I, Robot (2004)

I, Robot
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 54mins.
Genres Adaptation, Thriller, Sci-Fi
Keywords detective, dystopian, future, guns, investigation, murder, police, robot, scientist, short story, suicide, whodunit
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Kevin Cockell Dresser Upholsterer 120967 9000071
Monte Thompson Stunts n/a 240 19000063
Bill Ryan Stunts n/a 240 19000061
John "Buff" Buffery Stunts n/a 240 19000054
Michael Dobbin Stunts n/a 240 19000110
Peder Ourom Stunts n/a 240 19000113
Chris Barrett Carpenter n/a 529 21000009
Richard Addison-Wood Software Engineer Software Development Supervisor(Weta Digital Ltd) 121071 23000152
Jeff Hameluck Software Engineer Production Software Supervisor(Weta Digital Ltd) 121071 23000151
Robert Edward Boas Software Engineer Data I/O Coordinator(Digital Domain) 121071 23000150
Lance Lones Software Engineer Pipeline Engineer(Weta Digital Ltd) 121071 23000153
Graeme Demmocks Software Engineer Wrangler(Weta Digital Ltd) 121071 23000155
Nick Shore Software Engineer Data Wrangler(Weta Digital Ltd) 121071 23000157
Tristan McMahon Software Engineer Wrangler(Weta Digital Ltd) 121071 23000156
Jay Schindell Rotoscope Animator Digital Rotoscope/Paint Artist(Digital Domain) 121082 23000177
Joe Spampinato Software Engineer Pipeline Engineer(Weta Digital Ltd) 121071 23000154
Daniel Greenstein Software Engineer Data I/O Coordinator(Digital Domain) 121071 23000149
Ryan Vance Software Engineer Technical Developer(Digital Domain) 121071 23000145
Adam Glendon Sidwell Software Engineer Technical Developer(Digital Domain) 121071 23000144
Anthony Serenil Software Engineer Technical Developer(Digital Domain) 121071 23000143
Leonardo Szew Software Engineer Technical Developer(Digital Domain) 121071 23000146
Daniel Maskit Software Engineer Software Developer(Digital Domain) 121071 23000147
Dolores Pope Rotoscope Animator Digital Rotoscope/Paint Artist(Digital Domain) 121082 23000178
Casey Vanover Software Engineer Software Developer(Digital Domain) 121071 23000148
Karin Last Rotoscope Animator Digital Rotoscope/Paint Artist(Digital Domain) 121082 23000176
Murray Nuttall Software Engineer Data Wrangler(Weta Digital Ltd) 121071 23000158
Jamie Gibson Software Engineer Technical Support(Rainmaker) 121071 23000168
Joe De Michelis Software Engineer Technical Support(Rainmaker) 121071 23000167
Grant Bowen Software Engineer Technical Support(Rainmaker) 121071 23000166
Chi Pham Software Engineer Technical Support(Rainmaker) 121071 23000169
Michael Kaelin Rotoscope Animator Digital Rotoscope/Paint Lead(Digital Domain) 121082 23000170
Jamieson Fry Rotoscope Animator Digital Rotoscope/Paint Artist(Digital Domain) 121082 23000173
Mark Dascoli Rotoscope Animator Digital Rotoscope/Paint Artist(Digital Domain) 121082 23000172
Wally Chin Rotoscope Animator Digital Rotoscope/Paint Artist(Digital Domain) 121082 23000171
Ronald Knol Software Engineer Technical Support(Rainmaker) 121071 23000165
Zane Harker Software Engineer Data Management(Rainmaker) 121071 23000164
Eric Scheidemantle Software Engineer Technical Developer(Digital Domain) 121071 23000142
Adam Shand Software Engineer Systems Administrator(Weta Digital Ltd) 121071 23000160
Paul Gunn Software Engineer Systems Manager(Weta Digital Ltd) 121071 23000159
Bill Ryder Software Engineer Systems Administrator(Weta Digital Ltd) 121071 23000161
Campbell Taylor Fairweather Software Engineer Technical Support Lead(Weta Digital Ltd) 121071 23000162
Campbell March Software Engineer Technical Support Lead(Weta Digital Ltd) 121071 23000163
Jeff Kim Rotoscope Animator Digital Rotoscope/Paint Artist(Digital Domain) 121082 23000175
Amanda Finkelberg Rotoscope Animator Digital Rotoscope/Paint Artist(Digital Domain) 121082 23000174
Shoichi Matsubara Software Engineer Technical Developer(Digital Domain) 121071 23000141
Kim Mortensen Special Effects Assistant n/a 514 23000114
Gary Minielly Special Effects Assistant n/a 514 23000113
Nic Curragh Special Effects Special Effects Prop Tech 168 23000112
Alastair Collis Special Effects Special Effects Rigger 168 23000111
John MacCuspie Special Effects Assistant n/a 514 23000115
Dar Hicks Special Effects Assistant n/a 514 23000116
Steve Knight Special Effects Assistant n/a 514 23000119
Attila Deves Vaski Special Effects Assistant n/a 514 23000118
Stacey Goodman Special Effects Assistant n/a 514 23000117
Chris Link Special Effects Special Effects Rigger 168 23000110
Dave Horwood Special Effects Special Effects Rigger 168 23000109
Stephen Hepworth Special Effects Special Effects Fabricator 168 23000103
Stewart Bradley Special Effects Special Effects Fabricator 168 23000102
Greg Birdsall Special Effects Special Effects Fabricator 168 23000101
Tim Woods Special Effects Special Effects Fabricator 168 23000100
Weldon Armitage Special Effects Special Effects Fabricator 168 23000104
Jim Waldbauer Special Effects Special Effects Fabricator 168 23000105
Pat Post Special Effects Special Effects Rigger 168 23000108
Rafael Sola Special Effects Special Effects Rigger 168 23000107
Alistair King Special Effects Special Effects Rigger 168 23000106
Jason Dolan Special Effects Assistant n/a 514 23000120
Anthony Ruey Special Effects Assistant Technical Assistant(Digital Domain) 514 23000121
Darren Hendler Software Engineer Senior Technical Developer(Digital Domain) 121071 23000135
Frank Gallego Software Engineer On-Set Data Integration(Digital Domain) 121071 23000134
Scott Edelstein Software Engineer On-Set Data Integration(Digital Domain) 121071 23000133
Geoff Tobin Animation Director Massive TD(Weta Digital Ltd) 740 23000132
Jonathan Gerber Software Engineer Senior Technical Developer(Digital Domain) 121071 23000136
Charles Abou Aad Software Engineer Technical Developer(Digital Domain) 121071 23000137
Chris Harvey Software Engineer Technical Developer(Digital Domain) 121071 23000140
Jeffrey Lulewicz Software Engineer Technical Developer(Digital Domain) 121071 23000139
John Cooper Software Engineer Technical Developer(Digital Domain) 121071 23000138
Craig Calvert Animation Supervisor Animation Lead(Rainmaker) 120918 23000131
Marvyn Young Animation Supervisor Sequence Manager(Weta Digital Ltd) 120918 23000130
Matthew T Hackett Animation Supervisor Sonny Animation Lead(Digital Domain) 120918 23000124
Andrew Jones Animation Supervisor (Digital Domain) 120918 23000123
Bill Mills Special Effects Assistant Assistant SPFX 514 23000122
John Hewitt Animation Supervisor Sonny Look Development Lead(Digital Domain) 120918 23000125
Marc Dominic Rienzo Animation Supervisor Sonny Look Development Lead(Digital Domain) 120918 23000126
Sandy Taylor Animation Supervisor Sequence Manager(Weta Digital Ltd) 120918 23000129
Cheryl Kerr Animation Supervisor Sequence Manager(Weta Digital Ltd) 120918 23000128
Atsushi Sato Animation Supervisor (Weta Digital Ltd) 120918 23000127
Maciek Sokalski Rotoscope Animator Digital Rotoscope/Paint Artist(Digital Domain) 121082 23000179
Shannon Wiggins Rotoscope Animator Digital Rotoscope/Paint Artist(Digital Domain) 121082 23000182
Kathy Schultz Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000235
Alex Savazzi Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000234
David Savoie Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000233
Chris Moulson Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000232
Adam Slater Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000236
Aaron Woods Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000237
Dave Kindlon Modelmaker Digital Modeler(Patrick Tatopoulos Designs, Inc.) 120919 23000240
Dan Platt Modelmaker Digital Modeler(Patrick Tatopoulos Designs, Inc.) 120919 23000239
Karen Staley Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000238
Jed Mckie Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000231
Shawn Laport Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000230
Cheryl Daniels Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000224
Scott Hamilton Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000223
Steve Carey Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000222
Erika James Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000225
James Hennessey Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000226
Gilliane Lalonde Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000229
Jason Kent Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000228
Maya Kulenovic Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000227
Yan Allain Modelmaker Digital Modeler(Patrick Tatopoulos Designs, Inc.) 120919 23000241
Dave Asling Miniatures Supervisor of Miniature Effects(Miniature Unit) 121083 23000242
Ray Lai Graphic Designer n/a 120860 23000256
Rachael Haupt Matte Painter Digital Matte Painter(Weta Digital Ltd) 120959 23000255
Dylan Cole Matte Painter Digital Matte Painter(Weta Digital Ltd) 120959 23000254
Metin Gungor Matte Painter Digital Matte Painter.(Digital Domain) 120959 23000253
Sally Hudson Graphic Designer n/a 120860 23000257
Paul Ozzimo Graphic Designer Picture Vehicles Designer 120860 23000258
Tracy John Domich Graphic Artist Picture Vehicle Fabricator 120985 23000261
Patrick Tatopoulos Graphic Designer Sonny (NS5) Robot Designer 120860 23000260
Jeff Julian Graphic Designer Picture Vehicles Designer 120860 23000259
Christian Paradis Matte Painter Digital Texture Painter(Digital Domain) 120959 23000252
Daniel Favini Matte Painter Digital Texture Painter(Digital Domain) 120959 23000251
Don Anderson Mechanical Special Effects Mechanical Designer(Patrick Tatopoulos Designs, Inc.) 121086 23000245
Dave Kindlon Mechanical Special Effects Mechanical Designer(Patrick Tatopoulos Designs, Inc.) 121086 23000244
Paul Noel Mechanical Special Effects Mechanical Special Effects Designer 121086 23000243
Jon Dawe Mechanical Special Effects Mechanical Designer(Patrick Tatopoulos Designs, Inc.) 121086 23000246
Gilbert Lizarraga Mechanical Special Effects Mechanical Technician(Patrick Tatopoulos Designs, Inc.) 121086 23000247
Yanick Bourgie Matte Painter Digital Texture Painter(Digital Domain) 120959 23000250
Brian Ripley Matte Painter Digital Matte Painter(Digital Domain) 120959 23000249
Peter Abrahamson Mechanical Special Effects Mechanical Technician(Patrick Tatopoulos Designs, Inc.) 121086 23000248
Peter Colpitts Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000221
Denise Brabant Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000220
Hamish Schumacher Rotoscope Animator Digital Paint & Rotoscope Artist(Weta Digital Ltd) 121082 23000194
Brad Selkirk Rotoscope Animator Digital Paint & Rotoscope Artist(Weta Digital Ltd) 121082 23000193
