Memoirs of a Geisha (2005)

Memoirs of a Geisha
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 2hr 24mins.
Genres Drama, Adaptation, Romance, Period
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Zhang Ziyi Actor Sayuri 1 1000001
Ken Watanabe Actor The Chairman 1 1000002
Michelle Yeoh Actor Mameha 1 1000003
Kôji Yakusho Actor Nobu 1 1000004
Youki Kudoh Actor Pumpkin 1 1000005
Kaori Momoi Actor Mother 1 1000006
Tsai Chin Actor Auntie 1 1000007
Cary-Hiroyuki Tagawa Actor The Baron 1 1000008
Suzuka Ohgo Actor Chiyo 1 1000009
Gong Li Actor Hatsumomo 1 1000010
Randall Kim Actor Dr. Crab 1 1000011
Kenneth Tsang Actor The General 1 1000013
Thomas Ikeda Actor Mr. Bekku 1 1000014
Zoe Weizenbaum Actor Young Pumpkin 1 1000015
Karl Yune Actor Koichi Karl 1 1000016
Ted Levine Actor Colonel Derricks 1 1000017
Shizuko Hoshi Actor Sayuri Narration 1 1000018
Togo Igawa Actor Tanaka 1 1000019
Samantha Futerman Actor Satsu 1 1000020
Elizabeth Sung Actor Sakamoto's Wife 1 1000021
David Okihiro Actor Shamisen Teacher 1 1000022
Miyako Tachibana Actor Dance Teacher 1 1000023
Kotoko Kawamura Actor Granny 1 1000024
Eugenia Yuan Actor Korin 1 1000025
Yoko Narahashi Actor Mameha's Maid 1 1000026
Navia Nguyen Actor Geisha in Green 1 1000027
Natsuo Tomita Actor Geisha in Lavender 1 1000028
Fumi Akutagawa Actor Yukimoto Teahouse Matron 1 1000029
Koji Toyoda Actor Male Hairdresser 1 1000030
Steve Terada Actor Boy on Bike 1 1000031
Laura Miro Actor Yukimoto Teahouse Geisha 1 1000032
Diane Mizota Actor Yukimoto Teahouse Geisha 1 1000033
Yasusuke Uike Actor Sumo Referee 1 1000034
Shuhei Nagao Actor Small Sumo Wrestler 1 1000035
Kiyoshi Sugawa Actor Large Sumo Wrestler 1 1000036
Ren Urano Actor Sumo Ring Announcer 1 1000037
Ace Yonamine Actor Sumo Wrestler 1 1000038
Anthony Begonia Actor Sumo Wrestler 1 1000039
Albert Lee Actor Sumo Wrestler 1 1000040
Dino Rivera Actor Sumo Wrestler 1 1000041
Takayo Fischer Actor Tanizato Teahouse Owner 1 1000042
Asako Takasue Actor Tanizato Teahouse Matron 1 1000043
Clarissa Park Actor Dancer at Party 1 1000044
Nobuyuki Matsuhisa Actor Kimono Artist 1 1000045
Jim Leung Actor Kimono Factory Worker 1 1000046
Chad Cleven Actor Drunken GI 1 1000047
Richard Bell Actor Drunken GI 1 1000048
Cameron Duncan Actor Drunken GI 1 1000049
Faith Shin Actor Little Kiko 1 1000050
Brannon Bates Actor Military Police Officer 1 1000051
Paul Adelstein Actor Lt Hutchins 1 1000052
Michelle Camaya Actor Spring Festival Dancer 1 1000053
Janelle Dote Actor Spring Festival Dancer 1 1000054
Kim Hazel Actor Spring Festival Dancer 1 1000055
Ashia Meyers Actor Spring Festival Dancer 1 1000056
Laura Miro Actor Spring Festival Dancer 1 1000057
Shiho Miyazawa Actor Spring Festival Dancer 1 1000058
Diane Mizota Actor Spring Festival Dancer 1 1000059
Minae Noji Actor Spring Festival Dancer 1 1000060
Mami Saito Actor Spring Festival Dancer 1 1000061
Kiyoks Miyazaki Actor Spring Festival Dancer 1 1000062
Shannon Abero Actor Willow Fan Dancer 1 1000063
Kiyoko Ando Actor Willow Fan Dancer 1 1000064
Miki Fujita Actor Willow Fan Dancer 1 1000065
Chieko Hidaka Actor Willow Fan Dancer 1 1000066
Wendy Lam Actor Willow Fan Dancer 1 1000067
Kana Miyamoto Actor Willow Fan Dancer 1 1000068
Brooke Miyasaki Actor Willow Fan Dancer 1 1000069
Nao Nojima Actor Willow Fan Dancer 1 1000070
