Racing Stripes (2005)

Racing Stripes
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 50mins.
Genres Drama, Adaptation, Comedy, Adventure, Family, Sports, Children
Keywords animal, cgi, live-action, racing
Status Released
US Release Date
  
  • Hilton 'very proud' of racing team's French victory
    By: WENN.com Source May 29, 2011

    Socialite Paris Hilton has spoken of her pride after a teenage driver on her Grand Prix World Championship race team triumphed at the France MotoGP.

  • Buoyed by Twitter, Paranormal Activity Expands Nationwide
    By: Thomas Leupp Oct 15, 2009

    The low-budget scarefest scores a wide release, thanks in part to celebrity buzz on Twitter.

  • Underdog Review
    By:

    Have no fear, <em>Underdog</em>’s here again. Too bad our brave Beagle’s bid to take a big bite out of crime is strictly for kids who think the Garfield movies are the cat’s meow.

  • Box Office Analysis, Jan. 16: 'Glory Road' Beats 'Hoodwinked'
    By: Kit Bowen Jan 18, 2006

    Moviegoers were in the mood for something new this Martin Luther King Jr. holiday weekend. The top three spots were dominated by newcomers, including the CGI-animated Hoodwinked, a modern redo on the classic Little Red Riding Hood fable, which opened at number one, with a four-day total of $16.6 million.The basketball drama Glory Road debuted in second with $16.4 mil and Queen Latifah’s Last Holiday premiered in third with $15.7 million.

  • Ice Princess Review
    By:

    The Mouse House factory churns out more cute with Ice Princess, which may keep younger girls enthralled. The rest of us may have to go get our teeth checked for fear of getting cavities from all the syrupy sweetness.

  • Box Office Analysis, Feb. 7: "Boogeyman" Comes Out of the Closet
    By: Kit Bowen Feb 14, 2005

    As the newest flick terrorizing the block, the big, bad Boogeyman scared up the most box office booty this weekend, debuting in the top spot with $19.5 million. The scare-fest knocked last week's champ, the frightening Hide and Seek, down to fourth place with $8.9 million. Others on the list: The Wedding Date Are We There Yet? Million Dollar Baby The Aviator Meet the Fockers Sideways Racing Stripes Coach Carter

  • Box Office Analysis, Jan. 31: "Hide and Seek" Comes Out To Play
    By: Kit Bowen Jan 31, 2005

    Although widely-panned, the psychological thriller Hide and Seek, starring Robert De Niro and Dakota Fanning, debuted at No. 1 at the box office this weekend with a chilling $22 million. It pushed last week's champ, the Ice Cube road-trip comedy Are We There Yet? down to second place with $17 million.

  • Box Office Analysis, Jan. 24: Ice Cube Arrives in Style
    By: Kit Bowen Jan 24, 2005

    Box Office Analysis: Are We There Yet Arrives in Style. Others on the top 10 include Coach Carter Meet the Fockers In Good Company Racing Stripes Assault on Precinct 13 The Phantom of the Opera White Noise The Aviator Elektra

  • Box Office Analysis, Jan. 17: "Carter" Shoots and Scores
    By: Kit Bowen Jan 17, 2005

    Coach Carter slammed dunk the box office competition over the Martin Luther King weekend, pushing reigning champ Meet the Fockers down to second with $19 million. Other newcomers to the top 10 list included the family-fun Racing Stripes, which premiered in the third spot with $14 million and In Good Company, which came in fourth in an expanded release, taking in $13 million. Jennifer Garner's comic-book actioner Elektra, however, failed to generate the big bucks, rounding out the top five with a

  • Racing Stripes Review
    By:

    Save for a few hilarious performances by the most unlikely of farm animals, Racing Stripes is pretty standard family fare without too many charming moments.