Troy Ramsey Rotoscope Animator Digital Paint & Rotoscope Artist(Weta Digital Ltd) 121082 23000192
Hyeseung Nam Cardwell Rotoscope Animator Digital Paint & Rotoscope Artist(Weta Digital Ltd) 121082 23000191
Paul Redican Rotoscope Animator Digital Paint & Rotoscope Artist(Weta Digital Ltd) 121082 23000195
Trish Whalan Rotoscope Animator Digital Paint & Rotoscope Artist(Weta Digital Ltd) 121082 23000196
Arnold Yuki Rotoscope Animator Roto Artist(Rainmaker) 121082 23000199
Suez Holland Rotoscope Animator Roto Artist(Rainmaker) 121082 23000198
Jihan Gino Choi Rotoscope Animator Roto Artist(Rainmaker) 121082 23000197
Angela Menz Rotoscope Animator Digital Paint & Rotoscope Artist(Weta Digital Ltd) 121082 23000190
Agnes Leroux Rotoscope Animator Digital Paint & Rotoscope Artist(Weta Digital Ltd) 121082 23000189
Shin Yee Yau Rotoscope Animator Digital Rotoscope/Paint Artist(Digital Domain) 121082 23000183
Trevor Hill Special Effects Special Effects Fabricator 168 23000099
Byron Werner Rotoscope Animator Digital Rotoscope/Paint Artist(Digital Domain) 121082 23000181
Quentin Hema Rotoscope Animator Paint and Roto Supervisor(Weta Digital Ltd) 121082 23000184
Emrys Plaisted Rotoscope Animator Digital Paint & Rotoscope Artist(Weta Digital Ltd) 121082 23000185
Christine Feistl Rotoscope Animator Digital Paint & Rotoscope Artist(Weta Digital Ltd) 121082 23000188
Jennifer Bloomfield Rotoscope Animator Digital Paint & Rotoscope Artist(Weta Digital Ltd) 121082 23000187
Ned Barraud Rotoscope Animator Digital Paint & Rotoscope Artist(Weta Digital Ltd) 121082 23000186
Tannis Mathers Rotoscope Animator Roto Artist(Rainmaker) 121082 23000200
Matt Aitken Modelmaker Digital Modeling Supervisor(Weta Digital Ltd) 120919 23000201
Darren Stamos Modelmaker Model Wrangler(Miniature Unit) 120919 23000214
Marc Constantineau Modelmaker Model Wrangler(Miniature Unit) 120919 23000213
David Mackenzie Modelmaker Model Wrangler(Miniature Unit) 120919 23000212
Roberto Montverde Modelmaker Model Wrangler(Miniature Unit) 120919 23000215
Travis Staley Modelmaker Model Wrangler(Miniature Unit) 120919 23000216
Gaston Brison Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000219
Tracy Buchanan Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000218
Derald Blair Modelmaker Model Builder(Miniature Unit) 120919 23000217
Ileana Stravoskiadi Modelmaker Modeler(Weta Digital Ltd) 120919 23000211
Pascal Raimbault Modelmaker Modeler(Weta Digital Ltd) 120919 23000210
Andrew Camenisch Modelmaker Senior Modeler(Weta Digital Ltd) 120919 23000204
Dave Cardwell Modelmaker Senior Modeler(Weta Digital Ltd) 120919 23000203
Marco Revelant Modelmaker Senior Modeler(Weta Digital Ltd) 120919 23000202
Paul Jenness Modelmaker Modeler(Weta Digital Ltd) 120919 23000205
Florian Fernandez Modelmaker Modeler(Weta Digital Ltd) 120919 23000206
David Ostler Modelmaker Modeler(Weta Digital Ltd) 120919 23000209
James Ogle Modelmaker Modeler(Weta Digital Ltd) 120919 23000208
Andrew Kunzel Modelmaker Modeler(Weta Digital Ltd) 120919 23000207
Antonio Torres Rotoscope Animator Digital Rotoscope/Paint Artist(Digital Domain) 121082 23000180
Brian Nakazawa Special Effects Special Effects Fabricator 168 23000095
Violet Barisoff Craft Service First Aid Craft Service(Additional Action Unit) 120903 22000005
Glenn Mowatt Craft Service First Aid Craft Service 120903 22000004
Meryl Hollidge Craft Service (Miniature Unit) 120903 22000003
Gail Estrada Craft Service n/a 120903 22000002
Spencer Hyde Craft Service First Aid Craft Service(Additional Action Unit) 120903 22000006
Bob Bedard Catering Chef 120954 22000007
Drew Kennedy Catering Chef 120954 22000010
Melanie Donohue Catering Chef 120954 22000009
Tamara Young Catering Chef 120954 22000008
Nancy Kress Craft Service n/a 120903 22000001
Trevor Holness Construction Laborer 120900 21000062
Mario Orologio Construction Metal Fabricator 120900 21000056
Tony Fiorese Construction Metal Fabricator 120900 21000055
Kevin Yanciw Construction Maintenance Person 120900 21000054
Cory Henderson Construction Metal Fabricator Helper 120900 21000057
Lloyd Skarsgard Construction Scenic Metal Fabricator 120900 21000058
Patrick O'Connor Construction Laborer 120900 21000061
Russell Shiels Construction Scenic Helper 120900 21000060
Vernon Winn Construction Scenic Metal Fabricator 120900 21000059
Laura Arcangeli Catering (Motion Capture Unit) 120954 22000011
Jo Bates Catering Chef(Motion Capture Unit) 120954 22000012
Raymond McIntyre Jr. Visual Effects Supervisor (Pixel Magic) 249 23000010
Brian Moylan Visual Effects Supervisor Visual Effects Production Supervisor(Rainmaker) 249 23000009
Dale Fay Visual Effects Supervisor (Rainmaker) 249 23000008
Bradley Mullennix Visual Effects Supervisor PreVis Supervisor(Image Engine) 249 23000011
Colin Green Visual Effects Supervisor PreVis Supervisor(Pixel Liberation Front) 249 23000012
Jennifer Meislohn Visual Effects Producer Visual Effects Associate Producer 243 23000015
Cameron Waldbauer Special Effects Supervisor Special Effects Workshop Supervisor 545 23000014
Perry Beckham Special Effects Supervisor Special Effects Rigging Supervisor 545 23000013
Stephen Rosenbaum Visual Effects Supervisor On-Set Supervisor(Weta Digital Ltd) 249 23000007
Dana Peters Visual Effects Supervisor Creature Supervisor(Weta Digital Ltd) 249 23000006
Narinder Rai Catering Chef 120954 22000015
Ian Zweig Catering Chef 120954 22000014
Cimone Schelle Catering Chef(Motion Capture Unit) 120954 22000013
John Nelson Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Erik Nash Visual Effects Supervisor (Digital Domain) 249 23000002
Jon Allitt Visual Effects Supervisor Massive Supervisor(Weta Digital Ltd) 249 23000005
Brian Van't Hul Visual Effects Supervisor (Weta Digital) 249 23000004
Joe Letteri Visual Effects Supervisor (Weta Digital) 249 23000003
G Scott Stewart Construction Construction Buyer 120900 21000053
Aaron Wells Construction Maintenance Person 120900 21000052
Ian Blackie Carpenter Scenic Carpenter 529 21000025
P Daniel Schultz Carpenter Scenic Carpenter 529 21000024
W K Edwards Carpenter Scenic Carpenter 529 21000023
Mark McQuillen Carpenter Scenic Carpenter 529 21000022
Thomas Oates Carpenter Scenic Carpenter 529 21000026
Daniel Mcghee Carpenter Scenic Carpenter 529 21000027
Jay Fredrick Denis Carpenter Scenic Carpenter 529 21000030
John Kehayas Carpenter Scenic Carpenter 529 21000029
Larry Szaroz Carpenter Scenic Carpenter 529 21000028
Chris Briggs Carpenter Scenic Carpenter 529 21000021
Benjamin Lazar Carpenter Carpenter Helper 529 21000020
John Noel Carpenter n/a 529 21000014
Anthony Holstag Carpenter n/a 529 21000013
Martin Quesnel Carpenter n/a 529 21000012
John Cau Carpenter Carpenter Helper 529 21000015
William Earle Carpenter Carpenter Helper 529 21000016
Tom McIntyre Carpenter Carpenter Helper 529 21000019
Kenneth Meisenbacher Carpenter Carpenter Helper 529 21000018
James L. Stephenson Carpenter Carpenter Helper 529 21000017
Frederick N Stanley Carpenter Scenic Carpenter 529 21000031
Douglas Mchardy Carpenter Scenic Carpenter 529 21000032
Michael Harburn Carpenter Carpenters Helper - Model 529 21000045
John Wilson Carpenter Scenic Carpenter 529 21000044
Robert Laird Carpenter Scenic Carpenter 529 21000043
Derek Junck Carpenter Carpenters Helper - Model 529 21000046
Jim Birkel Construction Foreman n/a 277 21000048
Thomas Wells Construction Coordinator n/a 276 21000051
Gary York Construction Foreman n/a 277 21000050
Ward Galvin Construction Foreman n/a 277 21000049
Jon Jarema Carpenter Scenic Carpenter 529 21000042
Sean Mckinnon Carpenter Scenic Carpenter 529 21000041
Pieter De Neeve Carpenter Scenic Carpenter 529 21000035
Michael Farrell Carpenter Scenic Carpenter 529 21000034
Wayne Binmore Carpenter Scenic Carpenter 529 21000033
Adrian Epp Carpenter Scenic Carpenter 529 21000036
Cyndy Stewart Carpenter Scenic Carpenter 529 21000037
G Duane La Fond Carpenter Scenic Carpenter 529 21000040
Kelly Bemben Carpenter Scenic Carpenter 529 21000039
Chad Neufeld Carpenter Scenic Carpenter 529 21000038
John Kilkenny Visual Effects Producer n/a 243 23000016
Holly Radcliffe Visual Effects Producer n/a 243 23000017
Ashley Clark Visual Effects Visual Effects Coordinator(Rainmaker) 419 23000072
Steve Cronin Visual Effects Senior Paint Artist(Weta Digital Ltd) 419 23000071
Jim Croasdale Visual Effects Senior Paint Artist(Weta Digital Ltd) 419 23000070
Kara Vandeleur Visual Effects Senior Paint Artist(Weta Digital Ltd) 419 23000069
Megan Majewski Visual Effects Previz Artist(Rainmaker) 419 23000073
Jesse Davidge Visual Effects Previz Artist(Rainmaker) 419 23000074
Ray Scalice Visual Effects General Manager(Pixel Magic) 419 23000077
Janice Groom Visual Effects Scheduling Manager(Rainmaker) 419 23000076
Ryan Nickell Visual Effects Previz Artist(Rainmaker) 419 23000075
Phil Van Der Reyden Visual Effects Senior Paint Artist(Weta Digital Ltd) 419 23000068
Jessica Cowley Visual Effects Texture Painter(Weta Digital Ltd) 419 23000067
Sergei Nevshupov Visual Effects Texture Painter(Weta Digital Ltd) 419 23000061
Mel James Visual Effects Texture Painter(Weta Digital Ltd) 419 23000060
Bron Barry Visual Effects Visual Effects Coordinator(Digital Domain) 419 23000059
Dmitri Krasnokoutski Visual Effects Texture Painter(Weta Digital Ltd) 419 23000062
Simeon Duncombe Visual Effects Texture Painter(Weta Digital Ltd) 419 23000063
Kyla Bendall Visual Effects Texture Painter(Weta Digital Ltd) 419 23000066
Mia Askew Visual Effects Texture Painter(Weta Digital Ltd) 419 23000065
Angela Ursillo Visual Effects Texture Painter(Weta Digital Ltd) 419 23000064
Melanie Tooker Visual Effects Fabricator(Patrick Tatopoulos Designs, Inc.) 419 23000078
Geoff Redknap Special Effects Technician Robot Technician 242 23000079
Geoff Turner Special Effects Special Effects Fabricator 168 23000092
Jordan Kidston Special Effects Special Effects Fabricator 168 23000091
Becky Bates Special Effects Special Effects Buyer 168 23000090
Gordon Robert Davis Special Effects Special Effects Fabricator 168 23000093
Marty Huculiak Special Effects Special Effects Fabricator 168 23000094
Derrick Rockhill Special Effects Special Effects Fabricator 168 23000097
Robert Rockhill Special Effects Special Effects Fabricator 168 23000096
Philip Wilton Graphic Artist Picture Vehicle Fabricator 120985 23000262
Nicole Morelli Special Effects Special Effects Buyer 168 23000089
Fiona Foster Special Effects Coordinator Pre-Production Coordinator(Weta Digital Ltd) 241 23000088
Malcolm Angell Special Effects Technician On-Set Survey Technician(Weta Digital Ltd) 242 23000082
Hiroaki Muramoto Special Effects Technician Environment TD(Weta Digital Ltd) 242 23000081
