Jurassic Park III (2001)

Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Sam Neill Actor Doctor Alan Grant 1 1000001
William Macy Actor Paul Kirby 1 1000002
Téa Leoni Actor Amanda Kirby 1 1000003
Alessandro Nivola Actor Billy Brennan 1 1000004
Trevor Morgan Actor Eric Kirby 1 1000005
Michael Jeter Actor Udesky 1 1000006
John Diehl Actor Cooper 1 1000007
Bruce Young Actor Nash 1 1000008
Laura Dern Actor Doctor Ellie Sattler 1 1000009
Taylor Nichols Actor Mark 1 1000010
Mark Harelik Actor Ben Hildebrand 1 1000011
Julio Mechoso Actor Enrique Cardoso 1 1000012
Blake Bryan Actor Charlie 1 1000013
Sarah Madison Actor Cheryl 1 1000014
Linda Park Actor Hannah 1 1000015
Sonia Jackson Actor Symposium Leader 1 1000016
Bruce French Actor Science Reporter 1 1000017
Bernard Zilinskas Actor Male Student 1 1000018
Rona Benson Actor Female Student 1 1000019
Frank Clem Actor Man in Suit 1 1000020
Joe Johnston Director n/a 2 2000001
Kathleen Kennedy Producer n/a 3 3000001
Larry Franco Producer n/a 3 3000002
Steven Spielberg Executive Producer n/a 174 3000003
David Womark Associate Producer n/a 171 3000004
Cheryl Tkach Associate Producer n/a 171 3000005
Peter Buchman Screenplay n/a 120778 4000001
Alexander Payne Screenplay n/a 120778 4000002
Jim Taylor Screenplay n/a 120778 4000003
John August Screenplay n/a 120778 4000004
Craig Rosenberg Screenplay n/a 120778 4000005
William Goldman Screenplay n/a 120778 4000006
Joe Johnston Screenplay n/a 120778 4000007
Steven Spielberg Story By n/a 120779 4000008
Michael Crichton Source Material n/a 120786 4000009
Michael Crichton Characters as Source Material n/a 121009 4000010
David Womark Unit Production Manager n/a 182 5000001
David Streit Unit Production Manager n/a 182 5000002
Michael Malone Production Supervisor n/a 307 5000003
Artist Robinson Assistant Director n/a 163 5000004
Deanna Stadler Assistant Director n/a 163 5000005
Charles Simmers Assistant Director 2nd assistant director 163 5000006
Lisa Rodgers Post-Production Supervisor n/a 120796 5000007
Laura Sode-Matteson Location Manager n/a 193 5000008
Stephen Mapel Location Manager n/a 193 5000009
Val Kim Location Manager n/a 193 5000010
Brenda Wachel Script Supervisor n/a 191 5000011
Jack Kelly Stage Manager (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120797 5000012
Carol Keith Production Coordinator n/a 162 5000013
Stiles White Production Coordinator (Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 162 5000014
Jennifer Blair Assistant Production Coordinator n/a 192 5000015
Pamela Hilse Assistant Production Coordinator n/a 192 5000016
Randall Flosi Assistant Location Manager n/a 194 5000017
Maida Morgan Assistant Location Manager n/a 194 5000018
Shelly Johnson Director of Photography n/a 120780 6000001
Mike Ferris Director of Photography underwater director of photography 120780 6000002
Martin Rosenberg Director of Photography visual effects director of photography(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120780 6000003
Don Devine Camera Operator "A" camera operator 239 6000004
Scott Browner Camera Operator "B" camera operator 239 6000005
Robert Hill Assistant Camera Operator assistant camera(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120849 6000006
Bryce Shields Video Assist/Playback video assist 120899 6000007
Robert Hatfield Projectionist n/a 121104 6000008
Alan Jacques Projectionist n/a 121104 6000009
Zade Rosenthal Photography still photographer 120835 6000010
Chuck Zlotnick Photography project photographer(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120835 6000011
Jim Passon Color Timer (Hawaii) 120921 6000012
Robert Dalva Editor n/a 172 7000001
Scott Janush Editor (film) 172 7000002
Bill Kimberlin Editor visual effects editor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 172 7000003
Mike Morgan Editing editorial technical supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120901 7000004
Hugo Weng Dialogue Editor (Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 204 7000005
Elizabeth Kenton Dialogue Editor (Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 204 7000006
Andrea Biklian Negative Cutting negative cutter(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120852 7000007
Gary Burritt Negative Cutting negative cutter(Hawaii) 120852 7000008
Matthew Shaffer Editorial Assistant n/a 120855 7000009
Devon Miller Assistant Editor (film) 203 7000010
Diva Magpayo Assistant Editor n/a 203 7000011
Don Davis Music music composer & conductor 120781 8000001
Armin Steiner Music music scoring mixer 120781 8000002
Sandy DeCrescent Music Contractor orchestra contractor 121013 8000003
Kathy Nelson Music Editor n/a 214 8000004
Joe Rand Music Editor n/a 214 8000005
Barbara McDermott Music Editor n/a 214 8000006
John Williams Original Music original music themes 120838 8000007
Randy Newman Song n/a 120859 8000008
Stephen Baltes Song ("Barney Is a Dinosaur") 120859 8000009
Joseph Phillips Song song arranger("Barney Is a Dinosaur") 120859 8000010
Randy Newman Song Performer ("Big Hat No Cattle") 120788 8000011
Edward Verreaux Production Designer n/a 164 9000001
Tim Nordella Production Designer hydraulic design/supervision(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 164 9000002
Kate Sullivan Set Decorator n/a 165 9000003
Greg Papalia Art Director n/a 183 9000004
Doug Meerdink Art Director n/a 183 9000005
Eric Rigling Art Director (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 183 9000006
