Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008)

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 2hr 3mins.
Genres Adventure, Sequel, Action, Period
Keywords 1950s, alien, archaeologist, boat, father/son, franchise, Indiana Jones (franchise), jungle, motorcycle, Nevada, Peru, professor, psychic, snake, soviet union, spy, swashbuckling, 1957
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Edward Kean Song ("Howdy Doody Theme") 120859 8000011
Robert Smith Song ("Howdy Doody Theme") 120859 8000012
Jeffrey D Knott Special Effects Technician n/a 242 23000066
Albert Marangoni Special Effects Technician n/a 242 23000067
David Mesloh Special Effects Technician n/a 242 23000068
Anthony Herrera Special Effects Technician n/a 242 23000065
Alan Rifkin Special Effects Technician n/a 242 23000069
Michael W Cordell Special Effects Technician n/a 242 23000064
Bill McGinley Special Effects Technician n/a 242 23000059
Joe Love Special Effects Technician n/a 242 23000058
Jeff Rand Special Effects Technician n/a 242 23000060
Adam Sahagun Special Effects Technician n/a 242 23000061
Greg Bryant Special Effects Technician n/a 242 23000063
Thomas Zell Special Effects Technician n/a 242 23000062
Christopher Suarez Special Effects Technician n/a 242 23000070
Anthony Salvaggio Special Effects Technician (Hawaii) 242 23000072
Kaz Mori Software Engineer Production & Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000080
Simon Fillat Software Engineer Production & Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000079
Maria Brill Software Engineer Production & Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000081
Jim Randell Software Engineer Production & Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000082
Marci Velando Software Engineer Production & Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000083
Sean Bittinger Software Engineer Production & Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000078
Ben Schoen Titles Titles Designer(Scarlet Letters) 120825 23000077
Dan Sudick Special Effects Coordinator n/a 241 23000073
Jeff Khachadoorian Special Effects Technician n/a 242 23000057
Steve Rawlins Animation Supervisor (ILM) 120918 23000074
Christian Alzmann XFX art direction Visual Effects Art Director(Industrial Light & Magic) 121153 23000075
Patrick Clancey Titles and Opticals Digital Opticals(EFilm) 121075 23000076
Durk Tyndall Special Effects Technician (Hawaii) 242 23000071
Daniel Gilmore Special Effects Technician n/a 242 23000056
Ray Hoffman Special Effects Technician n/a 242 23000037
Steven Ficke Special Effects Technician n/a 242 23000036
John Knox Special Effects Technician n/a 242 23000038
David Marten Special Effects Technician n/a 242 23000039
Michael Rifkin Special Effects Technician n/a 242 23000041
Jeff Ogg Special Effects Technician n/a 242 23000040
Lenny Dalrymple Special Effects Technician n/a 242 23000035
Roy Augenstein Special Effects Technician n/a 242 23000034
Alexandre Menard Visual Effects Pre-Visualization Artist 419 23000030
Ryan McCoy Visual Effects Pre-Visualization Artist 419 23000029
Dan Tindell Visual Effects Pre-Visualization Artist 419 23000031
James Bomalick Special Effects Technician n/a 242 23000032
Clark James Special Effects Technician n/a 242 23000033
Keith Suzuki Special Effects Technician n/a 242 23000042
Gabriel Benavidez Special Effects Technician n/a 242 23000043
Clark Templeman Special Effects Technician n/a 242 23000052
Paul Sabourin Special Effects Technician n/a 242 23000051
Kevin Bowers Special Effects Technician n/a 242 23000053
Charles Cooley Special Effects Technician n/a 242 23000054
Michael Duenas Special Effects Technician n/a 242 23000055
Oscar Orona Special Effects Technician n/a 242 23000050
Fernando G. Massiel Special Effects Technician n/a 242 23000049
Sam Dean Special Effects Technician n/a 242 23000045
Eric P Cook Special Effects Technician n/a 242 23000044
John Fleming Special Effects Technician n/a 242 23000046
Michael Holland Sr. Special Effects Technician n/a 242 23000047
Richard Landerer Special Effects Technician n/a 242 23000048
Chrysta Burton Software Engineer Production & Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000084
Nikita Patel Software Engineer Production & Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000085
Richard Bluff Matte Painter Digital Matte Supervisor(Industrial Light & Magic) 120959 23000123
Frank Strzalkowski Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000122
Jason Snell Layout Artist Layout Supervisor(Industrial Light & Magic) 120869 23000124
Clint Schultz Graphic Designer n/a 120860 23000125
Jeff Doran Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000127
Jon Alexander Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000126
Ben Nichols Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000121
Michael Jobe Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000120
Brad Jerrell Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000116
Clark Higgins Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000115
Mark Walas Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000117
John Eblan Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000118
Neal Halter Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000119
Robert Hoffmeister Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000128
Kimberly Lashbrook Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000129
David Weitzberg Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000138
Steven Sauers Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000137
Jeff Wozniak Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000139
Duncan Blackman Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000140
Michael Halsted Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000141
Kaori Ogino Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000136
Tia Marshall Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000135
Chad Taylor Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000131
Kevin Reuter Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000130
Steve Aplin Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000132
Yanick Dusseault Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000133
Ryan Hopkins Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000134
Nelson Hall Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000114
Richard Demolski Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000113
Gregory Jein Modelmaker Master Modelmaker 120919 23000094
Lance Baetkey Rotoscope Animator Roto & Paint Supervisor(Industrial Light & Magic) 121082 23000093
Jason Mahakian Modelmaker n/a 120919 23000095
David Fogler Modelmaker Digital Model Supervisor(Industrial Light & Magic) 120919 23000096
Brian Gernand Modelmaker Model Supervisor(Kerner Optical) 120919 23000098
Jung-Seung Hong Modelmaker Digital Model Supervisor(Industrial Light & Magic) 120919 23000097
Patrick Jarvis Rotoscope Animator Roto & Paint Supervisor(Industrial Light & Magic) 121082 23000092
Ian Sachs Software Engineer Research & Development(Industrial Light & Magic) 121071 23000091
