The League of Extraordinary Gentlemen (2003)

League of Extraordinary Gentlemen
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 50mins.
Genres Adaptation, Fantasy, Action, Thriller, Period
Keywords 1800s, comic book, detective, graphic novel, suspenseful
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Josef Bolf Painter Specialty Ager 200 9000047
Karel Vesely Costumes Dyer Assistant 120828 13000006
Ivan Vosecky Painter n/a 200 9000045
Emma Walker Costumes Ager 120828 13000004
Karin Hanson Special Effects Technician Hair Technician(Steve Johnson's Edge FX Inc) 242 23000041
Mark Viniello Special Effects Technician Foam Technician(Steve Johnson's Edge FX Inc) 242 23000042
Ken Niederbaumer Special Effects Technician Foam Technician(Steve Johnson's Edge FX Inc) 242 23000043
Stephanie Caillabet Special Effects Technician Hair Technician(Steve Johnson's Edge FX Inc) 242 23000040
Mark Boley Special Effects Technician Lead Hair Technician(Steve Johnson's Edge FX Inc) 242 23000039
Cass McClure Special Effects Technician Lead Foam Technician(Steve Johnson's Edge FX Inc) 242 23000038
Leon Laderach Special Effects Technician Lead Suit Technician(Steve Johnson's Edge FX Inc) 242 23000044
George Trimmer Visual Effects Tiger Bay Crew Chief(New Deal Studios Inc) 419 23000036
Andrew Garcia-Price Visual Effects Visual Effects Coordinator(New Deal Studios Inc) 419 23000037
Tamara Carlson-Woodard Special Effects Technician Suit Technician(Steve Johnson's Edge FX Inc) 242 23000046
Peter Fern Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000051
Ian Wingrove Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000052
Rone Hone Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000053
David Knowles Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000054
Trevor Neighbor Special Effects Technician Special Effects Lead Senior Technician 242 23000050
George Gibbs Special Effects Technician Special Effects Lead Senior Technician 242 23000049
Forest P Fischer Visual Effects Venice Crew Chief(New Deal Studios Inc) 419 23000035
David Monzingo Special Effects Technician Suit Technician(Steve Johnson's Edge FX Inc) 242 23000047
Sarah Rubano Special Effects Technician Suit Technician(Steve Johnson's Edge FX Inc) 242 23000048
Brian Best Special Effects Technician Suit Technician(Steve Johnson's Edge FX Inc) 242 23000045
Simon Johnson Visual Effects Scanning & Recording(Cinesite Europe Ltd) 419 23000033
Ken Dailey Visual Effects Producer (Cinesite Europe Ltd) 243 23000019
Bob Hurrie Visual Effects Producer Miniature Producer(Cinema Production Services Inc) 243 23000020
David Sanger Visual Effects Producer (New Deal Studios Inc) 243 23000021
Mary Stuart Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(Digiscope Inc) 243 23000022
Dominic Sidoli Visual Effects Producer (Double Negative) 243 23000018
Karen M Murphy Visual Effects Producer n/a 243 23000017
Terry Glass Special Effects Supervisor n/a 545 23000013
Kevin Draycott Special Effects Supervisor Special Effects Floor Supervisor 545 23000014
Andrew Sculthorp Special Effects Supervisor Special Effects Floor Supervisor 545 23000015
Garth Inns Special Effects Supervisor (Cinesite Europe Ltd) 545 23000016
Rod Park Visual Effects Producer (Digiscope Inc) 243 23000023
Jason Heapy Visual Effects Producer (Tippett Studio) 243 23000024
Paul Maurice Visual Effects Lidar Scanning 419 23000030
Paul Edwards Visual Effects Visual Effects Line Producer(Cinesite Europe Ltd) 419 23000031
Mark Bushbacher Visual Effects Scanning & Recording(Cinesite Europe Ltd) 419 23000032
Ernst Gschwind Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000055
Dawn Brooks Visual Effects Visual Effects Post Coordinator 419 23000029
James Madigan Visual Effects Visual Effects Data Coordinator 419 23000028
Andy Hague Visual Effects Editor (Double Negative) 614 23000025
Jennifer Wood Visual Effects Editor (Double Negative) 614 23000026
Matthew Shaw Visual Effects Editor (Double Negative) 614 23000027
Gavin McCarron Visual Effects Scanning & Recording(Cinesite Europe Ltd) 419 23000034
Jiri Vater Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000057
Nick Bauman Special Effects Character Fabricator(Steve Johnson's Edge FX Inc) 168 23000085
Sarah Rubano Special Effects Character Fabricator(Steve Johnson's Edge FX Inc) 168 23000086
Jan Trnka Special Effects Special Effects Buyer 168 23000087
Jan Kubes Special Effects Special Effects Laborer 168 23000088
Jeff Himmel Special Effects Character Fabricator(Steve Johnson's Edge FX Inc) 168 23000084
Dawn Dinninger Special Effects Character Fabricator(Steve Johnson's Edge FX Inc) 168 23000083
David Monzingo Special Effects Character Fabricator(Steve Johnson's Edge FX Inc) 168 23000079
Tamara Carlson-Woodard Special Effects Character Fabricator(Steve Johnson's Edge FX Inc) 168 23000080
Amy Whetsel Special Effects Character Fabricator(Steve Johnson's Edge FX Inc) 168 23000081
Ted Haines Special Effects Character Fabricator(Steve Johnson's Edge FX Inc) 168 23000082
Roman Holub Special Effects Special Effects Laborer 168 23000089
Danny Smith Software Engineer System Administration(Cinesite Europe Ltd) 121071 23000090
Gill Roberts Software Engineer Production Development(Cinesite Europe Ltd) 121071 23000096
Courtney Vanderslice-Law Software Engineer Production Development(Cinesite Europe Ltd) 121071 23000097
Mitch Goldstrom Software Engineer Systems(Digiscope Inc) 121071 23000098
Marcus Carter Rotoscope Animator Roto Artist(Digiscope Inc) 121082 23000099
Iain Powell Software Engineer System Administration(Cinesite Europe Ltd) 121071 23000095
Mike Cowler Software Engineer System Administration(Cinesite Europe Ltd) 121071 23000094
Nadine Buckley Software Engineer System Administration(Cinesite Europe Ltd) 121071 23000091
Steve Lynn Software Engineer System Administration(Cinesite Europe Ltd) 121071 23000092
Keith Barton Software Engineer System Administration(Cinesite Europe Ltd) 121071 23000093
