The Hunted (2003)

Hunted
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 34mins.
Genres Drama, Crime, Action
Keywords FBI, murder
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Tommy Jones Actor L T Bonham 1 1000001
Benicio Del Toro Actor Aaron Hallam 1 1000002
Connie Nielsen Actor Abby Durrell 1 1000003
Leslie Stefanson Actor Irene 1 1000004
John Finn Actor Ted Chenoweth 1 1000005
José Zúniga Actor Moret 1 1000006
Ron Canada Actor Van Zandt 1 1000007
Mark Pellegrino Actor Dale Hewitt 1 1000008
Aaron Brownstein Actor Stokes 1 1000009
Carrick O'Quinn Actor Kohler 1 1000010
Lonny Chapman Actor Zander 1 1000011
Rex Linn Actor Powell 1 1000012
Eddie Velez Actor Richards 1 1000013
Jenna Boyd Actor Loretta 1 1000014
Alex Mackenzie Actor Sheriff 1 1000015
Hank Cartwright Actor Construction Foreperson 1 1000016
Gary Taylor Actor Tactical Commander 1 1000017
Michael Williamson Actor Tactical Agent 1 1000018
Alisha Garric Actor Girl at Airport 1 1000019
Bobby Preston Actor Boy at Airport 1 1000020
Nathan Sabatka Actor Boy at Airport 1 1000021
Jeff Gianola Actor TV Reporter 1 1000022
Brent Braun Actor FBI Field Agent 1 1000023
Steve Enfield Actor FBI Field Agent 1 1000024
Michael White Actor Delta Colonel 1 1000025
Mio Jakula Actor Serb Commander 1 1000026
Neno Pervan Actor Serb Guard 1 1000027
Zoran Radanovich Actor Serb Guard 1 1000028
Caitlin Clements Actor Girl in Kosovo 1 1000029
Kasha Kropinski Actor (Voice Over) 1 1000030
William Friedkin Director n/a 2 2000001
Ricardo Mestres Producer n/a 3 3000001
Jim Jacks Producer n/a 3 3000002
David Griffiths Executive Producer n/a 174 3000003
Marcus Viscidi Executive Producer n/a 174 3000004
Sean Daniel Executive Producer n/a 174 3000005
Peter Griffiths Executive Producer n/a 174 3000006
Art Monterastelli Co-Producer n/a 170 3000007
David Griffiths Screenplay n/a 120778 4000001
Peter Griffiths Screenplay n/a 120778 4000002
Art Monterastelli Screenplay n/a 120778 4000003
Marcus Viscidi Unit Production Manager n/a 182 5000001
Gary Huckaby Unit Manager n/a 120832 5000002
Amy Ness Production Supervisor n/a 307 5000003
J Haynie Assistant Director First Assistant Director 163 5000004
Martin Jedlicka Assistant Director Second Assistant Director 163 5000005
Michael Salven Assistant Director Second Assistant Director 163 5000006
Kathy Krause Assistant Director Second Second Assistant Director 163 5000007
Joanna Guzzetta Location Manager n/a 193 5000008
Jody Hummer Location Manager Bridge Location Manager 193 5000009
Patricia Tooke Script Supervisor n/a 191 5000010
Julie Pitkanen Script Supervisor n/a 191 5000011
Shari LaFranchi Production Coordinator n/a 162 5000012
Leonel Ledezma Assistant Production Coordinator n/a 192 5000013
Michael Soleau Assistant Location Manager n/a 194 5000014
Don Baldwin Assistant Location Manager n/a 194 5000015
Sara Burton Assistant Location Manager n/a 194 5000016
Caleb Deschanel Director of Photography n/a 120780 6000001
Martin Rosenberg Director of Photography Visual Effects Director of Photography(Industrial Light & Magic) 120780 6000002
Joseph Urbanczyk Camera Operator n/a 239 6000003
James Barber Camera Operator n/a 239 6000004
Ray De La Motte Camera Operator n/a 239 6000005
Peter Cavaciuti Steadicam Operator n/a 232 6000006
Scott Rathner Assistant Camera First Assistant Photographer 233 6000007
Kim Guthrie Assistant Camera First Assistant Photographer 233 6000008
Alan Disler Assistant Camera First Assistant Photographer 233 6000009
Wayne Tidwell Video Video Assist 120800 6000010
