Silk (2007)

Silk
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 49mins.
Genres Drama, Adaptation, Romance, Foreign, Period
Keywords 1800s, epic, novel
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Keira Knightley Actor Helene Joncour 1 1000001
Alfred Molina Actor Baldabiou 1 1000002
Michael Pitt Actor Herve Joncour 1 1000003
Kôji Yakusho Actor Hara Jubei 1 1000004
Sei Ashina Actor The Girl 1 1000005
Kanata Hongo Actor Japanese Boy 1 1000006
Jun Kunimura Actor Umon 1 1000007
Miki Nakatani Actor Madame Blanche 1 1000008
Mark Rendall Actor Ludovic Berbek 1 1000009
Callum Rennie Actor Schuyler 1 1000010
Kenneth Welsh Actor Mayor Joncour 1 1000011
Tony Vogel Actor Café Verdun Man 1 1 1000012
Toni Bertorelli Actor Verdun 1 1000013
Martha Burns Actor Mme. Joncour 1 1000014
Michael Golding Actor Clerk 1 1000015
Carlo Cecchi Actor Priest 1 1000016
Chiara Stampone Actor Béatrice Berbek 1 1000017
Marc Fiorini Actor M. Chabert 1 1000018
Alexander Brooks Actor M. Loiseau 1 1000019
Toru Tezuka Actor Japanese Guide 1 1000020
Hiroya Morita Actor Japanese Elder 1 1 1000021
Akinori Ando Actor Ronin 1 1000022
Dimitri Carella Actor 2 Year Old Ludovic 1 1000023
Dominick Carella Actor 2 Year Old Ludovic 1 1000024
Hidetaro Honjo Actor Shamisen Player 1 1000025
Nana Nagao Actor Geisha 1 1 1000026
Saki Aoi Actor Geisha 2 1 1000027
Hiroshi Oguchi Actor Japanese Elder 2 1 1000028
Michio Akahane Actor Japanese Elder 3 1 1000029
Yuya Takagawa Actor Japanese Trader 1 1 1000030
Taro Suwa Actor Japanese Trader 2 1 1000031
Katy Saunders Actor Brothel Hostess 1 1000032
Max Malatesta Actor Customs Officer 1 1000033
Joel Adams Actor 4 Year Old Ludovic 1 1000034
Luca DeBei Actor Café Verdun Man 2 1 1000035
Edward Licht Actor Diplomat 1 1000036
Domenico Procacci Actor Ambassador 1 1000037
Nicola Tovaglione Actor 10 Year Old Ludovic 1 1000038
Francesco Carnelutti Actor Doctor 1 1000039
Maddalena Maggi Actor Brothel Hostess 2 1 1000040
Makoto Inamiya Actor Japanese Trader/Elder 1 1000041
Makoto Matsubara Actor Japanese Trader/Elder 1 1000042
Hidenori Shimizu Actor Japanese Trader/Elder 1 1000043
Yuki Kawanishi Actor Japanese Trader/Elder 1 1000044
Hiroki Takano Actor Japanese Trader/Elder 1 1000045
Naoko Watanabe Actor Japanese Girl 1 1000046
François Girard Director n/a 2 2000001
Domenico Procacci Producer n/a 3 3000001
Niv Fichman Producer n/a 3 3000002
Nadine Luque Producer n/a 3 3000003
Sonoko Sakai Producer n/a 3 3000004
Jacques Methe Producer (Quebec) 3 3000005
Yasushi Shiina Executive Producer n/a 174 3000006
Akira Ishii Executive Producer n/a 174 3000007
Camela Galano Executive Producer n/a 174 3000008
Jonathan Debin Executive Producer n/a 174 3000009
Patrice Theroux Executive Producer n/a 174 3000010
Tom Yoda Executive Producer n/a 174 3000011
Sahar Nasser Associate Producer (Egyptian Second Unit) 171 3000012
Sheena MacDonald Associate Producer (Rhombus Media Inc.) 171 3000013
Larry Weinstein Associate Producer (Rhombus Media Inc.) 171 3000014
Barbara Willis Sweete Associate Producer (Rhombus Media Inc.) 171 3000015
François Girard Screenplay (adaptation) 120778 4000001
Michael Golding Screenplay (adaptation) 120778 4000002
Alessandro Baricco Source Material (from novel: "Silk") 120786 4000003
Caterina Caratilli Unit Manager n/a 120832 5000001
Fabrizio Prada Unit Manager n/a 120832 5000002
Shuji Hosoya Unit Manager (Japan) 120832 5000003
Kyoko Kageyama Production Supervisor (Japan) 307 5000004
Jessica Daniel Production Supervisor (Rhombus Media Inc.) 307 5000005
Valeria Licurgo Production Supervisor (Fandango S.R.L.) 307 5000006
Gianluca Leurini Line Producer n/a 161 5000007
Masaru Koibuchi Line Producer (Japan) 161 5000008
Rami Rabei Line Producer (Egyptian Second Unit) 161 5000009
Roberto Leone Production Manager n/a 305 5000010
Tsutomu Sakurai Production Manager (Japan) 305 5000011
Robert Wilson-Smith Production Manager n/a 305 5000012
Takayuki Denno Production Manager (Japanese Second Unit) 305 5000013
Hamed Bagoury Production Manager (Egyptian Second Unit) 305 5000014