Shelly Oto Actor Willow Fan Dancer 1 1000071
Nikki Tuazon Actor Willow Fan Dancer 1 1000072
Addie Yungmee Actor Willow Fan Dancer 1 1000073
Cassidy Adams Actor Student Dancer 1 1000074
Celena Ahn Actor Student Dancer 1 1000075
Allison Chan Actor Student Dancer 1 1000076
Deziree Del Rosario Actor Student Dancer 1 1000077
Emilie Endow Actor Student Dancer 1 1000078
Rosie Endow Actor Student Dancer 1 1000079
Emma Fusako Ishii Actor Student Dancer 1 1000080
Hannah Hwang Actor Student Dancer 1 1000081
Amy Saki Kawakami Actor Student Dancer 1 1000082
Stefani Lee Actor Student Dancer 1 1000083
Teanna Lee Actor Student Dancer 1 1000084
Melissa Morinishi Actor Student Dancer 1 1000085
Michelle Obi Actor Student Dancer 1 1000086
Kasey Okazaki Actor Student Dancer 1 1000087
Jacqueline Osaki Actor Student Dancer 1 1000088
Aya Oyama Actor Student Dancer 1 1000089
Jade Refuerzo Actor Student Dancer 1 1000090
Meng Shi Actor Student Dancer 1 1000091
Stacy Suzuki Actor Student Dancer 1 1000092
Miwa Tachibana Actor Student Dancer 1 1000093
Jordan Tambara Actor Student Dancer 1 1000094
Shaye Uyematsu Actor Student Dancer 1 1000095
Etsuo Hongo Actor Shamisen Musician 1 1000096
Tateo Takahashi Actor Shamisen Musician 1 1000097
Maza Yoshizawa Actor Shamisen Musician 1 1000098
Rob Marshall Director n/a 2 2000001
Douglas Wick Producer n/a 3 3000001
Lucy Fisher Producer n/a 3 3000002
Steven Spielberg Producer n/a 3 3000003
Patty Whitcher Executive Producer n/a 174 3000004
Bobby Cohen Executive Producer n/a 174 3000005
Roger Birnbaum Executive Producer n/a 174 3000006
Gary Barber Executive Producer n/a 174 3000007
John DeLuca Co-Producer n/a 170 3000008
Leeann Stonebreaker Associate Producer n/a 171 3000009
Doug Wright Writer n/a 120782 4000001
Robin Swicord Screenplay (Page 1 rewrite) 120778 4000004
Arthur Golden Source Material (from novel:"Memoirs of a Geisha") 120786 4000005
Patty Whitcher Unit Production Manager n/a 182 5000001
Cellin Gluck Unit Production Manager (Japan Unit) 182 5000002
Leeann Stonebreaker Production Supervisor n/a 307 5000003
Don Hug Production Supervisor (Northern California Crew) 307 5000004
Ken Takahashi Production Supervisor (Toei Studios - Japan) 307 5000005
Tsutomu Adachi Production Manager (Japan Unit) 305 5000006
Noriko Koyanagi Production Manager (Toei Studios - Japan) 305 5000007
Eric Heffron Assistant Director First Assistant Director 163 5000008
Michael Moore Assistant Director Second Assistant Director 163 5000009
David Riebel Assistant Director Second Second Assistant Director 163 5000010
Marvin Williams Assistant Director Second Second Assistant Director(Northern California Crew) 163 5000011
Yusuke Takeda Assistant Director Second Assistant Director(Japan Unit) 163 5000012
Emi Fukuda Assistant Director Second Assistant Director(Japan Unit) 163 5000013
Mike Fantasia Location Manager n/a 193 5000014
Daniel Kemp Location Manager (Northern California Crew) 193 5000015
Kazumi Fukushima Location Manager (Japan Unit) 193 5000016
Kerry McKissick Script Supervisor n/a 191 5000017
Noelle Green Production Coordinator n/a 162 5000018
Tsutomu Adachi Production Coordinator (Toei Studios - Japan) 162 5000019
Danika Kohler Assistant Production Coordinator n/a 192 5000020
Donny Martino Assistant Location Manager n/a 194 5000021
