Shall We Dance? (2004)

Shall We Dance?
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 46mins.
Genres Adaptation, Comedy, Romance, Romantic Comedy, Remake
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Richard Gere Actor John Clark 1 1000001
Jennifer Lopez Actor Paulina 1 1000002
Lisa Walter Actor Bobbie 1 1000003
Stanley Tucci Actor Link 1 1000004
Susan Sarandon Actor Beverly Clark 1 1000005
Bobby Cannavale Actor Chic 1 1000006
Nick Cannon Actor Scott 1 1000007
Richard Jenkins Actor Devine 1 1000008
Anita Gillette Actor Miss Mitzi 1 1000009
Omar Miller Actor Vern 1 1000010
Ja Rule Actor Performer 1 1000011
Tamara Hope Actor Jenna Clark 1 1000012
Stark Sands Actor Evan Clark 1 1000013
Pierre Allaire Actor Paulina's Student 1 1000014
Onalee Ames Actor Diane 1 1000015
Mairi Babb Actor Patty 1 1000016
Alison Black Actor Backstage 'De-Tanner' 1 1000017
Sandra Caldwell Actor Elise 1 1000018
Ann Clements Actor Female Commuter 1 1000019
Driton Dovolani Actor Slick Willy 1 1000020
Brian Drader Actor Competitor in Parking Lot 1 1000021
Francesco Flumiani Actor Young Male Teacher 1 1000022
Jean Genereux Actor Smarmy Old Man 1 1000023
Matt Gordon Actor Frank 1 1000024
Barre Hall Actor Silver Fox 1 1000025
Geri Hall Actor Bemused Co-Worker 1 1000026
Mya Actor Vern's Fiance 1 1000027
Ja Rule Actor Hip Hop Bar Performer 1 1000028
Holly Johnson Actor Chic's Cute Dance Partner 1 1000029
Kim Kindrick Actor Office Girl 1 1000030
Daphne Korol Actor Daphne 1 1000031
Nicholas Kosovich Actor Winking Dancer's Partner 1 1000032
Vyacheslav Kryklyvyy Actor Paulina's Blackpool Partner-Present 1 1000033
Sarah LaFleur Actor Carolyn 1 1000034
Chantelle Leonardo Actor Christie 1 1000035
Diana Marquis Actor Tanya 1 1000036
Gary McDonald Actor Paulina's Blackpool Partner-Flashback 1 1000037
Sean O'Brian Actor Parking Attendant 1 1000038
John O'Connell Actor Judge 1 1000039
Beatriz Pizano Actor Paulina's Mother 1 1000040
Diana Salvatore Actor Tina 1 1000041
James Sermons Actor Chic's Young Man 1 1000042
Karina Smirnoff Actor Link's Pouty Dance Partner 1 1000043
Candace Smith Actor Betsy 1 1000044
David Sparrow Actor Louis 1 1000045
Caitlynn Taczynski Actor Young Paulina 1 1000046
Brian Torner Actor Paulina's Student 1 1000047
Denis Tremblay Actor Paulina's Student 1 1000048
Gio Tropeano Actor D.J. 1 1000049
Keti Virshilas Actor Perky Girl 1 1000050
Steve Martin Actor Emcee 1 1000051
Deborah Yates Actor Winking Dancer 1 1000052
Peter Chelsom Director n/a 2 2000001
Simon Fields Producer n/a 3 3000001
Julie Goldstein Executive Producer n/a 174 3000002
Bob Weinstein Executive Producer n/a 174 3000003
Harvey Weinstein Executive Producer n/a 174 3000004
Mari Winkler-Ioffreda Co-Producer n/a 170 3000005
Jennifer Berman Co-Executive Producer n/a 185 3000006
Amy Israel Co-Executive Producer n/a 185 3000007
Rachel Hudgins Associate Producer n/a 171 3000008
Audrey Wells Writer n/a 120782 4000002
Masayuki Suo Writer (Based on the Altamira Pictures Film "Shall We Dance?") 120782 4000003
Audrey Wells Screenplay n/a 120778 4000004
Demetra Diamantopoulos Production Supervisor n/a 307 5000001
Lyn Lucibello Production Manager Unit Production Manager 305 5000002
Mari Winkler-Ioffreda Production Manager Unit Production Manager 305 5000003
Don Julien Assistant Director n/a 163 5000004
Martin Walters Assistant Director n/a 163 5000005
Simon Board Assistant Director n/a 163 5000006
Leslie Mikol Assistant Director n/a 163 5000007
Melody Moses Assistant Director n/a 163 5000008
Richard Duffy Assistant Director n/a 163 5000009
Robert Hackl Post-Production Supervisor Postproduction Supervisor 120796 5000010
