A Most Wanted Man (2014)

Most Wanted Man
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 2hr 1mins.
Genres Adaptation, Action, Thriller, Spy
Keywords agent, bleak, CIA, espionage, Germany, human rights, identity, immigrant, lawyer, Muslim, novel, terrorism, terrorist, ticking clock, torture
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Malte Sarnes Visual Effects Supervisor VIS FX Supervisor 249 23000002
Alfred Kritzer Music Arrangements 120781 8000004
Golo Jahn Rigging Electrician n/a 120958 15000039
Christof Grunz Rigging Electrician n/a 120958 15000038
Markus Große Rigging Electrician n/a 120958 15000037
Ronald Deter Rigging Electrician n/a 120958 15000035
Frank Didlaukies Rigging Electrician n/a 120958 15000036
Rainer Köhle Rigging Electrician n/a 120958 15000040
Klaus Witt Key Grip n/a 263 15000042
Sarah Wetzstein Grip n/a 365 15000045
Tom Witt Grip n/a 365 15000044
Thino 'Max' Mönig Dolly Grip n/a 264 15000043
Sebastian Behrens Rigging Electrician n/a 120958 15000034
Alex Zeihn Rigging Electrician n/a 120958 15000041
Felix Weddige Rigging Gaffer (Berlin) 120937 15000033
Kay Moller Electrician Daily Electrician 450 15000025
Ben Rahf Electrician Daily Electrician 450 15000026
Jan Quaas Electrician Daily Electrician 450 15000024
Florian Birch Electrician Daily Electrician 450 15000023
Stefan Uhlenbrock Electrician Daily Electrician 450 15000022
Armin Sieghar Rigging Gaffer Rigging Gaffer Daily 120937 15000027
Niklas Bastian Electrician Electrician Daily 450 15000028
Johan Stroessner Electrician Electrician Daily 450 15000032
Boris Lohmeyer Electrician Electrician Daily 450 15000031
Matthias Emmrich Electrician Electrician Daily 450 15000030
Max Becker Electrician Electrician Daily 450 15000029
Fabian Friedrich Lighting Technician Baloon Light(Baloon Light) 120907 15000046
Ute Baron Grip Rental Grip(Arri Rental Deutschland GmbH) 365 15000048
Martin Gerecke Legal Services Legal(Unverzagt Von Have) 120857 18000007
Lisa Knodel Legal Services Legal(Unverzagt Von Have) 120857 18000008
Harro Von Have Legal Services Legal(Unverzagt Von Have) 120857 18000006
Amy Cairns Legal Services Legal(Reed Smith) 120857 18000005
Richard Philipps Legal Services Legal(Reed Smith) 120857 18000004
Ronnie Paul Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Josh Behjat Stunts n/a 240 19000002
Christian Gneissl Stunts n/a 240 19000006
George Ebinal Stunts n/a 240 19000005
James Bomalick Stunts n/a 240 19000004
Ferenc Berecz Stunts n/a 240 19000003
Gary Raskin Legal Services (Demarest Films) 120857 18000003
Hannah Leader Legal Services Legal(Demarest Films) 120857 18000002
Christoph Hoffsten Grip Rental Grip(Arri Rental Deutschland GmbH) 365 15000051
Steffi Hiller Production Controller Production Controller 120533 16000001
Michael Scheibe Grip Rental Grip(Arri Rental Deutschland GmbH) 365 15000050
Stefan Düll Grip Rental Grip(Arri Rental Deutschland GmbH) 365 15000049
Gotz Schmidtzur Nedden Electrician Daily Electrician 450 15000021
Dennis Müller-Rabenstein Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Thomas Wolff Payroll Accountant n/a 121020 16000003
Harry Dixon Business Affairs Of Business Affairs(for Film4) 120792 18000001
Marco Quast Production Insurance Insurance Package(Marsh GmbH) 120949 16000006
Felix Eisele Production Finance Business Finance(Amusement Park Film) 121166 16000005
Marco Schenke Payroll Accountant Extras Payroll Services(MECON Media Concept Ltd) 121020 16000004
Martin Fischer Grip Rental Grip(Arri Rental Deutschland GmbH) 365 15000047
Björn Lingner Electrician Daily Electrician 450 15000020