Madeline Bell Assistant Location Manager n/a 194 5000022
Peter Costelli Assistant Location Manager n/a 194 5000023
Saisie Jang Assistant Location Manager (Northern California Crew - San Francisco) 194 5000024
Peter Moody Assistant Location Manager (Northern California Crew - San Francisco) 194 5000025
Matthew Riutta Assistant Location Manager (Northern California Crew - San Francisco) 194 5000026
Linda Emmons-Cunningham Assistant Location Manager (Northern California Crew - Sacramento) 194 5000027
Dion Beebe Director of Photography n/a 120780 6000001
Sion Michel Director of Photography n/a 120780 6000002
Peter Rosenfeld Camera Operator n/a 239 6000003
Sion Michel Camera Operator B Camera Operator 239 6000004
Paul Babin Camera Operator C Camera Operator 239 6000005
Lou Weinert Camera Operator C Camera Operator(Northern California Crew) 239 6000006
Peter Rosenfeld Steadicam Operator n/a 232 6000007
Sion Michel Camera (Original Rank: 2nd Unit) 120798 6000008
Michael Weldon Assistant Camera First Assistant A Camera 233 6000009
Paul Santoni Assistant Camera Second Assistant A Camera 233 6000010
John Grillo Assistant Camera First Assistant B Camera 233 6000011
E Misisco Assistant Camera Second Assistant B Camera 233 6000012
John Gazdik Assistant Camera First Assistant C Camera(Northern California Crew) 233 6000013
Ken Bazal Assistant Camera Second Assistant C Camera(Northern California Crew) 233 6000014
Chuck Weiss Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000015
David James Photography Still Photographer 120835 6000016
Cameron Duncan Loader n/a 120956 6000017
Pietro Scalia Editor n/a 172 7000001
Laura Harris Dialogue Editor n/a 204 7000002
Julie Feiner Dialogue Editor n/a 204 7000003
Michelle Pazer Dialogue Editor n/a 204 7000004
Michael Hertlein Dialogue Editor n/a 204 7000005
Valerio Bonelli Assistant Editor First Assistant Editor 203 7000006
Seth Clark Assistant Editor First Assistant Avid Editor 203 7000007
Bob Drwila Apprentice Editor n/a 121012 7000008
John Williams Music n/a 120781 8000001
Masakazu Yoshizawa Music ("Masa Spring Dance Composition") 120781 8000002
Sandy DeCrescent Music Contractor n/a 121013 8000003
Ken Wannberg Music Editor n/a 214 8000004
Kenneth Karman Music Editor n/a 214 8000005
Ramiro Belgardt Music Editor n/a 214 8000006
Conrad Pope Original Music Orchestrations 120838 8000007
Eddie Karam Original Music Orchestrations 120838 8000008
Yo-Yo Ma Performer Cello Solos 120819 8000009
Itzhak Perlman Performer Violin Solos 120819 8000010
Azuma Kabuki Musicians Performer Music Performer("Ocho") 120819 8000011
Katsutoji Kineya Performer Music Performer("Ocho") 120819 8000012
Rosen Tosha Performer Music Performer("Ocho") 120819 8000013
Shozabura Matsushima Performer Music Performer("Ocho") 120819 8000014
Azuma Kabuki Musicians Performer Music Performer("Nagare") 120819 8000015
Katsutoji Kineya Performer Music Performer("Nagare") 120819 8000016
Rosen Tosha Performer Music Performer("Nagare") 120819 8000017
Shozabura Matsushima Performer Music Performer("Nagare") 120819 8000018
Shawn Murphy Score Mixing n/a 120927 8000020
Masakazu Yoshizawa Soloist Shakuhachi Solos 121021 8000021
Masayo Ishigure Soloist Koto Solos 121021 8000022
Hiromi Hashibe Soloist Koto Solos 121021 8000023