Name Credit Credited as Role Id Sort Order
David Spade Song Performer ("U Can't Touch This") 120788 8000038
Steve Harvey Song Performer ("My Girl") 120788 8000037
Wolfgang Amadeus Mozart Song ("Overture from 'The Marriage of Figaro'") 120859 8000030
Mayendran Naidoo Medic Set Paramedic 120966 25000062
Bobby Lovgren Animal Trainer Master Zebra Trainer 120962 20000003
Melvine Sone Set Production Assistant Key Set Production Assistant 371 25000040
Wiseman Makinena Painter Standby Painter 200 9000015
Pamela Green Titles Titles Producer(Kaleidoscope Films Group) 120825 23000042
Jarik Van Sluijs Animation Director Creative Director(Kaleidoscope Film Group) 740 23000041
Otto Dent Rotoscope Animator Digital Paint & Roto(Peerless Camera Company) 121082 23000048
Mitch Goldstrom Software Engineer Systems Administrator(Digiscope) 121071 23000043
Jack Hughes Rotoscope Animator Digital Paint & Roto(Peerless Camera Company) 121082 23000047
Lubo Hristov Matte Painter Matte Paintings 120959 23000049
Martin Body Rotoscope Animator Digital Paint & Roto(Peerless Camera Company) 121082 23000046
Nadine Buckley Software Engineer System Support(Peerless Camera Company) 121071 23000044
Andrew Kingston Software Engineer System Support(Peerless Camera Company) 121071 23000045
Alexander Williams Animation Supervisor n/a 120918 23000040
Amit Dahawal Digital Effects Artist Digital Compositor(Digiscope) 120960 23000056
Michael Plescia Digital Effects Artist Digital Compositor(Digiscope) 120960 23000057
Janet Quen Digital Effects Artist Digital Compositor(Digiscope) 120960 23000058
Michel Barriere Digital Effects Artist Lead Compositor(Hybride) 120960 23000059
Enid Dalcoff Digital Effects Artist Digital Compositor(Digiscope) 120960 23000055
Peter "Beak" Cvijanovic Digital Effects Artist Digital Compositor(Digiscope) 120960 23000054
Robb Ozaeta Digital Effects Artist Lead Compositor(Digiscope) 120960 23000051
Travis Baumann Digital Effects Artist Digital Compositor(Digiscope) 120960 23000052
Minky Billups Digital Effects Artist Digital Compositor(Digiscope) 120960 23000053
Lawrence Carroll Digital Effects Artist Lead Compositor(Digiscope) 120960 23000050
Carol Petrie Effects Coordinator Visual Effects Coordinator(PRPVFX) 120917 23000037
Gerhard Van Der Heever Special Effects Foreman n/a 250 23000024
Antoinette Perez Visual Effects Visual Effects Coordinator(Digiscope) 419 23000025
Keith Luczywo Visual Effects Visual Effects Coordinator(Digiscope) 419 23000026
Terron Pratt Visual Effects Visual Effects Coordinator(Digiscope) 419 23000027
Bryan Park Visual Effects Editor Digital Film Editor(Digiscope) 614 23000023
Ryan Turner Visual Effects Editor Assistant Visual Effects Editor(Digiscope) 614 23000022
Bill Cole Visual Effects Producer Digital Producer(Reel Masters Executive Cutting) 243 23000019
Giancarlo Ganziano Visual Effects Editor n/a 614 23000020
Sean Rourke Visual Effects Editor (Digiscope) 614 23000021
Julian Howard Special Effects Assistant n/a 514 23000028
Gavin Gullisear Special Effects Assistant n/a 514 23000029
Duncan Burbidge Effects Coordinator Digital Effects Coordinator(Peerless Camera Company) 120917 23000035
Marianne Speight Effects Coordinator Digital Effects Coordinator(Peerless Camera Company) 120917 23000036
Mathieu Dupuis Digital Effects Artist Lead Compositor(Hybride) 120960 23000060
Graham Nutter Effects Assistant Visual Effects Assistant(Digiscope) 120922 23000038
Nick Bedford Effects Coordinator Digital Effects Coordinator(Peerless Camera Company) 120917 23000034
Martine Losier Effects Coordinator Visual Effects Coordinator(Hybride) 120917 23000033
Daniel Carvalho Special Effects Assistant n/a 514 23000030
Anduk Deveault Moreau Effects Coordinator Visual Effects Coordinator(Hybride) 120917 23000031
Marie-Chantale Savard-Cote Effects Coordinator Visual Effects Coordinator(Hybride) 120917 23000032
Leigh Glaus Effects Assistant Visual Effects Assistant(Digiscope) 120922 23000039
Evelyne Leblond Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000064
Thai Son Odan CGI Artist Artist(Digital Dimension) 120986 23000089
Simon Marinof CGI Artist Artist(Digital Dimension) 120986 23000090
Patrick Tasse CGI Artist Artist(Digital Dimension) 120986 23000091
Charles Granger CGI Artist Artist(Digital Dimension) 120986 23000092
Kim Richardson Character Animation Lead Character Animator(Digital Dimension) 622 23000088
Stephan Burle Character Design Designer(Kaleidoscope Film Group) 485 23000087
John Swinnerton Digital Effects Artist Digital Compositor(Peerless Camera Company) 120960 23000084
Sarah Marchant Digital Effects Artist Digital Compositor(Peerless Camera Company) 120960 23000085
Jyoteen Majmadur Character Design Designer(Kaleidoscope Film Group) 485 23000086
Daniel Coupal CGI Artist Artist(Digital Dimension) 120986 23000093
Mathieu DiMuro CGI Artist Artist(Digital Dimension) 120986 23000094
Yanick Wilisky CG Supervisor (Hybride) 779 23000100
Lafleche Dumais CG Supervisor (Hybride) 779 23000101
Randy Dormans Animator Lead Animator(Digiscope) 483 23000102
Andrea Adams Animator CG Animator(Peerless Camera Company) 483 23000103
Philippe Theroux CG Supervisor (Hybride) 779 23000099
Adam Stark CG Supervisor Imaging Supervisor(Digiscope) 779 23000098
Marc Hall CGI Artist Artist(Digital Dimension) 120986 23000095
Laurent Abecassis CGI Artist Artist(Digital Dimension) 120986 23000096
Matt Merkovich CG Supervisor (Digiscope) 779 23000097
Marc Joveneau Digital Effects Artist Digital Compositor(Peerless Camera Company) 120960 23000083
Paul Round Digital Effects Artist Digital Compositor(Peerless Camera Company) 120960 23000082
Xavier Bourque Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000067
Jocelyn Maher Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000068
Caroline Brien Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000069
Christian Morin Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000070
Francois Leduc Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000066
Cedric Bonnaffoux Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000065
Franck Lambertz Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000062
Patrice-Alain Barrette Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000063
Michel Heroux Visual Effects Producer Digital Producer(Digital Dimension) 243 23000018
Wayne Brinton Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000071
Sandra Roach Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000072
Sean Stranks Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000078
