Bulletproof Monk (2003)

Bulletproof Monk
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 43mins.
Genres Adaptation, Comedy, Adventure, Action
Keywords comic book, martial arts
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
The Transplants Song Performer ("Diamonds And Guns") 120788 8000028
Tim Armstrong Song ("Diamonds And Guns") 120859 8000017
Rob Aston Song ("Diamonds And Guns") 120859 8000018
Paul Wu Stunt Player n/a 121025 19000038
Peng Zhang Stunt Player n/a 121025 19000039
Len Wagner Stunt Player n/a 121025 19000037
Jennifer Vey Stunt Player n/a 121025 19000036
John Stoneham Sr. Stunt Player n/a 121025 19000034
Mike Tighe Stunt Player n/a 121025 19000035
Michael Ian Lambert Stunts Wire Man 240 19000040
Wong Chi Ming Stunts Wire Man 240 19000041
Che Kim Fai Stunts Wire Man 240 19000044
Tang Chiu Yau Stunts Wire Man 240 19000045
Choy Kwok Ping Stunts Wire Man 240 19000043
Plato Fountidakis Stunts Wire Man 240 19000042
Michael Peterson Special Effects Technician (Captive Audience) 242 23000022
Dave Stinson Stunt Player n/a 121025 19000033
Lori Stewart Stunt Player n/a 121025 19000032
Duncan McLeod Stunt Player n/a 121025 19000023
Darren McGuire Stunt Player n/a 121025 19000024
Darren Marsman Stunt Player n/a 121025 19000022
Angelica Lisk Stunt Player n/a 121025 19000021
Kym Kristalie Stunt Player n/a 121025 19000020
Dennis Oliver Stunt Player n/a 121025 19000025
Sue Parker Stunt Player n/a 121025 19000026
Robert Reese Stunt Player n/a 121025 19000030
Bryan Renfro Stunt Player n/a 121025 19000031
Joseph Racki Stunt Player n/a 121025 19000029
Ed Queffelec Stunt Player n/a 121025 19000028
Fred Perron Stunt Player n/a 121025 19000027
Richard Parker Animal Wrangler n/a 120863 20000001
Jim Lovisek Animal Wrangler Cobra Wrangler 120863 20000002
Al Shier Visual Effects Producer Gorge Matte Painting Producer(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 243 23000011
Melissa J T Carter Visual Effects Editor n/a 614 23000012
Dennis Hoffman Visual Effects Producer (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 243 23000010
Burt Ward Visual Effects Producer (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 243 23000009
Debbie Cooke Visual Effects Producer (The Studio Upstairs) 243 23000007
John Sullivan Visual Effects Producer n/a 243 23000008
Kenton Hulme Visual Effects Editor (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 614 23000013
Sean Karlin Visual Effects Editor (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 614 23000014
Bob Hall Special Effects Technician Special Effects First Technician 242 23000018
Arthur Langevin Special Effects Technician Special Effects First Technician 242 23000019
Gary Kleinsteuber Special Effects Technician Special Effects First Technician 242 23000017
Deborah A Nikkel Visual Effects Visual Effects Coordinator(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 419 23000016
David B Moulder Visual Effects Visual Effects Coordinator 419 23000015
Kyle Healey Effects Supervisor CG Monk Sequence Supervisor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120866 23000006
Richard Kidd Effects Supervisor (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120866 23000005
Robert S Smith Carpenter n/a 529 21000002
Michael Bunt Carpenter n/a 529 21000003
John Kim Special Effects Technician (Captive Audience) 242 23000021
Jung-Yui Kim Stunt Player n/a 121025 19000019
Rob Bonney Carpenter n/a 529 21000001
James Halpenny Construction Coordinator n/a 276 21000004
Louise Casey Craft Service n/a 120903 22000001
Tim Landry Visual Effects Supervisor (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 249 23000003
Kaz Kobielski Special Effects Supervisor n/a 545 23000004