Takao Saeki Song ("Anato No Mono Yo") 120859 8000024
Kouka Sassa Song ("Anato No Mono Yo") 120859 8000025
Shimpei Nakayama Song ("Ginza No Yanagi (The Willow Tree of Ginza)") 120859 8000026
Yaso Saijo Song ("Ginza No Yanagi (The Willow Tree of Ginza)") 120859 8000027
Kineya Rokusaburo Song ("Kanjincho (The Subscription List)") 120859 8000028
Ryouichrou Yoshida Song ("Moyuru (Sprouting)") 120859 8000029
Masao Koga Song ("Rira No Hanakage") 120859 8000030
Keiko Kurauchi Song ("Rira No Hanakage") 120859 8000031
Masakazu Yoshizawa Song ("Gion") 120859 8000032
Kengyo Yatsuhashi Song ("Rokudan") 120859 8000033
Rinshoue Kida Song ("Tosa No Sunayama") 120859 8000034
Harry Da Costa Song ("Tiger Rag") 120859 8000035
H Ragas Song ("Tiger Rag") 120859 8000036
D LaRocca Song ("Tiger Rag") 120859 8000037
L Shields Song ("Tiger Rag") 120859 8000038
Anthony Sbarbaro Song ("Tiger Rag") 120859 8000039
E Edwards Song ("Tiger Rag") 120859 8000040
Kinko Kurosawa Song ("Shiko No Tone (Distant Calls of Deer)") 120859 8000041
Kineya Ysaburo Song ("Musume Dojoji (The Maiden at the Dojo Temple)") 120859 8000042
Masaru Suzuki Song ("Tokyo Boogie Woogie") 120859 8000043
Ryoichi Hattori Song ("Tokyo Boogie Woogie") 120859 8000044
Sammy Cahn Song ("Bei Mir Bist Du Schon (Means That You're Grand)") 120859 8000045
Saul Chaplin Song ("Bei Mir Bist Du Schon (Means That You're Grand)") 120859 8000046
Jacob Jacobs Song ("Bei Mir Bist Du Schon (Means That You're Grand)") 120859 8000047
Sholom Secunda Song ("Bei Mir Bist Du Schon (Means That You're Grand)") 120859 8000048
Utami Nanjyo Song ("Plum Flower And A Soldier") 120859 8000049
Haruo Kurawaka Song ("Plum Flower And A Soldier") 120859 8000050
Vic Mizzy Song ("Three Little Sisters") 120859 8000051
Irving Taylor Song ("Three Little Sisters") 120859 8000052
Noriko Awaya Song Performer ("Anato No Mono Yo") 120788 8000053
Fumiko Yotsuya Song Performer ("Ginza No Yanagi (The Willow Tree of Ginza)") 120788 8000054
Yoshida Brothers Song Performer ("Moyuru (Sprouting)") 120788 8000056
Noriko Awaya Song Performer ("Rira No Hanakage") 120788 8000057
Zumi-Kai Instrumental Group Song Performer ("Rokudan") 120788 8000058
Nadaharu Nakano Song Performer ("Tiger Rag") 120788 8000059
Columbia Nakano Rhythm Boys Song Performer ("Tiger Rag") 120788 8000060
Tajima Tadashi Song Performer ("Shiko No Tone (Distant Calls of Deer)") 120788 8000061
Aiko Bingo Song Performer ("Tokyo Boogie Woogie") 120788 8000063
The Club Nisei Orchestra Song Performer ("Tokyo Boogie Woogie") 120788 8000064
Shoji Taro Song Performer ("Plum Flower And A Soldier") 120788 8000066
Dinah Shore Song Performer ("Three Little Sisters") 120788 8000067
John Myhre Production Designer n/a 164 9000001
Gretchen Rau Set Decorator n/a 165 9000002
Yasuyuki Ogawa Set Decorator (Japan Unit) 165 9000003
Tomas Voth Art Director n/a 183 9000004
Patrick Sullivan Art Director n/a 183 9000005
Kazuo Tashima Art Director (Japan Unit) 183 9000006
Robert Fechtman Set Designer n/a 202 9000007
Luis Hoyos Set Designer n/a 202 9000008
Maya Shimoguchi Set Designer n/a 202 9000009
Richard Romig Set Designer n/a 202 9000010
Jann Engel Set Designer n/a 202 9000011
Masako Masuda Set Designer n/a 202 9000012
Lauren Polizzi Set Designer n/a 202 9000013
Hugo Santiago Set Designer n/a 202 9000014
Patte Strong-Lord Set Designer n/a 202 9000015