Chuck Robinson Special Effects Technician Robot Technician 242 23000080
Alex Kramer Special Effects Technician On-Set Survey Technician(Weta Digital Ltd) 242 23000083
Scott Houston Special Effects Technician Chief Technical Officer(Weta Digital Ltd) 242 23000084
Kevin Lee Sherwood Special Effects Coordinator Production Coordinator(Weta Digital Ltd) 241 23000087
Cat Thelia Special Effects Coordinator Walk-Through Coordinator(Digital Domain) 241 23000086
Michael Vezina Special Effects Coordinator n/a 241 23000085
Ryan Stafford Visual Effects Visual Effects Production Coordinator(Digital Domain) 419 23000058
Brian Pohl Visual Effects Pre-Visualization Lead(Digital Domain) 419 23000057
Jeff Beattie Visual Effects Editor n/a 614 23000031
Derrick Mitchell Visual Effects Editor n/a 614 23000030
Nancy St John Visual Effects Producer Motion Capture Unit Producer(Motion Capture Unit) 243 23000029
Bonnie L. Kanner Visual Effects Producer Executive Producer(Pixel Magic) 243 23000028
Paul Parsons Visual Effects Editor n/a 614 23000032
Andrew Loschin Visual Effects Editor n/a 614 23000033
Stephen Newnam Visual Effects Editor Assistant Visual Effects Editor(Digital Domain) 614 23000036
Steve Miller Visual Effects Editor (Digital Domain) 614 23000035
Paul R Howarth Visual Effects Editor (Digital Domain) 614 23000034
Bob Scarabelli Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(Rainmaker) 243 23000027
Louise Barkholt Visual Effects Producer (Rainmaker) 243 23000026
Lisa K Spence Visual Effects Producer Digital Producer(Digital Domain) 243 23000020
Kelly L'Estrange Visual Effects Producer (Digital Domain) 243 23000019
Karin Joy Visual Effects Producer n/a 243 23000018
Amy Beresford Visual Effects Producer Visual Effects Associate Producer(Digital Domain) 243 23000021
Nancy Bernstein Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(Digital Domain) 243 23000022
Sandra Almond Visual Effects Producer (Rainmaker) 243 23000025
Cyndi Ochs Visual Effects Producer Visual Effects Digital Producer(Weta Digital Ltd) 243 23000024
Eileen Moran Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(Weta Digital Ltd) 243 23000023
Bassim Haddad Visual Effects Editor Senior Motion Editor(Weta Digital Ltd) 614 23000037
Tom Holzinger Visual Effects Editor Motion Editor(Weta Digital Ltd) 614 23000038
Clint Butler Visual Effects Visual Effects Assistant 419 23000051
Damon Bingham Visual Effects Visual Effects Assistant 419 23000050
Shandy Lashley Visual Effects Visual Effects Assistant 419 23000049
Mark Hosack Visual Effects Visual Effects Assistant 419 23000052
Christian Laffey Visual Effects Visual Effects Assistant 419 23000053
Rich Beierlein Visual Effects Visual Effects Assistant 419 23000056
Stannie Adams Visual Effects Visual Effects Assistant 419 23000055
Kirby C Fortenberry III Visual Effects Visual Effects Assistant 419 23000054
Jenell Quick Visual Effects Visual Effects Assistant Coordinator 419 23000048
Lorraine Rozon Visual Effects Visual Effects Assistant Coordinator 419 23000047
Hayley French Visual Effects Editor Editorial Assistant(Weta Digital Ltd) 614 23000041
Lucas Putnam Visual Effects Editor (Weta Digital Ltd) 614 23000040
Matt Holmes Visual Effects Editor (Weta Digital Ltd) 614 23000039
Charlene Eberle Visual Effects Visual Effects Coordinator 419 23000042
Brenda Ilic Visual Effects Visual Effects Coordinator 419 23000043
Dylan Firshein Visual Effects Visual Effects Assistant Coordinator 419 23000046
Jennifer Rossini Visual Effects Visual Effects Assistant Coordinator 419 23000045
Tyler Kehl Visual Effects Visual Effects Coordinator 419 23000044
Kevin Willis Special Effects Special Effects Fabricator 168 23000098
John Andrew Berton Jr. Digital Effects Artist Digital Effects Supervisor 120960 23000263
Ben Forster Animator (Weta Digital Ltd) 483 23000485
Richard Dexter Animator (Weta Digital Ltd) 483 23000484
Jamie Beard Animator (Weta Digital Ltd) 483 23000483
Andrew Calder Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd) 483 23000482
Matthew Riordan Animator (Weta Digital Ltd) 483 23000486
Jeff Newton Animator (Weta Digital Ltd) 483 23000487
Dennis Yoo Animator (Weta Digital Ltd) 483 23000490
Richenda Wheeler Animator (Weta Digital Ltd) 483 23000489
Jason Snyman Animator (Weta Digital Ltd) 483 23000488
Paul Story Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd) 483 23000481
Steven Hornby Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd) 483 23000480
Karen N Sickles Animator Lead Digital Animation Coordinator(Digital Domain) 483 23000474
Erick Miller Animator Animation Tools Lead(Digital Domain) 483 23000473
Chris Yang Animator CG Effects Animator(Digital Domain) 483 23000472
Elisabeth Arko Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd) 483 23000475
David Clayton Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd) 483 23000476
Christopher Hatala Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd) 483 23000479
Joe Han Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd) 483 23000478
Oliver Exmundo Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd) 483 23000477
William Dwelly Animator Animation TD(Weta Digital Ltd) 483 23000491
Shawn Dunn Animator Senior Animation TD(Weta Digital Ltd) 483 23000492
Craig Van Dyke 3-D Artist 3D Integration Artist(Digital Domain) 120965 23000506
Thomas Schultz 3-D Artist 3D Integration Artist(Digital Domain) 120965 23000505
Som Shankar 3-D Artist 3D Integration Artist(Digital Domain) 120965 23000504
Paul Schoeni 3-D Artist 3D Integration Artist(Digital Domain) 120965 23000503
Susie Kleis 3-D Artist 3D Coordinator(Weta Digital Ltd) 120965 23000507
Petrina Hodgson 3-D Artist 3D Production Assistant(Weta Digital Ltd) 120965 23000508
G G Heitmann 2-D Artist 2D Sequence Supervisor(Weta Digital Ltd) 120987 23000511
Mark Tait Lewis 2-D Artist 2D Sequence Supervisor(Weta Digital Ltd) 120987 23000510
Jeff W Smith 3-D Animator 3D Integration Lead(Digital Domain) 120933 23000509
Pamela Palma 3-D Artist 3D Integration Artist(Digital Domain) 120965 23000502
Steven Hansen 3-D Artist 3D Integration Artist(Digital Domain) 120965 23000501
Chris Young Animator Massive Artist(Weta Digital Ltd) 483 23000495
Malcolm Wright Animator Massive Artist(Weta Digital Ltd) 483 23000494
Dylan Neill Animator Massive Artist(Weta Digital Ltd) 483 23000493
Clare Burgess Animator Animation Coordinator(Weta Digital Ltd) 483 23000496
Geoff Hancock Animator Maya Lead(Rainmaker) 483 23000497
Shelley Courte 3-D Artist 3D Integration Artist(Digital Domain) 120965 23000500
Nancy Adams 3-D Artist 3D Integration Artist(Digital Domain) 120965 23000499
Ian Doss 3-D Artist 3D Integration Artist(Digital Domain) 120965 23000498
Nancy S Wallis Animator CG Effects Animator(Digital Domain) 483 23000471
Manny Wong Animator CG Effects Animator(Digital Domain) 483 23000470
Erick Schiele CG Supervisor CG Color & Lighting Artist(Digital Domain) 779 23000443
Pavel Pranevsky CG Supervisor CG Color & Lighting Artist(Digital Domain) 779 23000442
Melanie Okamura CG Supervisor CG Color & Lighting Artist(Digital Domain) 779 23000441
Alex Nijmeh CG Supervisor CG Color & Lighting Artist(Digital Domain) 779 23000440
Gaku Tada CG Supervisor CG Color & Lighting Artist(Digital Domain) 779 23000444
Fin Teo CG Supervisor CG Color & Lighting Artist(Digital Domain) 779 23000445
Asuka Tohda CG Supervisor CG Color & Lighting Artist(Digital Domain) 779 23000448
Riccardo Zanettini CG Supervisor CG Color & Lighting Artist(Digital Domain) 779 23000447
Hanzhi Tang CG Supervisor CG Color & Lighting Artist(Digital Domain) 779 23000446
Michael Leung CG Supervisor CG Color & Lighting Artist(Digital Domain) 779 23000439
Kenneth Ibrahim CG Supervisor CG Color & Lighting Artist(Digital Domain) 779 23000438
Christopher Nichols CG Supervisor CG Color & Lighting Lead(Digital Domain) 779 23000432
John Decker CG Supervisor CG Color & Lighting Lead(Digital Domain) 779 23000431
Paul George Palop CG Supervisor CG Robot Lighting Lead(Digital Domain) 779 23000430
Andrew Waisler CG Supervisor CG Color & Lighting Lead(Digital Domain) 779 23000433
Esdras Varagnolo CG Supervisor CG Color & Lighting Lead(Digital Domain) 779 23000434
Patrick Finley CG Supervisor CG Color & Lighting Artist(Digital Domain) 779 23000437
Daniel Fazel CG Supervisor CG Color & Lighting Artist(Digital Domain) 779 23000436
Lynn Basas CG Supervisor CG Color & Lighting Artist(Digital Domain) 779 23000435
Rahul Deshprabhu CG Supervisor CG Color & Lighting Assistant(Digital Domain) 779 23000449
Robert W Crain CG Supervisor CG Color & Lighting Assistant(Digital Domain) 779 23000450
Steve Galle Animator CG Effects Animator(Digital Domain) 483 23000464
Todd Dufour Animator CG Effects Animator(Digital Domain) 483 23000463
Jim Berberov Animator CG Effects Animator(Digital Domain) 483 23000462
Spencer Alexander Animator CG Effects Animator(Digital Domain) 483 23000461
Kent Estep Animator CG Effects Animator(Digital Domain) 483 23000465
Joe Jackman Animator CG Effects Animator(Digital Domain) 483 23000466
Peter Plevritis Animator CG Effects Animator(Digital Domain) 483 23000469
Carlos Donis Lemus Animator CG Effects Animator(Digital Domain) 483 23000468
Jongwoo Heo Animator CG Effects Animator(Digital Domain) 483 23000467
Steve Blakey Animator CG Effects Animation Lead(Digital Domain) 483 23000460
Mike L. Murphy Animator Senior Animator(Weta Digital Ltd) 483 23000459
Eric Saindon CG Supervisor (Weta Digital Ltd) 779 23000453
Peter Nye CG Supervisor CG Environments Lead(Digital Domain) 779 23000452
Asim Fida Khan CG Supervisor CG Color & Lighting Assistant(Digital Domain) 779 23000451
Guy Williams CG Supervisor (Weta Digital Ltd) 779 23000454
Daniel Lemmon CG Supervisor (Weta Digital Ltd) 779 23000455
Mike Hardison CG Supervisor (Pixel Magic) 779 23000458
Les Quinn CG Supervisor CG Lead(Rainmaker) 779 23000457
Greg Butler CG Supervisor (Weta Digital Ltd) 779 23000456
Kathryn Horton 2-D Artist 2D Coordinator(Weta Digital Ltd) 120987 23000512
Frank Ruter Compositor (Weta Digital Ltd) 120626 23000513
Mike Gunn Production Production Service(Weta Digital Ltd) 120824 25000043
Tanya Buchanan Production Production Service(Weta Digital Ltd) 120824 25000042
Heather Kinaston-Smith Production Production Service(Weta Digital Ltd) 120824 25000041
Rebecca Piatek Production Production Service(Weta Digital Ltd) 120824 25000040
Paul Everitt Production Production Service(Weta Digital Ltd) 120824 25000044
Jeanne Stuart Production Production Service(Weta Digital Ltd) 120824 25000045
David Hampton Production Production Support(Weta Digital Ltd) 120824 25000048
Jacqui Pryor Production Production Support(Weta Digital Ltd) 120824 25000047
