Miss Potter (2006)

Miss Potter
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 32mins.
Genres Drama, Period, Biopic
Keywords cgi, live-action, writing
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Renee Zellweger Actor Beatrix Potter 1 1000001
Ewan McGregor Actor Norman Warne 1 1000002
Emily Watson Actor Millie Warne 1 1000003
Perdita Weeks Actor Young Beatrix 1 1000004
Bill Paterson Actor Rupert Potter 1 1000005
Lloyd Owen Actor William Heelis 1 1000006
Richard Mulholland Actor Ashton Clifford 1 1000007
Barbara Flynn Actor Mrs. Potter 1 1000008
Matyelok Gibbs Actor Miss Wiggin 1 1000009
Anton Lesser Actor Harold Warne 1 1000010
David Bamber Actor Fruing Warne 1 1000011
Phyllida Law Actor Mrs. Warne 1 1000012
Patricia Kerrigan Actor Fiona 1 1000013
Lucy Boynton Actor Young Beatrix 1 1000014
Oliver Jenkins Actor Young Bertram 1 1000015
Justin McDonald Actor Young Heelis 1 1000016
Judith Barker Actor Hilda 1 1000017
Jennifer Castle Actor Jane 1 1000018
Christopher Middleton Actor Saunders 1 1000019
Lynn Farleigh Actor Lady Sybil 1 1000020
John Woodvine Actor Sir Nigel 1 1000021
Jane How Actor Lady Armitage 1 1000022
Geoffrey Beevers Actor Mr. Copperthwaite 1 1000023
Bridget McConnel Actor Lady Stokely 1 1000024
Joseph Grieves Actor Lionel Stokely 1 1000025
Clare Clifford Actor Mrs. Haddon-Bell 1 1000026
Andy McSorley Actor Harry Haddon-Bell 1 1000027
Sarah Crowden Actor Lady Clifford 1 1000028
Marc Finn Actor Mr. Cannon 1 1000029
Nicholas Hutchison Actor Robert Collings 1 1000030
Dominic Kemp Actor Auctioneer 1 1000031
Barry McCormick Actor Auction Bidder 1 1000032
Mike Burnside Actor George Brown 1 1000033
Avril Clark Actor Well Dressed Woman in Bookshop 1 1000034
Chris Noonan Director n/a 2 2000001
Mike Medavoy Producer n/a 3 3000001
David Kirschner Producer n/a 3 3000002
Corey Sienega Producer n/a 3 3000003
Arnold Messer Producer n/a 3 3000004
David Thwaites Producer n/a 3 3000005
Renee Zellweger Executive Producer n/a 174 3000006
Nigel Wooll Executive Producer n/a 174 3000007
Louis Phillips Executive Producer n/a 174 3000008
Steve Christian Executive Producer n/a 174 3000009
Harvey Weinstein Executive Producer n/a 174 3000010
Bob Weinstein Executive Producer n/a 174 3000011
Colin Vaines Executive Producer n/a 174 3000012
Richard Maltby Screenplay n/a 120778 4000001
Nigel Wooll Unit Production Manager n/a 182 5000001
Kevin Jenkins Unit Manager n/a 120832 5000002
David Campbell-Bell Unit Manager (Lake District) 120832 5000003
Simon Crook Production Manager (Isle of Man) 305 5000004
Guy Heeley Assistant Director n/a 163 5000005
Phil Booth Assistant Director n/a 163 5000006
George Walker Assistant Director (Scotland) 163 5000007
Vicky Marks Assistant Director n/a 163 5000008
Charlie Reed Assistant Director Co-Third Assistant Director 163 5000009
Tom Brewster Assistant Director n/a 163 5000010
Emma Zee Post-Production Supervisor n/a 120796 5000011
Martin Joy Location Manager n/a 193 5000012
Beverley Lamb Location Manager (Lake District) 193 5000013
Derek Yeaman Location Manager (Scotland) 193 5000014
Eddie Booth Location Manager (Isle of Man) 193 5000015
Sue Hills Script Supervisor n/a 191 5000016
Jason Ninness Post-Production Coordinator Prodution/Post-Production Coordinator(Phoenix Pictures) 120842 5000017
Alexandra Montgomery Post-Production Coordinator n/a 120842 5000018
Faye Stevens Post-Production Coordinator n/a 120842 5000019
Jay Warren Project Manager n/a 120994 5000020
Diane Chittell Production Coordinator n/a 162 5000021
Ben Barden Location Scout Location Finder 311 5000022