Nadine Homier Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000079
Jean Frederic Veilleux Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000080
Ben Hicks Digital Effects Artist Digital Compositor(Peerless Camera Company) 120960 23000081
Sigrun Hardardotir Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000077
Guillaume St Aubin Seers Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000076
Matthieu Chatelier Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000073
Laurent Spillemaecker Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000074
Xavier Fourmond Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000075
Marijosc Auclair Digital Effects Artist Compositor(Hybride) 120960 23000061
Daniel Leduc Visual Effects Producer (Hybride) 243 23000016
Colin Ferreira Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000033
Susi Gerbhardt Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000034
Sarah Healey Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000035
Paul Marrin Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000036
Lezeanne Fenwick Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000032
Ryan De Menzes Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000031
Vicky Brooker Animal Wrangler Zebra Wrangler 120863 20000027
Bronwyn Clark Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000028
Stephinie Coldstream Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000029
Taryn De Koning Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000030
Michelle Mazurkiewicz Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000037
Bubba Mbalo Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000038
Luke Van Vuuren Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000044
Zeeman Visser Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000045
Kerry Walkin Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000046
Bronwyn Whitehead Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000047
Laurine Schroeder Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000043
Ryan Sander Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000042
Erica Meyer Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000039
Daniel Mokdena Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000040
Patricia Robertson Animal Wrangler Horse Wrangler 120863 20000041
Andrew Berry Animal Wrangler Zebra Wrangler 120863 20000026
Frikkie Jacobs Animal Wrangler Zebra Wrangler 120863 20000025
Cody Harris Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000010
Bill Lawrence Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000011
Stephen Gladstone Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000012
Caroline Girdlestone Animal Trainer Head Barnyard Animal Trainer 120962 20000013
Heath Harris Animal Trainer Master Horse Trainer 120962 20000008
Andrew Berry Animal Trainer Baby Zebra Trainer 120962 20000007
Ian Bostock Animal Trainer Zebra Trainer 120962 20000004
Craig Bullen Animal Trainer Zebra Trainer 120962 20000005
Bill Rivers Animal Trainer Zebra Trainer 120962 20000006
Zelie Thompson Animal Trainer Shetland Pony Trainer 120962 20000014
Brit Sooby Animal Trainer Assistant Pony Trainer 120962 20000015
David Mullins Animal Trainer Vet 120962 20000021
Sarah Owens Animal Trainer Vet 120962 20000022
Aiko Jansen Van Vuuren Animal Services Horse Department Assistant 121036 20000023
Rulof Jackson Animal Services SA Animal Anti-Cruelty League Welfare Inspector 121036 20000024
Garth Scholtz Animal Trainer Sheep Trainer 120962 20000020
William Filby Animal Trainer Rooster Trainer 120962 20000019
Garin van Munster Animal Trainer Goat Trainer 120962 20000016
Martin Odd Animal Trainer Pelican Trainer 120962 20000017
Kim Filby Animal Trainer Assistant Pelican Trainer 120962 20000018
Wendy Borland Animal Wrangler Barnyard Animal Wrangler 120863 20000048
Marc Murray Animal Wrangler Barnyard Animal Wrangler 120863 20000049
Dion Hatch Visual Effects Supervisor n/a 249 23000002
Eric Mises-Rosenfeld Visual Effects Supervisor n/a 249 23000003
Thierry Delattre Visual Effects Supervisor (Hybride) 249 23000004
Richard Martin Visual Effects Supervisor (Hybride) 249 23000005
Kent Houston Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Starry-Eve Collett Catering Head Chef 120954 22000002
Justin Van Der Bank Construction Storeman 120900 21000022
Elizabeth Van Den Berg Construction Site Toolman 120900 21000023
Kevin Dodd Welder Blacksmith 121059 21000024
Michael Johnstone Craft Service n/a 120903 22000001
Pierre Couture Visual Effects Supervisor (Hybride) 249 23000006
George Port Visual Effects Supervisor (PRPVFX) 249 23000007
Rod Park Visual Effects Producer n/a 243 23000013
Laurel Lyn Schulman Visual Effects Producer Imaging Producer(Digiscope) 243 23000014
Pierre Raymond Visual Effects Producer (Hybride) 243 23000015
Tim Ollive Animator CG Animator(Peerless Camera Company) 483 23000104
Mary Stuart Visual Effects Producer n/a 243 23000012
Paul Docherty Effects Supervisor Digital Effects Supervisor(Peerless Camera Company) 120866 23000011
Corobell McQueen Special Effects Supervisor n/a 545 23000008
Fortunato Frattasio Effects Supervisor Digital Effects Supervisor(Digiscope) 120866 23000009
Brennan Prevatt Effects Supervisor Digital Effects Supervisor(Digiscope) 120866 23000010
Palacious Faro Construction Construction Buyer 120900 21000021
Lyall Gardiner Construction Lead Stagehand 120900 21000020
Howard Murray Carpenter n/a 529 21000005
Brendon Gibb Carpenter n/a 529 21000006
Martin Rea Carpenter n/a 529 21000007
Cobus De Villers Carpenter n/a 529 21000008
Pierre Lambrecht Carpenter n/a 529 21000004
Douglas Smorenburg Carpenter n/a 529 21000003
Luke Cornell Animal Wrangler Animal Logistics 120863 20000050
Nils Korupp Carpenter n/a 529 21000001
Eric Bentshu Carpenter n/a 529 21000002
Stephen Heunis Carpenter n/a 529 21000009
Antony Cousens Carpenter n/a 529 21000010
Gunther Koekemoer Construction Foreman n/a 277 21000016
Herbie Adler Construction Foreman n/a 277 21000017
David Bastiaans Construction Coordinator Construction Supervisor 276 21000018
Lee Steinfeld Construction Construction Administrator 120900 21000019
Clive Pollick Construction Manager n/a 120983 21000015
Peter Ndazi Carpenter Assistant Carpenter 529 21000014
Chris Jacobs Carpenter Assistant Carpenter 529 21000011
Howard Kwenye Carpenter Assistant Carpenter 529 21000012
Tony Van Rensberg Carpenter Lead Carpenter 529 21000013
Diane Kingston Visual Effects Producer Digital Effects Producer(Peerless Camera Company) 243 23000017
Marc Twinam-Cauchi Animator CG Animator(Peerless Camera Company) 483 23000108