Edward Licht Assistant Director n/a 163 5000015
Luigi Spoletini Assistant Director n/a 163 5000016
Alessandro Trapani Assistant Director n/a 163 5000017
Sara Rosato Assistant Director n/a 163 5000018
Paola Carocci Assistant Director Trainee AD 163 5000019
Shinya Masuda Assistant Director (Japan) 163 5000020
Tetsuo Funabashi Assistant Director (Japan) 163 5000021
Toshitaka Furuike Assistant Director (Japan) 163 5000022
Taka Kawatsu Assistant Director n/a 163 5000023
Mon Takada Assistant Director (Japanese Second Unit) 163 5000024
Fumio Nomoto Assistant Director (Japanese Second Unit) 163 5000025
George Jardon Post-Production Supervisor n/a 120796 5000026
Genevieve Dufault Post-Production Supervisor DI Postproduction Supervisor(Citelab/Global Vision) 120796 5000027
Gianni Grazioli Location Manager n/a 193 5000028
Hiroshi Iwaya Location Manager (Japan) 193 5000029
Youki Hoshino Location Manager (Japan) 193 5000030
Takashi Mimatsu Location Manager (Japan) 193 5000031
Miyuki Tanaka Location Manager (Japan) 193 5000032
Alexey Golovinov Location Manager (Russian Second Unit) 193 5000033
Basem Bagoury Location Manager (Egyptian Second Unit) 193 5000034
Winnifred Jong Script Supervisor n/a 191 5000035
Katsuo Naruse Script Coordinator Dialogue Supervisor(Japan) 120893 5000036
Pascale Dube Post-Production Coordinator n/a 120842 5000037
Simona Batistelli Production Coordinator n/a 162 5000038
Ivana Kastratovic Production Coordinator n/a 162 5000039
Wakako Miyakuni Production Coordinator (Japan) 162 5000040
Damian Anderson Production Coordinator n/a 162 5000041
Chaimaa Badawy Production Coordinator (Egyptian Second Unit) 162 5000042
Walter Poli Location Coordinator Location Contact(Sermoneta) 120877 5000043
Filippo Lovatelli Location Coordinator Location Contact Campo(Imperatore) 120877 5000044
Elena Cavallo Location Coordinator Location Contact(Piemonte) 120877 5000045
Giorgia Passarelli Assistant Production Coordinator n/a 192 5000046
Alain Dostie Director of Photography n/a 120780 6000001
Nathalie Moliavko-Visotzky Director of Photography n/a 120780 6000002
Sylvaine Dufaux Camera Operator n/a 239 6000003
Dany Racine Assistant Camera n/a 233 6000004
Amelie Duceppe Assistant Camera n/a 233 6000005
Emiliano Leurini Assistant Camera Assistant B Camera 233 6000006
Massimo Zenga Assistant Camera Assistant B Camera 233 6000007
Diego Vallini Assistant Camera Assistant B Camera 233 6000008
Yasushi Miyata Assistant Camera Assistant B Camera(Japan) 233 6000009
Jitsu Toyoda Assistant Camera Assistant B Camera(Japan) 233 6000010
Manabu Matsumiya Assistant Camera First Assistant Camera(Japan) 233 6000011
Martin Lebel Assistant Camera n/a 233 6000012
Yasushi Miyata Assistant Camera (Japanese Second Unit) 233 6000013
Ryo Ishida Assistant Camera (Japanese Second Unit) 233 6000014
Jitsu Toyoda Assistant Camera (Japanese Second Unit) 233 6000015
Emanuele Leurini Assistant Camera (Italian Second Unit) 233 6000016
Yasushi Miyata Assistant Camera (Russian Second Unit) 233 6000017
Cristiano Rossi Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000018
Hiroyuki Takahashi Video Assist/Playback Video Assist Operator(Japan) 120899 6000019
Jacques Gucia Photography Still Photographer 120835 6000020
Fabio Ciotto Loader Clapper / Loader 120956 6000021
Yuka Eto Loader Film Loader A Camera(Japan) 120956 6000022
Martine Rousseau Film Lab DI Technician(Citelab/Global Vision) 120850 6000023
Marie-Hélène Bourget Film Lab DI Technician(Citelab/Global Vision) 120850 6000024
Mathieu Duncan Dailies Digital Dailies(Citelab/Global Vision) 120999 6000025
Marc Lussier Color Timer Digital Color Timer(Citelab/Global Vision) 120921 6000026
Pia Di Ciaula Editor n/a 172 7000001
Francine Poirier Dialogue Editor n/a 204 7000002
Linda Bourgeois Negative Cutter (Citelab/Global Vision) 556 7000003
Jim Campabadal Negative Cutter (Citelab/Global Vision) 556 7000004
Supriya Naidu-James Assistant Editor n/a 203 7000005
Ryuichi Sakamoto Music n/a 120781 8000001