Brice Criswell Software Engineer Research and Development(Industrial Light & Magic) 121071 23000087
Jeanne Rich Software Engineer Production & Technical Support(Industrial Light & Magic) 121071 23000086
Phil Schneider Software Engineer Research and Development(Industrial Light & Magic) 121071 23000088
Zoran Kacic-Alesic Software Engineer Research & Development(Industrial Light & Magic) 121071 23000089
Alex Suter Software Engineer Research & Development(Industrial Light & Magic) 121071 23000090
Nicolas Dabos Modelmaker (Kerner Optical) 120919 23000099
Michael P Lynch Modelmaker (Kerner Optical) 120919 23000100
Peggy Hrastar Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000109
Matthew Heron Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000108
Gretchen Scharfenberg Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000110
Trevor Tuttle Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000111
Jason Brackett Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000112
Leo Garza Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000107
Thomas Cloutier Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000106
Robert Clot Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000102
Lauren Abrams Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000101
Charles H Ray Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000103
Frank Tarantino Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000104
Carol Bauman Miniatures Miniatures & Special Effects(Kerner Optical) 121083 23000105
Brian Magner Visual Effects Pre-Visualization Artist 419 23000028
Letia Lewis Visual Effects Pre-Visualization Artist 419 23000027
Monte Perlin Stunts n/a 240 19000060
Mark Norby Stunts n/a 240 19000059
Douglas Tait Stunts n/a 240 19000061
Tim Trella Stunts n/a 240 19000062
Dean Bailey Stunts n/a 240 19000064
Webster Whinery Jr. Stunts n/a 240 19000063
Tina McKissick Stunts n/a 240 19000058
Chuck Maldonado Stunts n/a 240 19000057
Timothy Eulich Stunts n/a 240 19000053
Danny Downey Stunts n/a 240 19000052
Louie Franco Stunts n/a 240 19000054
Ted Grossman Stunts n/a 240 19000055
Bret Kiene Stunts n/a 240 19000056
Dan Brown Stunts n/a 240 19000065
Steve Chang Stunts n/a 240 19000066
Paul Marini Stunts n/a 240 19000075
David Kilde Stunts n/a 240 19000074
David McSweeney Stunts n/a 240 19000076
Christian Oviedo Stunts n/a 240 19000077
Krister Peterson Stunts n/a 240 19000078
Oliver Sven Kaponen Stunts n/a 240 19000073
Jeremy Fry Stunts n/a 240 19000072
Jeff De Jarlar Stunts n/a 240 19000068
Clay Cullen Stunts n/a 240 19000067
Holland Diaz Stunts n/a 240 19000069
Andy Dylan Stunts n/a 240 19000070
Ian Eyre Stunts n/a 240 19000071
Jacob Dewitt Stunts n/a 240 19000051
Jeff Dashnaw Stunts n/a 240 19000050
Arnold Chon Stunts n/a 240 19000031
Kevin Patrick Burke Stunts n/a 240 19000030
Chris Daniels Stunts n/a 240 19000032
Kevin Derr Stunts n/a 240 19000033
Katie Eischen Stunts n/a 240 19000035
John Dixon Stunts n/a 240 19000034
Amber Beckman Stunts n/a 240 19000029
Wade Allen Stunts n/a 240 19000028
Vince Cupone Stunt Performer n/a 120981 19000024
Don Abbatiello Stunt Performer n/a 120981 19000023
Anthony DeLongis Stunts Whip Trainer 240 19000025
Samantha MacIvor Stunts n/a 240 19000026
Doc Duhame Stunts Whip Trainer 240 19000027
Eddie Fiola Stunts n/a 240 19000036
Charles Grisham Stunts n/a 240 19000037
Greg Anthony Stunts n/a 240 19000046
Tyler Vogt Stunts n/a 240 19000045
Jon Braver Stunts n/a 240 19000047
Keith Campbell Stunts n/a 240 19000048
Tom Cohan Stunts n/a 240 19000049
Trampas Thompson Stunts n/a 240 19000044
Kenny Richards Stunts n/a 240 19000043
Billy D Lucas Stunts n/a 240 19000039
Andrew Kenyon Stunts n/a 240 19000038
Anthony Martins Stunts n/a 240 19000040
Rhys Millen Stunts n/a 240 19000041
Jim Palmer Stunts n/a 240 19000042
Steve Terada Stunts n/a 240 19000079
Mark Vanselow Stunts n/a 240 19000080
Conrad V Brink Jr. Special Effects Supervisor (Connecticut) 545 23000008
Conrad Brink Sr. Special Effects Supervisor (Connecticut) 545 23000007
Geoff Heron Special Effects Supervisor (Kerner Optical) 545 23000009
John Rosengrant Effects Supervisor (Stan Winston Studio) 120866 23000010
Michael Gleason Visual Effects Editor (Industrial Light & Magic) 614 23000012
Stephanie Hornish Visual Effects Producer (ILM) 243 23000011
David Meny Visual Effects Supervisor TD Supervisor(Industrial Light & Magic) 249 23000006
Hayden Landis Visual Effects Supervisor TD Supervisor(Industrial Light & Magic) 249 23000005
Pablo Helman Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Gerald "Matt" Matthews Craft Service (Hawaii) 120903 22000004
Daniel Gregoire Visual Effects Supervisor Pre-Visualization Supervisor 249 23000002
Marshall Krasser Visual Effects Supervisor (Industrial Light & Magic) 249 23000003
Craig Hammack Visual Effects Supervisor TD Supervisor(Industrial Light & Magic) 249 23000004
Lisa Tutunjian Visual Effects Editor Digital Intermediate Editor(EFilm) 614 23000013
Robert Olmstead Special Effects Foreman n/a 250 23000014
Ryan Wiederkehr Visual Effects Visual Effects Coordinator 419 23000023
Alan Kiriu Special Effects Foreman Special Effects Powderperson(Hawaii) 250 23000022
Clint G Reagan Visual Effects Pre-Visualization Lead 419 23000024
Chris Bowers Visual Effects Pre-Visualization Artist 419 23000025
Michael Comfort Visual Effects Pre-Visualization Artist 419 23000026
Mike Edmonson Special Effects Foreman n/a 250 23000021
Joel Mitchell Special Effects Foreman n/a 250 23000020
Gintar Repecka Special Effects Foreman n/a 250 23000016
Tom Pahk Special Effects Foreman n/a 250 23000015
Bruce Donnellan Special Effects Foreman n/a 250 23000017
David Eland Special Effects Foreman n/a 250 23000018
Todd K Jensen Special Effects Foreman n/a 250 23000019
David Jelin Craft Service n/a 120903 22000003
Terry Painovich Craft Service n/a 120903 22000002
Roel Failma Stunts n/a 240 19000089
Wade Eastwood Stunts n/a 240 19000088
Justin Grant Stunts n/a 240 19000090
Dennis Keiffer Stunts n/a 240 19000091
Rob Mars Stunts n/a 240 19000093
Don Lee Stunts n/a 240 19000092
Gary Dionne Stunts n/a 240 19000087
Jonah Deocampo Stunts n/a 240 19000086
Matt Baker Stunts n/a 240 19000082
Stuart F Wilson Stunts n/a 240 19000081
Jared Burke Stunts n/a 240 19000083
Lauro Chartrand Stunts n/a 240 19000084
Phil Culotta Stunts n/a 240 19000085
Derek Mears Stunts n/a 240 19000094
Allan Padelford Stunts n/a 240 19000095
Greg Callas Construction Coordinator n/a 276 21000004
Robert Alvarez Construction Foreman Laborer(Hawaii) 277 21000003
James Sadek Construction Coordinator (Connecticut) 276 21000005
Ian McArthur Welder (Hawaii) 121059 21000006
Nick Mestrandrea Craft Service n/a 120903 22000001
Peter Alvarez Construction Foreman (Hawaii) 277 21000002
Mark Nicholas Carpenter (Connecticut) 529 21000001
Bryan Thompson Stunts n/a 240 19000097
Carl Rice Stunts n/a 240 19000096
Anthony Vincent Stunts n/a 240 19000098
Danny Wynands Stunts n/a 240 19000099
Jules Sylvester Animal Wrangler n/a 120863 20000001
Cyrus Jam Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000142
Khatsho Orfali Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000144
