Bee Season (2005)

Bee Season
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 44mins.
Genres Drama, Adaptation, Adventure
Keywords childhood, competition, family, spelling bee
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Johann Sebastian Bach Song ("Partita In B Minor, BWV. 1002 Sarabande") 120859 8000024
Timothy Fain Song Performer ("Partita In B Minor, BWV. 1002 Sarabande") 120788 8000035
Mindy Hall Makeup Makeup Department Head 353 13000012
Lyndell Quiyou Hair Hair Design(for Mr. Gere & Ms. Binoche) 120794 13000011
Yvette Rivas Hair n/a 120794 13000010
Gretchen Davis Makeup n/a 353 13000013
Alex Raspa ADR ADR Engineer 120912 14000002
David Boulton ADR ADR Engineer 120912 14000001
Luann Claps Makeup (for Mr. Gere & Ms. Binoche) 353 13000014
Peggy Forcellini Hair n/a 120794 13000009
Tabitha Johnson Costumes Costume Assistant 120828 13000007
Antonio Martinez Garcia Assistant Costume Designer n/a 252 13000002
Michelle Matland Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Mitch Sisskind Instructor Kabbalah Guide 121095 12000015
Mary Malin Costume Designer n/a 169 13000003
Mickey Carleton Costume Supervisor n/a 120895 13000004
Stephen Balliet Audio Mixer Associate Mixer 120812 14000003
Valerie White Costumer n/a 120880 13000006
Michael Becker Costumer n/a 120880 13000005
Catherine Childers Hair Hair Department Head 120794 13000008
Jay Peck Foley Artist n/a 223 14000005
Brendan Nicholson Sound London Sound Department 120816 14000016
Lee Herrick Sound London Sound Department 120816 14000015
Ben Barker Sound London Sound Depatment 120816 14000014
Peter Clarke Sound London Sound Department 120816 14000017
Steve Schwartz Sound Editor 1st Assistant Sound Editor 229 14000018
Jacob Ribicoff Sound Effects Editor n/a 327 14000020
Eric Strausser Sound Editor n/a 229 14000019
Glenn Freemantle Sound London Sound Department 120816 14000013
Brian Copenhagen Sound Utility 120816 14000012
Mike Patrick Rerecording Re-recordist 120995 14000007
Ryan Collinson Foley Recordist n/a 225 14000006
Carolyn Crimley Instructor Studio Teacher 121095 12000014
Jason Stasium Rerecording Digital Recordist 120995 14000008
Michael Barry Rerecording Mixer n/a 120856 14000009
Nelson Stoll Sound n/a 120816 14000011
Warren Shaw Rerecording Mixer n/a 120856 14000010
Stuart Stanley Foley Foley Supervisor 120961 14000004
Jassen Todorov Coach Violin Coach(Mr. Gere) 120914 12000012
Dale Haugo Scenic Artist n/a 745 9000011
Nate Belove Set Dresser On-Set Dresser 197 9000010
John Lister Set Dresser n/a 197 9000009
Edward T. Richardson Painter Paint Foreman 200 9000012
Virginia Hopkins Painter n/a 200 9000013
Kana Takahashi Art Department Coordinator n/a 195 9000016
Jody Weisenfeld Greensman Head Greensperson 201 9000015
Donald McMillan Leadman n/a 433 9000014
Dwane B. Platt Set Dresser n/a 197 9000008
Bill McGirr Set Dresser n/a 197 9000007
Kris Boxell Set Decorator n/a 165 9000002
Kelly McGehee Production Designer n/a 164 9000001
Ivy Song Performer ("I'll Be Near You") 120788 8000045
Nanci Wenz Set Decorator n/a 165 9000003
Michael Goldman Art Director n/a 183 9000004
Aric Cheng Set Designer n/a 202 9000006
Susan Alegria Art Director (Miriam's Project) 183 9000005
Christian Powell Art Department Art Department Production Assistant 120843 9000017
Mindy Marin Casting Director n/a 157 10000001
Bill Hart Acting Coach (for Ms. Cross) 121130 12000008
Deborah Sussel Dialect Coach (for Mr. Minghella) 666 12000007
Peggy Hall-Plessas Dialect Coach (for Ms. Binoche) 666 12000006
Geof Prysirr Acting Coach (for Ms. Cross) 121130 12000009
Carolyn Fulkerson Coach Cello Coach(for Mr. Minghella) 120914 12000010
