503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

Guru Meditation:

XID: 148930645


Varnish cache server

Reign of Fire (2002)

Reign of Fire
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 40mins.
Genres Adventure, Fantasy, Action, Sci-Fi
Keywords future
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Mad at Gravity Song ("Walk Away") 120859 8000010
Mad at Gravity Song Performer ("Walk Away") 120788 8000014
J Lynne Johnston Lyrics ("Walk Away") 120871 8000001
Kevin Byrne Special Effects Coordinator n/a 241 23000073
John E Gray Special Effects Coordinator (Reelistic FX) 241 23000074
Paul Dimmer Special Effects Technician n/a 242 23000072
Mark Vanstone Special Effects Technician Mechanical Department Technician(Artem Limited) 242 23000069
Chris Eldridge Special Effects Technician Mechanical Department Technician(Artem Limited) 242 23000068
Dave McGeary Special Effects Technician n/a 242 23000070
Matt Johnson Special Effects Technician n/a 242 23000071
Mark Yuricich Special Effects Lead Mechanical Fabricator(Miniatures) 168 23000075
Liam McDonald Special Effects Special Effects Labourer 168 23000081
Pat Kirwan Special Effects Special Effects Labourer 168 23000082
Shyh-Chyuan Huang Animation Supervisor Supervising Effects Animator(The Secret Lab) 120918 23000083
Tina Lee Barra Software Engineer Technology Support 121071 23000084
John Purdy Special Effects Special Effects Stagehand 168 23000080
Joel Steiner Special Effects Mechanical Fabrciator(Miniatures) 168 23000079
Chris Allen Special Effects Mechanical Fabricator(Miniatures) 168 23000076
Mark Sheaffer Special Effects Mechanical Fabricator(Miniatures) 168 23000077
Doug Shemer Special Effects Mechanical Fabricator(Miniatures) 168 23000078
Malcolm Evans Special Effects Technician Mechanical Department Technician(Artem Limited) 242 23000067
Ken White Special Effects Technician Mechanical Department Technician(Artem Limited) 242 23000066
Kevin Nolan Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000051
Brian Bullock Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000052
Stephen Lloyd Special Effects Technician Senior Special Effects Technician/Buyer 242 23000053
Michael Vincent Special Effects Technician n/a 242 23000054
Brendan Byrne Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000050
Aidan Byrne Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000049
Christopher Suarez Special Effects Technician (Reelistic FX) 242 23000046
John Zeigler Special Effects Technician (Reelistic FX) 242 23000047
Gerry Johnston Special Effects Technician Senior Special Effects Technician 242 23000048
Martin Fitzpatrick Special Effects Technician n/a 242 23000055
Gerry Farrell Special Effects Technician n/a 242 23000056
Neil James Todd Special Effects Technician n/a 242 23000062
Caimin Bourne Special Effects Technician n/a 242 23000063
Harry Brice Special Effects Technician Mechanical Department Technician(Artem Limited) 242 23000064
James Glassborough Special Effects Technician Machanical Department Technician(Artem Limited) 242 23000065
Paul Brady Special Effects Technician n/a 242 23000061
Roger Miley Special Effects Technician n/a 242 23000060
Andrew Nolan Special Effects Technician n/a 242 23000057
Michael Kearns Special Effects Technician n/a 242 23000058
Pauline Walsh Byrne Special Effects Technician n/a 242 23000059
Hank Barrio Software Engineer Technology Support 121071 23000085
Michael J Dobson Software Engineer Technology Support 121071 23000088
Thomas V Thompson Software Engineer Technology Support 121071 23000112
John Tsangaris Software Engineer Technology Support 121071 23000113
Roy Turner Software Engineer Technology Support 121071 23000114
Jon Y Wada Software Engineer Technology Support 121071 23000115
Zachary Stokes Software Engineer Technology Support 121071 23000111
Jason M Sogolow Software Engineer Technology Support 121071 23000110
Phil Schneider Software Engineer Technology Support 121071 23000107
Nicholas Smaldino Software Engineer Technology Support 121071 23000108
Bradley L Smith Software Engineer Technology Support 121071 23000109
Lewis Wakeland Software Engineer Technology Support 121071 23000116
Tracy Watada Software Engineer Technology Support 121071 23000117
Christine Cram Rotoscope Animator 2D Paint and Roto Artist(The Secret Lab) 121082 23000123
Doug Cram Rotoscope Animator 2D Paint and Roto Artist(The Secret Lab) 121082 23000124
Mark Hopper Rotoscope Animator 2D Paint and Roto Artist(The Secret Lab) 121082 23000125
Marcus Carter Rotoscope Animator 2D Paint and Roto Artist(The Secret Lab) 121082 23000122
Barbara A Bordo Rotoscope Animator 2D Paint and Roto Artist(The Secret Lab) 121082 23000121
Matt Watson Software Engineer Technology Support 121071 23000118
Derek E Wilson Software Engineer Technology Support 121071 23000119
Sandy Houston Rotoscope Animator 2D Paint and Roto Supervisor(The Secret Lab) 121082 23000120
Ken Sandberg Software Engineer Technology Support 121071 23000106
Valerie Sand Software Engineer Technology Support 121071 23000105
Michael M Fukumoto Software Engineer Technology Support 121071 23000092
Adam Garza Software Engineer Technology Support 121071 23000093
Carlos Gonzalez-Ochoa Software Engineer Technology Support 121071 23000094
Bobby L Fowler Jr. Software Engineer Technology Support 121071 23000091
Jerry A Eisenberg Software Engineer Technology Support 121071 23000090