Patrick Breen Location Manager n/a 193 5000011
Louise O'Brien-Moran Location Manager n/a 193 5000012
Susanna David Script Supervisor n/a 191 5000013
Linda Shamest Rosman Post-Production Post Production Delivery 120945 5000014
John De Simone Production Coordinator n/a 162 5000015
Pat McCarthy Production Coordinator n/a 162 5000016
Nathan Fields Location Assistant n/a 120947 5000017
Michael Simkin Location Assistant n/a 120947 5000018
Mike Peleshok DGA Trainee DGC Trainee 120878 5000019
Lee Cotton Assistant Production Coordinator n/a 192 5000020
Karen Doble Assistant Production Coordinator n/a 192 5000021
Cathie Edgar Assistant Location Manager n/a 194 5000022
Ryan Potvin Assistant Location Manager n/a 194 5000023
John de Borman Director of Photography n/a 120780 6000001
Gerrit Dangremond Camera Operator n/a 239 6000002
Joachim Martin Camera Operator n/a 239 6000003
Peter Rosenfeld Steadicam Operator n/a 232 6000004
Peter Rosenfeld Camera n/a 120798 6000005
Mark Cyre Assistant Camera First Assistant A Camera 233 6000006
Noel Verhoog Assistant Camera First Assistant B Camera 233 6000007
Neil Trafford Assistant Camera Second Assistant A Camera 233 6000008
David James Photography Still Photographer 120835 6000009
Dan Quesnel Loader n/a 120956 6000010
Mike Stanwick Color Timer n/a 120921 6000011
Michael Carr Camera Assistant Second Assistant B Camera 120867 6000012
Charles Ireland Editor n/a 172 7000001
Robert Leighton Editor n/a 172 7000002
Scott Richter Editor Additional Editor 172 7000003
Gary Fluxgold Avid Editor Avid Assistant Editor 120898 7000004
Michael Cook Dialogue Editor n/a 204 7000005
Bob Goold Dialogue Editor n/a 204 7000006
Gary Burritt Negative Cutter n/a 556 7000007
Corinne Villa Assistant Editor n/a 203 7000008
Stefanie Wiseman Assistant Editor Film First Assistant Editor 203 7000009
Russell Langille Assistant Editor Film Assistant Editor 203 7000010
Sonja Obljubek Assistant Editor Film Assistant Editor 203 7000011
Gabriel Yared Music n/a 120781 8000001
John Altman Music n/a 120781 8000002
Robert Bertola Music ProTools Playback Operator 120781 8000003
John Altman Music Arranger Music Arranger and Adapter 121019 8000004
Nick Ingman Music Conductor n/a 120818 8000005
Tamar Chammou Music Coordinator n/a 206 8000006
Rachel Levy Music Coordinator n/a 206 8000007
Allan Jenkins Music Editor n/a 214 8000008
Tony Lewis Music Editor n/a 214 8000009
Kirsty Whalley Music Editor n/a 214 8000010
Paul Rabjohns Music Editor Supervising Music Editor 214 8000011
Peter Cobbin Music Engineer n/a 120837 8000012
James Collins Music Engineer n/a 120837 8000013
John Richards Music Engineer n/a 120837 8000014
Randy Spendlove Music Producer Executive Music Producer 323 8000015
Randy Spendlove Music Supervisor n/a 120872 8000016
Jonathan Rees Original Music Orchestra Leader 120838 8000017
Gavyn Wright Original Music Orchestra Leader 120838 8000018
Isobel Griffiths Original Music Orchestra Contractor 120838 8000019
John Altman Original Music Orchestrations 120838 8000020
Jeff Atmajian Music Orchestrations 120781 8000021
David Arch Soloist Solo Piano 121021 8000022
Chris Cawte Soloist Solo Guitar 121021 8000023
Paul Clarvis Soloist Solo Percussion 121021 8000024
Eddie Hession Soloist Solo Accordian 121021 8000025
Eddie Hession Soloist Solo Bandoneon 121021 8000026
Caroline Hanania Production Designer n/a 164 9000001
Tony Barracca Set Decorator n/a 165 9000002
Cal Loucks Set Decorator n/a 165 9000003
Sue Chan Art Director n/a 183 9000004
Gary Baugh Art Director n/a 183 9000005
Rudy Braun Set Designer n/a 202 9000006