Derek Grime Visual Effects Supervisor Creative Supervisor(The Studio Upstairs) 249 23000002
John Sullivan Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Martina Marchione Craft Service n/a 120903 22000002
Mark Nieman Special Effects Technician (Captive Audience) 242 23000020
Susan Horton Stunt Player n/a 121025 19000018
Bruce Stambler Supervising Sound Editor n/a 328 14000030
Carlo Campana Rigging Grip Key Aerial Rigger 120944 15000001
Bruce Fortune Supervising Sound Editor n/a 328 14000029
Frank Fleming Sound Recordist n/a 331 14000028
Ian Hendry Sound Mixer n/a 230 14000026
Brion Paccassi Sound Recordist n/a 331 14000027
Doug Novis Lighting Technician Assistant Lighting Technician 120907 15000002
Roy Elliston Key Rigging Grip n/a 120946 15000003
Jeff Orr Grip Second Company Grip 365 15000007
Patrick King Dolly Grip n/a 264 15000008
Monte Montgomerie Grip Second Company Grip 365 15000006
Mark Manchester Key Grip n/a 263 15000005
Robert Daprato Key Grip n/a 263 15000004
John J Thomson Sound Mixer n/a 230 14000025
Gregg Landaker Sound Mixer n/a 230 14000024
Gary Blufer Sound Effects Additional Effects Recording 120868 14000015
John Michael Fanaris Sound Effects Sound Effects Coordinator 120868 14000016
Bruce Barris Sound Editor n/a 229 14000014
Mario Vitale Sound Editor n/a 229 14000013
Bob Beher Foley Foley Supervisor 120961 14000011
Tim Walston Sound Design Additional Sound Design 120905 14000012
Aaron Green Sound Effects Sound Effects Coordinator 120868 14000017
Howard Neiman Sound Effects Editor n/a 327 14000018
Ken Fischer Sound Effects Editor n/a 327 14000022
Steve Maslow Sound Mixer n/a 230 14000023
Steven F Nelson Sound Effects Editor n/a 327 14000021
Glenn Hoskinson Sound Effects Editor n/a 327 14000020
Stephen P Robinson Sound Effects Editor n/a 327 14000019
Chris Howard Chief Lighting Technician n/a 357 15000009
Mike Hall Chief Lighting Technician n/a 357 15000010
Dan Belley Stunt Player n/a 121025 19000009
Marco Bianco Stunt Player n/a 121025 19000010
Ron Bell Stunt Player n/a 121025 19000008
Marcello Baccala Stunt Player n/a 121025 19000007
Paul Rapovski Stunt Coordinator Fight Coordinator 120804 19000005
Roy T Anderson Stunt Player n/a 121025 19000006
Leigh Brinkman Stunt Player n/a 121025 19000011
Shane Cardwell Stunt Player n/a 121025 19000012
Wai Fai Wong Stunt Player n/a 121025 19000016
Curtis Hibbert Stunt Player n/a 121025 19000017
Wayne Downer Stunt Player n/a 121025 19000015
Christopher Cordell Stunt Player n/a 121025 19000014
Ian Chow Stunt Player n/a 121025 19000013
Audrey Mak Ngah Yu Stunt Coordinator Fight Team Coordinator 120804 19000004
Guy Norris Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Victor Valencia Post-Production Accountant n/a 120979 16000002
Sara Holmes Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Heather McIntosh Production Accountant n/a 282 16000001
Sean Armstrong Cable Operator Cable Puller 120964 15000013
Stephen Spurrell Chief Lighting Technician n/a 357 15000011
David Breeze Chief Lighting Technician n/a 357 15000012
Sarah McIntosh Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Christopher Comrie Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Branko Racki Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
John Stoneham Jr. Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Corey Yuen Choreographer (Additional Fight Sequence) 120803 17000003
Jack Wong Wei Leung Choreographer Fight Choreographer 120803 17000002
Troy P Liddell Choreographer Dance Choreographer 120803 17000001
Brian Van Dorn Special Effects Technician (Captive Audience) 242 23000023
Sam Sainz Special Effects Technician (Captive Audience) 242 23000024
Brent C S O'Connor Assistant (to Brent O'Connor) 120820 25000010
Brandon Buyaki Assistant (to Douglas Segal) 120820 25000011