Warren Shaw Supervising Sound Editor n/a 328 14000021
Suzanne Ornstein Coach Violin Coach(for Mr. Gere) 120914 12000011
Tony Martinez Dialogue Coach Dialogue Supervisor 538 12000005
Christina Soletti Research and Content Consultant Research Consultant 121092 12000004
Bruce Winant Voice Casting ADR Voice Casting 189 10000004
Cathy Weiner Casting Assistant n/a 177 10000003
Cathy Weiner Casting Associate n/a 160 10000002
Aisha Coley Executive Casting Executive(Fox) 120806 11000001
Kuvaleshaya Zakheim Consultant ISKCON Consultant 120784 12000001
Henry Hollander Research Text Provider 458 12000003
Gabriel Foley Consultant ISKCON Consultant 120784 12000002
Barbara Gogney Instructor Studio Teacher 121095 12000013
Duane Robinson Key Rigging Grip n/a 120946 15000001
Ben Flax Assistant Project Assistant(Miriam's Project) 120820 25000004
Staci Southwick Assistant Project Assistant(Miriam's Project) 120820 25000003
David Loya Assistant Project Assistant(Miriam's Project) 120820 25000002
Carmen Alvarex Assistant Project Assistant(Miriam's Project) 120820 25000005
Carol Chow Assistant Project Assistant(Miriam's Project) 120820 25000006
Brad Combs Assistant (to Mr. Milchan) 120820 25000009
Jane Bulmer Assistant (to Mr. Milchan) 120820 25000008
Shannon Kors Assistant (to Mr. Siegel & Mr. McGehee) 120820 25000007
Katherine Covell Assistant Project Assistant(Miriam's Project) 120820 25000001
Nick d'Abo Props Propmaker 120817 24000007
Anne Mueller Property Master n/a 120805 24000002
Patrick Ludden Property Master n/a 120805 24000001
Kana Takahashi Graphic Designer n/a 120860 23000005
John Oster Props Propmaker 120817 24000003
Roger W. Dodd Props Propmaker 120817 24000004
Katsuhiko Okada Props Propmaker 120817 24000006
Rich Clot Props Propmaker 120817 24000005
Andrew Brotzman Assistant Post Production Assistant 120820 25000010
Don Feeney Transportation Captain n/a 272 25000011
Tanya Smith Coordinator Edit Room Coordinator 528 25000023
Robert "Bobby Z" Zajonc Helicopter Pilot n/a 121003 25000022
Mike Phillips Helicopter Pilot n/a 121003 25000021
Ken Rosenthal Other Fine Art Provider 120795 26000001
Saundra U. McPherson Other Fine Art Provider 120795 26000002
Michael Umble Publicity n/a 120789 29000001
John Furniotis Other Opticals 120795 26000004
Elie Spitz Other Additional Theological Guidance 120795 26000003
Scott Sandine Medic Set Medic 120966 25000020
Michelle Pizanis Set Production Assistant n/a 371 25000019
Karen L. Baker Office Assistant Production Office Assistant 120996 25000014
Derek Raser Transportation Coordinator n/a 271 25000013
Franklin Rocha Transportation Co-Captain n/a 120973 25000012
Karen Jine Office Assistant Production Office Assistant 120996 25000015
Christine Wilcock Office Assistant Production Office Assistant 120996 25000016
Brad Robinson Set Production Assistant n/a 371 25000018
Cory Johnson Set Production Assistant n/a 371 25000017
Matthew Heron Special Effects Coordinator n/a 241 23000004
Karin Levinson Visual Effects Producer n/a 243 23000003
John Spezzano Dolly Grip n/a 264 15000013
Rick Tayerle Electrician n/a 450 15000012
Chris Shellenberger Electrician n/a 450 15000011
Louis Di Cesare Chief Lighting Technician n/a 357 15000014
John Lacy Chief Lighting Technician n/a 357 15000015
Cindy Nevins Accountant Payroll Accountant 120802 16000002
Brad Davis Production Accountant n/a 282 16000001
Patrick Figueroa Best Boy Grip n/a 265 15000016
Michael Scanlon Electrician n/a 450 15000010
Terry Sullivan Electrician n/a 450 15000009
Gregory Childers Grip Company Grip 365 15000004
James Beaumonte Grip Company Grip 365 15000003
David Childers Key Grip n/a 263 15000002
Lee Tucker Engineer Preview Engineer 120938 15000005