Dana H Suddath Special Effects Coordinator n/a 241 23000078
Christian Beckman Special Effects Coordinator Project Coordinator(Steve Johnson's Edge FX Inc) 241 23000077
Terence Lathwell Special Effects Technician n/a 242 23000062
Alan Hawes Special Effects Technician n/a 242 23000063
Mathew Horton Special Effects Technician n/a 242 23000064
Trevor Williams Special Effects Technician n/a 242 23000065
Neil Davies Special Effects Technician n/a 242 23000061
Gary Cohen Special Effects Technician n/a 242 23000060
Lubo Hristov Visual Effects Supervisor (Christov Effects & Design) 249 23000012
Zuzana Milfort Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000058
Dennis Mishko Briest Special Effects Technician n/a 242 23000059
Grant Rogan Special Effects Technician n/a 242 23000066
John Fontana Special Effects Technician n/a 242 23000067
Jody Eltham Special Effects Technician (Cinesite Europe Ltd) 242 23000073
Mervyn Loynes Special Effects Technician (Cinesite Europe Ltd) 242 23000074
Mark Roberts Special Effects Technician (Cinesite Europe Ltd) 242 23000075
Robin Beavis Special Effects Technician (Cinesite Europe Ltd) 242 23000076
Jan Trnka Special Effects Technician n/a 242 23000072
Milos Brosinger Special Effects Technician n/a 242 23000071
Dragutin Poldrugac Special Effects Technician n/a 242 23000068
Jan Singh Special Effects Technician n/a 242 23000069
Karel Solc Special Effects Technician n/a 242 23000070
Ulrich Fickel Special Effects Technician Special Effects Senior Technician 242 23000056
Brennan Doyle Visual Effects Supervisor (Tippett Studio) 249 23000011
Jiri Horky Stunts n/a 240 19000056
Martin Hub Stunts n/a 240 19000057
Vladislavas Jacukevicius Stunts n/a 240 19000058
Jindrich Klaus Stunts n/a 240 19000059
Tomas Ereminas Stunts n/a 240 19000055
Frantisek Deak Stunts n/a 240 19000054
Jonathan Eusebio Stunts n/a 240 19000050
Victor Gendrano Jr. Stunts n/a 240 19000051
Petr Bozdech Stunts n/a 240 19000052
Radek Bruna Stunts n/a 240 19000053
Miroslav Lhotka Stunts n/a 240 19000060
Ivan Mares Stunts n/a 240 19000061
Brad Martin Stunts n/a 240 19000068
John Medlen Stunts n/a 240 19000069
Stanislav Samuchov Stunts n/a 240 19000070
Jonas Tamulevicius Stunts n/a 240 19000071
Jamie Ryan Stunts n/a 240 19000067
Shawn Robinson Stunts n/a 240 19000066
Jan Petrina Stunts n/a 240 19000062
Jaroslav Psenicka Stunts n/a 240 19000063
Jiri Simbersky Stunts n/a 240 19000064
Leos Stransky Stunts n/a 240 19000065
Randall Archer Stunts n/a 240 19000049
Noon Orsatti Stunts n/a 240 19000048
Robert Alonzo Stunts n/a 240 19000033
David Mottl Stunts n/a 240 19000034
Christie Hayes Stunts n/a 240 19000035
Ales Kosnar Stunts n/a 240 19000036
Gabe Connelly Stunts n/a 240 19000032
Akihiro Noguchi Stunt Coordinator Fight Trainer 120804 19000031
Samy Langs Puppeteer n/a 682 19000027
Ondrej Hrncir Pyrotechnics Special Effects Senior Pyrotechnician 121027 19000028
Eddie Perez Stunt Coordinator n/a 120804 19000029
Dusan Hyska Stunt Coordinator (Czechoslovakia) 120804 19000030
Kevin Foster Stunts n/a 240 19000037
Jiri Kraus Stunts n/a 240 19000038
Kimo Keoke Stunts n/a 240 19000044
Geovanny Corvera Stunts n/a 240 19000045
Richard Kwon Stunts n/a 240 19000046
Shawn Kautz Stunts n/a 240 19000047
Kevin Abercrombie Stunts n/a 240 19000043
Richard Burden Stunts n/a 240 19000042
David Listvan Stunts n/a 240 19000039
Monika Podzimkova Stunts n/a 240 19000040
Kevin L Jackson Stunts n/a 240 19000041
Jan Vosmik Stunts n/a 240 19000072
Rudolf Vrba Stunts n/a 240 19000073
David Dolan Catering (JTV Catering) 120954 22000008
Oxana Savchin Catering (JTV Catering) 120954 22000009
Tomas Novak Catering (JTV Catering) 120954 22000010
Mirek Simek Catering (JTV Catering) 120954 22000011
Vit Mares Catering (JTV Catering) 120954 22000007
Ivan Fedortsiv Catering (JTV Catering) 120954 22000006
Jan Vodak Catering (JTV Catering) 120954 22000002
Tomas Pribly Catering (JTV Catering) 120954 22000003
Vera Polyak Catering (JTV Catering) 120954 22000004
Marina Polyak Catering (JTV Catering) 120954 22000005
Aja Polyak Catering (JTV Catering) 120954 22000012
Janek Sirrs Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Steve Street Visual Effects Supervisor (Cinesite Europe Ltd) 249 23000007
Matthew Gratzner Visual Effects Supervisor (New Deal Studios Inc) 249 23000008
Dion Hatch Visual Effects Supervisor (Digiscope Inc) 249 23000009
Tim Alexander Visual Effects Supervisor (ILM) 249 23000010
John Lockwood Visual Effects Supervisor (Cinesite Europe Ltd) 249 23000006
Paul Franklin Visual Effects Supervisor (Double Negative) 249 23000005
John Sullivan Visual Effects Supervisor n/a 249 23000002
David Goldberg Visual Effects Supervisor n/a 249 23000003
Thomas J Smith Visual Effects Supervisor n/a 249 23000004
Tomas Jeseticky Catering (JTV Catering) 120954 22000001
Miroslav Cyprian Construction n/a 120900 21000006
Rudolf Bok Stunts n/a 240 19000080
Lesley Aletter Stunts n/a 240 19000081
Daniel Arrias Stunts n/a 240 19000082
Craig Baxley Jr. Stunts n/a 240 19000083
Robert Lahoda Stunts n/a 240 19000079
Pavel Kratky Stunts n/a 240 19000078
Saulius Yanavicius Stunts n/a 240 19000074
Jan Loukota Stunts n/a 240 19000075
Tomas Tobola Stunts n/a 240 19000076
Jiri Firt Stunts n/a 240 19000077
Steve Baruch Stunts n/a 240 19000084
Hiro Koda Stunts n/a 240 19000085
Brett Moore Carpenter (New Deal Studios Inc) 529 21000002
Colin Dennis Carpenter (New Deal Studios Inc) 529 21000003
Phillip Tellez Construction Coordinator n/a 276 21000004
Marek Fritsch Construction n/a 120900 21000005
Joe Duppel Carpenter (New Deal Studios Inc) 529 21000001
Steve Upton Stunts n/a 240 19000089
Merritt Yohnka Stunts n/a 240 19000086
Scott Wilder Stunts n/a 240 19000087
Dustin Meier Stunts n/a 240 19000088
Meredith Hook Rotoscope Animator Roto Artist(Digiscope Inc) 121082 23000100
Gabriel Sanchez Rotoscope Animator Roto Artist(Digiscope Inc) 121082 23000102