Paul Fisher Transportation Captain n/a 272 25000034
Giles Harris Transportation Captain n/a 272 25000035
Florian Stiege Transportation Co-Captain Transport Co-Captain 120973 25000036
Mick Snell Transportation Coordinator n/a 271 25000037
Janine Kanamori Production Associate n/a 120822 25000033
Katy Savoie Production Assistant (Hybride) 275 25000032
Alexia Dellovade Production Assistant Visual Effects Production Assistant(Digiscope) 275 25000028
Olivier Beaulieu Production Assistant (Hybride) 275 25000029
Jean-Francois Houde Production Assistant (Hybride) 275 25000030
Jacynthe Cote Production Assistant (Hybride) 275 25000031
Sharon Draper Stand-In n/a 121015 25000038
Andrew Cockburn Stand-In n/a 121015 25000039
Domesh Naidoo Set Production Assistant n/a 371 25000046
Alutha Ngcobo Set Production Assistant n/a 371 25000047
Avi Rampersadh Set Production Assistant n/a 371 25000048
Justin Van Der Merwe Set Production Assistant n/a 371 25000049
Josh Jeppe Set Production Assistant n/a 371 25000045
Tracey Harhoff Set Production Assistant n/a 371 25000044
Carey Abercrombie Set Production Assistant n/a 371 25000041
Luke Charter Set Production Assistant n/a 371 25000042
Jeten Chetty Set Production Assistant n/a 371 25000043
Tom Harding Production Assistant Visual Effects Production Assistant(Digiscope) 275 25000027
Beth Moyer Production Assistant Visual Effects Production Assistant(Digiscope) 275 25000026
Rose Sokol Assistant Assistant to Music Supervisor 120820 25000011
Neil Ackerman Production Assistant n/a 275 25000012
Adam Chowke Production Assistant n/a 275 25000013
Kenneth Fletcher Production Assistant n/a 275 25000014
Eric Somongaca Assistant Unit Assistant 120820 25000010
Justin Benson Assistant (to Mr. McDonnell) 120820 25000009
Jennifer Robertson Assistant (to Ms. Davis) 120820 25000006
Zambak Tukan Assistant (to Ms. Davis) 120820 25000007
Andrea Simon Assistant (to Ms. Hofmeyr) 120820 25000008
Theuns Du Plessis Production Assistant n/a 275 25000015
Franco Kolders Production Assistant n/a 275 25000016
Francois Schwemmer Production Assistant n/a 275 25000022
Paul Louwrens Production Assistant n/a 275 25000023
Dione Cadle Stuart Production Assistant Visual Effects Production Assistant(Digiscope) 275 25000024
Steven Craig Production Assistant Visual Effects Production Assistant(Digiscope) 275 25000025
Craig Ruurds Production Assistant n/a 275 25000021
Kuno Nashongo Production Assistant n/a 275 25000020
Lourence Mouton Production Assistant n/a 275 25000017
Simon Mouton Production Assistant n/a 275 25000018
Collin Murugesan Production Assistant n/a 275 25000019
John Mahaffie Second Unit Director n/a 412 25000051
Allison Tucker Production Secretary n/a 367 25000052
Heikki Nashongo Driver n/a 273 25000083
Ilse Kitshoff Driver n/a 273 25000084
Charles Dla Dla Driver n/a 273 25000085
William McDonagh Driver n/a 273 25000086
Mike Tempest Driver n/a 273 25000082
Adrian Drasamy Driver n/a 273 25000081
James A Ryan Driver n/a 273 25000077
Siphiwe Zuma Driver n/a 273 25000078
Joseph Malele Driver n/a 273 25000079
Jabulani Didi Driver n/a 273 25000080
Shane Jooste Driver n/a 273 25000087
Absalom Kock Driver n/a 273 25000088
Ashley Kravitz Rights & Clearances Clearance Services 120879 26000002
Josie Batorski Tutor Studio Teacher 121034 26000003
Christopher Stack Manager Data Manager(Digiscope) 120827 28000001
Dezi Rorich Unit Publicist n/a 231 29000001
Licia Dewing Other Accommodation Coordinator 120795 26000001
Robin Allen-Paris Coordinator Zebra Shipping Coordinator 528 25000092
Ramkrishan Omerpasad Driver n/a 273 25000089
Jethro Lottering Driver Unit Driver 273 25000090
Dana Sulceski Coordinator U.S. Coordinator 528 25000091
Mervyn Rencken Driver n/a 273 25000076
Charlie Sperring Driver n/a 273 25000075
Richard Gibbons Medic Set Paramedic 120966 25000058
Brendon Sampson Medic Set Paramedic 120966 25000059
PW Herbst Medic Set Paramedic 120966 25000060
Bev Sutton Medic Set Paramedic 120966 25000061
Gert Cordier Medic Set Medic 120966 25000057
Brandon Sampson Medic Construction Medic 120966 25000056
Bianca Martinaglia Production Secretary Receptionist 367 25000053
Len Cockcroft Office Runner Construction Runner 120988 25000054
Samora Chapman Office Runner Construction Runner 120988 25000055
Alan Stuart Driver n/a 273 25000064
Michael Coetzee Driver n/a 273 25000065
Peter Mbensu Driver n/a 273 25000071
David Jankie Driver n/a 273 25000072
Ian Laatz Driver n/a 273 25000073
Shaun Holland Driver n/a 273 25000074
Jeremy Drewent Driver n/a 273 25000070
Thabany Mowakeny Driver n/a 273 25000069
Macaire Cox Driver n/a 273 25000066
Kenneth Masindi Driver n/a 273 25000067
Costa Sidkos Driver n/a 273 25000068
Jonathan Cohen Assistant (to Mr. Wegner) 120820 25000005
Robyn Harwood Assistant (to Mr. Wegner) 120820 25000004
Marie-Claude Aubry 3-D Artist (Hybride) 120965 23000134
Jocelyn Lahaie 3-D Artist (Hybride) 120965 23000135
Jean-Yves Audouard 3-D Artist (Hybride) 120965 23000136
Mathieu Lalonde 3-D Artist (Hybride) 120965 23000137
Alain Lacroix 3-D Artist (Hybride) 120965 23000133
Marc Aubrey 3-D Artist (Hybride) 120965 23000132
Joseph Kasparian 3-D Artist Lead 3-D Artist(Hybride) 120965 23000128
Marco Tremblay 3-D Artist Lead 3-D Artist(Hybride) 120965 23000129
Melissa Almeida 3-D Artist (Hybride) 120965 23000130
Pierre-Simon Henri 3-D Artist (Hybride) 120965 23000131
Romain Bayle 3-D Artist (Hybride) 120965 23000138
Nicolas Langlois-Demers 3-D Artist (Hybride) 120965 23000139
Steve Pelchat 3-D Artist (Hybride) 120965 23000145
Bendit Blouin 3-D Artist (Hybride) 120965 23000146
Martin Pelletier 3-D Artist (Hybride) 120965 23000147
Maryse Bouchard 3-D Artist (Hybride) 120965 23000148
Michael Bentitou 3-D Artist (Hybride) 120965 23000144
Jonathan Paquin 3-D Artist (Hybride) 120965 23000143
Patrick Beaulieu 3-D Artist (Hybride) 120965 23000140
Robert Moodie 3-D Artist (Hybride) 120965 23000141
Ramiro Belanger 3-D Artist (Hybride) 120965 23000142
Marc Bourbonnais 3-D Artist Lead 3-D Artist(Hybride) 120965 23000127
Adam Watkins 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000126
Tom Stanton 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000111
Craig Sylvester 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000112
Rodney Iwashina 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000113
Jamie Pilgrims 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000114
Andy Cochrane 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000110
David Bryant 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000109