Stephen Meyer Production Assistant n/a 275 25000032
Rachel McDonald Production Assistant n/a 275 25000031
Erica Palay Production Assistant n/a 275 25000033
Greg Pisarski Production Assistant n/a 275 25000034
Ayn Olivia Vaughan Production Assistant n/a 275 25000036
Sawyer Spielberg Production Assistant n/a 275 25000035
Mattie Kluttz Production Assistant n/a 275 25000030
Lauren Henderson Production Assistant n/a 275 25000029
Samantha Payne Production Assistant n/a 275 25000025
Georgianna Whitley Production Assistant n/a 275 25000024
Dan McCauley Production Assistant n/a 275 25000026
Gregory T Alia Production Assistant n/a 275 25000027
Zach Grossman Production Assistant n/a 275 25000028
Doug Gunn Production Assistant n/a 275 25000037
Scott Koche Production Assistant n/a 275 25000038
Christian Labarta Production Assistant n/a 275 25000047
Chiabella James Production Assistant n/a 275 25000046
Rachel McIntyre Production Assistant n/a 275 25000048
Matt Neapolitan Production Assistant n/a 275 25000049
Kadi Rodriguez Production Assistant n/a 275 25000050
Christopher Hall Production Assistant n/a 275 25000045
Lindsay Dougherty Production Assistant n/a 275 25000044
Kristine Nadal Production Assistant n/a 275 25000040
Shane McGonnigal Production Assistant n/a 275 25000039
Nicolas Pangborn Production Assistant n/a 275 25000041
Brett Robinson Production Assistant n/a 275 25000042
Theo Spielberg Production Assistant n/a 275 25000043
Trevor R Tavares Production Assistant n/a 275 25000023
Jawad Hanna Production Assistant n/a 275 25000022
Elizabeth Nye Assistant (to Mr Spielberg) 120820 25000003
Samantha Becker Assistant (to Mr Spielberg) 120820 25000002
Jane Bay Assistant (to Mr Lucas) 120820 25000004
Sarita Patel Assistant (to Mr Lucas) 120820 25000005
Mary T Radford Assistant (to Mr Marshall) 120820 25000007
Anne Merrifield Assistant (to Mr Lucas) 120820 25000006
Dan Bradley Second Unit Director n/a 412 25000001
Sara Philpott Props Buyer Buyer 120926 24000014
Steve Karnes Props Armorer 120817 24000010
Josh Roth Props n/a 120817 24000009
Frank McClure Props (Hawaii) 120817 24000011
Andrew Coyne Props (Hawaii) 120817 24000012
Sara Gardner-Gail Props Buyer Buyer 120926 24000013
Lauren Miller Assistant (to Mr Marshall) 120820 25000008
Tracy Grayson Assistant (to Mr Stewart) 120820 25000009
Chris Davis Production Assistant n/a 275 25000018
Dave Buehrle Production Assistant n/a 275 25000017
Pedro Honess Production Assistant n/a 275 25000019
Eric Battin Production Assistant n/a 275 25000020
Ritchie Filippi Production Assistant n/a 275 25000021
Barry Curtis Production Assistant n/a 275 25000016
Nathan Parker Production Assistant (to Ms Kennedy) 275 25000015
Jemma Kearney Assistant (to Ms Blanchett) 120820 25000011
Benjamin J Roberts Assistant (to Mr Ford) 120820 25000010
Bea S Rembeczky Assistant (to Mr Winstone) 120820 25000012
Jennifer Eddy Assistant (to Mr Bradley) 120820 25000013
Justin Grizzoffi Production Assistant (to Mr Spielberg) 275 25000014
Ryan B Young Production Assistant n/a 275 25000051
Jason Clark Production Assistant n/a 275 25000052
Paulie DiCocco Driver (to Mr Ford) 273 25000090
Anthony Jamal Wade Driver (to Mr Spielberg) 273 25000089
Tim Woods Driver Picture Vehicle Coordinator 273 25000091
Graham Kelly Coordinator Action Vehicle Coordinator 528 25000092
Annie Schultz Coordinator Travel Coordinator 528 25000094
Corey Sklov Coordinator Special Equipment Coordinator 528 25000093
Michael Broady Medic (Hawaii) 120966 25000088
David O'Dell Medic n/a 120966 25000087
John Naclerio Production Secretary n/a 367 25000083
Laura Kelly Stand-In n/a 121015 25000082
Guy Martin Production Secretary n/a 367 25000084
David Krupnick Medic n/a 120966 25000085
Robert Allen Medic n/a 120966 25000086
Bobby Griffin Coordinator Picture Car Coordinator(Connecticut) 528 25000095
Elyse Klatis Associate to Director Associate(to Ms Kennedy) 121077 25000096
Tina Mills Other Image Archivist(Lucasfilm) 120795 26000001
Richard Fellegara Medic (Connecticut) 120966 25000104
Cassandra Barbour Rights & Clearances n/a 120879 26000002
Laura Sevier Rights & Clearances n/a 120879 26000003
Deborah Wuliger Unit Publicist n/a 231 29000001
Ryan Hosking Coordinator Helicopter Ground Coordinator(Aerial Unit) 528 25000103
Fredi Vazquez Production Assistant n/a 275 25000102
Jeff Schultz Coordinator Confidentiality Coordinator 528 25000098
Flavio R Tambellini Aerial Unit Aerial Unit Producer 121100 25000097
William Olsen Production Assistant n/a 275 25000099
Melanie Petrushkin Production Assistant n/a 275 25000100
Tiia Rowley Production Assistant n/a 275 25000101
Dean Bitter Stand-In n/a 121015 25000081
Stephen Neely Stand-In n/a 121015 25000080
Dennis Geraghty Production Assistant n/a 275 25000061
Matthew Gannon Production Assistant n/a 275 25000060
Jazmin Castillo Production Assistant (Aerial Unit) 275 25000062
Vitor Lins Production Assistant (Aerial Unit) 275 25000063
Marissa Gomes Production Assistant (Industrial Light & Magic) 275 25000065
Terran Benveniste Production Assistant (Industrial Light & Magic) 275 25000064
Kenny Vasquez Production Assistant n/a 275 25000059
Jake Lawton Production Assistant n/a 275 25000058
Allison Meadows Production Assistant n/a 275 25000054
Quanita C Johnson Production Assistant n/a 275 25000053
Nathan Kimball Production Assistant n/a 275 25000055
Damiano Fucas Production Assistant n/a 275 25000056
Brian Peralez Production Assistant n/a 275 25000057
Maxwell R Johnson II Transportation Captain n/a 272 25000066
Tom Whelpley Transportation Captain n/a 272 25000067
Audrey A Conrad Transportation Transportation Dispatcher 120992 25000076
Glenn Enzen Transportation Coordinator n/a 271 25000075
Si Paciorek Stand-In n/a 121015 25000077
Pattie Hastie Stand-In n/a 121015 25000078
David Bantly Stand-In n/a 121015 25000079
Tommy Tancharoen Transportation Coordinator n/a 271 25000074
Kevin Woods Transportation Co-Captain (Connecticut) 120973 25000073
Robert Garcia Jr. Transportation Captain (New Mexico) 272 25000069
Claude Alan Thompson Transportation Captain n/a 272 25000068
Dennis Salomone Transportation Captain (Connecticut) 272 25000070
Myles Kawakami Transportation Captain (Hawaii) 272 25000071
Flavio Chaves Transportation Captain (Aerial Unit) 272 25000072
Seth Hays Props n/a 120817 24000008
Jade Healy Props n/a 120817 24000007
Polly Ing Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000181
Darin Hilton Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000180
Martin Halle Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000182
Trevor Hazel Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000183
Trang Bach Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000185
Susan Klausner Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000184
Tim Fortenberry Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000179
Eran Dinour Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000178
Paul Huston Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000174
Zain Homer Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000173
Drew Klausner Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000175