Helen Mcgovern Boom Operator Boom Operator/Cableman 215 14000005
Manfred Banach Sound Mixer n/a 230 14000006
Chris Atkinson Boom Operator n/a 215 14000004
Martin Steyer Rerecording Mixer n/a 120856 14000003
Frank Kruse Supervising Sound Editor n/a 328 14000002
Paul Oberle Sound Mixer n/a 230 14000007
Kai Nuhrmann Boom Operator n/a 215 14000008
Jac Rubenstein ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000012
Markus Stemler Sound Editor n/a 229 14000013
Matthias Schwab Foley Recordist Foley Re-Recording Mixer 225 14000011
Bernd V Bassewitz Boom Operator n/a 215 14000010
Dirk Schafer Boom Operator n/a 215 14000009
Gareth John Sound Mixer n/a 230 14000001
Andrea Gotowtschikow Makeup Artist Makeup Artist Daily(Berlin) 120801 13000028
Valeska Schitthelm Makeup Artist n/a 120801 13000020
Jenna Smith Makeup Artist n/a 120801 13000021
Frederike Wyrwol Costumer n/a 120880 13000019
Anna Wübber Costumer n/a 120880 13000018
Judith Stryczek Costumer n/a 120880 13000017
Lisa Edelmann Makeup Artist Makeup Artist Daily 120801 13000022
Nica Faas Makeup Artist Makeup Artist Daily 120801 13000023
Julia Bohm Makeup Artist Makeup Artist Daily 120801 13000027
Bettina Stahle Makeup Artist Makeup Artist Daily 120801 13000026
Alexandra Lebedynski Makeup Artist Makeup Artist Daily 120801 13000025
Yasmin Iqbal Makeup Artist Makeup Artist Daily 120801 13000024
Carsten Richter Foley Artist n/a 223 14000014
Hanse Warns Foley Recordist Foley Recordist/Foley Editor 225 14000015
Stefan Bräsen Electrician Electrician Daily 450 15000011
Stefan Diercks Electrician Electrician Daily 450 15000012
Henning Blum Best Boy Best Boy Daily 120885 15000010
Rainer Köhle Best Boy Best Boy Daily 120885 15000009
Philip Barth Electrician n/a 450 15000008
Alexander Ehlers Electrician Electrician Daily 450 15000013
Miklos Endres Electrician Electrician Daily 450 15000014
Thorben Hviid Electrician Electrician Daily 450 15000018
Hans Kotter Electrician Electrician Daily 450 15000019
Steffen Giesel Electrician Electrician Daily 450 15000017
Patrick Fuchs Electrician Electrician Daily 450 15000016
Sonny Christian Fels Electrician Electrician Daily 450 15000015
Steffen Birker Rigging Gaffer n/a 120937 15000007
Nicholas Wunder Electrician n/a 450 15000006
Christa Kistner Looping Coordinator Loop Group Recording(Synchronproduktion) 121122 14000019
Philipp Großmann Sound Avid Rental And Support(Harvest Digital Agriculture) 120816 14000020
Vanessa Baker Looping Coordinator Loop Group Supervisor(Audio Catz) 121122 14000018
Andre Stiebe Rerecording Assistant n/a 120977 14000017
Thomas Kalber Rerecording Assistant n/a 120977 14000016
Maximilian Benjamin Sound Technical Support 120816 14000021
Florian Kronenberger Gaffer n/a 268 15000001
Felix Weddige Electrician n/a 450 15000005
Georg Simmendinger Electrician n/a 450 15000004
Christian Hitzler Electrician n/a 450 15000003
Sascha Gorlich Best Boy n/a 120885 15000002
Thomas Hacikoglu Stunts n/a 240 19000007
Dori Horvath Stunts n/a 240 19000008
Mirko Mayer Driver Production Driver Daily 273 25000029
Jens Jensen Driver Production Driver Daily 273 25000030
Matthias Kühl Driver Production Driver Daily 273 25000028
Michele M "Shelly" Ziegler Driver Production Driver 273 25000027
Nico Viets Driver Production Driver 273 25000026
Hinrich Deegen Driver Production Driver Daily 273 25000031
Boris Zarnoch Driver Production Driver Daily 273 25000032
Michael Fischer Driver Production Driver(Berlin) 273 25000036
Stefan Mentz Assistant (to Philip Seymour Hoffman) 120820 25000037
Teo Ardeleanu Driver Production Driver(Berlin) 273 25000035