Simon Pickard Animator CG Animator(Peerless Camera Company) 483 23000106
Mike McGuinness Animator CG Animator(Peerless Camera Company) 483 23000107
Steve E Martin Animal Trainer Head Zebra Trainer 120962 20000002
Allan Cabal 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000115
Miguel Guerrero 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000116
D Ryan Reeb 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000122
Greg Szafranski 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000123
Yuko Takeshita 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000124
Ryan Turner 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000125
Stephanie Murphy 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000121
Jennifer Mordecai 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000120
Waqas Hussain 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000117
Ryan Kirkwood 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000118
Ai-Fen Lo 3-D Artist (Digiscope) 120965 23000119
Patrick Piche 3-D Artist (Hybride) 120965 23000149
Mike Cozens 3-D Artist (Hybride) 120965 23000150
David Mohapi Assistant Props Props Assistant 120904 24000001
Jacques Swart Assistant Props Props Assistant 120904 24000002
Biddi Cox Assistant Props Props Assistant 120904 24000003
Gerhard DeLange Assistant Props Props Assistant 120904 24000004
Gary Hebert 3-D Animator (Kaleidoscope Film Group) 120933 23000177
John Nyugen 3-D Animator (Kaleidoscope Film Group) 120933 23000176
Jacob Leaf 3-D Artist (PRPVFX) 120965 23000173
Kristin Wright 3-D Artist (PRPVFX) 120965 23000174
Greg Reynard 3-D Animator (Kaleidoscope Film Group) 120933 23000175
Adam Van Heerden Assistant Props Props Assistant 120904 24000005
Byron Harries Assistant Props Props Assistant 120904 24000006
Sheona Mitchley Props Buyer n/a 120926 24000012
Gina Goosen Assistant (to Mr. Phillips) 120820 25000001
Nathan Moore Assistant (to Mr. Johnson and Mr. Kosove) 120820 25000002
Greg Rodgers Assistant (to Mr. Johnson and Mr. Kosove) 120820 25000003
Nicole Meyer Props Buyer n/a 120926 24000011
James Lee Taylor Props Buyer n/a 120926 24000010
Andrew Orlando Property Master n/a 120805 24000007
William Boyes Props Standby Props 120817 24000008
Guy Potgieter Props Standby Props 120817 24000009
Pania Williams 3-D Artist (PRPVFX) 120965 23000172
Stephen Karl 3-D Artist (PRPVFX) 120965 23000171
Francois Gendron 3-D Artist (Hybride) 120965 23000156
Gaetan Thiffault 3-D Artist (Hybride) 120965 23000157
Lucas Granito 3-D Artist (Hybride) 120965 23000158
Gabriel Tremblay 3-D Artist (Hybride) 120965 23000159
Ken Steel 3-D Artist (Hybride) 120965 23000155
Yanick Gaudreau 3-D Artist (Hybride) 120965 23000154
Joshua Sherrett 3-D Artist (Hybride) 120965 23000151
Lafleche Dumais 3-D Artist (Hybride) 120965 23000152
Frederic St Arnaud 3-D Artist (Hybride) 120965 23000153
Jessy Veilleux 3-D Artist (Hybride) 120965 23000160
Lars Cawley 3-D Artist (PRPVFX) 120965 23000161
Stephen Donoghue 3-D Artist (PRPVFX) 120965 23000167
Abby Scollay 3-D Artist (PRPVFX) 120965 23000168
Abi Gee 3-D Artist (PRPVFX) 120965 23000169
Jon Thorsen 3-D Artist (PRPVFX) 120965 23000170
George Ritchie 3-D Artist (PRPVFX) 120965 23000166
Alastair Crawford 3-D Artist (PRPVFX) 120965 23000165
Giles Molloy 3-D Artist (PRPVFX) 120965 23000162
Clifford Chan 3-D Artist (PRPVFX) 120965 23000163
Danielle Norgate 3-D Artist (PRPVFX) 120965 23000164
Ditch Doy Animator CG Animator(Peerless Camera Company) 483 23000105
Simon T Rann Puppeteer n/a 682 19000030
Johannes Moleko Thejane Video Assist/Playback Video Assistant 120899 6000023
Nerissa Black Video Post Production Laboratory Coordinator 120800 6000024
Karin Blid Alsbirk Photography Still Photographer 120835 6000025
Shani Hayward Loader Dark Room Loader 120956 6000026
Anthony English Video Assist/Playback Video Assist Operator 120899 6000022
Tom Eggby Video Assist/Playback VT Assistant 120899 6000021
George Loxton Assistant Camera 1st Assistant Camera/C-Camera 233 6000017
Thomas Brown Assistant Camera 2nd Assistant Camera/C-Camera 233 6000018
Rhodi Anne Buys Assistant Camera 2nd Assistant Camera/D-Camera 233 6000019
Mauriece Jacks Jr. Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000020
Christopher Summers Loader Loader/A-Camera 120956 6000027
Bernard Brinkworth Loader Loader/B-Camera 120956 6000028
Lisha Steinkoenig Editorial Assistant Editorial Staff Assistant 120855 7000004
Brett Schlaman Assistant Editor First Assistant Editor 203 7000005
Nicci Van Niekerk Assistant Editor (South Africa) 203 7000006
Adam Brailsford Apprentice Editor n/a 121012 7000007
Robert P Schneider On-Line Editor Digital Conform Editor(Reel Masters Executive Cutting) 120811 7000003
Julie Rogers Editor n/a 172 7000002
Steve Porter Colorist Digital Colorist(Reel Masters Executive Cutting) 120920 6000029
Peter J King Colorist Telecine Colorist 120920 6000030
Tom Finan Editor n/a 172 7000001
Frank Gardner Assistant Camera 1st Assistant Camera/C-Camera 233 6000016
Justin Brokensha Assistant Camera 1st Assistant Camera/B-Camera 233 6000015
Marie-Louise Nielsen Continuity n/a 890 5000021
David Eggby Director of Photography n/a 120780 6000001
Peter McCaffrey Camera Operator A Camera Operator/Steadicam 239 6000002
Peter Belcher Camera Operator Camera Operator/B-Camera 239 6000003
Morag Cameron Continuity n/a 890 5000020
Natascha Leite Production Coordinator n/a 162 5000019
Brad Arensman Post-Production Supervisor n/a 120796 5000016
Deon Du Preez Location Manager n/a 193 5000017
Carine Stander Production Coordinator n/a 162 5000018
Norbert Kitshoff Camera Operator Megamount Head Operator 239 6000004
Andrew Ballard Camera Operator Libra Mount Operator 239 6000005
Kirk Chiswell Assistant Camera 1st Assistant Camera/A-Camera 233 6000011
Lars Cox Assistant Camera 1st Assistant Camera/B-Camera 233 6000012
Neil Baillie Assistant Camera 2nd Assistant Camera/A-Camera 233 6000013
Telfer Barnes Assistant Camera 1st Assistant Camera/A-Camera 233 6000014
Mark Larkin Camera Operator n/a 239 6000010
Mark Lennard Camera Operator n/a 239 6000009
Dave McKay Camera Operator Libra Mount Operator 239 6000006
Trevor Brown Camera Operator n/a 239 6000007
Werner Maritz Camera Operator n/a 239 6000008
Ryan Goldblatt Apprentice Editor (South Africa) 121012 7000008
Mark Isham Composer n/a 120836 8000001
Steven Tyler Song ("Walk This Way") 120859 8000032
Joe Perry Song ("Walk This Way") 120859 8000033
Anslem Douglas Song ("Doggy (Who Let the Dogs Out?)") 120859 8000034
Sting Song ("Taking the Inside Rail") 120859 8000035
