nick Karas Special Effects n/a 168 23000012
Christopher Tipton Assistant (to John Davis) 120820 25000003
Brooke Brooks Assistant (to John Davis) 120820 25000002
Erik Stone Assistant Associate(to John Davis) 120820 25000001
Marc Marcum Assistant (to John Davis) 120820 25000004
D.J. Gugenheim Assistant (to Joel Zwick) 120820 25000005
Ben Kalina Production Assistant n/a 275 25000008
Sernard Gill Assistant (to Kenan Thompson) 120820 25000007
Brandi Burnside Assistant (to Kenan Thompson) 120820 25000006
Gary Salazar Props Propmaker 120817 24000008
Corey Mitchell Props Propmaker 120817 24000007
Gabriel Higgins Property Master n/a 120805 24000002
Matthew C Kime Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Gordon Baker 2-D Animator 2-D Effects Animator 120968 23000050
Ronald Wayne Cox Props Propmaker Foreman 120817 24000003
Jim Krase Props Propmaker Foreman 120817 24000004
Tony Aguilar Props Propmaker 120817 24000006
Michael Grover Forster Props Propmaker Gangboss 120817 24000005
Cesar Angobaldo Transportation Captain n/a 272 25000009
Michael D Antunez Transportation Coordinator n/a 271 25000010
Julie Harry Office Production Assistant Production Office Assistant 120909 25000022
Charles Saldana Office Production Assistant Production Office Assistant 120909 25000021
Ryce Hetherington Production Secretary n/a 367 25000020
Samuel M Cobb Medic Set Medic 120966 25000023
Cash Oshman Other Crowd Sequences 120795 26000001
Tammy Sandler Unit Publicist n/a 231 29000002
Tammy Sandler Publicity n/a 120789 29000001
Charline St Charles Rights & Clearances Clearance Coordinator 120879 26000002
Monika Hanks Set Production Assistant Production Set Assistant 371 25000019
Hillary Turner Set Production Assistant Production Set Assistant 371 25000018
Tasha Prothro Set Production Assistant Production Set Assistant 371 25000013
Brinton Bryan Set Production Assistant Production Set Assistant 371 25000012
Christopher S Bryson Set Production Assistant Production Set Assistant 371 25000011
Dewayne Cozy Set Production Assistant Production Set Assistant 371 25000014
Katie Watkins Set Production Assistant Production Set Assistant 371 25000015
S D Roddy Set Production Assistant Production Set Assistant 371 25000017
Paul Tomborello Set Production Assistant Production Set Assistant 371 25000016
Kelvin Lee Animator CG Animator 483 23000049
Taik Lee Animator Cleanup Key Animator 483 23000048
Steve Mills Background Artist Scene Planning 490 23000024
David S Williams Jr. CGI Artist CGI Animator 120986 23000023
Paul Runyan CGI Artist CGI Animator 120986 23000022
David Scarpiti Background Artist Scene Planning 490 23000025
Beth S Morris Background Artist Scene Planning 490 23000026
Chris Hubbard Animator n/a 483 23000029
Anthony De Rosa Animator n/a 483 23000028
James Lopez Animator n/a 483 23000027
Christopher Lance Compositing Supervisor Compositing TD 120928 23000021
Scott Brust Digital Effects Acme Digital Specialist 345 23000020
Stephanie Wisniewski Effects Coordinator Animation Coordinator 120917 23000015
Damon Bingham Effects Coordinator Visual Effects Coordinator 120917 23000014
Susan Pickett Effects Coordinator Visual Effects / Animation Coordinator 120917 23000013
Chris Bailey Animation Supervisor n/a 120918 23000016
Bert Klein Animation Supervisor n/a 120918 23000017
David E Scott Graphic Designer n/a 120860 23000019
Kim Lincoln Graphic Designer n/a 120860 23000018
Philip Pignotti Animator n/a 483 23000030
William Waldman Animator n/a 483 23000031
Jamie Oliff Animator n/a 483 23000043
David Pimentel Animator n/a 483 23000042
Emily Jiuliano Animator n/a 483 23000041
Bob Tyler Animator n/a 483 23000044
James Baker Animator n/a 483 23000045
Tracy Mark Lee Animator Cleanup Key Animator 483 23000047
Chris Sonnenberg Animator n/a 483 23000046
Andreas Wessel-Therhorn Animator n/a 483 23000040
Kevin Petrilak Animator n/a 483 23000039
Robert Espanto Domingo Animator n/a 483 23000034
Todd Jacobsen Animator n/a 483 23000033
Eric Goldberg Animator n/a 483 23000032