Julia Rounce Location Assistant Location Base Assistant(Isle of Man) 120947 5000023
Sue Bellarby Location Assistant (Lake District) 120947 5000024
David Ware Location Assistant (Lake District) 120947 5000025
Anji Oliver Assistant Production Coordinator n/a 192 5000026
Tom Crooke Assistant Location Manager n/a 194 5000027
Andrew Dunn Director of Photography n/a 120780 6000001
Alan Stewart Director of Photography n/a 120780 6000002
Gerry Vasbenter Camera Operator n/a 239 6000003
Gerry Vasbenter Steadicam Operator n/a 232 6000004
Malcom Huse Camera A Camera Grip 120798 6000005
Gary Smith Camera B Camera Grip 120798 6000006
Tim Battersby Camera Camera Focus 120798 6000007
Chris Warren Video Video Coordinator 120800 6000008
Zoe Whittaker Video Video Assistant 120800 6000009
Guy McCormack Video Video Trainee 120800 6000010
Alex Bailey Photography Stills Photographer 120835 6000011
Harry Bowers Loader A Camera Clapper Loader 120956 6000012
Sebastian Barraclough Loader B Camera Clapper Loader 120956 6000013
Jennie Paddon Loader Clapper / Loader 120956 6000014
Mark Milsome Focus Puller A Camera Focus Puller 332 6000015
Dermot Hickey Focus Puller B Camera Focus Puller 332 6000016
Clive Mackey Focus Puller B Camera Focus Puller 332 6000017
Paul Ensby Colorist Digital Intermediate Colourist 120920 6000018
Adrienne Hayward Camera Trainee n/a 120998 6000019
Robin Sales Editor n/a 172 7000001
Sarah Morton Dialogue Editor n/a 204 7000002
Jonathan Sales Assistant Editor n/a 203 7000003
Tony Stanton Music Music Copyists(Dakota Music) 120781 8000001
Rachel Portman Music n/a 120781 8000002
Benjamin Wallfisch Music Conductor n/a 120818 8000003
Hilary Skewes Music Contractor (at Buick Production) 121013 8000004
Emily Rogers Music Editor n/a 214 8000005
Chris Cozens Music Engineer Rachel Portman Auricle Operator 120837 8000006
Nick Wollage Music Engineer n/a 120837 8000007
Mat Bartram Music Engineer Assistant Engineer 120837 8000008
Nick Taylor Music Engineer Assistant Engineer 120837 8000009
Maggie Rodford Music Supervisor (for Air-Edel) 120872 8000010
Lucy Evans Music Supervisor (for Air-Edel) 120872 8000011
Nigel Westlake Original Music n/a 120838 8000012
Nigel Westlake Original Music Orchestrations 120838 8000013
Benjamin Wallfisch Original Music Orchestrations 120838 8000014
Rachel Portman Original Music Orchestrations 120838 8000015
Jeff Atmajian Original Music Orchestrations 120838 8000016
Maggie Rodford Score Mixing Score Producer(for Air-Edel) 120927 8000017
Nigel Westlake Song ("Let Me Teach You How To Dance") 120859 8000018
Richard Maltby Song ("Let Me Teach You How To Dance") 120859 8000019
Nigel Westlake Song ("When You Taught Me How To Dance") 120859 8000020
Mike Batt Song ("When You Taught Me How To Dance") 120859 8000021
Richard Maltby Song ("When You Taught Me How To Dance") 120859 8000022
Ewan McGregor Song Performer ("Let Me Teach You How To Dance") 120788 8000023
Katie Melua Song Performer ("When You Taught Me How To Dance") 120788 8000024
Martin Childs Production Designer n/a 164 9000001
Tina Jones Set Decorator n/a 165 9000002
Kate Venner Set Decorator Set Decoration Buyer 165 9000003
Elaine McLenachan Set Decorator (Scotland) 165 9000004
Grant Armstrong Art Director n/a 183 9000005
Mark Raggett Art Director n/a 183 9000006
Catherine Byrne Art Director Art Director Assistant 183 9000007
Sharon Smith Storyboard Artist (Passion Pictures) 199 9000008
Howard Weaver Scenic Artist Scenic Painter 745 9000009
John Cloke Scenic Artist Scenic Painter 745 9000010
David Meeking Scenic Artist Scenic Painter 745 9000011