David Bush Software Engineer Technology Support 121071 23000087
Gintar Repecka Special Effects Technician (Reelistic FX) 242 23000045
David Eberle Software Engineer Technology Support 121071 23000089
William James Software Engineer Technology Support 121071 23000095
Amindra "AJ" Jayasinghe Software Engineer Technology Support 121071 23000096
Alan A Patel Software Engineer Technology Support 121071 23000102
Ernest J Petti Software Engineer Technology Support 121071 23000103
David Remba Software Engineer Technology Support 121071 23000104
Jimmie A Nelson Jr. Software Engineer Technology Support 121071 23000101
Carl Lepage Software Engineer Technology Support 121071 23000100
John Kennedy Software Engineer Technology Support 121071 23000097
Fred Lacayanga Software Engineer Technology Support 121071 23000098
Dan Lane Software Engineer Technology Support 121071 23000099
James C Bette Software Engineer Technology Support 121071 23000086
Brandon K McLaughlin Special Effects Technician (Reelistic FX) 242 23000044
Veronika Erikson Construction Construction Department Supervisor(Artem Limited) 120900 21000015
Dave Nichol Construction Construction Department Technician(Artem Limited) 120900 21000016
Julian Eyers Construction Construction Department Technician(Artem Limited) 120900 21000017
Mathew Poticary Construction Construction Department Technician(Artem Limited) 120900 21000018
Simon Taylor Construction Construction Department Supervisor(Artem Limited) 120900 21000014
Reginald Keywood Construction Hod Construction 120900 21000013
Nicky MacManus Construction Manager Assistant Construction Manager 120983 21000010
John Park Construction Manager Assistant Construction Manager 120983 21000011
John Paterson Construction Coordinator n/a 276 21000012
Paula Vine Construction Construction Department Technician(Artem Limited) 120900 21000019
Alan Whibley Construction Construction Department Technician(Artem Limited) 120900 21000020
Matt Johnson Construction Construction Department Trainee(Artem Limited) 120900 21000026
Samantha Preston Construction Construction Department Trainee(Artem Limited) 120900 21000027
Chris Rosewarne Construction Construction Department Trainee(Artem Limited) 120900 21000028
Richard R Hoover Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Michelle Gelormini Construction Construction Department Trainee(Artem Limited) 120900 21000025
Gordon Collins Construction Construction Department Trainee(Artem Limited) 120900 21000024
Gavin Jones Construction Construction Department Technician(Artem Limited) 120900 21000021
Karl Derrick Construction Construction Department Technician(Artem Limited) 120900 21000022
Kate Adams Construction Construction Department Trainee(Artem Limited) 120900 21000023
Michael Hayward Construction Manager Assistant Construction Manager 120983 21000009
Colm Murphy Carpenter Standby Carpenter 529 21000008
C C Smiff Stunts n/a 240 19000020
Rowley Irlam Stunts n/a 240 19000021
Morgan Johnson Stunts n/a 240 19000022
Giedrius Nagys Stunts n/a 240 19000023
Gareth Robinson Stunts n/a 240 19000019
Dominic Preece Stunts n/a 240 19000018
Donal O'Farrell Stunts n/a 240 19000015
Justin Pearson Stunts n/a 240 19000016
Lucinda Peel Stunts n/a 240 19000017
Anna Stuart Stunts n/a 240 19000024
Alan Walsh Stunts n/a 240 19000025
Tommy Rennick Carpenter Supervising Carpenter 529 21000005
Darren Hayward Carpenter Supervising Carpenter 529 21000006
David Oldham Carpenter Standby Carpenter 529 21000007
Graham Dowling Carpenter Supervising Carpenter 529 21000004
Paul Williamson Carpenter Supervising Carpenter 529 21000003
Tony Doyle Animal Trainer Horsemaster 120962 20000001
Martin Hayes Carpenter Supervising Carpenter 529 21000001
Manus Daly Carpenter Supervising Carpenter 529 21000002
Chris Martin Visual Effects Supervisor Overall Supervisor(Artem Limited) 249 23000002
David Gauthier Special Effects Supervisor n/a 545 23000003
Patrick Dalton Visual Effects Effects Development/TD(The Secret Lab) 419 23000030
Lawrence Lee Visual Effects Effects Development/TD(The Secret Lab) 419 23000031
Robert Rosenblum Visual Effects Effects Development/TD(The Secret Lab) 419 23000032
Jon Aghassian Visual Effects Supervising Match Mover(The Secret Lab) 419 23000033
Patrick Taylor Visual Effects Character Skin & Muscle/Rigging(The Secret Lab) 419 23000029
Michael Kuehn Visual Effects Character Skin & Muscle/Rigging(The Secret Lab) 419 23000028
Kyle Strawitz Visual Effects Lighter(The Secret Lab) 419 23000025
Anders Beer Visual Effects Character Skin & Muscle/Rigging(The Secret Lab) 419 23000026
Ramiro Camilo Gomez Visual Effects Character Skin & Muscle/Rigging(The Secret Lab) 419 23000027
Allen Blaisdell Visual Effects Survey Technician/Match Mover(The Secret Lab) 419 23000034
Scott Campbell Visual Effects Survey Technician/Match Mover(The Secret Lab) 419 23000035
Mark Hawker Special Effects Technician (Reelistic FX) 242 23000041
Richard O Helmer Special Effects Technician (Reelistic FX) 242 23000042
Boyd Lacosse Special Effects Technician (Reelistic FX) 242 23000043
Don Gray Special Effects Technician (Reelistic FX) 242 23000040
David Blitstein Special Effects Technician (Reelistic FX) 242 23000039
John Giffoni Visual Effects Match Mover(The Secret Lab) 419 23000036
Steve Yamamoto Visual Effects Pre-Visualization Artist/Animatics(The Secret Lab) 419 23000037