Julian Chaney Animator n/a 483 23000035
Dean Wellins Animator n/a 483 23000036
Ron Husband Animator n/a 483 23000038
Beth Sleven Animator n/a 483 23000037
Debra Denson Makeup Makeup Department Head 353 13000019
Lorenzo Hearns Jr. Key Costumer n/a 351 13000018
Lou Scheimer Executive Producer n/a 174 3000004
Camille Cosby Executive Producer n/a 174 3000003
Bill Cosby Executive Producer n/a 174 3000002
Jeff Stott Co-Producer n/a 170 3000005
Alex Gayner Associate Producer n/a 171 3000006
Bill Cosby Source Material (from characters) 120786 4000005
Charles Kipps Screenplay n/a 120778 4000004
Bill Cosby Screenplay n/a 120778 4000003
John Davis Producer n/a 3 3000001
Joel Zwick Director n/a 2 2000001
Catero Alain Colbert Voice Lead Teen 475 1000041
Earl Billings Voice Mr. Mudfoot 475 1000040
Jeremy Suarez Voice Russell 475 1000039
Charles Duckworth Voice Teen #1 475 1000042
Ben Diskin Voice Teen #2 475 1000043
Bill Ratner Voice Announcer 475 1000045
Josh Uhler Voice Teen #3 475 1000044
Jeff Stott Unit Production Manager n/a 182 5000001
Catherine Schwenn-McComb Production Supervisor n/a 307 5000002
Jeffrey Caruso Assistant Production Coordinator n/a 192 5000014
Larry D Katz DGA Trainee n/a 120878 5000013
David Kaufman Location Scout n/a 311 5000012
Alice S Kim Assistant Production Coordinator n/a 192 5000015
Michael Wesley Assistant Location Manager n/a 194 5000016
George B Stephenson Camera Operator n/a 239 6000003
Casey Hotchkiss Camera Operator n/a 239 6000002
Paul Elliott Director of Photography n/a 120780 6000001
Marci L Rosenberg Production Coordinator n/a 162 5000011
Sydney Gilner Script Supervisor n/a 191 5000010
Alexander Gaynor Assistant Director n/a 163 5000005
Ilyssa Katz Production Manager n/a 305 5000004
Marci L Rosenberg Line Producer n/a 161 5000003
Alex Gayner Assistant Director n/a 163 5000006
David H Venghaus Jr. Assistant Director n/a 163 5000007
Robert J Goldstein Location Manager n/a 193 5000009
Katie Carroll Assistant Director n/a 163 5000008
Raven-Symoné Voice Danielle 475 1000038
Derek Watkins Actor Salesman 1 1000037
Alice Greczyn Actor Becky 1 1000013
Nick Zano Actor Camera Salesman 1 1000012
J Mack Slaughter Jr. Actor Arthur 1 1000011
Rick Overton Actor Coach Gillespi 1 1000014
Keri Lynn Pratt Actor Heather 1 1000015
Annie Abbott Actor Mrs. Forchick 1 1000018
Cody Fleetwood Actor Kid 1 1000017
Jeff Leaf Actor Basketball Player 1 1000016
Alphonso McAuley Actor Bucky 1 1000010
Aaron Carter Actor Teen 1 1000009
Jermaine Williams Actor Mushmouth 1 1000004
Omarion Grandberry Actor Reggie 1 1000003
Kyla Pratt Actor Doris 1 1000002
Aaron Andre Frazier Actor Old Weird Harold 1 1000005
Keith Robinson Actor Bill 1 1000006
Marques Houston Actor Dumb Donald 1 1000008
Dania Ramirez Actor Lauri 1 1000007
Jeanne Chinn Actor Woman #1 1 1000019
Jenifer Kingsley Actor Woman #2 1 1000020
Michael Franklin Actor Dancer 1 1000032
Criscilla Crossland Actor Dancer 1 1000031
Shannon Rudolph Actor Dancer 1 1000030
Destiny Lightsy Actor Dancer 1 1000033
Reginald Jackson Actor Dancer 1 1000034
Shedrack Anderson III Actor Rudy 1 1000036
Michele Martinez Actor Dancer 1 1000035
Monique Leacook Actor Dancer 1 1000029
Richard Jackson Actor Dancer 1 1000028
Damon Elliott Actor DJ 1 1000023
Dylan Cash Actor Emmitt 1 1000022
Alyssa Shafer Actor Little Girl 1 1000021
Jeff Harlan Actor Dad 1 1000024
Bill Cosby Actor Himself 1 1000025
Annalisia Simone Actor Dancer 1 1000027
Tiana Brown Actor Dancer 1 1000026
Mark Emery Moore Steadicam Operator Steadicam 232 6000004
Bob Gorelick Steadicam Operator Steadicam 232 6000005
Tammy L Smith Extras Casting n/a 120851 10000011
Natasha Ward Casting Assistant n/a 177 10000010
Marvin Nelson Casting Associate (Chicago) 160 10000009
Dixie Webster Extras Casting n/a 120851 10000012
Christian Kaplan Voice Casting n/a 189 10000013
Ryan DeWitt Technical Advisor Skateboard Technician 537 12000001
Hutch Parker Studio Executive n/a 120875 11000002
Vanessa Morrison Studio Executive n/a 120875 11000001