Shannon O'Connor Assistant (to Brent O'Connor) 120820 25000009
Brittany Philion Assistant (to John Woo) 120820 25000008
Evan Spiegel Assistant (to Charles Roven) 120820 25000006
Todd Weinger Assistant (to Terence Chang) 120820 25000007
Jonathan Goldman Assistant (to Kelley Smith-Wait) 120820 25000012
Tom Metz Assistant (to Caroline Macaulay) 120820 25000013
Ron Coles Transportation Captain n/a 272 25000018
Robert L Davis Transportation Captain n/a 272 25000019
Amanda Powell Production Assistant (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 275 25000017
Norris Houk Production Assistant (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 275 25000016
Misha Skoric Assistant (to Mr. Chow Yun-Fat) 120820 25000014
Rachel Suhanic Assistant (to Seann William Scott) 120820 25000015
Aaron Kogan Assistant (to Charles Roven) 120820 25000005
Hunter Shepherd Assistant (to Charles Roven) 120820 25000004
Dan Naulin Animator (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 483 23000089
Brian Lutge Animator (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 483 23000090
Paul Wood Animator Character Animator(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 483 23000088
Wendy Whaley Animator CG Animator(The Studio Upstairs) 483 23000087
Jean Marc Rodrique Animator CG Animator(The Studio Upstairs) 483 23000085
Stephanie Dudley Animator CG Animator(The Studio Upstairs) 483 23000086
Matt Merkovich 3-D Artist 3-D Matchmover(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120965 23000091
Michael Huschka Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Siri Khalsa Assistant (to Paul Hunter) 120820 25000002
Mel Braxton Assistant (to Paul Hunter) 120820 25000003
Cyrille De Smet Assistant (for Mr. Serra) 120820 25000001
Geoffrey Smith Property Master n/a 120805 24000003
Ron Hewitt Property Master n/a 120805 24000002
Robert E Smith Transportation Coordinator n/a 271 25000020
Darwin Green Post-Production Assistant n/a 120882 25000021
Daemeon Nicolaou Other Systems Administrator(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120795 26000005
Duane Powell Other Systems Administrator(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120795 26000006
Michael Whang Other Systems Administrator(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120795 26000004
Brian Krusic Other Systems Administrator(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120795 26000003
Richard Snider Other Greens Person 120795 26000001
Peter Edmonds Other Minigun Armourer 120795 26000002
Barry Robison Other Systems Administrator(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120795 26000007
Terry Brown Other Digital Motion Pictures Services(LaserPacific Media Corporation) 120795 26000008
Travis Avitabile Manager Account Manager(LaserPacific Media Corporation) 120827 28000003
Karen Pidgurski Unit Publicist n/a 231 29000001
Nancy Fuller Manager Account Manager(LaserPacific Media Corporation) 120827 28000002
William Hazen Manager (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120827 28000001
Stacy Underhill Other Digital Motion Pictures Services(LaserPacific Media Corporation) 120795 26000009
Jennifer Gillespie Coordinator n/a 528 25000036
Rudy Baccuchi Driver (to Mr. Chow Yun-Fat) 273 25000035
Corey Yuen Second Unit Director (Additional Fight Sequence) 412 25000026
Catherine McGovern Production Secretary n/a 367 25000027
Guy Norris Second Unit Director n/a 412 25000025
George Ploszczonsky Stand-In for Mr. Chow Yun-Fat 121015 25000024
Robert Doyle Post-Production Assistant n/a 120882 25000022
Yong Wai Far Stand-In (for Mr. Chow Yun-Fat) 121015 25000023
Lisa Coles Production Secretary n/a 367 25000028
Steve Sheridan Office Production Assistant n/a 120909 25000029