Grant Hewlett 3-D Artist (Cinesite Europe Ltd) 120965 23000222
Ilyas Kaduji 3-D Artist (Cinesite Europe Ltd) 120965 23000223
Paul Oakley 3-D Artist (Cinesite Europe Ltd) 120965 23000224
David Bryant 3-D Artist (Digiscope Inc) 120965 23000225
Chas Cash 3-D Artist (Cinesite Europe Ltd) 120965 23000221
Hege Berg 3-D Artist Lead 3-D Artist(Double Negative) 120965 23000220
Ged Wright 3-D Artist Lead 3-D Artist(Double Negative) 120965 23000216
Graham Jack 3-D Artist Lead 3-D Artist(Double Negative) 120965 23000217
Richard Clarke 3-D Artist Lead 3-D Artist(Double Negative) 120965 23000218
Aron Makkai 3-D Artist Lead 3-D Artist(Double Negative) 120965 23000219
Sanju Travis Compositor Digital Compositor(Cinesite Europe Ltd) 120626 23000226
Tony Teiger Property Master n/a 120805 24000001
Jiri Kucera Props Buyer n/a 120926 24000007
James Weston Props Buyer n/a 120926 24000008
Frantisek Mesicek Props Buyer n/a 120926 24000009
Shannon Ericson Assistant (to Mr Murphy) 120820 25000001
Jacob Vojacek Props Armourer 120817 24000006
Scott Hamshere Props Head Armourer 120817 24000005
Brenton L Lane Property Master n/a 120805 24000002
Petr Richter Propman n/a 120887 24000003
Lukas Lehoucka Propman n/a 120887 24000004
Philip Borg 3-D Artist 3-D Modelling and Texturing(Double Negative) 120965 23000215
Ina Hurst 3-D Artist 3-D Modelling and Texturing(Double Negative) 120965 23000214
Marcus Carter Background Artist Paint Artist(Digiscope Inc) 490 23000199
Meredith Hook Background Artist Paint Artist(Digiscope Inc) 490 23000200
Craig Sylvester Background Artist Paint Artist(Digiscope Inc) 490 23000201
Gabriel Sanchez Background Artist Paint Artist(Digiscope Inc) 490 23000202
Matthew Robinson CG Supervisor (Tippett Studio) 779 23000198
Martin Hill CG Supervisor (Double Negative) 779 23000197
Jerry Sells Compositing Supervisor Digital Compositor(ILM) 120928 23000193
Eric C Reynolds Character Animation Lead Character Animator(Tippett Studio) 622 23000194
Laura Hainke CGI Artist CG Painter(Tippett Studio) 120986 23000195
Raine Reen CGI Artist CG Painter(Tippett Studio) 120986 23000196
Dimitri Bakalov Animator (Cinesite Europe Ltd) 483 23000203
Martin Lanzinger Animator (Cinesite Europe Ltd) 483 23000204
Jeff Clifford 3-D Artist 3-D Programming(Double Negative) 120965 23000210
Jonathan Stroud 3-D Artist 3-D Programming(Double Negative) 120965 23000211
Katherine Roberts 3-D Artist 3-D Programming(Double Negative) 120965 23000212
David Vickery 3-D Artist 3-D Modelling and Texturing(Double Negative) 120965 23000213
Nathaniel Hunter Animator FX Animator(Tippett Studio) 483 23000209
Todd LaBonte Animator Character Animator(Tippett Studio) 483 23000208
Morgan Ratsoy Animator Character Animator(Tippett Studio) 483 23000205
James W Brown Animator Character Animator(Tippett Studio) 483 23000206
Karen Prell Animator Character Animator(Tippett Studio) 483 23000207
Peter Livolsi Assistant (to Mr Albert) 120820 25000002
Lucie Ryan Assistant (to Mr Albert) 120820 25000003
Misa Formanova Production Secretary n/a 367 25000033
Lara Popic Production Secretary n/a 367 25000034
Terron Pratt Production Runner(Digiscope Inc) 120824 25000035
Martin Supka Medic n/a 120966 25000036
Petr Jelinek Set Production Assistant n/a 371 25000032
Karel Kohlicek Set Production Assistant n/a 371 25000031
Helena Frankova Set Production Assistant n/a 371 25000027
Richard Kardhordo Set Production Assistant n/a 371 25000028
Roman Janecka Set Production Assistant n/a 371 25000029
Tomas Mikula Set Production Assistant n/a 371 25000030
Zbynek Dolezal Medic n/a 120966 25000037
Richard Trtek Driver Set Decoratoin Driver 273 25000038
Carmila Gittens Coordinator Shoot Coordinator(Cinesite Europe Ltd) 528 25000044
Peter Hanson Manager (Double Negative) 120827 28000001
Christopher Stack Manager Data I/O Manager(Digiscope Inc) 120827 28000002
Larry M Garrison Unit Publicist n/a 231 29000001
Jana Zajicova Coordinator n/a 528 25000043
Veronika Hladikova Coordinator n/a 528 25000042
Petr Kulhavy Coordinator Shipping Coordinator 528 25000039
Lindy Ransom Coordinator n/a 528 25000040
Sergio Simeonovic Coordinator Extras Coordinator 528 25000041
Vaclav Mottl Transportation Coordinator n/a 271 25000026
Jaroslav Jablonsky Transportation Captain n/a 272 25000025
Mila Radova Assistant Cast Assistant 120820 25000010
David Voleneck Assistant (to Stunt Coordinator) 120820 25000011
Pavel Cajzl Assistant (to Stunt Coordinator) 120820 25000012
Veronika Gavlakova Production Assistant n/a 275 25000013
Carol Freeman Assistant (to Mr Connery in UK) 120820 25000009
Todd Kaufman Assistant (to Mr Connery) 120820 25000008
Vivian Tse Assistant (to Mr Gordon) 120820 25000004
Erin Eggers Assistant (to Mr Gordon) 120820 25000005
Alisa Moore Buckley Assistant (to Mr Nelson) 120820 25000006
Beth Theriac Assistant (to Mr Norrington) 120820 25000007
Vaclav Sramek Production Assistant n/a 275 25000014
Karl Rogovin Production Assistant n/a 275 25000015
Michael Fuchs Production Assistant (New Deal Studios Inc) 275 25000021
Taryn P Kelly Production Assistant (New Deal Studios Inc) 275 25000022
Molly Sharp Production Assistant (New Deal Studios Inc) 275 25000023
Bryan Park Production Assistant (Digiscope Inc) 275 25000024
Troy W Carrington Production Assistant (Cinema Production Services Inc) 275 25000020
David Goodman Production Assistant (Cinema Production Services Inc) 275 25000019
Ryan Frick Production Assistant n/a 275 25000016
Petr Pacalt Production Assistant n/a 275 25000017
Jana Zajicova Production Assistant n/a 275 25000018
Keith MacGowan Digital Effects Artist Compositor(Tippett Studio) 120960 23000192
Mark Tamny Digital Effects Artist Compositor(Tippett Studio) 120960 23000191
Greg M Boettcher Modelmaker (New Deal Studios Inc) 120919 23000131
Matt Burlingame Modelmaker (New Deal Studios Inc) 120919 23000132
Seth Curlin Modelmaker (New Deal Studios Inc) 120919 23000133
Logan Payne Modelmaker (New Deal Studios Inc) 120919 23000134
