The Last Samurai (2003)

Last Samurai
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 2hr 34mins.
Genres Drama, Adventure, Action, Period
Keywords 1800s, 1870s, 19th century, Civil War (U.S.), emperor, fight, Japan, mercenary, military, period, rebellion, redemption, sacrifice, Samurai, soldier, tradition, veteran, widow, 1876
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Tommy Klines Assistant Camera "B" Camera First Assistant 233 6000014
Giacomo Iovino Sculptor n/a 120910 9000052
Lori A Lopes Art Department Coordinator Set Decorating Coordinator 195 9000093
Yoko Narahashi Casting n/a 179 10000002
Rosie Miles Animal Wrangler Small Animal Trainer 120863 20000022
Jean-Jacques Desplanque Stunt Performer n/a 120981 19000047
Brent A Chan Stunt Performer n/a 120981 19000048
Nobuyuki Obikane Stunt Performer n/a 120981 19000045
Akira Kamito Stunt Performer n/a 120981 19000046
Steven Ho Stunt Performer n/a 120981 19000043
Stephen Dunham Stunt Performer n/a 120981 19000040
Phil Chong Stunt Performer n/a 120981 19000039
Patrick Shining Elk Stunt Performer n/a 120981 19000041
Marcus Young Stunt Performer n/a 120981 19000042
Dave Foreman Stunt Performer n/a 120981 19000049
Tad Griffith Stunt Performer n/a 120981 19000044
Lin Oeding Stunt Performer n/a 120981 19000051
Allan Poppleton Stunt Performer n/a 120981 19000056
Hiroki Takano Stunt Performer n/a 120981 19000057
Tsuyoshi Abe Stunt Performer n/a 120981 19000058
Paul Shapcott Stunt Performer n/a 120981 19000059
Moritaka Yoshida Stunt Performer n/a 120981 19000055
Shogo Ikegami Stunt Performer n/a 120981 19000054
Cotton Mather Stunt Performer n/a 120981 19000038
Xuyen "Sam" Valdivia Stunt Performer n/a 120981 19000052
Tadashi Oiwa Stunt Performer n/a 120981 19000053
Jackie Old Coyote Stunt Performer n/a 120981 19000050
Will Leong Stunt Performer n/a 120981 19000035
Noroa Poa Stunt Performer n/a 120981 19000021
Spencer Sano Stunt Performer n/a 120981 19000020
Hiro Asari Stunt Performer n/a 120981 19000022
Al Goto Stunt Performer n/a 120981 19000023
Shoji Sakai Stunt Performer n/a 120981 19000024
Peng Zhang Stunt Performer n/a 120981 19000019
Masato Kobayashi Stunt Performer n/a 120981 19000018
Yoshio Iizuka Stunt Performer n/a 120981 19000014
Geraldine Jacobsen Stunt Performer n/a 120981 19000015
Mike Ching Stunt Performer n/a 120981 19000016
James Lew Stunt Performer n/a 120981 19000017
Keiya Tabuchi Stunt Performer n/a 120981 19000025
Tatsuro Koike Stunt Performer n/a 120981 19000026
Kraig Kishi Stunt Performer n/a 120981 19000033
Yoshiyuki Kubo Stunt Performer n/a 120981 19000034
Kimio Yamada Stunt Performer n/a 120981 19000060
Simon Rhee Stunt Performer n/a 120981 19000036
Jon W Kishi Stunt Performer n/a 120981 19000032
Brian Imada Stunt Performer n/a 120981 19000031
Ava Strong Stunt Performer n/a 120981 19000027
Akira Sugihara Stunt Performer n/a 120981 19000028
Tadahiro Nakamura Stunt Performer n/a 120981 19000029
Jon T Sakata Stunt Performer n/a 120981 19000030
Joel Kramer Stunt Performer n/a 120981 19000037
Zokir Sultanov Stunt Performer n/a 120981 19000062
Shawn Orr Stunts Stunt Rider 240 19000094
Atsushi Morita Stunts Stunt Rider 240 19000093
Tadahiro Shimizu Stunts Stunt Rider 240 19000095
Dave van Zeyl Stunts Stunt Rigger 240 19000096
Bex Watts Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000001
Peter Miles Stunts Stunt Rider 240 19000092
Duncan McNaughton Stunts Stunt Rider 240 19000091
Danny Baldwin Stunts Stunt Rider 240 19000087
Dean Caulfield Stunts Stunt Rider 240 19000088
Michael Corrigan Stunts Stunt Rider 240 19000089
Jonathan Costelloe Stunts Stunt Rider 240 19000090
Graham Dolan Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000002
Jasmin Vette Animal Trainer n/a 120962 20000003
Sharon Bardsley Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000011
Graeme Andrews Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000010
Bridget Brewer Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000012
Eileen Gopperth Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000013
Karen Kemsley Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000014
Tracey Vickers Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000009
Bex Watts Animal Wrangler Key Wrangler 120863 20000008
Jabe Hura Animal Trainer n/a 120962 20000004
Doug Katau Animal Trainer Oxen Trainer 120962 20000005
Mathew Ward Animal Trainer Small Animal Trainer 120962 20000006
Pete White Animal Wrangler Head Horse Wrangler 120863 20000007
Alejandro Cobo Garcia Stunts Stunt Rider 240 19000086
Pedro Garcia Garcia Stunts Stunt Rider 240 19000085
Kenji Sato Stunt Performer n/a 120981 19000069
Taketo Nakamura Stunt Performer n/a 120981 19000068
Koji Nakamura Stunt Performer n/a 120981 19000070
Tasho Ihara Stunt Performer n/a 120981 19000071
Daisuke Amano Stunt Performer n/a 120981 19000072
Kazuki Tsujimoto Stunt Performer n/a 120981 19000067
Ryoichi Murakami Stunt Performer n/a 120981 19000066
Danny Le Boyer Stunt Double n/a 120980 19000013
Yoshio Miyaki Stunt Performer n/a 120981 19000063
Motoki Kawana Stunt Performer n/a 120981 19000064
Kenji Tominaga Stunt Performer n/a 120981 19000065
Ken Hasegawa Stunt Performer n/a 120981 19000073
Takahiro Kudo Stunt Performer n/a 120981 19000074
Ricardo Cruz Stunts Stunt Rider 240 19000081
Hernan Ortiz Stunts Stunt Rider 240 19000082
Eugenio Alonso Yenes Stunts Stunt Rider 240 19000083
Jesus Riaran Torres Stunts Stunt Rider 240 19000084
Lani Jackson Stunt Performer n/a 120981 19000080
Albert Rounds Heimuli Stunt Performer n/a 120981 19000079
Alaynna Davis Stunt Performer n/a 120981 19000075
Christine Davis Stunt Performer n/a 120981 19000076
Sarah Davis Stunt Performer n/a 120981 19000077
Kiwa Halley Stunt Performer n/a 120981 19000078
Steven Ito Stunt Performer n/a 120981 19000061
Paul Wu Stunt Double n/a 120980 19000012
Charleen Richards ADR Mixer n/a 227 14000006
Kerry Dean Williams ADR Mixer Supervising ADR Editor 227 14000005
Bob Deschaine ADR Mixer n/a 227 14000007
Greg Steele ADR Mixer n/a 227 14000008
Michael Miller ADR Mixer n/a 227 14000009