John S Baker Special Effects Technician (Reelistic FX) 242 23000038
Wally Schaab Visual Effects Lighter(The Secret Lab) 419 23000024
Merrick Rustia Visual Effects Lighter(The Secret Lab) 419 23000023
Erika Wangberg Burton Visual Effects Producer (The Secret Lab) 243 23000009
Tom Peitzman Visual Effects Producer Additional Visual Effects Producer 243 23000010
Camille Cellucci Visual Effects Producer Additional Visual Effects Producer 243 23000011
Lisa Goldberg Visual Effects Producer Associate Visual Effects Producer(The Secret Lab) 243 23000012
Dan DeLeeuw Visual Effects Producer Co-Visual Effects Producer(The Secret Lab) 243 23000008
Hank Driskill Effects Supervisor Technical Supervisor(The Secret Lab) 120866 23000007
Scott Schneider Special Effects Supervisor Project Supervisor 545 23000004
Robert Spurlock Special Effects Supervisor Mechanical FX Supervisor(Miniatures) 545 23000005
Douglas McCarthy Special Effects Supervisor Mechanical Department Supervisor(Artem Limited) 545 23000006
Amy Pawlowski Visual Effects Editor (The Secret Lab) 614 23000013
John Damien Ryan Visual Effects Editor Assistant Visual Effects Editor(The Secret Lab) 614 23000014
D Wallace Colvard Visual Effects Lighter(The Secret Lab) 419 23000020
Ryan Leasher Visual Effects Lighter(The Secret Lab) 419 23000021
Robert L Miles Visual Effects Lighter(The Secret Lab) 419 23000022
Alec Bartsch Visual Effects Lighter(The Secret Lab) 419 23000019
Mark Siegel Visual Effects Lighter/Texture Painter(The Secret Lab) 419 23000018
Daniel Arkin Visual Effects Editor Assistant Visual Effects Editor(The Secret Lab) 614 23000015
Martin A Kloner Visual Effects Editor n/a 614 23000016
Scott Beattie Visual Effects Visual Effects Director of Photography(Motion Control/Hi-Speed/Blue Screen Photography) 419 23000017
Alex Linger Rotoscope Animator 2D Paint and Roto Artist(The Secret Lab) 121082 23000126
Michael Possert Modelmaker Lead Model Builder(Miniatures) 120919 23000129
Christian Tobin Props Trainee Standby Props 120817 24000030
Lyndon Johnston Props Standby Props 120817 24000031
Laura Bowe Props Buyer Prop Buyer 120926 24000032
Shirley Henderson Props Buyer Prop Buyer 120926 24000033
Anthony Nugent Props Trainee Standby Props 120817 24000029
Paul Hedges Jr. Props Standby Props 120817 24000028
Andy Freeman Props Trainee Dressing Props 120817 24000025
Richard Collins Props Trainee Dressing Props 120817 24000026
June Connon Props Supervising Standby Props 120817 24000027
Emma Hunt Assistant (to Wolf Kroeger) 120820 25000001
Sophie McMenamin Assistant (to Mr. Bowman) 120820 25000002
Neil Sadhu Assistant (to Mr. Evans) 120820 25000008
John Chaney Assistant (to Mr. McConaughey) 120820 25000009
Sarah Yeoman Production Assistant n/a 275 25000010
Jessica Chavez Assistant (to Mr. Glickman) 120820 25000007
Brenda Berrisford Assistant (to Mr. Zanuck) 120820 25000006
Lisa Hayden Assistant (to Mr. Bowman) 120820 25000003
Frances O'Reilly Assistant (to Lili Zanuck) 120820 25000004
Jeanine Gruber Assistant (to Lili Zanuck) 120820 25000005
Patrick Kelly Props Trainee Dressing Props 120817 24000024
Philip Murphy Props Trainee Dressing Props 120817 24000023
Bob Pritchard Props Dressing Props 120817 24000009
Cos Egan Props Dressing Props 120817 24000010
Simon Boyd Props Dressing Props 120817 24000011
Rene Knol Props Dressing Props 120817 24000012
David Wallace Props Dressing Props 120817 24000008
David Kinsella Props Dressing Props 120817 24000007
Seamus Kelly Props Dressing Props 120817 24000004
Martin Doyle Props Dressing Props 120817 24000005
Dave Flanagan Props Dressing Props 120817 24000006
Peter Murphy Props Trainee Dressing Props 120817 24000013
Henry Dowling Props Trainee Dressing Props 120817 24000014
Barbara Galbraith Props Trainee Dressing Props 120817 24000020
Keith Cullen Props Trainee Dressing Props 120817 24000021
Terence Wallace Props Trainee Dressing Props 120817 24000022
Zebedee Massey Props Trainee Dressing Props 120817 24000019
Pat Byrne Props Trainee Dressing Props 120817 24000018
Neil Muldowney Props Trainee Dressing Props 120817 24000015
Joseph Clifford Props Trainee Dressing Props 120817 24000016
Alan Harvey Props Trainee Dressing Props 120817 24000017
John Kavanagh Transportation Captain Driver Captain 272 25000011
Arthur Dunne Transportation Coordinator n/a 271 25000012
Joanne Shinohara Coordinator Pre-Production Coordinator(The Secret Lab) 528 25000039
Nicole S DiSalvo Coordinator Stage Coordinator 528 25000040
Kathleen Gartner Coordinator Modelshop Coordinator(Miniatures) 528 25000041
Jennifer MacLeod Coordinator Storyboard Artist Coordinator 528 25000042
Kathryn Liotta-Couture Coordinator Resource Coordinator(The Secret Lab) 528 25000038
Angela K Reyes Coordinator Compositing Coordinator(The Secret Lab) 528 25000037
Yvonne Burke Coordinator Assistant Coordinator 528 25000034
Tara O'Sullivan Coordinator (Travel and Accommodations) 528 25000035
Michael J Miller Coordinator 3D Digital Coordinator(The Secret Lab) 528 25000036
Ingrid Goodwin Coordinator n/a 528 25000043
Julian Spencer Aerial Unit Aerial Coordinator 121100 25000044
Christopher Cowan Other Survey Technician(Plate/Minature Photography) 120795 26000006
John Noonan Security n/a 120951 26000007
Gerry Lundberg Unit Publicist n/a 231 29000001
Brian "Joker" Mulvey Other Assistant Armourer 120795 26000005
John McKenna Other Armourer 120795 26000004
Gary McKeever Other Refueller 120795 26000001