Kristen Pratt Set Designer n/a 202 9000007
Robert Fechtman Set Designer n/a 202 9000008
Dianne Wager Set Designer n/a 202 9000009
William Hawkins Set Designer n/a 202 9000010
Gary Diamond Set Designer n/a 202 9000011
David Lowery Storyboard Artist key storyboard artist 199 9000012
Rodolfo Damaggio Storyboard Artist n/a 199 9000013
Nelson Bush Set Dresser n/a 197 9000014
Michael Vojvoda Set Dresser n/a 197 9000015
Robert Robinson Set Dresser n/a 197 9000016
G Alcus Set Dresser n/a 197 9000017
Kenneth Turek Leadman n/a 433 9000018
John Berger Assistant Art Director n/a 315 9000019
George Lee Assistant Art Director n/a 315 9000020
Roy Barnes Assistant Art Director n/a 315 9000021
Beth Bajuk Art Department Coordinator n/a 195 9000022
Kevin May Art Department sabre artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120843 9000023
Alex Tropiec Art Department sabre artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120843 9000024
Dean Yurke Art Department sabre artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120843 9000025
Christopher Swift Art Department key artist(Stan Winston Studios/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000026
Joey Orosco Art Department key artist(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000027
Jason Matthews Art Department key artist(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000028
Greg Figiel Art Department key artist(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000029
Trevor Hensley Art Department key artist(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000030
Robert Ramsdell Art Department key artist(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000031
Andy Schoneberg Art Department key artist(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000032
John Cherevka Art Department key artist(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000033
Jim Charmatz Art Department key artist(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000034
Russell Lukich Art Department key artist(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000035
Paul Mejias Art Department key artist(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000036
Mark Jurinko Art Department key artist(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000037
Jeff Buccacio Art Department (Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000038
Michelle Millay Art Department (Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000039
Doug Stewart Art Department (Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000040
Tom Killeen Art Department (Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000041
Jim Hogue Art Department (Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000042
David Grasso Art Department (Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000043
Chris Towle Art Department mold technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120843 9000044
Brian Ellison Art Assistant art department assistant 120974 9000045
Shane McAllen Art Assistant art department assistant 120974 9000046
Nancy Foy Casting n/a 179 10000001
Francis Keao Casting cast assistant(Hawaii) 179 10000002
Kim Everett-Martin Casting Associate n/a 160 10000003
Kathy Nelson Executive in Charge executive in charge of music(for Universal Studios) 120791 11000001
Francesco Paolone Supervisor paint supervisor 120845 11000002
Kevin Barnhill Supervisor computer graphic supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120845 11000003
Christophe Hery Supervisor computer graphic supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120845 11000004
Eddie Pasquarello Supervisor compositing supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120845 11000005
Samir Hoon Supervisor computer graphic sequence supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120845 11000006
Steve Molin Supervisor computer graphic sequence supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120845 11000007
Robert Weaver Supervisor computer graphic sequence supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120845 11000008
R White Supervisor computer graphic sequence supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120845 11000009
Tim McLaughlin Supervisor creature supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120845 11000010
Ken Bryan Supervisor digital model supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120845 11000011
Jean-Claude Langer Supervisor viewpoint supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120845 11000012
Bruce Vecchitto Supervisor digital color timing supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120845 11000013
Charlie Bailey Supervisor model supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120845 11000014
Geoffrey Lake Supervisor greensman supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120845 11000015
J Scott Supervisor mechanical department supervisor(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120845 11000016
Michael Lantieri Consultant special effects consultant 120784 12000001
Jack Horner Consultant paleontology consultant 120784 12000002
Jack Horner Technical Advisor n/a 537 12000003
John Anderson Research research & development(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 458 12000004
Sebastian Marino Research research & development(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 458 12000005
Ari Rapkin Research research & development(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 458 12000006