Caitlin McKenna ADR Editor n/a 220 14000004
Michelle Pazer ADR Editor n/a 220 14000003
James Allen Special Makeup Effects n/a 120881 13000118
Terry Jarvis Wig Maker n/a 121096 13000119
Kelly Oxford ADR Editor n/a 220 14000001
Anna MacKenzie ADR Editor n/a 220 14000002
Victor Ray Ennis Assistant Sound Editor First Assistant Sound Editor 222 14000010
Paul Flinchbaugh Assistant Sound Editor n/a 222 14000011
Craig Jeager Foley Editor Supervising Foley Editor 221 14000019
James Morriana Foley Artist n/a 223 14000018
Bob Behr Foley Editor n/a 221 14000020
Frank Smathers Foley Editor n/a 221 14000021
Mary Jo Lang Foley Mixer n/a 224 14000022
Jeffrey Wilhoit Foley Artist n/a 223 14000017
Alyson Moore Foley Artist n/a 223 14000016
Mark Ormandy Audio Additional Audio 120810 14000012
John Paul Fasal Audio Additional Audio 120810 14000013
Don Coufal Boom Operator n/a 215 14000014
John Roesch Foley Artist n/a 223 14000015
Conor O'Sullivan Special Makeup Effects n/a 120881 13000117
Annie Miller Set Costumer n/a 121008 13000116
Julia Wilson Makeup Additional Makeup 353 13000099
Rick Stratton Makeup Additional Makeup 353 13000098
Matthew Smith Makeup n/a 353 13000100
Kenny Myers Makeup Artist n/a 120801 13000101
Maggie Elliott Makeup Artist n/a 120801 13000102
Jenny Sharpe Makeup Additional Makeup 353 13000097
Kerryn Roberts Makeup Additional Makeup 353 13000096
Fiona Leach Makeup Additional Makeup 353 13000092
Deborah Moore Makeup Additional Makeup 353 13000093
Wendy Nowell-Usticke Makeup Additional Makeup 353 13000094
Suzie Plume Makeup Additional Makeup 353 13000095
Christina Harrelson Makeup Artist n/a 120801 13000103
Greg Nelson Makeup Artist n/a 120801 13000104
Yoshiko Suzuki Makeup Assistant (Japan Unit) 121007 13000112
Ken Wensevic Makeup Artist Crowd Makeup Artist(Japan Unit) 120801 13000111
Kate Corrigan Set Costumer n/a 121008 13000113
Robert M Moore Set Costumer n/a 121008 13000114
Lorraine Crossman Set Costumer n/a 121008 13000115
Michael Krehl Makeup Artist Crowd Makeup Artist 120801 13000110
Ron Snyder Makeup Artist Crowd Makeup Artist 120801 13000109
Richard Snell Makeup Artist n/a 120801 13000105
Polly Earnshaw Makeup Artist Lead Crowd Makeup Artist 120801 13000106
Zoltan Elek Makeup Artist Crowd Makeup Artist 120801 13000107
Michael Germain Makeup Artist Crowd Makeup Artist 120801 13000108
Nerses Gezalyan Foley Mixer n/a 224 14000023
Andy Nelson Rerecording Mixer n/a 120856 14000024
Ken Ryan Production Accountant n/a 282 16000001
Andrew M Nelson Best Boy Electric (Los Angeles Unit) 259 15000021
Greg Eby Accountant (New Zealand) 120802 16000002
Korin A Tarin Accountant (Japan) 120802 16000003
Akira Fukuda Assistant Accountant Location Accountant(Japan) 120950 16000004
Simon Lythgoe Best Boy Electric (New Zealand) 259 15000020
Iain Mathieson Best Boy Electric n/a 259 15000019
Erik Bernstein Chief Lighting Technician (Los Angeles Unit) 357 15000015
Rin Takada Cable Operator Cable(Japan Unit) 120964 15000016
Jay Munro Best Boy Grip n/a 265 15000017
Dana Baker Best Boy Grip (Los Angeles Unit) 265 15000018
Kami Calevro Assistant Accountant Accounting Assistant 120950 16000005
Mayda Renizzi-Holt Assistant Production Accountant n/a 120902 16000006
Casey O'Neill Stunt Double n/a 120980 19000008
Robert "Rock" Galotti Stunt Coordinator Firing Weapons Coordinator 120804 19000007
Allan Eisenman Stunt Double n/a 120980 19000009
Michael Li Stunt Double n/a 120980 19000010
Larry Lam Stunt Double n/a 120980 19000011
Lauro Chartrand Stunt Coordinator Co-Fight Arranger 120804 19000006
Melissa Stubbs Stunt Coordinator n/a 120804 19000005
Andrew Kelly Animatronics n/a 121102 19000001
Sean Foot Prosthetics n/a 120991 19000002
Kath Raynor Prosthetics Prosthetic Technician(Los Angeles Unit) 120991 19000003
Nicholas Powell Stunt Coordinator n/a 120804 19000004
Randy Woodside Chief Lighting Technician (Los Angeles Unit) 357 15000014
Richard "Blair" Muschamp Crane Grip Luna Crane Operator 121043 15000013
Ben Wilkins Sound Editor n/a 229 14000032
Dino DiMuro Sound Editor n/a 229 14000031
Cesar Aguirre Sound Engineer Sound Technician 120916 14000033
Jeffrey S Wexler Sound Mixer n/a 230 14000034
Mark P. Stoeckinger Supervising Sound Editor n/a 328 14000035
Bruce Tannis Sound Editor n/a 229 14000030
Chris Assells Sound Editor n/a 229 14000029
Anna Behlmer Rerecording Mixer n/a 120856 14000025
Michael Kamper Sound Designer n/a 120915 14000026
Jon Title Sound Designer n/a 120915 14000027
Alan Rankin Sound Editor n/a 229 14000028
Paul Reddin Rigging Grip n/a 120944 15000001
Gary Hill Rigging Gaffer n/a 120937 15000002
Brett McDowell Dolly Grip n/a 264 15000009
Damien Kwockson Dolly Grip "B" Dolly Grip 264 15000010
Victor Shelehov Dolly Grip (Los Angeles Unit) 264 15000011
Bill Leslie Dolly Grip "B" Dolly Grip(Los Angeles Unit) 264 15000012
Mick Morris Gaffer n/a 268 15000008
Terry Fraser Key Grip (Splinter Unit) 263 15000007
R Michael DeChellis Rigging Gaffer (Los Angeles Unit) 120937 15000003
Don Easy Lighting Technician Facilities Lighting 120907 15000004
David Nichols Key Grip n/a 263 15000005
Al Laverde Key Grip (Los Angeles Unit) 263 15000006
Duncan McNaughton Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000015
Lynley Schollum Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000017
Elias Jeremiah Moor Assistant Editorial Staff Assistant 120820 25000004
Jack Irving Assistant Production Staff Assistant 120820 25000003
Troy Putney Assistant (to Mr Zwick) 120820 25000005
Josh Gummersall Assistant (to Mr Herskovitz) 120820 25000006
Sue Frey Assistant (to Mr Cruise) 120820 25000007
Thea Govorko Assistant Production Staff Assistant 120820 25000002
Helene Takacs Assistant Production Staff Assistant 120820 25000001
Vincent Flaherty Props Firing Weapons Specialist 120817 24000014
Gunner Ashford Props Armorer 120817 24000015
Graham Nixon Props Blacksmith 120817 24000016
Warren Green Props Blacksmith 120817 24000017
Jennifer Hammon Assistant (to Mr Cruise) 120820 25000008
Grady Lee Assistant (to Ms Wagner) 120820 25000009
Moanike'Ala Nakamoto Assistant n/a 120820 25000017