Ryuichi Sakamoto Music Music Mixer 120781 8000002
Fernando Aponte Music Music Mixer 120781 8000003
Alex Pauk Music Music Director 120781 8000004
Ryuichi Sakamoto Music Piano 120781 8000005
Joshua Bell Music Violin 120781 8000006
Sweet Plantain Music String Quartet 120781 8000007
Eddie Venegas Music String Quartet 120781 8000008
Romulo Benavides Music String Quartet 120781 8000009
Orlando Wells Music String Quartet 120781 8000010
David Gotay Music String Quartet 120781 8000011
Kaz Tsujio Music Piano Tuner(for Mr. Sakamoto) 120781 8000012
Hidetaro Honjo Music Shamisen Player 120781 8000013
Norika Sora Music Arranger Management(for Mr. Sakamoto) 121019 8000014
Ramon Sanchez Music Conductor Orchestral Conductor(Japanese Second Unit) 120818 8000015
Matt Havron Music Coordinator (Japanese Second Unit) 206 8000016
Alysia Oakley Music Coordinator (Japanese Second Unit) 206 8000017
Tito Pena Music Engineer Assistant Engineer(Japanese Second Unit) 120837 8000018
Fernando Aponte Music Engineer Music Recording Engineer 120837 8000019
Steven Danenberg Music Supervisor Music Preparation & Supervision 120872 8000020
Ryuichi Sakamoto Original Music Orchestrations 120838 8000021
Honjoh Fukuhide Performer Hauta "AWAYUKI" Singer 120819 8000023
Papo Sanchez Score Mixing Mixer(Japanese Second Unit) 120927 8000024
Angelo Torres Score Mixing Co-Mixer(Japanese Second Unit) 120927 8000025
Carlos Nunez Soloist Whistle & Iwabue Soloist 121021 8000026
Francois Seguin Production Designer n/a 164 9000001
Emita Frigato Production Designer n/a 164 9000002
Fumio Ogawa Production Designer (Japan) 164 9000003
Nobushiro Akitaya Set Decorator (Japan) 165 9000004
Sabrina Coppolecchia Set Decorator n/a 165 9000005
Nobuhiro Akitaya Set Decorator (Japan) 165 9000006
Emita Frigato Art Director n/a 183 9000007
Fumio Ogawa Art Director n/a 183 9000008
Shigeyuki Kondo Art Director (Japan) 183 9000009
Marco Ficorella Swing Gang n/a 434 9000010
Gino Nastasi Swing Gang n/a 434 9000011
Angelo Mariani Swing Gang n/a 434 9000012
Ermanno Gentilezza Swing Gang n/a 434 9000013
Yukiharu Seshimo Set Designer (Japan) 202 9000014
Masumi Miura Set Designer (Japan) 202 9000015
Lucia Zeccara Set Dresser n/a 197 9000016
Loredana Raffi Set Dresser n/a 197 9000017
Carlo Aloisio Set Dresser n/a 197 9000018
Kazuta Matsunaga Set Dresser (Japan) 197 9000019
Nobuaki Watanabe Set Dresser (Japan) 197 9000020
Kenji Takao Set Dresser (Japan) 197 9000021
Tomoyuki Takagi Set Dresser (Japan) 197 9000022
Maki Kobayashi Set Dresser (Japan) 197 9000023
Santo Spalla Painter Scenic Painter 200 9000024
Giorgio Barullo Painter Scenic Painter 200 9000025
Luciano Ceccotti Greensman Green Master 201 9000026
Giovanna Capoguzzi Greensman n/a 201 9000027
Stefania Ferro Greensman n/a 201 9000028
Adriano Cattaneo Assistant Set Dresser n/a 121108 9000029
Mami Ishida Assistant Set Decorator (Japan) 316 9000030
Maria Leone Assistant Art Director n/a 315 9000031
Diego Ricci Assistant Art Director n/a 315 9000032
Paola Peraro Assistant Art Director n/a 315 9000033
Chieko Kashiyama Assistant Art Director (Japan) 315 9000034
Yukihisa Satosu Assistant Art Director (Japan) 315 9000035
Cecile Braemer Art Department Coordinator n/a 195 9000036
Kazuhiko Matsugu Art Department Coordinator Art Coordinator(Japan) 195 9000037
Samuel Masi Art Department Production Assistant AD Department 120843 9000038
Marina Giuseppini Art Department Art Buyer 120843 9000039
Cinzia Sarto Art Department Draftsman 120843 9000040
Monica Sallustio Art Department Draftsman 120843 9000041
Pietro Masotti Art Department Drapesman 120843 9000042
Roberto Fe Art Department Art Department Labour 120843 9000043
Alessandro Coppolecchia Art Department Art Department Labour 120843 9000044
Domenico Pierotti Art Department Art Department Labour 120843 9000045
Fabio Drusin Art Department Art Department Labour 120843 9000046
Giovanni Chiacchio Art Department Art Department Labour 120843 9000047
Claudio Bernardi Art Department Art Department Labour 120843 9000048
Lorenzo Dambrosio Art Department Art Department Labour 120843 9000049