Betsy Cox Costume Designer n/a 169 13000001
Wendy Craig Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Eric Van Wagoner Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Scott Hankins Costumes costumer 120828 13000004
Kim Zweig Costumes costumer 120828 13000005
Christopher Kristoff Costumes costumer 120828 13000006
Noreen Wilkie Hair Sam Neill's hair & makeup 120794 13000007
Kathryn Blondell Hair Stylist key hairstylist 120799 13000008
Audrey Anzures Hair Stylist n/a 120799 13000009
Dennis Liddiard Makeup key makeup 353 13000010
Cyndi Reece-Thorne Makeup Tea Leoni's makeup 353 13000011
Kimberly Felix Makeup Artist n/a 120801 13000012
Phillip Rogers ADR ADR recordist(Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120912 14000001
Michele Perrone ADR Editor (Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 220 14000002
Ann Thornberg ADR Editor assistant ADR editor(Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 220 14000003
Jeff Gomillion ADR Mixer (Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 227 14000004
Barbara Harris ADR Voice Casting (Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 2515 14000005
James Morioka Assistant Sound Editor (Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 222 14000006
Joseph Brennan Boom Operator n/a 215 14000007
Dennie Thorpe Foley Artist (Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 223 14000008
Jana Vance Foley Artist (Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 223 14000009
James Likowski Foley Editor (Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 221 14000010
Tony Eckert Foley Mixer (Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 224 14000011
Frank Merel Foley Recordist (Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 225 14000012
Christopher Boyes Rerecording re-recording mixer(Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120995 14000013
Gary Summers Rerecording re-recording mixer(Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120995 14000014
Richard Kite Sound utility sound 120816 14000015
Kathy Turco Sound assistant sound designer(Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120816 14000016
Christopher Boyes Sound Designer n/a 120915 14000017
Doug Quinn Sound Designer assitant sound designer(Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120915 14000018
Howell Gibbens Sound Editor (Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 229 14000019
Frank Eulner Sound Effects Editor (Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 327 14000020
Ken Fischer Sound Effects Editor (Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 327 14000021
Thomas Causey Sound Mixer production sound mixer 230 14000022
Juan Peralta Sound Mixer mix technician(Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 230 14000023
William Cueto Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Robert Babin Key Grip n/a 263 15000002
Thomas Wazny Key Grip rigging key grip 263 15000003
William Barr Key Grip (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 263 15000004
Lawrence Escobedo Grip n/a 365 15000005
Bill Blackman Grip n/a 365 15000006
Craig Dobbie Grip n/a 365 15000007
Don Estes Grip n/a 365 15000008
Jonathan Leary Grip n/a 365 15000009
Tino Contreras Grip n/a 365 15000010
Keoki Smith Grip grip/rigging(Hawaii) 365 15000011
John Sprague Gaffer n/a 268 15000012
Berny Demolski Gaffer (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 268 15000013
Miguel Sanchez Electrician n/a 450 15000014
Ross Warren Electrician n/a 450 15000015
Scott Sprague Electrician n/a 450 15000016
Justin Stroh Electrician n/a 450 15000017
Morten Petersen Electrician n/a 450 15000018
Frank Caslin Electrician n/a 450 15000019
Danny MacCallum Electrician n/a 450 15000020
David Slodki Electrician n/a 450 15000021
Paul Romer Electrician mechanical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 450 15000022
Al Sousa Electrician mechanical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 450 15000023
Matt Heimlich Electrician mechanical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 450 15000024
Sebastien Caillabet Electrician mechanical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 450 15000025
Kim Derry Electrician mechanical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 450 15000026
Rob Derry Electrician mechanical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 450 15000027
Josh Gray Electrician mechanical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 450 15000028
Tom Woessner Electrician mechanical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 450 15000029
Richard Landon Electrician mechanical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 450 15000030
Bob Mano Electrician mechanical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 450 15000031
Jim Leidholdt Dolly Grip n/a 264 15000032
Danny Brazen Dolly Grip n/a 264 15000033
Chris Leidholdt Best Boy Grip n/a 265 15000034
Joseph Bates Best Boy Grip rigging best boy grip 265 15000035
Gregory Childers Best Boy Grip (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 265 15000036
Toby Lecheminant Best Boy best boy electric 120885 15000037
O'Shana Walker Best Boy best boy electric 120885 15000038
Frank Dorowsky Best Boy rigging best boy electric 120885 15000039
Kathy Petty Production Accountant n/a 282 16000001
Laurie Charchut Production Accountant (Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 282 16000002