Tobias Weber Driver Production Driver Prep 273 25000034
Phuong Thao Nguyen Driver Production Driver Prep 273 25000033
Christian Teichmann Driver Production Driver 273 25000025
Simon-Philipp Samuelsdorff Driver Production Driver 273 25000024
Semjon Wolf Set Production Assistant n/a 371 25000016
Jakub Lebedynski Set Production Assistant n/a 371 25000017
Felix Witte Set Production Assistant n/a 371 25000015
Jan Trommer Transportation Coordinator Picture Vehicles Coordinator(SpielMobil) 271 25000014
Markus Bendler Transportation Coordinator Picture Vehicles Coordinator 271 25000013
Ilka Müller-Waack Set Production Assistant Key Set Production Assistant 371 25000018
Dörte Brodesser Transportation Coordinator n/a 271 25000019
Christoph Peters Driver Production Driver 273 25000023
Daniel Luoni Driver Production Driver 273 25000022
Jan Müller-Jeppsson Driver Production Driver 273 25000021
Ann Kristin Citzler Driver Production Driver 273 25000020
Louise Muskala Assistant (to Rachel McAdams) 120820 25000038
Jelena Goldbach Assistant (to Producers) 120820 25000039
Stefan Kayser Other Move Department(Pjuma Events) 120795 26000003
Neil Calder Other Completion Bond(Film Finances) 120795 26000004
Moritz Kromer Other Trailer Rental(Mobilespace) 120795 26000002
Jan Prudöhl Other Trailer Rental(Translux) 120795 26000001
Martin Kucklack Travel Coordinator (Tour Atlantica Lufthansa City Center) 121042 25000053
Marcus Loges Other Completion Bond(Film Finances) 120795 26000005
Vanessa Christoffers Other Completion Bond(Film Finances) 120795 26000006
Marten Schumacher Unit Publicist (Schmidt Schumacher) 231 29000004
Barbara Schmidt Unit Publicist (Schmidt Schumacher) 231 29000003
Phil Cairns Unit Publicist (Premier PR) 231 29000002
Jonathan Rutter Unit Publicist (Premier PR) 231 29000001
Matthieu Rech Driver Camera Car(CCP) 273 25000052
Dieter Bechtloff Driver Stand-By Mechanic 273 25000051
Christina Legkova Assistant (to Gail Egan/Potboiler Productions) 120820 25000043
John Luc Butz Stand-In n/a 121015 25000044
Helen Grearson Assistant (to Gail Egan/Potboiler Productions) 120820 25000042
Monica Axelsson Assistant (to Director) 120820 25000041
Carla Swiderski Assistant (to Producers) 120820 25000040
Jens Hartwig Stand-In n/a 121015 25000045
Henriette Luth Stand-In n/a 121015 25000046
Whine Del Rosario Assistant (to Sam Englebardt/Demarest Films) 120820 25000050
Kay Wiebke Medic St Medic(Sani For Set) 120966 25000049
Corbinian Schradick Medic Set Medic(Sani For Set) 120966 25000048
Dirk Dautzenberg Medic Set Medic(Sani For Set) 120966 25000047
André Wolf Driver Props Driver 273 25000012
Michael Belitz Production Assistant n/a 275 25000011
Niels Muller Carpenter Stand-By Carpenter 529 21000006
Enzo Enzel Carpenter Stand-By Painter 529 21000007
Lars Dicht Carpenter Stand-By Carpenter 529 21000005
Dirk Kaiser Carpenter n/a 529 21000004
Sebastian Hantschke Carpenter n/a 529 21000003
Jörg Kriminski Catering (Mama Filmcatering) 120954 22000001
Helmut Muller Catering Catering Extras(Movie Mampf) 120954 22000002
Jean Michel Boublil Visual Effects Supervisor (The Post Republic) 249 23000005
Florian Obrecht Compositor Compositing Artist(The Post Republic) 120626 23000006
Jeury Tavares Special Effects Supervisor VIS FX Coordinator 545 23000004
Henning Brehm Graphics n/a 120826 23000003
Peter Wiemker Special Effects Supervisor SFX Supervisor 545 23000001
Bill Earwaker Carpenter n/a 529 21000002
Jakob Buse Carpenter n/a 529 21000001
Uwe Mansshardt Stunts n/a 240 19000012
Mike Möller Stunts n/a 240 19000013
Mike Luft Stunts n/a 240 19000011