Paul Couch Scenic Artist Scenic Painter 745 9000012
Martin Lane Scenic Artist Scenic Painter 745 9000013
Nick Bowen Scenic Artist Scenic Painter 745 9000014
Peter Smith Scenic Artist Scenic Painter 745 9000015
David Quirke Scenic Artist Scenic Painter 745 9000016
James Ede Painter Standby Painter 200 9000017
Dave Stapleton Painter Head Scenic Painter 200 9000018
Emma Godwin Assistant Set Decorator Assistant Set Decoration Buyer 316 9000019
Elizabeth Loach Art Department Draughtsperson 120843 9000020
Sarah Stuart Art Department Draughtsperson 120843 9000021
Ashley Winter Art Department Draughtsperson 120843 9000022
Emma Saunders Art Department Art Department Runner 120843 9000023
Priscilla John Casting Director n/a 157 10000001
Faith Allbesson Casting Associate n/a 160 10000002
Orla Maxwell Casting Associate n/a 160 10000003
Lesley Gogarty Extras Casting (The Casting Network Ltd) 120851 10000004
Christopher Trunkey Executive (For Phoenix Pictures) 120806 11000001
Rochel Blachman Executive (For Phoenix Pictures) 120806 11000002
Diane Isaacs Executive (For Phoenix Pictures) 120806 11000003
Alex Downie Executive (For Isle of Man Film) 120806 11000004
Leonard Singer Executive (For Isle of Man Film) 120806 11000005
Hilary Dugdale Executive (For Isle of Man Film) 120806 11000006
Nick Cain Executive (For Isle of Man Film) 120806 11000007
Emma Lightbody Executive (For Gasworks Media Limited) 120806 11000008
Sally Caplan Executive (For UK Film Council) 120806 11000009
Will Evans Executive (For UK Film Council) 120806 11000010
Vince Holden Executive (For UK Film Council) 120806 11000011
Fiona Morham Executive (For UK Film Council) 120806 11000012
Courtney Vanderslice-Law Head of Production (Cinesite) 120889 11000013
Simon Wilkinson Consultant Digital Intermediate Consultant 120784 12000001
Barbara Berkery Dialogue Coach (to Ms. Zellweger) 538 12000002
Jenny Uglow Advisor Historical Advisor 120821 12000003
Steve Fletcher Instructor Tutor 121095 12000004
Anthony Powell Costume Designer n/a 169 13000001
Rosemary Burrows Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Alex Fordham Costume Supervisor Men's Crowd Costume Supervisor 120895 13000003
Gordon Harmer Costume Supervisor Men's Crowd Costume Supervisor 120895 13000004
Sarah Touaibi Costume Supervisor Ladies' Crowd Costume Supervisor 120895 13000005
Barbara Sweryda Costumer Standby Costume 120880 13000006
Christopher Bradshaw Costumer Standby Costume 120880 13000007
Nancy McKenna Costumer Standby Costume 120880 13000008
Barbara Brady Costumer Standby Costume 120880 13000009
Lisa Westcott Hair Hair Designer 120794 13000010
Julie Dartnell Hair Hair Artist 120794 13000011
Helen Johnson Hair Hair Artist 120794 13000012
Jane Buxton Hair Stylist n/a 120799 13000013
Graham Johnston Makeup Artist (to Ms. Zellweger) 120801 13000014
Jane Buxton Makeup Artist n/a 120801 13000015
Julie Dartnell Makeup Artist n/a 120801 13000016
Helen Johnson Makeup Artist n/a 120801 13000017
Lisa Westcott Makeup Designer n/a 447 13000018
Anna Kovacevic Wardrobe Wardrobe Mistress 120823 13000019
Katherine Hill Wardrobe Dresser Standby Dresser(to Miss Potter) 121054 13000020
Dee Walsh Wardrobe Dresser Standby Dresser(to Norman) 121054 13000021
Sarah Morton ADR Editor n/a 220 14000001
Marcella Riordan ADR Voice Casting n/a 2515 14000002
Peter Burgis Foley Artist n/a 223 14000003
Andie Derrick Foley Artist n/a 223 14000004
Harry Barnes Foley Editor n/a 221 14000005
Trevor Swanscott Foley Recordist n/a 225 14000006
James Doyle Sound Mixer Sound Mix-Technician 230 14000007
Adam Scrivener Sound Mixer Sound Mix-Technician 230 14000008