Luaan Ruaine Production Production Service(Weta Digital Ltd) 120824 25000046
Andy Armstrong Second Unit Director (Additional Action Unit) 412 25000039
Colin Decker Stand-In (for Mr Tudyk) 121015 25000038
Ryan Fill Post-Production Assistant n/a 120882 25000032
Rob Vreugde Transportation Coordinator n/a 271 25000031
Shawn Henter Transportation Co-Captain n/a 120973 25000030
Robert Weber Post-Production Assistant n/a 120882 25000033
Chera Bailey Post-Production Assistant n/a 120882 25000034
Georgia Hacche Stand-In (for Ms Moynahan) 121015 25000037
Andre Blair Stand-In (to Mr Smith) 121015 25000036
David Haines Stand-In Photo Double(to Mr Smith) 121015 25000035
Erin Horton Production Production Support(Weta Digital Ltd) 120824 25000049
Shange Rangi Production Production Support(Weta Digital Ltd) 120824 25000050
Larry Woodhouse Security Security Coordinator 120951 26000001
Kristina Adelmeyer Coordinator Motion Capture Coordinator(Motion Analysis Studios) 528 25000063
Norman Hunger Coordinator Picture Vehicle Coordinator 528 25000062
Gillian Armstrong Coordinator Travel Coordinator 528 25000061
Randy Colvin Security Security Co-Captain 120951 26000002
Michael Spearman Security (for Mr. Smith) 120951 26000003
Toni Atterbury Unit Publicist n/a 231 29000001
Mike Zosiuk Security n/a 120951 26000005
Joe Kornago Security n/a 120951 26000004
Gail Estrada Medic First Aid 120966 25000060
Nancy Kress Medic First Aid 120966 25000059
Roxanne Sutherland-Valentine Production Production Support(Weta Digital Ltd) 120824 25000053
Georgina White Production Production Support(Weta Digital Ltd) 120824 25000052
Mike Wallis Production Production Support(Weta Digital Ltd) 120824 25000051
Kristina Adelmeyer Production Tracker(Motion Analysis Studios) 120824 25000054
Shannon Pratt Office Production Assistant n/a 120909 25000055
Jill McQueen Office Production Assistant n/a 120909 25000058
Sarah Watts Office Production Assistant n/a 120909 25000057
Kody Zimmermann Office Production Assistant n/a 120909 25000056
Ken Marsden Transportation Captain (Additional Action Unit) 272 25000029
Wayne Power Transportation Captain n/a 272 25000028
Stephanie Mitchell Assistant Distribution Assistant 120820 25000002
Kimble Rendall Second Unit Director n/a 412 25000001
Derek Pineo Props Buyer n/a 120926 24000012
David Asmodeus Props Buyer n/a 120926 24000011
Christopher Tipton Assistant (to John Davis) 120820 25000003
Brooke Brooks Assistant (to John Davis) 120820 25000004
Jennifer Janak Assistant (to Topher Dow) 120820 25000007
Petra Alexandria Assistant (to Laurence Mark) 120820 25000006
Chad Ahrendt Assistant (to Laurence Mark) 120820 25000005
Jordan Roberts Props On Set Props(Additional Action Unit) 120817 24000010
Joao Cordeiro Props On Set Props 120817 24000009
Max Matsuoka Assistant Property Master n/a 120969 24000003
Antonio Germinario Assistant Property Master n/a 120969 24000002
Dan Sissons Property Master n/a 120805 24000001
Ken Hanis Property Master On Set Props Master(Motion Capture Unit) 120805 24000004
Dean Barker Property Master n/a 120805 24000005
Ryan Steacy Props Armourer 120817 24000008
Ron Blecker Props Weapons Coordinator 120817 24000007
Martin Wing Props n/a 120817 24000006
Glace W Lawrence Assistant (to Wyck Godfrey) 120820 25000008
Chumahan Bowen Assistant (to Wyck Godfrey) 120820 25000009
Stacey Campbell Production Assistant Location Production Assistant 275 25000022
Deborah C Cohen Production Assistant Location Production Assistant 275 25000021
nazima nagdee Production Assistant (Miniature Unit) 275 25000020
Sarah Mahoney Production Assistant Location Production Assistant 275 25000023
Justin Thompson Production Assistant Location Production Assistant 275 25000024
Andrew O'Bray Transportation Captain n/a 272 25000027
Dustin Bouchard Production Assistant Location Production Assistant(Additional Action Unit) 275 25000026
Brad King Production Assistant Location Production Assistant(Additional Action Unit) 275 25000025
Tom Core Production Assistant Visual Effects Production Assistant(Digital Domain) 275 25000019
Ivan Martin Del Campo Production Assistant Visual Effects Production Assistant(Digital Domain) 275 25000018
Adrian Salpeter Assistant (to Producers) 120820 25000012
Peter Lapres Assistant (to Steven R. McGlothern) 120820 25000011
Charles Alston Assistant (to Will Smith) 120820 25000010
Matthew Granger Assistant (to Alex Proyas) 120820 25000013
Shelli Hodges Assistant (to Alex Proyas) 120820 25000014
Philip Nee Nee Production Assistant Assistant Director PA 275 25000017
Lonnie Rathie Assistant On-Set Background Performers Assistant 120820 25000016
Sally Madgwick Assistant (to Alex Proyas) 120820 25000015
Serge Sretschinsky CG Supervisor (Digital Domain) 779 23000429
Vernon R Wilbert Jr. CG Supervisor (Digital Domain) 779 23000428
Miae Lynn Kang Digital Effects Artist Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000318
Jake Lee Digital Effects Artist Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000317
Mikael Hakansson Digital Effects Artist Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000316
Mark Gee Digital Effects Artist Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000315
Jean Matthews Digital Effects Artist Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000319
Eric Leven Digital Effects Artist Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000320
Glen Sharah Digital Effects Artist Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000323
Tylney Taylor Digital Effects Artist Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000322
Roger Shortt Digital Effects Artist Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000321
Kelly Bechtle-Woods Digital Effects Artist Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000314
Sam Bui Digital Effects Artist Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000313
Matthias Menz Digital Effects Artist Lead Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000307
Nick McKenzie Digital Effects Artist Lead Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000306
Sandip Kalsy Digital Effects Artist Lead Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000305
Mike Perry Digital Effects Artist Lead Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000308
Jane O'Callaghan Digital Effects Artist Lead Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000309
Jean-Colas Prunier Digital Effects Artist Lead Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000312
Brian Samuels Digital Effects Artist Lead Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000311
Mark Tait Digital Effects Artist Lead Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000310
Derek Wentworth Digital Effects Artist Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000324
Julian Bryant Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000325
Laure Lacroix Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000339
Keith MacGowen Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000338
Kory Juul Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000337
Brett Dix Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000336
Helen Paul Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000340
Cameron Smith Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000341
Martin Simcock Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000344
Nick Booth Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000343
George Zwier Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000342
Norman Cates Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000335
David Brunette Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd.) 120960 23000334
Sonia Calvert Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000328
Paul Conway Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000327
Colin Alway Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000326
Alfred Murrle Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000329
David Houghton-Williams Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000330
Charles Tait Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000333
Matthew Welford Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000332
Karim Sahai Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000331
Chris George Digital Effects Artist Lead Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000304
Frank Duerschinger Digital Effects Artist Lead Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120960 23000303
Dan Cobbett Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000277
Chia-Chi Hu Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000276
Jodi Campanaro Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000275
Brian Begun Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000274
Gimo Chanphianamvong Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000278
Dennis Davis Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000279
Yann Doray Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000282
Sean Devereaux Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000281
Bryan Devereaux Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000280
Alette Boyce Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000273
Eric Beaver Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000272
Joe Farrell Digital Effects Artist Digital Compositing Lead(Digital Domain) 120960 23000266
Jonathan Egstad Digital Effects Artist Digital Effects Supervisor(Digital Domain) 120960 23000265
Dan Foster Digital Effects Artist Digital Effects Producer 120960 23000264
Jessica Harris Digital Effects Artist Digital Compositing Lead(Digital Domain) 120960 23000267
Brandon McNaughton Digital Effects Artist Digital Compositing Lead(Digital Domain) 120960 23000268
Ted Andre Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000271
Lou Pecora Digital Effects Artist Digital Compositing Lead(Digital Domain) 120960 23000270
Kevin Lingenfelser Digital Effects Artist Digital Compositing Lead(Digital Domain) 120960 23000269
Charles Henrich Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000283
Scott Gastellu Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000284
Craig Cannon Digital Effects Artist Scan/Record Technician(Digital Domain) 120960 23000297
Deborah Wiltman Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000296
Chris Wood Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000295
Chad E Collier Digital Effects Artist Scan/Record Technician(Digital Domain) 120960 23000298
Mark Fletcher Digital Effects Artist Digital Effects Coordinator(Digital Domain) 120960 23000299
Nicole Yoblonski Digital Effects Artist Digital Effects Coordinator(Digital Domain) 120960 23000302