Jeffrey Benedict Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000176
Paul Churchill Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000177
Jason Billington Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000186
Matt Brumit Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000187
David Hirschfield Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000196
Wendy Hendrickson-Ellis Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000195
Jen Howard Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000197
Ryan Jones Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000198
Ondrej Kubicek Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000199
Tyler Ham Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000194
Cam Griffin Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000193
Grady Cofer Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000189
Amelia Chenoweth Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000188
Sebastian Feldman Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000190
David Fuhrer Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000191
Jeremy Goldman Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000192
Shawn Hillier Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000172
Christian Haley Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000171
Alia Agha Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000152
Barry Williams Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000151
Daniel Bayona Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000153
Stella Bogh Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000154
Etienne Daigle Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000156
Kela Cabrales Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000155
Nigel Sumner Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000150
Daniel Pearson Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000149
John Sigurdson Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000145
Thomas DuPont Stunt Performer Sword Trainer 120981 19000022
Scott Younkin Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000146
Pat Conran Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000147
John "Nancy" Hansen Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000148
Raul Essig Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000157
Brian Flynn Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000158
Peter Chesloff Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000167
Mathieu Boucher Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000166
Chris Foreman Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000168
Bill George Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000169
David Hanks Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000170
Joel Aron Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000165
Peg Hunter Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000164
Maria Goodale Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000160
Joana Garrido Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000159
Eric Hamel Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000161
Neil Herzinger Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000162
Sherry Hitch Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000163
Jennifer MacKenzie Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000200
Paul Sharpe Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000201
Jay Cooper Compositing Supervisor Digital Compositing Supervisor(Industrial Light & Magic) 120928 23000238
Howie Weed Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000237
Sean Mackenzie Compositing Supervisor Digital Compositing Supervisor(Industrial Light & Magic) 120928 23000239
Eric Wong Character Animation Creature & Simulations Supervisor(Industrial Light & Magic) 622 23000240
C Michael Easton Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000242
Steve Walton Background Painter View Paint Supervisor(Industrial Light & Magic) 121029 23000241
James Orara Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000236
Kelvin Lau Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000235
Giovanni F Nakpil Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000231
Jean-Claude Langer Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000230
Spencer Reynolds Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000232
Bradford DeCaussin Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000233
Bridget Goodman Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000234
Kevin Martel Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000243
Jean-Denis Haas Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000244
Scott Getzinger Assistant Property Master n/a 120969 24000003
Michael Jortner Assistant Property Master (Connecticut) 120969 24000002
Peter Gelfman Property Master (Connecticut) 120805 24000004
Terry Haskell Property Master n/a 120805 24000005
Damon Allison Propman Propshop Foreman 120887 24000006
Douglas Harlocker Property Master n/a 120805 24000001
Rob Yamamoto Effects Coordinator Post Effects Guy 120917 23000250
Tim Harrington Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000246
Erik Morgansen Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000245
Jay Rennie Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000247
Shawn Kelly Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000248
Tim Waddy Animator (Industrial Light & Magic) 483 23000249
Maurizio Giglioli Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000229
Jean Bolte Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000228
Megan Rible Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000210
Justin Potter Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000209
Amanda Ronai Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000211
Misty Segura Barbour Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000212
Kirk Shimano Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000213
Marla Newall Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000208
Carlos Monzon Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000207
Alan Travis Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000203
Sam Stewart Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000202
Todd Vaziri Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000204
John Whisnant Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000205
Rita Zimmerman Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000206
Alex Tropiec Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000214
Kate Turner Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000215
Robert Kosai Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000224
Aaron Ferguson Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000223
Scott May Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000225
Frank Losasso Petterson Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000226
Henri Tan Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000227
Scott Parrish Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000222