Charlene Schembri Medic Nurse 120966 25000033
David Tommasini Helicopter Pilot n/a 121003 25000034
Jody-Marie Tansley Medic Nurse 120966 25000032
Terri Ann Myers Office Production Assistant n/a 120909 25000031
Andrew Wolinsky Office Production Assistant n/a 120909 25000030
David Stinnett CGI Artist (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120986 23000084
Kirby Miller CGI Artist (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120986 23000083
Patrick Roberts Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000044
Tim Sassoon Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000045
Jerome Morin Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000043
Roger Mocenigo Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000042
Stephen Lloyd Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000040
Randy Martin Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000041
Philip Sisk Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000046
Richie Solomon Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000047
Leandro Visconti Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000051
Dan Walker Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000052
Tammy Sutton Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000050
Marion O Spates Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000049
Brian Smallwood Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000048
Bob Lloyd Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000039
Edmond Kozin Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000038
Allan Meuse Special Effects Special Effects Shop Key 168 23000029
Brian Adams Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000030
Tim Lidstone Special Effects Special Effects Rigging Key 168 23000028
Troy Rundle Special Effects Special Effects Main Unit Key 168 23000027
Alexei O'Brien Special Effects Technician (Captive Audience) 242 23000025
Tony Kenny Special Effects Coordinator n/a 241 23000026
Johnathan Banta Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000031
Dave Ellzey Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000032
Jason Jue Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000036
Yukari Kaneko Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000037
Benoit Girard Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000035
Trey Freeman Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000034
Kelly Ellzey Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000033
Lisa Ward Rotoscope Animator Roto Artist(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 121082 23000053
Richard Bluff Matte Painter Gorge Matte Painting Supervisor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120959 23000054
Deborah Wiltman Digital Effects Artist Compositor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120960 23000074
Marlo Pabon Compositing Supervisor (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120928 23000075
Doyle Smith Digital Effects Artist Compositor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120960 23000073
Mark Rumsey Digital Effects Artist Compositor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120960 23000072
Frank Maurer Digital Effects Artist Compositor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120960 23000070
Robert R Rossello Digital Effects Artist Compositor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120960 23000071
Feng Zhu Character Design Concept Design(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 485 23000076
Dan Knight CGI Artist CG Modeler(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120986 23000077
Jeremy Cook CGI Artist (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120986 23000081
Willi Hammes CGI Artist (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120986 23000082