Cheryl R Brown Assistant Facilities Assistant 120820 25000016
Beattina Lynch Assistant n/a 120820 25000018
Kristian Eek Production Assistant n/a 275 25000019
Nicky Laguna Production Assistant n/a 275 25000020
Richard Hamel Assistant Facilities Assistant 120820 25000015
Riki Otaki Assistant (to Mr Watanabe) 120820 25000014
E Michael Stankevich Assistant (to Mr Mulvehill) 120820 25000010
Wonder Fortune Serra Assistant (to Mr Kroopf) 120820 25000011
Alison Haskovec Assistant (to Mr Engelman) 120820 25000012
Jason Novak Assistant (to Mr Solomon) 120820 25000013
Donte Gentile Props Firing Weapons Specialist 120817 24000013
Lori A Lopes Props n/a 120817 24000012
Brad Moylan Digital Effects Artist (Pixel Magic) 120960 23000083
John R McConnell Digital Effects Artist (Pixel Magic) 120960 23000082
Kevin Struckman Digital Effects Artist (Pixel Magic) 120960 23000084
Richard Kratt Digital Effects Artist (Pixel Magic) 120960 23000085
David Fogg Compositing Supervisor (Flash Film Works) 120928 23000086
Patrick Flanagan Digital Effects Artist (Pixel Magic) 120960 23000081
Ken Stranahan Digital Effects Artist Compositor(Flash Film Works) 120960 23000080
John Coats Matte Painter Matte Painting Supervisor(Flash Film Works) 120959 23000076
Ted Haigh Graphic Designer (Los Angeles Unit) 120860 23000077
JC Brown Graphic Artist n/a 120985 23000078
Leandro Visconti Digital Effects Artist Head Compositor(Digital Dimension) 120960 23000079
Don Waller Character Animation (Flash Film Works) 622 23000087
Tatjana Bozinovski Background Painter Paint Supervisor(Flash Film Works) 121029 23000088
David Gulick Property Master n/a 120805 24000008
Masayuki Tamura Assistant Props Property Assistant(Japan Unit) 120904 24000007
Yasuo Kamata Property Master (Japan) 120805 24000009
Shinobu Oda Property Master (Japan) 120805 24000010
Al Eisenmann II Property Master (Los Angeles Unit) 120805 24000011
Kazunori Makiguchi Assistant Props Property Assistant(Japan Unit) 120904 24000006
Michiko Inoue Assistant Props Property Assistant(Japan Unit) 120904 24000005
Peter C Clarke Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Parker Swanson Assistant Property Master n/a 120969 24000002
Geoff Ellis Assistant Property Master n/a 120969 24000003
Eric Fishman Assistant Props Property Assistant(Los Angeles Unit) 120904 24000004
Pippa Radka Illovska Production Assistant n/a 275 25000021
Christopher Toll Production Assistant n/a 275 25000022
Stacy Solomon Office Production Assistant n/a 120909 25000055
Marc Siegel Office Production Assistant n/a 120909 25000054
Andy Buckley Medic Health & Safety Coordinator 120966 25000056
Mike Hayden Medic Paramedic 120966 25000057
Scott Hollingshead Medic Paramedic 120966 25000058
Emi Fukuda Production Secretary (Japan Unit) 367 25000053
Mark Kelly Production Secretary n/a 367 25000052
Gary Capo Second Unit Director (Splinter Unit) 412 25000048
Cindy Kahu Production Secretary n/a 367 25000049
Samata Preston Production Secretary n/a 367 25000050
Deb Alleck Production Secretary n/a 367 25000051
Mark Gabites Medic Paramedic 120966 25000059
Chris Taylor Medic Paramedic 120966 25000060
Madoka Mori Medic Nurse(Japan Unit - Himeji) 120966 25000068
Samuel M Cobb Medic Construction Medic 120966 25000067
Mari Imagawa Medic Nurse(Japan Unit - Kyoto) 120966 25000069
Gunnar Clancey Assistant (to Ms. Wagner) 120820 25000070
Tyson Fitzgerald Assistant Production Staff Assistant 120820 25000071
Roy Irwin Medic n/a 120966 25000066
Kenneth Penmark Medic Set Medic 120966 25000065
Dr. Kenji Cho Medic Japanese Doctor 120966 25000061
Kinu McCarthy Medic Japanese Set Nurse 120966 25000062
Ayako Nakayama Medic Japanese Set Nurse 120966 25000063
Yoshiko Yanase Medic Japanese Set Nurse 120966 25000064
Ryan Quinlan Set Production Assistant (Japan Unit) 371 25000047
Erin Wilson Set Production Assistant n/a 371 25000046
Dan Romero Transportation Coordinator n/a 271 25000030
Cesar Angebaldo Transportation Captain n/a 272 25000029
Taka Kawatsu Office Assistant (Japan Unit) 120996 25000031
Joey Cruz Manalang Office Assistant (Japan Unit) 120996 25000032
Shikiho Yanagida Office Assistant (Japan Unit) 120996 25000033
Michael Sean Ryan Transportation Captain n/a 272 25000028
Reg Gibson Transportation Captain n/a 272 25000027
Minori James Production Assistant n/a 275 25000023
Phil "The Hand" Shaw Production Assistant n/a 275 25000024
Will Waru Production Assistant (Splinter Unit) 275 25000025
Vic Cuccia Transportation Captain n/a 272 25000026
Josh Breslow Post-Production Assistant n/a 120882 25000034
Doug Weaver Transportation n/a 120992 25000035
David Williams Set Production Assistant n/a 371 25000042
Josh Ernstrom Set Production Assistant n/a 371 25000043
Jason Cox Set Production Assistant n/a 371 25000044
Lee Reynolds Set Production Assistant n/a 371 25000045
Mikey Svitak Set Production Assistant n/a 371 25000041
Michael Short Set Production Assistant n/a 371 25000040
Benson Jones Transportation n/a 120992 25000036
Lyena Nomura Set Production Assistant n/a 371 25000037
Nigel Nally Set Production Assistant n/a 371 25000038
Jessica Franks Set Production Assistant n/a 371 25000039
Tatjana Bozinovski Rotoscope Animator Rotoscope Supervisor(Flash Film Works) 121082 23000075
Tim Everitt Animation Supervisor (Flash Film Works) 120918 23000074
Raymond McIntyre Jr. Visual Effects Supervisor (Pixel Magic) 249 23000006
Dan Novy Visual Effects Supervisor Visual Effects Technical Supervisor(Flash Film Works) 249 23000005
Tim Crosbie Visual Effects Supervisor (Rising Sun Pictures) 249 23000007
Lubo Hristov Visual Effects Supervisor (Christov Effects & Design) 249 23000008
Paul Lombardi Special Effects Supervisor n/a 545 23000009
John Mesa Visual Effects Supervisor Visual Effects Co-Supervisor(Flash Film Works) 249 23000004
William Mesa Visual Effects Supervisor (Flash Film Works) 249 23000003
Rachel Musprave Catering Caterer(Japan Unit) 120954 22000004
Richard Shaw Catering Caterer(Japan Unit) 120954 22000005
Jeffrey Okun Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Benoit Girard Visual Effects Supervisor (Digital Dimension) 249 23000002