Jeff Markwith Set Designer n/a 202 9000016
Quentin Schierenberg Set Dresser n/a 197 9000017
Tommy Samona Set Dresser n/a 197 9000018
Theodore Hardwick Set Dresser n/a 197 9000019
Emilio Aramendia Set Dresser Set Dressing Foreman(Northern California Crew) 197 9000020
James Miller Sculptor n/a 120910 9000021
Clyde Zimmerman Painter Paint Supervisor 200 9000022
Kent Jones Painter Paint Foreman 200 9000023
Robert Misetich Painter Paint Foreman 200 9000024
David Morales Painter Paint Foreman 200 9000025
Donnie Grant Painter Standby Painter 200 9000026
David Cohen Model Maker Model Shop Supervisor 121081 9000027
Anthony Cope Model Maker Modelmaker Foreman 121081 9000028
Richard Ruiz Model Maker Modelmaker Foreman 121081 9000029
Dale Wilmarth Model Maker Modelmaker Foreman 121081 9000030
Patrick Cassidy Leadman n/a 433 9000031
Felipe Sanchez Illustrator Costume Illustrator 600 9000032
Darek Gogol Illustrator n/a 600 9000033
Daniel Ondrejko Greensman Greens Forman 201 9000034
Steve Brennan Dresser On-Set Dresser 120967 9000035
William Chalk Dresser On-Set Dresser 120967 9000036
Liza Rudolph Assistant Set Decorator n/a 316 9000037
Gregory Berry Assistant Art Director n/a 315 9000038
Lisa Vasconcellos Art Department Coordinator n/a 195 9000039
Francine Maisler Casting n/a 179 10000001
Kathleen Black Casting Associate n/a 160 10000002
Nicole Abellera Casting Assistant n/a 177 10000003
Merry Alderman Casting Assistant n/a 177 10000004
Jennifer Bender Extras Casting n/a 120851 10000005
Nancy Hayes Extras Casting (Northern California Crew) 120851 10000006
Barbara Harris Voice Casting n/a 189 10000007
Sunao Sakagami Executive Motion Picture Planning & Production, Mananging(Toei Studios - Japan) 120806 11000001
Kyo Namura Executive Vice Director, Kyoto Movie Studio 120806 11000002
Adam Goodman Studio Executive n/a 120875 11000005
Liza Dalby Consultant Geisha Consultant 120784 12000001
Miyako Tachibana Consultant Japanese Dance Consultant 120784 12000002
Yuko Tokunaga Consultant Kimono Consultant(Kimono Creations) 120784 12000003
Nate Rangall Consultant Marine Water Safety Consultant(Northern California Crew) 120784 12000004
Yoko Narahashi Liaison Japanese Liaison 121064 12000005
Jessica Drake Dialect Coach n/a 666 12000006
Francie Brown Dialect Coach n/a 666 12000007
Sandra McNeill Instructor Studio Teacher 121095 12000008
Meg Mimura Translator Japanese Translator 741 12000009
Hailey Wu Translator Chinese Translator 741 12000010
Izumi Moda Translator Interpreter(Japan Unit) 741 12000011
Colleen Kelsall Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Richard Silver Contact Lenses Special Effects Contact Lenses 121152 13000002
Stacey Sumner Contact Lenses Special Effects Contact Lenses 121152 13000003
Cristina Patterson Contact Lenses Coordinator/Painter 121152 13000004
Connie Criswell Contact Lenses Contact Lens Technician(Sayuri/Chiyo) 121152 13000005
Colleen Atwood Costume Designer n/a 169 13000006
Cheryl Beasley Blackwell Costume Supervisor n/a 120895 13000007
Deborah Ambrosino Costumer Specialty Costumer 120880 13000008
Christine Cantella Costumer n/a 120880 13000009
Amy Arnold Costumer n/a 120880 13000010
Jay Cheng Costumer n/a 120880 13000011
Barry Kellogg Costumer n/a 120880 13000012
Matt Reitsma Costumes Textile Artist 120828 13000013