Derek Blythe Other Parachute Rigger 120795 26000002
Tom Clode Other Safety Engineer 120795 26000003
Marlena Thomas Coordinator Executive Coordinator(to Mr. Birnbaum) 528 25000033
Kim Buttlar Coordinator Executive Coordinator(to Mr. Barber) 528 25000032
Adrian Devane Production Production Trainee 120824 25000018
Iseult Harrington Production Production Trainee 120824 25000019
Gavin McGlashan Production Action Vehicle Department 120824 25000020
Donnacha Brady Production Action Vehicle Department 120824 25000021
Jimmy Gillen Production Standby Stagehand 120824 25000017
Nick Gillard Second Unit Director n/a 412 25000016
Nick Thomas Stand-In (Matthew) 121015 25000013
Owen Magee Stand-In (Christian) 121015 25000014
Susan Stanley Stand-In (Izabella) 121015 25000015
David Spencer Production Drop Zone Controller 120824 25000022
Jimmy O'Meara Production Stagehand 120824 25000023
Catherine O'Rorke Medic Construction Nurse 120966 25000029
Myra Irvine Medic Construction Nurse 120966 25000030
John O'Sullivan Helicopter Pilot n/a 121003 25000031
Aine Doherty Medic Construction Nurse 120966 25000028
Trudi McHugh Medic Unit Nurse 120966 25000027
Mark Barry Jackson Pilot Specialist Film Pilot 570 25000024
John McHale Pilot Specialist Film Pilot 570 25000025
Teresa Gantly Medic Unit Nurse 120966 25000026
Tony Nicholson Jr. Props Supervising Dressing Props 120817 24000003
Paul Hedges Property Master n/a 120805 24000002
Allen Gonzales Matte Painter Digital Matte Painter(The Secret Lab) 120959 23000154
Rory Kelleher Graphics On Screen Graphics 120826 23000155
John Murrah Digital Effects Digital Effects Supervisor(The Secret Lab) 345 23000156
Michael Wigert Digital Effects Associate Digital Effects Producer(The Secret Lab) 345 23000157
Pamela Spertus Matte Painter Texture Painter(The Secret Lab) 120959 23000153
Marta Recio Matte Painter Texture Painter(The Secret Lab) 120959 23000152
Tony Meininger Miniatures Model Shop/Miniature Construction Supervisor 121083 23000149
Paolo J DeGuzman Matte Painter Texture Painter(The Secret Lab) 120959 23000150
Colin Eckart Matte Painter Texture Painter(The Secret Lab) 120959 23000151
Marc J Scott Digital Effects Lead Compositor(The Secret Lab) 345 23000158
Brian Adams Digital Effects Compositor(The Secret Lab) 345 23000159
Richard E Lehmann Digital Effects Compositor(The Secret Lab) 345 23000165
Charles Meredith Digital Effects Compositor(The Secret Lab) 345 23000166
Michael F Miller Digital Effects Compositor(The Secret Lab) 345 23000167
Kevin Koneval Digital Effects Compositor(The Secret Lab) 345 23000164
John Huikku Digital Effects Compositor(The Secret Lab) 345 23000163
Arthur Argote Digital Effects Compositor(The Secret Lab) 345 23000160
John Cornejo Digital Effects Compositor(The Secret Lab) 345 23000161
Katie A Fico Digital Effects Compositor(The Secret Lab) 345 23000162
Richard Slifka Modelmaker (Miniatures) 120919 23000148
Kurt Zendler Modelmaker Model Builder(Miniatures) 120919 23000147
Eric Coon Modelmaker Model Builder(Miniatures) 120919 23000133
David Chamberlain Modelmaker Model Builder(Miniatures) 120919 23000134
Jeffrey Cupernell Modelmaker Model Builder(Miniatures) 120919 23000135
Adam Gelbart Modelmaker Model Builder(Miniatures) 120919 23000136
Ray Cavalluzzi Modelmaker Model Builder(Miniatures) 120919 23000132
David Beasley Modelmaker Model Builder(Miniatures) 120919 23000131
Ray Moore Modelmaker Lead Model Builder(Miniatures) 120919 23000128
Robert O'Brien Stunts n/a 240 19000014
Nicholas Seldon Modelmaker Lead Model Builder(Miniatures) 120919 23000130
Henry Gonzales Modelmaker Model Builder(Miniatures) 120919 23000137
Brent Heyning Modelmaker Model Builder(Miniatures) 120919 23000138
Dennis Schultz Modelmaker Model Builder(Miniatures) 120919 23000144
Tamara Waters Modelmaker Model Builder(Miniatures) 120919 23000145
George Willis Modelmaker Model Builder(Miniatures) 120919 23000146
Jeff Pyle Modelmaker Model Builder(Miniatures) 120919 23000143
Logan Payne Modelmaker Model Builder(Miniatures) 120919 23000142
Jason Kaufman Modelmaker Model Builder(Miniatures) 120919 23000139
Eric Krogh Modelmaker Model Builder(Miniatures) 120919 23000140
Jamey Levin Modelmaker Model Builder(Miniatures) 120919 23000141
Tony Noel Digital Effects Compositor(The Secret Lab) 345 23000168
Kim O'Donnell Digital Effects Compositor(The Secret Lab) 345 23000169
Louis Flores Animator Effects Animator(The Secret Lab) 483 23000195
Sean Jenkins Animator Effects Animator(The Secret Lab) 483 23000196
Kevin K Lee Animator Effects Animator(The Secret Lab) 483 23000197
Dale Mayeda Animator Effects Animator(The Secret Lab) 483 23000198
Michael Daugherty Animator Effects Animator(The Secret Lab) 483 23000194
Edward P Busch III Animator Effects Animator(The Secret Lab) 483 23000193
Yuriko Senoo Animator Character Animator(The Secret Lab) 483 23000190
Tony Smeed Animator Character Animator(The Secret Lab) 483 23000191
Paul Wood Animator Character Animator(The Secret Lab) 483 23000192
Rodney J McFall Animator Effects Animator(The Secret Lab) 483 23000199
Eric Pender Animator Effects Animator(The Secret Lab) 483 23000200
Bruce Wright Animator Effects Animator(The Secret Lab) 483 23000206
Mike Blum Software Engineer Technology Support 121071 23000207
Dave Midson Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Patrick Witting Animator Effects Animator(The Secret Lab) 483 23000205
