The Hours (2002)

Hours
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 54mins.
Genres Drama, Adaptation
Keywords 1920s, 1950s, AIDS, depression, family, female protagonist, identity, literature, mother/son, motherhood, New York, novel, women, writer
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Meryl Streep Actor Clarissa Vaughan 1 1000001
Nicole Kidman Actor Virginia Woolf 1 1000002
Julianne Moore Actor Laura Brown 1 1000003
Ed Harris Actor Richard Brown 1 1000004
Claire Danes Actor Julia Vaughan 1 1000005
Toni Collette Actor Kitty 1 1000006
Allison Janney Actor Sally Lester 1 1000007
Eileen Atkins Actor Barbara (in the flower shop) 1 1000008
Jeff Daniels Actor Louis Waters 1 1000009
Stephen Dillane Actor Leonard Woolf 1 1000010
John Reilly Actor Dan Brown 1 1000011
Miranda Richardson Actor Vanessa Bell 1 1000012
Margo Martindale Actor Mrs. Latch 1 1000013
Linda Bassett Actor Nelly Partridge 1 1000014
Jack Rovello Actor Ritchie Brown 1 1000015
George Loftus Actor Quentin Bell 1 1000016
Charley Ramm Actor Julian Bell 1 1000017
Sophie Wyburd Actor Angelica Bell 1 1000018
Lyndsay Marshal Actor Lottie Hope 1 1000019
Christian Coulson Actor Ralph Coulson 1 1000020
Michael Culkin Actor Doctor 1 1000021
Colin Stinton Actor Hotel Clerk 1 1000022
Carmen De Lavallade Actor Clarissa's Neighbor 1 1000023
Daniel Brocklebank Actor Rodney 1 1000024
Stephen Daldry Director n/a 2 2000001
Scott Rudin Producer n/a 3 3000001
Robert Fox Producer n/a 3 3000002
Mark Huffam Executive Producer n/a 174 3000003
Ian MacNeil Associate Producer n/a 171 3000004
Marieke Spencer Associate Producer n/a 171 3000005
David Hare Screenplay (Adaptation) 120778 4000001
Michael Cunningham Source Material (from novel:"The Hours") 120786 4000002
Jo Burn Unit Production Manager n/a 182 5000001
Michael Dreyer Unit Production Manager n/a 182 5000002
James Bigwood Unit Production Manager (U.S. Unit) 182 5000003
Gary Pickering Unit Manager n/a 120832 5000004
James Rickard Unit Manager n/a 120832 5000005
Nick Heckstall-Smith Assistant Director First Assistant Director 163 5000006
Martin Harrison Assistant Director First Assistant Director 163 5000007
George Walker Assistant Director Second Assistant Director 163 5000008
Benjamin Howard Assistant Director Third Assistant Director 163 5000009
Stephen Davis Assistant Director First Assistant Director(U.S. Unit) 163 5000010
Jennifer Truelove Assistant Director Second Assistant Director(U.S. Unit) 163 5000011
Kellie Tackett Assistant Director Second Assistant Director(U.S. Unit) 163 5000012
Peggy Robinson Assistant Director Second Second Assistant Director(U.S. Unit) 163 5000013
Sarah Lee Location Manager n/a 193 5000014
Angus Gordon Location Manager n/a 193 5000015
Pat Weber-Sones Location Manager (U.S. Unit) 193 5000016
Elizabeth Elwell Location Manager (U.S. Unit) 193 5000017
Angela Wharton Script Supervisor n/a 191 5000018
Lori Machens Post-Production Coordinator n/a 120842 5000019
Virginia Murray Production Coordinator n/a 162 5000020
Mel Claus Production Coordinator n/a 162 5000021
M Magbanua Production Coordinator (U.S. Unit) 162 5000022
Elayne Keratsis Production Coordinator (U.S. Unit) 162 5000023
Cary Jones DGA Trainee n/a 120878 5000024
Imogen Stringer Assistant Production Coordinator n/a 192 5000025
Victoria Morgan Assistant Production Coordinator n/a 192 5000026
Joane Baptiste Assistant Production Coordinator (U.S. Unit) 192 5000027