Rob Phillips Costumes Specialty Costume Manufacturer 120828 13000014
Lyndell Quiyou Hair Hair Designer 120794 13000015
Kelvin Trahan Hair Department Head Hair 120794 13000016
Trish Almeida Hair Stylist n/a 120799 13000017
Mia Kovero Hair Stylist n/a 120799 13000018
Miho Suzuki Hair Stylist (Japan Unit) 120799 13000019
Raymond Burns Hairdresser (Northern California Crew) 121014 13000020
Catherine Childers Hairdresser (Northern California Crew) 121014 13000021
Kate Biscoe Makeup Department Head Makeup 353 13000022
Todd McIntosh Makeup n/a 353 13000023
Miho Suzuki Makeup (Japan Unit) 353 13000024
Marta Camer Makeup Artist (Northern California Crew) 120801 13000025
Debra Coleman Makeup Artist (Northern California Crew) 120801 13000026
Noriko Watanabe Makeup Designer n/a 447 13000027
Yoichi Sakamoto Prosthetic Makeup Granny Dental Appliances 120936 13000028
Donna O'Neal Set Costumer n/a 121008 13000029
Brenda Laidlaw Set Costumer n/a 121008 13000030
Ben Nye Special Makeup Effects n/a 120881 13000031
Dale Wibben Tailor Women' 120990 13000032
Dale Wibben Tailor Women's Costume Cutter 120990 13000033
Karen Naser Tailor Women's Costume Cutter 120990 13000034
Michael Sloan Tailor Men's Costume Cutter 120990 13000035
Victoria Wood Wig Maker n/a 121096 13000036
Linda Folk ADR Editor n/a 220 14000001
Howard London ADR Mixer n/a 227 14000002
Renee Tondelli ADR Supervisor n/a 219 14000003
Branden Spencer Assistant Sound Editor n/a 222 14000004
David Roberts Boom Operator n/a 215 14000005
Gary Hecker Foley Artist n/a 223 14000006
Michael Broomberg Foley Artist n/a 223 14000007
Brian Ruberg Foley Mixer n/a 224 14000008
John Pritchett Sound n/a 120816 14000009
Ann Scibelli Sound Designer n/a 120915 14000010
Harry Cohen Sound Effects Editor n/a 327 14000011
Hector Gika Sound Effects Editor n/a 327 14000012
Rick Kline Sound Mixer n/a 230 14000013
Greg Russell Sound Mixer n/a 230 14000014
Kevin O'Connell Sound Mixer n/a 230 14000015
John Pritchett Sound Mixer Production Mixer 230 14000016
Dan Sharp Sound Re-recordist n/a 120943 14000017
Renee Tondelli Sound Supervisor Dialogue Supervisor 120883 14000018
Wylie Stateman Supervising Sound Editor n/a 328 14000019
Donald Reynolds Rigging Grip Rigging Key Grip 120944 15000001
Scott Robinson Key Grip n/a 263 15000002
Kenji Tozaki Key Grip (Japan Unit) 263 15000003
Yuji Higashida Gaffer (Japan Unit) 268 15000004
Brad Rea Dolly Grip n/a 264 15000005
George Caccamise Dolly Grip n/a 264 15000006
John Buckley Chief Lighting Technician n/a 357 15000007
Michael Yope Chief Lighting Technician n/a 357 15000008
Gary Dahlquist Chief Lighting Technician Rigging Chief Lighting Technician 357 15000009
Michael Barrere Best Boy Grip n/a 265 15000010
Toshinori Egawa Best Boy Electric (Japan Unit) 259 15000011
Nour Dardari Production Accountant Production Controller 282 16000001
Troy McGatlin Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Kim Ronstadt Assistant Accountant n/a 120950 16000003
John DeLuca Choreographer n/a 120803 17000001
Denise Faye Choreographer n/a 120803 17000002
Doug Coleman Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Allen Robinson Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Michiko Nishiwaki Stunts n/a 240 19000003
Hannah Ha Joo Stunts n/a 240 19000004