David Wainstain Animator Effects Animator(The Secret Lab) 483 23000204
Kee Name Suong Animator Effects Animator(The Secret Lab) 483 23000201
D Erich Turner Animator Effects Animator(The Secret Lab) 483 23000202
Cesar Velazquez Animator Effects Animator(The Secret Lab) 483 23000203
Gregory G Miller Animator Character Animator(The Secret Lab) 483 23000189
Alexander Mark Animator Character Animator(The Secret Lab) 483 23000188
Rob Dressel Character Design Creature Supervisor(The Secret Lab) 485 23000175
Michael Meaker Character Design Dragon Design(The Secret Lab) 485 23000176
Atsushi Sato Character Animation Lead Character Animator(The Secret Lab) 622 23000177
Dan Levitan Compositing Supervisor Supervising Compositor(The Secret Lab) 120928 23000174
Blaine Kennison Compositing Supervisor (The Secret Lab) 120928 23000173
Jeff Olm Digital Effects Compositor(The Secret Lab) 345 23000170
Amy Pfaffinger Digital Effects Compositor(The Secret Lab) 345 23000171
Winston Quitasol Digital Effects Compositor(The Secret Lab) 345 23000172
Ardie Johnson Character Animation Lead Character Modeler(The Secret Lab) 622 23000178
Kevin Geiger Character Animation Lead Character Skin & Muscle/Rigging(The Secret Lab) 622 23000179
Darrin Butts Animator Character Animator(The Secret Lab) 483 23000185
Lino DiSalvo Animator Character Animator(The Secret Lab) 483 23000186
Brian Wesley Green Animator Character Animator(The Secret Lab) 483 23000187
Rebecca Wilson Bresee Animator Character Animator(The Secret Lab) 483 23000184
Jason Anastas Animator Character Animator(The Secret Lab) 483 23000183
Michael Ronald Todd Character Animation (The Secret Lab) 622 23000180
Eamonn Butler CG Supervisor CG Animation Supervisor(The Secret Lab) 779 23000181
Adolph Lusinsky CG Supervisor (The Secret Lab) 779 23000182
Mark Lefitz Modelmaker Digital Modeler(The Secret Lab) 120919 23000127
Neil Finnighan Stunts n/a 240 19000011
William Aylsworth Film Lab Digital Film Printing and Scanning 120850 6000023
David Booth Film Lab Digital Film Printing and Scanning 120850 6000024
Marc Canas Film Lab Digital Film Printing and Scanning 120850 6000025
Jamal M Davis Film Lab Digital Film Printing and Scanning 120850 6000026
Mark Byrne Loader Trainee Clapper/Loader 120956 6000022
Fiona Deasy Loader Clapper Loader 120956 6000021
Declan King Loader Central Film Loader 120956 6000018
Sarah J Francis Loader "A" Camera Focus Puller 120956 6000019
Philip McKeon Loader "B" Camera Clapper Loader 120956 6000020
John Derderian Film Lab Digital Film Printing and Scanning 120850 6000027
William Fadness Film Lab Digital Film Printing and Scanning 120850 6000028
John Conroy Camera Assistant "B" Camera Focus Puller 120867 6000034
Ian Townsend Camera Assistant Remote Head Operator 120867 6000035
J Glyn Williams Camera Assistant Wescam Assistant 120867 6000036
Alan Butler Camera Assistant "A" Camera Focus Puller 120867 6000033
Conor Crowley Camera Trainee n/a 120998 6000032
Stephanie Herrman Film Lab Digital Film Printing and Scanning 120850 6000029
Christopher W Gee Film Lab Digital Film Printing and Scanning 120850 6000030
Elisabeth Cotter Color Timer Digital VFX Color Timer(The Secret Lab) 120921 6000031
Jonathan Hession Photography Stills Photographer 120835 6000017
Christine Sparkes Projectionist (The Secret Lab) 121104 6000016
Seamus Deasy Director of Photography n/a 120780 6000002
David Worley Camera Operator A Camera Operator 239 6000003
Ciaran Barry Camera Operator n/a 239 6000004
Seamus Corcoran Camera Operator "B" Camera Operator 239 6000005
Adrian Biddle Director of Photography n/a 120780 6000001
Josh McLaglen Assistant Director (additional photography) 163 5000999
Andrew Wilson Assistant Location Manager n/a 194 5000036
Leanora Frawley Assistant Location Manager n/a 194 5000037
Eoin Holohan Assistant Location Manager n/a 194 5000038
Stuart Meacock Camera Operator Freefall Cameraman 239 6000006
Alf Tramontin Steadicam Operator n/a 232 6000007
Ron Annunziata Video Assist/Playback Video Assist(Motion Control/Hi-Speed/Blue Screen Photography) 120899 6000013
Robert Hamilton Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000014
Ken Moore Projectionist (The Secret Lab) 121104 6000015
Francis Taafe Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000012
Noel Donnellon Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000011
Simon Baker Steadicam Operator n/a 232 6000008
Shawn Jolicoeur Assistant Camera (Motion Control/Hi-Speed/Blue Screen Photography) 233 6000009
Marc Reynolds Assistant Camera (Motion Control/Hi-Speed/Blue Screen Photography) 233 6000010
Shane O'Neill Camera Assistant VFX Focus Puller 120867 6000037
Adam Dale Aerial Director of Photography Aerial Cameraman 121063 6000038
Allen Battino Art Director (The Secret Lab) 183 9000009
George Trimmer Art Director (Miniatures) 183 9000010
Martin Goulding Art Director Standby Art Director 183 9000011
Bernie Wrightson Storyboard Artist n/a 199 9000012
Michael Meaker Art Director (The Secret Lab) 183 9000008
Andrew Thomson Art Director Standby Art Director 183 9000007
Ian Bailie Art Director n/a 183 9000004
Justin Brown Art Director n/a 183 9000005
Alan Tompkins Art Director n/a 183 9000006
James Oxford Storyboard Artist n/a 199 9000013
Robert Consing Storyboard Artist n/a 199 9000014
Bruce Fuller Sculptor Dragon Maquettes Sculptor 120910 9000020
James McPherson Sculptor Dragon Maquettes Sculptor 120910 9000021