Adam Gelbart Modelmaker Nemo Car Lead(New Deal Studios Inc) 120919 23000130
Louis Zutavern Modelmaker (Cinema Production Services Inc) 120919 23000129
Allen Rose Modelmaker (Cinema Production Services Inc) 120919 23000125
Mark Ross-Sullivan Modelmaker (Cinema Production Services Inc) 120919 23000126
Michael Schaeffer Modelmaker (Cinema Production Services Inc) 120919 23000127
Brian V Siador Modelmaker (Cinema Production Services Inc) 120919 23000128
James Waterhouse Modelmaker Staff Shop Lead(New Deal Studios Inc) 120919 23000135
Chris Towle Modelmaker Staff Shop Lead(New Deal Studios Inc) 120919 23000136
Justin Krauss Mechanical Special Effects Effects Technician(New Deal Studios Inc) 121086 23000142
Eric Coon Mechanical Special Effects Effects Technician(New Deal Studios Inc) 121086 23000143
Seth Peterson Mechanical Special Effects Effects Technician(New Deal Studios Inc) 121086 23000144
Erik Dawe Mechanical Special Effects Effects Technician(New Deal Studios Inc) 121086 23000145
Joseph "Chris" Allan Mechanical Special Effects Effects Technician(New Deal Studios Inc) 121086 23000141
Brian Kelly Hahn Mechanical Special Effects Effects Technician(New Deal Studios Inc) 121086 23000140
Dylan Gottlieb Modelmaker Lead Dante Modeler(Tippett Studio) 120919 23000137
Maricela Perdomo Modelmaker Lead Hyde Modeler(Tippett Studio) 120919 23000138
Jon Warren Mechanical Special Effects Nemo Car Mechanical Lead(New Deal Studios Inc) 121086 23000139
John Ramsay Modelmaker (Cinema Production Services Inc) 120919 23000124
Tim Niver Modelmaker (Cinema Production Services Inc) 120919 23000123
Ramona Martinez Rotoscope Animator Rotoscoper(Tippett Studio) 121082 23000108
Brent Baker Modelmaker Lead Moldmaker(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120919 23000109
Joe Gomez Modelmaker Lead Moldmaker(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120919 23000110
Brian Van Dorn Modelmaker Moldmaker(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120919 23000111
Robert Dorris Rotoscope Animator Rotoscoper(Tippett Studio) 121082 23000107
Misty Segura Barbour Rotoscope Animator Rotoscoper(Tippett Studio) 121082 23000106
Bernhard Eichholz Puppeteer n/a 682 19000026
Lance Baetkey Rotoscope Animator Rotoscope Artist(ILM) 121082 23000103
Richard Markle Rotoscope Animator Lead Rotoscoper(Tippett Studio) 121082 23000104
Ken Voss Rotoscope Animator Rotoscoper(Tippett Studio) 121082 23000105
Tim Huizing Modelmaker Moldmaker(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120919 23000112
Patrick G Brady Modelmaker Moldmaker(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120919 23000113
Mark J Dillon Modelmaker (Cinema Production Services Inc) 120919 23000119
Giovanni Dulay Modelmaker (Cinema Production Services Inc) 120919 23000120
Aaron Haye Modelmaker (Cinema Production Services Inc) 120919 23000121
Don Matheson Modelmaker (Cinema Production Services Inc) 120919 23000122
Erik J Ellefson Modelmaker Modelling/Texturing(Cinesite Europe Ltd) 120919 23000118
Merche Delgado Modelmaker Modelling/Texture(Cinesite Europe Ltd) 120919 23000117
Johnnie Espiritu Modelmaker Moldmaker(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120919 23000114
Laurent Cordier Modelmaker Modelling/Texturing(Cinesite Europe Ltd) 120919 23000115
Tyson Cross Modelmaker Modelling/Texturing(Cinesite Europe Ltd) 120919 23000116
Daniel Daywalt Mechanical Special Effects Effects Technician(New Deal Studios Inc) 121086 23000146
Antonio Gomez-Rubio Mechanical Special Effects Effects Technician(New Deal Studios Inc) 121086 23000147
Shane Costar Digital Effects Artist (Cinesite Europe Ltd) 120960 23000176
James Etherington Digital Effects Artist (Cinesite Europe Ltd) 120960 23000177
Gordon Chapman Digital Effects Artist Color & Lighting(Cinesite Europe Ltd) 120960 23000178
Andy Hargreaves Digital Effects Artist Color & Lighting(Cinesite Europe Ltd) 120960 23000179
Alex Mein Smith Digital Effects Artist Digital Compositor(Cinesite Europe Ltd) 120960 23000175
Michele Sciolette Digital Effects Artist Digital Compositor(Cinesite Europe Ltd) 120960 23000174
Simon Haslett Digital Effects Artist Digital Compositor(Cinesite Europe Ltd) 120960 23000170
Simon Hughes Digital Effects Artist Digital Compositing(Cinesite Europe Ltd) 120960 23000171
Michael Illingworth Digital Effects Artist Digital Compositor(Cinesite Europe Ltd) 120960 23000172
Andrea Klein Digital Effects Artist Digital Compositor(Cinesite Europe Ltd) 120960 23000173
Jonathan Neil Digital Effects Artist Color & Lighting(Cinesite Europe Ltd) 120960 23000180
Artemis Oikonomopoulou Digital Effects Artist Color & Lighting(Cinesite Europe Ltd) 120960 23000181
Brandon Warner Digital Effects Artist Digital Match Mover(ILM) 120960 23000187
Colin Epstein Digital Effects Artist Lead Compositor(Tippett Studio) 120960 23000188
Chris Morley Digital Effects Artist Compositor(Tippett Studio) 120960 23000189
Jim McVay Digital Effects Artist Compositor(Tippett Studio) 120960 23000190
Brennan Prevatt Digital Effects Artist (Digiscope Inc) 120960 23000186
Rob Ozeata Digital Effects Artist (Digiscope Inc) 120960 23000185
Lawrence Carroll Digital Effects Artist (Digiscope Inc) 120960 23000182
Fortunato Frattasio Digital Effects Artist (Digiscope Inc) 120960 23000183
Rob Hodgson Digital Effects Artist (Digiscope Inc) 120960 23000184
Dan Harrod Digital Effects Artist Digital Compositor(Cinesite Europe Ltd) 120960 23000169
Adam Gascoyne Digital Effects Artist Digital Compositor(Cinesite Europe Ltd) 120960 23000168
Derek Fisher Digital Effects Artist Previs Artist 120960 23000153
Kyle Robinson Digital Effects Artist Previs Artist 120960 23000154
Alice Mitchell Digital Effects Artist Digital Compositing Artist(Double Negative) 120960 23000155
Andrew Lockley Digital Effects Artist Digital Compositing Artist(Double Negative) 120960 23000156
Martin Davison Inbetweener I/O(Cinesite Europe Ltd) 120924 23000152