Eliot Kennedy Song ("It Ain't Over Yet") 120859 8000029
Gretchen Peters Song ("It Ain't Over Yet") 120859 8000028
Christopher Keener Song ("Here Comes the Hotstepper") 120859 8000024
Salaam Remi Song ("Here Comes the Hotstepper") 120859 8000025
Sir Paul McCartney Song ("Ebony and Ivory") 120859 8000026
Bryan Adams Song ("It Ain't Over Yet") 120859 8000027
Mark Isham Song ("Taking the Inside Rail") 120859 8000036
Bryan Adams Song Performer ("It Ain't Over Yet") 120788 8000042
Emelia Roux Weavind Set Decorator n/a 165 9000002
Jonathan Hely-Hutchinson Art Director n/a 183 9000003
Johnny Bengu Swing Gang n/a 434 9000004
Donavan Richmond Swing Gang n/a 434 9000005
Wolf Kroeger Production Designer n/a 164 9000001
Sting Song Performer ("Taking the Inside Rail") 120788 8000048
Hungarian State Opera Orchestra Song Performer ("Overture from 'The Marriage of Figaro'") 120788 8000043
Kosice Teachers' Choir Song Performer ("Exsultate, Jubillate, K.165") 120788 8000044
Run DMC Song Performer ("Walk This Way") 120788 8000045
Ini Kamoze Song ("Here Comes the Hotstepper") 120859 8000023
Kenton Nix Song ("Here Comes the Hotstepper") 120859 8000022
Delphine Robertson Music Coordinator n/a 206 8000007
Curtis Roush Music Editor Supervising Music Editor 214 8000008
Mark Isham Music Producer n/a 323 8000009
Deva Anderson Music Supervisor n/a 120872 8000010
Ken Kugler Music Conductor n/a 120818 8000006
Jed Music Arranger Jaw Harp, Slide Guitar and Bluegrass Assistance 121019 8000005
Ennio Morricone Music Song("The Good, The Bad and The Ugly") 120781 8000002
Jill Streater Music Arranger Music Preparation 121019 8000003
Cindy O'Connor Music Arranger Additional Arrangements 121019 8000004
Ken Kugler Original Music Orchestrations 120838 8000011
Isobel Griffiths Original Music Orchestral Contractor 120838 8000012
Smokey Robinson Song ("My Girl") 120859 8000018
Rick James Song ("U Can't Touch This") 120859 8000019
Alonzo Miller Song ("U Can't Touch This") 120859 8000020
Kirk Burrell Song ("U Can't Touch This") 120859 8000021
Ian Wood Score Recording Score Recording Assistant 120840 8000017
Jake Jackman Score Recording Score Recording Assistant 120840 8000016
Gavyn Wright Original Music Orchestra Leader 120838 8000013
Stephen Krause Score Mixing (Banana Hill) 120927 8000014
Stephen Krause Score Recording (Air Studios) 120840 8000015
Jan Owen Post-Production Supervisor n/a 120796 5000015
Guy Clothier Assistant Director 2nd 2nd Assistant Director 163 5000014
Tom Amundsen Voice Additional Voice 475 1000030
Mona Arshall Voice Additional Voice 475 1000031
Dee Bradley Baker Voice Additional Voice 475 1000032
Robert Bergen Voice Additional Voice 475 1000033
Kyle Alcazar Actor Voice of Young Pride 1 1000029
Frankie Ryan Actor Voice of Young Ruffshodd 1 1000028
Fred Thompson Actor Voice of Sir Trenton 1 1000024
Dustin Hoffman Actor Voice of Tucker 1 1000025
Whoopi Goldberg Actor Voice of Franny 1 1000026
Jansen Panettiere Actor Voice of Young Stripes 1 1000027
David Busch Voice Additional Voice 475 1000034
June Christopher Voice Additional Voice 475 1000035
Eddie Frierson Voice Additional Voice 475 1000041
Jackie Gonneau Voice Additional Voice 475 1000042
Nicholas Guest Voice Additional Voice 475 1000043
Archie Hahn Voice Additional Voice 475 1000044
Jennifer Crystal Voice Additional Voice 475 1000040
Chris Edgerly Voice Additional Voice 475 1000039
Robert Clotworthy Voice Additional Voice 475 1000036
David Cowgill Voice Additional Voice 475 1000037
Terri Douglas Voice Additional Voice 475 1000038
David Spade Actor Voice of Scuzz 1 1000023
Steve Harvey Actor Voice of Buzz 1 1000022
Thandi Puren Actor Reporter #1 1 1000007
Morne Visser Actor Reporter #2 1 1000008
Dawn Matthews Actor Reporter #3 1 1000009
Matt Stern Actor Reporter #4 1 1000010
Gary Bullock Actor John Cooper 1 1000006
Caspar Poyck Actor Mailman 1 1000005
Hayden Panettiere Actor Channing Walsh 1 1000002
M. Emmet Walsh Actor Woodzie 1 1000003
Wendie Malick Actor Clara Dalrymple 1 1000004
John Lesley Actor Paddock Boss 1 1000011
Graeme Hawkins Actor Track Announcer 1 1000012
Josh Jackson Actor Voice of Trenton's Pride 1 1000018
Snoop Dogg Actor Voice of Lightning 1 1000019
Joe Pantoliano Actor Voice of Goose 1 1000020
Michael Rosenbaum Actor Voice of Ruffshodd 1 1000021
Jeff Foxworthy Actor Voice of Reggie 1 1000017
Michael Clarke Duncan Actor Voice of Clydesdale 1 1000016
Tarryn Downes Actor Anthem Singer 1 1000013
Frankie Muniz Actor Voice of Stripes 1 1000014
Mandy Moore Actor Voice of Sandy 1 1000015
Jess Harnell Voice Additional Voice 475 1000045
Jason Harris Voice Additional Voice 475 1000046
Frederik Du Chau Story By n/a 120779 4000004
Kirk De Micco Story By n/a 120779 4000005
Lloyd Phillips Unit Production Manager n/a 182 5000001
Pierre Buys Unit Manager n/a 120832 5000002
Steven Wegner Story By n/a 120779 4000003
David Schmidt Story By n/a 120779 4000002
Kira Davis Co-Producer n/a 170 3000007
Philip A Patterson Co-Producer n/a 170 3000008
Julie Huntsinger Associate Producer n/a 171 3000009
David Schmidt Screenplay n/a 120778 4000001
Genevieve Hofmeyr Line Producer n/a 161 5000003
Angela Phillips Production Manager n/a 305 5000004
Gail McQuillan Assistant Director 3rd Assistant Director 163 5000010
Justin Nilson Assistant Director 3rd Assistant Director 163 5000011
Andre Weavind Assistant Director First Assistant Director 163 5000012
Marc Biart Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000013
Manie Scholz Assistant Director 2nd 2nd Assistant Director 163 5000009
Kazmer Harangozo Assistant Director Additional 2nd Assistant Director 163 5000008
Stephane J C Paradis Production Manager (Digital Dimension) 305 5000005
Philip A Patterson Assistant Director 1st Assistant Director 163 5000006
Jamie Marshall Assistant Director 2nd Assistant Director 163 5000007
Kirk De Micco Co-Producer n/a 170 3000006
Steven Wegner Executive Producer n/a 174 3000005
Bob Neill Voice Additional Voice 475 1000052
Paul Pape Voice Additional Voice 475 1000053
Phil Proctor Voice Additional Voice 475 1000054
Al Rodrigo Voice Additional Voice 475 1000055
Randall Montgomery Voice Additional Voice 475 1000051
Jessie S Marion Voice Additional Voice 475 1000050
Bridget Hoffman Voice Additional Voice 475 1000047
Victoria Hoffman Voice Additional Voice 475 1000048
Anne Lockhart Voice Additional Voice 475 1000049
Joshua Seth Voice Additional Voice 475 1000056
Steve Staley Voice Additional Voice 475 1000057
Andrew Kosove Producer n/a 3 3000001
Broderick Johnson Producer n/a 3 3000002
Lloyd Phillips Producer n/a 3 3000003