Steve Wang Sculptor Dragon Maquettes Sculptor 120910 9000022
Bill Basso Sculptor Dragon Maquettes Sculptor 120910 9000019
Miles Teves Sculptor Dragon Maquettes Sculpting Supervisor 120910 9000018
Jacques Rey Storyboard Artist n/a 199 9000015
Gabriel Hardman Storyboard Artist n/a 199 9000016
John Blakeley Sculptor Head Sculptor 120910 9000017
Jonathan McKinstry Art Director Supervising Art Director 183 9000003
Simon Wakefield Set Decorator n/a 165 9000002
Anna Maria O'Flanagan Assistant Editor Second Assistant Editor 203 7000006
Rebecca Weigold Stocker Assistant Editor n/a 203 7000007
Audrey Evans Assistant Editor n/a 203 7000008
Aidan O'Brien Apprentice Editor Trainee Editor 121012 7000009
Andrew Haigh Assistant Editor n/a 203 7000005
Chris Womack Assistant Editor n/a 203 7000004
Thom Noble Editor n/a 172 7000001
Cynthia Feyrer Negative Cutter (The Secret Lab) 556 7000002
Cynthia Ludwig Assistant On-line Editor Avid Assistant Editor 121051 7000003
Alison Moxey Apprentice Editor Trainee Editor 121012 7000010
Siobhan McMahon Apprentice Editor Trainee Editor 121012 7000011
Jimi Hendrix Song ("Fire") 120859 8000009
Jimi Hendrix Song Performer ("Fire") 120788 8000013
Wolf Kroeger Production Designer n/a 164 9000001
Stephen McLaughlin Score Recording n/a 120840 8000008
Andy Brown Music Contractor Orchestra Contractor 121013 8000007
Edward Shearmur Music n/a 120781 8000004
Vic Frasier Music Music Preparation 120781 8000005
Ilan Eshkeri Music Additional Music Programming 120781 8000006
Tara McNamee DGA Trainee Trainee Assistant Director 120878 5000035
Lorcan Berney Location Assistant Location Trainee 120947 5000034
Maree Duffy Actor Rachel 1 1000028
Alex Meacock Actor (Stunt Artist) 1 1000029
David Garrick Actor (Stunt Artist) 1 1000030
Andy Godbold Actor (Stunt Artist) 1 1000031
Anne Marie McAuley Actor Rose 1 1000027
Paddy Foy Actor Paddy 1 1000026
Barry Barnes Actor Construction Worker #3 1 1000023
David Herlihy Actor Oliver 1 1000024
Gerry O'Brien Actor Jerry 1 1000025
Chris Massoglia Actor Mead 1 1000032
Rob Bowman Director n/a 2 2000001
Derek Evans Co-Producer n/a 170 3000006
Rebekah Rudd Co-Producer n/a 170 3000007
Morgan O'Sullivan Co-Producer n/a 170 3000008
Jonathan Glickman Executive Producer n/a 174 3000005
Roger Birnbaum Producer n/a 3 3000004
Richard D. Zanuck Producer n/a 3 3000001
Lili Fini Zanuck Producer n/a 3 3000002
Gary Barber Producer n/a 3 3000003
Brian McGuinness Actor Construction Worker #2 1 1000022
Bernard Berts Folan Actor Construction Worker #1 1 1000021
Alexander Siddig Actor Ajay 1 1000007
Ned Dennehy Actor Barlow 1 1000008
Rory Keenan Actor Devon 1 1000009
Terence Maynard Actor Gideon 1 1000010
David Kennedy Actor Eddie Stax 1 1000006
Scott Moutter Actor Jared Wilke 1 1000005
Matthew McConaughey Actor Van Zan 1 1000002
Izabella Scorupco Actor Alex Jensen 1 1000003
Gerard Butler Actor Dave Creedy 1 1000004
Doug Cockle Actor Goosh 1 1000011
Randall Carlton Actor Burke 1 1000012
Denis Conway Actor Mole #2 1 1000018
Duncan Keegan Actor Michael 1 1000019
Laura Pyper Actor Lin 1 1000020
Martin Linnane Actor Mole #1 1 1000017
Dessie Gallagher Actor Jess 1 1000016
Ben Thornton Actor Young Quinn 1 1000013
Alice Krige Actor Karen Abercromby 1 1000014
Malcolm Douglas Actor Stuart 1 1000015
Chris Chrisafis Co-Producer n/a 170 3000009
James Flynn Co-Producer n/a 170 3000010
Robert Falco Technical Director (The Secret Lab) 491 5000020
Tal Lancaster Technical Director (The Secret Lab) 491 5000021
Kent Martin Technical Director (The Secret Lab) 491 5000022
Heather Pritchett Technical Director (The Secret Lab) 491 5000023
Cathy Handelman Script Coordinator n/a 120893 5000019
Cait Collins Script Coordinator n/a 120893 5000018
Colm Nolan Location Manager n/a 193 5000015
Jean Bourne Script Supervisor n/a 191 5000016
Jeanette McGrath Script Supervisor n/a 191 5000017
Timothy Tompkins Technical Director (The Secret Lab) 491 5000024
Colman A J McMahon Stage Manager n/a 120797 5000025
Erinn Thompson Location Assistant n/a 120947 5000031
Michael Swan Location Assistant n/a 120947 5000032
Erika Fitzpatrick Location Assistant n/a 120947 5000033
Linda Murphy Location Coordinator n/a 120877 5000030
Frank Annunziata Production Coordinator Associate Production Coordinator(The Secret Lab) 162 5000029
Tanja Knoblich Project Manager Administrative Manager(The Secret Lab) 120994 5000026
Rachel C Smith Production Coordinator n/a 162 5000027
Steven Pimental Production Coordinator (The Secret Lab) 162 5000028
Cathy Pearson Location Manager n/a 193 5000014
Brian "Joker" Mulvey Assistant Director Third Assistant Director 163 5000013
Kevin Peterka Story By n/a 120779 4000007
Ned Dowd Line Producer n/a 161 5000001
Mary Allguen Production Manager n/a 305 5000002
Gregg Chabot Story By n/a 120779 4000006
Matthew Greenberg Screenplay n/a 120778 4000003
Bruce Moriarty Associate Producer n/a 171 3000011
Gregg Chabot Screenplay n/a 120778 4000001
Kevin Peterka Screenplay n/a 120778 4000002
Jane McNally Production Manager n/a 305 5000003
Sue Brunell-Edwards Production Manager (The Secret Lab) 305 5000004
Adrienne Greenhalgh Assistant Director Trainee Assistant Director 163 5000010
Nessa Linnane Assistant Director Trainee Assistant Director 163 5000011
Catherine Dunne Assistant Director Second Assistant Director 163 5000012
Enda Doherty Assistant Director Trainee Assistant Director 163 5000009