Rejean Labrie Set Designer n/a 202 9000007
Carlos Caneca Set Dresser On Set Dresser 197 9000008
Rob McEune Scenic Artist n/a 745 9000009
Charles Sharun Scenic Artist Assistant Key Scenic 745 9000010
Sarah Furgale Painter Head Painter 200 9000011
Larry Van Went Painter Head Painter 200 9000012
Jeff Melvin Dresser Lead Dresser 120967 9000013
Elizabeth Moran Art Department Coordinator n/a 195 9000014
Richard Hicks Casting Director n/a 157 10000001
Ross Clydesdale Casting n/a 179 10000002
John Rait Casting Associate Canadian Casting Associate(Canada) 160 10000003
Mark Scott Casting Associate n/a 160 10000004
Elisa Gil-Osorio Casting Assistant n/a 177 10000005
Susan Sherman Extras Casting n/a 120851 10000006
Lori Stefaniuk Extras Casting n/a 120851 10000007
Patricia Kress Extras Casting Assistant n/a 120970 10000008
Leigh French Voice Casting ADR Voice Casting 189 10000009
Linda Borgeson Executive in Charge of Production Executive in Charge of Post Production 118217 11000001
Jane Evans Executive in Charge of Production Executive in Charge of Physical Production 118217 11000002
Meryl Poster Studio Executive n/a 120875 11000003
Julie Goldstein Studio Executive n/a 120875 11000004
Jennifer Berman Studio Executive n/a 120875 11000005
Bob Osher Studio Executive n/a 120875 11000006
Dianne Domaratzki Liaison Dance Crew Liaison 121064 12000001
Christine Bieselin Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Marina Ray Assistant Costume Designer n/a 252 13000002
Sophie Carbonell Costume Designer n/a 169 13000003
Sophie Rakoff Costume Designer n/a 169 13000004
Pat Hanley-Cumming Costume Supervisor Set Costume Supervisor 120895 13000005
Eileen McCahill Costume Supervisor n/a 120895 13000006
Linda Petty Costume Supervisor n/a 120895 13000007
Tommy Boyer Costumer Costumer for Mr. Gere 120880 13000008
Mitzi Haralson Costumer Costumer for Ms. Lopez 120880 13000009
Lyndell Quiyou Hair Hair Design for Mr. Gere 120794 13000010
David Beecroft Hair Stylist n/a 120799 13000011
Sandy Sokolowski Hair Stylist Hairstylist For Ms. Sarandon 120799 13000012
Melissa Yonkey Hair Stylist Hairstylist for Ms. Lopez 120799 13000013
Lydia Pensa Hair Stylist First Assistant Hairstylist 120799 13000014
Patricia Keighran Makeup First Assistant Makeup Artist 353 13000015
Margot Boccia Makeup Artist Makeup Artist for Ms. Lopez 120801 13000016
Marilyn Carbone Makeup Artist Makeup Artist for Ms. Sarandon 120801 13000017
Luann Claps Makeup Artist Makeup Artist for Mr. Gere 120801 13000018
Christine Hart Makeup Artist n/a 120801 13000019
Rick Canelli ADR ADR Recordist 120912 14000001
Craig Dellinger ADR Editor n/a 220 14000002
Weldon Brown ADR Mixer n/a 227 14000003
Thomas O'Connell ADR Mixer n/a 227 14000004
Paul Clay ADR Supervisor n/a 219 14000005
Matthew Colleran Audio Mixer Mix Technician 120812 14000006
Moshe Saadon Boom Operator n/a 215 14000007
John Cucci Foley Artist n/a 223 14000008
Dan O'Connell Foley Artist n/a 223 14000009
James Ashwell Foley Mixer n/a 224 14000010
Patrick Cyccone Rerecording Mixer n/a 120856 14000011
Michael Keller Rerecording Mixer n/a 120856 14000012
Bryan Pennington Sound Dolby Sound Consultant 120816 14000013
Jason England Sound Effects Editor n/a 327 14000014
Patrick O'Sullivan Sound Effects Editor n/a 327 14000015
Greg Stacy Sound Effects Editor n/a 327 14000016
Robert Scherer Sound Mixer Production Sound Mixer 230 14000017
Paul Clay Sound Supervisor n/a 120883 14000018
John Gilmore Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
J Craig Key Rigging Grip n/a 120946 15000002
Christopher Dean Key Grip n/a 263 15000003