Peter Lindsay Sound Recordist n/a 331 14000009
Brendan Nicholson Sound Recordist Sound Re-Recording Mixer 331 14000010
Richard Pryke Sound Recordist Sound Re-Recording Mixer 331 14000011
Andy Caller Sound Recordist Sound Re-Recording Mixer 331 14000012
Chris Joyce Sound Recordist n/a 331 14000013
John Downer Supervising Sound Editor n/a 328 14000014
Kate Morath Sound Engineer Sound Maintenance Engineer 120916 14000015
Robert Ford Sound Sound Assistant 120816 14000016
Wolfgang Walther Rigging Grip Standby Rigger 120944 15000001
Steve Sansom Rigging Grip Chargehand Rigger 120944 15000002
Paul Garrett Rigging Grip Rigger(Isle of Man)) 120944 15000003
Danny Sansom Rigging Grip Rigger(Isle of Man) 120944 15000004
Justin Heath Rigging Grip Rigger(Isle of Man) 120944 15000005
Ray Lawson Rigging Grip Rigger(Isle of Man) 120944 15000006
Tony Roberts Rigging Grip Rigger(Isle of Man) 120944 15000007
Ronald Fowler Rigging Grip Rigger(Isle of Man) 120944 15000008
Ian Barwick Rigging Gaffer n/a 120937 15000009
Andrew Watson Rigging Gaffer (Isle of Man) 120937 15000010
Will Burns Rigging Electrician n/a 120958 15000011
Andrew Curling Rigging Electrician n/a 120958 15000012
Dan Thomas Rigging Electrician n/a 120958 15000013
James Pryor Rigging Electrician n/a 120958 15000014
Russell O'Connor Lighting Technician Remote Head Technician 120907 15000015
James Boorer Key Grip n/a 263 15000016
Emily Plant Generator Operator n/a 363 15000017
David Smith Gaffer n/a 268 15000018
Emily Plant Electrician n/a 450 15000019
Billy Gamble Electrician n/a 450 15000020
Steve Finberg Electrician n/a 450 15000021
Simon Alderdice Electrician n/a 450 15000022
Lee Eldred Electrician n/a 450 15000023
Russell Tann Electrician n/a 450 15000024
Stewart Holt Electrician n/a 450 15000025
Frank Shields Electrician n/a 450 15000026
Russell O'Connor Crane Grip Camera Crane 121043 15000027
Guy Minoli Best Boy Electric n/a 259 15000028
John Eccleston Production Accountant n/a 282 16000001
Steve Joberns Auditor n/a 120886 16000002
Joseph Woolf Finance Manager Production Financing Provider(Citibank) 120941 16000003
Lee Solomon Finance Manager Production Financing 120941 16000004
Kathy Ewings Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Karen Bicknell Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Jackie Gilbey Assistant Accountant Accounts Assistant 120950 16000007
Sue Lefton Choreographer Etiquette/Choreographer 120803 17000001
Andrew Fingret Legal Services Legal Advisor(to Isle of Man Film) 120857 18000001
S Berwin Legal Services n/a 120857 18000002
Tim Johnson Legal Services n/a 120857 18000003
Sarah Bing Legal Services n/a 120857 18000004
Charles Moore Legal Services (Wiggin LLP) 120857 18000005
Deepti Khurana Legal Services (Wiggin LLP) 120857 18000006
Peter Pedrero Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Jamie Edgell Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Steve Dent Animal Services Horses and Carriages 121036 20000001
Anthony Musk Carpenter Standby Carpenter 529 21000001
Roland Coyne Carpenter n/a 529 21000002
John Gibson Carpenter Chargehand Carpenter 529 21000003
Ray Barrett Carpenter n/a 529 21000004
Kevin Harris Carpenter n/a 529 21000005
Nicholas Lloyd Carpenter n/a 529 21000006
Kenneth Hambling Carpenter n/a 529 21000007
Dan Byrne Carpenter n/a 529 21000008
Charles Hammett Carpenter n/a 529 21000009
Stephen McGregor Carpenter n/a 529 21000010
Thomas Davies Carpenter n/a 529 21000011
Raymond Day Carpenter n/a 529 21000012
Steve Challenor Carpenter n/a 529 21000013
Robert May Carpenter n/a 529 21000014