Jan Yarbrough Effects Supervisor Online Supervisor 120866 23000010
Jerome Morin Visual Effects Producer (Digital Dimension) 243 23000011
Karl Chisholm Special Effects Technician n/a 242 23000019
Scott Harens Special Effects Technician n/a 242 23000018
Geoff Curtis Special Effects Technician n/a 242 23000020
Paul Verrall Special Effects Technician n/a 242 23000021
Alistair Anderson Special Effects Technician n/a 242 23000022
Robert Willard Special Effects Foreman n/a 250 23000017
John D Milinac Special Effects Foreman n/a 250 23000016
Jeffrey White Visual Effects Producer (Flash Film Works) 243 23000012
George Macri Visual Effects Producer (Pixel Magic) 243 23000013
Lincoln Kupchak Visual Effects Editor (Flash Film Works) 614 23000014
Emily Wallin Visual Effects Editor (Flash Film Works) 614 23000015
Carl Barnes Catering Caterer(Japan Unit) 120954 22000003
Orion Archung Craft Service n/a 120903 22000002
Nik Novis Construction Manager n/a 120983 21000001
Phil Smith Animal Wrangler Horse Wrangler(Los Angeles Unit) 120863 20000025
Kevin Butson Construction Foreman n/a 277 21000002
William "Winks" Schmidt Construction Foreman n/a 277 21000003
Javier Carillo Construction Foreman Construction General Foreman 277 21000004
Mathew Ward Animal Wrangler Small Animal Coordinator 120863 20000024
Melvin Mete Animal Wrangler Oxen Wrangler 120863 20000021
Davina Lamont Makeup Additional Makeup 353 13000091
Lindsay Tapp Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000018
Tracey Weaver Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000019
Stephen Old Animal Wrangler Horse Department Coordinator 120863 20000020
Steven Rigamat Construction Foreman Location Foreman 277 21000005
Dave DeGaetano Construction Coordinator n/a 276 21000006
Jon Tack Construction Construction Lead 120900 21000013
Brendan Treacy Construction Construction Lead 120900 21000014
John Watson Construction Construction Lead 120900 21000015
Michael Kehoe Craft Service n/a 120903 22000001
Marcus Larsen Construction Construction Lead 120900 21000012
Jed Hooker Construction Construction Lead 120900 21000011
Neil Kirkland Construction n/a 120900 21000007
Trevor Barber Construction Construction Lead 120900 21000008
Ron Denny Construction Construction Lead 120900 21000009
George "Bingo" Ferguson Construction Construction Lead 120900 21000010
David Booth Special Effects Technician n/a 242 23000023
Dean Bushby Special Effects Technician n/a 242 23000024
Scott D Mattson Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000057
Eddie Lozano Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000056
Guy Menanno Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000058
David Peterson Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000059
Rick Peterson Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000060
Joe Livolsi Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000055
Jonathon Kombrinck Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000054
Scott Garcia Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000050
Daniel Gilmore Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000051
Jeremy Hays Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000052
Brent Herrmann Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000053
Ken Rudell Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000061
Duane Russell Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000062
C Robert 'Bob' Gilmor Special Effects Cannon Master 168 23000070
Steve Ingram Special Effects Coordinator n/a 241 23000069
Billy "Butch" Frank Special Effects Cannoneer #1 168 23000071
Douglas Cash Sloan Special Effects Cannoneer #2 168 23000072
Damon Taylor Special Effects Cannoneer #3 168 23000073
Stanley Blackwell Special Effects Coordinator n/a 241 23000068
Richard S Wood Special Effects Coordinator Fabrication Coordinator 241 23000067
Charles Schmitz Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000063
Michael Todd Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000064
Yukiyoshi Shimizu Special Effects Technician (Japan Unit) 242 23000065
Shigemori Shigeta Special Effects Technician (Japan Unit) 242 23000066
Jim Fredburg Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000049
Ron Mathews Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000048
Mike McDonald Special Effects Technician n/a 242 23000032
Darian Lumsden Special Effects Technician n/a 242 23000031
John Mowat Special Effects Technician n/a 242 23000033
Dean Powell Special Effects Technician n/a 242 23000034
Dominic Taylor Special Effects Technician n/a 242 23000035
Iain Hutton Special Effects Technician n/a 242 23000030
Oliver Gee Special Effects Technician n/a 242 23000029
Phil McLaren Special Effects Technician n/a 242 23000025
Peter Cleveland Special Effects Technician n/a 242 23000026
John Fagan Special Effects Technician n/a 242 23000027
Doug Falconer Special Effects Technician n/a 242 23000028
William Wallace Special Effects Technician n/a 242 23000036
Warwick Yin Special Effects Technician n/a 242 23000037
Steven Dearth Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000044
Kim Derry Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000045
Terry Erickson Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000046
Guy Feldman Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000047
Lenny Dalrymple Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000043
Thomas M Craven Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000042
Peter Zivkovic Special Effects Technician n/a 242 23000038
Dean Clarke Special Effects Technician n/a 242 23000039
Joel Blanchard Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000040
Thomas H Brown Special Effects Technician (Los Angeles Unit) 242 23000041
Jacquilyn Penn Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000016
Catherine Heys Makeup Additional Makeup 353 13000088
Peter McCaffrey Camera Operator "B" Camera Operator 239 6000004
Mike Thomas Camera Operator "A" Camera Operator 239 6000003
Darrin Keough Camera Operator "C" Camera Operator 239 6000005