René Lay Stunts n/a 240 19000010
Jürgen Klein Stunts n/a 240 19000009
Nils Rohde Stunts n/a 240 19000014
Marcel Stefanski Stunts n/a 240 19000015
Karsten Brandt Stunts Stunt Rigger 240 19000019
Toni Varvasoudis Stunts n/a 240 19000018
Martin Winter Stunts n/a 240 19000017
Daniel Stockhorst Stunts n/a 240 19000016
Sven Straßer Compositor Compositing Artist(The Post Republic) 120626 23000007
Hector Robles Fernandez 3-D Artist (The Post Republic) 120965 23000008
Imke Hingst Production Assistant Extras Production Assistant 275 25000003
Sophie Jenik Production Assistant Extras Production Assistant 275 25000004
Anne Thieme Production Assistant AD Production Assistant 275 25000002
James Lane Production Assistant AD Production Assistant 275 25000001
Bernd Weikert Props Weapons(Actionteam Leon) 120817 24000011
Philipp Kramer Production Assistant Extras Production Assistant 275 25000005
Martin Sengbusch Production Assistant Extras Production Assistant 275 25000006
Stefan Mentz Production Assistant Production Assistant Prep 275 25000010
Carla Swiderski Office Production Assistant n/a 120909 25000009
Beate Carlino Cashier n/a 121079 25000008
Florian Schwombeck Production Assistant Extras Production Assistant 275 25000007
Benedict Caesar Armourer Armourer Assistant Stand-By 121128 24000010
Torsten Baumann Armourer n/a 121128 24000009
David Hoffmann Property Master Props Master 120805 24000001
Steffi Lehmkuhl Property Master Props Master 120805 24000002
Tom Hingston Titles n/a 120825 23000012
Daniel Beckmann Compositor Compositing Artist(Pixomondo Hamburg) 120626 23000011
Christoph Roth Visual Effects Producer VFX Producer(Pixomondo Hamburg) 243 23000010
Tim Tamke Props Buyer n/a 120926 24000003
Jeannine Ullrich Props Buyer n/a 120926 24000004
Susanne Lingens Assistant Props Props Assistant 120904 24000008
Max Schubert Props Assistant Stand-By Props 120817 24000007
Christina Degenhardt Props Stand-By Props 120817 24000006
Oliver Kuhlmann Props Stand-By Props 120817 24000005
Ilka Stoye Costumer n/a 120880 13000016
Yvonne Lehmann Costumer n/a 120880 13000014
Kenneth Stiller Post-Production Post-Production Producer(Arri Film & TV) 120945 5000026
Mandy Krause Post-Production Post-Production Assistant 120945 5000027
Rebekka Garrido Post-Production Supervisor n/a 120796 5000025
Steve Sauthoff Production Manager Set Manager 305 5000024
Thomas Lauterkorn Location Scout (Berlin) 311 5000023
Alexander Beyer Post-Production Post-Production Assistant 120945 5000028
Benoît Delhomme Director of Photography n/a 120780 6000001
Marjan Grünewald Assistant Camera 2nd AC 233 6000005
Yoshua Berkowitz Steadicam Operator DIT/Steadicam 232 6000006
Alexander Probst Assistant Camera 2nd AC 233 6000004
Jan Grunwald Assistant Camera n/a 233 6000003
Birgit Dierken Assistant Camera AC/Focus 233 6000002
Lars Buscher Location Coordinator Location Office Coordinator 120877 5000022
Bastian Rabe Assistant Location Manager (Berlin) 194 5000021
Jan Brandt Production Manager n/a 305 5000013
Heiko Becker Assistant Director 2nd AD 163 5000014
Caroline Veyssiere Script Supervisor n/a 191 5000012
Gabriella Gobber Script Supervisor n/a 191 5000011
Julia Mierzwa Assistant Director AD Trainee 163 5000010
Grit Simbeck Production Coordinator n/a 162 5000015
Judica Schrammeck Production Coordinator n/a 162 5000016
Olly Stuck Assistant Location Manager Location Manager/Move Coordinator 194 5000020
Benny Ackermann Assistant Location Manager n/a 194 5000019
Ingo Stroot Production Manager Set Manager 305 5000018
Nic Diedrich Location Manager n/a 193 5000017