Simi Wein Assistant Production Coordinator (U.S. Unit) 192 5000028
Joaquin Prange Assistant Location Manager (U.S. Unit) 194 5000029
Sherrill Mann Assistant Location Manager (U.S. Unit) 194 5000030
Seamus McGarvey Director of Photography n/a 120780 6000001
Philip Sindall Camera Operator n/a 239 6000002
Steven Drellich Camera Operator (U.S. Unit) 239 6000003
Gary Shilfer Camera Operator "B" Camera Operator(U.S. Unit) 239 6000004
Mike Valentine Camera Operator Underwater Camera Operator(Double Negative) 239 6000005
Larry McConkey Steadicam Operator (U.S. Unit) 232 6000006
Michael McGowan Steadicam Operator (U.S. Unit) 232 6000007
Larry Huston Steadicam Operator (U.S. Unit) 232 6000008
Carlos De Carvalho Camera Focus Puller 120798 6000009
Julian Bucknall Camera Focus Puller 120798 6000010
Pete Batten Camera Focus Puller 120798 6000011
Larry Huston Assistant Camera First Assistant Photographer(U.S. Unit) 233 6000012
Paul Krumper Assistant Camera "B" First Assistant Photographer(U.S. Unit) 233 6000013
Brian Williams Assistant Camera "B" First Assistant Photographer(U.S. Unit) 233 6000014
Marvin Lee Assistant Camera "B" Second Assistant Photographer(U.S. Unit) 233 6000015
Anthony Zibelli Assistant Camera "B" Second Assistant Photographer(U.S. Unit) 233 6000016
John Bowman Video Video Assist 120800 6000017
Daniel Salk Video Video Assist(U.S. Unit) 120800 6000018
John Freeman Video Video Assist(U.S. Unit) 120800 6000019
Clive Coote Photography Still Photographer 120835 6000020
Steven Search Photography First Assistant Photographer(U.S. Unit) 120835 6000021
Stanley Fernandez Photography Second Assistant Photographer(U.S. Unit) 120835 6000022
Francois Duhamel Photography Still Photographer(U.S. Unit) 120835 6000023
Sophie Wilson Loader Film Loader 120956 6000024
Jennie Paddon Loader Film Loader 120956 6000025
Anthony Savini Loader (U.S. Unit) 120956 6000026
Agnes Rodriguez Loader (U.S. Unit) 120956 6000027
Dave Rees Color Timer n/a 120921 6000028
Peter Boyle Editor n/a 172 7000001
Stephen Boucher Editor n/a 172 7000002
Julius Gladwell Avid Editor n/a 120898 7000003
Nina Hartstone Dialogue Editor n/a 204 7000004
Stefna Borges Negative Cutter n/a 556 7000005
Julius Gladwell Assistant Editor n/a 203 7000006
Geraint Reynolds Assistant Editor n/a 203 7000007
Steve Maguire Assistant Editor n/a 203 7000008
Philip Glass Music n/a 120781 8000001
Philip Glass Music ("Satyagraha") 120781 8000002
Philip Glass Music ("Metamorphosis 2") 120781 8000003
Richard Strauss Music ("Beim Schlafengehen") 120781 8000004
Nick Ingman Music Conductor n/a 120818 8000005
John Bradbury Music Conductor Orchestra Leader 120818 8000006
Kurt Masur Music Conductor ("Beim Schlafengehen") 120818 8000007
Isobel Griffiths Music Contractor Orchestra Contractor 121013 8000008
Nico Muhly Music Coordinator Music Score Coordinator 206 8000009
Tony Lewis Music Editor n/a 214 8000010
Kurt Munkacsi Music Producer Original Soundtrack Producer 323 8000011
Michael Riesman Music Producer Original Soundtrack Producer 323 8000012
Jonathan Allen Score Mixing Music Mixer 120927 8000014
Jonathan Allen Score Recording Score Recorder 120840 8000015
Jessye Norman Vocals Soprano("Beim Schlafengehen") 121032 8000016
Maria Djurkovic Production Designer n/a 164 9000001
Philippa Hart Set Decorator n/a 165 9000002
Harriet Zucker Set Decorator (U.S. Unit) 165 9000003
Barbara Peterson Set Decorator (U.S. Unit) 165 9000004