John Trapman Photography Aerial Photographer 120835 6000011
Sam Emerson Photography Still Photographer 120835 6000012
Heather Green Loader n/a 120956 6000013
Sarah Guthrie Loader n/a 120956 6000014
Terry Haggar Color Timer n/a 120921 6000015
Augie Hess Editor n/a 172 7000001
Michael Szakmeister Dialogue Editor Supervising Diagloue Editor 204 7000002
Vic Radulich Dialogue Editor n/a 204 7000003
Mark Gordon Dialogue Editor n/a 204 7000004
Frank Smathers Dialogue Editor n/a 204 7000005
Mary Nelson-Duerrstein Negative Cutter (Duerrstein & Associates) 556 7000006
Darrin Navarro Assistant Editor n/a 203 7000007
Fred Vitale Assistant Editor n/a 203 7000008
John Vitale Assistant Editor n/a 203 7000009
Brian Tyler Music n/a 120781 8000001
Brian Tyler Music Conductor Orchestra Conductor 120818 8000002
Sandy DeCrescent Music Contractor Orchestra Contractor 121013 8000003
Bob Bornstein Music Coordinator Music Preparation 206 8000004
Gary Krause Music Editor n/a 214 8000005
Robert Elhai Original Music n/a 120838 8000006
Dana Niu Original Music n/a 120838 8000007
Brian Tyler Original Music n/a 120838 8000008
Jeff Vaughn Score Mixing Music Mixing 120927 8000009
Jeff Vaughn Score Recording Music Recording 120840 8000010
Bob Dylan Song ("Highway 61 Revisited") 120859 8000011
Johnny Cash Song ("The Man Comes Around") 120859 8000012
Johnny Cash Song Performer ("Highway 61 Revisited") 120788 8000013
Johnny Cash Song Performer ("The Man Comes Around") 120788 8000014
William Cruse Production Designer n/a 164 9000001
Rick Simpson Set Decorator n/a 165 9000002
Beatriz Kerti Art Director n/a 183 9000003
Brendan McKeon Set Dresser n/a 197 9000004
Daniel Rowland Set Dresser n/a 197 9000005
John Scott Lead Person n/a 120957 9000006
Mike Higelmire Lead Person n/a 120957 9000007
John Schenk Dresser n/a 120967 9000008
Tom Shaw Dresser n/a 120967 9000009
Denise Chamian Casting n/a 179 10000001
Corbin Bronson Casting Assistant n/a 177 10000002
Dena Berman Casting Assistant n/a 177 10000003
Christopher Gray Extras Casting n/a 120851 10000004
Danny Stoltz Extras Casting n/a 120851 10000005
Barbara Harris Voice Casting n/a 189 10000006
Bruce Vecchitto Supervisor Color Timing Supervisor 120845 11000003
James Wright Consultant Dolby Sound Consultant 120784 12000001
Tom Brown Technical Advisor Tracker Technical Advisor 537 12000002
Steve Enfield Technical Advisor FBI Technical Advisor 537 12000003
Brent Braun Technical Advisor FBI Technical Advisor 537 12000004
Mark Stefanich Advisor Military Advisor 120821 12000005
Gloria Gresham Costume Designer n/a 169 13000001
Mitchell Kenney Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Lori Stilson Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Adrienne Manhan Costumer n/a 120880 13000004
Kelly Porter Costumer n/a 120880 13000005
Daniel Dirks Costumer n/a 120880 13000006
John Wright Costumer n/a 120880 13000007
Nina Risolio Costumer (to Mr. Jones) 120880 13000008
Gail Ryan Hair Stylist n/a 120799 13000009
Susan Schuler Hair Stylist n/a 120799 13000010
Cydney Cornell Hair Stylist (for Mr. Jones) 120799 13000011
Robert Ryan Makeup n/a 353 13000012
John Blake Makeup (for Mr. Jones) 353 13000013
Debra Coleman Makeup Artist n/a 120801 13000014
Robert Ulrich ADR Editor Supervising ADR Editor 220 14000001
Tammy Fearing ADR Editor n/a 220 14000002
Eliza Zebert ADR Editor n/a 220 14000003
Dean Drabin ADR Mixer n/a 227 14000004
Willard Overstreet Assistant Sound Editor n/a 222 14000005
Roger Fearing Assistant Sound Editor n/a 222 14000006