Colleen Murphy Digital Effects Artist Digital Effects Coordinator(Digital Domain) 120960 23000301
Doug Badgett Digital Effects Artist Digital Effects Coordinator(Digital Domain) 120960 23000300
Gabriella Urbina Kalaitzidis Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000294
Devin Uzan Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000293
Paul Lambert Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000287
James Kuroda Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000286
Dag Ivarsoy Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000285
Michael Maloney Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000288
Michael Melchiorre Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000289
Jason Selfe Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000292
Olivier Sarda Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000291
Marc Morissette Digital Effects Artist Digital Compositor(Digital Domain) 120960 23000290
Torbjorn Olsson Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000345
Julian Butler Digital Effects Artist Creature Set-up Artist(Weta Digital Ltd) 120960 23000346
Matthias Wittmann Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000401
Michael Warner Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000400
Wojtek Wawszczyk Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000399
Jan Stoltz Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000398
Jason Zirpolo Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000402
Wayne Kennedy CGI Artist CG Modeling Lead(Digital Domain) 120986 23000403
Diana Sear CGI Artist CG Modeling Artist(Digital Domain) 120986 23000406
Julian Sarmiento CGI Artist CG Modeling Artist(Digital Domain) 120986 23000405
Nicholas James Lloyd CGI Artist CG Modeling Artist(Digital Domain) 120986 23000404
John Sore Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000397
Jeff Schanz Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000396
James Parris Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000390
Caleb Owens Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000389
David Hodgins Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000388
Dan Patterson Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000391
Eric Petey Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000392
Tim Ranck Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000395
Jayson Price Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000394
Pedro Ramos Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000393
Dave Adams CGI Artist CG Environments Artist(Digital Domain) 120986 23000407
Janelle Croshaw CGI Artist CG Environments Artist(Digital Domain) 120986 23000408
Daniel Osaki CGI Artist CG Artist(Rainmaker) 120986 23000422
Tristam Gieni CGI Artist CG Artist(Rainmaker) 120986 23000421
Nicholas Boughen CGI Artist CG Artist(Rainmaker) 120986 23000420
Doug Wolf CGI Artist CG Environments Artist(Digital Domain) 120986 23000419
Stephen Misek CGI Artist CG Artist(Rainmaker) 120986 23000423
Wes Sargent CGI Artist CG Artist(Rainmaker) 120986 23000424
Clay Dale CGI Artist CG Artist(Pixel Magic) 120986 23000427
Juan Carlos Vargas CGI Artist CG Artist(Pixel Magic) 120986 23000426
Marc Roth CGI Artist CG Artist(Rainmaker) 120986 23000425
Scott Tessier CGI Artist CG Environments Artist(Digital Domain) 120986 23000418
Andy Wilkoff CGI Artist CG Environments Artist(Digital Domain) 120986 23000417
Timmy Hoffman CGI Artist CG Environments Artist(Digital Domain) 120986 23000411
Steve Graves CGI Artist CG Environments Artist(Digital Domain) 120986 23000410
Erik Gamache CGI Artist CG Environments Artist(Digital Domain) 120986 23000409
John Karner CGI Artist CG Environments Artist(Digital Domain) 120986 23000412
Rachel Mina CGI Artist CG Environments Artist(Digital Domain) 120986 23000413
Christopher Simmons CGI Artist CG Environments Artist(Digital Domain) 120986 23000416
Marc Perrera CGI Artist CG Environments Artist(Digital Domain) 120986 23000415
Terry Naas CGI Artist CG Environments Artist(Digital Domain) 120986 23000414
Angela Jedek Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000387
Toby M Haruno Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000386
Keegan Douglas Digital Effects Artist Compositor(Rainmaker) 120960 23000360
Brenda Campbell Digital Effects Artist Compositor(Rainmaker) 120960 23000359
Danny Brittain Digital Effects Artist Compositor(Rainmaker) 120960 23000358
Simon Ager Digital Effects Artist Compositor(Rainmaker) 120960 23000357
Kristy Dearholt Digital Effects Artist Compositor(Rainmaker) 120960 23000361
Nick Hsieh Digital Effects Artist Compositor(Rainmaker) 120960 23000362
Christine Petrov Digital Effects Artist Compositor(Rainmaker) 120960 23000365
Lee Pierce Digital Effects Artist Compositor(Rainmaker) 120960 23000364
Colin Liggett Digital Effects Artist Compositor(Rainmaker) 120960 23000363
Matthew Talbot-Kelly Digital Effects Artist Digital Effects Supervisor(Rainmaker) 120960 23000356
Milton Ngan Digital Effects Artist Digital Operations Manager(Weta Digital Ltd) 120960 23000355
Eric Tang Digital Effects Artist Creature Set-up Artist(Weta Digital Ltd) 120960 23000349
Lars Johansson Digital Effects Artist Creature Set-up Artist(Weta Digital Ltd) 120960 23000348
Andrea Merlo Digital Effects Artist Creature Set-up Artist(Weta Digital Ltd) 120960 23000347
Glen Christie Digital Effects Artist Creature Set-up Artist(Weta Digital Ltd) 120960 23000350
Marco Vidaurre Digital Effects Artist Creature Set-up Artist(Weta Digital Ltd) 120960 23000351
Adrian Samuels Digital Effects Artist Digital Resource Manager(Weta Digital Ltd) 120960 23000354
Mahria Sangster Digital Effects Artist Digital Effects Coordinator(Weta Digital Ltd) 120960 23000353
Tim McCallum Digital Effects Artist Creature Set-up Artist(Weta Digital Ltd) 120960 23000352
Carmen Pollard Digital Effects Artist Compositor(Rainmaker) 120960 23000366
Jason "Tother" Toth Digital Effects Artist Compositor(Rainmaker) 120960 23000367
Dave McLean Character Animation Character Set-Up Artist(Digital Domain) 622 23000380
Paul Jordan Character Animation Character Set-Up Artist(Digital Domain) 622 23000379
Steve Preeg Character Animation Character Set-Up Lead(Digital Domain) 622 23000378
John Baurley Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000381
Samati Boonchitsitsak Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000382
Dan Fowler Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000385
Benjamin I Cinelli Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000384
Cory Rocco Florimonte Character Animation Character Animator(Digital Domain) 622 23000383
Piotr Karwas Character Animation Character Animation Sequence Lead(Digital Domain) 622 23000377
Bernd Angerer Character Animation Character Animation Sequence Lead(Digital Domain) 622 23000376
Tyler Foell Digital Effects Artist Digital Effects Supervisor(Pixel Magic) 120960 23000370
Bryan Davies Digital Effects Artist Match Move Artist(Rainmaker) 120960 23000369
Chandra Juhasz Digital Effects Artist Match Move Artist(Rainmaker) 120960 23000368
Jeff Varga Digital Effects Artist Compositor(Pixel Magic) 120960 23000371
Pete Williams Digital Effects Head of Digital Imaging(Weta Digital Ltd) 345 23000372
Jean Lapointe Compositing Supervisor Compositing Lead(Rainmaker) 120928 23000375
Erik Winquist Compositing Supervisor (Weta Digital Ltd) 120928 23000374
Sonja Burchard Compositing Supervisor (Digital Domain) 120928 23000373
Ray Taylor Carpenter n/a 529 21000011
Spencer Stevenson Carpenter n/a 529 21000006
Ray Harvie Storyboard Artist n/a 199 9000019
Warren Flannagan Storyboard Artist n/a 199 9000018
Steve Skroce Storyboard Artist n/a 199 9000017
Mark Moretti Storyboard Artist n/a 199 9000016
Darryl Henley Storyboard Artist n/a 199 9000020
James Doh Storyboard Artist n/a 199 9000021
Adrien Van Viersen Storyboard Artist n/a 199 9000024
Stephen Sadowski Storyboard Artist n/a 199 9000023
Kevin Farrell Storyboard Artist n/a 199 9000022
Michael Elkan Set Designer n/a 202 9000015
Donna Williams Set Designer n/a 202 9000014
Oana Bogdan Art Director Sonny (NS5) Robot Art Director(Patrick Tatopoulos Designs, Inc.) 183 9000008
John Clair Watts Art Director Picture Vehicle Art Director 183 9000007
Simon Murton Art Director Picture Vehicle Art Director 183 9000006
Allan Galajda Set Designer n/a 202 9000009
Bryan Sutton Set Designer n/a 202 9000010
Jay Mitchell Set Designer n/a 202 9000013
Chris Stewart Set Designer n/a 202 9000012
Jim Ramsay Set Designer n/a 202 9000011
Matthew Hatton Storyboard Artist n/a 199 9000025
Gord Envik Set Dresser n/a 197 9000026
Thomas E Weigeldt Sculptor Costumes Sculptor 120910 9000040
Maggie Anne Boucher Sculptor Costumes Sculptor 120910 9000039
Susan Connor Sculptor Costumes Sculptor 120910 9000038
Patrick Kearns Set Dresser On Set Dresser(Additional Action Unit) 197 9000037
Ian Reiman Sculptor n/a 120910 9000041
Melanie Cassidy Sculptor n/a 120910 9000042
David Grasso Sculptor (Patrick Tatopoulos Designs, Inc.) 120910 9000045
Tully Summers Sculptor (Patrick Tatopoulos Designs, Inc.) 120910 9000044
Dan Platt Sculptor (Patrick Tatopoulos Designs, Inc.) 120910 9000043
Peter Stoffels Set Dresser n/a 197 9000036
John Werner Set Dresser n/a 197 9000035
Ken Diamond Set Dresser n/a 197 9000029
Denyse Nelson Set Dresser n/a 197 9000028
Steve Miller Set Dresser n/a 197 9000027
Reno Pellegrin Set Dresser n/a 197 9000030
Jim McGill Set Dresser n/a 197 9000031
Sharon Falck Set Dresser n/a 197 9000034
Jan Thorp Set Dresser n/a 197 9000033
Jason Edwards Set Dresser n/a 197 9000032
Chris August Art Director n/a 183 9000005
Helen Jarvis Art Director n/a 183 9000004
Matthew Murphy Apprentice Editor n/a 121012 7000019
Thom Kyle Assistant Editor n/a 203 7000018
Jason Dale Assistant Editor Avid Assist 203 7000017
Caroline Hardon Assistant Editor Avid Assist 203 7000016
Marco Beltrami Music n/a 120781 8000001
The Hollywood Film Chorale Music Choir 120781 8000002
Alex Gibson Music Editor n/a 214 8000005
Sandy DeCrescent Music Contractor Orchestra Contractor 121013 8000004
Pete Anthony Music Conductor Score Conductor 120818 8000003
Daniel Kupresan Assistant Editor n/a 203 7000015
Warren Paeff Assistant Editor Avid Assist 203 7000014
Susan Schakelford Dawes Dialogue Editor n/a 204 7000008
Paul Furminger Avid Editor (Rainmaker) 120898 7000007
Roger Mattiussi Editing Pre-Vis Editor 120901 7000006
David Kulczycki Dialogue Editor n/a 204 7000009
Gary Burritt Negative Cutter n/a 556 7000010
Matthew W Schmidt Assistant Editor First Assistant Editor 203 7000013
Liza D Espinas Assistant Editor First Assistant Avid Editor 203 7000012
Matt Villa Associate Editor n/a 479 7000011