Boni Yanagisawa Stunts n/a 240 19000005
Amy Saki Kawakami Stunts n/a 240 19000006
Ming Qiu Stunts n/a 240 19000007
Marise Wong Stunts n/a 240 19000008
Eliza Coleman Stunts n/a 240 19000009
Mickey Giacomazzi Stunts n/a 240 19000010
Will Leong Stunts n/a 240 19000011
Joey Nawa Stunts n/a 240 19000012
Chris Palermo Stunts n/a 240 19000013
Larry Rippenkroeger Stunts n/a 240 19000014
George Cheung Stunts n/a 240 19000015
Phil Chong Stunts n/a 240 19000016
Jon Kishi Stunts n/a 240 19000017
Jen Outerbridge Stunts n/a 240 19000018
Simon Rhee Stunts n/a 240 19000019
Philip Tan Stunts n/a 240 19000020
Craig Davidson Stunts n/a 240 19000021
Jonathan Eusebio Stunts n/a 240 19000022
Roel Failma Stunts n/a 240 19000023
Brian Keaulana Stunts n/a 240 19000024
Hiro Koda Stunts n/a 240 19000025
Scott Davis Stunts n/a 240 19000026
Sue Chipperton Animal Trainer n/a 120962 20000001
Makoto Ibuki Carpenter (Japan Unit) 529 21000001
Robert Lambert Construction Foreman General Construction Foreman 277 21000002
Clete Cetrone Construction Foreman n/a 277 21000003
Dwight Lowell Construction Foreman n/a 277 21000004
Henry John Construction Foreman n/a 277 21000005
Tim Wessling Construction Foreman (Northern California Crew) 277 21000006
John Hoskins Construction Coordinator n/a 276 21000007
Brian Rock Construction Labor Forman 120900 21000008
Ted Castrellon Construction Labor Forman 120900 21000009
Lou Economides Construction Labor Forman 120900 21000010
Jerry Sargent Welder Welding Foreman 121059 21000011
Rob Wilbanks Plasterer Plaster Foreman 121097 21000012
Raymond Ginther Plasterer Plaster Foreman 121097 21000013
Dave Kilby Plasterer Plaster Foreman 121097 21000014
H Amir Craft Service n/a 120903 22000001
Robert Stromberg Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Robert Stromberg Visual Effects Supervisor (Digital Backlot) 249 23000002
Julia Frey Visual Effects Producer (Digital Backlot) 243 23000003
James Rollins Special Effects Foreman n/a 250 23000004
Jay King Special Effects Technician n/a 242 23000005
Leo Solis Special Effects Technician n/a 242 23000006
Scott Fisher Special Effects Coordinator n/a 241 23000007
Scott Fisher Special Effects n/a 168 23000008
Kazuhito Ohtsubo Special Effects (Japan Unit) 168 23000009
Tadashi Yokoyama Special Effects (Japan Unit) 168 23000010
JC Brown Graphic Artist n/a 120985 23000011
Paul Graff Compositing Supervisor (Digital Backlot) 120928 23000012
Joy Taylor Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Emily Ferry Property Master n/a 120805 24000002
Shogo Fujii Property Master (Japan Unit) 120805 24000003
John Carroll Props Propmaker Foreman 120817 24000004
Fred Deyoe Props Propmaker Foreman 120817 24000005
Jerry Sargent Props Propmaker Foreman 120817 24000006
Arthur Roses Assistant (to Mr Marshall) 120820 25000001
Trevor Sagan Assistant (to Mr Marshall) 120820 25000002
Meghan Snyder Assistant (to Ms Fisher) 120820 25000003
Amy Peltonen Assistant (to Mr Wick) 120820 25000004
Natasha Klibansky Assistant (to Mr Wick) 120820 25000005
Michael Totten Assistant (to Ms Whitcher) 120820 25000006
Emma Ludbrook Assistant (to Mr Cohen) 120820 25000007
Yang Xin Assistant (to Ms Zhang) 120820 25000008
Asako Glendenning Assistant (to Mr Watanabe) 120820 25000009
Anna Leung Assistant (to Ms Yeoh) 120820 25000010