Ed McDonnell Producer n/a 3 3000004
Frederik Du Chau Director n/a 2 2000001
Claudette Wells Voice Additional Voice 475 1000061
Joshua Stern Voice Additional Voice 475 1000058
Pepper Sweeney Voice Additional Voice 475 1000059
Gail Thomas Voice Additional Voice 475 1000060
Justice Nhlapo Swing Gang n/a 434 9000006
Brian Glaser Set Dresser Standby Set Dresser 197 9000007
Alan Barnes Gaffer n/a 268 15000017
Justin Paterson Electrician n/a 450 15000018
Henry Bouillon Electrician n/a 450 15000019
Jan Bosch Electrician n/a 450 15000020
Vincent Fletcher Gaffer n/a 268 15000016
Ben Beukes Generator Operator n/a 363 15000015
Riyaad Majiet Grip n/a 365 15000011
Mark Hardy Grip n/a 365 15000012
Ernest Mtshakazana Grip n/a 365 15000013
Damian Van Gass Grip n/a 365 15000014
Andrew Phyfer Electrician n/a 450 15000021
Mannie Chonco Electrician n/a 450 15000022
Leon Harris Electrician n/a 450 15000028
Mario Eksteen Electrician n/a 450 15000029
Robert M Fischer Best Boy Grip n/a 265 15000030
Wayne Shields Best Boy Electric Best Boy Lighting 259 15000031
Simon Cave Electrician n/a 450 15000027
Jason Walters Electrician n/a 450 15000026
Robert W Smith Electrician n/a 450 15000023
Alfred Manzini Electrician n/a 450 15000024
Joseph Mahlohla Electrician n/a 450 15000025
Sven Grune Grip Company Grip 365 15000010
Gareth Viner Grip Company Grip 365 15000009
Mario Eksteen Sound Sound Assistant 120816 14000019
Sibonela Goba Sound Unit Sound 120816 14000020
Adam Johnston Sound Effects Editor n/a 327 14000021
Bruce Tanis Sound Effects Editor n/a 327 14000022
Ron Bartlett Rerecording Mixer n/a 120856 14000018
Mark Smith Rerecording Mixer n/a 120856 14000017
Bob Beher Foley Editor n/a 221 14000014
Mary Jo Lang Foley Mixer n/a 224 14000015
Scott Morgan Foley Recordist n/a 225 14000016
Christopher Aud Sound Effects Editor n/a 327 14000023
Nico Louw Sound Engineer n/a 120916 14000024
Kenneth Shongwe Grip Company Grip 365 15000005
Tony Coetzee Grip Company Grip 365 15000006
Lourence Nefphumbada Grip Company Grip 365 15000007
Brett McDowell Grip Company Grip 365 15000008
Gordon Adams Grip Company Grip 365 15000004
Greg Cameron Key Grip n/a 263 15000003
J Paul Huntsman Supervising Sound Editor n/a 328 14000025
Zann Wienand Rigging Grip Cablecam Rigging Grip 120944 15000001
Guy Micheletti Key Grip n/a 263 15000002
Bernie DeWet Best Boy Electric Best Boy Lighting 259 15000032
Bernie DeWet Best Boy n/a 120885 15000033
David Renn Animatronics Animatronics Technician 121102 19000017
Steven Renn Animatronics Animatronics Technician 121102 19000018
Stuart Rowsell Animatronics Animatronics Technician 121102 19000019
Belinda Villani Animatronics Animatronics Technician 121102 19000020
Thomas Perry Animatronics Animatronics Technician 121102 19000016
James Paul Animatronics Animatronics Technician 121102 19000015
Liam Hardy Animatronics Animatronics Technician 121102 19000011
Tobias Jahke Animatronics Animatronics Technician 121102 19000012
Jenny O'Keefe Animatronics Animatronics Technician 121102 19000013
Ron Owen Animatronics Animatronics Technician 121102 19000014
Narinder Virdee Animatronics Animatronics Technician 121102 19000021
Alex Wheeler Animatronics Animatronics Technician 121102 19000022
Richard Mueck Puppeteer Head Puppeteer 682 19000028
Matthew McCoy Puppeteer Head Puppeteer 682 19000029
Bruce Greenwood Actor Nolan Walsh 1 1000001
Lynton Richards Puppeteer n/a 682 19000031
Laurie Faen Puppeteer Puppetry Coordinator 682 19000027
Martin Crowther Animatronics Animatronics Mechanic 121102 19000026
Cheryl Newton Animatronics Animatronic Hair Technician 121102 19000023
Zeynep Selcuk Animatronics Animatronics Hair/Feather Technician 121102 19000024
Daniel Carlisle Animatronics Animatronics Technician and Puppeteer 121102 19000025
Penny Fawkner Animatronics Animatronics Technician 121102 19000010
Gab Facchinei Animatronics Animatronics Technician 121102 19000009
Betsy Edgeworth Auditor Visual Effects Controller(Digiscope) 120886 16000006
Sam Monteforte Post-Production Accountant n/a 120979 16000007
Anne Wilson Assistant Accountant 1st Assistant Accountant(USA) 120950 16000008
Sara Jones Assistant Accountant 1st Assistant Accountant(South Africa) 120950 16000009
Michel Murdock Accountant Visual Effects Financial Controller(Hybride) 120802 16000005
Michelle Ten Haaf Accountant Petty Cash 120802 16000004
Yolanda T Cochran Production Accountant Production Controller 282 16000001
Gregor Wilson Production Accountant n/a 282 16000002
Cynthia Hager Accountant Payroll 120802 16000003
Tim Cook Assistant Accountant Accounts Assistant 120950 16000010
Mandy Raubenheimer Assistant Accountant Accounts Assistant 120950 16000011
Janine Bray Animatronics Animatronics Technician 121102 19000005
Teisha Brook Animatronics Animatronics Technician 121102 19000006
Sharon Case Animatronics Animatronics Technician 121102 19000007
Adam Coyle Animatronics Animatronics Technician 121102 19000008
Toby Barron Animatronics Animatronics Technician 121102 19000004
Julie Anderson Animatronics Animatronics Technician 121102 19000003
Christine Bergren Legal Services Music Legal Services 120857 18000001
Trevor Tighe Animatronics Animatronics Designer 121102 19000001
Andrew Goodall Animatronics Electronics Designer 121102 19000002
Alyson Moore Foley Artist n/a 223 14000013
John Roesch Foley Artist n/a 223 14000012
Russell Boast Extras Casting Extras Casting Coordinator 120851 10000004
Kirstin Barwise Extras Casting Extras Administrator 120851 10000005
Lara Stiege Extras Casting Assistant Extras Assistant 120970 10000006
Melanie Jooste Extras Casting Assistant Extras Production Assistant 120970 10000007
Mandy Raubenheimer Extras Casting Extras Administrator 120851 10000003
Cathy Sandrich Gelfond Casting Director n/a 157 10000002
Louise Martin Art Department Coordinator n/a 195 9000032
Ashley Tobias Art Department Set Dressing Buyer 120843 9000033
Jason Elliott Art Assistant Art Department Assistant 120974 9000034
Amanda Mackey Johnson Casting Director n/a 157 10000001
Kelly Vermaak Extras Casting Assistant Extras Production Assistant 120970 10000008
Terri Douglas Voice Casting ADR Voice Casting 189 10000009
Eleanor Lesh Dialogue Director Production Dialogue Coordinator 121136 12000004
Jo Katsaras Costume Designer n/a 169 13000001
Neil McClean Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Jacques Gerber Hair Stylist Key Hair Stylist 120799 13000003
Lauren Shiohama Dialogue Consultant Production Dialogue Reader 1511 12000003
David Busch Dialogue Consultant Production Dialogue Reader 1511 12000002