Seunghun Lee Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000221
Luke Longin Digital Effects Digital Artist(Industrial Light & Magic) 345 23000217
Eric Voegels Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000216
Michael Balog Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000218
Geoff Campbell Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000219
Greg Killmaster Digital Effects Digital Model & Simulation(Industrial Light & Magic) 345 23000220
Brett Northcutt Digital Effects Artist Digital Artist(Industrial Light & Magic) 120960 23000143
Colin Follenweider Stunt Double n/a 120980 19000020
Sandy DeCrescent Music Contractor n/a 121013 8000003
The Hollywood Film Chorale Music Choir 120781 8000002
Peter Rotter Music Contractor n/a 121013 8000004
Ramiro Belgardt Music Editor n/a 214 8000005
Conrad Pope Original Music Orchestrations 120838 8000007
Eddie Karam Original Music Orchestrations 120838 8000006
John Williams Music n/a 120781 8000001
Julie Zunder Apprentice Editor n/a 121012 7000009
Mark George Gillard Assistant Editor n/a 203 7000005
Mike Cuevas Assistant Editor n/a 203 7000004
Michael T Wilson Assistant Editor n/a 203 7000006
Brett Carroll Assistant Editor n/a 203 7000007
Michael Pedraza Apprentice Editor n/a 121012 7000008
Shawn Murphy Score Mixing Music Scoring Mixer 120927 8000008
Jerry Leiber Song ("Hound Dog") 120859 8000009
Bobby Day Song Performer ("Little Bitty Pretty One") 120788 8000022
The Everly Brothers Song Performer ("Wake Up Little Susie") 120788 8000021
Bill Haley and his Comets Song Performer ("Shake Rattle and Roll"s) 120788 8000023
Juan Arvizu Song Performer ("A Solas") 120788 8000024
Sally Stevens Vocals Vocal Contractor 121032 8000025
Elvis Presley Song Performer ("Hound Dog") 120788 8000020
Gonzalo Curiel Song ("A Solas") 120859 8000019
Felice Bryant Song ("Wake Up Little Susie") 120859 8000015
Mike Stoller Song ("Hound Dog") 120859 8000010
Boudleaux Bryant Song ("Wake Up Little Susie") 120859 8000016
Robert Byrd Song ("Little Bitty Pretty One") 120859 8000017
Charles Calhoun Song ("Shake Rattle and Roll") 120859 8000018
Patrick Crane Associate Editor n/a 479 7000003
Gary Burritt Negative Cutter n/a 556 7000002
Peter Geraghty Photography 2nd Assistant Photographer 120835 6000027
Scott Rathner Photography 1st Assistant Photographer 120835 6000026
Jesse Roth Photography 2nd Assistant Photographer 120835 6000028
Philip J Jaffe Photography 1st Assistant Photographer 120835 6000029
Bruce Talamon Photography Still Photographer 120835 6000031
Steven Lee Wolfe Photography 2nd Assistant Photographer 120835 6000030
Mark Gilmar Photography Assistant Photographer 120835 6000025
Don Steinberg Photography Assistant Photographer 120835 6000024
Anthony Cappello Photography 1st Assistant Photographer 120835 6000020
David O'Brien Photography Assistant Photographer 120835 6000019
Paul Toomey Photography 2nd Assistant Photographer 120835 6000021
Dimitri Dashevsky Photography B 2nd Assistant Photographer 120835 6000022
David James Photography Still Photographer 120835 6000023
Scott Hoffman Photography Assistant Photographer(Aerial Unit) 120835 6000032
Robert Settlemire Photography Assistant Photographer(Aerial Unit) 120835 6000033
Breno Cunha Camera Assistant (Aerial Unit) 120867 6000042
Terry Haggar Color Timer n/a 120921 6000041
Luz Guerra Camera Assistant (Aerial Unit) 120867 6000043
Reed Smoot Aerial Director of Photography n/a 121063 6000044
Michael Kahn Editor n/a 172 7000001
Tom Reiser Colorist Digital Intermediate Colorist Assist(EFilm) 120920 6000040
Yvan Lucas Colorist Digital Intermediate Colorist(EFilm) 120920 6000039
Yuka Kadono Loader Film Loader 120956 6000035
Jeff Stewart Loader Film Loader 120956 6000034
Craig Bauer Loader Film Loader 120956 6000036
Chris Prejza Film Lab Digital Intermediate Producer(EFilm) 120850 6000037
Stephen Byrne Film Lab Digital Intermediate Producer(EFilm) 120850 6000038
Guy Hendrix Dyas Production Designer n/a 164 9000001
Larry Dias Set Decorator n/a 165 9000002
Damien Fisher Model Maker Mold Shop(Stan Winston Studio) 121081 9000040
Cory Czekaj Model Maker Mold Shop(Stan Winston Studio) 121081 9000039
Gary Yee Model Maker Mold Shop(Stan Winston Studio) 121081 9000041
Scott Bobbitt Lead Person n/a 120957 9000042
Christopher DeTitta Lead Person (Connecticut) 120957 9000044
Ernest Sanchez Lead Person (New Mexico) 120957 9000043
Ian Stevenson Model Maker Mold Shop(Stan Winston Studio) 121081 9000038
Javier Contreras Model Maker Mold Shop(Stan Winston Studio) 121081 9000037
Darnell Isom Model Maker Mold Shop(Stan Winston Studio) 121081 9000033
Jeff House Model Maker Modeler 121081 9000032
Keith Marbory Model Maker Mold Shop(Stan Winston Studio) 121081 9000034
Alyssa Tschann Model Maker Mold Shop(Stan Winston Studio) 121081 9000035
Lou Diaz Model Maker Mold Shop(Stan Winston Studio) 121081 9000036
Brett C Smith Lead Person (Hawaii) 120957 9000045
Rodolfo Damaggio Illustrator n/a 600 9000046
Mike Needham Greensman (Hawaii) 201 9000055
Matt Robbins Greensman (Hawaii) 201 9000054
Christopher Morente Greensman (Hawaii) 201 9000056
Neil David Pontecorvo Greensman (Hawaii) 201 9000057
Stevie Sickels Greensman (Hawaii) 201 9000058
Lawrence Amanuel Greensman (Connecticut) 201 9000053
Steven Miller Greensman Greens Foreperson(New Mexico) 201 9000052
Edwin Natividad Illustrator n/a 600 9000048
Colin Grant Illustrator n/a 600 9000047
Nathan Schroeder Illustrator n/a 600 9000049
Miles Teves Illustrator n/a 600 9000050
Frank Cappiello Greensman Greensperson 201 9000051
Tony Bohorquez Model Maker n/a 121081 9000031
Jason Mahakian Model Maker n/a 121081 9000030
Kevin Loo Set Designer n/a 202 9000011
Mark Hitchler Set Designer n/a 202 9000010
Joshua Lusby Set Designer n/a 202 9000012
William Taliaferro Set Designer n/a 202 9000013
David Lowery Storyboard Artist n/a 199 9000015
Christopher Baker Storyboard Artist n/a 199 9000014
Lawrence Hubbs Art Director n/a 183 9000009
Troy Sizemore Art Director n/a 183 9000008
Alyssa Winter Set Decorator (Connecticut) 165 9000004
Beth A Rubino Set Decorator (Connecticut) 165 9000003
Mark Mansbridge Art Director n/a 183 9000005
Luke Freeborn Art Director n/a 183 9000006
Lauren Polizzi Art Director n/a 183 9000007
Nicole Zaks Set Dresser n/a 197 9000016
Eric Ramirez Set Dresser n/a 197 9000017
Fred Arbegast Sculptor n/a 120910 9000026
Richard C Walker Set Dresser (Hawaii) 197 9000025
Anthony J Leonardi Jr. Painter Standby Painter 200 9000027
Bridget Cardenas Painter Standby Painter 200 9000028
Jeff Frost Model Maker n/a 121081 9000029
Thomas Penny Set Dresser (Hawaii) 197 9000024
Paul Gaily Set Dresser (Connecticut) 197 9000023
Merdyce McClaran Set Dresser n/a 197 9000019
Richard Andrade Set Dresser n/a 197 9000018
Hector Gonzalez Set Dresser On Set Dresser 197 9000020
Chris Kennedy Set Dresser (New Mexico) 197 9000021
Carol Ann Napier Set Dresser (New Mexico) 197 9000022
Mark Spath Photography Assistant Photographer 120835 6000018
John "JT" Torrijos Video Video Services(Skywalker Sound) 120800 6000017
Frank Marshall Producer n/a 3 3000001
Steven Spielberg Director n/a 2 2000001
George Lucas Executive Producer n/a 174 3000002