Michele Izzo Art Department Art Department Labour 120843 9000050
Nathaie Bencharova Art Department (Russian Second Unit) 120843 9000051
Susie Figgis Casting Director n/a 157 10000001
Beatrice Kruger Casting Director n/a 157 10000002
Toshiie Tomida Casting (Japan) 179 10000003
John Buchan Casting n/a 179 10000004
Jason Knight Casting n/a 179 10000005
Mai Sugiyama Casting Assistant (Japan) 177 10000006
Evan Balmer Executive (for KAB America, Inc.) 120806 11000001
Laura Paolucci Development Executive Head of Development(Fandango S.R.L.) 120807 11000002
Vittorio Carta Consultant Laboral Consultant 120784 12000001
Hidetaro Honjo Consultant Music Consultant(Japan) 120784 12000002
Steve Smith Consultant Dolby Sound Consultant 120784 12000003
Melissa Scowcroft Consultant Script Consultant 120784 12000004
Serge Lamothe Consultant Script Consultant 120784 12000005
Tomoko Mikuni Liaison Cast Liaison(Japan) 121064 12000006
Simona Chiocca Research (Italian Second Unit) 458 12000007
Melissa Scowcroft Research n/a 458 12000008
Julia Wilson-Dickson Dialogue Coach n/a 538 12000009
Takahiro Maeyama Advisor Financial Advisor(Japan) 120821 12000010
Masazumi Watanabe Advisor Development Advisor(Japan) 120821 12000011
Shigeyuki Mito Advisor Legal Advisor(Japan) 120821 12000012
Masao Nagai Advisor Location/Budget Advisor(Japan) 120821 12000013
Masayuki Kaihara Advisor Location/Budget Advisor(Japan) 120821 12000014
Izumi Murano Advisor Nutrition Advisor(for Ms. Ashina) 120821 12000015
Masao Teshima Advisor Project Advisor(Asmik Ace Entertainment, Inc.) 120821 12000016
Shinji Ogawa Advisor Creative Advisor(Asmik Ace Entertainment, Inc.) 120821 12000017
Koji Fujino Advisor Financial / Project Advisor(T.Y. Limited, Inc.) 120821 12000018
Hiroyuki Matsunaga Advisor Project Co-Advisor(T.Y. Limited, Inc.) 120821 12000019
Tetsu Fujimura Advisor Financial Advisor(Filosophia Entertainment Alliance, Inc) 120821 12000020
Shinji Takeuchi Advisor Project Co-advisor(Asmik Ace Entertainment, Inc) 120821 12000021
Andrew Utech Coach English Coach(for Mr. Yakusho) 120914 12000022
Andrew Utech Coach English Coach(for Ms. Nakatani) 120914 12000023
Michiyo Hata Coach Manner Coach(Japan) 120914 12000024
Meiraku Ueda Coach Master(of Sencha-Ogawaryu) 120914 12000025
Noriko Kobayashi Translator (Japan) 741 12000026
Yukiko Nakajima Translator (Japan) 741 12000027
Alexy Petrov Translator (Russian Second Unit) 741 12000028
Nathalie Martishevskaya Translator (Russian Second Unit) 741 12000029
Valentina Ziryanova Translator (Russian Second Unit) 741 12000030
Salvatore Salzano Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Monica Iacuzzo Costume Coordinator Workshop Coordinator 120971 13000002
Kazuko Kurosawa Costume Designer n/a 169 13000003
Carlo Poggioli Costume Designer n/a 169 13000004
Serena Fiumi Costume Supervisor n/a 120895 13000005
Rebecca Higginson Costumer (for Ms. Knightley) 120880 13000006
Giovanni Lipari Costumer (for Mr. Pitt) 120880 13000007
Mayu Ishihara Costumer (Japan) 120880 13000008
Misako Kajimoto Costumer (Japan) 120880 13000009
Masaru Sekiguchi Costumer (Japan) 120880 13000010
Elena Mayevskaya Costumer (Russian Second Unit) 120880 13000011
Serafino Pellegrino Costumes Standby Costume(Italian Second Unit) 120828 13000012
Carlo Barucci Hair Stylist n/a 120799 13000013
Tsutomu Sugawara Hair Stylist (Japan) 120799 13000014
Rosa Luciani Hairdresser n/a 121014 13000015
Francesca De Simone Hairdresser n/a 121014 13000016
Miho Anraku Hairdresser (Japan) 121014 13000017
Hayato Toyama Hairdresser (Japan) 121014 13000018
Akiko Kawata Hairdresser (Japanese Second Unit) 121014 13000019
Mario Michisanti Makeup Artist n/a 120801 13000020
Raffaella Iorio Makeup Artist n/a 120801 13000021
Veronica Kustrhounova Makeup Artist n/a 120801 13000022
Miyoko Sakurai Makeup Artist (Japan) 120801 13000023
Mariko Tanaka Makeup Artist (Japan) 120801 13000024
Azusa Yamaguchi Makeup Artist (Japan) 120801 13000025
Mitsue Sato Makeup Artist (for Ms. Nakatani) 120801 13000026