Charles Jimenez Key Grip n/a 263 15000004
Bill Mills Grip Lead Grip 365 15000005
Terry Thiessen Grip n/a 365 15000006
Roger Wiebe Grip n/a 365 15000007
Hugh Young Generator Operator n/a 363 15000008
James Miller Gaffer n/a 268 15000009
John Durica Electrician n/a 450 15000010
Joao Holowka Electrician Lead Electric 450 15000011
Mark Motoch Electrician n/a 450 15000012
Phil Lanthier Dolly Grip n/a 264 15000013
Robert McRae Chief Lighting Technician n/a 357 15000014
Jack Bourdon Cable Operator Cable Puller 120964 15000015
Christopher Gower Best Boy Grip n/a 265 15000016
Bob Harper Best Boy Grip Best Boy Rigging Grip 265 15000017
Douglas Reid Best Boy Electric n/a 259 15000018
Rob Rowan Best Boy Best Boy Rigging Electric 120885 15000019
Roland Heap Assistant Engineer n/a 120997 15000020
Richard Lancaster Assistant Engineer n/a 120997 15000021
George Renwick Assistant Engineer n/a 120997 15000022
Mirek Stiles Assistant Engineer n/a 120997 15000023
John Gaskin Production Accountant n/a 282 16000001
Gerry Alfonso Accountant Payroll Accountant 120802 16000002
Don Mink Post-Production Accountant Postproduction Accountant 120979 16000003
Elizabeth Speckman Post-Production Accountant Postproduction Accountant 120979 16000004
Rebecca Gray Assistant Accountant Additional First Assistant Accountant 120950 16000005
Brian Turley Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Ross Ikeda Assistant Accountant n/a 120950 16000007
John O'Connell Choreographer n/a 120803 17000001
Scylla Abarientos Choreographer Dancer 120803 17000002
Tracey Armstrong Choreographer Dancer 120803 17000003
Rui Arruda Choreographer Dancer 120803 17000004
Christian Arseneault Choreographer Dancer 120803 17000005
Jennifer Athayde Choreographer Dancer 120803 17000006
Lisa Auguste Choreographer Dancer 120803 17000007
Ron Bedeau Choreographer Dancer 120803 17000008
Ivan Berkovich Choreographer Dancer 120803 17000009
Marie Bolduc Choreographer Dancer 120803 17000010
Robyn Braha Choreographer Dancer 120803 17000011
Ashley Carruthers Choreographer Dancer 120803 17000012
Susana Castillo Choreographer Dancer 120803 17000013
Cecilia Chang Choreographer Dancer 120803 17000014
Valerie Chartier Choreographer Dancer 120803 17000015
Shanna Cipressi Choreographer Dancer 120803 17000016
Sofia Constanini Choreographer Dancer 120803 17000017
Ricardo Coreas Choreographer Dancer 120803 17000018
Cesar Corrales Choreographer Dancer 120803 17000019
Corrie Daniel Choreographer Dancer 120803 17000020
Danny Davalos Choreographer Dancer 120803 17000021
Marco De La Cruz Choreographer Dancer 120803 17000022
Niki Delecia Choreographer Dancer 120803 17000023
Yohandy Diaz Choreographer Dancer 120803 17000024
Dmitri Dorgoselets Choreographer Dancer 120803 17000025
Alain Doucet Choreographer Dancer 120803 17000026
Felipe Droguett Choreographer Dancer 120803 17000027
Lisa Durupt Choreographer Dancer 120803 17000028
Ben Ermis Choreographer Dancer 120803 17000029
Shalene Ermis Choreographer Dancer 120803 17000030
Isabelle Farand Choreographer Dancer 120803 17000031
Sharon Ferguson Choreographer Dancer 120803 17000032
Rebecca Frohlinger Choreographer Dancer 120803 17000033
Miguel Garrido Choreographer Dancer 120803 17000034
Alea Goodmanson Choreographer Dancer 120803 17000035
Jason Grenville Choreographer Dancer 120803 17000036
Khristen Hamilton Choreographer Dancer 120803 17000037
David Huang Choreographer Dancer 120803 17000038
Faye Hung Choreographer Dancer 120803 17000039
Dmitry Ilyushenov Choreographer Dancer 120803 17000040
Stephane Jacques Choreographer Dancer 120803 17000041