Kathleen Kennedy Executive Producer n/a 174 3000003
Kristie Macosko Associate Producer n/a 171 3000005
Denis L Stewart Co-Producer n/a 170 3000004
Robert Baker Actor M.P. Sergeant 1 1000037
Kevin Collins Actor M.P. in Guard Hut 1 1000036
Maria Luisa Minelli Actor Sanitarium Nun 1 1000032
Gustavo Hernandez Actor Shouting Inmate 1 1000031
Nito Larioza Actor Cemetery Warrior 1 1000033
Ernie Reyes Jr. Actor Cemetery Warrior 1 1000034
Jon Valera Actor Cave Warrior 1 1000035
David Koepp Screenplay n/a 120778 4000001
George Lucas Story By n/a 120779 4000002
Chris Corrado Assistant Director n/a 163 5000006
Eric Lasko Assistant Director n/a 163 5000005
Richard Baratta Unit Production Manager (Connecticut) 182 5000007
Margaret Hilliard Unit Production Manager (Hawaii) 182 5000008
Angelo Gastal Unit Production Manager (Brazil Aerial Unit) 182 5000009
Ian Stone Assistant Director n/a 163 5000004
Adam Somner Assistant Director n/a 163 5000003
George Lucas Characters as Source Material n/a 121009 4000004
Jeff Nathanson Story By n/a 120779 4000003
Philip Kaufman Characters as Source Material n/a 121009 4000005
Paul Moen Unit Production Manager n/a 182 5000001
Denis L Stewart Unit Production Manager n/a 182 5000002
Carlos Linares Actor Fast Speaking Inmate 1 1000030
Helena Barrett Actor Teenage Girl 1 1000029
Alan Dale Actor General Ross 1 1000010
Dimitri Diatchenko Actor Russian Suit 1 1000009
Joel Stoffer Actor Taylor 1 1000011
Levani Ilia Volokh Actor Russian Suit 1 1000012
Pasha Lychnikoff Actor Russian Soldier 1 1000014
Emmanuel Todorov Actor Russian Soldier 1 1000013
Igor Jijikine Actor Dovchenko 1 1000008
Jim Broadbent Actor Dean Charles Stanforth 1 1000007
Shia LaBeouf Actor Mutt Williams 1 1000003
Karen Allen Actor Marion Ravenwood 1 1000002
Cate Blanchett Actor Irina Spalko 1 1000004
Ray Winstone Actor "Mac" George Michale 1 1000005
John Hurt Actor Professor Oxley 1 1000006
Andrew Divoff Actor Russian Soldier 1 1000015
Venya Manzyuk Actor Russian Soldier 1 1000016
Christopher Todd Actor College Brawler 1 1000025
Sophie Stewart Actor Malt Shop Teen 1 1000024
Dennis Nusbaum Actor College Brawler 1 1000026
T Ryan Mooney Actor Teenage Boy 1 1000027
Audi Resendez Actor Teenage Girl 1 1000028
Nicole Luther Actor Diner Waitress 1 1000023
Sasha Spielberg Actor Slugger 1 1000022
VJ Foster Actor Minister 1 1000018
Neil Flynn Actor Smith 1 1000017
Chet Hanks Actor Student in Library 1 1000019
Brian Knutson Actor Letterman 1 1000020
Dean Grimes Actor Letterman 1 1000021
Renee Confair Sensano Production Supervisor (Hawaii) 307 5000010
Noelle Green Production Supervisor n/a 307 5000011
Connie Kennedy Assistant Location Manager n/a 194 5000048
Frank Cattano Assistant Location Manager n/a 194 5000047
Perri Fichtner Assistant Location Manager n/a 194 5000049
Donny Martino Jr. Assistant Location Manager n/a 194 5000050
Xavier Grobet Director of Photography n/a 120780 6000002
Janusz Kaminski Director of Photography n/a 120780 6000001
Carrie Oyer Assistant Production Coordinator n/a 192 5000046
Jill Vaupen Assistant Production Coordinator n/a 192 5000045
Rebecca Hilliard Production Coordinator (New Mexico) 162 5000041
Wayne Adams Project Manager (EFilm) 120994 5000040
Angela Laprete Production Coordinator (Hawaii) 162 5000042
Betsy Alton Production Coordinator (Connecticut) 162 5000043
Danika Kohler Production Coordinator n/a 162 5000044
Flavio M Labiano Director of Photography n/a 120780 6000003
Martin Rosenberg Director of Photography (Kerner Optical) 120780 6000004
Bradford Ralston Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000013
George Billinger Steadicam Operator n/a 232 6000012
Luciano Blotta Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000014
David Schmalz Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000015
Ed Dunkley Video Video Services(Skywalker Sound) 120800 6000016
Kim Guthrie Camera Operator n/a 239 6000011
John Skotchdopole Camera Operator n/a 239 6000010
George Billinger Camera Operator n/a 239 6000006
Mitch Dubin Camera Operator n/a 239 6000005
Simon Jayes Camera Operator n/a 239 6000007
Paul Babin Camera Operator n/a 239 6000008
Daniel C Gold Camera Operator n/a 239 6000009
Michelle Exarhos Post-Production Coordinator n/a 120842 5000039
Trudy Ramirez Script Supervisor n/a 191 5000038
Brian Barlettani Production Manager (Industrial Light & Magic) 305 5000020
Ryan Wiederkehr Production Manager (Industrial Light & Magic) 305 5000019
Pablo Helman Assistant Director Aerial Unit Director 163 5000021
Lisa Satriano Assistant Director n/a 163 5000022
Lisa M Rowe Assistant Director n/a 163 5000023
Dale Taylor Production Manager (Industrial Light & Magic) 305 5000018
Erin O'Connor Production Manager (Industrial Light & Magic) 305 5000017
Mike Fantasia Production Supervisor (Aerial Unit) 307 5000013
Ellen Wolf Production Supervisor n/a 307 5000012
Ellen Wolff Production Supervisor n/a 307 5000014
Jeffrey White Production Supervisor Digital Production Supervisor(Industrial Light & Magic) 307 5000015
Jill Hughes Production Manager (Industrial Light & Magic) 305 5000016
Michael Salven Assistant Director (Aerial Unit) 163 5000024
Maria Luisa Assistant Director (Aerial Unit) 163 5000025
David Ray Martin Location Manager (Connecticut) 193 5000034
David Manzanares Location Manager (New Mexico) 193 5000033
Dow Griffith Location Manager (Aerial Unit) 193 5000035
Marcelo San Martin Location Manager (Aerial Unit) 193 5000036
Ana Maria Quintana Script Supervisor n/a 191 5000037
Mike Fantasia Location Manager n/a 193 5000032
Stephanie A Ito Post-Production Supervisor n/a 120796 5000031
Nicholas S Fitzgerald Assistant Director n/a 163 5000027
Miranda Costa Amorim Assistant Director (Aerial Unit) 163 5000026
David Mendoza Assistant Director n/a 163 5000028
Pete Waterman Assistant Director n/a 163 5000029
Ian Calip Assistant Director (Connecticut) 163 5000030
Warren Fu Concept Artist (Industrial Light & Magic) 120911 9000059
David Nakabayashi Concept Artist (Industrial Light & Magic) 120911 9000060
Kelly Rutkowski Rigging Electrician n/a 120958 15000006
Alex Cruz Rigging Grip Company Rigging Grip(Hawaii) 120944 15000005
Brian R Lukas Rigging Electrician Chief Rigging Electrician 120958 15000007
Mark R. Mele Rigging Electrician Chief Rigging Electrician 120958 15000008
Chris Warren Rigging Electrician Chief Rigging Electrician 120958 15000010
Paul Hazard Rigging Electrician Chief Rigging Electrician 120958 15000009
Jerry Sandager Rigging Grip Company Rigging Grip(Hawaii) 120944 15000004
Kevin W Flynn Rigging Grip Company Rigging Grip(Connecticut) 120944 15000003
Blake Cornett Sound Recordist (Skywalker Sound) 331 14000046
Craig Heath Sound Recordist (Skywalker Sound) 331 14000045
Dee Selby Supervising Sound Editor (Skywalker Sound) 328 14000047
Kevin Erb Rigging Grip Company Rigging Grip 120944 15000001
Robert Anderson Rigging Grip Company Rigging Grip 120944 15000002
Greg Addison Rigging Electrician Chief Rigging Electrican(Connecticut) 120958 15000011
Damon Marcellino Lighting Technician n/a 120907 15000012
Seth Greenwald Grip n/a 365 15000021