Mark Raggett Art Director Supervising Art Director 183 9000005
Nick Palmer Art Director n/a 183 9000006
Stelios Polychronakis Art Director n/a 183 9000007
Joanna Foley Art Director n/a 183 9000008
Judy Rhee Art Director (U.S. Unit) 183 9000009
Martin Asbury Storyboard Artist n/a 199 9000010
Jane Clark Storyboard Artist n/a 199 9000011
Al Johnson Storyboard Artist (U.S. Unit) 199 9000012
Doug Fecht Set Dresser (U.S. Unit) 197 9000013
Francisco Torres Set Dresser (U.S. Unit) 197 9000014
Richard Kruder Set Dresser (U.S. Unit) 197 9000015
Ben Wolcott Set Dresser (U.S. Unit) 197 9000016
Stuart Sewell Sculptor n/a 120910 9000017
Michael Gunner Painter n/a 200 9000018
David Thompson Painter n/a 200 9000019
Mark Dane Lead Person (U.S. Unit) 120957 9000020
Guido DeCurtis Lead Person (U.S. Unit) 120957 9000021
Daniel May Illustrator Draftsperson 600 9000022
Ron Higgins Dresser Chargehand Dresser 120967 9000023
John Nyomarkay Assistant Art Director (U.S. Unit) 315 9000024
Richard Fojo Assistant Art Director (U.S. Unit) 315 9000025
Benjamin Conable Art Department Coordinator (U.S. Unit) 195 9000026
Alexa Marino Art Department Coordinator (U.S. Unit) 195 9000027
Emily Lutyens Art Department Art Department Assistant 120843 9000028
Daniel Swee Casting n/a 179 10000001
Patsy Pollack Casting n/a 179 10000002
Shaheen Baig Casting Associate (U.K.) 160 10000003
Heather Baird Casting Associate (U.S. Unit) 160 10000004
Louis Elman Voice Casting ADR Voice Casting 189 10000005
Beverly Wood Consultant Laboratory Consultant 120784 12000001
Julian Pinn Consultant Dolby Sound Consultant 120784 12000002
Sandra Frieze Dialogue Coach n/a 538 12000003
Jacqui Green Instructor Tutor 121095 12000004
Sue Gandy Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Michelle Matland Assistant Costume Designer n/a 252 13000002
Ann Roth Costume Designer n/a 169 13000003
Lindsay Pugh Costume Supervisor n/a 120895 13000004
Suzanne Pettit Costumer (U.S. Unit) 120880 13000005
Ivana Primorac Hair Hair Supervisor 120794 13000006
J Helland Hair (for Ms. Streep) 120794 13000007
Nuala Conway Hair Assistant n/a 120989 13000008
Paul Cooch Hair Assistant n/a 120989 13000009
Sarah Astly Hair Assistant n/a 120989 13000010
Edward St George Hair Stylist (for Ms. Moore) 120799 13000011
Alan D'Angerio Hair Stylist (for Ms. Moore) 120799 13000012
Kerry Warn Hair Stylist (for Ms. Kidman) 120799 13000013
Peg Schierholz Hair Stylist (U.S. Unit) 120799 13000014
J Helland Makeup (for Ms. Streep) 353 13000015
Elaine Offers Makeup (for Ms. Moore) 353 13000016
Paul Engelen Makeup (for Ms. Kidman) 353 13000017
Eva Polywka Makeup Artist (U.S. Unit) 120801 13000018
Nuala Conway Makeup Assistant n/a 121007 13000019
Paul Cooch Makeup Assistant n/a 121007 13000020
Sarah Astley Makeup Assistant n/a 121007 13000021
Ivana Primorac Makeup Supervisor n/a 517 13000022
Lynette Bernay Set Costumer (U.S. Unit) 121008 13000023
Sue Salzano Set Costumer (U.S. Unit) 121008 13000024
Valerie Fusaro Set Costumer (U.S. Unit) 121008 13000025
Mark Sutherland Wardrobe Wardrobe Master 120823 13000026
Justin Warhurst Wardrobe Assistant n/a 120809 13000027
Jenny Hawkins Wardrobe Assistant n/a 120809 13000028
Iris Lemos Wardrobe Supervisor (U.S. Unit) 120908 13000029
Ellen Mahlke Wardrobe Supervisor (U.S. Unit) 120908 13000030
Peter Owen Wig Maker Wigs 121096 13000031
Robert Ireland ADR Editor n/a 220 14000001
Daniel Ward Assistant Sound Editor n/a 222 14000002