Irfan Celik CGI Artist (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120986 23000080
Audri Phillips CGI Artist CG Painter(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120986 23000079
Bruno Araujo CGI Artist CG Texture/Lighter(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120986 23000078
Jonah Loop Digital Effects Artist Compositor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120960 23000069
Daryl Klein Digital Effects Artist Compositor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120960 23000068
Joseph Bailey Digital Effects Artist Compositor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120960 23000059
Chris Biggs Digital Effects Artist Compositor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120960 23000060
Ambrose Pottie Graphic Designer n/a 120860 23000058
David Best Graphic Designer n/a 120860 23000057
John Fraser Matte Painter (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120959 23000055
David Hudnut Matte Painter (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120959 23000056
Josh Davitt Digital Effects Artist Compositor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120960 23000061
Fish Essenfeld Digital Effects Artist Compositor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120960 23000062
John Huikku Digital Effects Artist Compositor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120960 23000066
John G Kirby Digital Effects Artist Compositor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120960 23000067
Holly Horter Digital Effects Artist Compositor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120960 23000065
Paul Graff Digital Effects Artist Compositor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120960 23000064
Tarn Fox Digital Effects Artist Compositor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120960 23000063
Alan Zielonko Boom Operator n/a 215 14000010
Joe Dorn ADR Supervisor n/a 219 14000007
Bob Warwick Assistant Director Second Assistant Director 163 5000005
Katrina Lee Assistant Director Third Assistant Director 163 5000006
Walter Gasparovic Assistant Director First Assistant Director 163 5000004
Marty Dejczak Production Manager n/a 305 5000003
Brent O'Connor Unit Production Manager n/a 182 5000001
Mary Kim Production Supervisor (Captive Audience) 307 5000002
Siegfried Kopp Assistant Director n/a 163 5000007
Dara Bratt Assistant Director n/a 163 5000008
Elizabeth "Duff" Parker Assistant Director n/a 163 5000012
Richard J Hughes Location Manager n/a 193 5000013
Jenny Murray Assistant Director Third Assistant Director 163 5000011
Pazz Neglia Assistant Director Second Assistant Director 163 5000010
Howard Rothschild Assistant Director First Assistant Director 163 5000009
Brett Lewis Source Material (from comic book series) 120786 4000004
Gotham Chopra Source Material (from comic book series) 120786 4000003
Kelley Smith-Wait Executive Producer n/a 174 3000006
Gotham Chopra Executive Producer n/a 174 3000007
Michael Yanover Executive Producer n/a 174 3000005
Charles Roven Producer n/a 3 3000004
John Woo Producer n/a 3 3000002
Douglas Segal Producer n/a 3 3000003
Caroline Macaulay Executive Producer n/a 174 3000008
Brent O'Connor Co-Producer n/a 170 3000009
Cyrus Voris Screenplay n/a 120778 4000001
Ethan Reiff Screenplay n/a 120778 4000002
Robert K Lambert Associate Producer n/a 171 3000012
Mark Paniccia Co-Producer n/a 170 3000011
Alan G. Glazer Co-Producer n/a 170 3000010
Jonathan Matthews Location Manager n/a 193 5000014
Drazen Baric Location Manager n/a 193 5000015
Ciaran Copelin Assistant Camera First Assistant Camera 233 6000010
Bradley Crosbie Assistant Camera Second Assistant Camera 233 6000011