Trevor Dyer Carpenter n/a 529 21000015
Lester Rowbottom Carpenter n/a 529 21000016
Steve Ede Construction Manager n/a 120983 21000017
Jim Taylor Plasterer Standby Plasterer 121097 21000018
Andy Darbon Craft Service Chef 120903 22000001
Michael Collins Catering Caterer 120954 22000002
Barry Mason Catering Caterer 120954 22000003
Russell Buck Catering Caterer 120954 22000004
Susan Humphries Catering Caterer 120954 22000005
Claire Darbon Catering Caterer 120954 22000006
Simon Stanley-Clamp Visual Effects Supervisor (Cinesite) 249 23000001
Victoria Williams Special Effects Supervisor (Darkside Effects) 545 23000002
John Miller Effects Supervisor Tracking Supervisor(Cinesite) 120866 23000003
Clare Norman Visual Effects Producer (Cinesite) 243 23000004
Jody Eltham Special Effects Technician (Darkside Effects) 242 23000005
Michael Dawson Special Effects Coordinator n/a 241 23000006
Alyson Hamilton Animation Supervisor (Passion Pictures) 120918 23000007
Martin Childs Titles Main Title Sequence Designer 120825 23000008
Chris Allies Titles Titles Designer 120825 23000009
Dianne Gordon Software Engineer Data Management 121071 23000010
Jonathan Mann Software Engineer Digital Restoration 121071 23000011
Dave Early Matte Painter (Cinesite) 120959 23000012
Svendalino Khay Matte Painter (Cinesite) 120959 23000013
Dom Thomson Digital Effects Digital Editor 345 23000014
Ben Setterfield Digital Effects Digital Scanning 345 23000015
Richard McCarthy Digital Effects Digital Engineer 345 23000016
Bruce Everington Digital Effects Digital Engineer 345 23000017
Nelson Yokota Animator (Passion Pictures) 483 23000018
Holly Stone Animator Senior Animation Producer(Passion Pictures) 483 23000019
Jen Coatsworth Animator Animation Production Manager(Passion Pictures) 483 23000020
Simon Swayles Animator Effects Animator(Passion Pictures) 483 23000021
Chas Cash 3-D Artist 3-D Digital Artist(Cinesite) 120965 23000022
Warwick Campbell 2-D Artist 2-D Digital Artist(Cinesite) 120987 23000023
Dan Harrod 2-D Artist 2-D Digital Artist(Cinesite) 120987 23000024
Michael Illingworth 2-D Artist 2-D Digital Artist(Cinesite) 120987 23000025
Matt Kasmir 2-D Artist 2-D Digital Artist(Cinesite) 120987 23000026
Karen Wand 2-D Artist 2-D Digital Artist(Cinesite) 120987 23000027
Paul Birkett 2-D Artist 2-D Digital Artist(Cinesite) 120987 23000028
Allen Polley Property Master n/a 120805 24000001
Micky Woolfson Property Master (Scotland) 120805 24000002
Darren Reynolds Props Chargehand Standby Props 120817 24000003
Jonathan Downing Props Standby Props 120817 24000004
John Palmer Props Chargehand Dressing Props 120817 24000005
Kevin Wheeler Props Props Storeman 120817 24000006
Paul Turner Props Dressing Props 120817 24000007
Paul Humbles Props Dressing Props 120817 24000008
Louise Turner Props Dressing Props 120817 24000009
Barry Arnold Props Dressing Props(Isle of Man) 120817 24000010
Colin Mutch Props Dressing Props(Isle of Man) 120817 24000011
Graham Dale Props Dressing Props(Lake District) 120817 24000012
John Cavo Props Dressing Props((Lake District) 120817 24000013
Sarah Milliken Assistant (to Ms. Zellweger) 120820 25000001
Siobhan Bowers Assistant (to Mr. Noonan) 120820 25000002
Clare Aldington Assistant (to Mr. Thwaites) 120820 25000003
Nick Shaheen Assistant (to Ms. Sienega) 120820 25000004
Nick Shaheen Assistant (to Mr. Kirschner) 120820 25000005
Rowan Laidlaw Assistant (to Mr. Wooll) 120820 25000006
Tiffany Goodall Assistant (to Mr. Wooll) 120820 25000007
Alan Rogers Transportation Manager (Isle of Man) 121030 25000008
Fiona Baldwin Production Secretary n/a 367 25000009