Robert W Adams Grip Company Grip(Aerial Unit) 365 15000020
Bill Kennedy Grip n/a 365 15000022
Alex Klabukov Grip Company Grip 365 15000023
Charles Lenz Grip Company Grip 365 15000024
James R Kwiatkowski Grip Company Grip 365 15000019
Earl Perque Grip Company Grip 365 15000018
Steven T Nolan Lighting Technician Libra Head Technician 120907 15000014
Aaron G York Lighting Technician Libra Head Technician 120907 15000013
Joseph Sarao Key Rigging Grip n/a 120946 15000015
Marshall Valentine Grip n/a 365 15000016
Jack Serino Grip n/a 365 15000017
Clinton Smith Sound Recordist (Skywalker Sound) 331 14000044
Jurgen Scharpf Sound Mixer Mix Technician(Skywalker Sound) 230 14000043
Sean England Foley Recordist (Skywalker Sound) 225 14000024
Frank Rinella Foley Mixer (Skywalker Sound) 224 14000023
Tom Lalley Recording Engineer Re-Recording Engineer(Skywalker Sound) 120942 14000025
Peggy Names Sound Cable Person 120816 14000026
Christopher Barron Sound Digital Transfer(Skywalker Sound) 120816 14000028
Jonathan Greber Sound Digital Transfer(Skywalker Sound) 120816 14000027
Pascal Garneau Foley Editor (Skywalker Sound) 221 14000022
Ellen Heuer Foley Artist (Skywalker Sound) 223 14000021
Robert Jackson Boom Operator n/a 215 14000017
Kim Foscato ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor(Skywalker Sound) 120939 14000016
Dan Guachione Boom Operator (Connecticut) 215 14000018
Luke Dunn Gielmuda Foley Foley Supervisor(Skywalker Sound) 120961 14000019
Jana Vance Foley Artist (Skywalker Sound) 223 14000020
John Countryman Sound Digital Transfer(Skywalker Sound) 120816 14000029
Matthew Wood Sound Sound Database Tools(Skywalker Sound) 120816 14000030
Addison Teague Sound Effects Editor (Skywalker Sound) 327 14000039
Kyrsten Mate Comoglio Sound Effects Editor (Skywalker Sound) 327 14000038
Steve Morris Sound Engineer Engineering Services(Skywalker Sound) 120916 14000040
James Austin Sound Engineer Engineering Services(Skywalker Sound) 120916 14000041
Kirk Francis Sound Mixer n/a 230 14000042
Tim Nielsen Sound Effects Editor (Skywalker Sound) 327 14000037
Shannon Mills Sound Effects Editor (Skywalker Sound) 327 14000036
Eva Porter Sound Client Services(Skywalker Sound) 120816 14000032
Mike Lane Sound Client Services(Skywalker Sound) 120816 14000031
David Hunter Sound Editor Digital Editorial Services(Skywalker Sound) 229 14000033
Ivan Fritz Sound Editor Digital Editorial Services(Skywalker Sound) 229 14000034
Tim Burby Sound Editor Digital Editorial Services(Skywalker Sound) 229 14000035
Steve Frohardt Grip Company Grip 365 15000025
Thomas J Prate Grip Company Grip(Connecticut) 365 15000026
Gary Powell Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Ron Matthews Pyrotechnics Pyrotechnician 121027 19000001
Mark Routhwaite Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Darrin Prescott Stunt Coordinator n/a 120804 19000004
Adam Kirley Stunt Coordinator n/a 120804 19000006
Ben Cooke Stunt Coordinator Stunt Fight Co-ordinator 120804 19000005
Lynn Bartsch Legal Counsel (Lucasfilm) 120913 18000001
Brian James Cote Assistant Accountant Accountant Assistant 120950 16000015
Nolan Medrano Auditor Assistant Auditor 120886 16000011
Julio Luiz De Oliviera Accountant (Aerial Unit) 120802 16000010
Tim L Pearson Post-Production Accountant n/a 120979 16000012
Renee Russo Post-Production Accountant (Skywalker Sound) 120979 16000013
John Blair Assistant Accountant Accountant Assistant 120950 16000014
Darren Sharpe Stunt Coordinator Stunt Rigging Coordinator 120804 19000007
Mike Justus Stunt Double n/a 120980 19000008
Shauna Duggins Stunt Double n/a 120980 19000017
Richard Bucher Stunt Double n/a 120980 19000016
Gary Connery Stunt Double n/a 120980 19000018
Melissa Stubbs Stunt Double n/a 120980 19000019
Harrison Ford Actor Indiana Jones 1 1000001
Mike Massa Stunt Double n/a 120980 19000015
Bill Leaman Stunt Double n/a 120980 19000014
Casey O'Neill Stunt Double n/a 120980 19000010
Nicole Surels Stunt Double n/a 120980 19000009
Gary Wayton Stunt Double n/a 120980 19000011
Lee Morrison Stunt Double n/a 120980 19000012
Nicola Berwick Stunt Double n/a 120980 19000013
Nicki McCain Accountant Location Accountant(Hawaii) 120802 16000009
Amy Comstock Accountant Location Accountant(Connecticut) 120802 16000008
Ralph Scherer Dolly Grip n/a 264 15000035
Damon Liebowitz Electrician n/a 450 15000034
John Mang Dolly Grip n/a 264 15000036
Steven Robertson Dolly Grip n/a 264 15000037
David Sireika Dolly Grip n/a 264 15000039
Richard Nasworthy Dolly Grip n/a 264 15000038
Marek Bojsza Electrician n/a 450 15000033
Bob Allen Jr. Electrician n/a 450 15000032
Chris Kilduff Grip Company Grip(Connecticut) 365 15000028
Brendon Malone Grip Company Grip(Connecticut) 365 15000027
David M. Carr Grip Company Grip(Connecticut) 365 15000029
Patrick Cousins Generator Operator (Connecticut) 363 15000030
Dan McMahon Electrician n/a 450 15000031
Nilo Vital Crane Grip (Aerial Unit) 121043 15000040
David Devlin Chief Lighting Technician n/a 357 15000041
Stan Umamoto Accountant Payroll Accountant 120802 16000004
Lisa M Kittredge Accountant Construction Accountant 120802 16000003
Wendy Goldfisher Accountant Payroll Accountant 120802 16000005
Wayne T Silva Accountant Payroll Accountant 120802 16000006
Andrew Jablonski Accountant n/a 120802 16000007
Lori Roberts Production Accountant n/a 282 16000002
Crystal Hawkins Production Accountant Production Controller 282 16000001
Jim Richards Chief Lighting Technician (Connecticut) 357 15000043
Robert Baumgartner Chief Lighting Technician n/a 357 15000042
Michael Gallart Chief Lighting Technician (Connecticut) 357 15000044
Larry J Richardson Chief Lighting Technician n/a 357 15000045
Chris Milani Chief Lighting Technician n/a 357 15000046
Marilyn McCoppen ADR/Dialogue Editor (Skywalker Sound) 120939 14000015
Ewa Sztompke ADR/Dialogue Editor (Skywalker Sound) 120939 14000014
Robyn Stanley Research Researcher(Lucasfilm) 458 12000007
Jo Donaldson Research Researcher(Lucasfilm) 458 12000006
Carol Moen Wing Research Researcher(Lucasfilm) 458 12000008
Tim Monich Dialect Coach (to Ms Blanchett) 666 12000009
Mary Zophres Costume Designer n/a 169 13000001
Kevin Collins Advisor Military Technical Advisor 120821 12000010
Jodi Tripi Research Stock Footage Researcher 458 12000005
Chris Kitisakkul Research Reseacher(Art Department) 458 12000004
Martin Cohen Post-Production Executive n/a 120876 11000007
Josh Haynie Head of Production (EFilm) 120889 11000006
Bryan Arenas Consultant Dolby Sound Consultant 120784 12000001
Amanda C Bromberg Research Reseacher(Property Department) 458 12000002
Dominique Arcadio Research Reseacher(Art Department) 458 12000003
Jenny Eagan Costume Designer n/a 169 13000002
Ann Foley Assistant Costume Designer n/a 252 13000003
Matt Chase Costumer Military Costumer 120880 13000012
Donna O'Neal Costumer (for Ms Blanchett) 120880 13000011
Toni Reed Costumer n/a 120880 13000013
Emily Egge Costumer (New Mexico) 120880 13000014
Claire Sandrin Costumer (New Mexico) 120880 13000015
Robert M Moore Costumer (for Mr Ford) 120880 13000010
Mickey Carleton Costume Supervisor (Connecticut) 120895 13000009