Lee Chidwick Inbetweener I/O(Cinesite Europe Ltd) 120924 23000151
Dimitri Delacovias Matte Painter (Double Negative) 120959 23000148
Yusei Uesugi Matte Painter (ILM) 120959 23000149
Kathy Wise Inbetweener I/O(Cinesite Europe Ltd) 120924 23000150
Jelena Stojanovic Digital Effects Artist Digital Compositing Artist(Double Negative) 120960 23000157
Jody Johnson Digital Effects Artist Digital Compositing Artist(Double Negative) 120960 23000158
Warwick Campbell Digital Effects Artist Digital Compositor(Cinesite Europe Ltd) 120960 23000164
Debra Coleman Digital Effects Artist Digital Compositor(Cinesite Europe Ltd) 120960 23000165
Keith Devlin Digital Effects Artist Digital Compositor(Cinesite Europe Ltd) 120960 23000166
Gavin Digby Digital Effects Artist Digital Compositor(Cinesite Europe Ltd) 120960 23000167
Elizabeth Bentley Digital Effects Artist Digital Compositor(Cinesite Europe Ltd) 120960 23000163
Nic Hodgkinson Digital Effects Artist Digital Paint Artist(Double Negative) 120960 23000162
Sarah Lockwood Digital Effects Artist Digital Compositing Artist(Double Negative) 120960 23000159
Tom Debenham Digital Effects Artist Digital Compositing Artist(Double Negative) 120960 23000160
Ciaran Crowley Digital Effects Artist Digital Paint Artist(Double Negative) 120960 23000161
Craig Sylvester Rotoscope Animator Roto Artist(Digiscope Inc) 121082 23000101
Tamara Carlson-Woodard Puppeteer n/a 682 19000023
Carol Spier Production Designer n/a 164 9000001
Peter Nicolakakos Set Decorator n/a 165 9000002
Tomas Lehovec Set Decorator n/a 165 9000003
James McAteer Art Director n/a 183 9000004
Trevor Jones Music n/a 120781 8000001
Paul Rubell Editor n/a 172 7000001
Martin Maryska Camera Trainee n/a 120998 6000027
Charles Bemis Camera Assistant Visual Effects Camera Assistant(Cinema Production Services Inc) 120867 6000028
Ned Martin Camera Assistant Visual Effects Camera Assistant(Cinema Production Services Inc) 120867 6000029
Arthur A J Raitano Camera Assistant Visual Effects Camera Assistant(Cinema Production Services Inc) 120867 6000030
Elinor Rose Galbraith Art Director n/a 183 9000005
James F Truesdale Art Director n/a 183 9000006
Jiri Jelinek Swing Gang n/a 434 9000012
Alois Stroncek Swing Gang n/a 434 9000013
Daniel Tisl Swing Gang n/a 434 9000014
Tomas Novotny Swing Gang n/a 434 9000015
Ales Novotny Swing Gang n/a 434 9000011
Tomas Hais Swing Gang n/a 434 9000010
Jindra Koci Art Director n/a 183 9000007
Marco Bittner Rosser Art Director n/a 183 9000008
Martin Jelinek Swing Gang n/a 434 9000009
Michal Krbecek Loader n/a 120956 6000026
Matt Ullman Photography Photographer(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120835 6000025
Andrew Wiggins Camera Camera Crew(Cinesite Europe Ltd) 120798 6000010
Liz Hoar Camera Camera Crew(Cinesite Europe Ltd) 120798 6000011
Julian Bucknall Assistant Camera First Assistant Camera 233 6000012
Franticek Novak Assistant Camera First Assistant Camera 233 6000013
Ray Moody Camera Camera Crew(Cinesite Europe Ltd) 120798 6000009
Joshua Cushner Camera Operator Motion Control Camera Operator(New Deal Studios Inc) 239 6000008
Tim Angulo Director of Photography (New Deal Studios Inc) 120780 6000004
Rodrigo Gutierrez Camera Operator n/a 239 6000005
Sebastian Meuschel Camera Operator n/a 239 6000006
Martin Hume Camera Operator n/a 239 6000007
Dean Thompson Assistant Camera First Assistant Camera 233 6000014
Jason Coop Assistant Camera Second Assistant Camera 233 6000015
Michal Chadima Video Video Assist Operator 120800 6000021
Ronald Telinger Video Video Assist Operator 120800 6000022
Michael Uguccioni Video Video Operator(New Deal Studios Inc) 120800 6000023
Jurgen Vollmer Photography Still Photographer 120835 6000024
Jiri Sip Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000020
Ryan McCoy Assistant Camera (New Deal Studios Inc) 233 6000019
Tomas Munzperger Assistant Camera Second Assistant Camera 233 6000016
Arthur A J Raitano Assistant Camera (New Deal Studios Inc) 233 6000017
Ren Messer Assistant Camera (New Deal Studios Inc) 233 6000018
Josef Vecerek Swing Gang n/a 434 9000016
Martin Kotek Swing Gang n/a 434 9000017
James Anka Painter (Cinema Production Services Inc) 200 9000051
Leigh-Alexandra Jacob Painter Venice Lead Painter(New Deal Studios Inc) 200 9000052
Ron Gress Painter Tiger Bay Lead Painter(New Deal Studios Inc) 200 9000053
Enrico Altmann Painter (New Deal Studios Inc) 200 9000054
Jeryd Pojawa Painter (Cinema Production Services Inc) 200 9000050
Svatopluk Jelinek Painter n/a 200 9000049
Milos Hucik Painter Set Decoration Painter 200 9000041
Pavel Pavlik Painter n/a 200 9000042
Kurt Van Der Basch Painter n/a 200 9000043
Jan Blazicek Painter n/a 200 9000044
Mike Hruska Painter (New Deal Studios Inc) 200 9000055
Pavel Hemmy Leadman n/a 433 9000056
Manuel Plank-Jorge Illustrator n/a 600 9000062
Martin Senberger Illustrator Set Decoration Draftsman 600 9000063
Jiri Hrubes Dresser n/a 120967 9000064
Jan Gal Dresser Upholsterer 120967 9000065
Matt Codd Illustrator n/a 600 9000061
Andy Chung Illustrator n/a 600 9000060
Jiri Dusek Leadman n/a 433 9000057
Robert Cowper Illustrator n/a 600 9000058
Gert Stevens Illustrator n/a 600 9000059
Pavel Mehes Painter Set Decoration Painter 200 9000040
Jiri Cihak Scenic Artist n/a 745 9000039
Milena Koubkova Set Designer n/a 202 9000024
Jason Michael Knox-Johnston Set Designer n/a 202 9000025
Stephan O Gessler Set Designer n/a 202 9000026
Jan Svoboda Set Designer n/a 202 9000027
Andrew Thomson Set Designer n/a 202 9000023
Patrick Banister Set Designer n/a 202 9000022
Robert Krcma Swing Gang n/a 434 9000018
Gordon White Set Designer n/a 202 9000019
Gordon Lebredt Set Designer n/a 202 9000020
Grant Van Der Slagt Set Designer n/a 202 9000021
David Wood Set Designer n/a 202 9000028
David Baxa Set Designer n/a 202 9000029
Clay Sparks Sculptor (New Deal Studios Inc) 120910 9000035
Damon Bard Sculptor Dante Beast Sculptor(Tippett Studio) 120910 9000036