Keith Muir Production Standby Stagehand 120824 25000010
Derek Ede Production Stagehand 120824 25000011
John Dyer Production Stagehand 120824 25000012
Kathy Wise Production Production Support(Cinesite) 120824 25000013
Dan Beresford Production Production Support(Cinesite) 120824 25000014
John Benn Production Production Support(Cinesite) 120824 25000015
Kevin Wheatley Production Production Support(Cinesite) 120824 25000016
Aviv Yaron Production Production Support(Cinesite) 120824 25000017
Oliver Rayner Office Runner Production Runner 120988 25000018
Joe Barlow Office Runner Floor Runner 120988 25000019
Emily Chittell Office Runner Floor Runner 120988 25000020
Aisling Lloyd Office Runner Floor Runner 120988 25000021
Jeanie Udall Medic Unit Nurse 120966 25000022
Dorothy Sewell Medic Unit Nurse(Isle of Man) 120966 25000023
Andrew Kewley Medic Construction Medic(Isle of Man) 120966 25000024
Sue Mawson Medic Unit Nurse(Lake District) 120966 25000025
Richard Cain Driver (to Ms. Zellweger) 273 25000026
Tony Wadsworth Driver n/a 273 25000027
Peter Mercer Driver n/a 273 25000028
Jimmy Carruthers Driver n/a 273 25000029
Simon Barker Driver n/a 273 25000030
Cengiz Asiliskender Driver n/a 273 25000031
David Speirs Driver n/a 273 25000032
Danny Jarman Driver n/a 273 25000033
Gavin Mullins Driver Minibus Driver 273 25000034
Gwyn Ethall Driver Minibus Driver 273 25000035
Fiona Singer Driver (Isle of Man) 273 25000036
Mike Duchars Driver (Isle of Man) 273 25000037
Birgitt Husemann Driver (Isle of Man) 273 25000038
Brian Wilson Driver (Isle of Man) 273 25000039
Graham Pearson Driver Minibus Driver(Isle of Man) 273 25000040
Chris Hall Driver Minibus Driver(Isle of Man) 273 25000041
Bryan Richardson Driver (Lake District) 273 25000042
Ron Gough Driver (Lake District) 273 25000043
Tom Cochburn Driver (Lake District) 273 25000044
Alex Santamera Driver Minibus Driver(Lake District) 273 25000045
Alan Lishman Driver Minibus Driver(Lake District) 273 25000046
Ken Price Driver Camera Car Driver 273 25000047
Steve Meek Driver Grip Trucks Driver 273 25000048
Alan Burroughs Driver Standby Props Driver 273 25000049
Brian Cook Driver Standby Construction Driver 273 25000050
Mark Hatchwell Driver Dressing Props Driver 273 25000051
Tim Vaughan Driver Construction Driver(Isle of Man) 273 25000052
Paul Jones Driver Facilities Driver 273 25000053
Dave Jones Driver Facilities Driver 273 25000054
Barry Stone Driver Facilities Driver 273 25000055
Geoff Gowland Driver Wardrobe Bus Driver 273 25000056
Susan D'Arcy Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
Inspired by a true story set in Victorian England, a tale charting the life of Beatrix Potter--a literary phenomenon of the early 20th century. At a time when most young women of her class aimed only to make a good marriage, Beatrix became an iconic figure, swimming quietly, but with great fortitude, against the tide. She created a series of books and characters that are as beloved today as they were a hundred years ago, and since their publication they have never been out of print. She was also a distinguished painter and--had she been a man--her botanical drawings would have been snapped up by the Royal Horticultural Society at Kew Gardens. In addition, by the time she died in 1943, Beatrix Potter had purchased vast swathes of the Lake District that she left to the then fledgling British conservation trust, the National Trust. That so much of this glorious countryside that inspired her, remains as it was in Beatrix Potter's day for others to enjoy, is her bequest to the nation.