Calum McFarlane Camera Operator "D" Camera Operator 239 6000006
John Mahaffie Camera Operator Visual Effects Camera Operator 239 6000007
Gary Capo Director of Photography (Splinter Unit) 120780 6000002
John Toll Director of Photography n/a 120780 6000001
Peta Sinclair Assistant Location Manager n/a 194 5000064
Roger Preston Assistant Location Manager n/a 194 5000065
Brian Hulse Assistant Location Manager (Japan Unit) 194 5000066
Kevin De La Noy Unit Production Manager n/a 182 5000067
Steven L Rogers Camera Operator Wescam Operator 239 6000008
Greg Lundsgaard Camera Operator "B" Camera Operator(Los Angeles Unit) 239 6000009
Jeff Pelton Assistant Camera "A" Camera Second Assistant 233 6000019
Luke Thomas Assistant Camera Visual Effects First Assistant 233 6000018
Louise Williams Assistant Camera "B" Camera Second Assistant 233 6000020
Phil Smith Assistant Camera "B" Camera Second Assistant 233 6000021
Raymond S Milazzo Assistant Camera Second Assistant Camera 233 6000022
Richard Lacy Assistant Camera "D" Camera First Assistant 233 6000017
Brett Matthews Assistant Camera "C" Camera First Assistant 233 6000016
Leigh MacKenzie Camera Operator "B" Camera Operator(Splinter Unit) 239 6000010
Peter McCaffrey Steadicam Operator n/a 232 6000011
Greg Lundsgaard Steadicam Operator (Los Angeles Unit) 232 6000012
Christopher Toll Assistant Camera "A" Camera First Assistant 233 6000013
Heather Moses Assistant Production Coordinator n/a 192 5000063
Stacy Parker Assistant Production Coordinator n/a 192 5000062
Mike McGregor Location Assistant n/a 120947 5000046
Lance McCrae Location Assistant n/a 120947 5000045
Tam Norris Location Assistant n/a 120947 5000047
Wok O'Keeffe Location Assistant n/a 120947 5000048
Neena Rae Location Assistant n/a 120947 5000049
George Marino Location Assistant n/a 120947 5000044
Mana Hira Davis Location Assistant n/a 120947 5000043
John Fenton Location Assistant n/a 120947 5000039
Kirsty Fromont Location Assistant n/a 120947 5000040
Alan Halcombe Location Assistant n/a 120947 5000041
Sharlene Heys Location Assistant n/a 120947 5000042
Richard Riwaka Location Assistant n/a 120947 5000050
Ngaia Toroa Croyden Location Assistant n/a 120947 5000051
Lisa Chu Dietze DGA Trainee n/a 120878 5000058
Jill Soper Assistant Production Coordinator n/a 192 5000059
Susan Parker Assistant Production Coordinator n/a 192 5000060
Jennifer Webb Assistant Production Coordinator n/a 192 5000061
Yukihisa Takagaki Location Assistant (Japan Unit) 120947 5000057
Kazumasa Hayakawa Location Assistant (Japan Unit) 120947 5000056
Elton Whakatuto Location Assistant n/a 120947 5000052
Clayton White Location Assistant n/a 120947 5000053
Evan Peller Location Assistant n/a 120947 5000054
David Cole Location Assistant (Japan Unit) 120947 5000055
Andrew McGeorge Assistant Camera Visual Effects Camera Second Assistant 233 6000023
Nobuhiro Wakabayashi Assistant Camera (Japan Unit) 233 6000024
Blake Neely Music Engineer Music Score Programmer 120837 8000011
Geoff Zanelli Music Engineer Music Score Programmer 120837 8000010
Trevor Morris Music Engineer Music Score Programmer 120837 8000012
Bruce Fowler Original Music n/a 120838 8000013
Suzette Moriarty Original Music n/a 120838 8000014
Hans Zimmer Music Engineer Music Score Programmer 120837 8000009
Del Spiva Music Editor n/a 214 8000008
Blake Neely Music Arranger Music Score Arranger 121019 8000004
Trevor Morris Music Arranger Music Score Arranger 121019 8000005
Blake Neely Music Conductor n/a 120818 8000006
Marc Streitenfeld Music Editor n/a 214 8000007
Ladd McIntosh Original Music n/a 120838 8000015
Dolores Clay Performer Musician 120819 8000016
Alan Meyerson Score Mixing n/a 120927 8000024
Fred Selden Performer Musician 120819 8000023
Alan Meyerson Score Recording n/a 120840 8000025
Slamm Andrews Score Recording n/a 120840 8000026
Tokyo Gakuso Song Performer ("Kagura-No-Netori") 120788 8000027
Bill Shozan Schultz Performer Musician 120819 8000022
Emil Richards Performer Musician 120819 8000021
Craig Eastman Performer Musician 120819 8000017
Steve Erdody Performer Musician 120819 8000018
Benjamin Hale Performer Musician 120819 8000019
June Kuramoto Performer Musician 120819 8000020
Geoff Zanelli Music Arranger Music Score Arranger 121019 8000003
Hans Zimmer Music Arranger Music Score Arranger 121019 8000002
Luis Olivares Video (Splinter Unit) 120800 6000032
Daniel P Moore Video (Los Angeles Unit) 120800 6000031
Bram Tulloch Video (Splinter Unit) 120800 6000033
Jan Yarbrough Video Video Operations 120800 6000034
David James Photography Still Photographer 120835 6000035
Mark Alston Video n/a 120800 6000030
Michael Taylor Video n/a 120800 6000029
Michael A Fauntleroy Assistant Camera "A" Camer First Assistant(Splinter Unit) 233 6000025
Tov Belling Assistant Camera "B" Camera First Assistant(Splinter Unit) 233 6000026
Jasmine Yuen-Carrucan Assistant Camera "A" Camera Second Assistant(Splinter Unit) 233 6000027
Jock Fyfe Assistant Camera "B" Camera Second Assistant(Splinter Unit) 233 6000028
Sal Alvarez Loader (Los Angeles Unit) 120956 6000036
Naoki Noda Loader (Japan Unit) 120956 6000037
David A Cohen Dialogue Editor n/a 204 7000004
Mo Henry Negative Cutter n/a 556 7000005
Kylie Mather Editorial Assistant Editorial Staff Assistant 120855 7000006
Hans Zimmer Music n/a 120781 8000001
Laura R Harris Dialogue Editor n/a 204 7000003
Steven Rosenblum Editor n/a 172 7000002
John Bonnin Camera Utility Libra Head 121074 6000038
Bram Tulloch Camera Utility Transmitter Technician(Splinter Unit) 121074 6000039
Ulric Raymond Camera Assistant Second Camera Assistant 120867 6000040
Victor DuBois Editor n/a 172 7000001
Ollie Chadwick Location Assistant n/a 120947 5000038
Sala Baker Location Assistant n/a 120947 5000037
Hiroaki Amano Actor Samurai Ensemble 1 1000034
Yusuke Myochin Actor Sword Master's Assistant 1 1000033
Kenta Daibo Actor Samurai Ensemble 1 1000035
Koji Fujii Actor Samurai Ensemble 1 1000036
Makoto Hashiba Actor Samurai Ensemble 1 1000037
Hiroshi Watanabe Actor Guard 1 1000032
Jiro Wada Actor Soldier in Street #3 1 1000031