John Bannister Scenic Artist Lead Scenic 745 9000037
Doug Rennie Scenic Artist Scenic 745 9000038
John Weldy Sculptor (Steve Johnson's Edge FX Inc) 120910 9000034
David Smith Sculptor (Steve Johnson's Edge FX Inc) 120910 9000033
Motoyoshi Hata Sculptor (Steve Johnson's Edge FX Inc) 120910 9000030
Glen Hanz Sculptor (Steve Johnson's Edge FX Inc) 120910 9000031
Hiroshi Katagiri Sculptor (Steve Johnson's Edge FX Inc) 120910 9000032
Dennis McHugh Director of Photography Visual Effects Director of Photography(Cinema Production Services Inc) 120780 6000003
Michael Talarico Director of Photography Director of Miniature Photography(Cinesite Europe Ltd) 120780 6000002
Riz Meedin Actor Venise Conning Tower Crewman 1 1000031
Sartaj Garewal Actor Robert Room Crewman 1 1000032
Neran Persaud Actor Crewman Patel 1 1000033
Andrew Rajan Actor Headphones Crewman 1 1000034
Ellen Savaria Actor Recordist 1 1000030
San Shella Actor Terrified Crewman 1 1000029
Huggy Leaver Actor Hanson Cab Driver 1 1000025
Pavel Bezdek Actor Marksman #1 1 1000026
Stanislav Adamickij Actor Marksman #2 1 1000027
James Babson Actor Marksman #3 1 1000028
Daniel Brown Actor Stunned Guard 1 1000035
Aftab Sachak Actor Breathless Crewman 1 1000036
Semere-Ad Etmet Yohannes Actor Witch Doctor 1 1000042
Stephen Norrington Director n/a 2 2000001
Don Murphy Producer n/a 3 3000001
Trevor Albert Producer n/a 3 3000002
Rene Hajek Actor Flame Thrower 1 1000041
Robert Goodman Actor Valet 1 1000040
Guy Singh Digpal Actor Signal Crew Man 1 1000037
Harmage Singh Kalirai Actor Crewman Chandra 1 1000038
Brian Caspe Actor Guard #1 1 1000039
Mariano Titanti Actor Edgar Shreave 1 1000024
Sylvester Morand Actor Old Traveler 1 1000023
Richard Roxburgh Actor M 1 1000008
Max Ryan Actor Dante 1 1000009
Tom Goodman-Hill Actor Sanderson Reed 1 1000010
David Hemmings Actor Nigel 1 1000011
Jason Flemyng Actor Dr Jeckyll/Mr Hyde 1 1000007
Shane West Actor Detective Tom Sawyer 1 1000006
Naseeruddin Shah Actor Captain Nemo 1 1000002
Peta Wilson Actor Mina Harker 1 1000003
Tony Curran Actor Rodney Skinner 1 1000004
Stuart Townsend Actor Dorian Gray 1 1000005
Terry O'Neill Actor Ishmael 1 1000012
Rudolf Pellar Actor Draper 1 1000013
Marek Vasut Actor Soldier 1 1000019
Ewart James Walters Actor Toby 1 1000020
Michal Grun Actor Assassin #3 1 1000021
Robert Vahey Actor Elderly Hunter 1 1000022
Joel Kirby Actor Copper #2 1 1000018
Mike McGuffie Actor Copper #1 1 1000017
Winter Ave Zoli Actor Eva 1 1000014
Robert Wilcox Actor Constable Dunning 1 1000015
Robert Orr Actor Running Officer 1 1000016
Mark R. Gordon Executive Producer n/a 174 3000003
Sean Connery Executive Producer n/a 174 3000004
Jean Matthews Technical Director (Cinesite Europe Ltd) 491 5000024
Matthew Maude Technical Director (Cinesite Europe Ltd) 491 5000025
Pete Medrow Technical Director (Cinesite Europe Ltd) 491 5000026
Eric Jeffery Technical Director Lead Creature Technical Director(Tippett Studio) 491 5000027
Simon Bunker Technical Director (Cinesite Europe Ltd) 491 5000023
Samantha Z Timmerman Script Supervisor n/a 191 5000022
Pat Porter Assistant Director Visual Effects First AD(New Deal Studios Inc) 163 5000018
Jaroslav Vaculik Location Manager n/a 193 5000019
Daniela Buzgova Location Manager n/a 193 5000020
Catherine Allinson Script Supervisor n/a 191 5000021
Paul G Thuriot Technical Director (Tippett Studio) 491 5000028
Peter Newsome Technical Director (Tippett Studio) 491 5000029
Jan Strasik Assistant Unit Manager n/a 313 5000035
Susan Hartmann Assistant Production Coordinator n/a 192 5000036
Adam Fuchs Assistant Location Manager n/a 194 5000037
Dan Laustsen Director of Photography n/a 120780 6000001
Petr Kavalek Assistant Unit Manager n/a 313 5000034
Keiko Koyama Production Coordinator (Digiscope Inc) 162 5000033
Matthew Muntean Technical Director (Tippett Studio) 491 5000030
Holly Hagy Production Coordinator n/a 162 5000031
Kate St Pierre Production Coordinator (Cinema Production Services Inc) 162 5000032
Mark Taylor Assistant Director Second Second Assistant Director 163 5000017
Adrian Toynton Assistant Director Second Assistant Director 163 5000016
Elena Zokas Unit Production Manager n/a 182 5000001
Michael Nelson Unit Production Manager n/a 182 5000002
Michelle Weller Unit Production Manager n/a 182 5000003
Branko Jehlar Unit Manager n/a 120832 5000004
Kevin O'Neill Source Material (from comic book series) 120786 4000004
Alan Moore Source Material (from comic book series) 120786 4000003
Michael Nelson Co-Producer n/a 170 3000005
Rick Benattar Associate Producer n/a 171 3000006
James Robinson Screenplay n/a 120778 4000002
Mirka Taylor Unit Manager n/a 120832 5000005
Doris Donnenberg Production Supervisor n/a 307 5000006
Andrew Howard Assistant Director Second Assistant Director 163 5000012
Frantisek Rezek Assistant Director Second Assistant Director 163 5000013
Jiri Ostry Assistant Director First Assistant Director 163 5000014
Richard Graysmark Assistant Director Second Assistant Director 163 5000015
Michel Cheyko Assistant Director First Assistant Director 163 5000011
K.C. Colwell Assistant Director First Assistant Director 163 5000010
Keith Hamakawa Production Supervisor Visual Effects Production Supervisor 307 5000007
Bruce Devan Line Producer n/a 161 5000008
Bruce Devan Production Manager (Los Angeles) 305 5000009
Rene Graf Dresser Upholsterer 120967 9000066
Constantine Sekeris Concept Artist Conceptual Designer(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120911 9000067
Ladislav Musil Electrician n/a 450 15000045
Dalibor Vlachy Electrician n/a 450 15000046
Jiri Nosek Electrician n/a 450 15000047
Vaclav Korcik Electrician n/a 450 15000048
Lukas Jaromersky Electrician n/a 450 15000044
Michal Sroubek Electrician n/a 450 15000043
Victor Abbene Gaffer (New Deal Studios Inc) 268 15000039
Radek Novak Electrician n/a 450 15000040
Bohumil Kapek Electrician n/a 450 15000041
Jindrich Hanzel Electrician n/a 450 15000042