Giuliana Esposito Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000027
Adriana Mattiozzi Tailor Woman Cutter 120990 13000028
Giampietro Grassi Tailor Man Cutter 120990 13000029
Elsa Malandra Tailor Cutter 120990 13000030
Gastone Grassi Tailor Cutter 120990 13000031
Serafino Pellegrino Wardrobe Dyer 120823 13000032
Masaru Sekiguchi Wardrobe (Japanese Second Unit) 120823 13000033
Luigi Cristo Wardrobe Supervisor Wardrobe Master(For Extras) 120908 13000034
Natalie Fleurant ADR Editor n/a 220 14000001
Natalie Fleurant ADR Supervisor n/a 219 14000002
Francis Peloquin Boom Operator n/a 215 14000003
Nicholas Gagnon Foley Foley Assistant 120961 14000004
Jerome Decarie Foley Artist n/a 223 14000005
Daniel Bisson Foley Recordist Foley Recording Engineer 225 14000006
Gregory Bolduc Recording Engineer Re-Recording Assistant Engineer 120942 14000007
Vincent Riendau Recording Engineer Re-Recording Assistant Engineer 120942 14000008
Hans Laitres Recording Engineer Re-Recording Assistant Engineer 120942 14000009
Olivier Calvert Sound n/a 120816 14000010
Hans Strobl Sound n/a 120816 14000011
Bernard Strobl Sound n/a 120816 14000012
Alessandro Savino Sound Sound Assistant 120816 14000013
Rin Takada Sound Sound Assistant(Japan) 120816 14000014
Kimberley Picard Sound Sound Studio Coordinator 120816 14000015
Claude Beaugrand Sound n/a 120816 14000016
Claude LaHaye Sound n/a 120816 14000017
Daniel Bisson Sound Engineer ADR Recording Engineer 120916 14000018
Jean-Charles Desjardins Sound Engineer ADR Recording Engineer 120916 14000019
Hideki Ishii Sound Engineer ADR Recording Engineer 120916 14000020
David Boulton Sound Engineer ADR Recording Engineer 120916 14000021
Doriano Forti Rigging Grip n/a 120944 15000001
Maurizio DiStefano Rigging Gaffer n/a 120937 15000002
Paolo Di Stefano Rigging Electrician n/a 120958 15000003
Alessandro Cardelli Rigging Electrician n/a 120958 15000004
Sergio Faina Key Rigging Grip n/a 120946 15000005
Jean-Maurice Ernsted Key Grip n/a 263 15000006
Tommaso Mele Key Grip n/a 263 15000007
Claudio Del Gobbo Key Grip n/a 263 15000008
Shigeru Hirayama Key Grip (Japan) 263 15000009
Massimiliano Dessena Grip n/a 365 15000010
Stefano Di Pasquali Grip n/a 365 15000011
Giorgio Pezzotti Grip n/a 365 15000012
Piero Bosi Grip n/a 365 15000013
Masao Imai Grip Grip Assistant(Japan) 365 15000014
Masanari Okada Grip Grip Assistant(Japan) 365 15000015
Daisuke Saito Grip Grip Assistant(Japan) 365 15000016
Shingo Kasa Grip Grip Assistant(Japan) 365 15000017
Kenji Ichikaw Grip Grip Assistant(Japan) 365 15000018
Daniel Chretien Gaffer n/a 268 15000019
Paolo Leurini Gaffer n/a 268 15000020
Yuji Wada Gaffer (Japan) 268 15000021
Antonio Leurini Electrician n/a 450 15000022
Antonio D'Arienzo Electrician n/a 450 15000023
Fabrizio Coppo Electrician n/a 450 15000024
Yasushi Masuda Electrician (Japan) 450 15000025
Norito Matsumoto Electrician (Japan) 450 15000026
Michiaki Kamochi Electrician (Japan) 450 15000027
Yasuhiro Ishiguro Electrician (Japan) 450 15000028
Tsuyoshi Kage Electrician (Japan) 450 15000029
Koichi Tatebe Electrician (Japan) 450 15000030
Taro Kawauchi Electrician (Japan) 450 15000031
Taku Mitamura Electrician (Japan) 450 15000032
Takuro Kase Electrician (Japan) 450 15000033
Takumi Hirai Electrician (Japan) 450 15000034
Norihiro Mori Electrician (Japan) 450 15000035
Akira Watanabe Electrician (Japan) 450 15000036
Christian Fluet Production Accountant n/a 282 16000001
Marco Mattei Production Accountant n/a 282 16000002
Katsumi Furuhashi Production Accountant (Japan) 282 16000003
Antonia Tammaro Accountant Payroll 120802 16000004
Dominic Stubbs Accountant (Rhombus Media Inc.) 120802 16000005
Sandie Bornstein Accountant (Rhombus Media Inc.) 120802 16000006
Claudio Zampetti Accountant Corporate Accounting(Fandango S.R.L.) 120802 16000007
Darlene Milley Production Insurance Insurance Services 120949 16000008
Satoko Matsui Assistant Production Accountant (Japan) 120902 16000009
Chris Bell Business Affairs Business Affairs Coordinator(Rhombus Media Inc.) 120792 18000001