Gail Rose Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Oopie Parraco Assistant Accountant accounting assistant 120950 16000004
Audrey Conrad Assistant Accountant accounting assistant 120950 16000005
Yvonne Ramond Assistant Accountant accounting assistant 120950 16000006
Kelli Gillam Assistant Accountant accounting assistant 120950 16000007
Nicole Gillardo Assistant Accountant accounting assistant 120950 16000008
Leslie Coogan Assistant Accountant accounting assistant 120950 16000009
Margo Romano Assistant Accountant accounting assistant 120950 16000010
Brian Namanny Animatronics mechanical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 121102 19000001
Pat Romano Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Cinda James Stunts n/a 240 19000003
Joe Greblo Stunts n/a 240 19000004
Norman Howell Stunts n/a 240 19000005
Kris Jeffrey Stunts n/a 240 19000006
Stanton Barrett Stunts n/a 240 19000007
Wayne King Stunts n/a 240 19000008
David Barrett Stunts n/a 240 19000009
Bob McDougall Stunts n/a 240 19000010
Laura Connery Stunts n/a 240 19000011
Troy Robinson Stunts n/a 240 19000012
Carl Paoli Stunts n/a 240 19000013
Jimmy Romano Stunts n/a 240 19000014
Dave Schultz Stunts n/a 240 19000015
JP Romano Stunts n/a 240 19000016
Mark Thomson Stunts n/a 240 19000017
Seth Arnett Stunts n/a 240 19000018
William Washington Stunts n/a 240 19000019
Chris Blackwood Stunts n/a 240 19000020
Gary Wayton Stunts n/a 240 19000021
Dotan Bonen Stunts n/a 240 19000022
Lee Whittaker Stunts n/a 240 19000023
Ted Boyse Stunts n/a 240 19000024
Dan Wynanads Stunts n/a 240 19000025
Bob Brown Stunts n/a 240 19000026
Richard Epper Stunts n/a 240 19000027
Bobby Burns Stunts n/a 240 19000028
Cindy Daniels Stunts n/a 240 19000029
Danny Downey Stunts n/a 240 19000030
Dustin Meier Stunts n/a 240 19000031
Jared Eddo Stunts n/a 240 19000032
Kent Lutrell Stunts n/a 240 19000033
Mark Ginther Stunts n/a 240 19000034
Lisa Hoyle Stunts n/a 240 19000035
Aaron Walters Stunts n/a 240 19000036
Jay Hirsch Construction Foreman welding foreman 277 21000001
Armando Casteneda Construction Foreman welding foreman 277 21000002
Kevin Mangan Construction Foreman greens construction foreman 277 21000003
Steve Callas Construction Coordinator n/a 276 21000004
Reuben Iao Construction (Hawaii) 120900 21000005
Ryan Robinson Construction (Hawaii) 120900 21000006
Harland Kanahele Construction (Hawaii) 120900 21000007
Clives Laboy Construction (Hawaii) 120900 21000008
Peter Popp Craft Service n/a 120903 22000001
Donovan Ahuna Craft Service (Hawaii) 120903 22000002
Kane Lono Craft Service (Hawaii) 120903 22000003
Beau Soleil Catering caterer(Hawaii) 120954 22000004
Jim Mitchell Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
David Washburn Effects Supervisor 3-D camera matchmove supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120866 23000002
Paul Griffin Effects Supervisor animation sequence supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120866 23000003
Geoff Heron Effects Supervisor practical effects supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120866 23000004
John Rosengrant Effects Supervisor n/a 120866 23000005
Brian Tipton Special Effects Foreman special effects shop foreman 250 23000006
Bruce Donnellan Special Effects Foreman n/a 250 23000007
Mark Miller Visual Effects ILM visual effects producer 419 23000008
Theresa Corrao Visual Effects ILM visual effects associate producer 419 23000009
Jack Johnson Visual Effects illustrator 419 23000010
Tim Wilcox Visual Effects illustrator 419 23000011
Jack Mongovan Visual Effects lead digital paint/roto artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000012
Brian Connor Visual Effects compositor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000013
Jay Cooper Visual Effects compositor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000014
Jason Dowdeswell Visual Effects compositor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000015
Christina Drahos Visual Effects compositor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000016
David Fuhrer Visual Effects compositor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000017
Siobhan Lo Visual Effects compositor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000018
Sean Mackenzie Visual Effects compositor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000019
Tia Marshall Visual Effects compositor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000020
Julie Adrianson Neary Visual Effects compositor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000021
Barry Safley Visual Effects compositor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000022
Patrick Tubach Visual Effects compositor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000023
Alyson Markell Visual Effects digital modeler(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000024
Kurt Kaufman Visual Effects digital matte artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000025
Susumu Yukuhiro Visual Effects digital matte artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000026
Kela Hicks Visual Effects digital matte artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000027
Michaela Calanchini-Carter Visual Effects digital paint & roto artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000028
Susan Goldsmith Visual Effects digital paint & roto artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000029
Marianne Heath Visual Effects digital paint & roto artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000030