Noguchi Takayuki Actor Kyogen Player #3 1 1000027
Sven Toorvald Actor Omura's Secretary 1 1000028
Yuki Matsuzaki Actor Soldier in Street #1 1 1000029
Mitsuyuki Oishi Actor Soldier in Street #2 1 1000030
Shimpei Horinouchi Actor Samurai Ensemble 1 1000038
Takashi Kora Actor Samurai Ensemble 1 1000039
Ryoichiro Yonekura Actor Samurai Ensemble 1 1000047
Hisao Takeda Actor Samurai Ensemble 1 1000046
Edward Zwick Director n/a 2 2000001
Scott Kroopf Producer n/a 3 3000001
Tom Engelman Producer n/a 3 3000002
Shinji Suzuki Actor Samurai Ensemble 1 1000045
Takeru Shimizu Actor Samurai Ensemble 1 1000044
Shane Kosugi Actor Samurai Ensemble 1 1000040
Takeshi Maya Actor Samurai Ensemble 1 1000041
Seiji Mori Actor Samurai Ensemble 1 1000042
Lee Murayama Actor Samurai Ensemble 1 1000043
Takashi Noguchi Actor Kyogen Player #2 1 1000026
Kosaburo Nomura Actor Kyogen Player #1 1 1000025
Seizo Fukumoto Actor Silent Samurai 1 1000009
Shin Koyamada Actor Nobutada 1 1000008
Shichinosuke Nakamura Actor Emperor Meiji 1 1000010
Koyuki Actor Taka 1 1000011
Masato Harada Actor Omura 1 1000012
Shun Sugata Actor Nakao 1 1000007
Hiroyuki Sanada Actor Ujio 1 1000006
Timothy Spall Actor Simon Graham 1 1000002
Billy Connolly Actor Sergeant Zebulah Grant 1 1000003
Tony Goldwyn Actor Colonel Benjamin Bagley 1 1000004
Ken Watanabe Actor Katsumoto 1 1000005
Sosuke Ikematsu Actor Higen 1 1000013
Aoi Minato Actor Magojiro 1 1000014
Togo Igawa Actor General Hasegawa 1 1000021
Satoshi Nikaido Actor NCO 1 1000022
Shintaro Wada Actor Young Recruit 1 1000023
Shoji Yoshihara Actor Sword Master 1 1000024
John Koyama Actor Omura's Bodyguard 1 1000020
Masashi Odate Actor Omura's Companion 1 1000019
William Atherton Actor Winchester Rep 1 1000015
Scott Wilson Actor Ambassador Swanbeck 1 1000016
Chad Lindberg Actor Winchester Rep Assistant 1 1000017
Ray Godshall Actor Convention Hall Attendee 1 1000018
Edward Zwick Producer n/a 3 3000003
Marshall Herskovitz Producer n/a 3 3000004
Mathew Dunne Assistant Director First Assistant Director(Splinter Unit) 163 5000020
Frank Kostenko Assistant Director Second Second Assistant Director 163 5000019
Paul Sullivan Assistant Director Second Assistant Director(Splinter Unit) 163 5000021
Eddie Thorne Assistant Director Third Assistant Director(Splinter Unit) 163 5000022
Graham J. Larson Post-Production Supervisor n/a 120796 5000023
Kazmer Harangozo Assistant Director Additional Third Assistant Director 163 5000018
Gene Keelan Assistant Director Additional Third Assistant Director 163 5000017
Joanne Pearce Assistant Director Off Set Additional Second Assistant Director 163 5000013
Louise Boothby Assistant Director Off Set Third Assistant Director 163 5000014
Del Chatterton Assistant Director Off Set Additional Third Assistant Director 163 5000015
Drew Bailey Assistant Director Additional Third Assistant Director 163 5000016
Charles Harrington Location Manager n/a 193 5000024
Richard Davis Location Manager n/a 193 5000025
Arwen Munro Production Coordinator (Splinter Unit) 162 5000033
Lisa Matsukawa Production Coordinator (Japan Unit) 162 5000032
Sharon Ninness Location Assistant n/a 120947 5000034
Eric Napier Location Assistant n/a 120947 5000035
Rachel Bracegirdle Location Assistant n/a 120947 5000036
Page Rosenberg Marvin Production Coordinator n/a 162 5000031
Lil Heyman Production Coordinator n/a 162 5000030
Jayne-Ann Tenggren Script Supervisor n/a 191 5000026
Lisa Vick Script Supervisor (Splinter Unit) 191 5000027
Geoff Pattison Post-Production Coordinator n/a 120842 5000028
Phee Phanshell Production Coordinator Costume Production Coordinator 162 5000029
Guy Campbell Assistant Director Off Set Second Assistant Director 163 5000012
Geoff Dibben Assistant Director Off Set Second Assistant Director 163 5000011
Michael Doven Associate Producer n/a 171 3000012
Graham J. Larson Associate Producer n/a 171 3000011
Yoko Narahashi Associate Producer n/a 171 3000013
John Logan Screenplay n/a 120778 4000001
Edward Zwick Screenplay n/a 120778 4000002
Vincent Ward Executive Producer n/a 174 3000010
Charles Mulvehill Executive Producer n/a 174 3000009
Tom Cruise Producer n/a 3 3000005
Paula Wagner Producer n/a 3 3000006
Ted Field Executive Producer n/a 174 3000007
Richard Solomon Executive Producer n/a 174 3000008
Marshall Herskovitz Screenplay n/a 120778 4000003
John Logan Story By n/a 120779 4000004
Jack Steinberg Assistant Director Second Second Assistant Director 163 5000007
Andrew M Ward Assistant Director Second Second Assistant Director 163 5000008
Amy Wilkins Assistant Director Additional Second Assistant Director 163 5000009
Emma Cross Assistant Director Additional Second Assistant Director 163 5000010
Edward Licht Assistant Director Second Second Assistant Director 163 5000006
Allen Kupetsky Assistant Director Second Assistant Director 163 5000005
Charles Mulvehill Unit Production Manager n/a 182 5000001
Raymond Quinlan Unit Production Manager (Japan Unit) 182 5000002
Mitsuyuki Kousaka Production Manager (Japan Unit) 305 5000003
Nilo Otero Assistant Director First Assistant Director 163 5000004
Lilly Kilvert Production Designer n/a 164 9000001
Gretchen Rau Set Decorator n/a 165 9000002
Deirdre McKessar Costumes Costume Props Researcher 120828 13000022
Chloe Smith Costumes Costume Manager 120828 13000021
Tulsi Cullen Costumes Costume Assistant 120828 13000023
Rachel Little Costumes Costume Assistant 120828 13000024
Sarah Shepherd Costumes Costume Assistant 120828 13000025
Michael Krehl Costumes Crowd Fittings 120828 13000020
Lucinda Campbell Costumer (Los Angeles Unit) 120880 13000019
Grace Kelly Lambert Costumer (Los Angeles Unit) 120880 13000015
Natasha Walsh Costumer (Los Angeles Unit) 120880 13000016
Sian Evans Costumer (Los Angeles Unit) 120880 13000017
Cynthia A Morrill Costumer (Los Angeles Unit) 120880 13000018
Roger Murray Costumes Costume Props Head Technician 120828 13000026
Emma Petterson Costumes Chain Mail Assembly 120828 13000027
Izumi Satoh Costumes Costume Assistant(Japan Unit) 120828 13000035
Mitsuyuki Ohtsuka Costumes Costume Assistant(Japan Unit) 120828 13000034