Michael-Philipp Stiebing Steadicam Operator DIT 232 6000007
Daniel Eberhard Steadicam Operator DIT 232 6000008
Latisha Nicholson Colorist Dailies Colorist(Arri Film & TV) 120920 6000025
Adam Inglis Colorist Digital Colorist(Arri Film & TV) 120920 6000026
Steffen Paul Colorist Dailies Colorist(Arri Film & TV) 120920 6000024
Johann Hohenwarter Camera Cinema Operation Supervisor(Arri Film & TV) 120798 6000023
Arne Hastedt Camera Digital Intermediate Engineer(Arri Film & TV) 120798 6000022
Bettina Dietmann-Winter Film and Electronic Laboratory Lab Colorist 121135 6000027
Dan Feicht Film Lab Post Production Producer Lab 120850 6000028
Michael Scheibe Camera Equipment (Arri Rental Deutschland GmbH) 121010 6000032
Christoph Hoffsten Camera Equipment (Arri Rental Deutschland GmbH) 121010 6000033
Stefan Düll Camera Equipment (Arri Rental Deutschland GmbH) 121010 6000031
Ute Baron Camera Equipment (Arri Rental Deutschland GmbH) 121010 6000030
Martin Fischer Camera Equipment (Arri Rental Deutschland GmbH) 121010 6000029
Clemens Schmid Camera Operations And Technology Manager(Arri Film & TV) 120798 6000021
Peter Bibo Tabbert Video Playback n/a 505 6000020
Nicole Dierken Camera Assistant 2nd AC 120867 6000012
Philipp Jestädt Camera Assistant 2nd AC 120867 6000013
Matthias Kapinos Camera Assistant 1st AC 120867 6000011
Christian Saure Camera Trainee n/a 120998 6000010
Tobias Semmelmann Camera DIT 120798 6000009
Isabelle Arnold Camera Operator n/a 239 6000014
Felix Storp Camera Operator n/a 239 6000015
Alexis Kostudis Assistant Camera Operator n/a 120849 6000019
Caroline Malecha Camera Trainee n/a 120998 6000018
Jan Kremzow Camera Operator DIT Assistant 239 6000017
Andres Lizana Prado Camera Operator DIT Prep 239 6000016
Lynn Kommer Assistant Director AD Trainee 163 5000009
Sezgin Sen Assistant Director AD Trainee 163 5000008
Tamer Yigit Actor Melik Oktay 1 1000018
Herbert Grönemeyer Actor Michael Axelrod 1 1000019
Mehdi Dehbi Actor Jamal 1 1000017
Vicky Krieps Actor Niki 1 1000016
Homayoun Ershadi Actor Abdullah 1 1000015
Bernhard Schutz Actor Otto Keller 1 1000020
Ursina Lardi Actor Mitzi 1 1000021
George Ebinal Actor Axelrod's Driver 1 1000025
Jessica Joffe Actor Lotta 1 1000026
Rene Lay Actor Sparring Partner 1 1000024
Vedat Erincin Actor Storekeeper 1 1000023
Neil Malik Abdullah Actor Abdullah's Bodyguard 1 1000022
Charlotte Schwab Actor Ursula 1 1000014
Nina Hoss Actor Irna Frey 1 1000013
Grigoriy Dobrygin Actor Issa Karpov 1 1000005
Daniel Brühl Actor Maximilian 1 1000006
Willem Dafoe Actor Tommy Brue 1 1000004
Robin Wright Actor Martha Sullivan 1 1000003
Rachel McAdams Actor Annabel Richter 1 1000002
Kostja Ullmann Actor Rasheed 1 1000007
Rainer Bock Actor Dieter Mohr 1 1000008
Derya Alabora Actor Leyla Oktay 1 1000012
Franz Hartwig Actor Karl 1 1000011
Martin Wuttke Actor The Admiral 1 1000010
Max Volkert Martens Actor Otto Burgdorf 1 1000009
Imke Büchel Actor Frau Elli 1 1000027
Uwe Dag Berlin Actor Tattooed Man 1 1000028
Stephen Mark Cornwell Writer Writing 120782 4000004
Arno Neubauer Line Producer n/a 161 5000001
John le Carré Source Material (from novel: "A Most Wanted Man") 120786 4000002
Andrew Bovell Screenplay n/a 120778 4000001
Klaus Dohle Associate Producer n/a 171 3000012
Scott Kirby Assistant Director AD 163 5000002
Laura Mihartescu Assistant Director 1st AD 163 5000003
Caroline Kampfer Assistant Director AD 163 5000007
Carlos Fidel Assistant Director AD 163 5000006
Corinne Le-Hong Assistant Director 2nd AD 163 5000005
Philip Haferbusch Assistant Director 1st AD 163 5000004
Rhodri Thomas Associate Producer n/a 171 3000011