Jennifer Murray Visual Effects digital paint & roto artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000031
Andrew Nelson Visual Effects digital paint & roto artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000032
Elsa Rodriguez Visual Effects digital paint & roto artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000033
Leslie Safley Visual Effects digital paint & roto artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000034
Kate Turner Visual Effects digital paint & roto artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000035
Erin West Visual Effects digital paint & roto artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000036
Jeff Brewer Visual Effects model maker(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000037
Michael Jobe Visual Effects model maker(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000038
Ira Keeler Visual Effects model maker(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000039
Mitch Romanauski Visual Effects model maker(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 419 23000040
John Rosengrant Visual Effects concept designer(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 419 23000041
Mark McCreery Visual Effects concept designer(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 419 23000042
Christopher Swift Visual Effects concept designer 419 23000043
Joey Orosco Visual Effects concept designer 419 23000044
Jason Matthews Visual Effects concept designer 419 23000045
Greg Figiel Visual Effects concept designer 419 23000046
Christopher Evans Visual Effects digital matte artist(Matte World Digital/additional paintings provider) 419 23000047
Donald Elliott Special Effects Coordinator n/a 241 23000048
Everett Byrom Special Effects special effects technician 168 23000049
George Davis Special Effects special effects technician 168 23000050
Dan Ossello Special Effects special effects technician 168 23000051
Kevin Pike Special Effects special effects technician 168 23000052
Chris Ward Special Effects special effects technician 168 23000053
Dale Provenzano Special Effects special effects technician 168 23000054
Matthew McDonnell Special Effects special effects technician 168 23000055
Joseph Judd Special Effects special effects technician 168 23000056
Adrienne Anderson Effects Coordinator visual effects coordinator(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120917 23000057
Brice Parker Effects Coordinator visual effects coordinator(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120917 23000058
Elizabeth Brown Effects Coordinator visual effects coordinator(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120917 23000059
Julie D'Antoni Effects Coordinator visual effects coordinator(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120917 23000060
Lisa Chino Effects Assistant assistant effects editor(Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120922 23000061
Jim Milton Effects Assistant assistant visual effects editor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120922 23000062
Damien Carr Effects Assistant visual effects assistant(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120922 23000063
Dan Taylor Animation Supervisor n/a 120918 23000064
Dennis Turner Animation Supervisor technical animation supervisor(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120918 23000065
Jeff Edwards Mechanical Special Effects mechanical designer(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 121086 23000066
Hiroshi Ikeuchi Mechanical Special Effects mechanical designer(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 121086 23000067
Jon Dawe Mechanical Special Effects mechanical designer(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 121086 23000068
George Bernota Mechanical Special Effects mechanical designer(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 121086 23000069
Jimmy Hirahara Mechanical Special Effects mechanical designer(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 121086 23000070
Leila Ben-Joseph Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000071
Mario Capellari Graphic Artist computer graphic artist Ben-Joseph, Leila 120985 23000072
Mario Capellari Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000073
Paul Churchill Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000074
Ryan Cook Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000075
Natasha Devaud Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000076
Gonzalo Escudero Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000077
Christian Foucher Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000078
Ryan Galloway Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000079
Chris George Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000080
Scott Giegler Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000081
Jeremy Goldman Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000082
John Hansen Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000083
Ben Hawkins Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000084
Polly Ing Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000085
Russell Koonce Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000086
Ryan Laney Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000087
Michael Levine Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000088
David Marsh Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000089