Jeremy Raub Music Editor n/a 214 8000006
Bill Talbott Music Engineer Engineer 120837 8000007
John Kurlander Score Mixing Score Mixer 120927 8000020
Kevin Globerman Recording Digital Recordist 120578 8000019
Marcus Trumpp Original Music Orchestrator 120838 8000018
John Kurlander Score Recording Score Recorder 120840 8000021
Sally Stevens Vocals Vocal Contractor 121032 8000022
Lin MacDonald Set Decorator n/a 165 9000003
John Boe Set Decorator Set Decorator Foreman 165 9000002
Patrick Tatopoulos Production Designer n/a 164 9000001
Ceiri Torjussen Original Music Orchestrator 120838 8000017
Dennis Smith Original Music Orchestrator 120838 8000016
Bill Boston Original Music Orchestrator 120838 8000010
Frank Bennett Original Music Orchestrator 120838 8000009
Pete Anthony Original Music Orchestrator 120838 8000008
Chris Guardino Original Music Orchestrator 120838 8000011
Jim Honeyman Original Music Orchestrator 120838 8000012
Carlos Rodriguez Original Music Orchestrator 120838 8000015
Jon Kull Original Music Orchestrator 120838 8000014
Randy Kerber Original Music Orchestrator 120838 8000013
Steven D Craine Painter Paint Foreman 200 9000046
Derek Bobroff Painter On Set Painter 200 9000047
Norma Hiebert Duffy Costume Coordinator Costume Shop Coordinator 120971 13000004
Janice Swayze Costume Coordinator n/a 120971 13000003
Jana MacDonald Assistant Costume Designer n/a 252 13000002
Liz Keogh Costume Designer n/a 169 13000001
Melissa Bienvenue Woods Costume Coordinator Extras Coordinator 120971 13000005
Michelle Baines Costume Supervisor Costume Set Supervisor 120895 13000006
Lavone Napier Costumer Costume Buyer 120880 13000009
Robert Mata Costumer (for Mr. Smith) 120880 13000008
Elizabeth Needham Costume Supervisor Costume Set Supervisor 120895 13000007
Ken Hayward Consultant Technical Consultant(Rainmaker) 120784 12000002
Paul Mercurio Consultant Robot Movement Consultant 120784 12000001
Sandra Couldwell Casting Background Performers Casting 179 10000006
Errin Clutton Casting Canadian Casting Coordinator 179 10000005
Heike Brandstatter Casting n/a 179 10000004
Blythe Cappello Casting Associate n/a 160 10000007
Kelly Wagner Casting Assistant n/a 177 10000008
Scott Bailey Gagain Executive VP of Project Development(Motion Analysis Studios) 120806 11000005
Jeff Swenty Head of Production (Motion Analysis Studios) 120889 11000001
Liz Van Assum Casting Assistant Canadian Casting Assistant 177 10000009
Andre Brouwer Costumer Truck Costumer 120880 13000010
Lori Kenney Costumer Special Skills Costumer 120880 13000011
Susan Raglin Costumes Costumes Lead Hand 120828 13000025
Karen McVey Costumes Costumes Lead Hand 120828 13000024
Nora Bautista Costumes Costumes Lead Hand 120828 13000023
Rosalie Lee Costumes Costumes Lead Hand 120828 13000022
Catherine Seiler Costumes Costumes Lead Hand 120828 13000026
Anita Schapansky Costumes Costumes Lead Hand 120828 13000027
Angela Bright Costumes Costumes Lead Hand 120828 13000030
Les Handrahan Costumes Costumes Lead Hand 120828 13000029
Christine Pampei Costumes Costumes Lead Hand 120828 13000028
Nicola Ryall Costumes Costumes Lead Hand 120828 13000021
Michael John Bugera Costumer Truck Costumer(Additional Action Unit) 120880 13000020
Nancy Bryant Costumer Special Skills Costumer 120880 13000014
Kristen Bond Costumer Special Skills Costumer 120880 13000013
Samantha MacKinnon Costumer Special Skills Costumer 120880 13000012
Keith A Parent Costumer Special Skills Costumer 120880 13000015
Ahmad Tabrizi Costumer Special Skills Costumer 120880 13000016
Jennifer Tam Costumer Truck Costumer 120880 13000019
Ute Porath Costumer Special Skills Costumer 120880 13000018
Derek J Baskerville Costumer Special Skills Costumer 120880 13000017
Coreen Mayrs Casting n/a 179 10000003
Jeanne McCarthy Casting n/a 179 10000002
Lynn Chaulk Leadman Lead Hand 433 9000061
Janette Hyland Leadman Lead Hand 433 9000060
Dave Jones Leadman Lead Hand 433 9000059
Jack Ahnert Leadman Lead Hand 433 9000058
Tonya Soules Leadman Lead Hand 433 9000062
Sean Will Leadman Lead Hand 433 9000063
Milena Zdravkovic Illustrator 3-D Conceptual Illustrator 600 9000066
Carl Jensen Leadman (Additional Action Unit) 433 9000065
C G Griebel Leadman n/a 433 9000064
Todd Gogal Model Maker Scenic Art Model 121081 9000057
Mark Stope Model Maker n/a 121081 9000056
Michael Toby Model Maker Model Builder 121081 9000050
Lynn Chaulk Painter On Set Paint(Additional Action Unit) 200 9000049
Jack Guppy Painter On Set Paint 200 9000048
Gordon Bellamy Model Maker n/a 121081 9000051
Marek Normon Model Maker n/a 121081 9000052
Joseph A Parker Model Maker n/a 121081 9000055
Nick Drombolis Model Maker n/a 121081 9000054
Michael Dale Model Maker n/a 121081 9000053
Keith Burk Dresser Lead Dresser 120967 9000067
Anne Rowley Dresser Lead Dresser 120967 9000068
Michael Billings Art Department Set Decorating Buyer 120843 9000083
Stephanie Scott Art Department n/a 120843 9000082
Jaydene Maryk Art Department n/a 120843 9000081
Michael Webb Art Department Set Decorating Buyer 120843 9000084
Taron Morton Art Department Set Decorator Warehouse Person 120843 9000085
Juel Bestrop Casting n/a 179 10000001
Heather Douglas Art Assistant Assistant(to Production Designer) 120974 9000087
Keith Brookes Art Department Set Wireman 120843 9000086
Lee Campbell Art Department Coordinator Set Decoration Coordinator 195 9000080
Patrick Zahorodniuk Art Department Coordinator n/a 195 9000079
Edwin Natividad Concept Artist n/a 120911 9000073
Ross Wahl Dresser n/a 120967 9000070
Guy Roland Dresser Lead Dresser 120967 9000069
Andy Chung Concept Artist n/a 120911 9000074
Stephan Martiniere Concept Artist n/a 120911 9000075
Franziska Keller Art Department Coordinator n/a 195 9000078
Kendelle Elliott Assistant Art Director n/a 315 9000077
Audra Neil Assistant Set Decorator n/a 316 9000076
Neil Travis Editing Additional Editing 120901 7000005
Jeff Ford Editor Additional Editor 172 7000004
Mary Guilfoyle Production Manager n/a 305 5000007
Anet Hambarsumian Production Manager Post Production Manager(Motion Analysis Studios) 305 5000006
Matt Bauer Production Manager General Manager(Motion Analysis Studios) 305 5000005
Eric Fox Hays Production Supervisor (Miniature Unit) 307 5000004
John R Woodward Assistant Director First Assistant Director 163 5000008
Paul Barry Assistant Director Second Assistant Director 163 5000009
Megan Shank DGA Trainee Trainee Assistant Director 120878 5000012
Paul Burger Assistant Director Third Assistant Director 163 5000011
Tracey Poirier Assistant Director Second Second Assistant Director 163 5000010
Alda Neves Unit Production Manager (Miniature Unit) 182 5000003
Steven R McGlothen Unit Production Manager n/a 182 5000002
John Kilkenny Associate Producer n/a 171 3000010
Steven R McGlothen Co-Producer n/a 170 3000009
Anthony Romano Executive Producer n/a 174 3000008
Akiva Goldsman Screenplay n/a 120778 4000005
Jeff Vintar Screenplay n/a 120778 4000006
Barbara Kelly Unit Production Manager n/a 182 5000001
Isaac Asimov Source Material Suggested by(from novel: "I, Robot") 120786 4000008
Jeff Vintar Story By Screen Story 120779 4000007
David Footman Assistant Director (Motion Capture Unit) 163 5000013
Darren Robson Assistant Director (Motion Capture Unit) 163 5000014
Jason Lloyd Stage Manager n/a 120797 5000028
Tom Steel Stage Manager n/a 120797 5000027
Chris McClintock Post-Production Coordinator n/a 120842 5000026
Lara Fox Script Supervisor (Additional Action Unit) 191 5000025
Guy Himber Project Manager Project Supervisor(Patrick Tatopoulos Designs, Inc.) 120994 5000029
Andrea Boorman Production Coordinator n/a 162 5000030
Marnie Gee Location Scout n/a 311 5000033
Jill Christensen Production Coordinator n/a 162 5000032
Penny Rogers Production Coordinator (Motion Capture Unit) 162 5000031
Patricia Barry Script Supervisor n/a 191 5000024
Shelley Crawford Script Supervisor n/a 191 5000023
David R Baron Assistant Director n/a 163 5000017
Kathy Houghton Assistant Director n/a 163 5000016
Greg Zenon Assistant Director n/a 163 5000015
Jessica Judd Assistant Director Trainee Assistant Director 163 5000018
Sam Harris Assistant Director (Additional Action Unit) 163 5000019
S Steven Sach Location Manager n/a 193 5000022
Rino Pace Location Manager n/a 193 5000021
Michael Collins Assistant Director (Additional Action Unit) 163 5000020
Michel Shane Executive Producer n/a 174 3000007
James Lassiter Executive Producer n/a 174 3000006
Sharon Wilkins Actor Woman 1 1000015
Scott Heindl Actor NS4 & NS5 Robot 1 1000014
David Haysom Actor NS4 & NS5 Robot 1 1000013
Terry Chen Actor Chin 1 1000012
Craig March Actor Detective 1 1000016
Kyanna Cox Actor Girl 1 1000017
Shayla Dyson Actor Laughing Girl 1 1000020
Aaron Douglas Actor USR Attorney #1 1 1000019
Darren Moore Actor Homeless Man 1 1000018
Peter Shinkoda Actor Chin 1 1000011
Fiona Hogan Actor V.I.K.I. 1 1000010
Chi McBride Actor Lt John Bergin 1 1000004
Bridget Moynahan Actor Dr Susan Calvin 1 1000003
Alan Tudyk Actor Sonny 1 1000002
Bruce Greenwood Actor Lawrence Robertson 1 1000005
James Cromwell Actor Dr Alfred Lanning 1 1000006
Jerry Wasserman Actor Baldez 1 1000009
Adrian Ricard Actor Granny 1 1000008
Shia LaBeouf Actor Farber 1 1000007
Bobby L Stewart Actor Girl's Dad 1 1000021
Nicola Crosbie Actor TV Anchor Person 1 1000022
Alex Proyas Director n/a 2 2000001
Marrett Green Actor News Reporter 1 1000034
Simon Baker Actor Farber Posse 1 1000033
Wyck Godfrey Producer n/a 3 3000001
Topher Dow Producer n/a 3 3000002
Will Smith Executive Producer n/a 174 3000005
Laurence Mark Producer n/a 3 3000004
John Davis Producer n/a 3 3000003
Aaron Joseph Actor Farber Posse 1 1000032
Kenyan Lewis Actor Farber Posse 1 1000031
Travis Webster Actor Guy With a Pie 1 1000025
Michael St John Smith Actor USR Attorney #2 1 1000024
Emily Tennant Actor Young Girl 1 1000023
Roger Haskett Actor Mob Man 1 1000026
Tiffany Knight Actor Mob Woman 1 1000027
Essra Vischon Actor Farber Posse 1 1000030
Ryan Zwick Actor Farber Posse 1 1000029
Angela Moore Actor Wife 1 1000028
Mark Gamache Location Scout n/a 311 5000034
James Spencer Location Assistant Locations Production Assistant 120947 5000035
Andrew Lemont Video Video Coordinator(Additional Action Unit) 120800 6000035
Casey MacIntyre Video Video Coordinator 120800 6000034
Max Torroba Video Computer Playback Operator 120800 6000033
George M Collins Video Video Assist Operator 120800 6000032
Lee Tucker Projectionist Preview Engineer 121104 6000036
Ava Gerlitz Photography Still Photographer 120835 6000037
Todd Sarsfield Grader Color Grader(Digital Domain) 121138 6000040
Scott Simpson Loader (Additional Action Unit) 120956 6000039
Alison Beda Loader (Additional Action Unit) 120956 6000038