Lynn Jolicoeuer Choreographer Dancer 120803 17000042
Anik Jolicoeur Choreographer Dancer 120803 17000043
Charlotte Jorgensen Choreographer Dancer 120803 17000044
Kirsten Kelly Choreographer Dancer 120803 17000045
Dominic Lacroix Choreographer Dancer 120803 17000046
Francis LaFreniere Choreographer Dancer 120803 17000047
Vanessa Lawson Choreographer Dancer 120803 17000048
Stephanie Leong Choreographer Dancer 120803 17000049
Josee Lepine Choreographer Dancer 120803 17000050
Ron Levitt Choreographer Dancer 120803 17000051
Conant Liu Choreographer Dancer 120803 17000052
Susan Luu Choreographer Dancer 120803 17000053
Shannon Mahussier Choreographer Dancer 120803 17000054
Stephanie Manchulenko Choreographer Dancer 120803 17000055
John Marasigan Choreographer Dancer 120803 17000056
Ronald Martinez Choreographer Dancer 120803 17000057
Kaylee Maslowsky Choreographer Dancer 120803 17000058
Kojo Mayne Choreographer Dancer 120803 17000059
Gary McIntyre Choreographer Dancer 120803 17000060
Lisa McIntyre Choreographer Dancer 120803 17000061
Tony Meredith Choreographer Dancer 120803 17000062
Jean Messier Choreographer Dancer 120803 17000063
Dawn Mickelow Choreographer Dancer 120803 17000064
Christian Millette Choreographer Dancer 120803 17000065
Jean Milot Choreographer Dancer 120803 17000066
Michael Mitsui Choreographer Dancer 120803 17000067
Angela Mostovoy Choreographer Dancer 120803 17000068
Vadim Mostovoy Choreographer Dancer 120803 17000069
Margaret Motyka Choreographer Dancer 120803 17000070
Ted Motyka Choreographer Dancer 120803 17000071
Sarah Murphy-Dyson Choreographer Dancer 120803 17000072
Dale Neale Choreographer Dancer 120803 17000073
Martin Nietrzeba Choreographer Dancer 120803 17000074
Luba Nikolayev Choreographer Dancer 120803 17000075
Melissa Panton Choreographer Dancer 120803 17000076
Justin Pike Choreographer Dancer 120803 17000077
Robert Pili Choreographer Dancer 120803 17000078
Brian Pong-Mensah Choreographer Dancer 120803 17000079
Claudia Primeau Choreographer Dancer 120803 17000080
Vanessa Primeau Choreographer Dancer 120803 17000081
Ozana Quesada Choreographer Dancer 120803 17000082
Caridad Quesdada Choreographer Dancer 120803 17000083
Danny Quilliame Choreographer Dancer 120803 17000084
Kimberley Rampersad Choreographer Dancer 120803 17000085
Allison Riley Choreographer Dancer 120803 17000086
Jacqueline Rios Choreographer Dancer 120803 17000087
Delphine Romaire Choreographer Dancer 120803 17000088
Daisy Rosales Choreographer Dancer 120803 17000089
Angela Ryu Choreographer Dancer 120803 17000090
Young Ryu Choreographer Dancer 120803 17000091
Oscar Sanchez Choreographer Dancer 120803 17000092
Ron Santos Choreographer Dancer 120803 17000093
Clara Shih Choreographer Dancer 120803 17000094
Serhiy Shvetsov Choreographer Dancer 120803 17000095
CindyMarie Small Choreographer Dancer 120803 17000096
Stephanie Sousa Choreographer Dancer 120803 17000097
Jason Tabachnicov Choreographer Dancer 120803 17000098
Christine Thibault Choreographer Dancer 120803 17000099
Katya Trubina Choreographer Dancer 120803 17000100
Alllan Walls Choreographer Dancer 120803 17000101
Kevin Williams Choreographer Dancer 120803 17000102
Cindy Winsor Choreographer Dancer 120803 17000103
Stephanie Wishart Choreographer Dancer 120803 17000104
Joann Fregalette Jansen Choreographer Choreography for Paulina's Party 120803 17000105
Fatima Robinson Choreographer Choreography for Hip-Hop Club 120803 17000106
Driton Dovolani Choreographer Dance Instructor 120803 17000107
Francesco Flumiani Choreographer Dance Instructor 120803 17000108
Dmitry Ilyushenov Choreographer Dance Instructor 120803 17000109