Jennifer Barrons Hair n/a 120794 13000036
Janice Alexander Hair n/a 120794 13000037
Shirley Dolle Hair Additional Hair 120794 13000038
Takayuki Mizoguchi Costumes Costume Assistant(Japan Unit) 120828 13000033
James Cottle Costumes Chain Mail Assembly 120828 13000032
Saskia Leek Costumes Chain Mail Assembly 120828 13000028
Matt Johnstone Costumes Chain Mail Assembly 120828 13000029
Nicola Rush Costumes Chain Mail Assembly 120828 13000030
Olivia Johnson Costumes Chain Mail Assembly 120828 13000031
Kendall Errair Costumer (to Mr Cruise) 120880 13000014
Akira Fukuda Costume Supervisor (Japan Unit) 120895 13000013
George Tsukahira Technical Advisor Japanese Technical Advisor 537 12000008
Daniel King Technical Advisor Military Technical Advisor 537 12000007
Takanori Tsubouchi Liaison (Japan Unit) 121064 12000009
Munehisa Sengoku Advisor Emperor's Costume Advisor 120821 12000010
Lyena Nomura Translator n/a 741 12000011
James D Dever Technical Advisor Military Technical Advisor 537 12000006
Mark Wherry Consultant Music Score Consultant 120784 12000005
Takeyama Yo Consultant Project Consultant 120784 12000001
Mark Schilling Consultant Project Consultant 120784 12000002
Trevor Morris Consultant Music Score Consultant 120784 12000003
Melissa Muik Consultant Music Score Consultant 120784 12000004
Ngila Dickson Costume Designer n/a 169 13000001
Bob Buck Costume Coordinator n/a 120971 13000002
Paula Coulthard Costume Supervisor Costume Props Supervisor 120895 13000009
Robyn Forster Costume Supervisor Costume Props Supervisor 120895 13000010
Charlene Amateau Costume Supervisor (Los Angeles Unit) 120895 13000011
Alexandria Forster Costume Supervisor (Los Angeles Unit) 120895 13000012
Janis McEwan Costume Supervisor n/a 120895 13000008
Deirdre McKessar Costume Department Head Buyer 121016 13000007
Elizabeth "Liz" McGregor Costume Coordinator Villager Costume Coordinator 120971 13000003
Hilary Niederer Costume Coordinator Civilian Costume Coordinator 120971 13000004
Lee-Ann Mercer Costume Coordinator Army Costume Coordinator 120971 13000005
Sophia Cook Costume Coordinator Costume Associate 120971 13000006
Sheree Gillespie Hair Additional Hair 120794 13000039
Iain Guthrie Hair Additional Hair 120794 13000040
Jonathan Hopcroft Jewels Provider Jeweller 121120 13000073
Joanna Campbell Jewels Provider Jeweller 121120 13000072
Sean O'Reilly Jewels Provider Jeweller 121120 13000074
Mari-An Ceo Key Costumer (Los Angeles Unit) 351 13000075
Amy Jo Hoppenfeld Key Costumer (Los Angeles Unit) 351 13000076
Anna Wallis Jewels Provider Jeweller 121120 13000071
Randa Squillacote Hair Stylist (Japan Unit) 120799 13000070
Colleen Labaff Hair Stylist n/a 120799 13000066
Stephen Rose Hair Stylist Lead Crowd Hair Stylist 120799 13000067
Ann Townsend Hair Stylist Crowd Hair Stylist 120799 13000068
Craig Argent Hair Stylist Crowd Hair Stylist 120799 13000069
Lois Burwell Makeup n/a 353 13000077
Jennifer Barrons Makeup n/a 353 13000078
Louise Harris Makeup Additional Makeup 353 13000086
Annette Hardy Makeup Additional Makeup 353 13000085
Jennifer A Hegarty Makeup Additional Makeup 353 13000087
Tom Cruise Actor Captain Nathan Algren 1 1000001
Pauline Heys Makeup Additional Makeup 353 13000089
Rick Findlater Makeup Additional Makeup 353 13000084
Katalin Elek Makeup Additional Makeup 353 13000083
Dawn Armstrong Makeup Additional Makeup 353 13000079
Michele Barber Makeup Additional Makeup 353 13000080
Corey Castellano Makeup Additional Makeup 353 13000081
Megan Dwyer Makeup Additional Makeup 353 13000082
Kimberley Spiteri Hair Stylist n/a 120799 13000065
Carol Pershing Hair Stylist n/a 120799 13000064
Kelly Mitchell Hair Additional Hair 120794 13000048
Liz Michie Hair Additional Hair 120794 13000047
Angela Mooar Hair Additional Hair 120794 13000049
Alison Rutherford Hair Additional Hair 120794 13000050
Laura Schiavo Hair Additional Hair 120794 13000051
Kimi Messina Hair Additional Hair 120794 13000046
Shawn McKay Hair Additional Hair 120794 13000045
Warren Hanneman Hair Additional Hair 120794 13000041
Hitomi Golba Hair Additional Hair 120794 13000042
Teressa Hill Hair n/a 120794 13000043
Leanne "Frankie" Karena Hair Additional Hair 120794 13000044
Loulia Sheppard Hair Additional Hair 120794 13000052
Shannon Soucie Hair Additional Hair 120794 13000053
Masayasu Ichikawa Hair Assistant (Japan Unit) 120989 13000060
Yoko Ishikawa Hair Assistant (Japan Unit) 120989 13000061
Terry Baliel Hair Stylist n/a 120799 13000062
Karen Asano-Myers Hair Stylist n/a 120799 13000063
Colin Wyatt Hair Additional Hair 120794 13000059
Georgina Williams Hair Additional Hair 120794 13000058
Zeljka Stanin Hair Additional Hair 120794 13000054
Roddy Stayton Hair Additional Hair 120794 13000055
Terrie Velazquez-Owen Hair n/a 120794 13000056
Noeline White Hair Additional Hair 120794 13000057
Amanda Duncan Extras Casting Assistant n/a 120970 10000011
Mariann Lee Extras Casting n/a 120851 10000010
Casi Heath Set Dresser (Los Angeles Unit) 197 9000035
Pierre Gonzalez Set Dresser (Los Angeles Unit) 197 9000034
Brock Helfer Set Dresser (Los Angeles Unit) 197 9000036
Scott G Jones Set Dresser (Los Angeles Unit) 197 9000037
John Markovich Set Dresser (Los Angeles Unit) 197 9000038
John Louis Gomez Set Dresser (Los Angeles Unit) 197 9000033
Oscar Delgadillo Set Dresser (Los Angeles Unit) 197 9000032
Peter A Ramsey Storyboard Artist (Los Angeles Unit) 199 9000028
William Acedo Set Dresser (Los Angeles Unit) 197 9000029
Peter Angles Set Dresser (Los Angeles Unit) 197 9000030
Jamie Boyce Set Dresser (Los Angeles Unit) 197 9000031
Lisa Ozanne Set Dresser (Los Angeles Unit) 197 9000039
Mark B Palmer Set Dresser (Los Angeles Unit) 197 9000040
Hiroko Yamaguchi Set Dresser (Japan Unit) 197 9000048
Tomofumi Nishida Set Dresser (Japan Unit) 197 9000047
Thomas Blake Sculptor n/a 120910 9000049
Andy Hunt Sculptor n/a 120910 9000050
Duncan Jaeman Sculptor n/a 120910 9000051
Seiji Honjo Set Dresser (Japan Unit) 197 9000046
Greg Wilkinson Set Dresser (Los Angeles Unit) 197 9000045