Clyde C Miller Camera Wescam Camera Technician 120798 6000009
David Sheridan Steadicam Operator n/a 232 6000008
Michael Hall Camera Operator n/a 239 6000006
Michael Fylyshtan Camera Operator "B" Camera Operator 239 6000007
John Harper Assistant Camera First Assistant "B" Camera 233 6000012
Ari Magder Assistant Camera Second Assistant "B" Camera 233 6000013
Tim Kneeshaw Assistant Camera "B" Camera Second Assistant 233 6000017
Anthony Nocera Video Video Assist 120800 6000018
Andy Jekabsons Assistant Camera "B" Camera First Assistant 233 6000016
Ben Smith Assistant Camera Second Assistant Camera 233 6000015
Philippe Champion Assistant Camera First Assistant Camera 233 6000014
David Norris Camera Operator Wescam Camera Operator 239 6000005
David Sheridan Camera Operator "B" Camera Operator 239 6000004
Hanna Tower Production Coordinator n/a 162 5000020
Dino Mangos Location Assistant Locations Production Assistant 120947 5000021
Lesley Meyers Production Coordinator n/a 162 5000019
D J Carson Project Manager n/a 120994 5000018
Kathryn Buck Script Supervisor n/a 191 5000016
Pat Joyes Script Supervisor n/a 191 5000017
Marco Di Flaviano Location Assistant Locations Production Assistant 120947 5000022
Patrick Davis Location Assistant Locations Production Assistant 120947 5000023
David Herrington Director of Photography n/a 120780 6000002
Perry Hoffman Camera Operator n/a 239 6000003
Stefan Czapsky Director of Photography n/a 120780 6000001
Craig Jackson Assistant Location Manager n/a 194 5000025
Basil Person Assistant Production Coordinator n/a 192 5000024
Terence Chang Producer n/a 3 3000001
Paul Hunter Director n/a 2 2000001
Isys McKoy Actor Little Girl 1 1000021
Peter Snider Actor Three Piece Suit 1 1000022
Raven Dauda Actor Young Mother 1 1000020
Paul Fauteux Actor Subway Cop 1 1000019
Karis Han Actor Boy Monk 1 1000017
Angela Seto Actor Old Sho Girl 1 1000018
Suresh John Actor Cabbie 1 1000023
Geoff Williams Actor Breathless Cop 1 1000024
Kevin Rushton Actor Merc 1 1000028
Matt Birman Actor Merc 1 1000029
John MacDonald Actor Merc 1 1000027
Chad Camileri Actor Merc 1 1000026
Michael Yanover Actor Hotdog Vendor 1 1000025
Albert Chung Actor Young Monk 1 1000016
Russell Yuen Actor Brother Tenzin 1 1000015
Marcus Jean Pirae Actor Mr Funktastic 1 1000006
Roger Yuan Actor Master Monk 1 1000007
Victoria Smurfit Actor Nina 1 1000005
Jaime King Actor Jade/Bad Girl 1 1000004
Seann William Scott Actor Kar 1 1000002
Karel Roden Actor Strucker 1 1000003
Chris Collins Actor Sax 1 1000008
Sean Bell Actor Diesel 1 1000009
Mauricio Rodas Actor Wicho 1 1000013
Bayo Akinfemi Actor Shade 1 1000014
Rob Archer Actor Buzz 1 1000012
Kishaya Dudley Actor DV 1 1000011
Mako Actor Mr Kojima 1 1000010
Steven Lucescu Actor Merc 1 1000030
Danny Lima Actor Merc 1 1000031
Tommy Chang Actor Temple Monk 1 1000051
Fabian Choe Actor Temple Monk 1 1000052
Allen Keng Actor Monastery Monk 1 1000050
Mike Gow Actor Monastery Monk 1 1000049
Murray R Croft Actor Transit Cop 1 1000047
Phil Chiu Actor Monastery Monk 1 1000048
Mike Chow Actor Temple Monk 1 1000053
James Kim Actor Temple Monk 1 1000054
Peter Wong Actor Wu Shu Monk 1 1000058
Lin Yi-Shing Actor Wu Shu Monk 1 1000059
Nathan Lam Actor Wu Shu Monk 1 1000057
Feng Jun Wei Actor Wu Shu Monk 1 1000056
Alan Tang Actor Wu Shu Monk 1 1000055
Christopher D Amos Actor Transit Cop 1 1000046
Lloyd Adams Actor Transit Cop 1 1000045
Blair Johannes Actor Merc 1 1000036
Regan Moore Actor Kommando 1 1000037
Brian Jagersky Actor Merc 1 1000035
Robert Racki Actor Merc 1 1000034
Hadley Sandiford Actor Merc 1 1000032
James Acheson Actor Merc 1 1000033
Patrick Mark Actor Kommando 1 1000038
Billy Oliver Actor Kommando 1 1000039
Neil Davison Actor Kommando 1 1000043
Christopher McGuire Actor Kommando 1 1000044