Andrew Morley Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000090
Hiromi Ono Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000091
Khatsho Orfali Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000092
Mary Payne Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000093
Bruce Powell Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000094
Ricardo Ramos Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000095
Alan Rosenfeld Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000096
Jason Rosson Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000097
Durant Schoon Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000098
Anthony Shafer Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000099
Douglas Smith Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000100
Nigel Sumner Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000101
Eric Voegels Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000102
David Weitzberg Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000103
Ken Ziegler Graphic Artist computer graphic artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120985 23000104
Susan Campbell Animator lead animator(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000105
Peter Daulton Animator lead animator(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000106
Jenn Emberly Animator lead animator(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000107
Glen McIntosh Animator lead animator(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000108
Steve Nichols Animator lead animator(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000109
Tom St Amand Animator lead animator(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000110
John Zdankiewicz Animator lead animator(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000111
George Aleco-Sima Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000112
Carlos Baena Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000113
Minhee Choe Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000114
Bruce Dahl Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000115
Andy Doucette Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000116
C Easton Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000117
David Gainey Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000118
Wayne Gilbert Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000119
Ken King Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000120
Greg Kyle Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000121
David Latour Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000122
Julija Learie Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000123
Julie Nelson Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000124
Rick O'Connor Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000125
Mike Quinn Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000126
Jay Rennie Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000127
Trish Schutz-Krause Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000128
Mark Schreiber Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000129
Sharonne Solk Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000130
Tim Stevenson Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000131
Marjolaine Tremblay-Silva Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000132
Jan Van Buyten Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000134
Tim Waddy Animator (Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 483 23000135
Bill Bryan Animator fabrication department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 483 23000136
Amy Whetsel Animator fabrication department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 483 23000137
Tamara Carlson-Woodard Animator fabrication department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 483 23000138
Dawn Dininger Animator fabrication department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 483 23000139
Lynette Eklund Animator fabrication department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 483 23000140
Bernhard Eichholz Animator fabrication department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 483 23000141
Gary Yee 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000142
Gary Pawlowski 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000143
Chris Grossnickle 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000144
Greg Burgan 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000145
Chris Baer 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000146
Brian Stiver 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000147
Garth Winkless 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000148
A Venuto 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000149
Bradley Hardin 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000150
Chris Bergschnieder 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer) 120963 23000151
Tim Martin 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000152
Bryan Blair 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000153
Mike Harper 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000154
Justin Raleigh 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000155
Thomas Ovenshire 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000156
Christine Mansfield 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000157
Toni Buffa 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000158