Rob Parisien Video Video Assist Supervisor 120800 6000031
David J Woods Video Assist/Playback Video Assist(Miniature Unit) 120899 6000030
Brendan Chalmers Assistant Camera n/a 233 6000024
Jessica Moskal Assistant Camera n/a 233 6000023
Sam Jones Assistant Camera (Miniature Unit) 233 6000022
Douglas B Pruss Assistant Camera (Additional Action Unit) 233 6000025
Sean Esler Assistant Camera (Additional Action Unit) 233 6000026
Paul Thompson Video Assist/Playback Video Assist(Miniature Unit) 120899 6000029
Andrew Pedley Video Playback Video Playback Coordinator(Motion Capture Unit) 505 6000028
Gladys Tong Video Playback Computer Playback 505 6000027
Joerg W Bungert Grader Color Grader(Weta Digital Ltd) 121138 6000041
Lee Bramwell Film Lab Senior Camera TD(Weta Digital Ltd) 120850 6000042
Peter Hunter Camera Trainee n/a 120998 6000055
Jim Passon Color Timer n/a 120921 6000054
Douglas J Campbell Film Lab Lab Technician(Rainmaker) 120850 6000053
Audrey Dennison Camera Trainee n/a 120998 6000056
David Ashcroft Camera Trainee n/a 120998 6000057
William Hoy Editor n/a 172 7000003
Armen Minasian Editor n/a 172 7000002
Richard Learoyd Editor n/a 172 7000001
Madhava Reddy Film Lab Digital Film Technician(Rainmaker) 120850 6000052
Roman Gadner Film Lab Digital Imaging Scanner(Weta Digital Ltd) 120850 6000051
Richard Hopkins Film Lab Camera TD(Weta Digital Ltd) 120850 6000045
Stephan Remstedt Film Lab Senior Camera TD(Weta Digital Ltd) 120850 6000044
Matt Mueller Film Lab Senior Camera TD(Weta Digital Ltd) 120850 6000043
Sergei Koudriavtsev Film Lab Camera TD(Weta Digital Ltd) 120850 6000046
Nic Marrison Film Lab Camera TD(Weta Digital Ltd) 120850 6000047
Mohan Ramachandran Film Lab Scan & Record Technician(Weta Digital Ltd) 120850 6000050
Wolfgang Neidermeier Film Lab Camera TD(Weta Digital Ltd) 120850 6000049
Albrecht Steinmetz Film Lab Camera TD(Weta Digital Ltd) 120850 6000048
Paul Taylor Assistant Camera (Miniature Unit) 233 6000021
Jean-Marc Saldini Assistant Camera Second Assistant "C" Camera 233 6000020
Spencer Hon Lui Assistant Production Coordinator n/a 192 5000049
Danny McNair Assistant Production Coordinator n/a 192 5000048
Angela Mckenzie Location Assistant Locations Production Assistant 120947 5000047
John Rollins Location Assistant Locations Production Assistant 120947 5000046
Patricia Warren-Burke Assistant Production Coordinator n/a 192 5000050
Hans Dayal Assistant Location Manager n/a 194 5000051
Steve Sangster Assistant Location Manager n/a 194 5000054
Dan Kuzmenko Assistant Location Manager Trainee Assistant Location Manager 194 5000053
Jason M Collier Assistant Location Manager n/a 194 5000052
Sean Finnan Location Assistant Locations Production Assistant 120947 5000045
Sandhano Schultz Location Assistant Locations Production Assistant 120947 5000044
Jitka Dermiskova Location Assistant Locations Production Assistant 120947 5000038
Daryl Markatoff Location Assistant Locations Production Assistant 120947 5000037
Marian Koprada Location Assistant Locations Production Assistant 120947 5000036
Faria Khan Location Assistant Locations Production Assistant 120947 5000039
Teresa Weyen George Location Assistant Locations Production Assistant 120947 5000040
Jeff Wonnenberg Location Assistant Locations Production Assistant 120947 5000043
Stephen Chan Location Assistant Locations Production Assistant 120947 5000042
Grant Lutz Location Assistant Locations Production Assistant 120947 5000041
Alix Falkiner Assistant Location Manager Trainee Assistant Locations Manager 194 5000055
Simon Duggan Director of Photography n/a 120780 6000001
Joel Guthro Camera Operator (Additional Action Unit) 239 6000014
Ian Seabrook Camera Operator Underwater Camera Operator 239 6000013
Harvey LaRocque Camera Operator n/a 239 6000012
David Crone Steadicam Operator n/a 232 6000015
Sean Harding Assistant Camera First Assistant "A" Camera 233 6000016
Tyler Woeste Assistant Camera Second Assistant "B" Camera 233 6000019
Tim Spencer Assistant Camera First Assistant "B" Camera 233 6000018
George Majoros Assistant Camera Second Assistant "A" Camera 233 6000017
Jerry Andrews Camera Operator MILO Operator(Miniature Unit) 239 6000011
Paul Lacombe Camera Operator EncodaCam Operator 239 6000010
Brian Pearson Director of Photography (Additional Action Unit) 120780 6000004
Bill Neil Director of Photography (Miniature Unit) 120780 6000003
Karl Herrmann Director of Photography n/a 120780 6000002
Chris Holmes Camera Operator "B" Camera Operator 239 6000005
Trig Singer Camera Operator "C" Camera Operator 239 6000006
Jeff Platt Camera Operator EncodaCam Operator 239 6000009
Mark Weingartner Camera Operator EncodaCam Supervisor 239 6000008
David Crone Camera Operator n/a 239 6000007
Denise Gingrich Costumes Costumes Key Breakdown/FX/Dyer 120828 13000031
Angelina Cameron Hair Hair Department Head 120794 13000032
Kimani Ray Smith Stunts n/a 240 19000068
Justin Sain Stunts n/a 240 19000067
Paul Pat Stunts n/a 240 19000066
Terrance Leigh Stunts n/a 240 19000065
Cody Thomson Stunts n/a 240 19000069
Jeff Sanca Stunts n/a 240 19000070
Ed Anders Stunts n/a 240 19000073
Ryan Ennis Stunts n/a 240 19000072
Chris Webb Stunts n/a 240 19000071
Cody Laudan Stunts n/a 240 19000064
Rafael Sola Stunts n/a 240 19000062
Clint Carleton Stunts n/a 240 19000055
Paul Lazenby Stunts n/a 240 19000053
Sylvain Cameron Stunts n/a 240 19000052
Brett Chan Stunts n/a 240 19000056
Alexander Chiang Stunts n/a 240 19000057
Adam Ryan Stunts n/a 240 19000060
Mike Roselli Stunts n/a 240 19000059
Ryan Robbins Stunts n/a 240 19000058
Lloyd Bateman Stunts n/a 240 19000074
Raymond Chan Stunts n/a 240 19000075
Lani Gelera Stunts n/a 240 19000089
Dave Campbell Stunts n/a 240 19000088
Diana Dutra Stunts n/a 240 19000087
Rikki Gagne Stunts n/a 240 19000086
Kimberly Chiang Stunts n/a 240 19000090
Brad Kelly Stunts n/a 240 19000091
Crystal Dalman Stunts n/a 240 19000094
Chris Franco Stunts n/a 240 19000093
Glenn Ennis Stunts n/a 240 19000092
Ralph Eugster Stunts n/a 240 19000085
Garvin Cross Stunts n/a 240 19000084
Jon Kralt Stunts n/a 240 19000078
Trevor Beeby Stunts n/a 240 19000077
Brian Ho Stunts n/a 240 19000076
Brett Armstrong Stunts n/a 240 19000079
Byron Brisco Stunts n/a 240 19000080
Mark Aisbett Stunts n/a 240 19000083
Colin Decker Stunts n/a 240 19000082
Darryl Scheelar Stunts n/a 240 19000081
Larry Lam Stunts n/a 240 19000051
David Soo Stunts n/a 240 19000050
Owen Walstrom Stunts n/a 240 19000024
Bruce Fontaine Stunts n/a 240 19000023
Cotton Mather Stunts n/a 240 19000022
Dave Hospes Stunts n/a 240 19000021
Joseph Doserro Stunts n/a 240 19000025
Gerald Wong Stunts n/a 240 19000026
Shawn Beaton Stunts n/a 240 19000029
Gavin Buhr Stunts n/a 240 19000028
Lars Grant Stunts n/a 240 19000027
Jeff Scrutton Stunts n/a 240 19000020
Trevor Jones Stunts n/a 240 19000019
Sharon Simms Stunts n/a 240 19000013
Steven McMichael Stunts n/a 240 19000012
Monique Ganderton Stunt Double (to Ms Moynahan) 120980 19000011
Anthony Moyer Stunts n/a 240 19000014
Phil Mitchell Stunts n/a 240 19000015
Sylvesta Stuart Stunts n/a 240 19000018
Ron Robinson Stunts n/a 240 19000017
Ray Pichette Stunts n/a 240 19000016
Paul Wu Stunts n/a 240 19000030
Darren McGuire Stunts n/a 240 19000031
Doug Chapman Stunts n/a 240 19000044
Rob "Sluggo" Boyce Stunts n/a 240 19000043
Kirk McMeekan Stunts n/a 240 19000042
Brent Connolly Stunts n/a 240 19000045
Christopher Gordon Stunts n/a 240 19000046
Quinn Starr Stunts n/a 240 19000049
Kevin Andruchak Stunts n/a 240 19000048
Adrian Hein Stunts n/a 240 19000047
T M Sandulak Stunts n/a 240 19000041
Kelvin Lum Stunts n/a 240 19000040
Ryan Schroeder Stunts n/a 240 19000034
Jeff Robinson Stunts n/a 240 19000033
Christopher McGuire Stunts n/a 240 19000032
Heath Stevenson Stunts n/a 240 19000035
Todd Scott Stunts n/a 240 19000036
Mike Dopud Stunts n/a 240 19000039
Koenraad Beuegelink Stunts n/a 240 19000038
Mark Chin Stunts n/a 240 19000037
James Michalopoulos Stunts n/a 240 19000095
Rob Farroll Stunts n/a 240 19000096
Alette Falle Stunts n/a 240 19000153
Lauro Chartrand Stunts n/a 240 19000152
Scott Nicholson Stunts n/a 240 19000151
Braden Haggerty Stunts n/a 240 19000150
Mark Fielding Stunts n/a 240 19000154
Marshall Virtue Stunts n/a 240 19000155
Mark Ching Stunts n/a 240 19000158
Brian Lydiatt Stunts n/a 240 19000157
Kit Mallet Stunts n/a 240 19000156
Rick Pearce Stunts n/a 240 19000149
Bruce Campbell Stunts n/a 240 19000148
Dan Redford Stunts n/a 240 19000142
Jimmy Broyden Stunts n/a 240 19000141
Kendra Starr Stunts n/a 240 19000140
Mike Carpenter Stunts n/a 240 19000143
Marny Eng Stunts n/a 240 19000144
Lou Bollo Stunts n/a 240 19000147
Carolyn Anderson Stunts n/a 240 19000146
Janina Dall Stunts n/a 240 19000145
Greg Brax Stunts n/a 240 19000159
Curt Bonn Stunts n/a 240 19000160
Michael Osborn Roddick Carpenter n/a 529 21000003
Tor Baxter Carpenter n/a 529 21000002
John Kobylka Carpenter Stand-by Carpenter 529 21000001
Henry Parker Carpenter n/a 529 21000004
Scott Wellerbrink Carpenter n/a 529 21000005
Glenna Ewing Carpenter n/a 529 21000008
Neall C Halingten Carpenter n/a 529 21000007
Will Smith Actor Del Spooner 1 1000001
Dana Dube Animal Trainer Animal Coordinator 120962 20000002
Andrew Simpson Animal Trainer Animal Coordinator 120962 20000001
Becky Bates Stunts n/a 240 19000163
Perry Beckham Stunts n/a 240 19000162
Chad Bellamy Stunts n/a 240 19000161
Mark Antoniuk Stunts n/a 240 19000164
David Mylarea Stunts n/a 240 19000165
Dave Alexander Stunts Stunt Rigger 240 19000173
Greg Bray Stunts Stunt Rigger 240 19000170
Jim Orava Stunts Stunt Rigger 240 19000168
Mike Godenir Stunts n/a 240 19000139
Dario Delaco Stunts n/a 240 19000138
Mike "Mitch" Mitchell Stunts n/a 240 19000111
Mike Desabrais Stunts n/a 240 19000109
Rob Hayter Stunts n/a 240 19000108
Corbin H Fox Stunts n/a 240 19000107
Francis P Yehoun Stunts n/a 240 19000112
Darryl Quon Stunts n/a 240 19000114
Lucas Waidman Stunts n/a 240 19000117
Shawn Stewart Stunts n/a 240 19000116
James Ralph Stunts n/a 240 19000115
Carolyn Field Stunts n/a 240 19000106
Joe Lepore Stunts n/a 240 19000105
Vince Crestejo Stunts n/a 240 19000099
Phillip Nishihama Stunts n/a 240 19000098
Steve Thoss Stunts n/a 240 19000097
Jovan Nenadic Stunts n/a 240 19000100
Steadwick D'Penha Stunts n/a 240 19000101
Alistair King Stunts n/a 240 19000104
David Horwood Stunts n/a 240 19000103
Kirk Jaques Stunts n/a 240 19000102
Bill Stewart Stunts n/a 240 19000118
Jim Tsiropoulos Stunts n/a 240 19000119
Dan Shea Stunts n/a 240 19000132
Jason Calder Stunts n/a 240 19000131
Yvette Jackson Stunts n/a 240 19000130
Mary Ann Skoll Stunts n/a 240 19000133
Peter Cox Stunts n/a 240 19000134