Henry Korhonen Actor Kommando 1 1000042
Joel Harris Actor Kommando 1 1000041
Bryan Thomas Actor Kommando 1 1000040
Ron Schlueter Video Video Assist 120800 6000019
Paul Thompson Video Video Assist Operator 120800 6000020
Navin Martin Pinto Supervisor Character Technical Supervisor(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120845 11000004
David Stinnett Supervisor (Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120845 11000005
Arthur Pimentel Supervisor Mold Shop Supervisor(Captive Audience) 120845 11000003
Todd Tucker Supervisor (Captive Audience) 120845 11000002
Barbara Harris Voice Casting n/a 189 10000006
Mark Lewandowski Supervisor n/a 120845 11000001
Colin Chilvers Consultant Special Effects Consultant 120784 12000001
David Harcourt Consultant Aerial Rigging Consultant 120784 12000002
Howard Samuelsohn Dialect Coach n/a 666 12000006
Audrey Mak Ngah Yu Translator n/a 741 12000007
Tung Wai Consultant Fight Consultant 120784 12000005
Trevor Ward Consultant Dolby Sound Consultant 120784 12000004
Shakya Dorje Consultant Tibetan Consultant 120784 12000003
Zameret Kleiman Extras Casting n/a 120851 10000005
Crystal Proctor Casting Assistant (Canada) 177 10000004
Bartol Rendulic Illustrator n/a 600 9000022
Kim Steede Dresser n/a 120967 9000023
Ken Samaroo Painter n/a 200 9000021
Dave Rosa Painter n/a 200 9000020
Cameron Brooke Scenic Artist n/a 745 9000018
Craig Coppella Scenic Artist n/a 745 9000019
Walter Woloszczuk Dresser n/a 120967 9000024
George Venckus Assistant Set Decorator n/a 316 9000025
Diane Kerbel Casting (Canada) 179 10000002
Khristina Kravas Casting Associate n/a 160 10000003
Mindy Marin Casting n/a 179 10000001
H Nancy Pak Art Department Coordinator n/a 195 9000027
Doug Slater Assistant Art Director Second Assistant Art Director 315 9000026
Sara Schilt Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Luis Sequeira Assistant Costume Designer n/a 252 13000002
Bob Kretschmer Wig Maker Wig Design(Captive Audience) 121096 13000022
Marc Deschaine ADR ADR Assistant 120912 14000001
Vera Mitchell Wig Maker Wig Design(Captive Audience) 121096 13000021
Kim Chow Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000020
Brian Sipe Makeup Supervisor (Captive Audience) 517 13000018
Wesley Wofford Prosthetic Makeup Prosthetic Makeup Artist 120936 13000019
Rick Canelli ADR ADR Recordist 120912 14000002
Becky Sullivan ADR Editor n/a 220 14000003
Chow Yun-Fat Actor Monk With No Name 1 1000001
Patrick Cicero Assistant Sound Editor n/a 222 14000008
Thomas J O'Connell ADR Mixer n/a 227 14000006
Denise Horta ADR Editor n/a 220 14000005
Eileen Horta ADR Editor n/a 220 14000004
Keith Vanderlaan Makeup Effects Makeup Effects Creator 120935 13000017
Greg Cannom Makeup Effects Makeup Effects Creator 120935 13000016
Mok Shuk Yee Hair Stylist (to Mr. Chow Yun-Fat) 120799 13000007
Lydia Pensa Hair Stylist n/a 120799 13000008
David R Beecroft Hair Stylist n/a 120799 13000006
Christina Cattle Costumer n/a 120880 13000005
Delphine White Costume Designer n/a 169 13000003
Richard Krogh Costumer Dresser(for Mr. Chow Yun-Fat) 120880 13000004
Paulina Jara Hair Stylist n/a 120799 13000009
Leslie A Sebert Makeup Artist n/a 120801 13000010
Barney Burman Makeup Artist n/a 120801 13000014
Mario Cacioppo Makeup Artist n/a 120801 13000015
Greg Cannom Makeup Artist n/a 120801 13000013
Jo-Ann MacNeil Makeup Artist n/a 120801 13000012
Emmy Leung Makeup Artist (to Mr. Chow Yun-Fat) 120801 13000011
David Dupuis Sculptor (Captive Audience) 120910 9000017
Miles Teves Sculptor (Captive Audience) 120910 9000016
Eric Serra Music Producer n/a 323 8000008
Claude Serra Music Producer Producer(for Mr. Serra at X-Plorer) 323 8000009
Brent Brooks Music Editor n/a 214 8000007