Doug Winningham Assistant Sound Editor n/a 222 14000007
Aura Gilge Assistant Sound Editor n/a 222 14000008
Keenan Wyatt Boom Operator n/a 215 14000009
Dan Guachione Boom Operator n/a 215 14000010
Sarah Monat Foley Artist n/a 223 14000011
Robin Harlan Foley Artist n/a 223 14000012
Thomas Small Foley Editor Supervising Foley Editor 221 14000013
Scott Curtis Foley Editor n/a 221 14000014
Christopher Flick Foley Editor n/a 221 14000015
Randy Singer Foley Mixer n/a 224 14000016
Kevin O'Connell Rerecording Mixer n/a 120856 14000017
Greg Russell Rerecording Mixer n/a 120856 14000018
Steve Boeddeker Sound Designer n/a 120915 14000019
Ann Kroeber Sound Effects (Sound Mountain) 120868 14000020
Chuck Michael Sound Effects Editor n/a 327 14000021
Steve Tushar Sound Effects Editor n/a 327 14000022
David Hughes Sound Effects Editor n/a 327 14000023
Frank Eulner Sound Effects Editor n/a 327 14000024
Shannon Mills Sound Effects Editor n/a 327 14000025
Edward Tise Sound Mixer n/a 230 14000026
Kirk Francis Sound Mixer n/a 230 14000027
Ronald Eng Supervising Sound Editor n/a 328 14000028
Jerry Deats Rigging Grip First Company Rigging Grip 120944 15000001
Robert Dudley Rigging Grip Second Company Rigging Grip 120944 15000002
Michael Amorelli Rigging Electrician n/a 120958 15000003
Christopher Lama Rigging Electrician Chief Rigging Electrician 120958 15000004
Richard Deats Grip First Company Grip 365 15000005
Nathaniel Kolb Grip Second Company Grip 365 15000006
Matthew May Electrician n/a 450 15000007
Mike McDuffee Electrician n/a 450 15000008
James Thomsen Electrician n/a 450 15000009
Mark Watson Electrician n/a 450 15000010
Sean Devine Dolly Grip Dolly Grip Operator 264 15000011
Colin Campbell Chief Lighting Technician n/a 357 15000012
Hal Groshon Chief Lighting Technician n/a 357 15000013
Norma Smith Production Auditor n/a 120815 16000001
Wendy Goldfisher Assistant Accountant Second Assistant Auditor 120950 16000002
Nicki McCain Assistant Production Accountant First Assistant Auditor 120902 16000003
Thomas Kier Choreographer Knife Fight Choreographer 120803 17000001
Rafael Kayanan Choreographer Knife Fight Choreographer 120803 17000002
Buddy Hooker Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Chad Randall Stunt Performer Specialized Stunt Work 120981 19000002
John Meier Stunt Performer Specialized Stunt Work 120981 19000003
Steve Davison Stunts n/a 240 19000004
Tom Elliott Stunts n/a 240 19000005
Clifford Happy Stunts n/a 240 19000006
Marguerite Happy Stunts n/a 240 19000007
Greg Harris Stunts n/a 240 19000008
Gayle Sherman Stunts n/a 240 19000009
Houston Hooker Stunts n/a 240 19000010
Kanan Hooker Stunts n/a 240 19000011
Norman Howell Stunts n/a 240 19000012
Dustin Meier Stunts n/a 240 19000013
Ralph Odum Stunts n/a 240 19000014
Shane Odum Stunts n/a 240 19000015
Shawn Odum Stunts n/a 240 19000016
Steve Picerni Stunts n/a 240 19000017
Omar Sadek Stunts n/a 240 19000018
Ken Sherman Stunts n/a 240 19000019
Michael Weis Stunts n/a 240 19000020
Scott Wilder Stunts n/a 240 19000021
Dick Ziker Stunts n/a 240 19000022
Dixwell Stillman Construction Foreman n/a 277 21000001
Sebastian Milito Construction Coordinator n/a 276 21000002
Brian Markey Construction Coordinator n/a 276 21000003
Michael Owens Visual Effects Supervisor (Industrial Light & Magic) 249 23000001
Eric Brevig Visual Effects Supervisor (Industrial Light & Magic) 249 23000002
Mike Edmonson Special Effects Supervisor n/a 545 23000003
John McLeod Special Effects Supervisor n/a 545 23000004