Petr Svoboda Electrician n/a 450 15000049
Ivan Janousek Electrician n/a 450 15000050
Michael Woolaway Electrician (New Deal Studios Inc) 450 15000056
Richard Alger Electrician (New Deal Studios Inc) 450 15000057
Andrew Glover Electrician (New Deal Studios Inc) 450 15000058
Karel Charvat Dolly Grip n/a 264 15000059
J Michael Haynes Electrician (New Deal Studios Inc) 450 15000055
Michael Schaeffer Electrician (Cinema Production Services Inc) 450 15000054
Andy Nolan Electrician (Cinesite Europe Ltd) 450 15000051
Dave Taylor Electrician (Cinesite Europe Ltd) 450 15000052
Craig Kvinsland Electrician (Cinema Production Services Inc) 450 15000053
Michael Jenkins Gaffer (Cinema Production Services Inc) 268 15000038
Jan Boruvka Gaffer n/a 268 15000037
Ivo Gresnak Key Rigging Grip n/a 120946 15000022
Gary Kangrga Key Rigging Grip (New Deal Studios Inc) 120946 15000023
Nick Ray Key Grip n/a 263 15000024
Jiri Gazda Key Grip n/a 263 15000025
Kirsten Drummond Lighting Technician Lighter(Tippett Studio) 120907 15000021
Holly Kim Lighting Technician Lighter(Tippett Studio) 120907 15000020
Josip Matausic Rigging Electrician n/a 120958 15000016
Marijan Kljajic Rigging Electrician n/a 120958 15000017
Zdenko Bilandzija Rigging Electrician n/a 120958 15000018
Steve Reding Lighting Technician Lighting Lead(Tippett Studio) 120907 15000019
Anthony T Marra II Key Grip (New Deal Studios Inc) 263 15000026
Stefan Stefanov Grip n/a 365 15000027
Tim Nash Grip (New Deal Studios Inc) 365 15000033
Michael S Ryan Grip (New Deal Studios Inc) 365 15000034
Vratislav Vosicka Generator Operator n/a 363 15000035
Roland Safr Generator Operator n/a 363 15000036
James B Walsh Grip (New Deal Studios Inc) 365 15000032
Michael J Fahey Grip (New Deal Studios Inc) 365 15000031
Mirek Vojkuvka Grip n/a 365 15000028
Craig Kvinsland Grip (Cinema Production Services Inc) 365 15000029
Michael Schaeffer Grip (Cinema Production Services Inc) 365 15000030
Daniel Havelka Crane Grip Scorpio Head Operator 121043 15000060
James Waters Best Boy Grip n/a 265 15000061
Yan Hammond Motion Control (Cinesite Europe Ltd) 121053 19000010
Les Bernstein Motion Control Motion Control Operator(Cinema Production Services Inc) 121053 19000011
Margaret Prentice Prosthetics Lead Prosthetic Artist(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120991 19000012
Mark Killingsworth Prosthetics Prosthetic Painter(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120991 19000013
George Theothanous Motion Control (Cinesite Europe Ltd) 121053 19000009
Daniel Besocke Motion Control Motion Control Technician 121053 19000008
Rob Derry Animatronics Animatronic Engineer(Steve Johnson's Edge FX Inc) 121102 19000004
Mike Leben Motion Control Motion Control Operator 121053 19000005
Guy Hodgen Motion Control Motion Control Operator 121053 19000006
Chris Paxson Motion Control Motion Control Technician 121053 19000007
Don Rutherford Prosthetics Prosthetic Painter(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120991 19000014
Steve Fink Prosthetics Prosthetic Technician(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120991 19000015
David Monzingo Puppeteer n/a 682 19000021
Sarah Rubano Puppeteer n/a 682 19000022
Sean Connery Actor Allan Quartermain 1 1000001
Christian Beckman Puppeteer n/a 682 19000024
Leon Laderach Puppeteer n/a 682 19000020
James Hirahara Puppeteer n/a 682 19000019
Chris Walker Prosthetics Prosthetic Technician(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120991 19000016
Tim Leach Prosthetics Prosthetic Technician(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120991 19000017
Eric Fielder Puppeteer n/a 682 19000018
Jimmy Hirahara Animatronics Animatronic Engineer(Steve Johnson's Edge FX Inc) 121102 19000003
Hiroshi Ikeuchi Animatronics Animatronic Engineer(Steve Johnson's Edge FX Inc) 121102 19000002
Cynthia Quan Production Accountant Supervising Production Accountant 282 16000001
Kirsten Anderson Production Accountant n/a 282 16000002
Ginger Joyce Accountant (Cinema Production Services Inc) 120802 16000003
Jody Beaudin Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Igor Murco Best Boy n/a 120885 15000066
Martin Bublik Best Boy n/a 120885 15000065
Jan Rehanzl Best Boy Grip n/a 265 15000062
Ivo Cervenka Best Boy Grip n/a 265 15000063
Igor Jelen Best Boy Electric n/a 259 15000064
Eva Nietschova Assistant Accountant n/a 120950 16000005
George "Skip" Henfling Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Jana Vavrova Assistant Accountant Payroll 120950 16000012
Monika Pechova Assistant Accountant Cashier 120950 16000013
Jakub Zika Assistant Accountant Accounting Clerk 120950 16000014
Eric Fielder Animatronics Lead Animatronic Engineer(Steve Johnson's Edge FX Inc) 121102 19000001
Martina Ladislavova Assistant Accountant n/a 120950 16000011
Sandra L Yeary Assistant Accountant n/a 120950 16000010
Nancy A Terriberry Assistant Accountant n/a 120950 16000007
Michele Wright Assistant Accountant n/a 120950 16000008
Shauna L Kroen Assistant Accountant n/a 120950 16000009
Jiri Zelenka Rigging Electrician n/a 120958 15000015
Roman Vales Rigging Electrician n/a 120958 15000014
John Joyce Supervisor Model Supervisor(Cinema Production Services Inc) 120845 11000013
Joseph Viskocil Supervisor Pyrotechnic Supervisor(Cinema Production Services Inc) 120845 11000014
Scott Beverly Supervisor Mechanical Supervisor(New Deal Studios Inc) 120845 11000015
Paul R Howarth Supervisor Imaging Supervisor(Digiscope Inc) 120845 11000016
Ken Swenson Supervisor Model Supervisor(Cinema Production Services Inc) 120845 11000012
Michael Joyce Supervisor Miniature Supervisor(Cinema Production Services Inc) 120845 11000011
Douglas Harsch Supervisor 3-D Supervisor(Cinesite Europe Ltd) 120845 11000007
Ivor Middleton Supervisor 3-D Supervisor(Cinesite Europe Ltd) 120845 11000008
Dottie Starling Supervisor 3-D Supervisor(Cinesite Europe Ltd) 120845 11000009
