Hostile Waters

Hostile Waters
Type TV Movie
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 34mins.
Genres Drama, Thriller
Keywords N/A
Status Completed
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Rutger Hauer Actor Captain Britanov 1 1000001
Martin Sheen Actor Aurora Skipper 1 1000002
Max von Sydow Actor Admiral Chernavin 1 1000003
Colm Feore Actor Pshenichoy 1 1000004
Rob Campbell Actor Sergei Preminin 1 1000005
Harris Yulin Actor Admiral Quinn 1 1000006
Regina Taylor Actor Lieutenant Alec Curtis 1 1000007
John Rothman Actor Aurora Executive Officer 1 1000008
Michael Attwell Actor Kuzmenko 1 1000009
Dominic Monaghan Actor Sasha 1 1000010
Peter Guinness Actor Vladimirov 1 1000011
James E Kerr Actor Aznabaev 1 1000012
Alexis Denisof Actor John Baker 1 1000013
William Marsh Actor Acoustics Officer 1 1000014
Seamus McQuade Actor Helmsman 1 1000015
Paul Birchard Actor Torpedo Chief 1 1000016
Oliver Marlo Actor Doctor 1 1000017
Mark Drewry Actor Petrachkov 1 1000018
Garry Cooper Actor Gennady 1 1000019
Frank Baker Actor Pumps 1 1000020
Philip Martin Brown Actor Cook 1 1000021
Joachim Paul Assböck Actor Gasparian 1 1000022
E Alexander Wachholz Actor Martinov 1 1000023
David King Actor Admiral 2nd Class 1 1000024
Todd Boyce Actor Larry Brock 1 1000025
Michael J Shannon Actor Admiral 1 1000026
Lawrence Elman Actor Officer 1 1000027
Norbert Tefelski Actor Admiral/Engineer 1 1000028
J J Gordon Actor Officer 4 1 1000029
Erik Hansen Actor Naval Marshall 1 1000030
Rainer Sellien Actor Technician 1 1000031
Eckbert Matschie Actor Helmsman 1 1000032
Felix Knyphausen Actor Sonar Operator 1 1000033
Sanja Spengler Actor Britanov's Wife 1 1000034
Richard Graham Actor Senior Lieutenant Belikov 1 1000035
David Drury Director n/a 2 2000001
David M. Thompson Executive Producer n/a 174 3000001
Konstantin Thoeren Executive Producer n/a 174 3000002
William Cran Executive Producer n/a 174 3000003
Stephanie Tepper Executive Producer n/a 174 3000004
Tony Garnett Producer n/a 3 3000005
Carla Thoeren Associate Producer n/a 171 3000006
Troy Kennedy Martin Screenplay n/a 120778 4000001
Gerhard Jakubowski Production Supervisor n/a 307 5000001
Al Burgess Line Producer n/a 161 5000002
John Watson Assistant Director n/a 163 5000003
Robert Quinn Assistant Director n/a 163 5000004
Annette Drees Assistant Director co-2nd assistant director 163 5000005
Ben Drury Assistant Director n/a 163 5000006
Mike Nunn Post-Production Supervisor post-production supervisor/ producer 120796 5000007
Dirk Gobel Location Manager (Germany) 193 5000008
Claudia Wipfler Script Supervisor n/a 191 5000009
Volker Ullrich Production Coordinator (Germany) 162 5000010
Phyl Allarie Production Coordinator (United Kingdom) 162 5000011
Andy Fowler Production Coordinator n/a 162 5000012
Alec Curtis Director of Photography n/a 120780 6000001
Peter Field Director of Photography (model unit) 120780 6000002
Sebastian Meuschel Steadicam Operator Steadicam/ camera operator 232 6000003
Catherine Michel Camera b-camera clapper/ loader 120798 6000004
Mike Valentine Camera underwater camera 120798 6000005
Georg Fick Camera underwater camera 120798 6000006
Uli Schmidt Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000007
Craig Blankenhorn Photography stills photographer 120835 6000008
Peter Arnold Camera Assistant b-camera assistant 120867 6000009
Sascha Mieke Camera Assistant n/a 120867 6000010
Ian Farr Editor n/a 172 7000001
Paul Conway Dialogue Editor n/a 204 7000002
Mike Fraser Negative Cutting negative cutter 120852 7000003
Jackie Ophir Assistant Editor n/a 203 7000004
David Ferguson Music n/a 120781 8000001
Katy Salvidge Music Arranger orchestral arrangements 121019 8000002
David Lord Music Conductor n/a 120818 8000003
Jon Bunker Production Designer n/a 164 9000001
Bernhard Henrich Set Decorator n/a 165 9000002
Udo Scharnowski Art Director art direction 183 9000003
Ian Reade-Hill Art Director art direction 183 9000004
Karl-Heinz Goldschmidt Art Department art department studio 120843 9000005
Thomas Brauniger Art Assistant art department assistant 120974 9000006
Bernd Fraunholz Art Assistant art department trainee 120974 9000007
Mary Colquhoun Casting Director n/a 157 10000001
Sarah Bird Casting Director (United Kingdom) 157 10000002
Cornelia Partmann Casting (Germany) 179 10000003
Christel Vonk Extras Casting n/a 120851 10000004
Karl Baumgartner Consultant special effects consultant 120784 12000001
Hannes Ewerth Consultant Navy consultant 120784 12000002
Peter Huchthausen Research and Content Consultant research consultant 121092 12000003