Molly Smith Production Executive n/a 118216 11000002
Christopher Fealy Development Executive n/a 120807 11000003
Deborah Ricketts Research Researcher 458 12000001
Mark Walker Assistant Set Decorator n/a 316 9000031
Sean Ackerman Greensman Greens Assistant 201 9000030
Rene Nel Painter Paint Foreman 200 9000013
Michael Kupelo Painter Standby Painter 200 9000014
Peter H Longwane Painter n/a 200 9000016
Stephen Madonsela Painter n/a 200 9000017
Ona Muller Painter Set Finishing Painter 200 9000012
Richard Rubidge Painter Set Finishing Painter 200 9000011
Dean Amey Set Dresser Set Dressing Coordinator 197 9000008
Mike Hyman Scenic Artist Head Scenic Painter 745 9000009
Elaine Seidel Painter Set Finishing Painter 200 9000010
John Searle Painter Painter/Sculptor 200 9000019
Bobby Cardoso Leadman n/a 433 9000020
John Coxon Greensman n/a 201 9000026
Mich Gordon Greensman Greens Consultant 201 9000027
Ingo Loibenbock Greensman Assistant Greensman 201 9000028
Francois De Klerk Greensman Greens Assistant 201 9000029
Peter Jones Illustrator Draughtsman 600 9000025
Julian McLaren Lead Person Lead Hand 120957 9000024
Simon Rees Leadman n/a 433 9000021
Gordon Russell Lead Person Lead Hand 120957 9000022
Vos Van Der Merwe Lead Person Lead Hand 120957 9000023
Nadine Prigg Makeup Artist Key Makeup Artist 120801 13000004
Angie Boschoff Makeup Assistant Assistant Makeup Artist 121007 13000005
Miriam Mhlanga Wardrobe Assistant n/a 120809 13000033
Daniella Frank Wardrobe Assistant n/a 120809 13000034
Louisa Wolmarans Wardrobe Assistant n/a 120809 13000035
Frans Mashaba Wardrobe Assistant n/a 120809 13000036
Dolan Godfrey Wardrobe Assistant n/a 120809 13000032
Kim Du Plessis Wardrobe Unit Wardrobe Standby 120823 13000031
Nanette Katherine Wardrobe Wardrobe Standby/Group B 120823 13000028
Britt Cormack Wardrobe Wardrobe Buyer 120823 13000029
Sonia Levin Wardrobe Millinery 120823 13000030
Dianne Simpson ADR On Set Animal Voice 120912 14000001
Rowan Bartlett ADR On Set Animal Voice 120912 14000002
Terry Garcia Assistant Sound Editor n/a 222 14000008
Raymond Maloonado Assistant Sound Editor n/a 222 14000009
Jurgen Human Boom Operator n/a 215 14000010
Eric Flickinger Dubbing Mixer Dubbing Stage Recordist 120923 14000011
Benjamin Beardwood ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000007
Patrick J Foley ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000006
Rick Canelli ADR ADR Recordist 120912 14000003
Thomas J O'Connell ADR Mixer n/a 227 14000004
Jessica Gallavan ADR Supervisor n/a 219 14000005
Grant Carr Wardrobe Wardrobe Standby/Group A 120823 13000027
Thomaley Van Niekerk Wardrobe Key Wardrobe Standby 120823 13000026
Haley Clarke Makeup Assistant Assistant Makeup Artist 121007 13000011
Kendro Black Makeup Assistant Assistant Makeup Artist 121007 13000012
Barbara Tayfield Makeup Assistant Assistant Makeup Artist 121007 13000013
Lynn Hoff Makeup Assistant Assistant Makeup Artist 121007 13000014
Jess Jade Hudson Makeup Assistant Assistant Makeup Artist 121007 13000010
Meike Tait Makeup Assistant Assistant Makeup Artist 121007 13000009
Treasure Gumede Makeup Assistant Assistant Makeup Artist 121007 13000006
Kerry Skelton Makeup Assistant Assistant Makeup Artist 121007 13000007
Shannon Nickolas Makeup Assistant Assistant Makeup Artist 121007 13000008
Delaine Forbes Makeup Assistant Assistant Makeup Artist 121007 13000015
Elizabeth Rawlinson Makeup Assistant Assistant Makeup Artist 121007 13000016
Gina George Makeup Effects Animal Makeup Effects 120935 13000022
Baby Maselane Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000023
Mary Ball Seamstress Supervisor Seamstress 121057 13000024
Zureta Schulz Wardrobe Wardrobe Mistress 120823 13000025
Jaco Snyman Makeup Effects Animal Makeup Effects 120935 13000021
Donna Mosley Makeup Effects Animal Makeup Effects 120935 13000020
Pia Robbins Makeup Assistant Assistant Makeup Artist 121007 13000017
Tara Lawrence Makeup Effects Animal Makeup Effects 120935 13000018
Johan Nel Makeup Effects Animal Makeup Effects 120935 13000019
Karl Miller Animal Trainer Animal Training Supervisor 120962 20000001
Synopsis
In the middle of a raging thunderstorm, a traveling circus accidentally leaves behind some very precious cargo--a baby zebra. The gangly little foal is rescued by horse farmer Nolan Walsh, who takes him home to his young daughter Channing. Once a champion thoroughbred trainer, Walsh has given up horse training for a quiet life with Channing on their modest Kentucky farm. The little zebra, or "Stripes," as Channing calls him, is soon introduced to the farm's misfit troupe of barnyard residents, led by a grumpy Shetland Pony named Tucker and Franny, a wise old goat who keeps the family in line. The group is joined by Goose, a deranged big-city pelican who's hiding out in the sticks until the heat dies down in Jersey. Bird-brained rooster Reggie keeps everyone alert with his crack-of-dawn crowing and general hysteria, and the un-aptly named bloodhound Lightning keeps a lazy eye on goings-on at the farm--in between naps. The Walsh farm borders the Dalrymple Estate, where highly skilled thoroughbreds train to compete for horse racing's top honor, the ultra-prestigious Kentucky Open. From the first moment Stripes lays eyes on the track, he's hooked--he knows that if he could just get the chance, he could leave all those other horses in the dust. What he doesn't know is--he's not exactly a horse. But with characteristic zeal, he devotes himself to training for the big time, with a little help from Tucker, who has coached a host of champion racehorses in the past. Channing has a similar ambition--she longs to train as a jockey, but her protective father refuses to let her compete in the potentially dangerous sport. But her father can't ignore her enthusiasm (or her stubbornness) for long, and she convinces him to come out of retirement to train her and Stripes for the Kentucky Open. The neighboring Estate is run by the ruthless queen of the Kentucky racing circuit, the incredibly wealthy and exceptionally coldhearted Clara Dalrymple. Stripes constantly battles the ridicule of the Estate's thoroughbreds-in-training, led by spoiled bully Trenton's Pride, who taunts him relentlessly about his lack of breeding and--unusual appearance. As he thrusts himself into a world of elite athletes, intense competition and enormous stakes, Stripes must prove he's fast enough and tough enough to run with the big horses if he wants to land in the winner's circle at the legendary Kentucky Open.