Ronen Givent Casting Associate (New York) 160 10000008
Bridgette Glover White Casting Associate n/a 160 10000007
Monica Swann Casting n/a 179 10000002
Chemin Sylvia Bernard Casting n/a 179 10000001
Jenny Moller Art Assistant Art Department Assistant 120974 9000022
Ellyn Long Marshall Casting (New York) 179 10000003
Maria E Nelson Casting (New York) 179 10000004
Tricia Erikson Casting (Washington D.C.) 179 10000006
Sharon D King Casting (Chicago) 179 10000005
Alvin F Poussaint Production Consultant n/a 120897 12000002
Brian Kale Dialogue Coach n/a 538 12000003
Ivory Stanton Costumes Dye Artist 120828 13000012
Rebeka L Roberts Costumes Dye Artist 120828 13000011
Carol Demarti Costumes Dye Artist 120828 13000010
Elena Bravo Costumes Costume Production Assistant 120828 13000013
Edward Morrison Hair Hair Department Head 120794 13000014
Josee Normand Hair Stylist n/a 120799 13000017
Louisa V Anthony Hair Stylist n/a 120799 13000016
Camille Friend Hair Stylist n/a 120799 13000015
Marc Littlejohn Costumer n/a 120880 13000009
Dawn Dewitt Costumer n/a 120880 13000008
Maritza L Garcia-Roddy Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Anna Wyckoff Costume Illustrator n/a 121134 13000002
Francine Jamison-Tanchuck Costume Designer n/a 169 13000001
Rahimah Yoba Costumer n/a 120880 13000004
Diane Costa Costumer n/a 120880 13000005
Krishna Ribeiro Costumer n/a 120880 13000007
Mourice Martin Costumer n/a 120880 13000006
Mike Piccirillo Art Department Coordinator n/a 195 9000021
Matt Callahan Assistant Set Decorator n/a 316 9000020
Peter Pav Assistant Editor n/a 203 7000002
Tony Lombardo Editor Film Editor 172 7000001
Kia Kiso Loader Camera Loader 120956 6000015
Gina Lombardo Apprentice Editor n/a 121012 7000003
Richard Gibbs Music n/a 120781 8000001
Nina Ruscio Production Designer n/a 164 9000001
Dave Jordan Music Supervisor n/a 120872 8000003
Jojo Villanueva Music Coordinator n/a 206 8000002
Lee Tucker Dailies Preview Engineer 120999 6000014
Abe Martinez Loader Camera Loader 120956 6000013
Jay Levy Assistant Camera 1st Assistant Camera 233 6000008
Bill Coss Assistant Camera n/a 233 6000007
Mark Van Loon Steadicam Operator Steadicam 232 6000006
Scott Goodrich Assistant Camera n/a 233 6000009
Jennifer Tanksley Assistant Camera 2nd Assistant Camera 233 6000010
Darren Michaels Photography Still Photographer 120835 6000012
Dempsey Tillman Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000011
K C Fox Set Decorator n/a 165 9000002
Rina Gardener Set Decorator Decorator 165 9000003
Richard Boris Greensman Greens Foreman 201 9000015
August Hall Illustrator n/a 600 9000014
Shannon Curfman Leadman n/a 433 9000013
Mark Boucher Gang Boss Decorator Gang Boss 121117 9000016
Ruben Pena Gang Boss Labor Gang Boss 121117 9000017
Andrew Smith Dresser Drapery Foreman 120967 9000019
Mark Lapotsky Gang Boss Greens Gang Boss 121117 9000018
Rod Nunnally Painter Paint Supervisor 200 9000012
Troy Meyers Set Dresser n/a 197 9000011
Glenn Williams Set Designer n/a 202 9000006
Bill Matthews Set Designer n/a 202 9000005
Scott Meehan Art Director n/a 183 9000004
Darrin Denlinger Storyboard Artist n/a 199 9000007
Jonathan Mikita Sign Writer n/a 121107 9000008
Kevin M Gannon Set Dresser n/a 197 9000010
Charles E Nicholson Set Dresser On Set Dresser 197 9000009
Kenan Thompson Actor Fat Albert 1 1000001
Synopsis
Live-action version of the Saturday morning television cartoon (1972-85) following the misadventures of a group of adolescent boys growing up in a Philadelphia neighborhood, focusing on an obese boy named Albert and his friends Rudy, Mushmouth, Bill, Dumb Donald, Russell, and Weird Harold. Fat Albert pulls his pals into trouble when they "fall" out of their TV world into the real world, where Fat Albert tries to help a young girl, Doris, make friends. However, the simple life of the group is interrupted when Fat Albert falls for Doris' older sister, Lauri, sparking his friends to worry that their leader may never want to return to his cartoon world.