Marion Held-Bixby 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000159
Jon Fedele 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000160
Nik Carey 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000161
Claire Folkard 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000162
Joe McLoone 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000163
Patrick Magee 3-D Models mold/technical department(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120963 23000164
Jodie Maier 3-D Artist 3-D camera matchmove artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120965 23000165
Melissa Mullin 3-D Artist 3-D camera matchmove artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120965 23000166
Pat Turner 3-D Artist 3-D camera matchmove artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120965 23000167
Talmage Watson 3-D Artist 3-D camera matchmove artist(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120965 23000168
Lanny Cermak Matchmove Artist Location Matchmove Artist(Industrial Light & Magic) 120657 23000169
Andrew Siegel Assistant Props prop assistant 120904 24000001
James Kroning Assistant Props prop assistant 120904 24000002
Brad Einhorn Property Master n/a 120805 24000003
Mark Lapresle Props prop maker foreman 120817 24000004
Bob Webb Props prop maker foreman 120817 24000005
Paul Schrauwers Props prop maker foreman 120817 24000006
Gary Costin Props prop maker foreman 120817 24000007
Peter Olexiewicz Props prop maker foreman 120817 24000008
Walter Zieska Props prop maker foreman 120817 24000009
Mark Stivers Props prop maker foreman 120817 24000010
Michael Martino Assistant ("A" camera) 120820 25000001
David Taylor Assistant ("A" camera) 120820 25000002
David Eubank Assistant ("B" camera) 120820 25000003
Jacqueline Nivens Assistant ("B" camera) 120820 25000004
Ian Madison Assistant (to Sam Neill) 120820 25000005
Deborah Chesebro Assistant (to William R Macy) 120820 25000006
Lyn-Del Pedersen Assistant (to Stan Winston (Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator)) 120820 25000007
Annabelle Troukens Assistant (to Stan Winston (Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator)) 120820 25000008
Nathan Bruckner Production Assistant n/a 275 25000009
Russell Allen Production Assistant n/a 275 25000010
Michael Alvarado Production Assistant n/a 275 25000011
Michael Musteric Production Assistant n/a 275 25000012
Michael Phillips Production Assistant n/a 275 25000013
Paul Domick Production Assistant n/a 275 25000014
Heather Dalpe Production Assistant n/a 275 25000015
Kevin Bowe Production Assistant n/a 275 25000016
Ashley Battung Production Assistant (Hawaii) 275 25000017
Noah Tavares Production Assistant (Hawaii) 275 25000018
Lee Garibaldi Transportation Captain n/a 272 25000019
Thomas Whelpley Transportation Captain n/a 272 25000020
Myles Kawakami Transportation Captain (Hawaii) 272 25000021
Lance Lee Transportation Co-Captain (Hawaii) 120973 25000022
Tommy Tancharoen Transportation Coordinator n/a 271 25000023
Karen Chang Production office coordinator 120824 25000024
Jeanne Ishikawa Production office coordinator(Hawaii) 120824 25000025
Craig Hosking Pilot n/a 570 25000026
Rick Shuster Pilot n/a 570 25000027
Tim Werle Medic set medic 120966 25000028
Stan Winston Other live action dinosaurs provider 120795 26000001
Daniel Ondrejko Other greens coordinator 120795 26000002
Rick Hicks Other marine coordinator 120795 26000003
Michelle Deal Other loader 120795 26000004
Kelly Diehl Other remote head operator 120795 26000005
Paul Sutton Other technocrane operator 120795 26000006
David Hammer Other technocrane operator 120795 26000007
Liz Probst Other payroll 120795 26000008
Adria Later Other studio teacher 120795 26000009
Chrissy Thomas-Taylor Other assitant to Kathleen Kennedy 120795 26000010
Daniel Bailey Other marine technician 120795 26000011
Daniel Trefts Other marine technician 120795 26000012
Chris Papajohn Other marine technician 120795 26000013
Calvin Shatto Other marine technician 120795 26000014
Kay Sweeney Other marine technician 120795 26000015
Louie Lantieri Other rigging foreman 120795 26000016
Robert Thompson Other general foreman 120795 26000017
George Gugler Other paint foreman 120795 26000018
Wayne Nycz Other paint foreman 120795 26000019
Edward O'Connell Other paint foreman 120795 26000020
Jesus Siono Other stand-by painter 120795 26000021
Michael Bucaro Other plaster foreman 120795 26000022
David Howland Other plaster foreman 120795 26000023
Carl Robarge Other plaster foreman 120795 26000024
Shawn Sykes Other laborer foreman 120795 26000025
Chad Cole Other laborer foreman 120795 26000026
Michael Cole Other laborer foreman 120795 26000027
Raul Rosario Other laborer foreman 120795 26000028
Omar Gutierrez Other laborer foreman 120795 26000029
Bob Skemp Other greens general foreman 120795 26000030
Jose Orozco Other greensman foreman 120795 26000031
Richard Mazzotti Other greensman foreman 120795 26000032
Jeffrey Thomas Other greens stand-by foreman 120795 26000033
Richard Jones Other greens stand-by 120795 26000034
Brian Magerkurth Other re-recordist(Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000035
Sally Stevens Other Hollywood Film Chorale(Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000036
John Rodd Other recordist(Skywalker Sound/post-production sound/ A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000037
Mauricio Baiocchi Other creature developer(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000038