Takashi Bernhardt Assistant (to Mr Yakusho) 120820 25000011
Tim Nagasawa Production Assistant n/a 275 25000012
Disha Patel Production Assistant n/a 275 25000013
Kate Galbraith Production Assistant n/a 275 25000014
Marvin Williams Production Assistant n/a 275 25000015
Janell Sammelman Production Assistant n/a 275 25000016
Greg Pisarski Production Assistant n/a 275 25000017
Jimmy Leung Production Assistant n/a 275 25000018
Morgan Bailey Production Assistant n/a 275 25000019
Susannah Carradine Production Assistant n/a 275 25000020
Chad Cleven Production Assistant n/a 275 25000021
Jon Dorflinger Production Assistant n/a 275 25000022
Scot Erb Production Assistant n/a 275 25000023
Ryan Faust Production Assistant n/a 275 25000024
Shawheen Hazrati Production Assistant n/a 275 25000025
Melissa Judd Production Assistant n/a 275 25000026
Asako Ogiwara Production Assistant n/a 275 25000027
Anette Pillau Production Assistant n/a 275 25000028
Caitlin Parker Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000029
Eugene Caputi Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000030
Michelle Kitagawa Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000031
Matt Barrie Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000032
Karen Baker Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000033
Valery Bremier Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000034
Jessa Santens Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000035
Eli Kauffman Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000036
Paul Koene Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000037
Richard Bosner Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000038
Bill Bowles Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000039
Tayler MacNiven Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000040
Kevin Leghorn Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000041
Kaylin Dodge Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000042
Dennis Post Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000043
Patrick Mendez Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000044
Emily Samuel Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000045
Tammy Sumner Production Assistant (Northern California Crew) 275 25000046
Denny Caira Transportation Captain n/a 272 25000047
Mike Shannon Transportation Captain n/a 272 25000048
Ed Ramos Transportation Captain (Northern California Crew) 272 25000049
John DeLuca Second Unit Director n/a 412 25000050
Paula Stier Production Secretary n/a 367 25000051
Sharon Lopez Production Secretary (Northern California Crew) 367 25000052
Sarah Catizone Medic n/a 120966 25000053
Kim Buttlar Coordinator (to Mr Barber) 528 25000054
Marlena Thomas Coordinator (to Mr Birnbaum) 528 25000055
Jimmy O'Connell Coordinator Marine Coordinator 528 25000056
Jeanette McDuffie Assistant (to Ms Li) 120820 25000057
Peggy Mulloy Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
In the years before World War II, a Japanese child is torn from her penniless family to work as a geisha house. Despite a treacherous rival who nearly breaks her spirit, the girl blossoms into the legendary geisha Sayuri. Beautiful and accomplished, Sayuri captivates the most powerful men of her day, but is haunted by her secret love for the one man beyond her reach.