Helge Sasse Co-Producer n/a 170 3000010
Gail Egan Producer n/a 3 3000002
Malte Grunert Producer n/a 3 3000003
Stephen Mark Cornwell Producer n/a 3 3000001
Anton Corbijn Director n/a 2 2000001
Corinna Kropiunig Actor Lonely Dancing Woman 1 1000029
Andrea Calderwood Producer n/a 3 3000004
Simon Cornwell Producer n/a 3 3000005
John le Carré Executive Producer n/a 174 3000009
William D. Johnson Executive Producer n/a 174 3000008
Sam Englebardt Executive Producer n/a 174 3000007
Tessa Ross Executive Producer n/a 174 3000006
Claire Simpson Editor n/a 172 7000001
James Turpin Assistant Editor n/a 203 7000002
Callum Dodgson Executive (The Ink Factory) 120806 11000007
Brian Flanagan Executive VP Finance And Operations(Demarest Films) 120806 11000008
Jane Simpson Executive (The Ink Factory) 120806 11000006
Alexei Boltho Executive (The Ink Factory) 120806 11000005
Tracey Josephs Head of Production (for Film4) 120889 11000004
David Greathouse Head of Production SVP Production(Demarest Films) 120889 11000009
Eva Hubert Executive (Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein) 120806 11000010
Christian Berg Executive (Medienboard Berlin-Brandenburg) 120806 11000014
Olaf Kühle Executive (Investitionsbank des Landes Brandenburg) 120806 11000015
Kirsten Niehuus Executive (Medienboard Berlin-Brandenburg) 120806 11000013
Marcella Däwers Executive (Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein) 120806 11000012
Rusta Mizani Executive (Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein) 120806 11000011
Sue Bruce Smith Head of Production Head Of Commmercial And Brand Strategy(for Film4) 120889 11000003
Sam Lavender Executive Commissioning Executive(for Film4) 120806 11000002
Benjamin Peper Set Decorator Set Decoration Trainee 165 9000020
Johanna Wimmer Painter n/a 200 9000021
Jeannine Ullrich Set Dresser n/a 197 9000019
Jürgen Grothey Set Dresser n/a 197 9000018
Karola Soos Set Dresser n/a 197 9000017
Eva-Maria Mueller Painter n/a 200 9000022
Jina Jay Casting Director n/a 157 10000001
Bek Leigh Finance Of Finance(Potboiler Productions) 121155 11000001
Oliver Poppelbaum Extras Casting (Extra Faces Hamburg) 120851 10000004
Jessie Frost Casting Director n/a 157 10000003
Alexandra Montag Casting Director n/a 157 10000002
Cornelia Hammelmann Executive (Deutscher Filmförderfonds) 120806 11000016
Kristin Holst Executive (Deutscher Filmförderfonds) 120806 11000017
Dorothee Klaaßen Costumes Costume Trainee 120828 13000007
Ninja Walther Costumes Costume Trainee 120828 13000008
Jasmin Geckle Costumer n/a 120880 13000006
Susanne Armbruster Costumer n/a 120880 13000005
Inga Kusche Assistant Costume Designer (Berlin) 252 13000004
Olga Delgado Costumer n/a 120880 13000009
Ada Genske Costumer n/a 120880 13000010
Philip Seymour Hoffman Actor Günther Bachmann 1 1000001
Sabrina Kandler Costumer n/a 120880 13000013
Pauline Hüners Costumer n/a 120880 13000012
Nicola Hoffmann Costumer n/a 120880 13000011
Michaela Rinker Assistant Costume Designer n/a 252 13000003
Sharon Martin Hair & Makeup Chief Hair and Makeup Designer 121041 13000002
Andreas Reuber Head of Production Of Post Production(Arri Film & TV) 120889 11000021
Christian Wachholz Executive Of Lab(Arri Film & TV) 120806 11000022
Cosette Liebgott Executive Production Lending(Cofiloisirs) 120806 11000020
Sylvie El Sayegh Executive Production Lending(Cofiloisirs) 120806 11000019
Jean-Baptiste Souchier Executive Production Lending(Cofiloisirs) 120806 11000018
Philipp Mielke Executive (Electric Sun) 120806 11000023
Julia Wilson Dixon Dialogue Coach n/a 538 12000001