Holly Johnson Choreographer Dance Instructor 120803 17000110
Charlotte Jorgensen Choreographer Dance Instructor 120803 17000111
Vyacheslav Kryklyvyy Choreographer Dance Instructor 120803 17000112
Gary McDonald Choreographer Dance Instructor 120803 17000113
Karina Smirnoff Choreographer Dance Instructor 120803 17000114
Keti Virshilas Choreographer Dance Instructor 120803 17000115
Liz Curtis Choreographer Associate Choreographer 120803 17000116
Alllan Walls Choreographer Joanne Jansen's Assistant Choreographer 120803 17000117
Rosalind Lawton Legal Services Production Legal 120857 18000001
Michael Luisi Legal Services Production Legal 120857 18000002
Rick Skene Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Lisa Durupt Stunt Double n/a 120980 19000002
Chuck Robinson Stunts Stunt Rigger 240 19000003
Jim O'Donoghue Carpenter Supervisor Head Carpenter 529 21000001
Ming Yee Carpenter Location Head Carpenter 529 21000002
Phillip Tellez Construction Coordinator n/a 276 21000003
Carrie Arsenault Craft Service n/a 120903 22000001
Mark Gebel Special Effects Supervisor n/a 545 23000001
Bruce Strong Special Effects Supervisor n/a 545 23000002
Tim Harding Special Effects Coordinator n/a 241 23000003
Gary Barringer Graphic Designer n/a 120860 23000004
Jeffrey Poulis Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Tory Bellingham Property Master n/a 120805 24000002
Brad Good Property Master n/a 120805 24000003
Anne-Marie Ferney-Tellez Props Buyer n/a 120926 24000004
John Albanis Assistant Main Assistant to Mr. Chelsom 120820 25000001
Matthew Kosoy Assistant Assistant to Ms. Winkler-Ioffreda 120820 25000002
Tiana Rios Assistant Assistant to Ms. Lopez 120820 25000003
David Shaye Assistant Assistant to Mr. Fields 120820 25000004
Dan Marjanovich Transportation Captain n/a 272 25000005
Timothy Maxwell Transportation Coordinator n/a 271 25000006
Robert Tenaglia Transportation Coordinator n/a 271 25000007
Greg Martin Post-Production Assistant Post Production Assistant to Mr. Chelsom 120882 25000008
Joel Secter Set Production Assistant Set Assistant to Mr. Chelsom 371 25000009
Bill Summer Medic First Aid 120966 25000010
Garry Phaneuf Driver n/a 273 25000011
Karver Kaminsky Driver Ms. Sarandon's Driver 273 25000012
Ryan Kulbaba Driver Mr. Tucci's Driver 273 25000013
Greg Marlow Driver Mr. Gere's Driver 273 25000014
David Perich Driver Ms. Lopez's Driver 273 25000015
Jim Stevenson Driver Mr. Chelsom's Driver 273 25000016
Blair Scott Other LocPro Operator 120795 26000001
Cassandra Barbour Rights & Clearances Clearances by 120879 26000002
Milana Bodiroga Rights & Clearances Clearance Coordinator 120879 26000003
Laura Sevier Rights & Clearances Clearances by 120879 26000004
Wayne Glesby Security Security Captain 120951 26000005
Robert Izzard Security Security for Ms. Lopez 120951 26000006
Wayne Marr Security Security Captain 120951 26000007
Synopsis
Chicago lawyer John Clark knows his life is almost perfect. He loves his beautiful wife, he's built a successful career and raised two wonderful kids. And yet, the workday is always the same routine, the commute is a grind and the family's usually too busy to spend time together. Sometimes John wonders if this is all there is, until one evening on his way home from work he gets off his train and does the unthinkable. Without tellling a soul, he secretly begins taking dance lessons. Suddenly, John is thrust into a whole new world--of motion, music, camaraderie and passion. As this very serious man becomes literally light on his feet, his whole life, and marriage, transforms.