Bryan Friedman Business Affairs Business Affairs Coordinator(Rhombus Media Inc.) 120792 18000002
Akiko Inoue Business Affairs (T.Y. Limited, Inc.) 120792 18000003
Austin Wong Legal Counsel Production Attorney 120913 18000004
Guendalina Ponti Legal Counsel Production Attorney 120913 18000005
Jim Russell Legal Services n/a 120857 18000006
Stephen Saltzman Legal Services n/a 120857 18000007
Angelo Ragusa Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Hiroshi Kuze Stunt Coordinator (Japan) 120804 19000002
Kimio Yamada Stunt Coordinator (Japan) 120804 19000003
Blake Crawford Stunt Double Hervé Double(Japanese Second Unit) 120980 19000004
Gabriele Ragusa Stunt Double Hervé Stunt Double(Italian Second Unit) 120980 19000005
Kazuyuki Okayama Stunts (Japan) 240 19000006
Koji Fukae Stunts (Japan) 240 19000007
Yoshiaki Ieki Stunts (Japan) 240 19000008
Yusaku Kawase Stunts (Japan) 240 19000009
Mamoru Tanimoto Stunts (Japan) 240 19000010
Angelo Ragusa Animal Trainer Horse Master 120962 20000001
Hideyuki Kawamura Animal Trainer Horse Coordinator(Japan) 120962 20000002
Shinobu Deguchi Animal Trainer (Japan) 120962 20000003
Shinobu Deguchi Animal Trainer Bird Trainer(Japan) 120962 20000004
Nikolay Agdonov Animal Trainer Horse Master(Russian Second Unit) 120962 20000005
Mitsunori Tanaka Animal Services Horse Coordinator(Japan) 121036 20000006
Francesco Carone Animal Services Horse Groomer(Italian Second Unit) 121036 20000007
Sebastiano Pino Animal Services Horse Groomer(Italian Second Unit) 121036 20000008
Gabriele Ragusa Animal Wrangler (Italian Second Unit) 120863 20000009
Jun Nakamura Animal Supplier Animal Transporter(Japan) 121133 20000010
Luigi Sergianni Construction Manager n/a 120983 21000001
Roberto Ricci Construction Set Constructor 120900 21000002
Kazuharu Tsuboi Construction Construction Captain(Japan) 120900 21000003
Gianluca Rosetta Craft Service Craft Assistant 120903 22000001
Daniele Virgulto Craft Service Craft Assistant 120903 22000002
Massimo Trapani Craft Service Craft Assistant 120903 22000003
Cristina Leurini Catering Clic Catering Manager 120954 22000004
Monica Leurini Catering Chief Caterer 120954 22000005
Fabrizio De Angelis Catering Chef 120954 22000006
Barbara Ferrara Catering Chef Assistant 120954 22000007
Manolo Leonibus Catering Chef Assistant 120954 22000008
Angelo Scalia Catering Kitchen Technician 120954 22000009
Kazunari Takeuchi Catering Catering Coordinator(Japan) 120954 22000010
Yoshiko Hondo Catering Caterer(Japan) 120954 22000011
Stephane Landry Visual Effects Supervisor Digital Visual Effects Supervisor 249 23000001
Pierre Guerin Visual Effects Supervisor DI Engineering Supervisor(Citelab/Global Vision) 249 23000002
Shuichi Kishiura Special Effects Supervisor (Japan) 545 23000003
Alain Roy Visual Effects Producer Digital Visual Effects Producer(Studio Ex-Centris) 243 23000004
Élise Voyer Visual Effects Digital Visual Effects Project Manager(Studio Ex-Centris) 419 23000005
Franco Galiano Special Effects (MAG) 168 23000006
Chuji Shimajiri Special Effects (Japan) 168 23000007
Jean-Francois Aubin Special Effects Snow Effects(Japan) 168 23000008
Narumi Tsuzaki Special Effects Snow Effects(Japan) 168 23000009
Tsuneo Koumi Special Effects Snow Effects(Japan) 168 23000010
Paolo Galiano Special Effects Assistant n/a 514 23000011
Tiberio Angeloni Special Effects Assistant n/a 514 23000012
Nicolas Gauthier Titles and Opticals Digital Opticals and Titles(Citelab/Global Vision) 121075 23000013
Denis Dulude Titles Titles Design(Studio Ex-Centris) 120825 23000014
Renaud Paradis Software Engineer Network System Administrator(Studio Ex-Centris) 121071 23000015
Davis Goodman Software Engineer Network System Administrator(Studio Ex-Centris) 121071 23000016
Guillaume Marin-Lafond Rotoscope Animator Assistant & Rotoscopy(Studio Ex-Centris) 121082 23000017
Christian Rittener Modelmaker Models,Texture & Lighting(Studio Ex-Centris) 120919 23000018
Martin Desrochers Modelmaker Models,Texture & Lighting(Studio Ex-Centris) 120919 23000019