Raymond Kirk Assistant Director Third Assistant Director 163 5000008
Penny Runge Production Manager (Plate/Miniature Photography) 305 5000005
Bruce Moriarty Assistant Director First Assistant Director 163 5000006
Karen Richards Assistant Director Second Assistant Director 163 5000007
Chrissie Overs Sculptor Sculpture Department Supervisor(Artem Limited) 120910 9000023
Rob Trenton Sculptor Sculpture Department(Artem Limited) 120910 9000024
Dennis McHugh Gaffer (Motion Control/Hi-Speed/Blue Screen Photography) 268 15000023
Fred Iguchi Engineering Supervisor n/a 121005 15000024
Reza Kasravi Engineer Engineering Technician 120938 15000025
Terry Mulligan Electrician Electrician's Chargehand 450 15000026
Noel Cullen Gaffer n/a 268 15000022
Kevin Day Gaffer n/a 268 15000021
Albert Cassells Generator Operator n/a 363 15000018
Sean Creagh Generator Operator n/a 363 15000019
Gerry Donnelly Generator Operator n/a 363 15000020
Sean Cahill Electrician n/a 450 15000027
Pat Ryder Electrician n/a 450 15000028
Mick O'Connell Electrician n/a 450 15000034
Addo Gallagher Electrician n/a 450 15000035
William Doyle Electrician n/a 450 15000036
David Keogh Electrician n/a 450 15000033
Liam Moran Electrician n/a 450 15000032
Nicholas Fitzgerald Electrician n/a 450 15000029
Michael J McHugh Electrician n/a 450 15000030
Martin Holland Electrician n/a 450 15000031
Martin Smith Generator Operator Moviestar Operator 363 15000017
Michael Frawley Generator Operator n/a 363 15000016
David McMahon Rigging Grip Hod Rigger 120944 15000002
Noel McKenna Rigging Grip Standby Rigger 120944 15000003
Robbie Reilly Rigging Grip Standby Rigger 120944 15000004
Pat Miller Rigging Gaffer n/a 120937 15000005
Derek Russell Rigging Grip n/a 120944 15000001
Patrick Dodd Supervising Sound Editor n/a 328 14000014
Leslie Shatz Sound Designer n/a 120915 14000011
Jon Olive Sound Effects Editor n/a 327 14000012
Kieran Horgan Sound Mixer n/a 230 14000013
Michael Freaney Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000006
Tom Tormey Rigging Electrician Electrical Rigger 120958 15000007
Steve Buff Grip (Motion Control/Hi-Speed/Blue Screen Photography) 365 15000013
James Monroe Tharp Jr. Grip (Motion Control/Hi-Speed/Blue Screen Photography) 365 15000014
Kevin Scott Generator Operator n/a 363 15000015
Richard Egan Grip n/a 365 15000012
Philip Murphy Grip n/a 365 15000011
John Flemming Key Grip Chief Grip 263 15000008
Rick Johnson Key Grip (Motion Control/Hi-Speed/Blue Screen Photography) 263 15000009
John W Murphy Grip n/a 365 15000010
Steve Casey Electrician Electrician/Search Light Op 450 15000037
Gary Colkett Electrician Electrician/Search Light Op 450 15000038
Chris Hetzel Assistant Accountant Accounts Assistant 120950 16000012
Debbie Murphy Assistant Accountant Accounts Trainee 120950 16000013
Dave Mansour Motion Control Motion Control Technician(Plate/Minature Photography) 121053 19000001
Kevin Fitzgerald Motion Control Motion Control Operator(Plate/Minature Photography) 121053 19000002
Niamh Clancy Assistant Accountant Accounts Assistant 120950 16000011
Orla O'Leary Assistant Accountant n/a 120950 16000010
David Murphy Post-Production Accountant n/a 120979 16000007
Jen Griffin Assistant Accountant First Assistant Accountant 120950 16000008
Orla Collins Assistant Accountant n/a 120950 16000009
Nick Gillard Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Ronald Milne Stunt Double Parachute Double 120980 19000004
Ben Dimmock Stunts n/a 240 19000010
Christian Bale Actor Quinn 1 1000001
Nic Goodey Stunts n/a 240 19000012
Kelly Dent Stunts n/a 240 19000009
George Cottle Stunts n/a 240 19000008
David Garrick Stunt Double Parachute Double 120980 19000005
Kelly Dent Stunt Double Izabella Stunt Double 120980 19000006
Barbara Conway Stunts n/a 240 19000007
Ann-Marie Fitzgerald Auditor Tax Auditor 120886 16000006
Gillian Cody Accountant Construction Accountant 120802 16000005
John F Carr Electrician Practical Electrician 450 15000044
Damien Heffernan Electrician Practical Electrician 450 15000045
Hugh Thomas-Cavanagh Electrician Practical Electrician 450 15000046
Dermot Coleman Electrician Construction Practical Electrician 450 15000047
Peter O'Toole Electrician n/a 450 15000043
Davie Mayes Electrician n/a 450 15000042
Steve Carthy Electrician n/a 450 15000039
Roland Hill Electrician n/a 450 15000040
Eugene O'Sullivan Electrician n/a 450 15000041
Liam Phelan Electrician Construction Practical Electrician 450 15000048
Michael Mooney Electrician Construction Practical Electrician 450 15000049
Shauna Walters Production Accountant (The Secret Lab) 282 16000002
Bobbie Johnson Accountant Financial Controller 120802 16000003
Kathy Ewings Accountant (U.K.) 120802 16000004
David Murphy Production Accountant n/a 282 16000001
Kieran Dempsey Best Boy n/a 120885 15000053
Craig Moore Electrician (Motion Control/Hi-Speed/Blue Screen Photography) 450 15000050
Andrew Watson Best Boy n/a 120885 15000051
Ian Madden Best Boy n/a 120885 15000052
Andrew Felton Sound Sound Trainee 120816 14000010
Steve Single Rerecording Mixer n/a 120856 14000009
Celia Barnett Art Department Art Department Researcher 120843 9000051
Michael Higgins Art Department Art Department Assistant 120843 9000052
Paul Woods Art Department Greensman 120843 9000053
Denis Murray Art Department Hod Plasterer 120843 9000054
Elaine Vaughan Art Department Art Department Trainee 120843 9000050