Phil Chiu Stunts n/a 240 19000137
Raymond Sammel Stunts n/a 240 19000136
John Wardlow Stunts n/a 240 19000135
Efosa Otuomagie Stunts n/a 240 19000129
Jason Cecchini Stunts n/a 240 19000128
Angela Uyeda Stunts n/a 240 19000122
Lori Stewart Stunts n/a 240 19000121
Brian Tonomura Stunts n/a 240 19000120
Kim Howey Stunts n/a 240 19000123
John Ulmer Stunts n/a 240 19000124
Christopher Sayour Stunts n/a 240 19000127
Simon Burnett Stunts n/a 240 19000126
Don Lew Stunts n/a 240 19000125
Gaston Howard Stunt Double Motorcycle Stunt Double(for Mr Smith) 120980 19000010
Randolph LeRoi Stunt Double (for Mr Smith) 120980 19000009
John A Larsen Supervising Sound Editor n/a 328 14000030
John Rodd Sound Recordist Recordist 331 14000029
Dennis Rogers Sound Recordist n/a 331 14000028
Tim Gomillion Sound Recordist n/a 331 14000027
Craig Berkey Supervising Sound Editor Co-Supervising Sound Editor 328 14000031
Robert Keeling Swing Electrics Set Wireman 120862 15000001
Wilton Higgins Swing (Miniature Unit) 120862 15000004
Lee Riggs Swing Electrics Rigging Generator Operator 120862 15000003
Eldon Coney Swing Electrics Rigging Lean Man Set Up 120862 15000002
Don Painchaud Sound Mixer n/a 230 14000026
D M Hemphill Sound Mixer Sound Mixing 230 14000025
Jon Lavender Sound Company Grip Sound Cable 120816 14000019
Greg Hewett Sound Sound Assistant 120816 14000018
Tim McClom Rerecording n/a 120995 14000017
Craig Berkey Sound Designer n/a 120915 14000020
Erik Aadahl Sound Designer n/a 120915 14000021
Paul Massey Sound Mixer Sound Mixing 230 14000024
James Kusan Sound Mixer n/a 230 14000023
Jay Wilkinson Sound Effects Editor n/a 327 14000022
Steve Morgan Rigging Grip On Set Rigging Grip 120944 15000005
Bryce Shaw Rigging Grip On Set Rigging Grip 120944 15000006
Rod Feldmeier Rigging Gaffer Electrics Rigging Gaffer 120937 15000020
Don Quinn Rigging Grip Rigging Lead Man 120944 15000019
Bob Wolinski Rigging Grip Rigging Lead Man 120944 15000018
Ross Long Rigging Grip Rigging Lead Man 120944 15000017
Chris Carlson Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000021
Robin Hall Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000022
Wolfie Suk Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000025
Sonny Jit Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000024
Kelly Moore Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000023
William Buckingham Rigging Grip Rigging Lead Man 120944 15000016
Liz Stannard Rigging Grip Rigging Lead Man 120944 15000015
Chris Anderson Rigging Grip Rigging Lead Man 120944 15000009
Royce Mattice Rigging Grip Rigging Grip Best Boy 120944 15000008
George Carter Rigging Grip On Set Rigging Grip 120944 15000007
Brian Scannell Rigging Grip Rigging Lead Man 120944 15000010
Peter Pacula Rigging Grip Rigging Lead Man 120944 15000011
Julian Bosse Rigging Grip Rigging Lead Man 120944 15000014
Jonathan Bosse Rigging Grip Rigging Lead Man 120944 15000013
Ralph Rutherford Rigging Grip Rigging Lead Man 120944 15000012
David Betancourt Foley Mixer n/a 224 14000016
Stewart Bernstein Foley Editor n/a 221 14000015
Sheena Mair Tailor Costumes Stitcher 120990 13000046
Joshana Craig Tailor Costumes Stitcher 120990 13000045
Jennifer Tam Set Costumer On Set Costumer(Motion Capture Unit) 121008 13000044
William Terezakis Prosthetic Makeup Prosthetics 120936 13000043
Elizabeth Merrie Tailor Costumes Stitcher 120990 13000047
Savino Peragine Tailor Men's Tailor 120990 13000048
Leanor Von Boetticher Tailor Costume Cutter 120990 13000051
Valerie Fawkes Tailor Costume Cutter 120990 13000050
Vivian Baumann Tailor Costume Cutter 120990 13000049
Tanya L Howard Makeup Assistant (Additional Action Unit) 121007 13000042
Michelle Lemieux Makeup Assistant n/a 121007 13000041
Kathleen Campbell Hair Stylist n/a 120799 13000035
Heather Barreca Hair Stylist n/a 120799 13000034
Pierce Austin Hair Stylist (for Mr. Smith) 120799 13000033
Brenda Turner Hair Stylist (Additional Action Unit) 120799 13000036
Victor Amato Hair Stylist Assistant Hair Stylist(Additional Action Unit) 120799 13000037
Judy Murdock Makeup Artist (for Mr. Smith) 120801 13000040
Leah Ehman Makeup n/a 353 13000039
Stan Edmonds Makeup Make-up Department Head 353 13000038
Phillip Clarkson Tailor Costume Cutter 120990 13000052
Susan Baldwin Tailor Costume Cutter 120990 13000053
Jeff MacFarlane Boom Operator n/a 215 14000009
Michael Hibberson Boom Operator n/a 215 14000008
Blake Cornett Assistant Sound Editor Second Assistant Sound Editor 222 14000007
John M Murray Foley n/a 120961 14000010
Derek Casari Foley Foley Engineer 120961 14000011
Steve F Price Foley Editor n/a 221 14000014
Dawn Finor Foley Artist n/a 223 14000013
Alicia M Stevenson Foley Artist n/a 223 14000012
Galen Goodpaster Assistant Sound Editor First Assistant Sound Editor 222 14000006
Skip Longfellow Assistant Sound Editor First Assistant Sound Editor 222 14000005
Karen Durrant Wardrobe Assistant Costumes Breakdown/FX Assistant 120809 13000056
Charis Tillson Wardrobe Cobbler 120823 13000055
Marie Melanson Wardrobe Cobbler 120823 13000054
Nancy Tait Wardrobe Assistant Costumes Breakdown/FX Assistant 120809 13000057
David Lucarelli ADR n/a 120912 14000001
Michael Haight ADR Supervisor n/a 219 14000004
Charleen Richards ADR Mixer n/a 227 14000003
Derek Casari ADR n/a 120912 14000002
Paul Akehurst Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000026
Christopher M. Walsh Lighting Technician LibraHead Technician 120907 15000027
Monica Montella Accountant Costumes Administration Clerk 120802 16000004
Steve Bayliss Production Accountant Accounts Manager(Weta Digital Ltd) 282 16000003
Kevin R Buxbaum Production Accountant Financial Controller 282 16000002
Maureen "Mo" Crutchfield Production Accountant n/a 282 16000001
Susan Stefanyshyn Accountant Art Department Accountant 120802 16000005
Stuart Robinson Accountant Location Accountant 120802 16000006
Debera Barager Accountant Visual Effects Accountant 120802 16000009
Kimberly Jase Accountant Visual Effects Accountant 120802 16000008
Jill Anderson Accountant Payroll Accountant 120802 16000007
Robert Hicks Best Boy (Miniature Unit) 120885 15000078
John Oliver Best Boy (Miniature Unit) 120885 15000077
Sierra Hurst Best Boy Electric Electrics Rigging Best Girl 259 15000071
Saubrie Mohamed Best Boy Electric n/a 259 15000070
Greg L Wilson Best Boy Electric n/a 259 15000069
Scott Gray Best Boy Electric Electrics Rigging Best Boy 259 15000072
Brendan Wilson Best Boy Electric n/a 259 15000073
Frank Lampreia Best Boy (Miniature Unit) 120885 15000076
Garrett Lalonde Best Boy Electric (Additional Action Unit) 259 15000075
Jack William Wright Best Boy Electric n/a 259 15000074
David Klypak Accountant Accounting Clerk 120802 16000010
Christopher Green Accountant Accounting Clerk 120802 16000011
Duncan Orthner Motion Control Motion Control Operator(Miniature Unit) 121053 19000003
Scott Ateah Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Glenn Boswell Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Guy Himber Puppeteer n/a 682 19000004
Adam Behr Puppeteer n/a 682 19000005
William Terezakis Puppeteer n/a 682 19000008
Paul Hooson Puppeteer n/a 682 19000007
Charlie Grant Puppeteer n/a 682 19000006
Patricia Stirling Assistant Accountant Payroll Assistant 120950 16000021
Stefani Rockwell Assistant Accountant n/a 120950 16000020
Bekki Misiorowski Accountant Visual Effects Accountant(Digital Domain) 120802 16000014
Julia Tanner Accountant Accounting Clerk 120802 16000013
Samantha Quinn Accountant Accounting Clerk 120802 16000012
Mary Ellen Garratt Accountant Controller(Rainmaker) 120802 16000015
Rick Sulier Post-Production Accountant n/a 120979 16000016
Colette Jost Assistant Accountant n/a 120950 16000019
Kathy Edwards Assistant Accountant n/a 120950 16000018
Jeffrey Harris Post-Production Accountant n/a 120979 16000017
Wally Nygren Best Boy Grip (Additional Action Unit) 265 15000068
J. Norman Earle Best Boy Grip n/a 265 15000067
Ross Newcomb Grip Company Grip 365 15000041
Karin Sutherland Grip Company Grip 365 15000040
Aarron Brady Grip Company Grip 365 15000039
Kevin Woodman Grip Company Grip 365 15000038
Todd Munn Grip Company Grip 365 15000042
Brett Lefevre Grip Company Grip 365 15000043
Richard Labossiere Grip Grip Rigger 365 15000046
Carlos Avila Grip Grip Rigger 365 15000045
Kevin Healey Grip Company Grip 365 15000044
K Todd Russell Grip Company Grip 365 15000037
Cliff Gladden Grip Company Grip 365 15000036
Douglas Reid Key Grip (Miniature Unit) 263 15000030
John Westerlaken Key Grip n/a 263 15000029
Gene Keigher Key Rigging Grip n/a 120946 15000028
Randy Stamhuis Key Grip n/a 263 15000031
Rick Allen Key Grip (Additional Action Unit) 263 15000032
Jason Raschke Grip Company Grip 365 15000035
Anthony M. Thorpe Grip Company Grip 365 15000034
Leon Serginson Grip Lead Man Grip 365 15000033
Kevin O'Leary Generator Operator n/a 363 15000047
Robert L Redford Generator Operator n/a 363 15000048
Connlan Woods Crane Grip SuperTechno Crane Technician 121043 15000061
Dale Skidmore Crane Grip SuperTechno Crane Technician 121043 15000060
John Spencer-Phillips Crane Grip SuperTechno Crane Operator 121043 15000059
Bernie Young Crane Grip Crane Technician 121043 15000062
Mike Carpenter Crane Grip Crane Technician 121043 15000063
Fabio Sartor Best Boy Grip n/a 265 15000066
James Smith Best Boy Grip n/a 265 15000065
Jayson P. Rupert Best Boy Grip n/a 265 15000064
John Stubbings Crane Grip SuperTechno Crane Operator 121043 15000058
Jay Sullivan Dolly Grip (Additional Action Unit) 264 15000057
Stephen Myers Gaffer (Miniature Unit) 268 15000051
Owen K Taylor Gaffer n/a 268 15000050
Mick Gray Generator Operator (Additional Action Unit) 363 15000049
John Adams Gaffer n/a 268 15000052
Gary "Howie" Hornbeck Gaffer (Additional Action Unit) 268 15000053
Mike West Dolly Grip n/a 264 15000056
Jordan Neifer Dolly Grip n/a 264 15000055
Darin Wong Dolly Grip n/a 264 15000054
Roy Gervais Carpenter n/a 529 21000010
Synopsis
The year is 2035. Detective Del Spooner is investigating the death of brilliant, eccentric scientist Dr. Alfred Lanning. Spooner is aided by psychologist Dr. Susan Calvin, and the death is initially labeled a suicide. Spooner, though, suspects that a robot may have perpetrated the crime. That seems unthinkable since robots are governed by The Three Laws of Robotics, which state that a robot may never harm or allow harm to come to a human being. As Spooner and Calvin investigate the death, they come to believe that a robot did, in fact, commit the crime. They are aided in their investigation by Dr. Lanning himself, who appears as a hologram, and reveals that he was working on a top secret project at the time of his death.