Conor Mackey Assistant Sound Editor n/a 222 14000003
John Warhurst Assistant Sound Editor n/a 222 14000004
Jed Loughran Assistant Sound Editor n/a 222 14000005
John Casali Boom Operator n/a 215 14000006
Marc-Jon Sullivan Boom Operator (U.S. Unit) 215 14000007
Clare Mahoney Foley Artist n/a 223 14000008
Ricky Butt Foley Artist n/a 223 14000009
Michael Redfern Foley Editor n/a 221 14000010
Lyle Scott-Darling Rerecording Assistant n/a 120977 14000011
Ray Merrin Rerecording Mixer n/a 120856 14000012
Graham Daniel Rerecording Mixer n/a 120856 14000013
Adam Daniel Rerecording Mixer n/a 120856 14000014
Lee Dichter Rerecording Mixer n/a 120856 14000015
Grant Maxwell Rerecording Mixer n/a 120856 14000016
Ken Hahn Rerecording Mixer n/a 120856 14000017
James Harris Sound Third Person Sound 120816 14000018
Richard Fettes Sound Editor n/a 229 14000019
Andy Kennedy Sound Effects Editor n/a 327 14000020
Matt Grime Sound Effects Editor n/a 327 14000021
David Crozier Sound Mixer n/a 230 14000022
Tony Dawe Sound Mixer n/a 230 14000023
Gary Alper Sound Mixer (U.S. Unit) 230 14000024
Warren Shaw Supervising Sound Editor n/a 328 14000025
Jacob Ribicoff Supervising Sound Editor Associate Supervising Sound Editor 328 14000026
John Robertson Rigging Electrician n/a 120958 15000001
Kevin Edland Rigging Electrician n/a 120958 15000002
Paul Stewart Rigging Electrician n/a 120958 15000003
Neil Munro Rigging Electrician n/a 120958 15000004
Mark Hutton Rigging Electrician n/a 120958 15000005
Vince Madden Rigging Electrician n/a 120958 15000006
Brian Pickett Rigging Electrician Chief Rigging Electrician 120958 15000007
James Knox Rigging Electrician Chief Rigging Electrician 120958 15000008
Cary Hutchings Grip First Company Grip 365 15000009
Martin Duffy Grip n/a 365 15000010
Robert Hooker Grip n/a 365 15000011
Robert Betts Grip n/a 365 15000012
Terence Meadows Grip n/a 365 15000013
Stephen Mathie Electrician n/a 450 15000014
Paul Sharp Electrician n/a 450 15000015
Paul Harris Electrician n/a 450 15000016
Toby Flesher Electrician n/a 450 15000017
Anthony Burgess Electrician n/a 450 15000018
Tony Burns Electrician n/a 450 15000019
Adam Lee Electrician n/a 450 15000020
Eugene Crobler Electrician n/a 450 15000021
Ricky Pattenden Electrician n/a 450 15000022
Steve Pattenden Electrician n/a 450 15000023
Lee Walters Chief Lighting Technician n/a 357 15000024
John Higgins Chief Lighting Technician n/a 357 15000025
Roy Branch Chief Lighting Technician n/a 357 15000026
James Dolan Chief Lighting Technician (U.S. Unit) 357 15000027
Peter McEntyre Chief Lighting Technician (U.S. Unit) 357 15000028
Lori Roberts Production Accountant Financial Representative(for Paramount Pictures) 282 16000001
Andy Hennigan Auditor n/a 120886 16000002
Tina Ellis Auditor n/a 120886 16000003
Conor O'Sullivan Prosthetics Prosthetic Makeup Designer 120991 19000001
Stuart Conran Prosthetics Prosthetic Technician 120991 19000002
Robin Schoonraad Prosthetics Prosthetic Technician 120991 19000003
Jo Allen Pyrotechnics Prosthetic Makeup Designer 121027 19000004
Jery Hewitt Stunt Coordinator n/a 120804 19000005
Nicholas Powell Stunt Coordinator n/a 120804 19000006
Andreas Petrides Stunt Coordinator n/a 120804 19000007
Lee Sheward Stunt Coordinator n/a 120804 19000008
Danny Aiello Stunts n/a 240 19000009
Jay Amor Stunts n/a 240 19000010
Dara Amos Stunts n/a 240 19000011
Hank Amos Stunts n/a 240 19000012
Chick Bernhardt Stunts n/a 240 19000013