Brian Deming Engineer n/a 120938 15000006
Gary McClendon Electrician n/a 450 15000008
Mark Nakahara Electrician n/a 450 15000007
Robert Lane Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Anthony Allegre Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Sergio Jimenez Craft Service Caterer 120903 22000003
Aldis Seaton Craft Service Caterer 120903 22000002
Michael Grean Craft Service Chef 120903 22000001
Juan Gonzalez Craft Service Caterer 120903 22000004
Sandy Reed Craft Service n/a 120903 22000005
Will Robinson Visual Effects Supervisor n/a 249 23000002
Kent Demaine Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
James R. Chandler Craft Service n/a 120903 22000006
Victor Salazar Construction Laborer 120900 21000006
Doug Williams Construction Coordinator n/a 276 21000005
Greg Holland Animal Trainer (Animal Arts) 120962 20000001
Tom Ficke Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Rocky Capella Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Charles Ray Construction Foreman n/a 277 21000001
Mark Luevano Construction Foreman n/a 277 21000002
Craig Mohagen Construction Coordinator n/a 276 21000004
Russell Souza Construction Foreman Foreman 277 21000003
Cologne Chamber Orchestra Song Performer Violin Performance("Violin Concerto In E Major, BWV.1042") 120788 8000044
Carla Capretto Song Performer ("Awake Up") 120788 8000042
Timothy Gulan Voice Voice Actor(National Bee Speller) 475 1000050
Patricia R Floyd Voice Voice Actor(National Bee Speller) 475 1000049
Corey Rateau Actor (National Bee Speller) 1 1000048
Betsy Hogg Voice Voice Actor(National Bee Speller) 475 1000051
Jennifer Perito Voice Voice Actor(National Bee Speller) 475 1000052
Marlon Suson Voice Voice Actor(National Bee Speller) 475 1000055
Rose Stockton Voice Voice Actor(National Bee Speller) 475 1000054
Kristin Reeves Voice Voice Actor(National Bee Speller) 475 1000053
Gautam Krishnamurthi Actor (National Bee Speller) 1 1000047
Nick Taber Actor (National Bee Speller) 1 1000046
Isaiah Aglibot Bryant Actor (State Bee Speller) 1 1000041
Nikil Balakrishnan Actor (State Bee Speller) 1 1000040
Charlotte Musengwa Actor (State Bee Spellers) 1 1000039
Alison Doyle Actor (National Bee Speller) 1 1000042
Emily Trumble Actor (National Bee Speller) 1 1000043
Simon M. Ehrlich Actor (National Bee Speller) 1 1000045
Nathan Calixto Actor (National Bee Speller) 1 1000044
Michael Tommer Voice Voice Actor(National Bee Speller) 475 1000056
Arden Winant Voice Voice Actor(National Bee Speller) 475 1000057
Arnon Milchan Executive Producer n/a 174 3000006
Dr. Winfried Hammacher Executive Producer n/a 174 3000005
Mark Romanek Executive Producer n/a 174 3000004
Mike Topoozian Associate Producer n/a 171 3000007
Rachel Hudgins Associate Producer n/a 171 3000008
Myla Goldberg Source Material n/a 120786 4000002
Naomi Foner Screenplay (adaptation) 120778 4000001
Mark Moran Associate Producer n/a 171 3000009
Peggy Rajski Executive Producer n/a 174 3000003
Albert Berger Producer n/a 3 3000002
Dann Fink Voice Extra Special Voicing 475 1000060
Vanessa Lemonides Voice Extra Special Voice 475 1000059
Bruce Winant Voice Voice Actor(National Bee Speller) 475 1000058
Brian Leonard Actor Mr. Julien 1 1000061
David Siegel Director n/a 2 2000001
Ron Yerxa Producer n/a 3 3000001
Scott McGehee Director n/a 2 2000002
Gaayatri Kaundinya Actor (State Bee Speller) 1 1000038
Neil Chalaka Actor (Regional Bee Speller) 1 1000037
John Evans Actor Regional Bee Judge 1 1000013
Kathy McGraw Actor Regional Bee Pronouncer 1 1000012
Jamal Thornes Actor Wiseacre Boy's Mate 1 1000011
Alisha Mullally Actor Young Miriam 1 1000014
John R. Searle Actor John R. Searle 1 1000015