Mathieu Raynault Matte Painter Digital Matte Painter(Studio Ex-Centris) 120959 23000020
Rene Morel Matte Painter Digital Matte Painter(Studio Ex-Centris) 120959 23000021
Patrick Bergeron Digital Effects Artist Digital Compositing Artist(Studio Ex-Centris) 120960 23000022
Etienne Daigle Digital Effects Artist Compositing Artist(Studio Ex-Centris) 120960 23000023
Mathieu Jolicoeur Digital Effects Artist Compositing Artist(Studio Ex-Centris) 120960 23000024
Nathalie Tremblay Digital Effects Artist Compositing Artist(Studio Ex-Centris) 120960 23000025
Muriel Tiberghien Animator Animation & Animatics(Studio Ex-Centris) 483 23000026
Muriel Tiberghien 3-D Artist (Studio Ex-Centris) 120965 23000027
Christian Rittener 3-D Artist (Studio Ex-Centris) 120965 23000028
Martin Desrochers 3-D Artist (Studio Ex-Centris) 120965 23000029
Patrick Gentilezza Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Danilo Zera Assistant Property Master n/a 120969 24000002
Giovanni Nucera Assistant Props n/a 120904 24000003
Aki Murai Assistant Props (Japan) 120904 24000004
Denis Hamel Property Master n/a 120805 24000005
Luciano Magagnini Property Master n/a 120805 24000006
Yuzuru Sakai Property Master (Japan) 120805 24000007
Massimiliano Corte Props Standby Props(Italian Second Unit) 120817 24000008
Valentin Chikov Props Props/Sleigh(Russian Second Unit) 120817 24000009
Yan Turgeon Assistant (to Mr. Girard) 120820 25000001
Raffaella Giulio Assistant (to Mr. Debin) 120820 25000002
Francesca Birri Assistant (to Ms. Braemer) 120820 25000003
Izumi Ohtomi Assistant (to Mr. Girard) 120820 25000004
Nozomi Assistant (to Mr. Debin) 120820 25000005
Hugh Probyn Assistant (to Niv Fichman) 120820 25000006
Sonia Ferri Assistant (to Mr. Procacci) 120820 25000007
Claudio Bellincampi Production Assistant Set Production Assistant 275 25000008
Gabriele Colecchia Production Assistant n/a 275 25000009
Nathalie Baldascini Production Assistant Foreign Cast & Crew Production Assistant 275 25000010
Ichiro Yamamoto Production Assistant (Japan) 275 25000011
Yoshiaki Kamonji Production Assistant (Japan) 275 25000012
Kodai Hanayama Production Assistant (Japan) 275 25000013
Rebecca Whitcomb Production Assistant (Bilingual) 275 25000014
Haruka Tsutsui Production Assistant (Bilingual) 275 25000015
Sadami Fan Production Assistant (Bilingual) 275 25000016
Alessandro Pantano Production Assistant n/a 275 25000017
Naomi Fujino Production Assistant (Japanese Second Unit) 275 25000018
Daisuke Fukugawa Production Assistant Location Production Assistant(Japanese Second Unit) 275 25000019
Mon Takada Production Assistant (Russian Second Unit) 275 25000020
Mohamed Wahab Production Assistant (Egyptian Second Unit) 275 25000021
Hazem Shoeib Production Assistant (Egyptian Second Unit) 275 25000022
Massimo Orlandi Transportation Captain n/a 272 25000023
Fabio Mancini Transportation Coordinator n/a 271 25000024
Marco Cimitan Stand-In n/a 121015 25000025
Elisa Larcher Stand-In n/a 121015 25000026
Della Spalliera Stand-In n/a 121015 25000027
Takao Kawashima Set Production Assistant (Japan) 371 25000028
Hitoshi Abe Set Production Assistant (Japan) 371 25000029
Shinichi Kato Set Production Assistant (Japan) 371 25000030
Takanori Muto Set Production Assistant (Japan) 371 25000031
Toshiki Shinbo Set Production Assistant (Japan) 371 25000032
Takao Sakamoto Set Production Assistant (Japan) 371 25000033
Mario Janelle Second Unit Director n/a 412 25000034
Soela Melaranci Production Secretary n/a 367 25000035
Marco Giacometti Production Secretary n/a 367 25000036
Chantal Neveu Production Secretary (to Mr. Girard) 367 25000037
Gianni Luciani Production Facilities 120824 25000038
Noriko Ishida Production Production Intern(Japan) 120824 25000039
Takeshi Yokooka Production Production Intern(Japan) 120824 25000040
Mayumi Furukawa Production Production Intern(Japan) 120824 25000041
Mariko Maruyama Production Production Intern(Japan) 120824 25000042
Toru Tanaka Production Production Intern(Japan) 120824 25000043