John Copeman Stunts n/a 240 19000014
John Evanko Stunts n/a 240 19000015
Tim Gallin Stunts n/a 240 19000016
Jay Kruger Stunts n/a 240 19000017
David Kelly Carpenter n/a 529 21000001
Leigh Chesters Carpenter n/a 529 21000002
Alan Chesters Construction Manager n/a 120983 21000003
James Harris Construction Foreman (U.S. Unit) 277 21000004
Debbie Brodie Craft Service Food Stylist 120903 22000001
Richard Briscoe Visual Effects Supervisor (Double Negative) 249 23000001
Stuart Brisdon Special Effects Supervisor n/a 545 23000002
Matthew Plummer Visual Effects Producer (Double Negative) 243 23000003
Jim Lillis Special Effects Coordinator (U.S. Unit) 241 23000004
John Weller Special Effects Special Effects Supervising Rigger 168 23000005
Tony Moore Special Effects Special Effects Diving Rigger 168 23000006
Charlie Muspratt Special Effects Special Effects Rigger 168 23000007
Malcolm Wilson Special Effects Special Effects Rigger 168 23000008
Paul Weathered Assistant Property Master (U.S. Unit) 120969 24000001
Alan Bailey Property Master n/a 120805 24000002
Andrew Lassman Property Master (U.S. Unit) 120805 24000003
Charles Guanci Property Master (U.S. Unit) 120805 24000004
Mike Cuddy Props Props Storeperson 120817 24000005
David Fisher Props Chargehand Props 120817 24000006
Terry Ennis Props n/a 120817 24000007
Jason Hopperton Props Dressing Props 120817 24000008
Alan Briant Props Dressing Props 120817 24000009
Danny Evans Props Dressing Props 120817 24000010
Lars Knudsen Assistant (to Mr. Rudin) 120820 25000001
J Holden Assistant (to Mr. Rudin) 120820 25000002
Chris Cussen Assistant (to Mr. Rudin) 120820 25000003
John Rickard Assistant (to Mr. Rudin) 120820 25000004
Ben LeClair Assistant (to Mr. Rudin) 120820 25000005
Charles Parlapanides Assistant (to Mr. Rudin) 120820 25000006
Kevin Walsh Assistant (to Mr. Rudin) 120820 25000007
Susie Lewis Assistant (to Mr. Fox) 120820 25000008
Clarissa Newman Assistant (to Mr. Huffam) 120820 25000009
Kweku Abdullah Production Assistant (U.S. Unit) 275 25000011
Phil Allchin Transportation Captain n/a 272 25000012
William Gaskins Transportation Captain (U.S. Unit) 272 25000013
Vincent Pecora Transportation Captain (U.S. Unit) 272 25000014
Ken Bates Second Unit Director (U.S. Unit) 412 25000015
Judy Ducker Production Production Buyer 120824 25000016
Michael Webb Production Stagehand 120824 25000017
Jeanie Udall Medic n/a 120966 25000018
Kevin Cerchiai Other Cable Person(U.S. Unit) 120795 26000001
Robert Kopp Other Greensman(U.S. Unit) 120795 26000002
Sarah Clark Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
Spanning across various time periods in the 20th century, a drama revolves around three very different women: two of whom have been profoundly affected by the works of Virginia Woolf; the other woman is Woolf, herself. All three are battling with issues of freedom, responsibility and identity. As the story unfolds, they are negotiating their way through different depressive states: Virginia Woolf is struggling to write her novel "Mrs. Dalloway" in 1923, as she recovers from depression; Laura Brown is a depressed L.A. housewife who reads Woolf's novel in 1951, as she plans her husband's birthday party; and, the exasperated Clarissa Vaughn is a book editor in modern-day New York, who is planning a farewell party for her AIDS-inflicted former lover, Richard--a famous author who had nicknamed her Mrs. Dalloway.