Antonio Calvo Dominguez Art Department Junior Draughtsman 120843 9000049
Jonathan Houlding Art Department Draughtsman 120843 9000046
Tom Still Art Department Draughtsman 120843 9000047
Iain McFadyen Art Department Draughtsman 120843 9000048
William Wall Art Department Standby Plasterer 120843 9000055
Barry Fowler Art Department Mould Department Supervisor(Artem Limited) 120843 9000056
Tanzin Smythe Art Department Mould Department Technician(Artem Limited) 120843 9000062
Dan Frye Art Department Mould Department Technician(Artem Limited) 120843 9000063
Chris Keary Art Department Mould Department Technician(Artem Limited) 120843 9000064
Stephen McClure Art Department Mould Department Technician(Artem Limited) 120843 9000061
Barnaby Redman Art Department Mould Department Technician(Artem Limited) 120843 9000060
Martyn Fowler Art Department Mould Department Technician(Artem Limited) 120843 9000057
Kevin Walker Art Department Mould Department Technician(Artem Limited) 120843 9000058
Chris Groombridge Art Department Mould Department Technician(Artem Limited) 120843 9000059
Sinead Kavanagh Art Department Coordinator Assistant Art Department Coordinator 195 9000045
Kate McColgan Art Department Coordinator n/a 195 9000044
Sean Scott Painter Hod Painter 200 9000030
Alan Scott Painter Hod Painter 200 9000031
John Greene Painter Standby Painter 200 9000032
Laurah Grijalva Painter (Miniatures) 200 9000033
Russell Oxley Scenic Artist n/a 745 9000029
James Gemmill Scenic Artist Head Scenic Artist 745 9000028
Sean Hedges-Quin Sculptor Sculpture Department(Artem Limited) 120910 9000025
Steve Jolley Sculptor Sculpture Department(Artem Limited) 120910 9000026
Chris Fitzgerald Sculptor Sculpture Department(Artem Limited) 120910 9000027
Rohan Harris Painter (Artem Limited) 200 9000034
Hugh Lakes Painter Standby Painter 200 9000035
Jimmy Kavanagh Dresser Drapes 120967 9000041
Stephen Bream Assistant Art Director n/a 315 9000042
Stuart Kearns Assistant Art Director n/a 315 9000043
Sam Page Illustrator Computer Draftsman(Miniatures) 600 9000040
Victor Martinez Illustrator Computer Draftsman(Miniatures) 600 9000039
Graeme Bird Model Maker n/a 121081 9000036
Will Simpson Illustrator n/a 600 9000037
Susan Scott Illustrator Illustrator/Design Assistant 600 9000038
Steve Holmes Art Department Buyer(Artem Limited) 120843 9000065
Priscilla John Casting n/a 179 10000001
Patch Corcoran Wardrobe Assistant Wardrobe Trainee 120809 13000015
Leonie Prendergast Wardrobe Assistant Wardrobe Trainee 120809 13000016
Derbhla McCielland Wardrobe Assistant Wardrobe Trainee 120809 13000017
Helen McCusker Wardrobe Assistant Wardrobe Trainee 120809 13000018
Kelvin Feeney Wardrobe Assistant Assistant Wardrobe 120809 13000014
Barbara Callaghan Wardrobe Assistant Assistant Wardrobe 120809 13000013
Claire Lambe Makeup Assistant n/a 121007 13000010
Jessica O'Leary Wardrobe Assistant Wardrobe Mistress 120809 13000011
Gabriel O'Brien Wardrobe Assistant Assistant Wardrobe 120809 13000012
Ger Scully Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000019
Jessica O'Leary Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000020
Michelle Cunniffe Foley Mixer n/a 224 14000006
Leslie Shatz Rerecording Mixer n/a 120856 14000007
Craig Irving Rerecording Mixer n/a 120856 14000008
Jonathan Klein Foley Editor n/a 221 14000005
Caoimhe Doyle Foley Foley Walker 120961 14000004
John Bateman ADR Mixer n/a 227 14000001
Tony Bridge Assistant Sound Editor n/a 222 14000002
Noel Quinn Boom Operator n/a 215 14000003
Lynn Johnston Makeup Artist n/a 120801 13000009
Sharon Doyle Makeup Artist n/a 120801 13000008
Vanessa Baker Voice Casting ADR Voice Casting 189 10000007
Paul Murphy Consultant Environmental Consultant 120784 12000001
Stuart Sumida Consultant Animal Anatomy Consultant(The Secret Lab) 120784 12000002
Brendan Donnison Voice Casting ADR Voice Casting 189 10000006
Gail Munnelly Extras Casting n/a 120851 10000005
Marcia Ross Casting n/a 179 10000002
Gillian Reynolds Casting (Ireland) 179 10000003
Laura Dickens Casting Assistant (U.K.) 177 10000004
Cyril Gibbons Consultant Health and Safety Department 120784 12000003
Douglas Yates Consultant Health and Safety Department 120784 12000004
Sandra Kelly Hairdresser Assistant Hairdresser 121014 13000005
Paul Mooney Hairdresser Trainee Hairdresser 121014 13000006
Ailbhe LeMass Makeup Artist Chief Makeup Artist 120801 13000007
Alex Cameron Hair Stylist Hairdresser 120799 13000004
Dee Corcoran Hair Stylist Chief Hairdresser 120799 13000003
Matt Codd Creative Consultant Dragon Concept Consultant 120858 12000005
Joan Bergin Costume Designer n/a 169 13000001
Martin Roberts Costumes Costume Construction 120828 13000002
Rob Inch Stunts n/a 240 19000013
Synopsis
In present-day London, twelve-year-old Quinn watches as his mother, a construction engineer, inadvertently wake an enormous fire-breathing dragon from its centuries-long slumber. Twenty years later, much of the world has been scarred by the beast and its offspring. As a fire chief, Quinn is responsible for warding off the dragons and keeping a small community alive as they struggle to maintain a meager existence. Then along comes hotshot American, Van Zan, who says he has a way to kill the dragons and save mankind--a way Quinn's never seen done.
503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

Guru Meditation:

XID: 148930645


Varnish cache server