Joseph R Pinkos Set Dresser (Los Angeles Unit) 197 9000041
Trevor Rudolph Set Dresser (Los Angeles Unit) 197 9000042
Jim Samson Set Dresser (Los Angeles Unit) 197 9000043
Joanna Gilliam Set Dresser (Los Angeles Unit) 197 9000044
Kevin MacCarthy Storyboard Artist (Los Angeles Unit) 199 9000027
Christopher Glass Storyboard Artist n/a 199 9000026
David Topping Swing Gang n/a 434 9000010
Graeme Sang Swing Gang n/a 434 9000009
Nathan Wipatene Swing Gang n/a 434 9000011
Alexandra Bain Swing Gang n/a 434 9000012
David Casey Swing Gang n/a 434 9000013
Peter Newland Swing Gang n/a 434 9000008
Shane Down Swing Gang n/a 434 9000007
Paul Ford Set Decorator Set Decoration Foreman(Los Angeles Unit) 165 9000003
Christopher Burian-Mohr Art Director Supervising Art Director 183 9000004
Jess Gonchor Art Director Lead Art Director 183 9000005
Kim Sinclair Art Director n/a 183 9000006
Byron Connew Swing Gang n/a 434 9000014
Neil Testa Swing Gang n/a 434 9000015
James R Bayliss Set Designer (Los Angeles Unit) 202 9000022
Adrian Gorton Set Designer (Los Angeles Unit) 202 9000023
Ann Harris Set Designer (Los Angeles Unit) 202 9000024
Patte Strong-Lord Set Designer (Los Angeles Unit) 202 9000025
Roy Barnes Set Designer (Los Angeles Unit) 202 9000021
Anthony D Parillo Set Designer (Los Angeles Unit) 202 9000020
Philip Thomas Set Designer n/a 202 9000016
Michael Smale Set Designer n/a 202 9000017
Samuel J Storey Set Designer n/a 202 9000018
John Perry Goldsmith Set Designer (Los Angeles Unit) 202 9000019
Robin Schoonraad Sculptor Moulder 120910 9000054
Paul J Stanwyck Scenic Artist Lead Scenic 745 9000055
John Berger Assistant Art Director (Los Angeles Unit) 315 9000088
Martha Johnston Assistant Art Director (Los Angeles Unit) 315 9000087
Harry E Otto Assistant Art Director (Los Angeles Unit) 315 9000089
Tristan P Bourne Assistant Art Director (Japan Unit) 315 9000090
Jiro Koga Assistant Art Director (Japan Unit) 315 9000091
Elizabeth Flaherty Assistant Art Director n/a 315 9000086
Katherine Lucas Assistant Set Decorator n/a 316 9000085
William "Rob" Chalk Greensman Greens Foreman(Japan Unit) 201 9000081
Simon Lowe Greensman Greensperson(Splinter Unit) 201 9000082
Steve Brennan Dresser n/a 120967 9000083
William "Rob" Chalk Dresser n/a 120967 9000084
Cedar McClure Art Department Coordinator n/a 195 9000092
Kay Kimura Art Department Coordinator (Japan Unit) 195 9000095
Nicole Abellera Casting Assistant n/a 177 10000006
Ken Tokuhiro Casting Assistant Assistant Casting(Japan Unit) 177 10000007
Manabu Yamada Casting Assistant (Japan Unit) 177 10000008
Amy Pope Extras Casting n/a 120851 10000009
Kim Coleman Casting Associate n/a 160 10000005
Liz Mullane Casting (New Zealand) 179 10000004
Phred Palmer Art Department n/a 120843 9000096
Kathleen Rosen Art Department Buyer(Los Angeles Unit) 120843 9000097
Miwako Morita Art Department Art Department Production Assistant(Japan Unit) 120843 9000098
Vickie Thomas Casting n/a 179 10000001
Michael J McCombe Greensman Lead Greensman(Japan Unit) 201 9000080
Steve Rice Greensman Greens Foreman(Los Angeles Unit) 201 9000079
Andrew L Jones Model Maker (Los Angeles Unit) 121081 9000063
Rudy Bonner Painter (Japan Unit) 200 9000062
Jon J Bush Leadman n/a 433 9000064
Nick Weir Leadman n/a 433 9000065
Patrick Cassidy Leadman n/a 433 9000066
Brian Sobaski Painter n/a 200 9000061
Stacy Clinger Painter Paint Foreman 200 9000060
Rick Broderman Scenic Artist Second Scenic 745 9000056
Martha Fein Painter n/a 200 9000057
Tom Brown Painter Paint Supervisor 200 9000058
Larry Laurent Painter Paint Foreman 200 9000059
Louise Dove Illustrator n/a 600 9000067
Daniel Lloyd Illustrator n/a 600 9000068
Jeffrey Shortt Greensman Greensperson 201 9000075
Michael White Greensman Greensperson 201 9000076
Frank McEldowney Greensman (Los Angeles Unit) 201 9000077
Ron Baratie Greensman Greens Foreman(Los Angeles Unit) 201 9000078
Basil McGahan Greensman Greensperson 201 9000074
Murray Hartley Greensman Greensperson 201 9000073
Jim Oxford Illustrator (Los Angeles Unit) 600 9000069
Stephanie Waldron Greensman Greens Foreman 201 9000070
Josh Patterson Greensman Greens Foreman 201 9000071
Paula Carswell Greensman Greensperson 201 9000072
Denise Kum Makeup Additional Makeup 353 13000090
Synopsis
Captain Nathan Algren is a man adrift. The battles he once fought now seem distant and futile. Once he risked his life for honor and country, but, in the years since the Civil War, the world has changed. Pragmatism has replaced courage, self-interest has taken the place of sacrifice and honor is nowhere to be found--especially out West where his role in the Indian Campaigns ended in disillusionment and sorrow. Somewhere on the unforgiving plains near the banks of the Washita River, Algren lost his soul. A universe away, another soldier sees his way of life about to disintegrate. He is Katsumoto, the last leader of an ancient line of warriors, the venerated Samurai, who dedicated their lives to serving emperor and country. Just as the modern way encroached upon the American West, cornering and condemning the Native American, it also engulfed traditional Japan. The telegraph lines and railroads that brought progress now threaten those values and codes by which the Samurai have lived and died for centuries. But Katsumoto will not go without a fight. The paths of these two warriors converge when the young Emperor of Japan, wooed by American interests who covet the growing Japanese market, hires Algren to train Japan's first modern, conscript army. But as the Emperor's advisors attempt to eradicate the Samurai in preparation for a more Westernized and trade-friendly government, Algren finds himself unexpectedly impressed and influenced by his encounters with the Samurai. Their powerful convictions remind him of the man he once was. Thrust now into harsh and unfamiliar territory, with his life and perhaps more important, his soul, in the balance, the troubled American soldier finds himself at the center of a violent and epic struggle between two eras and two worlds, with only his sense of honor to guide him.