Bernie Pollack Costume Designer (for Mr Ford) 169 13000005
Amy T Roth Assistant Costume Designer (Connecticut) 252 13000004
Bob Morgan Costume Supervisor n/a 120895 13000006
Mary C Lane Costume Supervisor n/a 120895 13000007
Donna Maloney Costume Supervisor (Connecticut) 120895 13000008
Steve Sullivan Executive Senior Staff(Industrial Light & Magic) 120806 11000005
Chrissie England Executive Senior Staff(Industrial Light & Magic) 120806 11000004
Trevor Hensley Concept Artist Artist(Stan Winston Studio) 120911 9000069
Robert Ramsdell Concept Artist Artist(Stan Winston Studio) 120911 9000068
John Cherevka Concept Artist Artist(Stan Winston Studio) 120911 9000070
Shane Mahan Concept Artist Artist(Stan Winston Studio) 120911 9000071
Ritchie Alonzo Concept Artist Artist(Stan Winston Studio) 120911 9000073
Jason Matthews Concept Artist Artist(Stan Winston Studio) 120911 9000072
Scott Stoddard Concept Artist Artist(Stan Winston Studio) 120911 9000067
Joey Orosco Concept Artist Artist(Stan Winston Studio) 120911 9000066
Scott Patton Concept Artist Artist(Stan Winston Studio) 120911 9000062
David Yee Concept Artist (Industrial Light & Magic) 120911 9000061
Lindsay MacGowan Concept Artist Artist(Stan Winston Studio) 120911 9000063
Michael Ornelaz Concept Artist Artist(Stan Winston Studio) 120911 9000064
Michael Manzel Concept Artist Artist(Stan Winston Studio) 120911 9000065
Dean Wolcott Assistant Art Director n/a 315 9000074
Patricio M Farrell Assistant Art Director n/a 315 9000075
Billy Dowd Extras Casting Background Casting(Connecticut) 120851 10000005
Mona Slomsky Casting Assistant n/a 177 10000004
Curt Miyashiro Executive Senior Staff(Industrial Light & Magic) 120806 11000001
Lynwen Brennan Executive Senior Staff(Industrial Light & Magic) 120806 11000002
Miles Perkins Executive Senior Staff(Industrial Light & Magic) 120806 11000003
Tannis Vallely Casting Associate n/a 160 10000003
Tracy Dixon Casting Background Casting 179 10000002
Charlotte Raybourn Art Department Coordinator n/a 195 9000077
Nick Navarro Assistant Art Director n/a 315 9000076
Susan Perlman Art Department Coordinator (Connecticut) 195 9000078
Andrew Smith Art Department Draper(Hawaii) 120843 9000079
Debra Zane Casting n/a 179 10000001
Pilar Agoyo Costumer (New Mexico) 120880 13000016
David Fernandez Costumer (Hawaii) 120880 13000017
Kelly Porter Set Costumer n/a 121008 13000054
Elizabeth Frank Set Costumer n/a 121008 13000053
David A Butler Set Costumer n/a 121008 13000055
Jennifer Aspinall Special Makeup Effects n/a 120881 13000056
Barry Koper Special Makeup Effects n/a 120881 13000058
Kelcey Fry Special Makeup Effects n/a 120881 13000057
Bryan Furer Makeup Artist (Hawaii) 120801 13000052
Wendy Robin Makeup Artist (Hawaii) 120801 13000051
Jane Choi Makeup Artist (Connecticut) 120801 13000047
Carla White Makeup Artist Key Makeup Artist(Connecticut) 120801 13000046
Maya Hardinge Makeup Artist (Connecticut) 120801 13000048
Heidi Kulow Makeup Artist (Connecticut) 120801 13000049
Tania Kahale Makeup Artist (Hawaii) 120801 13000050
Gil Mosko Special Makeup Effects n/a 120881 13000059
Ronald Judkins Sound Mixer Production Sound Mixer 230 14000001
Jeannette Browning ADR ADR Recordist 120912 14000010
Greg Zimmerman ADR ADR Recordist(Todd AO-West) 120912 14000009
Stuart McCowan ADR Editor (Skywalker Sound) 220 14000011
Gwendolyn Yates Whittle ADR Supervisor (Skywalker Sound) 219 14000012
Barbara Harris ADR Voice Casting (Wilshire Stages) 2515 14000013
Greg Steele ADR ADR Recordist(Todd AO-West) 120912 14000008
Chris Scarabosio Sound Design (Skywalker Sound) 120905 14000007
Ben Burtt Supervising Sound Editor n/a 328 14000003
Ben Burtt Sound Designer n/a 120915 14000002
Richard Hymns Supervising Sound Editor n/a 328 14000004
Andy Nelson Rerecording Mixer n/a 120856 14000005
Chris Scarabosio Rerecording Mixer n/a 120856 14000006
Carol Schwartz Makeup Artist n/a 120801 13000045
Nadege Schoenfeld Makeup Artist n/a 120801 13000044
Lazaro Arencibia Hair Stylist (Connecticut) 120799 13000026
Robert Fama Hair Stylist (Connecticut) 120799 13000025
Karen Asano-Myers Hair Stylist (to Mr Ford) 120799 13000027
Barbara Lorenz Hair Stylist (to Ms Blanchett) 120799 13000028
Laurel E Kelly Hair Stylist n/a 120799 13000029
Gudron Holt Hair Stylist (Connecticut) 120799 13000024
Suzy Mazzarese Alison Hair Stylist (Connecticut) 120799 13000023
Rose Chatterton Hair Stylist (Connecticut) 120799 13000019
Kelvin R Trahan Hair Hair Department Head 120794 13000018
Sasha Cummins Hair Stylist n/a 120799 13000020
Thom Gonzales Hair Stylist n/a 120799 13000021
Trish Almeida Hair Stylist n/a 120799 13000022
Catherine Marcotte Hair Stylist n/a 120799 13000030
Hitomi Golba Hair Stylist n/a 120799 13000031
Bill Corso Makeup Artist (to Mr Ford) 120801 13000040
Patricia Regan Makeup Artist (Connecticut) 120801 13000039
Morag Ross Makeup Artist (to Ms Blanchett) 120801 13000041
Ken Diaz Makeup Artist n/a 120801 13000042
Nathalie Fratti Makeup Artist n/a 120801 13000043
Maggie Fung Makeup Artist n/a 120801 13000038
Felicity Bowring Makeup Makeup Department 353 13000037
Debra Rego Hair Stylist (Hawaii) 120799 13000033
Tammy Kusian Hair Stylist n/a 120799 13000032
Laine E Rykes Hair Stylist (Hawaii) 120799 13000034
Chic Gennarelli Key Costumer n/a 351 13000035
Linda Henrikson Key Costumer n/a 351 13000036
Paul Short Stunt Double n/a 120980 19000021
Synopsis
Set in the desert Southwest in 1957--at the height of the Cold War--Indy and his sidekick Mac have barely escaped a close scrape with nefarious Soviet agents on a remote airfield.Now, Professor Jones has returned home to Marshall College--only to find things have gone from bad to worse. His close friend and dean of the college explains that Indy's recent activities have made him the object of suspicion, and that the government has put pressure on the university to fire him. On his way out of town, Indiana meets rebellious young Mutt, who carries both a grudge and a proposition for the adventurous archeologist: If he'll help Mutt on a mission with deeply personal stakes, Indy could very well make one of the most spectacular archeological finds in history--the Crystal Skull of Akator, a legendary object of fascination, superstition and fear. But as Indy and Mutt set out for the most remote corners of Peru--a land of ancient tombs, forgotten explorers and a rumored city of gold--they quickly realize that they are not alone in their search. The Soviet agents are also hot on the trail of the Crystal Skull. Chief among them is icy cold, devastatingly beautiful Irina Spalko, whose elite military unit is scouring the globe for the eerie Crystal Skull, which they believe can help the Soviets dominate the world--if they can unlock its secrets. Indy and Mutt must find a way to evade the ruthless Soviets, follow an impenetrable trail of mystery, grapple with enemies and friends of questionable motives--and above all, stop the powerful Crystal Skull from falling into the deadliest of hands.
503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

Guru Meditation:

XID: 603650528


Varnish cache server