Olivia Charles Actor State Bee Judge 1 1000018
Dick Martin Actor State Bee Pronouncer 1 1000017
Seamus Genovese Actor Priest 1 1000016
Lorri Holt Actor Ms. Rai 1 1000010
Piers Mackenzie Actor Dr. Morris 1 1000009
Kate Bosworth Actor Chali 1 1000004
Max Minghella Actor Aaron Naumann 1 1000003
Richard Gere Actor Saul Naumann 1 1000002
Flora Cross Actor Eliza Naumann 1 1000005
Corey Fischer Actor National Spelling Bee Pronouncer 1 1000006
Joan Mankin Actor Ms. Bergermeyer 1 1000008
Sam Zuckerman Actor National Spelling Bee Judge 1 1000007
Sujata Balu Actor Indian Woman 1 1000019
Steven Anthony Jones Actor Sergeant 1 1000020
Anand Zala Actor (District Bee Speller) 1 1000032
Sophie Tamiko Oda Actor (District Bee Speller) 1 1000031
Derek Wong Actor (District Bee Speller) 1 1000030
Samuel Richman Actor (District Bee Speller) 1 1000033
Shawn Smith Actor (District Bee Speller) 1 1000034
Maya Ramchandran Actor (Regional Bee Speller) 1 1000036
Mickey Boxell Actor (Regional Bee Speller) 1 1000035
Taylor Kane Actor (District Bee Speller) 1 1000029
Ben Johnson Actor (District Bee Speller) 1 1000028
Robyn Blair Actor (Class Bee Speller) 1 1000023
Velina Brown Actor Hotel Housekeeper 1 1000022
David Ryan Smith Actor Nurse 1 1000021
Justin Alioto Actor (Class Bee Speller) 1 1000024
Alex Keel Actor (School Bee Speller) 1 1000025
Anthony Ybarra Actor (District Bee Speller) 1 1000027
Justin Ping Yuan Actor (School Bee Speller) 1 1000026
Susan McNamara Unit Production Manager n/a 182 5000001
Mike Topoozian Assistant Director n/a 163 5000002
Peter Nashel Music Arranger ("Partita In B Minor, BWV. 1002 Sarabande") 121019 8000012
David Weiss Music Featured Musician(Wood Flutes) 120781 8000011
Stacey Shames Music Featured Musician(Harp) 120781 8000010
Patrick Zimmerli Music Arranger ("Partita In B Minor, BWV. 1002 Sarabande") 121019 8000013
Adam Stern Music Conductor n/a 120818 8000014
Andy Chase Music Producer ("I'll Be Near You") 323 8000017
Annette Kudrak Music Editor n/a 214 8000016
Nancy Allen Music Editor n/a 214 8000015
Inbal Segev Music Featured Musician(Cello) 120781 8000009
Larry Saltzman Music Featured Musician(Acoustic Guitars, Tiple) 120781 8000008
Jeffrey Allen Music Featured Musician(Bass) 120781 8000003
Lawrence Manchester Music Digital Recordist 120781 8000002
Peter Nashel Music n/a 120781 8000001
Joe Bonadio Music Featured Musician(Percussion) 120781 8000004
Timothy Fain Music Featured Musician(Violin) 120781 8000005
Nelson Padgette Music Featured Musician(Piano) 120781 8000007
Gerry Leonard Music Featured Musician(Ambient Guitar Textures) 120781 8000006
Adam Schlesinger Music Producer ("I'll Be Near You") 323 8000018
Dominique Durand Music Producer ("I'll Be Near You") 323 8000019
Inbal Segev Song Performer ("Partita In B Minor, BWV. 1002 Sarabande") 120788 8000036
Peter Nashel Song ("I'll Be Near You") 120859 8000034
Dominique Durand Song ("I'll Be Near You") 120859 8000033
Collective Soul Song Performer ("How Do You Love") 120788 8000037
Hae-Won Chang Song Performer ("Piano Concerto In Major, BWV.1053") 120788 8000039
Juliette Binoche Actor Miriam Naumann 1 1000001
Pete Min Song Performer ("Awake Up") 120788 8000041
Camerata Cassovia Song Performer Piano Performance("Piano Concerto In E Major, BWV.1053") 120788 8000040
Adam Schlesinger Song ("I'll Be Near You") 120859 8000032
Andy Chase Song ("I'll Be Near You") 120859 8000031
Joel Iwataki Score Mixing n/a 120927 8000022
Simon James Original Music Orchestra Contractor 120838 8000021
Peter Nashel Music Producer ("I'll Be Near You") 323 8000020
Joel Iwataki Score Recording n/a 120840 8000023
Ed Roland Song ("How Do You Love") 120859 8000025