Tom Mangold Research and Content Consultant research consultant 121092 12000004
Annette Hoffman Costume Designer n/a 169 13000001
Martina Raschke Makeup Artist n/a 120801 13000002
Jens Bartram Makeup Artist n/a 120801 13000003
Josephine Bochnig Tailor n/a 120990 13000004
Anne-Marie Laber Wardrobe wardrobe mistress 120823 13000005
Cindy Niepold Wardrobe Assistant n/a 120809 13000006
Viola Volk Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000007
Ed Colyer ADR Mixer n/a 227 14000001
Chris Joyce Boom Operator n/a 215 14000002
Zoe Cain Rerecording scanning/ recording 120995 14000003
Mike Dowson Rerecording Mixer n/a 120856 14000004
Mark Taylor Rerecording Mixer n/a 120856 14000005
Richard Fettes Sound Effects Editor n/a 327 14000006
Derek Norman Sound Recordist n/a 331 14000007
Heiko Jorke Key Grip n/a 263 15000001
Lothar Horn Grip n/a 365 15000002
Friedrich Bendele Grip n/a 365 15000003
Hans Muller Generator Operator generator operator studio 363 15000004
Frank Marggraf Gaffer n/a 268 15000005
Ingo Scharnowski Electrician n/a 450 15000006
Dirk Albrecht Electrician n/a 450 15000007
Sebastian Schwandtner Electrician electrician trainee 450 15000008
Ronald Kage Best Boy bestboy 120885 15000009
Paul Meyer-Gerlt Accountant (Germany) 120802 16000001
Marion Manthey Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Dieter Tillak Construction Manager n/a 120983 21000001
Udo Scharnowski Construction set construction 120900 21000002
Jens Wesse Catering caterer 120954 22000001
Sabine Kotke Catering caterer 120954 22000002
Karl Heinz Bochnig Special Effects Supervisor n/a 545 23000001
Deanna Gould Visual Effects digital effects producer 419 23000002
Julie Watkins Visual Effects compositor 419 23000003
Aviv Yaron Visual Effects digital artist 419 23000004
Alan Church Visual Effects film effects producer 419 23000005
Matthew Twyford Visual Effects compositor 419 23000006
Martin Gutteridge Visual Effects model unit director 419 23000007
David Ford Visual Effects model builder/ operator 419 23000008
Peter Holmes Visual Effects model builder/ operator 419 23000009
John Morris Visual Effects model builder/ operator 419 23000010
Dominic Tuohy Visual Effects model builder/ operator 419 23000011
Joseph Klinger Special Effects n/a 168 23000012
Dieter Littman Special Effects n/a 168 23000013
Thomas Mulack Effects Coordinator digital effects coordinator 120917 23000014
Jurgen Drum Effects Assistant special effects trainee 120922 23000015
Rob Greene Main Title Design main title designer 120925 23000016
Stefan A Haase Animator animation 483 23000017
Stephan Lethaus Animator animation 483 23000018
Jason McDonald 3-D Artist 3-D title animator 120965 23000019
Jonathan Westley 2-D Animator 2-D title animator 120968 23000020
Axel Kahnt Property Master n/a 120805 24000001
Patrik Zimmermann Props props trainee 120817 24000002
Uli Isfort Props Buyer n/a 120926 24000003
Kaspar Falkenroth Assistant property assistant/ driver 120820 25000001
Conny Neetenbeek Production Assistant n/a 275 25000002
Tanja Bochnig Production Assistant set runner 275 25000003
Philine Von Goretzky Office Runner n/a 120988 25000004
Mike Schmidt Office Runner n/a 120988 25000005
Axel Huebner Driver n/a 273 25000006
Christian Fischer Driver n/a 273 25000007
Eckart Griz Driver n/a 273 25000008
Brian A Roberts Driver n/a 273 25000009
Stephanie Umbreit Driver n/a 273 25000010
Thomas Krivy Other clapper/ loader 120795 26000001
J J Gordon Other voice coach 120795 26000002
John Sargent Other financial controller 120795 26000003
Andreas Brandt Other lead mechanic 120795 26000004
Jorg Arnold Other mechanic(Navy instruments) 120795 26000005
Dirk Kornfuhrer Other electric(Navy instruments) 120795 26000006
Detlef Bruchner Other hydraulic technician 120795 26000007
Alex Balanescu Other orchestra leader 120795 26000008
James Bigwood Other HBO representative 120795 26000009
John Bloom Special Thanks n/a 120874 26000010
Judy Arthur Publicity publicist(HBO/New York) 120789 29000001
Susan Nowak Publicity publicist(HBO/New York) 120789 29000002
Nancy Lesser Publicity publicist(HBO/Los Angeles) 120789 29000003
Anne Reilly Publicity publicist(HBO/Los Angeles) 120789 29000004
Emma Chapman Publicity publicist(BBC/London) 120789 29000005
Libby Shearon Unit Publicist n/a 231 29000006
Synopsis
Thriller based on the previously untold true story of how a near-nuclear catastrophe was averted in the wake of a collision between American and Soviet nuclear submarines off the coast of the United States on October 3, 1986.
N/A
N/A