Camille Geier Visual Effects Producer (Industrial Light & Magic) 243 23000005
Ginger Theisen Visual Effects Producer (Industrial Light & Magic) 243 23000006
Bill Kimberlin Visual Effects Editor n/a 614 23000007
Dave Simmons Special Effects Foreman n/a 250 23000008
Robert Clot Special Effects Technician Chief Pyro Technician 242 23000009
Phil Cory Special Effects Coordinator n/a 241 23000010
Steven Riley Special Effects n/a 168 23000011
Bob Sturgis Special Effects n/a 168 23000012
Richard Cory Special Effects n/a 168 23000013
Arkel Rashiah Software Engineer n/a 121071 23000014
Randy Gaul Digital Effects Artist Digital Matte Artist 120960 23000015
Randy Jonsson Digital Effects Artist Matchmove Artist 120960 23000016
Grady Cofer Digital Effects Artist Digital Compositor(Industrial Light & Magic) 120960 23000017
Amy Shepard Digital Effects Artist Digital Paint(Industrial Light & Magic) 120960 23000018
Heidi Zabit Digital Effects Artist Digital Paint(Industrial Light & Magic) 120960 23000019
Drew Klausner Digital Effects Artist Digital Paint(Industrial Light & Magic) 120960 23000020
Carole Johnson Digital Effects Artist Digital Paint(Industrial Light & Magic) 120960 23000021
Dean Yurke Digital Effects Digital Compositor(Industrial Light & Magic) 345 23000022
Orin Green Digital Effects Digital Compositor(Industrial Light & Magic) 345 23000023
Jon Alexander CG Supervisor (Industrial Light & Magic) 779 23000024
Scott Anderson Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Barry Bedig Property Master n/a 120805 24000002
Margo Day Assistant (to Mr. Friedkin) 120820 25000001
Marcia Franklin Assistant (to Mr. Friedkin) 120820 25000002
Lisa Stetler Assistant (to Mr. Viscidi) 120820 25000003
Rebecca Nelson Assistant (to Mr. Jacks) 120820 25000004
Aileen Febles Assistant (to Mr. Jacks) 120820 25000005
Dawn Jones Assistant (to Mr. Jacks) 120820 25000006
Jonas Spaccarotelli Production Assistant n/a 275 25000007
Laura Stride Production Assistant n/a 275 25000008
Lee Garibaldi Transportation Captain n/a 272 25000009
Tommy Tancharoen Transportation Coordinator n/a 271 25000010
Julie Creighton Production Production Support 120824 25000011
Margaret Lynch Production Production Support 120824 25000012
Amy Allen Production Production Support 120824 25000013
Chuck Tamburro Coordinator Aerial Coordinator 528 25000014
Edward Nyerick Coordinator Marine Coordinator 528 25000015
Richard Gentner Other Scanning 120795 26000001
Rob Gianino Other Technical Support 120795 26000002
Jon Jarvis Other Technical Support 120795 26000003
Synopsis
In the green woods of Silver Falls, Oregon, Aaron Hallam, a trained assassin AWOL from the Special Forces, keeps his own brand of wildlife vigil. After Hallam brutally slays four deer hunters, FBI Special Agent Abby Durrell turns to L.T. Bonham - the one man who may be able to stop him. At first L.T. resists the mission. Snug in retirement, he's closed off to his past, the years he spent in the Special Forces training soldiers to become skilled murderers. But when he realizes that these recent slayings are the work of a man he trained, he feels obligated to stop him. Accepting the assignment under the condition that he work alone, L.T. enters the woods, unarmed and plagued by memories of his best student. Furious as he is with his former mentor for ignoring his pleas for help, Hallam knows that he and L.T. share a tragic bond that is unbreakable. And, even as they go into their final combat against each other, neither can say with certainty who is the hunted and who is the hunter.