Frederic Schaffholtz Music Coordinator Score Technical Coordination 206 8000006
Stephane Brossollet Music Coordinator Music Assistant 206 8000004
Nicolas Fiszman Music Coordinator Music Assistant 206 8000005
Anita Camarata Music Supervisor n/a 120872 8000010
Olivier Schultheis Original Music Symphonic Parts Orchestrations 120838 8000011
Bruce Balestier Score Mixing Mix Assistant 120927 8000015
John Richards Score Recording Symphonic Parts Recording 120840 8000016
Ted Hall Score Mixing n/a 120927 8000014
The Hollywood Studio Orchestra Performer Score Performer 120819 8000013
Eric Serra Performer n/a 120819 8000012
Dan Savant Music Contractor Symphonic Contractor 121013 8000003
Olivier Schultheis Music Conductor Symphonic Parts Conductor 120818 8000002
Tim Vincent Color Correction High Definition Color Correction(LaserPacific) 120930 6000025
Robert K Lambert Editor n/a 172 7000001
Mike Milliken Color Timer n/a 120921 6000024
Seung Jae-lee Color Timer Camera Tracking(Boy Wonder Visual Effects, Inc.) 120921 6000023
George Kraychyk Photography Still Photographer 120835 6000021
Niall Traynor Loader n/a 120956 6000022
Mark Bourgeois Editing Additional Editing 120901 7000002
Pamela March Editing Additional Editing 120901 7000003
Gillian Truster Assistant Editor First Assistant Editor 203 7000007
Eric Serra Music n/a 120781 8000001
Don Warner Dialogue Editor n/a 204 7000006
Jay Steinberg Editing High Definition Editorial Services(LaserPacific) 120901 7000005
Val Eislenban Editing High Definition Editorial Services(LaserPacific) 120901 7000004
Jason Vasquez Song ("Diamonds And Guns") 120859 8000019
Bittu Dhakiwala Song ("Ranjahx") 120859 8000022
Robert Ballantyne Set Designer n/a 202 9000007
William Cheng Set Designer n/a 202 9000008
Clive Thomasson Set Designer n/a 202 9000006
Nick Gazda Art Director n/a 183 9000005
Arv Greywal Art Director n/a 183 9000003
Eric Norlin Art Director n/a 183 9000004
Vlad Fedorov Set Designer n/a 202 9000009
Elis Lam Set Designer n/a 202 9000010
Nick Fischer Set Dresser n/a 197 9000014
Glen Hanz Sculptor (Captive Audience) 120910 9000015
Denis Kirkham Set Dresser n/a 197 9000013
David Jaquest Set Dresser n/a 197 9000012
Rob McCallum Storyboard Artist n/a 199 9000011
Clive Thomasson Set Decorator n/a 165 9000002
Deborah Evans Production Designer n/a 164 9000001
Michael Stipe Song ("The Way You Dream") 120859 8000026
Whirimako Black Song ("The Way You Dream") 120859 8000027
Jamie Catto Song ("The Way You Dream") 120859 8000025
Duncan Bridgeman Song ("The Way You Dream") 120859 8000024
Dylan Berry Song ("Static World") 120859 8000023
X-Crew Song Performer ("Ranjahx") 120788 8000030
Bittu Dhakiwala Song Performer ("Ranjahx") 120788 8000031
Michael Stipe Song Performer ("The Way You Dream") 120788 8000035
Asha Bhosle Song Performer ("The Way You Dream") 120788 8000036
1 Giant Leap Song Performer ("The Way You Dream") 120788 8000034
Dylan Berry Song Performer ("Static World") 120788 8000033
The Hollow Enemy Orchestra Song Performer ("Static World") 120788 8000032
Paul Aulicino Assistant Sound Editor n/a 222 14000009
Synopsis
The Monk is a Zen-calm martial arts master whose duty has been to protect a powerful ancient scroll. Faced with finding the scroll's next guardian, the Monk's quest brings him to New York City where--to his disbelief--it appears his successor is a smart-mouthed pickpocket named Kar. Kar's a charming, street-tough wild card who enjoys his life of no responsibility. As the Monk instructs Kar, the unlikely duo become partners in protecting the scroll from a power-monger who's been chasing it for sixty years. Amidst high-flying acrobatics and martial arts action, this comical odd couple has to work together to keep the scroll--and mankind--safe.