Royston Wilcox Supervisor 3-D Supervisor(Cinesite Europe Ltd) 120845 11000010
Peter Konig Supervisor Dante Beast Conceptual Supervisor(Tippett Studio) 120845 11000017
Charlie Davis Post-Production Executive n/a 120876 11000018
Silvia Michajlova Translator n/a 741 12000006
Jessica Stoltz Translator Construction Translator 741 12000007
Jacqueline West Costume Designer n/a 169 13000001
Suzi Turnbull Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Dita Valentinova Translator n/a 741 12000005
Klara Varadiova Translator Set Decoration Translator 741 12000004
Harrison Ellenshaw Consultant n/a 120784 12000001
Joy Ellison Dialect Coach n/a 666 12000002
Alice Kheilova Translator Set Decoration Translator 741 12000003
Nathalie Buce Supervisor 3-D Supervisor(Cinesite Europe Ltd) 120845 11000006
Paul Amer Supervisor 3-D Supervisor(Cinesite Europe Ltd) 120845 11000005
Harriet Orman Art Department Buyer(U.K.) 120843 9000074
Radka Daskova Art Department Set Decoration Controller 120843 9000075
Ladislav Jeek Art Department Set Decoration Storekeeper 120843 9000076
James Patterson Art Department Purchasing Officer(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120843 9000077
Martin Kubricht Art Department Buyer 120843 9000073
Stefan Mily Art Department Shop Buyer 120843 9000072
Leon Laderach Concept Artist Lead Hyde Artist(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120911 9000068
Bernhard Eichholz Concept Artist Lead Dorian Gray Artist(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120911 9000069
Danielle Fleury Assistant Set Decorator n/a 316 9000070
Jiri Zucek Art Department Set Decorating Senior Buyer 120843 9000071
Lucinda Syson Casting n/a 179 10000001
Donna Isaacson Casting n/a 179 10000002
Igor Sojak Extras Casting Extras Casting Coordinator 120851 10000008
Pepa Pavlovsky Extras Casting Extras Casting Coordinator 120851 10000009
Mitch Mitchell Executive Head of Digital Imaging(Cinesite Europe Ltd) 120806 11000001
Michael Ellis Supervisor 2-D Supervisor(Double Negative) 120845 11000004
Tomas Merhaut Extras Casting Extras Casting Coordinator 120851 10000007
Berenice Percival Casting Assistant (for Lucinda Syson) 177 10000006
Nancy Bishop Casting (Prague) 179 10000003
Minna Pyyhkala Casting Associate (Prague) 160 10000004
Olga Zahorbenska Casting Associate (Prague) 160 10000005
Marnie Ormiston Costumer Dresser(for Mr Connery) 120880 13000003
Zdena Hudeckova Costumes Seamstress 120828 13000008
Martin Lonek Sound Cable Person 120816 14000002
Mark Holding Sound Mixer n/a 230 14000003
Ian Pape Rigging Grip Rigger(Cinesite Europe Ltd) 120944 15000001
Grant Weisinger Rigging Grip Rigger(Cinesite Europe Ltd) 120944 15000002
Peter Eusebe Boom Operator n/a 215 14000001
Hanka Kucerova Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000035
Tracey Millar Wardrobe Assistant Costume Assistant 120809 13000031
Jitka Svecova Wardrobe Assistant n/a 120809 13000032
Bela Friedlova Wardrobe Assistant n/a 120809 13000033
Marta Jencova Wardrobe Assistant n/a 120809 13000034
Ian Rolfe Rigging Grip Rigger(Cinesite Europe Ltd) 120944 15000003
Dean Brkic Rigging Gaffer Supervising Rigging Gaffer 120937 15000004
Daniel Kavka Rigging Electrician n/a 120958 15000010
Roger Keist Rigging Electrician n/a 120958 15000011
Jan S Imecek Rigging Electrician n/a 120958 15000012
Roman Svoboda Rigging Electrician n/a 120958 15000013
Miroslav Jaromersky Rigging Electrician n/a 120958 15000009
Petr Boubelik Rigging Electrician n/a 120958 15000008
Vladimir Holzknecht Rigging Gaffer n/a 120937 15000005
Miro Zila Rigging Gaffer n/a 120937 15000006
Pavel Caslavsky Rigging Gaffer n/a 120937 15000007
Viera Zvonarova Set Costumer n/a 121008 13000030
Maria Hubackova Set Costumer n/a 121008 13000029
Loulia Sheppard Hair Stylist n/a 120799 13000014
Paula Price Hair Stylist n/a 120799 13000015
Lesley Smith Hair Stylist n/a 120799 13000016
Trisha Cameron Hair Stylist n/a 120799 13000017
Vera Mitchell Hair Stylist (to Mr Connery) 120799 13000013
Michelle Taylor Hair Hair Designer 120794 13000012
Helena Fillingerova Costumes Seamstress 120828 13000009
Val Jones Costumes Mina's FX Costume 120828 13000010
Robert Allsopp Costumes Diver's Costume Construction(for Tank Man and Nemo) 120828 13000011
Gabina Polakova Hair Stylist n/a 120799 13000018
Milan Vlcek Hair Stylist n/a 120799 13000019
Milan Vlcek Makeup Artist n/a 120801 13000025
Michelle Taylor Makeup Designer n/a 447 13000026
Fernando Favila Makeup Effects Makeup Effects Producer(Steve Johnson's Edge FX Inc) 120935 13000027
Anthony Brookman Set Costumer n/a 121008 13000028
Gabina Polakova Makeup Artist n/a 120801 13000024
Trisha Cameron Makeup Artist n/a 120801 13000023
Pauline Heys Makeup Artist (for Mr Connery) 120801 13000020
Paula Price Makeup Artist n/a 120801 13000021
Lesley Smith Makeup Artist n/a 120801 13000022
Mark Boley Puppeteer n/a 682 19000025
Synopsis
Allan Quatermain, the world's greatest adventurer, leads a legion of superheroes the likes of which the world has never seen. Quatermain's extraordinary League is comprised of Captain Nemo, Dracula vampiress Mina Harker, an invisible man Rodney Skinner, American secret service agent Sawyer, Dorian Gray, Dr. Jekyll/Mr. Hyde and M--the League's enigmatic recruiter. The League members are staunch individualists, outcasts in fact, with checkered pasts and singular gifts that have been both blessing and curse. Now they must learn to trust each other and work as a team for the very hope of civilization. With little preparation and no time to lose, they will be transported via Captain Nemo's extraordinary submarine, the Nautilus, to the frontline of defense: Venice, Italy. There, a masked madman known as the Fantom plans to sabotage a conference of world leaders by setting off a domino chain of explosions, sinking the entire city. The threat is catastrophic, the risks are staggering. The League of Extraordinary Gentlemen has 96 hours to save the world.