Nicole Fischnaller Costume Designer n/a 169 13000001
Claudia Stielow Research Research Housing 458 12000004
Yassin Musharbash Consultant n/a 120784 12000003
Ralph Bischoff Consultant Tax Consultant(Steuerbüro Grobecker) 120784 12000002
Manuel Hess Set Dresser Set Dresser/Set constructor 197 9000016
Michael Timmermann Set Dresser Set Dresser/Set constructor 197 9000015
Charlotte Matthews Music Orchestra Contractor 120781 8000018
Alli MacInnes Music Music Production Coordinator 120781 8000019
Isobel Griffiths Music Orchestra Contractor 120781 8000017
Jan Hendrickse Music Duduk 120781 8000015
Caroline Dale Soloist Solo Cello 121021 8000014
Milena Fessmann Music Music Clearances(Cinesong) 120781 8000020
Gang of Four Song Performer ("To Hell With Poverty") 120788 8000021
John C King Song ("To Hell With Poverty") 120859 8000025
Phil Phillips & The Twilight Song Performer ("Sea Of Love") 120788 8000026
Andrew Gill Song ("To Hell With Poverty") 120859 8000024
Hugo Burnham Song ("To Hell With Poverty") 120859 8000023
Dave Allen Song ("To Hell With Poverty") 120859 8000022
Everton Nelson Music Orchestra Leader 120781 8000013
Tim Tautaurat Music Assistant 120781 8000012
Nick Ingman Music Conductor/Orchestrator 120781 8000003
Peter Clarke Music Editor n/a 214 8000005
Alex Silva Music Producer Music Producer/Arranger 323 8000002
Herbert Grönemeyer Music Music Arranger 120781 8000001
Heidrun Schlossmacher Editorial Production Assistant n/a 121035 7000003
Felix Penny Music Editor n/a 214 8000006
Greg Penny Music Editor n/a 214 8000007
David Hefti Music Protools Assistant 120781 8000011
Ian Berryman Recording Assistant 120578 8000010
John Barrett Recording Protools Recordist 120578 8000009
Peter Cobbin Recording Recorder And Mixer 120578 8000008
Philip Baptiste Song ("Sea Of Love") 120859 8000027
George Khoury Song ("Sea Of Love") 120859 8000028
Axel Eichhorst Storyboard Artist Illustrator/Storyboard artist 199 9000007
Ralph Maria Lang Set Decorator n/a 165 9000008
Stefanie Ubelhor Art Department Art Department Trainee 120843 9000006
Robert Blasi Art Department Coordinator n/a 195 9000005
Esther Schreiner Assistant Art Director n/a 315 9000004
Sabine Kasch Set Decorator Set Decoration Buyer 165 9000009
Nima Nadaf Set Decorator Set Decoration Driver 165 9000010
Ole Werber Set Dresser n/a 197 9000014
Philipp Hubner Set Dresser n/a 197 9000013
Jan Müller Von Der Haegen Set Dresser n/a 197 9000012
Bulent Akgun Leadman n/a 433 9000011
Yesim Zolan Set Decorator n/a 165 9000003
Sabine Engelberg Art Director n/a 183 9000002
Gabi Delgado Lopez Song ("Der Mussolini") 120859 8000032
Brainbox Song Performer ("Down Man") 120788 8000033
Robert Gorl Song ("Der Mussolini") 120859 8000031
Deutsch Amerikanische Freundschaft Song Performer ("Der Mussolini") 120788 8000030
David Bowie Song ("Everyone Says Hi") 120859 8000029
Jan Akkerman Song ("Down Man") 120859 8000034
Kaz Lux Song ("Down Man") 120859 8000035
Sebastian Krawinkel Production Designer n/a 164 9000001
Tom Waits Song ("Hoist That Rag") 120859 8000038
Kathleen Brennen Song ("Hoist That Rag") 120859 8000037
Roy Orbison Song ("Falling") 120859 8000036
Helen Stein Costumer n/a 120880 13000015
Synopsis
When a half-Chechen, half-Russian, tortured half-to-death immigrant turns up in Hamburg's Islamic community, laying claim to his father's ill-gotten fortune, both German and U.S. security agencies take a close interest. As the clock ticks down and the stakes rise, the race is on to establish this most wanted man's true identity - oppressed victim or destruction-bent extremist?