Pete Min Song ("Awake Up") 120859 8000029
Eddie Money Song ("Two Tickets To Paradise") 120859 8000028
Abbi Jutkowitz Apprentice Editor n/a 121012 7000008
Kiersten Harter Assistant Editor n/a 203 7000007
Jac Rubenstein Post-Production Post Production Facility 120945 5000014
Daniel Korintus Post-Production Post Production Facility 120945 5000013
Mary Cybulski Script Supervisor n/a 191 5000012
Sharlene Duale Production Coordinator n/a 162 5000015
Catherine Leyba Production Coordinator n/a 162 5000016
Lou Weinert Camera Operator n/a 239 6000003
Chris Hayes Camera Operator n/a 239 6000002
Giles Nuttgens Director of Photography n/a 120780 6000001
Rowdy Kelley Location Manager n/a 193 5000011
Felix Gehm Location Manager n/a 193 5000010
Stuart MacPhee Post-Production Supervisor n/a 120796 5000005
Michael A McCue Assistant Director n/a 163 5000004
Gregory K Simmons Assistant Director n/a 163 5000003
Katia Milani Post-Production Supervisor n/a 120796 5000006
Jonathan Shedd Location Manager n/a 193 5000007
Nancy K. Wong Location Manager Key Assistant Location Manager 193 5000009
Rory Enke Location Manager n/a 193 5000008
Patrick McArdle Assistant Camera n/a 233 6000004
Leslie Hamilton Assistant Camera n/a 233 6000005
Tony Martinez Editor ADR Editor 172 7000002
Lauren Zuckerman Editor n/a 172 7000001
Mato Color Timer n/a 120921 6000015
Martin Walsh Editing n/a 120901 7000003
David Amado Avid Editor Avids Provider 120898 7000004
Shelly Westerman Associate Editor n/a 479 7000006
Vivian Hengsteler Negative Cutting n/a 120852 7000005
Jeph Folkins Loader n/a 120956 6000014
Tim Guffin Loader n/a 120956 6000013
Paige Thomas Assistant Camera B Camera- 1st Assistant Camera 233 6000008
Patrick Riley Assistant Camera B Camera- 1st Assistant Camera 233 6000007
Tim Guffin Assistant Camera Additional 2nd Assistant Camera 233 6000006
Anne Lee Assistant Camera B Camera- 2nd Assistant Camera 233 6000009
John Trunk Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000010
Richard Foreman Jr. Photography Still Photographer 120835 6000012
Phil Bray Photography Still Photographer 120835 6000011
Kolja Blacher Song Performer ("Violin Concerto In E Major, BWV.1042") 120788 8000043
Synopsis
Eliza Naumann spells words. Lots of words. Hard words. Long words. And with an effortlessness and understanding that surprises everyone around her. Her teachers, her fellow students. But especially those closest to her: her father, mother and brother. The people whose lives Eliza's newfound genius will irrevocably change. As Eliza Naumann trains for the ultimate test of her spelling powers--the pressure-packed National Spelling Bee in Washington D.C--her family simultaneously begins to fall apart. Indeed the more amazing the words are that Eliza learns to spell, the more communication seems to break down all around her. Her father Saul, a religious studies professor, sees something transcendent in Eliza's magical gift, and begins to teach her the secrets of Kabbalah. He becomes obsessed with her victories, living vicariously through her path to God. Her mother Miriam finds Eliza and Saul's shared focus a painful reminder of the connection she once had with her husband and her own parents, who died tragically when she was a young girl. Meanwhile, Eliza's older brother Aaron, once her father's favorite, rebels against his withdrawal of affection, experimenting with other religions, and eventually seeking out a connection with a beautiful Hare Krishna. With her family disintegrating before her young eyes, it's up to Eliza--and an unexpected act of selflessness and love--to put the broken pieces of her world back together.