Michelle Dean Other creature developer(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000039
Sunny Lee Other creature developer(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000040
Renita Taylor Other creature developer(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000041
Donna Tennis Other viewpainter(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000042
Tony Sommers Other viewpainter(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000043
David Tamura Other viewpainter(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000044
Robert Clot Other practical effects foreman(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000045
Joe Fulmer Other rigging support(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000046
Richard Gentner Other scanning operator(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000047
James Lim Other scanning operator(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000048
Ken Beyer Other computer systems support(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000049
Robert Barker Other computer systems support(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000050
Troy Klein Other computer systems support(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000051
Brent Bowers Other technical support(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000052
Nicholas Hasson Other technical suport(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000053
Kim Orla-Bukowski Other technical support(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000054
Nick Provenzano Other technical support(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000055
Anthony Rispoli Other technical support(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000056
Daniel Zizmor Other technical support(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000057
Gail Currey Other staff(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000058
Chrissie England Other staff(Industrial Light & Magic/animation & special visual effects /A division of Lucas Digital Ltd/Marin County--California) 120795 26000059
Lloyd Ball Other hydraulic engineer(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120795 26000060
Rich Haugen Other mechanical deigner(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120795 26000061
Simon Katiraie Other servo control specialist(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120795 26000062
Tony McCray Other key technician(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120795 26000063
Keith Marbory Other key technician(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120795 26000064
Joseph Reader Other key technician(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120795 26000065
Mark Viniello Other key technician(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120795 26000066
Eric Ostroff Other key technician(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120795 26000067
Carey Jones Other key technician(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120795 26000068
David Beneke Other key technician(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120795 26000069
Kevin McTurk Other key technician(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120795 26000070
David Monzingo Other key technician(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120795 26000071
Ken Culver Other key technician(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120795 26000072
Emery Brown Other key electronics(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120795 26000073
Glenn Derry Other key electronics(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120795 26000074
Kurt Herbel Other key electronics(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120795 26000075
Rodrick Khachatoorian Other key electronics(Stan Winston Studio/live action dinosaurs designer & creator) 120795 26000076
Mike Root Other technical artist(Matte World Digital/additional paintings provider) 120795 26000077
David Sullivan Other electric/rigging(Hawaii) 120795 26000078
Charles Cullen Other electric rigging(Hawaii) 120795 26000079
Denver Davis Other electric/rigging(Hawaii) 120795 26000080
David Bone Other electric rigging(Hawaii) 120795 26000081
Tim Bailes Other marine technician(Hawaii) 120795 26000082
Ronald Wong Other marine technician(Hawaii) 120795 26000083
Rob Wong Other marine technician(Hawaii) 120795 26000084
Lieutenant Schuermann Special Thanks (United States Navy) 120874 26000085
Captain Haney Special Thanks n/a 120874 26000086
Kathleen Ross Special Thanks n/a 120874 26000087
Major Terame Special Thanks (25th Infantry Division) 120874 26000088
Ernie Malik Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
Anxious to fund research for his new theory of velociraptor intelligence, renowned paleontologist Dr. Alan Grant is persuaded by wealthy adventurer Paul Kirby and his wife Amanda to accompany them on an aerial tour of Isla Sorna. This infamous island, once InGen's site B, has become both a primordial breeding ground for John Hammond's magnificent creations and a magnet for thrill-seekers eager to encounter them. When a tragic accident maroons the party of seven, Grant discovers the true reason his deceptive hosts have invited him along. In their perilous attempt to escape, the dwindling group encounters terrifying new creatures undisclosed by InGen and Grant is forced to learn the dreadful implications of his raptor intelligence theory firsthand.