Luciano Parisi Office Runner Runner 120988 25000044
Shaker Beshir Office Runner Runner(Egyptian Second Unit) 120988 25000045
Mahmoud Nasr Office Runner Runner(Egyptian Second Unit) 120988 25000046
Mostaga Azmy Office Runner Runner(Egyptian Second Unit) 120988 25000047
Patrizia Punzo Medic Nurse(Italy) 120966 25000048
Gianluca Cardillo Driver (for Mr. Girard) 273 25000049
Stefano Antonelli Driver (for Mr. Pitt) 273 25000050
Marco Ganino Driver (for Mr. Molina) 273 25000051
Pietro Giordani Driver (fFor Ms. Knightley) 273 25000052
Massimo Rana Driver n/a 273 25000053
Nando Ginnanneschi Driver n/a 273 25000054
Fabrizio Leone Driver n/a 273 25000055
Mario Biase Driver n/a 273 25000056
Fabrizio Mancini Driver n/a 273 25000057
Federico Pitotti Driver n/a 273 25000058
Gianni Luciani Driver n/a 273 25000059
Fabio Giovannangelo Driver n/a 273 25000060
Claudio De Simone Driver n/a 273 25000061
Giovanni Moltoni Driver n/a 273 25000062
Ivano Moltoni Driver (Original Unit: Idaho) 273 25000063
Angelo Sereni Driver n/a 273 25000064
Roberto Bevini Driver n/a 273 25000065
Franco Iannone Driver n/a 273 25000066
Stefano Rosati Driver n/a 273 25000067
Giovanni Angeletti Driver n/a 273 25000068
Aniello Guarnieri Driver n/a 273 25000069
Tonino Quaranta Driver n/a 273 25000070
Stefano Ciammetti Driver n/a 273 25000071
Angelo Marchesani Driver n/a 273 25000072
Andrea Sassaroli Driver n/a 273 25000073
Angelo Scalia Driver n/a 273 25000074
Joetaro Kitamura Driver (for Mr. Pitt) 273 25000075
Takahiro Taketomi Driver (Japanese Second Unit) 273 25000076
Masamitsu Tabata Driver (Japanese Second Unit) 273 25000077
Motoki Ichikura Driver (Japanese Second Unit) 273 25000078
Eugenio Petouchoff Driver (Italian Second Unit) 273 25000079
Valter Di Francesco Driver (Italian Second Unit) 273 25000080
Fabrizio Mosca Driver (Italian Second Unit) 273 25000081
Anatoliy Tyushkevich Driver (Russian Second Unit) 273 25000082
Michael Golovinov Driver (Russian Second Unit) 273 25000083
Nino Cirulli Coordinator Minors Coordinator 528 25000084
Brian Kobo Coordinator Prop Coordinator(Japan) 528 25000085
Kiyomi Miyata Coordinator Food Coordinator(Japan) 528 25000086
Hironori Terashima Coordinator Business Coordinator(Asmik Ace Entertainment, Inc.) 528 25000087
Yasuyuki Iwanami Coordinator Business Coordinator(Asmik Ace Entertainment, Inc.) 528 25000088
Joe Ikeda Coordinator Business Coordinator(Asmik Ace Entertainment, Inc.) 528 25000089
Masayuki Sano Coordinator Business Coordinator(Asmik Ace Entertainment, Inc) 528 25000090
Marco Landolfi Cashier n/a 121079 25000091
Flavio De Simone Cashier n/a 121079 25000092
Tatiana Caratelli Cashier n/a 121079 25000093
Giuseppe Cancellara Other Blacksmith 120795 26000001
Vito Morea Other Crowd Marshall 120795 26000002
Itsuzan Osawa Other Calligrapher(Japan) 120795 26000003
Peter Kaser Other Cortina Contact(Italian Second Unit) 120795 26000004
Joseph Geminale Other Courmayeur/Tiglieto Contact(Italian Second Unit) 120795 26000005
Mariano Manna Other Ronin(Italian Second Unit) 120795 26000006
Andrea Rezza Other Ronin(Italian Second Unit) 120795 26000007
Nikita Bencharov Other Owner of Khujir Village(Russian Second Unit) 120795 26000008
Paul Gagnon Other Client Services(Citelab/Global Vision) 120795 26000009
Hiroshi Tsuyuri Publicity Publicist(for Japanese media) 120789 29000001
Megumi Kubota Publicity Publicist(for Japanese media) 120789 29000002
Shinshu Eizosha Publicity EPK Crew 120789 29000003
Michael Singer Publicity Publicist(Japan) 120789 29000004
Jackie Page Publicity Publicist 120789 29000005
Daniela Staffa Publicity Publicist(Fandango S.R.L.) 120789 29000006
Masako Tsukahara Unit Publicist (Japan) 231 29000007
Synopsis
In the mid 19th century, a silkworm merchant travels from France to Japan to locate silkworm eggs that are uncontaminated by the epidemic that threatens Europe's silk supply. The merchant falls in love with the occidental concubine of a Japanese baron, though he has a loyal and doting wife awaiting his return.